Seznamte se: brnonakole.cz

Featured Image

V poslední době nabralo omezování automobilové dopravy zejména v Praze dost šílené tempo. Praha je samozřejmě první na ráně cykloaktivistům, sociálním inženýrům a omezovačům vůbec. Úspěchy nátlakových skupin pak zákonitě inspirují omezovače v dalších městech. Podívejme se spolu na Brno.

Na začátek trochu odbočím. Před časem vyrobil D-FENS jako pozvánku ke Dni mobility 2013 video, které jsem nedokázal sledovat bez vnitřního pohnutí. Před necelým půlrokem jsem z porodnice vezl svoji manželku a nově narozeného syna. Po shlédnutí videa jsem si vzpomněl na to, jak přeopatrní jsme byli během celého transportu a těšili se, až budeme v pořádku v bezpečí domova. Naše auto v tom celém hrálo prakticky hlavní úlohu. Při představě, že bychom něco takového museli realizovat nějakou emhádé nebo na bicyklu, mně jde mráz po zádech. Ten strach z prvotního převozu svého milovaného dítěte pochopí pouze ten, kdo v té situaci byl. Je potřeba si proto uvědomit, že tu s námi žijí jedinci, kteří dělají všechno proto, aby svobodu pohybu automobilem těm ostatním nejlépe zcela zakázali, protože ve městě ty auta nemají co dělat! Je na každém z nás, jak se s tím kdo vypořádá a jestli proti tomu hodlá účinně protestovat, anebo bude jen řvát, až už bude pozdě.

No ale zpět k ústřednímu tématu. Na webu hnutí BrnoNakole je k dispozici přehled úderného týmu i s fotkama. Vybírám:

1

Dopravní inženýr Bárta. Autem nečekaně nejezdí. To, že se zajímá o cyklogenerel je nebezpečnější, než si patrně myslíte. Třeba takoví obyvatelé Prahy 3 by měli o čem vykládat.

2

Luboš Kala „pracuje“ v neziskovce, kterou byste měli znát, protože si ji platíte z daní. Třeba za loňský rok dostala tato neziskovka z vašich daní 83 milionů (Článek III/A). Jmenuje se Nadace Partnerství. To není nadace pro gaye, jejich základní program je „veřejný prostor“, „zklidňování dopravy“ a „šetrná turistika, cykloturistika“.
Za sebe musím říct, že jsem dosud zaznamenal hlavně to, že šetrná turistika a cykloturistika bývají v ostrém protikladu.
Co tato neziskovka dělá? Cituji: „V Nadaci Partnerství pomáháme lidem pečovat o životní prostředí granty, odbornými službami, vzděláváním a inspirací v naší Otevřené zahradě“. V praxi se tedy část peněz přerozdělí mezi spřátelené organizace a druhou část si neziskovka nechá provoz a výplaty zaměstnanců. Pokud by měl někdo zájem, zrovna hledají manažery s flexibilní pracovní dobou. Tím jsem chtěl ospravedlnit uvozovky ve větě, že pan Kala „pracuje“.

3

Další Kala. Asi uznáte že tady dalšího komentáře netřeba.

4

Jsem rád, když že cykloaktivisté dají na veřejný web větu „Auto nemám a nechci!“, protože aspoň vím, na čem jsem. Dále jsem se nedočetl, kde pětadvacetiletá paní Lísková pracuje. Asi i v 25 letech ještě pořád něco sociálně humanitního studuje.

A tak dále. Třeba pan vegan Nečas považuje vlastnictví auta za zbytečnost. Kupodivu třeba předseda sdružení tam zapadá nejmíň; nepracuje v neziskovce a jezdí i autem. Bohužel, jeho na tom místě prezentované názory tomu neodpovídají. Auta z Brna ven, protože chce, cituji, „korzovat kolem obchodů, aniž by ho ohrožovala auta“. Chápu ho, tento koncept postupné likvidace regionálního podnikání se již v praxi osvědčil: „Méně dopravy – méně lidí – méně zákazníků – méně obchodů, služeb a zábavy – méně dopravy – méně lidí – méně zákazníků – méně obchodů – a tak kolem dokola až ke konečnému vítězství sociálně-dopravního inženýrství nad přirozenými lidskými potřebami.“

Když si budete listovat v historii aktivit sdružení, zjistíte, že se s tím neserou a jdou rovnou k věci, konkrétně se tedy snaží infiltrovat svoje požadavky na brněnský Magistrát. A bohužel, vždycky to funguje stejně. I hrstka lidí s debilními požadavky má šanci na úspěch, když přesvědčí lokální politiky, že jim nějaká další regulace a omezení přinese ovčí voliče. Je úplně jedno, že jejich návrhy většinu obyvatelstva poškodí, protože ta většina tam prostě v tu chvíli chybí. Neúčastní se debat, schůzek a lobbingu. Chodí do práce, vydělává neziskovkám na daně, stará se o rodinu, věnuje se svým osobní zálibám, zkrátka nemá na aktivismus čas. To však oni moc dobře vědí, s tím počítají, to je jejich hlavní šance na výhru.

Čeho už brněnská cyklolobby dosáhla a co se ještě chystá? Salám se postupně ukrajuje, podívejte se tady a tady. Nové cyklostezky, cyklopruhy (to se pod pohrůžkou tvrdé represe vyhradí typicky jeden ze dvou pruhů cyklistům, kterého tam ale za celý rok nepotkáte, a nejlépe třeba v nějaké frekventované ulici, jako např. v ul. Nové sady, nebo nejnověji třeba teď na Úvoze). Co upřímně nechápu, jsou obousměrky. Obousměrka znamená, že cyklisti mohou v jednosměrkách jezdit tak, jako by pro ně žádná jednosměrka neplatila. Raději no comment. Parky už nebudou co bývaly; například přes park za Janáčkovým divadlem se už nějakou dobu smí legálně prohánět cyklisté.

Úplný seznam cykloúspěchů a budoucích úspěchů zde. Podívejte také na část „Ostatní stavby a projekty kde by mohlo být zvažováno plošné zklidnění nebo pro-cyklistické úpravy“. Není to příjemné čtení.

Pokud bydlíte v Brně a nelíbí se vám představa, že
1) vám někdo zařídí to, že nebudete moci před domem zaparkovat
2) vám někdo zařídí to, že v důsledku zavírání pruhů a ulic pro automobilovou dopravu, pojedete z práce pro děti do školky déle
3) vám někdo zařídí to, že vám cyklista srazí v parku dítě, a jak je už tradičním zvykem, nasedne a ujede
pak vás prosím, obětujte tomu trochu svého času a vyslovte svůj nesouhlas.

Cykloaktivisté v Brně (nejspíš po vzoru těch pražských) semtam pořádají besedy s lokálními politiky (např. tahle z jara t.r.), kde chybí váš názor, bez kterého jistě není debata úplná. Budu vás na ně formou novinek na tomto webu příležitostně zvát, pokud se mi podaří dostat se k datu a místu konání takovýchto lobby-schůzek.


26.08.2013 Smrtihlav (acherontiaatropos@email.cz)

P.S. navštivte nové internetové fórum 30 kmh.cz – řešení dopravně-buzeračních přestupků

30kmh.cz

12345 (2x známkováno, průměr: 3,50 z 5)
456x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017