Shit alert: Müller filter

Featured Image

Pepi, ukaž co máš!

Horste, máme tady kabinový filtr Mueller Filter pro vozidla Alfa Romeo 147, 157 a GTA. Zapomeňte na filtry, které si koupíte, namontujete a na šedesát tisíc kilometrů na to můžete zapomenout. Müller filter funguje jinak. Müller filtr si koupíte, jdete ho namontovat, hodinu se s tím serete jak debil, nakonec to nenamontujete a naopak tam ještě rád vrátíte ten starý.

To není možné, Pepi. Nový filtr je vždy lepší než ten starý.

To není pravda. V čem je problém, Horste? Výměna vložky kabinového filtru u Alfy Romeo uvedených typů není vůbec triviální. Působí to dojmem, že s filtrem ventilace nikdo nepočítal a pak ho tam na poslední chvíli dodělal. Originální filtr je jednodílný a lze jej pouze vyndat. Aftermarket filtr je dvojdílný, protože by tam vcelku nešel zandat. Proč, Horste? Filtr se strká šikmo do úzké štěrbiny. Štěrbina je jen minimálně širší než filtr, protože hrany vložky filtru těsní tím, že dosedají přímo na plastovou schránku a zatěsňují tak okraje vložky, aby vzduch proudil skrz filtr a ne okolo něj, a tvůj teplej registrant s alrgií na pyl by kuckal. Znamená to, že vložka musí být rozměrově přesná a relativně tuhá, aby ji bylo možno do štěrbiny nacpat, aniž by měnila tvar. Pokud by se zdeformovala, nebylo by ani zapotřebí ji tam dávat, protože by vzduch proudil všude okolo.

Fakt je to tak těžký, Pepi?

Ano, Horste, strkání vložky do škvírky absolvuje hrdý majitel italského vozu v komické poloze s hlavou na podlaze někde v místech, kde má spolujezdec nohy. Tato činnost zejména nečiní potíže hadím ženám a lidem, kteří mají dva lokty, protože ke štěrbině je velmi špatný přístup.

Horste, teď dávej pozor. Co je hlavní slabina šmejdu od firmy Müller Filters? Filtr je tak vetchý, že jej nelze do díry nacpat, aniž by se ohavně nezdeformoval. Místy je také širší než ona štěrbina, protože filtr má nerovnoměrné okraje.

Položme si otázku, Horste. Proč je filtr tak měkký a poddajný? Rozdíl vynikne při pohledu na konkurenční, předtím osazený filtr Bosch, na obrázku vpravo:
 

 
Tvrdý papír, který je nalepený po stranách filtru a drží to celé pohromadě, je totiž velmi tenký. Na filtru Bosch dále vidíme takové jako chlopně, které celý filtr činí ještě tužším a dotěsňují ho ve schránce. Filtr od pana Muellera tyto chlopně postrádá. Na obrázku zároveň vidíš, jak se filtr od Müllerovic rodiny ohavně prohnul při pokusu ho tam nacpat. Nepomohlo ani upravit nerovnoměrné hrany filtru skalpelem, prostě je to taková sračka, že se to nedá vůbec a k ničemu použít.

A to vůbec neřeším filtrační funkci. Předpokláda jsem, že i kdyby se někomu podařilo tam ten krám nacpat, tak si stejně filtrovaného vzduchu moc neužije, protože když dokázal výrobce ojebat ty výztužné papíry, ojebal určitě i tu netkanou textilii, která filtruje vzduch. A ono také ano. Filtr Bosch má na jedné straně 24 záhybů, zatímco Müller 21 záhybů, přestože je materiál filtru Bosch tlustší. Při výšce filtru 30mm a šířce 135mm se tak podařilo ušetřit celkem 243 cm2 média, a to už je důvod, aby někdo shrábnul pořádnej bonus za vymrdání se zákaznickým ksindlem.
 

 
Pepi, to ale není možné, firma Müller filter přece není žádný garážový dodavatel, je držitelem všech možných certifikátů systémů jakosti.

Horste, a víš co? Na to já jim seru. Ten výrobek je šmejd, naprostý šmejd. Asi museli šetřit, aby měli na ty certifikáty a armádu úředníků, co se o ně stará a vytváří tu Potěmkinovu vesnici kolem nich.

Ty jsi paranoidní, Pepi. Firma Müller filter tvrdí, že dodává velkým OEM.

Horste, můžu ti zodpovědně říct, že tohle by žádnému velkému OEM nedodali, leda by to byly stejný lopaty jako oni sami.

Pepi, našel jsi na filtru od certifikované firmy Müller něco pozitivního?

Ne, Horste. Je úplně na hovno. Možná by šel použít jako stojánek na cédéčka nebo pivní tácky. Ještě jednu výhradu k tomu mám. Filtry se většinou prodávají v krabičce, aby se během přepravy nezohýbaly a nepoškodily. Náš jedinečný Müller filtr je tak nákladově optimalizovaný, že ho dostanete jen v pytlíku. Je tedy možné, že ho dostanete už zdeformovaný a nebudete ho muset ani zkoušet namontovat, budete ho moct vyhodit tak jak je, a to nikdo jiný nenabízí.
 

 

A Pepi, byl Müller filtr levný?

To nevím. Měli ho v obchodě jako jediný na skladě. Když se ale podívám do ceníku MRO Auto, tak nepatří k nejlevnějším, stojí stejně jako jiné filtry stejné konstrukce. Zmiňovaný filtr Bosch je ovšem asi o 150 Kč dražší, protože jeho filtračním médiem je sendvič tvořený dvěma vrstvami netkané textilie a mezi nimi jsou uhlíková vlákna.
 

Takže Horste, až přijdeš do obchodu a budou ti tam cpát něco s logem Müller podobně jako mně, pošli je s tím do řitě a kup si něco jiného, protože na tomto výrobku bylo kchatování kchostů dotaženo ad absurdum. Byl jsem zvyklý na to, že vykchostěné výrobky alespoň fungovaly, třeba hůře nebo po kratší dobu, ale tohle je zcela nový standard.


12.04.2013 D-FENS

12345 (6x známkováno, průměr: 1,17 z 5)
1 316x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017