Železniční cyklobalíček (trojka stačí!) - zpět na článek

Počet komentářů: 37

 1. D-F si dělá sice prdel, ale ono se to už dávno na lokálkách aplikuje. Před prakticky každým přejezdem s kříži, kde je blbě vidět, se namísto zlepšení rozhledu nebo jeho zabezpečení prostě nařizuje rychlost vlaků nižší (vyšší desítky až nižší stovky metrů před přejezdem), typicky na 20-40 km/h, v mnoha a mnoha případech klidně až na 10 km/h (já vím, tři to nejsou :) ).

  Jo a jinak Praha – Budějovice už asi rok za 1:40 (expresem, tedy ne „rychlíkem“). ;-)

  1. nebyla by za ty prachy, co to spolykalo, dávno postavená 6proudá dálnica, po které by se tam jelo hodinu dvacet?

   jo a, to nejspíš eště ani není vyčíslený, kolik stovek giga sežere to evropský tentononco, ne?

  2. to dr_z

   https://zdopravy.cz/prehledne-sprava-zeleznic-chce-letos-zvysit-zabezpeceni-na-120-prejezdech-75341/

   Spočtěte si ty investiční náklady a pak také provoz a údržbu. Za mne tedy nadále na přejezdech s malým provozem dává smysl využít „organizační opatření“. Pro motoristy STOP a vlak těch 10km/h.

  3. Jj hodina ctyricet uz je solidni. Jeste v jizdnim radu 1981/82 to nejrychlejsi rychlik daval za 3:04.

   1. taky to mělo technologickou úroveň jak nekdy před válkou tvl

    v britannistánu tou dobou končily Delticy, který už v 60. letech lítaly na běžné denní rychlíkové vozbě stošede, v 70. pak stovosumde, rekord je přes dvě kila…to se tady eště ve vosumdesátkách nezdálo většině mašinkovejch fanatiků ani ve vlhkejch snech

    1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Železniční_zkušební_okruh_Cerhenice

     „Dne 5. září 1972 lokomotiva E 469.3030 (nyní řada 124) dosáhla rychlosti 219 km/h, čímž dosáhla československého (a později českého) rekordu. V roce 2004 rychlostní rekord překonala v jednotka Pendolino a byl navýšen na rychlost 237,04 km/h.“

     Problém je v tratích, ne v mašinách. Komouši jich sice postavili hodně, ale stojej za hovno a musej se předělávat, aby šlo jezdit rychleji.

     1. Tak tak, i na te trase Praha-CB je nejvetsi potencial zrychleni v nove stope k Sevetinu a tim padem odstraneni toho esicka k Hluboke.

    2. Treba tyhle rychliky vozili brejlovci, kteri v hojnem poctu jezdi dodnes.
     Jak pise shifty, v nasem kontextu jde hlavne o trate. I dnes plati, ze rychle spojeni dela kapacitni dvojkolejna trat bez nutnosti krizovani (a ve vytizenejsich usecich by bodlo i koleji vic) a s jakztakz vyresenymi presmyky, a hlavne stabilni vmax. Protoze k cemu mi je trat na 200, kdyz uprostred bude mit par useku na 80. Na draze to bohuzel nejde resit jak v aute.

     1. Ještě větší zrychlení lze čekat od nové tratě z Prahy do Bystřice u Benešova. Na rozdíl od úseků dál na jih (zatím bohužel bez té Hluboké) tady se totiž trať pouze opravila v původní rakouskouherské stopě, takže oplývá rychlostmi 75-100 km/h na jih a jen o málo více na sever od Strančic. Navíc bude i kratší, což také znamená rychlejší. Suma sumárum lze očekávat něco jako 1:15 Praha – CB (se zastavením v Táboře), jakmile se dodělá tohle i to narovnání mimo Hlubokou (které samo o sobě docílí něčeho těsně pod 1:30, přičemž to – v kontextu infrastrukturních staveb ČR – lze očekávat snad i v době dohledné). A taky je potřeba nezapomínat na interval, protože rychlý vlak jednou za 4 hodiny pořád není na kratší cesty tak úplně použitelná věc. Přičemž čím rychlejší trať, tím vyšší šance na kratší intervaly, neb větší zájem lidí.

