Zelená dohoda pro Evropu / European Green Deal – konkrétní dopady - zpět na článek

Počet komentářů: 179

  1. Bis zum bitteren Ende. V Nemecku to bezni lide rikaji zcela otevrene.

    Ostatne jsem to tu uz psal, ze nas sef prohlasil, ze ‚die Grüne müssen auf die Bäume angehängt werden.‘

    1. A dělajou s tím něco, nebo jenom žvanírna?

      1. Oni tvrdej, ze je to v moci mocnych firem, ze se s tim nic delat neda.

        1. a voni sou snad nemocní?

          1. Jsou. :-(

  2. Všeho do času. Tisíciletá říše tu byla dvanáct let, věčné časy a nikdy jinak tu byly lehce přes čtyřicet, ona ani EU tu nebude navěky a jestli se dožije roku 2040, nemluvě o 2050…

    1. Zatim po kazdem krachu velkych planu prisla velka rozkradacka. Jaka bude ta dalsi?

      1. Jsem zvědavej jak se budou rozkrádat cyklostezky, dětský hřiště a edukační solární panely ze škol. Snad jenom tu rozkradenou linku na toustovej chleba si umim představit.

        1. Nebude se troskarit s nejakejma cyklostezkama, budou se ‚kupovat‘ firmy po korune, uvidis. Takova pekarna s dluhem par desitek mega za plyn, to bude xeft. A par vybranejch to koupi, ovsem bez tech dluhu. Vzpominas na zlata devadesata, ne? Kapitalizace majetku, socializace ztrat.

  3. Tak new deal uz byl cca pred 100 lety, nic moc novyho teda.

    Dival jsem se na ty solary pro zajimavost dejme tomu rocni spotreba 20MWh. Stoletej barak a vse na elektrinu. Tzn. bych potreboval, jestli to dobre pocitam 120m2 panelu, coz teda nevim kam bych dal a pak taky baterie s kapacitou cca 150kWh ať je nějaká rezerva v zimě. To je furt dost ideální scénář v realitě bude ta výroba ze slunce víc proměnlivá.

    1. Tech dvacet mega je docela dost, zrejme v tom mas i vytapeni. Tam je ovsem kladna z5na vazba, ergo kdyz je zima a hnusne, tak FVE prakticky nedodava, takze je jeste vetsi zima.

    2. Jak je ten dům velkej ? Pokud např. 10×10 metrů, tak je to 100 m2 zastavěné plochy. Pokud má střecha sklon 45° (u stoletého domu běžné), tak ze 100m2 zastavěné plochy máte 140m2 střechy bez přičtení přesahů střechy a odečtení vylejzáků, komínů a tak. Tedy samotná plocha na soláry by problém nebyla.

      Problém by byla cena a fakt, že právě v domě kdy by to bylo potřeba nejvíc by to stejně nestačilo. I když za mrazu a jasného dne mají ty soláry i větší než nonimální výkon (chlazením se zlepšuje efektivita), tak za mlhy, svěžení, pod mrakem a tak vyrobí prd. A nevidět pořádně slunce v zimě týden či dva u nás není nic neobvyklého.

      1. To pak bohužel vytváří právě tu nutnost mega baterie

        1. a ta megabaterie posunuje návratnost celý tý srandy úplně do prdele…
          pokud vím, tak max velikost soláru bez nutnosti mít licenci je 10kWp a ani větší na topení v zimě nestačí. pokud chcete, aby se vám vrátila, je potřeba jí umět využít přes léto na max a bez používání baterie, jinak je to jen drahá hračka, IMHO

        2. edit: a ani když tu vyrobenou elektriku proženete přes tepelný čerpadlo, tak se v zimě fotovoltaikou neohřejete

          1. Mega baterie, ktera ma cyklit v horizontu dnu, je nebetycna picovina. Jo, kdyby v lete to slo konvertovat treba na vodik a ten pak spasat v zime, tak dobry. Ovsem mit souseda, co neco takovyho laduje do flasky na zahrade, to bych se asi moc nevyspal.

            Ciste elektrochemicka baterie tohle neda. A ze v lednu jeden den nabiju baterku a pak z toho tejden ziju? Hm, no, tak o tom si necham zdat a jeste chci videt prepocet amortizace te baterie. Jako draha hracka na urovni Ferrari v garazi dobry, ale jinak nesmysl.

            1. Baterky LiFePO4 vydrží klidně 8000 cyklů a často i více. Ani věk pro ně není problém. 8000 cyklů i při jednom denně je hodně let. Ale problém je cena. 1 kWh stojí kolem 10 000 kč, takže rozumná kapacita je za statisíce.

              1. No vsak prave. Proto neresim zivotnost, alebrz amortizaci.

                1. Tak teoreticky cyklus 1kWh stojí cca 1 kč. To není špatné, distribuce aktuálně stojí cca 2x tolik.

                  1. No momeeent… ale v zari nabijes a v lednu vybijes? Rozumis, musis taky patricne nafouknout kapacitu. V rijnu/listopadu budes rad, kdyz elektrinu tak nejak spotrebujes na normalni provoz, jaro dtto. A nebo si musis poridit plochu jako krava a jeste patricne orientovanou. A to mas dalsi amortizaci.

                    Proste, baterkama pri soucasnych technologiich nemuzes naladovat ‚do spajzu‘, kdyz slunce fakt dava a pak to tasit, kdyz je tejden zatazeno a jeste ti na kolektorech lezi snih.

                    1. Ano, ostrovní režim je aktuálně šíleně drahý. A z léta si uložit přebytky na zimu je nereálné. Ale poloostrovní režim „velké UPS“ už může vyjít rozumně.

