Úsporný balíček - zpět na článek

Počet komentářů: 139

 1. FU: kdyz pominu prokazatelny dopad zruseni eet treba na placeni dani vietnamci, zajimal jsem se v konkretnich pripadech kolik teda bylo zruseno pracovnich mist. 0. Kdyz jsem kdysi zjistil ze hotovosti na FU uz nezaplatim, stejna otazka. 0. Sestehovanim uradu opravdu nekteri lide nepokracuji. Pul roku se jim hleda nahrada a pak rocni odstupne. Takze zatim 0. Pritom jeste nedavno nam tamejsi management predvedl ze muze bez vetsich nasledku fungovat s pulkou lidi (covid cirkus)… Funguje takto vetsina statem vedenych instituci… cim vice uredniku, tim vice dotaci. Tim vice malych domu. Kupceni s cj. A jine a dalsi vynalezy. Zde opravdu smerujeme ala .ua

  1. Detrotismus ala amerika, však ten špičkový hit ekonomizace & evergreen šíří kde industrializují i s aspen tour.
   https://www.youtube.com/watch?v=Rr8ljRgcJNM

  2. Na mistne prislusnem FU doslo k „uprave“ ordinacnich hodin pro plebs behem kovitu. Kupodivu, dodnes se to do starych koleji nevratilo, ackoli vsichni urednici jsou na svych mistech, jako pred kovitem. Si rikam, kdy ten FU zrusi hodiny pro verejnost uplne…?

  3. Díky platonickému vztahu s osobou zasvěcenou vím, že:
   1. Lidi z EET na finančákách byli povětšinou skutečně „odejditi“. To znamená, že jim bylo nabídnuto jiné volné pracovní místo na služebním úřadu. Seděl jsi v Boleslavi na EET, tak máme pro tebe místo na kontrole v Příbrami (obojí je jeden úřad). Nevzals? Smůla, protože služební úřad a služební zákon. Odstupné NULA.
   2. Některé lidi z EET (ty „lepší“) si nechali, protože finančák je takový moloch, že pořád někdo odchází pryč, odchází do doochodu, nebo i umře ve služební židli. Takže se osvědčený člověk zaparkuje na neslužebním místě, kde si počká na uvolnění služebního místa. Služební místo mu buď uvolněno „násilně“ zrychleně (viz bod 1.), nebo si počká.
   _
   Mimochodem 1. i 2. bod stále probíhají, protože zrušení běží teprve od 1.1.2023.

   1. V mem pripade slo/jde o zrejme lepsi team metodiku na GR, kompletne prejmenovany a tedy zaparkovany, delajici podradnou praci.

   2. Já si pamatuju, že když jsem tak před 15-20 lety přišel občas něco řešit na finančák kvůli DPH, tak slečna/paní na vyměřovacím měla před sebou (nebo někde bokem) stoh přiznání a datlila to do počítače.
    Už poměrně dlouho je DPH elektronicky, ale nějaký úbytek pracovníků GFŘ jsem nezaznamenal.
    Teď i podnikatelé – fyzické osoby budou muset (nebo už musí – až tak to nesleduju) podávat přiznání k dani z příjmů elektronicky a tak nějak si myslím, že nějaký úbytek pracovník GFŘ taky nebude.

    1. Před 15 lety jich bylo o 3000 méně.

     1. Takže to vypadá, že digitalizace státu ještě nějaké ty místa vytvoří místo toho, aby je ušetřila.

      1. mysiš že se příživníci dobrovolně seberó a pudó makat (nebo zdechnót)?

       1. Já naivně myslel, že by se třeba nějaké ty úřednické místa, až bude ta slavná digitalizace hotová, mohli zrušit. Takže by to nebylo dobrovolné. Ale vývoj na GFŘ ukazuje jiným směrem.
        Asi si zase pustím Jistě pane ministře.

        1. Na druhou stranu je také nutné uvést, že před 15 lety bylo plátců DPH 441 tis., dnes jich je skoro 550 tis. Takže nárůst zaměstnanců o 20% si zdůvodní lehce, když počet plátců DPH stoupl o 24%. U ostatních daní nevím, to jsem na internetu nedohledal.

         1. Kdyby ty přiznání byly v papíru a přepisovali je, tak budiž. Na druhou stranu nejenom přiznáním k DPH živ je finanční úředník.

  4. ty se vole akorát prokazatelnej kokot, rákosníci mají z berní akorát prdel, dycky mělo, mají a budou mít

 2. Nejvíc o těch daních hovoří Tajemství staré bambitky. Tam je ten princip zcela zřejmý, jak to funguje a pro koho.
  Nevím, proč to spoustě lidí nedochází, když třeba vezmeme bydlení. Vezměme třeba rodinný dům. Zaplatíte úroky bance za poskytnutí úvěru. Zaplatíte už ze svých jednou zdaněných peněz, které si vyděláte, daň za materiál, za jednotlivé pracovníky atd. A následně znovu opakovaně platíte daň… No není to absurdné???
  A osobně vidím jako cestu do pekla teď zvýšíme daně těm „bohatým“, pak těm, co mají víc nemovitostí, pak těm, co mají auto se spalovacím motorem, pak těm, co mají byt… Salámová metoda.

  1. Se me v tydnu ptala sousedka, jestli mam nejake zpravy, kdy se zase zlevni zradlo. Chudak babka. Taxem ji rekl, ze zlevnovat se nic nebude, protoze statni urednici na tom maji vic DPH. Koukala na mne a povida „a jak to delali ti komunisti, ze DPH nebylo?“ a ja jsem ji odpovedel „kradli zase jinak, babi“.

   1. Komanči měli taky DPH. Akorát tomu říkali daň z obratu (73/1952 Sb.). Daň z obratu je vlastně DPH, kdy nejde dělat podvody s nadměrným odpočtem, protože vše se zdaní až na konci. Je to to samé, jako DPH se 100% režimem přenesení daňové povinnosti. Babiš se k tomu chtěl vrátit, dokonce vykřičel výjimku v EU.

