Tříválcový Speciál Světa motorů + tříhrnek po roce - zpět na článek

Počet komentářů: 191

  1. Papierový výkon je k ničomu. Zaujal ma test, ktorý je spomenutý v článku. Naložené auto s karavánom na ceste k moru s litrový 3valcom.

    1. zase ty dlouhe prevody by mohly mit priznivy vliv na spotrebu ?

      1. Test je k přečtení zde:
        http://www.auto.cz/dlouhodoby-test-na-100-000-km-skody-rapid-spaceback-1-0-tsi-podruhe-s-karavanem-opakovani-ceremonialu-124863
        Na prázdné auto ty dlouhé kvalty stačí, na tahání to není ani omylem. K moři jeli pomalu a Rapid bral 10 litrů, to před patnácti lety i Transporter T4 s karavanem zvládl líp a s nižší spotřebou (ano, je to diesel, ale 2x větší a těžší).

        1. Asi tak nějak. Moje stará maxi cihla co má základní prázdnou váhu stejnou jako celá tadle souprava jezdí prázdná pod 9, naložená lehce nad 10. Jasně, je to turbodehet, jenže konstrukčně starej 25+ let, nepotřebuje to chlazení kdejaké trubky a několik různejch (nedostačujících) chladičů a udrží to i při 3+ tunách s plným plynem tu 90ku i do dálničního kopce z Liberce na Prahu. hentodle je tak supr trupr vyspělý se zlomkem spotřeby a bláblá, kecy v kleci: Do paměti se mi vryla jedna situace. Při cestě z Koperu (město u moře ve Slovinsku) po zdolání dálničního stoupání jako by rapidu na pár minut došel dech a jel jsem pocitově slabším autem. Napadlo mě prolistovat palubní počítač a všiml jsem si, že teplota oleje byla v tu chvíli 115 stupňů, při běžné jízdě kolem stovky. Ale to je jen takový postřeh.

          Komentář Světa motorů: Tento postřeh je velmi reálný, příčinou však nebude samotná teplota oleje, ale ochrana plastové tlakové části sání před přehřátím a deformací (nafouknutím). Při dlouho trvající vysoké zátěži malý vodní mezichladič nedokáže zabránit nárůstu teploty nasávaného vzduchu. Pokud dosáhne 140 ºC, musí řídicí elektronika snížit plnicí tlak. Proto motoru dočasně skokově poklesne výkon. Při jízdě sólo to vyvoláte jen za extrémně horkého počasí, s karavany bude takový stav častější.

          Díky vodnímu chlazení výfukových svodů už benzinové motory nemusí při vysokém zatížení chránit katalyzátor obohacením směsi a vylévat váš benzin do výfuku, jako to dělávalo třeba tříválcové 1.2 HTP.

          No akorát že když se tomu šlápne na krk, tak to chlazení prostě nestačí, olej má 115 °C a vzduch 140 – to je špatnej vtip, žejo? Jeden konstrukční psůer u haťapky střídá jinej konstrukční průser. I se všema těma moderníma materiálama prostě takovýdle tepelný namáhání bude problém.

          Von je sice test na 100k na jeden zátah lepší než vůbec nic, jenže při běžným nájezdu 15k ročně a dvakrát ročně takovej zápřah to opotřebení bude během deseti let horší, než s tím každej den lítat stovky kilometrů na jeden zátah. To víme, že tímdle stylem ta auta najedou 100-150k a všechno se začne sypat až potom – proto se toho firmy v ten moment zbaví. Jednou vodejde spojka, podruhý něco jinýho, tahat todle je vyloženě hazard. Taky je ten test trochu nereálnej, protože určitě bude jezdit s karavanem sám, žejo. Kdyby v autě jela eště rodinka, tak má dalších 150-200 kilo navíc a to pojede eště znatelně hůř. Pže takle u limitu už se pozná každý kilo.

          Zoufalci co si vezmou todle do větší a těžší kokty a dají karavan na to fakt zapláčou. Tadle společnost je nemocná a když si člověk vezme pořádný auto s pořádním motorem, což dokáže mnohel bezpečněj takovou krabici tahat i s ní brzdit, tak ho zavřou, protože překročil pyčo vole hmotnost soupravy a je to nebezpečnej pyráť.

          1. Problém je, že malá rychlokvašená auta typu Fabia nebo Rapid nejsou dle mne vhodná na tahání karavanů, na to ten tříválec není stavěný, to je jen přibližovadlo z bodu A do bodu B. Možná ještě snad čtyřválec s výkonem 81kW a výš by mohl na tyto účely být jakž takž použitelný, ale určitě ne tříválec. Nějakou malou kárku s pár větvemi z lesa nebo kempingem pro dva lidi to utáhne, ale na tahání karavanů se holt musí vzít silnější a větší auto. Ten test to v podstatě i potvrdil.
            Je fakt, že i Dederoni měli zkušenost s taháním karavanů za plně naloženými trabanty, ale cestování to muselo být asi dost úmorné, nehledě na to, že trabantí motor byl tak jednoduchý, že se na něm nemělo prakticky co utavit :).

            1. No čo si spomínam na Trabanty čo sme mali v širšej rodine, resp. čo otec naťahal z DDR po prevrate na predaj tak motoricky neumrel ani jeden. Ale zato trebalo vždy nejakú drobnosť opraviť – celkom sranda bola keď mama vytiahla takmer celú radiacu „páku“ vonku z palubnej dosky (nejaká segerka či poistný krúžok na konci tej páky sa posral). Hučalo to, dosť aj ten dvojtakt žral benzínu a oleja, nekúrilo to…. To už aj tá škoda 105 bola o krok vpredu.

              1. 105ka sla celkem dobre uvarit. Ta hadicka, co vedla vodu dopredu do chladice se obcas rada ucpala a bylo vymalovano. Taky zrejme prutok nebyl zadna hitparada, vetsi kopec varil celkem spolehlive.

                1. Chladiaca sustava 105/120 bola dost masivne dimenzovana, takze ked sa 105 prehrievala, to muselo mat nejaku konkretnu pricinu. Velmi casto to bol tepelny spinac vetraka chladenia.

                  1. Jaja. Na moji 105 byl manualni spinac sahary. Takze jak to lezlo do vysin, tak jsem zapnul saharu a sup o 20°C min.

                    1. Ano, mnohi si manualny spinac doplnili. Niektori preto ze chceli mat lepsiu kontrolu nad chladenim, ini zas preto ze im skorodovali kontakty na tepelnom spinaci a moc ich dostat nebolo.

