Skok o 12 let: Ford Mondeo BNP vs. Hyundai i30CW FDH - zpět na článek

Počet komentářů: 155

  1. Když tady čtu ty nářky, jak stojí nové auta za h…. Vsadím boty, že někdy v půlce 90 let jsme brečeli, jak ty naše Š120, Favority a Peugeoty 405 byly poctivý (žádná jako ta elektronika co se furt sere) a opravitelný – a ty moderní Felicie, Oktávky a Mondea jsou už složitý a drahý a nic nevydržej

    1. Ja mam nove korejske auto a nenarikam, ba naopak jsem spokojen s tim, jak
      je to vyrobene. Co me vsak sere, ze to ti smejdi v servisu neumi ani servisovat, chran buh opravovat
      Ale to se stane i tem, co maji AUDI ci BMW.

      1. Jen v Mercedesu to umí a dokonce šest let zdarma včetně oleje a skvělé kávy.

    2. velmi správně. Nemusíte vsázet boty, já si to pamatuju jako by to bylo včera, jak jsme čuměli na imobilizéry, serva a vstřikování jako na kurvítka co to pošlou hned do šrotu, zlatý žigul s karburátorem :)

      lidi mají krátkou paměť

      1. „…zlatý žigul s karburátorem :)“
        Ale hovno, Ford Model T, uber alles!
        :-)))

    3. Tak to asi byla nějaká země za zrcadlem. Co já pamatuji devadesátky, tak každý byl rád, když si mohl koupit nějakou západní mašinu, nebo alespoň Feldu, kde byl alespoň Bosch Monotronic.

      To, co popisujete, je záležitost konce sedmdesátých a první poloviny let osmdesátých na dalekém západě. Jenže ony ty první stříkačky skutečně za tak moc nestály a slušné karburátory byly proti tomu spolehlivější. Jistě, musely se občas seřídit, ale při téhle péči toho bylo málo, co se mohlo podělat, vždyť je to jen složitý systém trubic a šoupat nebo jehel. Nebylo tedy nic iracionálního na odporu k elektronickému vstřiku, nebo jeho mechanickým předchůdcům, teprve postupem doby se z toho stala osvědčená technologie. Nás se to na téhle straně opony ale týkalo výjimečně, kdo tehdy mohl pro auto do Tuzexu… snad Havel.

      1. Auto v Tuzexu si mohl koupit každý, ostatně se tam prodávaly i stodvácy z Bolky, džíny z Prostějova a gramofony z Litovle. Komanč rozumnou směnu bonů mezi lidmi rozhodně netrestal.

        1. Zajímalo by mne, jaké procento vozů bylo přes Tuzex reálně dovezeno. Bude to zanedbatelné.

          Nicméně ono to těžko zjistit. Vůbec dostat se k nějakým ekonomickým datům před rokem 1990 je problém, člověk má občas až dojem, jako kdyby před tímhle režimem nic neexistovalo.

          1. Dovezli a prodali toho poměrně hodně. Jistěže, ve srovnání s produkcí MB a Rusů asi nepodstatné procento, ale přesto se silnice v jednom období /1967-1975/ hemžily auty, vyrobenými mimo východní blok.
            Všecky ty Simcy, Renaulty, Chryslery, Opely, ale i Mercedesy a kdeco dalšího, co tu jezdilo mimo produkci RVHP, tak bylo PZkami dovezeno pro Tuzex.
            Poměrně hodně lidí bylo vypláceno buď ve valutách, nebo bonech a stát viděl dobrou příležitost, jak tvrdou měnu z lidí zase vytáhnout zpátky. Už tehdy se celkem dobře vědělo, kolik příslušné auto stojí ve Francii či Německu a kolik za něj chce Tuzex. Rozdíl byl opravdu značný a právě tohle byla pro režim jedna z pohodlných cest, jak přijít ke tvrdé měně. Ale nákup „západního“ auta v Tuzexu byl vlastně jedinou možnou cestou, jak legálně přijít k vozu ze západní produkce a nemít s tím problémy, jako ti s vyšmelenými vozy, ve kterých cizinci přijeli, střelili je tu a odjeli ve škodovce. Jak to tehdy bylo s těmito vozy a tuzemskými SPZ netuším – ale nějak to asi jít muselo, když téměř všechen pražský veksl, galerka, zelináři, řezníci a nemalé množství elitních taxikářů jezdila v bourácích na tuzemských SPZ.
            Jedna z cest byly i tzv. individuální dovozy přes Tuzex. To sis v Tuzexu vyzvedl formulář, tzv. žádanku na individuální dovoz, přesně popsat typ, výrobce atd., svou sdresu a spoustu dalších údajů. Kupodivu nikdo v 80.letech nezkoumal účel dovozu /třeba nějaký národohospodářský zájem nebo něco/. Příslušná PZka pak zjistila, zda se dá či nedá dovézt, v případě věcí, na které nebylo vyložené embargo, se obvykle dalo. Pokud se dalo, tak poměrně rychle PZka poslala do Tuzexu, co žádal další papír, na kterém byl hrubý termín dovozu a předpokládaná cena v TK, Tuzex pak papír přeposlal žadateli a ten se vyjádřil, zda souhlasí či nikoli. Pokud ano, Tuzex obratem ten žadatelův souhlas přeposlal PZce, v Tuzexu se zaplatila 80% záloha a čekalo se.
            Já si takhle přes zlínský Tuzex v Prioru nechal dovézt Technics SL-Q3, v té době asi jediný, cenově únosný Quartz Direct Drive gramofon. Čekal jsem cca 5 měsíců, než mi ze ZL zavolali, že si ho mám přijet vyzvednout. Později jsem se dověděl, že se to tak protáhlo díky jednomu kriplovi ze zlínského Tuzexu, takže mě ještě prověřovali i mí „dobří známí“ KM a ZL estébáci, protože jsem tam byl poměrně častým hostem /pásky, kazety, mikrofony, občas pro někoho i nějaký přístroj/.
            Pak ale, asi tak o rok později, byl právě tento typ od Technicse /kromě asi dalších pěti modelů od Sony, Dual, Pioneer, JVC a AKAI/ skoro ve standardní nabídce Tuzexu, protože o tento typ byl dost velký „hromadný“ zájem a Tuzex jej pak dovezl ve větším množství. Zrovna laciné to nebylo /SL-Q3 mě vyšel na nějakých 2.200,-TK/, o rok později už byly za cenu pod 2.000,-TK.
            Individuálně dovézt bylo možné i věci, co by v tom tehdejším marastu asi nikoho ani nenapadly. Nebylo to ve standardních, ani „akčních“ nabídkách, ale můj kamarád takto zkusil požádat o individuální dovoz konkrétního typu německého elektrického invalidního vozíku pro otce, věci tehdy v socialismu naprosto neviditelné.
            Vyhověli mu, za 4 měsíce jej měl a ani to nebylo drahé /relativně, nějak přes 9.000,-TK/.

          2. Můj osobní názor je, že spousta těchto, relativně neškodných dat byla po 89 záměrně skartována. Byli pod nimi podepsaní lidé, co neměli zájem, aby někde jejich jméno figurovalo, data musela obsahovat i ekonomické výsledky jednotlivých větších státních a národních podniků všech resortů. Ze kterých by určitě bylo nepříjemně vidět, jak to tu všemocná strana vedla od desíti k pěti. Všichni víme, jakým fofrem to všecko šlo do prdele hlavně po 1968, za normalizace, ale pokračovalo to až do 80.let, prakticky až do konce.

            1. asi nebyla, protože nějaký volvoklub to zjišťoval, respektive někdo od nich pátral kolik se do republiky za komoušů dovezlo celkem Volva, jestli si dobře pamatuji bylo to celkem 8tis. kusů. Takže někde se to zjistit asi dá, ale bude to problém spíše z toho důvodu, že to bylo všechno jen na papírech.

              1. Je otázka, zda zdroj v tomto případě nebyl přímo Volvo. (Čímž se nechci vyjadřovat ke skartování či neskartování, ale výrobce tyto statistky asi bude zpracovávat a uchovávat s větší motivací).

                1. nebyl, zdrojem byly údaje z PZO.

            2. Přesně tak, výrobci už kvůli historii značky mají větší motivaci tato data uchovávat.
              Naopak v ČR nejde oficiálně dohledat skoro nic. Přesvědčil jsem se o tom při „pátrání“ v historii Tesly Rožnov. K dospozici jsou jenom neúplné údaje jednotlivých výrobních závodů koncernu, ale pohromadě to nikde najít nešlo.
              Mě konkrétně zajímalo, pro koho všeho vyráběla Tesla Rožnov zakázkové polovodiče a pod jakým označením. Něčeho se dopátrat šlo, dokonce jsou i nějaké fyzické důkazy ve formě zákaznicky značených součástek. Ale jsou to jenom střípky – a to jsem předpokládal, že zrovna u Rožnova bude historie poměrně dobře zachována už vzhledem k tomu, že je teď Rožnov začleněn do struktury jednoho z největších výrobců polovodičů, ON Semi, bývalé polovodičové divize Motoroly. Je tam špičkové design centrum a jedna z nejkvalitnějších výrob křemíkových desek.
              Ale možná, že to bude podobně, jako u jiných průmyslových odvětví – nemusí být vůle zveřejňovat tristní stav před rokem 89.

