Celoroční gumy jezdím na větším kombíku a jsem překvapený, jak jsou dobré v létě i v zimě. Snouhvjezďyčku mají. Tak jsem zvědavý, jaký další trik lobby pro jejich omezení vytáhne.
jizlivec
Matador Izzarda? Vzorek připomíná legendární OR 6, jen je trochu hrubší…
orin
D-F. Musim s tebou nesuhlasit. Medzi „zimnymi“ a „letnymi“ gumami je markantny rozdiel. Zimne gumy fakt lepsie zaberaju a brzdia za zimnych sychravych podmienok, na posypanom snehu, za dazda a pod. Maju neporovnatelne lepsi grip a maksiu konzistenciu, kedze guma mrazom meni fyzikalnu. Naopak na suchej teplej ceste, povedzme za teplejsieho marcoveho dna uz zimne „drncaju“ a mam 100 chuti ich vymeenit za letne. Letne gumy su hladsie, nemaju take velke drazky a ten grip si udrzuju vacssou trecou kontaktnou plochou s vozovkou. Chcem tym povedat, ze v letnych podmienkach moto Ducati brzdi na hladkych slikoch lepsie ako crossa na stuploch. Skus vytiahnut Ducati na cestu v zime :o). Suhlasim s tebou v bode, ze zmenou loha M+S za 3kopeckove gumy sa okrem marketingu a pokut k lepsiemu nic nezmeni.
Sysop
Musim s tebou nesouhlasit. Poslednich 20 let jezdim vyhradne 4×4, pneumatik vsech moznych typu jsem vyzkousel hafo. Na soukromych autech jezdim vyhradne celorocky, ale (pozor!) s hrubsim vzorkem, treba s oznacenim 50 % teren. Garantuju ti, ze na snehu vubec nepoznas, ze jsou to celorocky.
Uplne stejne obouvam auto zene a neni to o ‚letni/zimni‘, je to o vyberu dobreho vzorku.
Sysop
Btw, na masinach jsem taky nejaky gumy ojezdil, od tvrdych cestovnich po super mekke zavodni (z brnenskeho okruhu jsem obcas mel nejake ‚zvykacky‘ na dojeti). Pochopitelne je to o smesi a vzorku, jako vzdy. Nevezmu si tvrdou cestovku na okruh s tim, ze budu brousit prepakovany stupacky, ze.
Hroch
Na letních se na uježděném sněhu ani na rovině nerozjedeš.
Jízdou zahřáté gumy se uhnízdí v důlcích vzniklých odtátím, zvláště se to projeví u přetížených dodávek a náklaďáků.
Před ostatními řidiči jsi pak za blbce.
Lukas B.
ale to nikdo nepopírá. ale proč buzerovat někoho, kdo najede ročně pár tisíc a za pěkného slunečného počasí se jede na dušičky poveselit na hřbitově nebo o časnějších velikonocích navštívit pratetu.
kéž by spolehnutí se na obecnou soudnost obyvatelstva nahradilo přiblblou snahu řešit vechno foršriftem, notabene foršriftem s primárním cílem vytáhnout z obyvatelstva prachy pro nějakou lobující skupinu. ostatně, není žádný předpis na to, že člověk má být v zimě teple oblečen a obut, a každý svéprávný jedinec se přesto vhodně teple obleče a obuje, první manuálně pracující venku do vaťáků a gumofilcových holin, druhý cestující do práce autobusem do kabátu a městských bot s kožíškem uvnitř, a třetí jedoucí automobilem si vezme jen teplou vestu aby se nenastydl než auto začne topit.
Hupert
Lukas B.: Rozhodně dávám přednost individuální odpovědnosti před buzerací nařízeními, jen soudnost některých svátečně zimních řidičů mi občas nepřijde dostatečná. Pravda, že bydlím na návrší mezi dvěma údolími a když mám leckdy v zimě sněhem z ulice zarovnaný plot, o 10 km na obě strany není po sněhu památky. Pak stačí málo a z obou stran kopce se za auty s letními gumami štosují řady. Nejčastěji jsou ovšem na původci ucpávky kamiony. Před časem dali silničáři na obě strany kopce alespoň tabule, co zobrazují aktuální podmínky. Pro řadu kamiónových suverénů ale zbytečně. Vzhledem k tomu, že bych na letních gumách v zimě když zasněží ani nevyjel z garáže, vždy jsem přezouval. Kdysi jsem na Mazdě 626 zkusil univerzály Debica a okamžitě šly dolů, protože to bylo o život. Nedávno jsem znovu podlehl pokušení a mám druhým rokem univerzální Michelin. Kupodivu se prakticky vyrovnají zimním. Ohledně adheze i hrabivosti na sněhu byly i mezi zimními pneu znatelné rozdíly, přestože vždy byly značeny M+S(to i ty mizerné Debica). Jezdím rozvážně a na zimních bych jel v létě klidně, ovšem na letních v zimě ani nápad.
Integrale
„…mám druhým rokem univerzální Michelin. Kupodivu se prakticky vyrovnají zimním…“ Zimním ano. Ale včetně toho, že na suchu prostě brzdí blbě a při vyšších teplotách se přehřívají, takže v létě v zatáčkách kloužou jak svině.
Ono je to s těmi gumami ještě malinko jinak.
Jsou sněhové gumy, které jsou měkké a mají výrazný záběrový dezén s lamelami a velkými odtokovámi kanály, tedy malou styčnou plochu. Na suchém asfaltu a při vyšších teplotách se rychle přehřívají a neudrží tvar, takže jejich vlastnosti jsou za těchto podmínek zcela nežádoucí a jejich „dojíždění“ přes léto je naprostá šílenost a v kombinaci s levnějšími protiblokovacími a stabilizačními systémy je to naprostá prasečina. Důsledek Humlova zprasku zákona 361 Sb.
Z těchto gum jsou odvozeny i „celoroční“ přidáním větší dávky siliky do běhounu a malinko (opravdu jen nepatrně) pevnějšíma bočnicema, přičemž se trochu zvětší styčná plocha a je v podstatě vykukáno. cloroční jsou mizerný zimáky, mizerný letňáky, ale v režimu 50/90/130 km/h stačí na „pohodu“.
Pak jsou mokré gumy, obvykle nazývané jako letní, které jsou závislé na tzv. rychlostním indexu, podle něhož se chovají. Na obchodním názvu zase tak moc nezáleží, protože kord, bočnice a směs se řeší podle toho rychlostního indexu a nikoli podle obchodního názvu, ten udává jen dezén. Jsou vyrobeny zároveň samozřejmě pro záchranu planety a minimální hlučnost a spotřebu v důsledku valivých odporů, takže jsou takovým kompromisem mezi dobrou mokrou gumou a sračkou.
A pak jsou intermedia, což jsou gumy určené pro sportovní účely, jako např. řada Potenza od Brigestone nebo Zero Nero od Pirelli. Ty trošičku i lepí, mají větší styčnou plochu nenarušenou odtokovými kanály, ale samozřejmě pokud zaprší, tak moc nedrží a v zimě nefungují samozřejmě vůbec, protože se změní v šutr. Mají vyšší podíl siliky a zpevněné bočnice, takže trochu i drží tvar a nezouvají se z ráfku tolik, jako ty předchozí. Ale samozřejmě nespasí planetu a jejich prodeje jsou v řádech jednotek procent, přičemž neustále klesají díky rostoucím cenám (kde jsou ty doby, kdy jsem kupoval Potenzy S002 za 2500 Kč/ks).
Je jasné, že na ježdění „na pohodu“ dvakrát týdně do Lidla si doochodce asi nebude pořizovat intermedia a vystačí si těma „celoročníma“, obzvlášť když náhodou nasněží a on je ochoten půl dne počkat, než to všechno roztaje. Na druhý straně pro magora, kterej chce řezat zatáčky, jsou celoroční gumy zbytečnou položkou v internetových vyhledavačích a má garáž plnou různejch kol podle momentálních podmínek (ale protože řezat zatáčky s novejma autama moc nejde, tak takový za chvíli nebudou). No a většina lidí se pohybuje někde mezitím, takže buďme rádi, že si každej soudruh může zatím vybrat podle vlastního vkusu. Tipuju, že tento stav dlouho trvat nebude.
v-ch
Nikdo nepopírá, že vyjet na uježděný sníh na letních není hovadské chování a že by někdo takový za zastavení dopravy neměl dostat pokutu. Jde o princip byrokracie, povinností a zákazů, který nemá s logikou ani s realitou schopností pneu nic společného.
Goro
orin: Souhlasím s „je markantní rozdíl“, nesouhlasím s „guma mrazem mění fyzikální (něco)“.
Testoval jsem letní pneumatiky na suché cestě v -8°C a držely jako v +20. Pokud bylo pár pod nulou a na cestě osolená voda (takže dejme tomu -2°C, ale byla to voda bez sněhových kousků), pořád letní držela výborně.
Takže důvod pro zimní pneumatiku je sníh, sněhová břečka a možná teploty pod -10°C. Ale ne ztvrdnutí gumy při -5°C.
