Sčítání lidu – malé zamyšlení jak se nesečíst - zpět na článek

Počet komentářů: 128

  1. Poštou bez dodejky je to asi v dnešní době nejspolehlivější varianta. Škoda, že to sčítání není v prosinci :-)

  2. Navlhnout to nemusí cestou, dá se tomu pomoct už před odesláním. Gelové propisky vodu nemají rády.

  3. Tak teda sme se toho hodně dozvěděli.

    Myslim, že se na to prostě vyseru; já vlastně vo ničem nevím. S ohledem na te nesmysle se v bydlištu nezdržuju eště výrazně víc, než obvykle, protože sem vlastně asi jezdit nesmim nebo něco, ne, mám zůstat tam, kde su, něco v tom smyslu bylo voznámený, že? Pokud vím, nic ani nepříde doporučeně do vlastních ruk s dodejkou, aby mohlo dojít k fikci doručení na adrese pobytu. Tam, kde su, nejsou žádný televizory, rádia, nikdo tam nebude nic doručovat, nikdo tam ani nepříde. Žádným jiným kanálem mi nikdo nic stoprocentně doručovat ani sdělovat nebude. Sockou nejezdím, na reklamy po venku nekoukám. Čili já vo ničem vlastně nemám ponětí a nemám ani jak se to dozvědět, a sice můžou zkusit něco vo neznalosti zákona, nicméně furt musí mít přestupek zavinění a to mohl vědět prostě nemají žádným způsobem jak na mě naroubovat, protože ne kurva, nemohl. Nemám povinnost mít idiotbox, rádio nebo číst ňáký propagandistický plátky a jiný oruadní desky.

    Ale to asi nemá každej; kdo bydlí normálně v nemovitosti co je na první pohled obytná, nedejbože je to jeho, má schránku apod., tak to má blbý a tam todle asi neprojde :)

    Kdyby zkoušeli přece jenom nějaký hovna s pokutama a nevyšla by ani správní žaloba, tak to prostě nechám definitivně zlomit, jedním dopicem skončí TP na podatelně a nech mi celej stád i s jeho pojišťovnama polóbí fakt už prdel. Myslim že ty statisíce lidí, včetně většiny profesionálních dlužníků, drobnejch podvodníčků, zlodějíčků a jiné svoloče, sou z institutu TP na podatelně úřadu úplně nadšení a v zásadě esli sem se někde nespletl, tak to ani není důvodem pro odnětí zbrojáku, že? TP člověk furt má. Pak se otvírají sqělý světlý zítřky; nedobytný pohledávky ze strany stádu, jeho nohsledů a jinejch magistrátů, no už teď se topím v slzách smutku pro ty chudáky. Takovýmu drbanovi, co má pobyt na úřadě a není mu co vzít, si můžou různí šmejdi dávat třeba štyry pokuty denně a člověk je naprosto vysmátej. Todle je, v tomdle zkurveným státě, jediná opravdová svoboda, co člověku zbyla; bejt úřední bezdomovec, tak ti tendle vopíčenej stád leží u nohou.

    1. Myslíte TP na obecním úřadu? Je to asi skvělé pro lidi co zmiňujete, ale je to tak řešením na doživotí a s opravdu minimem prostředků, nebo v pořádné hospodářské ilegalitě, ne?
      V řízení, kterého se kdysi známý účastnil, se druhá strana (s TP na OÚ) zřejmě nedozvěděla o jednání a projela soud na zmeškanou nebo jak to soudkyně řekla (tak nějak), hotovo za 10 minut.
      Tohle pro obyčejného člověk, který měl jen smůlu, ale není póvl, není. Takový je pak po všemožných ubytovnách, provizóriích a dře jak barevný, resp. Ukrajinec, aby korunou po koruně se z těch sraček dostal. Tímhle se našinec odlišuje od cikánů a přiběženců – naděje EU.

      1. To se dá řešit doručovací adresou zapsanou v registru, takže počtu si klidně můžeš nechávat doručovat (anebo mít datofku). Ale obecně nejlíp se má dneska právě člověk s nedobytnejma pohledávama, dyť je to vlastně i cíl moderní ultralevice. Všechno vostatní si můžeš pronajmout, případně mít například na firmu, nemusíš nic vlastnit, tak ti nemají co vzít.