              1. ono je to tak, že za komoušů nebyla povinnost a ani motivace to uchovávat tak dlouho a protože všechno bylo na papíře, tak to zabíralo spoustu místa. Takže bych v tom žádný záměr nehledala. Navíc spousta papíru byla tak nekvalitní, že se začal za pár let rozpadat. O papírech, na které se propisovaly kopie, ani nemluvě.

              2. Bezesporu v tom hrálo roli to množství papíru, zabraný „mrtvý“ skladovací objem, kvalita papíru nepochybně také, ale v neposlední řadě i lenost lidí nějaká, byť pro historii podstatná data uchovávat.
                Pamatuju se dobře, jak se počátkem devadesátek likvidovalo a pálilo kdeco ve jménu pokroku, zisků a krásně Havlem namalovaných zítřků, třebaže to nikomu nijak moc nepřekáželo. Na to, že to bude v budoucnosti někdy potřeba a na mapování naší vlastní historie nikdo moc nemyslel a možná ani nechtěl myslet, podstatné bylo, co je teď a tady. Vytvořil se tím tak dost slušný prostor pro manipulace s historií i fakty, hlavně v případech, kdy šlo o velké peníze, případně o konkrétní lidi, jak jinak.
                Běžný kancelářský papír ale zas tak nekvalitní nebyl. Mám spoustu šanonů z archivu bývalé Tesly Valašské Meziříčí a ani po 40 letech to zas tak strašné není, dokonce ani ty průklepy.
                Papír, používaný v 70. a 80. letech na tisk mnoha odborných měsíčních periodik, ale i pro tisk odborných technických dokumentů a knih byl mnohem horší. Téměř všechna technická literatura, jen s opravdu světlými výjimkami křídového či běleného papíru je dnes už úplně žlutohnědá i přesto, že k tomu má UV i světlo omezený či vyloučený přístup.
                Ti ignoratští dementi, sedící třeba v SNTL i jiných vydavatelstvích v uvedených desetiletích neuměli, nebo spíš ani nechtěli kvůli ceně sehnat a dělat na kvalitnější papír i přesto, že se měla např. tisknout odborná technická kniha vysoké užitné hodnoty, obsahující tehdy, na rozdíl ode dneška spousty cenných informací.
                Mám poměrně rozsáhlý „papírový“ archiv. Výtisky periodik i knih z 80.let jsou paradoxně v horším stavu, než výtisky např. ze 60.let, neřkuli z období před válkou. Padesátá léta nepočítám, to nebylo nic pořádného ani ve výrobě, ani k sehnání. Ale všechno to ze 70. – 80.let je už žluté až žlutohnědé a hrozně blbě se to bez podstatných úprav převádí i do čb elektronické podoby. Barevná elektronická kopie je právě kvůli žloutnutí už téměř vyloučená.

                1. Ano, je to přesně tak, komanči to dopracovali tak daleko, že třeba licenční tituly, které měly za něco stát, se dávaly tisknout jinde (mimo soc. republiky). Na druhou stranu, byly tady tiskárny, kde se opravdu Lenin neprtodukoval, kde se tisklo v zakázce za dollars …. to ale obyčejní lidé nevěděli. Komanči byly prostě prodejné děvky, které se klidně za peníze paktovaly s imperialisty. A v telce se o tom lhalo. Tady pak chyběl toaleťák. Zaplať pánbu za to, že jsou pryč, a ty zbytky vymírají.

                2. tak to asi pamatujete málo, já pamatuji, jak se v osmdesátých letech vesele likvidovalo a rozhodně to nebylo ve jménu pokroku, zisků a tak vůbec, jen to nebylo kam dát a ani to nesouviselo s leností lidí, prostě život šel pořád stejně blbě, tak proč něco uchovávat, s výjimkou let 68 a 69, protože to bylo supertajné a nemohlo se zlikvidovat neb do toho nikdo nemohl nahlédnout, zda už to je zralé k likvidaci. K nějakým starým dřístům na průklepácích přístup mám a jsou v podstatě nečitelné, není to ani tak jejich věkem jako spíše tím, že musely být prakticky nečitelné už v době vzniku. Představa, že někdo záchvatovitě schraňuje pitomosti typu „s pozdravem světu mír“, protože jsou to pro historii podstatná data hodná uschování, je opravdu dost mimo, zejména v době, kdy toho všude kolem bylo víc než dost. Z dnešního pohledu historická škoda, z tehdejšího pohledu nesmyslná a přebujelá byrokracie, která akorát zabírala místo někde v archivu. Nicméně nemluvíme o vydavatelstvích, ale o běžných archivech státních podniků.

                  1. Staré dřísty na průklepácích máme také. Máme celou Edici Petlici a 64 Publishers. Přímo z té doby.
                    A teď, babo, raď … vyhodit?

                    1. pokud je to něco, co má cenu, tak digitalizovat. Nebo nabídnout Národnímu archivu.

              3. A ještě zdánlivě nepodstatná maličkost. nevím, jak u jiné literatury, ale u technické je tomu celkem zajímavě tak, že ta, která byla vytištěna na Slovensku, třebaže stejným vydavatelstvím, ja na podstatně kvalitnějším papíru. Týká se to hlavně SNTL Bratislava a slovenského vydavatelství Alfa.
                Výstupy z pražského vydavatelství SNTL jsou dneska téměř na prach, nebo příšerně žluté, nedrží pohromadě atp.
                Přesně totéž, jako přes kopírák je rozdíl mezi odbornými periodiky, tištěnými na Slovensku a v Čechách.
                Zajímavé.

                1. At servisdok 24.8.2016 v 16:56

                  Vaše zkušenosti mně zaujaly a tak jsem po čase nahlédl do svého depozitáře papírových rozumů:
                  H.J.Bartsch: Matematické vzorce, SNTL Praha 1983 – zažloutlé
                  M. Syrovátko: Zapojení s polovodičovými součástkami, SNTL Praha 1973 – lehce zažloutlé
                  J. Škeřík: Receptář pro elektrotechnika, SNTL Praha 1982 – bílé
                  S.E.Madnick, J.J.Donovan: Operační systémy, SNTL Praha 1983 – bílé
                  F.Preparata, R.Yeh: Úvod do teórie diskrétnych matematických štruktúr, Alfa Bratislava 1982 – bílé
                  R.P.Feynman, R.B.Leighton: Feynmanove prednášky z fyziky 2, Alfa Bratislava 1982 – mírně zažloutlá křída

                  Z toho mi vychází, že si ani ten bordel komanči neuměli udržet homogenní :-)

                  1. A nyní se objeví ta hlavní otázka – proč tyto školní učebnice tak maximálně pro třináctileté děti schováváte v knihovně?

                    1. :-)
                      Jsem nostalgická stará struktura a dynamika vzdělávání dnešní mladé generace formou reklamních spotů, Youtube klipů nebo powerpointových prezentací mně obchází obloukem. V mládí jsem se naučil, že rozumět něčemu znamená chápat základy a tím jsem se při výběru odborné literatury řídil. Ne každý se narodil s implicitní znalostí principů operačních systémů, Bartsche jsme používali podobně jako dnešní maturanti dřístopédii a gůgla na chytrofónu atp. A protože mám dost místa, tak knížky nevyhazuji.

                      Pokud jde o ty třináctileté děti – pokud jste jejich rodičem, gratuluji. Nemohu říct, že bych vygeneroval zrovna blbce, ale že by ve třinácti letech uměli využít zmíněné exempopeláře z knihovny jinak, než jako těžítko, tak o tom dost pochybuju. Výjimkou by snad mohl být Bartsch, ale ten má onačejší následkovníky, nebo Škeřík, ale tam je to zase buď lehce zastaralé, nebo jsou nedostupné komponenty (nedávno se u mně stavoval soused mrknout na recept na cementační pastu a po shlédnutí seznamu přísad prohlásil, že se na to raději vysere, protože nechce na stará kolena do kriminálu :-)

          3. V Tuzexu se prodaly mraky západních aut (ale i škodovek). S tím komanči neměli problém. V podstatě tolerovali to, že jsi si nějak sehnal „alternativní peníze“ a došel sis pro to, co oni neuměli nebo nechtěli vyrábět (u gramofonů z Litovle – ty se také v Tuzexu prodávaly – a u Škodovek z Bolky to ale bylo trošku trapné). Naše ulice v osmdesátých letech byla zaplavená Fiaty 127, 127 Nuova, Fiaty UNO, Fordy Sierra, Renaulty Fuego, Peugeoty 308 …. atd., nemá cenu vyjmenovávat. Šlo o vrcholnou normalisaci – čiré pokrytectví a lhaní a žití ve dvou rovinách.