Integrale
Pokud budete mít těch –8 °C na suchém asfaltu, tak ideální bude nějaká Potenza S, která je měkká a lepivá, a tím pádem bude mít nejlepší adhezi. Trochu problém je, že takové podmínky nastávají jen občas. Mnohem častěji v české zimě narazíte na vodu, ve městech při teplotách spíše nad nulou, a tam se Vám bude nejvíc hodit nějaká mokrá guma, třeba Turanza T. Ale pokud půjde teplota dolů a ve vodě přibydou zmrazky a místy sníh a na vozovce ledové plotny, bude Vám i ta Turanza k prdu a potřebujete vysloveně sněhovou gumu, třeba Blizaak. A ta je Vám zase k prdu při těch –8 °C a naprostém suchu.
A nebo to prostě nebudete řešit, koupíte „celoroční“ a budete jezdit s ohledem na udržitelnost auta na silnici a záchranu planety.
(pardon, nejsem agent Brigestonu, ale nějak jsem si tu firmu nejvíc oblíbil)
Pajinex
Jestli jsou myšleny Corsy, tak nesouhlasím. Mám dva superbiky, shodou okolností Italy na Rosso Corsa IV a SuperCorsa. Slicky na silnici bez nahříváků nikdy nedostaneš na provozní teplotu bez toho, že by bylo vedro jako blázen a musel bys na ně tlačit ve stále bezpapírových rychlostech. Nebo jsou cvoci, co nemají „love“ a prořežou je, aby vole seděly i na vodě. Jak je cca pod dvacet, tak nesedí ani na suchu..
Hroch
Vůbec nejlepší je jízda na hodně starých letních gumách s ještě zákonným vzorkem.
Jsou tvrdé jako náhrobní kámen, na mokru při teplotách lehce nad nulou i při mírném přibrždění krásně kloužou a a jezdci přinášejí příval adrenalinu.
Při dojíždění zimních v létě jsem nikdy žádný problém nezaznamenal.
Po letech samozřejmě taky ztvrdnou.
Gumy mi vydrží, letní i zimní sada, v pohodě 12 -14 let, ročně najedu tak okolo 8 tis.
Banshee
Me se jedno blaznive jaro stalo, ze jsem na zimakach musel cestovat ve chvili, kdy ze dne na den vyletela teplota na 23+ stupnu a prazilo slunce. V kazdy zatacce bylo cejtit, jak se gumy musi prvne ‚prelejt‘, poskladat a pak teprve mozna zacnou zatacet. A pri brzdeni (samozrejme jsem to musel zkusit, ze jo) se chovaly uplne divoce, zacaly klouzat uz pri trosku silnejsim zaslapnuti brzdy, ale predevsim na nich pak bylo identifikovatelny, kde ze byly v kontaktu s asfaltem a kde klouzaly. Byly uplne mekoucky a fakt to bylo peklo.
Od ty doby kdykoliv vidim v cervenci/srpnu na autech zimaky (idealne barum polaris, pravidelnej jev) tak se mi otevira kudla v kapse.
Celorocky pro mestsky lidi, letni na leto na blbnuti, zimni do hor a na snih. Pouzivat hlavu, ono to neni tak slozity, ale lidem se nechce.
pokaváď vo tom víš a jedeš podle toho, néjni to žádná trága
Malej Jarda
Tak!
Vypatlanej hňup, majitel ouředního povolení, který musí ze zákona dostat, pokavaď vyluští obrázkovou tajenku při zkoušce, zvládne šmrdlací displej u dvoupedálu, dokáže zabrzdit a rozjet se, udrží se na štrece mezi čárama, předvede aspoň na potřetí zacouvat k vobrubníku do díry po autobusu a nezabloudí na parkovišti hytlermarketu, je legálně veřejný ohrožení bez ohledu na to, jaký má na káře gumy. Že mu kára nějak blbě drží stopu, anebo hrabe a klouže, případně by mohla, nějakou hentu adhézi, je vysoko nad jeho potřeby i mentální kompetence, a kdyby mu to v servisu neřekli, tak to ani nepozná!. Navíc mnohý jezděj v počasí a tempem, kdy na tom fuckt nezáleží.
Vedle toho skutečnej šofér ví, nebo rychle rozpozná, na čem jede a po čem jede a podle toho káru vede. A když usoudí, že by to nemusel dát, tak se na to připraví a vybaví, jede jinudy, anebo cestu nechá na indy.
Bohužel ta první sorta má většinu v parlamentu a zákony chystaj šíbři, který na tom vydělaji.
A takhle my si tady žijem, zemskej ráj to na pohled!
martin_100
Leta jsem jezdil jen na zimákách a žádný takový chovaní jsem nezaznamenal. A že to byly predokolky i zadokolky. Teď uz jezdim jen celoročky a pohoda.
Najedu málo takže nema cenu držet dvě sady gum co stejně zvrdnou a jsou k hounu když maj vzorku na rozdávání.
To radši jednu sadu univerzálek ktery stihnu ojet dřív než zpuchří a ztvrdnou.
Forge
martin_100:
Je jedno, na čem jezdíš.Když při jízdě vnímáš jízdu, tak dojedeš k cíli vždy.
Sysop
Hm, asi by to chtelo vedet rozmer, vyrobce a model. A pak to srovnavat. Ja jsem ojel kdeco :-) a nejakej zasadni problem se zimakama v lete jsem nemel. Uprimne, s letnasama na 4×4, pokud maji dobrej vzorek, tak v podstate taky ne. Ono hodne udela auto. Takova uzaverka zvladne na snehu s letnasama vic, nez bez ni se zimakama. Jasne, v zatacce na ujezdenym snehu budou rozdily letnasy/zimaky, ale pri uplne stejnym najeti, hmotnosti, atd. atp…. coz je spis o zpusobu jizdy a prizpusobeni se podminkam, nez debate, ze ‚ty zimaky by tam sedely ve vnitrni draze o pet centaku kratsi‘.
Zaklad je dobrej vzorek a odpovidajici styl jizdy. A ja se drzim 4×4. Pak je prakticky jedno, jestli mam obuty leto, nebo zimu.
V podstate jedinej, pro koho to smysl ma, je stat a na nem naveseny pojistovny a dalsi. Havarka v lednu, snih na silnici, mas letni, mas smulu. Co na tom, ze se zimakama bys treba dopadl uplne stejne. Nezajem.
netlife
ja sem teda taky ojel kdeco, ale gumy byly uplne bez vzorku. Ty dnesni budou urcite jina liga :-)
Integrale
Vaše zdůrazňování pohou 4×4 nějak nechápu, s pneumatikama to nemá žádnou souvislost. Je úplně buřt, jestli je auto předohrab, zadohrab nebo quattro. Když to gumy nepoberou, je to všechno k ničemu.
Když jsem kdysi dovezl AR 155 Q4, což je kurva hodně namachrovaný čtyřkolo (a vsadím se, že s tím se srovnávat nemůžete) , byly na ní nějaký letní Pirelky v zetkách (tuším P7000?) a bylo to ještě v zimě, kdy bylo pod nulou a všude sníh a led. A držet se s tím za jízdy za Fiatem Coupé na zimákách prostě nešlo, quattro nekquattro.
Na silnici Vás nedrží diferák, ale gumy.
Childeater
No, to pochopíš bleskurychle ve chvíli, kdy se ti nepodaří vyjet ten zasněženej kopec. To opravdu není buřt, jestli je to předohrab, zadohrab nebo quattro. Páč v zimě 4×4 na Šumavě odděluje zrno od plev.
Lukas B.
pokud chci jezdit strejcovsky (což v autě na rozdíl od lyží a bicyklu preferuji po drtivou většinu času), tak mě nelimituje projíždění zatáček (holt jedu pomaleji), ale výjezdy do kopců (po sněhu, případně po mokré trávě nebo po blátě, taková mírně namoklá sprašová hlína se vyrovná uježděnému mokrému sněhu). a tam rozdíl předokolka/(jakékoli) 4×4 hraje roli obrovskou. samozřejmě jak dojde na úlohu zabrzdit při sjezdu z kopce, tak je 4×4 úplně k prdu, on ani strejc nesmí bejt debil.
Childeater
Správně! Slušelo by se napsat, že pohon 4×4 je zásadní pro průchodivost, aby to bylo úplně zřejmé.
Malej Jarda
I já mám vyzkoušený, že ty echt výborný gumy na sníh jsou v létě za mokra ty nejlepší sáňky na zeměkouli. Poprvý mě to dohnalo na půjčeným služebáku skrzeva dvoudenní servisní údržbu mýho.
Hned ráno za kurvopění volal kolega, že mi veze náhradní auto: „honem honem vole, mělo to bejt už minulej tejden, hrozí penále, dřív sem ti to říct nemoh (bo má v palici samý píčoviny a řeší svý obsedance namísto práce…) tady si puč vozejk a vyraž!
Kdo by koukal v červnu po gumách, že, nafty bylo dost, teploměr se choval způsobně, světla svítily, blikače blikaly, stírače stírali, tak jedu. Asfalt ještě celkem chladnej, sice to nebylo to pravý vořechový, ale pučený auto nikdy není akorát. Návrat při soumraku, celej den hic a už trochu chcalo, na dál-nic za horizontem štrůdl!! „ABS se nějak tvrdě brání, ale kam se to furt ženu, kurva, když kolem mě už všichni stojí!!“ Trošku jsem zvolnil zápas s ABS a uhnul do odstavnýho, pak těsně vedle svodidel a naštěstí to vyšlo, UFFFF!
