Střední škola - zpět na článek

Počet komentářů: 90

  1. Autor se pohoršuje nad jinými, sám píše tak, že tu maturitu dát z češtiny neměl, hrůza. Že odmaturoval člověk, který na začátku prváku něco nevěděl, to je tedy pánové skutečná katastrofa, měli ho hned vyhodit. Beztak jak sečíst 3 a 1/2 nevěděl ani u té maturity, jasný jak facka.

    Povzdech nad tím, jak je vysokoškolská matematika úplně jiné kafe, to jsem zapřemýšlel, jestli to má autor v hlavě v pořádku (ano, kupodivu, i biologie je na medině úplně jiná liga než na gymplu – prostě gympl zjevně na hovno, jasný).

    Cílem střední školy je otevřít obzory. Ukázat lidem, kteří na začátku prváku neví, co neví a nasměrovat je k tomu, co by vědět chtěli nebo měli. Představa, že z průmky vyleze použitelný pracovník v nějakém konkrétním oboru je úsměvná, však sám autor by navzdory svým představám o své dokonalosti (a nebyl to hloupý student, byl z Prahy! – teda, z ČVUT) nejspíš žádnou velkou díru do světa v pracovní sféře neudělal.

    Každopádně fajn, že se vypsal, za takových 15 let, až bude nějaký ten pátek „v procesu“, se může zasmát, jakouže hovadinu to ve své mladické nadutosti vyplodil. Možná pak bude schovívavější k lidem okolo i vlastním dětem. Objev, že střední škola – není-li silně specializovaná – nic pořádného do hloubky nenaučí, udělala v životě drtivá většina lidí. Jen o tom má málokdo potřebu psát.

  2. Absolvoval jsem obdobnou průmyslovku, obor slaboproudá elektrotechnika, ročník 2004. Musím přiznat, že autorův popis téměř dokonale obkresluje i moji zkušenost, což je trochu děsivé.

  3. Zcela rozhořčen jsem opustil školství, neboť jsem nebyl schopen se ztotožnit s názorem ředitele, že škola je pouze poskytovatel vzdělání a vzdělání pouze nabízí.Existuje pouze zákonem stanovená povinnost školní docházky. Ať se netrápím tím, že většina deváťáků nebude schopna sečíst dva zlomky, nebude znát základní chemické prvky nebo znát funkci čtyřdobého motoru. Je to jejich boj! Je to o nepodmětném domácím vohnoutím prostředí. Zaměř se na ty, co mají zájem a ostatní ať neotravujou. Na konci roku jim namalujem čtyřky a bude po nerváku.
    Měl pravdu! Nepopulární fyzika, chemie a matika našla příznivce i mezi děvčaty a některá šla studovat přírodní vědy dál. Dodnes vzpomínám na hlášku jedné žákyně z první lavice:“ Pane učiteli vyserte se na ně, dejte jim pastelky a omalovánky, ať máme klid na fyziku!!“
    Budoucnost vidím pouze v individuální výuce. Moje matka, matikářka v důchodu, má stále plno. Její klientela se během let změnila. Už nedoučuje blbce, co na to serou a řeší jednorázovou nalévárnou hrozbu propadnutí. Vyučuje pravidelně a pouze žactvo, co má o vzdělávání zájem, ale nemůže v rámci běžné školní výuky dostát svých požadavků na kvalitu výuky, neboť učitel musí většinu času místo výuky krotit inkludované žactvo.

    1. > Budoucnost vidím pouze v individuální výuce. Moje matka, matikářka v důchodu, má stále plno. Její klientela se během let změnila. Už nedoučuje blbce, co na to serou a řeší jednorázovou nalévárnou hrozbu propadnutí. Vyučuje pravidelně a pouze žactvo, co má o vzdělávání zájem, ale nemůže v rámci běžné školní výuky dostát svých požadavků na kvalitu výuky, neboť učitel musí většinu času místo výuky krotit inkludované žactvo.