    1. Ja jsem podnikal dva roky pred kotrmelcem, ale na dan z obratu se nepamatuju. Bud se mi to vyhulilo z hlavy, nebo jsme nic takovyho neplatili. Meli jsme vyrobni druzstvo, nakupovali za VC, prodavali za MC, k tomu nejaka marze a na konci roku se platila dan z prijmu. Ale mozna si to uz blbe pamatuju.

     1. Daň z obratu se platila a s její pomocí se řešily například dotace na potraviny (tzv. záporná daň z obratu).

     2. Sysop:
      Daň z vobratu existovala a byla nahrazená právě DPH.
      Taky si pamatuju jeden vtip z Dikobrazu z doby zavedení DPH, že na veřejnéch záchodech to bude „Daň z přisrané hodnoty“.

 3. Jsem přesvědčen, že jednoho nepříliš vzdáleného dne dojde k daňové…netuším, jak to smysluplně pojmenovat. Přinejmenším v případě zaměstnanců. Zkrátka a dobře, soudruh úředník nejdříve zaměstnanci zabaví celý příjem a pak rozhodne, kolik z něj zaměstnanec dostane zpět. Dnes režim z příjmu „pouze“ strhává, později bude tudíž příjem majetkem státu a stát milostivě rozhodne o navrácení jeho části do rukou nevolníka.

  1. Videl bych to spis na Batovsky system, ovsem dotazeny k dokonalosti. Zamestnanec nedostane do ruky nic. Stejne by to nesmyslne rozhazel. Naopak vyfasuje platebni kartu s omezenou platnosti v ramci okresu a vybranych prodejen.

   1. To je CBDC v kostce. Proč je takový tlak v EU na zavedení digitálního eura a proč v ČR tlačí pětidemolice na zavedení eura, že. Dvě mouchy jednou ranou pro fialový šaškostroj.

  2. Ale to se již děje, pokud se bavíme o zaměstnancích.
   Pokud by toto chtěl úředník dělat i v tržním prostředí, musel by zrušit transakce hmotnými penězi, či obdobným platidlem. Případně pod vysokou sankcí převést povinnost odvést daň na kupujícího.

 4. Pri odchodu do doochodu by namisto hodinek mohl cerstvy doochodovy bazant fasovat od statu tabletu k provedeni autoeutanazie. V pripade, ze by se pozustali namisto zehu ci pohrbu do zeme rozhodli pro dodani do mistni biokompostarny, ziskali by timto tydenni ulevu na dan z dechu.

  1. To je další věc: Očekávám, že se zažije jakýsi celospolečenský konsenzus (pro absolventy plzeňských práv „koncenzus“), že se po dosažení určitého věku sluší a patří podstoupit eutanázii, přestože může být občan stále zdravý jako řípa. Zákonem to přímo nařízeno zřejmě nebude, ale tlak společnosti občana k odchodu stejně donutí. Prostě Soylent Green v praxi.

    1. Jo, ten clanek mne nejprve velmi rozesmal, pak jsem si vsiml, ze neni z prvniho dubna a bylo mi z nej dost zle. I ti blbi indiani meli Radu starsich, ale tady nam mlady progresivista kaze, ze ti stari by do niceho nemeli kecat, protoze uz se jich to netyka, zato mladi, co vedi o zivote uplny hovno, by meli mit volebni pravo hned. Umim si realne predstavit, ze se toho politici chyti, protoze nemuzou masu doochodovych volicu vyhodit, ale vymenit ji za podobnou masu tupych mladych ovci by rozhodne radi.

     1. Problém „důchodci“ bude jednoduše vyřešen zrušením důchodového systému (nebo jeho zhroucením).
      To samé zdravotní péče, vše bude na bedrech pacienta. Může platit keš, může se pojistit(pokud ho někdo pojistí), nebo může dobrovolně chcípnout.
      A s tím volebním právem – no je jasné, že určitá část seniorů je např. dementních, ale to i mladí. Ale u mladých to není většinou nemoc, jen jsou „navedení“.

      1. Někdo to tu v diskuzi nedávno navrhoval – tuším že se to mělo nazývat pravicová strana (a vypadalo to, že to myslí vážně). Pamatuju si že dotyčný navrhoval zrušení důchodů a zpoplatnění zdravotnictví. I když ti nejodolnější důchodci by mohli i toto přežít.

    2. Panek: když jsem viděl fotku autora, nešlo, než kliknout na jeho profil. První věta:
     „Jsem liberál, feminista, fanoušek Marvelu, ekologicky odpovědný člověk a občas srdcem aktivista.“

     Mohl napsat, že je prostě neschopný komunistický bambula, co doufá, že si zapíchá aspoň s chlupatou obludou, když už si o něj normální ženská kolo neopře… Možná je to alienovo alter ego.

     1. Na aliena moc hubenej.

      1. Třeba tím shaolinbasketem za posledních 10 let zhubnul a ty vousy jsou beztak falešný:-)

     2. myslím, že se jedná o AI hříčku ze stáje SeznamuSraček.cz. Aby vzbudily emoce a pozornost. Publikovat začal 31. července 2023. Zkrátka nový boot.Cikáni už netáhnou.Takhle blbý může být jen program vyvíjený pod taktovkou Microsoftu.

     3. fatdwi 21.8.2023 v 8:59
      Když citát rozšířím o:
      „Jsem přesvědčen, že zájmy jako sledování Netflixu a hraní videoher mi pomáhají zůstat kreativní a otevřený novým myšlenkám.“…
      Není náhodou „kreativní“ nějak zkratka z „kretenativní“?

      1. ygorek: přiznám se, že po té první větě už jsem dál nebyl schopen číst a spěchal jsem sem, abych se o dávicí reflex podělil i s ostatními. A jak vidět, dobře jsem udělal. Současně díky za rozšíření citátu, které mě utvrzuje v tom, že postřeh princedrsone, že jde o bota, je nejspíš přesný – takový kokot normální člověk být nemůže. To musel vymyslet ChatGPT, i s tím článkem. Fotka bude taky AI-generated, nejspíš na klíčová slova „weak feminist loser lumber sexual“.

