Roboti berou lidem práci & Elonova muskaráda

Featured Image

Ve společnosti se rodí další konflikt, týkající se „robotů“, cokoli si pod tím představíme. Roboti prý berou lidem práci.

Jedné frakci, říkejme jí třeba hipsteři, mrdá z robotů. Nejlepší by prý bylo, kdyby stroje vyráběly stroje, ty vyrobí další stroje a tak dále, jak říkal starý von Neumann, takže na konci nebude muset pracovat nikdo, nejen hipsteři a všichni budou moci šťastně vysedávat v kavárnách a jíst dýňovou polévku, kterou uvaří samozřejmě taky roboti. Co se nepovede vyrobit roboty, to se vytiskne na 3D tiskárnách nebo se to objedná z Aliexpresu.

Na druhé straně levičáci vyjadřují naopak obavu, že stroje vezmou lidem práci. To je standardní levicová agenda už od poloviny osmnáctého století. V jejich myšlení však došlo k určitému posunu, protože už nenavrhují stroje rozbít, ale protentokrát zdanit, což ale v konečném důsledku vyjde nastejno. Tento myšlenkový proud je zjevně vyhrazen pro losery, Kromě Billa Gatese, jehož Microsoft jde zhruba posledních deset let ztrácí tržní podíl ve všech oblastech, ve kterých podniká, se k tomuto spiknutí dementů přidali v ČR například Piráti, kteří jinak mají moderních technologií plná ústa.

Jak je to doopravdy? Zavítáme do světa megalomana Elona Muska a náběhu výroby automobillu Tesla Model 3. K jeho výrobě totiž Musk prosadil koncept, který sám nazval „extrémní automatizace“.

Tesla Model 3 je zamýšlen jako model pro masy. Plán počítal s razantním náběhem produkce na 5 000 kusů za týden, tento cíl měl být dosažen ke konci roku 2017. Během dalšího roku se měl objem produkce zdvojnásobit na 10 000 kusů za týden. Celková produkce Tesly by tak dosáhla půl miliónu kusů (se započtením modelů S a X) a překonala by tak hranici, od které většinou automobilky začínají být rentabilní.

Model 3 sám byl od počátku navrhován tak, aby jej šlo vyrobit automaticky. Vzhledem ke strmé náběhové křivce se nepočítalo s beta fází, po dokončení prototypové fáze došlo k zmražení designu a se rovnou objednávaly sériové stroje a nástroje. Testy vozidla se neprováděly fyzicky, ale pouze virtuálně. Jinak řečeno, prvních několik tisíc až stovek tisíc majitelů Tesly Model 3 bude beta testery, stejně jako v případě Modelu S, ale oni to pro Elona rádi udělají. Plánování výroby bylo velmi agresívní. Zhruba 500 robotů od firmy Kuka dorazilo tři měsíce před plánovaným zahájením výroby.

Vypadalo to riskantně a vypadalo to i poměrně nadějně, Výsledkem byl extrémní průser, který se zapíše do učebnic, ale trochu jinak, než experti z Tesly zamýšleli.

Sázka nevyšla. První tři měsíce se produkce Modelu 3 v závodu ve Fremontu placatila kolem 500 kusů za týden, pak se automobilce podařilo zmátořit na nějakých 1000 ks za týden. Po několika odstávkách výroby a zhruba šesti měsících od náběhu se povedlo dostat na 2000 ks za týden, nyní se plánuje další odstávka, která by umožnila se dostat na 3000 ks za týden. Současně přešla továrna na nepřetržitý provoz. Aktuální počet registrací (zhruba koreluje s objemem produkce) můžete sledovat díky „robotovi“ agentury Bloomberg.