      >Protoze k cemu mi je trat na 200, kdyz uprostred bude mit par useku na 80.
      To už tak úplně pravda není. Po nástupu nové generace lokomotiv s výkonem kolem 6 MW už je rozjezd rychlíku z menší na vysokou rychlost sranda, konkrétně 80->160 cca otázka půlminuty. Nicméně i tak lze souhlasit s tím, že důležitější než „mít trať rychlou“ je hlavně potřeba „nemít ji pomalou“ (zní to jako totéž, ale snad si rozumíme).

      1. Kazdopadne relace Praha-CB je jednou z tech, kde je vlak celkem fajn uz ted, stredoceska D3 v nedohlednu. Ty intervaly jsou dulezite, to je pravda. Ta jizdni doba 1:30 je asi trochu systemovejsi z hlediska taktu, ale pocitam, ze vetsina lidi ma jako cil Prahu, takze je to zas tolik nepali a cil je byt co nejrychleji tam.

       Ad vykonne lokomotivy, to mate samozrejme pravdu, ale to rychlostni „cimburi“ je otravne a ztrata casu a hlavne energie. S tim „nemit pomalou“ se neda nez souhlasit. V tomhle je to proste pozitivni zpetna vazba, rychla trate mez=atraktivni=hodne cestujicich=vetsi frekvence spoju=jeste atraktivnejsi
       Ridim rad, ale kdyz existuje rychlejsi alternativa, kde si navic odpocnu nebo neco odpracuju a nemusim resit parkovani v cili, tak nneni co resit. Na radost z rizeni mam stahovaci strechu a okresky:)

     2. no právě, tady si soudruzi hráli na krále železosocky, která vedla do každé stodoly, jenže na to absolutně nebylo nic – kolomotívy tak 20-30 let za světem, vagóny ve stylu dobytčáky s lavicema jakbysmet a koleje šroubovaný dohromady spojkama, s mezerama po pár letech i >2 cm, katastrofa naprostá

 2. Je potřeba ten zabijácký vlak a jeho trasu ještě prozkoumat, zda splňuje požadavky na ochranu nejzranitelnějších, tedy cyklistů – zda byly koleje správně reflexně provedeny, nebyly na nich žádné tvrdé části a jestli měl vlak kola z měkké gumy.

  1. Vlak by hlavne, a to predevsim, mel od cyklisty drzet bezpecny odstup!

   1. BINGO! Votomtoje!
    Kdyby nalajnovali cykloproužky skrz křížení s kolejema bude ráj na Zemi!!
    Ale to voni neéé, just neéé!
    Proto ani v Čížkopráglu, teda Čižínkých Šmejdi sobě pokusných rajónech a kolaborujících konšelských enklávách, kde je naproužkováno stejně, jako nasráno psích hoven, nenajdeme proužky přes koleje páč přes to nejede vlak!
    Taky různý karuselní a jinak vovčana terorizující vydlážděný ostrůvky, ba i zelenobílý nebo dokonce litinový špalíky přes koleje bolestně postrádáme. Dyk je to přece tak vysoce efektivní ochrana stáda před ním samým, před jeho neschopností myslet a konat, svobodně žít svůj život, že se to všude množí rychlejc, jak trpaslíci. Ale přes koleje jako když utne!

   2. °;-) Máš tam mít cestujících a hlavně jak se říká jezdit kanálama jako odpad po silnicích, „krosácký. Nejen https://www.youtube.com/watch?v=yGSqW98iO40

 3. Osobne si myslim, ze zde neni zadny prostor pro nejake prilepky, schvalovani, nebo nedej Boze plebiscit. Jak jiz jednou prohlasil neboztik Vaclav Havel – o dulezitych vecech se proste nehlasuje. To se proste nekam napise dopis a pak to automaticky probehne.

  1. balfourova deklarace na zmaštěným papíře od volejovek.