            1. Jen rýpavá ne 308, ale 309 :) Jo Renaulty Fuego, cikánský porsche jsme tomu říkali, když jsme to s kámošem potají v noci „kradli“ jeho rodičům….ráno tam zase stálo.

            2. hm, každej bydlel jinde, v pražský inženýrský rodině byla jasnou volbou škodovka, páč do trabanta se nevešla rodina na lyže a na žigulíka bejval delší pořadník a stál o deset měsíčních platů víc. ve spádové oblasti základní školy bejvaly dvě simky, jedna sierra a jeden Renault.

    4. Všichni tady máte proti mně naprosto skvělé vozy, vážně. Mám už třetí Felicii a kdybych ty předchozí dvě vlastní blbostí nerozbil, tak zcela určitě tu prostřední mám dodnes. Byla to 1999 GLXi 1.3MPi s ECU, sáním a výfukem od Jandy /CimbuSport/. Všecky tři byly a ta třetí ještě je skvělé auto, tentýž model a stejně upravený jako předchozí, na kterém se při nájezdu cca 20.000/r na krátkých štrekách do 50-150km nic zásadního nevysírá, zatím nehnijí ani 5.dveře. Má doopravdy najeto /kupoval jsem od strejdy při 22.000/ 155t. km a už jsou celkem slyšet rozvody, tak to bude první větší investice. Zatím jsem kromě spotřebky měnil o vlastní vůli ze „zásadních“ věcí jen reg. alternátoru, protože sám o sobě zničehonic ujel skoro o volt a tím šla významná část dobíjecího napěťového spádu a tok předních H4 do řiti.
      Vyměnil jsem za favoriťácký, ještě PAL regulátor, vybraný z víc kusů na 14,9V. O své vůli, aniž bych musel, jsem měnil z kratochvíle podsvícení přístrojů palubky za 0,5W LED čipy 160° a kontrolky za klasické HL LED. Udělal jsem si v tom celkem slušný zvuk, který se dá poslouchat, nesere a po hrbech neskáče disk, protože rádio Kenwood s MD /deformace/.
      Z opravdu zásadních věcí ani na jedné té Feldě nebylo třeba měnit nic, užitné i jízdní vlastnosti tohoto auta mi plně vyhovují a „komfort“, dá-li se tomu v této společnosti tak říkat, rovněž. Netřeba mi 4-6 motorů a příkon 100W na manipulaci a vyhřívání každého sedáku, el. okna, el. natáčená a vyhřívaná zrcátka i centrál jsou prima a stačí mi, jak jsou. Dodělal jsem si výkonné, homologované denní LED svícení, co se zapíná automaticky a po zaparkování zhasne až za 20s, tedy dnešní obdoba hl. světel. Pomalu a se zpožděním zhasíná i LED vnitřní osvětlení, posílené osvětlení kufru, přídavné v motoru a posílené sv. zdroje couvacích světel, když už jsem v tom byl :-)Co jsem pošetřil na LED, teď projebu na H4 80/100W, páč rád jezdím v noci a rád vidím dobře a pokud možno co nejdále. Už z toho vlastně není všemi těmi doplňky, co ani všechny nechci vypisovat „normální“ Felda, ale ten spolehlivý základ tam je a to auto mi prostě vyhovuje. Tak, jako v mobilu nepotřebuju kromě možnosti volání a psaní sms nic dalšího, tak nepotřebuju infotainment, USB, TV a další záležitosti, rád se na to v klidu dívám doma a v autě se radši věnuju jemu a okolí. Je škoda, že se už přesně totéž auto nevyrábí a ani nejde koupit s nájezdem 30tkm od dědy ze stodoly, co s ní jezdil 1x týdně na nákupy, do kostela a na hřbitov – koupil bych si tohle auto zase, přestože jsem měl možnost jezdit s mnoha jinými a luxusnějšími vozy.
      Vycizelované brzdy, nějakých 115-118k, průměrných 7,5l/100 není zas tak zlé a mám-li se snad v budoucnu zabít, tak to můžu i v supermoderním autě s osmi bagy, pokud mě zválcuje přeložený kamion s chrápajícím šoférem.
      Každý máme jiné nároky a jiné představy o přibližovadle A-B a zpět a mně tohle autíčko stačí. Jezdíme v 98% jen dva a ne zas nějak daleko, klima a starosti okolo ní mi ještě nechyběly:-)
      Víc, než reklamní kecy okolo moderních aut mě sere stát, který mi co nevidět bude chtít nepřímo nařídit, že moje auto, třebaže v perfektním stavu, ale starší 15 let už defacto nebude smět na silnici. Tohle mi vadí víc, než cokoli jiného.

      1. Měl jsem Felicii r.v. 1999, 1,3 MPI 50 kW, kombi („Sport Line“) a vyhovovala mi absolutně (nejezdím dálnice) – jen, kdyby nezačala (i přes péči o dutiny) hnít (páté dveře, prahy), tak jsem se jí, po zkušenostech s předešlou Š105L (kterou jsem se snažil udržovat a bylo to stejně k ničemu – koroze vyhrála), ke své lítosti raději zbavil. Jediné, co mi na ní vadilo, byla chybějící klima. K tomu státu – ideální čas pořídit si zas auto s karburátorem :)

        1. Otec měl krátkou feldu SportLine 50kW r.v. 2000 v černé metle. Bylo to krásné auto: okna v elektrice, centrál na DO (který při koupi nefungoval, ale později jsem opravil), pásy s pyropatronami, airbag řidiče, hagusy, žlutý interiér a budíky na palubce, zpožďovač a ztlumování vnitřního osvětlení. Škoda, že ji táta zrušil při střetu se zvěří, ale i tady felda prokázala své kvality: ačkoliv šla třikrát přes boudu a byla totálně na odpis, táta z ní vylezl jen trochu potlučený od krámů, co při koulení sudů létaly po kabině.
          Tyhle vylepšené favority a felicie se mi moc líbí a jako druhé vozidlo pro poslední míli a občasné dálkové jízdy je to ideální řešení.

          1. No vidíte, já měl přesně opačnou zkušenost kdysi s firemní feldou 50Kw a také s dědečkovou 40kW. Rezly obojí příšerně, v autě málo místa, výkon nic moc. Ze stejné doby jsme měli v rodině také Fiat Punto a ten 1.2i FIRE byl mnohem lepší pohonnou jednotkou, auto promyšlenější a zábavnější. Nebo můj olítaný Citroen Xsara, dobrá protikorozní ochrana, prostor, šlo to i s klimatizací, motory začínaly na 55KW a byla jich tam kompletní řada, SchadeWerke v té době nenabídla nic podobného ani u Octavie. Chválit feldu, to je nostalgie na druhou, tou auto bylo prostě jen jednoduché, ne dobré, ne pohodlné, ne šikovné.

            1. Já bych si dovolil oponovat, to auto bylo dobré a oproti některým stejně starým fiatům, co jsem v okolí znal, bylo dost spolehlivé. Samozřejmě fiat byl pohodlnější a svezení s ním je o něco zábavnější, to jo. Taky byl hezčí, prostě italové, o tom žádná :)
              Zas na údržbu a na cesty do přírody je felda naprosto cajk, neumim si představit, že bych tam rasil něco jinýho. Pokud jste musel jezdit štreky tak to je něco jiného, občas(tak jednou za rok, za dva)jedu za otcem Plzeň – Jihlava po starej a záda mě vždycky proklínaj.

              1. Spolehlivost si na jednotlivých kusech hodnotit netroufám, u mne to vycházelo s Citroenem výrazně lépe. Dával jsem jej pryč až nedávno po osmnácti letech provozu, když začaly reznout prahy, bratr jej v dieselovém provedení dotáhl přes půl milionu km, což by by Felicie nikdy nepřežila. Ten Fiat Punto bych viděl tak na úrovni Feldy. Ale to jsou fakt jen dojmy a nemá smysl se o to přít.

                Shoda by tu spíš byla na tom, že by si dnes rád člověk koupil prosté, velké auto bez zbytečné elektriky, v provedení sedan i kombi, s benzínovými atmosférami s nepřímým vstřikem paliva o objemu R4 1.6, R4 R 2.0 a V6 3.0, vybavení stačí automatická klimatizace a tempomat. Cena řekněme 400 – 500 kKč. Ale to Vám nikde nedaj :( Buď plečka podle Dacie, nebo něco složitého a drahého. A nemůže za to vývoj techniky a vkusu zákazníků, byť posun tu také je, ale hlavně různá nařízení. Občas si říkám, že by se nám tu žilo fantasticky, kdybychom si navzájem neházeli soustavně klacky pod nohy.

