Sníh, korupce, lokální, vyžírat

Featured Image

Jaká souvislost je mezi těmito slovy?

Poslední dobou býváme svědky nového druhu vymývání mozků. Jeho součástí jsou záběry na haldy sněhu a mrzké skučení českých starostů, že nebudou mít peníze na odklízení obecních chodníků, které jim nově přisoudili zlí liberální senátoři. V důsledku toho budou sice odklizené chodníky, ale nebude se budovat všechny ty krásné věci, co starostové s takovým nadšením budují pro radost náš všech. Například radarové rychlostní pasti, prázdné cyklostezky a exkluzívní infrastrukturu v rezidentních čtvrtích pro radniční spřátelené kruhy.

Nechápu, kde se v obecních feudálech bere ta drzost takhle otevřeně lidem lhát. Spoléhají na to, že běžný buřtožrout není schopen rozlišovat mezi jednotlivými právními pojmy a tak raději podlehne dojmu, kteří chtějí tyto lokální naduté veličiny vyvolat.

Realita je taková, že obce byly odpovědny za stav a čistotu svých komunikací, tedy i chodníků vždy, a to i před novelou. To plyne ze zákona o pozemních komunikacích a také z jiných právních norem, v konečném důsledku i z ústavy, která jako jeden ze základních principů stanoví zásadu, že z majetku plyne odpovědnost za následky vyvolané jeho používáním.

Jediné, co se změnilo senátní novelou zákona o pozemních komunikacích, byla odpovědnost za škody z případných nedostatků ve schůdnosti. Podle tohoto zákona totiž nesl odpovědnost za škody vzniklé z neodklizené komunikace vlastník přilehlé nemovitosti. Ten se mohl z této odpovědnosti vyvinit tím, že vynaložil přiměřené úsilí k odklízení chodníku. U chodníků, které nepřiléhaly k žádné nemovitosti nebo kde vlastníkem byla obec, dále odpovídal za úklid jejich vlastník (obec) a za škody taky vlastník.

Řečí tehdejšího zákona:

(3) Vlastník místní komunikace odpovídá s výjimkou případů uvedených v odstavci 4 za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti místní komunikace nebo průjezdního úseku silnice, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit.

 (4) Vlastník nemovitosti, která v zastavěném území obce hraničí se silnicí nebo s místní komunikací, odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti na přilehlém chodníku, která vznikla znečištěním, náledím nebo sněhem, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit; u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit.

Ještě jednou tedy – páni starostové měli vždy povinnost odklízet, jen je nic nenutilo tak činit, protože věděli, že pokud vzniknou nějaké škody, tak je uhradí někdo jiný. Sice je teoreticky mělo mrzet, že se po neuklizených chodnících jejich občanům blbě chodí, ale to je nezajímalo. Hlavně že nenesou odpovědnost za škody.

Je to zhruba stejné, jako byste měli auto, ze kterého teče olej. Místo abyste auto opravili nebo aspoň odstraňovali louže, vytvoříte si s pomocí zákonodárců normu, že za louže, které zůstaly pod vaším autem, nese odpovědnost někdo jiný – výrobce oleje, výrobce auta nebo třeba Marie Vosáhlová bytem Rtyně 315.

Starostové se nyní mohou přetrhnout, jak nám vysvětlují, že se o chodníky budou muset starat. Když pominu, že v našich zeměpisných šířkách vzniká nutnost odklízet sníh z chodníku asi tak pětkrát do roka, stačí se jen podívat, jak se pánové starostové starají třeba o stavební stav těch démonických chodníků. Ten byl také v jejich výlučné odpovědnosti vždy. Oni na to totiž celá léta serou. Například v Českých Budějovicích v okrajových čtvrtích připomínají chodníky parkúrové dráhy pro důchodce, kteří vesele skáčou přes kaluže, drndají přes různě vystouplé nebo utopené záplaty z různých druhů asfaltu a to všechno je lemované rozpadlými obrubníky. Tak často v drastických konotacích zmiňované matky s kočárky jezdí off-road rallye. A najednou mají starostové obrovský problém, že na tenhle šrot napadá sníh. Neskutečné.