       1. Asi to bude AI i ta fotka vypadá uměle.

        1. Slovy klasika: Nehledejte AI tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost.

      2. Ygorek:
       Kreativita kreténů plodí kretenativní kreatury.

     4. „Věřím, že každý má právo na stejnou příležitost, bez ohledu na pohlaví, rasu, náboženství nebo sexuální orientaci.“

      LOL, tak na vek asi holt zapomnel no. Kripl.

   1. Nemci to zatim pojali jako takovou soft-verzi a sice, ze doochodci odchazeji mimo Nemecko. Respektive… doted odchazeli mimo Nemecko a pokud mozno v ramci Evropy, nyni ale (udajne) vetsinove mimo Evropu. Vubec mne nepreqapi, az bude nejaka nemecka enklava doochodcu treba v Cine, Indii, nebo Rusku. Doochodce ma fpici politiku i ekonomiku mista, kde to chce za nemecky doochod doklepat.

    1. Ja by som povedal, že to bude práve mimo týchto troch štátov. Je kopec štátov, kde je krajšie, a režim prívetivejší.

     1. V Indii je hezky a režim je v pohodě, je to celkem normální demokracie. Je mnohem přívětivější než třeba Thajsko s jeho diktaturou, akorát tam nad přestupky chodících peněženek mhouří oko.

      1. Rodilí ind sa ma opýtal:“Vieš ktorá je momentálne najkomunistickejšia krajina sveta?“
       Ja na to:“Neviem. Kuba? Severná Kórea? Ale aj EU tam ma namierené.“
       Ind:“Nie, je to India.“
       Potom mi aj argumentoval, že prečo to je tak. Ale je to už pár rokov čo som viedol túto diskusiu tak je možné že sa všeličo zmenilo.

       1. V Indii maj kde co, ale komunismus, socialismus nebo něco v tomhle směru fakt ne. V Západním Bengálsku asi 60 let vládli komunisté a sem tam i jinde, ale asi jediné co tam z komunistických myšlenek aplikovali bylo nějaké občasné znárodnění soukromého majetku. V sociální oblasti nepokročili vcelku nijak, ani v oblasti ekonomické se ideály marxismu-leninusmu nechytly.
        On ani v té Číně žádný komunismus není, je to ryzí fašismus*, i když si vládnoucí strana říká komunistická. Severokorejský čučche je kapitola sama pro sebe, to je spíš nějaká asijská forma absolutistický monarchie. Kuba he asi poslední relikt oldschoolových socialistických států.
        Co se týče EU, tak neplést sociální a socialistický.

        * nedostatečná ochrana pracujících, mizerné mzdy, dlouhé pracovní doby a mizerný sociální systém fakt nejsou kritéria, které určují „tvrdý kapitalismus“

        1. Kuba je zajimava, protoze jeji politicky system je velmi demokraticky. A celkem uspesne filtruje curaky, co chteji byt profesionalnimi politiky. (mimochodem pro vrcholnou politiku neni nutne byt ve strane)

         1. Na Kube je samozrejme vlada lidu. Ovsem ve druhem pade.

          1. …NE ve druhem pade. Kurvadratdoprdele.

          2. Stačilo napsat – ve třetím pádě. :D

    2. V indii komunity důchodců ze Západu dávno jsou. V Číně ne, a dokud budou Číňáci dělat takovej voser s vízama vstupníma procedurama. V Rusku je zase poměrně málo klimaticky příznivých míst, kde by chtěl důchodce žít, ještě tak černomořský pobřeží.
     Oblíbený místa pro důchodce jsou, kromě evropskýho středomoří třeba Thajsko nebo Turecko. Je tam levno, slušná životní úroveň, teplý moře. A když máš dolary, šéfe, tak si tam zaplatíš i slušnou zdravotní péči.

     1. A dokud budou dělat voser… tak se to nezmění.

     2. shane: v Číně hlavně není levně. Ne to, co by si nejspíš běžný evropský důchodce představoval jako standard. Plus lékařská péče žádná hitparáda, zvlášť, pokud se chcete taky domluvit. Že si můžete skočit na kliniku v Šanghaji je fajn, ale tam zase nechcete bydlet. A pokud ano, tak ne „levně“, protože „levně“ tam znamená masakrální pajzl někde na periferii (nebo v paneláku vedle dálnice apod.).

      Problémy administrativního rázů jsou v tomto směru podružné.

      Ad to teplý moře – nejsem si jist, kolik důchodců tohle skutečně vyhledává. Co tak vidím v okolí, tak nemálo jich vůbec k moři nejezdí, horko jim nedělá dobře a pokud by mohli, tak by to řešili jako snowbirds z DC/NY (na Floridu v zimě, nikoliv v létě). Tím neříkám, že nejsou takoví, co v tom Thajsku být chtějí, ale řekl bych, že je to menšina z těch, kteří by tam být mohli (tj. když si vezmu 100 důchodců ve srovnatelné životní a finanční situaci, v Thajsku jich najdu jen pár, ač by tam mohli být všichni).

      1. Většina evropských migrujících důchodců taky sídlí ve Španělsku a středomoří, většinou přes zimu.
       V Číně levno je. Nesmíš brát jako etalon Peking nebo Šanghaj. A ani tam není ani pro Čecha draho, pokud nechce nakupovat evropské zboží a potraviny.
       V provinčních městech je výrazně levněji a v různých prdelích bude ještě levněji, ale tam jsem nebyl. Byl jsem jen v Pásu bohatství a mimo ty hlavní centra to v Číně není žádná hitparáda. Ani v milionových „maloměstech“
       Ona ostatně Čína je furt spolehlivě rozvojová země a do vyspělých má furt daleko.
       Navíc to je fakt hnusnej policejní stát a moc se nesere ani s turisty.