      Vidím to velmi podobně. Během studií matematiky na MFF UK jsem si přivydělával doučováním – pár měsíců víceméně všech, pak jsem si postupně začal vybírat a ke konci (když už jsem chodil do práce) jsem na poptávky reagoval jen když mě skutečně zaujaly. Je nesmírný rozdíl, když jdete doučovat pubertálního středoškoláka, kterému rodiče zaplatili doučování s cílem „naučte ho to, ať proleze“, nebo když má doučovaný sám zájem. Může to pak být zábava, i když to jsou z mého pohledu triviální středoškolské věci – jde hlavně o přístup žáka. Pokud jde o doučování něčeho skutečně i pro mě zajímavého (a i takové případy byly), tím líp.
      Jen tak mimochodem jsem získal vhled do toho, co se chce za matematiku na jaké pražské VŠ – a ocenil dávný matfyzácký vtip o VŠE („Cos dělal o jarákách?“ – „VŠE!“).

  4. Schválně, když řeknu „Kulička“, vybaví se tu někomu něco? Kdyžtak vysvětlím.

    1. To se náhodou dobře pamatovalo, dvakrát „č“, Miláček a Kulička, Guy de Maupassant.

    2. Guy de Maupassant. (Jen už si nejsem jist, jestli tam jsou dvě „s“)

    3. Když se řekne kulička, tak to znamená, že se zahajuje závod New York – Los Angeles, nebo opačně.

      1. To poznám pod názvom Cannonball Run.

  5. Kurva, tohle napsal nekdo, kdo to chce ucit ostatni? Zlamat ruce by nechtel, kokot?

    int pocet=0;
    foreach (string slovo in slova) pocet++;

    1. Beru zpet, predpokladam, ze ukolem studenta ma byt nalezeni chyb?

      if (a==0)
      {
      Console.WriteLine(„Chybně zadaný koeficient a“);
      return;
      }
      if (a==0 && b==0)
      {
      Console.WriteLine(„Chybně zadané koeficienty a,b“);
      return;
      }

  6. Tady z toho smrdí trochu sebechvála… „střední škola je na nic, jsem chytřejší a teď chodím na VŠ, zírejte“

    Nejsem tak mladý, abych byl úplně naivní, ale zase né tak starý, abych byl zahořklý. Nejsem z oboru, tudíž jsem nestudoval průmyslovku, ani ČVUT (byť jsem na oba typy škol měl přihlášky jako druhou volbu).

    Lehce po sklonku milénia jsem nastoupil na dnes nejvíce opovrhovaný typ střední školy, do kterého chodí jen ti nejhloupější (za mých let se říkalo, že je to přesně opačně) – gympl. Učili nás tam hromadu věcí, od matematiky, přes fyziku, biologii, chemii až po hudební výchovu a literaturu. Nebavilo mne se učit, jistě, že jsme neměli tak zaměřenou výuku, jako odborné školy, ale cílem učitelů bylo nás naučit a pochopit od každého něco (tedy dnes to tak vidím, dříve mi také přišlo, že některý stál více za hov.. a jiný zas ne). Také jsem si jako náctiletý myslel, že je to k ničemu, sice jsem si nepřipadal nijak vyjíečně, jako pisatel textu, ale proplul jsem školou tu se čtyřkami, někdy i s jedničkou na vysvědčení… z jednoho předmětu jsem maturoval za 4.. no a co? Svaťák jsem propil, byla to sranda.

    Nastoupil jsem na VŠ, sice né ČVUT, ale jinou, starší a za mých studií celkem prestižní univerzitu nehumanitního oboru (dnes je každý vysokoškolák blbec), taky mne to nebavilo, ale začínal jsem chápat, že ty nesmysly, co nás učili na té střední mi dávají trochu rozhled…Po úspěšném dostudování jsem nastoupil do práce a začal se setkávat s praxí a časem pochopil k čemu to vše bylo.