Záměr nicméně zůstává daleko za projektovanými cíli a Musk se opět musel nastěhovat do fabriky, kde prý osobně dohlíží na náběh výroby a spí na úzkém gauči. Není jasné, kde přesně má Muskův výrobní systém úzká místa. Vědělo se o jednom, tím byly problémy s linkou v Gigafactory, které vyřešila firma Tesla Grohmann Automation (je součástí Muskova holdingu) duplikací zařízení v kritických místech. Nynější problémy ukazují na problémy ve finální montáži ve Fremontu a naznačují, že problém nejsou roboti, ale jejich zásobování materiálem. Musk se při jeho kempování ve Fremontu nechal slyšet:

“We had this crazy, complex network of conveyor belts, and it wasn’t working, so we got rid of that whole thing,”

Otázka se vnucuje, čím tedy ten systém dopravníků nahradili poté, co se ho zbavili. Vůbec bych se nedivil, kdyby místo toho nastoupila lidská síla. Musk musel v průběhu své mise ve Fremontu připustit, že koncept, který on sám nazval „extrémní automatizace“ byl špatný a člověk je podceňován.

“Car biz is hell,” nechal se dále slyšet Musk. I zde má pravdu. Business s auty je peklo, ale hlavně pro něj.

Pár čísel.

Poslední kvartál roku 2017 uzavřela Tesla se ztrátou 650 mil. USD, provar za první kvartál roku 2018 je něco přes 700 mil. USD. Od doby, kdy jste začali číst tento článek až potud Tesla provařila asi 15 tisíc dolarů. Strejda Musk vtipkuje o bankrotu, ale k tomu je ještě daleko, protože zdroje jsou, jak si ukážeme dále.

Stěžejní otázka je – berou roboti práci lidem? Tesla měla v roce 2010 asi 900 zaměstanců, nyní jich má 40 tisíc. Dalších 3000 zaměstnanců hledá. Mezi roky 2014 a 2017 se počet zaměstnanců Tesly ztrojnásobil.

Počet zaměstnanců na jedno vyrobené auto je v případě Tesly asi 35. U automobilek GM, Ford a Honda operujících na severoamerickém území je to někde mezi 8 až 10. „Extrémní automatizace“ v praxi. Pro zajímavost, ani Škoda Teslu nedohnala, se svými 29 000 zaměstnanci a produkcí 750 tisíc aut vychází nějakých 26 zaměstnanců na jedno auto, s vědomím toho, že Škoda zajišťuje výrobu některých komponent a vývojové aktivity pro celý koncern. Dacia, kterou jistě nebudeme podezřívat z extrémní automatizace, dosahuje na Muskova čísla. „Extrémní automatizace“ v podání Tesly vedla ke stejné produktivitě jako u nízkonákladové automobilky, která vyrábí část produkce ručně.

Zisk na jednoho zaměstnance se v případě Tesly pohybuje někde kolem 300 tisíc USD ročně, u GM a Fordu je to 750 tis. USD ročně, tedy víc než dvojnásobek. Nezdá se, že by „extrémní automatizace“ byla výhodná, a to ani v případě Tesly, která měla unikátní možnost automobil od počátku optimalizovat pro automatickou montáž a přesto, že elektromobil je výrobně jednodušší než automobil se spalovacím motorem.

Zhruba 30-40% produkce v Teslím závodě se různými cestami repasuje. Týká se to jak jednotlivých dílů pro Model 3, které si Tesla vyrábí sama, tak celých aut. Roboti sice berou lidem práci, ale tady jim evidentně ještě nějaká zbyla.

Odkud se tyhle věci financují a proč to Teslu nepoložilo? Tesla proměňuje na peníze trpělivost a goodwill svých loajálních zákazníků. V současné době drží skoro miliardu dolarů na ve vkladech zákazníků, kteří si u ní něco objednali a zaplatili rezervační poplatek. Rezervace na „lidový“ Model 3 stojí lidových 1 000 USD, tč. čeká na svoje auto na baterky asi 400 tisíc zákazníků. Cena rezervace Tesly Roadster je příznačně řečeno „raketa“: K získání vozu ze zvláštní limitované série (founders edition) je třeba poslat 4 000 EUR kartou a následně 211 000 EUR převodem (což je prakticky celá cena auta). Pokud netrváte na Founders edition, bude stačit složit necelých 40 tis. EUR a zbytek doplatit potom, ale auto bude o něco dražší (použil jsem údaje pro Německo, v ČR se k Muskově letadlu oficiálně přidat nejde). Kdo by měl zájem o náklaďák Semi, který vnímám spíše jako zhmotnělý projev elektromobilního šílenství, ten musí při rezervaci složit 20 000 USD.