              2. Skoda 105 byla taky o generaci novejsi auto. Trabos je konstrukce ze zacatku 50 let, resp. jeste predvalecna.

        2. Ono vzhledem k aerodynamice karavanu uz je skoro jedno, cim se to taha.
          V clanku je porovnani s Octavii TDI PD a ta to zvladala cca o nejaky litr min. A kdyz se jeste pocita s vetsi hustotou nafty, jako v clanku, rozdil je minimalni. Takze co se tyce ucinnosti, nevidim to jako spatny vysledek

          1. Karavaning je spis o uvarenych automatech, spalenych brzdach a adventure zazitcich pri rozvlneni nevyvazene soupravy – to vse v pripade, ze ridic nema zkusenosti a nebo neumi pouzivat hlavu. Motor se s tim povetsinou nejak popere, pokud se nespecha.

  2. Druhým rokem vlastním Leon FR 1,4/110kW, cena oproti ceníku jde výrazně dolů pokud použijete skladovku a úvěr. Ve výbavě chybí asi jen adaptivní tempomat. Světla komplet led, vyhřívání sedadel/trysek, zatmívací zrcátko, alcantara…… Ceníková/konfigurátor cena byla cca 720k mě auto přišlo na 550k. Záleží na výšce první splátky, době splácení . .. Kdybych neváhal, mohl jsem mít za stejné peníze 1,8 134kW. Zatím naprostá spokojenost. Jo, a tahle verze nemá fejkové koncovky.

  3. Ten speciál je samostatný časopis, nebo součást řadového čísla?
    Děkuji.
    Ne že bych měl v plánu nákup auta s takovým motorem, ale rád si přečtu zasvěcené informace.
    Jezdil jsem týden s Hyundajem I30 s litrovým tříhrnkem, ale moc mě nenadchnul.
    Jede to dobře, výkonu dost na běžné ježdění, utlumené dobře, ale dost dlouhá reakce na plyn a pro mne největší mínus dost nekultivovaný chod pod 2t. otáček, kolem 1800 se ten motor vyloženě trápil – duněl až škubal, hlavně pokud jsem chtěl po něm nějaké zrychlení.
    Ale možná se to upraví časem, byl to totiž zcela syrový motor.
    S litrovým tříválcem Škodovky přímé zkušenosti nemám, ale stačí mi vyjádření člověka u kterého servisuju svá auta: „ty díly jsou tak titěrné, člověk má strach to jen vzít do ruky, nemá to žádné rezervy“.

    1. Neupraví.
      S GPF je to ještě horší…
      Moje zkušenosti odpovídají tomu testu.
      Honda super, Suzuki ujde, starý Ecoboost taky dobrý, TSi ujde.
      Ale já potřebuju aby to jelo i naložené a do kopce a šlo předjíždět…

  4. Drobné upozornění, škodovka dělá přeplňovaný litr i s pětikvaltem, šestikvalt má jen ta nejvýkonnější verze. A ten Svět motorů je zvláštní vydání.

    1. Potvrzuju. Měl jsem teď na služebku přidělenou fabii s 1.0 TSI 66kW a od toho motoru radši dál. Pětikvalt s dlooooouhými převody, při 50 km/h jsem měl ještě dvojku, protože trojka se dusila, ve stoupáních v kopcích se začalo pravděpodobně připalovat turbo (smrad rozpáleného kovu v kabině a teplo sálající na nohy od motorové přepážky pod palubkou). Zlatý můj čtyřválcový rapid TSI 81kW s šestikvaltem.

  5. Nj tříhrnky prostě klasika. V režimu fungování lidí z 1. světa a naší vyšší střední třídy, tedy „do auta staršího 5 let nesedáme“, to bude v pohodě. Nejede to zle, málo to žere, tak proč nakonec ne.

    Průměrný věk vozu v této zemi ale kolísá kolem 15 let, kdyby se odečetla auta firemní, bude to už někde kolem let dvaceti. Tedy průměrný vůz musí být na koleně opravitelný oldschool werk. Nevím na čem budou lidi jezdit za 20 let, až jejich základní ojetinou budou tyto překomplikované píčoviny. Tipuju že asi na kole a autobusem a široká motorizovanost nižších vrstev prostě skončí.

    1. Stale se vyrabi i atmosfery a ty by mely bejt snaze udrzitelne a hure zkurvitelne. Obzvlaste ty s nizsim objemem.

      1. zatím jo, ale jak dlouho ještě?

        1. Japonsku se tohle silenstvi zatim vyhyba, takze cekam zakaz dovozu. I kdyz uvidime, co se stane s Nissanem. Mazda, zda se, drzi latku.

          AKtualne koukam po novem levnem priblizovadle a vede social Mistubishi Lancer, nic moc, ale porad je to levna atmosfera.

          1. Otazkou je, jestli vsechny zeme EU poslechnou pripadne nejakou debilni Smernici a pokud, tak kdy. Kdyz chci rusky auto, tak nepujdu k ceskymu dealerovi vysmahnout raketu (vetsinou dvojnasobek), ale zajedu do Estonska, kde to koupim za babku na EU znackach. A tady mi to prihlasit musi. Takze treba takovi Psonci si do toho treba kecat nenechaji a jako primorsky stat si japonciky privezou. Tak, holt, nakoupit s polskyma RZ.

            1. Neni to tak, ze do urciteho data musi smernici naimplementovat, jinak hrozi tresty? Jako me to asi neohrozi, ja planuju koupit toho Lancera a doufam ,ze vydrzi jako jinej japonec tech 15 let a pak uz mi to asi bude uplne jedno a budu kousek pred smrti :D

              1. No, někdo musí a někdo je si rovnější, takže se na to vysere, panákům v uhniji jasně naznačí, kam si to můžou strčit a ať pošlou eště éčka a je klid. Viz třeba Portugalsko, že, to sralo na řepku v nádrži a jak to dopadlo, uhnije sama zjistila že to je horší než ruská ropa (sic!) a je po ptákách. Ale dokud tady vládne bureš, tak my si to tam lejt budem, nafta bude dražší a stát víc za piču, olej v potravinách bude furt stát dvojnásobek a budou se do pečiv lejt bůhvíjaký náhražkový voleje.

      2. To je tezky. Takovej zebrinak mel fury vyhod. Ekopalivo, recyklovatelne emise, upgradovatelny engine, nepichy kola, nulove problemy s palubni elektronikou… presto s tim dneska skoro nikdo nejezdi.

        A tak to bude i s temi atmosferami. Lidi budou jezdit v novych prefukovanych neopravitelnych sragorach plus v autech, kde staci vypnout elektriku v ulici a je z ni cinska ctvrt. Protoze a proste to bude jednodussi, nez zvednout prdel a jit za neco rvat. Remcat u piva budou stejne, to je posledni poctiva ceska tradice.

