Toyota Fortuner 3.0 D4-D level B6

Featured Image

Jako správnou recenzi začneme naprosto standardně – Toyota Fortuner je vůz velmi daleko-východni provenience, má motor, 4 kola a volant.
 

Pár technických udajů pro rejpaly

 
Vozidlo je plně dostačující na přespolní přesun z bodů A do bodů B v konfiguraci řidič, manželka, dvě děti, pes, kočka, těžký kulomet, horské kolo a svačina. Má mnoho odkládacích ploch a jako Fabia i na 1,5 litrové PET flašky. Vozidlo je možno zakoupit v různých barvách a s různou mírou výbavy a motoru. Má klimu, 4 dveře, 3 rady sedadel, nemá topení, luxusně vypadající plasty imitující dřevo a chorm a výkonný a pružný motor HTP.

Místo toho jak se vyměňuje těsnění u válce, jaký má točivý moment a jestli plyn thane vodspoda se podíváme jak vozidlo vytunit na balistickou ochranu B6 aby bylo možno bezpečně 3x obkroužit sídliště Janov s vlajkou DSSS na anténě.

Balistická ochrana vozidel je určována několika standardy – hlavně však CEN (Centrál European Norm) který má 7 levelu (B1 – B7) a několik „mezistupňů“; (B6+; B6++ atd).

Většina civilních a civilně vypadajichich vozidel má level B6 (7.62×51 M80 Ball), B6+ (5.56×45 SS109) nebo B6++ (7.62×51 Steel Core). Level B7 je určeny pro vojenské vozidla (.30 Armor Piercing a .50 BMG M2). Vojenská vozidla ještě bývají certifikovaná podle ochrany proti střepinám (US MIL STD 662F) a případně dalších standardu podle požadavků uživatele.
 

 
 
Pojďme si tedy rozebrat krok za krokem, jak že standardni sériové Toyoty Fortuner  stane 3,6 tunová Bursíkova noční můra.

Na začátku všeho je standardní Toyota v následující konfiguraci:
 

 
Rok výroby: 2008
Barva:  černá metalíza
Motor:  Naftový turodiesel 3.0L D4-D
Převodovka: Automatická
Náhon:  4×4 Kapacita 6+1 (řidič) v uspořádání 2+3+2
Váha:  1,8 t
Příslušenství: CD Přehrávač, 4 zónová klimatizace, kožené sedačky, standardní lítá kola

Vozidlo jsme přivezli přímo z továrny do dílny a za pomoci dvou techniku od Toyoty jsme auto prvně kompletně odstrojili (sedadla, koberečky, palubní deska, skla, dveře, čalounění, elektroinstalace atd) aby jsme ho mohli zvednout na hever a zpevnit rám (výztuhy, rozpěry), posílit tlumiče a brzdy; váha vozidla se totiž kvůli pancéřování zvýší cca o 2 tuny  a i když z venku vypadá jako normální osobák, brzdí se s ním jako s náklaďákem s návěsem. Pak je potřeba přeprogramovat řidicí jednotku motoru a provést další víceméně drobné zásahy do motorového prostoru. Motor se standardně nepancéřuje protože jak všichni víme je vyroben z kusů celkem pevného železa a nějaká zbloudilá kulka (pokud není Armor Piercing) mu nic neudělá. Je potřeba však chránit baterií, nádrž na brzdovou kapalinu a pár dalších drobnosti. U vojenských automobilů se ještě před chladič osadí žaluzie, protože musí většinou pokračovat v boji, zadaném úkolů nebo aspoň dojet zpět na základnu, u civilních se to většinou vynechá protože i s prostřeleným chladičem je možno pár kilometrů ujet a dostat se mimo nebezpečí než se z motoru stane gril.

Posílené pérování (žluté tlumiče) a výroba „vnitřní kapsle“ pro posádku

Následuje výroba vnitřní kapsle; každá firma používá jiné technologie a materially a přesný popis je přísně střeženým tajemstvím. O našem můžu prozraditm že používáme kombinaci AR500 oceli, keramickyh panelů, UHDPE (Ultra High Density PolyEthylene) a Aramid. Skla jsou sendvič polykarbonátu, tvrzeného skla a tetrapolyurethanové fólie; ty si nevyrábíme ale kupujeme.

