Svěřme naše životy policejním hrdinům - zpět na článek

Počet komentářů: 369

Přidat komentář
 1. To jako ty lidi neměli nikdy žádnou interakci s policií nebo co, že je to překvapuje?

  1. Přesně tak to v podstatě je.
   Třeba moje osobní interakce s PČR byly zatím sporadické, vesměs banální a tak nějak proběhly bez větších pozitivních či negativních dojmů.
   (Když o tom přemýšlím, proti jiným státním institucím si v mém případě PČR vede docela dobře.)

   Podle mě to u průměrného občana to bude nějak podobně.
   (Tady jsem pozoroval velké individuální rozdíly, většina lidí policajta nepotká, ale někteří se s nimi z různých důvodů potýkají každou chvíli.)

 2. Policejní hašašírové jsou nejen v USA, stačí se mrknout do ne tak vzdálené historie v Czechii, kde poťapanec postřílel v hospodě v Uherském Brodě nerušeně 8 lidí za přítomnosti dvou hrdinných, po zuby ozbrojených policejních zbabělců…citace z článku:
  „…Na místo jako první dorazila dvoučlenná policejní hlídka, na kterou Kovář rovněž začal střílet. Policisté se po vyhodnocení situace stáhli a přivolali posily. Zásahová jednotka a policejní vyjednavač dorazili na místo do dvaceti minut, ale do restaurace se jim podařilo proniknout až skoro po dvou hodinách od střelby…!!!“

  https://epochaplus.cz/strelba-v-uherskem-brode-od-tragedie-uplynulo-sedm-let/

  1. Pak proběhlo vyšetřování a všechno podle něj bylo v pořádku. Dnes už o tomhle děsu neštěkne pes.

   1. Tak ono to asi v pořádku ve smyslu všech zákonů a předpisů bylo. Hasič taky zjistí, co to hoří, jak dlouho atd a zajistí primárně své bezpečí, než tam vběhne, páč mrtvej hrdina už nikoho nezachrání. Stejně tak to mají fízlové. Primárním úkolem policie je aby lidi platili daně, pochůzkář je jen takový reklamní panák, který sděluje okolí „vidím vás, jste v systému“. Takže zavolá domů a odhání zvědavce.

    1. Pak je otázka proč místo opravdových policistů máme armádu obecních drábů s IQ šimpanze, co jen vybírají státní výpalné ve formě pokut.
     Řadu kriminalistických útvarů dokázala rozprášit mafie kryjící se za politickou stranu, jménem ODS, jakož i její frakce typu TOP09 apod. Podařilo se jim zcela rozprášit útvary vyšetřující miliardové podvody a hospodářskou kriminalitu obecně. A z útvarů vyšetřujících organizovaný zločin udělala naháněče lidí co si někde dali nacistickou nášivku.
     Proto jsme se mohli stát pervitinovou velmocí, protože tu je selektivní slepota vůči vietnamským varnám a pěstírnám, jakož i arabských pořekupníků heroinu a mafií kšeftujících s kokainem.

     1. Ale tohle JE opravdová policie. Ta policie co chytá bubáky, zachraňuje dětičky a střílí mafiány je jen na filmovém plátně.
      Nějaká elita je kus kriminálky, Urna atd. Ale těch není 40 tisíc. Ten zbytek tu JE reálně na ochranu systému před občanským xindlem a drobné dojení téhož. To je úkol policie od dvacátého století výše. Dříve byla represivní složkou panovníka proti plebsu armáda, což se ale v moderní době ukázalo být neefektivním.

      1. hlavně si troufnou na osamocený kusy u kterejch neočekávají obranu se zbraní, a i tak nejlíp v přesile a s momentem překvapení

       jakmile by měli stát proti odhodlanýmu ozbrojenýmu, tak očividně i 180 kusů je málo X-D takže měl báťuška Lenin pravdu – jeden ozbrojený kontroluje sto…vlastně taky ozbrojenejch

       bylo by to xmíchu, kdyby to nebylo k pláču

   2. No, ono mezitim vyplavalo, ze ten magor byl do varu uveden necinnosti statniho aparatu stran jeho stiznosti na dodrzovani nocniho klidu a naproste ignorace s tim neco delat. Takze po vycichnuti bulvarni senzace se to radeji nechalo vyhnit.

    1. Přesně tak. Bývalý starosta Uh. Brodu by mohl vyprávět. Je to město, ve kterém jsem spoustu let pracoval a dost lidí tam znám. Se Zdeňkem Kovářem a jeho paní to bylo „poněkud“ jinak. Dost jinak – ale bohužel sračkomety.

  2. To mi tak drobne pripomina kolegy Slovaky a jejich osameleho strelce Harmana. Jeho mensinovi sousedi nekolik let terorizovali cely cinzak a urady s tim jaksi nechteli nic delat. Tak chlapovi jednoho hezkyho dne cvaklo v kouli, vzal svou sportovni 858 tactical, sumku s palebnim prumerem, modra sluchatka a sel si to se sousedy vydiskutovat. 5 kusu zastrelil v byte, sesty mu zdrhal. Tak cestou po schodech precvaknul poloprazdny zasobnik za plny a sel ven dodelat praci. Zastrelil sestyho pricemz dalsi lidi na ulici posilal do pryc a nestrilel po nich. Pak na misto dorazili nasi uzasni ochranci zakona a zacali se cinit. Byli vystreleny desitky ran, pricemz byla zabita odrazenou strelou zenska na balkone (Harman mel pry nabito mekkym olovem co povazuju na strelbu v panelaku za dobrou volbu), tezce zranenych 15 dalsich lidi a prostrileno nekolik aut i novinovy stanek. Harman byl nalezen pote, co si prehnal posledni strelu hlavou. Ve zbrani mel zasobnik kde chybelo 8 ran, v sumce poloprazdny zasobnik a 5 plnych. Zadne prazdne zasobniky se na miste nenasli. Podle policie a medii strelec vystrelil 140 ran a policie 15… :(

   1. vypatlaní opicejní magoři ovšem poměrně často právě takle operujou – což je možná taky ten důvod, proč je dovnitř do té školy nikdo nepustil

    jejich běžnej modus operandi totiž je, dyž se jim nějakej bílej heterosexuál, akorát třeba duševně trochu mimo, nějak brání a nedej bože má u sebe kudlu, tak do něj vysypat celý zásobníky, co kdyby náhodou, takže dost možná pokud by tam vletěli, mrtvejch by byla půlka školy

   2. obecně mám dojem, že na slovaču sou to vůbec hovada, kterejm nepatří do ruk ani stříkací pictolka

    kdy to bylo, kdy v centru tuším přímo Bratislavy odbouchli při nějakým bezva zásahu nějakou náhodnou (nebo náhodnýho, teď nevim, esli chlap, nebo baba) kolemjdoucí? tak 2-3 roky?

    1. „Iba“ ju (15-ročnú) postrelili, ale tiež to nie je nič, čo by človek veľmi chcel.

     Ale ešte nejaký čas pred tým odbachli pri nočnej autonaháňačke chalana, ktorý sa previnil len tým, že sadol ako spolujazdec do auta s policajtom známym maričom zákazu činnosti (videli vodiča niekde na pumpe a začali ho naháňať a strieľať po aute – lebo by asi bolo veľmi ťažké počkať si ho pred domom a zbaliť, keď vystúpi z auta…).

