Díky za super článek, rád se vracím i k vašim starším. Vrtačku jsem nakonec pořídil čínskou, protože byla přes kamaráda za velmi (velmi) výhodnou cenu. Z 99 % dělám se dřevem/plastem a tam tuhost není až tak zásadní. Spíš než tuhost využiji delší sloup a i možnost celou vrtačku otočit na sloupu o 90°, tím ji dostat i mimo pracovní stůl a mít tak pod vrtačkou cca metr a půl. Každopádně pořízení nějaké Jihokovky pro doplnění je stále aktuální. :)
semancko
Super clanok, dobry relax na piatkove popoludnie.
h72
Těžko říci, jaká sešlost zde vlastně panuje a jaká se tu celkem potkává, kdo a co je průměrná domácnost …. My jsme doma takoví kutilové a snažíme si leccos učinit sami, tedy stavíme domy, opravujeme auta, zahradní stroje atd. I schody, zábradlí, nábytek …. Na co stačíme. Vrtaček máme asi dvacet. Ručních dvanáct, patnáct, různých velikostí a síly, část na baterky (těch je vlastně docela hodně, nepočítáme je), asi osm stolních či sloupových. Něco je sto let staré, předělané, něco jen padesát. Většinou se mění veškeré uložení, někdy si stočíme i novou hřídel (soustruh s plným vybavením na všechny závity z roku 1947, dodělané digi odečty vzdáleností, frekvenční měnič, motorový posun supportu, dělička). Největší vrtačka váží tunu a měří dva metry, vlastně je to bývalý závitořez, automat se zpětným chodem (koncové vypínání, resp. přepínání). Je hodně fajn, na malé rychlosti ….
Jihokov máme v práci, několikrát, a domů to nechceme. Mám to různé důvody. Prostě jsou lepší vrtačky.
Malej Jarda
Šla řeč o domácnosti, nikoliv o STS (Chvojkovice), jak vyplývá z inventáře……..
Forge
Malej:
Domácnost bohatě vykryje jedna kvalitní příklepovka klidně z bazaru a jedna akučka.
K ní samo sada píčovinek, např bowden na zákoutí a úhlový nástavec.Samozřejmostí je malá gola.
Zbytek vyřeší švýcarák a americká páska.
SatanOkkY
Príklepovka stačí? A čo ak bude treba vŕtať betón?
Multitool je dobrá vec, ale nenahradí plnohodnotné náradie v dielni.
Forge
SatanOkkY:
Kvalitní jsi asi přehlédl.
Beton je bahínko, když máš vybavení.
A hlavně nechápu, co na tom nechápeš.
A hlavně neodpovídej a nerozumuj.
shane
Tak pokud nebydlíš v paneláku, tak se k vrtání do betonu prakticky nedostaneš, v cihlovým baráku jsou betonový obvykle akorát překlady a věnec. A kolikrát potřebuješ v paneláku vrtat do zdi? Těch pár děr ti příklepovka užužlá taky.
Sysop
Tak on obecne panelak neni k tomu, aby se v nem prilis tvorilo. Neco nekde prilepit, povesit obrazek, vycistit odpad a spadla klec na kanara. Kutil pujde spis do baraku, protoze tam nema vercajk trpeny v jedne stare skolni brasne kopnute v satne za skrini, alebrz urve alespon kus garaze, kdyz uz ne rovnou celou cimru ve sklepe.
Vyhoda bydleni v panelaku spociva, mimo jine, v tom, ze tam furu veci proste delat nemuzes. Ve finale i na tu vetsi diru do zdi si asi radeji pujcis SDSku od souseda, co ma chalupu a furt se v ni stoura.
V cihlovym baraku, pokud je tvuj, tak se muze stat, ze potrebujes nekde prosekat podlahu, nebo opravit prahy,… a mala SDSka uz se hodi.
Pravda je, ze dokud jsem zil v kralikarne, tak mi stacila priklepka od Bosche (mam ji, kupodivu dodnes a porad funguje).
Black.Matrix
Máš hezkej lis!
Forge
Mám starou sloupovku vs 32a.Nesmrtelná.
Ale když nemusím, tak nevrtám.V kovárně se hlavně probíjí.
