To trápení už brzy skončí, pane Fialo. - zpět na článek

Počet komentářů: 926

  1. Pjotr Máslovič Fialenko, to zní dobře:-)

    Ale vážně, já pořád nechápu ten bohorovný klid této vlády. Sám nespím z té pojebané inflace, a to jsem jen prašivý spořivý občan. A ve vládě klid. Inflace má dvě cifry, což je samo o sobě obrovský problém, navíc líže 20% a… klid. Fiala vysílá signály, že se nic neděje. Ty energie, to je to samý. Že prej se to bude řešit na bázi EU. Měsíc v prdeli a za tu dobu jediné zjištění – báze EU vyřešila hovno a Němci subvenují domácí spotřebitele strašnýma miliardama. A my jsme pořád tam kde před měsícem. Nemáme nic, ani plán.

    Ten člověk jednou bude brán za ztělesnění zoufalé neschopnosti, možná se dostane „nedělej Fialu“ i do slovníku, ale prdel to fakt není, protože to odsíráme právě teď a nedá se s tím nic demokratického dělat.

    1. V pražské bublině, v které se pohybuješ ve vládní limuzíně s řidičem za pět mega, žádná inflace není vidět.
      Každopádně mi inflace připomněla Vencům projev o tom jak nás budou strašit inflací. Lol.

      1. Inflace je proputinovska propaganda. Fiala to rikal.

        1. Pravda je jen to, co říká Camper. Pokud potvrdil Fialova slova, tak to je pravda.

          A když si nejsme jistí, obrátíme se na Františka Vrábela.

      2. Už před Vénou to ťapalo.Teď ale vrabci cvrdlikaj, že bude pomalu končit korunová mince.Ne, že bych z tý poniklovaný železný a v Německu ražený byl rozjásanej, ale až někdo bude chtít vidět korunu, co mu ukážeš?Pětistovku?To zas bude ostuda!

        1. Je tam toho. No, tak odpíšete nejaké nuly. Nič nové na svete.

          1. Mám rád mince.A pokud navíc nejnižší nebude jednotková, bude podezření, že je něco v nepořádku.Mám doma bankovku ze Zimbabwe, a tudíž jsem dolarový multimiliardář.

  2. Jen ciste technicky, pan Fiala mel pravdu. Kdyz se clovek podiva, co tam recnici recnili, tak proste to bylo neco jako „ven z NATO, ven z EU, Rusko je fajn, je treba ho podporovat a kupovat od nej levnej plyn“. Tudiz to, co Fiala rekl, je proste konstatovani faktu.
    Ostatne, ze tam byli i nejaci jini lide, co se toho ucastnili, kteri trebas takove nazory nemaji, to je mozne a pravdepodobne, ale organizace te demostrace jela v techto kolejich. Vubec nechapu, proc se proti tomu nekdo ma potrebu vymezovat.
    Druha vec je, jestli je stastne to takhle rikat na plnou hubu od premiera, mel by byt preci jen diplomatictejsi…

    1. Lojza:
      Ještě jsi neodpověděl, co se ti nelíbí na Drulákovi…

      :OD

      1. Odpovedel…tusim, ze jsem doslova napsal, ze je to kokot, jestli se nepletu

    2. týjo, celou dobu se mrmlá nad tím, že politici lžou a nemluví pravdu, a jak jedinkrát (omylem?) někomu ujede něco pravdivého a upřimného, hned je oheň na střeše.
      já jsem upřímně přesvědčenej, že něco kolem 80% mých spoluobčanů jsou sráči*) a z jejich orientace v komplexnějších problémech je mi docela na blití a dají se utáhnout na vařený nudli. většina účastníků demošek**) by ani moc nedokázala zformulovat, proč tam jako jsou a co jako chtějí.

      *) ne, nemám na mysli, že by jeden každý z nich nebyl třeba šikovný instalatér, milující matka, ideální soused přes plot nebo něco podobného. myslím tím tím jejich schopnost porozumění něčemu, ba co si nemůžou šáhnout doma v lednici.
      **) všech demošek kde je více než dvacet lidí (a i tam je to nahnuté). od zvonění klíči přes chvilkaře po tuhle šaškárnu.

      1. No, možná nemusí umět ten problém formulovat, možná ani nemusí vědět co chtějí dosáhnout, možná ani nemusí vědět, že tou demo stejně nic asi nedosáhnou. Ale asi se tam nesejde tolik lidí jen proto, že jsou úplně blbí a úplně spokojení.

        Lidé jsou blbí, ale jejich peníze nám nevadí…

        1. sejdou se na náměstí proto, že mají tak nějak blbou náladu a jsou nespokojení. potud samozřejmě souhlasím.
          otázka je, do jaké míry vůbec chápou příčinu blbé nálady a nespokojenosti a do jaké míry se dají zneužít. nechápou a dají se. drtivou většinou.

          čili (a teď Vám budu podsouvat) je správné řešení, aby nespokojeným někdo říkal, jak jsou skvělí a jak se o ně postaráme? a pak se divíte, že každá vláda vzešlá z voleb je středolevá (až ultralevá, záleží, z jakého úhlu na to koukáte)?

          já bych dal přednost nějaké té čerčilovštině.

          1. Přičemž tragédie v ČR je o tom, že Češi až příliš často volili ODS nebo tak nějak podobně.

            Polovina voleb je o tom, že média vyvolají nenávist k někomu – naposledy k Andreji Babišovi. U posledních voleb 2021 dokonce ani pětikoalice netvrdila, že se postará o lidi, ale vcelku otevřeně křičela, že je oholí na kost a udělá z nich žebráky.

            Závěr: Ono občas neuškodí, když přestanete snít a vymýšlet si, a zkontrolujete realitu a fakta.

            1. naopak. v prakticky všech volbách za posledních 25 let se prakticky všechny strany prezentovaly nějakým podivným středolevým až levým populismem. a když se nějaká strana hlásila ke staré konzervativní pravici, tak to byla buď naprosto marginální skupinka exotů, nebo to byli naprostí kašpaři. a tak si zoufalý pravý konzerva rval vlasy, skřípal zubama a nakonec to většinou hodil v tu chvíli nejméně škodlivým středolevákům – kteří – světe div se – když se dostali k moci, tak rozhazovali plnými hrstmi aby se v průzkumech propadali ne až tak pomalu (a on se propadá každý).

              no, předvolební sliby trochu (ale jen trošičku) zpomalit šílené tempo rozhazování prezentovat jako sliby „že lidi oholí na kost a udělá z nich žebráky“… no, asi se neshodneme.

              1. Ohýbat realitu, aby se to napasovali na vysměnou teorii je možné. Spisovatelé beletrií takové fantazie potřebují.

                Jednak až příliš často to měla v prackách to vládnutí třeba ODS, atd. – a byla často volena navdory svým eskapádám, protože velká část jejich voličů chtěla volit pravici.

                Také si pamatuji hysterie, které dost rozhodovaly volby: Aby to nevyhráli komunisté. Později aby to nevyhrál Paroubek. Nedávno aby to nevyhrál Babiš.

                Vaše teorie jste si spíše vysnil, než že by to byla realita, nezlobte se.

                1. Včera jsem ve schránce objevil volební lístek, no spíš plakát. A co byste řekli? Byli tam!
                  Ti největší místní zmrdi od stanařů. A hned po nich ti největší, mezitím překabátění zmrdi z bývalé devadesátkové odéésky, co z ní byli před 10 lety nuceně odejiti, pro už ultraviditelné zlodějny.
                  A tihle zmrdi už nemají ani tolik sebereflexe, aby se nenechávali napsat na čelní místa kandidátek.

      2. S tím v podstatě souhlasím. A že přišli na demonstraci z prosté nasranosti a někdo toho využije a tlačí jim tam politickou masírku ani nepoznají.

        Navíc je lidem tak nějak ta geopolitika a ideály u zadele. Sere je teď cena energie a když jim někdo nabídne okamžité a jednoduché řešení, jako třeba tak začněme znova nakupovat ten plyn za ty ruble jak chce Putin a bude po problému, tak budou pro. Že to je zároveň jedna z hlavních příčin toho, proč to tak je a že se tím do budoucna nic nevyřeší je nad rámec jejich rozhledu a nebo je to příliš daleko atd.

        1. Priciny toho co se deje jsou hodne hluboky a absolutne nikdo o nich nemluvi.

          https://ourfiniteworld.com/author/gailtheactuary/

          Pokud se neco resi, tak jsou to pouze manifestace flaws ktery jsou deeply embedded in the socio-economic models and are catching up with us, if they haven’t caught up with us already.

          V kostce receno, nas zivotni styl a prosperita jsou financovany projektovanou budouci produkci a dostali jsme se do bodu kde neni mozny dal v case presunout soucasnou spotrebu do budouci produkce. Castecne proto ze energie nejsou tak dostupne (a proto jsou drazsi) jako v minulosti. Produkce neni dost vysoka na to aby platila za soucasnou spotrebu, soucasne splacela luxus minulosti koupeny na dluh, a dalsi zadluzovani uz nefunguje.

          Tak co kurva do pici s tim? Kdo ma nejaky reseni? Von the reset je skutecne asi jediny reseni – ted jde vo to jak to probehne.

          1. S tím já ale souhlasím. To jak se zadlužujeme a to i v dobách blahobytu je prostě dlouhodobě neudržitelný a jednou to splasknout musí a bude to někoho bolet.

            Bohužel drtivá většina lidí to neřeší, netuší. A kdyby to tak nějak trochu chápali, tak v okamžiku kdy se budou muset rozhodovat mezi momentálním pohodlím, nebo budoucností, tak samozřejmě volí současnost. Podle toho volí, podle toho poskytují podporu politikům.

            A politici na budoucnost taky nemyslí, protože ukájejí krátkodobé požadavky voličů a dál jak za 4 roky nevidí.

            1. Boli to prave ted a je to jenom zacatek. Tohle se nevyresi tim ze si lidi utahnou opasky a ze se dluhy splati a ze se pak pojede dal jako predtim. Zazivame systemicky kolaps. Protoze kdyz se zacnou utahovat opasky, coz se teda deje, tak se vsechno sesype a pujde do pici.

              Jinak co se tyce politiku, problem je v tom ze i kdyby nektery z nich chapali ktera bije a snazili se veci resit, tak nemuzou lidem rikat nepopularni veci protoze a) lidi to nechtej slyset – chtej peceny holuby v drzkach a b) jiny politici by ty holuby lidem naslibovali a lidi by jim zvolili prdel do funkce.

              Proste kam se clovek podiva tam je to v pici.

              Reseni je totalita. Snazej se to na lidi navliknout tak aby ji lidi na sebe uvalili sami nebo aby ji prijali s nadsenim, jako ze ochranuji jeden druhyho, slabsi, a takovy ty mrdkoviny.

              Listen to this shit. https://youtu.be/T8FuHuUhNZ0?t=21 Quite fucking telling, eh. This is the fucking premier of Canada – hitherto the most free place in the frigging world!

              1. A nový zelený úděl už byl ukončen? Ekoteroristé potrestáni?

                Emisní povolenky byly zakázány a jeho účastníci jsou souzeni před mezinárodním tribunálem?

                Vědci s hokejkovým zfixlovaným grafem už jsou vyloučeni z vědeckých hodností?

                Jsou demontovány větrné elektrárny? Jsou ukončeny dotace na obnovitelné zdroje?

                Přestalo už kácení a likvidace lesů, aby bylo na „ekologické obří elektrárny na biomasu a štěpku“?

                Pořád nevidím žádnou vůli k nápravě!!!

                Už bylo hnutí Duha pohnáno k odpovědnosti? Lidé co se přivazovali ke stromům na Šumavě už mají na hrbu náhradu škod za zničení českých lesů kůrovcem?

                1. to jesterka 1+

                  dobré otázky… ovšem odpovídat se nikomu moc nechce

              2. Každá demokracie nevyhnutelně směřuje do socialismu.

                Protože když mají stejné hlasovací právo ti co berou, stejně jako ti co živí, tak si vždycky odhlasují že toho mají dostat víc > socík.

                Totalitu nechci.

                Mě by se líbila demokracie, kde by sílu hlasovacího práva každého jedince ovlivňoval výše daní co platí.

                Člověk co jen dojí stát a nic nedává by hlasovací právo neměl.

                Naopak ti co živí by mohli ovlivňovat víc na co jejich peníze jdou.

                Prostě by systém dal vyšší moc lidem co živí. U nich je větší pravděpodobnost že vědí, která bije.

                1. x-f:
                  „… ti co berou, stejně jako ti co živí,
                  … sílu hlasovacího práva každého jedince ovlivňoval výše daní co platí.
                  … nic nedává by hlasovací právo neměl.
                  … co živí. U nich je větší pravděpodobnost že vědí,…“

                  – – –
                  Asi bys to nedokázal nějak ohraničit, že…?

                  :OD

                  1. No to by byl dost voříšek. :D

                    CO já vím, Jen říkám, že demokracie nevyhnutelně spěje k socíku.

                    Tak třeba někdo kdo neodvádí státu žádný daně, protože nemaká a je na podpoře se logicky jen veze a imho by neměl do ničeho kecat.
                    Ovšem těžko by to šlo brát jen podle okamžité situace. To by vyloučilo důchodce a dočasně nezaměstnané atd.

                    Hezký by byl systém např. od narození jsi stál stát X a odvedl jsi mu Y. Tvoje hlasovací právo má váhu 1*(X/Y).
                    Váha tvýho hlasu by byla nulová a začala růst s nástupem do produkce, dosáhla maxima (tipuju tak mezi 50-60) a pak začala postupně klesat.
                    Nemakačenka by měla váhu hlasu bídnou.

                    Jenže je to samozřejmě nereálný. Člověk přispívá státu i nepřímo, stejně tak náklady jsou i nepřímé. Nebylo by to fér k disablákům, invalidům, matkám atd. Tam by se to muselo nějak korigovat. Je mě jasný, že už technicky je to složité, natož morálně a politicky.

              3. Jacq :
                “ b) jiny politici by ty holuby lidem naslibovali a lidi by jim zvolili prdel do funkce.
                Proste kam se clovek podiva tam je to v pici.
                Reseni je totalita. “

                – krásne vysvetlený problém dementokracie. Demokracia nemôže fungovať v reálnom svete s terajšími reálnymi ovčanmi. A tá totalita tu už reálne je, len si ponecháva pomenovanie DEMOKRACIA. Ovčania milujú slovo „demokracia“.

          2. Poslední dobou těch doteků na fyzika-ekonomie zaznamenávám vícero. Jako laik mi to nesedí. Fyzikálně zdroje energie jsou a měly by ještě dlouho být. Produkce jede, a když je klid (bez C19, živelné pohromy), přijde mi, že v pohodě stačí, kdy to vychází celkem šul nul nebo skoro na sklad (výprodej).

            Dluh pomalu začínám spíše chápat jako závazek pro lidi makat, dokud nechcípnou. Takže díky marnotratnosti Západu tu máme trable bez skutečných fyzikálních příčin.

            Nebo něco opravdu zjevného přehlížím?

            1. jo, někdo si totiž tendle závazek inkasuje do kapsy teď a je mu naprosto jedno, jak budou živořit (jestli vůbec) ti, co na něj budou muset makat

            2. „kdy to vychází celkem šul nul“

              Tak statni rozpocet ma byt 300 miliard … to je sul nul … Uplne stejny respektive horsi je to vsude na svete …

              https://ourfiniteworld.com/author/gailtheactuary/

              1. Z pohledu co vykopu, to spotřebuji. Sklady víceméně stav stejný. Fyzikálně šul nul, číselně otročina. Nebo je taková nadprodukce, že čísla odpovídají? Pak ovšem systémový modul je takový trošku vadný. Snažím se to pochopit jako celkový vztah, ale asi toho nejsem schopen.

                1. „číselně otročina“

                  Tak vony ty intangible cisla se vazou k necemu tangible. Ty prachy reprezentujou nejakou tangibilni hodnotu. Skrze ty prachy se porad vic a vic posouva platba za dnesni konzumpci do budouci produkce. No a nejak to proste uz dal nejde. Je na tom neco tezkyho pochopit?

                  1. Je a není. Hmatatelně je to teď a nehmatatelně virtuál. Jako když dojde počítadlo na konec, začne se znovu, protože se to už nevejde do kolonky. Dělá se to každou chvíli. Prostě se to odepíše a tradá, jedeme dál.

                    1. De facto to zaplatí ti, kdo zrovna mají ty papírky.

                2. strasidlo :
                  „Z pohledu co vykopu, to spotřebuji. Sklady víceméně stav stejný. Fyzikálně šul nul, číselně otročina. Nebo je taková nadprodukce, že čísla odpovídají? Pak ovšem systémový modul je takový trošku vadný. Snažím se to pochopit jako celkový vztah, ale asi toho nejsem schopen.“

                  Je to trochu inak. Tých prachov naklepaných do PC je násobne viac, ako vyrobeného tovaru. Tie prachy však ležia v kadejakých „aktívach“ . Ak ľudia vezmú prachy z tých aktív, tak :
                  1. Padne k nule cena tých aktív a zbankrotujú rôzne fondy aj banky
                  2. Tie prachy vyplienia obchody a neostanú tam ani regále.

          3. Čo s tým? No asi hovno. To máš ako so starobou – každý vie na stopro že ho to čaká (ak sa dožije), ale nik sa na to nedokáže pripraviť. Nik nevie čo to s ním urobí. Človek môže žiť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, no určité zákony sú mimo jeho moci.
            Ak sa teraz rozbehli nejaké procesy a vypadá to že áno, aj tak nevieme čo príde zajtra. Ako to chceš mať ošéfované, keď NEVIEŠ? To je problém celej západnej civilizácie – že proste žije budúcnosťou. Celý život budem makať a na dôchodku si budem užívať. Decká som ani nevidel dospievať, tak si to vynahradím na vnúčatách. Keď oslávim abrahámoviny, kúpim si choppera…atd. atd. Nevieme proste žiť TERAZ. Iba tým čo bude.
            Takže môj názor je, že nech príde čo príde, donúti nás to žiť prítomnosťou. TU A TERAZ!

        2. Život je otázkou priorit. Vzpomeň si na Kissingerovo a Nixonovo usmíření s Čínou.
          Když teď hrozí, že se všechno sesype, asi kurva nezbyde než přilézt ke křížku a ten levný plyn v Rusku dojednat. Kolapsem naší ekonomiky Ukrajině nepomůžeme.

          Až tu budou stát další jaderné bloky se zásobou paliva na dvacet let, až budeme mít zásobníky plynu naplněné a alternativní dodavatele dojednané, pak můžeme machrovat a ničit krrtka.