                    2. tak theoreticky je možný rvát v létě čerpadlem teplo do země nebo do vody v zemi a pak to z toho přibírat, ale…

              2. a safraporte, eště nedávno to mělo teoretický laboratorní maximum 3000, najednou vosum

                to je dycky divení, dyž do toho někdo na základě tady těch stupidních pohádek nalije ranec a za pár let se to celý zesere, protože se ukáže realita těch hoven

                1. S tim uuuzasnym rejzackym autem se to od rijna taky nejak zaseklo…

              3. Hm, proč těm 8000 cyklů nevěřím…

                1. I wikipedie tvrdí 2 až 12 ticíc cyklů.

                  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lithium_iron_phosphate_battery

                  Ve sklepě (stálé teplotě) a rozumném zatížení (pod jedno C) životnost bude spíše k té vyšší hodnotě, ne?

          2. Jakto? Já mám toponí jen elektrickým tepelným čerpadlem, teda kromě koupelny, tam je zatím jen panel, ale až někdy udělám pěknou koupelnu, tak tam bude taky čerpadlem.

            1. V zime je slunce nizko a jeste ma nahovno svit. Plus, na panelech bejva ten bilej bordel. Pokud nebudes resit cisteni a naklaneni leto/zima, pak je efektivita dost nahovno. U nas na fabrice mame panely naklapeci a schvalne jsme zkouseli, jak vypada charakterisstika. V podstate nam vychazelo, ze kdyby v poledne ty panely byly kolmo k ploche strese, tak je to ideal. A vyteznost zadna slava. Takze ano, lze z toho klidne vytapet barak pres cerpadlo, pokud venku bude max -5 °C a neni nutne pritapet odporovym topenim. Pokud ovsem bude venku treba -15 °C a pod mrakem, tak fakt chci videt, jak takovej ostrov vytapi na – rekneme – 19 °C uvnitr.

              Myslim, ze nejake pokusy se s tim asi uz delaly v Rusku, na te bazi je ten starej for:

              Mrkelova vola Putinovi. ‚Vladimire Vladimirovici, tady ctu, ze u vas je ted -25 °C! No to je hrozne, jak to tam davate?‘ Putin odpovi ‚-25 °C? To je nejaka blbost. Jo, tak minus deset, mooozna minus patnact, to jo, ale vetsi zima ne‘. A Merkelova zase ‚nene, tady to je ve Frankfurter Allgemeine, a je k tomu i obrazek, fura snehu na autech, led na chodnicich…‘ Putin ‚jo taaak… ty myslis venku? No tak to jo, to je v noci i tricet…‘.

              1. nevim no, nejhorsi efektivita me prijde kolem 0, pokud se teda bavime o tech co u nas realne jsou, tj. r32, lepsi technologie to davaj lip, kazdopadne -20 fakt v CR neni

    3. Teď jsem začal uvažovat o FVE + tepelné čerpadlo. Dávají na to dotaci, takže se umoří trochu amortizace. Můžete klidně prskat, ale cenu nemovitosti to jen zvedne (až ji budu prodávat).
      https://novazelenausporam.cz/

      1. Tak hlavne bacha, aby si pak pro tu nemovitost neprisli souzi v dlouhejch kabatech, az bude stat zakladat FVEdruzstva :-D Prej bude potreba stabilizovat sit a k tomu se vyuziji i domaci baterie FVE…

      2. hlavní co to zvedne bude cena tady těch divajsů a to minimálně vo todle, a to pro všechny, aneb jak zas a znova totálně vykurvit trh

      3. ju tu byrokratickou sračku nezvládl

        1. Ja jsem to resil pred deseti lety na druhym baraku. Peletkovej kotel a vodni vakuovej solar. Komponenty jsem si poshanel sam, zapojil taky a kamarad topenar to pak jen ostemploval. Pak se mi to vyplatilo a stat to zaplatil cely. To melo smysl.

          Ale FVE, co jsem zatim videl, tak se mi pres stat nevyplati. Sam to postavim levneji, nez co bych prispel ze svyho k dotovanemu zarizeni.

          1. ja si poridil tepelny cerpadla, v minulym programu to melo vyjmku, ze zrovna tyhle nesli, v tomhle jdou, nemam na to naladu proste.

            1. je to zjevne zamerene na nejake jine lidi

    4. To se v praxi dělá úplně jinak.

      Vykopejte si tak 2 podlaží suterénu a udělejte si v suterénu obrovský bazén. Ten bazén se na konci léta dá vyhřát tak na 70° a potom s tou vodou můžete topit tak do půlky zimy.

      Elektřinu musíte použít na tepelné čerpadlo, tím 2x zvýšíte množství vyrobeného tepla.

      Má to drobnou vadu na kráse, že je to velmi složité a může se to nečekaně pokazit. A pak budete rád za klasická kamna a hromadu špalků za humny.

  4. Řešení existuje, následně by se aplikoval paragraf o nutné obraně.

  5. Jen houst a vetsi kapky! Cim driv zacnou ovce ryt drzkou v zemi, tim driv zvednou svoje tupe palice od TV a Fekalbooku se zjistenim, ze „je asi neco spatne.“ Treba budeme mit stesti a nastane to driv, nez se to (alespon ve vychodni evrope) posere totalne.

    1. Jde ovsem o to, jestli pak ty ovce chytnou ten spravnej smer. Stava se, a ne zridka, ze cele stado pak vyrazi neocekavanym smerem.

      1. Za blekaut budou moct neočkovaní, to je tutovka.

        1. Tak hlavne, aby je v te tme pak dobre rozpoznali…

          1. To sou ty co nahmataj na JIPu.

            1. A jak dlouhý blackout ty JIP asi vydrží?

              1. @ No One
                dokud nedojde nafta v generátorech ;-)

                1. To asi nepůjde, nafta je fuj ne? .-)

                  1. V budoucnu bude místo jen pro zelenou nafuta, nadojenou klisnami jednorožců.

                  2. re: No One

                    To je pravda. Navrhuji vybavit nemocnice elektrocentrálami poháněnými elektřinou. Globální ochlazení muss sein!