Od tý doby vím….. Ale to byly nějaký kurva drahý (firemní….) speciální alpský myšelíny s „Y“ lamelama, první sezónu, měly před sebou (teoreticky) ještě dlouhou službu, i když jsem je kapáček „vojel“. Ty levný gumy to tak nemají (nebo sáňky furt) a celoročky nejsou na rally, ale pro normální civilní jízdu jsou košér. „Proč’s to ty blbe nepřezul?“, ptám se. „To víš, furt ňáký urgentní starosti, nebyl čas, já jezdím jen z baráku do kolbenky přes město, tak mě to moc nevadí.“ No samosebou, že s tím jezdil furt, i na chalupu a hned o dovolený to někde trefil přesně středním sloupkem na čelo betonový zábrany, totálka šrot, ještě dost potlouk sobě levou hnátu a blbě nebo vůbec přivázaný děti na zadním sedle. Ale sotva se z toho vylízal, narost mu zase hřebínek a chová se stejně idiotsky. Komu pánbůh shůry nedá, v apatyce nekoupí……
Malej Jarda
Ale fuj!! .. stěrače stíraly…..
Eloherd
8.000km na rok, 12 let, zimni/letní, 4×12 = 48.000 km na sadu. Jo, to docela odpovida opatrne jizde. Ikdyz bych nechtel videt tvrdost tech zimaku za 8 nebo 10 let od vyroby.
Ja jsem rad, ze patrim k lidem, kteri tohle resit nemusi.
Ridim sportovni zadokolku 14l/100km na daily s najezdem 30.000km/rok a tudiz letni sadu za let 15.000km uplne odepisu, a zimaky stejnym zpusobem. Tam uz je rozdil mezi zimni/letni citit jako nebe/dudy.
NICMENE souhlasim s Dfensem v tom, ze jde jen o lobby picoviny. Kdyby nas nechali kupovat si to, co chceme a jezdit na cem chceme, nemusel by nikdo nic hlidat a bylo by vyreseno.
Viva AnCap :D
leon
Je fakt, že se nám poslední dobou rozšířil takový nešvar stále něco přikazovat a nařizovat, podle toho, co si nějaká loby skrze úplatné politiky vymůže.
Jako například zákaz určitých kotlů a zákaz topit uhlím, dřevem a zachvilku i plynem.
Jen aby si spřátelené firmy namastily kapsy a úředníci si taky přišli na své.
Je absurdní nařizovat zákonem povinnost zimních pneu za „globálního oteplování planety“. Jde opravdu jen o zisky z prodeje výrobcům.
A problémem v zimě nejsou řidiči osobáků na letních gumách nýbrž řidiči náklaďáků na letních gumách.
Oni totiž jaksi logicky zimní ani mít nemůžou pokaď kamion jede odněkaď z jihu.
vony jaksi logicky jediný zimní na kamiony sou ty s těma opravdovejma hřebíkama, což jednak stojí ranec a druhak při těch šňůrách by tady ZA TEJDEN rozbili silnice na sračku…go figure
DF
Kamiony bych zakázal.. :D Všechno na železnice! ;D
Sysop
No tady u nasi prdele mame takovej TIRackej trojboj, je to most v Besinech a dva v Alzbetine. Ty v Alzbetine letos zvedli na 4 metry, nicmene i tak se tam obcas nekdo srazi, protoze jsou tam sertentyny a z jedny strany to rizne, ze druhy si najede a duc.
V Besinech neni tejdne, aby se tam nezasekl nejakej TIR.
Samozrejme, na bedne a dalsich pet mist minimalne – vsechno Psonci.
Toto nastava mnohem casteji, nez Psonek sprajcnutej na zasnezeny silnici ve stoupaku k Rude. To je jen tak ctyrikrat za zimu.
Forge
Sysop:
Tohle by snad měl řešit odběratel.Jestli do Prdele musí mít TIRáka, tak si to s tou logistikou měl předem rozmyslet.Třeba si zajistit překladiště, odkud vyjíždějí terenní dodávky.A když už, tak zaplatit profíky.Ale to jsem střelil od boku.
Občas mě „pobavěj“ ty zašprajclý mastodonti kvůlivá navigaci.
v-ch
Když se hřeby dostanou skrz led, sníh nebo hlínu na tvrdou vozovku, tak jsou navíc hlučné jak kráva a občas se nějaký ten hřeb utrhne. Taky můžou za určitých okolností na tvrdém povrchu bruslit po těch hřebech (na kamenech docela kloužou). Ale na off-roadovou rekreační jízdu v/na lehčích vozidlech zamrzlým terénem jsou super.
Goro
Ve Finsku na tom jezdí i v Helsinkách, možná to mají nějak vychytané. Nepátral jsem na krajích vozovky, takže nemůžu říct, jestli tam nějaké kusy byly, nebo ne.
Integrale
Na tom není co vychytat. Hřebíky jsou dobrý jen v případě, že máte hodně vysokou vrstvu ledu nebo uježděnýho sněhu. Pokud se hřebík (on je to vlastně ve skutečnosti ještě ke všemu nýt) dostane na asfalt, tak vyletí tomu za Vámi rovnou do skla, případně chodci do xychtu a vaše auto je navíc naprosto neovladatelný.
Před nějakýma rokama byl mimořádně na Pražským rallysprintu led a sníh a řešilo se, jestli se povolej hřeby. Tak je chlapi zkusili na přejezdu na Strahov a když cestou zničili přední sklo doprovodnýho auta, povolení se nekonalo a jezdci nadávali jak špačci. Ale bylo to správný rozhodnutí.
Integrale
leon: přesně tak.
DF
Mam na aute, kterym jezdi prevazne zena 3PMSF celoroky Michelin od nova, nedavno uz druhou sadu. Na te prvni najezdila cca 35 tis. kde uz ale vzorek na letosni zimu nebyl. Hlavni vyhoda – nemusim se srat s prezouvanim nebo prehazovanim sad kol. Michelinky v (ne)zime u nas na silnici drzi v kombinaci s 4WD, myslim docela dostatecne. Nevyhoda – vyhodil jsem je s jeste docela slusnym vzorkem na dojeti v lete – stari cca 4 roky.
Banshee
Kdyby kazda aspon trosku normalni ‚zimni‘ pneumatika 3PMSF oznaceni nemela uz asi 6 let, asi by me to taky rozcilovalo. Jenze situace je takova, ze to maji vsechny a dokonce i lepsi segment celorocnich uz ho ma taky nejakej patek.
Ano, dalsi narizeni naprosto zbytecny, ale dopad ponekud zveliceny a poboureni bezduvodne. Tentokrat zrovna jen zalejstrovali neco, co uz stejne plosne funguje
Dachsmeister
@letní v zimě
mám bohaté zkušenosti s jízdou na zbrusu nových letních v zimních podmínkách uzavřeného areálu s minikopečky o sklonu 15% a 30%.
Na uježděné vrstvě sněhu se do toho 15% rozjede jen SUV 4×4 a při dobré konstelaci hvězd a povrchu elektro a hybrid.
Do 30% jen 4×4 a někdy ani to ne.
Na zimních pak skoro všichni kdo umí pustit spojku, zařadit dvojku, vypnout protiprokluz.
Na letních na rovině je dramatický rozdíl v rychlosti průjezdu obloukem a délce brzdné dráhy.
Jezdit se s tím dá.
Pomalu a ofafrně.
I na ledu je rozdíl mezi zimní a letní výrazný.
Jinak s článkem souhlas, ačkoliv jsem si kdysi povšiml, kterak pan domácí propagoval čínskou stlačenou tmu firmy Tomket.
Za mě nejhorší gumy co jsem kdy měl jsou tyto:
Letní Michelin Primacy 3 225/45/17 nové na mokru o hubu
Zimní Kumho WP 71 175/60 R16 téměř nové na sněhu fajn, jinak sucho, mokro děs běs.
Lukas B.
u sněhu strašně záleží na teplotě vzduchu, sněhu a podkladu. po sněhu při pořádně mínusových teplotách se jezdí skoro jak po suchém asfaltu. po uježděném sněhu při plusových teplotách a notabene v dešti je to jak po mejdle. a nejhorší jsou situace sněžení při přehoupnutí teploty okolo bodu mrazu, buď mokré sněžení (nebo dokonce déšť) na vymrzlý povrch, nebo suché sněžení na povrch ještě nevymrzlý. na tom fungujou jen pneumatiky s hroty (pro soukromé auto u nás nelegální). pomůžou hustěji pletené silnější řetězy (jeden si připadá jak blbec když nandává řetězy při dvou centimetrech sněhu, ale nutno poctivě dodat, že skutálenej se strmáho svahu do rokle bych si připadal jako blbec o poznání větší), a docela slušně fungují pneumatiky se zapečenými „krupičkami“ něčeho tvrdého v gumě dezénu (vraník black diamond). no a docela fajn na vyprošťování je vozit v autě pár pětilitrových kanystrů od směsi do ostřikovačů naplněných (sušenou!) drtí 4-8mm, a ještě lepší je drť míchaná s posypovou solí.
