Výzva ke zrušení školského zákona - zpět na článek

Počet komentářů: 295

  1. Nikdy mi nedošlo, že ve vzdělávání vlastně nejen máte povinnosti vy vůči státu, ale i stát vůči vám, a ty zcela zjevně teď nedodržuje, a služba, kterou poskytuje, je ještě daleko horší, než v dřívějších letech.
    Vždycky jsem nad tím přemýšlel jako nad diktátem, ale když se to vezme z téhle strany, jak vám stát bude kompenzovat škody, které vzniknou nedodržením jeho povinností? I ty hospody musí platit nájem a případné penále, přestože nesmí otevřít. Tak státe, když nemůžeš otevřít školy, domluvme se na jiném plnění.

    Jsem taky zvědavej, kdy to začne srát učitele. Protože si umím představit, že když se stávám učitelem, mám nějakou představu, jak to bude vypadat, a tohle tomu vůbec neodpovídá. A tak podle mě reálně hrozí, že se na to spousta nadšených učitelů vysere.

    1. Učitelé asi jsou v pohodě. Mají 100% platu a svoji práci delegovali z větší části na rodiče. Takže méně práce za stejně peněz.

      Stát tady naprosto selhal. Rodiče zaúkoloval nad rámec jejich povinností a jejich práci žádným způsobem neocenil. Takový rodič nemusí při všech pracovních povinnostech výuku stíhat.

      1. Moje zkusenost je, ze pokud clovek neni statni zamestnanec a nemuze si tedy dovolit se flakat, tak pri homeoffice potrebuje zhruba o 20 % vice casu na stejny objem prace. Proste v kancelari jde fura veci rychleji a jednoduseji.

        Takze, pokud clovek pracuje (dle doporuceni vlady) na homeoffice a do toho jeste musi ucit dite, kteremu nema sanci stacit par hodin online vyuky tydne, mela vlada alespon uzakonit, ze den ma 36 hodin.

        1. Ani nechtěj vědět v kolika soukromých firmách jsem zažil, že prostě nebylo co dělat, ty pracante.

          1. Jasne, a prachy jim padaly z nebe. Ta je dobra. A ted hod tu O Budulinkovi.

            1. To nevím, z čeho jim padaly prachy, ale zažil jsem to. V každé firmě, kde jsem dělal, byla občas okurková sezóna. Někdy nebylo do čeho píchnout a někdy člověk padal na hubu. Tu o Budulínkovi neznám. V jakém oboru působí.

              1. Asi prijde na to, jaky prachy si chce clovek vydelat. Pokud chces delat minimalne, pak musi nekdo delat na tebe. Takze bud vedouciho v soukrome sfere, nebo byt ve sfere statni. Vyhra v loterii pak je vedouci ve statni sfere.

                Ze nejakej soukromnik neumi zamestnancum zajistit plynulou praci, to se stava, jiste. Ale pak neverim, ze ti pracovnici maji prijem alespon ve dvojnasobku prumeru. Pokud nekdo dela za prumernou mzdu, pak se klidne muze stat, ze dva dny v tejdnu houpe nohama a pak jde na nocni v sobotu. Pak je to ale jeho problem, ze nejde jinam. Protoze v soukrome sfere pokud neni prace, pak zcela jiste mu neporoste mzda. Tento fenomen se ale ve statni sfere nekona, tam je mzda tabulkova a hupky dupky pekne stoupa podle casu. Jinek svet. A o tom se bavim.

                1. No nevím, já bych vedoucího ani cokoliv vyššího ve státním dělat nechtěl. Vlastně ani ve většině soukromých firem ne (už vůbec ne v korporátech). Za ty hovna, co člověku občas padají na hlavu, to nestojí. Někdy je fakt lepší mít klid a dělat obyčejnýho pěšáka.

                  No a pokud jde o růst mzdy, tak ta v soukromém sektoru taky moc neroste. Co si člověk vyjedná na začátku, to pak má většinou celou dobu. Pokud chce víc, musí jít jinam. Málokde ti přidají, a když, tak většinou musíš pohrozit odchodem (což mi trochu zavání vydíráním). Naopak se v soukromých firmách dost často takzvaně povyšuje. To znamená, že jsi poctěn větším množstvím práce a zodpovědnosti ale za stejný peníze. Možná se ještě změní název funkce.

                  Ve státním se sice s nabývající praxí postupuje v tabulce výš, ale taky to není žádná hitparáda. Že bys každej rok dostal přidáno bůra, na to zapomeň. Dostaneš třeba litr za x let a maximálně jednou ročně valorizaci pár stovek, která nepokryje ani inflaci. Je to lepší než drátem do oka, ale Rotschild se z tebe nestane.

                  1. Tak bud chces vydelat, nebo chces klidek. Klidek mas ve statnim at vice versa. Na vedouciho nutne nemusej padat hovna, pokud je ve statnim. Rozhodne ma mensi risika, nez kdyz mu na krk dejcha majitel nebo akcionar. Kazdopadne chodime v kruhu a stale plati, co jsem napsal vyse, ze doma potrebujes cca o petinu vic casu na to, co bys jinak zvladl v praci.

                    1. Tyhle naivní představy o tom, jak funguje státní sektor mě vždycky baví. Pohodičku můžeš mít ve státním i v soukromém. Záleží na tom, co a kde děláš. V pozici vedoucího nebo ředitele ve státním ti na krk sice nedýchá akcionář ale třeba náměstek. Taky žádná prdel.

                    2. Neznam cloveka, ktery by ze soukromeho sel do statniho a nasledne brecel. Jedna vlastovicka proste jaro nedela.

      2. I vy ftipný…
        Učitelé mají aktuálně 100% platu a 200% práce – učí online, nepřizpůsobivým vytváří pracovní listy (bo na vyučování se nepřipojí, na FB ale jó), po večerech odpovídají na maily rodičů a opravují pracovní listy z předchozích dnů.

      3. Někde možná. Jinde mají dva- až třikrát víc práce, takže minimálně vodendou z takovejch ústavů, a pak tydlety školy asi budou moct zavřít.

    2. sinuhet: Mára není blbej, takže loajalitu státních zaměstnanců vč. učitelů si stát koupil tím, že mohou dělat prd za plné peníze.

      Pokud jde o školu, tak počet učitelů, kteří skutečně něco dělají je minimální – drtivá většina si výuku online představuje tak, že pošlou mailem stránky, které si mají děti přečíst a příklady, které mají vypočítat. Další to jedou stylem přednáška na VŠ – odvykládají si to svoje, spokojeni, že je nikdo neruší a fertig.

      Je pochopitelně pár takových, kteří jsou poctiví a snaží se v tom marasmu udělat maximum, ale to jsou výjimky.

      Takže žádné strachy, že by se snad učitelé bouřili – drtivá většina je spokojená a bude držet hubu a krok, protože takhle se ještě nikdy neměli.

      1. Můj soused učitel předtím sice normálně chlastal, každej večer přitáhl z hospody nalitej. Teď je rád, když se z nějaké undergroundové chlastačky připlazí po čtyřech. Už se pokoušel dokonce jít vyspat ke mně.

        1. Ses moh’ aspon neco priucit, Schola ludus :-)

      2. Víš, co znamená práce z domova? To je prostě práce, ale je dělaná z domova, ne z kanceláře.

        1. Sorryjako, ale jak to souvisi s fatdwim? To, co on tam pise, sedi jak prdel na hrnec. V nedeli nam prijde mail, co mame s deckama delat dalsi tejden. Plus, kolik z toho mame ofotit a poslat. Vyuka online je dve vyucovaci hodiny dneska, tri zitra a jedna ve ctvrtek. Behem te doby se pouze zkousi, co rodice decka naucily. Kde mas to, co ten ucitel za drinu dela z domova? Hele, ja mam v rodine celkem ctyri ucitele, z toho jeden je bejvalej ucitel, nasledne inspektor. Co je to ‚priprava‘ vim moc dobre a toci se nekolik let porad ty stejny papiry, dokud nekdo neprekope ucebnici. Kdyz jsem soucasnej zpusob vyuky ukazal tchanovi, ostrilenymu uciteli, tak mi rek‘, ze ty skeny od rodicu by mel za hodinu sfoukly a streda ctvrtek by byl na rybach.

        2. Mr. Mr.: vím. Proto taky vím, jak obrovský rozdíl je mezi „prací z domu“ a tím, co předvádějí učitelé. To není ani „zaměstnání z domu“, to je prostě maximalizace volného času. S tím, jak destruktivní toto ještě bude i v budoucnu, protože po návratu už se nebude chtít tak jak dřív. Proč, když „za covidu“ byla taková pohoda? Nakonec jejich děti to nejsou, tak ať si naserou, že jo. Těch pár co chodí spát o půlnoci, protože dělají maximum pro to, aby výuka na dálku měla smysl to nespasí.

          Mimochodem, tělocvik a hudebka se dálkově neučí, místo toho mají děti frei, což dále ubíjí už tak nízké nasazení (málokteré díte využije mezeru mezi hodinami k tomu, aby udělalo něco užitečného). Tohle se na nich bohužel podepíše ještě víc než na učitelích, ta možnost se flákat a „nic se neděje“.

          1. Řeknu ti to asi takhle. Ten, co maká v práci, ten maká i doma. Ten, co se v práci fláká, ten se fláká i doma. To není o tom, že v práci máš naloženo a jen co přejdeš na práci z domova, tak nastane pohodička.

            No a pokud se teda bavíme o učitelích, tak většině z nich tahle výuka na dálku taky nevyhovuje, co jsem tak slyšel. Tahle situace ale není jejich chyba. Tělocvik a hudebka se sice online neučí, ale představ si, že učitel nemá jenom jednu aprobaci. Ten tělocvikář třeba učí ještě zeměpis nebo dějepis a hudebkář klidně matiku. Ano, ubude mu trochu práce, ale rozhodně nedělá prd.

            1. Mr. Mr.: zkusím si tipnout – nemáte žádné podřízené, je to tak?

              Ten, co se v práci fláká, ten se fláká i doma – zcela špatně. Doma není peer pressure, naopak je spousta jiných pokušení, člověk funguje úplně jinak. Jsou velmi schopní a produktivní lidé, kteří se s přechodem na HO nejsou schopní vyrovnat. Běžná věc je skvělému pracovníkovi umožnit pracovat z domu a následně řešit, jak ho stáhnout zpět do kanclu. Někdo na to přijde sám, jinému je nutné to nařídit.

              Problémy jsou tím větší, čím více je domácí a pracovní prostředí rozdílné. Programátor obvykle doma maká úplně stejně jako v kanclu, i tak ale může mít produktivitu doma výrazně nižší. Oproti tomu učitel, který v práci stojí před třídou a je tedy nucen tam být je najednou konfrontován se situací, kdy nemusí prakticky nic. A mnozí toho zneužívají měrou vrchovatou, protože zatímco u programátora velmi rychle odhalíte, že se fláká, u učitele to tak jednoduché není.

              A pokud jde o tělocvikáře, je jedno, jakou má aprobaci, bere peníze i za hodiny, které prostě nemá. Tohle pochopitelně není jeho chyba, ale to já ani netvrdím a není to pointou.

              1. Podřízené sice nemám, ale mám svou práci a své povinnosti a vím, že si je musím splnit, protože to za mě nikdo jiný neudělá. A pro mě opravdu není rozdíl, jestli sedím v práci nebo doma. V obou případech mám od zaměstnavatele k práci stejné prostředky a v obou případech záleží pouze na mě, jak si vše rozvrhnu a udělám. Vždy dostanu práci a musím ji splnit. Nikdo mě nekontroluje, protože to není potřeba. Pokud se zaměstnanec fláká, tak se na to buď brzy přijde, nebo se na to nepřijde, ale potom stejně není potřeba ho kontrolovat, protože jeho práce je zbytečná. Kdybych já se flákal a nic nedělal, spolehlivě by se na to přišlo.

                Uznávám, že dělat učitele není sranda a že ta jejich práce se z domova asi dělá hůř, ale netroufám si říct, že se flákaj. Možná mají naopak víc práce, než kdyby se učilo prezenčně ve škole. Já bych tu práci dělat nechtěl, ani kdyby žádnej lockdown nebyl.

                1. Mr. Mr.: to je právě ono, Vy máte jen sebe a dle toho soudíte ostatní. Věřte tomu, že kdyby byl každý jako Vy, žilo by se manažerům krásně. Realita je úplně jiná.
                  Mimochodem jak píšu u těch např. programátorů – že se fláká, na to se přijde za pár dní, max nějaký ten týden dle typu projektu. ALE, to vůbec neznamená, že se flákat přestane. Můžete vyhrožovat, mávat termíny a stejně nakonec jediné řešení je dotyčný zpátky v kanclu. Nebo vyhozen, ale to u dříve a z kanclu vysoce produktivního člověka nechcete.
                  Aby to nevypadalo, že problémy jsou je s flákáním – někteří lidé pro změnu vůbec neví, kdy skončit. Sedí u počítače od rána do večera, vše jim splývá a dohání je pocit zoufalství, že nestíhají. Častější je to u lidí, kteří mají kolegy v jiných časových zónách. Nejsou zvyklý odlišit práci od zábavy, odpovídají na maily v 11 v noci, připadají si přetížení a jsou z toho nasraní, ač je to celé jen jejich neschopnost. Holt tohle se na školách neučí.
                  Vy si netroufáte říct, že se učitelé flákají nejspíš proto, že kolem sebe nemáte žádné školou povinné děti. Já si to troufám říct pravě proto, že je v okolí mám a feedback z mnoha různých vzdělávacích institucí je – od lidí, kteří se vzájemně neznají – prakticky identický. Takový, jaký jsem popsal.

              2. fatdwi 1.2.2021 v 11:34

                Souhlasím.
                Pokud jsem byl na volné noze, musel jsem mít kancelář. Doma, stejně jako nyní při občasné HO, klesala moje produktivita i na 50 %.
                Na druhé straně jsem měl kolegu, který takto postižen nebyl. Statistiku k diskutovanému jevu jsem nenašel, a že by možných hledisek bylo mnoho, od astrologa k Freudovi a zpátky.

                1. Jen přidám možná zajímavý postřeh člověka, který podřízené má…

                  Zažil jsem nyní věc do té doby nevídanou – lidé dávají výpovědi, protože maj moc home office. Prostě doma dělat nechtěj, chtějí tam mít svůj klid a práce z domova jim nevyhovuje.

                  1. Člověk by měl mít oddělený pracovní a soukromý prostředí. Pokud někdo dělá z domova, tak by měl mít ideálně oddělenou pracovnu a držet pracovní dobu. Jinak mu začne pracovní a soukromé splývat a začne mu hrabat, protože nedokáže vypnout a relaxovat. Samozřejmě jsou lidi kterejm to problém nedělá.

                  2. Zkusils to někdy? Doma striktně oddělit pracovní a rodinný prostředí, hlavně co se času týče?
                    Já to zkusil, to jsem ještě bydlel v paneláku a měl jsem tu výhodu, že to byl byt 4+1, takže jsem v jednom z pokojů mohl mít přímo doma dílnu. O dva roky později jsem pak měl udělanou dílnu z nevyužívané kočárkárny téhož domu, kterou mi družstvo pronajalo za symbolickou kačku měsíčně s tím, že si ji upravím vlastním nákladem a vezmu si na starost všechno od silnoproudu po STA v pěti 32b panelákách.
                    Neoddělíš to ani v případě, že pracuješ o pět pater níž, natož tak v jednom bytě.

                    1. servisdok 13:39
                      Zkusil; mně pracovat doma taky nevyhovuje. Radši si zajedu do firmy – mám tam svojí kancelář a mentálně vypnu, když projdu bránou. Navíc mám tři děti – nejmladšímu jsou dva roky – a ratolesti moc nerozumí tomu, že je fotr zamčenej v pracovně a huláká tam anglicky do počítače, namísto nějakých kratochvílí. A i mě to ruší.