                    1. Pokud dojde elektřina v bateriích, bude tu výhoda, že si jí elektrocentrála pro svou potřebu vyrobí sama. Naftový motor nedokáže vyrobit naftu, ale eklektrocentrála elektřinu ano!

                    2. Jo tohle už na alternativě vymysleli dávno. Z jedné olověné baterie přes magickou krabičku nabít rovnou dvě baterie. A pak jednu plně nabitou baterii můžete vypotřebovat a z té druhé zase oblě plně nabít.

                      Jen to těm konspirátorům nějak nefungovalo. Lidi s elektrotechnickým vzděláním vykopali jako zaujaté a neperspektivní.

              2. Nafty bývá na budovách na jednotky hodin při odhozený zátěži. V nemocnicích to bude asi podobné. Je otázka, jestli je nějak vymyšlený krizový zásobování naftou. Co jsem četl a slyšel o postupným nahazování zdrojů k obnově napětí v síti, tak jsou to desítky hodin. Akorát mám trochu podezření že je to jenom theoretickej odhad, protože realita může překvapit a těžko se to asi dá nacvičit za normálním podmínek.

                1. Tady by to chtelo fundovany info od insidera, do jake miry jsme rizeni z Mnichova a do jake miry si muzeme dovolit pri BO se proste od Germanu odpojit a nahazovat to tady postupne sami pro sebe.

                  1. Taky jsem zvedav, ostatne, necely mesic zpatky jsem se tady ptal, jestli to tu nahodou nejaky insider necte.

                    Ale vicemene, co jsem tehda hledal, tak „energeticky Mnichov“ sice byl soucasti nejakeho navrhu EK, ke kteremu bylo (asi nejen) ze strany CR spousta pripominek. Pak uz uplne ticho po pesine, nikde zadna zprava. Nic na webu oenergetice, nic na webu CEPS, nikde nic. Treba z toho nakonec seslo?

                    Jinak, k vyse zminenemu postupnemu postupnemu nahazovani zdroju si dovolim odkazat na tuto prednasku:
                    Karel Vinkler, Nastane tma? Realita blackoutu energetické sítě

                    https://www.youtube.com/watch?v=IUGCSfPfw4Y

                    Je tam mj. popsano, jak po blackoutu dochazi k prechodu od ostrovniho provozu zpet ke sfazovani cele site dohromady.
                    Na tu prednasku jsem natrefil nekde v diskusi u Vidlaka; udajne po ni jeste mela nasledovat volnejsi sekce otazky/odpovedi, ktere ale na zaznamu nejsou. Udajne v tech otazkach/odpovecich melo byt probirano prave i to, odkud to rizeni probiha a jake jsou plany… (treba jestli tam ciste nahodou nekdo ze zdejsiho osazenstva nebyl).

                    1. Pokud ten blackout vznikne pretizenim a ne jen nevybalancovanim, pak to o5tovne nahozeni neni prdel. Pocatecni zatez totiz muze byt jeste vetsi, nez byla ta, co ten blackout zpusobila. Zejmena pak, pokud vsichni zacnou fofrem nabijet svoje elektromilacky a domaci aku, zalohujici domaci FVE. Jsem fakt napnutej.

                    2. No tak zrovna tihle „polo-ostrovní“ budou mít „smart grid“ a dobře jim tak, takže nedostanou ani ampér.

                    3. To není problém, co má kdo zapojeno. A ani ta nabíječka auta sama nenaskočí po opětovném nahození elektřiny. Musí se znovu aktivovat ručně.

                      Oni budou nahazovat jednotlivé vesnice a části měst postupně. Může to ovšem někde překvapit.

                    4. Dík za to video – už to poslouchám…

                  2. Sysop:
                    Vaclav Cilek v rozhovoru, na ktery jsem dnes natrefil, uvadi:
                    „… Česko to má furt dobře postaveno, že víc elektřiny vyvážíme, než dovážíme, a že jsme schopni udělat ostrovní provoz v rámci ČR. Asi by musel zasednout nějaký krizový štáb, a oddělit nás od evropského trhu s energiemi….“

                    Jeste jsem to ani nestihl doposlouchat. Ale Cilkovy rozhovory obecne posloucham rad, prijde mi, ze ma jednak prehled o kde cem a druhak ma ten dar, ze umi veci krasne vysvetlit a dat do souvislosti.

                    audio:
                    https://www.youtube.com/watch?v=Js0dhqM1NRk
                    textovy prepis:
                    https://www.kupredudominulosti.cz/cilek-vaclav-3d-na-svobodu-uz-si-jenom-hrajeme-sice-si-muzeme-rikat-co-chceme-ale-nema-to-zadny-vliv-na-vyvoj/

                    1. Což o to, Cílek mluvit umí pěkně. Akorát že je to spíš popularizátor, který rétoricky krásně a věrohodně odprezentuje názory jiných. Stejným způsobem odprezentoval i to, proč je Globální Změna Klima katastrofa a Dekarbonizace nutnost. V ten okamžik u mně ztratil velkou část reputace.

                      A něco mi říká, že „Asi by musel zasednout nějaký krizový štáb, a oddělit nás od evropského trhu s energiemi“ je podhodnocení asi na úrovni „asi by musel zasednout nějaký štáb a naplánovat vylodění v Normandii.“

                    2. Jan Mrcasik 6.1.2022 v 19:05

                      Přesně!

                    3. Diky, sjedu to.

      2. Samozrejme, nikdy neni tak zle, aby nemohlo byt jeste hur. Ale aktualne to stado smeruje do uplne prdele, tak treba se v nem probudi pud sebezachovy driv, nez tam dorazi.

        1. Problem je prave v tom, ze pudy ve stadech nefunguji. Viz ruzne pady stad ovci se skal, nebo najezdy kytovcu na melciny, apod. Tam musi fungovat jedna hlava, ktera urci smer. A nebo honci/psi, kteri ho urcuji zezadu.