       1. průměrný životní náklady ve větších městech sou furt nižší jak tady, zatímco mzdy už sou vyšší jak tady, tak to jedna banda vyžírkovskejch kund za druhou, t. č. pjetydemolyční, tady vedou

   2. Některé prvobytně pospolné společnosti to měly, říká se tomu senicida. Pokud člen společnosti dosáhl určitého věku a bylo jasné, že jeho existence už nebude přínosem, ale zátěží pro tlupu, byl obvykle v příslušném rituálu shozen ze skály, upálen nebo (v případě kočovníků) ponechán svému osudu v divočině. Ale to byly primitivní společnosti a tímto způsobem přicházely o cenné zkušenosti, které ti staří měli.
    Děsí mne, že se někdo vůbec může zamýšlet na něčím takovým a vůbec děsí mne erupce bezcitné debility v dnešní společnosti, která umožnila prosazování tak idiotských a debilních zvěrstev, jako green deal, boj proti „klimatické změně“, zdravotní totality provázené mRNA šmakuládami, lockdowny a náhubky…

    1. CzechDave: a člověk se od té prvobytně pospolné nějak zásadně změnil po stránce emocionální? Vždyť přece prosazování idiotských a debilních zvěrstev je tu odjakživa v podobě víry a různých forem náboženství.

     1. Ja porad nevim, jestli je to nahoda, ze kreteni chodi s temito napady, nebo jestli je to logicky dusledek evoluce spolecnosti, nebo jestli je za tim opravdu jen financni zajem vladnoucich elit.

      1. Sysop: píšu o stránce emocionální. Člověk je už docela dlouho pořád jen člověk. Sice míň maká rukama a víc hlavou, takže nějaké změny v tomto směru za poslední staletí proběhly, ale po stránce emocionální neproběhlo v podstatě nic. Psychopati, sociopati a další úchyláci posedlí mocí byli vždycky, bylo jich dost a fungovali stejně jako dnes, jen měli jiné prostředky. Nakonec ani dnes to není všude na světě stejné a určitě si ještě dobře pamatuješ, jak se projevoval zmrd za minulého totáče a dnes. Podstata chování ale byla stejná.

       Takže důsledkem evoluce společnosti nejsou kreténi, ale způsob, jakým se jejich kretenismus projevuje. Samotná existence kreténů je na míře vývoje společnosti nezávislá.

       Dtto „zájem vládnoucích elit“ – ten byl vždy, jen jeho projevy a geografická ohraničenost vypadaly jinak, popolatně době a technickým možnostem.

       Emocionálně je ale pořád stejný zmrd ten, kdo šířil „jedinou správnou víru“ před 5000 lety, před 2000 lety nebo dnes a je úplně jedno, jak se té víře zrovna říká. A úplně stejné ovce jsou ti, kteří tyhle zmrdy následují. Opět se nic nezměnilo, kromě vnějších kulis. Nenávistný vohnout, co pod rouškou „křesťanské lásky“ vraždil lidi s jinou vírou fungoval úplně stejně, jako ta vymletá mužgína ze seznamrudézprávy, co sem dával o vlákno výše Panek. Ten ale v souladu s dnešními možnostmi nemá potřebu někoho vraždit, stačí e-vraždit nebo likvidovat práva nepohodlných.

       1. Já bych na to náboženství nebyl v minulosti tak přísný. Většina komunit v (dávné) minulosti zřejmě nějaké náboženství měla a asi jim to nějakou (evoluční) výhodu přinášelo.
        Lidi se v minulosti „naučili“ vyhýbat se incestu a taky se „nežrat“ navzájem (u nepřátel to bylo něco jiného). Tady si myslím, že hodně práce mohlo odvést právě náboženství. Neumíte psát ani číst a jak chcete předávat pravidla dalším generacím?

        1. Náboženství mělo vždy za úkol stmelovat určité společenství v chaotickém prostředí. Církev byla odjakživa paravojenskou organizací s pevně danou strukturou – pěšáky (členové náboženské obce), seržanty (kněžími), poručíky (biskupové) a tak dále, až po papeže (generála polního maršála). Náboženství bylo jen ideologií, jednotícím základem, na kterém byla ta ktrerá církev vystavěná. Sekundárním úkolem církve bylo pacifikovat poddané, aby cedili krev a makali na tehdejší vládnoucí elity bez keců, radostně a s písní na rtech, s vidinou věčného ráje, až udřený chudák natáhne brka.

         1. Tak já měl na mysli náboženství v době, než se lidé naučili/objevili zemědělství, tedy než se lovec či sběrač chopil motyky. V té době mělo náboženství zřejmě jiný charakter než popisujete, i když ten stmelující prvek tam určitě byl. To co popisujete přišlo až o dost později.

         2. Paravojenskou organizací je tak možná akorát církev katolická. Zbylé tisíce různých církví v minulosti i současnosti žádnou rigidní strukturu nemají. Ani protestanti, ani muslimové a už vùbec ne všichni ti pohani a modlosluźebníci.

        2. Latimerie podivna: proč si myslíte, že zrovna to „nežraní se“ je díky nějakému náboženství? Obvykle je to omyl, případně lež křesťanů („bez křesťanství by se lidi furt vraždili“), viděno mnohokrát i zde v diskusích, ač k tomu dospěli lidi úplně všude, takže zásluha náboženství je v tomto nula (navíc hlavně organizovaná náboženství mají často krve na rukách nejvíc).

         Lidi se totiž „jen tak“ nevraždili nikdy. I ten pračlověk věděl, že každá ruka dobrá, to mu nemusel vykládat nějaký pánbíčkář, to ho donutila běžná realita. Cílem organizovaných náboženství byla akorát moc nad lidmi, potažmo majetek. Nebo co si myslíte, že bylo cílem věrozvěstů, proroků a šiřitelů nějaké víry obecně? Blaho těch, co věří něčemu jinému a chudáci se furt vraždí mezi sebou, tak jim konečně přišli říct, že to není správné?

         1. Se mi líbí, jak na základě lidových historek o zlých katolících paušálně posuzujete ty miriády zcela odlišných náboženství, co jich na světě je a bylo.
          Lidi prostě potřebujou něčemu věřit. Ateismus je vynález relativně nedávné doby a i tak je většina ateistů ve skutečnosti „něcoteisty“, kteří sice deklarují nevíru v boha (obvykle toho křesťanského), ale zároveň věří v „něco víc“, případně nadpřirozeno, Matku Zemi, mimozemšťany a podobné substituty.
          Je to holt taková psychologická berlička.
          Druhá možnost je, že opravdu existuje nějaká „Vyšší moc“, kterou lidé z nedostatku vědomostí nazvali Bohem, nebo bohy a které nějakým způsobem uctívají.

