Rychlost opravdu zabíjí - zpět na článek

Počet komentářů: 31

  1. Perfektne pobavilo. Diky.

  2. Když nám dosloužilo auto, tak nikam nejelo, zavolali jsme do firmy, ta poslala odtah a ještě za to dala 1000,-Kč a to už bylo bez platné STK, jinak by těch peněz prý bylo víc! Ale je fakt, že tohle auto poslal do šrotu kyslík, jinak brzdilo, nežralo olej ani v posilovači řízení, natož v motoru a netekla z něj brzdovka (ani posilovačem). S autem z nějž mizí provozní kapaliny do okolí bych měl dost problém vůbec vyjet. Takže už jen za tohle dávám autorovi za 5!

  3. Peter Bednár, architekt a urbanista si ale myslí něco jiného :-D

    Třicítka ve městech má smysl. Větší než 26 pruhů
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/komentar-tricitka-ve-mestech-ma-smysl-vetsi-nez-26-pruhu-173350

    a z komentářů, např.: …. Pan autor je zřejmě vyznavačem „otlačeného šourku“. To se po čase projeví i na vyšších funkcích mozkových. ….

    1. @hanns předběhl jste mě o 5 min
      Jo to je pěkná snůška pičovin, palebná příprava začíná :-(

      1. A ta tricitka plati i pro pumpickare, ano?

        1. A koloběžky…

  4. Takže auto se postupně loučilo s majitelem a ten s ním navzdory jasným signálům jezdil a jezdil… Nakonec se motor rozesral, že ztrácel výkon, pro majitele to přesto nebyla poslední kapka. Muselo přestat brzdit, pak teprv uznal, že je to konečná, ale co, domů dojedeme, však motor ještě běží a benzín v nádrži máme… a na vrakáč je to jen hodina cesty přes vesnice, přechody pro chodce atd.

    Fakt mě fascinuje, jakejma střepama jsou lidi ochotný jezdit a svěřit tomu svůj život a zdraví.

    D-fens tu popisoval tunning svého soumara seat cordoba, což je podobná kategorie, starý rezavějící křáp, ale klidně se pustil i do podvozku a výměny tlumičů, aby mu zadek neskákal jako koza. Přestože prakticky každá oprava převyšuje zbytkovou hodnotu toho střepu.

    1. ono je to hospodské moudro, ale platí:
      autem se musí jezdit. když se mu pravidelně dostává pohybu aspoň jednou týdně (ve smyslu jede se natolik dlouho, že se komplet prohřeje na provozní teplotu), tak při slušném zacházení a aspoň minimalistické údržbě drží, a při nájezdu pár tisíc ročně vydrží léta. když zůstává týdny stát, sere se tak nějak z gruntu a kompletně.

    2. Přesně. Nikdy jsem nepochopil, jak si někdo může koupit vrak a jezdit v tom. Vím o případu, kdy si někdo koupil ojetinu za extra výhodnou cenu. Za půl roku tomu upadl výfuk. Za další půl rok začalo dovnitř téct a když to auto vzal do servisu, doporučili mu nechat ho sešrotovat s tím, že měl kliku, že se mu ještě neodporoučely brzdy.

      1. Jedno takové auto jsem koupil. Výfuk to má zánovní, dovnitř neteče. Brzdí to, jezdí to, má to platnou technickou. Všechno na tom funguje, kapaliny z toho netečou proudem (že něco prosakuje, ukaž mi 10+ leté auto, kde není motor zespoda mastný). Rezavé to není, na kusy se to nerozpadá, na ježdění kolem komína a jako třetí auto v rodině plně dostačující. Samozřejmě, kdyby se tam mělo vysypat něco fatálního, půjde na díly, ale vzhledem k nízké ceně to nebude tolik bolet, navíc to fakt nevypadá, že se by se auto loučilo, nějakých 3-5 tisíc km ročně v pohodě dá.

        1. A ano, je to staré auto, ale funguje a kdyby mi někde cesou přesalo brzdit, zajedu ke kraji a zavolám někoho, kdo mě odtáhne na vlečné tyči a na vrakáč nebo do servisu dtto, rozhodně bych to neriskoval po vlasní ose. To jedničkový mondeo muselo být mj. slušně rezavé.

        2. Přesně tak. Asi 4,5 roku dozadu jsem kupoval druhé auto do rodiny. Na nějakých 5tkm ročně cca. Cenovka měla být maximálně pár desítek tisíc.

          Nakonec jsem po obhlídce trhu koupil Alfu 147 z roku 2004 za nějakých 57t Kč. Protože jak všichni víme, tak Alfy se serou a nikdo to nechce, čemuž odpovídá cena za bubičku.
          Alfa v hezké výbavě (kůže, vyhřívané sesle, šíbr, automatická klima…). Nájezd byl tenkrát poměrně dost důveryhodných asi 120tkm.
          Za ty prachy bych nepořídil snad ani fabii v holobytu tehdy.