  6. Energetika má velmi dlouhý investiční horizont. Jestli si někdo myslí, že si zase zacinkáme klíči, světýlka se rozsvítí, motůrky roztoči a faktury podělí deseti, tak se šeredně plete.

    1. Fuj s tim negativismem. Poslechni si nikym nevolene lidi v Bruseli, jak je to vsechno desne jednoduchy.

  7. @Sysop
    A nejen v Bruseli, já byl na podzim na takové minikonferenci o vodíkových kárách, busech, trambusech, kupodivu prezenčně, ve IV. říši a tam se (nejen Němci) všichni kasali, že už jen pár detailů jako:
    a) všechen vodík vyrábět z vody
    b) infrastrukturu vybudovat
    c) cenu snížit
    a vodíkový ráj nastane.
    Oni to prostě berou jako von Braun v 44, V2 už funguje, za 25 let bude moje raketa na měsíci, i kdyby vůdce padl…
    Wir schaffen das wieder!
    Po 3. pivu se kupodivu našel jeden, co mi pošeptal, že v Ess kommt der tag moc nevěří, ale to byl bývalý inženýr nějakého racing týmu…

    1. Toyota vodik taky odpiskala… respektive ‚dala k ledu na neurcito‘. Ale jak Nemci rikaji ‚wir müssen die Kuh aus dem Eis holen‘, tak zrejme v tomhle kontextu si potrebuji nabit hubu znovu a znovu.

      Mne to nepreqapuje, v praci uz mne radeji nezvou na ruzne zbytecne porady, kde se hodinu cintalo o svetlych zitrcich, paxem jim na to neco rekl ja a bylo po porade. Nemam rad dlouhe tlachy o nicem a uz vubec ne, kdyz jsem presvedcenej, ze jsou to ultrapicoviny. Kdyz MBA vyklada, jak je vsechno super, PP prezentace v barvickach, optimisticke obrazky z fotobanky a tuny sracek okolo a ja mu pak na konci polozim debilni otazku ‚a marketingovej pruzkum trhu, nebo aspon nejakeho zajemce o ten kram mas?‘, ktera zpusobi minutove ticho… to je proste spatne. Cech neslape brazdu. Takze takto nase firma pohrbila za dva roky dve mega ojro na vyvoj neceho, co melo stat sto pade za kus, ja jsem jim tehdy prognozoval, ze do dvou kil se nevejdou a kdyz prisli za zakaznikem s cenou dve sta pade, tak zakaznik rekl ‚super, me se ten vyrobek libi, je to paradni vec, vezmu 50000 kusu po stovce‘. Od te doby probihaji brainstormingy, co s tim jako budou delat. Na ty mne ovsem radjei nezvou :-)

      Proto rikam, ze jestli si Nemci vzali do palic Gryndyl, tak ten proste bude, i kdyby tady uz mely bejt rozvaliny.

      1. jak vidno, slajdšou a mítink a další nástroje zmrda furt fungujou

        co za tu dobu vymysleli, že teď by to stálo 300?

        a zkoušeli ste to autsórcovat k rejži, co to vyrobí ve stejné kvalitě za 80 za tejden? :D

        1. Rejze to neumi v te qalite, kterou chceme. Zatim. Delame tam nektery podobny komponenty a neni to vonco. Pokud by qalita mela bejt srovnatelna s Nemeckem, pak je i stejna cena.

      2. Sysop 9:01
        Toyota odpískala vodík?
        Slyším to prvně. Podle mých informací do toho celkem šlapou furt pryč. Bylo by něco k odkázání? Dík

        1. Vodík se odpíská sám, i kdyby Toyota nic nevyhlásila.

        2. @ Childeater
          Taky o tom nevím, naopak 2. generace Mirai je sériová produkce, na té první ještě bylo občas vidět, že drobné nedokonalosti jsou známkou ruční práce…

          1. Dachsmeister 13:02

            U nás v koncernu (Bosch) se vyvíjejí vodíkový palivový články velmi intenzivně. Pokud se člověk zbaví dojmu, že je vodík levné palivo a začne ho vnímat jako nosič již vyprodukované energie pro výrobu elektřiny, má to možná potenciál.

            1. Jo, to je smer, kterym to chce tlacit EU. Jako soucast velkejch aku k FVE.

            2. @ Childeater
              jo technologicky je to zvládnuto, už jen drobné detaily, že je to drahé jak sviňa a vybudovat elektrolyzéry zeleného vodíku a infrastrukturu včetně úložišť bude ještě dražší.
              Což ovšem jak tak pozoruji poslední dobou nikoho nezajímá, tu bilion Kč za 20 let na občasné zdroje, tu bilion za 2 roky na covid, bilion jen tak rozházet za 10 let a to nás čeká ještě bilion doochodcům na příštích 20 let.
              Tak ještě nějaký bilion do vodíku a bilion do jádra to bude v klidexu,
              Jak říkal Špidla, zdroje jsou…

              1. Je to tak. Podobne, jako blondyna hospodarila posledni dva roky s ceskou kasou, hospodari Brusel s tou evropskou. Dluhy jsou jen cisla, de vo hovno.

                1. @ Sysop
                  Křivdíte ji, byla i do hněda a rezava.
                  To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou.

                  1. No cim vetsi dluhy, tim vice peroxidu.

                2. Tomu se říká moderní monetární teorie.

              2. Dachsmeister: těm důchodcům se toho zas tolik platit nebude, stát už loni rozjel důchodovou reformu. Dokonce si myslím, že se těm zbylým i něco přidá a přesto zbude na „potřebné“ (politiky a jejich kámoše). Uvidíme, kolik teček ještě zvládnou.