     1. Dopln ale, ze pri tej nahanacke isiel ako totalny kokot.

      1. To nepopieram, ale strieľať z idúceho auta na druhé, v snahe zabrániť ohavnému zločinu marenia úradného rozhodnutia, je kokotina omnoho kolosálnejšia.

       1. Hej nebolo to genialne rozhodnutie.

 3. Mně hlavně není jasné, jak se to vůbec mohlo stát. V Texasu jsou přece zbraně velice snadno dostupné, a tak když tam nějaký nýmand začne střílet do lidí, vždycky se přece někde v okolí najde slušný člověk se zbraní, který ho okamžitě zastřelí, ne? Alespoň zastánci zbraní nás o tom neustále přesvědčují.

  1. asi nesmí nosit do školy, když tam maj toho zdrojového úředníka?

  2. a kdo že to v té škole začal řešit dřív? policie nebo ten slušný člověk se zbraní? když už chcete být sarkastický, tak to chce lepší timing.

  3. Jak se může v gunfree zoně odehrat střelba. Použij hlavu na něco jiného, než jako ohranu krku proti dešti.

  4. a školy nejsou gan frí zóny, takže jenom čirou shodou všech možnejch náhod se 99 ze 100 větších střeleb vodehrává zrovna v těch gan frí zounách?

   to seš ale debilek, že? :o)

  5. Selfpwn.

   1. stručně, výstižně :o)

  6. Masakry v USA se dějí
   – od 90. let
   – na školách,
   Kde bylo federálním zákonem Gun-Free School Zones Act z roku 1990 zakázáno držet zbraň v okruhu 1000 yardů neboli 914 metrů od jakékoli školy.

   1. Proste – zadnej masakr se nemohl stat, protoze masakrovat ve skolach je zakazany. Jeste, ze ten zakon existuje :-)

    1. Hlavní problém USA není podle mýho skromnýho názoru v dostupnosti nebo nedostupnosti zbraní, ale v děsivejch pracovních podmínkách dospělejch. Většina lidí musí pracovat do úmoru, protože jen 5-10 dní dovolený v roce je úplně normální. Nekvalifikovaný pozice nemaj ani to. Sick day je exotická kratochvíle Evropanů, v Americe s vyjímkou korporátů, fakt nehrozí. O státních svátcích se tu pracuje, ne že někdo hodí nohy na stůl, protože je Memorial Day nebo Thanskgiving. Většina zaměstnanců nemá ponětí, že mají nárok na práci v nějakejch podmínkách, půlka Američanů neví, co je OSHA. K tomu denodenní strach, hlavně proboha závažně neonemocnet, jak bych to zaplatil. Dětný rodiny už zas skoro od školkového věku, žijí v děsu, jak utáhnout hypotéky a budoucí školné. Výsledek je, že dospělí nemají tolik času na rodinu, takže děcka to tu mají těžké. Labilnější jedinci se pak s pubertálníma frustracema vypořádávají i takto extrémně. Moc proto nechápu, proč si někdo něco slibuje od zpřísňování zbraňový politiky. Tam ten problém fakt není.

     1. @Slečna Ling
      sice se mi to nepodařilo u kaBlbáka, ale zkusím to s Vámi.
      Výjimka píšeme prosím s dlouhým tvrdým y a krátkým měkkým i.
      Ani se neodvažuji Vám navrhovat tip, jak se to dá hezky zapamatovat. ;-)
      Stran to co jste napsala, tak každý sgého štěstí strůjcem, že?
      Kamarád ze základky, toho času kamioňák v USA si čas na lyže v Coloradu, lední hokej, loďku a podobné kratochvíle se teenagerem synem najde.
      Ale má to i své nevýhody.
      Matka jeho syna dělá „kariéru“ asistentky v nekorporátní firmě za Vámi uvedených podmínek, což mj. přispělo k rozpadu jejich vztahu, a to tehdy nejezdil kamiónem.

      1. Kruci. Děkuju a máte pravdu :-) Já na to vždycky šťastně zapomenu. To je u mě stejný, jak se slovem protežovat, na to už jsem si musela napsat lísteček, protože jinak aspoň dvakrát, třikrát do roka těžím :-)

       1. Stačí si pamatovat, že výjimka není jímka :-)

     2. No hlavně je průser v tom, že kdo z harantů není cool a má tu smůlu, že za ním někdo cool stojí, tak si to šíleně odsere a je šikanovanej, navíc málokdo i z učitelů nebo početnýcho psychologickýho osazenstva škol se takovejch dětí zastaně, protože pak tu jsou rodiče těch šikanátorů a často i šami šikanující haranti šikanují ty, co by nad nima měli bdít. To je jedna věc, ostatně i tenhle útočník ve škole si prej vybíjel frustraci ze šikanování (ačkoliv poněkud zpožděne a na nevinnejch dítkách, asi jako když si dřív šikanovaní mazáci vybíjeli svoje frustrace na nově nastoupivších do služby). Další věc pak je, že i když třeba někdo uncool neni šikanovanej, tak je i tak vyloučenej ze sociálnícho života. V jůesej se hodně klade důraz na to, aby všichni zapadali do sociálních schémat, a kdo ne, z toho si, opět, dělají srandu. Staly se případy, kdy zabíjeli jedinci například frustrováni ze svého sexuálního (ne)života. Tu se pak dostáváme k další vlastnosti jůes společnosti, a totiž k tomu, že se jedná o jednu z nejvulgárnějších sociálních společností na světě, jedná se též o jednu z nejprudérnějších a nejpokrytečtějších. Neni problém točit seriály a filmy, kde se mlátí a zabíjí, ale to je přeci ok, protože hlavní hrdina je hodnej věřící a neklátí holky na každym rohu (Walker Texas Ranger). Ale když někomu vykoukne omylem koza v přímým přenosu, můžou se všichni posrat. A tak se pak stane, že věci, co by se daly vyřešit třeba formou prostituce (protože často taková zkušenost takhle deprimovanýmu člověku pomůže; bud si uvědomí, že (nahodilý) sex jako takový je přecenovaný, nebo z něj padne ta tíha mít tu možnost říct o sobě, že už to taky měl, se tak nevyřeší, protože to je „společensky nepřijatelný a nemorální“. Samo o sobě tohle většinou k tak radikálním činům, jako jsou masové vraždy až na výjimky nedojde, ale tady je pak třetí zásadní věc, která je v jůes jinak, než jinde ve světě. Tou věcí jsou vazby mezi doktory a farma společnostmi, na což my +- nejsme zvyklí a poprvé jsme ve skutečnosti takovou situaci zažili až s příchodem éry covidové. V jůes je ale běžný, že když nějaký dítko (ostatně stejně jako dospělýho, což pak napomáhá i přestřeleným rekcím dospělých, viz ten poslední případ, kdy někdo střílel na lidi kvůli incidentu za volantem, nebo před měsíci, kdy ženská zatroubila na někoho, kdo jí udělal na dálnici myšku,načež dotyční na ní letmo vystřelili, ale fatálně zranili jejího vzadu sedícího syna) prokazuje něco, co u nás by vyřešili třeba výchovným políčkem nebo zvýšením hlasu (prostě když někdo třeba dělá bordel nebo nedává pozor), tak tady ho pošlou do ordinace, naordinujou se léky na psychické problémy a často dlouhodobě, což má samozřejmě vliv na osobnost jedince. Když to mohlo téměř zlikvidovat tak sečtělýho a vyspělýho člověka, jako Jordan Peterson, co to asi udělá s nedospělým harantem, kterej neví, co se sebou a co se životem a kterýho navíc všichni serou, otravujou mu život a buzerujou ho. Je to kombinace x problémů, ovšem protože to vyžaduje komplexní řešení, nikdo se tím nezabývá, i proto, že by to dolehlo na zmíněné farma firmy a, jak píše D-FENS, by se výrazně umírnily argumenty anti-gun lidí. A tak, protože se to více stranám hodí, se řeší důsledek a ne příčiny.