Sysop
Zazil jsem jednou v Beskydech, kdyz jsem byl jeste mladej a blbej (ted uz to ‚mladej‘ neplati), ze jsem kecal se spolujezdkyni, nedaval pozor a nafrcel na strmej kopec ve smeru nahoru, na totalne ujezdenej snih. Zadohrab, gumy nejaky Dobry&Rok ale typ uz netusim. Vlevo sraz nahoru, vpravo sraz dolu. Auto se zastavilo a lehounce, plynule, zacalo klouzat dolu. Jeste to chtelo pustit neco od Strausse, aby to melo styl. Zatimco ja jsem se opotil az na prdeli, spolujezdkyne, nemaje ridicak, vesele klabosila dal a situace ji nijak neznervoznela. Jedine dobre.
No fofrem jsem tam mlasknul zpatecku, za mnou siroko daleko nikdo, srovnal jsem auto doprostred vozovky a scouval dolu. Tohle uz nikdy nechci znovu zazit.
U tý spolujezdkyně to asi nebylo absencí řidičáku.
Kdyby tě sledovala, tak jí ta zpocená prdel neujde.
Předpokládám, že s touhle jsi rodinu nezaložil.
Sysop
No ja jsem nevypadal, ze bych se posral, jsem se zpotil. Ale to, ze auto klouze do strany a sankuje po kulate vozovce smerem ke srazu, by ridic okamzite zaregistroval. Tahle koza ne. Byla hezka, ale to bylo asi tak vsechno. Ne, s tou jsem skutecne rodinu nezalozil. Udelal to kamarad a ve finale, az byl potomek dospely, tak od te kozy odesel.
největší peklo je, když se to stane s hill holderem, s tím se uklouzanej kopec zcouvat (téměř) nedá*), ten pitoma tupá elektronická drží po přibrždění ve větším sklonu kola zablokovaná další dvě vteřiny a auto klouzá zcela neřiditelně kolmo na vrstevnice vozovky, což se při příčném sklonu směrem od svahu může stát značným problémem. před několika lety se mi povedl majstrštyk, jedu si to do kopce uklouzaného zatáčkovitého ve stoupajícím traverzu ve stráni velmi strmé po vozovce půl čtvrtého metru šířky, vozidlo zpomalovalo, zastavilo, instinktivně brzda, začalo klouzat dozadu, povolení brzdy, a ten kazisvět elektronický držel kola zablokovaná, takže dvakrát se vozidlo otočilo o 360°(okolo vertikální osy) a pak se chytlo levým předním kolem do levého náhorního příkopu a klouzání se zastavilo (jak se vozidlo s rozvorem 3,00 metru vešlo na vozovku šířky 3,50 metru, to se mě neptejte, sám to netuším). zimáky byly (téměř) nové, dá se říci čerstvě zajeté „premiovky“, najeto na nich asi 5000 km. od té doby nandávám řetězy docela ochotně preventivně (například loni asi 55 krát nandání řetězů).
*) hill holder (asistent rozjezdu do kopce) se mi nepodařilo u aktuálně sedlaného auta vyřadit z činnosti žádným čudlíkem nebo matláním po displeji. dá se vytáhnout pojistka (na ní je ovšem zpravidla spousta dalších funkcí, třeba ABS) a u fleetového auta v záruce jsem si nelajsnul to dát nějakému „exšpertovi s noutbukem a konektorem“. nakonec úplně primitivně spolehlivě funguje nedovření dveře řidiče, když je potřeba zcouvávat, tak to chce otevřít, zavřít a nedobouchnout dveře. druhou variantou je zcouvávat s použitím nikoli brzdového pedálu, ale ruční brzdy – pokud je jí vozidlo osazeno a pokud kopec není příliš strmý a tedy pokud to přibrždění zadních kol udrží, smýkání zadních kol do boku je totiž při couvání dosti na houno.
Integrale
U většin aut takhle snadno HillHolder nevyřadíte, protože vyndáním pojistky ABS/ASR většinou auto přestane ukazovat i rychloměr a ŘJ u mnohých nových zablokuje přívod paliva ke vstřikovačům.
Na to se nejlíp osvědčily štípačky. To většina Řj přejde jako závadu, sice řve, ale je od toho pokoj. Vyřadí se často i komplet trakční kontrola, takže se někdy tímto způsobem dá auto celkem slušně napravit a zklikvidovat tak třeba odpojování paliva v zatáčce, když ji projedete o fous rychleji, než si ASR myslí, že je optimální.
Ale ono se spíš obecně platí, že lepší j prostě nekupovat nová auta, což má zase ten problém, že ta stará už jsou neúměrně drahá a čím dál dražší.
Lukas B.
mít daily car fleetové auto od chlebodárce je holt návykové a jeden se holt smíří s tím, že to není auto snů.
Shi
Letní Michelin Primacy jsme měl jako OEM gumy na dvou autech – první generace (2003) byla na mokrém katastrofální, druhá generace (2008) byla na mokrém mizerná a pro mě to byl důvod se dalších 12 let značce Michelin vyhýbat jako čert kříži.
Michelin Pilot Sport 4 se naopak ukázaly jako úžasné komfortní touringové gumy s UHP parametry.
Nejsou letní jako letní – letní UHP jsou na sněhu katastrofa, ostatně za teplot kolem nuly je slyšet, jak se to směsi nelíbí. Existují dokonce letní UUHP, na kterých je přímo zakázáno jezdit při teplotách pod nulou, protože by je to poškodilo.
Naopak na podprůměrných letních s hrubým vzorkem jsem pár zim odjezdil v době, kdy mezi letní a zimní směsí nebyl tak velký rozdíl jako dnes a kdy ten rozdíl byl hlavně ve vzorku.
Celoroční začaly být použitelné na sněhu až v posledních pár letech díky pokroku ve směsích, ale kvůli nutnosti použít měkčí směs to pak není guma, na které chcete v horkém léte brzdit z vysoké dálniční rychlosti. Do města to nemá chybu.
Naopak i na prémiových zimních je na suchu při teplotě nad +20C stupňů poznat, že nouzové zastavení není jejich doména – po dvou sekundách to cukne jak se směs přehřeje a zpomalení není jako na suchu, ale jako na mokru – ale tohle se projeví až když brzdíte z rychlostí 80+ km/h.
Tohle cuknutí jsem u letních UHP opravdu nezažil, ale taky jsem neměl potřebu brzdit „na krev“ ze 150 km/h+.
Za mě jsou celoročky ideální pro řidiče, který toho moc nenajezdí, nejezdí rychle a jezdí defensivně.
v-ch
Nic není zadarmo. Přilnavější směs znamená nižší životnost, schopnost odvádět vodu nebo sníh znamená méně styčného povrchu gumy s asfaltem a přilnavost zajištěná těma drážkama ve vzorku zase znamená, že pneu nebudu mít tak přesné vedení. Směs a technologie tyto protichůdné vlastnosti pomalu přibližují, ale jedny pneu nikdy nebudou umět úplně všechno na jedničku. Rozhodně ale můžou být za běžných celoročních podmínek OK.
Dachsmeister
@Shi
Michelin Primeros 3 ještě s DOT 2020 stojí na mokru za piču
Primeros 4 o něco lepší, ale nemám na nich tolik najeto (jen služební cesty občas) a nikdy bych si je už nekoupil bo Primeros 3 opakovaná zkušenost.
Pilot Sport 4 225/40/18 super lepší než Pirelli P Zero 235/35/19
Malej Jarda
Už za mlada jsem se naučil, že Primeros se voblíká jinam, než na ráfky. Jak patrno, někteří k tomu poznání dochází poněkud později…..
De_Bill
Tři prdele expertů kteří tomu hovno rozumí. Přitom exaktní výzkumy s jasnými výstupy zde již jsou. Akorát je pneu lobby nechce brát v potaz.
Chápu, že autor nemůže znát vše, proto doplním. Gumy na led existují, resp. určitě existovaly cca před 60 lety. Tehdy jsem si postavil káru s kolečky z kočárku a v zimě na ní jezdil ze zcela zledovatělého kopce a světe div se, to vozidlo zatáčelo a téměř nešlo do smyku. Led byl zřejmě dost zmzlý, teplota okolí při dané rychlosti nedovolila ohřevu povrchu pneu nad 0°C a tedy ani natavení povrchu ledu, ale držení bylo dosaženo s největší pravděpodobností tím, že guma byla natolik porézní, že docházelo k mikropřísavnému efektu.
Lukas B.
je-li dostatečně zima, potom tření zmrzlé vody rostea někdy se dějí věci dramatické. zvlášť namrzá-li na uklouzaný povrch uježděného sněhu jinovatka. typicky se to stává v lyžařské (běžkařské) stopě při velkých mrazech a inverzním počasí, zhruba tak okolo -15°C a správné vlhkosti se vytváří něco, čemu se říká „pískový sníh“ a takový sjezd z kopce s přechodem ze slunce (kde namrzlá jinovatka zmizela) do stínu (kde ještě je) se opravdu podobá najetí na písek a končívá velmi nepříjemným saltem. na tom se fakt jezdí jak po suchém asfaltu.
