Ze zisků z Bitcoinů žádné daně neplaťte! - zpět na článek

Počet komentářů: 143

  1. Čehože?!!?? :o))))) Ty se radši začni pomalu modlit, ty zdravotnický řemeslníku, abys jednoho dne nemusel vracet všechny příplatky za „kovidové“ pacienty. A modli se o to, aby se s tebou, osobně, nesoudili pozůstalí po „kovidových“ pacientech. Ty bytkojne :o))

  2. Achjo, každý kto má dieru v prdeli je odborník na investovanie a na bitcoiny.

  3. Předně pokud se opíráte o ZDP §4 odst. 1) písm ze), tak si to ustanovení přečtěte celé. Pokud se totiž ve stejném článku odvoláváte na to, že Salvador má bitcoin jako měnu, tak právě toto ustanovení říká, že kurzový zisk je předmětem daně.
    Nicméně v ČR je na crypto z hlediska DPFO a DPPO zatím hleděno jako na majetek a podle toho je k tomu přihlíženo.
    Pokud si crypto natěžíte, je na ni hleděno jako na výrobek. Pokud ji koupíte, je na ni hleděno jako na zboží. Problém crypto je však z pohledu daní hlavně v prokázání vlastnictví. V 99% případů nemá český stát páky, jak člověka donutit zaplatit daně. Jenže pokud ten dotyčný udělá chybu a bude se řídit radami z Vašeho článku, tak akorát dodá státním orgánům munici, kterou ho oni popraví. Zde bych raději doporučil některá videa, knihy a rozhovory, které poskytl např. Kirill Juran a Michal Hanych z SipleTax&Law.

    1. V čem spočívá ta munice, pokud budu své bitcoinové obchody realizovat skrze zahraniční účet v zemi EU, kde se zisky z kryptoměn nedaní a podám tam regulérní daňové přiznání? To mi prozraďte, protože zatím z vás nikdy nevypadlo nic, co by vás opravňovalo se vyšklebovat.
      Hint: zahraniční bance nebudete tvrdit, že vás tax domicile je v čekoprasečáku oni si zaevidují, co jim řeknete (opakovaná zkušenost).
      Jinak jsme zajedno v tom, že jediné, co dělí fiskální prasata od masivního danění Bitcoinu je neznalost veřejného klíče vaší bitcoinové peněženky/peněženek (prokázat vlastnictví je velmi jednoduché, ale pracné a zatím jsou ouřadové líní, ale co není, může být, zmrdi můžou jít až 3 roky zpětně, neřku-li u větších částek a pokračování v činnosti), tedy že se tento klíč nedá nikde jednoduše najít. Protože kdyby se dal, jsou vaše bitcoinové transakce viditelné daňovým úředníkům prasečáku od počátku věků skrze čtení infa z blockchainu. Pokud budete danit Bitcoiny v zahraničí, kde se nedaní, tak dle mého skromného názoru můžete přinejhorším zpětně aplikovat story dle § 38 f – čili vám nemohou přišít trestnou činnost, kde je třeba zavinění úmyslného.

      1. Daňový domicil. Pokud chcete v jiné zemi EU podávat daňové přiznání, musíte tam mít daňový domicil. To že tam podáte přiznání Vám nepomůže, protože jste povinen podat přiznání i v ČR. V tom českém přiznání si můžete daň zaplacenou v zahraničí započíst, ale protože jste v zahraničí (např. v Německu) žádnou daň nezaplatil, vezme si to všechno český erár. A tady jde o to, že v momentě, kdy Vám ze zahraniční přijde kumulovaně větší částka značného rozsahu, tak budete oznámen.
        A myslím si, že ze mne vypadlo dost. Například odkaz na dva poradce, co založili svoji kariéru zejména na zastupování klientů s cryptoměnami. Neříkám, že jsou to geniové, spíše jsou namachrovaní, ale jejich přístup je určitě úspěšný. Oni dokonce říkají, že jsou nejúspěšnější, ale to je jako jednooký mezi slepými. Já jsem taky nejúspěšnější prodejce vzducholodí plněných hexafluoridy.
        Napsal bych více, ale musím teď na ten debilní test na covid.

        1. Pro oznámení se neberou hodnoty z TZ, tedy značný obnos není milion, ale jen 500tis. Problém je, že ten, kdo si nechal vyplatit 500tis. z crypta, ještě nemusí automaticky platit daň, protože třeba realizoval ztrátu nebo nulový zisk. Ale vezměte si, že aby Vás někdo napráskal, tak musíte uskutečnit převody na FIAT měnu z crypta ve výši těch 500tis. za 12 po sobě jdoucích měsíců. A z toho vyplývá to, že kdo toto udělal tak:
          a) to je člověk, který v tom cryptu měl 500tis.
          b) to je člověk, který směňoval na FIAT a pak zase na crypto a zase na FIAT, až ty jeho směny překročili úhrnem toho půl milionu.
          Pokud je někdo b), tak je to debil nebo gambler, protože ztráty při převodech atp. znamenají, že tento zisku nikdy z dlouhodobého hlediska nedosáhne.
          A pokud jde o někoho v kategorii a), tak ten je buď blázen, že dal většinu svých úspor do crypta (něco jako narvat vše do akcií Enronu), nebo to je člověk, který investoval strategicky a dal do crypta jen to, co pro něj neznamená bankrot v případě krachu. Ale to by znamenalo, že je to multimilionář. A tihle si klidně zaplatí 200tis./rok poradcům-právníkům, aby je czeska berna byró nevotravovala.