                1. Jasně. Souhlas. Auta ze současné produkce mě nelákají vůbec :(

      2. Já mám auto na jezdění na výlety, na ryby a na chatu. Mam skoro to samý jako hrosan, jen r. 2000 a řada trumf line, taky 50kw mpi. Pohoda jazz. Na delší cesty nemám problém pujčit lepší auto. Samozřejmě kdyby se cokoliv změnilo a já musel jezdit denně 150 km do práce, auto okamžitě pořeším, ale já do práce autem jezdit v podstatě nesmím(pracuju s vínem), takže .. :)
        Jediný co mi vadí jsou sedačky, ty sou fakt mizerný a to že nemá klimu. Naopak řízení, chování atd. jednoduchý, čitelný, limity nízko a známý, takže je to jak nasadit bačkory.

        1. „Naopak řízení, chování atd. jednoduchý, čitelný, limity nízko a známý, takže je to jak nasadit bačkory.
          Dalsi kamikadze kandidat, ty sedacky si vubec nedovedu predstavit – v jakem stavu asi jsou.
          Ty uz prefiltrovaly kubiky metanu, vid? ;-)
          To Hyundai neda.
          ;-)

          1. Sedačky jsou v naprosto standartním stavu, náhodou mají ještě potahy navíc, takže jako nový. Ono za 16 let naject 140 000, to opravdu není moc. O hyundai se tady opravdu nikdo nebavil, pouze jsme si notovali o tom co nám vyhovuje a co ne. Kdybych si mohl dát do felicie sedačky z hnůjdaje, uvítal bych to.

            1. @shifty 17.8.2016 v 11:11
              „Jediný co mi vadí jsou sedačky, ty sou fakt mizerný a to že nemá klimu.“

              @shifty 18.8.2016 v 21:13
              Sedačky jsou v naprosto standartním stavu, náhodou mají ještě potahy navíc, takže jako nový.

              Tak jak to je s tema sedackama?
              ;-)

              1. Já to pochopil v tom smyslu, že sedačky nejsou opotřebované, potahy jsou OK a vypadají dobře, ale blbě se v nich sedí. Což se nijak nevylučuje, že :).

                1. přesně tak

              2. Sedačky jsou vizuálně, omakově i jinak naprosto jako nové. Rozhodně nefiltrují metan v nijak nadkritickém množství oproti jiným sedačkám v jiných autech. Ale blbě se v nich sedí na dlouhé cesty, jsou moc měkké. Do 50 km ideál, pak už je to špatné.
                Ty si asi sedíš na vedení, nebo blbýho jenom hraješ?

      3. Feldu r.v. 1998 GLXi combi používáme jako druhé auto v rodině převážně na dojížďky do práce a občasné cesty do Slezska. Nemohu proti ní říci křivého slova, to auto je jednoduché, spolehlivé a pokud se na něm něco podělá, dá se to snadno opravit za pár korun. Pro tyhle naše potřeby ideální vozítko. Zcela rozumím tomu, proč feldu stále používáte, také ji dáme pryč až tehdy, nebude-li zbytí.

    5. Ale jo, stodvacy byly asi poctivy… ale lidi uz si zvykli na jinej komfort.

      Jak jsem uz psal, mam UAZ469. To auto tady asi bude dele nez ja a to se do hrobu jeste fakt nechystam. Ale… na seriozni denni jezdeni to neni. Je sice krasny, ze to natocim vzdy a vsude, projedu rekou, muzu z toho mit kabrio, nemam pasy, opravim to kladivem a kusem dratu, ale… proste je to nekde jinde, cili jeho misto je 3. auto v domacnosti. Jako auto na Postapo dobry, ale zatim zijeme v trosku jine realite.

      A podobne je to i s temi stodvacy. Jasne, ja jsem taky mel Magorita, co jsem s nim naskakal skoro 100t, byl i ve Spanelsku, stal mne 18t a fungoval bez investic ctyri roky. Auto „na stavbu“. Jenze… koho by bavilo porad v zime nastupovat kufrem. Nebo ta klima, to taky neni uplne k zahozeni, atd.

      Ja jsem svuj pristup ke kurvitkum vyresil tak, ze jsem leta pouzival americka auta. Clovek holt ozeli moderni design, jedno odpoledne stravi odstranovanim nejruznejsich varovnych samolepek, ale pak ma auto, ktere mu najede pul melounu bez problemu. I s konfortnimi picovinkami, ktere ale nejsou kurvitky.

      Novym autum se vyhybam jak cert krizi a je mi fuk, co je to za znacku. Ve vsem jsou cinske soucastky, kde obchodnim Cinana presvedcil, ze blato je take dobry material a lakovany papir je take dobry na tistaky. Proste NE a je fuk, jestli je to Schadewerke nebo Hnujdaj.

  2. Článek má dobrou známku, protože je to hate na korejce, no ok.

    1) srovnáváte sice staré, ale auto co stálo coby funglovka nějakých 800-900 litrů s autem, které jsem viděl coby nové v doprodeji za nějakých 280 kkč s 5 letou zárukou
    2) vůz vám evidentně nevyhovuje vůbec v ničem, tak proč jste si ho koupil?
    3) můj getz z roku 2003 pípák na zapnutá světla má a rovněž s klíčkem venku lze pustit jen parkovačky. Jezdli jsem i s tou „vaší“ i30 a ta to měla samozřejmě taky Ve vašem voze to asi někdo vykuchal.
    4) jestli máte ročník 2012 měl by jste mít ještě záruku, tak rychle reklamujte, co se dá

    Debata pořád dokola a nikomu to nejde vysvětlit.

    Korejci jsou lowcostová auta, o třídu výš než dacie. Když si koupím šunkový salám, nemá cenu fňukat, že to není schwarzwaldská šunka. Není. Stojí ani ne polovic. Asi jsem na tu šunku neměl, když jsem si koupil salám, mám tedy srovnávat s věcmi, na které jsem měl.

    Tyto vozy nejsou určeny náročnému spotřebiteli. Nevydrží 50 let. Nenajedou 786 000 km bez zásahu. Nežerou 3,6 l. Nezrychlují z 0 na 100 za 4,8 s. Jsou to obyčejná auta na ježdění do práce a kolem komína s rodinou, tempem dnešního provozu, levná, dělaná tak, aby vydržela cca 8-10 let a cca 150 tkm bez řešení, s 5 lety záruky. Pak vyměnit. Když si to člověk spočítá na průměrný měsíční náklad na auto, pořád to vychází výhodněji než většina ostatních. To mondeo bylo nové drahé jak prdel a teď po 16 letech je to stejný vrak za 8 tisíc jako jakékoliv jiné auto toho stáří, felicie, hyundai elantra nebo opel vectra. Taky jste měl štěstí, my měli v rodině forda 2x a bylo to poruchovější než favorit. Kolega měl Focuse Mk I, který se v 88 tkm (!) úplně rozsypal na sračky, oprava za 150 tisíc (klima, servo, okýnka, GO přední náravy, spojka, řídící jednotka, brzdy, chladící soustava, alternátor)

    Korejci taky dělají dost velké pokroky, každá další generace je o hodně lepší než předchozí. i30 MK I nebyla ještě nicmoc.

    Vrabci cvrlikají, že automobilky se dohodly a že časem na staré vergly prostě nebudou díly, nevím co je na tom pravdy, povídal mi jeden mechanik. Už teď prý spoustu věcí prostě sehnat nejde a nemají je ani poláci, což už je na pováženou. Tím se zkomplikuje balkánský způsob provozování vozidel, tedy ošlehané kouřící VW Passat a jiná „prémiová auta“ po smrti pomalu zmizí z cest. A tak pak nezbude než kupovat nové stroje a tam si zase rozmyslíte, jestli vyklopit u VW 2x víc než u korků.

    1. „2) vůz vám evidentně nevyhovuje vůbec v ničem, tak proč jste si ho koupil?“
      :-)))
      Asi obsah prasatka po klepnuti kladivkem?
      Kdyz gastarbeiter stavel dum, priority na kvalitu svezeni byly nize.
      Asi?

      Korejci delaji vetsi pokroky nez drive delali japonci.
      Ale je fakt, ze jeden prvni Lexus (pres 25 let stary) nema menenou ani jednu zarovku.
      Nevim, jestli ty nove budou zrovna tak dobre.

      Zrovna (nahodou) dneska psali jinde toto: http://www.autoforum.cz/zajimavosti/v-bmw-se-zmenila-kultura-auta-pro-ridice-ted-bude-stavet-kia-rika-biermann/

      „Debata pořád dokola a nikomu to nejde vysvětlit.“
      Amen.