Celoroční gumy jezdím na větším kombíku a jsem překvapený, jak jsou dobré v létě i v zimě. Snouhvjezďyčku mají. Tak jsem zvědavý, jaký další trik lobby pro jejich omezení vytáhne.
Matador Izzarda? Vzorek připomíná legendární OR 6, jen je trochu hrubší…
D-F. Musim s tebou nesuhlasit. Medzi „zimnymi“ a „letnymi“ gumami je markantny rozdiel. Zimne gumy fakt lepsie zaberaju a brzdia za zimnych sychravych podmienok, na posypanom snehu, za dazda a pod. Maju neporovnatelne lepsi grip a maksiu konzistenciu, kedze guma mrazom meni fyzikalnu. Naopak na suchej teplej ceste, povedzme za teplejsieho marcoveho dna uz zimne „drncaju“ a mam 100 chuti ich vymeenit za letne. Letne gumy su hladsie, nemaju take velke drazky a ten grip si udrzuju vacssou trecou kontaktnou plochou s vozovkou. Chcem tym povedat, ze v letnych podmienkach moto Ducati brzdi na hladkych slikoch lepsie ako crossa na stuploch. Skus vytiahnut Ducati na cestu v zime :o). Suhlasim s tebou v bode, ze zmenou loha M+S za 3kopeckove gumy sa okrem marketingu a pokut k lepsiemu nic nezmeni.
Musim s tebou nesouhlasit. Poslednich 20 let jezdim vyhradne 4×4, pneumatik vsech moznych typu jsem vyzkousel hafo. Na soukromych autech jezdim vyhradne celorocky, ale (pozor!) s hrubsim vzorkem, treba s oznacenim 50 % teren. Garantuju ti, ze na snehu vubec nepoznas, ze jsou to celorocky.
Uplne stejne obouvam auto zene a neni to o ‚letni/zimni‘, je to o vyberu dobreho vzorku.
Btw, na masinach jsem taky nejaky gumy ojezdil, od tvrdych cestovnich po super mekke zavodni (z brnenskeho okruhu jsem obcas mel nejake ‚zvykacky‘ na dojeti). Pochopitelne je to o smesi a vzorku, jako vzdy. Nevezmu si tvrdou cestovku na okruh s tim, ze budu brousit prepakovany stupacky, ze.
Na letních se na uježděném sněhu ani na rovině nerozjedeš.
Jízdou zahřáté gumy se uhnízdí v důlcích vzniklých odtátím, zvláště se to projeví u přetížených dodávek a náklaďáků.
Před ostatními řidiči jsi pak za blbce.
ale to nikdo nepopírá. ale proč buzerovat někoho, kdo najede ročně pár tisíc a za pěkného slunečného počasí se jede na dušičky poveselit na hřbitově nebo o časnějších velikonocích navštívit pratetu.
kéž by spolehnutí se na obecnou soudnost obyvatelstva nahradilo přiblblou snahu řešit vechno foršriftem, notabene foršriftem s primárním cílem vytáhnout z obyvatelstva prachy pro nějakou lobující skupinu. ostatně, není žádný předpis na to, že člověk má být v zimě teple oblečen a obut, a každý svéprávný jedinec se přesto vhodně teple obleče a obuje, první manuálně pracující venku do vaťáků a gumofilcových holin, druhý cestující do práce autobusem do kabátu a městských bot s kožíškem uvnitř, a třetí jedoucí automobilem si vezme jen teplou vestu aby se nenastydl než auto začne topit.
Lukas B.: Rozhodně dávám přednost individuální odpovědnosti před buzerací nařízeními, jen soudnost některých svátečně zimních řidičů mi občas nepřijde dostatečná. Pravda, že bydlím na návrší mezi dvěma údolími a když mám leckdy v zimě sněhem z ulice zarovnaný plot, o 10 km na obě strany není po sněhu památky. Pak stačí málo a z obou stran kopce se za auty s letními gumami štosují řady. Nejčastěji jsou ovšem na původci ucpávky kamiony. Před časem dali silničáři na obě strany kopce alespoň tabule, co zobrazují aktuální podmínky. Pro řadu kamiónových suverénů ale zbytečně. Vzhledem k tomu, že bych na letních gumách v zimě když zasněží ani nevyjel z garáže, vždy jsem přezouval. Kdysi jsem na Mazdě 626 zkusil univerzály Debica a okamžitě šly dolů, protože to bylo o život. Nedávno jsem znovu podlehl pokušení a mám druhým rokem univerzální Michelin. Kupodivu se prakticky vyrovnají zimním. Ohledně adheze i hrabivosti na sněhu byly i mezi zimními pneu znatelné rozdíly, přestože vždy byly značeny M+S(to i ty mizerné Debica). Jezdím rozvážně a na zimních bych jel v létě klidně, ovšem na letních v zimě ani nápad.
„…mám druhým rokem univerzální Michelin. Kupodivu se prakticky vyrovnají zimním…“ Zimním ano. Ale včetně toho, že na suchu prostě brzdí blbě a při vyšších teplotách se přehřívají, takže v létě v zatáčkách kloužou jak svině.
Ono je to s těmi gumami ještě malinko jinak.
Jsou sněhové gumy, které jsou měkké a mají výrazný záběrový dezén s lamelami a velkými odtokovámi kanály, tedy malou styčnou plochu. Na suchém asfaltu a při vyšších teplotách se rychle přehřívají a neudrží tvar, takže jejich vlastnosti jsou za těchto podmínek zcela nežádoucí a jejich „dojíždění“ přes léto je naprostá šílenost a v kombinaci s levnějšími protiblokovacími a stabilizačními systémy je to naprostá prasečina. Důsledek Humlova zprasku zákona 361 Sb.
Z těchto gum jsou odvozeny i „celoroční“ přidáním větší dávky siliky do běhounu a malinko (opravdu jen nepatrně) pevnějšíma bočnicema, přičemž se trochu zvětší styčná plocha a je v podstatě vykukáno. cloroční jsou mizerný zimáky, mizerný letňáky, ale v režimu 50/90/130 km/h stačí na „pohodu“.
Pak jsou mokré gumy, obvykle nazývané jako letní, které jsou závislé na tzv. rychlostním indexu, podle něhož se chovají. Na obchodním názvu zase tak moc nezáleží, protože kord, bočnice a směs se řeší podle toho rychlostního indexu a nikoli podle obchodního názvu, ten udává jen dezén. Jsou vyrobeny zároveň samozřejmě pro záchranu planety a minimální hlučnost a spotřebu v důsledku valivých odporů, takže jsou takovým kompromisem mezi dobrou mokrou gumou a sračkou.
A pak jsou intermedia, což jsou gumy určené pro sportovní účely, jako např. řada Potenza od Brigestone nebo Zero Nero od Pirelli. Ty trošičku i lepí, mají větší styčnou plochu nenarušenou odtokovými kanály, ale samozřejmě pokud zaprší, tak moc nedrží a v zimě nefungují samozřejmě vůbec, protože se změní v šutr. Mají vyšší podíl siliky a zpevněné bočnice, takže trochu i drží tvar a nezouvají se z ráfku tolik, jako ty předchozí. Ale samozřejmě nespasí planetu a jejich prodeje jsou v řádech jednotek procent, přičemž neustále klesají díky rostoucím cenám (kde jsou ty doby, kdy jsem kupoval Potenzy S002 za 2500 Kč/ks).
Je jasné, že na ježdění „na pohodu“ dvakrát týdně do Lidla si doochodce asi nebude pořizovat intermedia a vystačí si těma „celoročníma“, obzvlášť když náhodou nasněží a on je ochoten půl dne počkat, než to všechno roztaje. Na druhý straně pro magora, kterej chce řezat zatáčky, jsou celoroční gumy zbytečnou položkou v internetových vyhledavačích a má garáž plnou různejch kol podle momentálních podmínek (ale protože řezat zatáčky s novejma autama moc nejde, tak takový za chvíli nebudou). No a většina lidí se pohybuje někde mezitím, takže buďme rádi, že si každej soudruh může zatím vybrat podle vlastního vkusu. Tipuju, že tento stav dlouho trvat nebude.
Nikdo nepopírá, že vyjet na uježděný sníh na letních není hovadské chování a že by někdo takový za zastavení dopravy neměl dostat pokutu. Jde o princip byrokracie, povinností a zákazů, který nemá s logikou ani s realitou schopností pneu nic společného.
orin: Souhlasím s „je markantní rozdíl“, nesouhlasím s „guma mrazem mění fyzikální (něco)“.
Testoval jsem letní pneumatiky na suché cestě v -8°C a držely jako v +20. Pokud bylo pár pod nulou a na cestě osolená voda (takže dejme tomu -2°C, ale byla to voda bez sněhových kousků), pořád letní držela výborně.
Takže důvod pro zimní pneumatiku je sníh, sněhová břečka a možná teploty pod -10°C. Ale ne ztvrdnutí gumy při -5°C.