          1. Myriády. Fuj.

          2. shane: můžete specifikovat, o jaké „lidové historky“ jde a z čeho soudíte, že tím posuzuji „miriády zcela odlišných náboženství“?

          3. To není vykání, to je množné číslo a týká se to všech predřečníků v tomhle vlákně. Ale tvůj příspěvek taky paušalizuje, navíc to bere zeširoka až k pralidem.
           (A to pominu, že si se tu na tohle téma už párkrát vyjádřoval)

          4. Mimochodem, celá ta vaše diskuze je zcela absurdní, protože pojem Náboženství je natolik obsáhlý, že vyvozovat nějaké zavěry na základě náboženství je asi tak přesný, jako tvrzení, že běloši zotročovali černochy.
           Aby se na tohle téma dalo diskutovat, tak se musí stanovit kdo, kdy a kde. Čili, jaké konkrétní náboženství, v jaké době a v které zemi či oblasti.

         2. To fatdwi
          Já tak úplně nepsal, že to bylo díky náboženství, jen že tomu „odnaučení se“ mohlo náboženství pomoct. Pokud měli lidi hlad a někdo umřel, tak si myslím, že v době tak před 100 tis. lety (a dříve) ho klidně snědli. Když se srazili dvě tlupy a zůstali tam mrtví, tak vítězové měli hostinu. A lidi se přestali (ne všichni) takhle pojídat dávno před křesťanstvím. Ono totiž to pojídání lidí není úplně bez rizika.
          https://cs.wikipedia.org/wiki/Kuru

          1. Ono pojídání čehokoliv je spojeno s nenulovým rizikem…

      2. Korporát vás má rád, (stát jako fimra, kdo nám to ksakru řekl že jo) česko LTD a u bratov s.r.o. Ale psal jsem to že 2/3 společnosti ziskovci nemusí hned zkraje před dekádami, mladé a seniory. Pro ně nesmyslná investice kterou pořešili víme jak kalergiádou po svém asi jiných očekávání kdy žvatlali že budou dělat na důchody, proč ne dobře to znělo a dále mladé kovidovkou, tedy nejen je že je natalita pod bývalých 50%? a teď vám 5.tidemolice chunty 108. vítězně zkrouhla důchody, peníze které budou v oběhu chybět všem ač se to nezdá a sobě zákonně nesměli, jak jinak. :-) Controllní otázka – víte který europoslanec řekl že čím větší má plat tak tím více živí nezaměstnaných a potřebných? I když to u seniorů zrušili ancvaj. Prostě bůh mamon, religiózníci.

       1. Nápověda .úďa. Písmenko dopátrejte. :-)))

        1. A prošetřit se do blahobytu, :-)))) – povedená taškařice a jo kdo to vymyslel… Už vím ale nepovím.

     2. Emoce se nezměnily, ale změnily se jejich PROJEVY.
      Například nejčastější příčinou smrti mužů 20-40 u nás není vražda ze žárlivosti jako u některých amazonských etnik.
      Když vznikla civilizace, resp. etické a soudní systémy, začaly se projevy emocí usměrňovat. Obecně se dá říct, že společnost e tím civilizovanější, čím lépe se chová ke starým a bezmocným.
      Co se týká kreténů, vyskytovali se vždy, ale byli-li ve vedení, obvykle se to projevilo úpadkem dané společnosti. A mít ve vedení kretény nebývalo cílem společnosti. Sebedestruktivní tendence jsou společnostem mimo Západ dost nepochopitelné.

    2. Například staří Eskymáci odcházeli zemřít do ledové pustiny, případně byli umístěni na kru, kde umrzli. Dnes jistě nikdo neočekává, že by senioři radili mladým smradům, kterak lépe a radostněji lajkovat na TikToku, nebo vyvíjeli nové appky s názorným návodem, jak se co nejekologičtěji a zároveň genderově vyváženě vysrat. Nicméně jsme ze všech stran a úhlů mainstreamových médií ujišťováni, že žijeme v nejblahobytnější době existence lidského druhu, proto je poněkud s podivem, že společnost je stále méně schopna zajistit podmínky pro důstojné dožití penzistů.

     1. Není schopná, nebo není ochotná?

     2. U tých Eskimákov to bolo ale podmienené prírodným prostredím, kde čakanie na kuľhajúceho starca mohlo reálne ohroziť celú tlupu pri presune. A tá spoločnosť sa nikam nevyvíjala, storočia, ak nie tisícročia, až do príchodu bieleho muža robili všetko stále tak isto.

      V Stredomorí, kde sa tlupa roľníkov nikam nepresúvala, a bolo teplo, takéto problémy so starcami nemali, nanajvýš boli limitujúcimi faktormi hladomory (to dnes nemáme). A tie spoločnosti vykazovali pokrok, často výrazný. Ono síce nie každý starec je múdry (mladý blbec sa stane len starým blbcom), ale keď vybiješ všetkých, prídeš aj o toho jedného z desiatich, ktorý za to stojí.

      1. Evoluční biologové se dost zajímají o smysl přežívání starých lidí – u zvířat to moc není, většinou rychle vyrostou, potom dlouho jedou tak nějak stejně a pak to vezme rychlý sešup.
       Staří lidé ale žijí relativně dlouho, mají-li tu možnost. Jedna z hypotéz je výhoda existence babiček – babička pomáhá své dceři/snaše s dětmi, čímž jí usnadňuje další reprodukci. Jo, vím, že dneska je to na Západě jinak, ale posledních 50 let v jedné části světa není měřítko evoluce.
       Chlapi se podle hypotézy s prodlužováním života žen geneticky „svezli“, ovšem ne úplně, umírají v průměru dříve.

       1. Evoluční biologové řeší i jiné člověčí anomálie…
        Třeba neobvykle dlouhou fázi dospívání mláděte…
        A nakonec vlastně nedokončenou – jakousi nedotaženou dospělost se zachováním dětských rysů (neotenie)…
        Mládě gorily je mnohem podobnější dospělému člověku než dospělé gorile…

        1. Pravda. Člověk je trochu netypická opice.

        2. To není až taková záhada. Souvisí to s postavením se člověka na nohy. To znamenalo zúžení pánve a tudíž se potomci museli začít rodit menší a tedy méně vyvinutí.