        Hele fakt, bojoval sem s různejma drbanama, v podstatě drtivá většina z nich má společnej jmenovatel to, že mají trvalej pobyt na úřadě a moře nedobytnejch pohledávek. Nemá na ně NIKDO vůbec žádnou páku, pokud fungujou s aspoň elementárním rozmyslem, drží se naprosto v klidu mimo oblast TČ, a případně, mimo rozsah škody větší než nepatrné (to se loni zvedlo, takže vo to pro ně lepší). Seriózně přemejšlím, pokud se větší část života pro vlastní duševní zdraví držím vod stádu co nejdál a chci jenom, aby mi dal pokoj, a ta svině za mnou furt leze a něco po mě chce (většinou prachy z různejch posranejch důvodů), proč do toho vlastně nejít taky. Očividně to funguje skvěle, to používá tolik drbanů, a jejich motivace je taky stejná – držet se vod režimu co nejdál, takže to asi k něčemu je, že :)

        1. Jasně. Člověku jsou tak nějak – mlhavě a asi – zřejmé výhody takového způsobu života. Je jisté, že to tak leckdo praktikuje, koneckonců, je to obdoba privatizace (též kdysi pro obyč. lidi těžko srozumitelných procesů) – šizení jen v menším a tomu odpovídajícími způsoby.
          Ale prostě na to, hanba, no, nemám. A už se zřejmě nepředěláme. Si myslím, že jestli bychom se dostali do konečných sraček (tedy že není málo co jíst, ale vůbec nic apod.), tak zajdeme, ale dělat dluhy, krást, loupit nebudeme.
          Měli jsme brannou výchovu, Svazarm, vojnu, ale tohle nás neučili. Nebylo proč. Kua, má tohle člověk zapotřebí??

          1. Tehdá byl systém nastavenej na to, esli tě milostivě někam připustil, nebo ne.

            Dneska je nastavenej jenom na prachy, protože můžeš cokoli kdekoli i bez stáda. Ale nějaká svině ti furt hrabe v kešeni, pro „trestání“ ti hrabou v kapse, dyž znáš ty správný kluky, tak pobídky a podpora sou zase prachy. No a pokud chce furt systém vyjebávat s tebou, tak todle je metoda, jak vyjebat s ním :)

  4. Kolik asi tak váží 2 nebo 3 listy papíru zastrčený v obálce oproti prázdné obálce? Nechce se mi tam dávat ani ty prázdný listy. Papír je drahej a vzhledem k tomu, že jsou zavřený papírnictví, nebudu mít za chvíli na co si psát čestný prohlášení, až pojedu třeba pečovat o broučky na Šumavu.

    1. Jo takovej dopisní papír pro leteckou přepravu, to bylo úplný hedvábí…

    2. No, když použiješ nějakou bytelnější obálku, tak…

    3. Eště bys tam mohl dát jiný listy, než listy papíru. Co třeba listí posbíraný z trávy? Anebo jim tam dej nějaký letáky, to chodí furt, aspoň to budou mít s obrázkama, tomu budou rozumět.

    4. Bezny formulare se delaji na 80 g/m2 papir. Z toho si to plusminus spoctes.

    5. A co když se na to člověk prostě vykašle a až pokud by náhodou za to někdo chtěl dávat pokutu, tak bude tvrdit, že to dal do obálky a poslal obyčejnou poštou? A asi se to někde muselo ztratit …

  5. Autore, z čeho dovozujete, že „Nicméně podle § 18 odst 4. se připouští varianta doručení na kontaktní místo, což je i ČSÚ.“? Znění zmíněného par. je:
    (1) Obecní úřad ve spolupráci s Úřadem zajišťuje

    b) informovanost obyvatel o významu, termínu, způsobu provedení sčítání a jeho organizaci tím, že zveřejňuje

    4. adresu a kontaktní údaje kontaktních míst Úřadu a držitele poštovní licence (dále jen „kontaktní místo“)

    Uvidíme, co obecní úřad zveřejní, ale IMHO mezi tím, co je „kontaktní místo“, ČSÚ nebude.

