Sebeobrana jednotlivce – možnosti a alternativy

Featured Image

V uplynulých letech bylo na D-FENSově blogu zveřejněno několik článků na téma sebeobrany – jak k výběru vhodného prostředku tak k rozboru konkrétních situací. Velmi zajímavé byly diskuze pod články a názory některých uživatelů což mě nakonec vedlo k napsání tohoto článku ve kterém se pokusím shrnout možnosti které má dnes člověk žijící v ČR co se týče sebeobrany sebe a svých blízkých.

S většinou návštěvníků D-FENSova blogu se asi shodneme na tom že nejúčinnější a nejefektivnější sebeobranný prostředek je střelná zbraň. Bohužel, vysoká účinnost střelné zbraně je také na druhou stranu její velkou nevýhodou.

Pokud se zastavíte na výletě s rodinou na něco k pití v příjemné venkovské hospůdce do které chvíli po Vás dorazí parta ožralých cikánů s mačetami tak je střelná zbraň velmi vhodná a praktická. Stejně tak pokud se Vás v pozdních nočních hodinách pokusí pár feťáků se stříkačkami a noži v rukách pozvat na párty kde se máte stát hlavním zábavním programem tak je střelná zbraň přesně tím co potřebujete.

Pravděpodobnost takové situace ale není v podmínkách ČR velká. Mnohem pravděpodobnější je že budete zataženi do situace které můžeme pracovně říkat třeba „konflikt nižší intenzity“. Ožrala který se prochlastal do stavu ve kterém neví kdo je a kde se nachází ale má strašnou chuť si do někoho praštit. Tatík od rodiny kterému po několika hodinách v nákupním centru ve společnosti rozmazlených děcek a hysterické manželky hrábne a na parkovišti se změní na berserkera protože jste mu při výjezdu dostatečně rychle neuhnuli. Vzteklý vágus který nechápe že „ne“ znamená „ne“ a že se nehodláte dělit ani o cigára ani peníze. Pár puberťáků co se připili a teď se chtějí předvést před holkama. Magor který má problém pochopit že mu rádi uhnete do pravého pruhu ale nebudete to okamžitě zařezávat ve 160km/h mezi kamiony jen proto že on cítí potřebu valit to přes 200. A nebo to může být tupý pan ochranka v samoobsluze který má problém pochopit že si opravdu nenecháte prohrabávat tašku a nenecháte se šacovat jenom proto že se jemu zrovna zachtělo.

V takových případech Vám reálně hrozí fyzické napadení ale použití střelné zbraně může skončit drastickými následky. To je například přesně případ známého „Krušnohorského střelce“ – banální, směšný incident s ožralým agresivním blbcem vyeskalovaný do konce který bohužel pro obránce skončil čtyřmi lety za mřížemi.

K obraně střelnou zbraní bych napsal asi toto: máme jeden z nejlepších zákonů o zbraních a střelivu na světě tak toho využijme. Ozbrojte se a naučte se se zbraněmi zacházet a naučte to i své blízké. Co jednou máte Vám už nikdo nevezme – nedokázali to gestapáci ani komunisti a tím pádem to zcela jistě nedokážou neschopní přizdisráči z EU. Není pochyb že situace v Evropě a tím pádem i v ČR se v budoucnu nebude vyvíjet nejlíp a ty kvéry se budou hodit. Ale do té doby určitě neuškodí nosit sebou kromě střelné zbraně i něco dalšího, méně účinného a tím se dostáváme k obsahu článku…

Alarmy

Malá krabička do kapsy nebo na klíče která po stisknutí tlačítka začne vydávat hlasitý zvuk. Myšlenka je asi taková že se útočník zvuku poleká a zároveň si alarmem přivoláte pomoc. Takže v podmínkách ČR věc úplně k ničemu.

