Zkáza „Taťkovo kočáru“ (MiG-21 7709, 28.8.1992) - zpět na článek

Počet komentářů: 242

Přidat komentář
 1. Zase clanek ohledne letadel…nebo teda spis konecne! Moc diky, to je to, proc sem chodim. A na badatelne travim hodne dlouhych veceru… vcetne dohledavani informaci kolem atd. Diky!!

  Za 1 podtrzenou!

 2. To pristani s tim vypalenym padakem je kurva neco neskutecnyho!

  1. @shifty
   a s * ;-)
   Jen by mě zajímalo, proč má na ukázce z roku 1998 21 podvěšené pod křídly 2 490l nádrže?

   1. No já nevím, jak dlouhá byla ta ukázka, ale tenkrát jsme řešili spotřebu a ta u 21 byla fakt masakrózní. Při forsáži. Takže těžko říct…
    Nebo to klucí byli líný sundat? :)

    1. MiG-21 měl v prvních verzích, pokud si dobře pamatuju, problémy s vyvážením kvůli umístění vnitřních trupových nádrží na palivo před těžištěm letadla. To vedlo při delším letu k nestabilitě letounu z důvodu posunu těžiště dozadu, problémy začínaly pomalu už pod „půlkou nádrže“. Takže se používaly externí nádrže nejen kvůli zvýšení relativně slabého doletu (kilometrově i časově), ale taky se díky tomu paradoxně zlepšila ovladatelnost letounu na konci letu. Při ostrém startu se běžně externí nádrž naplno využila pro režim ЧР a odhazovala, pár se jich po (nejen) Česku ještě válí různě v křoví a na zahrádkách.

 3. V extrémní verzi nadupaného kompresoru mohl mít tah 15. milionů kw. Kdo z vás to má. :-) Ale tam se životnost zkracovala až absurdně o praskali křehnoucí trupy ze slitiny ale to bylo pro užití i jako dron pro 2. tunovou atomovku. A taky se stalo že se pilot v polsku po závadě katapultoval ale letadlo nad zení naskočilo na autopilota a přeletělo poté 600?km a zabilo to nepozorované přes tři hranice děvečku v kuchyni když došla šťáva.

  1. sergej:
   Meleš bludy, ty 15 mega kW…
   A ten přelet za hranice přes NDR po katapultáži, to byl MiG-23, úplně jiný typ…

   :OD

   1. Tak ses vyekloval ajnštajne a čumile do techničáku.

   2. A běž se podívat do kostnice na lebky, všechny byli tvoje minulých životů. Tak měl bych trochu brzdit ale kádrováky miluju, brutopýrace. :-)

   3. Corona:
    Poněkud mne zaráží, že zrovna vy nevíte, s jakým pacientem zde máte tu čest. Pokud na jeho dydldační brutopýraci(sic!) jakkoliv odpovíte (nedejbože přiléhavě), tak ten symbol na konci vaší odpovědi se automaticky obrací proti vám.

    1. hellfire:
     Ale jo, vidím. Alkoholik, psychický defekt nebo drogy…

     1. No, když už nemůžete jinak s „intelektem flusáků.
      Poplačte si děti, ale aby vám stesky fantazů nezůstali jako deviace, blbá závislost zastydlých. :-)

    2. Už to radši nepi ani ředěný a radši ani vodu, suchare. Tlučhubové. :-)

     1. Dej si sprchu.A nejlépe v atombordelu.Nic ve zlým, střevo máš.

      1. Ikváči, mne nenaserete s těmi postoji jak zupáckých lampasáků zelených mozků nadřazenosti nad kanonenfutrem. Jste jak držkující ubožáci, vlastně proč jak. V houfu extra pohoršeně ponížených „lepšolidí, nic ve zlým, bavím se ale můžete pokračovat bez tvorby k věci jen s pokleslými invektivami který vám dávají kostýmky kašpaři. :-)

        1. urááááááááááááá :-)

        2. sergej nie je človek. je to bot. dajte si pohov :-)

