Terrific Traffic

Featured Image

Docela rád čtu nejrůznější story ze života. Vím, že na D-F nejsou tahle témata příliš oblíbená. Často tu někdo argumentuje tím, že pisatel si jenom chtěl vyplakat srdce a že stejně nic neřeší.

Já to vidím trošku jinak. Dost často jsou to totiž příhody tak neuvěřitelné nebo nepravděpodobné, že by člověka ani nenapadly. Proto si říkám, že není špatné takové informace zaarchivovat někde vzadu v hlavě – třeba jednou ušetří nějaký ten problém. Vzpomeňte například na krátký článek od „ó, nejvyššího“ o vyhořelém autě z autobazaru. To by mě fakt nenapadlo!

A proč to všechno píšu? Protože mě jedna drobná příhoda přivedla k úvaze o fungování systému:

V jistém nejmenovaném e-shopu jsem si objednal něco málo IT-haraburdí. Postupoval jsem standartně ale ač jsem někde v kroku 3 vyplnil i alternativní dodací adresu, finální objednávka se vygenerovala bez ní. To se stalo někdy v pátek pozdě večer. V sobotu jsem volal do obchodu a pokoušel se sjednat nápravu. Operátor na infolince mi ale sdělil, že mám vytvořit novou objednávku a tu starou nepřevzít. Prý už je zboží vyskladněné a nejde s tím nic dělat. Dnes je úterý a balík zřejmě ještě leží ve skladu. Udělá si kolečko dodávkou do Jižních Čech a pak ho stejně naskladní zpátky.

Jasně. Jde jen o jeden balíček – v mém případě. Ovšem problém je, že asi nejsem jediný, kdo takhle funguje. Buď kvůli chybě, nebo kvůli blbosti, nebo prostě proto, že je to ekonomicky výhodnější.

Kamiony jezdí po naší republice z nějakého důvodu. Nejspíš ne proto, aby se jejich řidiči vozili v bigga-kchárz a dělali hustej čmoud na křižovatkách. Všichni víme, že důvod je jinde. Je levnější nechat obkroužit procesor republiku, než nestandartně houknout na skladníka. Je levnější 2x denně dovézt zboží do obchodu, protože sklad ve městě by stál mnohem víc, než sklad na poli.

Jaké jsou možnosti? Všelidovým hlasováním rozhodneme, že budeme bojovat s konzumem a za zvuku rázné hudby vyrazíme pro brambory do řádek nejbližšího rolníka. Inspirací nám budiž Severní Korea. Ne? Asi ne. Tenhle experiment už tady byl.

Evidentně je jediným řešením zásah shůry. Neboli od státu.  Bohužel některé parametry jsou pevně dány. Kamionů bude jezdit pořád stejně nebo víc. Obchodní centra se staví, automobilky taky přibývají. Na víkend budeme taky nadále jezdit někam mimo svoje bydliště. Silnice se (bohužel) také nerozrůstají.
Existují tedy v zásadě dvě cesty. Buď bude stát existující stav regulovat různým množstvím vyhlášek a regulací s různým stupněm nesmyslnosti, nebo se pokusí změnit podmínky. V prvním případě se omezí jízdy kamionů v pátek, o víkendu, o prázdinách a kdo ví, kdy ještě. Pak ale logicky nastanou dvě věci: Ubereme-li 20% času o víkendu, přidáme 20% kamionové dopravy v týdnu. A stát nám mimo jiné také říká, kdy je čas na dovolenou a kdy na práci. Čest! Druhá možnost je vyjít ze stávající situace a rozšiřovat silnice a dálnice, motivovat provozovatele obchodů k větším skladům nebo třeba opustit fekálně-historizující koncepci našich vlaků a umožnit tak osobní dopravu ne z donucení, ale z radosti.

Myslím, že z principu věci se jedná o zásahy levicového charakteru a proto trochu nechápu, jak se zelení mohli dát do holportu s ODS. Podle toho to také vypadá. Stále se lomí rukama nad neúnosnou situací na hlavní úvozové cestě z Budějic do Prahy. Zelení ale stavbu blokují, aby zachránili přírodu. Takže jejich voliči nadále inhalují. No a vrcholem celé koncepce je splavnění Vltavy až do Prahy. Nebudeme mít dálnici na jih Čech, Linz a Salzburg. Na okrsce, povýšené na hlavní tah, budou mezi odstavenými kamiony kličkovat auta. Ale pan ministr bude moci vychutnávat jemné pohupování parníku cestou do Jižních Čech, budou jej zdravit voraři, ze břehů mávat selky a na budějovickém rynku ho pozdraví měšťané chlebem a solí….. ráj to na pohled!

Asi každé možné řešení bude stát peníze. Ale když už máme platit, tak ať má to řešení nějakou dlouhodobou perspektivu a není to jen krátkodobé hašení akutního problému!


11.11.2008 LRR

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
83x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017