Z kanadského tisku - zpět na článek

Počet komentářů: 31

 1. No, ty si delas srandu, ale ja bych si moc rad vzal objektiv SMC Takumar 50mm f/1.4 na dovolenou, kam letim za par tydnu, ale bojim se, ze pokud budou mit na letisti nejakou masinku na mereni radioaktivity, tak mi to zabavi a jeste budu mit pruser.

  https://www.youtube.com/watch?v=3ozOMssiP2E

  Minule mi tam mechanickym vlcakem ocuchavali ponozky a slozite resili ze packa u TLR vypada nejak nebezpecne.

  1. Tak si na to vysekněte olověnou krytku, očividně svítí hlavně ta jedna strana, tak z té. To je výstup do foťáku, ne? Neovlivňuje to buňky když to svítí až tak moc? A nedegraduje časem to sklo jak se thorium rozpadá na jiný prvky?

   1. Sviti obe strany, cocka bliz roviny filmu akorat oneco vic. Thorium asi degraduje, ale na vlastnostech to moc nemeni. Rozhodne ne vic, nez prirozena strata MC vrstev o povrchu. Je tam problem s tim, ze zareni ovlivnuje barvu tmelu cocka dostava takovou medovou barvu. Ale to se resi tim, ze se to na par tydnu strci pod UV lampu.

    Pravda, olovena krytka by asi pomohla. Ale nemam po ruce olovo. Ovsem do budoucna…

    Ja to na digitalnim fotaku skoro nepouzivam, na filmovem to asi muze but potiz u jinych, kde je film bliz, ten muj je pro zrcadlovku, tam to ma par centimetru od filmu. Ale kdubuch polozil objektiv rovnou na film, pochopitelne, ze tam udela kolecko.

    1. Podle toho videa to svítí z druhé strany asi stokrát víc…

     1. Mereni je nepresne, protoze on nechce pristrojem primo sahat na sklo objektivu, k zadnimu clenu se jde lip priblizit, protoze je rovny, predni clen je vypoukly a navic hluboko, prumer te horni obroucky pro fotograficky filtr je 49mm, cocka je schovana pod rantlem, aby na objektiv sel nasadit filtr.

      1. No konstrukce objektivu to prostě z jedné strany víc potlačuje, dával to tam přímo k tomu.

       1. Jo, ja se nehadam, jen si myslim, ze da lepsi vysledky, kdyz radioaktivni sklo polozim primo na citlivou plochu (rovnou), nez kdyz k ni prilozim jen jeden bod kulove sfery.

   2. S olovem je neradno si zahrávat po všech stránkách s výrobou, nakládáním nebo přepravou. :-) Ty letiště, která nasazují nové moderní rentgeny už umí zjistit hmotnost/hustotu materiálů a zkontrolovat přítomnost radioaktivity, kombinace slabého zářiče a většího množství olova může někoho z ochrany letiště zaujmout se na to blíž podívat. Pokud bych si dnes měl brát s sebou takovou věc letecky do Západní civilizace, tak bych počítal s případným zdržením z kterýkoliv letišť.

  2. Tipuju, ze alfa zareni celnici nemeri a nezajima je.

   1. No ja prave nevim, ale napady pracovniku bezpecnosti bych nepodcenoval.

   2. Podle videja je to hlavně beta a gamma. Gamma je tam samozřejmě vždycky. Ale většina thoria je alfa zářič, což by i vysvětlovalo, že z druhé strany objektivu už to skoro nesvítí. Můžou to být rozpady produktů, hlavně radium, což je silnej gamma zářič, ale že by až tak moc…

 2. Bravo, ctihodnosti! :)

  1. Ale uvést v článku věk číslovkou vidím jako velmi riskantní… :-)

 3. Jak vidno, četno, obsese zasáhla většinu, tak dědula bude otravovat do vánoc.

 4. Pekny, zasmal jsem se.

 5. Vrtěti psem. A přitom se kousek od České kotliny děje tolik zajímavých a potencionálně zásadních věcí. Ale sračkomety prostě jedou a jedou a jedou.

  1. …a jedou a jedou….Pssst! Ruhe!

 6. Se divim, ze se te 88 nechytil nejaky odbornik na extremismus.

 7. Pane Miloši Zbranku, děkuji za jeden z nejvtipnějších článků, co jsem v poslední době četl!

  1. Musím souhlasit. Taky jsem se od srdce zasmál :)

 8. Nádherně napsáno – jsem přímo nadšena – čtu již po několikráte a řehtám se a tleskám !!!

  Jsme přece jen národ Švejka a to ostravské „Sranda musi byť, kdyby tatu věšali“ – stále ještě platí !!!

  Držím pěsti, ať Vás opět nebuzerují – takový talent by si spíše zasloužil medaili /daj-li či nedaj-li ???/

 9. Skvele, pripomelo me to, ze kult Svejka neni nahoda. Na absurdni humor jsou cesi svetovi machri.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017