Aris
No jo, to už je jiný sport. Upínání morse, strojní posuv, rozsahy otáček, robustnost… Super stroj.
U mě to supluje nástrojářská frézka. Kdyby měla větší výsuv pinoly (má jen 60mm) tak asi pošlu tu vrtačku do světa.
DF
@Forge: Ty jsi kovar? Co koves?
Forge
Jo.
Proč se ptáš?
Aby jsme nemarnili čas…
DF
@Forge: Ok, mne to staci.. Uz te budu ignorovat.
Ropak
Milý autore, připojuju se k pochvalám, všechny palce nahoru, pište dál.
Díky tomuhle článku jsem si dal celou tu soustružnickou ságu po letech znovu :-D
Krásný řemeslo, ať Vám dlouho dělá radost.
martin_100
Paráda!
Preqapuje mě ta adorace ručního sklíčidla. Mam ho na ruční Makitě apřivadí mě k šílenství. Bud se během vrtaní povolí. Nebo se v něm vrták protočí kdyz se hryzne a vrchol je kdyz se skličidlo zakousne a nejde povolit jinak než poklepem či sikovkama. Až ho vyměnim zaklasický tak s nim prvně šlehnu o zem a pak ho nakopnu že z garáže poleti pres půl zahrady.
Aris
Děkuji.
Záleží jak které. Na ručních vrtačkách jsou ty sklíčidla krátké a malé kvůli zachování přijatelných rozměrů. Logicky potom krátké čelisti mají menší upínací plochu. To co jsem tam dal je něco trochu jiného – vidíte jak je dlouhé? Delší čelisti čapnou vrták za větší plochu a není ten ochotný se protočit. A když už se tak stane, tak protočený vrták vyhodím, protože už nebude držet a způsobil by jen problémy.
Malej Jarda
Tak!
To jsou STROJNÍ sklíčidla, mají mnohem jemnější stoupání závitu, čili větší svěrnou sílu a samosvornost, delší a přesně tvarově broušené čelisti, navíc tepelně zušlechtěné. Vrták sevřou větší silou a daleko přesněji – jejich házivost ve srovnání se zámečnickými sklíčidly do ručních vrtaček je o dva řády nižší.
Malej Jarda
Pro sklíčidlo na příklepovce, plný bordelu ze zdí, který nikdo nikdy ani nevyfoukal kompresorem, natož ještě vypláchnul naftou a máznul, je zázrakem, že vůbec nějak funguje. Jaký pán, takový krám…….
Makita je v tom nevině, je pro řemeslníky, ne kovozemědělce a kutily……
Aris
Nevím jak Makita, ale třeba Bosch dává na modré řady sklíčidla Röhm. A jak píšeš, když to občas vyfoukneš tak to bude makat spolehlivě. Kdo by se dneska tahal s kličkou?
Malej Jarda
Nikdy jsem kvalitu / výrobce sklíčidel „zednických“ vrtaček nezkoumal, takže pro mě nová informace. Ve strojní praxi se s tím ponejvíc šroubuje a svrtávají krycí plechy……
Röhm samozřejmě je synonymum kvality, budou mít minimální opotřebení a nesmrtelnost v rukách řemeslníka, ale vzhledem k určení těchto vrtaček / sklíčidel Röhmům stejně nezbývá, než nechat takové vůle, aby to fachčilo i ve stavební praxi. Takže strojní přesnost taky nemohou mít a navíc tyhle vrtadla taky nestojí lídlofku, že……
Dlužno doplnit, že od pravěku existují strojní sklíčidla i v klasickém kličkovacím provedení. Dřív na strojních / stolních / sloupových / konzolových / speciálních vrtačkách, do soustruhů a frézek ani jiná sklíčidla nebyla. Od pohledu jsou lepčejší, bo i svrchu broušená, trochu větší = delší tvrdé broučené čelisti, které se ani povolené nevaklají, klička v nich přesně drží a nebývá lisovaná. Výrobce je v katalogu také uvádí jako strojní se sníženou házivostí a cena tomu odpovídá. Nicméně těm dnešním rychloupínákům nesahají v přesnosti ani po kotníky a nejsou samosvorná.