          1. Prej nemůžem, slyšels to tady – Vrbětice, jsme nepřítel číslo jedna… :-)

            1. To byli Němci po válce taky.

    3. Hele Lojzek a kolik řečníků tam bylo? Já jen, že mluvíš třeba o názorech cca dvaceti lidí a o tom, proč tam bylo dalších 70 tis. lidí víte oba kulové. Tedy až na to, že můžeme předpokládat, že když to byla demonstrace proti vládě tak asi zrovna nesouzní s vládou.
      Takže technicky vzato, víš velký hovno.

      1. Hele, a co si nejprve zkusit precist, co jsem napsal?

    4. Lojza: Osobně podpořím každého, kdo pomůže odkázat totalitně-greendealovskou EU, plnou pologramotných debilů, do patřičných mezí – ideálně do takové míry, že bude mít vliv maximálně na mezistátní obchod a to ještě formou doporučení. Vše ostatní zase navrátit do pravomocí států. Fungovalo to staletí, nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat i nadále.
      Co se energetiky týče, mám – dle některých – komunistický názor, podle kterého by měly být elektrárny, zdroje vod, rafinerie apod. brány jako strategické firmy, kritické pro bezpečnost státu a jeho obyvatel. To samé platí pro páteřní přenosové a transportní soustavy. Tyhle subjekty nikdy neměly být akciovkami, měly se stát neziskovými firmami, čímž by se zajistil tlak na co nejnižší ceny energií. Vlastnictví takových firem formou akciovek by mělo být nezákonné. Stát by měl vlastnit kritické elektrárny a vodní zdroje a jejich výrobu prodávat opět prostřednictvím státní neziskové obchodní firmy přímo českým firmám a obyvatelům. Stát tu není od toho, aby sdíral své obyvatele z kůže, ale aby jim mj. poskytl cenově výhodné energie. Proč krmit nenažrané akcionáře, vlastnící strategické subjekty? Stabilita a předvídatelnost nákladů a výnosů, investovaných zpět do neziskové firmy nebo do snížení cen prodávaného produktu, je důležitým stabilizátorem i ekonomiky státu a všech, kteří jsou závislí na elektřině, vodě, ropných produktech.

      1. Mně přijde, že kecy o tom jak „by to měl vlastnit stát“ jsou fajn přesně do okamžiku, než si uvědomíme jak efektivně a hospodárně státní podniky fungují. Protože pak se to často dostane k tomu, že i ty nenažrané akciovky jsou možná levnější. Přezaměstnanost, sraní na práci, efektivita nula, inovace nula.

        Jako jasně, v teorii to všechno krásně funguje. Ale máš pocit, že správa železnic, české aerolinie nebo české dráhy jsou nějaký etalon kvality?

        1. Kdy už přestanete s těmi pohádkami a lžemi, že firmy to vedou lépe než stát? Tuhle blbost a kravinu už jsem slyšel tolikrát! A fakta a data to nepotvrzují.

          1. Můžete ta „data a fakta“ dodat? Díky.

            1. Do zblbnutí slyším, že stát je nejhorší hospodář, uložte si prachy do soukromých finančních společností. A za 30 let od sametu už se ty banky dvakrát zachraňovaly a dvakrát krachovaly.

              Po převzetí české vody soukromoou firmou se voda zdražila na stonásobek. A kvalita vody se zhoršila, protože každou chvíli se nějaké město nebo čtvrť posere z infikované vody z neudržované vodovodní infrastruktury. Většinou v místech, kde jsou rekordní platby za vodu.

              Stačí prostě vystrčit hlavu ze zadku a podívat se kolem sebe. Já tedy nevidím, že firmy by byly zářné příklady lepších služeb proti státu.

              1. Jesterka: vytáhnout pár příkladů, nota bene tak specifických, jako liniové stavby a firmy v postavení monopolu a tím argumentovat pro celek, to má taky nějaký název coby diskusní faul. Ale je to především ptákovina.

                Můžete třeba zkusit zvážit jiné vlivy, např. monopolní postavení a co to s firmami dělá. Můžete taky zkusit vytáhnout hlavu ze zadku a podívat se kolem sebe, když už to radíte ostatním. Třeba takové Student Agency vs. ČD, PPL vs. ČP apod. Nebo prakticky cokoliv spotřebního, vč. toho, co leze z Mladé Boleslavi dnes a co z ní lezlo před 30 lety.

                1. Děkuji za potvrzení, že mám pravdu. Ať uvedu cokoli co udělá z vašeho dogmatu „stát je nejhorší hospodář“ kus toaletního papíru – prostě to zignorujete. Vaše šarlatánská víra je prostě pevná. Pokud fakta odporují vaší ideologii, tím hůře pro fakta – chápu…

                  1. Jesterka: tak pokud za „pravdu“ považujete jen to, čemu věříte a nehodláte se nechat zviklat realitou, pak ji samozřejmě máte. S věřící nemá smysl diskutovat. Jen bych se zeptal, kolik je Vám let? Máte nějakou reálnou zkušenost s tím, jak to tady vypadalo za minulé totality? Děláte na mě dojem někoho tak ve věku okolo 30-35 let, mlíko po bradě Vám neteče, ale protože nemáte zkušenosti, nedělá Vám problém plácat naprosté blbosti, které přitom při troše mozkové aktivity musíte být schopná rozpoznat (teda kdyby se Vám chtělo a nevěřila jste nesmyslu).

                    1. Takže fakta vám nevoní. Člověku, který uvede fakta – toho označíte za věřícího a popírajícího realitu?

                      Čím to je, že nejlépe si dnes začínají vést státy, kde to vzali pevně do rukou? A krachují a hroutí se západní státy, kde stát se vzdal úlohy regulátora? Protože stát je vcelku mnohem lepší hospodář, pokud to vede správně, než naprosto drtivá většina firem. Rusko jede, Čína jede – a to navzdory masivním sankcím v počtu mnoha tisíc.

                      Položte vedle toho stav západních kapitalistických států a budete brečet.

                      Vždyť kam se kouknete, tak vaše hypotéza dostává v realitě na zadek.

                      Ale chápu, když fakta popírají vaši ideologii, tím hůře pro fakta…

                    2. Jesterka: fakta jste uvedla kde? Nesmysly o vodě Vám vyvrátili povolanější níže. K tomu, že Vámi uvedené příklady jsou navíc velmi specifické jste se jaksi opomněla vyjádřit.

                      Opět se Vás zeptám, kolik Vám je, že plácáte takové blbosti? Že „Rusko jede“ považuji vzhledem k současné situaci za špatný vtip a vyjadřovat se k tomu nebudu. Ale pokud jde o Čínu – co tím myslíte, že „Čína jede“?

                      V čem si myslíte, že byste se měla v Číně líp, když to tam tak „jede“? Pár let už jsem tam nebyl, ale není to tak dávno, co jsem tam naopak byl několikrát ročně. A tedy stejně, jako jsem si tipnul věk (a troufám si říct, že správně, proto se Vám nechce odpovídat), tipnu si i zde: nikdy jste tam nebyla a pokud ano, tak maximálně na dovolené, rozhodně ne v delším časovém úseku, natož pak jako místňák (třeba přijde PolarBear, pochybuju, že podpoří Vás).

                      Ale nejdřív si rád přečtu, co je to to „jede“. Fakt mě to zajímá.

                    3. Končím s diskusi s vámi. Nemáte argumenty, vysnil jste si své tvrzení. V praxi se ukazuje opak. Nejste sto ani mé příklady rozporovat. Protože žádné faktické argumenty nemáte, jen svazácký výkřik, to je všechno. Podívat se realitě pravdivě do tváře neumíte.

                      Na vaše ad hominem útoky nehodlám reagovat. To jen podtrhuje prázdnotu vaší pozice.

                    4. Jesterka: vidím, že jakmile se po Vás chtějí argumenty, umíte akorát tak prchnout. Ideální by bylo, kdybyste prchla do Ruska nebo do té Číny a časem byste přestala plácat takové hovadiny, až by Vaše víra v to, jak to tam „jede“, narazila na realitu všedního života.

                    5. Fatdwi: „vidím, že jakmile se po Vás chtějí argumenty, umíte akorát tak prchnout.“

                      Vy se nechte vyšetřit, zejména kognitivní funkce, potřebujete to. Já jsem vám dala řada argumentů, vy jste nedal žádný.

                      Kromě svazáckého hesla, popírání reality a útoků ad hominem jste se nijak nepředvedl.

                      Ego kladívko, diskuse je s vámi zhola zbytečná.

                    6. Jesterka: diskuse zatím vůbec nezačala, jedete akorát pořád to stejné dokola, argumenty žádné a samé vztekání se. Můžete odpovědět aspoň na jednu otázku? Že „Rusko a Čína jede“ skutečně není „fakt“, to je jen nějaký Váš pocit, který jste se bůhvíproč rozhodla nerozvádět a místo toho pištíte, že se mám nechat vyšetřit. Nebuďte hysterická a zkuste tedy nějaká ta fakta o Číně dodat. Nedělám si z Vás srandu, fakt mě to zajímá a nechápu, o co Vám jde, když jste to tady sama uvedla. I’m all ears.

                    7. Vidím Jesterko, že už je pozdě Vám psát něco v tom moderním tvaru a ve smyslu:
                      Hint: Rozmrdávač.

                    8. fatdwi
                      8.9.2022 v 16:17

                      že z našeho pohledu to v rejžákově stojí za hovno ale nijak nepopírá to, že jim je tam asi celkem dobře, že? :o)

                    9. Behemot: jako vážně? Vy tady jdete rozumovat, jak se má Číňan? LOL

                    10. Argumentace směrem k fundamentalistovi je zbytečná. A je jedno, jestli jde o fundamentalistu náboženského, enviromentálního, nebo tržního.

                2. Pokud si pamatuju, zrovna Škoda Favorit nebyla tak beznadějná. Jenže za cenu toho, že to Škodu v podstatě ruinovalo, a stejně se opráskala část věcí z prohnilého západu.

                  1. Karkulka: v době Favoritu se tady začala ve velkém objevovat západní produkce – to auto byla beznadějná plečka už jako nové a na silnici vedle ojetého západního auta to vypadalo jako veterán. Lepší byla až filcka, ale ani to nebyl žádný zázrak, ten přišel až s Octavií. To bylo konečně auto plně srovnatelné s tehdejší produkcí ve své třídě (teda kromě místa vzadu na úkor „chalupářského“ kufru).

                    1. Favorit vypadal jako rodný bratr jedničkového golfu, staršího o „pouhých“ 10-11 let…

                    2. jizlivec: nejsem ani v nejmenším příznivcem lidových vozítek, ale řekl bych, že Favorit vypadal ještě o dost hůř. Technicky to ale plus-mínus sedí, akorát ten rozdíl nebyl 10-11, ale 14 (Golf 1 vyjel 1974, Favorit pokud se nepletu 1988).

                    3. Vypadal podobně. Akorát se asi Golf nerozpadal za jízdy jako první série Favorita. A asi taky nesjízděl z linky už rezavej. A asi průměrnýho Němce vyšel levnějc. 82k Kčs byla docela raketa.

                    4. shane: mě teda fáčko nikdy golfa nepřipomínalo, „kukuč“ to má každý úplně jinej (kulatý vs. hranatý světla) a celkově z favorita kouká taková ta socanská levnota a neschopnost vyrobit něco složitějšího.

                      Cena S120L byla dost podobná, tehdá to vyšlo tak na 22 průměrných platů, takže dnes to odpovídá autu za 840k. Zase bylo levnější (nejen) bydlení, že.

                    5. Levnější nebylo skoro nic, „akorát“ základní životní potřeby. Vůbec nechápu, jak tenhle režim dokáže si větev pod sebou řezat v podmínkách podstatně produktivnější ekonomiky. Nebylo by přeci tak těžké zavést třeba výhodné subvence pro mladé na pořízení bydlení, řekněme formou odpočtu z daní. Dalo by se to třeba financovat podstatným snížením příspěvků na vysokoškolské vzdělání (jejich redukcí na stipendia, které by si univerzity už rozdaly samy).

                      Na tomhle a na pár dalších věcech tohoto ražení by se dala stmelit krásná populární strana.

                    6. Kilmore: opět bohužel ignorujete základní lidskou přirozenost. Vše, co navrhujete, je podpora lidí, kteří chtějí makat a jsou ochotni šetřit. Jenže v populaci je většina flákačů, kteří si chtějí užívat.

                      Vzpomeňte, když byla ta studentská akce ve Španělsku. Tehdy se to tady docela dost dezinterpretovalo, že jako studenti chtějí makat a na trhu pro ně nejsou místa. Měl jsem tam v té době známé, kteří ale říkali něco „trochu“ jiného. Studenti tam demonstrovali za to, aby měli (nevím, jestli to měli dostat, nebo to měli a hrozilo, že jim to seberou) dávky a makat naopak nemuseli. Argumentovalo se obrovskou nezaměstnaností mezi absolventy (tuším 25%), jenže hromada z nich dělat nechtěla. Radši šla demonstrovat, však měli hafo času, když na mamahotelu dělali hovno.

                      Takže si nemyslím, že byste se stranou podporující aktivní lidi udělal díru do světa. Populismus vládne světu a vládnout bude, dokud bude z čeho krást a těmto lidem to dávat.

                3. pépéel? to je ta banda zlodějskejch kurev, co funguje hůř, než pošta? to sis teda vybral ty vole, fak jo :D

                  1. Behemot: u nás funguje PPL skvěle a nikdy mi nic neukradli. Pošta je tady katastrofa, která už mě okradla (resp. o čas zcela záměrně, o balík spíš omylem, tedy ten spíš ztratili, ale kdo ví).

                    Takže jo, já jsem si vybral. Ale vůl nejsem jen proto, že Vy už zase cintáte o něčem, čemu nerozumíte.

                    1. fatdwi
                      8.9.2022 v 16:29

                      no tak já vo tom vím hovno, jenom sem pár měsíců vídal depo zevnitř, narozdíl vod tebe, co ani nevíš, kde tu třídírnu máš :D ty mě fakt bavíš, rozhodně seš lepší komediant, než žak a ti vostatní sráči

                      v té době mi zvládli třískáním při přepravě posrat jeden desktop pro zákazníka a pak rozmrdali eště i ten náhradní a nějaký díly, takže ze čtyř zásilek tři zjebali, vytřeli si s vlastníma podmínkama prdel a když sem jim napsal písemně spolu s výpovědí smlouvy, že přes tydle vyjebávky ať zapomenou na to, že jim budu za ty tři další zásilky platit, tak eště zkoušeli nějaký vymahačský advokátní sráče, asi po roce a půl

                      těm sem teda přeposlal to, nač kurvy nikdy ani neodpověděly, načež advokáti sklapli (tam asi přece jenom někdo má aspoň půl právního mozku) a už se nikdy nikdo nevozval

                      v té firmě fungujou maximálně individuální jednotlivý osoby, ano; korporát jako celek je bordel na kolečkách, že si to soudnej člověk nedovede ani představit jako sci-fi, kde samozřejmě poslední dročkář pak má šílený vodpovědnosti za všechno

                      výrazně se to zhoršilo poté, co si nahrabali korporátní klienty typu lídl, kterejm je jako VIP lízána prdel i přes to, že jednoznačně porušujou přepravní podmínky a tudíž jim ani NESMÍ být zásilky takto převzaty k přepravě, zatímco drobní zákazníčci si to pak všecko vyžerou; už se těším, až je todle časem položí, snad konkurence posbírá nějaký kousky a ten zbytek vypláchne jak augiášovy chlívy

                    2. Behemot: jasně, takže Vy jste vídal depo zevnitř a proto víte, jak to funguje tady u nás, tak jistě. Svatá prostoto… Si ani neuvědomujete, že jste potvrdil, co jsem napsal.

                      Ještě se pochlubte, co víte o ČP tady u nás, třeba byste mohl soudit dle pohledu z dovolené, co Vám před 10 lety poslala maminka, to by byla podobně relevantní zkušenost.

                    3. Behemot:
                      Objednávali jsme si ve Vršovicích repase šesti RE400F, několika desítek RE125AB, plus k tomu nějaké nové kusy RD200B. Když přišlo na dopravu, tak nás přemlouvali, ať si pro to raději přijedeme sami, že mají s tehdy velice rozmáchlou PPL, co tehdy brala do dopravy snad i živé králíky, velice mizerné zkušenosti.
                      Tak jsme vyjednali pro to sklo poměrně drahého a luxusního (360km) kurýra a že nové keramické sokly pro všecko sklo, že teda zkusí poslat, ty by měly být i podle nás fakticky nerozbitné. Co nedokáže člověk, to dokáže PPL.
                      Ty sokly, to je pro RE400F asi tak kilo festovní, v základu 1,5cm tlusté vf keramiky a v tom je šikovně zastrkaný dalšího asi půl kila fosforbronzi, pérové mosazi a něco ocelových pružin. Pro RE125 a RD200 asi polovina všeho, ale taky „kus nábytku“.
                      Přestože to všechno bylo v asi 30kg bedýnce ze smrkových latí, každý sokl ve své krabici z dvojité vlnité lepenky a vevnitř ve dřevité vatě (jeden ten sokl pro RE400F tenkrát stál okolo dvou tisíc korun), tak tu dřevěnou bedýnku dokázala věhlasná, soukromá dopravka PPL z jednoho boku prorazit – na deseticentimetrovou, pozoruhodně pravidelnou díru, kterou zřejmě něco proniklo dovnitř a dál prorazilo celkem šest krabic se sokly.

                      Hned při příjezdu se to nafotilo (řidič: „Já to tak už dostal na depu!“), nechali jsme to odvézt zpátky na depo a tam se to otevřelo a sepsalo. Celková přímá škoda na zásilce okolo 18.000, škoda následným penále za zpoždění pro zákazníka okolo 80.000.
                      Tenkrát byli PPL tak rozkročení a tak napumpovaní adrenalinem vůči ČP, že to bez mrknutí oka zaplatili komplet. Stačilo k tomu kulaté razítko soudního znalce a další razítko právníka firmy, pro kterou jsme to dělali.
                      Od té doby PPL ani omylem, špatné zkušenosti byly i s DPD. Oproti jiným máme poměrně dobré zkušenosti s ČP. Co se týká termínů, tak už je to trochu horší, ale nikdy nám nic nerozmlátili podobným způsobem, natož aby se tvářili „my nic, někdo to jen blbě zabalil“ tak, jako se tvářili lidi na depu PPL. Už tenkrát tam pracovala banda jinde nezaměstnatelných lidí, co se jakýmsi záhadným způsobem naučili pracovat se čtečkami a kterým někdo, podobně záhadným způsobem, přidělil řidičáky.