                1. Jojo, doochodova reforma se rozjela v breznu 2020. Ma dokonce nekolik fazi.

        3. Tak šlapou bo dotace…

        4. Jeden clanek je treba tady: https://fdrive.cz/clanky/vyvoj-vodikoveho-vozu-genesis-byl-docasne-pozastaven-8288

          Ale da se najit vic a vice pesimistictejsi, protoze Toyota uznala, ze pri soucasnych technologiich ty naklady nejsou zaplatitelne na strane spotrebitele.

          1. Sry, to je Hnujdaj, Toyotu jsem cetl taky, ale kurva kde…? :-/

            1. Nemuzu to dohledat. Bylo to v AJ, ale kudla kde? Cetl jsem to minulej tejden. Taxem asi debil.

            2. Ne nemam to. Tak beru z5, asi jsem to musel nekde domichat s tim Hnujdajem. Ale fakt mam v palici, ze Toyota prohlasila, ze jde o pauzu. Tak asi senilnim.

              1. @ Sysop
                Mladej Toyoda úplně nevěří elektromobilům, tak chce mít v záloze alternativu.
                Hitlerovi pohrobci v KdF fabrice, nyní známé jako „Lidové vozy“ razí alternativlos strategii.

                1. Nemci jsou tak fprdeli s konceptama, ze na nejaky zalohy serou na vice frontach. Ted proste vsechno do elektriky. Alternativa neni. A az se to vysere, budou zase cucet jak na vybombardovanej Bundestag.

                  1. To nechápu. 84 mil. lidí se nechá oblbnout tak, že jim nevadí do jakýho průseru se ženou a co podporujou. Už věřim tomu, že ani nezprovozní NS2.

                    1. (Vzpomeňte si třeba na volby ve ’33…)

                    2. Oni nejsou zblbli, alespon ve vetsine ne. Oni tusi, ze je to cely spatne. Ale jsou zvykli drzet hubu a krok, protoze kdo to neudela, toho System velmi rychle zlikviduje. Takze proste doufaji, ze se jich to moc nedotkne a problem, kterej bude treba za rok, je tisickrat mensi, nez problem, kterej nastane hodinu pote, co nekde reknou, co si mysli. Nemecky urady a ztratovky jsou neskutecne rychly a efektivni. Stare dobre gestapacke metody se nezapomnely.

                      Dneska na obede jsme kecali o kovitu, o NS2, o fotovoltaice a tak. Nmeci sice meli rozumny nazory, ale porak koukali okolo, kdo nas muze slyset. Strach, strach, strach.

                    3. Však ono to sem také dojde, vizte nový krásný § 403a Šíření díla k propagaci hnutí směřujícího k potlačení práva a svobod člověka, to se bude vesele zavírat za nezavřenou hubu…

                    4. Jo, jak prevezme stat nemecky moresy ‚my jsme nechteli, ale EU…‘, tak to bude drsny. Na to Cech neni zvyklej. A kdepak zavirat, ono moc neni kam. Bude se kasirovat, to je vzdy odkud.

                    5. Strach. Nedávno jsem narazil na německej film:

                      https://www.csfd.cz/film/632016-balon/prehled/

                      Je to pěkně natočený.

    2. No jo, ale vodík (FC) stále neřeší ten základní problém, kterému se ekomagoři vyhýbají jak čert kříži. Vodík se velkoobjemově dá vyrábět tak leda elektrolýzou vody. To znamená, že stejně jako chemická baterie je to zas a jen pouze úložiště energie (tzn auta na palivové články jsou ekologicky asi stejně špatné jako BEV). A ta se musí někde vyrobit. A dokud nebude většinová produkce elektřiny jaderná (ať už štěpná nebo fúzní), jsme zase zpátky u spalovacích elektráren. Soláry jsou ekologická katastrofa a větrníky taky (oboje má navíc mizerný poměr energie/plocha). Ale zase to bude asi celé výborný dotační byznys.

      1. Vodík se velkoobjemové vyrábí z ropy. Je to nejlevnější způsob. Z vody je to drahý. Škoda, že se z tý ropy nedá vyrábět nějaký stabilnější a bezpečnější zdroj energie. Třeba nějaká kapalina, nebo tak něco…

        1. Z ropy se to vyrábí teď. Ale ropa je fujky, z té se dělá ekoaktivistům zle :)

          1. Co z ropy… ale vyrábí se s tím zároveň i oxid uhličitý. To jsou paradoxy…

          2. Já mám rád argument, že bez ropy nebudeme závislí na ošklivých diktaturách a muslimech. Že budeme závislí na vzácných kovech a zeminách, jejichž naleziště a produkci většinově kontroluje Čína je asi pohoda. Navíc se ty vzácný sajrajty nachází na pár místech na Zemi, zímco ropu má kde kdo a je tam dost konkurence.

            1. Asi to bude tak. Pretoze ked sa maju kovy na baterie tazit v Europe (aj ked mimo EU), su odrazu fuj-fuj.

            2. shane: a kdo myslíte, že ty peníze, které hodlá grýndýl ukrást lidem, chce?

              Dle mého se v podstatě jedná o vlastizradu na úrovni naší země a na úrovni EU těžko říct, nějaká „Evropozdrada“ neexistuje. Asi proto to máme, aby lidi, kteří na tom zbohatnou mohli okrást těch trapných 800M lidí, které tím ovlivní. Z pohledu Číny naprosto dokonalá věc, ta EU – mnohem hůř by se korumpovaly parlamenty, když lze zkorumpovat pár lidí v Bruseli.