    2. Budou jezdit ojetejma trihrnkama,co jinyho. Nejde o opravitelnost, jde o cenu. I ojetej trihrnek jim zbastli lojza ve stodole, stejne jako ojetou O1 nebo fabii.
      Tyhle stesky jak jsou moderni auta prekomplikovany mrdky a jak stojej za hovno jsem slychal uz kdyz jsem si delal ridicak. V roce 1995. Akorat tenkrat byl ten idealni vuz Š105/120 nebo jednickovej golf.

      1. no nejsem si jistý, jak to ten lojza v té stodole bude bastlit. Vezmu li jeden z nejpopulárnějších vozů širokých vrstev, tedy jedničkovou Fabii 1,4 MPI, jedná se furt o primitivní motor z embéčka. Podobně jsou na tom ostatní stroje této kategorie, to jsou ještě staré motory v podstatě ne moc jiné než na golfu 1 nebo š 120 co mají akorát stříkačku a katalyzátor. Ale downsizované motory s 3 chladičema to bude jiná písnička, jen těch hadic k prasknutí co tam je …. Však i dnes v portfoliu laciných dvacetiletých aut nefigurují auta s komplikovanými hi-tech motory, které se vyráběly už tehdy, ty vymřely jako první.

        jasně že to nějak pude, ale podle mě prostě budou auta resp. jejich servis obecně hůř dostupná.

        1. Možná se jen místo ze západu začnou dovážet ojetiny z východu. Dacia, Lada a tak.

          1. no to mě zaráží, že přestože tyhle stroje mají tak zastaralou techniku, ty eurosračky a homologaci to stejně nějak splní. Niva to dává s origo motorem z žigula z roku 1970.

            ale jo, asi to bude jedno z možných řešení. Zatím se prodává jako základní motorizace u mnoha značek starý motor, typicky 1,6 16V

            1. Spis je otazka jestli ma vubec cenu tu ojetou Dacii kupovat. Motor vydrzi dost, ale zbytek auta je sizenej ausus co se zacne rozpadat celkem rychle. A provozovat auto kde se sere vsechno krome motoru je opruz.

              1. Filcky očividně s tímdle modelem jezdí přes 20 let :)

                1. To je taky fakt

              2. to se nebude srát, nic tam není co by se sralo. U těchle aut je hlavní problém koroze, ale to se dá řešit důsledným nástřikem. Jo bude to mít v piči zámky, kliky, výdechy ventilace, štelování a tyhle hovadiny, ale jezdit to bude. Jako favority a felicie.

                1. Kolik lidi to bude dukladne stridat? Auto na kterym se sralo tisic drobnosti jsem provozoval a unavi to. Motor dobrej, ale furt neco – urezlej vejfuk, centraly, okna, stresni okno, hydraulika patych dveri, netopilo, topilo furt, prepinac ventilatoru topeni fungoval jen v poloze 2 a 3. Nastesti se nesrala elektrika a svetla, ale i tak jsem se toho krapu s chuti zbavil. Olitana Astra F.

                  1. Stříkat, ne střídat

                  2. byste se divil, ale nástřiky spodků a dutin aut pořád jedou ve velkém, já například plánuju kiu stříkat příští rok, jak bude mít 5 let

                    1. Nechci Vám do toho kecat, je to čistě Vaše věc, ale proč budete stříkat rezatý auto? Nebylo by lepší jej stříkat dřív, než shnije (tedy cca druhý den po nákupu, než s ním začnete jezdit)?
                      Po pěti zimách je obvykle u asijských automobilů na čase přemýšlet o jejich vyřazení z provozu z důvodu koroze nosných částí karoserie.
                      To nemyslím jakkoli pejorativně nebo zle, že bych nedej Bože neměl rád asijská auta, ale prostě je třeba brát tu asijskou huťařinu jako umění možného.

                    2. Preco na druhy den po nakupe? Ceski predajcovia neponukaju nastrek dutin? Altimu som prevzal nastriekanu, Frontier nemal nastriekanu nadnu cast ramu kvoli tomu ze som sa chystal namontovat extra tazne zariadenie. Doniesol som ho domov, namontoval tazne, odniesol ho naspat a dva dni som jazdil na obchodakovej demo Maxime. No a po dvoch dnoch som hop prevzal uz komplet aj s nastriekanym taznym.

                    3. Nechci se s Vámi hádat, asi máte své zkušenosti.
                      Já mám svoje a trochu jiné – vlastním dvě asijská auta, 5 a 10let a žádné známky koroze nepozoruji.
                      A už vůbec ne takové, které by vypadaly na vyřazení z provozu.
                      A ano impregnace spodku a dutin je dobrý nápad, ty 3-5tisíc se bohatě vrátí pokud si chceme auto nechat déle.
                      A udělat to hned po koupi je velmi, velmi rozumné.

                    4. To byla reakce na příspěvek od „Integrale“

        2. Asi to bude drazsi. Ale zase bude dost dilu z vrakacu. Navic ty moderni motory vydrzej celkem dost, to se driv rozpadne to ostatni.

          1. Ty díly co budou odcházet všude samozřejmě nebudou, právě proto to budou všichni dávat na ten vrakáč.

            A to eště i benzíny čeká DPF a močovina, to bude panečku masaker…

            1. Oni si uz socky poradej. Nebo bude min aut. Houby zle.

              1. tak to můžeme položit ještě jinak. I vás i mě systém donutí dřív nebo později nějakou downsizovanou hovadinu vlastnit. I když budu ten šťastný co to bude mít z 2. a ne 5. ruky, mi to třeba ještě jezdit bude, ale už to neprodám, protože mi za to nikdo nic nedá.

                1. Tohle ma cenu resit az to nastane. Tech variant scenaru je moc. Osobne soudim, ze problemy se servisem ojetin jsou to nejmensi ceho se obavat. Vic se bojim umelych restrikci a zakazu v souvislosti s protlacovanim elektromobilu a ekosilenstvi.

                  1. BFU to odsere, to je jasne. Ti bohatsi si, ciste nahodou, poridi nejakou papirovou firmu nekde mimo EU a tam si zaregistruji wagen. A budou spokojeni vsichi – bohac i ten stat, ktery ho bude ‚hostit‘.

            2. Behemot: filtr jo, ale k čemu močovina? Benzín snad nemá problém s NOx?

              1. Ne takovej jako moderní diesel, i když – už skoro jo.
                Klíčová je teplota spalování.

                1. Já nevím, spalování vrstvené extrémně chudé směsi se snad už nekoná? A kdy jindy by v benzínu vznikaly NOxy? Podle mě B. jako obvykle něco plácl, aniž by tomu rozuměl.