    Cílem střední školy je, jak už tady někdo naznačil, ukázat, co vše se dá a nedá, dát základní rozhled o oboru, či ten všeobecný (gympl), na vysoké vám začnou dávat mezi jednotlivé obory spojitosti, naučí vás, jak spojitosti hledat, využívat je, jak něco tvořit, aplikovat. Nejde vůbec o to se něco naučit nazpaměť, ale pochopit princip, nebo se naučit, jak si poradit. V práci jsem pak toto vše využil k tomu, abych se rychle přizpůsobil. Někdy někde už jsem to slyšel, mrknu na net, do knížky, aha.. to se dělá tak a to je tak.. spousty věcí vám dá smysl. A dokonce i ta blbá a mnou nenáviděná literatura a povinná četba ve mne dnes nechala nějakou stopu, minimálně ve spojitosti s dobou a dobovým myšlením autorů. Nikdy člověk neví, kde se mu jaká informace a znalost bude hodit.

    A především je to o těch studentech, kteří něco musí chtít, pokud nechtějí ani sebelepší učitel jim nepomůže… Jestli je to fakt tak tristní, nevím, já si to nemyslím a jsem za vzdělání rád, že jsem dostal tento rozhled a třeba dnes vím, že některé předměty by mi šly lépe a dával bych na nich více pozor.

    1. Lidé, kteří jsou skromní, ale nejlepší jsou… nejlepší. Člověk se s nimi často pobaví.

    2. Tak jasně, že pokud to mají žáci v paži, tak to do nich namlátíš s bídou tak, aby prolezli.

      Jenže kupodivu u nás na osmiletým gymplu převážná většina lidí se snažila tak nějak ve všech předmětech a průměry byly slušný, i když nějaký větší srovnání s dalšíma školama už nic moc (olympiády a podobně, ale možná to trochu dává smysl, přece jenom asi na tom líp byli lidi z odbornejch škol, kde měli víc dané specializované látky, než z gymplu, kde se bralo všechno dohromady). Co sem na následnejch pár srazech vyrozuměl od vyučujících, po nás se snad osmiletka zrušila do pár let a byl tam takovej odpad, že asi šla celá škola do prdele. V podstatě ve většině předmětů celá třída úplně blbá, otrávená, nikoho nezajímalo nic, otrávilo to i vyučující a ti se na to vysrali taky.

      Todle má kladnou zpětnou vazbu, takže pak i když se tam ukáže někdo, kdo zájem má, už se mu ničeho nedostane, protože mu to nemá kdo dát, a systém jde do prdele celej, což vidíme v přímým přenosu.

      Další věc, souhlasím částečně s tím, že to lidem dává hlavně ten základ, že něco takovýho je a co s tím dál, a mělo by je to naučit se učit. Jenže by měli tu danou látku aspoň v ten moment pochopit a to tak, aby potom po tom jednom roce v závěrečné zkoušce to dokázali osvěžit a aplikovat znova. Pokud to nepochopí ani na začátku, jsou v prdeli docela hodně.

      A je prostě fakt, že dřív se toho asi neučilo tolik, ale za to pořádně, takže ti lidi byli hodně použitelní i po střední. A hlad po středoškolácích je přece taky, na kvanta řemeslnejch činností je fakt zbytečný študovat vejšku. Jenže ti lidi z těch škol dneska lezou nepoužitelní úplně, to potenciální zaměstnavatel vybírá nejmenší neschopy a pak musí investovat čas a prachy do toho, aby ty lidi učil to, na co mají papír, že to umí?! No kurva, tak pak se zrovna tak nedá divit, že jsme stále víc nekonkurenceschopní.

      1. Já zase nemohu zcela souhlasit s tím, že ze škol dnes lezou horší a horší, to si nemyslím, on se totiž dost změnil i trh práce a tak nějak jsme i tu naší ekonomiku přenastavili a určité pozice obsazují ti méně kvalifikovaní a hlavně ochotní pracovní migranti, kteří takové práci dělat chtějí, protože je pro ně lépe placena. Možná je to jen můj dojem, ale statisticky musí být pořád stejně šikovných absolventů v populaci, tedy za předpokladu, že jako populace nedegenerujeme :D, jen chceme brát více a více a nechceme vykonávat manuální práce.