                    2. Ja to ted nedobrovolne zkousim taky. Mam doma jeden kompl a misto na dalsi stul, ci mistnost nemam. Ale dari se mi oddelovat praci. Zapnu VPN = prisel jsem do prace. Vypnu VPN = odesel jsem z prace. A to ze mi tu hulakaji decka? Open spajza s nekterymi hlasitejsimi kolegy je stejna.

                      Druha vec je, ze bych taky radsi zpet do kancelare. Ono totiz je jednodussi si z kolegama na 15 minut zajit do kuchynky, kde se pri kafi probere soucasny problem a je hotovo, vymysleno. To se pres telehovor proste neda.

                    3. servisdok
                      a proč by to nešlo. Naopak často jde o efektivnější využití času. Potíž je s opravdu malými dětmi, kdy člověk ztrácí čas tím, že musí vždycky všechno uklidit a pak znovu „vybalit“.

                    4. To je velmi individuální a záleží i na ostatních v bytě/domě. Já osobně HO nemusím, znám architekta (děti odrostly), kterému je to naprosto šumák.

                    5. servisdok: nemám s tím problém, zavřu se v pracovně a hotovo. Stačí správně „vychovat“ okolí a nevím, v čem by měl být problém. Takže s Vaší poslední větou nemohu souhlasit, a to ani vzdáleně.

                    6. Tak já mám jen 3+1, ale děti už jsou z domova … Jediný problém je pes, ale to už jsem dávno vyřešil zadáním „ranního venčení“ do Outlooku a je klid. Jinak pracuju v korporátu, šéfa mám mimo republiku a musím říct, že doma jsem daleko produktivnější, protože v kanclu furt někdo vyrušuje/prudí s kravinama a to se v domácím prostředí dá snadno odfiltrovat.

              3. MrMr ale uznej, že státní správa mnohem lépe umožňuje se v práci flákat, chlastat kafe, psát na D-F a brát za to slušnou škváru. U malé firmy za Tebou musí něco být vidět, kdežto za úředníkem tu trasu už skoro nikdo nesleduje, jestli něco zkurví, obvykle se to hodí na někoho níže, nebo zamete.
                V současném státním jsem zaměstnán nikdy nebyl, takže přímou zkušenost nemám a vycházím jen z toho, co vidím. Po faktickém rozpadu koncernu Tesla, jsem šel „na sebe“ už v r.1991. Už předtím jsem ale měl souběh „státního“ a toho známého „povolení“ od r. 1987.
                Rozdíl současného státního a tehdejšího státního je obrovský. Tehdy i ve státním bylo nutné, aby za Vámi byla vidět práce a nebylo jí málo – musel jste vydělat na sebe, ale i na to všechno okolo, včetně skladníka, účetních, nebo třeba přijímacích techniček, které s v servisu sice pracují, ale fakticky nic neprodukují, jen přijímají zakázky a chytře zpovídají zákazníky, aby nám opravářům mnohdy velmi usnadnily práci. S oběma na mateřské to byl kurva takový oser, že se to nedalo. Hodně zákazníků si potřebovalo prostě pokecat a poklábosit, vyhodit je nemůžete, je to zákazník. A mně na skutečnou práci zbyla jen polovina času. Sice jsem se o přístroji dověděl skoro všecko včetně toho, co kdy kdo do něj vysypal či nalil, ale to mi práci nezkrátí. Přijímací techničky, zvlášť ty, co byly trošku víc technicky založené a zkušenější, byly prostě k nezaplacení. Někdy se, díky samotné šikovnosti techničky, na závadu přišlo už při předávání do opravy a na začátku zimy, kdy jsme byli zavalení aparáty, to bylo výhodné.
                Některý pomocný personál se prostě zaplatit musí, třebaže nic neprodukuje. Bez šikovného nákupčího a precizního skladníka jste v řiti..

                1. Nejsou jenom malý firmy. Ty velký se v mnoha ohledech od státního moc nelišej, zvlášť „fabriky na lejstra“. Výroba je samozřejmě něco jinýho.

                2. servisdok
                  tak snadné to není, ona státní správa dokáže dost dobře zaměstnat sama sebe, výsledek na nic, ale právě ve státní správě je neskutečný dopad přebujelé byrokracie. Jak to tak dopadá na běžného člověka, tak mnohem horší je to právě pro úředníky. Na jednu stranu je jim jedno, jestli to vyřídí letos nebo napřesrok, ale pořád před sebou hrnou ty stohy papírů, formulářů, periodických hlášení, kdy pro papíry není kam plivnout a nic nelze řešit operativně. I kdyby jim barák na hlavu padal, tak musí řešit papírování, když jim dojdou propisky, tak musí složitě řešit, jak je zrovna teď schváleno, si je koupit. Jaký formulář je třeba vyplnit. Tím nechci obhajovat zcela zbytečnou úřední práci státní správy, jen chci říct, že i pro ně je to dost honička. Neproduktivní, zcela zbytečná činnost a aby se to nepletlo, tak jsou k tomu nepřehledná pravidla z dílny EU.

                  1. +1

                    Naprosto přesné. Až jednou dojdou papíry a zrovna bude nařízeno objednávat je písemně, systém zkolabuje a už se nezvedne.

                  2. To je pravda, že státní správa umí zaměstnat sama sebe, a navíc sama sebe umí taky pěkně buzerovat.
                    Říkál mně známé, co býl u městské policie v Praze, že tam majó kamery aj na hajzlu.
                    Dyš je policajt venku, može si pré udělat Technickó přestávku, vrátit se na služebnu a převlíct se nebo si zajit na záchod. Ale nesmí se napit.
                    A to právě hlídajó ty kamery, esi se negdo během technické přestávky náhodó nenapije z kohótku.

          2. souhlasim, vydim to doma, ten downgrade a to se snažim je nejak honit, ukoly, co ušetrim na ceste prace tam/zpet vynaložim na kontorle ukolu, skenovani, posilani,tisknuti a pod. to mame 2x kousky, třeti si jede již sam (je v 8me). A když je volno tak jede jutub,nejake hry,venku se moc nechodi a to sme na vesnici, když tak tak pře vikend. Takže vetšinu volneho času paři. No a HO znamena že me v kuse rozptyluji, k tomu obedy a čas leti. Shrnu, moje vykonost klesla o 30-40%. Na podzim jsem řekl že 3 lockdown nevydržím, nakonec se musim přizpusobit. Do toho i ta vyuka neco stoji, investice do HW a tak.Co ušetrim na benzinu a tak tak odejde do číny..ale fajn diskuze

            1. kašlete na to a normálně jděte nafackovat své češtinářce, protože proti tomu, co předvedla, je nějaký lockdown brnkačka. :-D

              1. Ale ntoak, mě čestynařki drylovaly doma ive škle a s poctivje rozjtá disleksyj nehnes.

              2. Omlouvam se kopa překlepu, do toho muj native jazyk je slovensky.a pravda nevynikal jsem v nem oproti tech.předmětům.

                1. Vynikat ve slovenčině sténě moc nehelfne při psaní česky.

      3. Pokud je řeč o ZŠ, tak možná, i když i to asi jak kde, i když co vím, tam na 2. stupni nějaké ty on-line hodiny jsou.
        Pokud jde o gymply, tak snad všude co vím se min v Praze je brutál on-line. V našem případě je to tak min z 80%. Prostě na osmičku se zapne stroj a min do jedné se jede podle rozvrhu … a pak ještě úkolů jak nas…o. Oproti škole je to mnohem horší, bo tam se dá aspoň pokecat se spolužáky o přestávce, i to courání ze třídy do třídy je lepší než furt sedět na zadku, navíc prostě reálná hodina je příjemnější, než zírat hodinu za hodinou na monitor.
        Platí i pro ty učitele a nadávají na to celkem svorně.

        1. Jo, žvanit do kamery není pro každého. Taky to chce cvik, stačí se podívat na youtubery z počátků kariéry a po pár letech.

          Bohužel jsem si neuložil článek jednoho frustrovaného profesora, jak živé přednášky jsou něco docela jiného, interakce s publikem, zda jej to zaujalo, nebo ne, jestli něco opakovat, jestli myšlenku rozvinout anebo jít dál…

  2. V mnohém bohužel pravdu máte, v jednom ale naštěstí nikoli. Pokud jsem v té neustálé legislativní smršti sračce něco někde nepřehlédl, pak nemusíte své dítě posílat přinejmenším na první stupeň ZŠ.

    Protože už docela hodně let zpátky ta zlá, zlá ODS prosadila možnost domácí výuky. Na prvém stupni to normálně funguje; na druhém je to problematičtější, tam to pokud vím sice běží, ale pouze jako experiment. Socani všech barev už to několikrát chtěli rozbít, ale pokud vím, zatím se jim to ještě pořád nepodařilo.

    Je kolem toho nezanedbatelný úřední oser, dítě musí občas podstoupit nějakou tu zkoušku ve státní blbárně, ale chodit tam a poslouchat ty hovadiny, co jim tam lijí do hlavy, fakt nemusí. Můžete je učit doma, tak, jak Pámbu mínil, že to má správně být.

    A to zcela bez ohledu na současnou covidiocii: i kdyby žádný čínský komunistický virus neexistoval, stejně by pro hodně, opravdu hodně lidí bylo jedině rozumné a správné své děti učit doma. Jistěže ne pro všechny, o tom sporu není; ale pro desítky procent naprosto jistě, a podle mého názoru dokonce pro hodně vysoké desítky procent, něco jako 80-90 %.

    1. A co chudaci Cikani? Eh, Romove? A nebo Cikani i s Romy? Kdo by mel odvahu jit delat k nim domu ‚zadaka‘? :-)

      1. Eržýce už je čtrnáct, bude se vdávat, tak na co škola?

        1. Tak aspon ty vyjmenovany slova by uz zvladat mohla. Pyj, pytel, pysk…

          1. pyča
            socyalka
            davki
            dyskrymynace

    2. Jako reklamu na ODS byste si mohl odpustit. Vytahovat ve volebním roce 2021 úspěch, který tu je od roku 1996.

  3. Tak nam prislo vysvedceni. Respektive… prisla zprava, at se prihlasime do jakesi aplikace a tam ze si to muzeme vytisknout. Hm. Pamatuju se, jak vysvedceni melo vodoznakem statni znak, byl tam podpis pana ridiciho a cely ten dokument mel vahu jako statni dluhopis. Nojo, ale to jeste bylo za minule totality. Ted staci e-mail s linkem kamsi do nejake apky.

    Potomek dostal za minule pololeti z jednoho predmetu dokonce dve znamky. Sice kazdou jinou, takze u nas doma bylo velke napeti, kterym smerem soudruzka ucitelka zaokrouhli prumer, ale aspon nejakej adrenalin, ze. Ne jako za nas, kdy bylo znamek habakuk, nuda.

    Je dobre, ze aspon ucitelum ted stat zaruci, ze jejich prijem bude 30 % nad prumerem. Mit takovej voraz a jeste jistotu pridani, co chce kdo vic? German mi zarucuje rocni rust ve vysi inflace (ted to bylo 3,71 %), ale v Cesku, jo, tam se aspon netroskari.

    Premyslim, ze bych potomstvo nahecoval do skolstvi. Nemusi se moc vzdelavat, upoti si nejakej rychlotitul na nejake skole s policajtama, pak k tomu nejaky pedagogicky minimum a trada… teply mistecko do konce zivota. Jojo, ja sjem zapomnel, ach ta prace s panchartama. A ta zodpovednost. Proti ridici autobusu u nas v horach je to uplne jinej level. Ted jsem byl rano na testu a v pul paty si to sneroval pres hreben. Prede mnou jel linkac po tom brutalnim lede, plazil se ctyricitkou. Vi hovno, jakej stres je ted ucit decka.

    1. Neboj, papír ti daj na konci roku. Aspoň nebude tak zmačkanej a upatlanej :) a jak jsem byl poučen v dávných dobách školní docházky, tak „výsledná známka se rozhodně nepočítá jako průměr“. A můžeš mít těch známek kolik chceš.

      1. U nás ti ho maximálně šoupnou pode dveřma.

  4. Vaše starosti na moji hlavu.
    Proč se divíte, že stád chce, aby vaše dítě bylo indoktrinované a blbé? Buďte rádi, že ho zat9m nepostaví ke zdi, jak v Severní Koreji, anebo ho nezabaví Barnevernet, jako v Norsku.
    Víte, jaký je rozdíl mezi náma a Myanmarem ?
    Pár měsíců, maxim8ln2 let.
    Pro ty, kteří si furt myslí, že to je strašná sranda a konspirace.
    Myanmar má zavedenou cenzuru internetu – přístup k němu má jen 1 % obyvatelstva, legálně lze prohlížet jen stránky z předem schváleného seznamu a všechny internetové kavárny jsou z nařízení vlády monitorovány. – u nás brzy totéž
    V listopadu 2015 vyhrála volby bojovnice za lidská práva a nositelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij a stala se neoficiální hlavou státu. V září 2017 Su Ťij obhajovala postup myanmarské armády, která prováděla etnické čistky vůči muslimské menšině Rohingyů. Podle Su Ťij se jednalo o protiteroristickou operaci. tohle už je na Ukrajině
    Více než 700 000 lidí bylo nuceno utéct do sousední Bangladéše. Muj tajny tip je Belorusko, Moldavie a Kaliningradska enklava, ale nemluvte tam anglicky.
    Zpráva vyšetřovatele OSN z roku 2018 obvinila Myanmar z genocidy muslimské menšiny. to jsou ti nositele nobelovek miru, vite, ze Su Ťij si rada vymenovala sliny s Havlem ?
    Momentálně tam nejede televize, internet, telefon, je tam státní převrat tak strasne to je jednoduché

    Neptejte se, do jaké školy chodí-nechodí vaše dítě, raději přemýšlejte, co budete dělat, až se probudíte a v sorošovizi bude zrnění a mobil nebude mít signál.
    Ze se to nemuze stat v civiizovane Evrope ? Prectete si muj clanek o HUGO-SLAVII
    http://dfens-cz.com/proc-by-starouskove-meli-vzit-na-vladu-hole/?show=comments#comment-206226

    Pozn. Ať žijí studenti středo-Evropské univerzity v New-Yorku. Jsem yntelygent a vy zakutálení kujóni? Jeden malý krok pro člověka, velký pro lidstvo, buďte též yntelygenti! Jsem yntelygent a vy éroplány, řízení provozu vám dělají Jehovisti na Strážné věži? Naserte si do nádrží! Já na vás též seru.
    A specialne pro Sysopa, na tebe taky seru.

    1. Není ti rozumět, mohu tě poprosit o vysvětlení.

      1) „Ať žijí studenti středo-Evropské univerzity v New-Yorku.“ – podle mě to jsou ti nejhorší lidé co nám tady kážou multi kulti, takže spíš ať chcípnou.

      2) „Jsem yntelygent a vy zakutálení kujóni?“ Považuješ se za chytrého, protože nepodléháš davu. Ostatní jsou hajzlové napojení na stát a mjí názory schodné se sorosovýma neziskovakama, protože jsou hloupí a myslí si že to pro ně bude nějaká výhoda, nehledějíc sebedestrukci státu. Chápu to správně?

      3) „Jeden malý krok pro člověka, velký pro lidstvo, buďte též yntelygenti!“ Začněte hledat ve zprávách konspirace, protože to není tak jak vám všichni včetně medií říkají. Chápu to správně?

      4) „Jsem yntelygent a vy éroplány, řízení provozu vám dělají Jehovisti na Strážné věži?“ Řídí to tady židi, z bůh ví jaké prdele. S tím se nedá nesouhlasit, už 76let tady mají kolem sebe vybudovanou holokaustovou barieru. Nedivil bych se, kdyby dnes ovládali celou zeměkouli. Hlavně z toho ekonomického hlediska.
      -strážná věž můžeš to místo upřesnit, nebo to není lokalní místo ale nějaká konkrétní skupina?

      5) „Naserte si do nádrží!“ Zničte své zdroje?

      6) „Já na vás též seru.“ je to nějaké poselství a nebo jen konstatování, že slepým ovcím nemá cenu otvírat oči?

      Děkuji za upřesnění.

