Soumrak sociálního státu - zpět na článek

Počet komentářů: 94

  1. Musím také D-Fense pochválit za pěkný článek s pro někoho možná překvapivou pointou. :)

  2. Ještě bych například ze svého oboru stavebnictví a architektury připomněla OSVČ švarcáky (+OBZP) čerstvě absolvované, kteří s plus mínus stovkou na hodinu mají za měsíc stěží ekvivalent minimální mzdy – a po jejím zvýšení mají ještě méně, protože se zároveň s tím zvedlo sociální zdravotní (důvod té provázanosti mi uniká, ale ráda si ho nechám vysvětlit). Takže jim (mně) je to zvýšení hranice ještě hůř jak k hovnu.

    1. Minimální odvody se vypočítávají z minimální mzdy.

      A kdo chce dělat na ty dohody už je taky v prdeli, podle posledních pravidel se musí upsat jako standardní poplatník daně u zaměstnavatele, jinak platí strašnej randál. Pak má ovšem povinně odvody taky skoro na úrovni zaměstnance, navíc odnedávna i dovolený apod. Všechno ve snaze dohodáře dotlačit na zaměstnaneckej poměr, ze kterýho režim tyje jak z ničeho.

      Ostat daň za práci, to je nádhernej konstrukt těch sockomoušů…chce tedá stád, aby lidi pracovali, nebo ne, když to trestá daní? :D

  3. Koukám, že to probublává u více lidí, než jen u mě. Čím dál častěji přemýšlím nad současným kapitalismem a děsím se svých levicových probliků. Příklad, u kterého jsem se hodně zamyslel, jedná se o nedávný podpis smlouvy hráče NHL jménem Pastrňák za 40 mio USD.
    —————————-
    Jste Solvina a je vám 21 let, do důchodu (který vám slibují v 71 letech) si vyděláváte 240 000 ročně (tedy 20k měsíčně), celkem si za pracovní život (50 let) vyděláte 12 milionů Kč.
    Jste Pastrňák (hráč NHL), je vám 21 let, a těch 12 milionů Kč si vyděláte za JEDEN MĚSÍC.
    —————————-
    a nejvtipnější na tom je, že právě Solvinové budou nejspíš ti, kteří budou stávat ve 2 ráno, protože dávaj Boston v TV a usilovně fandit Pastrňákovi, a cestou do práce na šestou ihned po tom hokeji nebudou přemýšlet nad tím, že je na tom světě něco hodně špatně, ale nad tím, proč Pasta zase nedal góóóól…

    1. Hlavne si to nezakriknete, s tim kapitalismem…
      Ono totiz nejde ani tak o kapitalismus, jako o NWO a pokud NWO nedostane dostatecne nazrat, aby mel z ceho financovat svuj aparat, tak chcipne i ta fasada tvarici se jako socialni pozlatko.
      Jinymi slovy nebude ani na duchody, ani na davky a k tomu miliony nasranych a vsehoschopnych priprchlencu na ulici.
      Recept na katastrofu zarucen.
      A ze NWO dojdou prachy je taky nabeton, otazka nezni jestli, otazka zni kdy.
      Viz debakl v Syrii – spousta lidi si spojila 1+1 uz loni, davno predtim, nez USSA–NATO dostalo pres drzku.

      https://www.youtube.com/watch?v=G_4nQdCMic0&feature=youtu.be

    2. Kolik je Solvin a kolik je Patrnaku? Kdyby nebylo Solvin, bude za Solvinu Pastrnak. Je to symbioza.

      1. Chleb a hry byly vzdycky priorita. Lidi nadavajici na fotbal nenadavaji na sveho vladare.
        Jo, kdyby se tyhle penize lily do neceho rozumneho, treba do skolstvi, to by bylo moc potencionalne chytrych a nebezpecnych lidi. To nikdo nechce. Takhle netahla u pasu anebo na davkach, to jsopu pane volici ! A co teprve, az je nahradi automaty, ktere naprogramuje hen ta pracujici inteligence, na kterou si ocelova pest pracujici delnicke tridy tvrde doslapne, aby nahodou nekonspirovala a nepodvracela rezim :D

    3. Ale ten Pastrňák si nezaslouží, aby mu byla dávána vina za to, že Solvina má málo. On totiž musel sakra makat a obstát v obrovský konkurenci, aby dostal takovou smlouvu. Profesionální sport je velká dřina, když se chce hráč dostat takhle daleko. Je to prostředí, kde konkurence funguje dokonale. Ten kdo má talent a ještě k tomu tvrdě dře, ten se pak dostane do první ligy a ven, kde hraje za tvrdý. Kdo na to kašle, toho se klub brzy zbaví a pak může leda do konce života v hospoedě vykládat, jak kdysi válel. Klub NHL není Bruselem dotovaná organizace, kde zaměstnnávají lemply pro jejich krásný oči. Profesinálním sportovcům selidi smějou, že jsou blbí. Ano, žádný vzdělanci to nejsou, ale myslím, že ten kdo to ve svý práci dotáhne daleko si zaslouží být respektován. Oni tu smlouvu nikde neukradli.

