Vohnoutí flotila

Featured Image

Fascinuje mě, do čeho jsou ochotni někteří naši spoluobčané usednout a hnát se v tom jako s větrem o závod. Dokonce jsou tak odvážní, že si do toho posadí i další lidi, a pak se hrozně diví, že jim z toho někdo vypadne mrtvej. Posuďte sami.

1. Je to dobrý.

Že opravuji ve svém volném čase auta je známo. Dělám věci, které jinde neudělali, týkající se například diagnostiky, přičemž mám dojem, že by mi neumětelství značkových servisů zajistilo obživu až do konce života. Nebo opravy favoritů pro lidi, které buď znám anebo nejsou v balíku, většinou studenty a důchodce. Takhle se mi objevil v dílně jeden stroj. Majitel přes 60 let, auto najeto 36000 km, Š Favorit 135LS z roku 1992. Problém: z levého zadního kola prý něco teče.

Domluvili jsme se na termínu. Tázal jsem se, zda mám dodat brzdové válečky a spotřební materiál, odpovědí mi bylo, že ne, že pán vše má. Ve stanovenou dobu se dostavil pan majitel s autem a dvěma válečky v, lidově prasátky, a brzdovou kapalinu na dolití. Ohledání vozu: Brzdový váleček LZ netěsný, PZ kolo zůstává zabržděné, PP kolo nebrzdí skoro vůbec (rezatý kotouč), stav brzdové kapaliny 50%, jeden brzdový okruh zcela bez šťávy. Netěsný výfuk mezi 1. a 2. dílem, další různé závady. STK a EM ve 4/2011 naprosto OK, kontrolní známky vylepeny. Prý to zajišťoval jakýsi servis. Namítal jsem, že to auto nikdy nemohlo regulérní STK projít, protože nebrzdí nejméně na dvě kola. Odpovědí mi bylo, že hlavní je, že to prošlo a majitel že má zase dva roky klid.

V tomto případě systém pravidelných technických prohlídek odvedl pozornost toho prostého muže od bezpečného používání jeho vlastního auta, protože se soustředil na absolvování prohlídky a odhlédl od stavu svého auta. Kdyby žádná STK nebyla, možná by se tak nezachoval, možná by se zachoval stejně, ale každopádně už to nemohlo být horší.

Akce: Demontáž prasátka LZ. Prasátko bylo vevnitř vyrezlé, pístky nepohyblivé, tento stav trval již mnoho měsíců, podle toho, jak to bylo festovně zarezlé. Demontáž brzdy, náboje, namazání zcela suchých ložisek, vyčištění. Upozornil jsem pana majitele, že by se správně mělo vyměnit brzdové obložení, tzv. pakny, protože by neměly přijít do styku s brzdovou kapalinou a pokud se tak stane, nejsem s to je vymýt dokonale natolik, aby měly původní vlastnosti. Bylo mi řečeno, že je to dobrý. Měl jsem i nějaké další poznámky ke stavu brzdových hadic, to bylo také dobrý. Následovala opětovná montáž brzdy a zástavba dodaného prasátka. Po přišroubování trubky a pokusu o odvzdušnění se ukázalo, že prasátko má špatně provedený závit pro trubku, ten je celkově delší a trubka ve spoji netěsní, protože nedosedne na těsnící kužel. Patrně se jednalo o prasátko pro novější verzi Favoritu. Namontováno druhé prasátko, po proměření závitu, těsnost nyní OK. Toto prasátko se nedalo odvzdušnit, protože v něm namontovaný odvzdušňovací šroub neměl vyvrtanou díru. Použil jsem jiný šroub ze svých zásob ND. Dotazoval jsem se po původu takto mizerných prasátek, bylo mi řečeno, že je koupil v obchodě (což jsem naprosto neočekával, myslel jsem, že mu je zaslala ze Švýcarska klinika Dignitas).
 

 
Navrhl jsem v opravě nepokračovat, protože prasátka jsou pochybné kvality a aby je šel reklamovat tam, kde je koupil. Bylo mi řečeno, že je to dobrý. Protože jsem neměl už žádná další prasátka, PZ kolo jsem opravil provizorně zalapováním vodících ploch pístků válečku s tím, že celý váleček je vyrezlý a je třeba ho vyměnit při nejbližší příležitosti, například za týden že si na to udělám čas. Odmítl jsem použít brzdovou kapalinu, kterou si pan řidič donesl, protože byla už nějakou dobu otevřená, i přes sdělení, že to je dobrý. Při odvzdušnění brzd jsem narazil na problém, že u PP kola nešel povolit odvzdušňovací šroub. Brzdová kapalina nebyla údajně nikdy měněna (výrobce předepisuje její výměnu každé dva roky), takže prý se nemám divit. Já se nedivil. Navrhl jsem, že demontuji celý přední brzdič a na šroub trochu „dýchnu“, bylo mi řečeno, že to je dobrý a je už spousta hodin. Serem na brzdy, nestihnem zprávy a každodenní channelling vopirátech. Také jsem konstatoval, že přední brzdič má extrémní vůli na vodících trnech a brzdy budou vibrovat. Ano, prý vibrují, ale to je dobrý. V podstatě to bylo jedno, protože PP kolo dále nebrzdilo, tím se částečně řešil i problém vibrací. Explicitně a in no uncertain terms jsem řekl, že to auto má v háji brzdy a že jsem opravil netěsnost na jednom kole neznamená, že celé brzdy jsou v pořádku. Bylo mi řečeno, že je to dobrý a hlavně že to neteče. Nemohu nikomu zadržet auto jen proto, že je debil, takže zákazník s polobrzdícím autem odjel a do dnešního dne se neohlásil.