          Pak je ještě c), ale tam spadají takové „blbky“, jako je ta sestřička z KV, která se snažila vysvětlit, že těch 14 milionů jsou zisky z obchodování s cryptem. Jenže tej to sice nezdanili, ale rovnou sebrali všechno protože § 286 TZ. Prodávala prekurzory vařičům pervitinu.

          1. No pokud byste článek správně četl, tak právě těmto případům jsem se snažil věnovat.
            1) pokud je příjem realizovaný v zahraničí přes zahraniční účty zdaněn v zahraničí, obzvláště pokud je to příjem v zemi EU, pak naše fiskální chamraď nemá nárok (vlastní zkušenost s příjmem osvbozeným od daně), neb si tento příjem vyloučíte z dvojího zdanění právě dle § 38f ZDP. Řídí se dohodou o zamezení dvojího zdanění. Zdaněním se rozumí zdaňovací proces, tj. že příjem v zahranaičí přiznáte, vypočtete daň a daň také zaplatíte – přitom je lhostejné, jaká je výše zaplacené daně. Jen vzdáleně to má co dělat s tím kde bydlíte, obzvláště v případě limited company, jejíž založení je vcelku jednoduché jak na Maltě tak kupř. v Británii, i když tam bych rozhodně daňový domicil nedoporučoval. Sám řeším dvojí zdanění rutinně a dlouohodobě, takže kupříkladu v roce 2011 jsem zcela legálně dosáhl míry zdanění (- 1,38%) (týká se jen daně z příjmu, nikoli jiných daní), dokonce jsem všechny příjmy přiznal. Ale i kdyz příjmy v zahraničí nepřiznáte, nedopouštíte se daňového úniku.
            2) pokud dobře čtu, tak jsem dal odkaz na zákon (253/2008 Sb.), dle kterého bankozmrdi postupují, v zákoně, pokud si jej prostudujete, jsou uvedeny thresholds, kdy dojde k investigaci (15 000 EUR). Sám jsem s tím měl problémy v roce 2012, kdy mě jakási bankovní soudružka přesvědčovala, ať jí vše řeknu o svých penězích, že prý jde „o moji bezpečnost“., které jsem si poslal do ČR ze zahraničí (ze svého účtu, podotýkám, což ona musela vědět). Tak jsem ji poslal do řiti s tím, že jsou to moje peníze a do těch jí nic není a že pokud mě považuje za teroristu a zločince, ať podá trestní oznámení a pak jen sleduje, jaké to pro ni bude mít důsledky a že pokud mě kontaktuje berňák, což by teoreticky dle principu enumerativnosti veřejnoprávních pretenzí neměl, neb zákon slouží pouze k ohalování terorismu a ne k bonzování zákona dbalých občanů berňáku, pak ať si připraví, že všechny ty peníze mi v pokladně vyplatí v hotovosti ihned na ruku a že tam končím. Nic se nestalo.
            3) V čekoprasečáku je asi 20 bank, když si v každé z nich uděláte účet a do každé si pošlete měsíčně těch 350 000 Kč, nestane se vůbec nic, páč bankozmrdům jejich software nic nenahlásí. ale vzhledem k tomu, že existuje něco jako centrální registr účtů, kam má přístup fiskální zmrdstvo, můžete se dostat do hledáčku zmrdů, když budete mít smůlu. Účty můžete vést i na své příbuzné, pokud mezi vámi panuje vzájemná důvěra.
            4) optimalizační procesy se řídí tím, kolik vyděláte – threshold value je cca 5 MKč za rok, odkdy se vyplatí mít kupříkladu společnost na Kypru – sám mám kontakty, ale nevydělám zase tolik, aby se mi vyplatilo dělat podobné brikule – obhospodařování takového sročka na dálku stojí cca 2-3 000 EUR ročně, dle exkluzivní nabídky, kterou mám.

            Mimochodem spolupráce úředníků Malty s jinými úředníky není zrovna ukázková (vlastní zkušenost), ale nelze na to spoléhat. Důdležité je zůstat pod radarem a být si vědom, jaké nástroje mají zmrdi k tomu, aby vás vyhmátli.

            Co se týče různých machýrků na internetu, poradců a advokátů, které mi doporučujete, tak ti představují spíše riziko. Ti z vás jen tahají peníze. Jestliže se s nimi pustíte do nějaké levoty, tak odpovědnost nemá on ale vy a přitom on vás může vydírat a vy nemáte kam jít. Takový outsourcing lze doporučit pouze v případě, že vás jistí nějaký Sergej se zkušenostmi z války v Afghánistánu, disponující ráží 7.62 Tokarev. Ale to (bohužel) nikdo z nás nemá, takže jsme proti státu jako nazí v trní.