            3. shane
              4.1.2022 v 13:19
              Pořád jaksi nedokáži rozkódovat, jestli je to placená Čínská propaganda nebo jen obyčejnýá lidská blbost. Protože Čína tady z toho ekošílenství těží asi nejvíce. Číňan už dlouho není levná pracovní síla, platy v mém oboru jsou cca na dvojnásobku toho co v ČR. Takže aby číňan zůstal konkurence schopný, musí ubrat jinde. Tady v EU s pár miliony populace se plácá o nesmyslech typu EURO 6,7,8.., jeden a půl miliardy číňanů na to kašle. Aby západ (a více méně i místní) moc nedržkoval, vystrkali fabriky z velkých center za město a barevné čmoudíky valí dál. Jen to cizinec nevidí, pokud neví kam se podívat. Takže nejen, že ještě stále dokáží vyrobit levněji, ale s EV už drží i monopol na strategické suroviny (Čína je veliký kamarád Afriky, aby náhodou nenapadlo někoho jiného hledat tam. Jediné co nemají je dostatek ropy). Někde jsem četl, že obchodování s takovým Turkmenistánem je eklhaft i pro Putina (a to už je co říct), ale Čína si servítky nebere. Kupředu k ekonomické dominanci, zpátky ni krok. Zavedením těch baterkových vibrátorů místo normálních aut bude Čína držet EU hezky za koule.

              1. PolarBear: jako již mnohokrát, doporučuji přečíst Perkinse: (https://www.megaknihy.cz/podnikani/5621830-the-new-confessions-of-an-economic-hit-man.html?search_pos=2)

                Tam zjistíte, co dělala posledních 80 let Amerika a co posledních 10-15 dělá Čína. A kdyby jen v Africe – Američanů má plné zuby i střední a jižní Amerika, takže i tam už jsou Číňané velmi aktivní. Nakonec skoupené přístavy v Řecku (Pireus už je jejich 5 let) a dalších zemích jsou jen špička ledovce a nebude se nám to jednou líbit. Holt „investice“, jen místo WMF jištěné Pekingem.

                1. fatdwi
                  4.1.2022 v 14:59
                  Díky za tip, zkusím to někde ulovit v elektronické podobě. Pochybuju, že to budou mít v angličtině v čínském knihkupectví. I když, Jordan B. Peterson je tu z neznámého důvodu docela bestseller, tak možná..

              2. V Cine probiha brutalni automatizace, takze Cina bude schopna vyrabet bezkonkurencne levne a pritom s paradnim ziskem. Zrovna jsem resil jeden tlakovej senzor, kterej Cinan dela na plne robotizovany lince. Bez lidske ruky. Sice ten senzor ma nektery mechanicky nectnosti (zatim), dane jeho konstrukci, ale po strance zpracovani je to naprosto genialne jednoduchy a hlavne… neokopirovatelny. Nikomu se ted uz nevyplati stavet stejnou linku, protoze nez ji najede, Cinan ji uz bude mit odepsanou. A muze si ceny stanovit tesne nad naklady. Nazdar bazar. Tento typ senzoru proste uz Evropa nikdy nevyrobi. Jaky kousek bude dalsi?

                1. Sysop:
                  Zajímavé na tom je to, že tady ty automatizovaný věci (mám zkušenosti hlavně ve velkých čínských polovodičových firem) jedou všechno na zahraničních mašinách. Amerika, japonsko. Buď se jim nevyplatí to obšlehnout nebo to neumí..

                  1. Čína, která má vlastní vesmírný program a že by neuměla něco obšlehnout? U těch mašin je to přesně to, co psal Sysop o senzoru, ale z druhé strany. Prostě se jim to nevyplatí obšlehout.

                    1. Panek: Tím vlastním kosmickým programem bych si nebyl až tak jistý. Co kupují z Ruska a co obšlehli nevím. Po tom jsem nepátral. Co ale vím, že oni rozhodně nedokáží okopírovat všechno. Jednak naše přístroje co dodáváme okopírovat neumí (a že by chtěli a to jako moc; pár pokusů k smíchu už prezentovali, ale myslím, že už toho raději nechali). Další přiklad jsou třeba letecké motory. Ty jejich super J-20 musí mít ruské motory, protože pokud tam dají ty jejich kopie, J-20 je rázem na polovičním výkonu a sundala by to i P-51. To samé jejich nejmodernější bojové helikoptéry mají tuším kanadské motory. Oni “ vyvíjí” už asi 20 let super moderní motor, co by se vyrovnal alespoň těm ruským a vypadá to s ním jako s jadernou fúzí. Už jen 30 let a budou to mít hotové… Problém Číňanů je ten, že spousta firem už se poučila a technologie Číně nedá. A oni sami toho (technologie) moc nevymyslí. O oni umí dobře pouze vylepšit stávající technologie.

                    2. PolarBear
                      5.1.2022 v 7:54

                      tvrdí se, že rejže obecně sou geneticky dobrý na vylepšování, ale invenci jako takovou moc nemají

                    3. WS-10A je dokonce při suchém tahu výkonnější než jeho ruská předloha.

                    4. Pvni v robotizaci u polovodicu byli Japonci. Ti meli SMT tryskovy osazovaci automaty a v Cine jeste byly babosedy. Dneska jsou tech japonskych masin plny bazary a porad se dobre prodavaji, protoze na priklad FUJI nastavil nejaky standard a jsou to drzaky. Nema zatim smysl kopirovat neco, co funguje a co se porad vyvyji. To je, jak delat vakcinu proti koronaviru ;-). Takze moje spekulace je, ze Cinan se soustredi na jiny segmenty, nez vymejslet vymysleny, kdyz nektery linky fakt jdou z druhy ruky koupit za pusu a po drobne repasi jedou jako novy. Spolehlivost japonskejch stroju je proti cinskym porad o level vejs a pokud neni dostatecnej cenovej rozdil… tak se na to sere.

      2. PolarBear: argument extrémního fanatika ohledně důvodu, proč je BEV super a nejlepší:
        „Z Tesly po recyklaci zůstane zhruba 5 kg zbytků, zatímco po autě se spalovacím motorem zbude X desítek barelů ropy každý rok.“

        Na námitku, že za tou Teslu zbude těch barelů uhlí ještě víc (protože uhlí je objemově horší než ropa) nedokáže reagovat vůbec. Nedokáže to nijak vzít na vědomí a vrací se jak kolovrátek na začátek.