Prostředky pro zesílení úderu

Boxery, kubotany, jawary apod. Ten kdo ví jak něco takového použít už to nejspíš dávno má a my ostatní si připomeneme že 0x10=0 a poohlédneme se po něčem jiném. S jednou malou výjimkou a tou jsou taktická pera. Propisky vyrobené z lehkého a pevného kovu použitelné jako nouzová zbraň. Pokud sebou i v dnešním digitálním věku nosíte psací potřeby tak si klidně udělejte radost. Některá vypadají opravdu hezky a v kritické situaci bude taková propiska nepatrně lepší než holé ruce.
 
Plynovky

Střelné zbraně upravené tak aby z nich nebylo možné odpálit ostrý náboj. Používané střelivo má místo kulky náplň s dráždivou směsí, buď CS (klasický slzný plyn na C10H5CIN2) nebo OC (pepřové) která je výstřelem vymetena z hlavně. Zbraně jsou obvykle vyrobené z laciné zinkové slitiny, mechanismy zbraní mají vůle a spolehlivost je diskutabilní. Plynovky měly smysl v dobách kdy technologie výroby obranných sprejů nedosahovala současných výkonů, dneska nemá cenu sebou něco tak velkého a těžkého vůbec tahat. Lze se setkat s argumentacemi které na plynovkách chválí vzhled ostré zbraně a z něj vyplývající respekt který vzbudí zbraň u útočníka.  To je jistě pravda ale tato výhoda je zároveň velkou nevýhodou plynovek takže lepší bude pořídit si plynovku maximálně na vystřelování zábavní pyrotechniky a pro sebeobranu se poohlédnout po něčem jiném.

POZN: Pokud přesto po plynovce toužíte tak podle mého názoru jedna z nejlepších na trhu je tato.

Elektrické paralyzéry kontaktní

Krabička s baterií , elektrodami a spouští. Po stisknutí spouště se na elektrodách vytvoří výboj o vysokém napětí kterým je možné útočníka paralyzovat. Aspoň to tak tvrdí výrobci. A bohužel to není pravda. I dlouhý několikavteřinový zásah paralyzérem jen štípe a bolí. V případě paralyzéru se silným dobíjecím akumulátorem a v případě zásahu na krk nebo obličej je bolest opravdu velice silná a velice nepříjemná ale to je všechno. Výrobci tvrzené ohromení se nekoná. V žádném případě nebrat!
 
Elektrické paralyzéry bezkontaktní

Asi jediný takový prostředek je známý taser. Zbraň vystřelí dvě elektrody které jsou se zbraní spojené drátky. Elektrody se zabodnou útočníkovi do oděvu nebo těla a po drátcích se do elektrod pustí elektrický puls. Na rozdíl od dotekových paralyzérů taser nepracuje s vysokými napětími, ale použitý elektrický puls „vyresetuje“ zasaženému motorický systém. Výsledkem je okamžité vyřazení zasažené osoby a neschopnost jejího pohybu. To jsou pozitiva taseru a teď negativa. V ČR neprodejný, velice drahá zbraň, absurdně předražené náhradní elektrody, pouze jeden a nebo dva výstřely na zbraň a civilní verze má snížený dostřel. Po technické stránce velice zajímavá hračka, z praktického hlediska k ničemu.

Obranné spreje

Někteří je doporučují, jiní je kritizují pro malou účinnost tak jak to vlastně je a má cenu o nošení spreje vůbec uvažovat?

Předně je potřeba si ujasnit že žádný běžně dostupný obranný sprej, ať už s klasickou CS náplní nebo dnes moderní pepřovou OC náplní nedokáže útočníka vyřadit – pouze a jenom mu více či méně znepříjemní pokračování útoku. Pokud Vás dostatečně motivovaný a fyzicky zdatný útočník zatlačí do rohu s úmyslem vymlátit z Vás duši tak jí z Vás také vymlátí bez ohledu na to kolik, kam a jakých obranných sprejů na něj vystříkáte. Co je naprosto zásadní, aby obranný sprej fungoval jak má tak účinná látka obsažená ve spreji musí v nejvyšší možné míře zasáhnout oči a krční a nosní sliznici. V opačném případě účinek spreje drasticky klesá.