            1. ad 3) Rozdělit transakce na mnoho českých bank (je jich 42) Vám nepomůže. Nad bankama sedí FAÚ. Takže byste musel mít pro tuhle metodu ještě mnoho účtů v zahraničí, protože pokud byste nakrmil 42 českých bank třeba jen z jednoho účtu někde z Malty, tak Vás stejně vyhmátnou. Podobný systém je využíván pro dohledání třeba youtuberů.
              ad 1) Tady řekl bych, že žonglujete s několika subjekty. Vy jako FO v ČR a dejme tomu firmy v jiných státech (firma udělá zisk a Vás vyplatí). Ale pokud se bavíme o jednom subjektu, který má zdroj příjmů jak v ČR tak v zahraničí, tak máte docela smůlu. Protože v ČR si můžete svoji daňovou povinnost snížit o daň zaplacenou v zahraničí, maximálně však do výše české daně. Ale pokud si myslíte, že u crypta si uplatníte v cizině osvobození a tím pádem nebudete danit ani v ČR, tak to se hodně mýlíte. Není mi totiž známo, že by ČR revidovala jakoukoliv mezinárodní smlouvu z důvodu cryptoměn. A jestli nejsou crypta v mezinárodní smlouvě upravena, tak nepočítejte s nějakou ochranou před českými soudy. Dejme tomu tenista. Vydělá na Wimbledonu, reklamách na dobročinnou nadaci a bitcoinu. V ČR pak zaplatí daň jen z bitcoinu. Protože pricemoney z Wimbledonu mu zdanili už v UK větší sazbou než v ČR (dojde k zápočtu) a daň v ČR bude nulová. Daň z reklamy nezaplatí, protože příjmy z podpory dobročinných akcí jsou v cizím státě osvobozeny a mezinárodní smlouva na to pamatuje. Zisk z bitcoinu mu ale zdaní, protože pro ČR je to příjem z ČR a mezinárodní smlouva nemá ve svém textu ani čárku o cryptoměnách a uznávání daňového osvobození mezi státy.
              A ještě důležité je neplést si daňový únik a zkrácení daně. To jsou dvě různé věci. Věta: „Nepřiznáním příjmů ze zahraničí se nedopouštím daňového úniku.“ je špatně. Správně by mohlo být akceptováno „Nepřiznáním příjmů ze zahraničí se nedopouštím zkrácení daně.“ Respektive mělo by být uvedeno, že nelze prokázat úmysl zkrátit daň.

            2. Na Maltu pozor, je člen EU.

  4. A co takhle to vybrani kese stanovit treba na 2.1.2023? Treba uz to vedomi, ze se neco chysta, donuti podezrivave kes vybrat i drive? Jasne ze by to klavkou dopumpovali, ale mohla by byt sranda. Tyhle nenapadny zpravy si kolikrat umi zit svym zivotem…

    1. co že se to chystá?

    2. no já vám nevím… jestli jsem pochopil pointu, tak vykešovat po 300k nebo kolik dneska jeden dostane, to bysme tomu asi moc prdel nenatrhli… jestli se mýlím, prosím rozvést myšlenku!

      1. Ano, pochopil jste správně. Reagoval jsem na závěr autorova článku: „Existuje cesta, jak ty zmrdy donutit, aby si začali plnit povinnosti ke svým zákazníkům a klientům a tím je okamžitý výběr všech finančních aktiv z bankovních účtů, nejlépe koordinovaně v jeden den. To se ale nestane.“ Bylo by to hodně zajímavé. Prostě klasický run na banku. V době internetu by to zrealizovat šlo, ale reálný dopad by byl pravděpodobně mizivý. Spíš určitě.

        1. tvl zmrdi na kypru naposled lidem sprostě ukradli prachy po prvním dnu výběrů, dopad pokud by se to zrealizovalo by byl že by do těch bank ani nemuseli ráno chodit, už by žádný neměli

          1. Asi tak… :-(

        2. Tyhle masové „trestné akce“ mají dnes jediný efekt – je to vítaná záminka, na kterou Systém jen čeká aby mohl ještě více utáhnout šrouby.

          Zde ideálně trvalé zakázání výběrů nad denní minimum nebo tak něco.

        3. No to je super nápad! Uděláme organizovaný run na banku a 95% té organizované skupiny přijde o své peníze. Tvl. to je jako protestovat proti omezení zbraní tím, že se střelím do hlavy.

  5. Jen faktická poznámka. Peníze netiskne centrální banka, ale vznikají v bankách komerčních. To je princip dnešních fiat měn.

    Jinak dnešní inflaci má na svědomí především minulá vláda, která dělala nevídané schodky (srovnatelné jen s obdobím válečných ekonomik).

    1. to myslíš jak to nedělá ta centrální banka, co natiskne prachy a koupí za ně nesplatitelný stádní dluhopisy se zápornou hodnotou, aby dotyčná vláda tyto love rozmrhala za sračky?

      nebo snad jak si stejným způsobem nekupuje dluhopisy komerčních bank, aniž by se zajímala, esli mají nějakou hodnotu, přičemž ty je opět pustí někam dál za nějaký další bezcenný dluhopisy? a samozřejmě si u těch splatitelnejch naúčtujou úrok, kde opět vyčarujou peňauze, ale úplně nejvíc jich produkuje centrální banka, co je kouzlí ze vzduchu

      eště sem na něco zapomněl?

      1. Státní dluhopisy kupuji komerční banky a privátní penzijní fondy. ČNB kupuje pouze krátkodobé pokladniční poukázky.
        Na tohle všechno jsi zapomněl…Pokud jsi si ovšem ve svatém rozhořčení nespletl Eurozonu a ECB s našimi institucemi. Zatím se však u nás ojrem neplatí.

        1. esli to dává vládě a blekroku napřímo, jak FED v US of A, nebo se to skovává za nejaký rádoby komerční subjekty, co za provizičku udělají totéž, nehraje žádnou rolu; centrální banky nafukujou prachy z prdele a rozhodně to nekončí u poctivě vydělávajících, ale v majetcích malé skupiny stále bohatších

          1. Ale jak píšu, finálními držiteli jsou komerční banky a privátní fondy. ČNB nikdy nekupuje ani nedrží české vladni dluhopisy (VYJMA případů, kdy propadnou jako zastava nesplacené půjčky od komerční banky při likviditni pomocí). Proto se rozčilujete špatně, ČNB vládě nic ani přímo ani nepřímo nedává.