    2. Diky Pospeci. Aspon tu nebudu sam branit i30cw FD. Mam ten samy povoz. 2010. 1.6 benzin. Ma stejny kroutici moment jak to mondeo mk.II a natrhnu mu prdel kdykoliv, diky kratkym prevodum. Kolega totiz vlastni pomerne zachovaly pekac zcela identicky s recenzovanym Mondeem, akorat zplynovany. 1.4 je slabsi, ale takova hruza to neni. Kroutici moment je o 20Nm nizsi. 3 rs v 80km/h to sezere a jede do 120km/h, tak predjizdim 70kare.
      Kufr i30cw teto generace je maly. Toho si ovsem slo pri koupi vsimnout. Misto na zadnich sedadlech je srovnatelne.
      Vpredu se zrejme pani manzelka roztahovala nozku pres nozku, ale dobra, asi je tam diky archaicke palubce a dvernim vyplnim pocitove vice mista, i kdyz ja to nepozoroval, jsa 173cm trpajzlikem.
      Kolegovi to Mondeo zere 10l plynu, no ale dobra, muze byt, ze jine pred smrti zere 10l babisolihobenzinu.
      Co tam blbnete s temi pasy vzadu, to nevim, me to signalizuje cervene a pipa, pouze kdyz se nekdo odepne.
      Vase verze bez vyhrevu se sklapenim je zrejme unikat, to se schvalne zeptam jestli se to tak vyrabelo.
      Ty nezhasle predni svetla mne taky nepipaji, protoze samy po case (nastavitelnem) zhasnou.
      Klima chladi. Zkuste doplnit.
      Kotouce meneny po 105.000km, desky potreti.
      Spojka v zahulu smrdi, ale zatim drzi. Smrdi vsechny.
      Mate posledni rok zaruky, zkontrolujte korozi dvernich ramecku a tretiho brzdoveho svetla, zkontrolujte zda probehly vsechny svolavacky. Reklamujte vse, budte neustupny, menilo se v zaruce ledacos, dokonce tycky stabilizatoru, coz je IMHO spotrebak.
      Zarovku v levem svetle casem zvladnete, prave musi ven. Zkuste predradne odpory 5W za par kacek, nebudete menit H7 dva roky jako ja.
      Tak stastnou cestu a kdyz tak si kupte mk III, taky rezne a jede jen 2.0 Duratec anebo novy 1.5 Ecoboost, obe mel a ma jiny kolega… A pak srovnavejte hrusky s hruskama. BTW ten prvni ho stal 3kila tri roky jety a ten druhy petpade novy ve sleve.

      1. Nevýhodou psaného projevu je to, že v něm nelze univerzální formou vyjádřit emoce. Článek rozhodně NEBYL míněn jako hate na Hyundai. Měl jsem v úmyslu jej podat jako subjektivní srovnání. Počítám, že podobně by asi z mého projevy vyznělo porovnání zmíněného mondea se služebními oktáviemi (viz např. již zméněné slabé svícení). Každopádně si stojím za vším, co jsme napsal. Zrcátka prostě nehřejí (nebo možná hřejí, ale ne tolik jako v mondeu, kde nebyl problém „odpařit“ déšť, „naše“ i30 to neumí), stejně tak za tím, že světla nezhasnou a nezhasnou a nezhasnou (ale díky za hint, ze se dá jakýsi čas nastavit, možná i vypnout — to je servisní úkon? v manuálu o tom není ani slovo). Vozidlo bohužel v záruce není. Předchozí majitel neplnil garanční prohlídky v předepsaných intervalech. Koupě i30 byla chladným a promyšleným kalkulem, nikoli náhodným impulsem. Já rozumím tomu, že si na nové vozidlo musím „zvyknout“. Ozvu se za dva roky a uvidíme, co ze svých současných tvrzení škrtnu.

        1. Ne. Musite vlezt do nastaveni pres OBD. Zkuste servis.
          Prilozte ruku na zrcatko, zmacknete vyhrev zadniho a tak zjistite, zda hreji. Dle VIN Vam zjisti zda maji…
          Nebojte se to tocit do omezovace, casem si ECU zvykne.
          S plynovym pedalem banan, to je vlastnost, stejne jako posilovac.

          1. Dobře, světla beru zpět. Nedalo mi to a hrál jsem si s tím po příchodu z práce. Zapomenutá kombinace obrysovky+potkávačky při vypnutém klíčku zhasne. Asi po minutě. Při mé obecně známé trpělivosti není divu, že jsem předtím tak dlouho nevydržel. Sice to není úplně totéž jako v mondeu, kde upozorňovák visí na obrysovkách, takže pokud ty zapomenu, dozvím se o nich (v i30 pokud je volič v pozici obrysovek, tak logicky po minutě nezhasnou, takže zapomenout to možné je), ale už jsem klidnější. Pro dokreslení situace mi během těch hrátek praskla další žárovka v levém světlometu. Tentokrát právě obrysovka. Každopádně díky za nasměrování.

          2. když jsme u těch pedálů a volantu – první auto s těmahle vlastnostma co jsem měl v ruce bylo Fiat Stilo 2002. Pedály jak by tam nebyly, volant příšerně lehký. Nadávali jsme, ale teď už to mají skoro všechny auta, tak jsme si zvykli. Dělá se to pro manželky

        2. neberte to tak, já nenarážel ani tolik na vás, jako na čtenáře a diskutující, kteří viděli „Hjůndaj je špatný áááno“, klikám za jedna a napíšu koment jaká je to sračka auto :)

          řeknu vám ještě lepší srovnání. Můj první vůz byl Fiat 125p 1971, můj druhý Hyundai Getz 2003. Ani za těch 32 let tu třídu nepřeskočil, polák byl pořád pohodlnější a měl prvky luxusu, které korejský hatchback nemá, motor měl kultivovanější projev, víc místa, osvětlená schránka, 4 popelníky, osvětlený zapalovač, kufr i motorový prostor. Megapohodlné sedačky z žíně a koženky. Ale zase pod polákem jsem ležel furt, getz 13 let bez jediné poruchy, pouze koroze.

          1. “ Ale zase pod polákem jsem ležel furt, getz 13 let bez jediné poruchy, pouze koroze. “
            Ja zase pro zmenu lezel na Polce.
            Podstatne lepsi svezeni! :-)
            Mas teda nadmerny statisticky vzorek na to, abys objektivne soudil jestli i30 je dobre/spatne auto.
            Gratuluji k vyhre ceny blbeho komentare mesice.

      2. Mám to podobně, Ceed SW, což je defacto to samé v jiném hávu. V provozu od 5/2012, jakmile vypnu motor, tak svítí max. parkovačky, po zamknutí auta i ty zhasnou, takže na světla vůbec nesahám. Pravděpodobně bude autorovi stačit pouze auto přenastavit. Jinak se porovnává neporovnatelné, porovnávat auto zaměřené na poměr cena/výkon, s 15 let starým mondeem prostě nejde. Stále platí že střední třída je střední třída. Smrad ze spojky můžu potvrdit, zejména když vyjíždím na patník.

    3. …a na meho UAZe z roku ’88 (pry…) je porad xehnani fsechno a jeste dlooouho bude :-))

      1. Do UAZu přesedám tam kde už to ani Lanďák nezvládne. Když mu typickej vohnout v Hnoji, potomek dělnické třídy, nedá přednost, nezpůsobí mu ani oděrku a může s Hnojem rovnou do šrotu.

  3. Taky mám tohle Mondeo 1.8 (liftback), taky tomu reznou prahy a zadni blatniky, takze uz pomalu cekam, kdy STK neprojde.
    Těžko, těžko se ho budu vzdávat, protože jízdně je naprosto super. Až na umírající zadní tlumiče.
    Motor má super zátah už od 1100 otáček, a i výše je to, obzvlášť na svůj věk, živý motor.
    Trochu hůř se řadí hlavně jednička, ale dá se to.
    Po Praze 9,9 l / 100 km, což při mým nájezdu a výlučně krátkých trasách je nula nic.

    1. To Mondeo, o kterém jsem psal, dostalo po 16 letech opět technickou, na dva roky, s tím, že ani jedna ani lehká závada. Má jen mííírně bublinkovaté prahy a zadní lemy (nikoliv oloupané a rezavé). Byl akorát (před rokem) problém s turbem, auto prostě nešlo za plynem, což kluci v servisu nakonec poštelovali. Motor je ovšem celkově po těch letech línější, spotřeba mííírně vyšší.
      V posledních pár letech auto bohužel dostává zahulit, jezdí několikrát denně (i v zimě), ale velmi krátké trasy. Nejhorší varianta pro tento typ auta.

