Ty zatracený ceny. Část 1.

Featured Image

Mnoho expertů na měnovou politiku se v diskusi k článku o Trablích s penězi a předcházejícím rozohnilo nad tím, jak různé spolky včetně FED ovlivňují ceny všeho a všude.

A že si ti zatracení spekulanti  taky přisazují. Chvilku kupují a když maj nahrabáno, tak zas prodávaj, zvrhlíci jedni.  Zasadím těmto expertům tvrdou ránu. Ve své podstatě bezprostředně ovlivňovat burzovní cenu nejde.

V žádném případě  ne tak, jak si mnoho lidí představuje. Ale domácí experti, nezoufejte, nejste osamoceni. Světovými experty jsme dnes a denně přesvědčováni, jak si „nějaká“ spekulantská skupina vyčíhne nějaká trh a ten silou svých investic popostrčí na svoji profitovou stranu. Stačí si pustit jakýkoli zahraniční zpravodajský kanál s zvučná jména  a jejich moudra na cokoli, hlavně zaručeně, se jen pohrnou. I zde v česku se najde bezesporu nespočet neméně skvělých analytiků všech bank, kteří zaručeně ví, že třeba krize v oblasti nemovitostí jak se projevuje v USA, se nám, České republice převelikým obloukem vyhne.
Snad i člověk s obyčejným selským rozumem dovede alespoň pochybovat, že tak rozsáhlé hypoteční půjčování peněz nedobře i v Česku skončí. Analytik má ovšem jasno a čím zvučnějšího jména tím jasněji. Na obzoru je český šťastný zítřek s hypotečním trhem rostoucím nad všechny meze. Konečně komunismus v praxi. Každému dle jeho potřeb a ještě něco navíc…….

Jak je to tedy s ovlivňováním ceny doopravdy.

Ralph Nelson Elliott se v  třicátých letech  zabýval akciovými obchody a  pří této příležitosti vypozoroval, že vývoj ceny trhu v grafu nemá nahodilý charakter, ale naopak velice uspořádaný vývoj, navíc  obstojně předpověditelný. Výsledek jeho pozorování nakonec dostalo po něm i název – Elliottovy vlny.

Tehdy ještě nevěděl, že matematika si pro tento projev později i vymyslí  název – fraktál.

Je to vcelku zajímavý obrazec, jenž má převelice zajímavou vlastnost: v každém měřítku je soběpodobný.  Základní strukturu nalezneme jak v měřítku dní, tak v měřítku minut, roků , desetiletí, zůstaneme li u burzovních spekulací a jeho grafů.

Ke škodě budoucího ekonomického vývoje se nenašlo mnoho následovatelů, zato můžeme být vděční za přehršel expertů na burzovní spekulace  tahající předpovědi jak z kouzelného klobouku.

Každý asi očekává značně komplikovaný fraktální tvar, kterému porozumí jen hrstka vyvolenců.  Nic takového. Křivka je velice jednoduchá a dá se popsat třemi stavy.

Prví část pozvolá – akumulace.
Druhá část strmá – velký pohyb.
Třetí část pozvolně klesající – přebytek.

 

Pokud to převedeme do Elliottovy mluvy, první dvě části tvoří impuls,   – značený číslicemi 12345, přičemž akumulační část je vlna 1, třetí část korekci, značenou písmeny ABC a obě části dohromady tvoří elliottovu vlnu s průběhem 12345ABC.

 
 

Asi budete velice udivení: v grafech trhů ať akciových, komoditních, indexech, CDF, mněn, FOREX a všude jinde, nenaleznete nic jiného. Jen a jen obyčejný fraktál s charakterem 12345ABC. Pochybovači v tento okamžik nechť ještě chvíli svoji nevoli pozdrží, jejich ostří bude postupně tupeno.

Toto je přirozeně idealizovaný průběh, který v reálném trhu tak krasopisně projevený nenalezneme.  Neopomeňme, jede o fraktál. Potom i první vlna a jakákoli jiná vlna má naprosto stejnou strukturu jen nižší úrovně. A nepochybně i uvedená vlnová úrovně je součástí vlny vyšší úrovně.

Již zde máme jedno dobré ponaučení, pokud této teorii přiřkneme alespoň základní vypovídací schopnost: Cena čehokoli vždy a za každých okolností jen a jen v čase roste.  Obecně tento projev vnímáme jako inflaci.

I když pochybovače nabádám ke zdrženlivosti, optimisty naopak  troch přibrzdím, není to zas až tak jednoduché.  Pro všechny ostatní mám jedno ujištění: k určení směru a úrovně vývoje ceny jakéhokoli trhu stačí strohá matematika základní školy a převeliká dávky logiky na úrovní selského rozumu.
Nikomu  neslibuji, že to jde  lehce.


16.03.2008 O´ Pruz
 

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
125x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:03
D-FENS © 2017