      Jinak co se týká t= Myanmarské Barmy, ono to bude tak trošku jinak. Mirumilovné náboženství islámu prezidentka Aun Schan Su Ťij hnala, hlava nehlava. genocida vyznavačů nejmírumilovnějšího náboženství je na místě.
      Položil sis otázku, proč je tedy odevšaď vyhánějí? kurvy jedny špinavé neandrtálské ?
      Takže ono to bude asi jinak, ono to bude jak v Srbsku, slimáci se roztahovali, vytvořili část území nebezpečnou, proto se v ní nekonali volby, drtivě vyhrála vlastenecká strana, ale to se nelíbilo Sorosům apod… muslimským apoštolům a proto inicializovali tento puč ?
      Já v tom vidím Kosovo, jak vyšité. Uvidíš že se teď nainstaluje nikým nevolená vláda, která bude dobrovolně do Myanmaru příjamt všechny muslimáky z celého světa. Uvidíš. Svět je v prdeli a musíme se vrátit k prvobytné pospolné společnosti, ve které si budou pomáhat jen zase příslušníci a vyznavači jednoho kultu. Multikulti nefunguje a nikdy fungovat nebude. Válka je tu, akorát ti o ni v televizi ještě neřekli.

      1. Strážná věž je Rudý právo jehovistů.

    2. Text je naprosto srozumitelny a pouze jsem nenapsal, proc si myslim, ze Blbakov bude do par mesicu, prinejlepsim let jak Myanmar.
      Parta curacku ma strasny problem, kdyz poslu vic, jak tri posty denne, tak proto.
      Kdyby to presto nahodou nekoho zajimalo, tak je odvetvi lidske cinnosti, kteremu se rika ekonomika. Tahle kurva ma tu zvlastnost, ze to nejsou jen virtualni jednicky a nuly a nesplatitelne dluhy a bankovni zaruky a futures a derivaty, ale je to take zradlo v regalech.
      Cele zapadni pozlatko demokracie jsou sracky v televizi a zradlo v regalech, kupovane na nesplatitelne dluhy, prevazne ze zemi, jako Myanmar, kde se pitomci bez budoucnosti hrabou dnem a noci na poli, aby Japonci& meli dost sushi. S kazdym covid-povstanim proti Nobelovkam Miru s US ambasadou za zadkem bude mene ryze v regalech. Hned prvni den potom, co zavrou Kaufland, je v Cesku nesametova nebarevna autenticky nasrana revoluce, ze Sysop a spol. nebudou stihat vybirat bankomaty.
      Osobne se na to vubec netesim, protoze i nejdebilnejsi stat, jako je nas loutkovy porevolucni Blbakov, je lepsi misto k existenci, nez sebeslunickovejsi Urzuv Ancap. Pokud si myslite opak, tak je mi vas lito.
      Samozrejme, s kazdym dnem lockdownu, kazdym dnem tisteni USD ve FEDu z niceho, kazdym dnem globalne zastavene ekonomiky, bude drazsi zlato, potraviny, lidi v prdeli, ochotni delat statni prevraty a veset sousedy na lampe, at uz si je onalepkuji jako kolaboranty, statni uredniky, policajty, whatever. Takovy je plan ELit na depopulaci.
      Tohle je zakonite a nic dobreho z toho nekouka. Je mi upne jedno, jaky k tomu mistni curaci udelaji konsensus a jake si daji znamky k clankum, napriklad dusevniho kripla ala Mrcasik a spol.
      Proto vam rikam, at tahnete kolektivne do pice, mi to je jedno, co tu zvanite. Pro me je to pouze (zatim) necenzurovany web, kde se (zatim) da psat.

      Pozn. Ať žijí studenti středo-Evropské univerzity v New-Yorku. Jsem yntelygent a vy zakutálení kujóni? Jeden malý krok pro člověka, velký pro lidstvo, buďte též yntelygenti! Jsem yntelygent a vy éroplány, řízení provozu vám dělají Jehovisti na Strážné věži? Naserte si do nádrží! Já na vás též seru.

  5. Fascinující je, jak se státu podařilo vštěpit lidem myšlenku, že bez státního školství by chudí lidé byli negramotní. Přitom je to právě stát, který se všemožně snažil gramotnosti nejširších vrstev zabránit a naopak soukromé školství, které tuto „válku“ vyhrálo. Pro zájemce uvedu ukázku, jak soukromé školy zařídily vzdělávání nejširších vrstev společnosti a stát přišel k hotovému a naopak „vzdělávání“ změnil za indoktrinaci:

    Zdroj: Vzdělávání a trh, Sborník textů, Liberální institut 2003

    Pokud jde o rozsah poskytovaného vzdělání, West zastává názor, že dříve než stát začal masivně do vzdělávání v Anglii a Walesu v roce 1870 zasahovat prostřednictvím Forsterova zákona (Forster Act), míra školní docházky a míra gramotnosti dosahovaly 90 či více procent, a že státní zásahy zdaleka nebyly pro zajištění všeobecné docházky a gramotnosti potřebné
    a pouze podpořily proces, který se beztak již dlouhou dobu samostatně vyvíjel.

    Namísto čerpání z prací o historii se West obrátil k původním zdrojům z devatenáctého století. Např. James Mill, otec Johna Stuarta Milla, v roce 1813 napsal:
    „Z výsledků pozorování a zkoumání.můžeme rozhodně hovořit o velmi rychlém pokroku, jakého se dostává lásce ke vzdělání mezi nižšími třídami v Anglii. Dokonce v oblasti okolo Londýna, v okruhu 50 mil, jež rozhodně nepatří mezi ty nejvzdělanější a nejspořádanější části království, lze sotva nalézt obec, která by neměla cosi jako školu; a děti obojího pohlaví, které by nebyly více či méně vzdělávány ve čtení a psaní.“ Tato „láska ke vzdělání“ se tak u dělnické třídy projevovala již plných padesát sedm let před zavedením onoho zákona z roku 1870. A jak byly tyto školy financovány? Mill tvrdí:
    „Setkali jsme se s rodinami, které se po několik týdnů omezovaly v jídle a nejedly nic než brambory, aby díky těmto těžko vydělaným penězům mohly každé své dítě poslat do školy.“

    Podobný vývoj dnes vykazuje mnoho rozvojových ekonomik, kde je právě vzdělání dětí – nikoliv jiné spotřebitelské statky – prioritou jejich rodičů.
    Nemusíme se však spokojovat s Millovým osobním svědectvím. Odhady prováděné pro parlamentní komisi z roku 1818 a 1834 ukazují, že se počet žáků ve školách zvýšil z 478 000 v roce 1818 na 1 294 000 v roce 1834 – a to vše „bez jakéhokoliv zásahu ze strany vlády či nějaké veřejné moci,“ jak uvedl Henry Brougham, whigovský státník, ve svém projevu
    v Senátu dne 21. května 1835.
    Broughman byl tímto nárůstem vzdělávání tak nadšen, že hovořil o téměř „zdrcujícím závěru“, že při „takovém počtu škol a takových vzdělávacích prostředcích, vytvořených samotnými rodiči z jejich vlastních výdělků . by se z naší strany slušelo být velmi opatrní v otázce toho, jak zasahovat do systému, jemuž se samému o sobě tolik daří“. Jeho obavy spočívaly v tom, že kdyby rodiče z dělnických tříd byli přinuceni odvádět nové dávky a daně pro financování státní podpory školství (přičemž daňový systém byl silně „regresivní“, tvrdě dopadající právě převážně na dělnickou třídu – asi 60 % tehdejších daní připadalo na potraviny a tabák), rodiče by si pak jednoduše platit školné nemohli dovolit. Proto by soukromé školy mohly zaniknout a v konečném důsledku by nedošlo k čistému navýšení poskytovaného vzdělávání, ale pouze ke změně jeho struktury.
    Počty žáků ve školách se i nadále zvyšovaly, až v roce 1851 dosáhly, dle údajů ze sčítání lidu, hodnoty 2 144 278 žáků denního studia, z nichž přes 85 % bylo ve školách soukromých, tedy školách, jejichž příjmy se skládaly výlučně ze školného či které byly provozovány za účelem finančního zisku. Je také nutno podotknout, že zbývajících asi 15 % připadalo na veřejné školy, za něž byly ovšem považovány všechny školy jakýmkoli způsobem podporované vládními subvencemi – které v tomto období byly obvykle spíše minimální. Zajímavé je, že soukromé školy byly v této době nejen oblíbenější a přinejmenším stejně efektivní ve zvyšování gramotnosti jako státem subvencované školy, ale – přepočteno na jednoho žáka – potřebovaly k tomu pouze zhruba dvě třetiny prostředků, které spotřebovávaly subvencované školy. Soukromé školy jsou dodnes mnohem efektivnější než školy veřejné – jsou provozovány s nižšími náklady, ale současně produkují srovnatelné nebo i lepší výsledky (tedy vzdělání) než školy veřejné.

    V souvislosti s úrovní vzdělání je vhodné se ještě zmínit o tzv. „mamutí zprávě“, kterou připravila v roce 1861 Newcastle Commission on Popular Education [Newcastleská komise pro všeobecné vzdělání], založená v roce 1858. Její výsledky odhadovaly, že okolo 95 procent dětí chodí do školy po dobu šesti let. Ohledně financování vzdělávání je navíc z této zprávy
    zřejmé, že i ty (svým počtem menšinové) školy, které vůbec nějaké státní dotace dostávaly, získávaly dvě třetiny svých prostředků z nestátních zdrojů, zahrnujících rodičovské školné a církevní a charitativní příspěvky. Dokonce i mezi těmito nestátními zdroji byla největší část prostředků poskytována rodiči.

    Kromě toho zveřejnila Newcastleská komise rovněž významnou skutečnost, že poměr vzdělávaných k populaci jako celku byl 1:7,7. Na základě této skutečnosti došla komise k následujícímu závěru:

    „Dle našeho názoru je podíl dětí, které získávají vzdělání, na celkové populaci téměř tak vysoký, jak je jen možno rozumně očekávat. V Prusku, kde je škola povinná, je to 1 ze 6,27, v Holandsku je to 1 z 8,11; ve Francii 1 z 9. Přítomnost takové části populace ve škole znamená ., že téměř každý získává po tu či onu dobu svého života nějaké školní vzdělání.“
    Všechny tyto údaje se týkají samozřejmě pouze školního vzdělávání, a jak jsme již výše naznačili, je důležité nesměšovat školní výuku se vzděláváním, neboť samotná školní výuka může mít velice nízký, někdy třeba i záporný přínos ke vzdělání. Dostatek informací o míře gramotnosti v devatenáctém století nás však podporuje v závěru, že školní výuka měla v tomto období požadovaný vzdělávací efekt.
    Pokud jde o roli státu v tomto procesu, vlády rozhodně v čele kampaně za šíření gramotnosti nestály. Naopak, byly to vlády, které sledovaly šíření gramotnosti mezi nižšími třídami obyvatelstva s velkou nevolí. Například Zákon o licencích [Licensing Act], schválený roku 1662, omezoval počet legálních tiskařů a pověřoval státní a církevní orgány cenzurováním a případným ničením knih, které shledaly kacířskými nebo pobuřujícími. Na základě tohoto zákona byl tiskař jménem Twyn v roce 1663 oběšen za zločin, který spáchal tím, že publikoval mj. výrok, že „posuzování spravedlnosti a její výkon je stejnou povinností občanů jako státních autorit“. Vědomy si toho, že takto drastická opatření vedla pouze k posílení odporu mezi poddanými, přešly vlády v osmnáctém století k poněkud rafinovanějším metodám, jak odradit obyvatelstvo od čtení – např. prostřednictvím inzertní daně, kolkové daně a spotřební daně na papír, dopadající na vydávání novin. Tyto daně byly zrušeny až v letech 1853, 1855 a 1861, tedy v období, kdy se soukromé školství nevídaně rozšiřovalo.
    Snahám státu sabotovat šíření gramotnosti však ani prostí lidé nepodlehli. Vzdělání naopak náruživě vstřebávali, a tak na konci průmyslové revoluce, ve třicátých letech 18. století, bylo odhadováno, že dvě třetiny až tři čtvrtiny všech osob dělnické třídy již bylo gramotných. Je nutné zdůraznit, že jediným, čím se stát na této situaci podílel, byla jeho snaha růstu gramotnosti zabránit. Proč se o to stát snažil, je zřejmé. Odhaduje se, že knihy Thomase Paina The Rights of Man [Práva člověka] – kritizované Thomasem Malthusem za to, že údajně způsobuje „značnou spoušť v řadách nižších a středních vrstev“ – se prodalo jeden a půl milionu výtisků a radikálního pamfletu Williama Cobbetta Address to the Journeymen and Labourers [Proslov k řemeslníkům a dělníkům] se prodalo dvě stě tisíc kusů za pouhé dva měsíce.
    James Mill v roce 1826 poznamenal, že i mezi těmi nejnižšími vrstvami je nyní gramotnost zcela běžná, a že čtení, psaní a počty jsou „běžnými požadavky kladenými dnes i na nejnižší vrstvy“.

    Další dostupné statistické evidence zahrnují záznamy o vzdělání a kvalifikaci zločinců, záznamy o dětech v chudobinci, průzkumy gramotnosti pracujících a počty lidí podepisujících oddací listy. Na základě všech těchto různorodých zdrojů došel West ke zmíněnému závěru, že když v roce 1870 začaly působit státní školy, bylo již 93 % těch, kteří opouštěli školy, gramotných.

    1. No páni! Bohumil Kartous osobně! Co ty tady, šmejde? Už je ti ČT malá?

      1. servisdok: můžete souvislost mezi zrůdou Kartousem a tím, co napsal anderson nějak blíže objasnit i nám nechápavým?

      2. To je teprv začátek. Počkej na další „školení“.

      3. Netuším, kdo je Bohumil Kartous, ani jak souvisí s publikací vydanou Liberálním institutem v roce 2003. Autoři sborníku – Petr Matějů z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy, Josef Šíma z Liberálního institutu, Radim Valenčík z Vysoké školy finanční a správní. Sborník je stažitelný na internetu.

        V každém případě jsem moc rád za Váš komentář v věci. Vždy ocením, když se najde někdo, kdo je schopen skutečně odborně oponovat názor vytvořený na základě historických dat. :-)

        1. Kartous je drow, neboli udavač. Kulturní marxista, který by děti rád vzdělával v duchu diverzity a relativismu.

    2. anderson 1.2.2021 v 10:49

      Jsem jen prostý vidlák, školy nemám, takže mi úvod vašeho článku s údaji uvedenými v jeho textu níže trochu neladí. Vizte zde:

      Fascinující je, jak se státu podařilo vštěpit lidem myšlenku, že bez státního školství by chudí lidé byli negramotní. Přitom je to právě stát, který se všemožně snažil gramotnosti nejširších vrstev zabránit a naopak soukromé školství, které tuto „válku“ vyhrálo.

      Kromě toho zveřejnila Newcastleská komise rovněž významnou skutečnost, že poměr vzdělávaných k populaci jako celku byl 1:7,7. Na základě této skutečnosti došla komise k následujícímu závěru:
      „Dle našeho názoru je podíl dětí, které získávají vzdělání, na celkové populaci téměř tak vysoký, jak je jen možno rozumně očekávat. V Prusku, kde je škola povinná, je to 1 ze 6,27, v Holandsku je to 1 z 8,11; ve Francii 1 z 9. Přítomnost takové části populace ve škole znamená ., že téměř každý získává po tu či onu dobu svého života nějaké školní vzdělání.“

      Zrekapituluji:

      V Prusku získávalo vzdělání 16 % populace
      v Anglii 13 %, přičemž 15 % těch nejchudších žáků bylo dotováno státem, jinak by to bylo 11 % jako ve Francii
      v Holandsku 12 %
      ve Francii 11 %

      Jak z toho lze odvodit, že stát se snažil všemožně gramotnosti nejširších vrstev zabránit?