  4. To neoznamovanie svietiacich svetiel je feature, alebo bug?
    Na dvojkovej oktávke sa mi to správalo rovnako, keď som mal pokazený zámok v dverách vodiča – normálne fungoval, zamkýnal a odomykal, ale nedával o tom vedieť. Po výmene (a dvoch vybytých batériách) sa všetko vrátilo do normálu.

    1. Jen špatné nastavení. Stačí přenastavit a světla se vypnou automaticky po zamknutí auta.

      1. ? To se musi zamknout auto, aby se zhasla svetla??

        1. Nemusí, stačí je klasicky vypnout. A pokud je necháte zapnuté, tak Vám to nepípá, ale při zamknutí se vypnou.

          1. Ach tak, uz jsem se lekl. A predpokladam, ze tato funkce jde vypnout take. Takze pak to funguje uplne normalne, tedy svetla zapnu a vypnu, kdyz chci ja a ne auto.

            Uplne nejblbejsi system je, kdyz se svetla rozsvecuji sama a nejde to vypnout. To vymyslel totalni debil, protoze nechapu, proc treba pri ladeni motoru si u toho musim i kurvit zarovky. Tedy… ja takove auto nemam a nechci, ale soused to takto mel na motorce. Stacilo zapnout zapalovani a uz to zralo. Pri temer vybite baterce pak no way nastartovat, protoze i ty posledni zbytky vycucly svetla.

            1. Nevím, nepátral jsem, protože mi to vyhovuje tak, jak to je, ale předpokládám že ano.

        2. jsou i horší varianty, když zamkneš auto, světla ještě chvíli svítí, aby Ti ukázala cestu domů, myslím, že se ta funkce jmenuje follow me nebo tak nějak. :-))

          1. Nevím jak u ostatních, ale u mý patnáctiletý jebky to musím výslovně chtít; po vypnutí motoru zatáhnout za páčku dálkovejch světel. Tím se na asi půl minuty zapnou světla tlumený.

            1. tak to nevím, já to nepotřebuji neb bydlím ve městě, nicméně v manuálu je napsáno, že taková možnost je. Jestli se to musí seřídit, nadirigovat nebo tahat za páčku, opravdu netuším. Ale mám 18 letý zázrak, tak to třeba bude trochu jinak. Navíc je tam jakási pseudofunkce, když zamknu auto, tak je zamčené a za chvíli se ozve podivný zvuk, podle manuálu se pak auto zavře úplně a prodleva je tam z toho důvodu, kdybych si to náhodou rozmyslela a chtěla se do auta vrátit. Tomu moc nerozumím, protože je zamčené a musím ho odemknout tak jako tak, ale třeba se otevře rychleji, nevím, nejsem chlap, takže nemám potřebu se pětkrát vracet pro zapomenuté klíče/mobil/cokoliv. :-)

        3. Sysope, predstavte si situaci, kdy v cernocerne tme zastavite, zamknete a nekam jdete a svetla zhasnou po 30sec. Kdo nechce, nemusi to mit.
          Schade tomu rika tusim follow me home.
          UAZ to asi nema, ale ten co jsem s nim jezdil pred dvaceti lety mel zase takovy vyhledavaci nataceci co jsem si s nim svitil do krovi.

          1. vím jistě, že ten název Schade opsala, protože funkce follow me je uvedena v manuálu mého bratru osmnáct let starého auta, kdy o tom Schade nepochybně neměla ani „šajn“. ;-)

          2. K tomu mám na klíčkách od auta malou diodovou baterku :)

  5. Pokud má být závěrem článku, že moderní auta jsou vesměs nudná a chybí jim cosi, co ta staší mají, pak se s autorem ztotožňuju.

    A drobná technická – Mondeo je a vždycky byla střední třída (jako Passat/BMW3), i30 je a vždycky byla nižší střední třída (jako Focus/Golf).

    1. Pravda, moje chyba, zjevně mám české názvosloví o jednu kategorii posunuté. Měl jsem raději napsat, že mondeo je segment D, zatímco i30 segment C. Podstata sdělení ale zůstává, tedy že bych čekal, že za dvanáct let intenzivního konkurenčnío boje vozidlo z nižšího segmentu přinejmenším dorovná starý vůz segmentu vyššího.

      1. Tak to není ve většině odvětví. Podívejte se na nějaký low end počítač a budete to mít podobné, bude mít problémy s věcmi, s kterými 5 let starý high end problém nemá. Zkuste si své auto porovnat s Rapidem, který je přímým konkurentem i30 a zjistíte, že máte auto, které se v mnoha ohledech může poměřovat s Octavií s tím rozdílem, že za cenu i30 koupíte Octavii tak maximálně bouranou a Rapida koupíte za stejnou cenu jen s hodně velkým štěstím.

        1. No tak s tím počítačem to není zrovna dobrý příklad… Pokud se bavíme o stolním PC na Word a IE tak snad, ale třeba u serverových řešení je 5 let doslova pravěk.
          Jedeme v režimu „3+3“ (3 roky podpory, poté mírná obměna a za další 3 roky kompletní výměna technologií) a nárůst výkonu po 6 letech je vždy kolosální a to i přes to, že i původní technologie byla ve své době hig-end.

          1. „No tak s tím počítačem to není zrovna dobrý příklad..“
            Ale je, jen ty sis to zkomplikoval sam.
            Ja ti to vysvetlim, jo?
            server farm = fleet – kazde 2,3,4 weg schmaizen, ja? raus!
            privatni pocitac = privatni auto, drzak na 5-15 let.
            Hodnotit narust vykonu pocitace po 6 letech pro psani na MS Word je intelektualni masturbace.

        2. Zkuste si své auto porovnat s Rapidem, který je přímým konkurentem i30
          Obávám se, že konkurent i30 je octavie. Že cenově vychází podobně rapid a i30 je jenom velice kulatně řečeno „seběvědomá cenová politika Škody“

    2. Tomu říkám třídní boj Vohnoutů. Kupte si Mercedesy, pak teprve pište něco o autech.

      1. „Kupte si Mercedesy, pak teprve pište něco o autech.“
        Rada, kterou treba vytesat do zuly a postavit ten obelisk na Letiste Vaclava Havla.
        Fakt jsi picus z panelakove kralikarny?
        Tak jsi byl v odboji? ;-)

        1. Mercedesy jsou levnější než Škodovky, ale asi jsem si toho všiml jen já.

  6. Ošklivé a čtenáři D-fense opovrhované diesely, nafta braná téměř vždy na čerpačkách BENZINA

    Passat 1,6 TD, r.v.1989 – dovezený 1993, do konce 2014 v ČR servisovaný jediným servisákem, který si jej 93 dovezl: značka ideál, nulová výbava kromě šíbru, spotřeba do 6 l, při vyřazení nafukovacího balonu v nádrži a dodržení pomalého obcování s pistolí na čerpačce nádrž na 90 l. Nájezd s původní spojkou, turbem a zbytkem důležitých věcí cca 480 tis. km, posléze kolem komína. Odtahalo to několik baráků a nebýt tchánovy neochoty krčit se při nastupování, funguje ještě dnes.

    KIA CARNIVAL: nulový FUN-FACTOR a typické problémy pro značku a zvláště konkrétní model, jenže zásadní oprava motoru stála relativně pár korun, 8-9l nafty pro sedmimístného stěhováka žádná sci-fi ani divočina. Pro korozi po vysoce neodborné opravě provozních šrámů předchozího majitele ve stylu epoxidový kajak začala KIA hnít, tak se koupil oplastovaný vrak (7.000 Kč)s K.O.motorem a automatem, překopávka agregátu přišla na 10 tis. Kč, v provozu déle než 4 roky se solidní spotřebou 8,5 l, ale komatózní dynamikou.

    LANCIA DELTA 1,9 TD, r.v.1998,koupená jako nouzovka při poruše KIA před 5 lety za 6000 Kč s neznámým nájezdem, následně se spotřební péčí a jediný zásadním servisem v podobě vlnovce na výfuku za 600 Kč i s prací. Lancia jezdila za 5,5 l nafty ve stotisícové Olomouci, nahrkáno 50 tis. km a prakticky bez jiných než spotřebních nákladů. Dokonce tam nebyla ani koroze, leč třídveřové auto s mizerným tapecírungem nereprezentovalo, po roce hnití na ulici sešrotováno. Po roce jsem nastartoval přes kabely a neodolal jsem vyjetí zbytku nádrže. Vím, byla to jen jinak opláštěná BRAVO/BRAVA, tedy Fiat TIPO, ale lehoučké auto se skvělým motorem a bez servisních nákladů, FUN-Faktor 100%.

    Mazda PREMACY 2,0 TD, strašně hlučný diesel, r. v. 2002, skvěle ovladatelná, spotřeba 5,5 l po Olomouci -manželka do práce, nákupy, děti do kroužků, sem tam 2*40km tchyně, za 1/2 roku 12000 km: servis začmáral rapaťákem orezliny a auto za 8100 Kč jezdí a jezdit bude, dokud se neomrzí anebo si žena začne řešit image.