                    4. servisdok
                      10.9.2022 v 15:12

                      když sem viděl ty „agenturní pracovníky“, jakým způsobem skládají bylíky tři metry do vejšky do těch jejich kontejnerů, co tahají na podvozku skříňový náklaďáky, tak mi bylo naprosto jasný, že ty jejich slavný podmínky co má balík vydržet (šestinásobek vlastní váhy apod.) jsou akorát tak posranej hajzlpapír

                      se nedivim, že menežment v tédle zemi chlastá a fetuje, jak může, si vem, že na jedné straně na tebe tlačí ze všech stran vyšší menežment, nasraní zákazníci, všichni, na druhé straně seš rád, že ti vůbec dojde na směnu východňárská svoloč střízlivá a dokáže tu hromadu vysypanou na zem nějak do toho kontejneru přeskládat (jakkoli, zadání je prostě ráno to musí byt v hajzlu, tak to bude v hajzlu)

                    5. každopádně těm kurvám už v životě nesvěřím ani kovadlinu, protože i tu by nejspíš zvládli rozbít tpč

                    6. behemot

                      dodávky kovadlin vyřeší digitalizace pošty a rychlej internet

                    7. Behemot:Kovadlina je posvátná!

                    8. to hustej forge, behemot

                      to v každém případě…

                      ovšem je vidět soudruzi, že jste sto let za vopicema… moderní podnikatel si kovadlinu vytiskne na 3D tiskárně… a progresivní podnikatel kovadlinu sdílí

                      tak se nad sebou zamyslete amatéři

                    9. ModrýKlokan
                      8.9.2022 v 17:46

                      dyž s někým něco nasdílím, tak to z kreténů potom tahám MĚSÍCE, nezřídka to nevrátí nikdy

                      kdepak, to rčení že auta, nářadí a ženy se nepučujou opravit na NIKDY NIKOMU NIC NEPUČOVAT, SFINĚ TO SOU

                    10. Njn, mas okolo sebe super lidi :-D

              2. No, výše píšete, že „fakta ani data nepotvrzují, že by firmy byly lepší než stát“. Ale ta fakta ani data nedodáváte.

                A ano, v Praze se lidi posrali na základě neudržované infrastruktury. Na druhou stranu, u nás to má taky soukromá společnost, a nikdo se neposral. A příklad ČD například ukazuje, že stát to proti soukromým dopravcům nijak nevyhrává, až student agency je dokopalo k nějakým inovacím. Pokud je mi navíc známo, stát ČD sem tam „vypomůže“, vždy když se nedaří. Je teda fakt, že ČSA pomohl taky.

                Já z toho nechci extrapolovat, že „vždy když má něco stát, stojí to za hovno“ a „vždy když má něco soukromník, je to zlaté“. Ale pořád mi přijde, že pravděpodobnost selhávání společnosti vlastněné státem je vyšší.

                1. Karkulka 8.9.2022 v 16:01

                  V Dejvicích se lidé posrali kvůli neodborně provedené opravě v minulosti.
                  Je fakt, že vodohospodářská infrastruktura velkých měst stále ještě obsahuje velmi mnoho nedostatečně dokumentovaných úseků, i když hlavně kanalizačních.

                2. Takže není pravdou, že většina podniků zkrachuje? A není tedy pravdou, že pravděpodobnost úspěchů v podnikání je relativně malá?

                  Já mám kolem sebe poměrně dost lidí ve finančních problémech po neúspěšném podnikání. Někteří se z toho asi už nikdy nevyhrabou.

                  Nedávno jsem četla, že Ford devětkrát totálně zkrachoval, než se mu zadařilo.

                  Ale to chce vidět bez růžových brýlí.

              3. Jesterka 8.9.2022 v 15:11

                Žádná soukromá firma českou vodu nepřevzala. Voda patří státu, spravují ji státní podniky Povodí a těm odběratelé odvádějí poplatky podle zákona.

                Kvalita pitné vody ve veřejných vodovodech v ČR je dobrá a rozhodně se nezhoršuje. Přehledy uvádějí odborné tiskoviny, třeba časopis Vodní hospodářství vydávaný soukromou společností.

                Vodovodní infrastruktura je udržovaná podle vůle vlastníků, tedy obcí nebo jejich sdružení.

                1. Tato koule je žlutá krychle.

                  1. jesterka

                    a nadnárodní koncern Veolia šmelící s vodou a uplácející místní samosprávu a místní hydro organizace neexistuje a nikdy neexistoval… voda teče z kohoutku a je zadarmo… v zemi žádný trubky nejsou… jen hlína, šutry a žížaly

                    1. ModrýKlokan 8.9.2022 v 17:11

                      Nadnárodní koncern Veolia s vodou nešmelí. Ani jiné a mnohem dražší nadnárodní firmy podnikající v ČR v předmětném oboru. Ani tuzemské firmy podnikající v ČR v předmětném oboru, s Veolií cenově srovnatelné.
                      Pokud podnik vyhrál v soutěži, provozuje vysoutěžený kus infrastruktury.
                      Ceny vodného a stočného patří mezi regulované ceny.
                      Podniky, které měly v náplni práce provozování vodohospodářské infrastruktury, prodali jejich vlastníci, tedy obce. Jmenuje se to tuším outsourcing a většinou se to outsourcujícímu nevyplatilo.
                      Tedy ne tak docela. Zastupitelům outsourcujících, jak praví vox populi, bylo vyplaceno hodně.
                      Jak mi tehdy řekl jeden povolaný: „Přehrada stojí, úpravna jede, trubky jsou zánovní, to bych uměl provozovat taky, nakonec to dělám už dvacet let. Jen nemám ten kapitál, který chce obec prožrat.“
                      A jak mi řekl jiný povolaný:“Obec nám nasazuje psí hlavu. Ale my jsme provozování vysoutěžili v nezpochybněné soutěži, závazky plníme, nájem obci odvádíme. To, že obec z toho neinvestuje ani korunu a vedení si kupuje si za ty peníze hlasy, není naše vina.“

                      Perlička na závěr:
                      Podle zavedeného názoru stát neumí hospodařit.
                      Jedna z akciových společností, obhospodařující hezký kus vodohospodářské infrastruktury v ČR, patří státu.
                      Tedy ne tomu českému.
                      Její správa se od jiných společností v oboru neliší nijak. Tedy alespoň jsem až dosud nenašel příklad, který by to vyvracel.

                    2. Čímž se jako v začarovaném kruhu vracíme k původnímu tématu. To jest, že soukromá firma není povětšinou lepší hospodář než stát. Což bylo dokázati.

                    3. Pokud je státní podnik malý a v poměrně stabilním odvětví, což provozování trubek může být, pak to může chodit. Stačí, aby vedení vědělo, že nemá možnost ssát ze státní kasy, protože jsou malí a politicky slabí. Taky si neprosadí zákony na míru atd. Rozdíl mezi státní a soukromou firmou je pak jen mechanismus jmenování vedení, který nemusí být až tak odlišný. Stát může s trochou štěstí fungovat jako vlastník bez valného zájmu o (zanedbatelnou) firmu. Takový Budvar. I když jak to někdo již zmínil, tam by ještě ten soukromý vlastník musel ignorovat ROI, aby to bylo analogické.

                      Nicméně pak jsou odvětví, kde se nebojuje o náklady, ale vyvíjí se nové produkty. Dnes to nejde dělat ze zadrženého zisku, je třeba jít na kapitálový trh. Taková firma musí být privátní a tyhle firmy nás posouvají vpřed, i když většina z nich zahyne.

                    4. Kilmore 8.9.2022 v 19:35

                      Hmm…
                      Co Fajzr, Moderna, Johnsonové a jejich nové produkty?

  3. No že má Fialka problém s komunikací je asi jasné. Výrok to rozhodně nebyl šťastný.

    Taky si nemyslím, že že tam sešlo 70k ruských trolů.

    Ale na druhou stranu jsem četl nějaký článek o tom co vše tam zaznělo od řečníků a pokud tedy autor článku nelhal, tak mě to teda dost proruský přišlo.

    Spíš bych to viděl tak, že někdo svolal demonstraci, přišli tam lidi protestovat proti dopadům, které na sobě aktuálně pociťují a organizátoři to využili pro trochu té masírky a přihřáli si polívčičku.

    A Fiala si pak nasral do bot, když ty lidi co tam přišli nasral ještě víc tím, že je označil na prorusáky.

    Nebyl jsem tam a jak moc lidi tleskali tomu co tam zaznělo, nebo zda byli sami rozčarovaní tím co jim tam řečníci tlačili netuším.

    1. Četl jsem komplexní rozbor od Vidláka, který tam byl, a z pódia zaznělo všelicos od naprostých sraček po rozumné projevy. To je fakt. Organizátoři si daj příště pozor, komu dávaj mikrofón. Ale pointu to nemění. Všichni, kdo tam byli, mají dost velký problém s touto vládou a to by měl signalista brát jako dost zásadní signál.

    2. „mě to teda dost proruský přišlo.“

      Divide and rule …

      Takze vam hodili kosticku v podobe toho jestli „neco je prorusky“ nebo to neni „prorusky“ a jestli ten je proruskej nebo neni, a lidi uz se o tu kosticku rvou. Definovat co je „prorusky“ samozrejme neni mozny, to muze znamenat v podstate cokoli, ale hlavne ze se plebs vo necem hada namisto aby se zajimal o underlying issues.

      1. libtardi na asociálních sítích říkají „proruSSký“ a „Putler“. Ti jsou tak zblblí, že by na písknutí jeli až na Stalingrad…

        1. Rossija je se dvema ‚s‘. Kdyz to holt propaguji, tak aspon gramaticky spravne…

          1. Slůvko „ruský“ je stejně jako „český“ staženina z původního “ Rus – russký“ a „Čech – češský“…
            Naproti tomu „Vlach – vlašský“ zatím zůstalo…
            Poláci jsou o něco dál, mají „włoski“ s jedním „s“…

            1. ….a pro mne je to RASSIJA! ;-)

    3. Mně přijde x-f jako proruský agent. Myslím, že je to prokremelský dezolát.

      1. to jesterka

        však von vám generalissimus Ze toho Putina z hlavy vyžene

    4. x-f

      chlapi co furt s tim Ruskem máte?… já mám Rusko rád… nikdo tak těm šmejdům z americký prdele a evropskýho politbyra nezatápí…

      je zábavný sledovat jak jsou z Ruska nepříčetní… to větší starosti mi dělá Lesotho… mají to nějaký nahnutý s genderovými právy a jejich demokratický procesy nejsou dost progresivní…

      a to nemluvím vovochraně počasí… úplně to sabotujou.. nevím nevím jestli nezačnu Lesotho nenávidět

  4. Vy vsichni kdo zvanite ze ceny energii jsou moc vysoky si uvedomte ze je to presne naopak. Ceny jsou naopak moc nizky a neumoznuji zaplatit extrakci. Respektive je to slozitejsi – jde o to ze to co ekonomika vygeneruje nestaci na to co spotrebuje. Mrdani s ekonomikou skrze dluhy – teda presunovani platby za soucasnou spotrebu do budoucni produkce – ma svoje meze. A jakkoli se muzete snazit mrdat s penezma, tak ve finale jde o tangibilni fyzicky zalezitosti a z prdu se kulicka proste neuhnete. Kde kurva nic neni ani cert nebere. FInancni ekonomika je jenom odrazem skutecny ekonomiky a ta skutecna ekonomika is what matters.

    1. zajímavé je, že každý příčetný chalupník*) tohle tak nějak zvládá. domácnost prostě nemůže dlouhodobě utrácet víc než vydělá, a když přijde propad příjmů, někde se ušetřit musí. od přestěhování se do levnější čtvrti, opuštění nákladných koníčků, úprava jídelníčku (v poledne houska s gothajem místo guláše v hostinci a večer místo stejku v módní restauraci čočka s párkem). hospodaření firmy nebo státu se řídí úplně stejnými zákony jako hospodaření domácnosti.

      *) bohužel ne každý je příčetný. nepopírám, že jsou tací, co do exekuční pasti spadli nepřízní vyšší moci, ale je zde děsivé množství blbů co soukromě žijí nad poměry, po vejplatě (dávkách) rozhazují a před vejplatou si berou nebankovní půjčky. překvapivě nejvíce exekucí nemají ty „samoživitelky“ nebo „chudí důchodci“, ale muži okolo třicítky.

      1. Vicemene je to tak.

        Poslednich priblize 50 let byla ekonomika tezce znasilnena zadluzovanim (masivne to zacalo hlavne v 1960s). Ted mluvim o Zapade jako takovym. Hlavni ucel byl asi to poskytnout populaci luxus a zavrit jim hubu (hlavne silnejm „levicovejm“ generacim po valce) a preventovat je od toho aby volili nejaky bolseviky (ve svetle toho ze USSR a Second World si v ty dobe zas tak spatne nevedl). CR po padu Iron Wall uz jenom zdedila to co na Zapade desetileti probihalo. Zadluzovani, zadluzovani, vyjebavani s neuprosnou realitou.

        In a nutshell, kapitalismus zvitezil na komunismem tim ze se zadluzil jako prase, pripustil urcitou miru socialismu, a ten socialismus byl pak zneuzitej kapitalistama. V podstate to neslo udelat jinak, nicmene system is on its last legs, imploding, on its way down the tubes.

        To ze prosperita posledniho pulstoleti is a thing of the past je vicemene jistota. Ted se hraje o to aby nase civilizace nesla uplne do pici, nezmizela v nejaky sileny valce, a podarilo se ji transformovat v neco co nebude totalni dystopickej pruser.

        Pokud se mejlim tim lip, ale to cim prochazime neni nejakej cyklickej propad – to je systemickej kolaps.

        1. Kapitalismus zvítězil nad komunismem tím, že bankovní sektor se stal komunistickým sám. Sám znárodňuje zbytek světa. Sám si ohýbá pravidla pro sebe. Namísto dělnické třídy teď chrání elitu a nadnárodní korporace. Jinak je to komunismus jak před kopírák.

          1. Tak chtelo by to trochu vic detailne definovat ty ruzny -ismy, nicmene vicemene to samy pisu vyse.

            In a nutshell, the „capitalists“ have taken advantage of the „socialists“ aspects of the socio-economic model and used them to rake in profits, not giving a flying fuck about pretty much sawing off the branch they’re sitting on.

            1. Komunismus i kapitalismus mají stejný výsledek – totální chudobu a totálně ožebračené obyvatelstvo. Obě cesty vedou do Říma.

              1. Vsechny -ismy jsou nejakou etapou v existenci lidstva. Reflektuji podminky jaky jsou v dany dobe. Prijdou a odejdou. Jak kapitalismus tak komunismus, respektive to jak se podarilo tyhle koncepty implementovat – nikdy to nebylo v krystalicky ciste podobe, mely svoje dobre a spatne stranky a dohromady, na globalni urovni, tak jak jeden druheho ovlivnily (komunismus spis ovlivnil kapitalismus v tom smyslu ze doslo ke kreaci welfare state) umoznilo pomerne vyrazny zlepseni zivotni urovne. Jak by to vypadalo kdyby komunismus nebyl nebo kdyby kapitalismus nebyl nevime.

                Tahle dichotomie je nicmene uz vicemene passe. Svet se pohnul jinak a celi jinejm problemum zpusobenejm toho jak se kapitalismus/komunismus zkorumpoval a imploduje.

                Resit komunismus/kapitalismus je anachronisticka picovina.

                Je potreba resit jakou alternative prosazovat proti woke-sanitary-schwabien-WEF-fucking dystopia.

                1. Kapitalismus ani komunismus se nezkorumpoval ani neimploduje. Prostě jen dělají, co je v jejich názvu.

                  Současný kapitalismus v rámci trhu došel ke vzniku globálních mocných skupin – a teď určuje pravidla a vysává celý svět. Zcela kapitalisticky, protože hromadí kapitál a vytváří zisky.

                  To je jako prohlásit slunce za zkorumpované a zvrhnuté, protože jste se romanticky rozplýval nad východem slunce, a teď umíráte pod paprsky smrtícího žhnoucího poledního slunce v kaňonu smrti. Ale je to jen zákonitá cesta slunce. A stejné je to i s komunismem nebo kapitalismem.

                  1. Wow, that’s tautologically deep! Obviously, you wanna argue for the sake of arguing (vo hovne). Best if you address your rants to another interlocutor.

                    1. Jste ve veřejné diskusi, jestli jste si toho nevšiml. Píši to všem, co ji čtou.

                      Kapitalismus se nezvrhl, prostě dělá to co má. Soustřeďuje zdroje a zisky. Jen časem už soustřeďuje trochu větší zdroje a větší zisky, a začíná to být dost problém.

                      Kapitalismus nemá v popisu práce se nějak starat o okolí či lidi. To není jeho základní ideou. A často ani vedlejším efektem.

                    2. „Kapitalismus nemá v popisu práce se nějak starat o okolí či lidi“

                      To sou teda moudra. Co se jeste clovek nedovi. Nedivim se ze kdyz lidi jako ty premejsli na takovydle infantilni urovni tak je svet v takovy pici.

                      Zkus jeste napsat ze voda je mokra a bude to dokonaly.

                    3. Právě to popírání, že voda je mokrá – je základem většiny dnešních potíží. Tedy popírání základní reality a faktů.

  5. Třeba to, že to vedou totální diletanti bude taky jen součást plánu… :-) 4 největší ekonomiku světa řídí ekonomickoprávní diletant, který se neorientuje ani v bazální analýze vlastního hospodářství. No jo, spisovatel, absolvent filosofie, dříve zelený aktivista. To stačí k tomuto člověku. Nicméně zdegenerovaní Němci si ho zvolili sami.

    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-co-je-insolvence-a-bankrot-nemecky-ministr-hospodarstvi-se-ztrapnil-v-televizi-40407976#

    1. Mozny to je. The big question is whether they really THAT fucking stupid or whether they have ulterior motives, some backup plan, something cooked up behind the scenes. Lze jen doufat ze druhy je pravda protoze ta demence ktera se projevuje navenek je totalni.

    2. Tohle je ale problém skoro celého světa. Nikdo slušný nechce dělat politiku. Takže se tam pak scházej jen diletanti, lemplové, aktivisti a jiní idioti. A co teď s tím. U nás reálně Fialu nahradí leda tak Bába, což je z bláta do louže. I když tak zoufalej ani Bába být neumí, i když mele kraviny.