      1. Přesně. Zesnulý pan Noveske (legendární puškař) sepsal velmi zajímavý seznam šílených střelců a farmak, na kterých jeli:
       https://www.ammoland.com/2013/04/every-mass-shooting-in-the-last-20-years-shares-psychotropic-drugs/

       Samé Prozacy jiné antidepresiva a utlumovací SSRI, které na školách paušálně předepisují půlce dětí jakmile nesedí bez hlesu 8 hodin na zadku – v USA bere SSRI farmaka 11% dětí nad 12 let! Tady je malá historie:
       https://vator.tv/news/2021-04-12-big-pharma-ssris-and-mass-shootings

       Někteří z těch šílených střelců a jiných šílených vrahů přitom sami výslovně uváděli, že jakmile začali brát prozac, rozjely se u nich agresivní vražedné myšlenky a nálady. Ale je to „vyvráceno“ tím, že přeci ne každý teenager, kterého naperou SSRI, se stane masovým vrahem, neasi. (Zajímavé, jak toto platí když se to BigPharma hodí u SSRI, ale najednou to neplatí když se to BigPharma nehodí u covidvakcn.)

       1. Presne.

       2. To je naprosto tristní záležitost s těmi antidepresivy. SSRI, SNRI a DNRI antidepresiva se nemají užívat u lidí pod 18 let věku nebo jen s krajní ostražitostí(viz běžně dostupné příbalové letáky níže). I do 25 let jsou nedostatečné soubory a všude je varování, že u depresivních lidí je v prvních týdnech léčby vyšší riziko agresivního chování či sebevraždy! Psychomotorická odbržděnost se vyskytne prakticky vždy a v účincích antidepresiv předbíhá zlepšení nálady a vymizení úzkosti. Nicméně byznys je to žřejmě obrovský. Objem preskripce těhle léčiv rapidně stoupá napříč celým věkovým spektrem. Předepisovat to může každý obvoďák.

        https://nonstop-lekarna.cz/zoloft-7697/pribalovy-letak
        https://www.pribalovy-letak.cz/498-citalec-20-zentiva

        1. U nas se praly chemikalie do decek pod tlakem a rikalo se tomu ‚tecka za kovitem‘. Tak v cem jsou USA jine? No, v tom, ze u nas se uvazovalo, ze to bude i povinne.

        2. Takže u nás Zoloft a Citadec. Dobré vědět a být obezřetný.

         Dost mě děsí množství rodin 20-40 v okolí, které uvěřilo psychiatrovi, že mají dítě s „poruchou chování“, typicky hyperaktivitou, která se prostě „musí“ řešit farmaceuticky. Kurnik vždyť KOMERČNÍ BigPharma jde o zisky a tedy o objem prodejů, takže je zcela zjevně v KONFLIKTU ZÁJMŮ naprat do co nejvíce lidí co nejvíce léčiv!

         1. když ono je jednodušší je říct si, že dítě je pacoš a vyřeší to prášek, než si přiznat, že výchovu dělám blbě a musím něco změnit. To je jak s těmi dys. Je pohodlnější se vymluvit s papírem v ruce než s dítětem na problému pracovat. Dneska se chodí ke kdekomu, dcera neuměla r a ř, žádnej logoped, naučil jsem ji to sám.

          1. Jak jsem psal o kousek vedle, i zde plati „jak ktere“.
           Chodil jsem sveho casu s ucitelkou, ktera mela vystudovanou specialni pedagogiku a mela tridu takovych „dys“ deti a byl to mazec. A to jich mela ve tride asi jen 12, tusim.
           Pak nastaly reformy a rozpustili to do normalnich trid, absolutne nechapu dodnes.

          2. ale tak jasně, vždycky všude najdete „jak, které“. S těmi 12 dys, no nevim… mám 10 a nějakej mazec to teda fakt není. Mimochodem v 70/80 letech se na dys nehrálo a zašmátrám-li v paměti, tak jenom u nás ve třídě (přes 30 děcek) zhruba 1/3 by ten papír měla. A to jsme patřili k těm „lepším“ školám.

          3. tohle byly takove ty deti, co dokazou hodinu mlatit hlavou o zed, pokud je nekdo „nevyresi“, jiny zase je schopny hodinu v kuse skakat na lavici, a podobne, tedy ty „tezke pripady“. A fakt to bylo docela drsny, no ji to bavilo s nima pracovat, samozrejme i k takovym lidem (detem) se da najit cesta, kdyz je clovek trpelivy a pak jsou vysledky velmi „uspokojujici“, rekl bych (kdyz to nekdo vidi jako sve zivotni poslani…)

          4. no pak se nebavíme o dys, ale o poruchách chování a tedy o speciálních třídách, které se kdysi nazývaly láskyplně „blbšulka“. ty nyní nepatří do pokrokové společnosti, takže inkludujeme. Že je to blbost, v tom se shodneme.

          5. Ono to tam bylo namixovane, proste takove fakt tezke pripady i toho „dys“, ale souhlas, asi vice tam bylo tech s poruchama chovani, to je pravda.
           Ale fakt pamatuju takove ty uplne „klise“ pripady typu „zak skvele pocita matiku, ale neni schopny napsat vetu, natoz gramaticky spravne“.
           tak hlavne, ze jsme se pochopili :-)

          6. treb 1.6.2022 v 20.30

           Jenom pro pořádek – „blbšulka“ se snad říkávalo zvláštní škole, ne?
           Několik spolužáků tam z naší ZDŠ přestoupilo, vesměs z důvodu nižší inteigence.
           Ale byla to kompletní škola v samostatné budově, pamatuji například tu Ostravě-Zábřehu…

          7. chodili tam i s poruchami chování, jelikož se to prolínalo s prospěchem. Pravda, spousta poruch se vyřešila buď v rodině mebo ve škole a porucha zmizela nebo se dostala do rozumných mezí. Pak buď blbschulle nebo polepšovna.

          8. a učitel(é/ky) v takových třídách mají můj obdiv

        3. Nejsmutnější je, že antidepresiva berou lidi ne na depresi, ale aby ustáli tlak moderní konkurenční společnosti, zvládli pracovat a ještě se u toho tvářit šťastně.