      1. [i]“…podíl dětí, které získávají vzdělání, na celkové populaci…[/i]

        Mě to z textu vychází jako poměr – děti navštěvující školu vs. celková populace. Pokud beru 6letou docházku vs. průměr dožití kolem roku 1850, tak mi +/- 13% na děti ve školním věku nepřijde úplně mimo.

        Poměry spíše ilustrují, že se příliš neliší dosažení cíle (tj. přinést obyvatelstvu formální vzdělání) v případě ponechání čistě na tržním řešení nebo státním nařízením. O tom, který systém přinese lepší kvalitu asi netřeba polemizovat. :-)

        Že to nebylo 13% dětí chodí do školy, mě přesvědčuje následující:

        [i]“…Newcastle Commission on Popular Education [Newcastleská komise pro všeobecné vzdělání], založená v roce 1858. Její výsledky odhadovaly, že okolo 95 procent dětí chodí do školy po dobu šesti let.“[/i]

        1. anderson 3.2.2021 v 8:38

          Děkuji, ale moc jste mi nepomohl.
          – ano, 1 dítě na 7,7 obyvatel je 13 % populace
          – co míníte větou: „O tom, který systém přinese lepší kvalitu asi netřeba polemizovat. :)“?

          Soukromé základní školy anglické tedy přinášely lepší kvalitu základního vzdělání než státní školy francouzské nebo pruské?
          V Prusku, kdy byl podíl vzdělávaných dětí větší než v Anglii, se stát všemožně snažil zabránit gramotnosti nejširších vrstev?

          1. Tem poměr měl, podle mě, spíše ilustrovat, že soukromé školství je schopné poskytnout stejnou dostupnost, jako školství státní. Chápu to tak, že díky konkurenci trh nabídl školství v takové ceně, že bylo stejně dostupné, jako školství poskytované státem.
            O kvalitě je v publikaci také psáno – to jsem sem ale nekopíroval. Už tak to 95% lidí pro délku určitě nečetlo. :-D Zejména je tam probráno „záškoláctví“, které je v případě státní školy „zadarmo“ (tj. placené z daní) nepřekvapivě vyšší, než když rodiče platí školu sami. Dochází pak k situaci, že rodiče kontrolují, zda za svoje peníze dostanou kvalitní službu. V publikaci jsou i odkazy na úroveň současného školství ve vztahu k dosažení gramotnosti.
            Ono poměřovat „kvalitu školství“ asi moc nejde. Můžeme se na to koukat, jako že kvalitnější je, když děti „nasedí“ ve škole víc. Nebo když si „nabiflují“ víc vědomostí – pak je např. čínské školství světová špička. :-) Nebo, že dokáží vědomosti ze školy uplatnit – to je obecně asi nehodnotitelné. Subjektivně to ale hodnotit mohu – u svého dítěte. Tím jsem pak schopen alokovat prostředky do „podle mě dobrých“ škol.

            1. anderson 3.2.2021 v 13:44

              Ano, odkazovaný text se týká Anglie. V Prusku či Francii, citovaných v onom textu, vaše these neplatila.

              Problém záškoláctví byl, jak vím z literatury a vyprávění starců, marginální. Budu-li se držet tuzemska, pak od roku 1774 do roku 1945(?) byla v legislativě respektována funkce rodinných hospodářství využívajících dětskou práci. Takoví žáci pak měli „úlevy“ ze školní docházky (byli to t.zv.úleváci -> ulejváci). Podobná praxe byla i v jiných evropských zemích.

              U svého, tedy jednoho konkrétního, dítěte věru nemůžete hodnotit úroveň vzdělání poskytovanou v devatenáctém století v Anglii, Prusku, Francii, Holandsku, a rovněž nemůžete hodnotit aktuální úroveň mezinárodně. Ledaže byste měl k dispozici dvojčata jedno nechal vzdělávat tuzemsku a druhé a Anglii.

              Poznámka: Důvodem pro zavedení povinných základních škol v tuzemsku roku 1774 byly potřeby soukromých zaměstnavatelů(!) a armády, kde se projevil například fatální nedostatek dělostřeleckých důstojníků a pomocného personálu. Tito důstojnící totiž byli využíváni k mapování území říše a posléze k tvorbě katastrálních map. V mezinárodním srovnání zmíněné mapové dílo obstálo dobře, z toho lze usuzovat i na dostatečnou úroveň tehdejšího státního školství, které poskytlo dostatek materiálu pro výběr potřebných kádrů.
              Nelze tedy tvrdit to, co tvrdí autoři diskutované agitační příručky Liberálního institutu, totiž že se stát všemožně snažil zabránit gramotnosti nejširších vrstev (mějme na paměti, že stále mluvíme o devatenáctém století, jehož se odkazovaný výňatek z příručky týká!).

              1. Ano, o tom se zde také pojedná:
                Broughman byl tímto nárůstem vzdělávání tak nadšen, že hovořil o téměř „zdrcujícím závěru“, že při „takovém počtu škol a takových vzdělávacích prostředcích, vytvořených samotnými rodiči z jejich vlastních výdělků , by se z naší strany slušelo být velmi opatrní v otázce toho, jak zasahovat do systému, jemuž se samému o sobě tolik daří“. Jeho obavy spočívaly v tom, že kdyby rodiče z dělnických tříd byli přinuceni odvádět nové dávky a daně pro financování státní podpory školství …. rodiče by si pak jednoduše platit školné nemohli dovolit. Proto by soukromé školy mohly zaniknout a v konečném důsledku by nedošlo k čistému navýšení poskytovaného vzdělávání, ale pouze ke změně jeho struktury.

                Otázkou je, zda to varování nebylo bráno jako vítaný návod. :-)

                ygorek: Důvodem pro zavedení povinných základních škol v tuzemsku roku 1774 byly potřeby soukromých zaměstnavatelů(!) a armády, kde se projevil například fatální nedostatek dělostřeleckých důstojníků a pomocného personálu
                To je, pro mě, další důvod pro soukromé školství. Obávám se, že se moje představa o vzdělávání dítěte diametrálně liší od potřeb armády nebo zaměstnavatelů s nedostatkem pomocného personálu. :-)

                ygorek: U svého, tedy jednoho konkrétního, dítěte věru nemůžete hodnotit úroveň vzdělání poskytovanou v devatenáctém století v Anglii…
                Moje poznámka byla k hodnocení kvality školství obecně. Mohu hodnotit pouze subjektivně, protože žádnou objektivní metriku hodnocení kvality školy neznám. A protože je hodnocení subjektivní, nelze takovou službu efektivně poskytovat státem – protože takovou službu nelze soutěžit a nelze měřit užitek/náklady. Pokud je něco subjektivního (např. umění), tak to nelze efektivně provozovat státně – ve smyslu, že zákazníkem (plátcem) je stát.

                1. anderson 3.2.2021 v 15:45

                  Psal jsem: „…potřeby soukromých zaměstnavatelů(!) a armády, kde se projevil například fatální nedostatek dělostřeleckých důstojníků a pomocného personálu.“ Vykonstruovat z toho:“…zaměstnavatelů s nedostatkem pomocného personálu.“ je dost kumšt.
                  Jinak: Je pochopitelné, že se vaše představa o vzdělávání dítěte diametrálně liší od společenské objednávky a praxe na počátku devatenáctého století. Divné by bylo, kdyby tomu tak nebylo.

                  Naše diskuse je ukázkovým příkladem, jak se to nemá dělat.
                  Poskytl jste velmi obsáhlý příspěvek, abyste dokázal:“…jak soukromé školy zařídily vzdělávání nejširších vrstev společnosti a stát přišel k hotovému a naopak „vzdělávání“ změnil za indoktrinaci“, ale nic takového z textu nevyplývalo.
                  Text se týkal poměrů v Anglii v devatenáctém, tedy předminulém, století. Z toho nelze pro dnešní situaci v ČR, o které pojednává článek, pod kterým je otevřena diskuse, vyvodit nic.
                  Soudím, že pokračovat v diskusi nemá smysl a odcházím. Když jsme se spolužáky navštěvovali diskusní večery v Terra Libera, tak jsme kolikrát vydrželi do zavíračky, která zde chybí.

                  1. Díky za slušnou diskuzi. To už se dnes bohužel moc nevidí.

  6. Stalo se teď v Lokti. Učilo se distančně i prezenčně. Učitelku, 50 let, zabil covid chycený ve třídě od dítěte bez příznaků. Prezenční výuka se sesypala. Nějaký nápad?

    1. Jak víš, co jí zabilo a kde to chytla?

      1. Výsledek trasování, protože to rodiče dost zajímalo.

        1. Takže nevíš.

          1. Věda dala, co měla.

    2. Hanes: stalo se před mnoha lety v Brně. Učitelku v předdůchodovém věku zabil zápal plic, chycený možná ve třídě. Nějaký nápad?

      Myslíte, že tam dodnes neví, co mají dělat? Teda co já vím, ta základka normálně funguje dál. Myslíte, že by se kvůli tomu měly zavřít všechny školy v republice? Na jak dlouho? Co takhle restaurace nebo sámoška, kam chodila nakupovat?

      Na Vaše „nápady“ pro případ, kdy učitelku srazí třeba auto se radši ani neptám. Ale totální zákaz aut a jejich věznění v garáží by tomu určitě pomhlo, to zas jo (https://www.denik.cz/krimi/lysicka-skola-uctila-pamatku-tragicky-zesnule-ucitelky-20191115.html).

      Nejlepší je, když se sráč začne sypat z výjimky a dělat z toho trend, se kterým „je potřeba něco dělat“. Nejíte náhodou moc sóji? To by vysvětlovalo mnohé.

      1. Tohle je ale pandemie, není to jen příležitostná nákaza. Proto ta otázka nestojí „zda“, ale „kdy“. Chápu, že si to nedokážete uvědomit a rozdíl postihnout, proto přicházíte jen s demagogií, já ovšem poukazuju na konkrétní případ z dnešních dnů. A 50 let je předdůchoďák? Neměli by se lidi po 40 házet ze skály, nebo tak něco?

        1. Hanes: zaprvé, špatně chápete, v předdůchodovém věku byla ta na zápal plic. Zadruhé, abych tedy správně postihl Vaši myšlénku příležitostné nákazy, na zápal plic ani jinou nemoc nikdy žádný jiný pedagog nezemřel, zatímco na covid padají tisíce? Nebo o čem tady melete?

          Jen Vaše sráčstvo neráčilo o těch případech vědět, tak nepanikařilo a nedožadovalo se „řešení“. Bohužel, teď jste dostal příležitost. Můžu pouze zopakovat, že bojíte-li se, zůstaňte doma a neotravujte ostatní. Bojí-li se pedagog chodit do práce, má možnost dát výpověď a dělat něco jiného.

          1. Proč tisíce? Situace je ohodnocena jako pandemická. Následky nákazy jsou nevyzpytatelné pro každý věk (viz Marko Rossi – sportovec, 18 let). Ta s kosou nebo aspoň bičem se prostě nezakecává a dost často tne tam, kde to je nečekané, a to nad rámec očekávané statistiky nečekaného.

            Pointa sdělení, která vám i napodruhé unikla – strach je u pedagogů legitimní, klidně tedy půjdou dělat něco jiného. KDO V TOM VAŠEM SYSTÉMU ALE BUDE UČIT?

            1. Hanes: protože tady tímto argumentem operujete – tamto byla příležitostná nákaza, najednou je to něco šíleného, ale uvedl jste jeden příklad. So what?

              Je-li strach legitimní u pedagogů, je legitimní u všech, kdo nemají svůj vlastní kancl. Což je drtivá většina pracujících v této zemi. Tedy píšete naprosté bláboly, ale klidně mi můžete napsat, co tedy půjdou dle Vás dělat.

              Váš hysterický výkřik v poslední větě mě upřímně rozesmál, díky.

              1. Ano, strach u lidí, co sedí spolu v kanclu, je legitimní též, zvláště pokud se flákají opatření. Čím hustší koncentrace osob na metru čtverečním, tím roste riziko přenosu. A co? Většina dospělých je natolik mentálně schopná, že alespoň rámcově chápe, jak se v takové situaci chovat, avšak naprostá většina dětí toho schopná není a klidně si mezi sebou mění roušky aj. Vysoká koncentrace osob na malém prostoru, špatné větrání, špatná hygiena mnoha dětí, to jsou všechno rizikové faktory, a posouvají pravděpodobnost nahoru.
                A kdo teda bude učit? Třeba u jednoho zákazníka mají ve skladě chlápka kolem 50, co má titul před i za jménem. Od pohledu, chování atd., je to profesor. Ten odešel ještě před Covidem, protože za ty prachy radši bude dělat skladníka než si ničit nervy v našem školství. Ukazuje to na fakt, že naše školství bylo už předtím v žalostném stavu. Teď přijde fatdwi a plácne něco o tom, že kdo nechce chodit na rizikové pracoviště, ať jde dělat něco jiného. Za těch pár tisícovek se ti na to vyserou další a další. KDO TEDA BUDE UČIT?

                1. Hanes: však jestli nastane exodus učitelů do skladů, s ohledem na jejich aktuální nasazení, nic moc se nestane. Z téhož důvodu lze podobný exodus považovat za možnost pouze teoretickou.

                  Jinak teda Vy jste fakt zázrak, jedna pedagožka s covidem a hned důvod všechno zavřít, jeden profák ve skladu a je z toho „KDO BUDE UČIT“.

                  Fakt mazec. A zjevně se za to ani nestydíte, myslíte si, že být sráčem je skvělá věc.

                  1. Znovu opakuju, průměrný věk učitelského sboru je vysoký. Logicky tedy bude nějaké ne nevýznamné procento spadat do reálně ohrožené skupiny. Potud chápeme? Řekněme, že většina z nich zůstane doma. Kdo teda bude učit? Já pořád čekám, že hrdě předstoupíte před dav a řeknete: „Já, fatdwi, to za ně vezmu. Jsem mladý, zdravý, krásný a chytrý a rád pomůžu, kde je mě potřeba, i za dvacijáš měsíčně. Protože nejsem kunda.“
                    Potíž je v tom, že vy kunda jste:-D

                    1. Proč by to dělal. Teď se učitelům zvyšovaly platy tak jich po škole půjde více učit místo, aby si hledali jinou práci.
                      Děláš jako kdyby učitel byl nenahraditelný raketový inženýr.

                    2. Léta kritizovaný obraz produktů našeho školství je dost dobrým argumentem, že tento sektor dlouhodobě zdravý nebyl, a podobná ultimátní řešení (marš učit covidu navzdory, nebo vypadni) tomu teda moc nepomůžou.

                    3. Vždyť to ale sám říkáš, že covid rizikoví učit chtít nebudou tak musíme tak jako tak najít někoho, kdo učit bude. Co bys jako chtěl? Politovat učitele jací jsou chudáci? Za to si stejně jako sestry koupí suché z nosu.

                    4. Dobrý učitel je v krátkodobém horizontu opravdu nahraditelný jen velmi ztěžka.
                      Mladý učitel, ale bez praxe, potřebuje nejméně 5-8 let, než získá to všechno, co dělá dobrého učitele dobrým učitelem. To, co má starý praktik zažité pod kůží třeba 25let.

                    5. servisdok: Tohle co píšeš platí pro týmy odborníků stavějící jaderné elektrárny. Pro učitele ZŠ je to nonsense.

                    6. Učitel na základce, pokud je trošku sociálně empatickej, žádnou praxi nepotřebuje. Na střední už je to trošku jinde. Ale na ZŠ?

                    7. Jak jinak, na gymplu jsem v 15ti letech začal jako praktikant na táboře a ve sportovním oddíle přípravku pro děti. A tady mi někdo bude vykládat, že absolvent pedagogické vysoké školy v 25ti letech k tomu potřebuje dalších 8 let. Chápu, že vyšší stupně toho potřebují více, ale prostě to je život, na začátku je každý nezkušený a jinak než prací ji nezíská.
                      Existují obory, které jsou složité, úzké a mají žalostně málo nástupců – tam to problém je, ale nemyslím, že je to zrovna učitel.