  6. 70 tisíc lidí uvádí ČT, Seznam zprávy atd. Jiné zdroje říkají přes 100 tisíc. I podle minulých demonstrací na Václaváku a jejich vyčíslení to vypadá spíš na víc.

    1. Sedmdesát nebo sto… Kdyby demonstrace mohly něco změnit, už dávno by je zakázali.

      Navíc ten počet je cca jeden fotbalovej stadion bundesligy. Se stejným intelektuálním složením.

      1. v rajchu je jeden stadion bundesligi plivnutí do lesa

        tady je to 1 % obyvatel, a pokud se to bude vopakovat co dva tejdny a fialka bude pokaždý ukazovat, jak je premýjérem všech tím způsobem, že jim bude nadávat do svoloče, tak po pár iteracích si pro něho asi dojdou, vytáhnou ho z toho baráku a budou vláčet ulicema :o)

        1. kurvadrát, bundesligy

        2. „vytáhnou ho z toho baráku a budou vláčet ulicema“ Už je nejvyšší čas.

          1. Nikdo ho vláčet nebude. Už si hubu na špacír, zejména teď před volbama, tak blbě nepustí. Ví, že to posral. Jeho crew v potu tváře vymejšlí další lépe stravitelné sračky ve formě signálů pro případné další interakce.

        3. V Cesku se tyto akce v case limitne blizi zaniku. Tato krivka svoji amplitudu v case tlumi, viz treba Milionovy chlivek. Jo, pokud se do toho obuji odborari, asi to na chvili chyti novej level, ale dokud lidi musi a mohou makat v praci, vyserou se na demenstruace.

          Az nebude treba plyn a lidi se ve zmrzle fabrice budou vzajemne kopat do prdele, tak to pak jo, to se asi pujdou zahrat ve velkym stylu. Ale jak znam ty nase vladni curaky, tak ti to vyresi tak, ze tem lidem vytahnou z kapes jeste vic penez, aby za ne nakoupili plyn za kazdou cenu.

          1. lidi co chodijou do práce a přesto už to neutáhnou nemají moc co ztratit (a vo doochodcích nemluvě), je jenom votázkou času, než u nich zaklepe exekutor nebo majitel je pude vyhodit, sám vím už o několika takovejch

            holt ne každej chodí hákovat do schadewerke za uměle vytočený částky (kterejm ale bude za chvílu konec, ty sračky se už neprodávají a nakonec se bude šetřit všude)

            1. Ptal jsem se Germanu, proc ty Schade tak frci. Chapu, ze levny, ale to je Dacia taky. Naprosto vsichni mi rekli, ze kdyz VW vyrobi neco novyho, tak tri az pet let na to vychytava vyrobni a projekcni vady, nasledne to jde do Schade. Takze Schade ma sice mnoho dilu koncepcne starsich, nez novy VW, zato ale spolehlivejsi.

              Na to tema se ted dost mluvilo, protoze hodne lidi, co ma novy MB, maji velky problemy zejmena s elektronikou. Zda se, ze MB neco nejak bastli quli problemum s cipama a aby neztratil dech vuci konkurenci, hrne to na trh nedostatecne vyzkouseny. I memu sefovi se stalo, ze zustal kdesi trcet, protoze mu MB oznamil, ze ma nejakej problem s brzdama, zastavil a zdechl. V servisu pak menili nejaky desky. Nemci z toho samozrejme odtusili, ze toto se nebude tykat jen MB a kdyz udelali v kantyne debatu na toto tema, tyk vybublaly problemy i s VW, i s Audi. U BMW tezko rict, vetsina jich ma spis starsi auta, jediny novy ma X5 general a ja ten 330e. Ja vim zatim prd a general naskakal zatim ani ne deset tacu.

              1. trh nejsou jenom generáli, faktem je, že Dacia teď v číslech válcuje všecko, v zásadě cokoli levnýho (a technologicky konzervativního, proti tomu zbytku) vyskočilo tak, že dodávky jsou zabůkovaný na roky dopředu (zahlídl sem článek vo nějakým stařičkým Mitsu snad, sice v absolutních číslech nic, ale objednávky sou dvacetinásobný), a všecky ty elekromrdky padají a dna nevidět, lidi to nechcou

                na tomdle se nic nezmění, zvlášť s tou drahotou a chudobou, všichni, i řediteli, budou muset jezdit ve starších modelech dýl, nebo dostanou nižší třídu, protože pokud firmy padají na držku a hrozí jim po desítkách let existence zánik, asi jsou priority trochu jinde

                1. Dacia suverenne vede tabulku nejporuchovejsich aut Germanie. Takze funglovka jeste asi dobry, ale sekac uz problem.

                  Starsi auta odstreli TÜV, uz se na to tesej. Bude veselo.

                  1. šak mluvim vo funglovkách, teď jedou social edition kchárs a vostatní začínají třít bídu s nouzí

                    1. Nejakej novej Ada by mel zalozit novy LidovyVozitko.

                    2. Evropa už dlouho nic nezaloží. Zkurvila si školství, hospodářství, finance, politiku a hodnoty natolik, že v Evropě už nic takového nevznikne. Možná lidové vozítko z Asie nebo Ruska.

                    3. Postůjte ráno mezi půl a třičtvrti na osm před nějakou základkou, kam rodiče mohou vozit své potomky.
                      Potom si možná poopravíte názor na to, kdo a čím ještě stále může jezdit v ČR, při současných cenách paliv.
                      Co to je za rodiny, ve kterých si mohou stále dovolit, vozit děckám prdele do běžné státní školy v Q7, nebo X6 ??
                      Mohl by mi to někdo objasnit, co to je za kategorii občanů a nebo, jak je asi placená?

                2. navíc jak známo, schade v rejžákově dostala na budku, akorát se nemluví vo tom, že teď se přesně totéž děje i zbytku fauwéčka a dalším značkám, takže z velkejch zisků budou velký ztráty, na východě to bude taky špatný, subdodavatele už zmáčknout nebudou moct, protože ti jim naopak bankrotujou, takže budou muset na dílech trochu přitlačit…

                  takže nezbejvá než si šáhnout dovnitř, už se začíná personálně šetřit, zatím na „reorganizaci“, kdy lidem ordinujou šestnáctkový směny (aby měli menší celkový množství kusů) a vytrubujou do médií pohádky, jak si sami chcou chodit k pásu na 16 hodin aby dostali víc a nemuseli doma svítit, ale snížení peněz a propouštění je jenom votázkou času

                  ostatně v celkovým úhrnu všech hovnobilek proti předrýmičkovejm stavům linky jedou na mnohem menším vytížení a lepší to nebude, to je rána za ranou, napřed lidi neměli prachy, pak kde co nebylo, teď kde co není a eště nemají prachy a hlavně ty elekrokrámy ani prostě *nechcou*

                  1. Cinan nam parkrat doda plyn a paxe slusne zepta, jak ze to vypada s tou certifikaci jeho aut pro trh EU. To prijde.

                    1. Já myslím, že bychom měli ctít západní hodnoty. A uvalit na Čínu sankce, dokud neuznají nezávislost Tajwanu, Tibetu a Hogkongu. A když se jim nebude chtít, tak druhé kolo ostřejších sankcí, pak třetí kolo, …

                      Prostě jako na Rusy – je to naprosto stejná situace…

                    2. to jesterka

                      správně… ale pořádně vostrý sankce musí bejt… jinak bysme lezli po stromech jak vopice vy kluci pitomí

                    3. Dokud nebude v Číně tolik mešit na čtvereční kilometr jako ve Švédsku, tak sankcionovat, sankcionovat, sankcionovat.

                      Ještě bych přidal Číně jako podmínku každoroční Peking pride.

                    4. Kdepak!Žlutý se za posledních pár tisíc let nijak nevyvinuli.To je jistota!

                    5. Souhlasím, Číňani jsou sto let za opicemi. Nepoznali demokracii ani lidská práva.

                    6. Proto zde budou navždy.Ale nic proti nim, tam doma u nich.

                    7. a žerou ježky

                    8. A zaživa!Špindírové!

                    9. to jesterka

                      pome jim tam vyvážet demokracii… pro začátek pošleme vojínku Čerňochovou s těžkou obrněnou brigádou… až dobude Peking prodáme jim Válka a miliardu respirátorů

                    10. Spolu s Vystrčilem, ten už zná terén.

                    11. …tezkou obrnenou brigadou…? Ty chces zplundrovat Lesany?

                    12. nedodá, sám bude rád, že stihne načepovat dost, dyž přes léto milostivě pučil pár tankerů do ojvropy (což bylo jak plivnutí do lesa)

                      přece jenom ty nový trubky z RF se budou stavět tak 2-3 roky, žejo

                3. JJ, koupil jsem před čtyřmi lety poslední skladovku Lancera v republice, a jsem za to dnes velmi rád. Hned ošetření dutin a podvozku, neboť jsem si chtěl být jistý, že na smetiště půjde dřív EU než ten vůz.

                4. Behemot: jestli někdo chce nebo nechce elektrosračky není vůbec otázka. Běžný člověk na to totiž především nemá, i kdyby to nakrásně chtěl. I maličká auta stojí okolo 900k (Pažout 208, Honda e apod.). Normálně velké auto je tak za 1.1M a víc.

                  Znám velmi málo lidí, kteří si kupovali nové auto za 1M a víc. V této cenové kategorii běžný trh prakticky neexistuje, většinu aut nad milion kupují firmy, ne fyzické osoby. Takže je-li celá elektromobilita v tomto pásmu, je jen logické, že se nic neprodává, bez ohledu na zájem.

                  Jinak zažívá obrovský boom FVE a tedy lidí, kteří by si koupili elektroauto je docela dost. Ale to by ta auta musela stát podobné peníze jako něco se spalovákem, tj. Pažout nebo Honda za 300-400k a běžně velké auto za 500k. Při stávajících cenách to není o zájmu, ale finančních možnostech.

                  1. ten tzv. bům je zase jenom dotační pětiletka a řikám všem teď a tady – spláčete nad vejdělkem, kokoti; vono už těch pár prachatějších, co si mysleli, jak to nebude žůžo, a nechali si to mnohdy udělat přes distributory už třeba před pěti lety, tak se ukázalo, že se ten hajzl nikdy nezaplatí (protože distributor jim samozřejmě účtuje tak, jak se to hodí jemu, a ne vobráceně) a to se jim eště ani nic nevysralo, kdejaký černý vovce toho byly plný vopakovaně

                    i přes ty tzv. dotace se na tom nebetyčne pakujou akorát realizační firmy – asi jak s těma kotlama v předchozí pětiletce – a lidi z toho mají poměrně hovno, a to se jim teprve za 3-5 let začnou srát měniče za těžký hrachy, a hned potom ty drahý akundy s papírovou životností 10+ let

                    kurva slunečníkovei bům si tady zařídila tehdá vódéeska, nechápu, kdo si myslí, že tendle tunel se bude vopakovat, ti lidi jsou fakt úplně pitomí

                    a esli naznačuješ, že si z toho budou jako krmit vágen, tak seš taky úplnej vůl :D

                    1. Behemot: to je vcelku jedno, jestli je to dotační nebo ne, prostě to je.

                      Vůl nejsem, ale Vám jako obvykle chybí zkušenosti (kde byste je taky se svým vozovým parkem vzal) a tak plácáte o něčem, čemu nerozumíte.

                    2. já co vosum let dělám do akundulátorů a přes dekádu do spínanejch zdrojů, plus pět let tlustoproud, tomu vůbec nerozumím

                      zatímco každej kokot co si přečetl reklamní prospekt prodavača je úplnej ekspert X-D ale co, dyž v devadesátkách přišla ta super móda že host vyhazuje vrchního, tak neska je zas ta móda, kdy tlučhuba vyhazuje člověka z oboru…

                      zajímavý jak si pak každej třetí stěžuje jak je to s těma řemeslníkama na hovno a když jim naslibujou, tak už nikdy nepřijedou to zrealizovat, no :o) čím to asi bude…?

                      já si zachovávám zbytek zdraví, tak různý ty solární hovna a další eksperty co si myslijou, že v tédle situaci se každej třepe, aby jim hodiny dělal zadarmo nabídky včetně před-přípravy realizace (protože ti kreténi mají hovno, projekt by se musel přece zaplatit, no ježišmarjá!! takže to musí ten chudák, na kterýho to vyjde, celý vymyslet, aby měl co nacenit, zrealizovat a zdokumentovat) na nějaký debilní kutě 2kk a voni si pak budou přebírat, kdo z šesti nabídek je vo pětsetkorun levnější (a těch zbývajících pět z toho má hovno), to už rovnou mažu, nasrat – až se jim rožne, tak jim to někdo přijede udělat, taky radši jdu někam něco udělat, za prachy, než projíždět PHM, čas a úsilí na prácu zdarma pro nějaký idioty, kteří nemají ani dost slušnosti se vozvat zpátky, že nemají zájem

                    3. Behemot: můžete to zkusit nějak jinak než jako mymuž, tedy nepsat irelevantní tapety, ale vyjádřit se k věci? Vaše trable s podnikáním nemají s původním tématem nic společného.

                    4. to behemot

                      přesně… škoda mluvit… tohle se ale táhne dlouhý leta… asi nějaká pandemyje tuposti a nenažranosti

                    5. ModrýKlokan
                      8.9.2022 v 17:32

                      no, nemáš nejaký volný lístky do tamté tvé vole galaksie? tady je to už fak na palicu

                      máte tam nějaký automatický předkladače nebo překladatelský bekterky nebo tak něco?

                  2. Pretahl jsem do tymu dva lidi z jedne firmy, kde se vyviji nabijeci stojany. Dost dlouho jsem do nich hucel a pak oba podepsali. Kdyz jsem se zeptal, co je nakonec zlomilo, jeden povida ‚byl jsem v Bauhausu a uvidel jsem tam cinskej Wallbox za 130 ojro…‘

                    1. Sysop: co tím myslíš, že tady ty elektorkrámy za 300k brzo budou, akorát nebudou made in germany?

                    2. a může mi něgdo vysvětlit, co se na tom furt vyvíjá za hovadiny, dyž stupidní zásufka 3×32 A je standardizovaná už pár desítek let a stojí v krámě stopade? to jako za toho 3/4 melounu hovnobilka nedodá zasratej měnič co se píchne na 3f přívod schopnej troubit do toho necelejch 40 kW hrubeše?

  7. Výstižně napsáno.Slyšel jsem to v rádiu, že protest organizují proruští aktivisté, kteří nejednají v zájmu ČR.Zdálo se mi, že jsem se přeslechl a ono to tam za hodinu bylo zase.To přehnal.Okamžitě se mi vybavily protesty na Václáváku před Listopadem, jak to tam soudruzi rozháněli vodními děly a večer ve zprávách bylo, že „skupinky“ výtržníků placených západními rozvědkami se pokusily narušit veřejný pořádek!

    1. Tak před těma třiceti rokama nemohli říkat, že komouši začali řízeně převlíkat kabáty.

      1. Ted se nastesti nic prevlikat nebude, kazdej se bude drzet toho co nejtlustsiho kabatu, co to pujde. Kabat blizsi svetru.

  8. Heh, v radiu jsem vcera poslouchal, jak Söder nadaval, ze ty atomky ani nemaji objednane, natoz nalifrovane palivo, takze jako zaloha ani nemohou slouzit:

    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-nemecku-hrozi-blackout-a-ministr-odstavuje-jaderne-elektrarny-rozciluje-se-soder-40408085

    V nejrychlejsi variante zvladnou najeti za 100 dni a to jeste v pripade, ze se jim mezitim nerozutece personal.

    1. Nezvládnou najet ani náhodou, výroba paliva není tak jednoduchá. Spíš tipuji, že tohle je realistický popis a všichni mlží:
      https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-ocima-byznysu-nemci-zpackali-energetickou-revoluci-drahotu-vyvazeji-do-ceska-205488

      1. V březnu by to byli stihli. Ale to byli všichni gerojové, kdyby jen pár měsíců počkali, spláchla by je cunami a byly by druhá Fukušima.

      2. Ono taky v té v francii a detaily neznám prý odstavili 35 z 54? reaktorů kvůli zanedbané údržbě v době kovidapartheidu lockdownistů a kdo se účasnil jakéhokoliv výrobního procesu tak ví že určité technologické postupy prostě nejdou obejít či ignorovat, no a snad se jim nedostávají již kvalifikovaní pracovníci na činnost což je asi i případě odtavení atomovek v německu hurá řešení poblitiků grýndejlem a jsou hotoví hned s pseudoargumentem ignorující odborníky jejich zaříznutím. Pasáci koz a velbloudů s víkendovkami titulantů jsou jistě nepoužitelní ale to si nesmí dovolit projevit a ten čas technologického procesu není čím nahradit v době řekněme cílené a nepřiznané, no ano negramotizace. :-) A vypůjčím si termín co jsem zahlédl „pravěkých opic s puncem falší a přetvářek falze flagistů ohlupovaným naivům, žel.

      3. Že já jsem nenakoupil akcie těch českých uhlobaronů, když v Německu skupovali za pakatel uhelné elektrárny… Jsem si říkal jaký asi mají business plán, když jim to Němci chtějí za pár let zavřít. A hele ho, takovýhle.

    2. to sysop

      fýrer Soder ale jasně sdělil národu… že vedení jaderných elektrrrárrren nepochopilo… co to znamená „operační záloha“…

      taky už to nechápu jako mí němečtí soudruzi… se asi poseru (až si němec prdne)

  9. Jen poznámka ke zdejší kritice lipské burzy. Cenu vždy určuje mezní pár, tj. na straně nabídky nejdražší prodávající, tohle je zcela košer.

    Zajímavý na tom je jiný fakt, a sice že elektřina je z logicky věci komoditou, kterou je potřeba nejprve na místo spotřeby dopravit. A my elektřinu fyzicky dopravit do Německa, nebo i jiného okolního státu, nejsme, příslušná vedení nemají ani teoreticky takovou kapacitu. Proto je lipská burza podvod, že se tam obchoduje s výkonem, který tam nemá co dělat. Proto se nám taky německá cena přelévá naprosto neoprávněně na náš trh.