Před tím než se začne s výrobou vnitřní kapsle je potřeba ještě vymontovat nádrž a navléknout na ní velký gumový kondom (při prostřelení se guma „smrskne“ a neplýtváme naftou na zavlažování silnice) a posílit panty na dveřích. Váha dveří se z běžných cca 10 Kg zvýší na cca 50 a pak je potřeba upravit i detaily jako vnitřní plastová výplň dveří, která se nám vyrvala při prvním pokusu dveře zabouchnout. Museli jsme vyrobit kopii z karbonu a použili pořádně šrouby na přichyceni a upravit zámky. Zadní dveře jsou dvojité; pokud by se otevíraly nahoru, bylo by potřeba je zvedat heverem. Sklo ze zadních dveří je vyjímatelné (venkovní i vnitřní balistické) takže je možno nákladový prostor osadit kulometem; stejnou konfiguraci mají US Secret Service Chevrolety Suburban doprovázející presidenta. Ti tam ale místo standardního kulometu mívají M134, protože s tím je daleko větší sranda než s GPMG.
 

Práce na lemech kolem dveří a sloupcích. Všimněte si zesíleného pérování na přední nápravě.
 
Lemy kolem dveří jsou hotové (pancéřování se všude překrývá cca 5 cm); práce na pancéřování podlahy.
 
U většiny levných vozidel jsou problémové sloupky a spoje okno – sloupek a dveře – sloupek. Viděl jsem doknce i vozidla úplně bez lemů; kde byl cca 2 cm nechráněný prostor mezi pancéřováním ve dveřích a pancéřováním v karosérií. Nechtěl bych se pak v takovém vozidle dostat do nějaké nebezpečné situace.

Některá vozidla také mají velmi slabou ochranu střechy. Asi předpokládají, že z vrchu na něj nikdo nebude útočit. My jsme se drželi jedné zásady, a to že střela vypálena z jakéhokoliv úhlu nesmí proniknout do kabiny a z několika desítek vozidel, které jsme zatím vyrobili, jsme zatím žádný takový problém neměli, i když několik našich vozidel bylo přepadeno, pod palbou nebo zničeno.

Po dokončení vnitřního panceřování se začne se zpětnou kompletaci s několika změnami. Je potřeba přizpůsobit čalounění a vnitřní plasty mírně zmenšenému prostoru kabiny. Odstraní se airbagy, CD přehrávač a další zbytečnosti (i když v našem prototypu jsme CD nechali, protože si tam přece při testování nebudu zpívat) a doplní se různými gadgety. Nás prototyp na fotografiích byl navržen a vybaven pro vládní ochrannou službu chránící VIP a členy vlády která zahrnuje :
– výstražná světla (LED Maják) na palubní desce a za zadním oknem
– stroboskop v předních a zadních světlech
– výstražná světla za přední maskou
– komunikační zařízení dle specifikaci klienta
– připravena montáž na RCID Jammer
– připravena montáž IR komunikačního zařízení při jízdě v koloně (s Jammerem)
– výstražná siréna s interkomem
– FLIR (Infračervená kamera pro řidiče)
– GPS
– připravena montáž pro datalink do Intranetu
– run flat tyres

Výstražná siréna
Výstražná světla na palubní desce
Volba módu sirény; já si nejvíce oblíbil Airhorn :-)
 
Ještě jednou „dashboard lights“ od Taloonu
Pohled zezadu po výměně kol
 
Pohled zepředu
 
Finální verze s matnou povrchovou úpravou (nalepovači fólie)

Samozřejmě vývoj se neobešel bez drobných nehod. Při první testovací jízdě jsme se trošku projeli mimo silnice a po návratu do dílny jsme zjistili že nám popraskaly disky kol. Museli jsme vyměnit jak disky tak i pneumatiky za heavy-duty. Australské offroadovky Hankook s run flat systémem takže je možno solidní jízdy na prázdných pneumatikách.