         1. Jak kteri no…mam ve svem okoli lidi, co potrebuji leky na deprese, nekdo z nich je bere, nekdo z nich ne a je dost v prdeli, typicky se to pak resi chlastem, ktery ma dost podobne ucinky, ale precijen i nejake ty vedlejsi k tomu no…

          1. Lojzo, všiml jste si, že ta debata se vede v obecné rovině?

           někdo: pětkrát lepenej kriminálník se těžko napraví
           lojza: jak kterej, znám jednoho, co se napravil

           někdo: do auta se leje benzín a ono to pak pojede
           lojza: jak kterej, znám jednu benzinku, kde ten benzin zasere svíčky

          2. no, pokud bych jich znal vice, co se napravili, jiz by to bylo relevantni, ne?
           ja nerikam, ze antidepresiva berou i lidi, co je brat nemaj.
           Ale jelikoz do te problematiky malicko vidim, tak vim, ze dost tech, co je berou, je fakt potrebuji.

           Pokud nechtej furt chlastat.

          3. no vidíte, já zase dost, co je berou úplně nesmyslně. Dokonce rvou nesmyslně prášky do děcek. Kde je tedy pravda? Že lidi (i dochtoři) obecně volí pohodlnější řešení jako jsou prášky, to mi fakt nevymluvíte.

          4. No to rozhodne…zrovna u doktoru je videt, jak nekteri jsou uplne skveli a jini uplne na picu, pricemz ti druzi nejen ze cloveku nepomuzou, ale dokonce mu jeste vice uskodej, nez kdyby zustal doma.
           Mam docela bohate zkusenosti s obouma, kdyz jsem resil prave ty deprese u osoby me blizke, pricemz to je velmi velmi vazny pripad (realne v tom ranku lidi, co si prostreluji hlavy brokovnicemi, nebot to nedokazou vydrzet a smrt je pro ne vysvobozeni), kombinovany s extremne vzacnyma priznakama a problemama.
           Zazil jsem doktory typu „tady mate diazepam, kdyz to nepomuze, vezmete si dva diazepamy“, kteri ten stav realne timto o dost zhorsili, protoze dotycne osobe skutecne nepomohly, ale jeste vice uskodily.
           A na druhe strane spektra je doktor, ktereho jsme sehnali pres znameho znameho, ktery se tou osobou zabyval opravdu velmi mnoho, dokonce to nejak konzultoval se zahranicim a podobne a po nejake dobe rekl „vim, co vam cca je, je vas asi 6 v CR, o kterych se vi, nejde vas vylecit uplne, ale udelam vse pro to, abychom se tomu priblizili“. A ten tu osobu zachranil.
           A pak byla spousta doktoru mezi tim.
           Btw, imho existuji „lihne“ takovych zkurvenych doktoru, jedna z nich je nmocnice v Pribrami.
           Takze myslim, ze se shodnem, spousta zkurvenych doktoru proste napise nejake prasky, nez aby resili, v cem je problem.

           Ostatne, kulturni vlozka: https://www.youtube.com/watch?v=Qj8GUdjgWrg

         2. Stačí aby šli na nějaký čas k lopatě.To je vyléčí:-)Jinak deprese je hnusná diagnóza, tomu se samozřejmě nevysmívám.

          1. nebo k dr. Grunsteinovi. ten vyléčí každého.

          2. Naklonovat a rozeslat na obvody!

     3. Zajímavý názor, ale copak se doba v tomto nezlepšuje? Historicky lidi dřeli do úmoru vždycky a mnohem víc. I v těch státech se maj přeci dneska nesrovnatelně líp, než dřív. Ještě pár desítek let dozadu nebyla starost amerických rodin zda poplatí hypotéky a školné, ale zda budou mít zítra na jídlo a ubytování. A o zdravotní péči ani nemluvím a těch 12 hodin denně a více bez svátků a víkendů makali i ty děti.

      Tj. srovnání nějakých sociálních jistot USA vs EU je jedna věc, ale oni se mají postupně lépe a lépe, kdežto toho je relativně novodobý fenomén.

      A to nemluvím tom, že ve vyspělých státech kam počítám i USA žije dohromady asi tak 1/6 světové populace a všichni ostatní dřou tu bídu mnohem větší dodnes a tohle se tam neděje.

      Tj. to co říkáte může být část problému, ale ne ta podstatná.

   2. Vtipné je, že to přiznávají i sami sluníčkáři:
    https://www.heroine.cz/zena-a-svet/8508-proc-je-v-usa-snazsi-koupit-si-zbran-nez-jit-na-interrupci-pribeh-strelce-z-texasu-ukazuje-pokrytectvi-pro-life-hnuti

    Každý si tam přihřeje svoji polívčičku, ale do očí tam bije jedna zásadní věc: co se stalo s americkou společností, že mladý kluk mající celý život před sebou vezme zbraň a zmaří svůj život i životy jiných?
    A sturmgewehry to fakt není, pákovou opakovačkou taky postřílíte za pár minut dvacet školáků, hubenejch nebo tlustejch.

    1. Hlavne, kdyby nemel krochnu, tak doma splaca trubkove bomby a nahazi je tam. Nebo si najde cokoli jinyho. Porad misto reseni priciny a eventualne rozumne prevence se resi jen prostredek.

     1. To mimo jiné.
      Kromě toho v USA jdou stále volně koupit suroviny a věci, v Evropě už dlouho zakázané, nebo modifikované tak, aby nešly použít tímto účelem.
      Neumím si dost dobře ani představit, co by provedla „dobře udělaná“ trubkovka ve třídě plné děcek. Teda spíš umím, jen bych to asi nechtěl uklízet..

      1. Tak jasne, v U.S. muzes si klidne jako zemedelec koupit tunu amonnyho ledku, ackoli bydlis na Manhattanu. A trubkovku udelat je jeste jednodussi, nemusis mlit hnojivo na jemnej prasek.

       A to byl je priklad, dale to mohou byt horlaviny – nabehnout tam s postrikovacem bez rozprasne trysky plnym benzinu a po aplikaci zahodit vajgla, apod. Fantazie je bezedna, proto rikam, ze ve zbranich to neni.

       1. Jsme jednou blbli s s mobilní tryskovací pískovačkou. Místo písku jsme použili hladkou mouku a před trysku jsme umístili zapalovač na doutníky.

        1. @Panek
         no ještě, že mouka zdrahla ;-)

        2. Mouka se vzduchem je nejen horlavina, ale dokonce vybusnina. Sice ne trhavina, ale nevadi. V takovem sile to nadela hodne prace. Ostatne ten sklad v Bejrutu, co udelal bumbac to mel taky tak, ze na zemi byla smes prachu ledku a mouky z ceskoslovenskeho sila pobliz. Ledek dodal kyslik, moucny prach prvotni horlavinu a az to blaflo, tak jako pocinovka pro ty pytle ledku uz to stacilo.

         1. Aky je rozdiel medzi vybusninou a trhavinou? Ako laik som to povazoval za synonyma.

          1. Ve stabilitě a účinku. Trhavina je velmi stabilní, blok semtexu lze třeba i prostřelit puškovou ráží. Výbušnina je schopná bouchnout i na základě teploty, mechanického namáhání, smíchání, ale i třeba zpěnění (některé výbušné kapaliny).

          2. Nesmíme vynechat třaskaviny.Taky patřej do rodiny.

          3. No komplikuj mi to :-D Dakujem chlapci.

       2. V princípe nie je, ale strelná zbraň je ako keby „už hotová“ vec, ktorá sa len použije. Akékoľvek spomínané samodomo veci vyžadujú síce neveľké, ale predsa len zapojenie inteligencie a iných schopností.