Pokud budete mít těch –8 °C na suchém asfaltu, tak ideální bude nějaká Potenza S, která je měkká a lepivá, a tím pádem bude mít nejlepší adhezi. Trochu problém je, že takové podmínky nastávají jen občas. Mnohem častěji v české zimě narazíte na vodu, ve městech při teplotách spíše nad nulou, a tam se Vám bude nejvíc hodit nějaká mokrá guma, třeba Turanza T. Ale pokud půjde teplota dolů a ve vodě přibydou zmrazky a místy sníh a na vozovce ledové plotny, bude Vám i ta Turanza k prdu a potřebujete vysloveně sněhovou gumu, třeba Blizaak. A ta je Vám zase k prdu při těch –8 °C a naprostém suchu.
A nebo to prostě nebudete řešit, koupíte „celoroční“ a budete jezdit s ohledem na udržitelnost auta na silnici a záchranu planety.
(pardon, nejsem agent Brigestonu, ale nějak jsem si tu firmu nejvíc oblíbil)
Jestli jsou myšleny Corsy, tak nesouhlasím. Mám dva superbiky, shodou okolností Italy na Rosso Corsa IV a SuperCorsa. Slicky na silnici bez nahříváků nikdy nedostaneš na provozní teplotu bez toho, že by bylo vedro jako blázen a musel bys na ně tlačit ve stále bezpapírových rychlostech. Nebo jsou cvoci, co nemají „love“ a prořežou je, aby vole seděly i na vodě. Jak je cca pod dvacet, tak nesedí ani na suchu..
Vůbec nejlepší je jízda na hodně starých letních gumách s ještě zákonným vzorkem.
Jsou tvrdé jako náhrobní kámen, na mokru při teplotách lehce nad nulou i při mírném přibrždění krásně kloužou a a jezdci přinášejí příval adrenalinu.
Při dojíždění zimních v létě jsem nikdy žádný problém nezaznamenal.
Po letech samozřejmě taky ztvrdnou.
Gumy mi vydrží, letní i zimní sada, v pohodě 12 -14 let, ročně najedu tak okolo 8 tis.
Me se jedno blaznive jaro stalo, ze jsem na zimakach musel cestovat ve chvili, kdy ze dne na den vyletela teplota na 23+ stupnu a prazilo slunce. V kazdy zatacce bylo cejtit, jak se gumy musi prvne ‚prelejt‘, poskladat a pak teprve mozna zacnou zatacet. A pri brzdeni (samozrejme jsem to musel zkusit, ze jo) se chovaly uplne divoce, zacaly klouzat uz pri trosku silnejsim zaslapnuti brzdy, ale predevsim na nich pak bylo identifikovatelny, kde ze byly v kontaktu s asfaltem a kde klouzaly. Byly uplne mekoucky a fakt to bylo peklo.
Od ty doby kdykoliv vidim v cervenci/srpnu na autech zimaky (idealne barum polaris, pravidelnej jev) tak se mi otevira kudla v kapse.
Celorocky pro mestsky lidi, letni na leto na blbnuti, zimni do hor a na snih. Pouzivat hlavu, ono to neni tak slozity, ale lidem se nechce.
pokaváď vo tom víš a jedeš podle toho, néjni to žádná trága
Tak!
Vypatlanej hňup, majitel ouředního povolení, který musí ze zákona dostat, pokavaď vyluští obrázkovou tajenku při zkoušce, zvládne šmrdlací displej u dvoupedálu, dokáže zabrzdit a rozjet se, udrží se na štrece mezi čárama, předvede aspoň na potřetí zacouvat k vobrubníku do díry po autobusu a nezabloudí na parkovišti hytlermarketu, je legálně veřejný ohrožení bez ohledu na to, jaký má na káře gumy. Že mu kára nějak blbě drží stopu, anebo hrabe a klouže, případně by mohla, nějakou hentu adhézi, je vysoko nad jeho potřeby i mentální kompetence, a kdyby mu to v servisu neřekli, tak to ani nepozná!. Navíc mnohý jezděj v počasí a tempem, kdy na tom fuckt nezáleží.
Vedle toho skutečnej šofér ví, nebo rychle rozpozná, na čem jede a po čem jede a podle toho káru vede. A když usoudí, že by to nemusel dát, tak se na to připraví a vybaví, jede jinudy, anebo cestu nechá na indy.
Bohužel ta první sorta má většinu v parlamentu a zákony chystaj šíbři, který na tom vydělaji.
A takhle my si tady žijem, zemskej ráj to na pohled!
Leta jsem jezdil jen na zimákách a žádný takový chovaní jsem nezaznamenal. A že to byly predokolky i zadokolky. Teď uz jezdim jen celoročky a pohoda.
Najedu málo takže nema cenu držet dvě sady gum co stejně zvrdnou a jsou k hounu když maj vzorku na rozdávání.
To radši jednu sadu univerzálek ktery stihnu ojet dřív než zpuchří a ztvrdnou.
martin_100:
Je jedno, na čem jezdíš.Když při jízdě vnímáš jízdu, tak dojedeš k cíli vždy.
Hm, asi by to chtelo vedet rozmer, vyrobce a model. A pak to srovnavat. Ja jsem ojel kdeco :-) a nejakej zasadni problem se zimakama v lete jsem nemel. Uprimne, s letnasama na 4×4, pokud maji dobrej vzorek, tak v podstate taky ne. Ono hodne udela auto. Takova uzaverka zvladne na snehu s letnasama vic, nez bez ni se zimakama. Jasne, v zatacce na ujezdenym snehu budou rozdily letnasy/zimaky, ale pri uplne stejnym najeti, hmotnosti, atd. atp…. coz je spis o zpusobu jizdy a prizpusobeni se podminkam, nez debate, ze ‚ty zimaky by tam sedely ve vnitrni draze o pet centaku kratsi‘.
Zaklad je dobrej vzorek a odpovidajici styl jizdy. A ja se drzim 4×4. Pak je prakticky jedno, jestli mam obuty leto, nebo zimu.
V podstate jedinej, pro koho to smysl ma, je stat a na nem naveseny pojistovny a dalsi. Havarka v lednu, snih na silnici, mas letni, mas smulu. Co na tom, ze se zimakama bys treba dopadl uplne stejne. Nezajem.
ja sem teda taky ojel kdeco, ale gumy byly uplne bez vzorku. Ty dnesni budou urcite jina liga :-)
Vaše zdůrazňování pohou 4×4 nějak nechápu, s pneumatikama to nemá žádnou souvislost. Je úplně buřt, jestli je auto předohrab, zadohrab nebo quattro. Když to gumy nepoberou, je to všechno k ničemu.
Když jsem kdysi dovezl AR 155 Q4, což je kurva hodně namachrovaný čtyřkolo (a vsadím se, že s tím se srovnávat nemůžete) , byly na ní nějaký letní Pirelky v zetkách (tuším P7000?) a bylo to ještě v zimě, kdy bylo pod nulou a všude sníh a led. A držet se s tím za jízdy za Fiatem Coupé na zimákách prostě nešlo, quattro nekquattro.
Na silnici Vás nedrží diferák, ale gumy.
No, to pochopíš bleskurychle ve chvíli, kdy se ti nepodaří vyjet ten zasněženej kopec. To opravdu není buřt, jestli je to předohrab, zadohrab nebo quattro. Páč v zimě 4×4 na Šumavě odděluje zrno od plev.
pokud chci jezdit strejcovsky (což v autě na rozdíl od lyží a bicyklu preferuji po drtivou většinu času), tak mě nelimituje projíždění zatáček (holt jedu pomaleji), ale výjezdy do kopců (po sněhu, případně po mokré trávě nebo po blátě, taková mírně namoklá sprašová hlína se vyrovná uježděnému mokrému sněhu). a tam rozdíl předokolka/(jakékoli) 4×4 hraje roli obrovskou. samozřejmě jak dojde na úlohu zabrzdit při sjezdu z kopce, tak je 4×4 úplně k prdu, on ani strejc nesmí bejt debil.
Správně! Slušelo by se napsat, že pohon 4×4 je zásadní pro průchodivost, aby to bylo úplně zřejmé.
I já mám vyzkoušený, že ty echt výborný gumy na sníh jsou v létě za mokra ty nejlepší sáňky na zeměkouli. Poprvý mě to dohnalo na půjčeným služebáku skrzeva dvoudenní servisní údržbu mýho.
Hned ráno za kurvopění volal kolega, že mi veze náhradní auto: „honem honem vole, mělo to bejt už minulej tejden, hrozí penále, dřív sem ti to říct nemoh (bo má v palici samý píčoviny a řeší svý obsedance namísto práce…) tady si puč vozejk a vyraž!
Kdo by koukal v červnu po gumách, že, nafty bylo dost, teploměr se choval způsobně, světla svítily, blikače blikaly, stírače stírali, tak jedu. Asfalt ještě celkem chladnej, sice to nebylo to pravý vořechový, ale pučený auto nikdy není akorát. Návrat při soumraku, celej den hic a už trochu chcalo, na dál-nic za horizontem štrůdl!! „ABS se nějak tvrdě brání, ale kam se to furt ženu, kurva, když kolem mě už všichni stojí!!“ Trošku jsem zvolnil zápas s ABS a uhnul do odstavnýho, pak těsně vedle svodidel a naštěstí to vyšlo, UFFFF!