 4. Nejvyssí čas, aby se aktivisti začali lepit na koleje.

  1. Stačili by ty pásky na zatažení co se potom přeříznou, ale museli by je zkontrolovat jestli nemají nožíky.

 5. Jako jo, vytčený směr je určitě správný, nicméně D-Fensův návrh se mi, nezlobte se na mě, jeví jako, jak to jen říct, málo ambiciozní! Nebudu chodit kolem horké kaše – zkrátka bez zpomalovacích prahů, ostrůvků, zúžení vícekolejných tratí na jednokolejné v občany vytipovaných kritických místech a v neposlední řadě úsekového měření rychlosti, doplněného o institut objektivní odpovědnosti provozovatele soupravy, se kýženého zklidnění železniční dopravy prostě nedočkáme! No a dále, takový rozsáhlý, průběžně zpřísňovaný bodový systém pro strojvedoucí, ten by, myslím si, mohl konečně převážit tu pomyslnou misku vah na naši stranu – a to by bylo, abychom tu naši Vizi nula už ale vážně neproměnili v realitu!

  1. Ja bych zacal u nadrazi. Koleje vyhazet, vysazet tam nejake stromy a rozmistit zidlicky pro lidi, kteri chteji diskutovat o problemech budoucnosti.

   1. Ale hlavně, Sysope, hlavně KÁVU!!! Jak někde není aspoň jedna kavárna na každým rohu, lidi tam jen živoří, žít se tam nedá.

    Ne že bych chtěl někomu kecat do podnikatelských záměrů, ostatně když se to samo bez dotací uživí, tak nic proti ničemu, ale všiml jsem si, že součástí pomalu každého představení plánu na zklidnění dopravy na nějakém tom (malo)městském plácku je nahražení nežádoucího ruchu dopravy relaxem v podobě poklidného vypití si šálku kávy. Jako by neexistovalo nic jinýho – buď zlá lomozící a čoudící auta nebo sezení a filozofování u kafe.

    1. tak, ať si tu hnědou břečku ti posraní feťáci kofejnu strčijou do prdele :o)

   2. @Sysop
    A cyklostezky, na jednokolejných tratích zcela zrušit koleje, na dvoukolejných při dodržení 1.5m odstupu hybridní provoz.
    A rychlost cyklistů také omezit, nejsem žádný radikál jako pan domácí, tempo 20 postačí.
    U vlaků zvažuji tempo 30.

   3. Sysop 6.11.2023 v 8:13

    Ja bych pro zacatek jen na koleje namaloval cyklopruhy a zaroven zaved minimalni vzdalenost od cyklisty pri predjizdeni vlakem 2 m. To by ke zklidneni kolejovy dopravy mohlo prispet pomerne za levno :)

    1. V olééé rajt.😎😊 👍

  2. S tou rychlostí: Na železnici (vlastně až na ty lokálkové přejezdy) nejsou „buzerační“ omezení rychlosti, a jen v minimální míře se projevují nějaká řekněme paušální pravidla typu „mimo obec 90“. Každé jedno místo je technicko-bezpečnostně vyhodnoceno a s přesností na 5 km/h stanoven limit v konkrétní lokalitě. Třeba přes rozbité výhybky na nádraží 50 km/h, dál v rovném ale trochu „rozbitém“ úseku 100, pak jeden oblouk 80, druhý 70 a třetí zas 85, dál jsou lepší a rovné koleje neboli 120 atd. Takže pak zaprvé dává i rozumný smysl ten limit chápat jako „ostrý“ a zadruhé strojvedoucí fakt nemají tendenci uvažovat stylem „tady už je to mimo město, jen chybí cedule“. Takže ani to, že plošně měřená rychlost (záznam) je na 100 procentech délky jízd, nikomu nijak nevadí.