                  1. Klíčová je teplota spalování a tlak ve válcích, jen az těchto podmínek se dusík stává reaktivním, obojí roste u moderních aut nade všechny meze v hobně za větší celkovou účinností, a je úplně jedno, co v tom hoří. Výše citovaný – teplota oleje >115 °C (a při tomdle interval 30k, trolol) a ochrana proti přehřátí potrubí mezichladiče nad 140 °C – není to tak dávno, co by soudnýho konstruktéra nenapadlo do takové píčoviny hnát pomalu ani závodní supersport. Tady to má městský prdítko.

                    1. Že se může stát reaktivním, to je jasné, ale musí tam být taky nějaký kyslík, pokud se jede na stechiometrickou směs nebo dokonce na lambda<1 pro potlačení klepání při akceleraci, s čím pak ten NOx tvoří?

                    2. Kyslíku je tam dost, nafouká turbo :D Taky může vznikat na úkor hoření paliva, proto mají už nový turbobenzíny i filtr, tvoří mikrosaze.

                    3. Pevne castice vznikaji kvuli primemu vstrikovani, palivo se nestiha vyparit jako u neprimeho vstriku

                    4. Behemot: přesně jak jsem si myslel, někde jste něco zaslechl a plácáte voloviny. Zážehový motor si hlídá lambda poměr, jinak by si taky mohl při chudé směsi propálit píst (v závodech běžné) a kvůli bohaté směsi a tedy nespálenému benzínu je tam právě filtr částic.

                    5. U přímovstřikových motorů máte přebytek kyslíku a priori.

                2. Benziny problemy s NOx nemaji, maji mensi tlak spalovani, mensi prebytek kysliku a tricestny katalyzator. Mocovina u dieselu je nahrada prave za redukcni fazi katalyzatoru, ktera nefunguje, pokud je ve vyfukovych plynech kyslik – a u dieselu je ho hromada

      2. Ja kdyz jsem si delal ridicak, taxem nafasoval S120 a uz tehdy muj ucitel nadaval, jaxe to prehriva a ze zlata stara stovka. Plus S105 a S120 mely nejak delsi kontakt prerusovace na rozdelovaci, nez starsi auta, takze pri trose stesti a nechanym zaplym zapalovani byl ze zapalovaci civky fajny delobuch.

      3. Nemám strach, že by to trh nevyřešil. Jasně že současná generace 50 letých lojzů co udržou vesničanům jejich historické koráby se to už učit nechce a tak straší a pičuje. Ale nemám strach, že je nenahradí nová genrece, která ráda zaujme jejich místo a využije svoje znalosti těch motorů, které získá v autorizácích a pak bude dělat za lepší ceny s větším přijmem pro sebe.
        Určitě bude nějaké období zlomu než se to urovná.
        Nejspíš ten servis bude postupně dražší což povede zase ke snížení cen ojetin.
        Ale srovná se to.

        Ono taky dneska ten werk nekupujete za 20 násobek průměrné mzdy (felicie 1,3MPI v roce 1998) ale za 9 násobek pokud beru nejlevnější 1,0TSI Fabii, která se mimochodem stále prodává i s 1,0MPI.

        Když se podávám na bazar tak 10 let stará fabie s malým benzinem se dá koupit za 2,5 platu. Za 10 let se prostě bude 1,0TSI Fabie prodávát pod 2 platy a na vstupní servis si člověk nedá 20% ale 30% stranou.

        Auta se stávají spotřebním zbožím jako třeba elektronika. Dřív taky lidem přišlo nemyslitelné, že jim lednice nebo pračka či TV nebude sloužit polovinu života. A servisáci strašili, že ty moderní překomplikované věci nebudou pořádně opravitelné a bude to všechno strašně drahé.
        A jaký je výsledek? Opravitelné je to ještě jednodušejí, prostě se vymění celý modul a nebo se to vyhodí celé, protože cena nového výrobku už dneska nejsou 4 platy ale týdení kapesné, takže se ten servis pak už ani nevyplatí řešit.
        S autama to bude stejné.

        1. No… u nekterych dilu ti nevim, nevim. Kdyz se na Fobii vysere kolecko v prevodovce, tak ho sezenes. Kdyz na Fobii ztratis tlaky, tak to prebrousis. Dnesni generace vymenaru uz tohle nezna a kdyz mas za prebrus platit osmicku a nebo kupovat agregat za osmdesat, tak porad ten rozdil platu desetinasobnej fakt neni.

          Vis co, dneska koupis bednu 120 cm ze to i huli pero z Alzy za osmicku. To nema cenu opravovat, kdyz se to vysere, jdes, koupis druhou. I jako socka s dvackou mesicne cista ruka si to proste jednou za tri roky muzes dovolit. Ale i kdyz trihrnkova chrchla bude jednou v baziku za osmdesat ze treti ruky, tak porad je to vic. A desetkrat dele, nez ta bedna, to fakt nevydrzi.

          1. Dílenská příručka na TSI motory říká, že se nesmí vyndavat klikovka, protože se už nedá založit zpět do bloku tak, jak by měla správně být a zdeformuje se provozem. Takže pokud se klikovka opotřebí 30kkm výměnami oleje tak, že začne klepat, je na vyhození i s blokem motoru.

            1. To bohužel platí pro všechny motory s hliníkovým blokem. Jsou opravitelné jen výměnou polomotoru. Bad luck.

              Beztak to bude brzy jedno. Klesá počet lidí, kteří by byli ochotni motor rozebrat a opravit. Broušení kliky, párování opravných dílů, úhlování ojnic apod. je know-how, které se koncentruje do čím dál menší komunity, která se různě nepřirozenými cestami dále zužuje (Soběslav Michalec +2017). I ty lidi, co o sobě tvrdí, že „dělají motory“, se hecnou maximálně na tzv. „polskej vojeb“ (překroužkování pístů do existujících vložek), což je většinou zbytečná dočasná oprava. Takže i když se pořád ještě vyrábějí repasovatelné motory, brzo nebude, kdo by to udělal.

              1. No nevim, možná klesá počet lidí co to dělají in-house, šak dneska jsou firmy co se specializují, ne? Tudle na výbrus/vložkování, támdle broušení hlav…běžnejch mechanik to rozebere, pošle „udělat“ a zase složí. Je fakt, že kliku asi dělá málokdo, buď je to dobrý, nebo se to vymění. Málokdo to taky dělá u zánovních aut, tam je asi něco špatně, pokud motor vodejde. U starších ale furt eště dost zajímavejch aut aby to mělo smysl dělat je většinou furt dost vraků odkud případně vzít blok…

                1. Tak renovace veteranu nebo cenenych oldtimeru je jina liga, tam se na korunu nekouka,tam jde ledacos. Ferda Vidlak do zadny narocny generalky motoru nepůjde, protoze by stalo vic nez je zbytkova cena ty jeho plecky a ojetin ve stejny cenový relaci je po kokot.