Další změna se týkala barvy, původně jsme se rozhodli pro černou metalízu, ale pak jsme ji přelepili speciální matnou fólií pro snížení odlesku a IR odrazu a hlavně auto pak vypadá drsněji. Okna jsou polepená 70% černou fólií.

Uživatelské postřehy aneb jak se s tím jezdí.

Definitivní plus je vzhled auta, nebyl problém že by mě někdo vjel do cesty nebo nenechal zařadit, změnit pruh atd. Auto prostě budí respekt. Je trošku línější, je potřeba si zvyknout na ovládání a hlavně dávat velký pozor na „vynášení“; v zatáčkách a dobrzdovani. Párkrát jsme se málem podíval do kufru autu přede mnou když jsem z „pohoda to dobrzdím“; rychle brzdil i očima. Podobně jako když jsem přesedl ze 4-kvaltu 1.3 l Opel Kadett do naloženého Fordu Transit; než si člověk zvykne, musí si dát bacha. Definitivní minus je spotřeba (pokud bych ji musel platit). Normálně se pohybovala kolem 15-17 l/100 Km, pro trošku agresivní jízdě i 25 l na 100. Bacha si člověk musí dávat na prsty když zavírá dveře a okna nejdou úplně stáhnout (sklo je cca 3cm tlusté a nevleze se celé do dveří kvůli změně motorku a pancéřování ve dveřích). Jako absolutní plus je krom světel a sirény hodnotím FLIR. Pokud by tento systém nestál 5 tisíc dolarů tak bych si ho koupil i do vlastního auta.

S autem jsem během dvou měsíců najel asi 10,000 Km v kombinovaném provozu (město / dálnice) s několika výlety mimo zpevněné cesty. Auto není žádný rychlík, maximální rychlost (dosažená) byla 170 Km / h na dálnici z mírného kopce. Maximální rychlost na rovině 150 Km / h ale při takových rychlostech se velmi prodlužuje brzdná drahá.

Toto vozidlo se sériovým číslem 001 jezdí v jedné asijské metropolis jako doprovod VIP, takže balistická ochrana nebyla (zatím) testována. Automobil v podobně konfiguraci se však stal terčem přepadení při doprovodu kolony kde na sebe navázal palbu a umožnil koloně únik do bezpečí. Toyotu jsme dostali na opravu –  bohužel museli jsme konstatovat že je na odpis, ale naštěstí posádka přežila jen s drobnými zraněními.

Na autě jsme napočítali: 75 přímých zásahů 7.62×39 (AK-47), z toho 17 do oken. 14 přímých zásahu pravděpodobně 5.45×39 nebo 5.56×45 (ocelové jádro)

Další naše vozidlo dostalo zásah do předního skla pravděpodobně 7.62×54 (Dragunov) a i když sklo na to není stavěné, došlo jen k částečně penetraci. Řidic utrpěl drobné poranění v obličeji od střepů (naštěstí měl brýle, tak nemá žádné trvale následky) a byl schopen pokračovat v jízdě; i když toho asi moc prez přední sklo neviděl.

Naposledy jeden z našich Fortunerů najel na IED. Podle odhadů se jednalo o ekvivalent 1-1.5 kg TNT, výbuch urval přední kolo i s nápravou, auto udělalo několik přemetů a skončilo na střeše v příkopě. Naštěstí byl v autě jen řidič který to přežil i když s těžkými zraněními (zlomené nohy od zdeformované podlahy a přepážky mezi motorovým prostorem a kabinou, zlomená a zhmožděná žebra od bezpečnostních pásů a přemetu, zhmožděniny, otřes mozku atd). Doktoři ale říkali, že ho dají do pořádku, i když si pár měsíců poleží v sádrovém krunýři.


18.03.2012 Nowork

12345 (46x známkováno, průměr: 3,89 z 5)
475x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017