    Pokud jde o způsob vyplnění (online vs. papír), tak jsem spíše nakloněn online formě kvůli tomu, že papír bude číst sčítací komisař a kdo ví, kolik a pro koho bude dělat kopií. Můžeme se bavit o tom, komu to k čemu může být, ale jestli o mě bude informace vědět nějaký Franta Novák z ČSÚ a k tomu navíc typ prohlížeče, ISP nebo IP adresu (vše řešitelné např. použitím staršího mobilu na veřejné nebo pracovní wifi), považuji to za méně špatné než když bude mít můj formulář založený kdo ví kdo v obci.

    Současně by mě zajímalo, jestli někoho napadá, k čemu potřebuje stát například vědět, kde jsem bydlel před rokem – rozhodně se na to neptá samoúčelně, navíc debilita tvůrců je místy komická („Poznámka: Tuto otázku vyplňují pouze osoby staré alespoň 12 měsíců. Osoby mladší (narozené před 26. 3. 2021) tuto otázku přeskakují a pokračují otázkou B5“ Takových otázek je víc, rozebrání všech a jejich smyslu by bylo zajímavé (už jsem zvažoval, že to zkusím sepsat, ale tak nějak předpokládám, že na tom dělá D-F).

    A nakonec, obecně se přestupku dopustí ten, kdo nesplní povinnost „poskytnout údaje podle odstavců 1 a 2 přesným a úplným zápisem těchto údajů do sčítacího formuláře“. Takže rady o tom, že člověk má odpovídat na otázku „aktuální bydliště“ tím, že napíše trvalé, i když tam nebydlí je v rozporu s tím, že „je třeba mít jistotu, že nedostanete žádnou pokutu“. Jistě, že to nikdo nemusí řešit, ale to vše záleží na tom, k jakému zneužití dojde (a že dojde je jisté z toho, že před 10 lety jsme se smáli Slovákům, že to nemají anonymní a dnes ani jeden hlídací pes demokracie neštěkně nad tím, že je to osobní a sčítací komisař do toho bude strkat rypák).

  6. Musí se to lejstro vyplnit česky nebo je požadavek na minimálně písmo v latince a nebo to můžu vyplnit čínskými znaky? Azbuku by ti bolševičtí zmrdi ještě mohli umět.

  7. Jak je to vlastně obecně s prokazováním toho, co bylo obsahem zásilky? Když pošlete cokoliv jiného než řádně vyplněné formuláře, bude možná stačit svědectví těch bab na podatelně ČSÚ, ne? Neměl by si člověk radši sehnat vlastní svědky, kteří mu potvrdí, že do obálky vložil řádně vyplněné formuláře?

    1. Podatelna by měla obálku rozdělat, spočítat přílohy a vše označit razítkem s vyznačení dne, kdy to došlo. Pokud máte podezření, že úředník na podatelně něco změnil či zatajil, tak stížnost -> žádost o prošetření způsobu vyřízení stížnosti -> žaloba.

      1. A má ta stížnost až žaloba šanci uspět? Jde o to, kdo a jak bude dokazovat.

        1. Dobrá otázka, stížnosti budou skopnuté ze stolu. A žaloba asi moc šancí nemá, protože stěžovatel své tvrzení bude muset dokázat. Bez videa o balení a předání poště tak nezmůže stěžovatel nic. Jediný efekt je ten, že úředníci se budou muset stížnostmi zabývat a tak je to na chvíli zaměstná.

          Pokud by však skutečně došlo k zdokumentované manipulaci ze strany pracovníka podatelny, jedná se také o podezření z trestného jednání té osoby. Nicméně zase slepá ulička, protože nikdo jí neprokáže úmysl (srov. s manipulací policajta s ÚZ o odmítačce). A bez prokázeného úmyslu to spadá zpět ke stížnosti, která bude sice vyřízena kladně, ale znáte to. „Pracovnice byla na základě zjištění řádně poučena a prošklolena, jak nakládat s podáními.“ A šmitec.