                  1. Otazkou ovsem zustava, jak dlouho ten stav „techto ojetin je po kokot“ vydrzi. Svyho casu bylo po kokot kdeceho, blba ceska malorajda ze Svazarmu se prodavala za litr po bazarech. Zkus ji dneska za ty prachy sehnat.

                    Takze az se trh vycisti a budou se nabizet jen ty moderni sracky, u kterych postupne bude ztracet ekonomicky smysl kupovat je z druhe (nebo nedej Boze treti) ruky, tak Ferda Vidlak zacne shanet tu starou plecku, co sla opravovat kombinackama a co jich kdysi bylo po kokot. Pak presne nastane ten stav, ze ty stary renovovatelny plecky nebude uz nikdo umet renovovat za rozumny penize. A past se uzavira.

                    1. Sysop: tam bude ještě jeden důležitý faktor – těchto ojetin bude ubývat hlavně proto, že jak ty nejstarší skončí ve šrotu, nebudou novější, které by doplnily počty.

                      Otázkou je, jestli nás to musí trápit. Cesta je evidentně nastoupena k tomu, že vlastnictví auta bude zakázáno. Všechna auta budou jen jako služba, všechno bude patřit automobilkám a stát bude okrádací legislativu řešit jinak (bude nutné nakrást peníze jinak, možností je fůra a jen čas ukáže, co soudruzi zvolí). Nebylo by nic divného na tom, že například cena měsíčního pronájmu bude automaticky obsahovat částky jako „záloha na obnovitelné zdroje“, „příspěvek na infrastrukturu“, „poplatek za zábor veřejného prostranství provozem vozidla“ a další nesmysly, kterými se vyřeší „problém s DPH“. Co určitě neskončí jsou pokuty, jen bude nutné je vymáhat za jiné bagatelní přestupky, které bude nutné uživatelům umožnit páchat a současně je k tomu motivovat zdánlivě nesmyslnými zákony a dopravními úpravami. Třeba zákaz telefonování ještě hloupější než dnes, zákazy ladění rádia, zákazy sundávání ruk z volantu, zákaz necertifikovaných tašek v kufru…

                      Prostě peníze jsou jen jedny a bude nutné zajistit jejich přesun v alespoň stávající míře do stejných kapes. Včera mýto na mostě, dnes na dálnici, včera desátky, dnes fůra jiných daní apod. Vždy to bylo a vždy to bude stejné. Jen ta míra svobody nám bude nejspíš konvergovat špatným směrem.

                    2. To nebude fungovat, protoze velka cast zamestnancu musi dojizdet a na sluzby realne nema. Prikladem jsou statni zamestnanci. Kdepak, tomuhle ja osobne neverim. Vozy budou dotovany, protoze EU automobilky ztrati konkurenceschopnost mimo zelenou EU. Protoze ackoliv EU jde vsem velkym prikladem, tak Asie i Amerika porad vesele znecistuji jak o zivot. Viz Cina a jejich vzduch, ktery jde videt, citit a ochutnat.

                    3. Na systemu zakazu/ztraty vlastnictvi neco bezpochyby je a dost mozna to postupne i u aut nastane. Dnes to mame treba u OS, kde sw nevlastnime, jen kupujeme prava k jeho uzivani. To uz se chysta zavadet i u aut, protoze fw auta nebudeme vlastnit, o5 budeme jen platit za prava ho uzivat => pravidelne rocni platby za „udrzovaci poplatek“, coz lze snadno kontrolovat na STK. Nemas zaplaceno? Nelegani uzivani => prooser. A podobne to muze byt i se zbytkem auta, protoze je to prolezle patenty, takze prvni automobilka prijde s tim, ze auto nebude za ctvrt mega, ale budes si moci za kilco koupit pravo to auto uzivat. No neber to. A za rok dalsi kilco a pak zase… lepsi, jak nejaka liza. Bazar bude ovladat primo automobilka. Svoje prachy v tom bude mit jen ty prvni dva roky. Az se trh aut nasyti (a to uz nastava), tak pokud nebude v nabidce nejakej novej trhak typu „jdeme plosne na baterky“, muze se stat, ze neco podobneho, za vydatne podpory EU, zpocatku dotacni, se objevi.

                      Staci i treba televizni programy typu SkyLik, kdy jsem pred par lety od nich koupil „dozivotni kartu se zakladni nabidkou“, kde se ukazalo, ze ten „zivot“ skoncil za dva roky a nasledne chteli vypalne v podobe „udrzovaciho poplatku za servis“. Ten se rok od roku zvyssoval cca o tretinu, az mne to prestalo bavit a presli jsme na pozemni digital. Tech par programu to nabizi taky, stejne na to necumim. Takze model „dojime malo, zato porad“ hodne frci u fury produktu. Ne na pocatku prodat za ranec. Ale pekne pronajimat na vecnost.

                    4. Podle me posledni informace je nakup nekonecne licence dost v sede zone a spise nelegalni(coz je nakup zrovna zmineneho OS pro osobni potrebu), dokonce se na to diva spatne i EU. Proc se s tim nic nedela – netusim, jsem linej zjistovat detaily. Navic to zase az tak realne neni, auto lze porad vyrobit bez techto picovin a bude jezdit, takze se nabizi otazka, kdy nekdo z nejake vychodneji polozene zeme toto spacha. Ac se to v CR nezda, tak posledni dobou jsou zakaznici relativne nasrani a neni radno je nasirat dalsima picovinama :)

                    5. Sysop: ztráta vlastnictví = ztráta svobody = otroctví. Tak to fungovalo celá tisíciletí. Dnes se daří lidi opět přesvědčovat, že je to cool. Mladí tento koncept vůbec nechápou – je cool platit za každý měsíc za Office, za netflix, za spotify, za zoner, za auto… Nedovedou si totiž představit, co nastane, když nebudou schopní to platit. Nikdy to nezažili, vždycky to přece bude za pár kaček a je to v cajku.

                      Auto na operák už je jen krůček k „právu na použití“. Renault Zoe umožňuje vypnout dálkově auto když nezaplatíš leasing – kdo je poctivej, nemá se čeho bát, že jo.

                    6. @fatdwi
                      Office ma velice kvalitni varianty pro osobni uziti. Napriklad LibreOffice umi pracovat s beznymi MS formaty, export do PDF zvladne taky a vytisknes si dokument taky. Je to zdarma.