            1. to platilo donedávna, mám za to, že loni už todle zvládli prolomit, dyž je ta hrozná plándémyja pyčowoe

              1. Nikoliv, CNB dostala sice širší právo obchodovat, ale ne právo přímo či nepřímo financovat vládu. A zbytek těch paragrafů je ochrana spotřebitele.

    2. Jste cvok? Centrální banka v dobách nedávno minulých „natiskla“ několik bilionů ničím nekrytých korun. Cílila na kurs EURa vůči koruně, marně a zbytečně. Dále pokračovala v držení inflace kolem dvou procent, také marně a zbytečně. To tvoří schodewk rozpočtu ve výši několika ročních HDP. Tak to funguje.

      1. Nefunguje. Centrální banka opravdu nedělá schodek vlády. A nekryté jsou dnes všechny měny na světě.

        1. ČNB nedělá schodek vlády přímo, jen svojí politikou umožňuje komerčním bankám, aby na základě systému částečných rezerv ten deficit vyrobily.
          Přímo fraduletní bankozrmdi tisknou penízen jen tehdy, „intervenují“-li vůči koruně za tím účelem, aby z české ekonomiky neměl zisk každý ale jen úzká skupinka klientelisticky navázaných podnikatelů. Tahle verbež pak (výlučnou vinou zmrdů z ČNB) za tyto peníze skoupila „investiční byty“ a spustila bublinu na trhu nemovitostí, takže mladí nemají kde bydlet a nájmy jsou takové, že si část z nich nemůže dovolit zaplatit ani sdílenou postel.
          Od roku 2013 do roku 2017 tihle zmrdi natiskli 2,05 bilionu korun, takže klídek.

          A že by teď dala ČNB hezky 1% sazbu ale 50% PMR? To by ty zmrdy z komerčních bank, kteří si navykli na snadný život na úkor jiných, asi trefil šlak. Dost značná část těch zmrdibank, co tak rády a za nízký úrok půjčují státu, ale ne vám, by taky skončila, protože by nedokázala udržet rovnováhu v účetních knihách. Bylo by to jen dobře.

          1. Nemáme system částečných rezerv. Sice se to takhle pořád učí, ale ve skutečnosti máme system plně elastických peněz.

            PMR dnes není teoreticky ani fakticky měnový nástroj, ale platební. Slouží vlastně jen jako nástroj řízení likvidity.

        2. Určitě ne tak jako kryptoměny s absolutně nulovou hodnotou. :-D

          1. RomanL: Mno, pro mě třeba mají kryptoměny subjektivně vyšší hodnotu než koruna. To je relativní.

            1. Dám Vám příklad. Koupíte dům/byt, zaplatíte cryptoměnou, ale až potom, co prodávající nemovitost na KN přepíše na Vás. Za 10 měsíců ale prodávající odstoupí od smlouvy z důvodu, že jste nezaplatil a dá k soudu žalobu na určení vlastnictví zpět na sebe. A soud Vás vyzve, abyste prokázal, že jste za nemovitost zaplatil, jinak je odstoupení od smlouvy důvodné a jako vlastník nemovitosti bude určen prodávající. Jinými slovy, nebudete mít ani crypto, ani dům.
              A teď otázka za 3 bludišťáky. Jak soudu prokážete, že jste za nemovitost zaplatil? Výpisem z blockchainu? Dovolte mi dodat, Ha Ha!

              1. Proč ne?
                Tam by bylo jen problematické prokázat držitele walletu na který byla částka odeslána, ale předpokládám že pokud bude někdo uskutečňovat transakce v objemu „nákup domu“ tohle si ošéfuje.

                1. Já bych dal zdrojovou a cílovou peněženku do smlouvy, pak není třeba nic prokazovat.

                  1. Jj, třeba tak.

                    1. Já bych chtěl hlavně vidět někoho, kdo koupil nebo postavil barák za Bitcoiny. :-D

                    2. Kus baráku jsem za BTC postavil. I když samozřejmě po směně na KČ, ale podobně Vám stavebniny neprodají nic ani za dolary.
                      Dnes už se o dění kolem krypta zajímám mnohem méně, ale už v době před 8 lety byly servery s inzeráty na obchod v BTC. Nějaký baráky (ne moc) tam na prodej v BTC byly.
                      Ale jestli se nějaký kšeft přímo převodem BTC zrealizoval nebo ne, nevím.

                    3. To ovšem není stavění za bitcoiny, ale ta zisk z bitcoinů. Když budu úspěšně spekulovat s bramborama, taky to neznamená, že jsem za barák zaplatil v erteplích.

                    4. To ale NENÍ za Bitcoiny… ;-)

                    5. Popravdě bych rád viděl někoho, kdo bitcoin používá jako měnu. Při legálních transakcích. S tou příšernou volatilitou. Mě serou i výkyvy Kč/USD. Lítá to pár procent, ale i tak je to schopný mi to sežrat ne úplně zanedbatelnou část zisku. A to jsem čučkař.
                      U bitcoinu by mi mrdlo.

                    6. Tak jasně, že nejde „vystavit“ artikl s pevnou cenou v kryptu, ale cena se dá stanovit v dolarech a platba uskutečnit v kryptu. Pak jedete v aktuálním kurzu při realizaci transakce.