    1. kilmore

      – to čemu říkají lipská burza nefunguje jako burza ale opačně… pokud více prodávajících má různou cenovou nabídku, tak samozřejmě za normálních tržních neregulovaných podmínek prodá nejdříve ten s nejnižší cenou… ostatní buď neprodají, nebo musí snížit cenu na realizovanou úroveň…

      – lipská antiburza je manipulativně zregulována, porušuje běžné obchodní zvyklosti a zavedené tržní postupy byrokratickými „pravidly EU“… nic z toho není ani košer ani nekošer… meleš z hladu rádoby odborný chytristiky…

      1. Krávy jsem s Vámi nepásl, tak mne netykejte.

        Podstatné je, že se tam prodává komodita, která tam nemá co dělat. Také bych raději prodával svůj dům v Plzni na trhu s londýnskými domy, ale to by mi asi neprošlo. Tu elektřinu do Lipska nedostanu, jen její poměrně malou část, tak by se tam s ní nemělo obchodovat. Je to cinknuté už před tím, než se vůbec začne obchodovat.

        Co se týče samotného fungování té burzy, tak Day-Ahead trh vypadá jako běžná burza s aukcionářem, tj. na základě zaslaných poptávek a nabídek se stanoví cena, která maximalizuje objem obchodů, nic neobvyklého.

        https://www.epexspot.com/en/basicspowermarket

        Podobně bych očekával, že obchod s futures bude ok. Hnůj bude jistě v IntraDay části, kde se to zelená už v popisu pro veřejnost.

        1. Kilmore: burza přece není o tom, co kam dostanete. Nebo snad potřebujete někam dostat fabriku eplu, abyste si mohl koupit jejich akcie?

          Analogie s domem je poněkud hloupá – dům v Plzni sice nemůžete prodat do Londýna, ale můžete prodat podíl na tom domě kam budete chtít.

          Děláte, jako kdybyste nikdy neslyšel o komoditních burzách. Myslíte, že všechna pšenice nebo kukuřice se musí fyzicky dopravovat někam do tramtárie, aby se s ní v té tramtárii mohlo obchodovat? Od toho je tu přece ta burza.

          Jiná věc je fungování burzy a pravidla EU, která de facto žádným trhem nejsou. Ale Vaše argumenty jsou mimo.

          1. Jistě, mohu prodat svůj dům v Plzni někde v Londýně, ale nemůžu jej prodat za cenu londýnského domu. Totéž v případě kukuřice nebo pšenice. Ta je obvykle velmi dobře přepravitelná, ale kdyby třeba někdo zaminoval všechny přístavy, tak z globálního trhu dotyčná kukuřice a pšenice za minovým polem prostě vypadnou.

            Neboli trh je definován tím, že se tam obchoduje s jednou komoditou. Jakmile v určité charakteristice o shodný statek nejde, trh by se měl rozpadnout na části. Jenže tady EU stanovila, že má být jednotný trh s elektřinou, tak je tedy cosi jako jednotný trh, třebaže věcně a technicky takto ani fungovat nemůže. Výsledky veškerého obchodování tam jsou pak pitomé.

            Bohužel to pak vede k nešťastným nápadům jako odvozovat cenu elektřiny od nákladů, znárodnit celé odvětví, národní regulátor a podobná lejna. Jako vždy, když socialismus nefunguje, je třeba jej naordinovat více.

            1. V tom si komunismus, socialismus a kapitalismus nemají co vyčítat. Ani jeden z nich reálně nefunguje dobře, pokud se nasadí fanaticky, a řešením je jen více toho.

              1. …jen více toho pro jejich věřící.

                1. Komunismus zněl lákavě.Akorát ty prachy, že by tam nebyly.To by byla nuda.

                  1. To je věcný koloběh. U sousední ideologie je vždy tráva zelenější. Ale ono je to všechno jak přes kopírák.

                    Dnešní kapitalistický Západ jaksi vypodal lákavě, akorát prachy tam nejsou. Dvouciferná inflace, nekonečné zdražování energií a komodit.

                    Zato ti čínští komunisté, ti mají prachů jako šlupek.

                    Jde jen o to, jakou implementaci si zvolíte za vzor – jestli to chcete hanět nebo očerňovat.

                    Ale všechny ideologie jsou stejná pakáž, a všechny vedou do krachu.

                    1. Komunismus nemůže fungovat.Lidi jsou líný a vychcaný!Odjakživa.To mám z první ruky:-)

                    2. V Číně jim to funguje docela dobře.

                    3. Tam je totální totalita od začátku té kultury.Ale to už jsem psal.

                    4. No, a za chvilku poznáte svobodu, kdy ženy mohou následkem současné inflace a zdražování zcela svobodně zvolit nejstarší řemeslo světa, protože pro řadu z nich to bude východisko ze situace.

                      Všechny -ismy vedou do zadele, a jejich výsledek je po nějaké době v zásadě úplně stejný.

                    5. Jesterka:Nikdo neví, co bude.Historie se opakuje, móda, muzika jde taky v cyklech etc.Nikdo ti to nepoví.Proto to není žádná zábava.

                    6. Forge: Když si něco připravujete pár dekád roků, tak té setbě se sotva unikne.

                      Příliš příliš dlouho se tiskly nekryté peníze. A příliš příliš dlouho se těmi nekrytými penězi kazil svět. Příliš se vyplácelo hrát a spekulovat s těmi nekrytými penězi – a nevyplácelo se budovat základy hospodářství a průmyslu.

                      No a teď realita předvede, co znamená nemít základní kameny. A mít jen ty vzdušné zámky.

                    7. Jesterka:Tak to tady asi jde do hajzlu!Máš dost dřeva?Konzervy a kompoty na tebe házejí němou výčitku?Že by chtěly kamarády?Pokud to půjde do prdele, tak v tom budeme všichni sami.A nějaký kecy o burze jsou pro děťátka.Normálně jedem, co to dá!

                    8. Cina v podstate dokazala neco podobneho, jako kdysi soveti. Ti z feudalismu sli rovnou do socialismu, aniz by se zdrzovali kapitalismem. Cinani zvladli prejit ze sociku rovnou do diktatury, aniz by se zdrzovali demokracii.

                    9. Sysop 8.9.2022 v 19:27

                      Sověti nikdy žádný socialismus nezavedli, zůstali feudální společností a postsověti jsou jí dodnes.
                      Dtto Čína.
                      Podle toho mála četby, kterou jsem absolvoval, panovalo v obou zemích něco velmi podobného tuzemskému nevolnictví.
                      Stará lidová moudrost praví, že k demokracii tíhne obyvatelstvo přímo úměrně materiálnímu dostatku, což nebylo v jedné ani druhé zemi splněno.
                      Je to také příčinou nemožnosti demokracii vyvážet (v zemi podle libovolného výběru zavést) a předpokládat, že se udrží.
                      Hezky to je vidět na rozdílu RC a PRC. Na Formosu odešla část Číňanů z pevninské Číny a založila demokratický stát, ovšem za cenu potlačení původního obyvatelsta. Podařilo se jim od začátku prosperovat, protože si v uzlíčku přinesli i čísla bankovních účtů z prý celé pevninské Číny a odhaduji, že tam mají kořen i vřelé vztahy s USA. Dále odhaduji, že to je důvod, proč Číňané „nevletí“ na Tchajwan s příslovečnými čepicemi v rukou.

                    10. No ja teda nevim, v tom ne-sociku jsem prozil temer pul zivota a dle definice, kterou nam souska v ON vtloukala do palic, ze ‚socialismus je obdobi prechodu ke komunismu‘, to socik opravdu byl. Dlouhe, drahe a zbytecne obdobi prechodu mezi kapitalismem a kapitalismem.

                    11. Sysop 8.9.2022 v 20:44

                      Nám vtloukali do palic totéž, nádavkem ale také to, že v době vlády Antonína Novotného (bylo možno zaslechnout i Mao_Ce-Tonda) komunisté chybně odhadli situaci a příliš brzy prohlásili stát za „všelidový“. Československá socialistická republika tedy byla vyhlášena díky omylu, předčasně. Ve skutečnosti se diktatura proletariátu zavedená v roce 1948 zvrhla v diktaturu kleptokratické oligarchie.
                      Rozbor provedl Egon Bondy, k jehož osobě je možno mít výhrady, ale k jeho úsudku těžko.

                    12. Sysop: … soveti. Ti z feudalismu sli rovnou do socialismu …
                      To právě že né.
                      https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%A1_ekonomick%C3%A1_politika

                    13. Forge:
                      Komunismus je TOTALITA. Nikoliv „beztřídní společnost, kde každý pracuje poodle svých možností a dostává podle svých potřeb“. To je totiž LEŽ. ;-)

                    14. Jesterka: tak se neupejpejte a konečně řekněte, co to znamená, že jim to tam „funguje docela dobře“.

                    15. Fatdwi: Například mají v Číně dostatečně vysoké IQ, aby chápali realitu a zařídili se podle ní. Zatímco fatdwi se řídí podle hesla prvního neomarxistického myslitele: Když je má ideologie v rozporu s fakty, tím hůře pro fakta.

                      Číňané neztrácejí moudře čas nálepkováním Rusů, komunismu, kapitalismu, genderů, ani jiných věcí. Oni prostě dělají co funguje a na nějakého fatdwi kašle bílý tesák.

                      Kdysi dávno takto fungovali i Američané, a dokud to tak dělali, byli prosperující a bohatí. Ale teď už jedou na woke aktivismu.

                    16. Jesterka: vidím, že jste ještě komičtější než Behemot, měli byste se dát dohromady a založit klub „Nikdy jsem tam nebyl, ale vím přesně, jak to tam chodí“:-D

                      Sorry, ale bludy, že „neztrácejí čas nálepkováním Rusů“, když mají čínským firewallem onálepkovaný celý západ, to je tak dementní co jste řekla, že to fakt nejde dál:-) K tomu prý „dělají, co funguje“ (tak jistě, že totalita „funguje“, akorát jak pro koho) a navíc chápou realitu, prostě je to tam úplnej ráj.

                      Víte vůbec, jak se tam taková Jesterka má? Teda kromě toho, že chápe tu realitu a dělá, co funguje, samozřejmě? Víte vůbec, jakou tam měli už před lety inflaci? Že běžný člověk je tam proti našinci naprostá socka (asi výsledek toho „fungování“)? Že už někdy kolem roku 2012 předběhl trh s nemovitostmi růst platů způsobem, který je výrazně horší, než co tady máme dnes (a že tady kde kdo fňuká, jak je tu najednou draho)?

                      Víte leda prd, soudružko svodobná socialistko. Na Vás by se tam nevykašlal jen bílej tesák, ale celej ten systém, který tady ze svého kavárenského prostředí obdivujete, protože o něm nic nevíte. Běžte se dovzdělat a pak tady rozumujte.

                    17. Fatdwi: A víte o tom, že Čína své problémy neřešila vydávání emisních povolenek? Víte o tom, že Čína své problémy neřešila zavedením stovky genderů? Víte o tom, že Čína nedělá woke aktivismus?

                      Víte o tom, že Čína své problémy skutečně řešila i jinak než velkohubými prohlášeními v médiích a nikdy vážně nemíněnými předvolebními sliby?

                      Víte o tom, že v Číně můžete za akci Dozimetr skončil snadno před popravčí četou, zatímco zde Vít Rakušan dostane asi časem metál?

                      Víte o tom, že Čína má vzdělání, ve kterém neakcentuje inkluzi? A neřídí to EDU-IN, Kartouz a řada pedagogických psychologů vyřvávajících, že učitel nesmí mít autoritu, děti nesmí být zatěžovány úkoly, nic se po nich nesmí chtít, a nesmí propadnout ať se děje co se děje?

                      Víte o tom, že ministr Síkela by skončil před popravčí četou velmi záhy, kdyby tam prováděl to co v České republice?

                      Víte o tom, že Číňané nepovažují za důležité své problémy řešit podkuřováním muslimům, nebo osvětou malých dětí jestli se nechtějí přešít u doktorů na opačné pohlaví?

                      Takže proto mluvíte o minulém čase, zatímco stejné problémy v ČR jsou současné a budou budoucí. Jasné?

                    18. Jesterka:
                      ad první hlubokomyslné otázky, končící aktivismem: vím. No a?

                      ad druhé hlubokomyslné otázky, končící předvolebními sliby – můžete ten blábol nějak okomentovat, třeba zkusit přihodit praktický příklad?

                      ad akce Dozimetr: tak teď jste mě rozesmála k slzám a opět jen a pouze potvrdila, že o tom víte naprosté kulové. Nejen, že tam mají těch „Dozimetrů“ vagón, ale jejich rozsah odpovídá rozdílu velikostí zemí. Před popravčí četou tam někdo za podobné věci stojí zhruba stejně často jako se tady prominentům objevují sedmičky v krabicích od bot.

                      „Kupodivu“ vím, že to tam neřídí Kartous:-D Ale vážně – ano, tam se musí zatím ještě snažit. Jen jaksi to ani neznamená, že je tam každý vzdělán skvěle, ani že se díky tomu má nějak extra dobře. Životní úroveň průměrné Ještěrky tam ani s tím super vzděláním není žádná hitparáda.

                      Pokud jde o Síkelu, tak opět střílíte zcela mimo, protože takových tam mají dost a popravy politiků tam nejsou zrovna denním chlebem.

                      Oproti věcem, které zmiňujete, že je tam nemají stojí spousta věcí, které zase my nemáme tady. Třeba čínský firewall, sociální kredit a podobné radosti, o kterých nemá smysl tady psát, protože byste to stejně nepobrala.

                      Víte, Vaší neznalosti se vyrovná jen Vaše naivita.

                    19. Fatdwi, uznej sám, má diskuse s tebou nějaký smysl? Nekonečné proudy písmenek se snahou mě za každou cenu dostat, přičemž se pro tebe musí psát jako pro prvňáka, jinak to blbě pochopíš. IGNORE.

                    20. Jesterka: je komické, jak pokaždé, když napíšu něco z reality (ano, já tam dohromady strávil fakt dost času), prcháte z diskuse, aniž byste se k tomu dál vyjádřila, nejspíš vědoma si své (argumentační) nedostatečnosti. Tak šup, utíkejte zavřít oči před realitou a ukájejte se těmi blbinami, které tu cintáte, bude Vám určitě líp, než kdybyste ty své fantasmagorie měla přehodnotit. To jaksi bolí a zvládne to málokdo. Vy rozhodně ne, na to jste slabá.

                    21. fatdwi:V Číně na začátku někdo napsal scénář a od tý doby jedou nekonečný seriál.Co ti na tom není jasné?Tvoje starosti bych rád.

                    22. fatwi:
                      Ta tolalita jim tam funguje docela dobře, ale až potom, kdy jim za vlády Velkého Mao Ce-tunga pochcípaly stamiliony lidí hlady, a přestala se propagovat ideologie místo skutečné práce. Takže se přece jenom trochu poučili. Ale nebylo to zadarmo. EU na to má našlápnuto podobným způsobem… :-P

                    23. RomanL: myslím, že už sousloví „totalita funguje“ naznačuje, jak jsem to myslel. Soudružka Jesterka je úplně vymatlaná, když tady píše takové sračky, co tu předvádí. Nepamatuju se, že bych na ten nick, ač už je tu delší dobu, někdy reagoval. Ale to, co tady nablila včera ve více vláknech, to je prostě nářez a coming out nejhrubšího zrna.

                    24. Brnensky drak idiot fatso: „totalita funguje““

                      You’re a fucking idiot. The whole fucking (Western) world is trying to transform itself and the last thing for that they need is a bunch of imbeciles of your ilk who’ll whine aand rant about this that and the other fucking thing without having clue as to what the fuck is going on. Yeah, totalitarianism is what works for that.

                      Here’s the Turd letting it slip out:
                      https://www.youtube.com/watch?v=T8FuHuUhNZ0

                      Here’s Dennis Rancourt saying pretty much the same thing from a different angle:
                      https://www.youtube.com/watch?v=Rh68SFnfLTE

                      Vytahni si hlavu z prdele vole.

              2. A jak poznáte to správné „kompromisní“ řešení, podle jakého měřidla?

                1. Kdysi bývaly takové ty nemoderní, konzervativní, zaprděné doby – kdy se hodnotily věci podle výsledků. Tedy podle ovoce jejich setby.

                  Dnes je ale naštěstí skvělá, progresivní, moderní doba, kdy se hodnotí podle PowerPointů a prezentací, takže netřeba se na nic a nikoho v realitě ohlížet.

                  1. Pokud podle výsledků, jak může kapitalismus prohrát? Kdekoliv byli lidé trochu svobodní, aby se tomu alespoň vzdáleně dalo říkat kapitalismus, měli se dobře. No a zbytek historie bylo živoření poblíž životního minima pro většinu populace.

                    Jenže to by asi ve Vašich očích byl fanatismus, že.

                    1. Kapitalismus to nikdy neprohraje. Jen uvede 99,999 % lidí do ohromné bídy, chudoby, nemocí, nesvobody a zoufalé situace – to je celé.

                      Kapitalismus nemá se svobodou nic společného, i když někdy se to protne. Kapitalismus je od slova kapitál, ne od slova svoboda. Od slova kapitál se mu říká kapitalismus.

                      Největší rozkvět kapitalismu nastal v důsledku vědecko-technického pokroku, který posledních odhadem 200 let narostl raketovou rychlostí. Ale to bývávalo, dnes je největší problém suroviny, materiály, energie.

                      Ve 20. století se kapitalisté chovaly poměrně humánně, protože by bylo hloupé, kdyby jim lidi utíkali do svobodnějšího socialistického světa. Proto se dost krotili. Ale teď už tento problém není, a kapitalismus dělá to, co píši v prvním odstavci. A bude to zrychlovat. Obere vás téměř všechny, a poznáte prekariátní práci.

                      Já ale měřím všem stejně – všechny -ismy vedou do zadele. Každý jen trochu jinou cestou.

                    2. Jesterka: „Ve 20. století se kapitalisté chovaly poměrně humánně, protože by bylo hloupé, kdyby jim lidi utíkali do svobodnějšího socialistického světa. Proto se dost krotili.“

                      Tak odsud to jde. Svatá prostoto.

                    3. Fatdwi nechápe podmiňovací způsob alias kondicionál.

                      Hele, já nechci být hnusný prorok. Ale jestli to Evropa bude vést ještě pár roků podobně, tak lidi budou zdrhat z Evropy do Ruska za lepším. A bude jim fuk, kde je kapitalismus / socialismu / komunismus / jinýismus – prostě půjdou tam, kde je lépe.

                    4. Jesterka: ale chápe, jen se směje té nebetyčné kravině, že socialistický svět byl svobodnější. Tj. potvrzujete, že jste v něm nežila a navíc o tom víte kulové. Holt si tu „svobodu“ budete muset zažít, abyste pochopila, jak jste mimo. Bohužel pro mě, podobných lidí jako jste Vy je tady dost, takže se na tu totalitu vyloženě těší a mě nezbude, než si to střihnout ještě jednou.