          Za celou tu dobu údržba téměř nula. Nechal jsem na tom tedy v jednom okamžiku udělat rozvody s pumpou, když se z toho na krátko stalo jediné auto v rodině, ale to nebylo snad ani 5 tisíc a po vyndání pumpy se ukázalo, že to nebylo ani třeba, protože informace o nedávné výměně byla pravdivá.

          Jinak jsem na tom sám měnil olej s filtrama, což je tak litr, opravoval jsem tlačítko vyhřívání sedaček, čistil jsem konektor jednoho zadního světla, který měl opálený jeden pin a musel jsem vyndat a vyčistit/promazat kluzné ložisko stíračů. Taky se vydrncal jeden šroubek v zámku kufru a šel otevřít jen zevnitř, což byla oprava taky asi na 15 minut.

          Celkové servisní náklady včetně rozvodů a olejů s filtrama jsou asi tak 7-8 tisíc a jinak se do toho lije jen benzín a mění járovky. Nikde z toho nic neteče. Olej to samozřejmě trochu žere, což je u Twinsparku běžná věc už od novoty.

          STK jsem absolvovoval 2x a to v Praze bez protekce. Většinou tam přijedu pomalu s největším pekáčem a zatímco tak 1/3 lidí odjede z STK na 30 dní kvůli různým závadám, tak já odjíždím bez ztráty kytičky.

          Nicméně už to začíná žrát koroze. Pro alfy klasika prahy před zadním kolem. A protože drahá polovička pomuchlala bok o svodidlo, tak bylo v plánu to při první větší závadě vyřadit. Nicméně jak píšu, ono to furt jezdí a ne a ne se na tom něco podělat.

      2. Kdysi jsem koupil Magorita s tim, ze „na stavbu“. Fplynu, jak starej ani nevim, tachometer stocenej cert vi kolikrat. Stal mne patnact. Postavil jsem s nim celej barak, dokonce dvakrat byl i ve Svajcu, kdyz jak na potvoru nebylo doma nic jinyho poruce, furt jezdil, jezdil a jezdil. Nebejt v zime zamrzlych zamku ve dverich a nastupovani kufrem, coz neni zavada, alebrz vlastnost, tak vlastne te kare nebylo co vycist. Na vrakac jela po svych a ve slusne kondici. Zbavil jsem se ji proto, ze zacala klepat poloosa a menit lozisko mi prislo perverzni.

        1. Favorita jsem měl, se zámky problém nebyl, jen jednou kdy auto stálo pod stromem a skapala na něj roztátý sníh, který pak zase zmrznul, tak na celém autě byla pěkná ledová krusta. Ověřil jsem, že kufr otevřít jde, takže v nouzi bych nastoupit mohl a jelikož jsem nikam jet nepotřeboval, tak jsem počkal, až to zase roztaje :)

          Zbavil jsem se ho, protože vylezla předhozím majitelem dobře zamaskovaná koroze a naskytlo se jiné auto. Favorita vyvařili a ještě jezdil (potkal jsem ho na silnici). Jo, jednu nepříjemnou vlastnost měl, byl ještě karburátorový a byl v něm automatický sytič (něco s bimetalem, starší škodovky na to měly páčku), který fungoval nějak podivně, když se po startu s autem hned neodjelo, tak to na volnoběh za chvíli zdechlo a nechtělo to znova chytnout. To je tak, když koupíte auto od příbuzného automechanika a myslíte si, že bude v pohodě :-/

  5. No jak to čtu, tak mám pocit, že půlku těch závad by vyřešila výměna nějakýho těsnění, gufera za pár korun. Pokud auto nerezlo, tak mohlo ještě jezdit.

    Ale když se ta údržba dlouhodobě obchází, tak se to tak nastrádá, až je to vrak.

    1. Právě že to auto nejspíš rezlo, tak se majiteli nechtělo do toho vrážet prachy.

      1. No On tam sice v jedne vete psal, ze auto chytlo rakovinu, coz jsem cekal ze uvede korozi, ale v druhe pulce vrty napsal, ze se napriklad rozpadl silenblok.

        1. Byl to 20-letej ford mondeo první generace, takže bez koroze těžko. Po 20 letech bude mít nějakou korozi každé auto a Fordy jsou tím navíc pověstné. Když nechtěl opravovat tekoucí servo nebo rozesranej volnoběh, v lakovně určitě taky nebylo.

          1. Kámoš tohle do nedávna taky měl a zrezlý to prej neměl, ikdyž von by to teda nepoznal, kdyby mu díra neprorezla zrovna přímo nad hlavou a nepršelo.
            Na druhou stranu vozil to do servisu a obvykle poctivě zaplatil co mu řekli že je třeba, takže se mě nezdá, že by si neřekli. Ikdyž spousta servisáků klempířinu nedělá a tudíž přehlíží.