                2. Hanes, na každý hrnec se najde poklička. Neboj.

                  Pokud master blaster profesor jde do soukromé sféry na skladníka…to máš pravdu, je žalostné. Jestli si teda za průměrných 40k platíme ve školství skladníky tak je drsně přeplácíme.

                  1. Hrubýho nebo čistýho? V Praze mají klidně pade, když dokáží lifrovat kamiony bez chyb.

                    1. No jo, tak oni do toho počítaj nějaký Kauflandy a podobný póvl. Řeč je o skladnících, co nejsou na drogách, mají hlavu, odpovědnost a jejich práce je bez chyb.

            2. No zrovna mladí sportovcí umírali aj před covidem, akorát tenkrát to nebyla nevyspytatelná nákaza ale třeba vobyčéná zástava hercny.
              https://isport.blesk.cz/clanek/blesk-sport/281685/ostrava-v-slzach-zemrel-mlady-fotbalista-cech-19-rappoval-o-baniku.html

              1. Já vím, že umírají i mladí lidé, ale tenhle kluk zrovna prošel americkým profesionálním draftem na vysoké pozici, takže mu dělali všechny možný existující testy, jestli „subjekt nevykazuje vady“, protože takový by si nikdo tak vysoko nevybral. I přesto, že byl vyšetřen nejlépe, jak je to dnes vůbec možné, semlel ho covid dost nepěkně. Vykazuje typické následky poškození plic v důsledku této nemoci. Jinými slovy, ono je dost těžká stanovit, kdo je a kdo není riziková skupina. Někde je to pochopitelně jasné, ale u mnohých, kteří měli „chřipečku“ ikskrát, jsou zdraví a mají na to kulatý razítko, to může skončit taky dost nepříjemně. V tom je ta zrádnost téhle pandemie. Že nikdo neví a tím pádem si většina myslí, že je v cajku a jim se nic stát nemůže.

                1. Jezisikriste na nebi…a teraz co? Mikroorganizmov co nam mozu uskodit su kvanta druhov. Teraz mame zruinovat cely svet kvoli tomu ze tu a tam niekto zareve nasledkom infekcie? Ved len na tejto diskusii mas hned dvoch s kym hnusne zamaval streptokok a jeden z nich takmer odovzdal kluce a ma trvale nasledky. To su dvaja z nejakej stovky diskutujucich! Obrovske percento! Treba urobit okamzity lockdown!
                  Ked sa chces posierat strachom z infekcie do konca zivota nech sa paci. Ale ostatnych z toho vynechaj.

                  1. No pokud by to streptokok dotáhl na úroveň pandemie, tak by to dopadlo úplně stejně. Akorát, že bakterie je nepoměrně složitější organismus a má díky tomu složitější existenci jako taková, než tupý virion, který se hůř identifikuje a likviduje. O to se s tebou klidně vsadím, že nějaká třeba celoevropská nákaza agresivní bakterií by měla za následek úplně stejná opatření.
                    Tady ani tak nejde o nebezpečnost jednoho organismu, jako spíš jeho celkový dopad na lidstvo. A skokový nárůst všech úmrtí za rok 2020 snad už dneska nezpochybňuje ani největší idiot. Nebo jo?

                    1. Ano, kto by chcel spochybnit skokovy narast umrti je naozaj idiot. Podobne ako ten kto spochybni to ze tzv. protiepidemiologicke opatrenia tak ako ich vidime vo svete budu mat extremny dopad na nas zivot siahajuce mnoho rokov dopredu. A pritom tych najzranitelnejsich akosi nedokazali ochranit.

                    2. Já tu už rok píšu, že se mi líbí opatření, která aplikují některé asijské země. Vychází z principu, že nejlepší je vir zlikvidovat, protože vir je vysoce mutující záležitost a to zpochybňuje permanentní imunizaci. Také vychází z teorie superpřenašečů atp. A docela jim to tam i funguje. Fungují relativně normálně, a přitom mají nižší úmrtnost. To, co předvádějí evropské země, to je ovšem parodie na všechno. Do jednoho je ten přístup buď tragický, nebo tragikomický.

                    3. Hanes: „nejlepší je vir zlikvidovat“
                      Pokud víš jak, máš nobelovku a všechny farma v kapse, jsi miliardář.

                      „je vysoce mutující záležitost a to zpochybňuje permanentní imunizaci“
                      imunizace neexistuje viz rýma, chřipka atd.. Právě mutace je klíčová pro odeznění nákazy, protože zmutuje do formy, která nezpůsobuje onemocnění.

                      Máš v tom hokej.

                    4. Já nevím, jak vir úplně vymýtit, ale blíž mi tomu připadá izolace ohnisek, kde ten vir zajde (nakažení nějak dopadnou a vir postupně buď zabije je, a chcípne, nebo chcípne díky imunitě).
                      Mutace v měkčí varianty je jistě možná, ale jaký to může mít časový rámec? Už máme brazilskou, anglickou, jihoafrickou mutaci a neměknou. Naopak ty svině se liší spíš v tom, jak klesá v jejich případě účinnost vakcinace, což je dost špatná zpráva.

                    5. Nielen europske vlady dokazuju ze su osadene totalnymi idiotmi. Poslednych niekolko tyzdnov zurim nad tym ze co sa deje v Kanade. V poslednej dobe si zobrali na musku „dovolenkarov“ a zavadzaju sialene opatrenia. Pritom len asi 2% celkovych infekcii boli trasovane k ludom co pricestovali zo zahranicia. Ale posledne opatrenia su len proti nim. Ako niekoho kto cestuje kvoli praci to neskutocne vytaca. Hlavna vec ze gro umrti (70.3%) je vo vekovej kategorii 80+. Asi vsetci ti co dosli zo zahranicia a boli infikovani sli rovno z letiska do domova dochodcov.

                    6. Tohle jsou všechno důsledky neschopnosti a bezradnosti. Vzpomeňme na tu eurokomisařku z Kypru, jak tu o ní byl článek. A ono to není nikde „na západě“ lepší, ba naopak (na východě nevím, tam to nezkoumám, aby zase někdo neřekl, že jsem komunista nebo co). Co z toho pak může vzejít? Nás tu čeká letos vstup Pirátů do vlády. To budou teprve nápady, protože tihle lidi jsou hloupí už programově.

                    7. Na úplné likvidaci viru už se pracuje v Číně.
                      Všimli ste si, že nésó ve vobchodech tenisáky? Čína zakázala jejich export.
                      Plán je, že každé číňan dostane tenisák a bóchne s ňém vo zem, ten tenisák pak eště chvílu skáče sám, a s každém úderem vo zem zabije až 1000 virů. No a číňanů je miliarda, takže to bude fungovat. Tak za tisíc let je po covidu. Teda esi číňany nezačnó dřív bolet ruky.

                    8. Vtipný, ale málo vědecký. Vir je tak malý, že bys ho musel tlouct něčím dokonale rovným na něčem dokonale rovném:-)

                    9. Hanes: „A skokový nárůst všech úmrtí za rok 2020 snad už dneska nezpochybňuje ani největší idiot. “

                      Když už umřeli, tak jsou mrtví, tedy letos ani příští rok už neumřou, tedy ve statistice nebudou, takže bude mrtvých méně… A jestli napíšete, že ale osmdesátník tady mohl ještě pár let být, tak na to nemám odpověď…

                    10. Proč hned osmdesátník. Jsou tam i padesátníci, čtyřicátníci, neřku-li ti (i mladší), co se z toho vykřesali, ale zdraví už mají navždy podlomené, takže se můžou brzo zapsat do statiky též.

                    11. No, najskor to bude asi tym ze styridsiatnikov bolo medzi nakazenymi 14.7%, ale medzi hospitalizovanymi uz len 6.9% a medzi mrtvymi 0.7%*. Celkovo 132 od zaciatku covid cirkusu. Mam za to ze v tej vekovej kategorii za 10 mesiacov natiahne brcka z roznych dovodov vyrazne viac ludi nez 132. Ale tu uz konkretne cisla nemienim zhanat.

                      *kanadske cisla

                    12. Však už teď rostou zanedbaní raci. Ročně umře 30k lidí na rakovinu a každý třetí během života rakovinou onemocní.

                      Prostě před covidem vás zachráníme i za cenu vašeho života. Vaše vláda.

                    13. Flákání jiných odvětví jako důsledek špatně aplikovaných opatření, není argument proti opatrnosti. Je to argument proti tomu, jak to vede stát, ale ten já nehájím, protože „stát posere, co může“ (trademark).

                    14. Doposavad se nám podařilo vymýtit 2, slovy DVĚ nemoci. Pravé neštovice a pak něco u krav. Obě dvě nemoci mají jedno společné, nemají mezihostitele, přenášejí se pouze mezi dvěma lidmi (dobytky). U kotonáče není šance. A i u těch neštovic to trvalo asi sto let očkování a asi třicet let cílené snahy je vymýtit.

                    15. Tak jsou i nemoce, co se umí zničit víceméně samy, svou agresivitou (mor), jsou nemoce, kterými západní společnost již netrpí (TBC), ale pak jsou nemoce, co jsou svinsky komplikované a šance je vymýtit je zatím mizivá. U Covidu je „výhoda“, že je to „pořád jen“ jednoduchý vir, a pokud někdy věda najde řešení na likvidaci virů, a nemusí to trvat nutně století, tak by mohly jít všechny viry. Ono není potřeba ty nemoce nutně vymýtit plošně a úplně, obrovské plus je umět je zatlačit a vytlačit za hranice dosahu té či oné civilizace. Tedy Covid si může dál přežívat někde v pralese na Borneu, ale nebude se courat od podzimu do jara po celém světě a kosit, vymknutý kontrole, jak HIV v komunitě homosexuálů…

                    16. Mor se nezničil, mor tu je furt. Ten plicní je dokonce skoro skoro dokonalej zabiják. Na TBC ročně umře kolem 1,7 milionů lidí. Atd.
                      Likvidovat viry? Ty vole, buď rád, že jsme splichtili jakous takous vakcínu. Taky to mohlo dopadnout jako s hepatitis C, na kterou po třiceti letech výzkumu nemáme ani prd, přestože na jiné kmeny máme velmi účinné vakcíny.

                    17. Mor je tu furt, ale pokud ho nezavleče nějakej imigrant, tak se tu s ním nepotkáš. Zničil se ten, co tu byl, už dávno. Prostě tak, že vyvraždil nositele, tak to bylo myšleno. TBC to samé. Nemoc rozvojových zemí, u nás vzácná a skoro výhradně zavlečená.
                      Ty vakcíny jsou rámcově dvě, co jsem četl. Jedna útočí na bílkovinu (AstraZeneca), druhá nějak skrz to RNA (Pfitzer aj.) Ta bílkovinová měla docela dobrou logiku (jsem laik, ale ten nápad se mi líbil), ale taky to může bejt propadák. Největší neštěstí vidím ovšem v tom, že tu sice máme tolik propagovanou a chválenou globalizaci, ale tohle si jede každej sám na sebe. Nedaj hlavy dohromady, aby vymysleli „the best of…“. Tím to jde pochopitelně ve výsledku hůř a pomaleji.

                    18. To je právě ono – splichtili jakous-takous vakcínu. Nevyzkoušenou ani na opicích, jsouce nám druhově nejblíže, na opičích potomcích, prostě nevyzkoušenou nijak, co se vedlejších, nebo jiných zásadních účinků do budoucna týče.
                      To je hazard se zdravím lidstva.
                      Co bude, když se přijde za 4-5 let, nebo třeba až v další generaci na to, že některá z nedodělaných a splichtěných vakcín zapříčinila takové změny v DNA, že způsobí např. neplodnost, nebo deformace plodů?
                      Ty by sis něco takového vzal na triko, že tu propaguješ stylem „buď rád“ kteroukoliv vakcinaci??
                      Třeba dcerka v tomhle má naprosto jasno. Chce ještě jedno – takže prostě neexistuje, aby do sebe nechala ona, nebo i zeťák narvat cosi, o čem vědí víceméně prd i doktoři!

                    19. A tak jasně, vo tom žádná. Už i tohle je ale celkem zázrak moderní vědy. A ten blb ještě mele něco o vymýcení viru. To už je snazší vyslat do roka a do dne expedici k Marsu.

                    20. Chce to jen dobrej nápad. Před penicilínem bys stejným způsobem posílal lidi, co doufali v lék na dnes banální bakteriální onemocnění na Měsíc a pak stačil jeden pán a jedna historka…

                    21. No jasně. A první raketa byla papírová trubka nacpaná černým prachem s uhlím, tak co může bejt na letu na Mars složitýho, žáno. Že si děláš legraci? Řekni že děláš legraci. Neděs nás!

                    22. Fleming si snad dělal legraci? Občas proběhne i ve vědě nějaký zlom, revoluce.

                    23. Mě ta primitivní schematičnost dostává. Prostě za všemi obory stojí sto let moderních výzkumů, sice neustále zrychujících, ale i tak někteří jedinci zjevně dospěli do bodu, že žijí v představě, že jakýkoliv technický či jiný problém je jen otázka dobrého nápadu. Sice netuší jak funguje obyčejný analogový telefon, ale ví, že na covid stačí dobrej nápad, protože penicilin. A že za půl roku už bude vakcína v klidesu.
                      Stejně si myslím, že tihle hysterici jsou vyděšení z toho, že v jejich „moderním světě“, kde se lítá do vesmíru není ještě řešení na jakýsi primitivní vir, který je může zabít. Prostě tady se umírá pouze stářím.

                    24. Představ si to, není to zdaleka ve všem těmi sto lety moderních výzkumů tak vyčerpané, aby nestačil dobrý nápad k otevření dalších možností. Teoretická fyzika má například takových momentů více než jeden. V mikrobiologii byl podobný skok první úspěšné použití nanorobotů. Na viry může být třeba nějak „vtipně“ použitý poznatek ze syntézy bílkovin atp. Nejsem vědec, ale pořád se objevují určité skoky v každém vědeckém oboru.

                    25. A hlavně, já nic nepropaguju, to si špatně pochopil . Já tý hysterce říkám, že on může být rád že je to očkování. Ať se nechá, jeho věc. Když to nebudou do lidí cpát proti jejich vůli, ať si kdo chce píchne třeba petrolej, když mu to udělá radost.
                      Když někomu řeknu že může bejt rád že si jenom zlomil nohu, tak tim taky nepropaguju frakturu do každé rodiny, kurňa.

                    26. Očkování plánuju před nástupem podzimní vlny. To už budou snad kvantifikovány možné vedlejší účinky a ukáže se, jak která vakcína funguje a co mutace. Do té doby je to skutečně jen hazard, to píše servisdok správně.

                    27. Tak hlavně, aby ses nestihnul namnožit. To je pro tento stát mnohem větší nebezpečí, než kdyby to sundalo jenom tebe samotného.
                      Další dvě generace hanesů, no potěš.

                    28. Buď bez obav, u nás je taková zákonitost, že opravdu kvalitní je každá druhá generace. No a já jsem ta lichá :-) Všechno, co zplodím, tě tu zašlape do diskusní nicoty na dvě doby :-)

                    29. Leda hovno. Stačilo by, předhodit tě mé mladší dceři. Diskusně a argumentačně tě namele do buřtů, než stihneš říct covid.

                    30. Dobrý, ale já nemluvil o sobě :-))

                    31. Kvantifikováno bude v tomto bordelu leda tak hovno. Dokud se do úmrtí na chřipečku budou počítat oběti DN, které byly shodou okolností bezpříznakové, tak můžeš kvantifikovat leda tak v ulici, nebo maximálně ve čtvrti.
                      A budeš si to muset obejít a kvantifikovat osobně, abys měl jistotu, že to nezprasila vláda v honbě za číslama a vyhozenýma miliardama, z nich část odteče tím správným kanálem.

                    32. Souhlasím s tím, že věřit státem sdělovaným číslům je v našem případě na hovno. Ale tak trochu doufám, že třeba Germáni vedle přijdou s nějakou metodikou, která bude mít hlavu a patu, a tedy i nějakou hodnotu.