          1. Jde o to, jestli tohle je opravdu použitelný způsob, jak se vyhnout sčítání i opletačkám (pokud není pravda to, co píše Cartman o jeden příspěvek níže). Ten materiální aspekt neúčasti by mě taky zajímal. Jeden člověk přece nemůže nic zásadně ovlivnit. Jednání jako neúčast při sčítání mi nepřipadá jako nějak společensky škodlivé nebo nebezpečné jednání.

  8. V medii uz probehla informace, ze scitaci komisar vam sice formulare da, ale zpet si je nevezme. Bude prilozena odpovedni obalka. Poslat prazdne formulare nic neresi pac tyto osoby budou potom vyzvany k doplneni.
    Maj to svine vychytany zatim sem neprisel na to jak se vyhnout.
    Co me utesuje, ze pri minulem scitani neodevzdalo udajne az 40.000(ale je to JPP) a pokud bylo rozdano kolem 300 a zadna v maximalni vysi.
    Zajima me materialni aspekt neucasti?

    1. Nebo vyplnit, prohnat skartovačkou, všechny ty ústřižky nasypat do obálky a poslat. Ať si úředníci skládají puzzle když je ty data zajímají :)

      Nebo se tam někde píše, že ty vyplněné formuláře musí dorazit v jednom kuse?

    2. A proč vůbec něco odesílat? Ta obálka se zkrátka někde cestou ztratila. To je vina pošty.

    3. Cartman: to jsou hezké řeči, co proběhlo médii, četl jste ten zákon? O ničem takovém tam není ani slovo. Vsadíte si na to, že to sčítací komisař udělá jinak než v tom zákoně? I on má definované přestupky.

      Netuším, jak vypadá „materiální aspekt“, ale definici, kdy se dopustíte přestupku tam máte taky.

      Zjevně jste nepochopil, že zákon při sčítání 2011 říkal něco úplně jiného. Nebyla de facto možnost pokuty rozdávat, nebylo za co – stačilo říct „poslal jsem to“ a neměli Vám jak dokázat, že jste to neudělal. Takže aplikovat jakékoliv zkušenosti na dnešní, zcela jinak definované sčítání nedává smysl. To je jako kdybyste u úsekovky argumentoval tím, že „na té ulici jsem je ještě měřit neviděl“. Well, to je klidně možné, ale dnes tam zaplatíte flastr pokaždé, takže zkušenosti z minula, kdy tam úsekovka nebyla, jsou zcela k hovnu.

      1. Fatdwi: vsadim se s Vama o co chcete, ze to bude tak jak rikam, zakon nezakon. Naroubuji na to nejake hygienicke opatreni kvuli Covidu a je to. Scitaci komisari co budou nosit formulare od dveri ke dverim jsou normalni lide, nasi spoluobcane, kteri to maj jako brigadu. Myslite si, ze aspon jeden z nich bude znat sve povinnosti nebo si precte zakon? Budou znat pouze to co jim rekne nejaky vedouci na prvni schuzce: Bezte a rozdejte formulare, kdyz nekdo odmitne tak ho nahlaste!

        S tim minulym scitanim mate pravdu.

        1. Znát své povinnosti bude, protože skládají a podepisují slib. Dá se tedy předpokládat, že poučeni budou.

          Nevidím žádný problém si formulář od komisaře převzít, pokud mě na mé adrese v době lockdownu dožene. Komisaři formuláře nevybírají, ve funkci roznašečů jsou celkem neškodní.

          1. Nomad: co to zase kecáte? Vážně „komisaři formuláře nevybírají“? Už jsem Vám sem par 18 pod jiný příspěvek dával, ale klidně to sem hodím znovu:
            „(4) Člen domácnosti, … odevzdá vyplněný sčítací formulář sčítacímu komisaři v předem dohodnutém termínu nebo jej doručí na kontaktní místo, nejpozději do 11. května 2021. Sčítací komisař nebo kontaktní místo při přebírání sčítacího formuláře v listinné podobě ověří, zda jsou v něm vyplněny všechny požadované údaje. …“

        2. Cartman: uvidíme už brzy. Jestli si těch pár řádků zákona sčítací komisař přečte, aby věděl, za co může dostat flastr, to vůbec neřeším a není to podstatné, byť to jistou důležitost mít může.