        Pro ekofanatiky existuje pouze elektřina z FVE nebo větru, aniž by jakkoliv byli schopni uvažovat – jsou prostě věřící. Přitom dotyčný sám přiznává, že v zimě nenabije z FVE prakticky nic. Nedokáže ty informace ale jakkoliv zpracovat, protože odporují jeho víře.

        Problém všech těchto užitečných idiotů je v tom, že vůbec nechápou, že grýndýl a všechny podobné sračky nemají s ekologií nic společného, ale jejich cílem je okrást lidi a zlikvidovat současnou životní úroveň Evropanů, protože na tu se těší v Asii. A protože nic není nafukovací, bude potřeba nás obrat – stejně jako s masem (na to mám zase story s vegany, stejná sebranka). Nicméně jestli zůstanete v Číně, tak jste v pohodě, peníze a steaky jdou za Váma:-)

        1. no celkem souhlas, nekdo bohatne, druhy musi schudnout, EU to ma za sebou, Asie před sebou.

        2. fatdwi
          4.1.2022 v 12:59
          To je právě na tom to peklo. Když jsem před lety dorazil do Číny, plán byl dva roky a pak zpátky do civilizace. Jak roky plynou, tak z hrůzou sleduji, co se to v Evropě děje a zpátky se mi chce stále méně a méně – ale pořád dost na to, abych neuvažoval se tu usadit natrvalo. Některé věci jsou tu v Číně stále tak šíleně na palici v běžném životě, že až tohle Evropa přerazí, pak už bude zbývat akorát to vzít celý plošně MIRVama a začít od znova.
          Co mě ale baví je praktický „barometr“ užitečnosti BEV tady v Číně. Po boomu před 4-5lety to zmizelo z ulic jak pára nad hrncem. A číňan se pokorně vrátil ke své (totálně out) A6, sedmičkovýmu Báwu, Cayennům a podobným prehistorickým vynálezům. A to i ve městech, kde přes zimu nemrzne. Tolik tedy k BEV užitečnosti v reálné praxi.
          Ale kdyby to šlo v EU totálně do… budu Vám tu držet místo :)

          1. PolarBear: jo, to musí být „něco“ to pozorovat takhle zvenčí… Taky jsem si to pár let užil, ale to se ještě nic tak hrozného nedělo a tak úvahy, že bysmě někde zůstali, vůbec nebyly na pořadu dne.

            Skutečně je to tam s BEV tak špatné? Protože velké automobilky tam BEV představují co chvíle, daleko dřív než v Evropě, takže jsem to bral tak, že je tam ekonomika pro baterky příznivá.

            Mě se v Číně nikdy víc než nějaký ten týden zůstat nechtělo, ale díky, ono se to třeba změní. Azyl bych hledal spíš jinde, ale ono je otázkou, jestli v době, kdy by ho člověk chtěl, ještě bude šance. Žid měl taky největší šanci odjet na začátku třicátých let – když už mu ukradli majetek, bylo pozdě si říkat, že mohl dům i praxi nebo koloniál prodat a za utržené peníze odjet do Argentiny. Kdybych prodal vše dnes, rozhodně bych se špatně neměl, ale to je doma neprůchozí a jestli to někdy bude, tak to ztroskotá právě na tom, že nebude co prodat, nepůjde se dostat přes hranice a nikde nebudou uprchlíky chtít…

            To je holt smutná realita všedního života. I ten továrník nebo kulak si myslel, že to nějak dá – a nedal, byl z něj okradený odpad společnosti, co mohl zbytek života přemýšlet, jak se mohl mít, kdyby vše prodal a zmizel. V tomto jsou lidi nepoučitelní a rodinné vazby příliš silné.

            1. fatdwi
              4.1.2022 v 15:09
              Čína je kulturně velmi specifická. Číňan slyší dlouhodobě jen na 2 věci. Sociální status a prachy. Tady mají v podstatě na výběr 2 typy. Tesla a místní produkce. Tesla je drahý krám a nekvalitní holobyt uvnitř (jinak by ta cena byla mnohem vyšší). Čínský EV je super, vypadá to jako by někdo vzal Teslu a dotáhnul ji do konce. Ale jen cca půl roku. Pak se začne projevovat čínská „kvalita“ a po dvou letech je to jako Logan první generace po 200tkm (BYD například). Strach v tom jezdit. Vtipné je to, že se podobná rozhrkanost po pár letech projevuje i na čínské výkladní skříni – jejich nejnovějších rychlovlacích. Původní Japonské licenční stále jezdí v nezměněné kvalitě (mají navíc více místa na nohy, jsou tišší a pohodlnější), ty nejnovější krámy co mají povoleno lítat 350km/h (starší Japonské jen 300, aby se ukázala technická nadřazenost Číny) jsou po dvou letech o hubu i v 200km/h.
              Kdo si tu koupí Teslu v podstatě neví, co s penězi, takže teoretická úspora provozních nákladů majitele vůbec nezajímá. Ze začátku tu měly EV status iPhonu. Strašně cool. Ale to brzy opadlo a zůstal klasický oser typu „další krám na baterky, u kterého musím denně přemýšlet jestli je to nabitý a nebo ne, jinak přijedu pozdě do práce“. Tak se to strčilo zpátky do garáže a vytáhly se osvědčené koncepty. Ve velkých městech moc rodinné domy nefrčí, takže bych rád viděl ty kabely z 35 podlažního paneláku natažené na parkoviště ze zásuvek. Pět let zpátky to pocitově vypadalo, že každé třetí „auto“ je tu BEV. Teď počám jednotky BEV za týden. Zároveň ale většina velkých měst má macatý poplatek za SPZ co není BEV, ale též hybrid. Hybridy s dovolením považuji stále za ICE vozidla, ne za holicí strojky na baterky (díky Marve :) ). A s hybridem si v zimě zatopí, v zimě ochladí, nabíjení neřeší a hlavně neplatí zbytečně 350litrů (okolo 100k RMB) za SPZ v Shanghai. Výhoda pro ty, co už zaplatili je ta, že o SPZ s novým autem nepřijdou, takže nová čtyřlitrová A8 pleskne SPZ z předchozí A8 a BEV ať vezme čert. Velká města – tak 30-40% budou hybridy. Taxi a Didi služba hodně okolo 90% novějších aut (<3 roky). BEV aktuálně na silnicích ročně v průměru pod 1%. Taxi 0% a Didi jsem viděl jen jednu mladou buchtu v BEV místní výroby, venku únor, 5 stupňů, ona nabalená jak ropovod na Sibiři a jela jak s hnojem, aby musela nabíjet jen 2-3x za noc. Ta asi od té doby starýmu, co jí to koupil, nedala :D
              Plíživě vznikající "střední třída", co vylézá z děr po japonských granátech si koupí praktické auto za cca 350tis mimo hlavní města (kde se za SPZ neplatí). Ti nějaké BEV/hybridy neřeší. Potřebují něco levného, většího a praktického.