        Našťastie je len malý prekryv medzi ľuďmi schopnými a ľuďmi ochotnými urobiť ozaj veľký masaker.

        1. Lehký problémek je i v tom, že dnes jdou všechny potřebné komponenty, dříve těžko dosažitelné (nebo vyrobitelné jen inteligentním člověkem) naprosto volně koupit.
         Za pár šušňů lze koupit dokonalý timer, kombinovaný s GSM ovladačem a dvojím jištěním, v podstatě úplně cokoliv. Nejsou-li tam požadavky na opravdovou mikro-miniaturizaci, jako bývají u špionážní techniky, tak je toho na internetech 3 prdele.

         1. 3 prdele sú, ale nie kompletných bômb, zase len nejakých komponentov, ktoré treba nejako rozumne poskladať, nejako zásadne to nezvyšuje jednoduchosť stavby, len kvalitu výsledku (kedysi sa ako timer dal použiť trebárs obyčajný mechanický budík – dnes je presnosť neporovnateľná). A potom nám ešte zostávajú také „drobnosti“, ako napr. zaistiť, aby to pri miešaní neodtrhlo ruky, zabezpečiť nejakú spoľahlivosť celého toho výsledného zariadenia (nebolo by väčšej hanby ako prísť odpáliť školu, a ono to nevybuchne, alebo vybuchne ešte cestou) atď. atď.

          Tie útoky robia v prevažnej väčšine prípadov rôzni neschopní loseri, našťastie! Taký Petr Kubáč podľa vlastných slov pri svojich mladíckych chemických experimentoch vytvoril rodičom na záhrade metrový kráter, ale bude niekto ako on chcieť pozabíjať čo najviac ľudí? Alebo môj obľúbený mizerný islamský bombový útok na vianočných trhoch v Mannheime, ktorý len zranil pár ľudí – pritom hneď vedľa vo fabrike BASFu v Ludwigshafene je aspoň tisícka ľudí, čo by vedeli urobiť načisto spektakulárny výbuch (a nejaký materiál vyšmeliť tiež), ale prečo by to robili?

          1. Asi takhle. Základní výbušninu vyrobím smícháním dvou volně prodejných látek.
           K odpalu použiju ohňostrojový palník a ohňostrojovou RC soupravu z netu.

           Opravdu hotové komponenty za pár korun z ebay.

          2. Je to tak. Vsechny tyto veci jsou volne prodejne. V USA neni volne prodejny elektricky palnik s klasickou piluli, protoze je problem jejich prepravy (FedEx nepoveze balicek z eBay autem s ADR), ale v USA se vyrabi odporove palniky, ktere zadnou piluli nemaji a zhavi dratem. Vyzaduje to trosku jiny typ elektrickeho impulsu (delsi cas a mensi proud), ale cinska odpalovatka za $100 s tim pracovat umi.

           V podstate veci na bombu jdou koupit na eBay nebo Amazonu z pohodli obyvaku.

          3. Pánové, nepište tu o tom. Víte proč? Protože EU již uzákonila jako trestné, pokud máte „pohromadě prekurzory pro výrobu Molotovu“ – tzn. pokud se u vás v garáži vyskytuje kanystr s benzinem, v kuchyni skleněná lahev a ve špajzu hadr.

           Fakt jim chcete dát návod a záminku pro další utahování šroubů? Čtou to tady a hlavně to mohou použít jako „důkaz“, že „pravicoví extremisté se na internetu baví jak snadné je vyrobit bombu“. Když k tomu ještě nějací Elfové vytáhnou příspěvky místních choleriků o věšení, zúčtování a pomstách, stačí to už jen odvysílat večer na Primě.

          4. Jendo, pomsty až tak nevím, ale zúčtování a věšení se konat bude. Možná už ne za mého života, ale bude. Jak jinak chceš zabránit lidem, co tuto zemi zradili a prodali, aby to nedělali dál?

          5. tak co použít jejich zbraně?
           návod na výrobu výbušniny: Vezmeme jednoho Kartouze a pojíme s kouskem Cempera. Směs zahřejeme, nejlépe peřinou. Přihřejeme jednoho Vrábela a opatrně přiložíme k již vzniknuvší směsi. Dále zahříváme pod peřinou. Po zhruba 20 minutách vznikne výbušná směs. Přidáme li do směsi ještě Hřiba, zvýšíme brizanci o 25%.

           tak a je to. EU a elfové, kde jste? pojďte tyto prekurzory zakázat!!!

          6. 2x PB láhev 2 kg + 1x jednohořákový vařič. Místo pánvičky postavíme na vařič druhou láhev. A jste terorista.

           Pane nprap. N.L., prosím nejezděte, nebudu doma, čerpám dovolenou. :-)

          7. Tak. A pokud teď vláda zakáže PB lahve, víme komu poděkovat.

           Udělal bych smějícího se smajlíka, akorát že dnes se to ze vtipu snadno může stát realitou, takže to vůbec vtipné není.

           I když – naprosto realisticky si dovedu představit „kompromisní regulaci“, kdy vláda sice nezakáže PB úplně, ale v rámci „předcházení rizik nehod a trestné činnosti“ zastropuje maximální povolený objem PB lahve třeba na litr nebo půl litru. Kdo vaří na plynu z tlakové nádoby, bude měnit denně. Nebo možná i během vaření.

          8. Jo a jakmile GSM síť zjistí v nějakém místě a ve stejný čas velké množství přístrojů v úrovni terénu (trhy, koncert, majáles), tak všechny auta dostanou příkaz v této oblasti omezit maximální dosažitelnou rychlost na 20 kmph, aby ochránili shromáždění měkkých cílů před útokem autem.
           Jenže teroristi budou vědět, že auta IZS nemají omezovač rychlosti a půjdou si na vánoční trhy zajezdit se stříkačkou místních hasičů. To je furt dokola. To chce klid.

          9. Vláda, nebo brusel?
           A jsme zase u kořene problému.
           Jeden vymaštěný debil, co byl debil už odmalička a je typicky odloženým produktem rodičů, na něčem silně závislých, si udělá z baráku pokusnou střelnici a z 10kg PB lahví nálože.
           Nechme stranou otázku, jak by už dneska dovedl shromáždit takový počet lahví, aby to nerozmetalo jen daný barák, ale i něco víc.
           Jsme i my všichni tak vymaštění, že kvůli tomu jednomu excesu, který je medicínsky snadno prokazatelný, budeme všem ostatním všechno běžné zakazovat?
           Zase se oslím můstkem vracíme k tomu, co už dnes nazýváme různými druhy korektnosti a k neschopnosti pojmenovat věc, nebo jev skutečným jménem.
           Jeden geneticky poškozený kus z tisícovky je prostě geneticky poškozený kus, nic jiného. Proč by kvůli němu mělo být omezováno zbylých 999?

          10. Na poli trestního práva EU je ihned vystavena podezření z omezování národní suverenity. Evropští zákonodárci tak neustále musí své úsilí „skrývat“.
           EU to tak kromě poškozování finančních zájmů EU (OLAF, Úřad evropského veřejného žalobce) skrývá také v tom, že chce řešit terorismus.