Dnešní strojní rychloupínačky totiž mají zcela odlišnou konstrukci. Taky se při utahování neotáčí jen svrchní objímka, jak známe z ručních / kličkových vrtaček, ale točí se celé sklíčidlo včetně čelistí – jen vřeteno stojí. Tím je dosaženo samosvornosti, neb čím větší krouticí moment, tím víc se utahuje. Je li to sklíčidlo na béčkový kužel, pak je ještě víc prodloužené a nahoře má prstenec pro přidržení (klíčem, sikovky jsou na potrubí). Ty přímo s morse trnem jsou přesnější, bez prodloužení, nepotřebují protikus B kuželu, a klíčem lze přidržet přímo vřeteno, neboť u morse vřeten jsou plošky pro klíč normovanou povinností. Na trhu nutno pátrat, převažuje nabídka těch pro béčkový kužel. Pro silnější utažení mívají strojní rychloupínáky po obvodu hmatníku ještě navrtané otvory pro hákový klíč. Já utahuju rukou, naprosto dostatečné, ale vřeteno si klíčem přidržím (netřeba u koníku).
Jejich velikost i hmotnost je oproti zámečnickým asi dvojnásobná, tahat se s tím ručně by byl vopruz. A vyrábí se v rozšířené řadě upínacích průměrů, běžně Ø18, ale i Ø23 a Ø28mm, a to už je dvouruční „macek“.
K soustruhu do koníka mám to Ø18mm, do frézky Ø23mm, obě přímo s morse trnem.
K ručnímu vrtání na větších (strojních) dílech a konstrukčních skupinách se poslední desetiletí osvědčily magnetické vrtačky, které se pevně přimagnetují k obrobku, anebo nějakému magnetickému přípravku v případě nemagnetického, anebo divotvarého obrobku. A Světe div se, strojní sklíčidla jsou u nich nabízena už v základu a taky stojí Xnásobek ceny lídlofky…..
Nebudu ti fušovat do spisovatelství, na to nemám gebíre. Inspirace je k dispozici.
Aris
K těm sklíčidlům s integrovaným morse trnem: Také mají kratší stavbu než ty standardní a ušetří ti cca 4 – 5 cm v pracovním prostoru. Používám to a dost jsem si na to zvyknul. Buď to dělá Format, nebo třeba Garant od Hoffmana ( kat. č. 341122 2 ). Podiv se na to.
DF
Jak se da upnout vrtak s valcovou stopkou do Morse?
Forge
DF:
Jednoduše.Do stopky.
DF
Do stopky? Nerozumim.. Me napadlo klestinove sklicidlo s redukci na Morse, ale to je dost nesikovne.
Aris
Třeba přes to sklíčidlo. Ten morse kužel je stopka integrovaná přímo v těle sklíčidla. Řekl bych, že použití takových bylo zamýšleno na soustruhy s kratší točnou délkou.
Forge
Aris:
Máš můj obdiv.Ve volném čase si najdeš čas na dotazy typu:
Kde vychází sluníčko?Červánky jsou ráno i večer, tak nevím…
Aris
Na to asi musíš být nadšenec.
Malej Jarda
Nijak.
Ale do morse díry možno vrazit sklíčidlo s morse trnem, o kterém básním shora.
Strojní sklíčidla bohužel mají i dolní mez upnutí, např. ta do Ø18mm upnou nejméně trojku stopku.
Pro jemněmněhomni mechaniku nutno mít ještě nejmenší „mikrosklíčidlo“ do Ø6mm, které upíná už od Ø0,5mm. Samozřejmě taky s morse trnem do té díry ve vřeteni.
K sériové produkci v CNC vrtačkách se běžně používají stopkové vrtáky s jednotnou stopkou 3mm, nebo 1/8″, v kleštině a desetitisíce otáček za minutu. Hodí se i v tomto případě, ale bacha na materiál vrtá(č)ku. Běžně jsou karbidové, čili křehké a použitelné jen v robusním stroji s přesným chodem vřetena bez vibrací.
Tož tak.
DF
Prave proto bych uvazoval o klestinovem sklicidle.
Malej Jarda
To je oxymoron.
Buď sklíčidlo, nebo kleštinový upínač.