                    7. No právě… ;-)

                    8. To pak ale není měna, ale komodita. Jako zlato, nebo třeba ptačí hovna.

                    9. @shane
                      Obávám se že tohle jako argument za moc nestojí. Vždyť i když platíte v Kč odvíjí se cena podle aktuální ceny zboží v dolarech.
                      Dolar je prostě pořád etalon.
                      Jinak je mě celkem fuk jestli je BTC měna, komodita, cenina nebo hračka pro geeky. Nejspíš to bude něco mezi a asi nemá smysl se definici snažit napasovat na některý tradiční pojem.

                    10. Nesmysl. Žádná cena v dolarech nemá na většinu zboží žádný vliv. A za komančů to fungovalo úplně bez dolaru. Jo, vím, že ta měna stála úplně za hovno, ale stejně platila. Na rozdíl od Bitcoinu. A ne, není jedno, jestli je to komodita, nebo měna, za kterou se to lživě vydává.:-P

                    11. No třeba servery typu eBay mají cenu většinou v dolarech, pokud má server cenu stanovenou v dolarech a dá se platit BTC – kde je rozdíl? I za socíku pokud jste chtěl něco mimo rezervaci narážel jste na kuz k dolaru nebo marce.
                      Osobně jsem při transakcích s BTC nikdy neměl problém a to nezávisle na tom za co se lživě vydává :)

                  2. A jak prokážete, že ze zdrojové peněženky odešla platba na cílovou peněženku? Podotýkám prokážete před soudem, nikoli před uživateli blockchainu.

                    1. Jednak je to dostupné online, ale to bych chtěl po soudu asi moc. Tak jedině znalec.

                    2. A už konečně míříte myšlenky správným směrem. Pokud se totiž někdo odvolává na decentralizaci cryptměn, nemůže se zároveň dožadovat institucionalizace blockchainu.

                    3. soud v občanskoprávním sporu bude hledat (ne)soulad plnění dle smlouvy, pokud je tam definovaný co a jak, nemá si co hrát na nějaký kraviny co tady vykládáš, i kdyby byla stanovená platba v oblázcích tvl

                    4. @Behemot
                      Jasně, ale tady jde o to prokázání že k předání oblázků došlo.
                      Neexistuje něco jako „notářsky ověřený“ výpis transakce z blockchainu a ochota soudu si informaci ověřit online (a tedy za své rozhodnutí přijmou odpovědnost) bude mizivá.
                      Tak jak soudci pracují by si zasloužili plat asi jako čárový rozhodčí …

                    5. @Behemot
                      A jak ale ten soud najde soulad s plněním dle smlouvy v blockchainu? Ha ha!
                      Ad oblázky. I ty mají problém, protože pokud nedodá kupující soudu důkaz o tom, že ty oblázky prodávajícímu dal, tak má smůlu. Protože požadovat po prodávajícím, aby prokázal, že oblázky nedostal, nelze. Důkazní břemeno neleží na tom, co tvrdí negativní skutečnost (něco se nestalo).

                    6. Panek
                      31.1.2022 v 10:49

                      sorryjako, ale seš vole trapnej, asi v životě neviděl pokladní doklad, paragon, příjemku a podobný lístečky, co se prodávají v papírnictví štoček za 50 korun, nebo co to tady zase zkoušíš?

                      ve smlouvě bude převod částky n z péženky P1 na P2, uskutečnění té transakce nejenom že bude z chainu patrný (nebavíme se teda o Moneru apod.) a oba dva to uvidijou na svejch monitorech, ale současně si podepíšou pokladní stvrzenku, kde odesílatel stvrdí že odeslal a příjemce že obdržel

                      za rok se může cukat jak chce, nasrat a rozmazat, voba to viděli, je to v chainu a eště navíc to stvrdili podpisem na stvrzence

                      esli dodávám hodinky, holínky, kamínky nebo kolomotívy, tak si pyčo nechám podepsat dodák a může mi pak ten dement na druhé straně lízat prdel

                      eště nějakejma trapárnama nás oblažíš?

                    7. Ha! A jsme u toho. Podpis na stvrzence. Vidíte to? Ne? Validovat blockchain stvrzenkou. Nic? Nevidíte to? Ještě ne?
                      Von asi ten blockchain nebude taková legal proof, když se musí ještě validovat stvrzenkou.

                    8. @Panek
                      A výpis z účtu je něco jiného než stvrzenka? Navíc jsou banky s různě dlouhou transakční historií (nejkratší snad jen 13 měsíců) a získávat starší výpis může být taky dobrodružtví.

                    9. gogan 31.1.2022 v 12:00
                      Porovnáváte neporovnatelné. Výpis z účtu je vydán soudem uznávanou institucí. Výpis z blockchainu Vám před soudem validuje kdo?

                    10. @Panek
                      Řeč byla o stvrzence. Pokud máte podepsanou stvrzenku nepotřebujete výpis z blockchainu (ten by musel validovat znalec).

                    11. No on si systém blockchain ochotně institucionalizuje sám, např. při zjišťování „trestné“ činnosti. Není to tedy ani z pohledu institucí něco pro směnu hodnot neznámého.
                      Ale máte zřejmě pravdu že bez nějakých těch znaleckých posudků by si asi žádný soud netroufl vyhlásit rozsudek.

                    12. Nemá být jednou z výhod krypta anonymita? Nevím jak by se na to ochotné institualizování tvářili uživatelé.

                    13. @shane
                      To ano. Ale minimálně stejně silná jako touha uživatelů po anonymitě je touha systému po jejich ztotožnění.