         1. Spousta typicky lidských (natož tzv. „civilizačních“) chorob je právě trest za to, že se člověk staví na zadní*…
          Zlí jazykové ostatně tvrdí, že jsme neměli slézat se stromů…
          A ti ještě zlejší, že jsme neměli ani vylézat na souš…

          * Však také idiom „stavět se na zadní“ není moc pochvalný…

          1. A ti ještě zlejší, že jsme neměli ani vylézat na souš…

           Nejsou zlí, jenom trpí chronickou bolestí páteře.

       2. Hroch_bahenni:
        No a copak to potom dlouho jedou tak nějak stejně a pak to vezme rychlý sešup u lidí neplatí?
        Dyš spomenu třaba na svýho dědy, keré v 85 letech býl na Štěpána naposledy v práci, tam se nachladíl a na Nové rok umřél na zápal… mňél to přesně tak.

        1. Váš děda nepochybně byl mladík ještě týden před smrtí, ale většina ostatních postupně chátrá cca od padesátky ))

     3. rhol: a čo vy si Kefalín predstavujeťe pod takými „podmínkami pro důstojné dožití penzistů“ a aká „spoločnosť“ a ako by ich mala zaisťovať?

      1. Alespoň strava, přístřeší, ochrana před nebezpečím a možnost zábavy – to vše v míře přiměřené možnostem (horší než u aktivních jedinců, ale nikoliv výrazně)…
       Jakákoliv společnost, fungující v daných podmínkách (tlupa, kmen, občina, širší rodina, církev, stát)…
       Není jiná možnost než redistribucí (přímá péče, výměnek, charita, penze, naturálie)…
       U Inuitů, Eskymáků a jiných Čukčů nutno za způsob důstojného dožití považovat i ono umrznutí na kře (je to nikoliv nepříjemný způsob úmrtí)…

       1. Ano, přesně tak. Osobně jsem jakožto člověk střídmý, šporovitý a ve vlastním příbytku žijící ještě skromnější: Postačí penze a přiměřená dostupnost lékařské péče. O zbytek se postarám sám.

        1. rhol: jste měl napsat rovnou, že chcete vyšší důchod. Žijete ve svým a stejně si stěžujete, kolik byste si tak představoval od „společnosti“, abyste byl spokojenej?

 5. Off topic, ale hezká ukázka, jk lze žít v minulosti“
  „Tato daň, ve spolupráci s daní z nemovitostí zajistí, že dojde k snížení bohatství střední třídy, jejímu postupnému zničení a splynutí s dělnickou třídou a proletariátem. Tento postup je ve světě oblíbený, je úspěšně aplikován v mnoha státech jako je například Kuba, Severní Korea či Rusko.“
  Chápu, že podle autora Rusko = komunismus, protože před 40 lety to tak bylo. Nicméně v současnosti je tam v řadě ohledů kapitalismus jak řemen. Daň z příjmu je 13 %. (Nevěděl jsem, podíval jsem se. O Koreji se toho moc neví, člověk se dočte leda tak propagandu. Kuba skutečně vyšší daně má, cca 35%.)
  Citované tvrzení by bylo dobrým argmentem, proč důchodcům opravdu volební hlas sebrat, neboť mentálně žijí v minulosti, kdyby ovšem mladí nevěřili stejným a ještě větším okotinám.
  Jo, jasně, je to humorný článek))

  1. S komunismem v Rusku jde buď o obligátní omyl, nebo stupidní rétorické cvičení trockistů. Jak pravdu díš, je tam kapitalismus jako řemen. Ačkoliv plánují komunistickou novotu a sice zdanění nejvyšších příjmů ve výši 15%, čili o dvě procenta víc. Předpokládám masový odliv mozků na Západ, protože takový zářez do rozpočtu přece nelze přežít. Bělorusko je ovšem jiná liga: Většina podniků je státních a z důvodu trvalých (byť nevelkých) ztrát dotovaných. Běloruská holá prdel bez zvláštního talentu, ale ochotná pracovat, může požádat o vstup do družstva v „agrogorodku“, pročež se upíše na deset let, súdruh predseda mu přidělí typizovaný domek se symbolickým nájmem a po deseti letech onen domek zdarma dostane, i když pak družstvu ukáže prdel. Ruská holá prdel…dostane tak leda kopanec do prdele, stejně jako ukrajinská, která se ovšem kdykoliv může přiživit na českém sociálním systému.

   1. Já myslím, že je to první možnost – tradovaný omyl. Že se lidi prostě neobtěžují zjišťovat fakta, oni mají dojem, tak to přece musí tak být.
    Platy v Bělorusku nic moc, známý (kvalifikovaný) mluvil o 400 eurech v přepočtu, na druhou stranu je zajímavé, že s tímhle platem jsou schopni se ženou „letáť v Turciju ili Egypjet“, protože přece dovolená. Nějak mi to nejde dohromady s jejich nadáváním na bídu, ale ptát se mi bylo blbý. Aby se neukázalo, že přivydělává na místě manželka, ona je fakt pěkná :o)

    1. Je to dáno národní povahou, která je také jedním z důůvodů, proč se baťka úspěšně drží u moci. Odevzdanost, ochota přizpůsobit se podmínkám a minimální snaha tyto podmínky změnit. Platy jsou nízké, nicméně garantované. Na naše poměry veselá bída, samozřejmě. Baťka si občany zkrátka kupuje, o tom žádná. Jde o to, že pod oblíbeným pojmem cukr & bič všichni vidí hlavně onen bič…ale Saša pamatuje i na cukr. 92% voličských hlasů v prezidentských volbách je k pousmání, ale i při dodržení veškerých představ sorosokraturní předvolební kampaně by stejně pohodlných 60% dostal, díky venkovu. Řekl bych, že v současných světových poměrech je běloruské zřízení unikátní – v technickém, nikoliv pochvalném slova smyslu. O ničem podobném jsem neslyšel. Nechám se překvapit, co baťka vymyslí…jestli se opravdu pokusí o dědičnou vládu s předáním moci synovi Nikolajovi…a také co na to BlackRock.