  2. Jses neskutecnej blb a kdyz ti to nekdo dokaze, tak reagujes jak hovado, jinak neumis.

   1. Jsem tak blbej až jsem znovu chytrey, trubko.
    https://www.youtube.com/watch?v=iPTbnXvN6Kg

   2. Seš taky nekomunikativní zapichovač – rozparovač, že jo. :-)
    https://www.youtube.com/watch?v=p32hK1DJSeo

 4. Pche, v MiGu jsem byl kazdy den, uz jako maly kluk.. :D

  1. Jo, u nas se taky valela patnactka za vesnici.

   1. Dole v městě byl v dětském parčíku jeden a asi vůbec z prvních, ..malinký a když jsem na to jako děcko zíral tak jsem si řekl tak v tomhle lítat nebudu, takovej „trabant ale možná že i proto jak to bylo zřízený jak to děti umí i já. :-))) A nedejte se šidit ani podnikavci, lotři. :-))

   2. Přesně. U nás „sloužila“ na dětském hřišti ve městě. Zvláštní, že jich válelo v tu dobu všude tolik..

    1. Tak ono to bylo v dobe, kdy tato zeme mela armadu a i letectvo.

     1. Patnáctky se vyráběly i u nás a bylo to takový laciný rychloobrátkový zboží, proto se jich všude válely mraky.
      A hlavně válka byla tím nejdůležitějším na světě, každodenní téma, ve škole jsme o ní mleli pořád, nacvičovali civilní ochranu před různými druhy útoků, takže když v žulovým lomu spustili sirénu před odstřelem, tak jsme jako idioti běželi do atomovýho krytu….
      A vedle to bylo ještě horší – když jsem v listopadu 1989 profláknul v Kyjevě, že druhý díl Velké války už skončil před víc jak 40 lety, málem jsem dostal do držky.
      V té souvislosti je mi nějak nepochopitelný to válečný štvaní současné vlády, přičemž jde o stejnou generaci… asi tu právě chybí ten vojenskej šrot na dětských hřištích, aby si i debilové uvědomili, že válka je zabíjení lidí.

      1. Ja si myslim, ze nasi vladu ma nekdo na vyplatnici. Neni prece mozny, aby byli tak debilni od prirozeni. Tady se totalne sere ekonomika a oni rvou prachy kamsi do prdele, po ktery je nam ale lautr hovno. Na to, jak jsme na Russssakovi zavisli, se nase vlada chova, jako padesatikilovej chvistek, co vletel do boxerskyho baru se srat do stammgastu. Nakonec to dopadne tak, ze Nemci srazi paty, s Russssakem se domluvi a my budeme fpici.

       1. Typuju to na kombinatoriku.Plus to, že u nás lampy nehrozej.Takže něco jako No brakes, no fear!Ale třeba je to jinak.

        1. U nas lampy ZATIM nikdo neresi, lidi jsou v teple a s plnejma pupkama. V listopadu to muze byt jinak.

    2. re: leoSkoca

     Tak co s olítaným drakem. Sešrotovat nebo na hřiště. Patnáctky byly ještě docela masovka.

     1. Aspon jsme si jako decka meli s cim hrat. Furt lepsi si hrat na pilota, nez sedet na lavicce u matlafounu a neco na nem mastit.

   3. Pamatuju si patnáctku v Poděbradech.

    Neviděl jsem, jak ji skládali, ale hned druhý den jsme jako malí haranti odšroubovávali a odnesli, co se dalo…Pamatuju si typický pach potu v kabině a jak jsme prolézali sáním vzduchu zepředu do prostoru, kde býval motor a výfukem ven, plechy byly zanedlouho vyleštěný a my jako čuňata…

    Stroj měl na levém boku, ve směru letu na hodinovém ciferníku asi mezi sedmičkou a osmičkou kanon (!) Hlaveň byla obklopena silnou vinutou pružinou a perforovaným pláštěm ze silného plechu.
    Nedávno jsem viděl v TV záběr, kdy zbrojíř zasunul do boku letadla kolovrátek a po jeho několika otočkách se celý kanon krásně z draku vyklopil…to jsem měl vědět tenkrát, mohl jsem být mezi kluky hvězda.

