Silniční propadlo za tři mega aneb o tomhle ještě určitě uslyšíme - zpět na článek

Počet komentářů: 281

  1. Proč se vlastně nedělají nějaké centrální vzduchové tlumiče adaptivně řízené počítačem a místo toho v autech pořád máme ty zastaralé olejové, které jsou vždy buď moc tvrdé nebo moc měkké.
    A nebo vzducho-olejové?

    1. … samozřejmě se dělají, na hydropneumatickém podvozku jsem najezdil většinu kilometrů. Proč?

    2. Výrobci aut, kteří nabízí alespoň v jedné z jimi vyráběných řad osobních aut (hydro)pneumatický podvozek, namátkou: Citroën, Mercedes, Cadillac…

    3. hlavne bych nezamenoval „bezne“ hydropneumaticke tlumice (lidove se tomu rika NIVO) a adaptivnim perovanim a aktivnim podvozkem, coz jsou tri trosku jine pohadky.

      Ta prvni varianta umi v zavislosti na zatezi udrzovat stale stejnou svetlou vysku a to je asi tak vsecko, druha varianta umi „naladit“ komfort jizdy na „houpavo“ nebo „sportovno“ pri stale stejne svetle vysce, zatimco aktivni podvozek se umi diky senzorum „pripravit na naraz“, drive, nez k nemu dojde.

      Co ma Kabrnak na mysli je zrejme ta treti a nejdrazsi (a nejkontroverznejsi) varianta, nebot se bavime o hydraulickych tlumicich s aktivni jednotkou, schopnou je natlakovat podle okamzite situace (pouhy ventil menici prutok oleje ala VW nebo BMW nebo Cadillac prepinajici mezi Sport a Comfort by asi nestacil), coz je featura mozna tak mercedu CL v priplatkove vybave.

      Jenom pro doplneni, existuje jeste moznost pouzit v tlumicich elektricky linearni motor, pripadne rozptylit kovove castice, ktere meni viskozitu oleje pomoci privedeneho elektrickeho napeti. Stadium vyvoje ve fazi konceptu a asi nejseriozneji se s tim pocita u Audi.
      Duvod je nasnade. Je to drahe , sere se to a opravit to nejde.

      P.S> Silne zjednodusuju, neb toto tema je na dva semestry se spoustou odbocek, slepych ulicek a historickych zajimavosti.

      1. Se vzduchovým podvozkem – asi tím jednoduchým – jsem měl zkušenost v Lincolnu TownCaru někdy z roku 2005, byla to ta předposlední verze před koncem výroby. Strašně se mi líbilo, jak kola duněla ve výmolech, ale karoserie se skoro ani nehnula. Pak jsem měl parákrát na projetí půjčený Cadillac STS SeVille, taky někdy z roku 2004, ten měl adaptivní podvozek v tom smyslu, že držel stálou světlou výšku a dal se přepínat jeho komfort. Bylo to fajn, ale když jsem zjistil, co stojí ty tlumiče, nadšení mě zase přešlo :). Rozhodně bylo poučné si prohlédnout konstrukce podvozků těch dvou aut.

  2. Tak na tohle se může celkem snadno rozsekat nějakej lehkej skútřík. Už se těším na ty žaloby…

  3. Tak mne napadá pánové, co takhle panu dodavateli zavolat? A říci mu svůj názor na jeho způsob obživy… Cyklon B také někdo vyráběl, že?

    1. vyráběli ho pro čištění s dobrým úmyslem.

      1. Na hubení hmyzu (třeba „plynování“ štěnic). A pořád se vyrábí a používá.

        1. Tož pan inženýr asi také zařízení chce dodávat s dobrým úmyslem… Minimálně aby nakrmil svůj hladový krk.
          Leč možná by mu pocit z dobře vydělaných peněz trošku zhořknul, když by mu pár (desítek) lidí zavolalo svůj názor na jeho „podnikání“.

          1. Rozhovor:
            Kamarád 1 (projektant): „A teď pořád kreslíme nějaký krabicový supermarkety, už to nechci dělat.“
            Kamarád 2: „Proč? To nemůže být nic těžkýho, prostě jen řešíš jak jsou pokladny a kolik regálů…“
            Kamarád 1: „A jinak je to krabice…“
            Já: „A co ti na tom vadí, chtějí krabici, zaplatí krabici, nakreslíš krabici…“
            Kamarád 1: „Tebe by taky nebavilo dělat něco hnusnýho…“
            Kamarád: 2 „Já myslím, že tohle právník nepochopí.“

            1. Kolikrat uz jsem si rikal, ktera prace je horsi. Jestli pravnik, nebo kundolog.

  4. Kurwa tohle už je úchylárna, ale co čekat když se nečeho chytnou úřady…
    Co tak tam rovnou dát bombu s rychlostním čidlem a nějaký penetrátor?