                    5. Fatdwi: Je mi moc líto, ale strkáte mi do pera něco, co jsem nikdy nenapsala. Tak jak nejste sto vnímat realitu, nejste sto ani přečíst a pochopit cizí příspěvek. Vždycky do toho strkáte svoje fantazie a výmysly. Je mi vás opravdu líto.

                    6. Jesterka: ještě blbější, než napsat „svobodnější socialistický svět“ je to pak popírat. Way to go:-)

                    7. Fatdwi: Vy vážně neumíte číst a chápat texty, že ne? Vy pouze reagujete na výskyt klíčových slov jako automat.

                    8. Jesterka – cituji –

                      Ve 20. století se kapitalisté chovaly poměrně humánně, protože by bylo hloupé, kdyby jim lidi utíkali do svobodnějšího socialistického světa. Proto se dost krotili. Ale teď už tento problém není, a kapitalismus dělá to, co píši v prvním odstavci. A bude to zrychlovat. Obere vás téměř všechny, a poznáte prekariátní práci.

                    9. Jeterka:
                      Já tomu: „svobodnější socialistický svět“ taky nerozumím, jak je to tedy myšleno? 8-o

                    10. „Já tomu: „svobodnější socialistický svět“ taky nerozumím, jak je to tedy myšleno? “

                      Je to ty tupy blbce mysleno tak ze bylo potreba aby „kapitalisticky“ svet poskytl lidem vetsi prosperity, vetsi svobodu, lepsi zivotni podminky, the whole fucking hog aby nahodou lidi v kapitalistickym svete nenapadlo zosnovat bolsevickou revoluci nebo zvolit nejaky bolseviky. Nekdy v 1960s-1970s bylo celkem vysoky riziko ze by se to mohlo stat.

                      Tim padem by sla kapitalisticka elita na Sibir nebo nekam do prdele. Nafurt.

                      Takze co udelali? Trpelive pracovali na odstraneni porazce USSR, odstraneni socialismu, a ted kdyz se jim to podarilo tak utahujou srouby a zavadeji dystopicky neo-otrokarsky rezim.

                      Toho sis asi ve svy debilite nevsiml. Ty si pravdepodobne myslis „ze je to vina komousu“. Nejses jedinej debil under the sun. Au Quebec, il y a pas mal de gens qui pensent que tout est „la faute des anglais“.

                    11. fatdwi – svobodný socialistický svět… že se dožiju, že tohle někdo napíše tady v diskuzi…. ty krávo. To je nářez. Škoda, že do toho svobodnýho socialistickýho československa se z tý prokletý západní evropy zdrhat nedalo. Byly přece ty zadrátovaný hranice… socialistická svoboda, to není jen tak pro každýho, to dá rozum.

                    12. „svobodný socialistický svět“

                      Samozrejme ze neslo o to ze by socialisticky svet, nazyvany Second World a.k.a. communist bloc, byl svobodnejsi. Slo o to ze v obdobi po WWII socialisticky svet nabizel socialni jistoty ktere byly lidma v kapitalistickem svete a.k.a. First World vnimany pozitivne a socialistickemu svetu se nevedlo zas az tak spatne, prestoze to mohla byt do urcity miry otazka percepce.

                      V kapitalistickem svete tedy existovalo nebezpeci, obzvlast v 1960s kdyz silna mlada generace dorustala do dospelosti, ze zvolej nejaky mistni bolseviky, coz bolsevici z Second World mohutne podporovoali.

                      V responsi na to se staty First World masivne zadluzovaly a zavedly stedre socialni systemy a vytvorily this or that form of the welfare state a.k.a. socialniho statu. To poskytlo lidem bezprecedentni prosperitu a svobodu. Tedy ta kombinace „socialismu“ a „kapitalismu“ ktera ovsem existovala jen diky hrozbe ze strany communist bloc.

                      Jakmile communist bloc padnul tak se socialni stat zacal rozpadat. Socialni systemy a vsechno co zajistovalo lidem obecnou prosperitu zacalo erodovat a the gap between the rich and everybody else has widened.

                      Jsou v tom samozrejme jeste dalsi faktory, jako dostupnost energii, zkurveny financni system, dluhy, etc., ale co se tyce societalni situace je to jak popsano vyse.

                      Pokud si nekdo mysli ze lidi vdeci za prosperitu poslednich cca 70 let kapitalismus tak je to fucking idiot par excellence. Vdeci za to kapitalismu v kombinaci se socialismem.

                      Jesterka ma naprostou pravdu ze jakykoli -ism je cesta do pici. Jediny co funguje je OPOZICE. Coz by se dalo taky prenesene nazvat trhem. Takze za tu prosperita posledniho stoleti lidi vdeci existenci dvou silnych taboru a jejich opposing ideology -isms.

                      Kapitalismus nebo socialismus nema se svobodou nic spolecnyho. To je lateralni zalezitost – nakonec demonstrovana poslednima dvema rokama.

                      Prestante kurva do pici nazirat na svet prismem vasich bolistek z bolsevickyho rezimu. Jo za bolsevismu to stalo za hovno – teda vic za hovno nez na Zapade ale min za hovno nez in the Third World – ale nenechte aby vam to zatemnilo vase mozky, ktery uz beztak nejsou nejak moc schopny vyvinout nejakou cinnost.

                    13. shifty: soudružka se pěkně odkopala. Vůbec je to tady teď samá komunistická špína, Alienem a jeho státním bydlením a nepodmíněným příjmem počínaje a Jesterkou, co obdivuje Čínu konče. Těžko říct, co sem tuhle sortu táhne, když to tady vždycky bylo přesně opačné. Je možné, že když soudruh Fiala začal cenzuru, tak se těmhle „lidem“ zbořil jejich sputnikový svět a mají potřebu oblažovat lidi zase jinde.

                      PS: všiml jste si, jak mymuž zoufale grafomaní pod svůj vlastní článek, protože na něj všichni serou? Když to dobře půjde, tak pod svou příští sračkou už bude psát jen on sám (ne, že by si nevystačil, pár set příspěvků o pár tisících normostran hravě zvládne, u maminky na dávkách stejně není co dělat).

                    14. Jesterka: Pro pořádek – souhlas s většinou.

                    15. Jasně, vědecko-technický pokrok se odehrál sám, a nový vynález pro své nasazení nepotřebuje akumulaci kapitálu, a ohromné bohatství tak vytvořené nás uvrhlo do děsivého zoufalství, které je o to horší, že je nás mnohonásobně více, žijeme déle, a polovina našich dětí milosrdně nezemře před dosažením dospelosti.

                    16. „vědecko-technický pokrok se odehrál“

                      Vedecko technicky pokrok se odehral hlavne diky objevu levnych a dostupnych zdroju energie vole, i.e. coal, oil, natural fucking gas. Bez toho by vole zadnej pokrok vole nebyl vole.

                    17. No, to je právě ten omyl, vole. Ty věci v zemi ležely dávno, taky se o nich tisíce let vědělo, ale prostě se do toho nikdo nepustil. Třeba tady:

                      https://acoup.blog/2022/08/26/collections-why-no-roman-industrial-revolution/

                      A stejný je to dneska. Sice už trochu umlklo kvičení o ropném zlomu, ekofašisti mají dnes jinou zábavu, ale plebs tak nějak pořád v podvědomí pracuje s představou omezených zdrojů surovin a energií. Asi že nečtou J.Simona nebo B.Lomborga. Realita je ta, že zdrojů je jak nasráno, ale chybí nám kapitálové vybavení. V případě jaderné energie je velmi slibné thorium, ale prostě nejsou vhodné reaktory a taky ani není vůle do toho více investovat, přitom uranu a thoria je na tisíce let při současném tempu spotřeby.

                      Jenom v podpoře OZE jenom v téhle prdeli jsme za poslední léta utopili víc peněz, než kolik by stály nové Dukovany a dostavěný Temelín. Ale šance, že bychom to kočírovali tímto směrem, je infinitesimální, neboť se hledá evropské řešení, že. A to víme, jaké asi bude.

                    18. „Ty věci v zemi ležely dávno, taky se o nich tisíce let vědělo, ale prostě se do toho nikdo nepustil.“

                      Obviously, you wanna engage in another endless debate about whether it was the fucking chicken or the fucking egg that came first. Who gives a flying fuck!

                      „Realita je ta, že zdrojů je jak nasráno, ale chybí nám kapitálové vybavení.“

                      Now, you’re more onto something. But it’s not that there is insufficient capital. Not in the sense of money. Money is shit, worthless pieces of paper. Or some electronic shite today. The problem the world is facing under the current (socio)economic model is that value generated by consumption is unable to cover the cost of production, including the extraction of energy. Over fucking decades, the difference in the actual cost and what current economy is able to generate has been shifted in time into the future through debt, but that has its limits and right now, we’ve got to a point where the can can’t be kicked down the road any fucking further. This is it.

                      Yeah, there is enough energy and resources, even though it might be more costly to extract the shit, but that’s not the point. The point is that there is not enough value to pay for all the crap and finance the debt and allow the fuckers are the top to stuff their pockets with cash, etc. etc.

                      What you’re referring to is many many levels above the underlying issue.

                    19. „chybí nám kapitálové vybavení“

                      I’m once again posting a link to this very informative website that examines the energy issue in a matter-of-fact manner.

                      https://ourfiniteworld.com/author/gailtheactuary/

                      Here is another interesting website https://un-denial.com/
                      Not sure if all the premises proposed there are valid, but interesting food for thought.

                      Bottom line – what we’re facing appears to be a SYSTEMIC COLLAPSE, not a rough patch, a cyclic slump. We’ve abused our economic model to a point where the fucking economy can no longer take it due to physical constraints. Proste kurva do pici kde nic neni ani cert nebere.

                    20. No, skoro byste udělal lépe s Aštarem Šeranem.

                    21. “ Aštarem Šeranem.“

                      Astara si zaraz do prdele. Obviously you ain’t got the first clue as to what the fuck is going on. Jako vetsina lidi blabolis o manifestacich manifestaci jevu bez toho aby sis vubec byl vedom ze ty jevy samotny existujou.

                    22. Už jsem se chtěl dávno zeptat: ty se tou angličtinou snažíš (tady asi zbytečně) redukovat okruh těch, kteří poznají, jaké pičoviny žvaníš nebo jen tak blbě machruješ (tady asi zbytečně)?

                    23. Fuck u too. BTW, wxactly. If you’re too stupid to understand a few simple, colloquial words, you’re not a worthy interlocutor. Plus, I don’t have time to write Czech – too hard for me. COmprehendo ?

                    24. Jacq:
                      „…COmprehendo ?…“
                      – – –
                      Hele, ty komprehendo, pro tebe není těžký psát česky, ale je těžký si pamatovat, cos tu pod kterým tvým nickem blel.

                      :OD

                    25. Co Vám říct jiného. Očividně jste vzdělání v oblasti ekonomie neutrpěl, a o slovech jako peníze, kapitál, náklady výroby, o tom všem máte představy na úrovni nejlépe tak účetního. Je to trochu poctivější, než když nějaký sráč s titulem začne dementnímu publiku huhlat něco o potřebe stimulace agregátní poptávky nízkými úroky, ale to jen proto, že je to je tak očividně laické. Držte se svého kopyta, ať už je to cokoliv.

                    26. „Očividně jste vzdělání v oblasti ekonomie neutrpěl,“

                      Economics is a soft science, most of it is bullshit subject to one ideology or school of thought or another. There is a part of economics that does make some sense, but that’s not what most economist motherfuckers refer to, including your fucked up self I’m afraid. At the core level, economics is not necessarily the best science to explain the phenomena in question. Physics or the laws of thermodynamics are much better.

                      Money, capital, production costs and shit like that has to do with the financial side of economics – you fucking idiot – and that’s hardly what matters. True, these constructs are used to fuck with the underlying economic phenomena, but there is a limit to which that can be done. The limit has just been reached.

                      You come across like somebody trained in doing the paperwork as per the running of the machines and doing the paperwork here https://www.youtube.com/watch?v=ILQepXUhJ98 but anything more complex is lost on you. Ridiculous that a gnome like you should call somebody who tackles the real issue an „accountant“.

                    27. Volná parafráze asi na jediný Keynesův výrok, který považuju za trefný: „Ti, kdo okatě pohrdají teoriemi, obvykle zastávají tak pitomou, že se o ní ani neodváží ve slušné společnosti mluvit.“ No a to tu přesně děláte, anglicky tu hulákáte sprosťárny, ale není v tom ani za nehet informace, jen kondenzovaná frustrace.

                    28. „anglicky tu hulákáte sprosťárny,“

                      Well, why wouldn’t I? Does it make you blush? Don’t read it if a colloquial word here and there makes you shit your pants.

                      Like most myopic assholes, you’re extrapolating from what I said shit I didn’t. I got no problems with theories, except that they’re theories, constructs. Most of what you’re talking about in regard of economics is the financial side thereof, the expression of ACTUAL PHYSICAL ECONOMICS through money. What your intellectually deficient and economically indoctrinated self fails to realize is that there are physical laws that govern the shit that economics are trying to describe and that there are consequently constraints as to the extent to which you can fuck with things through the application of the aforementioned „theories“ (sic). You can theorize all you want but you can’t create something out of fucking nothing.

                      That being said, I don’t suppose that you’ll understand any of this because you’re a simpleton used to counting packages whereas I’m into concepts that go beyond the horizon. Funny that you should be patronizing or lecturing me about „theories“.

                      And now go and count the fucking parcels …

                    29. Slušné mravy sice nenahradí výkon, ale když máte produkt vyrovnaný s konkurencí a navíc přihodíte to slušné jednání, tak vyhrajete. Ovšem tady je internet, takže tady pro slušné chování platí analogie Greshamova zákona, a vy jste v tom jednička.

                      Jak jsem říkal, teorii popíráte, ale teorii neutečete. Představa, že peněžní a reálná stránka ekonomiky je odddělená, je docela obvyklá, neoklasická doktrína na tom staví. Je to nesmysl, v pokročilé ekonomice peníze prostupují vše, a působí stejně jako každý „reálný“ faktor. Jak jinak, bez peněz a bez jejich reálného působení by ani nic jako naše ekonomika nemohlo existovat, bez cen nelze tolik lidí koordinovat.

                      Vy to ale nezastáváte pro nějakou kusou znalost neklasiky, ale protože jako většina maníků z ulice jste si správně povšiml, že peněžní a reálná stránka se chovají jaksi odlišně, jako kdyby je někdo od sebe odstřihl. Akcie rostou nahoru, třebaže covidové uzávěry podlamují hospodářství, a další takové příklady. Od toho ale děláte skok daleký k přesvědčení, že to značí nezávislost obojího. Co když ale to jen značí přítomnost dalšího faktoru, jako třeba „quantitative easing“ a vůbec vývoje M agregátů v posledních letech? Ono je dosti logické, že když akciové trhy a finanční sektor oddělíte od světa tiskárnou na peníze, že se tam mohou dít věci dosti zvláštní.

                    30. „Slušné mravy“

                      Tovarish kilmore, as soon as some asshole – in the present case your asshole self – pulls the ol‘ „slusne mravy“, I can’t help myself but tell him to go fuck himself. So, go fuck himself tovarish.

                      As to the rest, I get it. You’re successfully passed Economics 101 and you need to flaunt whatever they washhed your brain with.

                      I wasn’t even talking about economics you demagogic dimwit. You’ve brought all this shit up. Economics is a very flexible soft science that is highly dependent on one’s ideological footing and fully subordinate to such hard sciences as physics. General philosophy si much more appropriate to explain the goings on in society than looking at stuff through the very narrow prism of economics.

                      Go guck yourself already you loser. This could have been an interesting discussion, but then again you’d have to be more than just a delivery boy from some parcel dispatch center.

                2. Kilmore:Kdysi vyšla řada žlutých nudných knih pro děti.Ta poslední byla růžová a byla to pecka do dětských hlaviček.Nikolaj Nosov:-)

                  1. to hustej forge

                    jo Neználka jsem hltal

                    1. Ale kromě tý poslední byly všechny děsivý!Doma jsem se zachoval jako cenzor.Ty žlutý jsou dobře ukrytý na půdě.Až umřu, tak mě potomci odsouděj!Že jsem jim zkazil život!

                    2. Forge: máte dementní děti nebo co? Naopak byste jim měl dát obojí a pak sondovat, jestli si z toho vzaly to správné. Třeba mě se líbila růžová a Měsíc mnohem víc než sluníčkové sluneční město, ve kterém bych žít nechtěl (to mi bylo tak 10).

                    3. fatwi:U nás právě pouze to na Měsíci.Zbytek je spláchnutej v truhle na půdě.A co se týče výchovy, tak to asi máme každej jinak.

                    4. Forge: však proto se ptám, jestli máte dementní děti, že se bojíte, že když si přečtou i žlutou, tak se z nich stanou Jesterky?

                      Osobně jsem rád, že „jinak“ to hlavně měli naši.

                    5. Výchovu mám už za sebou.Jeden je inža a druhej průserář.Ale žádný dluhy.Samostatný.Když se bavíme, tak o politice ne.Je zábava.Tolik o výchově.

                    6. Forge:
                      To je chyba. Všechny jsou hodnotné, jenom je potřeba k tomu podat patřičné vysvětlení, proč to tak v praxi nikdy nemůže fungovat. ;-)

                    7. to forge

                      převezmeme moc ovládnutím mysli dětí… budeme rozdávat nepřátelům na demonstracích Neználka… já ssebou příště beru 3 kusy

                    8. Může mi tu nějaký politruk vysvětlit v čem je ta žlutá kniha špatná? Dodneška jsem to netušil. V dětství jsem je měl rád asi všechny hlavně kvůli ilustracím. Tu žlutou jsem dokonce letos v létě na dovolené našel v knihovně v hotelovém pokoji tak jsem ji otevřel, prolistoval a dokonce se začetl. Ilustrace pořád super, ale že bych v tom viděl politiku? Asi jsem už otupělý intenzitou současného vymývání mozků.

                    9. starter25 9.9.2022 v 17:04

                      Přesně.
                      Kapitola o Neználkovo básnické tvorbě mě dokonale připravila na střet s pop-music.
                      Filosofii básnické skladby (E.A.Poe, Mladá fronta, Praha, 1959) jsem četl až o pár let později a byl jsem rád, že mám na čem stavět.