                    14. Na druhou stranu to můžeš řešit přes prostředníka. Ať už notáře, nebo třeba něco jako PayPal.

            2. Tak mi řekněte, co všechno jste si už čistě za Bitcoiny koupil?
              Bez přepočtu na ty podle vás bezcenné měny mají všechny ty pseudocoiny HODNOTU JEDNA VELKÁ NULA! :-D

              1. RomanL: ale no tak, že Vy jste jen závistivej nocoiner? Každej normální člověk nakoupil tisíc bitcoinů, když byl za dolar a dnes se válí v bitcoin walletu a směje se Vám, že on je má a Vy ne. Na fiat to mění jen idiot a taky jen idiot hodnotí hodnotu bitcoinu fiatem – ten má přece hodnotu sám o sobě, to nevíte?

                A kdyby náhodou neměl, tak holt budete mít aspoň pěknej suvenýr, který si vystavíte na ploše.

                Poznámka pod čarou: jednou budou naši potomci v dějepise kroutit hlavou nad tím, co že to tady žilo za kretény, kteří lili sračky do benzínu, pálili elektriku kvůli kryptoměnám, říkali „ekologie“ elektromobilu, který jezdil z víc než půlky na uhlí a testovali a píchali zdravé lidi za miliardy. Podobně jako když si my klepeme na čelo, když někde čteme o tom, jaké nesmysly byli schopní vyplodit věřící v minulosti. Každá doba má holt něco. Někdo vraždí lidi, aby mu bůh přinesl déšť, jiný idiot vraždí jiné lidi, aby byl jeho bůh spokojen (a jen tam mimochodem aby si u toho nakradli), jiný obětuje budoucnost dětí, aby byl „v bezpečí“. A u toho jako vždy všehoschopní okrádají schopné s pomocí neschopných. Nihil novum sub sole. Aspoň je sranda.

                1. :o))))))) Zlato, ne, ty nemáš vůbec NIC. Oni mají tvých, cojávím, řekněme 25000,- protektorátních korun a ty, ty nemáš vůbec NIC :o) A brzo to poznáš :)

                2. Tak uvidíme, kdo se bude smát naposled, coinére… :-D
                  Když to nebudeš moct směnit, budeš mít leda hovno. :-P

                  1. RomanL: na někoho, kdo tady prakticky všechny komentáře píše coby vtipné poznámky jste projevil obdivuhodný nedostatek důvtipu a chápavosti. Pro jistotu tedy: ironie a sarkasmus. Děsím se toho, co si o mě musíte myslet, pokud jste to vzal vážně…

  6. Je hezké řešit daň ze zisků z Bitcoinu. Ale spousta lidí by nejdřív ráda viděla právě ty zisky :D

    1. Kolega z práce operacemi s Bitcoinem (resp. jeho zlomky) má již cca půl mega čistého zisku.

      1. Tomu klidně věřím. Ten zbytek mu ovšem ten jeho půlmilión zaplatil. :-D

    2. Noo pro toho, kdo nakoupil krypto v době 60 kilodolarů za Bitcoin už se tráva nezazelená. Měli by prodat co nejdřív, než budou ztráty ještě vyšší.

      1. Já mám ze studijních důvodů BTC koupený v ceně 58tis. USD za kus. Ale dal jsem do toho 16000 CZK. Že bych se někdy dopracoval zpět na investovanou částku nevěřím.

        1. Tak to je částka, kterou si pracovitý Čech může teoreticky dovolit obětovat „pro studijní účely“.

        2. Zatím pokaždé se BTC odrazil ode dna dramaticky výš než byl po splasknutí bubliny. Těžil jsem před cca 8 lety a tehdy bublina vyletěla díky Kypru a splaskávat začala po té co číňan učinil jeden z prvních pokusů o likvidaci BTC a zavřel burzy, taky tam tehdy byly nějaké zpronevěřené burzy …
          Tehdy jsem prodal většinu (téměř) na vrcholu, dnes si říkám že jsem poměr prodaný/neprodaný měl otočit :)

          1. Mně je u prdele, co udělá bitcoin. Ať si třeba vystřelí na 200k USD. Ať si klidně na něm někdo vydělá jmění. Je mi to fuk. To je asi tak, jakoby mi mělo snad vadit, že po D1 právě teď někdo jede 200 kmph, když já teď sedím u PC.

            1. Mně to není jedno. Sere mě ta naprosto zbytečně spálená elektrika a nedostatek grafických karet kvůli zkurveným těžařům naprosto bezcenných pičovin.

              1. RomanL 31.1.2022 v 10:44
                Buďte v klidu. Elektrika se pálí i kvůli jiným píčovinám. Představte si, že někteří blázni na ni dokonce jezdí!
                A ohledně nedostatku GK? No tak stoupne jejich cena a co? Pokud je potřebuje nějaká firma na renderování, tak si to nechá zaplatit od zákazníků. Brečet může jen retail, který to chce na hraní her. A když už jsme u toho, není náhodou hraní her taky píčovina, která zbytečně pálí energii?

                1. Ano. Jezdit na ni je ještě mnohem větší pičovina, to je fakt. S tím bych souhlasil.
                  A ne, hraní her není pičovina, stejně jako čtení a čumění na filmy. To je KULTURA. :-D

                  1. Ticho tam za tou klávesnicí! Ještě si to přečte nějakej cikán a z našich daní budou skrze Ministerstvo kultury financovaný herní PC pro cikorky. Že prej kultura.