Sklíčidlo je jeden ks s rozsahem upnutí od Šumavy k Tatrám. Praktické, pohotové, univerzální, relativně levné, ale s omezenou přesností.
Kleštinový upínač je kleštinové pouzdro / unašeč a kufr kleštin, bo jedna kleština má rozpětí upínání jen ±0,5-1mm, např Ø6-7mm. Takže pro upínání do Ø18mm jich potřebuješ alespoň 15, bo ty velké mají těch ±1mm, teda např. Ø16-18mm. Všechno broušené ve vysoké přesnosti, takže to fest leze do šrajtofle. Cena upínače s trnem + tři kleštiny bývá souměřitelná se sklíčidlem. Samotná jedna velká kleština ER50 pro přesné upínání u soustruhů a brusek na kulato, bo univerzálky žádnou oslnivou přesnost nemají, v brusičské třídě přesnosti 00 stojí u brandového výrobce cca 3 litry. Ty malé pro vrtáky přijdou na několik stovek.
Kleštinové upínání je vůbec nejpřesnější (soustřednost, souosost, házivost) a tak ho používají i přesné brusky nástrojů – fréz, vrtáků, výstružníků, kalibrů a tak. A taky nejdražší.
DF
..ale hovno, říká se tomu kleštinový upínač, ty oxymorone.
Malej Jarda
??????????????? ‹(•¿•)› ?????????????????
DF 12.1.2025 v 0:46 : „Prave proto bych uvazoval o klestinovem sklicidle.“
Ale netřeba házet flintu, i mně se občas zadaří………
semancko
A don potrebujes tie jednotlive kliestiny ako pise Maly jarda.
Malej Jarda
Jawohl.
Ve Chčíně je dělá povícero výrobců a lze vyselektovat i velmi solidní nástrojařskou kvalitu za třetinovou cenu evropských brandů.
Malej Jarda
JJ, mám – vím – píšu.
martin_100
Vidís vercajk vyfoukavam pravidelně ale ten plastovej shit je bolt na ozdobu. Na akuně nam kovovy a to funguje skvěle. Na nanitu hodim normální kličkový sklíčidlo a bude klid.
De_Bill
Asi tak. Plech je dobrej na střechu. Ale co není odlitý a kovaný, tak je k ničemu.
Nadhera. Gratuluji.
Díky za super článek, rád se vracím i k vašim starším. Vrtačku jsem nakonec pořídil čínskou, protože byla přes kamaráda za velmi (velmi) výhodnou cenu. Z 99 % dělám se dřevem/plastem a tam tuhost není až tak zásadní. Spíš než tuhost využiji delší sloup a i možnost celou vrtačku otočit na sloupu o 90°, tím ji dostat i mimo pracovní stůl a mít tak pod vrtačkou cca metr a půl. Každopádně pořízení nějaké Jihokovky pro doplnění je stále aktuální. :)
Super clanok, dobry relax na piatkove popoludnie.
Těžko říci, jaká sešlost zde vlastně panuje a jaká se tu celkem potkává, kdo a co je průměrná domácnost …. My jsme doma takoví kutilové a snažíme si leccos učinit sami, tedy stavíme domy, opravujeme auta, zahradní stroje atd. I schody, zábradlí, nábytek …. Na co stačíme. Vrtaček máme asi dvacet. Ručních dvanáct, patnáct, různých velikostí a síly, část na baterky (těch je vlastně docela hodně, nepočítáme je), asi osm stolních či sloupových. Něco je sto let staré, předělané, něco jen padesát. Většinou se mění veškeré uložení, někdy si stočíme i novou hřídel (soustruh s plným vybavením na všechny závity z roku 1947, dodělané digi odečty vzdáleností, frekvenční měnič, motorový posun supportu, dělička). Největší vrtačka váží tunu a měří dva metry, vlastně je to bývalý závitořez, automat se zpětným chodem (koncové vypínání, resp. přepínání). Je hodně fajn, na malé rychlosti ….
Jihokov máme v práci, několikrát, a domů to nechceme. Mám to různé důvody. Prostě jsou lepší vrtačky.
Šla řeč o domácnosti, nikoliv o STS (Chvojkovice), jak vyplývá z inventáře……..
