Test: Fabia 1.9 SDI

Featured Image

Aneb krocení 68 koňů…

 Za účelem přepravování mé tělesné schránky do místa zaměstnání mi bylo přiděleno služební vozidlo Škoda Fabia Combi 1.9 SDI, r.v. 2004. Tvary ocucané karoserie jsou každému zcela jistě velmi dobře známy, proto se zaměřím na poznatky čistě z pohledu uživatele.

 Prostor

Vzhledem k tomu, že Fabia je prakticky městké přemisťovadlo VW Polo se škodováckými emblémy, na předních sedadlech je útulněji (rozuměj míň místa) než ve Favoritu. Úplně tragické to není, pracovní prostor na předních sedadlech není úplně nejhorší. Rozdíl oproti Favoritu / Felicii je ale znatelný.

Fabia byla zřejmě koncipovaná jako dvoumístný car; v případě, že si sedadlo posunu nadoraz dozadu (s mou tělesnou výškou 190 cm téměř nezbytnost), za mne se již nikdo neposadí – mezi mým opěradlem a zadním sedákem zbyde asi 10cm. Nevejde se tam ani karton s minerálkami. Pokud je přeci jen nutné z nějakého důvodu někoho na zadním sedadle přepravovat, mohu pak za jízdy v jedné ruce držet třeba cigaretu a ve druhé kelímek s kávou. Naskýtá se mi totiž možnost bez problémů ovládat volant koleny. Vůbec, při představě, jak třeba pět lidí jede Fobií na dovolenou, se celý zhusokůžím…

Zavazadlový prostor ve mně svojí velikostí evokuje opět Škodu Forman. Takže sice velký, ale také žádná díra do světa. Pro zavazadla, která s sebou vozím – klíče od bytu, krabičku Marlborek, zapalovač, peněženku a mobilní telefon – by mi bohatě stačil kufr velikosti ála Daewoo Tico, takže mi na tom nezáleží. Nákup o rozsahu dvou igelitek a balení Mattonek stejně vždycky hodím na zadní sedačky, tak co.

V kufru mnou užívané Fobie je však jedna hi-tech fíčura, a to mříž nad opěradly zadních sedadel. Vozidlo tedy spadá do kategorie „N1“, tzn. pro firmu menší náklady v podobě odpočtu DPH. Pro mne to znamená fakt, že při každém pohledu do zpětného zrcátka si připadám jako v ZOO.

Výbava

Jak je občas zvykem, služební vozidla mívají stupeň výbavy „Social edition“. Takže nad rámec základní výbavy se ve vozidle nacházejí 2x airbagy a dálkový centrál. Toť vše. Sice nejsem nijak zhýčkaný a nepotřebuji k jízdě ABS, ASR, ESP, EBS, EBD, ČSAD a kdoví co ještě, klimatizace a elektrické ovládání oken mi ale dnes připadá již jako samozřejmost. Zvláště poslední dobou mi cestování v parných dnech při 60°C moc příjemé není. Firma ale musí šetřit, takže si musím dát nanuk. A dívat se, že na dveřích jsou místo čudlíků švihadla a beďary na štelování zrcátek. Stejně tak nevím o jiné automobilce, která by montovala pravé zpětné zrcátko pouze symbolické, zřejmě pouze jako ucpávku díry ve dveřích. Zrcátko použitelných rozměrů je až ve vyšší výbavě.

Na druhou stranu jsem rád, že nejezdím absolutně „vykradenou“ verzí Junior. Zde nejsou ani dvířka od kastlíku, servo, plato v kufru, lakované nárazníky, atd. Škoda Auto zřejmě chtěla svým zákazníkům připomenout staré dobré časy a svůj odlehčený model 105S (odlehčený o bezpečnostní pásy, zpětné zrcátko, dveřní madla, koberečky nebo s neseřiditelnými sedadly).

