Šílený střelec Ed Funsch (X-Files S02E03)

Featured Image

Máme silvestr a tak se budeme dívat na televizi. Pokud už vás nebaví rádoby zábavné alkoholické pořvávání Vladimíra Menšíka a jeho vtipy, které jsme mohli slyšet loni, předloni, před deseti i dvaceti lety, tak doporučuji si opatřit jeden díl seriálu Akta X, jmenovitě třetí epizodu druhé série (S0203) s názvem Blood.

Já jsem velký fanoušek Akt X a druhou a třetí řadu pokládám za pomyslný vrchol seriálu. Pak se celý projekt začal zamotávat do vztahů mezi hlavními hrdiny a začal být nesrozumitelný a rozvleklý jako písně Anety Langerové. Většinu kultovních epizod najdeme právě ve druhé a třetí řadě, ačkoli si myslím, že jsem si právě řekl o kritiku příznivců například páté série. Třeba takové Poslední spočinutí Clyda Bruckmana (S03E04, Clyde Bruckman´s Final Repose, do češtiny tehdy nesprávně přeložený jako Poslední omyl pana Bruckmana) je naprosto geniální kousek. Níže referovaná Blood sice nemá tak dobrý scénář, ale jsou v ní zase jiné skvělé momenty, které samy o sobě zajišťují, že seriál nikdy nebudou reprízovat, jak si také níže ukážeme.

Vzpomněl jsem si na epizodu Blood hned, když se začal přetřásat telegramový účet Davida Kozáka, zbabělého šíleného střelce z FFUK. Víte, on byl vysoce inteligentní vlk samotář, napsal lepší diplomku o Polsku než nejpolštější Polák, ale dopředu popsal svoje zločiny na Telegramu, navíc pod svým jménem. To mi nepřipadá jako nápad superinteligentního premianta z FFUK. Jestli ano, tak chtěl ohledně blbosti dohonit toho amerického retarda, co točil na youtube videa o tom, že povraždí svoji rodinu a bude se živit loupežemi, zatímco si stavěl v lese zemljanku, a ve videu dostatečně přesně udal její polohu, aby si ho tam potom mohli dojít vyzvednout. Policie, která monitoruje sociální média a běžně si předvolává občany za komentáře k nevhodným příspěvkům na kriminálku, si ničeho takového nepovšimne, a žádný angažovaný whistleblower ji na to neupozorní, přestože kanál má přes tisíc sledujících. Celý tenhle zmrdcasting je v ruštině, navíc ve velmi dobré ruštině, přičemž si nikdo nedovede vzpomenout, že by David Kozák ovládal tak dobře ruštinu. Navíc tento pozoruhodný počin na poli sociálních médií někdo nejdřív znepřístupnil a pak smazal, a to prokazatelně po Kozákově smrti. Asi duch. Ale spíš si myslím, že je to součást nějaké paralelní hybridní operace, podobně jako toto.

Je to všechno samozřejmě zajímavé, ale není to nic proti tomu, když na vás promluví mikrovlnka skrze sedmisegmentový digitální displej a sdělí vám, že musíte zabít policajta.

Obyvatelé městečka Franklin v Pennsylvanii jsou šokování sérií vražd, které nelze ničím vysvětlit. Jejich scénář je podobný. Dosud bezkonfliktní jedinec začne vraždit lidi kolem sebe. Tak se například stane, že realitní agent holýma rukama povraždí čtyři lidi kolem sebe ve výtahu a nakonec je sám zabit. Místní policie si neví se situací rady, tak je na scénu přivolán agent FBI Mulder, specialista na psychologické profilování, což v tomto případě nedává příliš smysl, protože pachatel je mrtvý. Mulder si povšimne, na místě činu je vždy přítomno nějaké rozbité elektronické zařízení mající zobrazovací jednotku.