Tedy pokud se rozhodnete sprej použít tak musíte být po jeho použití okamžitě připraveni buď k útěku nebo další sebeobranné akci! Z výše uvedeného je jasné že sprej jako hlavní prostředek sebeobrany je vhodný jen pro osoby které z různých důvodů nejsou schopni použít cokoliv účinnějšího. Naopak je ale sprej velice skvělý jako vedlejší sebeobranný prostředek protože:

– nezpůsobuje žádné trvalé poškození, účinek začne po několika minutách slábnout a za půl hodinky je zasažený v pořádku a naprosto tedy nehrozí že budete popotahováni za ublížení na zdraví apod.

– posprejovaný útočník je zranitelnější pokud se rozhodnete k další sebeobranné akci a jen velmi těžko Vás dokáže účinně pronásledovat pokud se rozhodnete k útěku

– pepřové spreje účinkují skvěle na zvířata (podle této studie jsou spreje dokonce vhodnější proti medvědům než střelné zbraně) což z nich dělá ideální výchovný prostředek pro obtěžující a agresivně se chovající psy

– použití spreje je extrémně snadné díky čemuž je vhodný například pro starší děti

Obranné spreje se nabízejí v mnoha velikostech, malými klíčenkami počínaje a konče nádobami o velikosti hasicího přístroje. Obecně platí že čím větší nádoba tím větší dosah spreje – malé klíčenky mají efektivní dosah do cca 2m, velký „hasičák“ klidně 6-8 metrů podle typu. Co se týče náplně tak nejvhodnější jsou dnes spreje typu OC neboli „pepřáky“. Jsou účinnější než dříve používané CS a jsou zaručeně BIO :-).

Co se týče doručení obsahu tak jsou k dispozici typy: aerosol, paprsek, pěna a gel. Aerosolový oblak zaručuje nejlepší zásah sliznic a očí a tím pádem účinkuje nejlépe a nejrychleji. Bohužel je nepoužitelný už při velmi slabém větru. Paprsek má podobnou účinnost s tím že je potřeba s ním mířit a při slabém větru je stále použitelný. Pěna a gel mají zásadní nevýhodu v tom že ulpí zasaženému na obličeji a oči a sliznice jsou drážděny pouze uvolňujícími se výpary, díky čemuž mají menší účinek.

Poznámky:

Za sebe doporučuji typ „paprsek“ s tím, že pokud Vás bude obtěžovat pouze jedna osoba tak neškudlete, použijte celý obsah spreje a dopřejte řádnou koupel. Při ceně 200-300Kč za sprej je to jedno.

Nový sprej se vždy kupuje 2x – jeden na nošení, druhý na vyzkoušení.

Zásadní je výrobce spreje protože rozdíly mezi podobnými modely od různých výrobců jsou obrovské – za sebe doporučuji jednoznačně cokoliv od Sabre Red. Dva jejich modely jsem zkoušel na sobě a v uplynulých letech jsem měl já i několik členů rodiny možnost je použít – vždy se skvělým účinkem. Kolegové pracující u naší ochranky mají dobré zkušenosti s českými sprejovými svítilnami Tornádo. Naprosto nemůžu doporučit cokoliv od TW1000 (malý dosah, málo náplně) a velice zklamal i známý výrobce Mace.

Je to sprej a není to sprej, střílí to a nestřílí aneb KGB zasahuje

V dávných dobách SSSR měli sovětští pracovníci KGB stížnosti na fasované spreje (asi je lepší nevědět co z nich stříkali). Výsledkem stížností byl geniální prostředek UDAR což byla v podstatě maličká DAO pistolka která jako munici používala válečky které měly vepředu trysku a směrem ke konci dále ampulku s účinnou náplní, píst a malou dávku střelného prachu se zápalkou. Po výstřelu byla účinná látka vymetena skrz trysku velmi vysokou rychlostí (řádově vyšší než u klasického spreje) čímž 100% odpadl problém sprejů – nízký dosah a nemožnost použití ve větru. UDAR byl v prodeji civilním osobám po pádu SSSR a snad je v Rusku ještě v prodeji dnes. Na konci 90tých let oprášila myšlenku UDARu švýcarská firma Piexon a jejich produkty lze koupit i u nás na www.piexon.cz . Pro běžnou sebeobranu je zajímavý model Guardian Angel. Tento model jsem vyzkoušel sám na sobě a výhody proti klasickému spreji jsou zcela bezproblémové použití ve větru (zkoušel jsem v silném bočním i protivětru) a dosah. Nevýhody jsou jasné – dva výstřely a bratru 400Kč za jeden výstřel. Pokud není cena problém je to velice zajímavá alternativa ke spreji.