          Co podstatné je – jasně, že Vás „nahlásí“, nemusíte odmítnout, stačí, že nebudete doma. Ale co s tím má co dělat posílání poštou? A – když už jsem si přečetl i Váš původní příspěvek ještě jednou kvůli kontextu – co s tím má společného dodatečné dotazování? Přečtěte si ten zákon a ne bludy, které někdo „píše v médiích“. Dotazovat se Vás nikdo nebude, maximálně na tak na to, co jste udělal s formulářem v rámci přestupkového řízení.

          Zdroj, ze kterého jste čerpal dle mého prostě lže a snaží se vyvolat dojem (kterému jste úspěšně podlehl), že ze sčítání není cesta ven. Není to pravda, Vy buď dle zákona data dodáte a svou povinnost splníte nebo ne a v tom případě s Vámi mohou zahájit přestupkové řízení. Na základě čeho by Vás mohl někdo vyzvat k doplnění? Můžete to specifikovat?

          Nevylučuji, že něco uniká mě, takže mě to zajímá.

  9. Poslední sčítání bylo lepší – poskytovalo poměrně pěkný potenciál na znehodnocení výsledků koordinovaným vyplněním nesmyslů. Zajímalo by mě, kolik vysokoškolsky vzdělaných Romů pracujících ve vědě a výzkumu se podařilo najít (v roce 1991 byli 2). Bohužel tyto údaje už ČSU nezveřejňuje.

    V každém případě potenciál podobné akce je momentálně malý. Jediná nadějná položka je asi místo zaměstnání a způsob dopravy, kde obecně platí, že lidi v Praze (a velkých městech) by měli jezdit ven z okresu/kraje, kdežto lidi v prdelích by měli pracovat v místě (což je opak reality). Možnost této manipulace je bohužel omezena požadavkem na adresu pracoviště – pokud jich ale někdo umí uhádat víc … :-) Jistý potenciál také skrývá práce z domova, což je momentálně možná i pravda a tištěný formulář pravděpodobně (alespoň podle zvorů) neobsahuje informaci, že je požadován údaj v době mimo „zákaz vycházení“.

    Dalo by se uvažovat i o vylepšení statistiky o kombinaci vysokoškolsky a středoškolsky vzdělaných Romů pravoslavné víry pracujících co nejvýše postavených pozicích a Židů islámského vyznání se základním vzděláním pracujících v dělnických profesích.

    Proč Romové a Židé? Ne, to není kvůli rasizmu, to je proto, že se jedná o dostatečně málo početné skupiny, aby se daly významně ovlivnit poměrně malou skupinou „odboje“.

    Posledně jsem k tomu článek zpracoval, měl cca 60k přečtení a jeho dopad se bohužel nedá vyhodnotit, protože údaje, na které se zaměřil, nejsou zveřejněné (což ale o něčem svědčí). Ale vzhledem k současnému potenciálu to dnes spíš už ani nestojí za to. :-(

    1. Ale jo, ti Romove v tom vyzkumu zcela urcite byli. Zajimavy by spise byl nazev toho projektu.

      1. Projektu? Jednalo se o sčítání obyvatel 2011.

        Výsledky na stránkách ČSU jsou, ale kombinace národnost – vzdělání – zaměstnání tam není (nebo se mi jí nepodařilo dohledat). V roce 2001 ty údaje v této podobě byly, proto jsem se na jejich „vylepšení“ zaměřil. :-)

    2. Snad to tu nebude dvakrát, když to po prvním odeslání zmizelo…
      Sčítanec je ze zákona povinen vyplnit údaje k rozhodnému okamžiku, což je půlnoc z pátku 26. března na sobotu 27. března…
      Musí tedy použít údaje v době „zákazu vycházení“…
      Naopak pokud by uvedl údaje „obvyklé“ nebo „nejčastější“ či vůbec „z dřívějška“, dopustí se přestupku…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017