                    1. To už se snad dneska cigánům financuje úplně normálně, ne? :-D

            2. Když fuk tak fuk. Ale přijít o 16k se dá i příjemnějším způsobem.

              1. Z mé strany to je investice do poznání. Takže OK.

      2. pokud hodnotíš btc podle usd, tak já věřím, že jeden milionek za 1 btc bude, otázka co si za ten milonek usd koupíš

        1. Nebude.

          1. a p5edtim ani 10 ani 50 ani 100 atd.

            1. Nebude.

  7. To bude zábavné. Neřekl bych, že měnou je jakýkoliv barter, který vyhlásí nějaká obskurní země na hranici defaultu.

  8. To bude rána, až se tahle pyramida zhroutí. Ten třesk přichází pomalu, ale udeří tak tvrdě, jak rychle se držitelé BTC budou snažit svých „úspor“ zbavit. A důvod? Odmítání BTC jako platidla v bigtech z ekologických důvodů. Už to začalo a šířit se to bude lavinovitě.

    1. Zrovna krypto může být zelenější jako každé jiné podobné odvětví.

      1. PoW těžko dostatečně zezelená, PoS imho vůbec nemá šanci někdy dosáhnout potřebné důvěryhodnosti.

        1. Ja som počul, že práve PoW môže slúžiť ako stabilizačný prvok nestabilnej siete vrtuľníkov a solárov. Hashujeme vtedy, keď fúka a svieti…

          1. A pak Rusák napojenej na hnědouhelný kotel sebere více jak 50% těžařského výkonu, protože všichni budou čekat až zafouká. No a jakmile někdo má více jak 50% tak jdou měny založený na PoW do prdele.

            1. No, co jsem naposledy slysel, tak nekteri mineri si kupuji vyrazene hydroelektrarny a zapojuji je do provozu, pripadne to same s uhelnejma. Ty uhelny jim mozna nejakej regulacni urad posleze zastavi, ale to hydro jim pobezi asi porad.

              1. Bude hrozné sucho, je přece globální oteplování… :-D

            2. Přesně tak, kdokoli pak může sebrat 51% tím, že nebude dodržovat foukací režim. Jinými slovy, tohle by se muselo těžce regulovat.

    2. kdotoe tadyten bigtech

      1. Google/Alphabet, Twitter, Amazon, Facebook – zmrdifirmy ze Silicon Valley.

        Samozřejmě nejde o žádnou neekologičnost BTC jako takového, nýbrž o to že místo něj chtějí své vlastní virtuální fiat „měny“ a BTC pro ně představuje nežádoucí konkurenci.

        A aspirující monopolisté z Big Tech neumí s konkurencí dělat nic jiného, než ji zakázat či cancellovat.

        Biden brzy vydá Executive Order proti BTC…

        1. všechno bojkotuju, jak to jenom de, ať si třeba naserou tři metry vysoko, nezájem

        2. Tak oni to ani nemusí chtít. Budou k tomu dotlačeni aktivismem svých zákazníků/uživatelů, hlavně těch uřvaných. To pochopil každej, kdo vidět ten hysterák u Mozilly…

          1. ? Ten kde vyrazili šéfa za to, že nebyl dost LGBT+, nebo ještě něco novějšího?

            1. Teď měli novou kauzičku. Upozornili někdy kolem Silvestra na možnost přispět v BTC a strhnul se shitstorm. Tady to ale docela chápu. Zatímco my budeme muset chodit všude pěšky jak čůráci, topit si ve stanech prděním, nežrat maso a jiné ekofanatické závěry, tady si někdo pálí megawatty úplně na hovno. Já jsem proti plýtvání zdroji a tohle je dost velké plýtvání. Jsou samozřejmě i větší.

              1. taky jsem proti plýtvání zdroji… ale když někdo na ty zdroje má dostatek prostředků, tak ať si ty megawatty pálí… co mi je po tom?
                U nás ve firmě se taky neskutečně plýtvá zdroji – kupujou se macy, iphony, místo wlan sítě za 20k se koupily předražené routery za 500k, utrácí se za dálniční známky i když se po dálnici nejezdí apod. no hrůza :)
                A taky se neskutečně plýtvá svícením několika 500W halogenů na fasádu celou noc.

                1. Ve firmách se nejen utrácí, ale hlavně i lže. V pátek jsem byl v kuřárně a nikdo mi ho tam nevykouřil.

                2. Ono jde o to, co se chápe těmi zdroji. Pokud se na to díváš z pohledu ekologie, tak to skutečně nejsou peníze, ale suroviny. 1 iPhone vs. 1 Xiaomi? Neumím to přesně posoudit, ale řekněme, že je to z ekologického pohledu 1:1. Nevidím problém. Ovšem mít nový iPhone co měsíc a ten starý házet do odpadu, to plýtvání už je.
                  Z toho tvého případu je největším plýtváním to svícení na fasádu celou noc. To je čisté pálení zdrojů bez naprostého užitku. Že na to někdo má? To ale z plýtvání neudělá neplýtvání.

                  1. Zdroje sou všechno, co je vzácný. A co je vzácný? To určuje trh.

                    Nebo snad že by soudruh hanes?