     1. kvantum nákladů je ovšem jaksi tak nízký, to vy sráči zapomínáte dodávat

      já se fak nechcu dožít, že zmrzlina bude stát 100000 papírků a kokotci se budou dušovat, jak se mají dobře…

      1. Jo tvl, v Belorusku jsou ceny v prumeru o tretinu nizzsi, nez tady. Asi zalezi jak co, vic jak o polovinu to neni rozhodne
       Kdyz si to clovek porovna s platama…prumernej plat tam neco okolo 12,5 tisice…u nas neco okolo 40 tisic…
       No, pokud nekdo ovlada matematiku alespon zhruba, mel by si umet spocitat, kde se clovek ma lepe…
       Coz ale nekterym kokotum nebrani hazet okolo sebe sracema na potkani….

       1. Jsou prostě země, které budou vždy bohaté a pak pro změnu ty, které navždy zůstanou chudé. Bělorusko buď zůstane na svém, nebo z něj bude další Ukrajina. Švýcarskem se nikdy nestane. To ostatně ani ČR ne. Ceny v BY jsou podobné ukrajinským, ale třeba cigára tam stojí polovinu. Místní žvára „Fest“ za 20 Kč, Camelky za 40 Kč, zatímco Chesterfield na UA vyjdou na 80 Kč (v Polsku 90 Kč, v ČR 130 Kč). Jistě, na nich život nestojí. Je tam ještě jedna věc; baťka usiluje o co nejvyšší soběstačnost země (netvrdím, že je to gut) a místní výrobky vyjdou vcelku levně. Chápu, že ajťák z minského Hi-Tech Parku moc nadšený není.

        1. Možná proto jsou zrovna běloruští ajťáci tak dobří. Situace je nutí hledat vlastní řešení.

         1. Báj d uej, Bělorusko drží sedmou pozici ve světovém žebříčku zemí dle výše IQ. Můžeme se jistě ptát, kterak na to tvůrci oněch dat přišli, nicméně přiložili zdůvodnění nesporného běloruského úspěchu: „The average IQ in Belarus is 101.6, making it the seventh country with the highest IQ in the world. Belarus has a strong education system that places a focus on science and technology. The country also has a high literacy rate, and the emphasis on education may contribute to the average Belarusian IQ. Belarus is a relatively isolated country, and its culture places a high value on intellectual development. Additionally, Belarus has a history of academic excellence, particularly in mathematics and science. The country’s focus on science and technology, as well as its emphasis on education, may contribute to the high average Belarusian IQ.“ Kotlina prý drží průměr IQ 94,92. Nevypadá to, že by inkluze a genderová kulturologie v podmínkách vyloučených lokalit přispívaly k rozvoji tuzemského intelektu.
          https://wisevoter.com/country-rankings/average-iq-by-country/

          1. Vzdělání zvyšuje iq. Aha..

          2. Nezvyšuje,ale muze

          3. pomoct dosáhnout vyššího skóre v některých typech testů.

          4. hellfire:
           Pokus je v testu otázka „Jaká je nejvyšší hora světa?“, nejedná se o test inteligence.

          5. Taky si myslím.. Pravda, zadny test iq jsem nikdy nevidel..

          6. Absolvoval jsem Ravena, jsou to jenom obrázky a doplňuje se chybějící.Takže i pro negramoty a nevzdělance.

          7. Absolvoval jsem různý. Dost pomůže, když už je člověk dělal. Ano, opravdu opakování iq testů zvyšuje skóre, to se přiznává.
           V jedněch testech mi zase pomohla znalost Fibonaciho posloupnosti. Sice bych tu číselnou řadu doplnil i bez toho, ale usetřený čas jsem využil na další otázky, čimž jsem si o něco zvedl iq. Kdybych byl línej a sral na to, zase bych si iq snížil.
           Je to celý akorát šaškárna.

          8. Vzdělání zvyšuje schopnost abstraktního uvažování, což je pro řešení iq testů poměrně užitečné. Spolu s dostatečným množstvím spánku a nemalou mírou motivace a soutěživosti.
           A zároveň to ukazuje, jak exaktní věda celý to měření iq je.
           Btw ČR průměr 94,92? Muhehe. A moc se mi líbí to měření s přesností na setiny.

          9. Jo, a aby nebyla mejlka, žádný certifikovaný mezinárodní srovnávací měření IQ nikdy neproběhlo. Všechny tyhle slavný žebříčky jsou kompiláty dat posbíraný leckdy z dost pochybnejch zdrojů a kde zdroje chybí, tak se to aproximuje z něčeho, co se zrovna hodí

          10. shane:
           Kdybych byl línej a sral na to, zase bych si iq snížil.

           Je to tak. Lidé nemotivovaní (nebaví mě to), s nízkým sebevědomím (to nedám) nebo depresivní dosahují výrazně nižších hodnot. Zaměření a okolnosti testu taky každému nesednou. Richard Feynman, geniální fyzik a nositel Nobelovy ceny, měl ve školním testu „jenom“ 125, přitom kompletní algebru a diferenciální počet zvládal excelentně už někdy v pubertě a nejlepší spolužáci (i později na univerzitě) se k jeho matematickým schopnostem horko těžko byli schopni vůbec přiblížit. Později, aniž by ho znovu testovali, mu Mensa prý nabídla čestné členství (hranice pro vstup je snad 130). Feynmann prý úsměvně odmítl s tím, že je pro Mensu příliš hloupý.