  4. Pořád se drtivá většina lidí v ČR má líp, než 90%+ lidí na planetě :-) Každý kdo někdyvytáhnul paty za hranice ví, v jakých hovnech žijí lidé ve většině zemí. A to nemluvím jen o rozvojovýck zemích, i v zemích jako Kanada nebo USA na tom nejste o moc líp, pokud jste jen běžný zaměstnanec.

  5. Tak tohle DFens trefil naprosto přesně. Je vidět, že collateral damage dotací je mnohem širší, než to na první pohled vypadá.

  6. Nedávno si tu Dfens stěžoval, že ať je článek o čemkoliv, tak se diskuse pod ním vždycky stočí na muslimy a migráčky. Dfens zase v každém článku musí nutně zmínit cyklisty nebo cyklostezky.
    Takže když jsme se dostali konečně k pointě článku, tedy k cyklostezkám, tak k tomu mám pár poznámek.

    Nevím jak DF přišel na to že cyklostezky jsou pro zbohatlíky. Pamatuju si na staré fotky z maovy Číny a dalších chudých asijských zemí. Miliony lidí jezdících na kole typu ukrajina. To mi nepřípadá zrovna jako nějaká zbohatlická zábava v té Číně.

    Pamatuju si, že jako student jsem na kole jezdil hodně často, protože to byl jediný sport kterému se bylo možno věnovat prakticky zadarmo. Socializmus padl, a za jakoukoliv zábavu či sport chtěl buržoust nekřesťanské peníze. Svazarm, SSM a pionýr byly kompletně rozkradeny, včetně příslušnýh lukrativních nemovitostí ve městech, taky bazénů a dalších sportovišť a rovněž lukrativních táborů a ubytoven v hezké přírodě. Síť LŠU a podobných zařízená kam člověk mohl chodit na nějaký kroužek za naprosto směšný poplatek, se taky zcela rozpadla.
    Dnes se studenti na kolejích věnují převážně honění u porna. To je jedna z mála fyzických aktivit co provozují.
    Tehdy naštěstí internet nebyl, takže ani porno zadarmo, a jedna z mála možností jak si zasportovat byla (kromě turistiky) právě cyklistika. Prostě sport pro chudé. I nezaměstnaný se může projet na kole.
    A na cyklostezce se snadno dostane z města do přírody, aniž by ho ohrožovali zamindrákovaní zmrdi v autech, kteří si z nějakého nepochopitelného důvodu myslí že silnice patří jim.

    1. Fakt nejsem tak bohaty a arogantni, abych se v dopravni spicce probijel navic hodinu nebo dve smogem a kolonami aut, zdrzoval vsecky okolo a inhaloval veskery smrad velkomesta, kdyz za tu dobu a za dobu, nez se prevlecu a osprchuju a upravim do pouzitelneho stavu vydelam raodve tolik, kolik projezdim autem za cely tyden, o tom, ze ten cas mi bude chybet v mem volnu ani nemluvim.
      Na cyklostezkach jsou k videni leda tak rychlozbohatli stari picusove, kteri nemaji co na praci, maka na ne nekdo jiny, mladi anebo zdravi maji v prdeli, takze se nemohou venovat jinym aktivitam, tak se proste v buzerantskych obleccich tahnou ceskou krajinou lemovanou cyklostezkama, jejichz metr vyjde na stejne prachy, jako silnice prvni tridy.
      Pokud nejaky delnas neni schopen vydelat ani na provoz auta a PHM, (ktere jsou na dvacetiletem minimu), tak by mel asi zacit u sebe a u hodinoveho platu ve sve profesi. Respektive tento problem je hypoteticky, protoze na kole se nebimbaji svareci s hadicema od autogenu omotanyma kolem krku nebo zemedelci s kejhajicima husama v kosicich, protoze ti prvni jsou na praci v deutschlandu a ti druzi na to maji eurodotace.

      Takze zbyvaji jen decka, duchodci a rychlozbohatle buzny….