   Si říkám, že by to možná bylo i pro silnice docela inspirativní… Akorát je teda otázka, kdo zaplatí to množství cedulí. :)

   1. @dr_z
    Já su pro, některé úseky vidím na limit 350km/h chudák starej Passer bude muset zvolnit…;-)
    https://youtu.be/7pg1hhW5qhM?si=iXUO4nJIIJaAPL2Q

 6. Prostě musíme i tu železnici tak nějak humanizovat, soudruzi!

  Proč by měly krajinu a města hyzdit ty železné koleje. Už není doba železná a dnes jsme dál.
  Vytrhat a nahradit pěšinami, lemovanými záhonky s Trávou. Cestující se mohou při pěší chůzi potkávat a naše expertky a expertka jim ještě poradí, jak Trávu správně aplikovat.
  Na zimu tam dáme čínské soláry a každé 2 km větrník. My taky víme, že v zimě Tráva neroste…

  1. Jasně a když budete podprostituovávat tak, pardon nejvroucnější a nejoddanější se mohou stát služtičkami a pážaty a když budete hodní i v létě vám gejts slunce zatemní a dostanete jeho vakcoše, dobrovolně povinně.

  2. si z toho děláš prdel, ale po bolševikovi tady bylo kolejí natahanejch snad ve většině přepočtů suterénně nejvíc minimálně na tédle planetě (přičemž pomiňme technologickou úroveň tratí, jednou sem jel kus tzv. rychlíkem směrem na Jihlavu a co to bylo zač, to v civilizaci nemají snad ani u vlečky z dolu)

   tratě se tady čtvrt století ruší a mělo by to pokračovat, když to je k hovnu, nikdo to nepoužívá a je to akorát strašnej provar

   blbý je že i když už dojde ke zrušení/zmenšení obludně přebujelejch nádraží, tak typicky místo aby byl navrženej jasnej plán civilizačního střihu, čili nejlíp pravoúhlý bloky výstavby s dostatečnou kapacitou komunikací (i třeba pěších) mezi tím a v případě potřeby i protnutí chybějící páteřní infrastrukturou, tak samozřejmě zkorumpovaní měský buzeranti to rozprodají kde komu a vyroste tam akorát další obskurní mordor

   tak třeba byla obrovská příležitost postavit v těch svazích na hlavákem v priglu nadchod do toho svahu co by ústil nekde do Italské, co by propojil jak nádraží, tak centrum přes park, ale to né tvl, místo toho udělá pravdolásková kunda vole přechod na maggisrále a žene ty lidi úzkejma chodníčkama vokolo celýho toho nádražního mordoru – čili tam, kam denně míří tisíce lidí (např. VŠE a vokolí), se to musí a eště asi hodně dlouho bude muset voblízat celý dokola, o 10-15 minut svižné chůze delší trasou (zkrátit se to případně dá běháním mezi autama v křižovatkách, kde se s chocema nepočítá)

   až jednou dojde k likvidaci 2/3 toho zkurvenýho libeňskýho bordelu, nedělám si nejmenší iluze, že ani tam nikdo nepostaví ani zkurvenou lávku z kopca dolů k aréně, natož že by třeba vznikl aspoň malej most s jasným omezením do 3,5 tun z Novovysočanské dolů na ČM (protože řada lidí chce jet dolů do Vysočan a vice versa, neprovozujou tama tranzit, a křižovatky kama se ten nádor musí objíždět ve špičkách brutálně kapacitně nestíhají)

    1. pokud se dobře divám, leze se přes kolejiště a pak kamasi do řitě a těma šílenejma točkama, takže čuráci ze škole nabádají k páchání přestupkovýho jednání? kůl :D

     1. Díváte se blbě.

 7. Ať zůstanem u dopravních témat, k tomu videju ve vodkazech (https://www.youtube.com/watch?v=TDfLWFv3ixk), je to z roku 2018, podobný videa už opravdu mnohokrát obkroužily planetu. Co se ovšem aktuálně děje po roce 2020, prakticky totožná situaca je tam s elekrosekačkama, soudruzi pochopili, že na vypatlancích na západě jednak vydělají víc, jak na zlatým dole, proto si celej řetězec už od těžby posichrovali asi dekádu dopředu v celým světě, druhak tím zlikvidujou tradiční západní hovnobilky a pak už si budou moct diktovat cokoli; pro PR účely toho i u sebe nabouchali bambiliardy, aby mohli nakreslit do grafů hezky vysoký sloupečky, zelenej ksindl z toho je celej vlhkej, ale ve skutečnosti jsou kolem všech měst obrovský hřbitovy elekrošmejdu, řadou z kterýho ani nikdo nikdy nejel (a nepojede).