          11. Jo. Stačí i mírná depka a duševní schopnosti jsou ve psí. Ani to nemusí bejt depka, stačej nějaký trochu závažnějši starosti. Předpokládám, že euforie funguje podobně. Prostě cokoliv, co se nedá jen tak vyhnat z hlavy. Když jsem si poprvý zapíchal, tak jsem asi tejden nemoh myslet na nic jinýho :)

          12. Forge
           Raven je z těch objektivnějších, testů je ale neurekom. Barvy, abstrakce, práce s jazykem, šifry, paměť, početní schopni, představivost, kombinatorika. Kolega, co byl v Mense říkal, že pravidelným cvičením různých testů a poznáváním fíglů se lze zlepšit o 15 až 25 procent, což mi teda přijde dost. Ale samozřejmě souhlasím, že znalost názvosloví by tam patřit neměla, i když všeobecný rozhled je někdy brán v potaz. Otázka by spíš zněla: měří se výška hory od úpatí,hladiny moře nebo ode dna oceánu? Měří se pochopitelně i reakční doba a čas vyplnění celého testu. A samozřejmě. Ty testy taky někdo vymýšlí a sestavuje. Jakpak asi objektivně můžeme otestovat běžným testem, který sestavoval někdo jiný?

          13. A nakonec, iq testy měří pouze jednu z mnoha osobnostních složek člověka. Další je třeba EQ, emoční inteligence.
           Posuzovat člověka na základě výsledků testů iq je asi tak vypovídající, jako posuzovat jeho fyzické vlastnosti podle toho, jak rychle uběhne šedesátku. Ideálně na základě jednoho měření.

          14. shane
           24.8.2023 v 18:07

           tvl, tak se rochni v rozmatlanejch hovench, zatím ekonomika pude do prdele eště rychlejš, než teď, pže opravdu lidi vokolo jsou čímdál blbější a vzdělanost je čímdál zoufalejší, jediný, co to trochu vytrhuje, je, že na západě to de do prdele eště rychlejš a skutečně sem emigrujou schopní a vzdělaní lidi vodtamtud

           ono už se to i podle řady ekonomickejch ukazatelů překlopilo a země BRICS západ podělávají každej rok v dalších a dalších, tak ale pokračujte v rozmatlávání a vomlouvání toho, jaká sračky se sem řítí, to určitě pomůže a zbytek světa díky tomu neujede na Mars, jasně :D

          15. hele, fakt bys ty prášky neměl vynechávat.

          16. shane
           24.8.2023 v 19:37

           to řiká ten pravé kurva, furt všecko rozmatláváš na sračky, až každej de radši do hajzlu, zatímco karavana jede dál, všude na východě produkujou obludný kvanta technicky a přírodovědně vzdělanejch lidí a už se to projevuje, už rejžáci podělávají celej slavnej západ vole i v tom posledním, zkurvené mikroelektronice, mikroprocesorech

           fakt nevim co si jako myslíte, že na co bude celej svět zvědavej, během chvíle to tady zchudne takovým způsobem, že to eště asi žádná generaca nezažila

          17. No tak chcípneš chudej a posranej. Běž radši do prdele a nevotravuj.

          18. shane
           25.8.2023 v 6:37

           ukaž ně cestu, ty seš takovej hovnař s hnědým nosem…

          19. Behe versus shane:
           Pánové, podejte si konečně ruce.Vždyť jste oba inženýři!

          20. Tak. Inženýr úrody jsem.

          21. kapitán na lodi B?

          22. Tak to budeš ale profesor Shame.

          23. V případě indženýra budeš spíš zeměměřičem

          24. Honza2130:
           A ty královským utíračem zadků.

          25. Honza2130:
           Abych tě nepoplet:
           Utírač královských zadků byla jiná práce.

  1. Dvojkový oktávky dávám hasičům na trénink k rozstříhání

   1. *dávají policajti

    1. Proboha Pánev, na tohle si musíš dávat pozoor :) Ty amatére.

   2. kerý su eště pojízdný že, zatímco člověk má problém se zbavit trochu vočesanýho nepojízdnýho vraku, že kokoti mají na tréninky dost…tvl…

 6. Včera jsem byl po delší době se ženou v jednom nejmenovanym hitlermarketu kauflandsmanšaft a nestačil jsem valit bulvy na ty ceny. Tvle, jak se můžou uživit, a jaktože je nezničí neviditelná ruka, když např. v odd. drogerie jsem zahlédl gel do myčky za 700,- úplně ten stejný, co mi dnes přišel až domů i s dobírkou za 300,- Nechápu, v čem udělali soudruzi kapitalisti chybu..

   1. Jeste, ze ho nekdo volil, kdyz ja ne.

    1. Ja nikoho, kdo ho volil neznám. Ani nikoho, kdo volil PePu.

   2. A může teda Babiš/Bába/Bureš i za tu drahou drogerii, když to ten Fiala hlásá?

    1. @Panek: Ne.

    2. Chces jako rict, ze ten od pohledu seriozni pan, co ma ty lenonky, vousy a tak pekne a rozvazne mluvi, snad LZE???

     1. Ale no tak.
      Snad by postačilo konstatování, že má ten pán zažito flexibilní zacházení s fakty.

     2. „Brněnské buric“ lže každým nádechem i výdechem, ale na vině je pohodlnost Čechů. Stačí tady nakupovat to nejnutnější a pro zbytek jezdit do Pšonkistánu. Ne pořád, stačí dva tři měsíce a soudruzi kšeftaři se rádi umoudří. Ale všichni víme, že k zájezdům nedojde a soudruzi kšeftaři to vědí také…což mně připomíná, že Lidl (samozřejmě v Sebnitz) od pondělka nabízí kilové jogurty Milbona za 45 Kč. Ona to sice zase taková hauptrefa není, ale co bych pro destabilizaci ukrajinských veřejných financí neudělal. Vezmu i Pringles (185g za 38 Kč) a mrknu také na uzeniny. Ostatní letáky vyjdou až v neděli. Mediální ekonomové typu Křečka, Kovandy a Bartoně rádi žvaní, že „akce“ v Dojčlandu jsou nižší, možná dvacet procent. Je fakt, že od covidu a povinného nošení roušek se mně citelně zhoršil zrak, ale ať čumím jak čumím, pořád v německých letácích vidím četné slevy 40, 44 i 50%.

   3. tesem byl v krámě po delší době (asi dva tejdny), trochu vynucená pauzka, spousta potravin, klasicky sejry a uzeniny/masný výrobky, tak vod minula vo těch dalších 10 % zas nahoře, letos už podruhý až potřetí

    to je to snížení hytlerinflace, jak vo tom mluví pán s brejličkama?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017