Obušky

Obušek je v sebeobranné situaci hodně moc šikovná věc. Rána obuškem bolí a to tak že pokud se dobře trefíte tak opravdu strašně. Pokud se vyhnete úderům na hlavu a krk které jsou bez jakékoliv nadsázky likvidační tak není problém během několika vteřin zpráskat i fyzicky zdatnějšího útočníka do stavu kdy se bude svíjet bolestí na zemi ale přitom mu kromě obrovských nateklých podlitin nic vážného nebude. Jedním silným úderem obušku je možné ukončit útok protože tenhle jeden silný úder je schopen snadno zlomit ruku v lokti nebo přerazit několik prstů. I krátký 40cm obušek umožňuje držet si útočníka od těla a reagovat pohotově na jeho pohyby což je velice praktické v případě různých individuí u kterých při fyzickém kontaktu může hrozit přenos čert ví jaké choroby. Pro praktickou sebeobranu a každodenní nošení přicházejí v úvahu pouze obušky skládací čili tzv. „teleskopy“. Ve složeném stavu se jedná a gumový váleček který lze švihem otevřít na plnou délku 40-70cm ocelové tyče. Pokud se opravdu chceme obuškem bránit tak je velice vhodné nacvičit si alespoň základní techniky použití obušku. Je neuvěřitelné jak po několika hodinách cvičení stoupne obranyschopnost fyzicky průměrně zdatného jedince, který nikdy před tím nedržel obušek v ruce. Netřeba se lekat, rozhodně se nejedná o žádné bojové umění, v zásadě jde o nacvičení několika typů úderů a obran plus úkrok a odskok. Naprosto ideální je dopřát si alespoň základní kurz s instruktorem a pak se hodinku týdně věnovat cvičení aby to člověk dostal aspoň trochu do krve. Pokud je možné cvičit ve dvou s partnerem je to mnohem lepší než cvičit sám. V každém případě je teleskopický obušek vynikající sebeobranný prostředek a představuje skvělý doplněk ke střelné zbrani nebo obrannému spreji.

Poznámky:

Za sebe doporučuji kalený teleskop ESP. Poměr cena/výkon/kvalita je vynikající. Naopak mě velice zklamal legendární americký obušek ASP, konkrétně jeho odlehčená verze, po pár silných úderech do boxovacího pytle se ohnul. Reklamace nebyla výrobcem uznána pro nevhodné použití.

Naprosto skvělé „obuškové“ produkty dělá firma Cold Steel – hlavně model Brooklyn Crusher / Smasher . V podstatě se jedná o baseballovou pálku z odolného polymeru, lidskou silou nezničitelnou. Do rukojeti lze snadno vyříznout drážku pro uchycení silné taktické svítilny. Když Vás pak v noci probudí divné zvuky ze zahrady nebo domovní chodby tak není problém si s +200lm světelného výkonu na věc hezky posvítit a případné vyvedení zvracejícího nebo močícího ožraly jde s tímhle mazlíkem jako po másle :-).