                    33. shane 1.2.2021 v 16:55

                      Myslíte brucelózu? Tu se vymýtit nepodařilo. V ČR se díky brutálním veterinárním opatřením zavedeným v padesátých letech u hovězího dobytka nevyskytuje, ale turisté si ji sem vozí stále. Hloupé je, že je to zoonóza. S aktuálním navracením velkých zvířat do přírody, v ČR bizonů a zubrů, máme naději, že se s nemocí opět potkají i domorodci.

                    34. Našel jsem to. Je to Mor skotu a byl oficiálně vymýcen 2011. https://cs.wikipedia.org/wiki/Mor_skotu

                    35. Jo dobrý :)

                    36. Yaseeq 1.2.2021 v 15.04

                      To je objevný přístup, nevylučující obecné použití.
                      Při aplikaci například na genocidu lze tvrdit, že sice bylo vyvražděno mnoho příslušníků určité skupiny lidí, ale už jsou mrtví, takže příští rok neumřou a bude mrtvých méně, takže pohoda.

                    37. @Hanes
                      Genevieve Briandová, asistentka programové ředitelky magisterského studijního programu „Aplikovaná ekonomie“ u Johna Hopkinse provedla analýzu dopadů Covidu na nadměrná úmrtí v USA pomocí oficiálních údajů CDC. Po načtení dat na webových stránkách CDC, Briandová sestavila graf představující procenta z celkového počtu úmrtí na věkovou kategorii od začátku února do začátku září, který zahrnuje období od doby, kdy byl v USA detekován COVID-19 až po prudký nárůst infekcí. Překvapivě úmrtí starších lidí zůstala stejná před i po COVID-19. Vzhledem k tomu, že nemoc COVID-19 postihuje hlavně starší lidi, experti očekávali zvýšení procenta úmrtí ve starších věkových skupinách. Avšak z údajů CDC, toto zvýšení není patrné. Ve skutečnosti zůstávají procenta úmrtí mezi všemi věkovými skupinami relativně stejná. Podle závěrů Briandové, důvodem, proč máme vyšší počet hlášených úmrtí na COVID-19 u starších jedinců než u mladších, je jednoduše to, že každý den v USA umírají starší jedinci ve větším počtu než mladší. Briandová také poznamenala, že lze vidět 50 000 až 70 000 úmrtí před i po COVID-19, což naznačuje, že tento počet úmrtí byl normální dlouho předtím, než se COVID-19 objevil. Proto podle Briandové nejenže COVID-19 neměl žádný vliv na procento úmrtí starších lidí, ale také nezvýšil celkový počet úmrtí.

                      V závěru Briandová dokladuje neexistenci důkazu, že COVID-19 vytvořil nadměrná úmrtí. Celkový počet úmrtí není vyšší než normální počet úmrtí. Nenašli jsme žádné důkazy o opaku. (Bližší pohled na úmrtí v USA v důsledku COVID-19, JB Wells News
                      https://johnbwellsnews.com/a-closer-look-at-u-s-deaths-due-to-covid-19/

                    38. Nevím, jak v USA, ale zvýšení úmrtí za rok 2020 v ČR je evidentní a viditelné: https://www.vidlakovykydy.cz/sites/default/files/inline-images/graf-umrtnosti_2.png. Přesně tam najdeš španělskou chřipku, osvobození i chřipkovou epidemii roku 1962.

                    39. Ještě by to chtělo tu druhou stranu rovnice. Podívej se na populační pyramidu v ČR a možná ti to docvakne. Kromě toho, že neustále stárneme obecně tak peak obdobný ze 70.let byl i předtím a dneska jsou tyto ročníky ve věku skoku do rakve.

                    40. starter25: zase si nehrajme na to, že se loni nic nestalo. Nárůst úmrtnosti ve věkové skupině 65+ je za týdny 42-50 nemalých 70% (v roce 2019 zemřelo 16103, loni 27496). Nejvyšší nárůst je v kategorii 75-84, tam je to 82%.

                      Když ale vezmeme v úvahu statistiky reálné úmrtnosti na covid, tak je z toho v podstatě jasné, že více lidí než covid zabili zmrdi typu Hanese, kteří podporují věznění. Holt v tomto věku je člověk náchylný na ledasco a deprese a obavy dokážou člověka zlikvidovat vcelku spolehlivě.

                    41. 82 tis. zemřelých 65+ v roce 2011
                      90 tis. zemřelých 65+ v roce 2015 – rok silné chřipky.
                      93 tis. zemřelých 65+ v roce 2019
                      108 tis. zemřelých 65+ v roce 2020

                      Hezky to ilustrují čísla z roku, kdy řádila chřipka – prakticky jsme se pod tu úroveň už nedostali.
                      Silné ročníky (tedy větší váha i absolutní počet) se dostávají do věku, kdy je pravděpodobnost dožití v jednotkách procent.
                      85+ mají na tom nárůstu největší podíl. Ty už pak zabije cokoliv, stres, zanedbaná péče, méně pohybu či agresivnější viróza.

                    42. Tak hlavně věk dožití stoupá ne za pomoci nějaké osvěty, zdravé stravy a dobré životosprávy, ale spíš za pomoci hor a tun léků, kterou se většina lidí 80+ udržuje za každou cenu naživu.

                    43. starter25: jak jsem psal, největší nárůst není 80+, ale 75-84.

                      Těžko vysvětlíte vyšší úmrtnost o 70% tím, že je prostě najednou moc starých. Nedává to smysl, však data máte, můžete si dát do grafu všechny týdny za jednotlivé roky a uvidíte sám.

                    44. Ale já netvrdím, že za to může stáří. Říkám to, že když násobíš dvě čísla a rostou obě dvě tak to dá diametrálně odlišný výsledek než když roste jenom jedno.

                    45. Ono to taky lineárně leze nahoru, ale ne s takovým poskokem. To tam snad taky vidíš, ne?

                  2. Wildcat: Hanes už Vám to řekl. Když soudruzi zavelí, že je jako ta pandemie, tak je nutný se rychle ze všeho posrat a rychle všechno zavřít, jasný? Že byste rád žil normálně? Tak to teda ne, když budou zalezlí sráči, Vy budete pěkně taky, to by tak hrálo, aby se Hanes třepal doma strachem a Vy si klidně někde večerel. To by tak nešlo, soudruzi, takhle bysme tu novou totalitu nevybudovali.

                    1. Klidně si večeř, ale pak si taky klidně chcípni a neobtěžuj s tím přetížený zdravotnictví. Jednoduchý, ne?

                    2. Tahle dojemná starost koronahysterek o životy cizích lidí mě
                      nepřestává fascinovat. Víš o tom že ročně umře dobrejch 50 000 lidí předčasně na choroby kterejm se dá při troše snahy poměrně účinně předcházet? Že jsme světoví rekordmani v rakovině tlustého střeva a přesto jsem snad nikde jinde na světě neviděl větší sortiment a spotřebu uzenin? Jaktože kvůli tomu nehysterčíš? Že spousta lidí umře na kardiovaskulární onemocnění způsobené obezitou? Vy se tady emotivně dojímáte že tu osmdesátník zesnulý na koronu moh ještě devět let bejt, ale fakt, že dobrá polovina padesátníků se, soudě podle pupků, tý osmdesátky vůbec nedožije? Proč je vás nedojímá tohle? Proč nechcete chránit i jejicu životy? Je život obézního cukrovkáře bezcenný až do chvile než chytí koronu?
                      A nebo jsou vám životy cizích lidí fuk, ale je vám blbý přiznat se že se bojíte o svůj život a maskujete to altruismem?

                    3. Jsou nemoce, za kterými si člověk vědomě jde, až si pro ně dojde. Já to beru jako volbu. Pak jsou ale nemoce, které prostě jsou, a švihá je po nás zubatá bez jakéhokoli algoritmu. Ta teď řádí jak utržená ze řetězu a padá to na lidi bez zjevných příčin. Tam mám pochopitelně starost, protože není fér, aby pouze a jen kvůli mé sobeckosti (kterou mohu sám vědomě korigovat dle schopností svého intelektu) švihla zubatá někoho jen skrz to, že jsem ho potkal a poprskal. Nemám na to právo. Tolik tedy osobní pohled.

                    4. Mě sere tohle tvoje pokrytectví, nikdo tady roušky nenosil ani se nedistancoval, když to tu kosila každoročně chřipka, běžné bylo chodit s virózou do práce a zejména starší ročníky jsem viděl poměrně často si nemýt ruce a to i po sraní. Každý druhý tu kálí na svoje zdraví a teď tu chceš všechny omezovat a ještě se rozkřikovat jak jsou ostatní sobečtí? Zaznělo to tu opakovaně, zavři se a izoluj se sám. Nikoho neohrozíš a sám nebudeš ohrožen.

                    5. Kdybys mě četl pořádně, tak zrovna to courání lidí s chřipkou do práce, chrchlání s otevřenou hubou na celou mastnou tyč, obecně prasácké hygienické návyky tu kritizuju už nějaký pátek. A nedělám nic z toho. Když mi něco je, zalezu do postele a potím, abych byl brzo fit a nešířil to dál. Když je to horší, dolezu k obvodnímu/odbornýmu v předem určený čas, a pak zase zalezu do postele a dělám, co mám dělat. Důvod je úplně stejný – nemám právo vědomě obírat ostatní o jejich zdraví svou nezodpovědností a sobeckostí. Tak co je na tom pokryteckého?

                    6. Pokrytecké je na tom to, žes vynechal tu roušku v práci a MHD, kterou jsi nenosil (a neměnil každou hodinu) a že ses určitě nedistancoval, když ses kdykoliv necítil stoprocentní. Chodil jsi do restaurací, obchodů a dalších uzavřených prostor. Dneska se takoví nezodpovědní lidé posílají do uranovejch dolů…pardon, sloužit do nemocnice jsem chtěl říct.
                      Ale super je, že to děláš teď tak u toho zůstaň. Nemusíš se tím pádem starat o ostatní.

                    7. Máš pravdu v tom, že mě dřív nenapadlo nosit roušku v MHD a práci, pokud jsem se úplně necítil stoprocentní. To hodlám zlepšit po této covidové zkušenosti. Jinak jak jsem psal, když projde vir nebo bakterie kolem, tak většinou končím jako první v posteli. Takovej lakmus pro okolí.

                      Starost o ostatní mám, to už tak nějak k sociálnímu tvoru, jakým je člověk, patří, resp. má patřit. Já se na to nedívám jako většina zde, že osmdesátník je nějakej geront, co tu zaclání. Třeba jeden kolega má skoro osmdesát a píše knížku, která bude ve svém vědním oboru řešit téma, kterému se nikdo 100 let nevěnoval. Ne každý starý je zbytečný (a ne každý mladý je užitečný), jak to vidí většina lidí zde. Spousta lidí ještě má co dát světu i po osmdesátce a nemálo lidí nedá světu nikdy nic.

                    8. „… švihá je po nás zubatá bez jakéhokoli algoritmu.“ … což je samozřejmě nebetyčná pitomost, protože když je řeč o zubaté, nebo opravdu vážných následcích, tak tam je ten algoritmus zcela jasný. Že výjimky potvrzují pravidla … tak to na světě holt chodí.

                    9. Jenže těch výjimek je podle mého názoru příliš na to, aby to mohla být jen výjimka. Něco v tom ještě hraje roli. Přou se, jestli krevní skupina, srážlivost, jánevímcoještě…

                    10. Já myslím, že se nechali moc fotit. Focení prej nekrade duše, ale zatím to nikdo doopravdy neprokázal. A když je oslabená duše tak potom i imunita.

                    11. Ty výjimky nejsou až tak podstatné. Mimo ty velké rizikové skupiny je smrtnost marginální a proč to v rámci rizikové skupiny někoho sejme a někoho ne, to nejspíš nikdy nezjistíme.

                    12. Vy ráčíte disponovat nějakou relevantní statistikou, která by vaše tvrzení podporovala? A od jakého poměru pro vás přestává být výjimka výjimkou a stává se pravidlem?

                      Já mám prostě pocit, že jste s prominutím moc připosranej. Což je samozřejmě ok, vaše věc a užijte si to … ale fakt s tím nebuzerujte ty, kteří holt nejsou.

                      OT … ta zaklikávací obrázková pákárna „Nejsem robot“ mne začíná slušně srát.

                    13. Mám jen tvrzení dvou doktorů, co mají dost zkušeností i věku na tvrzení, že něco takového nepamatují. A samozřejmě jejich beznaděj, protože nejsou schopni změnit tu situaci, co se kolem nich děje.

                    14. Hanes
                      1.2.2021 v 20:37

                      Tvl, beznaděj je ten cirkus s lokdaunama, zavřenýma školáka atd.
                      Některé generace zažily první, druhou světovou a komáry.
                      Problém dnešních ředitelů zeměkoule, že zažily maximálně ty komáry. A jsou v kelu, když ….dopln si data z kovid statistiky.

                    15. Ono to dost dobře ani jinak nejde, než čerpat z toho, co nabízí vaše okolí. Protože statistiky lžou, tak co s nima?

                    16. Když to bereš jako volbu, tak se chraň před ostatními, jak nejlíp dovedeš, ale ty ostoatní nech na pokoji. Nechej na nich, jak se rozhodnou chránit či nechránit.
                      V případě, že budeš na společnosti něco vynucovat násilím, vnucovat jí ten svůj, domněle jedině správný názor, tak jsi zkurvený fašoun.

                    17. Já jsem po dlouhém vývoji zastánce osvíceného autoritářského systému řecké školy :-P Dospěl jsem k závěru, že si lidi nemůžou sami vládnout, protože toho nejsou většinově mentálně vůbec schopni. Ano, člověk se může uchránit tím, že bude sám používat skafandr (je jedno, jestli jde o Covid nebo něco jiného), ale nakonec dojede na zamoření a kontaminaci zdrojů tlejícími mrtvolami. Proto je lepší, když se předchází této fatální situaci a lidem se nařídí, co smějí a nesmějí. Jenže to nesmí nařizovat debil, ale ten nejlepší z možných (no já ne, neboj).

                    18. shane
                      1.2.2021 v 15:02

                      ++

                    19. shane 1.2.2021 v 15:02

                      Světoví rekordmani „bohužel“ nejsme, soudě podle
                      https://www.kolorektum.cz/index.php?pg=pro-odborniky–epidemiologie-kolorektalniho-karcinomu–epidemiologie-kolorektalniho-karcinomu-v-mezinarodnim-srovnani
                      – ve světě třiadvacáté místo, v Evropě patnácté.
                      Z odkazovaných tabulek lze vypozorovat, že jde o nemoc typickou pro Evropu, zatímco pro Japonsko a okolí je prý typická rakovina žaludku…
                      K hysterčení tedy není důvod.
                      Co se týče Hanesova komentáře, nejedná se podle mého názoru o hysterčení, ale o racionální úvahu poplatníka zdravotní daně analogickou úvaze poplatníka povinného ručení: nedodržuj si předpisy po libosti, ale když mě nebo můj majetek kvůli tomu poškodíš, zaplať.

                    20. Má to zásadní nedostatky, oproti modelu např. vz.35.
                      Chybí strážní a kulometné věže, izolátory, ostnatý drát a v nich doporučených 1,5 až 2,5kV a bez omezení proudu. Kamery tohle nenahradí, nebo jen zčásti.
                      Chybí motivační heslo nad vstupní branou atd.
                      Kdo by to byl řekl..Němci. Jestli tohle nedostanou sežrat, tak už nevím teda.

                    21. Bych se moc nesmál, bejt váma. Zabezpečovací detenci je totiž možný nařídit i u nás. A neni k tomu ani potřeba výjimečný stav.