    Každý klacek má dva konce: Jsou totiž vypatlanci kteří z bradlečáku jeli 150, a kdo to tam zná ví, že takoví by potřebovali doživotně sebrat papíry a za katr.
    V lomničáku samá díra, místni řvali tak se to spravilo a teď zase řvou, že se tam jezdí závody, kopec je to jak kráva sám bych tam měl strach jet i těch 50
    že přejedu nějaké děcko.
    Co s tím? Prahy, kamery, radary, propadla?
    Nestačilo by myslet na to, že nejsem na silnici sám?
    Když chybí elementární ohleduplnost všech účastníků provozu, pak se toho chytnou ještě větší prasata bohužel.

    1. To je tím, že místo prevence je tu jen samá represe. Kdyby Ťokové, Humlové a jim podobní ichtylové tu snahu, kterou investují do šikany řidičů, dali naopak do preventivních programů, bylo by lépe. Za komančů to fungovalo poměrně slušně, to by měl vědět aspoň soudruh esenbé Huml: různé dopravně vzdělávací akce na školách, nějaký ucelený systém veřejně přístupných školení na polygonech a školách smyku, aby se mladí vyblbli a tak. To by IMHO nějaké slušné výsledky mohlo přinést.
      Bourat se bude pořád, to nevymýtí ani trest smrti za nastartování motoru a kreténi za volantem budou taky pořád existovat. Jenže tupá represe Ťokovo střihu počet těch řidičů-kreténů rozhodně nesníží, naopak se k nim připočítá i většina dopravky s ministerstvem dopravy v čele :(.

    2. Co s tím? Prahy, kamery, radary, propadla?
      Pane kolego, uklidním Vás, že v celé Praze jsou ve formě děr propadla již dávno naistalována..:-)

  5. Něco mě napadlo.

    Fascinuje mě ten způsob vytváření překážek na silnici pomocí petic, navíc ještě tak slabomyslně formulovaných.

    Jak by ovlivnilo rozhodovací pozici silničního správního orgánu a obce, kdyby se jim tam objevila petice obsahující například několik set podpisů požadujících zvýšení nejvyšší dovolené rychlosti na 70 km/h, protože v souladu s pravidlem 95. percentilu je to legitimní, zákon to umožňuje a v daném místě nedochází k nehodám způsobeným rychlostí jízdy. Za druhé, petenti rozhodně odmítají záměr instalovat tam nějaký švedský buzerátor, protože se jedná o zařízení, které zákon nezná, popis jeho funkce v dokumentaci je vágní, rizika z něj plynoucí nebyla transparentním způsobem analyzována a může ohrozit zdraví a majetek osob, bez ohledu na to, zda jedou rychle nebo ne.

    Dejme tomu, že něco takového zorganizovat je zcela v našich silách.

    Argumentace veřejným zájmem tak v podstatě přestane existovat a zbyde tady pouze zájem pana Čady testovat buzerátor na lidech.

    Váš postoj?

    1. Bude ta petice mít nějakou váhu, pokud bude podepsaná převážně lidmi, kteří tam nebydlí?
      Za mne: kam se mám podepsat?

      1. Podle mě je jakýkoli řidič bez ohledu na to, jak často tam jezdí, stejně pasivně legitimován jako osoba s trvalým bydlištěm v nějakém okolním domě. Tam také není záruka, že tam skutečně přebývá. Stejná logika se uplatňuje v případě napadání opatření obecné povahy, ze kterého plynou povinnosti všem řidičům a proto jej také kterýkoli řidič může napadnout.

        1. Zastupitelstvo asi nemá povinnost se zabývat peticemi, zejména pak od cizích lidí. Kompletní podklady jsem poslal na osbid,mobilita2014 a road-fens, třeba nad tím nějakého právníka napadne, jakým směrem jít. (schválení krajem, přidělení dotace, povolení propadla v CR…)

          1. Zastupitelstvo ne, ale instalaci toho zázraku jim musí někdo schválit (v tom už ten policajt, co zamítl semafor, nefiguruje?), takže když se schvalovateli na stole objeví petice proti, nemůže tvrdit, že jednal ve veřejném zájmu. Aspoň tak si vykládám D-Fensův návrh.