                    10. to starter

                      já už si to nepamatuju… prostě jsem je v dětství četl… Forge to bere vědecky a prostě některý zavrhl… dál to řešim jen jako srandu

                  2. To byla náhodou nádherná ukázka socialismu, komunismu a kapitalismu v praxi. A je to první kniha, ze které jsem se dozvěděl, jak funguje burza. A první vozidlo s alternativním pohonem, i když to byl ten zrovna proklínaný CO2. :-D

                    1. Tak.Nežijeme v Kvítečkově, jak mnozí tvrdí, ale na Měsíci, kde je Ostrov Hlupáků.

            2. Kilmore: no však, co dává smysl je kritizovat pravidla, nastavená EU. Ne to, jestli to je nebo není „přepravitelné“. Protože ta pravidla jdou o úroveň výš a nějaká přepravitelnost je vůbec nezajímá, tedy ta jako taková do trhu nevstupuje coby faktor.

              1. Njn, jenže jak pravidla EU kritizovat, když ani nevím, v čem všem jsou vadná? Že emisní povolenky jsou šmé, tak jako OZE, to už se obecně ví. Ale „jednotný trh s elektřinou“ je dosud bez poskrvny.

                Nicméně dá se to pochopit. Lidem nepřijde na mysl ani tak základní věc, jako že elektřina v zapadlé prdeli by měla mít jinou cenu než elektřina v metropoli. Nebo že nemohou automaticky považovat za „právo“ dodávat do sítě produkci svých solárních panelů, kdykoliv jim na ně zrovna zasvítí. To je vlastně stejný problém jako lipská burza, místo a čas dodávky jsou na trhu s elektřinou velmi relevantní. No a tak si skrze svou neznalost nechali cenotvorbu unést pryč, aby se teď měli čemu divit.

                1. Kilmore: nemyslím, že by lidé měli možnost něco dělat s cenotvorbou, to je podle mě stejně falešný argument, jako že „máme, co jsme si zvolili“ (ač jsem to nevolil).

                  Pokud jde o FVE, tak to máte přesně naopak – za to si může ČEZ sám, resp. opět je to věc politická a osobně si spíš myslím, že je to příprava přesně opačným směrem. Tedy že není cílem, aby dělal uživatel problém elektrárně v době, kdy svítí slunce, ale aby mohla elektrárna dělat problém uživateli, když se jí zachce. Osobně zvažuji FVE taky, ale ne dotační, kde je připojení na síť jednou z podmínek, ale ostrovní. Stačí si něco přečíst o „smart grid“ a soudný člověk by se měl k FVE připojené na síť stavět asi jako k „virtuální baterii“.

                  Nakonec k té rozdílné ceně dle lokace – ani Zásilkovna neúčtuje různé sazby dle lokace, proč by měla elektrárna? Na business je nutné se dívat holisticky.

                  1. Elektrárna ne, ale přivést elektřinu do té zapadlé vísky je prostě dražší, než udělat totéž v hustěji zastavěné části. Ze stejného důvodu v těch prdelích většinou stojí víc i internet, nebo tam operátor nemá dobré pokrytí atd.

                    Příklad Zásilkovny funguje spíše opačně, oni totiž jen lokálně jednotnou cenu. Moc je neznám, tak přepnu k UPS. UPS má pro severní a jižní Německo odlišné sazby (z ČR). Odlehlé lokality jako třeba sever Skandinávie pak mají speciální přirážku, a to u všech (protože tam stejně jezdí jen místní pošta v subdodávce), Skotsko také stojí o dost více než Anglie, na Maltu to nedostanete jinak než letecky a za express ceny. Neboli na destinaci záleží. Naopak vůbec nezáleží na konkrétní vzdálenosti od posledního depa, protože tam už to auto stejně nějak kroužit bude za fixní náklad. Naopak když si objednáte doručení na místo nějaké větší věci, třeba kamion z Plzně do Eindhovenu, tak si pište, že Vám tam napočtou každý kilometr a že zohlední i trvání cesty. K tomu přihodí další přirážku, jestliže chvátáte a nemohou vytížit vozidlo na cestě zpět. Prostě nemají tam depo a řidiče už najaté, je to „kusovka“.

                    K trhu s elektřinou už jen tohle. I kdybychom nakrásně odstranili všechny ostatní regulace, prodávat to v Lipsku prostě nedává ekonomický smysl. Ta komodita tam nepatří a měla by být naceněna lokálně, přičemž jen přebytky fyzicky dopravitelné do zahraničí by měly být prodány v zahraničí, nebo tak dokoupeno, co potřebujeme pro regulaci zdejší soustavy. Dokud se tak nestane, bude zahraniční situace se promítat do našich cen nadměrně. Elektřina samozřejmě musela jít nahoru kvůli plynu, který slouží k její výrobě a který je do jisté míry její substitut. Ale ne takovou měrou, jak se to stalo. Odchod z Lipska a konec emisních povolenek samy o sobě by postačily k řešení situace, nic víc tahle vláda udělat nemusí. Ale z důvodů, které pan domácí dobře popsal, to v žádném případě neudělá.

                    Místo toho se bude vymlouvat, že za to může kapitalista. Ten ale jen hraje podle pravidel, které nenastavil. Pokud mu naopak dáme možnost stavět nové tepelné a jaderné zdroje, tak si rád vydělá tímto způsobem. Obecně vzato nechápu tu věčnou ochotu mas odevzdat se do rukou kdejakého lempla ve voleném úřadu, namísto aby pro sebe nechali pracovat podnikatele.

                    1. V Kalifornii tu elektřinu také vzali do ruky podnikatelé. A nic moc tedy.

                    2. Myslíte v zemi, které slušná část jejích obyvatel říká Commiefornia? Tak když vy dodáte alespoň nějaké detaily, tak já si dám tu práci s dohledáním příslušných regulatorních aktů.

                    3. kalifornia? to je to socialistický peklo, co začlo všechno zakazovat a nakazovat?

                    4. No, exodus do Texasu a dalších zemí volících Republikány je bezpečně zdokumentovaný. Akorát tam ti Demokrati po přistěhování zavedou to samé. Myslíte, že to bude drsnější kapitalismus? :)

                    5. Kilmore: však je taky dražší dovézt balík do prdelákova než na sídliště, přesto je cena stejná. Píšete, že je rozdíl mezi jihem a severem – jen potvrzujete, co píšu, v rámci toho severu už je přece jedno, jestli se jede do Hamburku nebo Prdelau am Flusse.

                      Tedy nemá-li komerční firma problém mít jednotnou cenu, nevidím důvod, aby u elektřiny to bylo jinak.

                      Kamionovou dopravu trochu znám (čuchl jsem k firmě, která se živí vytěžováním kamionů), to je úplně jiná situace a netahal bych to sem.

                      No, „kapitalista“. Myslím, že s ohledem na pokřivenost trhu jsou to asi takoví „kapitalisté“, jako zdejší solární baroni. Jediný důvod, proč vydělávají, je zkurvená, na míru šitá legislativa. V tom, že bychom se měli vykašlat na emisní povolenky i Lipsko jsme zajedno. I v tom, že se tak nestane.

                      Podnikatel ale nikdy nebude mít primární cíl dát lidem peníze za nic, takže moc nerozumím, proč nechápete, že masy běží za někým, kdo jim právě tohle slíbí…?

                    6. Máte pravdu, lidé pořád chtějí něco za nic, nebo alespoň aby to něco jim zaplatil někdo jiný. A taky dostanou, co si zaslouží.

                      U těch malých zásilek to je ještě zajímavější. Pro koncáka se nikdo nepřetrhne, na toho lze hodit ceníkem. To ostatně žádá i obchodník, který si musí ceny ohlídat kvůli své konkurenceschopnosti. Takže když si na internetu objednáte rovnák na vohejbák a prodejce po Vás chce zaplatit dopravu, tak pro určitou oblast dostanete ceník, který prodejce odklepl. Ale obráceně, když větší prodejce jedná s dopravcem, protože hodlá dopravu platit on, tak sice také dostane ceník, ale jednání pak probíhá o slevě. Klidně můžete z ceníku dostat i 93%, když o Vás mají zájem. A ta sleva se liší podle destinace, typicky zacílíte na určité „své“ destinace, a musíte se smířit s menšími slevami pro ostatní. No a protože tohle jednání nemůže trvat příliš dlouho, tak Vám ten ceník a slevy rozepíší do konečného počtu destinací, ne pro každou ulici jinak. Interně si pak cenu skládají jako depo na vstupu, doprava na další uzel, …, koncové depo. Proměnné složky jako palivo se vystrčí ven do příplatku. Některé destinace mají speciální příplatek za obtížnost, UPS třeba chce přirazit i za doručení na soukromou adresu, připlatí se za covid, odlehlou oblast atd. Smlouva se podepíše a nemění se zas až tak často, což je další důvod, proč to dopravce nemůže počítat dynamicky podle adresy, nikdo by takovou nabídky ani nepochopil, natož pak poslat to nahoru s doporučením k podpisu.

                      Je to docela zajímavé, ale vlastně ne moc důležité. Já zdůrazňuji rozdíl mezi lokalitami, zatímco Vy existenci těch lokalit, ale jsme vlastně názoru téhož.

                      Dovedu si ale představit, že by družstvo, které kdysi elektrifikovalo dědinu, kde žiju, asi standardní cenu od obchodníka danou výhodnou polohou u VN a VVN vedení muselo upravit o své vnitřní náklady, které by byly příznivé. Zatímco dědina na Šumavě by měla delší přívodní linku, a tedy krapet jiný fond oprav. Národní regulátor to ale napálí stejně všem.

                    7. Kilmore: národní regulátor to napálí všem stejně, úplně jako ta Zásilkovna. Chápu, že si myslíte, že když Vy jste ten, co by ušetřil, tak máte dojem, že jako na někoho doplácíte. Jenže v konečném součtu byste možná zjistil, že sice doplácíte na vísku na Šumavě, ale nějaké velké město doplácí na Vás (elektřina není jen oo drátech, ale taky o elektrárnách, kapacitách atd.) a kdo ví, jak by to dopadlo, kdybyste si měl platit svoji silnici. Elektřina dle mého patří k základní infrastruktuře a tak je potřeba se na ni dívat – holisticky, jako na celek, který má plnit určitou obslužnost a k tomu patří i to, že se (zjednodušeně) řeší celkové náklady lomeno počtem uživatelů a nikoliv každému dle délky drátu do baráku.

                    8. Jak jsem Vám poměrně obšírně vysvětlil, tak i ten dopravce balíčků ve skutečnosti drží cenu pevnou jen pro dílčí oblasti, a jen pro koncového zákazníka. Problematika je ale krapet složitější, jakmile toho posíláte víc, a/nebo jakmile se jedná o větší a specifickou cílovou oblast. Viz třeba jen ta přirážka za odlehlou oblast. Tak to prostě je, měl jsem na starosti provoz, ze kterého odcházely stovky balíků denně, smlouvy s dopravci jsem vícekrát přejednával, stěží si nechám namluvit pravý opak toho, co jsem viděl.

                      Elektrice naopak rozumím málo, proto jsem také na počátku pouze řekl, že z hlediska typu aukce je to v Lipsku standardní, jen ten předmět obchodu je jaksi podivný. Klidně Vám kývnu na shodu cen v Praze a Hradci, ale už by neměla být shodná v Praze a Berlíně, to nedává smysl, pokud kapacita vedení mezi oběma místy není opravdu mnohem větší, než jaká se domnívám je.

                      Kdyby rozvody vlastnila soukromá firma a kdyby jí mohly konkurovat jiné subjekty, tak klidně akceptuji cifru, kterou si za své služby účtují, a bude mi veskrze jedno, v jaké oblasti to bude. Ale když je to polostátní firma operující v hustě proregulovaném prostředí, do něhož se navíc namontovala i nadstádní unie, aby nás burzou uměle propojila s ostatními zeměmi, aby pak zavelela kupředu levá, tak mám jisté pochybnosti. Koukám ale, že jsem v tom zcela sám. EU a grýndýl tady sice nefrčí, ale EEX se tady lidé skoro zastávají, nebo naší účast nepovažují za zásadní problém. A po další diskusi se i jinak rozumný diskutující vytáhne s pojmem „základní infrastruktura“, což je jen jiné slovo pro státní zasahování v dotčeném odvětví. Máte snad pocit, že to vedlo a vede k něčemu dobrému? Že potřebujeme v energetice více politiky? Nebo že je vůbec morální hlásat právo jedněch šahat do kapsy druhých se slovy, že to v konkrétním speciální odvětví jinak nejde?

                      Navíc to ani není argument originální, ze stejného důvodu se například bankovnictví nemůže nechat na trhu, taky základní infrastruktura.

                    9. Kilmore: jenže ten insider pohled je irelevantní. Bavíme se přece o ceně pro koncáka a o tom je i má argumentace. Že to „uvnitř“ tak jednoduché není (protože „uvnitř“ už se logicky náklady liší a zavézt 10 balíků do 10 Prdelau je dražší než 10 balíků do 1 paneláku) neřeším, ale ani nezpochybňuji.

                      Přijde mi poněkud zvláštní, že se ozýváte jen u těch energií, protože z toho, co jste napsal bych si myslel, že Vám „šahat do kapsy těch druhých“ nevadí (protože jako koncák platíte Zásilkovně to stejné, co ti v paneláku na jižáku). Buďte aspoň konzistentní.

                      Pokud jde o Lipsko, tady jsme ve shodě a nemusíme se vzájemně dál přesvědčovat, že naše účast na „trhu“, vytvořeném uměle pro de facto okradení nás coby výrobců ve prospěch těch, kteří si svou distribuční soustavu kurví kvůli fantasmagoriím je z pohledu občanů ČR nežádoucí.

                      Pokud jde o „základní infrastrukturu“ – nejsem anarchista a urzotariánům jsem se vždy smál pro jejich úsměvné sociální inženýrství, na němž celý jejich konstrukt stojí. Tedy asi nepřekvapí, že respektuji nevyhnutelnou existenci státu (jinde království atd.) jako zajišťovatele určitých služeb. Pokud to ale vidíte tak, že každý by si měl vyrobit svou elektrárnu, postavit svůj vodovod, silnici a zařídit svoji armádu, pak toho můžeme nechat hned, nemám o takovou diskusi zájem, mlátili bychom jen prázdnou anarchoslámu.

                      Pokud Vám jde o něco jiného, tak zkuste svůj postoj konkretizovat.

                    10. Přepravní služba interně počítá cenu pro oblast konkrétního depa, to je granularita, která jim dává smysl. Nějak musí řídit náklady (neurčeného počtu budoucích doručení) a od toho se musí odvíjet ceny, a na lepší systém nikdo zatím nepřišel. Pokud jste malý zákazník v malé zemi, tak se Vám pro pár zásilek může jevit, že cena závisí akorát na balíku samém. Ale v jiných případech, tj. větší země / více zemí a větší zákazník to vypadá jak koláž. A navíc jsou ty koláže pro různé zákazníky odlišné, jelikož slevu z ceníku dostávají pro různé oblasti jinou.

                      Přes soukromou firmu do kapsy jiným šahat nelze. Šáhnou tam oni sami a vysypou to na stůl té firmě. Je to zcela odlišné, než když stát z Vaší kapsy vezme peníze, aby pak zajišťoval nějaký veřejný statek. Že ten rozdíl nevidíte, to Vám pak umožňuje ty ostatní názory. Zkuste ale nezaplatit státu, a hned to bude patrné. Dosti snadno dostanete napařeno víc než nebožák, který v pominutí smyslů rozčtvrtil svou manželku.

                      Do debat o liberatriánství bych se tady nepouštěl. Proč také, není to ani věc názoru jako věc toho, jak jeden přistpupuje k životu. Ty veřejné statky, o nichž tu hovoříte, nelze ani dobře definovat, prostě je to vnitřně rozporné, tak jsem tu teorii kdysi opustil. A vždycky mne zajímalo hlavně kdo jakou dělá práci, sám jsem chtěl dělat to nejzajímavější a nejlepší, na co stačím. Proto nemám rád umělá omezení v podobě diktátu od kreténů ve volených funkcích a ouřadů, o které bych si v privátní sféře ani neotřel kolo, a že jsem jich za svá léta v komunální politice, ve straně, a na univerzitě viděl dost. Mí hrdinové jsou ti zkurvysyni kapitalističtí, „robber barons“ po americku, protože ve své práci vidím, co přinášejí všem průměrným jako já. Pokud je Vám víc než pětadvacet, taky se už nezměníte, já už ve svém věku jistě ne.

                    11. „měl jsem na starosti provoz“

                      Cha cha cha … ja se poseru. Ten clovek je nejakej mini-manazer v zasilkovne baliku a bude neco mektat o problemech having to do with global economy nebo samotnym socio-ekonomickym modelu.

                      For fucks sakes get a life! And learn some basics before you ejaculate some bullshit from your demented myopic cakehole!

                  2. to fatdwi 1+

                    se divim že máš nervy na toho demagoga… semele všechno na jednu hromadu… židle, jogurty i jaderný elektrárny…

                    je otázka jestli chápe rozdíl mezi ostrovní FVE na střeše chalupy a stohektarovou FVE nějakýho OZE barona na poli

            3. @Kilmore
              při vší úctě k neviditelné ruce trhu se ukázalo, že s elektřinou to je složitější.
              To bychom mohli taky mít burzu s vodou.
              Také „trh“ s emisními povolenkami se pěkně zvrhl.
              Prostému lidu je těžko vysvětlit, jak může cena elektřiny vyskočit za rok na dvacetinásobek, neb i odborníci jsou zaskočeni…
              A je to vůbec relevantní cena vzhledem k zoobchodovanému množství?
              Současná volatilita trhu s elektřinou vede k takovým požadavkům na zajištění, že na to nemá ani ČEZ, potažmo sparťanský píchač nebožtíka Kellnera dcery nebo sTykač co se vždy s akciemi umí(ěl) popasovat.
              A tak se s nápady se stropy, regulacemi, znárodňováním a státními obchodníky roztrhl pytel.
              Za bolševika a v minulém století taky burza nebyla a regulované ceny vytvářely stabilní prostředí včetně možnosti investic do jádra, bez kterého bychom byli nyní v pérdeli, ačkoliv ještě nedávno všichni fanoušci občasných zdrojů věštili, jak je a bude elektřina z jádra drahá.
              Kupodivu i Slováci už dostavěli Mochovce 3. blok a nezdá se, že by toho litovali.
              Bohužel nevidím jiné řešení, než jebat burzu i povolenky, regulovat cenu a přebytky obchodovat též za regulovanou cenu, ber nebo blackout.
              Ordnung muss sein, zum bittere ende oder wir schaffen das nicht und winterhilfe.