                      Spotify – je to varianta ke koupe hudby. Ale misto tahani CD/Flashek nebo pripojovani k vlastnimu serveru si zaplatis a pripojis se jedne z nejvetsich hudebnich knihoven na planete. Pritom autorum jdou procenta za poslech. Tady uprimne nechapu, co te sere. Zrovna Spotify je presne to, co zkostnately hudebni system dlouhe roky potreboval. Krome toho, pokud te nesere reklama(a ze pro CR je tam reklam fakt par, takze se dost opakuji) a nektere absentujici funkce, tak to muzes uzivat zdarma… A na Spotify muze publikovat skoro kazdy, v cem je problem?

                      Netflix neznam, ale Amazon Prime umoznoval videa stahovat, opet platis za sluzbu, stejne jako treba… U KABELOVE TELEVIZE!!!! NO NE! ONO SE TO CHOVA PODOBNE!!!

                      Jako zase by to chtelo uvazovat rozumne, vetsina toho je proste predplatne za sluzby a ma to free variantu. Ano, tvurce videi jako Netflix nebo Amazon si dovoli chtit za sve videa predplatne, no ty vole, kde to jsme? TO je jako kdybych musel platit za noviny.

                    7. deacon: mluvím pochopitelně o MS. Ano, o tom, že je spotify varianta mluvím. Přestanete platit, neposloucháte (v kvalitě), needitujete dokumenty (stejně kvalitně), nekoukáte na filmy (vůbec). A v případě auta – neřídíte, nemáte co.

                      Zbytečně se rozčilujete, jen jste nepochopil, o čem že jsem to vlastně psal. Jistě, že kabelovka je jako netflix, co má být? Proč u toho „objevu“ tak řvete? Myslíte, že to nevím?

                      Dávat k tomu noviny (které Vám po zakoupení zůstanou) a používat je jako argument na stejné straně jako netflix (který Vám po neplacení nezůstane) mi přijde komické a nechápu, co jste tím chtěl říct.

                      Nemožnost věci vlastnit z Vás dělá otroka, ať Vám to přijde cool jak chcete. To pochopíte ve chvíli, kdy se Vám u toho auta bude hodit si ho nechat o pár let déle (a nemuset tak platit), zatímco na operák máte smůlu a budete buď cálovat nebo nebudete jezdit. Měl jsem nedávno s jedním známým diskusi právě na toto téma – koupit nebo operovat? Ptal jsem se ho, jestli se zbláznil, že je jasné, že to chce koupit. A on začal jak příručka z reklamy – jenže leasing vyjde stejně jako operák a na operák se nemusí o nic starat a ještě má pořád nové auto. Říkám OK, ale co když NEBUDE chtít nové, protože ty peníze dá radši jinam a bude jezdit starým? Nejdřív koukal, jako kdybych spadl z Marsu.

                      Přijde mi to podobné, jako argumenty, že hypotéka je „novodobé otroctví“, přitom je to přesně naopak, otroctví je nájem. Doporučují 4 z 5 důchodců, kteří najednou zjistí, že platit 15k měsíčně je masakr a fňukají, zatímco soused ve svém, který byl tím „otrokem“, co platil hypotéku v cca podobné výši už dávno platí jen 3k za elektřinu a plyn. A s tím autem je to v principu stejné.

          2. Tyhle motory uz nejdou ani prebrousit, maji nekolikamikronovou oteruvzdornou vrstvu primo v hlinikovem bloku. Bohuzel se dnes uz vse dela tak, aby to opravit neslo, pripadne slo, ale za pouziti specializovaneho a dost draheho vybaveni.

            1. Zase diky ty oteruvzdorny vrstve je neni prakticky potreba prebrusovat, vydrzej v pohode pres 300 000 km. Deda prebrusoval motor Š100 asi po 80 000 km a na odpis byla kolem 130 000. Dnesni auta jsou skoro bezudrzbovy

              1. Ja jsem jednou (z blbosti) nechal vymenit olej v servisu Shell a do tydne jsem mel vylagrovanou kliku na Firebirdovi. Prebrus se salama me vysel tehdy, pokud se pamatuju, nejakych dvanact tisic. Porad lepsi, nez kupovat motor (byt polomotor tehdy stal nejakych $1,200 v USA). Bez se pak hadat s kundama do servisu.

              2. U motoru 135 a 136 se ta zivotnost postatne zvysila, felicie bez potizi najezdi pres 300k, slysel jsem i o pulmilionovych najezdech bez GO. Vlozky parovane s pisty podle tolerancnich trid mely neco do sebe.

        2. Akorát sme doma na bošce měnili uhlíky za celejch 62 korun (za pár! takže mám druhej k dobru, sem myslel že je to za kus) plus dvakrát doprava a trochu práce. Za celejch 20 let praní se tam jenom jednou měnilo těleso, když byla eště tvrdá voda. Uvnitř sem žasnul jak je to vzádu jednoduchý a přitom bytelný, vpředu je (tam sem nekoukal) elektromechanickej programátor s relé. Bude nejspíš prát dalších 20 let.

          Ušetřenejch deset litrů za novou a i kdyby to byl ťamťung kterej hlavně že to hraje melodie který uměly už osmibity pyčo, ale nedají se nastavit některý základní programový věci, protože ťaman rozhodl, že to bude takle. A jak dlouho by v tom ta elektronika vydržela si nedělám iluze podle i drahejch monitorů ťamťung. Myslíš, že dá dvacet let? Vole pro spoustu rodin i tady, diskutovalo se mnohokrát, je nutnost koupě i nejlevnější pračky docela problém. Ta v domácnosti s děckem, kde se pere furt, vydrží 2-5 let.

          Navíc jak píše Sysop dole, dnešní generace jsou líní hipsteři co umí šmatlat po patladle, možná ještě napojit diagnostiku. Tam jim velice často neřekne když profukuje hlava, kterej senzor má špatnej kabel nebo kde je přidřený ložisko apod. Takže jedou jenom podle servisního manuálu, vymění půlku motoru, platíš jak kretén a nic.

          1. Táta má doma whirpoolku automatku, starou skoro třicet let a stále pere. Když jsme ji těsně po revoluci kupovali, tak nám připadala jak stroj z jiné galaxie. Ta pračka stále žije proto, že má nesmrtelný mechanický programátor, pár tlačítek, dva otočné ovladače a neskutečně bytelně udělanou plastovou vanu, ve které je buben. Nabízel jsem tátovi, že mu koupím novou pračku, ale táta nechce, protože tahle pořád pere dobře a spolehlivě.
            Já měl whirpoolku také, nástupce toho tátova typu, kde už bylo všechno elektronické. Vydržela sedm let a umřela na vypálenou základní desku řídící elektroniky. Cena náhradní desky byla zhruba stejná, jako cena nové pračky.