Starostové tvrdí, že obce nemají peníze. Myslím si, že opak je pravdou. Města a obce mají moc peněz a roupama nevědí co by. Město České Budějovice vynakládá už několik let každoročně desítky milionů v projektu letiště v Plané provozovaném společně s krajem, přičemž se pořád dál po tomto letišti prohánějí sportovní jedno- až dvoumístná letadla kamarádů radnice a jejich kamarádů. O komerční letecké dopravě vůbec nemůže být řeči, přesto se tam mega plýtvá. Podle opozičního zastupitele Tekela, přišly ochranné pomůcky na třináct tisíc Kč na jednoho zaměstnance. Fasovali repelent na letadla? V rámci tohoto projektu dochází k vyhazování peněz za věci, které hlava nebere, například ornitologickou službu a hasičskou jednotku, o jejímž významu přesvědčilo radního Jelena to, že hezky vypadá. Výkon letiště je vykazován v jakýchsi imaginárních pohybech. Po městě dále vykonávají pohyby poloprázdné, čtvrtplné a úplně prázdné obrovské kloubové autobusy a trolejbusy městského dopravního podniku, aniž by na toto převážení vzduchu a zjevné plýtvání kdokoli reagoval. Městská policie v Českých Budějovicích kontinuálně personálně roste, aniž by se to jakkoli projevovalo v bezpečnosti občanů. Město a jeho vedení není schopno si ani pohlídat výběr peněz za parkování na jeho pozemcích. Další megaužitečný projekt koněspřežky se podařilo zastavit jen s vypětím všech sil, kníže Pavel musel být hodně zklamaný.

Takto by se dalo pokračovat nonstop v každém městě.

Město Mělník zaplatilo za tři měsíce pět miliónů společnosti Czech Radar. Strážníci v Ostravě ve službě chrápali – jsou tedy k nepotřebě, protože spící strážník a propuštěný strážník jedno jsou. Starosta Moravských Budějovic Bařinka přelévá šestimístné částky mezi státním rozpočtem, rozpočtem obce a firmou, kterou vlastní. A tak dále. Nemyslím si, že mají málo peněz.

Strýček Janota se jim chystá navíc ještě přihrát malý dáreček v podobě zvýšení daně z nemovitostí, známé to amorální pokuty udělované městy těm, kdo se rozhodli bydlet ve vlastním domě. Co je to za ministra? Je tam snad omylem? Chce přidat obcím peníze, které vytahal z občanů, aniž by se předtím zajímal, jak obce hospodaří? Je to než další diletant v řadě.

Starostové vyhrožují lidem, že budou muset zvýšit daně, aby mohli odklízet sníh. Budou se za tyto peníze skutečně odklízet sníh, anebo dál vyhazovat prachy na korupční zakázky? Naposledy se nechala slyšet lobbystická organizace s názvem Svaz měst a obcí, jinak taky banda podivných živlů, že je zjevně nespravedlivé, aby se starostové starali o obecní majetek a že po volbách budou naléhat na zákonodárce, aby zavedli předchozí stav zpět a zavedli opět nevolnické práce na obecních pozemcích, protože je to podle nich správně. Městské policie by to pak mohly kontrolovat, pokud jim tedy nebude příliš zimička.

Lokální Krkovičkové jsou prostě moc napapaní a sporadický pohyb se šornou je obtěžuje z principu. Roky po nich nikdo nic nechtěl, tak nabyli dojmu, že jejich hlavním úkolem je vybírat poplatky, udílet příkazy a zákazy,  kupčit s obecním majetkem, budovat si armády drábů a měřit rychlost ve spolupráci s estébáckými firmami.

Potřebujou pořádně prohnat, sebranka líná nenažraná.


17.09.2009 D-FENS

12345 (4x známkováno, průměr: 1,25 z 5)
361x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017