        1. Ondra87: mícháte „šikovné absolventy“, kterých je stále zhruba stejně a úroveň toho, co se naučili. Tj. školami prochází více-méně stále stejný Gauss, ale je otázka, jestli to, co se tam učí je taky stále stejně náročné a relevantní jako kdysi.

          On totiž ten změněný trh s sebou nese některé „drobnosti“:
          – Mění se nároky zaměstnavatelů na to, co by měl vlastně takový absolvent umět
          – K této změně v některých oborech dochází rychleji než je reálné řešit školstvím při jeho délce a rozsahu

          Otázkou do budoucna spíš je, co by vlastně měl člověk skutečně umět ze školy a co si má nastudovat sám. Současně je nutné mít mnohem větší svázání s praxí tam, kde se obor rozvíjí rychle. Na toto zatím školství jako celek nedokázalo zareagovat a ani toho nikdy nebude schopné, zůstaneme-li u aktuální státní koncepce. Tj. do budoucna, pokud nám tu soudruzi zase neudělají socík s umístěnkami a celohospodářskou degenerací, budou problémy jen růst. Je totiž velmi nepravděpodobné, že by se ve firmách něco zásadně změnilo směrem ke stabilitě.

          Řešením by bylo nechat školství státní jen základní a střední a vysoké školy udělat soukromé. To ale nehrozí, stát by se vzdal příliš mnoha vlivu a současně příliš mnoho pijavic by přišlo o peníze.

          Takže je třeba se připravit na to, že děti buď budou mít zájem dělat něco navíc, nebo budou chodit na školy, které výše uvedené chápou (což pochopitelně nebývá zadarmo) nebo nemá cenu řvát, že po absolvování školy umí prd. To není chyba, to je fíčura systému a nelze ji za současné situace na jeho úrovni odstranit (je možné ji řešit jen na úrovni jednotlivých škol, případně fakult).

  7. Dálkové Studium, čili samostudium je průchozí pro výjimečné lidí, odhaduji, že 95% lidí kteří budou muset být vyučováni distančně shoří jako papíroví čerti. Zkrátka na lidi musí bejt přísnost a musí jim být vnucována disciplína, vy kluci pitomí. Jinak článek pěkný.

  8. Ty vole, jejich sitarina ze staci na vysokoskolskou? To se snad bavime o zakladech sitariny pro vsechny, ale reseni SDN, nastavovani slozitejsich systemu, ruzny sileny zkratky routovacich sluzeb, ruzny VPN technologie a to je jenom to, co si vzpomenu a mezitim ten obor prosel silenym vyvojem(specificky SDN)

    1. Jenomže konfigurovat SDN bez základních znalostí síťařiny je taky cesta do pekla. A na referenčním modelu ISO/OSI se za posledních 30 let nezměnilo vůbec nic.

  9. Smyslem docházení na střední školu je také vytvořit partu, chlastat a dělat bordel. A to dálkově nejde. Dálkové studium je pro teenagera jako vyrobit z něho autistu.

    1. Tak určitě.

      Dotyčnej se může aspoň částečně zapojit do pracovního procesu a pokud najde někoho, kdo bude ochoten opětovat jeho zájem o obor, byť tam přijde jako tabula rasa (což ale očividně není o moc větší rozdíl oproti mnoha těm, co tam přijdou o 4 roky pozděj s papírem!!) tak se může tímdle stylem dostat někam úplně jinam. Jednak si bude budovat praxi už se školou, druhak tu teorii které se mu dostane může přímo aplikovat a zároveň hned bude vědět, co mu k něčemu je a co ne. V momentě kdy udělá maturitu, už může mít 4 roky života náskok, protože už v ten moment má nastartovanou kariéru, vydělává a může se mnohem snáz odrazit někam dál.

      V práci i mimo práci se člověk může socializovat do syta. Možná i líp, než se tlačit do „party“ skládající se z debilů, kteří člověku nic nedají, a že takovejch kór na odbornejch středkách je – dyť je to dneska obvykle odkladiště nejhoršího odpadu, kterej jinam jít nemohl.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017