  A zatímco ojvropští soudruzi lejou prachy do buzerantů a staví buznahajzly, tak rejže se rozhodly, že je lepčí nápad, než ty prachy nechávat hnít za městama, to nasáčkovat sem do ojvropy. Jak ostatně řiká i další odkazovanej článek (https://arov.cz/clanky/doporucujeme/evropsky-automobilovy-prumysl-valcuje-cina-ve-skode-zrizuji-nebinarni-zachody), mezitím zapracovali vedle šmrdlaček* i na strojírenské kvalitě a tytam jsou doby, kdy jsme se smáli jejich 1:1 kopiím, který akorát že byly z kartónu; dneska dosahujou stejné výrobní kvality, jak místní hovnobilky (který jdou v rámci kchatování kchostů trvale akorát dolů, co si budem) a drtí naprosto nepředstavitelně ty plečky, co tady z té místní produkce leze.

  Myslim že je zcela na místě si konečně přiznat, že ve stávajícím kurzu tady škodiffka po konci desetiletí prakticky zanikne. Když zvládli dokundit a teď nedávno zavraždit seata (očividně bez výraznějších protestů domácích, a to španěláci trochu jinak národní a je jich krapet víc), nejaká šádewerke, pche. Stejně to je i oficiální uhnijní plán, chudej východní untrmenš se bude ždímat na základních životních věcech, s tím se nepočítá, že by se dopravoval jinak, než sockou (a na spalovacích střepech, co jim prodají ze západu k doježdění, proč od kotrmelca NEUSTÁLE jeno roste průměrný stáří vozovýho parku?), na nic jinýho ani nebude mít, a moderní fabriky na věci s vysokou přidanou hodnotou odejde na západ.

  Tentokrát už je to naplánovaný tak dobře, že už ani ze západu nepudou ty tzv. investice (ve skutečnosti nákup všeho ve výprodeju) těm chudejm debilkům na východě, jak v devadesátkách, jak tady s tím furt nejaká skvadra ignorantů blábolí, teď už se to plánuje jinak. Korporáty, aby nadále zvětšily svoje obskurní zisky, vyždímaný z východu, mají dostat zaplaceno všecko komplet dopředu :D Skutečně takto, to není špatnej vtip – východní untrmenš má DOPŘEDU posílat bambiliardy na západ, kde za ně teprve postaví, vyvinou a vyrobí věci, který eště teď ani na papíře neexistují – jako se to právě teď chystá s lékama: https://www.michalapetr.com/map-1823-leky-unikl-prisne-tajny-dokument-bruselu-vychodni-eu-ma-vyplatit-na-desitky-let-dopredu-zapadni-eu-miliardy-eur-vypalneho-za-vyrobu-a-vyvoj-leku-brusel-chce-navic-na-zapadni-leky-uvalit-tu/. Že by se nejaká taková moderní fabrika spolu i s vývojovejma centrama postavily na východě, vo tom nikdo neuvažuje ani jako vo špatným vtipu do vrcholné společnosti.
  _________________
  *kterejm dominujou druhý desetiletí, proto zřejmě jejich infotainmenty dokážou fungovat, místo toho, aby to pět minut startovalo a furt akorát padalo, kousalo se apod., že jo škodiffko, vy čuráci – za měsíc se jenom stupidní a triviální přehrávání FAT32 muziky z UŽBé bylo schopný domrdat jenom asi třicetkrát, co se kundy divíte, že vám za to nikdo soudnej nedá 3/4 mega

  1. To nevymyslíš, tam mají technologie jako u té pých amerického námořnictva himwault kdy ji po spuštění museli zatáhnout urychleně do doku aby ji neutopili protože už neumí utěsnit hřídel u šroubu. Oni vlastně vždy s krachlou fimrou umí hovno.

 8. Navrhuju na železnici vyznačit cyklopruhy. Celodpružený MERGL (Městský Extrémně Rychlý Gelem Lubrikovaný) bicykl to dá i po pražcích. Koho by bolela prdel, může jet na sdílené Cyklodrezíně.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017