    Statisticky a podle kritérií většiny čtenářů tohoto blogu bych měl u nafťáků trpět problémy a vrážet statisíce do oprav, nákupem vraků za směšné částky se vystavovat sociálnímu opovržení, prostě ekonomicky a sociálně uvadat, ale tak nějak je vše jinak.

    Služebními Octaviemi jezdím odjakživa 50-60000 km ročně a nechápu posedlost českých uživatelů uvedeným typem. U žádného jiného mnou ježděného auta mi neolezl plastový volant, čalounění nevede ke vzniku vlka nejpozději u Vídně, žádný palubní audiosystém nevysunuje CD po sérii úderů napravo u spolujezdce, atd…., každá nová má jezdit za polovinu toho co předchozí model a se skvělým zátahem odspodu. Reálně ten čtvrtstoletí starý PASSAT vážil méně, 60 kW diesel se tolik nenadřel, akceleroval srovnatelně s OCII 1,6 TD/77 kW a tak nějak mi přišel aktivně bezpečnější.

    Nejsem milovník dehtometů, řidičák jsem dělal ve Š 120, ale nikdy nezapomenu na Alfa Romeo 164 s neuvěřitelným třílitrem. Na ten benzín se v r.1991 vydělávalo těžko, ale zážitek z jízdy byl fantastický.

    1. To je všechno dieselový pravěk. Mizerný litrový výkon, pořádný kus litiny jako blok, rotační čerpadlo (tj. hloupé vstřiky), jednoduché spojky, jednoduchá turba bez variabilní geometrie lopatek. Nežralo to, bylo to poměrně spolehlivé, ale člověk zas musel být krapet masochista, nebo jezdit především v režimech, které tomu vyhovovaly, to jest dálnice.

      Míval jsem Passata 1.9 TDI PD, když už je řeč o tom TDI z devadesátých let, a i jeho 77 kW (=60+17) bylo příšerně líných. Slušně to jelo jen na trojku. Dvojka byla moc krátká, protože se to nedalo přetočit přes 4000 otáček, a na čtyřku už to zas nemělo sílu pořádně zabrat. Podobně jsem jezdil s komůrkovým dieselem (řada XUD) od PSA. V jistém režimu pěkný kopanec výkonu, ale hrozná dřina jet techničtější úseky na nějaké zvlněné jedničce, protože příliš úzký rozsah použitelných otáček.

      Tyhle motory vyplodily jen vysoké spotřební daně na paliva, nerovné zatížení benzínu a nafty a konečně poměrně volné emisní limity u dieselů. Za pár let ani nebudeme věřit, že v tom někdo chtěl jezdit. Naneštěstí nám pomalu dělají z benzínu diesely, ať už zužováním rozsahu použitelných otáček, vyhlazováním momentové křivky, anebo přímým vstřikem a zanedlouho také filtrem pevných částic a jinými chuťovkami.

      1. Pravěk nezpochybňuji, ale ten pravěký PASSAT vážil 59 kW/ 1300 kg s plnou nádrží a posádkou, aktuální OCII v nejslabším dieselu 66kW/14305 kg s plnou nádrží a posádkou. Takže 22 kg/kW z roku 1989 vs. 21,7 kg/kW u aktuálního „snu českých motoristů“ = dynamika a ani spotřeba není lepší.

        Aktivní bezpečnost se také za to čtvrtstoletí neposunula, nejede to, nijak zázračně to nesedí, ale servisní náklady total-brutal-psyscho-thrash-metal. Pravěk nezpochybňuji, ale ten pravěký PASSAT vážil 59 kW/ 1300 kg s plnou nádrží a posádkou, aktuální OCII v nejslabším dieselu 66kW/14305 kg s plnou nádrží a posádkou. Takže 22 kg/kW z roku 1989 vs. 21,7 kg/kW u aktuálního „snu českých motoristů“ = dynamika a ani spotřeba není lepší.

        Aktivní bezpečnost se také za to čtvrtstoletí neposunula, nejede to, nijak zázračně to nesedí, ale servisní náklady total-brutal-psyscho-thrash-metal. Po 4 letech a 200 tis. Kč je zadní náprava (aktuální OCII) na výměnu, spojku i autorizovaný servis doporučuje vyměnit už posledních 40 tis. km, výměna olejů po 30000 km mi nepřipadá adekvátní. O pasivní bezpečnosti se tady rozohňovali jiní a fundovanější, stará vražda shnilá na bramboračku s mizerným výkonem si žádá zkušený prvek mezi pedály a volantem.

        S Deltou jsem se loučil nerad, protože měla sportovní image brutálně neodpovídající realitě a dalo se v ní relativně při 90 koních a váze 1280 kg zrychlit na tachometrových 195 km a GPS potvrzených 180 km/h při zrychlení letitého vraku z 0 na 100 km/h za slabých 14 sec. Pokud srovnám s HYU I30 1396 cm3/66kW – max. 173km/hod. a zrychlení na stovku za 13,5 sec = Kde je ten pokrok?

        Genezi těch motorů jste popsal přesně, kdyby si stát nebral takové spotřební daně, vypadal by můj vozový park jinak. Jenom se nemohu zbavit dojmu, že fungující staré auto nemusí nutně být ekologickou ani ekonomickou noční můrou.

        Už se těším na synovy osmnáctiny jako záminku pro nákup nějaké Alfy Romeo s pořádnou motorizací!!!

        1. Tak tech 510k v Giulii k 18.narozeninam mi neprijde jako dobry napad… :-D

          1. K této konkrétní AR Giulia QV nesahají mé finanční možnosti, ale představuji si pro syna za 4 roky nějakou Breru. kroě krásného a podle mě povedeného auta dostane poučení, že kvůli EU-nijním předpisům se hromada už vyrobených autíček nikdy v EUROsojuzu nedostala na silnice a byla sešrotovaná.

            1. Brera k 18? Inu, proc ne, ale ta D-Fensova 147 1.6 by mu taky stacila nez se vyjezdi…
              I kdyz kundolap je kundolap…

            2. Tak pokud mohu soudit z vlastní zkušenosti, pokud chceš za 4 roky koupit synovi Breru, začal bych už teď šetřit do vedlejšího prasátka na poruchy.

        2. Máme asi hodně podobný názor, snad jen ta výměna spojky po 200 tisících a zadní náprava mne nepřipadají být tak strašlivé, ohavná je ta cena, viz dvouhmota a víceprvek u OII (který by mimochodem vydržel věky, nebýt toho, že ti lemplové tam ve výrobě šetří na mazivu u štelovacích šroubů). O olejích tu byly dlouhé debaty a vyjma několika důvěřivců se všichni shodli, že klasický olej měnit po 10, longlife po 15, je nutno zkrátit i výměny všech dalších filtrů. Ale to platilo pro staré mašiny jak pro nové.

          Má teorie ploutve vysvětlující, proč nová auta jsou tak metrosexuální, je vcelku prostinká. Auta se dnes prodávají především ženám a slušné části chlapů, kteří vystudovali humanitní obor a živí se análním alpinismem ve státní správě a přidružených oblastech. Od téhle sorty kliošů nějakou znalost techniky, radost z chytrého řešení a vůbec z dobře navrženého stroje nelze čekat. Takže auta jsou plečky s propracovaným multimediálním centrem. V M paketu se přitvrdí už tak tuhý podvozek, kožená sedadla se obšijí červenou nití a pustí se zvuk V8 do reproduktorů, športu zdar.

          Já bych to synáčkovi také nekupoval, přeci jen ten výkon je moc velké pokušení. Ledaže by syn dostal stávající rodinnou drožku a klíčky od A-R by patřily Vám.

          1. Víceprvek u OCII je příkladem kurvítka, štelovací šrouby jsou narvané na sucho z výroby.
            Jenom mi hlava nebere, proč jsem na pravěkém Passatu tahal tunu kvasu na vozíku a 4 statné chlapy do pálenice, stavěl barák a o spojce jsem nevěděl na rozdíl od OCII.
            Longlife 30000 km u soukromého auta si chválí a uznává jen mongoloidní retarda, je mi líto mladých rodin, co si koupí kvůli kočárku do kufru firemní auto OCII s nájezdem 250 tis. km (50 tis. km/rok, 5 let účetní odepisování auta), co má servisní knížku s Longlife periodou a bazarník jim slíbí 0,5 mil.km fenomenálního držáku.

            1. je mi líto mladých rodin, co si koupí kvůli kočárku do kufru firemní auto OCII s nájezdem 250 tis. km (50 tis. km/rok, 5 let účetní odepisování auta), co má servisní knížku s Longlife periodou a bazarník jim slíbí 0,5 mil.km fenomenálního držáku.