            Chtěl jsem tím ale říct trochu něco jiného. V článku jsem napočítal asi 8 různých závad co autor vypsal a to nějakou dobu trvá, než se toho tolik nastrádá. To chce ignorovat údržbu delší dobu, než se auto dostane do toho stavu a některé ty věci budou opravdu celkem levné opravy.

            Autor sice uvádí asi ve čtvrtém odstavci, že „Tady jsem dospěl k závěru, že nechat opravovat…“, ale k tomu došel až po celkem dlouhém seznamu závad s kterými do té doby žil.

            To mě právě vede k závěru, že než že by to bylo tak, že auto odepsal a pak už jen čekal kdy se to vysype, tak spíš ignoroval údržbu dokud to šlo a pak ho odepsal až v okamžiku, kdy to už bylo neudržitelé.

            On tam sice někde píše, že si umí lescos udělat, ale jedinou údržbu o které tam mluví je výměna oleje filtru a svíček.

            1. Až do poslední technické jsem v podstatě žil jen s korozí lemů, prahů, povrchově chycenými nosníky, kdy jsem vše pravidelně přetíral edrezovačem + antikorozní černou, dříve gumoasfaltem. A pak s těmi divnými starty – i když jsem vyměnil váhu vzduchu, lambdu a vyčistil sání, nic se nezměnilo. Vzdal jsem to. Ostatně na emise se jezdí ze zahřátým motorem, tak co. Asi po čvrtroce od technické se to fakt začalo sypat, kromě popsaného ještě celej předek, kterej bouchal a mlátil jak trabant naloženej trubkama od kamen, pak se přidal i zadek, na kebuli mi spadnul tapecírung, co měsíc jsem lepil zpětný zrcátko, topení netopilo ačkoliv se neztrácela voda z chlazení a bylo to odvzdušněný, zadní nárazník na sluníčku pravidelně popraskal a korunu tomu nasadil ostřikovač zadního okna, kterýmu rupla hadička kdesi pod hadrovým čalouněním nad zadními sedadly – měl jsem auto se sprchou. Takže jsem si řekl, že s tím dojezdím tu technickou a konec. A protože to „doježdění“ byly několik málo kilometrů dlouhé cesty se zvířaty nebo špinavějšími náklady, kde jsem si nechtěl zasírat „lepší“ auto, neviděl jsem problém. Prostě zeleně a ekologicky využít stroj na max. aniž bych zatěžoval planetu zbytečnou výrobou dílů na opravu – to je samozřejmě fór a nadsázka ;-) Ty brzdy jenom uspíšily nevyhnutelné… Článek měl hlavně pobavit a rozhodně to není návod, jak a s čím jezdit den co den do práce ;-)

              1. To byl slušný masochismus v takovým autě jezdit… asi jsem divnej, mně by to prostě sralo, buď bych to opravil nebo to poslal do světa. Žádné moje auto nebyla hromada šrotu s tisícem malých bolestí a ty, co už nemám, jsem prodával s platnou technickou a jezdily dál, přestože cenovka v době prodeje byla 8, 10 a 40 tisíc.

  6. Tak niet sa čo čudovať, že autora článku ta predpisová pomalá jazda vyšťavila a znechutila mu celý deň. Ísť 50km polo-vrakom čo tečie, neposiluje poriadne a hlavne ani takmer nebrzdí cez obce a po hlavných cestách (síce s minimom dopravy) je adrenalínový zážitok na pohľadanie. To sú po hodine takej jazdy nervy v prdeli a hlási sa únava. Našťastie to dobre dopadlo, inak by sme tento článok čítali ako prepis nejakého motáku z väznice, alebo prepis z parte nebohého.
    Takže polhodinová cesta autom naspäť rýchlosťami nad povolené limity musela autorovi článku pripadať ako nirvána spojená s orgazmom.

  7. Tomudle říkaj v USA … bílá spodina

    1. Protoze samozrejme vyssi vrstvy meni kazde 3 roky svuj elektromobil za novejsi a lepsi model s vetsim patladlem, infotainmentem s 234 novymi vychytavkami a automatickou masazi prdele rizenou podle dat ze smart hodinek…

  8. Podobný zážitek jsem naštěstí absolvoval jen jednou, na Oldsu mi přirezla zadní brzdová trubka k matce a když jsem chtěl měnit hadičku, tak se trubka ukroutila. Nakoupil jsem komplet nové trubky v metráži a hadice, několikrát ohnul a rozklepal zadní trubku a jen s předníma brzdama pomalu dojel asi 10 kiláků k servisákovi, co má pertlovačku a zvedák.

  9. Fix Or Repair Daily:_)

    1. Pod 20 letech je FORD snad každé druhé auto :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017