Celou epizodou se prolíná příběh Eda Funsche. Ed je chlapík středního věku, který jednoho dne dostane padáka ze své práce v poštovní třídírně. Jeho práce spočívá v tom, že přepisuje směrovací čísla z dopisů do jakéhosi automatu s displejem. Poté, co se dozví nepříjemnou zprávu, vrátí se ke svému automatu, a právě když se dopracuje k dopisu s česky znějícím adresátem jménem Jan Kobylka, mu červený sedmisegmentový displej ukáže nápis „Kill ´em all“.

Série vražd mezitím pokračuje. Paní McRobertsová si jde vyzvednout do opravny svoje Volvo, které tam musela dát na výměnu rozbité zobrazovací jednotky přístrojové desky. Mechanik se k ní nechová hezky a na displeji v dílně přítomné diagnostiky se začnou zobrazovat pokyny, které v paní McRobertsové postupně vyvolají dojem, že ji mechanik chce znásilnit a má ho tedy raději preventivně zabít. Ve skutečnosti ji hraje pornoherečka Ashley Gere a obavy ze znásilnění ztvárnila asi ve svém životě poprvé. Mechanika zabije takovou tou násoskou, kterou se čerpají kapaliny ze sudu.

Tlak na Eda se stupňuje. Ed trpí hematofobií, má strach z krve. Pokaždé, když někde přijde nahodile do kontaktu s krví, začne vidět zprávy na různých elektronických zařízeních. Už už to vypadá, že se stane něco hrozného, protože ho bankomat instruuje, že má sebrat zbraň hlídači a všechny pozabíjet. Nicméně tentokrát ještě nedojde na nejhorší, protože Ed napadne bankomat a hlídač rozbíhající se násilný útok ukončí.

Pani McRobertsová a atypické poškození jejího auta je pro Muldera nejsilnějším vodítkem. Spolu se šerifem ji navštíví doma a zajímají se o důvod, proč musela svěřit své Volvo do opravy a za jakých okolností v něm byl zničen displej. Paní McRobertsová si během interview ohřívá snídani v mikrovlnce a mikrovlnka má taky displej. Na něm ta milá dáma uvidí pokyn, že má oba muže, jak Muldera tak šerifa zabít, což se vzápětí vydá realizovat pomocí kuchyňského nože. Srazí na zem a zraní Muldera, ale nepovede se jí to dokonat, protože jí šerif zastřelí. Mulder je tedy zpět na začátku.

Mezitím dorazí výsledky zkoumání chemických substancí na těle realitního agenta, který povraždil své spolucestující ve výtahu, a zjistí, že se jedná o látku chemicky podobnou LSD, označovanou LSDm. Mulder víceméně náhodně zjistí, že ve městě a okolí dochází k postřikům zemědělských plodin nějakou blíže neurčenou látkou. V této souvislosti vyhledá konspirační teoretiky z redakce časopisu Lone Gunmen. Tuto partičku jistě netřeba divák Akt X nijak zvlášť představovat. S Frohikem vymění noktovizor za telefonní číslo Scullyové a také se mu dostane zevrubného vysvětlení ohledně fungování postřiku rostlin látkou LSDm, která je údajně neškodná a nemá vedlejší efekty. Ta má v případě aplikace na rostliny vyvolat v hmyzu strach a nutit ho odletět. Lone Gunmen pochybují o nezávadnosti této látky, stejně jako byly téměř 10 let za zcela neškodné a dokonce prospěšné považovány postřiky DDT, až dokud nebyla zjištěna a potvrzena jeho škodlivost. Langly mu dokonce přehraje videa, jak autority rozptylují DDT ve veřejných prostorech na šťastné a rozesmáté ženy ve výletním autobuse nebo na děti skotačící v bazénu. Pokud to někomu něco připomíná, je to jen náhoda, ty vakcíny samozřejmě také nemají žádné vedlejší účinky a zachránily milióny životů.