To by byl prodej věcí, které zatím nejsou, ale možná jednou budou. Pokud jste také na seznamu a čekáte na dopis ze Zwickau, můžete si koupit dron a koukat Muskovi pod ruce, zda už na autě dělá. Muskovi lze ale také zaplatit za něco, co není a nejspíš nikdy nebude. Tak si nezjištěný počet zákazníků zaplatil 3 000 USD za „full self driving“ a ve světle posledních událostí je nejasné, zda ho někdy dostanou.

Když ponecháme stranou plamenomety, je zde ještě jeden zdroj, a to sice emisní kredity. Minulý rok prodala Tesla asi 100 tisíc aut a na každém vydělala asi 3 500 USD, protože prodala emisní kredity těm automobilkám, které vozy s nulovými emisemi neprodávají nebo alespoň ne v dostatečném počtu (systém cap and trade).

Muskovo letadlo tedy letí dál, ale není to díky robotům, ale díky legislativě a díky tomu, že má vlastní církev. Jakoukoli jinou automobilku by to dávno položilo a extrémní robortizace by na tom měla nemalý podíl.

Dalo by se Elonovi něco poradit? Ovšem že ano. Mohl by ty svoje doprasené linky naložit na loď a poslat je sem. Mohl by autíčka na baterky začít vyrábět v České republice. Máme tady spoustu lidí, kteří umějí rozchodit i hodně zprasené výrobní koncepty, rychle odhalit jejich chyby a odstranit je. Jenže to by zase nemohl financovat svůj byznys v takové míře z emisních povolenek. Možná by Musk mohl jako doplňkový program k zlepšení ekonomické bilance pořádat exkurze pro digitální komunisty z České republiky, kterým by někdo vysvětlil, že to s těmi roboty není zas tak jednoduché, že mají velmi omezené použití, že nejsou tak samočinné jak se o nich tvrdí, že je třeba prakticky pořád do jejich chodu zasahovat, reagovat na jejich někdy dost svérazné problémy a celá ta logistika kolem nich není vůbec triviální, a nakonec, že průmyslové inženýrství je seriózní obor a není dobře do něj tahat ideologii. A pokud by to nepomohlo, tak jsou tady ty plamenomety.

Představa, že roboti seberou lidem práci, je z mnoha důvodů naivní. Je to mechanizace jako každá jiná a konec konců, sečete trávu kosou nebo srpem? Sekačka nám bere práci, ale vadí to někomu? Různé servery na hledání levných letenek nebo ubytování, to jsou vlastně také roboti, kteří samočinně provádějí vyhledávání, ty berou práci komu? Naopak, spíš by někomu mohli práci přinést, protože díky nim nakoupí služby i zákazníci, kteří by to jinak neudělali.

To, co se tu odehrává, je další skrytý run mladých agresivních levičáků na svobodné podnikání a připomíná tu novodobou verzi hnutí Ludditů. Tohle podporovat, na to musíte už být trochu šílený.

Závěrem nezbývá než popřát Elonu Muskovi, aby ještě nějakou dobu vydržel a zbankrotoval v době, kdy bude politická situace příznivější a dočkal se tak lukrativní „záchrany“ vládou z ideologických důvodů, protože symbol trvale udržitelné (?) bezemisní (?) mobility přece nejde nechat jen tak padnout.

 


06.05.2018 D-FENS

12345 (312x známkováno, průměr: 1,18 z 5)
18 071x přečteno
Updatováno: 7.5.2018 — 0:20

Reklama

D-FENS © 2017