Malej:
Domácnost bohatě vykryje jedna kvalitní příklepovka klidně z bazaru a jedna akučka.
K ní samo sada píčovinek, např bowden na zákoutí a úhlový nástavec.Samozřejmostí je malá gola.
Zbytek vyřeší švýcarák a americká páska.
Príklepovka stačí? A čo ak bude treba vŕtať betón?
Multitool je dobrá vec, ale nenahradí plnohodnotné náradie v dielni.
SatanOkkY:
Kvalitní jsi asi přehlédl.
Beton je bahínko, když máš vybavení.
A hlavně nechápu, co na tom nechápeš.
A hlavně neodpovídej a nerozumuj.
Tak pokud nebydlíš v paneláku, tak se k vrtání do betonu prakticky nedostaneš, v cihlovým baráku jsou betonový obvykle akorát překlady a věnec. A kolikrát potřebuješ v paneláku vrtat do zdi? Těch pár děr ti příklepovka užužlá taky.
Tak on obecne panelak neni k tomu, aby se v nem prilis tvorilo. Neco nekde prilepit, povesit obrazek, vycistit odpad a spadla klec na kanara. Kutil pujde spis do baraku, protoze tam nema vercajk trpeny v jedne stare skolni brasne kopnute v satne za skrini, alebrz urve alespon kus garaze, kdyz uz ne rovnou celou cimru ve sklepe.
Vyhoda bydleni v panelaku spociva, mimo jine, v tom, ze tam furu veci proste delat nemuzes. Ve finale i na tu vetsi diru do zdi si asi radeji pujcis SDSku od souseda, co ma chalupu a furt se v ni stoura.
V cihlovym baraku, pokud je tvuj, tak se muze stat, ze potrebujes nekde prosekat podlahu, nebo opravit prahy,… a mala SDSka uz se hodi.
Pravda je, ze dokud jsem zil v kralikarne, tak mi stacila priklepka od Bosche (mam ji, kupodivu dodnes a porad funguje).
Máš hezkej lis!
Mám starou sloupovku vs 32a.Nesmrtelná.
Ale když nemusím, tak nevrtám.V kovárně se hlavně probíjí.
No jo, to už je jiný sport. Upínání morse, strojní posuv, rozsahy otáček, robustnost… Super stroj.
U mě to supluje nástrojářská frézka. Kdyby měla větší výsuv pinoly (má jen 60mm) tak asi pošlu tu vrtačku do světa.
@Forge: Ty jsi kovar? Co koves?
Jo.
Proč se ptáš?
Aby jsme nemarnili čas…
@Forge: Ok, mne to staci.. Uz te budu ignorovat.
Milý autore, připojuju se k pochvalám, všechny palce nahoru, pište dál.
Díky tomuhle článku jsem si dal celou tu soustružnickou ságu po letech znovu :-D
Krásný řemeslo, ať Vám dlouho dělá radost.
Paráda!
Preqapuje mě ta adorace ručního sklíčidla. Mam ho na ruční Makitě apřivadí mě k šílenství. Bud se během vrtaní povolí. Nebo se v něm vrták protočí kdyz se hryzne a vrchol je kdyz se skličidlo zakousne a nejde povolit jinak než poklepem či sikovkama. Až ho vyměnim zaklasický tak s nim prvně šlehnu o zem a pak ho nakopnu že z garáže poleti pres půl zahrady.
Děkuji.
Záleží jak které. Na ručních vrtačkách jsou ty sklíčidla krátké a malé kvůli zachování přijatelných rozměrů. Logicky potom krátké čelisti mají menší upínací plochu. To co jsem tam dal je něco trochu jiného – vidíte jak je dlouhé? Delší čelisti čapnou vrták za větší plochu a není ten ochotný se protočit. A když už se tak stane, tak protočený vrták vyhodím, protože už nebude držet a způsobil by jen problémy.
Tak!
To jsou STROJNÍ sklíčidla, mají mnohem jemnější stoupání závitu, čili větší svěrnou sílu a samosvornost, delší a přesně tvarově broušené čelisti, navíc tepelně zušlechtěné. Vrták sevřou větší silou a daleko přesněji – jejich házivost ve srovnání se zámečnickými sklíčidly do ručních vrtaček je o dva řády nižší.