Rozhodně nešlo o peníze, kdyby to tak jen náznakem bylo, opravu v trvání ca 2,5 hodiny bych provedl zdarma a kompenzoval si to na odstraňování nějakého zprasku lamerů z Škoda Ser Více.

Kdyby do vás někde na křižovatce vletěl zezadu červený favorit a jeho řidič se vyžíval v sousloví „to je dobrý“, tak o tom něco vím. Neměl jsem z té opravy dobrý pocit, ale každý svého štěstí strůjcem. Hlavně že z toho nic neteče a má to STK.

2. Twingo z mediálně známé bouračky

Čtenářům je patrně známa mediální kauza, kdy městský zostudypytel Vavřinec prováděl v Nissanu GT-R honění s nějakým ruským občanem ve voze stejného typu, přičemž si chtěli vzájemně dokázat, kdo ho má větší (výkon). Při této činnosti se oběma honičům podařilo údajně vystrčit ze silnice Renault Twingo, jehož na THC pozitivní řidič zahynul. Od Laciniády jsem krajně rezervovaný k takovým zprávám, nevím, co se tam ve skutečnosti odehrálo, takže nebudu vynášet žádné soudy. Spokojím se s konstatováním, kterým jsem si téměř jist, totiž že oba přeživší aktéři mají ptáky malinké jako veverčí ouška.

Co mě však zaujalo, byla fotografie vozu Renault, kterou zveřejnil Blesk. Současně se jedná o studii podvozkového systému tohoto vozu.
 

 
Je z ní patrné, že:

– LP pneu je ojetá  (asi to bylo ještě dobrý)
– PP pneu na tom není o mnoho lépe
– koroze prahů, podélných nosníků, blatníků, podběhů, u LP kola nejspíš podlahy
– celkově neudržovaný stav vozidla, kvůli chybějícím známkám údržby, oprav nebo známek jakýchkoli činností směřujících k zachování jízdních vlastností vozu činím sporným ještě stav tlumičů, zavěšení kol, řízení a brzd. Proč spravovat auto, když si můžu smotnout brčko
– vysloveně tristní pasivní bezpečnost vozu už z výroby, zde ještě podtrženou korozí
– patrně nezapnuté pásy řidiče dej mu pámbu věčnou slávu

Podnikat s tímhle vyhýbací manévr je jako strkat hlavu do krokodýlí tlamy. Nejsou tady vyhlídky na úspěch, protože to auto i jeho řidič měli potíže jet rovně, natož pořádat losí testy. Kdo dobrovolně usedá do něčeho takového a jezdí s tím po rychlostní komunikaci, ten může snad už jen spoléhat na parareligiózní fenomény, že ho ochrání sv. Kryštof, bodový systém nebo dopravní policie. Ten debil si už dlouho jezdil pro smrt, kdyby nepotkal tu dvojici onanistů, tak by to samé způsobila srnka, nepozorný chodec nebo nalitý cyklista možná jen o kilometr dál.
 
3. Pekelný trest

Aby článek nevyzněl tak chmurně, tak jsem dnes slyšel krásný vtip o tom, co se v podstatě může stát každému z nás.
 
Vít Bárta přijde do pekla, čemuž není těžké uvěřit. Lucifer ocení jeho přínos pro společnost, zatočení s osobou blízkou, vydírání slev z jichž dohodnutých cen po stavebních firmách apod. a protože to na něj udělalo dojem, že mu udělá laskavost a dá mu vybrat, jaká muka pekelná chce podstupovat. Zavede ho do první místnosti a tam vaří čerti ministra Dobeše v kotli na ohni. Bárta je otřesen a skřehotá, tohle že nechce. V druhé místnosti zrovna napichují čerti předsedu Johna na kůl, Bárta také nemá zájem. Ve třetí místnosti je ke zdi připoutaný poslanec Huml a poslankyně Kočí mu kouří péro. Bárta zajásá… to chci, to beru! Lucifer pronese: „Kristýno, jsi volná!“


20.06.2011 D-FENS

12345 (4x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
1 954x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017