    Do ústí šla vložit tak akorát broková nábojnice ráže 12, kterých jsme jako malí měli vždy dost, v Poděbradech byla tehdy hojně používaná broková střelnice.

    Vyřazených MiGů – 15 bylo vidět tehdy po republice spoustu, hlavně na zahradách mateřských škol, co za ně mohlo být peněz od bláznivých sběratelů ze Západu, kdyby se jim je komunisti odvážili prodat…

   4. Sysop: No jo, dřív se patnáctky válely všude.
    Taky jsem kdysi jednu měl a pořád na to nemůžu zapomenout.
    Ty next gen letadla už nějak nejsou pravý ořechový.

 5. Když už jsme u toho letectví. Kdo z Vás ví, že jsme letos mistry světa v Advanced v letecké akrobacii? https://civa-results.com/2022/WAGAC_2022/team_R003s01s02s03s04s05.htm
  Oficiální tiskoviny o tom mlčí jako o nejvyšším tajemství.

  1. topra :-)

  2. nejen v akrobacii.. i v malych letadlech jsme letos dost uspesni a zlati..
   https://svazmodelaru.cz/klem/2022/08/10/mistrovstvi-sveta-2022-spousta-zlata-pro-cr/

  3. Tak v PG jsou také úspěchy např.: https://www.laacr.cz/Stranky/Aktuality/default.aspx?UID=819 a další v přesnosti přistání…jo není to mainstreamový sport

 6. Pamatuji havárii MiGu – 21 v Praze 10 – Strašnicích, Na Třebešíně.

  Muselo to být na přelomu 60-70. let, stroj se zaryl do země hned vedle tehdy rozestavěné SPŠ strojnické, zbyl z něj jenom kousek ocasu se směrovkou a výškovými kormidly.

  Vrak zasypali fůrou písku, potom opět vykopali tehdy traktorbagrem Bělorus a odvezli.

  Jako malí haranti jsme tehdy dobývali z kerosinového blátíčka drobné fragmenty a špinaví a páchnoucí si je s velikou slávou donesli domů…

  Určitě by se tam ještě dnes dalo něco vykopat, problém by bylo najít místo, po těch letech by přesnost určení místa +- autobus byla ještě z říše snů…

  Pilot se tehdy prý zachránil, katapultoval se nad Jarovem.

   1. Díky za upřesnění a dohledání, hlavně toho data, z paměti bych to nevydoloval…Na SPŠ Na Třebešíně jsem chodil v letech 74 – 78 a to se už o ničem takovém už nemluvilo, za komunistů se nic moc dlouho neřešilo.

    1. Badatelna je neskutecna studna….tam jsem stravil hodne dlouhych veceru :)

 7. Poprosím opravit chybu v první větě: … stalo se 30 let před okamžikem publikace článku.

 8. Tyhle pomníčky ve výšce chčijícího psa by měly být vyhrazeny kromě Hrabala jen cyklounům.

  1. A každému & franta rámus, cože? :-)))))

   1. Jo a denaturovaní kocovníci tam na odkazu je že musí brát antidepresiva jinak by měli plné kalhoty. Ale já vím že ne protože s prázdnými hlavami ve spojení s funkcemi a stylem dejte mi lidi já to udělám z to budou moct oběti. Ten oslí můstek jsem moc nezvládl i když tedy rétorická cvičení dávám že zíráte žabaři, kuňk kuňk. :-))
    https://svobodne-radio.com/2022-08-26-studio-berlin-za-vysoke-ceny-energii-je-zodpovedne-nemecko/
    https://www.youtube.com/watch?v=AQ4BKBUGF_0