Pro sklíčidlo na příklepovce, plný bordelu ze zdí, který nikdo nikdy ani nevyfoukal kompresorem, natož ještě vypláchnul naftou a máznul, je zázrakem, že vůbec nějak funguje. Jaký pán, takový krám…….
Makita je v tom nevině, je pro řemeslníky, ne kovozemědělce a kutily……
Nevím jak Makita, ale třeba Bosch dává na modré řady sklíčidla Röhm. A jak píšeš, když to občas vyfoukneš tak to bude makat spolehlivě. Kdo by se dneska tahal s kličkou?
Nikdy jsem kvalitu / výrobce sklíčidel „zednických“ vrtaček nezkoumal, takže pro mě nová informace. Ve strojní praxi se s tím ponejvíc šroubuje a svrtávají krycí plechy……
Röhm samozřejmě je synonymum kvality, budou mít minimální opotřebení a nesmrtelnost v rukách řemeslníka, ale vzhledem k určení těchto vrtaček / sklíčidel Röhmům stejně nezbývá, než nechat takové vůle, aby to fachčilo i ve stavební praxi. Takže strojní přesnost taky nemohou mít a navíc tyhle vrtadla taky nestojí lídlofku, že……
Dlužno doplnit, že od pravěku existují strojní sklíčidla i v klasickém kličkovacím provedení. Dřív na strojních / stolních / sloupových / konzolových / speciálních vrtačkách, do soustruhů a frézek ani jiná sklíčidla nebyla. Od pohledu jsou lepčejší, bo i svrchu broušená, trochu větší = delší tvrdé broučené čelisti, které se ani povolené nevaklají, klička v nich přesně drží a nebývá lisovaná. Výrobce je v katalogu také uvádí jako strojní se sníženou házivostí a cena tomu odpovídá. Nicméně těm dnešním rychloupínákům nesahají v přesnosti ani po kotníky a nejsou samosvorná.
Dnešní strojní rychloupínačky totiž mají zcela odlišnou konstrukci. Taky se při utahování neotáčí jen svrchní objímka, jak známe z ručních / kličkových vrtaček, ale točí se celé sklíčidlo včetně čelistí – jen vřeteno stojí. Tím je dosaženo samosvornosti, neb čím větší krouticí moment, tím víc se utahuje. Je li to sklíčidlo na béčkový kužel, pak je ještě víc prodloužené a nahoře má prstenec pro přidržení (klíčem, sikovky jsou na potrubí). Ty přímo s morse trnem jsou přesnější, bez prodloužení, nepotřebují protikus B kuželu, a klíčem lze přidržet přímo vřeteno, neboť u morse vřeten jsou plošky pro klíč normovanou povinností. Na trhu nutno pátrat, převažuje nabídka těch pro béčkový kužel. Pro silnější utažení mívají strojní rychloupínáky po obvodu hmatníku ještě navrtané otvory pro hákový klíč. Já utahuju rukou, naprosto dostatečné, ale vřeteno si klíčem přidržím (netřeba u koníku).
Jejich velikost i hmotnost je oproti zámečnickým asi dvojnásobná, tahat se s tím ručně by byl vopruz. A vyrábí se v rozšířené řadě upínacích průměrů, běžně Ø18, ale i Ø23 a Ø28mm, a to už je dvouruční „macek“.
K soustruhu do koníka mám to Ø18mm, do frézky Ø23mm, obě přímo s morse trnem.
K ručnímu vrtání na větších (strojních) dílech a konstrukčních skupinách se poslední desetiletí osvědčily magnetické vrtačky, které se pevně přimagnetují k obrobku, anebo nějakému magnetickému přípravku v případě nemagnetického, anebo divotvarého obrobku. A Světe div se, strojní sklíčidla jsou u nich nabízena už v základu a taky stojí Xnásobek ceny lídlofky…..
Nebudu ti fušovat do spisovatelství, na to nemám gebíre. Inspirace je k dispozici.