          2. no já měl značkovou boshku, kde šlo srát po 4 letech ložisko, oprava 3 litry, a neskutečný opruz vůbec sehnat frajera, který musel celý ten rám rozřezat, vyměnit ložisko, zase svařit zpátky, 2 týdny bez pračky s malým minimem, nádhera. Po výměně ložiska prala neskutečné další 2 roky aby se následně vysralo zase ložisko. Vymrdal jsem ten „značkovej německej“ krám do piče, koupil jsem wonga za 6 litrů, počítám že vydrží 3 roky, vyhodím, koupím dalšího wonga za 6 litrů ….

            1. No my máme doma Indesit-ku zhora plnenú takú novšiu s elektronickým riadením. Koľko stála tak to už neviem, ale máme ju minimálne 8 rockov (možno aj 9) a mechanicky zatiaľ drží, hoci horne dvierka už sú okolo pántov hrdzavé a zliezla z nich dole v rohoch farba. Čo sa ale vysralo je riadiaca jednotka (plošák) – proste začala práčka blikať LED-kami na ovládacom paneli ako svetelná hudba a nešla spustiť a nepomohol ani trik s odpojením od zásuvky na pár minút. Chvíľu som googlil ohľadne servisu a aj som im poslal maila s popisom problému (tak to mali vymyslené ten dopyt po sieti), že ako čo to bude stáť a ako dlho to potrvá. Na druhý deň keď manželka nemohla prať a odpoveď zo servisu neprišla tak som opäť googlil a na youtube bol foto/video návod (z podobného modelu) ako sa to dá teoreticky spraviť. Boli prdnuté kondenzátory na riadiacej jednotke. Vymenil som ich a voila – bol som na chvíľku hrdina čo zachránil domácnosť pred kalamitou so špinavým prádlom. Na ďalší deň mi prišiel mail zo servisu, že teda oprava je možná (vraj známy problém), ale treba novú riadiacu jednotku a s robotou to bude vyše 120 Eur-i a neviem ako dlho sa čakalo na dodanie dielov. Tak som im poďakoval za „ochotu“….
              Tak hádam ešte pár rockov vydrží a nezhrdzaveje mi do budúceho týždňa.

              1. Kondíky jsou věčnej problém, taky mám už jako jeden ze tří prodejců kvalitních kondenzátorů v zemi skladem skoro 60000 kusů a tisíce jsou neustále ve výrobě :D

                1. Idem cez víkend rozobrať kolegov infotainment z BMW-čka a kuknúť či mu tam tiež kondíky neskapali (podľa youtube to môže byť problém) a ak áno tak budem hľadať na nete kto má dané kondíky v tých malých rozmeroch ako to treba do tej čarovnej skrinky.
                  No ten problém kondíkov nadimenzovaných na hrane použitia je problém aj v pomerne drahých zariadeniach – osobná skúsenosť s merakom vlhkosti (taká ta skrinka na stôl, ktorá používa princíp váženia a vyparovania vlhkosti z meranej vzorky) origo zo švajcu bola taká, že oprava začína na 700Eur (rozobratie a posúdenie chyby – info od dovozcu) a posiela sa to do švajcu k výrobcovi a trvá to dosť dlho a ešte ďalšie kecy boli okolo toho (snaha dovozcu a to aby sme kúpili nový merák a starý jebli za psom). Mašina stála pred X rokmi vyše 1500Eur takže rentabilita opravy bola biedna. Zbalil som ten merák a odniesol som ho známemu na Slovensku a na druhý týždeň mi to dal funkčné – kondíky na vstupnom napäťovom obvode boli vyfúknute, lebo boli napäťovo nadimenzované ozaj na tesno k menovitému napájaciemu napätiu (no by ťa jeblo, že sú lakomí tam dať kondíky o pár centov drahšie).

                  1. Šmejd je pořád šmejd. Kvalitní kondenzátory dávám do zdrojů leta letoucí 6,3V na 5V větve, eště nikdy žádnej neodešel.

                    V autech bývají často kvůli teplotě speciály na 125, 130 °C. Ale azs dlouhoživotnostní na 105 °C vydrží srovnatelně a má lepší objemovou kapacitu…

  6. čus, normalně fajny třihrnek v dýzlu byl Zetor myslím 5211, asi 40kobyl pod kapotou, tedá pokud tam byla kapota,utáhlo to i dvě osmitunové vlečky s hnojem , odhad tak 25tun, to zcela určitě fobie ani leon nedokáže , hi hi hi

    1. …a to jeste bacha, do toho Zetaka jsi nalil naftu na jare a dolejval pomalu az za rok :-)

      1. A nastartovalo to na ni i v zimě při -20, co :)

        1. Jo. Stačí nalít do chladiče / motoru teplou vodu a protočit to párkrát klikou, než se to nastartuje startérem. Tedy aspoň kamarádova modrá zetka třicítka takhle funguje.

          1. Případně trocha éteru do sání :)

            1. ha ha ha , nevím jestli u 5xxx , ale u 3xxx se to startovalo tak, že jsi do take trubky nasadil knot jak do sfíčky , ale větčího kalibru, normálně jsi ho sirkou podpálil. rozfoukal zašrouboval někam do hlavy no v tej chfili musel pomocník roztočit klikou motor, ha ha ha , to byla sláva když ten dechťák naskočil

        2. Kdy tady bylo naposledy -20? A jak dlouho?
          Dělal jsem šest let v ovocnářství ve Větrušicích jako student – řidič starejch Zeťáků. Od dvanácti do osmnácti. Stalo se mi dost věcí, jako třeba výbuch (prasknutí za jízdy) přední pneu, převrácení celýho stroje na dvě obstarožní česačky meruněk (přežili, jen remcali, blbě stáli při otáčení a hlídali si ty svoje přepravky, jestli je někdo neojebává), sexu na sedadle řidiče, kdy to odnesl valník broskví otlačeninama tak, že musel do Mochova do mrazu, zrcátka jsem hradil ze svého, jak jsem to omlátil o jabloně … ale že by to po ránu nenaskočilo….to si nepamatuju. Po ruce byla stará bez náhonu na přední (modrá, ale už bez šoupaček) a novější s náhonem na přední (červenej). Tak jsem jim říkal, vy znalci to umíte určitě i pojmenovat. Blbý bylo, že každej měl jedničku obráceně, jeden k sobě, jeden od sebe.
          Zetor nezná bratra, terénu se vysmívá.

          1. Pro hnidopichy podotýkám, že v ovocnářství se pracuje po veškeré čtyři období. Stříhání, řezy, patlání řezů, vosk, úklid, shrnování trávy, větví sklizeň, stříkání, zase stříhání trávy, druhé stříkání, druhotná sklizeň (padané ovoce). Při poslední fázi hlídání před cikány, berou to na trhy. Jak říkal pan ovocnář největší, Josef Nouza z Větrušic, sklizeň je jen….otravný výsledek.