    1. A ještě si šťouchnu do vosího hnízda tady jejich osobních a marných problémů a dám sem kousek z PP což bude asi stěžejní a gró z festivalu velkoresetistů …zimních radovánek a možná že přijdou na to že kádrovácí s brutopýrací bossingostalkongovího výheka gramatika slabikáře patrně nebude tím jejich vysněným životním krédem s nacházející atrakcí dalšího jejich overtonova okna z tenat sklepení inkvizice konqisty religiózníky mamona protože energií je dostatek jen tomu dali vám kontinentálně stopku a z politických důvodů prioritu v kalergiho €araboafrice výměny obyvatel evropy. ///gramatik slabikáře by řval že chce jednoduché holé věty :-)) /// Neumím posloužit jako primitiv s ničím o ničem. Zupákům ctrl
     pepa 28.8.2022 19:57:44 Odpovědět
     Většina světa se již brzy připojí k Rusku , západním lžím už nelze věřit !

     sergej 28.8.2022 20:55:06 Odpovědět
     Věří vrtulníkovým penězům ale už po téhle zimě možná bez energií asi budou zírat, není energovaluta – není nic.

     sergej 28.8.2022 23:11:13 Odpovědět
     Tak tady to dává takhle jeden co si vypůjčím a ještě odkaz k tomu aby toho nebylo málo, fakt se netěším ale z principu a toho co jsem si užil tedy optimistou nejsem.

     CZkotas
     25/08/2022 at 20:51
     !Londýnský starosta naznačuje, že Britové budou tuto zimu hladovět a mrznout, pokud nepřijmou připravená opatření!
     https://twitter.com/MayorofLondon/status/1560889289403146241
     Nic takového jsme dosud neviděli. Čeká nás zima, kdy pro miliony lidí nepůjde o volbu mezi topením a jídlem, ale o tragickou situaci, kdy si nebudou moci dovolit ani jedno..
     Podle londýnského starosty Sadiqa Khana čeká Spojené království masové hladovění a lidé budou mrznout ve svých nevytopených domech, pokud vláda nepřijde s řešením. „Čeká nás zima, kdy pro miliony lidí nebude problém vybrat si mezi topením a jídlem, ale tragicky si nebudou moci dovolit ani jedno. To se nesmí stát,“ dodal s tím, že britská vláda „musí zasáhnout, aby lidé mohli uspokojit své základní potřeby“.
     Khan se podělil o údaje poradenské skupiny Auxilione, podle nichž by se účty za energie ve Velké Británii mohly v říjnu zvýšit o 80 procent – proto jsou na stejnou dobu naplánovány protesty a stávka za účty za energie.
     V průměru mohou Britové očekávat, že za energie zaplatí až 4 292 dolarů – a to navzdory limitu stanovenému regulačním orgánem Ofgem již v říjnu 2021 na méně než polovinu této částky.
     Velká Británie je na rychlé cestě k totálnímu zničení
     Co přesně chce Khan po britské vládě, aby tomu zabránila, není známo, protože úředníci se již rozhodli zastavit obchodování s Ruskem, které dodává energii a energetické zboží, jako jsou hnojiva.
     Velká Británie v podstatě plánuje vyhladovět a zmrazit své občany a zároveň se bít v prsa proti Rusku – boj, který Velká Británie prohraje, pokud není cílem masivní depopulace.

     =“Jedinou cestou je otevřít Nord Stream 2, dostat ceny plynu zpět pod kontrolu a STOP neúspěšné hře na ‚sankce‘, která ničí Evropu a neublíží ani Putinovi,“=

     Odpovedať

     https://protiproud.info/politika/6680-uz-je-to-tady-oficialne-pocet-lidi-na-planete-se-pry-snizi-jen-o-polovinu-zima-se-postara-velky-reset-kdepak-remake-maova-velkeho-skoku-plan-na-hladomor-valka-na-dalkovy-ovladac-uz-jsou-za-dvermi-kdo-co-odpovi-3-zari.htm