      1. Máte v tom tochu zmatek.
        Jezdec na bicyklu se na cyklostezce hodinu či dvě smogem a kolonami aut nprobíjí, protože tyto se tam nevyskytují, vyzkoušel jsem to.
        Pokud se jedu projet na kole, v daném čase nevydělám skutečně nic, to máte pravdu, stejně jako když se jdu projet na lyžích, na motocykletě, v automobilu, nebo se jdu projít s psíkem.

        Co se týče věkového spektra cyklistů na cklostezkách, převažují milniálové, a to naprosto. Stejné je to v případě zaoveň se projíždějících kolečkových bruslařů.

        Závěr: Jako obvykle jste mimo. Popisujete něco, co neznáte ani z četby a činíte smělé závěry.
        Zítra bude prvního listopadu, uběhne tedy rok od termínu apokalypsy z vaší odvážné předpovědi z jara 2016.

        1. Ono bude za pár dní ještě veseleji, protože v jeho oblíbeném Rusku budou slavit 100 VŘSR. Vesnice vypadají stejně jak za cara, ne-li hůř, ta jejich slavná neporazitelná armáda ani nevyhlašuje nové programy a rovnou je ruší pro nedostatek peněz, sami Rusové radši hlasují nohama a kdo na to má, stěhuje se do civilizace do Evropy nebo do USA.
          A placení trollové se pořád zesměšňují v diskuzích………

        2. Je to neuvěřitelný. Já nevím nic o lidech, se kterejma pracuju u jednoho stolu – pokud o tom nezačnou sami mluvit. A tady zrg1 se podívá na náhodného člověka na kole, který se zrovna pohybuje po tělese cyklostezky, a hnedka vidí jeho nebo její pracovní život a návyky.

      2. Já tedy vidím na cyklostezkách (neplést se značenou cyklotrasou, která často vede po normální silnici, po lesní cestě nebo po polňačce) všechny věkové kategorie, a sama se po nich pohybuji v rámci města, nebo po nich vedou části mých výletů. Jenže věc je ta, že asfaltový povrch mimo město bývá zbytečný. Galuskáři se silničkama (ti cyklisté, kteří nejčastěji nosí buzi-oblečky) pojedou po silnici tak jako tak, a lidem s MTB (to jsou ti, co se silnicím spíše vyhýbají) a crossovýma kolama bývá povrch víceméně jedno.

      3. Fascinuje me, jak nekteri vytrvali debili z ignore neodolaji a pokazde musi prisrat nejaky sranec.
        1. Cyklostezky jsou fenomenem mest stejne jako otevrene krajiny, tudiz jejich spojeni s volnocasovymi aktivitami jsou neopodstatnene, uplne stejne by mohly byt vyuzity pro cesty do prace (kdyby o to nekdo stal)
        2 Maova Čína opravdu netrpela tim luxusem, ze by se tam nekdo blemcal na kole odnikud nikam z pouhe rozezranosti a nadbytku volneho casu, ale slo o jasnou znouzectnost (napriklad ta cesta do prace a preprava zbozi)
        3 Kabrnakova teorie, ze cyklostezky jsou vlastne dobre, protoze umozni virtualnim uzivatelum prepravu z bodu A do bodu B (treba cestu do prace) narazi na naprostou neshodou s realitou, kdyz z mista A do mista B je za nejakym ucelem pouziva leda tak decka a duchodci, pricemz decka nemaji cyklostezek zapotrebi, protoze projedou kdekoliv, i tam, kde neprojede tank a duchodci cyklostezky taktez nepotrebuji, protoze ve meste maji duchodcovskou MHD zadarmo a z Kauflandu s taskama na riditkach to je kontraproduktivni. Na vesnici cyklostezku kolem mistniho kostela, rybnika, zamecku a malebne rozhledny v udoli take nepotrebuji, protoze byli akorat zvykli jezdit pro duchody na postu, nez jim postu zrusili a musi tam jezdit vlakem nebo autobusem , protoze na kole to tech 50 km mezi vesnicema nedojedou, dokonce ani na tom cinskem derivatu Ukrajiny s elektromotorem.

        Co se tyce flakajicich se buzen na cyklostezkach, ty se tam flakaji jak o vikendech, tak o pracovnich dnech, tudiz pravdepodobne nemaji nic jineho na praci a s rekreacnima aktivitama jako takovyma to nema vubec nic spolecneho. U nich to je neco jako deklarace loajality jejich Eurosojuzu a vyjadreni jejich zivotniho postoje, neco jako vyvesovani ruske vlajecky na prvniho maje za minule totality.