            1. Lepší munice než petice z webu paragraphos.pecina.cz

              „Jedním z principů demokratického právního státu je totiž zákaz trestu bez zákona, nulla pœna sine lege. Což platí dokonce i na jižní Moravě.“

              1. Jo, to nás taky učili. Ale jistě si pamatujete na presumpci neviny nebo bankovní tajemství. A kde je jim konec?

    2. A kdybyste měl malé dítě – prvňáčka, který musí takovou silnici denně sám přecházet
      – podepsal byste petici?

      1. Dojemné. Například já bych to dítě naučil správně přecházet silnici, než abych se zabýval takovýma volovinama.

    3. Předpokládám, že máte lepší možnosti než já to zjistit „u zdroje“ (ne v Braníškovicích, samozřejmě), nicméně zkusím udělat totéž přes známého zastupitele. Nemá cenu to zkoušet blbě, chce to teoretickou přípravu pro maximalizaci šance na úspěch. Současně stejně, jako je prdelákov typu Braníškovic ideálním cílem pro „success story“ dovozce, je to i dobrý cíl pro protiakci, výsledky by bylo možné využít v budoucnu i jinde (např. způsob „vytření si zadku“ s daným papírem, použitá argumentace atd. by mohly vést k úpravě tak, aby uspěly v případech jiných – a důležitějších, protože co si budeme povídat, tahle sviňárna má díky korupčnímu (dotačnímu) potenciálu slušnou šanci zamořit i mnohem frekventovanější komunikace).

    4. Ci je ta komunikace? Obce, nebo statu?

      1. Kraje

        A dotace jde z MAS Podbrněnsko – slunečný kraj

        Kraj se vyjádřil k semaforům i radarům tak, že na to nemaj, ale nemaj nic proti aby si to obec pořídila za své. Stanovisko k pasti na mamuty bude předpokládám podobné – když nás to nebude nic stát, klidně kopejte.

  6. Já myslím že řešení problému je potřeba hledat v historii.
    Problém výstavby lidských sídel je o tom, že každý jouda si postaví barák u silnice, né proto že je tam levnej pozemek, ale proto, že jsou blízko inženýrské sítě včetně komunikace. je jen velmi málo lidí co si postaví barák mimo obec a pak se teréňákem brodí bahnem domů. Nikdo totiž není tak bohatý aby si stavěl asfaltovou silnici k baráku v ceně několika jeho domů.
    A tady vlastně už od začátku začíná onen problém. Postaví si barák na konci slepé ulice. A je spokojenej a nikdo mu tam nejezdí. Za nějaký čas, jak se civilizace rozrůstá, slepou silnici protáhnou a na konci slepé ulice si další člověk postaví bydliště. A tato komunikace se zase za nějaký čas posune dál. Problém je že ten kdo si postavil jako první na konci slepé už nebydlí na konci slepé, ale má tam slušnou dálnici kam jezdí ti co postavili dům po něm.

    A přestane se mu to líbit a začne to řešit. Vím je těžké někomu vysvětlit aby se vystěhoval, ale správné to je. Jenže také správně by ten člověk měl mít možnost zažalovat někoho kdo za jeho situaci může a to je světě div se úředník, který bere dost peněz a přitom se s ním skoro nikdo nesetkal. Mluvím o úřednících z oboru územního plánování, to jsou lidé, kteří měli nejprve říct člověku, že si nestaví dům na konci slepé ulice, ale že tama povede dálnice. A i kdyby to řekli tak je to zase pozdě, protože ten člověk by měl mít nějakou možnost zjistit plán rozvoje komunikací ještě dřív než pozemek koupí. A to je oč tu běží.