          11. Pane Mrcas, to už trochu přeháníte!Jak zde bylo psáno o mouce taky problém?Až zakážou mouku víme komu poděkovat!A co Olga nebo čmoudi na pláži?Zakážeme náklaďáky?Tomu se říká terorismus…

        2. Ono ani moc te inteligence a vybaveni na masakr ani neni zapotrebi. Co tak vzpominka na pani Olgu Hepnarovou, nebo z novsich udalosti na vylety muslimskych spoluobcanu truckem na pesi zony evropskych mest…

       3. Hele, nevěřil bych, že to budu psát zrovna tobě. Běžně dostupný třaskaviny ti s gustem utrhnou ruku, pokud je při odpalu v tý ruce držíš, protože detonační rychlost. Ale jinak jsou jako cikáni – rychle vyjedou, ale moc se nenadřou. Udělat trubkovou bombu, která je opravdu nebezpečná není žádná sranda. Většinou to jen pufne, když jsi hodně šikovnej (a neutrhne tito pracky při výrobě), tak to nějakou paseku nadělá, ale obyčejnej ruční granát by nadělal v davu stonásobně větší. Stejnětak odpálit větší množství amoledu (třeba kolečko) bez toho, aby ti to puflo, detonace se sama zastavila a rozházelo to většinu po okolí bez bleskovice a hromady počinovejch náložek s pentritem není jen tak. Ano, když jsi bejvalej mariňák a máš doma 1000 rozbušek 8, nebo čtvrt tuny nějaké trhaviny, se kterou máš praktické zkušenosti, tak jsi v jistý výhodě.
        Ale chci říct, že pokud jdeš opravdu „likvidovat“, tak střelné zbraně jsou opravdu grab&play za ty prachy. Samodomo věci nic moc, pokud už je seženeš. A pokud v plný škole začneš rozprašovat benál, tak budeš vyprávět všem kolem „počkejte, já si to tady rozstříkám a pak uvidíte“?
        To, že tyhle útoky jsou provedený dostupnejma střelnejma zbraněma prostě není náhoda. Že to není faktor zásadní je nasnadě. Ale že je to faktor přinejmenším spolupůsobící, to prostě tváří v tvář statistice nelze okecat.

        1. Hm, no, odpalit kolecko DAP, pokud nemas klasickou fabrickou osmicku rozbusku, neni zadna raketova veda, jen musis vedet, jak na to. Nebudu tady psat konkretni postupy, ale neni to nic supertajneho. Staci se zamyslet, japa se dela mechanicka razova vlna a jak se postupne od zahoreni dominovym efektem dostanu az odpaleni DAP, kde bych na to kolecko hrubyho ledku s olejem jinak potreboval aspon dve 200g cihlicky TNT.

         Do trubkovek se vetsinou sype cernej prach, na rozdil od nitraku ma tu kouzelnou vlastnost, ze v uzavrenem prostoru patricnych parametru umi v detonaci prejit.

         Pradu mas ale v tom, ze kdo jen cuci na filmy a jde do toho jako MacGyver, vetsinou skonci u toho pufnuti. Ja k tomu jen rikam, ze se to neda podcenovat, protoze magor muze misto filmu sledovat kamarada, kterej sice magor neni, ale ma tatinka, co slouzil taaamhle a do toho kamarada bavi chemie, takze…

         Pochopitelne, ze strelna palna je Take&Go reseni, coz pro tupyho Amika je nejdostupnejsi. Proto rikam, ze ano, USA by mely mit lepsi legislativu, ale plosny zakaz nic neresi.

        2. Tak to byla tvoje teorie, a teď empirie.

         Nejhorší US. školní vraždění bylo v roce 1927 a byla to právě výbušnina, které magor nanosil do sklepa několik set kg. Ano, půlka z toho nevybuchla – ale to co vybuchlo bohatě stačilo na „rekord“:
         https://www.smithsonianmag.com/history/1927-bombing-remains-americas-deadliest-school-massacre-180963355/

         A měli i dost školních masakrů právě žhářstvím v kombinaci s řetězy na dveřích.
         Třeba Wrightsville 1959 https://encyclopediaofarkansas.net/entries/negro-boys-industrial-school-fire-of-1959-5500/
         A bylo toho mnohem více, třeba i v LA, ale těžko se to dnes už dohledává.

         Fakt prostě je, že frekventované školní masakry střelbou jsou velmi prokazatelně novodobá věc, která začala rokem 1999 a mediálním pokrytím Columbine, kterou od té doby všichni vrazi jen replikují ve snaze „dodržet návod“ a dosáhnout také mediálního pokrytí.

      2. Vono to není tak horký. V EU jsou zakázaný některý látky jako prekurzory výbušnin. Například ten ledek amonný atd.

       Von ten zákaz ale je na tý úrovni, že si to můžeš objednat už jen na IČO. DO jaký míry se pak někde vyhodnocuje kdo si toho kolik koupil a jestli to k něčemu potřebuje si už nedělám iluze. Spíš bych tipoval, že se o to budou zajímat až při vyšetřování.

       Ale jako okysličovadlo se dají použít i jiný látky, který vůbec hlídaný nejsou. Jen se třeba nerozkládají tak ochotně jako ty zakázaný, takže výsledná výbušnina nemá takový grády a musel bys toho na stejný efekt namíchat víc.
       Něco co umí bouchnout vyrobíš smícháním dvou látek objednaných volně na netu.

     2. Jeden z nejhorších masakrů školních byl, když vrahoun vzal kovové řetězy, zamkl jimi všechny východy a pak polil školu benzinem a zapálil. Ale moc o tom nepíšu, protože prokazatelně hlavní důvod těchto masakrů je informování médii – noví vrahouni se inspirují starými a kopírují vše, co média napsala. Takže kdyby se tophle medializovalo, tak by začaly hořet školy.

      Přitom epidemie šílených střelců je záležitost až posledních 20 let. Dobře je to vidět na Wikipedii, která školním střelbám v USA věnuje dva články – jeden těm před rokem 2000 a druhý po něm. Při pročítání seznamu střeleb na škole před rokem 2000 navíc vyskočí ihned jedna skutečnost. Drtivá většina má jednu oběť. Je to tedy seznam ne masakrů, ale obyčejných vražd.

      Proč jsou masové střelby fenoménem posledních zhruba 20 let? Svůj díl viny nepochybně nesou média. Není náhodou, že počet masových střeleb narostl od roku 2000. V dubnu 1999 dvojice žáků na střední škole v Columbine zabila 13 lidí. V té době šlo o nejhorší masakr na střední škole v americké historii. Bohužel od té doby byl několikrát překonán. Masakry, které následovaly, jsou pokusem je napodobit. Vlastně se jedná opravdu o epidemii, nápad spáchat takovýto hrůzný čin se šíří jako virus.