Nože

Tak tady to bude těžké být nestranný, protože miluju nože, sbírám nože a pochopitelně nosím nože. Na rozdíl od ostatních obranných prostředků není nůž primárně zbraň ale pracovní nástroj což nemění nic na tom že nůž je strašná a velice účinná zbraň. Troufám si tvrdit že na krátkou vzdálenost je nůž z hlediska nebezpečnosti rovnocenný střelné zbrani. Bohužel, aby mohl nůž tou opravdu účinnou zbraní být je naprosto nutné aby měl jeho majitel alespoň základní znalost technik pro boj nožem a tyto znalosti měl dostatečně trénovány. Jistě že lze použít nůž tak že s ním budu zuřivě švihat a sekat kolem sebe ale tím se řítím do průseru takže k noži jako sebeobrannému prostředku budiž řečeno asi toto: pokud u sebe nosíte nůž jako každodenní pracovní nástroj tak není vůbec na škodu vybrat si takový který půjde použít také jako zbraň poslední záchrany – nikdy nevíte co se může stát a vždycky lepší mít nůž než holé ruce. Pokud nůž běžně nenosíte je zbytečné s tím začínat.

Poznámky:

Pokud by jste někdy stáli proti noži tak okamžitě použijte nejtvrdší možnou sebeobranu kterou máte k dispozici a nebo zvolte okamžitý útěk. I na pohled neškodný malý nůž s 5cm čepelí dokáže jediným pohybem způsobit těžké zranění nebo smrt. Jakýkoliv útok nožem lze bez nadsázky automaticky považovat za pokus o vraždu! Video pro ilustraci toho co nůž dokáže (přeskočte na cca 2:50 kde začíná ukázka).

Přestože to nemohu doporučit, tak nůž na sebeobranu sám nosím. Pokud by byl zájem je možné se výběru vhodného nože věnovat v samostatném článku.

Historické zbraně chladné

Sekery, mačety, meče, kyje, palcáty apod.. Ne, nezbláznil jsem se, znám pár lidí kteří něco takového mají na obranu bytu nebo domu. V případě opravdu funkčních kousků se jedná o brutálně účinné zbraně které své schopnosti prokázaly tisíci lety používání. Nápad je to v každém případě mimořádně blbý protože jakkoliv bude psychologický efekt takové zbraně na partu sběračů kovu chycených při činu značný tak použití takové zbraně sebou ponese velmi nepříjemné následky. Zloděj posekaný jeden a půl ručákem se bude u soudu vysvětlovat hodně moc špatně a fakt že uťatá ruka stále svírá metrový pajcr nejspíš nepomůže.

Historické zbraně palné

Tady jde hlavně o perkusní dvouhlavňové předem nabíjené derringery apod. které je možné koupit bez zbrojního průkazu. Bez diskuze se jedná o účinné zbraně s tím že jejich spolehlivost při každodenním nošení bude diskutabilní. Taková zbraň má smysl pouze pro ochranu bytu nebo domu a člověka který chce mít střelnou zbraň a z různých důvodů nechce nebo nemůže si pořídit zbrojní průkaz.

Vzduchovky, větrovky, airsofty a flobertky

Pokud se jedná o zbraně které lze koupit bez zbrojního průkazu tak je úsťová energie střel z těchto zbraní ze zákona příliš malá pro účely sebeobrany. Určitě se nejedná o hračky, střela z flobertkového derringeru REX se zblízka prokouše do borové desky dost hluboko na to aby takový zásah člověka pekelně bolel a vyděsil. Vystřelení oka na vzdálenost 10ti metrů je pro takovou střelu hračka a stejně tak zásah zblízka může poškodit některou z povrchových tepen nebo žil. Zloděj chycený při činu a pokropený několika desítkami výstřelů z výkonné airsoftové zbraně skončí ječící bolestí na zemi a pod hrozbou dalších výstřelů odpřisáhne svoji nápravu a ochotně počká na příjezd policie. Přes to vše jsou tyto zbraně pro účely sebeobrany nevhodné a jejich použití má smysl jen v nouzových situacích bez záruky požadovaného účinku.

Tak a toť vše – pokud jste dočetli až sem tak děkuji a jsem rád pokud se Vám článek líbil.

Be safe, stay safe…


07.09.2014 Calhoun
 
 
 
 
 
 

12345 (19x známkováno, průměr: 2,95 z 5)
7 094x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017