Od tý doby vím….. Ale to byly nějaký kurva drahý (firemní….) speciální alpský myšelíny s „Y“ lamelama, první sezónu, měly před sebou (teoreticky) ještě dlouhou službu, i když jsem je kapáček „vojel“. Ty levný gumy to tak nemají (nebo sáňky furt) a celoročky nejsou na rally, ale pro normální civilní jízdu jsou košér. „Proč’s to ty blbe nepřezul?“, ptám se. „To víš, furt ňáký urgentní starosti, nebyl čas, já jezdím jen z baráku do kolbenky přes město, tak mě to moc nevadí.“ No samosebou, že s tím jezdil furt, i na chalupu a hned o dovolený to někde trefil přesně středním sloupkem na čelo betonový zábrany, totálka šrot, ještě dost potlouk sobě levou hnátu a blbě nebo vůbec přivázaný děti na zadním sedle. Ale sotva se z toho vylízal, narost mu zase hřebínek a chová se stejně idiotsky. Komu pánbůh shůry nedá, v apatyce nekoupí……
Ale fuj!! .. stěrače stíraly…..
8.000km na rok, 12 let, zimni/letní, 4×12 = 48.000 km na sadu. Jo, to docela odpovida opatrne jizde. Ikdyz bych nechtel videt tvrdost tech zimaku za 8 nebo 10 let od vyroby.
Ja jsem rad, ze patrim k lidem, kteri tohle resit nemusi.
Ridim sportovni zadokolku 14l/100km na daily s najezdem 30.000km/rok a tudiz letni sadu za let 15.000km uplne odepisu, a zimaky stejnym zpusobem. Tam uz je rozdil mezi zimni/letni citit jako nebe/dudy.
NICMENE souhlasim s Dfensem v tom, ze jde jen o lobby picoviny. Kdyby nas nechali kupovat si to, co chceme a jezdit na cem chceme, nemusel by nikdo nic hlidat a bylo by vyreseno.
Viva AnCap :D
Je fakt, že se nám poslední dobou rozšířil takový nešvar stále něco přikazovat a nařizovat, podle toho, co si nějaká loby skrze úplatné politiky vymůže.
Jako například zákaz určitých kotlů a zákaz topit uhlím, dřevem a zachvilku i plynem.
Jen aby si spřátelené firmy namastily kapsy a úředníci si taky přišli na své.
Je absurdní nařizovat zákonem povinnost zimních pneu za „globálního oteplování planety“. Jde opravdu jen o zisky z prodeje výrobcům.
A problémem v zimě nejsou řidiči osobáků na letních gumách nýbrž řidiči náklaďáků na letních gumách.
Oni totiž jaksi logicky zimní ani mít nemůžou pokaď kamion jede odněkaď z jihu.
vony jaksi logicky jediný zimní na kamiony sou ty s těma opravdovejma hřebíkama, což jednak stojí ranec a druhak při těch šňůrách by tady ZA TEJDEN rozbili silnice na sračku…go figure
Kamiony bych zakázal.. :D Všechno na železnice! ;D
No tady u nasi prdele mame takovej TIRackej trojboj, je to most v Besinech a dva v Alzbetine. Ty v Alzbetine letos zvedli na 4 metry, nicmene i tak se tam obcas nekdo srazi, protoze jsou tam sertentyny a z jedny strany to rizne, ze druhy si najede a duc.
V Besinech neni tejdne, aby se tam nezasekl nejakej TIR.
Samozrejme, na bedne a dalsich pet mist minimalne – vsechno Psonci.
Toto nastava mnohem casteji, nez Psonek sprajcnutej na zasnezeny silnici ve stoupaku k Rude. To je jen tak ctyrikrat za zimu.
Sysop:
Tohle by snad měl řešit odběratel.Jestli do Prdele musí mít TIRáka, tak si to s tou logistikou měl předem rozmyslet.Třeba si zajistit překladiště, odkud vyjíždějí terenní dodávky.A když už, tak zaplatit profíky.Ale to jsem střelil od boku.
Občas mě „pobavěj“ ty zašprajclý mastodonti kvůlivá navigaci.
Když se hřeby dostanou skrz led, sníh nebo hlínu na tvrdou vozovku, tak jsou navíc hlučné jak kráva a občas se nějaký ten hřeb utrhne. Taky můžou za určitých okolností na tvrdém povrchu bruslit po těch hřebech (na kamenech docela kloužou). Ale na off-roadovou rekreační jízdu v/na lehčích vozidlech zamrzlým terénem jsou super.
Ve Finsku na tom jezdí i v Helsinkách, možná to mají nějak vychytané. Nepátral jsem na krajích vozovky, takže nemůžu říct, jestli tam nějaké kusy byly, nebo ne.
Na tom není co vychytat. Hřebíky jsou dobrý jen v případě, že máte hodně vysokou vrstvu ledu nebo uježděnýho sněhu. Pokud se hřebík (on je to vlastně ve skutečnosti ještě ke všemu nýt) dostane na asfalt, tak vyletí tomu za Vámi rovnou do skla, případně chodci do xychtu a vaše auto je navíc naprosto neovladatelný.
Před nějakýma rokama byl mimořádně na Pražským rallysprintu led a sníh a řešilo se, jestli se povolej hřeby. Tak je chlapi zkusili na přejezdu na Strahov a když cestou zničili přední sklo doprovodnýho auta, povolení se nekonalo a jezdci nadávali jak špačci. Ale bylo to správný rozhodnutí.
leon: přesně tak.
Mam na aute, kterym jezdi prevazne zena 3PMSF celoroky Michelin od nova, nedavno uz druhou sadu. Na te prvni najezdila cca 35 tis. kde uz ale vzorek na letosni zimu nebyl. Hlavni vyhoda – nemusim se srat s prezouvanim nebo prehazovanim sad kol. Michelinky v (ne)zime u nas na silnici drzi v kombinaci s 4WD, myslim docela dostatecne. Nevyhoda – vyhodil jsem je s jeste docela slusnym vzorkem na dojeti v lete – stari cca 4 roky.
Kdyby kazda aspon trosku normalni ‚zimni‘ pneumatika 3PMSF oznaceni nemela uz asi 6 let, asi by me to taky rozcilovalo. Jenze situace je takova, ze to maji vsechny a dokonce i lepsi segment celorocnich uz ho ma taky nejakej patek.
Ano, dalsi narizeni naprosto zbytecny, ale dopad ponekud zveliceny a poboureni bezduvodne. Tentokrat zrovna jen zalejstrovali neco, co uz stejne plosne funguje
@letní v zimě
mám bohaté zkušenosti s jízdou na zbrusu nových letních v zimních podmínkách uzavřeného areálu s minikopečky o sklonu 15% a 30%.
Na uježděné vrstvě sněhu se do toho 15% rozjede jen SUV 4×4 a při dobré konstelaci hvězd a povrchu elektro a hybrid.
Do 30% jen 4×4 a někdy ani to ne.
Na zimních pak skoro všichni kdo umí pustit spojku, zařadit dvojku, vypnout protiprokluz.
Na letních na rovině je dramatický rozdíl v rychlosti průjezdu obloukem a délce brzdné dráhy.
Jezdit se s tím dá.
Pomalu a ofafrně.
I na ledu je rozdíl mezi zimní a letní výrazný.
Jinak s článkem souhlas, ačkoliv jsem si kdysi povšiml, kterak pan domácí propagoval čínskou stlačenou tmu firmy Tomket.
Za mě nejhorší gumy co jsem kdy měl jsou tyto:
Letní Michelin Primacy 3 225/45/17 nové na mokru o hubu
Zimní Kumho WP 71 175/60 R16 téměř nové na sněhu fajn, jinak sucho, mokro děs běs.
u sněhu strašně záleží na teplotě vzduchu, sněhu a podkladu. po sněhu při pořádně mínusových teplotách se jezdí skoro jak po suchém asfaltu. po uježděném sněhu při plusových teplotách a notabene v dešti je to jak po mejdle. a nejhorší jsou situace sněžení při přehoupnutí teploty okolo bodu mrazu, buď mokré sněžení (nebo dokonce déšť) na vymrzlý povrch, nebo suché sněžení na povrch ještě nevymrzlý. na tom fungujou jen pneumatiky s hroty (pro soukromé auto u nás nelegální). pomůžou hustěji pletené silnější řetězy (jeden si připadá jak blbec když nandává řetězy při dvou centimetrech sněhu, ale nutno poctivě dodat, že skutálenej se strmáho svahu do rokle bych si připadal jako blbec o poznání větší), a docela slušně fungují pneumatiky se zapečenými „krupičkami“ něčeho tvrdého v gumě dezénu (vraník black diamond). no a docela fajn na vyprošťování je vozit v autě pár pětilitrových kanystrů od směsi do ostřikovačů naplněných (sušenou!) drtí 4-8mm, a ještě lepší je drť míchaná s posypovou solí.