 Zpracování

 Vše jakž takž drží pohromadě, takže asi dobrý. Občas mi v ruce zůstane dveřní madlo, jindy zase upadne plastový kryt ruční brzdy. Kastlík spolujezdce jde špatně zavírat, oboje zadní dveře jdou špatně otevírat, pojistný pinďour zámku kapoty nejde zatlačit. Stále praskají žárovky. Míra ošmrdlání volantu, pedálů a popraskání koženkové fusekle řadící páky odpovídá stáří vozu. Povrch palubní desky je měkký; s automobilem ale nesouložím a nemám potřebu palubní desku omakávat, takže mi vůbec nezáleží, z jakého je materiálu. Zpracování celkově hodnotím jako průměrné.

 Jízdní vlastnosti

 Přesné řazení, zlehka jdoucí pedály a přeposilované řízení jako u autíčka na kolotoči. Ovládání vozidla je relativně pohodlné a vozidlo je i celkem stabilní a chová se předvídatelně. V případě, že jedu z kopce, po větru, sám a hladový, s prázdným kufrem, plynem skoro drhnu o silnici, hvězdy jsou ve správné konstelaci, podaří se probudit všechny koně pod kapotou a Fobii rozdráždím do vyšších rychlostních sfér, začíná být poněkud nervózní a vlní se. Není to ale nic děsivého, jen je znatelné, že je to jen prodloužená nákupní taška Polo.

 Motor

 A na konec jsem si nechal pohonný agregát – atmosférický diesel 1.9 SDI, mající základ v klenotu počátku 90. let minulého století, v motoru 1.9 D. Disponuje brutálním výkonem 50 kW (68 PS). Jedinou výhodu spatřuji v nízké spotřebě (shodné s motory TDI), činící dlouhodobě 4,9 litrů.
 Co se týče dynamických vlastností, pro ilustraci uvádím srovnání zrychlení 0-100 km/h:
 
 

Automobil Hmotnost [kg] Výkon [kW]
Zrychlení 
0-100km/h [s]
Favorit 1.3 BMM
970
50
14
Focus 2.0 TDCI
1500
100
9.3
Volvo FH13
7330
320
15
Fabia 1.9SDi
1200
50
19

 

Odezva motoru na sešlápnutí plynového pedálu je opravdu velmi, velmi vlažná. Při 1000 ot/min. motor klepe a ještě nejede, na 2000 ot. hučí a ještě nejede, na 3000 řve a nejede, a při 4000 ot/min. kňourá a už nejede. Subjektivně má člověk pocit, že to jede jako sviň, pyčo – zdánlivě během chvilky jsou jednotlivé rychlosti brzy vytočené, pohled na tachometr však působí asi tak jako když si šestiletý kluk přeje vzduchovku a v dlouhém obalu najde stojan na noty.

Při hopsání po městě je výkon motoru dostačující, avšak nedejbože, když je nutné jet mimo město, natož po dálnici. Stačí klasický dálniční kopec a rychlost pomaloučku klesá: 140, 135, 130, 125, 120, … Nejede to na 5 ani na 4, člověk neudělá nic.

Největší potupou mi byla jedna cesta, kdy bylo vozidlo plně obsazené pěti lidmi, škrábali jsme se na trojku asi v 60 km/h do kopce a najednou vedle sebe slyším: „Pššššš“. Po juknutí se z levého okénka jsem zjistil, že mě pooomaloučku předjíždí Avia (!), což také úspěšně dokonala.

Neumím a ani si nechci představit, jak se tento motor chová v Ochcávii fkombíku, kam se také montoval. :-/
 

Shrnutí

Fobii hodnotím jako vozidlo vhodné pro dva normální lidi, čtyři malé lidi nebo pro šest vietnamců. Do verze Combi se i něco vejde, jízdní vlastnosti jsou nezáludné a dílenské zpracování dostačující. Příšernost je ale motor o výkonu 50kW – osobně bych do takto těžkého vozu nic slabšího než 75 kW (např. aspoň 1.4 16 V nebo turbochrocht) v žádném případě nevolil. Toť vše. :)
 


27.5.2007 Troo

12345 (19x známkováno, průměr: 3,26 z 5)
4 086x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017