                    22. Já se taky rozhodně nesměju, tady už končí sranda.

                    23. Jo, a šíření nakažlivých chorob je trestný čin. A za výjimečného stavu jsou celkem tvrdý tresty.

                    24. Na Slovači pěkně přituhuje a mrazem to není

                      https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/slovaci-zvazuji-ze-by-povoleni-vyjit-ven-vydaval-lidem-stat-pres-sms-40349596

                      esemeska aby se mohli vohnouti poptat Systému, zda se můžou vyvenčit…

                    25. Ještěže jsme se jich zbavili. Tenkrát jsem byl proti rozdělení, ale už dávno mě to přešlo.

                    26. Mě ne, byla to chyba. Ne úplně zásadní, to byly jiný věci, ale měli jsme zůstat pokupě.
                      Druhá věc je, že Češi-Klaus to nerozrejpali, no..Slovenští pomlčkoví gladiátoři se doufám už smaží v pekle.

                    27. Tak nakonec slovenský cikány tu už máme, tak proč nepřipojit i ten zbytek. Horší snad nejsou, nebo jo? :-D

                    28. Teď už by to ani připojit nešlo, protože východní Slovensko zůstalo téměř beze změn myšlení a izolovat jej do samostatné enklávy, jako třeba Ujgury, to by taky nešlo.
                      Kdo někdy měl co do činění s východňárama, tak asi potvrdí. Ano, jsou to taky lidi, ale mají úplně vymrdaný palice a k tomu delší lachtaní pracky, než ti cikáni.
                      Ale tak přišly ze Slovače i nějaký dobrý věci. Třeba Judit Bárdos, nebo Táňa Pauhofová. :D

                    29. Vica Kerekés! Takový kozy ve filmu měla naposledy snad ještě Kořínková.

                    30. Konečně kvalitní názor!

                    31. servisdok 1.2.2021 v 17:55

                      Problem vychodneho slovenska je to chalupkovske „Co mlade to zutekalo“

                      Zostali tam dochodcovia, cigani a nemakacenkovia a vsetci volia sviniarov ktori im naslubuju viac ako im moze ktokolvek dat.

                    32. Noch!
                      Až se to rozpadne v USA a západní Evropě, mohli by se imigranti z Indie ještě divit.

                    33. Slováci chtěli samostatnost odjakživa. Být pod Prahou bylo milionkrát lepší než bejt pod Budapeští, ale samostatnost to furt nebyla. Češi měli vzdycky k Československu bližší vztah než Slováci. Pro nás to byl náš, český stát a byli jsme s ním spokojení od začátku, zato Slovákům se furt něco nezdálo. Nejdřív chtěli plebiscit, pak se trhli, pak zjistili že vsadili na špatnýho koně a že je lepší bejt zas ČSR než Slovenská Autonomní Oblast v rámci Ukrajinské SSR, pak si vydupali federaci, pak si vydupali že chtěj mít tu federaci napsanou v názvu a nakonec se rovnou trhli. To nám by bohatě stačila ČSR jak byla v roce 1946, když už nám holt tu Podkarpatskou Rus sebral Rus. :)

                    34. Myslim ze den ked sa slovaci inspiruju ceskou historiou sa blizi.
                      Ale teraz seriozne, co sa tam kurva deje? V kuse citam o kadejakych lockdownoch a hovno z toho. Mrtvych maju v prepocte na pocet obyvatelov dvakrat tolko ako kanada.

                    35. shane, starter25, shifty, Wildcat, servisdok, Hans-Paul: chlapi, je to marný, je to marný, je to marný. Teď jsem tu včerejší smršť dočetl a musím říct, že Hanes se oficiálně zařadil k zergovi a diskuse s ním postrádá smysl. Jak může (proboha!) někdo být takový debil, že si myslí, že „vyhubí virus“? Na celým světě?

                      Mimochodem, zrovna jsem se bavil s kamarádem Japoncem a je to sranda, když jelito typu Hanese komentuje, ja že to dělají v té Asii.

                      Ještě navíc je to ulhanej zmrd, co s takovým…

                    36. No tak hlavně že ty víš všechno. Vir se dá vytlačovat. Dělaj to v Korei a Číně. O Japonsku jsem nemluvil. Ale to by se panáček musel nejdřív zeptat, jenže on potřebuje dělat kategorické závěry, jako správná kunda.

                    37. Až se podaří ho vytlačit někde v evropě, kde žije v jedné zemi víc jak 4 000 000 lidí dejme tomu, tak bude reálný o tom vůbec uvažovat. Vzhledem k tomu, že je to sci fi a nesmysl(dej sem nějaký pádný čísla z tý asii, když se s ní furt tak oháníš, já tomu opravdu nevěřím)a vzhledem k tomu, že ani evropa ani amerika ani rusko se o žádný vytlačování viru nesnaží a vsázejí potlačení očkováním, nikoliv nějakými lockdowny(Izrael je jasný důkaz, že lockdowny nefungují a nic nepřináší, jen chvilku to klesne a je to zase zpět), ostatně ani u nás čísla neklesají a to jsme zavře ní od 18. prosince, nezbývá než konstatovat Hanesi, že meleš sračky jako obvykle.

                    38. Jo jako jestli myslíš Severní Koreu a Čínu, tak těm bych věřil, že ten vir vytlačili. Nebo aspoň zakázali :D

                    39. Koreu samozřejmě jižní. O severní tu nikdo nic stejně neví.

                    40. Tam mají čísla skvělý, na počet lidí asi nejlepší na světě. Ok, to uznávám. Ale jak vidíš, v Evropě se tohle nepovedlo nikde. Nikde.

                    41. Protože Evropa všechno řeší prdelí napřed.

                    42. (respektive se lockdownů drží, protože navenek potřebujou „něco dělat“, ale už tomu ani ty vlády samy nemůžou věřit. Nikdo te prostě nepřineslo nějakej velkej kýženej užitek, lidi všude umíraj o něco víc v rizikovejch skupinách na celým světě. Otázka je, kdyby se opravdu důsledně chránili důchoďáky a nemocnice a jinak byli hospody a krámy otevřený, jestli by to na ty čísla nebylo ve finále lepší..)

                    43. tak od pocatku je system nastavenej na maximalizaci male domu, vse ostatni je podruzne..
                      to, ze se to tak dela ve vetsine zemi je jen vyhoda zdejsich zlodeju ..

                    44. shifty: užitek opatření z pohledu šíření viru je téměř nula a jsou v podstatě k hovnu. Nikdo z mého okolí, který to chytil, to nechytil skrze neopatrnost. Naopak, ve třech případech zdroj nemocnice – 2x ti, kteří tam museli na vyšetření a 1x přímo sestra. O nikom z nich nelze říct, že by olizovali kde co je po ruce. Prostě to chytli, opatření-neopatření. Stejně tak například jedna osoba v místě, kde těch nakažených bylo několik – opět, někdo z kolegů to chytil, někdo ne, roušky měli všichni, navíc jako bonus testovaní všichni průběžně.

                      Tj. já už si dnes nemyslím, že by Janem Mrcasikem proklamovaná „ochrana rizikových skupin“ byla k něčemu dobrá. Jediný způsob, jakým by šlo když ne eliminovat, tak alespoň (možná) snížit riziko nákazy by byl „full koncentrák mode“, tj. nesměl by nikdo tam ani ven, a to ani z personálu. V případě moru vcelku smysluplné opatření, v případě covidu nesmysl. Přecejen zatím ještě nejsme v situaci, kdy všechny nemocné bez rozdílu naženeme za plot a tam je necháme, ať si poradí.

                    45. shifty
                      2.2.2021 v 11:43

                      Tak někdo vytlačuje vira, někdo asi na hajzlu vytlačil mozek (esli ho vůbec někdy měl), hádej, kdo je kdo :D

                    46. ale ze k tomuhle stanovisku potrebujete 200, nebo kolik jeho komentaru me fakt zarazi.. :)))

                    47. pro
                      fatdwi
                      2.2.2021 v 9:00

                    48. Lh: tak nejsem tu poprvé, abych tyhle sráče neznal. Na straně druhé, jedna věc je být sráčem a druhá zergem. A takhle pěkně pohromadě se prostě ukázalo, že Hanes už přešel na druhou stranu. Jasně, že to ještě není full scale zerg, ale to je jen otázka času.

                    49. jj, jasny.. i to celkem rad ctu.. ale toho ztraceneho casu..

                    50. No neřekl bych, že to někdy bude zerg. Ale takovej zakuklenej komoušskej zakazovač z něj už asi zůstane. Něco jako monday no.

                    51. https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/respiratory-retezce/r~52079fec654011ebaabd0cc47ab5f122/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

                      Ty davy lidí co se tam skoro pošlapávaj kvůli respirátorům, to určitě hodně pomůže v boji s covidem…to už je fakt demence…

                    52. tak, zase bude o to driv po „pandemii“..

                    53. shifty: Lidl boží:-D To jsou ti opatrní, kteří by měli dle Hanese mít právo na přednostní ošetření, vždyť neporušují žádná opatření a nakupují respirátory:-) To nevymyslíš…. Lidi jsou prostě kreténi.

                      Ad Hanes zergem – blábolí úplně z cesty. Chce „vytlačovat vir“ (a někde v tramtárii se to daří, jasný!), data-nedata neustále mele sračky o tom, že tu „řádí nemoc utržená z řetězu bez algoritmu“, takže „ohrožení jsou všichni“ (snad i průměrný chovanec Jedličkova ústavu by při pohledu na čísla zemřelých dokázal odvodit, že míra ohrožení napříč věkovými skupinami se dramaticky liší) a lže o tom, že prý si tady všichni myslí, že „osmdesátník je nějaký geront co jen zaclání“ (ač je z toho cítit jeho vlastní projekce). Tj. zcela ztrácí soudnost, ignoruje fakta a staví si ve své makovici nesmyslné závěry. Tím tady zerg začal – že nashromáždil kvanta faktů i „faktů“ a z nich pak začal skládat teorie, které dávali smysl jen jemu. Hanes má pěkně nakročeno stejným směrem. Jestli mu jebne jak zergovi se uvidí, nakoupím zásoby popcornu:-)

                    54. Anglání to řeší také, ale ve vybydlených hotelích, které stavebně upravili tak, aby tam byly jen jednolůžkové pokoje. Každý kdo přijede z venku musí tam na 10 dnů do karatény, kde je zavřen, klika zevnitř chybí, jídlo mu nosí hlídač, prostě samovazba.

                      Němci nic nového neudělali, mají dloholeté zkušenosti z Osvětimi a podobných míst. Koukal jsem na tu fotku na Hovínkách, jen nevím zda je ten plot pod proudem, nebo to udělají dodatečně.

                    55. Vážně uvažujeme o nějaké formě občanské neposlušnosti.
                      Kromě ségry, denně děšené zprávami, chodí moje strana rodiny už nějakou dobu zcela bez roušek a ani jeden se nehodláme očkovat. Slintáky přinášely jen otravu, dcerce akné na bradě, jakoby šla do druhé puberty. Já sám, kvůli rosícím se brýlím, které musím mít při řízení, nemůžu slinták nosit vůbec a mám na to už lékařské potvrzení. Očkovat se nenecháme ani jeden a ani za tu cenu, že všichni neočkovaní, díky různým Hanesům, udavačům a fanatickým koblihám, budou nějakou formou znevýhodněni a fanatici a debilové tomu budou tleskat.
                      Počítáme s tím, tolik té „demokracie“ tu zase nemáme.
                      Nakazil jsem tímhle smýšlením už pěknou řádku lidí, ale furt to není dost.
                      Poradíte něco?

                    56. Když jsi takovej hrdina, u nás ve špitále sháněj narychlo lapiduchy, nebo jak se tomu odborně říká. Takovej ten pomocnej personál. Že by ses zašel sám zajít, jak se věci mají, vně tvé bubliny. Neuvažovals někdy o tom? Abys měl ten obrázek kompletní, nikoli jen jednostrannej?

                    57. Jo Hanes? A kde konkrétně shání lapiduchy, povídej? Tady v Plzni třeba nikde, akorát někde chyběj sestřičky, co seděj doma s dětma, protože kvůli takovejm Hanesům sou zavřený školy. Ty myslíš, že chlapa kolem 60 jako servisdok(nevím to přesně samozřejmě)budou někde chtít do špitálu? A proč tam teda nejdeš sám, ty posero?

                    58. Nejoblíbenější „protiargument“, který argumentem vůbec není…..Tak si to běž zkusit do první linie. Zvláštní.
                      Už dlouho mne fascinuje, jak se neustále heroizují zdravotníci. Proč ještě nikdo nenapsal to hlavní – JE TO JEJICH PRÁCE, KTEROU SI VYBRALI A NEDĚLAJÍ NIC JINÉHO, NEŽ CO MAJÍ VE SMLOUVĚ. Tečka. Nejsou to hrdinové a nepodstupují až zas tak zásadně větší riziko než např. popeláři či prodavačky na kase. Počínaje mojí tchyní přes švagrovou a další – dělají ve zdravotnictví a rozhodně nevnímají až zas tak velikou změnu. Je to práce jako každá jiná a v současné situaci mají na rozdíl od jiných rozhodně daleko více prostředků, jak se infekci bránit, což je logické. Proč vždycky, když je v koutě, nějaký zmrd řekne „tak mazej do první linie“? To máte nějaký tajný návod? A nejvíc to křičej ty, který o zdravotnictví ví jenom to, co nakoukali jako fakani v Nemocnici na kraji města.

                    59. Vlastně jednu změnu tchýně registruje – vyděšený doochodci nechodí na preventivky a daleko častěji je posílá do hospice než na operaci.
                      Svinstvo.

                    60. Doktor si vybral povolání, které se zabývá léčbou. To se standardně i dělá. Když mu tam ale několik měsíců umíraj nezvyklé počty lidí a on s tím nemůže pořádně nic dělat, přičemž ovšem válka nikde kolem nezuří, tak se začíná leckdo propadat do zoufalství. To „běž to zkusit do první linie“ bylo myšleno tak, že když je to taková pohoda a o nic nejde, protože je to všechno konspirace, mohl by jim pomoct třeba jako lapiduch, aby si skutečně ověřil, že je to taková pohoda a o nic nejde, protože je to všechno konspirace. Můžu dohodit konkrétní flek, nástup ihned.

                    61. Ale válka zuří, lidí s virama. Šak vy sám ste je scél vyhladit, ty viry, né? To je vám málo válka?

                      No a dá se to aj vobrátit, dyš ve zdravotnictví negdo propadá do zófalství, tak može jit dělat jinam neco jinýho.
                      Vono se to běžně dělává, třeba na vojně ve stráži taky člověk nebýl pořád enom na stojce.
                      Nebo já, dyš sem propadál do zófalství z blbýho šéfa keré rozesrál partu co roky jela, tak sem prostě šél jinam.

                2. Nevíme dne ani hodiny.
                  Ale esi mezi mladéma umře jeden z koliknásti tisíc bezpříznakovéch a mezi 60+ až 10 z 1000 nakaženéch (příklad z Británie) tak to je riziková skupina jasná. Vono větší riziko neznamená, že umřó všecí, jako ani menčí riziko, že neumře nigdo.

                  1. To máš recht, ale už by taky mohli za ten rok a půl vědět, co způsobuje tu rizikovost v ostatních věkových skupinách. Celý svět tomu čelí, všechny dostupné mozkové kapacity se tomu mohou věnovat, a pořád víme kulový.

                    1. Na 100% to nebudou vědět nikdy. Slovy klasika … člověk je tvor, u kterýho se nikdy neví. A jinak ty rizikové faktory/skupiny jsou celkem jasné a známé.

                      Pokud jde někomu fakt o echt jistotu, tak musí na Olšana.

              2. Takovejch je a bude. Stres, přetížení organismu a bobule. Kdo nesype není vrcholový sportovec.

                1. No já to vím. Před pár rokama nebýl snaď měsíc aby vo nejakým mlaďochovi co to s ňem šlahlo nepsali.

                  1. Vono i loni jich pár zakukalo. A to to nijak zvlášť nesleduju.

                    1. Často se mluví o steroidech, ale to jsou jen takové nepodložené fámy.

                    2. Šubrt by ti to určitě potvrdil….kdyby mohl.