Vyzbrojen noktovizorem se Mulder vydá sledovat praxi rozptylování chemikálií mezi lid, jenže náhodou je sám tím svinstvem postříkán, protože ve Franklinu se rozhodli pro plošnou aplikaci pomocí vrtulníku. Zástupce místní správy Larry Winter však tvrdí, že k žádným postřikům nedochází.

Ed Funsch se vydá žádat o místo v obchoďáku. Místo sice nedostane, nerudná černoška ho odbyde a jde na oběd, ale zato tam mají televize s velkými barevnými obrazovkami. Ed obdrží nadkritický příděl sraček z televizního hnojometu. V rychlém sledu jsou mu zobrazeny záběry různých násilných nepokojů, konfliktů, výbuch farmy ve Waco, bílý Ford prchajícícho O.J. Simpsona, Charles Manson a další. Scéna s Edem stojícím před obrazovkami ládujícími do něj násilí je pravděpodobně nejsymboličtější vizuální scénkou celého dílu.

Nicméně i Ed obdrží instrukce, stejně jako všichni ostatní. Udělej to, jdi zabíjet. Obchod se zbraněmi je hned za rohem.

Insekticidem zasažený Mulder postupně zjistí, že sám vidí věci, které předtím neviděl, například podprahové pokyny v reklamě v televizi. Spolu se Scullyovou se dopracují k teorii, že postřik proti broučkům akceleruje u lidí jejich fobie, třeba klaustrofobii nebo strach ze znásilnění, které v sobě pachatelé zločinů nosí, zatímco z displejů dostávají podprahové pokyny, jak tuto situaci „vyřešit“, tedy zpravidla masovou vraždou. V podstatě jsou tedy pachatelé sami oběťmi řízeného experimentu, který provádí nějaká třetí strana, implikuje se, že vláda. Mulder přitom pronese osudovou větu:

„I Rusové už nějakou dobu používají špičkový metody ke kontrole chování“.

Probírají to s šerifem a zástupcem místní správy Larry Winterem, který ve finále přizná, že postřiky se provádějí z důvodu zvýšení úrody a také souhlasí s laboratorními testy populace, které se ovšem budou provádět pod záminkou měření cholesterolu tak, aby nevznikla žádná souvislost s postřiky.

Mezitím se postupně zhoršuje psychický stav Eda, který demoluje elektronická zařízení ve svém domě. Mulder a Scullyová už ho doma nezastihnou, právě se chystá z ukradené kulovnice vystřílet dobročinnou akci spojenou s dárcovstvím krve na nedaleké univerzitě. I zde jede policie nejprve do nesprávné budovy a na správné místo dorazí až poté, co střelba začala. Ed naštěstí nestihne napáchat mnoho škod.

Když už je po všem, vytáhne Mulder svůj mobilní telefon s vysouvací anténkou, opět kultovní X-files artefakt, a na displeji uvidí

ALL DONE.

a po chvíli BYE-BYE!

Na což Mulder zírá jak tele na nový vrata.

Epizoda Blood je k nalezení na internetu. Čtrnáctiletému testovacímu subjektu to trvalo dvacet minut i se stažením, a stáhnout si to je nejspíš nezbytné, protože jak jsem uvedl, reprízovat se to asi nebude, a vůbec už ne šestkrát ročně, jako S tebou mě baví svět. To už by také mohli odvysílat druhý pilot z roku 1998, kde doktor Alvin Kurtzweil popisuje, že federální autority rozšířily virus Hanta v Texasu, aby následně mohly vyhlásit nouzový stav a převzít kontrolu nad společností. To už ani není konspirace, to je zjevná utopie, že by deep state zneužil virus k posílení své moci. To se přece nemůže nikdy stát.

A hlavně nezapomeňte, je to všechno fikce. All done. Bye.

 


31.12.2023 D-FENS


Související články:

12345 (350x známkováno, průměr: 1,39 z 5)
27 412x přečteno
Updatováno: 31.12.2023 — 23:50
D-FENS © 2017