        A co se tyce mych ekonomicklych predikci, nejak nepozoruju to slunickove ozdraveni a ten boj s deflaci, taky nepozoruju , ze by USA prestaly zit na dluh, naopak pozoruju, ze se nam nejak zacina rozpadat EU, ze NATO prosralo v Syrii a ze hlavnim tematem predvolebni kampane bylo extra drahe maslo. Taky pozoruju 800procent narust ceny Bitcoinu a pozoruju, ze kanadske mincovny uz padelaji zlate slitky a davaji je s ofiko znacenim na trh.

        Takze s tou neexistenci ekonomickeho kolapsu bych celkem brzdil. Kolaps uz tu davno je, akorat ho jeste stihaji maskovat, treba i za cenu toho, ze chteji jadernou valku s NK. Otazka je, jak dlouho jim to maskovani vydrzi.

        1. Cyklostezky jsou vyuzivany pro cesty do prace a stoji o to prekvapive hodne lidi, i ja (po zmene pracoviste).
          (Firma, jako asi kazda zahranicni, ma program „Biketowork“, i kdyz je aplikovany jen na nemecke a zapadnejsi (?) zamestnance. Nicmene v kancelarich i zde na vychode zabudovali sprchu a kolarnu.
          Cyklostezky jsou vlastne dobre, protoze se cykliste nemotaji mezi motorovymi vozidly. Markantni priklad – Paha 4 z Vytone k Barandovskemu mostu, kde je nyní polovina jiznich pruhu vozovky vyuzivana jako parkoviste.
          Na vesnici tech 50 km mezi vesnicema cykliste dojedou, dokonce rakousti turiste na ne poradaji zajezdy, potkavam je. Duchodci tam nejezdi, taky proc? Maji auta.

        2. Breaking news! : Jsou lidé, kteří někdy pracují o víkendech, protože mají službu nebo něco prodávají, a volno mají v týdnu. Nebo dělají na třísměnnej provoz a vyjeli si po práci/před ní.

    2. Neni levnejsi behat kaBrnaku?
      To prosoupete jen boty…

      1. To záleží na tom kolik toho naběháš. Vstupní investice sice výrazně nižší, ale zase výrazně závislejší na kilometráži. U 10-20 km týdně je běh jistě levná záležitost. V okamžiku kdy máš za týden 120-150 km už to fakt levné není (a ono to není moc, stačí si dát 5x týdně těch 2×10 km do práce a zpět, a o víkendu nějaký výklus nebo maratonek).

        1. Problem je, ze boty si kupujes za vlastni, ale cyklostezky v radu stovek milionu jsou placeny z dani.
          Coz je principialne spatne, protoze cyklostezka v realite CR je jen rekreacni (nebo politicka ?) manie uzke vrstvy flakacu a eurofilu s minoritnim vyznamem pro mlcici vetsinu obyvatel. Narozdil od zanedbanych silnic, kde se drtiva vetsina ridicu fakt neflaka a nejezdi zbuhdarma odnikud nikam, ale ciste utilitarne resi svoje kazdodenni povinnosti a za to je stat brutalne dani (zatimco ty zas*@#$%^&*!!!! cyklostezky DOTUJE!)
          To je ten koren problemu a patrne i zdroj DFENSova postoje, se kterym hluboce souhlasim.

          1. He? Kolo jsem si taky koupil za vlastní. Teda pokud mi ho nekoupili rodiče, ale to bylo naposledy když mi bylo asi 14.

            A po čem že to ty běžci vlastně běhaj? Jenom po vlastním pozemku?

            Že je cyklostezka taky tunel na peníze, o tom žádná, ale co není? Kam teče beton, tam tečou prachy. Každá Blanka, každá stanice metra, každý kilometr dálnice je drahý jak prase… protože z cizího krev neteče.

        2. Nevim no, těch 70 se dá jen s hadrama z lídlu a pračkou. Je fakt že kolena trpěla, takže lepší boty to chce, ale furt to není nějaká darda, jen ignorovat ty za litr že jako „sportovní na běhání“ když je to obyčejná volnočasová křuska.

          1. No právě, levné to je dokud stačí jedny boty na rok nebo víc let.

    3. Nepopírám fakt, že některé cyklostezky jsou možná předražené, zbytečné luxusní a nějaký přítel aparátu se na tom napakoval.