 9. V předmětnou dobu jsem působil v Bechyni na první letce. Tedy pár drobností, jak je mám v paměti. Moutvičku jsem samozřejmě osobně znal. Nebyl to člověk se kterým bych chtěl mít dvojdomek a s dnešními zkušenostmi ho hodnotím spíše jako člověka, u kterého se lehce předbíhaly ambice a sebedůvěra před schopnostmi. O osobních problémech, nebo rodinných problémech nic nevím. Havárie byla opravdu natočena, celý průběh byl velmi zřetelný a na věci nebylo příliš, co řešit. Záznam tehdy běžel v TV každý den, skoro celý týden, v rámci nějakých jihočeských zpráv. Mít záznam podobné věci byla dřív samozřejmě velmi kuriozní záležitost. Nějaký podrobný rozbor poslední fáze letu je spíš hledání záhad, tam kde nejsou a spadá to do stejné kategorie jak Měkuta – Kosař, popř. Pačes na Huricane. Znal jsem všechny, akci Měkuta – Kosař jsem viděl živě, Moutvička a Pačes na zcela vypovídajícím videu. Všichni umřeli na rozdivočenost, tzn. události byly z kategorie „na krávě přes plot nepřeskočíš“ a všude byly jednoznačně větší ambice, než provozní obálky použité techniky. Soutěž v tomto směru by vyhrál Moutvička, který z pohledu lidí se znalostí MIG21 prováděl cosi, co bylo zcela, zcela absurdní a opravdu neměl ani čas svého nápadu zalitovat. Bohužel, co nevím, tak jak měla skutečně vypadat ukázka, protože v té době ji musel mít schválenou, tzn. nemělo to určitě probíhat způsobem, kdy nějaký „pan pilot“ prostě skočí do Huricane a bude něco improvizovat na limitech letadla. Detaily kolem lakování a pod neumím komentovat, nevěnoval jsem tomu mimo svá letadla pozornost, S touto kamufláží jsem se setkával na 7702, která ale měla drobné odlišnosti. Lakování v té době bylo spíš aktivitou samotných techniků, kteří detaily sami vymýšleli a realizovali. Pozastavit se musím nad akcí „testuje vyhození padáku ve vzduchu“. Co si vzpomínám, tak Hlavnička vyhazoval padák ve vzduchu při každém běžném přistání a bývala to i součást jeho vystoupení. Všechny následné úvahy autora bohužel musím hodnotit jako komické. Padák se roztrhnout mohl a vyjímečně se tak i dělo při běžném brzdění. S ohledem na způsob, s jakým se s MIG21 přistávalo, je hodnotit něco jako „pád z jednoho metru“ jakože v kontextu nějakého „přistání z vysokého podrovnání“ velmi legrační. Rovněž padák se házel ihned po dosednutí a troufám si tvrdit, že Hlavnička už ve vzduchu a pilot na prvních sólech až na zemi ty padáky házeli při obdobných dopředných rychlostech.. :) Pro představu jsou přistání zde https://www.youtube.com/watch?v=dPfNF6l2CUY cca 1 minuta. Přičemž musím uvést, že třeba ta spárka jde na vysoké rychlosti a pilot se viditelně víc soustředil na sáhnutí dozadu na tlačítko padáku, než na knipl.

  1. Já to viděl na vlastní oko. Tedy toho Moutvicku. Byl jsem toho času voják základní služby na letišti v CB. Sedeli jsme na střeše baráku vedle autoparku a koukali na nácvik. Nejvíc se nám líbil na MIG 29 nějakej pilot, myslím, že jménem Vašek. Ten tam s MIGem blbnul asi nejvíc. Tenhle Moutvička, tam velmi nízko nad zemí a ve velkým fofru lítal takový osmičky. Nepřišlo nám to moc nic, ve srovnání s tím Vaškem. Ale zas fofr to byl, to zas jo. Proletěl nad letištěm a točil pravou nad Boršov, náklon skoro 90°. No najednou se propadl. Pak už si pamatuju jen ticho,plameny a kouř. Chvilku se nic nedělo a pak ze stojánky vyjel UAZ. Lidi z okolí tam ještě dlouho chodili na pole sbírat kousky latedla.

   1. Oboum díky za komentáře. To musí bejt dost divnej zážitek .. :-O

Napsat komentář

D-FENS © 2017