Střílíš jen trochu slušně? … zkus závodit

Featured Image

Předem chci říct, že se nebudu dotýkat závodů IPSC, nebo LOS. O těch toho bylo napsané spousta a také spousta střelců se na to nemusí cítit. Existuje ale spousta soutěží ať už „mířenka“ nebo trošku akčnější jako je střelba na čas…ve tmě .. na popry… prostě klubovky.

Přiznám se, že mám tyhle klubové závody docela rád. Nejen kvůli samotné soutěži, ale člověk si tam skvěle poklábosí, okoukne spoustu zbraní. no prostě je to taková společenská událost.
A tak objíždím, co je kde v okolí a vím, že teď spousta z vás, co dělají jen jednu disciplínu si řekne, že jsem blázen, protože se účastním závodů v mířené střelbě z pistole i pušky, rychlejších závodů z pistole …a z pušky a dokonce jsem občas zkusil i western s pákovou opakovačkou. A pro začátečníky chci říct, že to není dobré už proto, že na každou disciplínu používám jinou zbraň. Většina vám řekne, že je lepší používat co nejvíce jednu pistoli na „mířenku“ i akčnější závody, že se s ní sžijete a budete mít lepší výsledky. Ano, s tímto tvrzením souhlasím, ale časem se dostanete do stavu, kdy slušně nastřílíte s čímkoliv, co vám přijde pod ruku a začnete si vybírat. Takže na mířenou střelbu používám 1911 v ráži .45ACP a i když bych s ní asi odstřílel i akčnější závody, limitují mě velikosti zásobníků. Už ten na deset nábojů nestačí, protože na některých soutěžích zakazují více přebití. Proč tomu tak je opravdu nevím, když to zpomaluje jen střelce s 1911. Takže na trochu rychlejší akčnější závody mám staré dobré TSko.

Aha, takže chlapec má jen sportovní zbraně, co tam budu dělat já se svým Glockem? Ano, něco na tom bude, jenže i já jsem tam jak chudý příbuzný, když vidím, co někteří střelci vytáhnou. A u pušek? … heh, přijedete na závod z pušky na 50m, vytáhnete z obalu neupraveného Spartana se 14.5“ hlavní, vojenskou tvrdou spouští a vidíte ty útrpné pohledy lidí s vyladěnými kulovnicemi. A když je pak v propozicích, že se střílí jedna položka ve stoje, jedna v kleče a jedna v leže a vy to prostě odstřílíte všechno ve stoje a jste na bedně, tak si na ty útrpné pohledy vzpomenete.
Prostě ve zbrani úspěch zaručen opravdu není. Ano, vyladěná zbraň pomůže, ale ta zbraň sama o sobě nevyhraje nic. Zažil jsem závody, kdy všichni vytáhli ty svoje nablýskané Shadow 2, STI, Sigy … a vyhrál postarší pán s CZ 83.

Tím chci říct, že se nemáte bát jít na závody i se zbraní co máte na nošení. Pokud s ní umíte nastřílet .. a tím nemyslím, že máte vše v desítce, stačí se udržet v černém kruhu, plus/minus v osmičkovém na mezinárodním pistolovém terči, je jen k dobru… jeďte to zkusit. A jestli chodíte na střelnici a uvidíte tam maníka co sází jednu desítku za druhou a potom ho potkáte na závodech, tak zapomeňte že ty desítky tam bude sázet stejně jako na tréninku. Obecně se říká, že závod je vždy o 20% horší než trénink. A zvláště pokud je ten člověk známý tím, že střílí dobře a už se nějak umístil je to pro jeho psychiku jen horší. Třeba moje kamarádka, přijela na závody s nějakou japonskou kopií revolveru Colt, 4“ hlaveň, nijak neupravovaný a byla druhá….druhá jen o pár bodíků za holkou co má upravený revolver s dlouhou hlavní za dvacetinásobek ceny toho japonce. Přitom se na střelnici dostane tak 4x do roka. A to přece potěší ne? 😊

Ano, někteří „závodníci“ a uvozovky jsou na místě si chtějí to štěstí naklonit co nejvíce. Já vím, že to většinou propozice nezakazují, ale osobně považuji za nesportovní timery při závodech na čas, dioptry na pušce, kde nejsou od výroby, upravené střelecké brýle, řemeny pro lepší úchop a střelecké kabáty. To vše jsem viděl na posledním westernovém závodě pušek. Čověk, co to vyhrál měl kromě kabátu snad všechno, a navíc si ještě zespodu na pušku našrouboval další opěrnou rukojeť aby se mu lépe držela … ano, závod vyhrál, ale osobně bych z takového vítězství radost neměl. Jasně, je to můj problém že tam jdu s puškou z výroby, jen mám prostě rád, když se hraje fér a mají všichni stejné podmínky. Naštěstí takových lidí moc není.

Nicméně je třeba férově říct, že úroveň střelců se zvyšuje. Když jsem se jednou díval na výsledky minulých ročníků, tak výsledek, co měl vítěz by mu dnes stačil tak osmé místo. Ale je to hodně proměnlivé i v rámci okresů. Zažil jsem i závod, kde se mi opravdu nedařilo, dokonce jsem tam vpálil jednoho „bělocha“ a vyhrál jsem s odstupem asi 30 bodů z maximálních 300. Ale takový závod by vás asi stejně nebavil, je lepší, když se můžete poměřit s těmi nejlepšími z kraje, nebo ne?

U některých závodů, hlavně těch na čas bývá uvedena referenční zbraň, se kterou se to dá v pohodě odstřílet. Často to bývá klasická CZ75 nebo teď P10. To už taky hodně napoví. A nebojte se, že se vám bude někdo ze závodníků pošklebovat když se vám nebude dařit, střelci takoví obvykle nejsou. Když jedete poprvé, berte to tak, že od toho nic nečekáte, že si chcete něco nového zkusit…otrkat se. Možná budete překvapeni sami sebou a zalíbí se vám to.

A hlavně, říká se, že závody jsou nejlepší trénink

12345 (114x známkováno, průměr: 1,16 z 5)
7 452x přečteno
Updatováno: 15.10.2019 — 19:03

Reklama

D-FENS © 2017