                    1. Dost originální definice, teda.

                    2. naprosto normální, logická a správna definice, zkus někoho z rakouské školy

                      pro každýho je vzácný něco jinýho (pro různý ty domorodce ve stepi nemá eletrika ani cenu hovna na podrážce, když nejbližší je třeba desítky kilometrů daleko a nemají ani žádný spotřebiče, to radši užijou dřevo na topení; no a pro panelákaře vměstě je dřevo celkem na hovno, to rači tu eletriku), a to se to eště mění v místě a čase; úhrnem všech těchto individuálních vzácností je pak tržní hodnota toho všeho

                    3. Takhle můžeš hezky tržně vykácet všechny lesy na planetě. Trh s tím nebude mít problém. Otázka je, jestli je to dobrý nápad pro lidstvo…

                    4. Hanes
                      31.1.2022 v 17:06

                      zaprvný to je úplně jedno, za druhý se k tomu teď ve velkým směřuje, dyž je to huhli ach tak moc fuj, tak místo huhlí to berou tempem desítek tisíc kilometrů čtverečních lesa (a to stejně nahradí mrzký jednotky procent uhlí a je z toho pár TWh), máme hentu ekológyu, ne?

                    5. Jedno je kolečko u trakaře. Zlikvidovat zalesnění na celé planetě by byla největší čůrákovina lidstva vůbec. Krom toho se to povedlo podle některých teorií starověkým Egypťánům a výsledky tam nesou dodnes. Jenže trh tohle prostě nezajímá a nemůže zajímat. Proto trh není samospásný.
                      Zmrdství dnešních takyekologů a různých nevzdělaných aktivistů rozebírat nemusíme. Je to xindl a většina jejich kroků je kontraproduktivních.

                    6. Hanes
                      1.2.2022 v 13:28

                      proč žvaníš takový stupidní bolševický kokotiny?

                    7. Vykácet si všechny lesy je jako chytrá demokratická nekokotina?

                    8. Behemot: těžko mě můžete obvinit, že jsem nějaký Hanesův patolízal, ale bohužel má v tom, jak si trh umí poradit v případě komodit, kde není zájem jen ekonomický, pravdu. Necháte-li volnou ruku rybářům, budou lovit, dokud nebude moře prázdné. Necháte-li volnou ruku dřevorubcům, bude to tady vypadat jak někde na počátku průmyslové revoluce a protože máme mnohem efektivnější možnosti těžby a mnohem více zájemců o produkt, ekonomika se postará o to, že tu nezůstane ani strom (obrazně – jasně, že jabloň na zahradě Vám zůstane).

                      Z tržního hlediska no problemo, ale vážně si myslíte, že je to dobrý nápad? (záměrně nemluvím o tom, kdo a jak by nad tím měl dbát, mluvím čistě o tom, že nevidím jako úplně dobrý výsledek, ke kterému v některých případech vede volná soutěž)

                      To nijak neimplikuje, že je třeba řešit všechno – spousta především služeb je limitovaná ze svého principu. Ale tam, kde je i jiný než ekonomický zájem to tak černobílé (trh super, regulace zlo) není.

                  2. No, suroviny na jedne strane a zivotnost (realna i moralni) na strane druhe. U jablicka je podpora snad 5-7 let od ukonceni prodeje daneho modelu jak po strance SW, tak dilu (baterky, displeje) za celkem rozumny ceny vcetne prace v autorizaku. Takze vlastne docela eko :-)

                    1. to si děláš z lidí piču? u japka rozumný ceny dílů i práce? tvl Mr. Vtip?

                      vosum let starý plečky s ohledem na obskurně předražený věci furt mají úchylně vysokou zbytkovou cenu a bohužel eště mnohem úchylnější cenu dílů, a to sou tam eště vykundace jako proprietární šachta na SSDčko, takže neseženeš nic civilizovanýho, případně RAMěť připájená na desce, takže to nelze upgradovat (ér 2013, tesem to měl v ruce); dál během pár let to má klidně několikery různý střeva a není úplně triviální zjistit, co všechno s tím je, nebo není kompaktabilní (často příbuzný díly sou, ale nemusí nutně, takže supr tvl)

                      přičemž za ty úchylný ceny ten HW sice není úplně blbej, ale zase to není nic, kvůli čemu psát dom, taky že se to pěkně sere, třeba jenom s tím jejich kontrolérem máš plný internetý článků a videí, jak se to furt jenom sere, a pak to dělá X různejch závad, pže tam pomalu i futrál má vlastní mikroprocesor co si vykládá s kontrolérem, aby náhodou někdo nepoužil aftermarketovej díl

                      zas jako jo no, vod nejakejch těch enterprise řad vod T1 výrobců po pěti letech asi seženeš velký kulový, ale zaprvý si můžeš za desítku koupit pětiletej NBD support, za druhý základní věci jako displej, RAMěti, disky, procesory apod. jsou standardizovaný a seženeš to sám a základovky a další se občas dají po delší době sehnat jetý na všech těch flíbejích

                    2. Re: Behemot 31.1.2022 v 15:08
                      Sis asi nevsiml, ze byla rec o telefonech, co?

                      Hlavne, ze mas na co nadavat. :-)

                    3. Myslím, že si všiml, a velice dobře. :-D

                    4. telefén je po pěti letech do znašné míry napiču, protože záměrně zakundijou systém tak, aby se to nedalo používat (a webaři zakundijou weby tak, aby bez novýho systéma nešlo nic zobrazit, hezkej kroužek, že?), jako kdyby to tady už nebylo několikrát, takže ses taky zrovna netrefil

    3. @Hanes
      To zní skoro jako sebenaplňující se proroctví :-)))

      1. usem myslel, že je tam nějaká levičácká sběř odkráglovala

        nosí voni tam vůbec?

  9. Máte pravdu, je blbost platit daně z NIČEHO! :-D

    1. To asi bude taky nějaký psychologický paradox. Nikdo moc neřeší, že výstupy tvrdé práce má zdaněné 45%, ale za nedanění náhodných výnosů z letadla se bude bít do roztrhání těla.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017