Zazil jsem jednou v Beskydech, kdyz jsem byl jeste mladej a blbej (ted uz to ‚mladej‘ neplati), ze jsem kecal se spolujezdkyni, nedaval pozor a nafrcel na strmej kopec ve smeru nahoru, na totalne ujezdenej snih. Zadohrab, gumy nejaky Dobry&Rok ale typ uz netusim. Vlevo sraz nahoru, vpravo sraz dolu. Auto se zastavilo a lehounce, plynule, zacalo klouzat dolu. Jeste to chtelo pustit neco od Strausse, aby to melo styl. Zatimco ja jsem se opotil az na prdeli, spolujezdkyne, nemaje ridicak, vesele klabosila dal a situace ji nijak neznervoznela. Jedine dobre.
No fofrem jsem tam mlasknul zpatecku, za mnou siroko daleko nikdo, srovnal jsem auto doprostred vozovky a scouval dolu. Tohle uz nikdy nechci znovu zazit.
dál?
U tý spolujezdkyně to asi nebylo absencí řidičáku.
Kdyby tě sledovala, tak jí ta zpocená prdel neujde.
Předpokládám, že s touhle jsi rodinu nezaložil.
No ja jsem nevypadal, ze bych se posral, jsem se zpotil. Ale to, ze auto klouze do strany a sankuje po kulate vozovce smerem ke srazu, by ridic okamzite zaregistroval. Tahle koza ne. Byla hezka, ale to bylo asi tak vsechno. Ne, s tou jsem skutecne rodinu nezalozil. Udelal to kamarad a ve finale, az byl potomek dospely, tak od te kozy odesel.
Sysop:
Tak asi věděla ne?
a mezitím co?? kopec přeletěl??
tvl to z tebe leze jak z chlupaté deky
největší peklo je, když se to stane s hill holderem, s tím se uklouzanej kopec zcouvat (téměř) nedá*), ten pitoma tupá elektronická drží po přibrždění ve větším sklonu kola zablokovaná další dvě vteřiny a auto klouzá zcela neřiditelně kolmo na vrstevnice vozovky, což se při příčném sklonu směrem od svahu může stát značným problémem. před několika lety se mi povedl majstrštyk, jedu si to do kopce uklouzaného zatáčkovitého ve stoupajícím traverzu ve stráni velmi strmé po vozovce půl čtvrtého metru šířky, vozidlo zpomalovalo, zastavilo, instinktivně brzda, začalo klouzat dozadu, povolení brzdy, a ten kazisvět elektronický držel kola zablokovaná, takže dvakrát se vozidlo otočilo o 360°(okolo vertikální osy) a pak se chytlo levým předním kolem do levého náhorního příkopu a klouzání se zastavilo (jak se vozidlo s rozvorem 3,00 metru vešlo na vozovku šířky 3,50 metru, to se mě neptejte, sám to netuším). zimáky byly (téměř) nové, dá se říci čerstvě zajeté „premiovky“, najeto na nich asi 5000 km. od té doby nandávám řetězy docela ochotně preventivně (například loni asi 55 krát nandání řetězů).
*) hill holder (asistent rozjezdu do kopce) se mi nepodařilo u aktuálně sedlaného auta vyřadit z činnosti žádným čudlíkem nebo matláním po displeji. dá se vytáhnout pojistka (na ní je ovšem zpravidla spousta dalších funkcí, třeba ABS) a u fleetového auta v záruce jsem si nelajsnul to dát nějakému „exšpertovi s noutbukem a konektorem“. nakonec úplně primitivně spolehlivě funguje nedovření dveře řidiče, když je potřeba zcouvávat, tak to chce otevřít, zavřít a nedobouchnout dveře. druhou variantou je zcouvávat s použitím nikoli brzdového pedálu, ale ruční brzdy – pokud je jí vozidlo osazeno a pokud kopec není příliš strmý a tedy pokud to přibrždění zadních kol udrží, smýkání zadních kol do boku je totiž při couvání dosti na houno.
U většin aut takhle snadno HillHolder nevyřadíte, protože vyndáním pojistky ABS/ASR většinou auto přestane ukazovat i rychloměr a ŘJ u mnohých nových zablokuje přívod paliva ke vstřikovačům.
Na to se nejlíp osvědčily štípačky. To většina Řj přejde jako závadu, sice řve, ale je od toho pokoj. Vyřadí se často i komplet trakční kontrola, takže se někdy tímto způsobem dá auto celkem slušně napravit a zklikvidovat tak třeba odpojování paliva v zatáčce, když ji projedete o fous rychleji, než si ASR myslí, že je optimální.
Ale ono se spíš obecně platí, že lepší j prostě nekupovat nová auta, což má zase ten problém, že ta stará už jsou neúměrně drahá a čím dál dražší.
mít daily car fleetové auto od chlebodárce je holt návykové a jeden se holt smíří s tím, že to není auto snů.
Letní Michelin Primacy jsme měl jako OEM gumy na dvou autech – první generace (2003) byla na mokrém katastrofální, druhá generace (2008) byla na mokrém mizerná a pro mě to byl důvod se dalších 12 let značce Michelin vyhýbat jako čert kříži.
Michelin Pilot Sport 4 se naopak ukázaly jako úžasné komfortní touringové gumy s UHP parametry.
Nejsou letní jako letní – letní UHP jsou na sněhu katastrofa, ostatně za teplot kolem nuly je slyšet, jak se to směsi nelíbí. Existují dokonce letní UUHP, na kterých je přímo zakázáno jezdit při teplotách pod nulou, protože by je to poškodilo.
Naopak na podprůměrných letních s hrubým vzorkem jsem pár zim odjezdil v době, kdy mezi letní a zimní směsí nebyl tak velký rozdíl jako dnes a kdy ten rozdíl byl hlavně ve vzorku.
Celoroční začaly být použitelné na sněhu až v posledních pár letech díky pokroku ve směsích, ale kvůli nutnosti použít měkčí směs to pak není guma, na které chcete v horkém léte brzdit z vysoké dálniční rychlosti. Do města to nemá chybu.
Naopak i na prémiových zimních je na suchu při teplotě nad +20C stupňů poznat, že nouzové zastavení není jejich doména – po dvou sekundách to cukne jak se směs přehřeje a zpomalení není jako na suchu, ale jako na mokru – ale tohle se projeví až když brzdíte z rychlostí 80+ km/h.
Tohle cuknutí jsem u letních UHP opravdu nezažil, ale taky jsem neměl potřebu brzdit „na krev“ ze 150 km/h+.
Za mě jsou celoročky ideální pro řidiče, který toho moc nenajezdí, nejezdí rychle a jezdí defensivně.
Nic není zadarmo. Přilnavější směs znamená nižší životnost, schopnost odvádět vodu nebo sníh znamená méně styčného povrchu gumy s asfaltem a přilnavost zajištěná těma drážkama ve vzorku zase znamená, že pneu nebudu mít tak přesné vedení. Směs a technologie tyto protichůdné vlastnosti pomalu přibližují, ale jedny pneu nikdy nebudou umět úplně všechno na jedničku. Rozhodně ale můžou být za běžných celoročních podmínek OK.
@Shi
Michelin Primeros 3 ještě s DOT 2020 stojí na mokru za piču
Primeros 4 o něco lepší, ale nemám na nich tolik najeto (jen služební cesty občas) a nikdy bych si je už nekoupil bo Primeros 3 opakovaná zkušenost.
Pilot Sport 4 225/40/18 super lepší než Pirelli P Zero 235/35/19
Už za mlada jsem se naučil, že Primeros se voblíká jinam, než na ráfky. Jak patrno, někteří k tomu poznání dochází poněkud později…..
Tři prdele expertů kteří tomu hovno rozumí. Přitom exaktní výzkumy s jasnými výstupy zde již jsou. Akorát je pneu lobby nechce brát v potaz.
https://youtu.be/SIQug6ohpE0
Chápu, že autor nemůže znát vše, proto doplním. Gumy na led existují, resp. určitě existovaly cca před 60 lety. Tehdy jsem si postavil káru s kolečky z kočárku a v zimě na ní jezdil ze zcela zledovatělého kopce a světe div se, to vozidlo zatáčelo a téměř nešlo do smyku. Led byl zřejmě dost zmzlý, teplota okolí při dané rychlosti nedovolila ohřevu povrchu pneu nad 0°C a tedy ani natavení povrchu ledu, ale držení bylo dosaženo s největší pravděpodobností tím, že guma byla natolik porézní, že docházelo k mikropřísavnému efektu.
je-li dostatečně zima, potom tření zmrzlé vody rostea někdy se dějí věci dramatické. zvlášť namrzá-li na uklouzaný povrch uježděného sněhu jinovatka. typicky se to stává v lyžařské (běžkařské) stopě při velkých mrazech a inverzním počasí, zhruba tak okolo -15°C a správné vlhkosti se vytváří něco, čemu se říká „pískový sníh“ a takový sjezd z kopce s přechodem ze slunce (kde namrzlá jinovatka zmizela) do stínu (kde ještě je) se opravdu podobá najetí na písek a končívá velmi nepříjemným saltem. na tom se fakt jezdí jak po suchém asfaltu.