                    3. Jasně, fámy. Koktejl prapodivnejch medikamentů je přesně to, co dospívající organismus potřebuje. A motýle rády řepke a rybe kyanid a kouření je zdravý prospěšný, ta studie od Phillip Morris to jasně dokazuje.
                      Bavěj se takhle sestry Williamsovy „Sereno, taky ti po tech novejch pilulkách rostou chloupky tam kde předtím ne?“
                      „kde myslíš?“
                      „No, na koulích.“

                    4. Že je americké univerzitní sportovní prostředí prolezlý dopingem, tomu bych i docela věřil (hlavně, že jsme ztrestali Rusáky). Už na této úrovni mají sotva dospělí muskulaturu, kterou jinde nevidno, a náhoda to patrně nebude.

                    5. Prolezlý dopingem to je všude.

                    6. Americké univerzitní prostředí? Ty žiješ tak v době před 30ti lety.
                      Dneska ti to prodá „trenér“ v každém druhém fitku v ČR.

                    7. Ale odtud se nelíhnou světoví sportovcí z televize.

                    8. No o to je to horší. Dříve to sportovci používali prakticky jen pro závodní úspěchy. Dneska to chtějí užívat a užívají i teenageři.

                    9. No ale ztrestali jsme za to Rusáky, takže dobrý, ne? :-)

                    10. Za mě dobrý.

                    11. Takhle to funguje. Není důležitá pravda, důležité je ztrestat Rusáky. Prej k tomu „útoku na Kapitol“ vydal rozkaz přímo Putin. Povídala Pelosiová nebo která to byla kráva…

                    12. Že je někdo jinej taky ksindl neznamená že by měli mít Rusáci nějaký úlevy. Rusáky nemá nikdo rád.

                    13. Té tvé poslední věty se právě krásně využívá k zakrytí bordelu někde jinde, zejména u těch, co jsou vzorem všech ctností.

                    14. Což já nejsem, takže v pohodě.

                    15. To je právě to, že jsi v pohodě, D-fens je nudně monotématický, ale venku, za humny, se hrají hry, při kterých je dobré uvažovat, kde máš jako pěšák stát, abys byl v závětří. Po kom půjde Biden, až se mu začne hroutit ekonomika, aby to zachraňoval zbrojením a zakrýval válkou? Bude to Írán? Bude to Rusko? Nebo něco menšího? Jak bude reagovat Rusko, bude se bránit a metat hlavice všemi směry a různé spojenecké přizdisráče (Praha incl.)? To jsou témata, která jsou vytlačená úplně mimo obzor, přitom jsou pro budoucnost kolikrát důležitější, protože díky nim taky žádná budoucnost být nemusí.

                    16. Ježišmarjá..fakt máš potomky?

                    17. Já ti to ulehčím. Jako pěšák máš lehnout na břicho na zem, nohama směrem k epicentru a hlavu si chránit rukama. Verze delux je, že si dáš pláštěnku a na ruce a nohy igelitové pytlíky.

                    18. Co sa ja pamatam, posledna verzia bola lahnut si hlavou k epicentru. Pred lietajucim bordelom mal chranit plembak a nenafukalo bu to bordel pod plastenku/uniformu ako v pripade polohy nohami k epicentru.

                    19. Ale prd. Jen se dobře dívejte, víckrát už to neuvidíte.

                    20. Pozname :) Dalsia hlaska bola: Co urobi vojak CSLA v epicentre jadroveho vybuchu? Premeni sa na radioaktivny plyn a pokracuje v likvidacii nepriatela.

                    21. To mi připomnělo tu skupinovou hru na horníky. Žáci se rozdělí na dvě skupiny. Jedna si lehne na zem a představuje uhlí. Druhá skupina jsou horníci a kopou uhlí. Po čase se skupiny prohodí. První skupina se změní z uhlí na horníky. Druhá skupina se změní na uhelný plyn a dusí nové horníky.

                    22. Zabte to, než to naklade vejce!!!

                    23. Do kelu to bylo k

                      Hanes
                      1.2.2021 v 17:45

                    24. Vyliž si, ju?

                    25. @Hanes – Prej k tomu „útoku na Kapitol“ vydal rozkaz přímo Putin.
                      Něco na tom asi bude, viz:
                      https://topcz.net/images/putin-kapitol.jpg

                    26. Jako kdyby to nevypouštěli do éteru lidi, co drží výkonnou moc, tak by to bylo docela vtipný, ale takhle je to spíš strašidelný.

            3. Kým? Na základě čeho? Vony jsou snad nějaký jasně daný kritéria, založený na empirickejch faktech, počtech, nebo jenom nějaký vlhký pocity vytažený z prdele šmejdů, který jsou z 80 % na výplatních páskách farmaceutickejch koncernů?

              No tak si ty svoje propagandistický lži strčtě do prdele a svorně tam všichni děte.

        2. Ou tohle je pandemie… ouu pomoc zachrante se kdo může.

          blbečku, je to hovno, je to obyčejná chřipka, celý to je ekonomická naplánovaná celosvětová snaha o new world order. O nic jiného nejde.

          Dneska jsem byl v nemocnici a odmítli mě ošetřit, v týhle republice nefunguje absolutně vůbec nic. nefungujou stavební úřady, nefungují školy, nefunguje zdravotnictví… a až přestanou fungovat zemědělci, to bude teprv mazec. Podepíšeš co bys včera nepodepsal.

          1. Trololo…

        3. Pande-co? Kurva nemusel bys furt lhát pokaždý dyž hrábneš na klábosnicu.

          1. Pandemie, to neznáš? Nastuduj si to.

    3. Jinó učitelku. Nebyla tam dófám jediná, v tem Lokťu?

      1. Jak známo, učitelský sbor je u nás v průměru starší. A za tu vejplatu se nikomu jít riskovat krk po tomhle bezprostředním zážitku už moc nechce.

        1. no ty ses debil..

          1. To je popis situace. Debil jsi ty, když to nechápeš.

            1. o sobe to vim, ale o tobe sem to jen tusil..

              1. Tak aspoň že máš sebereflexi, to se cení.

        2. No tak potom skafandry. Zdravotním sestrám se vosvědčily.
          Čtl sem s jednó rozhovor a tvrdila, že gdo to u nich dostál tak doma vod děcek ve skafandru pré žádné.

          1. Super, to jim poradím. A doufám, že ty skafandry dodá erár, doktoři to maj taky z něj.

            1. No možná dyby tá 50 letá učitelka si kópila skafandr za svoje tak tady mohla eště bét.
              Asi čekala na erár a nedočkala se…

              1. Někde jsem četl, že cena těhle atombordelů je v kapku jiný relaci, než si běžný laik představuje… co zmůže učitelka s tím směšným platem, co bere…

                1. Běžné laik co býl na vojně si představuje neco takovýho:
                  https://aukro.cz/plastenka-csla-jp-75-jp75-1ks-6979987667
                  19,- Kč / kus, to by ju asi nezabilo, na rozdíl vod covidu.

                  1. Já teda myslel spíš myslel takový ty pláště s tou kuklou, co má plexisklo a filtry. To prej není zrovna levný.

                    1. Hazmat suit. To je dost drahá sranda. Už jen ty filtry.

                    2. Tak samotná pláštěnka vod 229,- v průměru za 700,- takže žádná raketa, to měla dražší kozačky.
                      https://www.google.com/search?q=Hazmat+suit
                      Maska dražší, vod 3000,- bez filtrů, ale to nenosijó běžně aní zdravotnící, na fotkách mévajó vobyčéně respirátor a štít, to by asi pro úču stačilo taky.

          2. Já bych školní docházku zrušil, aby se učitelky nenakažovaly. Stejně se mileniálové hovno učej, to není jako ixáci a boomeři. Ámosáky vyházet, můžou jezdit s Rohlikem, roznášet poštu nebo dělat v útulku pro pejsci. Nebo můžou točit porno.

            1. Ono by stačilo nečumět jak dement v zaprděný, neschopný spotřebitelský ekonomice, ale mít taky vlastní vývoj a výzkum, zmatlat nějaké obstojné testování a dávat to za kačku každý den ráno harantům do rypáku (Rakušáci prej něco maj a stojí to 30Kč/test). Ale to by se nesmělo být vytunelovanou kolonií, která jen čeká, jestli ji nějaký z pánů hodí kostičku v podobě Fajzru nebo nějakých testů 2k za kus.

  7. Přijde mi směšné, že někdo, kdo se ohání unschoolingem má problém s tím, že děti nechodí do školy. Vidím to jako jedinečnou příležitost zabránit indoktrinaci a vzdělávat děti po svém, což je teď paradoxně jednodušší než před covidem (ne že by to dřív nešlo).
    V obecné rovině je v článku řada pravdivých výroků, ale celkově to nedává smysl. Celé to vypadá, jako by za covid mohla vláda. Jasně, opatření jsou opruz a spousta z nich nedává smysl, přesto to neznamená, že za koronavirus někdo může. Koronavirus tu prostě je, je to blbý, nedá se nic dělat, dalo se to čekat. Je to tak všude ve světě a nějaká omezení tu prostě jsou. Můžeme diskutovat o tom, jestli jsou lepší nebo horší a která fungují a která ne, ale myslím, že je na místě si přiznat, že je prostě blbá doba, která přináší některá omezení, na která jsme nebyli zvyklí. Kopat kolem sebe a podstupovat riziko, které situace jen zhorší, není cesta.
    A pokud jde o nějaké teorie, koho kam poslat, kdo má jak učit a pro koho je to bezpečné a pro koho ne, tak můj názor je, že ta nemoc je potenciálně nebezpečná pro všechny a v žádném případě jí nechci chytit ani jako dítě ani jako zdravý mladý člověk, natož pak jako kdokoli jiný. Ty případy s divným syndromem u dětí nejsou ojedinělé, jak si autor článku myslí. Lékaři je vidí nepříjemně často. A mrtvých mladých a zdravých je taky dost. Rozhodně se to nedá srovnat s jinými běžnými respiračními onemocněními. Stačí se zeptat lékařů intenzivistů, pokud takové kolem sebe máte (já ano).
    A pokud jde o sociální kontakty dětí, stačí se podívat z okna. Sice to je v rozporu s nařízeními (která zde opravdu nedávají velký smysl), ale dětem sociální kontakt myslím fakt nechybí. Já těch dětských partiček vidím všude kolem spousty. Netvrdím, že je to totéž, jako kdyby byli ve škole, ale děti jsou přizpůsobivé. Představa, že děti jsou už rok zamčené v pokojíčku s tabletem v ruce je úplně mimo mísu.

    1. johny_r: nechcete-li tu nemoc chytit, nic Vám nebrání zůstat zalezlej doma a nechat nás ostatní, co se z toho neposerem, žít normálně.

      1. V poho, ale přednost ve špitále má ten, co byl opatrnej a zalezlej. Až nebude žádnej takovej na urgentu, jdeš teprve ty. Já to takhle beru.

        1. Hanes: tak jistě, zalezlej sráč co bude diktovat ostatním. Takovejch Vás je, sůl každé totality.

          1. Jo, takže panáček chce vědomě ignorovat nebezpečí, a pak by chtěl ještě stejné podmínky? Buď aspoň chlap a ne taková kunda.

            1. Fňukáš tady jako píča z roští.

              1. Tak si toho roští nevšímej a jdi si po svém.

            2. Hanes: zajímalo by mě, s čím jednou skončí v nemocnic sráč Hanes. Třeba by mohl vykrvácet na příjmu, protože nedal někomu přednost – riskoval, hajzl, tak nejdřív vemem tady paní s odřeným malíčkem.

              Vy nejste jen sráč, ale i neuvěřitelná kunda.

              1. Ten příklad se pochopitelně týkal rozdílu mezi těmi, co covid chytí přes všechna opatření a opatrnost (i za cenu ztráty požitků), a co tomu jdou záměrně naproti, jen aby si mohli narvat nácka plus pět piv. To je tak těžký se dovtípit, nebo jste nejen kunda, ale ještě dement?

                1. Hanes: jste prostě sráč a není divný, že i tupej, já to vzdávám.

                  Jo a sorry za tu kundu, to mi ujelo, holt když chce člověk rychle dopsat příspěvek (začínající telekonference), snadno napíše slovo, které zrovna vidí. Naopak od Vás to nic divného není.

              2. Hanese by měli vůbec zavřít. Podle toho, co tady dlouhodobě píše, se skoro všechna ta tragická úmrtí a zdravotní následky covidu dějou v jeho okolí. Je jasné, že je to jeho chyba.

                1. Asi to bude tím, že znám dost lidí, i napříč zeměma, takže ten vzorek je nutně větší, než jedna regionální bublina. A jsou mezi nima i doktoři a sestry.

                  1. Hanes je dost možná superpřenašeč a ty lidi zabíjí on sám, jen o tom neví :)

                    1. …leda by se vir uměl přenášet optikou:-)

                    2. Na testy chodíš?

                    3. Nevytvářím momentálně podsíť v systému, takže to není nutné (lidi, se kterými jsem v blízkém kontaktu, jsou zatím všichni úředně i subjektivně negativní). Já se toho, co říkám, i držím. Nelezu, kam nemusím. Co se dá zařídit na dálku, zařídím na dálku. Když už to musí být, tak jen nárazově a s respirátorem atp. Snižuju si riziko na minimum, protože jsem riziková skupina (nikoli věkem) a vím to. Chovám se prostě v rámci možností a systému zodpovědně. Naproti tomu mě baví ten anarchistický vedlejší jev. Jezdím s propadlým řidičákem, občanku mám propadlou už měsíc taky, a nikomu to nevadí. Mně by to nevadilo ani tak, ale kupodivu to nevadí ani eráru! Toho bych se držel i v době po-covidové, tohle se mi líbí:-)

                    4. Můžeš bejt superpřenašeč ty sám a ani o tom nevíš :)

                    5. S mojí imunitou pochybuju. Mne bohužel sejme všechno, co jen projde kolem.

                    6. „sejme všechno co jde kolem“. Jo. Odtud vítr fouká. Dál už nemusíš nic říkat.

                    7. Jdi radši na test, chceš po všech odpovědnost, tak jdi příkladem.

  8. Děkuji za članek, neboť bych podobně řval na plne hrdlo. To co se děje mi přijde že si vychovame pohodlnejší generaci (až na vyjimky), nebot pomalu odvykaji od zakladnich povinnosti a řadu. Chybi jim ten kolobeh, motivace, sport, koníčky, kamarati a všechny jine činnosti (soutěže, treninky, vylety se školou, muzea, koncerty, plavani.. atd..). Do toho dišt. vyuka neni všelek a ne možna pro všechny soc. skupiny, k tomu nekdy hod. denne u 1.stupne je dost malo. NEjak se zapomina na fyz. zdatnost a kondici, to přibude obeznich deti, to snad za 1.rep. byla situace lepší a o sociku ani neřikam, TV se celkem hoidnotila přísne. tak mnoho trpelivosti všem, ale ta mi již dochazi.

  9. František Závora pláče na špatném hrobě, protože české zákony pamatují na to, že dítě nechodí do školy a je vzděláváno jinak. Můj známý má osm dětí a ve škole nebyly NIKDY. Další znáí své tři děti také učí doma. Další známý žije s děvčetem ve srubu v lese, holka samozřejmě do školy nechodí, a vše funguje. Jen prostě stát na svém a místo plkání a stěžování si s režimeme domluvit v rámci zákona (a ten to umožňuje) nějaký schůdný kompromis. Mimochodem, Čechy jsou z hlediska svobodného přístupu ke vzdělání jednou z mekibrálnějších zemí na světě. Pravděpodobně nevíe, Františku, kolik je u nás alternativních škol, které se i učebním obsahem, stylem výuky a výchovy, denním režimeme, tak odlišují od klasických škol, že to nelze nazvat jinak nežli anarchií, chaosem ….. či svobodou. Přitom tyto školy dostávají ty samé dotace jako školy běžné. U nás jsou totiž státní (a státem podporované) všechny školy. Jen je nutno na ministerstvu předložit a nějak prosadit svou kocepci vzdělávání a program (většinou to projde) a pak jste free. Kdo vás bude asi tak kontrolovat, když tomu vašemu programu normální úředník nerozumí, případně je ten program neměřitelný?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017