    Prakticky zde chybí koncept nejen veřejné dopravy, ale zároveň tady chybí i koncept zasíťování pozemků. Jsme v jednadvacátem století a já nevím co v pozemku vede!!!! Je pro mě dodnes nepochopitelné, proč musím žádat o informace o sítích všechny možné a nemožné ba dokonce i zrušené firmy provozující nějaké sítě technického vybavení jaké sítě kudy vedou? Na stavebním úřadě krávy po mateřské to samozřejmě neví, ty tam jsou jen kvůli tomu aby buzerovali lidi a omezovali je jak za komunismu. Ale proč neexistuje nějaký centrální registr toho kde co vede?
    Ale jo papaláši to vymsleli, vymysleli zákon že, se bude vše zapisovat do katastru nemovitostí. To je fajn, když se síť zakreslí do mapy jedna přes druhou v půlmetrových pruzích bez detailů co to je za síť, kudy přesně vede, koho mám kontaktovat na vytyčení, fakt úžasné a funkční. hlavně kdo bude hlídat jestli ta síť tam není zrušená třeba? Prostě tady chybí nějaký mozek, centrální registr lidstva, který by plánoval dopředu. Protože všechny příměstské oblasti vlastně stejně dopadají tak že je potřeba poté stavět obchvaty a za nějaký čas obchvaty obchvatů místo toho aby se třeba uměle zatrubnila nějaká komunikace a lidé by tak nerušeně mohli žít v klidu a pod nimi by mohli lítat auta třeba 300kmh.
    Pokud něco takového nebudeme mít, tak bohužel budeme žít ve věčném kolotoči toho, že tak jak se budou rozšiřovat příměstské oblasti, bude nám trvat dýl a dýl dostat se do centra města až ho jednou opustíme, jako třeba já, brno pro mě končí velkým městským okruhem a co je uvnitř, mě nezajímá. Všechny důležité instituce jsou na tomto velkém městském okruhu a do města jdu pěšky jen jednou za rok podívat se na vánoční trhy a na moje sociální dávky převlečené za zdravotní vyplácené hnědomrdkám. Zrovna dneska na poště byla cigánská rodina na poště a nervy tekly. Nový kožený boty, pěkný rifle, bundička s kožíškem a dvě černý zkurvený děcka taky bundičky s kožíškem. A já tady třu bídu z nouzí a jedinou zábavu kterou mám za celej den je jít se psem ven a pak nadávat lidem v diskuzích.

    1. Posledni tri vety … to je ciste ze zavisti?

      1. jo že mají peníze na věci na které já musím šetřit rok, že mají spoustu volného času, žádnou zodpovědnost, děcka…

        1. Jaký problém – nakoť si 8 detí, nechaj sa vyhodiť z roboty a presťahuj sa k hnedomrdkám do ich obytných priestorov. A hlavne – naštuduj si poriadne všetky dávky ktoré môžeš dostať a podmienky za ktorých tie dávky dostaneš. A budeš tiež mať nové rifličky, bundičku, kožíšek a bohvie čo ešte. Jaký problém?

          1. …a ktera organizace presne bude bojovat za jeho prava? Gadzoa?

            1. Poznám kopec ľudí čo majú viac pigmentu a po takých 2 týždňoch bez vody a nejakom jazykovom tuningu či rýchlokurze by ani úradnička na sociálke nevedela, že jedná s gádžom – takže žiaden problém tam nevidím. Ale treba mať ozaj znalosti v tom kde a aké dávky rozdávajú.

    2. Prakticky zde chybí koncept nejen veřejné dopravy..
      – to jsou svatá slova, naprostý souhlas.
      Těch konceptů tu chybí bohužel více, mám pocit že ve všech rezortech.

  7. Co ta zakrytá díra pro servisní nástroj, v dokumentaci k ní moc info není a vzhledem k mechanismu a fotkám taky nebude úplně mělká, nedala by se tam dostat tyčovina a spřáteleným truckem / traktorem pomocí páky (dané délkou tyčoviny) arcibump nadzvednout? S tímto směrem síly bych řekl moc nepočítají a asi by si to díky nemožnosti objetí a frekvenci provozu vyžádalo akutní opravu. Taky nejsou moc specifikovane ty odtoky, treba by se daly ucpat napr. montazni penou.

  8. Brnkněte všichni Ing. Debilovi Čurákovi a poděkujte mu.

    1. Nepíšu to samé o něco výše? ;-)

      1. Jasně ale říkáš mu dodavatel… Čurák je výstižnější.

  9. Pro zajímavost: měření rychlosti na bezpečném místě v zájmu obecní pokladny už dorazilo i do Spojených Států; ovšem tam lze bránit se alespoň soudně (a z věci nakonec vyrejžují nejvíce advokáti): http://www.autoforum.cz/zajimavosti/soud-naridil-mestu-vratit-ridicum-penize-z-pokut-za-rychlost-z-velmi-prosteho-duvodu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017