Sbohem, Lancie

Featured Image

Nová doba vchází a s ní vymírá náš starej rod… (zdroj)

Po zmrdsku to prostě nejde. Nikdy, nikomu a nic. Jsme denně svědky situace, kdy nějaká klika asertivních borců zafokusuje na nějaký objekt, který funguje, najdou v něm nějaký virtuální problém a začnou jej vylepšovat. Výsledkem intenzivní implementace zlepšovacích programů je totální úpadek a devastace fungující značky.

Lancia. Kdo se zajímá o auta, může říci pouze slovo „legenda“. Skvělé úspěchy v motoristickém sportu, jeden z předních inovátorů (první auto se samonosnou karosérií), držitel mnoha patentů. Majitel vynikajících značek jako Delta či Stratos, které by se prodávaly samy, kdyby se za nimi skrývalo alespoň trochu obstojné auto.

V roce 2010 jsme poslouchali sebevědomé chvástání managementu FIATu, že oženit americký šrot se sportovní a inovativní italskou značkou je přesně to pravé, co evropský trh požaduje. Že to vůbec není sebevražda a že se zmlsaný evropský zákazník popere o rozežrané motory a oldschool karosérie, na které se díval z okna už Bill Clinton, když mu ho Monika kouřila. Možná to nebyla špatná auta, ale před dvaceti lety. Nemyslím, že by to někdo bral vážně, spíš to byl jen pokus amortizovat vývojové náklady vynaložené na produktovou řadu Chrysleru. Vyjádření byla však tak sebevědomá, že to snad vypadalo, jako by registrované patrnerství vykopávek Chrysleru a legendy bylo naprosto přirozeným vyústěním vývoje obou firem. Prd pracně vyleštěný hromadou chrómu se poroučí a skutečně by mně zajímalo, kolik tato zmrdí kampaň stála. Čekal někdo něco jiného?

Budu stále myslet na pubertální fasinaci Deltou. I kdyby se našel někdo, kdo by takové auto vyrobil, tak by takové auto by dnes rovnou zakázali nebo by ho směla používat jen policie a vybraní potentáti. Odpočívej v pokoli, legendo, třeba se někdy za dvacet let někde z undergroundu vyloupne hrstka nadšenců a za pomoci 3D tiskáren a CNC ohýbaček ilegálně vyrobí…

Další na řadě bude Alfa Romeo. Ambiciózní plán vizionářského vedení oslnit evropského zákazníka sérií zadokolek s menšinovou technikou z Maserati dopadne úplně stejně. To je než další potrat. V oddělení marketingu FIATu asi berou drogy. Nakupujte rychle, nebudou.

Chtěl jsem si koupit auto. Na tachometru A-R 147 se objevilo dalších 20 tisíc km a musím poznamenat, že kvalita faceliftovaného auta je v mnoha ohledech nižší než předfaceliftového a navíc více ojetého téhož auta před faceliftem. Asi tam budu muset pár věcí spravit. Tak jsem se podíval na web Alfy Romeo, jaké mají Giulietty skladem. A copak na mně vykouklo? OK, v ceně do půl miliónu jsou tam celá dvě auta loňského modelového roku, jedno s motorem 105k v Ostravě a druhé f sněhuláku. Dále Alfa informuje, že vozidla s převodovkou TCT jsou ve slevě – OK, díky, automat si strčte do prdele a bílou barvu taky. Maďarská obchodní organizace FIATu vážně skvěle rozvíjí český trh, člověk by se divil, kolik podob na sebe dokáže vzít sebevražda. Ani se nelze divit, že to nakonec zákazník vzdá a jde si koupit třeba Golfa.

Nová doba vchází a s ní vymírá náš starej rod. Postřeh, že auto je spotřebním zbožím, má kromě všech předvídatelných ještě jeden nepředvídatelný důsledek. Auto už není hračka pro nadšence, protože nejsou nadšenci. Dobrý pocit za volantem je přestupek, někdy trestný čin. Jako řidiči jsme obligováni cítit se provinile od prvního otočení klíčkem, protože emise, skleníkové plyny a rozježděné kočárky nešťastných matek mrtvých děti. Tahle externě implantovaná a zcela bezpříčinná připosranost, falešná odpovědnost vůči všem s zodpovědností za všechno vůči nikomu otrávila naše studny. Řízení auta svěřujeme debilním elektronickým asistentům, necháváme si poradit od úředníků, policajtů a fake expertů. Sami toužíme po tom být hlídáni, sledováni, trestáni za jakýkoli projev emocí podobně jako ve filmu Equilibrium, ve kterém navíc bylo všechno prorežimní odporně bílé stejně jako ty Alfy v aktuální skladové nabíce.

Nikdo tomu nevěřil, ale povedlo se jim to. Pusťte si video, než ho zakážou všude – v Kingdom of Condom je už zakázané delší dobu.