Santini - zpět na článek

Počet komentářů: 7

Přidat komentář
 1. Santini uzasnej. Ano, Zelena hora je paradni raketa. Ale ani bych ho snad nenazyval barokem, ten borec tvoril naprosto nadcasove a mimo pravidla slohu. Ostatne, vetsinou se jeho slohu rika barokni gotika.

 2. To jsem rád, že je tu i jiný blázen do Santiniho :)
  Jen bych to nenazval typickým prdelatým rozkydlým barokem, které je na můj vkus až příliš rozkydlé, ale někteří to nazývají gotizující baroko. Je to styl který baroko dost významně přesahuje. Není v tom přílišná strohost gotiky, ani přílišná rozkydlost baroka. Je to takové organicky odlehčující. Silně inspirováno přírodní geometrií.
  Asi měl kliku že se nenarodil o pár století dřív, protože to by ho za takovou architektonickou herezi upálili.

 3. Santini je bez debat špička.Ale za vrchol architektury či architektoniky lze považovat i jiné směry – podle vkusu a jak na koho působí.Santini se vymykal, protože baroko je nafouklý a promiň mi ten výraz humpolácký.U mě Gotika, Renesance a na špici je Secese.

  1. Zrovna Secese má s Barokem dost společnýho (zdobnost, symetrie, hra se šerosvity, atd …), ale ono to chce srovnávat podle špiček. Jejich stavby bývají za hranou nějaké škatulky, vemte si je namátkou třeba Gaudího, L. M. van der Rohe, Parléře, … …
   Celkem by mě zajímalo co by tihle lidé stavěli v dnešní přeregulované době.

   1. Nestavěli by nic, všechno by bylo památkově chráněné. ;-)

 4. Předposlední odstavec má skvělou druhou polovinu a dost hloupou první, což je škoda.

  Ano, jakýsi elán je potřebný, užitečný a člověk se může, někdy, nadchnout i sám a leccos dokázat.

  Ale většina tvůrčích činností přece jen potřebuje určité zázemí a investice.
  Dílnu, ateliér, zkušebnu + vybavení + čas a klid ke cvičení, učení + někoho, kdo aspoň zpočátku poradí, ukáže základy oboru, apod.
  Což obvykle předem eliminuje lidi z opravdu chudých vrstev. Takže na ty pindy o „natahování ruky“ jsem od doby, kdy se tím začaly ohánět pravicové strany, dost alergický.

  Dosud nemají všichni stejné startovní podmínky, stejné možnosti. Dokonce je to dnes horší, než za socialismu. A s talentem to leckdy nemá nic společného… I proto republika stagnuje nebo i degeneruje. V technice, vědě i umění.

Napsat komentář

D-FENS © 2017