              Na druhou stranu se dle mého názoru jedná o jakousi elementární inteligenci, kdy si koupím vozidlo (navíc naprosto provařenou firemní mrdku, přestože jsou zde alternativy) na konci projektové životnosti, musím očekávat, že něco něco nebo i všechno posere.

            2. Jen k tomu oleji…ja do te sve Thalie nechavam lejt jakysi ELF olej, co ma vydrzet 30 000km a menim obvykle po 30-32 tisicich, uz se mi povedlo menit i po 38 tisisich a nepocituju zadne problem…auto ma najeto aktualne neco malo pres 250 000km, jezdim s tim vlastne pouze ve vysokych otackach, aby to vubec jelo (na dalnici obvykle nejdu pod 5 000 otacek).

              Pak vzdycky ctu, jak je nutne menit oleje pomalu co tyden a musim se tomu mirne pousmat :-))

                1. Mam tam trosku jinej motor (1,2), ale kdyby to jezdilo jeste 100-150 tisic km, tak bych byl vcelku spokojeny :-)
                  Osobne mam nastaveny limit na 300 tisicich, to bych rad, aby to vydrzelo, vse nad to je super..

                  Rozhodne na tom aute nebyla jedina zasadnejsi oprava – vlastne „nejhorsi“ oprava byla pred par mesicema, kdy jsem musel nechat vymenit olejovou vanu, pac uz z toho zacal unikat olej.

                  sam jsem zvedav, co to vydrzi, mam v planu s tim jezdit do uplneho umrti asi, penize ted rvu do jinych veci, nez je auto, no…

                  1. V zásade nezáleží na typu motoru, bude to tam vypadat podobně…

    2. souhlas, výkon se přeceňuje. Dlouhá léta jsem se pohyboval GIII 1.9D prostě proto, že jsem se s ním nemohl rozloučit. Většinu z 300.000km jsem na autě najel sám, žralo to většinou pod 5, ale nikdy přes 7, nejelo to, tahalo to vozíky, výbava byla čistá 0 (místo rádia byla šachta). Podvozek a dutiny byly prolité hned z výroby voskem (přiobjednávka prvního majitele) a následně v mé péči voskem a konkorem, kastle neměla smítko koroze vyjma přední masky, která to párkrát schytala kamínkem.

  7. Diskuse o Mondeu MkII mi pripomnela, ze v radu nekolika let se asi i ja budu muset poohlednout po novem, resp. novejsim vozidle.

    Nyni mam Mondeo (liftback) r.v. 1999, benzin, 96 kW, dvoulitr. Na dvoulitru u nastupce netrvam, ale rad bych mel neco podobne ziveho (tim nerikam, ze ted mam supersportak). Jde mi o to, abych i nadale mohl jet (jak se pise v clanku) „Jednička, otáčky až do červeného, trojka a akcelerace. Při vjízdění z vedlejší do jedoucí kolony k nezaplacení.“ a nebyl v situaci „V i30 toto nejde. Vyženu-li jedničku do červeného a řadím za tři, následnou bleskovou akceleraci nelze očekávat.“

    Samozrejme mohu obchazet autosalony a bazary, zkouset jedno auto za druhym a cist vselijake specifikace…
    Ale mel by nekdo z mistnich odborniku (to nemyslim ironicky) tip, jake auto plus minus od r.v. 2010 by mohlo byt vhodnym nastupcem se schopnosti srovnatelne dynamicke jizdy, stejne prijemnym (aspon z meho pohledu) rizenim, obdobne naladenym podvozkem a prostorem (i vzadu) k sezeni?

    Dekuji za pripadne rady.

    1. To bych taky rád věděl. Snad Mazda, ale tam mne všichni zrazují od mizerné protikorozní ochrany. Viděl jste to někdo na zvedáku?

  8. I já se musím kvůli totální korozi poohlédnout po něčem jiném. Je to převážně na jízdy okolo komína. Jsme jen dva a žena trvá na novém. Řešíme jestli KIA Rio, Opel Corsa nebo Toyota Yaris. Všechno to má obsah kolem 1.25, což by na naše poskakování mělo stačit. I výbava je plus mínus stejná. Jen ta Kia tvrdí, že záruka je 7 let, což je docela lákavé.
    Nejsem v tomhle až tak zběhlý, tak bych uvítal nějakou radu nebo tip od lidí, co do toho víc vidí.

  9. Ač jsou srovnávána auta různých tříd, každý, kdo si zvykl na auto vyrobené do r. 2000, a koupil si pak vyrobené po r. 2010, chtě nechtě srovnávat (kam se ten vývoj „posunul“) musí – v mém případě se neubráním srovnávání Renaultu Espace III r.v. 1997 2.0 8V s Seatem Leonem II r.v. 2011 1,2 TSI (ač jde samozřejmě o zcela jiná auta). Starší auta deklasuje spotřeba, prostě 10 litrů na sto, nebo 6 litrů na sto je i při nájezdu do 15 tis. km ročně znatelný rozdíl (při ceně benzínu kolem 30 Kč). Dávat peníze do LPG u 15-20 let starého auta, u kterého nyní navíc nevím, jestli mi debilové ve sněmovně dovolí jezdi už jen 2 roky, nebo se to (emise) pak zas nějak „počesku“ pořeší, to jsem nedal. Navíc i když si myslím, že z hlediska techniky není důvod, proč by Espace nejezdil i v době, kdy Leon bude už odpočívat na vrakovišti, jistoty nejsou :) Prostě jednoduchost nenahradíš fíčurami, to je vidět všude – třeba u Espace jsem doplňoval náplň do klimatizace jednou po koupi, u Leona co 2 roky (prý není divu, když u Espace je v náplni rezerva jak kráva, a u Leona prakticky vůbec žádná). Espace mám rád, protože mi nenadává, když si zapínám pásy po rozjetí (proti tomu Leon na mne řve pořád). U Espace si zapínám zadní stěrač kdy chci já, a ne jako u Leona, který mi ho po setření předního a zařazení zpátečky zapne sám. U Espace mám zásuvku 12 V pod proudem i bez klíčku v zapalování, u Espace musím dát klíček do polohy 1 (což mi rozsvítí potkávací světla – nechápu – proč tohle auto musí startovat s rozsvícenými předními halogeny, a nelze s ním stát se zapnutým motorem se zhasnutými světly? To je nějaké novější nařízení EU, nebo co?). Vím, že by možná šlo (průměrný autoelektrikář) to se zásuvkou a světly vyřešit, ale nevím proč si programátoři a technici VW myslí, že vědí lépe než uživatel, co je pro uživatele dobré! Ajťáci prominou. Dík, a hodně zdaru se všemi našimi samohyby – fajn, že je ještě můžeme mít!

    1. Presne ty ruzne „nevyzadane ficury“ mi u nekterych novych vozu vadi.

      Jinak ale se svym vyse zminenym Mondeem MkII 2,0 (1999) 10 litru nedavam (nejezdim tedy ciste mesto, ale ani netrham rychlostni rekordy) – tim myslim, ze se pohybuji pod touto hranici (prilezitostne se dostanu az nekam k 6 litrum). Myslel jsem, ze to bude treba i nizsi hmotnosti oproti Espace, ale koukal jsem, ze se to zas az tak nelisi.

      1. Espace III 2.0 8V umí jet i za 6,5 litru – dlouhá trasa ustálenou rychlostí kol. 80 km/h, ale běžně jezdím za 9,5 litru (cukačky do 12-15 km, „kolem komína“, a na to to auto není…), a to jsem dle spritmonitor.de snad nejúspornější řidič :)

      2. Co se týče spotřeby, tak ono to silně závisí na jízdních režimech. Letošní Chorvatsko tam i zpět se dálničně jelo s plně naloženým a obsazeným vozem s průměrnou spotřebou 6,8. V meziměstském provozu po silnicích I. třídy (tedy do těch 90 km/h na pětku v nízkých otáčkách) to jde i níže. Jenže současný režim je: všichni nastupovat, 10 km se jede, všichni vystupovat a to i několikrát denně. Už skoro nepamatuju, kdy jsem jel naposledy úsek delší než 50 km v kuse. Proto těch 10 l.

    2. Aby bylo srovnani fer, tak ani u Renaultu vyvoj „nespal“. Espace IV nadava na pasy, stira si zadni okno, 12V zasuvku Vam po chvili vypne i s kartou v prvni poloze a klimu je treba doplnit zhruba obrok. Nastesti se jeste delal s normalni benzinovou V6. Novy (V) Espace je opet o krok dal…

      1. taky bych si Espace od MK IV nekoupil :)

    3. Espáčů jsem měl 6 ve firmě a jednoho má dodnes bratr. Nikdy jsem nepoznal a snad už nepoznám poruchovější auto. Můžu ti jen gratulovat, pokud vše funguje jak má.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017