      V roce 2013 Ari Schulman, šéfredaktor magazínu o věde The New Atlantis, napsal pro Wall Street Journal článek s titulkem „Co masoví vrazi chtějí a jak je zastavit“:
      https://www.wsj.com/articles/SB10001424052702303309504579181702252120052

      Článek je stále aktuální. Nejdříve popisuje typického masového vraha-střelce. Ti nebývají blázni, šílenci nebo mentálně nemocní v lékařském smyslu. Spojuje je „velkohubost, zášť, povýšenost, pocit oprávněnosti“ a bývají „sběrači křivd“, kteří si pěstují svůj zraněný narcismus. Aby si zachovali své ego, zveličují minulá ponížení a externalizují svůj hněv, přičemž ze svých frustracích obviňují druhé. Rozvíjejí násilné fantazie o hrdinské pomstě vůči bezcitnému světu.

      Často nemají kriminální historii. Masová vražda je jejich prvním hrůzným činem. „Z těchto zjištění vyplývá, že masové střelby jsou svého druhu divadlem. Jejich účelem je v podstatě terorismus – ve většině případů ale bez politické agendy. Veřejná podívaná masového zabíjení většinou náhodných obětí má být vnímána jako útok proti společnosti jako takové. Typické završení činu v podobě sebevraždy popírá spravedlnost a dává střelci konečnou a definitivní kontrolu,“ píše Schulman.

      Masové vraždy se nám často zdají nesmyslné. „Zvrácená pravda je, že právě tato nesmyslnost je cílem masových střeleb: Je to prostředek, kterým se v nás pachatel snaží vyvolat pocit nenávisti. Stejně jako teroristy lze i masové střelce v omezeném smyslu považovat za racionální aktéry, kteří vědí, že pokud budou postupovat správně, vyvolá to v povědomí veřejnosti požadovaný efekt. Součástí tohoto kalkulu zla je i soutěživost,“ dodává Schulman.

      Jeden útočník, který přežil, se přiznal, že „šel na rekord“, v pozůstalosti dalšího se našla „bodovací listina“ předchozích masakrů. Vrazi často odkazují na předešlé masakry, studují je, kopírují postupy a vyzývají k dalším.

      Schulman uvádí, že „nakažlivost“ je prokázána u dalšího typu násilných činů, u sebevražd. Způsob, jakým média o sebevraždách informují, je může přímo ovlivnit. V roce 1984 zachvátila Vídeň série sebevražd v metru. Rakouští psychiatři přesvědčili lokální noviny, aby změnily svůj způsob o jejich informování. Jejich počet následně klesl o 75 %.

 4. school resource officer je taky zajímavý název.

 5. Když jsem četl článek o té neohrožené střelkyni, nemálo jsem se zaradoval. Na dnešním pistolovém kurzu Hard Task rovněž byly dámy, a nevedly si vůbec špatně, takže základna tu je, je nemalá, je odhodlaná, a není líná investovat peníze, čas a pohodlí pro svůj výcvik a sebezdokonalování.

 6. Vzhledem ktomu ze dlouhodobe ktomuhle aspiroval s matkou Mel neustale problemy a nakonec vlastni babicku strelil mezi oci nez zacal radit ve skole….
  Kazdopadne nezavidenihodna situace rozpadena rodina nestabilni l,ale nejake financni zazemi Mel babka vlastnila nemovitosti…
  Na to kolik tam Maj kulometu dzipu a ja nevim ceho to byl absolutni failure vcetne twitteru a fejzbuku kdese promenadoval SE zbranema a daval zvlastni prispevky,ale nikdo to neoznacil jako zavadny obsah Jen kdyz napisete ze Vir je vymyslenej tak je to rovnou tomahawk do 10 minut.
  Nevim co SE tam stalo l,ale obcas je mozna lepsi priznat barvu…

  1. Babicku trefil, protoze babicka doma nemela ganfry zonu. Chybka.

   1. možná právě že měla, ne?

    1. Nojo, ale jen jednostrannou. To pak funguje jako v te skole.

 7. Konečne zas nejaký dobrý článok priamo od D-FENSa (teda popri Broučovi), lebo tie covidové a ukrajinské za veľa nestáli…

 8. Jen se zeptam, moc to nesleduju, ale jak Biden jeden antigun bomby? Co jsem naopak vypozoroval po te strelbe, tak nic vylozene antigun nerikal, ale fakt to skoro nesleduju, ma nekdo prosim nejake lepsi info?

   1. Ehm….z toho opravdu nevyplyva, ze jede nejake antigun bomby. Nejsilnejsi vyjadreni, ktere tam ctu, je neco jako „no zkusim to, no, ale nevim nevim“.
    To jsou fakt bomby :-)
    To bych chtel videt, jak by to vypadalo, kdyby to fakt zacal drtit silou, co by se tu o tom psalo, pokud toto jsou bomby :-D

    1. Sry, ale odkaz na to video, kde na tiskovce kňučel, že bez přísné regulace zbraní nemůže chránit naše děti, jsem si neuložil.

 9. Nebo starsi pripad strelby z Bratislavy : Bratislavsky incident s kosou byl jednoznacne selhanim STATU !! a zbran byla jen teckou, kterou by nahradilo cokoliv jineho kdyby nebyla k mani. Pan Harman si 9 let (!!!) stezoval na radeni neprizpusobive cikanske rodiny v panelaku, urady meli hlavu v pisku (jak se to deje i u nas). NIC neudelali, TV Markiza o tom dokonce pak z archivu vyhrabala reportaz o pekle v bytovce, kde treba cikanata mazali lidem hovno na kliky. Se nekdo divi ze chudakovi yeblo a zlikvidoval je ? Nemit zbran, zapre treba dvere, nalije dovnitr smes 70 % benzinu s 30 % oleje, nejlepe i s rozpustenym polystyrenem :) a skrtne… Socialni inzenyri si mysli, ze se prozakazujeme a proregulujeme ke stesti a slunickovemu zivotu. Regulace nad miru, jako kalibru apod. vede jen k hovadinam. Jako v Italii, kde je zakazana „vojenska“ raze 9×19 – a misto ni je povolena 9×21, ktera muze byt citelne vykonnejsi :) Nebo v Rakousku kde jsou zakazany brokove pumpy, pac pani na ministerstvu videla americky film a zdesila se. Ovsem samonabijeci brokovnice jsou povoleny, pac asi na to jeste do kina nesla :) V Anglii – pokud vam po dobrozdani dvou „ctihodnych“sousedu, cili nejmene advokata, bankere, apod. vubec povoli loveckou pusku, vam razi predepise ourada podle tabulek platicich pro prislusny revir… Staci ? Takto by se dalo pokracovat dlouho.

  1. Pan Harman je slovenský Paul Kersey

  2. Asi nejhur dopadla Australie. Jeste, ze se tam lidi nemuseji bat, ze jim do domu vleze nejake nebezpecne zvire :-/

  3. Harman hlavně ukázal, že jeden dobře vybavený civil udrží batalion fízlů v uctivé vzdálenosti. Což teprve koordinovaná skupinka vybavených civilů…

   1. Na to tema byla pekna scena v Terminatorovi…

    1. Myslíš která? Jak ve dvojce ničili tu laboratoř a Arnold kosil parkoviště minugunem? Tak pokud ten „dobře vybavený civil“ je ve skutečnosti robot se zvýšenou balistickou odolností, tak souhlas :-)

     1. Jejda, tam toho bylo. Nevím ani, který to byl díl – scéna, jak Arnie rozvážně kráčí ven z hrobky, s rakví plnou zbraní na rameni a pálí po něm snad celá ulice fízlů :D

      1. arnie kráčí z hrobky? nebylo to náhodou v troice – rise of the machines?