            1. no jak říkám, tříhrnek je do zetoru jak stvořený,

              1. Začalo se u dvouválců (jednoválce tuším Zetor neměl, začal rovnou na dvou), pak to přibývalo a UŘ1 už byla ve variantách 2-, 3- i 4válec.

          2. Co nebo kdo je ten česačka meruněk? Nějak to vypadá jak jazyk jiná kmene ;-)

            1. Něco jako kráječka okurek:
              Karel si našel práci v továrně na konzervovanou zeleninu. Jednou přijde domů a přizná se manželce, že má silné nutkání strčit penis do kráječky okurek. Manželka navrhuje, aby šel k psychiatrovi, ale Karel se chce se svým problémem vyrovnat sám. Za měsíc přijde Karel domů už v jedenáct a říká:
              „Pamatuješ si, co jsem ti říkal o kráječce okurek?“
              Manželka: „Karle! Snad jsi to neudělal!?“
              „Udělal,“ smutně přizná Karel.
              „Ach Bože můj, co se stalo?“
              „No co by, vyrazili mě z práce.“
              „Ale neee, ublížila ti ta kráječka okurek?“
              „Kráječka okurek? Ta dostala taky padáka…“

              1. Přecedo, máš bludišťáka :D

            2. Dneska se tomu asi říká Fruit picking specialist. My jim říkali česačky.

              1. A jakej to má rod?

          3. Prumerna teplota v lednu 2017 byla -17 C, -10 C v unoru. V Brne, dle nejake random meteo stanice s historii via Google. Takze bych si troufl tvrdit, ze treba Vysocina, nebo okresy kolem hor(treba Sumperk) na -20 klesly.

  7. Koncern do toho nacpal všechno, co bylo na trhu a není to nějaká hipsteřina.

    No tak zrovna sodíkový ventily měly snad továrně minimálně B234, ne-li všechyn Saabí motory, už tak z přelomu 80. a 90. let. Variabilní časování všechny vetilů má Honda nebo Toyota taky několik desetiletí standardně u skoro všech i atmosférickejch motorů. Další funkce zrovna tak. Jasně, možná to někdo poprvé nasral do jednoho, aby z toho udělal motorek do sekačky kde je všechno i přes to, jak je malinkej, typicky nahňácaný na sobě a jakákoli drobnost znamená motorven, že? Nebo se pletu?

    Nevim no, radši nechávat zvolna pobublávat velkej motor na zlomek plynu, než todle, což jak sám potvrzuješ jede neustále na hraně sebedestrukce a dyž se to přišlápne, tak se z toho sice vytáhne nějakej výkon, ale taky se dějí věci. Nejen v nádrži. Za v průměru 6-7 litrů takhle jezdí i Filcka, akorát že těch stále jezdí stovky tisíc a jedna z mála věcí, který mají dobrý, jsou právě motor.

    Kolik tady těch litrů na tom bude po 20+ letech stejně? Vo tom to celý je. Koupíš to možná za půl míče, ale jistotu máš tak po dobu záruky, možná něco nad a pak rychle z baráku. Pokud jak sám říkáš, že v každé generaci je horší si něco normálního vybrat, tak to je pokrok jak noha, co? http://petr-kubac.blog.cz/1812/je-technologicka-krize-krizi-mravni

  8. Je načase přestat s tím fňukáním nad ekoteroristy a EU.
    Kdyby to automobilkám silně nevyhovovalo tak by proti těm povinným pseudoekopakárnám protestovaly. Místo toho drží hubu a krok a ještě se s těma rádoby zelenýma pičovinkama co akorát otravují lidem život nechlubili ve svých katalozích, kde pak chybí takové nepodstatné údaje jako objem kufru, krouťák apod.

    Kdyby uhnije nenařídila povinné ABS tak to dodnes ti zmrdi nabízí až ve vyšších výbavách s pár dalšími nesmysly v paketu za nechutný příplatek. Jako třeba dodnes nejsou schopní vyrobit základní auto s klimatizací.

    1. Toz voni protestujou, ale nechapu, proc nelobbuji. Penez maj, ze nevedi co s nima a veda je na jejich strane. At uz tim, ze Evropa znecistuje zdaleka nejmene z cele planety, nebo tim, ze uz jsme na hrane fyzikalnich zakonu.

      Takze bud protestuji jenom na oko, nebo je nechapu. Elektromobilita bude pro cast populace mrtva uz jenom cenou, z toho prece nemuzou ty automobilky vyzit tak, jako doted… obzvlaste kdyz vsude jinde ve svete jim na nejaky limity mrdaj a zbytek segmentu tam milerad doda svoje vozitka.

      1. Automobilky jsou akciovky a každá chodí na obědy s politiky. Takže jim je v zásadě jedno, co budou vyrábět, protože politici jim zařídí, že se sem nic jiného ze zemí krále Miroslava nedoveze. A k tomu si v číně a indii postaví filiálky na normální auta.

    2. Přesně tak. Automobilky musí dělat to, co zákazník chce a hlavně, za co je ochotnej vyklopit prachy. Chce-li zákazník třípísmenkovýho asistenta, má ho mít. Chce-li zákazník hodně moc asistentů, má ho mít. chce-li zákazník komunikaci se svým mobilem, má ho mít. Chce-li zákazník masážní sedadla, má je mít. Chce-li zákazník GPS, který zavolá pomoc v případě nehody, má ho mít.
      Chce-li zákazník pořádný auto, jako byly např. homologační základy sportovních automobilů z 80. a počátků 90. let minulého století, dostane roční předplatný v léčebně pro duševně nemocné (kde se dokonce ještě docela nedávno jednou za rok ta auta i vystavovala).

  9. Když už jsme u Seatu, co soudíte o té jejich novince Tarraco? Konkrétně o motorizaci 2.0 TSI 4×4 DSG? Je to drek, nebo se to dá?

    1. Je to koncernová technika, takže asi žádné překvapení, Dokonce i na motoru zůstal znak VW. Nedávají se tam ty silnější verze dvoulitru.

      Jak znám některá specifika značky, zejména vychytávání chyb první zhruba rok od náběhu výroby a dělání si testovacích řidičů ze zákazníků, rok bych počkal a pak bych se o to začal zajímat. Zrovna dnes dorazil manželce dopis, že se má dostavit do servisu na hotfix zadních bezpečnostních pásů.

      1. Jo, díky, jasně, nekupovat auta z prvního roku výroby, toho se snažím vždycky držet. Navíc si dělání toho beta testera ještě většinou nechají pořádně zaplatit.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017