K těm sklíčidlům s integrovaným morse trnem: Také mají kratší stavbu než ty standardní a ušetří ti cca 4 – 5 cm v pracovním prostoru. Používám to a dost jsem si na to zvyknul. Buď to dělá Format, nebo třeba Garant od Hoffmana ( kat. č. 341122 2 ). Podiv se na to.
Jak se da upnout vrtak s valcovou stopkou do Morse?
DF:
Jednoduše.Do stopky.
Do stopky? Nerozumim.. Me napadlo klestinove sklicidlo s redukci na Morse, ale to je dost nesikovne.
Třeba přes to sklíčidlo. Ten morse kužel je stopka integrovaná přímo v těle sklíčidla. Řekl bych, že použití takových bylo zamýšleno na soustruhy s kratší točnou délkou.
Aris:
Máš můj obdiv.Ve volném čase si najdeš čas na dotazy typu:
Kde vychází sluníčko?Červánky jsou ráno i večer, tak nevím…
Na to asi musíš být nadšenec.
Nijak.
Ale do morse díry možno vrazit sklíčidlo s morse trnem, o kterém básním shora.
Strojní sklíčidla bohužel mají i dolní mez upnutí, např. ta do Ø18mm upnou nejméně trojku stopku.
Pro jemněmněhomni mechaniku nutno mít ještě nejmenší „mikrosklíčidlo“ do Ø6mm, které upíná už od Ø0,5mm. Samozřejmě taky s morse trnem do té díry ve vřeteni.
K sériové produkci v CNC vrtačkách se běžně používají stopkové vrtáky s jednotnou stopkou 3mm, nebo 1/8″, v kleštině a desetitisíce otáček za minutu. Hodí se i v tomto případě, ale bacha na materiál vrtá(č)ku. Běžně jsou karbidové, čili křehké a použitelné jen v robusním stroji s přesným chodem vřetena bez vibrací.
Tož tak.
Prave proto bych uvazoval o klestinovem sklicidle.
To je oxymoron.
Buď sklíčidlo, nebo kleštinový upínač.
Sklíčidlo je jeden ks s rozsahem upnutí od Šumavy k Tatrám. Praktické, pohotové, univerzální, relativně levné, ale s omezenou přesností.
Kleštinový upínač je kleštinové pouzdro / unašeč a kufr kleštin, bo jedna kleština má rozpětí upínání jen ±0,5-1mm, např Ø6-7mm. Takže pro upínání do Ø18mm jich potřebuješ alespoň 15, bo ty velké mají těch ±1mm, teda např. Ø16-18mm. Všechno broušené ve vysoké přesnosti, takže to fest leze do šrajtofle. Cena upínače s trnem + tři kleštiny bývá souměřitelná se sklíčidlem. Samotná jedna velká kleština ER50 pro přesné upínání u soustruhů a brusek na kulato, bo univerzálky žádnou oslnivou přesnost nemají, v brusičské třídě přesnosti 00 stojí u brandového výrobce cca 3 litry. Ty malé pro vrtáky přijdou na několik stovek.
Kleštinové upínání je vůbec nejpřesnější (soustřednost, souosost, házivost) a tak ho používají i přesné brusky nástrojů – fréz, vrtáků, výstružníků, kalibrů a tak. A taky nejdražší.
..ale hovno, říká se tomu kleštinový upínač, ty oxymorone.
??????????????? ‹(•¿•)› ?????????????????
DF 12.1.2025 v 0:46 : „Prave proto bych uvazoval o klestinovem sklicidle.“
! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! (_)•(_) ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Blít či neblít ?
Ale netřeba házet flintu, i mně se občas zadaří………
A don potrebujes tie jednotlive kliestiny ako pise Maly jarda.
Jawohl.
Ve Chčíně je dělá povícero výrobců a lze vyselektovat i velmi solidní nástrojařskou kvalitu za třetinovou cenu evropských brandů.
JJ, mám – vím – píšu.
Vidís vercajk vyfoukavam pravidelně ale ten plastovej shit je bolt na ozdobu. Na akuně nam kovovy a to funguje skvěle. Na nanitu hodim normální kličkový sklíčidlo a bude klid.
Asi tak. Plech je dobrej na střechu. Ale co není odlitý a kovaný, tak je k ničemu.