              1. PolarBear: vlaky jezdí 350? Já si ještě pamatuju, když jezdily 330 a mělo se jít výš, místo toho kvůli krizi (teda, prý kvůli bezpečnosti, ale myslím, že šlo spíš o prachy) se naopak rychlost snížila na 300 – někde jsem četl, jak jde nahoru spotřeba pro každých 10 km-h nad 300 a dávalo to vcelku smysl (že se bude jezdit jen 300). Ale jak vidět, dost se toho za posledních 5 let změnilo.

                Ad BEV – zajímavé. Každou chvíli někde vidím, že automobilky představují v Číně nový BEV, který v Evropě buď bude až o dva roky později, nebo taky vůbec a přitom to tam už nikdo nechce…? Nějaký důvod to mít musí. Poplatky za SPZ v Shanghai zjevně za poslední roky docela vylezly. Na kolik let je ten poplatek?

  8. Na http://proatom.luksoft.cz/index.php v době solárního boomu zastánci jádra tvrdili, že FV budu průser za 500 miliard a že by za ty peníze šly postavit dvě JE, no sekli se je to tuším 2x více. Na základě těchto zkušeností očekávám že rámci greed dealu se otevřou brány pekel.

  9. Musí bejt přece nějakej moment, kdy se řekne že je to všechno vtip:
    https://vtm.zive.cz/clanky/sef-nato-tanky-se-solarnimi-panely-by-mohly-pomoct-nasi-planete-i-armadni-logistice/sc-870-a-208403/default.aspx
    Jinak to přece není možné. Nebo se čeká na nás, až uděláme pořádek ? No když bude ta eko armáda, tak vidím jako reálné vytáhnout cepy a dobít Brusel…

    1. No a hlavně zakázat tříštivou munici a vlastně jakoukoliv munici do palných zbraní. Vždyť náplň střel a nábojů je přeci palivo.

      1. Coz o to, do tanku se instaluje velkej prak a bude se strilet silou gumy. Stran tech solarnich panelu je ale potreba na ferovku rict nepriteli, ze jestli na to neco hodi a poskrabe se to, nedej Boze praskne, tak to kurva zaplati!

        1. jenom houšť, myslim, že se pak rádi necháme opět zachránit z východu

          no tvl…

          1. Rusaka musis nejprve vykourit z diry, aby ti sel nakopat prdel. Jinak se muze na to uplne a zcela vysrat, aby nekoho jinyho tahal ze sracek, kdo neni Rus.

          2. Myslíš z toho východu, který si zavedl Velkého Bratra ještě horšího než Západ (mj. zákaz anonymního blogování na internetu, internet jen na občanku, a zákazy VPN)?

            Z toho Východu, který se také připojil k dekarbonizačním závazkům Pařížské dohody a ještě si u toho kopl do Trumpa, že je neekologický?

            Kde se tahle ichtylská víra, že z Moskvy přijde Spasitel, v lidech furt bere?

            1. Inu, propaganda funguje (ostatně srovnejte třeba).

              Těch, kdo reálně bolševika pamatují, už je přec jen poměrně málo; a ještě navíc spousta z nich podléhá hanebnému omylu, že kupříkladu to strašlivé dnešní všeobecné šmírování tehdy nezavedl proto, že nechtěl (ačkoli pravdou je, že by je byl býval zavedl v ještě mnohem horší míře než je ta dnešní, kdyby byl býval měl technické možnosti).

              1. Ja myslim, ze ti, co to dnes zavadeji, jsou ty same povahy, kterym se tehda rikalo ‚bolsevici‘. Tedy ani lepsi, ani horsi, jen v jine dobe s jinymi moznostmi.

                Domnivam se proste, ze ti, kteri opravdu toci kormidlem, maji svoje vize, nazory a metody, pricemz jejich popisovani, coby ‚fasismus‘, ‚bolsevismus‘, nebo jiny katalyzator, uz je jen ten obal, ve kterem se to pak prodava. Zbozi se ruzne prebaluje, ale obsah zustava.

            2. velkohubý gesta a všední realita jsou trochu někde jinde

              1. Poslední update z Pitěru 2 týdny zpět – bez občanky/pasu se nepřipojíš ani na veřejnou Wifi.

    2. @ minsc
      Dobít nebo dobýt?
      Je v tom jistý rozdíl ;-)

      1. Rozbít. Držky.

        Když tak tu svoloč pozoruju, už rozumím lépe proč po desítkách povražděných Romanovcích pes neštěkl.

    3. Vysvětlení je prozaické.

      Stoltenbergovi končí druhý termín generálního tajemníka NATO v září 2022, tj. za 9 měsíců.

      Pak se bude muset vrátit do norské politiky.

      A norská politika je SuperSluníčková.

      No tak si maže vrátka. Víc bych za tím nehledal.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017