      Nicméně já jsem z Hradce Králové, kde doprava na kole má velmi dlouhou tradici a na kole se tu dopravuje velká část obyvatel (ať už do práce, školy nebo jen tak na projížďku) všech věkových kategorií (byť sám mezi ně nepatřím, radši chodím pěšky nebo MHD, když potřebuji něco převést nebo spěchám tak auto). A to jak je město cyklo-friendly mi přijde jako velmi dobrá věc. Nejsou tu moc takové ty klasické moderní drahé cyklostezky, spíš starší široké chodníky rozdělené napůl nebo prostě pruh starého asfaltu 5m vedle silnice. Jezdit na kole po silnici je dnes čistý hazard, pokud se nejedné o nějakou zapadlou okresní silnici 3. třídy…

      Potom tu jsou speciální silnice, asfaltové nebo jen štěrkové cyklostezky v lesích okolo HK nebo cyklostezka podle řeky z HK na Kuks. Když je hezké počasí, tyto jsou všední den odpoledne nebo o víkendech narvané lidmi všech věkových kategorií – cyklisty, bruslaři, běžci. Podle mě taky jednoznačné dobrá věc, že se udržují a rozšiřuí.

      1. Jenže Hradec je v podstatě jedna velká placka, tam má kolo smysl a proto ho taky lidi využívají.

  7. Měl jsem na mysli městské cyklostezky. Což jsou většinou smíšené stezky, kde se motají i bruslaři a maminy s kočárky.
    Nebýt čím dál větší hustoty automobilové dopravy, čím díl větší zhovadilosti frustrátů za volantem (v práci jim sere na hlavu šéf, doma manželka a tak ta krátká cesta mezi prací a domovem je jedinou možností jak vohnout svoji frustraci může vybít troubením a ohrožováním ostatních okolo) a debilních dopravních opatření typu celodenní povinné svícení a les nesmyslných značek které dělají cyklisty skoro neviditelnými, tak by tolik stezek nebylo potřeba.
    Jenže jet po silnici to je dnes o život. A pokud je stezka tak dobře umístěná, třeba podél nábřeží, že tam rády chodí i ty maminy s kočárky a bruslaři na odpolední projížďku tak nevidím důvod proč ji nepostavit.

    To že jsou i zcela debilní cyklostezky a cyklopruhy, to nijak nepopírám. Viz „stezka odvahy“ neboli Bouchalův cyklopruh který vede uprostřed frekventované silnice:
    https://en.mapy.cz/zakladni?x=16.6043734&y=49.1999531&z=20&base=ophoto
    (ano, to barevné přerušované uprostřed Kounicovy ulice je opravdu cyklopruh, to vymyslel člověk který cyklisty musí opravdu hodně nenávidět, napadá mě určitá paralela mezi jedním rakouským malířem a židy)

    Městská cyklostezka (pokud ji neprojektoval debil) je multifunkční a využívaná po celý týden, ikdyž třeba ne k cestám do práce.
    Z mého pohledu to je nejrychlejší způsob jak se dostat z města do přírody za účelem rekreace.

    Běhání za adekvátní náhradu jízdy na kole nepovažuju, protože běhat v tom smradu z dieselů a ocelovou tyčí vytuněných katalyzátorů, to má daleko k mojí představě rekreace. Navíc běhání po chodníku dost rasuje klouby a šlachy. Kolo je na tohle nesrovnatelně šetrnější a jako aerobní ektivita mnohem silnější.

    A k tomu případnému ježdění na kole do práce? Většina čechů nechala totálně zotročit a pracovní podmínky se čím dál víc blíží spíš gulagu než západním standardům, a běžné zahraniční vymoženosti jako sprcha v práci a pevná 8 hodinová pracovní doba jsou tu bohužel scifi. Místo toho dvanáctky nebo neurčitá pracovní doba typu „radši tu budu do noci než ten úkol dodělám, protože jsem předposranej ze šéfa“ a veškeré přesčasy zadarmo.
    I ten krutý asiat z Nošovic ví že musí být zaměstnanci ve slušné zdravotní kondici (je tam povinná rozcvička), což nechápe český bolševický kapitalista, který po maximálním vytěžení pracovní síly a jejím zdechnutí by tuto nejradši rozemlel zatím ještě živým zaměstnancům v závodní jídeně do karbenátků, aby mu ještě po smrti posloužili (opět doufám že to tu nečte Babiš).

    Takže problém není člověk který jezdí do práce na kole aby si udržel zdraví a kondici a nemá se kde osprchovat, ale to že tu předchozí vlády zcela zdecimovaly zaměstnanecké právo místo kterého tu máme pracovní bezpráví. A že si to vohnouti nechají líbit, přičemž ti pravicoví vohnouti (pracující městská chudina) nad tím ještě jásají.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017