              1. tak todle skutečně žádnej trh není, to je záměrně naprosto zkurvený tak, aby ve výsledku padl na hubu průmysl a eště se u toho někdo napakoval

                ty Mochovce taky ale žádná hitparáda, jak tu kdosi postoval, že už to budou spouštět, tak jako leda hovno, teprve začnou zavážet palivo, takže spouštět se to bude možná v říjnu, esli se zas neobjeví nějaký problémečky, a trvalá komerční výroba, to budou rádi, že to stihnou do konce roku

                člověk opravdu může nevěřícně zírat na rejžáky, co začnou v prvním tednu do svejch ACP(R)1000, resp. Hualong One, zavážet palivo, a na koncu měsíca je to na 100% výkonu připojený k síti v komerčním provozu, vo tom si můžou zákazníci Arevy, co vobjednali EPR, nechat zdát ve vlhkejch snech

                Olkiluotto, co bylo slavně spuštěný v posledních dnech 2021, mělo zase při graduálním zvyšování výkonu odstávku na víc jak tři měsíce, teď teprve zase najíždí a pokud se po dvoustý něco nevysere, tak regulérní výroba začne v prosincu, jenom po sedumnácti letech! jaj!

                Taishan 1, kterej ten areváckej lízač řitě to tady psal, jak to tam šlo jak na drátkách? tak jim prdnul jeden palivovej soubor a odstávka a dekontaminace trvala 13 měsíců :o)

              2. No jestli čekáte na řešení situace právě od těch, kteří to dostali do těchto dnešních sraček, snad abyste se raději dal na nějaké zavedené náboženství. Dosáhnete zlepšení alespoň pro svou posmrtnou existenci.

                Trh je vždy správné řešení, ale z hustě proregulovaného stavu se tam tak složité a provázané odvětví jako výroba elektřiny dá dostat jen radikálním řezem, který si nemůžeme dovolit. Takže se musí postupně, přičemž ale každý mezikrok s sebou ponese své problémy, přičemž je třeba se neposrat a nekočírovat to zpět k regulaci se slovy o „neviditelné ruce trhu“. Pro začátek zrušení emisních povolenek, na zahraničních burzách s elektřinou prodávat pouze to, co tam následně bude dodáno (tedy může být dodáno), konec podpory OZE a konec státních intervencí ve výstavbě elektráren. Nanejvýš umožnit pouze státní pobídky pro budování zdrojů, padni komu padni. Na lokální burze obchodovat podle čistě tržních hledisek, tedy objem, místo, čas, a garance dodávky, což by zabilo vítr, fotovoltaiku odsunulo tak akorát do role zdroje lokálního, z OZE by přežila akorát voda a jako doplňkové palivo snad trochu i biomasa.

                Vlastně by to byl tak trochu návrat k bolševikovi, který si nepotřeboval v tak důležitém odvětví srát do hnízda.

                1. Neregulovaný trh je cesta do sraček, to už snad je dostatečně zřejmé. Příkladů je přehršel.

                  1. Vsadím se, že nenajdete ani jeden, kde by příčinou nebyla regulace.

                    Ono je to z logiky věci. Trh je jen stručný termín pro dobrovolnou směnu. A tam prostě musí kšeft být oboustranně výhodný, alespoň ex ante, občasný omyl úsudku nelze vyloučit. Takže když to vypadá jako systematický ojeb, je v tom nějaký zákon, předpis, politik, stačí jen chvíli čenichat. A ne že by se slovutní profesoři a jiné autority z řad ekonomů nesnažily prokázat opak, obvykle na státní útraty. Nedaří se jim to ale už celá staletí, jsou toho plný knihovny, doslova hřbitovy teorií, které přežily nejvýš pár let. Viz třeba Moderní měnová teorie, další takový jepičí zjev.

                    1. Nenajdu, protože absolutně dokonale neregulovaná věc se nikdy na světě nevyskytovala, co lidstvo existuje. Vždy je možné poukázat na to, když budete chtít, že by to šlo ještě víc neregulovaněji.

                      A když nefunguje neregulovaný trh, lze vždy prohlásit, že za to může něco / někdo jiný. Lze vyčenichat něco, na co se to svede. Nikdy, absolutně nikdy to není chyba té neregulace.

                      Taková argumentace je pak dost na houby.

                    2. A: Příkladů je přehršel.
                      B: Tak mi nějaký ukažte, kterýkoliv.
                      A: To nejde.

                    3. Nemáte pravdu – neregulovaný trh existoval např. USA v 19. století, do roku 1913. Během této doby se USA staly světovou velmocí a tahounem průmyslového rozvoje. V podstatě totéž se dá říct i o Evropě (s výjimkou bigotního jihu).

                    4. Oni se i tehdy dosti srali do železnice (odsud sloveso to railroad sb.) a do bankovnictví (byď se dvakrát dokázali zbavit banky centrální).

                      Ale máte pravdu, jinak bylo to kapitalistické peklo postavené na vykořisťování Indiánů, černochů a imigrantů. Za půlstoletí téměř soustavné deflace to byli skoro na huntě, i koně jim pochcípali, takže museli místo nich zavést Ford T a letadla. Místo kvalitního velrybího tuku na svícení přešli k laciné náhražce v podobě petroleje, to pak ještě vylevnili elektrickým osvětlením. V průběhu téže doby jim zřejmě došel papír, tak zavedli drátový telegraf. Jenže došel i drát. Naštěstí to ke konci devatenáctého století vzali do rukou progresivnější síly.

                    5. „neregulovaný trh“

                      Neregulovany trh, tedy trh na kterem neexistuji zadna pravidla, zadne restricke, je picovina jak z teoretickeho tak z praktickeho hlediska.

                      Takovy trh by teoreticky mohl fungovat pouze pokud by byly splneny premisy ze vsichni jeho ucastnici by meli neustale stejnou trzni silu, coz by teoreticky udrzovalo trh v rovnovaze (as per Hayek’s spontaneous order), a neudelali by nic co by jejich trzni silu zvetsilo (napriklad se spojili) a tim ziskali unfair advantage.

                      Z podstaty veci je jasny ze vsichni ucastnici trhu nemuzou mit stejnou trzni silu (na to by vsichni museli byt identicti) takze prvni premisa pada. Druha premisa taky pada protoze je v zajmu lidi svou trzni silu zvetsovat nemluve o tom ze pokud by se ucastnici trhu museli takovyho jednani zdrzet tak uz se jedna o regulaci respektive auto-regulaci.

                      Bez pravidel a.k.a. regulace se trh zkurvi, bud monopoly nebo nejak jinak.

                    6. Kilmore 8.9.2022 v 18:21

                      Jsem jen obyčejný vidlák, ale pamatuji si, že trh je prostor, v kterém probíhá směna.
                      Ale to platilo v dobách, kdy písničky měly nejen rytmus, ale i melodii…

                    7. Co z toho?

                  2. S tim nesouhlasim. Podle mne je to o tom, jakym zpusobem se trh reguluje. Pokud se bavime o elektrine, kde de facto draty do baraku vedou jen jedny a ten, komu patri, proste rozhoduje, tak jakakoli prirozena regulace je proste utopie. Trh muze regulovat jen tehdy, pokud funguje konkurence. Jakmile je kartel, nebo monopol, no tak proste a jednoduse nereguluje.

                    1. No taky je blbost, aby si každý tahal do baráku několikery dráty. Ale vůbec by nevadilo ty jedny dráty vlastnit, družstevně, nebo kdyby je vlastnila alespoň obec (pokud by je neprodala Veolii, jak se to některým zastupitelstvům podařilo). Pokud by velkododavatel zaklekl, tak by se ke škole hodil agregát na plyn nebo naftu, a zařídila by se kogenerace. Případně by vypomohl nějaký zlý zemědělec v okolí s bioplynem, nebo fabrička s vlastním zdrojem by jej mohla zvětšit. V řadě obcí a měst také fungovaly malé vodní zdroje, což by ovšem dnešním potřebám tady dalece nestačilo. Nicméně lidé si poradí se vším, pokud si navzájem řešení problému nezakáží.

                      Potíž je, že znárodnění je – po čase – nezvratný proces. Mizí alternativy, mizí předivo vzájemných smluv a závazků. Privatizace v takové situace je jak vydat zemi v plen nějaké svini. A v té situaci jsme dnes. Jenže jít cestou ještě mohutnější regulace, omezování zisků, znárodňováním dalších podniků, regulací cen, vytvářením složitých penězovodů ze státního rozpočtu do kapes velkých dodavatelů, to je jistá cesta do ještě hlubších potíží.

                    2. Kdyby Nemci nebyli kokoti s tim zelenym silenstvim, tak to meli s elektrinou docela dobry. Vlada podporila domaci FVE tak, ze se jim to proste vyplatilo. Tim padem tam je FVE uz pres 15 let na kdejakym baraku. A ne stylem, jako v Cesku, kdy FVE svepomoci vyjde vyrazne levneji, nez ofiko s dotaci. To je proste uplne spatne a zase to jen hraje do kapes ruznym svinim.

                      S vodou to Nemci posrali jeste vic, nez my. Predpokladam, ze k nemeckymu modelu se taky dopracujeme a paxe z toho posereme.

                    3. S tim nesouhlasim
                      Spíše sposta lidí nepochopilo princip burzovního obchodování. Když bylo elektřiny ze stabilních zdrojů přebytek, tak si stlačené ceny na minimum užívali. Teď se prostě jenom situace otočila a všichni se diví.

                    4. Jenze ono se to ted otocilo vic, nez by bylo logicke. Neni pravda, ze vsechen vejvar konci v CEZu. Diky tomu, ze Nemci ted napajeji snekozrouty, tak je vysoka poptavka i na nemeckym trhu a tim padem je to pruser u nas.

                    5. Diky tomu, ze Nemci ted napajeji snekozrouty
                      Bohužel se to sešlo, navíc u těch nejvýkonějších bloků, ale dle interních informací pro tuto zimu by mají být k dispozici. Navíc se rozjel první EPR ve Finsku a nový blok v Mochovcích.

                      Jenze ono se to ted otocilo vic, nez by bylo logicke.
                      Prostě byly obavy, tak to vystřelilo, tak se burza někdy chová.

                    6. Marty…
                      8.9.2022 v 22:04
                      jo, todle je ten areváckej lízač řitě
                      Navíc se rozjel první EPR ve Finsku
                      no, nerozjel, víc jak čtvrtletní vodstávka kvůli nějakýmu dalšímu průseru, takže teď teprve zase pomalu nabíhá a aby se tam rači nechávali pomazávat všema církvema, co existujou, ať se zase něco neposere a nestojí to další zimu do dalšho jara

                      novej blok na slovaču se taky nerozjel, kurva sem to tady už psal neska, že teprve potom co dostali razidlo, tak začli zavážet palivo, spouštět se to bude bůhví kdy a esli se zase někde něco vysere, tak tudle zimu to nepojede

                    7. no, nerozjel, víc jak čtvrtletní vodstávka kvůli nějakýmu dalšímu průseru, takže teď teprve zase pomalu nabíhá a aby se tam rači nechávali pomazávat všema církvema
                      Berte to tak, že je to rozjíždění prvního kusu zařízení v EU v ceně miliard €. Prostě se to stává. Navíc je to z Francie:-) Ono uvidíme, jak ukážou Češi u Dukovan, když lidi nechali odejít a ty si našli lepší práci. To bude fňukání, že nejsou lidi.

                      novej blok na slovaču se taky nerozjel, kurva sem to tady už psal neska, že teprve potom co dostali razidlo, tak začli zavážet palivo, spouštět se to bude bůhví kdy a esli se zase někde něco vysere, tak tudle zimu to nepojede
                      Bohužel nechápete, jak se takhle velké a drahé zařízení spouští q co s tím souvisí.

                    8. Ten pruser nebol vynimocne od Francuzov, rozsypal sa vymennik tepla pri turbine a hrozilo poskodenie turbiny kovovymi casticami z vymennika.. soudruzi ze Siemensu nekde udelali chybu.. davali to dokopy od maja do augusta.

                      Teraz idu na cca 70% a uz dodavaju prud do siete..

                      Nejsou lidi – to je problem v celej jadrovej branzi po celom svete, nelen Dukovan. Na druhej strane, EPR doviedlo Arevu do bankrotu (kedze platili mastne pokuty Fortumu za 12 rokov meskania), zachranil ju francuzsky stat dotaciou viac ako dvoch miliard EUR.

                    9. Nejsou lidi – to je problem v celej jadrovej branzi po celom svete
                      Když jiné obory nabízejí stejné nebo lepší podmínky, tak se jim divíte?

                    10. Ten pruser nebol vynimocne od Francuzov, rozsypal sa vymennik tepla pri turbine a hrozilo poskodenie turbiny kovovymi casticami z vymennika.. soudruzi ze Siemensu nekde udelali chybu.. davali to dokopy od maja do augusta.
                      Asi tady nebudeme rozebírat, jak z N4 a Konvoi vniknul EPR…ne?

                    11. Jasne ze nie, EPR predsa nevznikol na zelenej luke z nicoho nic.. Konvoi este drzi Nemcov nad vodou (teda posledne tri – Emsland, Isar 2 a Neckarwestheim 2), hoci to je starsi design s analogovym riadenim/zabezpecenim (porovnatelny s VVER 440/1000 ako mame v nasich krajoch), co vsak neznamena nevyhody (niektore casti boli upgradovane na digitalne, skusenosti sa potom zisli Siemens/Framatome koncom 90. rokoch pri modernizacii EBO a EMO).

                    12. Konvoi este drzi Nemcov nad vodou (teda posledne tri – Emsland, Isar 2 a Neckarwestheim 2),
                      Mno….uvidíme, jestli objednají další palivo nebo zůstanou u té Halbeckovi blbosti se studenou rezervou.

        2. to kilmore

          – no vono je divný psát „vy namistrovanej chytráku“… na nějakým finančnickým kursu tě naspídovali anglicistním rádoby odborným žargonem a pleteš tady pátý přes devátý…

          – to zkoušej na důchodce a naivy co jim vnucuješ jako podomní dealer nesmyslný „finanční investice a bezpečný spoření na kapitálovým trhu“, pár takových smluv už jsem známým vypověděl i když se brokeři cukají, že?.. tak zůstaneme u toho tykání, co říkáš trubko?

          1. Váš problém je asi hlubšího rázu a s obchodováním s energií nesouvisí.

            1. kilmore

              jasně… udělej mi psychoanalýzu

              1. Nač tak veliká slova. Já po staru takovému chování říkám hulvátství. Ignore, Vy vole, a je klid.

                1. :-))))

        3. A proč bych si nemohl koupit na burze elektřinu? Kupujete kapacitu. Podle vaší logiky byste nemohl na burze koupit třeba pomeranče, protože před burzou neparkují kamiony s pomeranči?

      2. ať si to funguje nebo nefunguje jak chce, ale zásadní fakt je ten, že v celé tzv. západní ojvropě počínaje říšou dál NENÍ dostatek výkonu, prostě ta eletrika NENÍ a to bude hnát cenu až do absurdních výšek, dokud nezbrankrotuje průmysl a neklesne poptávka, ale to pak všichni chcípnou hlady, protože nebudou vydělávat a tudíž mít čím platit za bydlení, energie ani žrádlo, to to furt nikdo nechápe do pýče?

        teď co frantíci kvůli zkurvené údržbě a výstavbě (Areva, zajebaní čuráci, tady to je vidět, co to je za lemply) mají ty vole vodstavenou skoro polovinu elektráren, tak velká část toho výkonu vod nás putuje do říše a dojčlandi v říši pálijou plyn a tudle eletriku zas dodávají frantíkům za, z nějakýho důvodu, směšný ceny, tak kdo to tak asi platí? https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zvracene-20krat-vic-za-elektrinu-nez-Francie-V-CT-se-na-vladu-vyvalily-zle-veci-712146

        tady většině idiotů vůbec nedochází ten fakt, že sice ČEZ se menuje jako jedna firma, ale ve skutečnosti se dávno musel rozřezat na dceřinky, jak si to zas vynutila uhnija, protože přece proto vole hrozně tržní, takže ČEZ-Výroba to dodává za pakatel překupníkům (protože kurva to dávno prodali v opcích za původní ceny!!!!!!! eště přetím než oficiálně za sebe vstoupili na burzu, je to dávno prodaný dojčlandskejm a dalším šmelinářům), a překupníci ale ČEZ-Distribuci prodávají zpátky za obskurní spotový částky teď!! voni si nemůžou prodat mezi divizema nejenom protože si to uhnija vymyslela (teda to se tvrdí, bůhví, co je na tom pravdy), ale taky protože nemají prakticky žádný přebytky, všecko to už je v opcích prodaný překupníkům a když někde vyrobí navíc, tak to je mizivý množství

        1. Nedíval jsem se na ta čísla, ale myslím, že kdybychom se podívali, tak bychom zjistili, že dodáváme do Německa poměrně málo elektřiny (poměrně k naší celkové produkci). Bohužel stanovování ceny tomu neodpovídá.

          Mimochodem, u nás si také moc dobře nevedeme, co se zdrojů týče, viz třeba Dukovany. Vyloučit Rosatom z tendru je omyl, mají nejlepší nabídku technicky i finančně.

          1. My hlavně Němcům děláme službu vyrovnávače zatížení sítě – a to je cenově velmi náročné. Němci ale navíc prosadili v EU, že to budeme dělat víceméně zdarma.

          2. kilmore

            ČR je jeden z největších exportérů elektřiny na světě

            Zase plácáš pátý přes devátý, ty seš fakt neštěstí rozumbrado

            1. ModrýKlokan 8.9.2022 v 16:42

              Ovšem ne do Německa.

              Asi takhle:
              https://www.informacni-portal.cz/clanek/prenosova-soustava#article-top

              1. starší data’s asi najít nemohl, že? :o)

                1. to behemot

                  jak jsi položil viz výše otázku nejspíš řečnickou zda to nechápou… tak kritický množství ovčanů to fakt asi nejsou schopni pobrat…

                  asi jako že nějaký srandičky z usáckýho debilního filmu, nebo strašení dezolátů a putinovců… začnou myslet až budou reálně zdechat

                2. Behemot 8.9.2022 v 18:28

                  Pěknou mapku mám i z roku 2011, když už se ptáte.
                  Absolutní čísta se mění, ale směry a poměry přetrvávají.
                  Proto je i neaktuální mapka postačující odpovědí.
                  Hezkou animovanou mapku energetických toků prezentoval vlk, koho to zajímá, pravděpodobně ji viděl.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017