      1. To je dvojka. V prvním díle přišel Arnold na policejní stanici. A dle toho, jak dopadl policejní sbor, tak tam asi nešel podat vysvětlení za stání na zeleni.

  4. Po jeho zásahu byly vztahy mezi cikány a jejich sousedy harmanické.

   1. Hermeticke Nebo Harmonicke? U toho Vaseho humoru SE musim vzdy ujistit.

    1. Mě to zase připomnělo Harmanecké papírně a legendární Harmasan.
     Nedostižný to sen v éře skládaného „roztíracího“ (nikoliv vytíracího) lesklého hajzlpapíru.

     To je obvykle první věc co akutně potřebujete, když zjistíte že se vám do baráku nastěhovala tlupa východoslovenských cikorek.

     1. Ten skládaný si pamatuju. Vytírat bylo potřeba tou drsnější stranou, jinak byl fakt roztírací :D
      Možná, že ve staré chalupě bych ještě pár původních balíčků našel. Zelený potisk to mělo a nasouvací obal. Prodávaly se k tomu i speciální plechový držáky na zeď, při vytahování jednotlivých listů to povytáhlo další.

      1. nespetl si to někdo s utěrkama na ruce? podle toho jak to popisuješ

       1. Špeciálny držiak som osobne videl, teta to mala na stene až do rekonštrukcie záchodu desaťročia v pôvodnom stave aj s obsahom, ktorý z pochopiteľných dôvodov aspoň počas môjho života nikto prakticky nepoužil. Takže to, či sa tie ďalšie listy naozaj správne vyťahovali, netuším. Ako chalana ma to fascinovalo, lebo som si vskutku nedokázal predstaviť použiť tento podivný papierenský výrobok ako toaletný papier (dalo sa to vôbec použiť na niečo iné?).

         1. Ten jsme měli také. Nahoře bylo ještě víčko, které sloužilo jako popelníček.:-)

         2. To je přesně ono, včetně té barvy i odstínu. Patrně se to vyrábělo v jedné fabrice a stříkaný jen jedinou barvou, jiné jsem nikdy neviděl. Byly i na hajzlech ve škole, podrápaný různými hláškami podobně, jako dvéře od kabinky.

          1. Existovalo to i bezovy. A jak psal off-road, nahore z obou stran prohlej plisek na cigo.

          2. však to mělo smysl. Chlap je nejsilnější když kouří při sraní, páč zároveň tlačí i táhne.

        1. Dalo se na to psát propisovačkou a to z obou stran. Inkoustovým perem jenom z té lesklé strany, jinak se to rozpilo.

         Propisovačky byly za mé školní docházky ilegální psací potřeba a nesmělo se jimi do školních sešitů psát, pokud to kantor uviděl, tak jakoby propisovačkou psaný text neexistoval, tedy za 5.
         Tolerovali nám to snad až v osmičce, či devítce. Většina ji ale v penálu měla.
         To byla taky pěkná šaškárna – tentýž učitel, fyzikář a zároveň dlouholetý vedoucí kroužku, v běžné výuce fyziky, klasifikoval propisovačku tradičně za 5. Přičemž ale bohatě, pouze propisovačkou popsaný a pokreslený, fest tlustý poznámkový sešit z kroužku, mu vůbec nijak nevadil.
         Ten sešit se čirou náhodou, založený mezi většími knížkami a katalogy, dochoval.
         Je to jako stroj času, je v něm celých pět školních let toho kroužku. Nastupoval jsem do něj (přes přímluvu skvělé třídní učitelky) už v páté třídě, přestože byl podle jakýchsi tehdejších pravidel, určený až pro žáky 2. stupně.

         Přestože to byl nebělený papír a asi i z odpadu, tak byl imho částečně klížený a proto se to i špatně splachovalo.
         Dalo se to popsaný poskládat i do miniaturního čtverečku, když nebylo ve škole po ruce nic jiného.
         Z většiny běžných sešitů, nešly čistý stránky po půlce už vyškubnout, tak se psalo na kdeco. A tohoto zázraku byl ve škole vždycky plný hajzl :D

         1. Asi to vypadá hloupě, takhle napsaný „stroj času“.
          Ale zkuste si to, jestli někdo něco podobného máte taky uchováno, cokoliv vlastního a mnoho desetiletí. Prolistujte si to a vzpomenete si na věci, případě se Vám úplně barvitě vybaví všecko, o čem jste si už dávno mysleli, že je v mozku už nemáte, že jste je prostě už zapomněli.

          1. To poznam, ale ze mi pise kolega ze sme obaja zabudli nieco utiahnut hodinu dozadu to poznam tiez… Kurnik jak roky pribudaju clovek zabuda nove ale kraviny z detstva to hej, to mam na rozume stale.

         2. Ano, propiska byla pouze dovolena na opravy po zmiziku. A za mne jeste byly cervenomodry cucavy tuzky, to samozrejme pamatujes. Paxe po nich uz slehla zem. To byla parada zapomenout vajgla pred pranim v kapse…

         3. Servisdok – vůbec ne, právě tyhle vzpomínky mají smysl a grácii.

          Já jsem také měl na 1. stupni propisovačky naprosto striktně zakázané. Ale po nějaké době mi dovolili upgradovat z tuším tužky na čínské pero. Tmavozelené z praskajícího plastu a s příliš volným víčkem.

          Ale některé ty věci dávaly zpětně viděno smysl, protože skutečnou pointou nebylo psaní, nýbrž rozvoj dětské motoriky. Akorát že těm harantům to nikdo neřek…

          1. Jo, „cinkou“ jsem psal taky, jako levak jsem mel vyjimku a nemusel rozmazavat ingoust po celem papiru. A praskala a vicko nedrzelo, presne tak. :)
           Profici ten plastik okolo zahodili a psali jen naplni. :)

          2. Jojo, samotná náplň do číňana, ta se nosila až v minimalistické verzi, v druhém pololetí devítky a v somradle :D
           Tvl, někteří, kupodivu většinou mladší kantoři, se z těch našich somradel mohli skoro posrat. Jeden z nich, samozřejmě kovaný občankář a bolšán, držel k celé škole, včetně prvního stupně, řeč ve školním rozhlase. Jakže je to (československé) somradlo – jinak brašna na plynovou masku a PCH příslušenství – symbolem úpadkové kultury. A někteří, záměrně provokující jedinci, si na ně našívají ještě úpadkovější nášivky a dokonce státní vlajky nepřátelského státu! To jsme se zase mohli posrat my, ale smíchy :D

          3. šacuji tě, že jsi to somradlo měl pokreslený :-D
           k tomu bílý kecky nebo sabatky? přiznej se :-)

       2. On to fakt někdo NEZNÁ? 8-o

      2. Jo. Jenže to byl papír z Jihočeských papíren Červená Řečice a ten byl i savý. Ten „roztírací“ byl z Číny. A tam ho pro nás dělali, protože v Harmanci papírna vyhořela. Slovenský skládaný Harmasan – Červené písmo na modrém podkladu.
       Harmasan byl kvalitní papír a ten pozdější v rolích jsme prý vyváželi prý i do Španělska.

Napsat komentář

D-FENS © 2017