Řidiči pozor, jde po vás novela silničního zákona - zpět na článek

Počet komentářů: 363

  1. @Hroch
    to už mají natrénováno z dob covidové ostrahy okresních hranic.;-)

  2. Čtu to a nestačím se divit, do jakého bordelu jsme zabředli. Tohle je jeden z článků, který mě tady opravdu nasral.
    Nechcete zvážit podání ústavní žaloby, pokud jste schopen ji zformulovat? Podporovatelé by se určitě našli.

    1. A co jiného než potvrezení toho, že je to ústavně cajk si od toho slibujete? Vzpomeňte na objektivní odpovědnost. Ne, vůbec jsme vám nezpoplatnili právo nevypovídat, ten flastr dostanete za něco úplně, ale úplně jiného, čestný soudružský.

  3. Tady se ví fšecko, tož se zeptám: Zastaví mě hlídka, že mi nesvítí žárovka. Úspěšně uhádám, že před jízdou bylo všecko OK, ale co teď, pokud si ji nezvládnu svépomocí vyměnit? Né že bych byla tak neschopná, dřív jsem si žárovky měnila, ale u některých aut to teď prostě nejde…

  4. DF má v článku chybu? Za technický stav nelze odebrat řp na místě.

    Jinak co v textu trochu chybí a docela mě trápí-jak se bránit novému zneplatnění řp policií na místě přímo na místě případně alespoň o pár dní později v řízení o samotném odebrání řp.
    Myšleno v případech kde lze řp zneplatnit na místě, třeba za falešně pozitivní druqwipe nebo domnělé překročení o více jak 40km/h atd.
    Má někdo nějaký nápad?

    1. U rychlosti nemáte šanci. Pro drugwipe musí být splněné určité podmínky, které jsou bohužel velmi vágní. Takže šance na to, že byste fízla přesvědčil, že drugwipem porušuje zákon je velmi malá. Nehledě na to, že kvůli takovýmhle banálním porušením zákona fízlům žádný postih nehrozí.

    2. ad drugwipe – s tím mám spoustu zkušeností. Zrovna teď v poslední době jsem byl 2x na odběrech, právě proto, abych se zbavil falešného obvinění. Vždycky se mě snaží natlačit do té pozice, že bych se jako přiznal, jenže já se neměl přiznat k čemu, žejo.

      Když zmrdi dělají peklo mě, dělám ho i já jim, a oni pak zase mi. Dopisy že jsem podezřelý z ohrožení pod vlivem návykové látky, zaměstnavatel musel posílat moje pracovní hodnocení s důrazem na „užívání návykových látek“, zkurvili mi pokaždé odpoledne, vždycky mě vyhodili v nemocnici a „čau“. V neděli mě dokonce vezli 40km daleko pryč od auta plného věcí, co ani nebyly moje. A dokonce jsem jednou i musel platit odběr i cestu, protože jsem měl v moči jakési stopové množství (ale nenapsali ani kolik, prostě jen že tam „něco bylo“), i když v krvi nebylo nic, tzn nic jsem neudělal, nebyl pod vlivem, ale stejně jsem platil.

      Ale co s tím? Pod žádným vlivem jsem nikdy nebyl, ale bez odběru to přece nemám jak dokázat. Samo že žádný zákaz nemám, body nemám, prostě nic se nestalo, jenom mi kurví život. Asi to je tím, že na první pohled vypadám jak fetka, ale to už je můj boj.

      1. V mladi jsem nosil dlouhy vlasy a soudruzi policiste mi to davali sezrat. Fakt ale je, ze jsem se nedivil a rad jsem je sral.

      2. Jednoho takového jsme měli v kruhu na VŠ. Byl sice notor, ale kupodivu tak působil, jen když byl střízlivý.

        1. Muj zubar dela tezky zakroky nejlip v pondeli. Nejhorsi v patek. Nesouvisi to s odpocinkem, alebzr s vikendovym chlastanim. Bez nej se mu klepou ruce, je to stary pan.

          1. starej notorik mysliš?

    3. OK teda.Jaká je u falešného druqwipe šance na náhradu škody při zabavení řp?

      Jinak u nebezpečných závad se řp na místě opravdu neodebírá?

      1. Z mého vzorku viz níže zkusil náhradu škody jeden – živnostník autodopravce s jednou dodávkou a dlouhodobým kontraktem, bez papírů mírně přes měsíc. MV ho vyfakovalo, že byl úřední postup správný a dál už to žalobou atd neřešil.

    4. Nejen na místě, nelze to už ani ve správním řízení. Jedna z mála positivních věcí v té novele :)
      Odebrání / zneplatnění na místě se bránit moc nelze, záleží na odhodlání fízla a taky samozřejmě na tom co má v ruce. U rychlosti je to v okamžiku zastavení už dané, Vy to neovlivníte a často ani nezjistíte. V následném „pětidenním“ řízení o zadržení řidičáku ouřad ještě většinou nemá k disposici celý spis a záleží na konkrétní situaci, zda zmínit krajní nouzi, nesprávné měření, nejistotu mezi osobou změřenou a osobou zastavenou apod., určitě ale stojí za to zmínit presumpci neviny, nedůvodnost předběžného trestu a sprostého podezřelého vylíčit v těch nejlepších barvách (řešení skrze zástupce předpokládám tak nějak automaticky). Je to veskrze standardní obrana proti rychlostní dani a buzeraci, „jenom“ se o důkazy musíte postarat sám a rychleji.
      U buzerace za OPL je to trochu jiné, v okamžiku zastavení fízl ty důkazy teprve začíná sbírat a Vy máte mnohem větší šanci ovlivnit jaké budou. Osobně bych mu rozhodně nedával do ruky Drugwipe (jakákoli positivita se navěky zapíše do fízlích databází, ne už však jestli byla potvrzená nebo falešná; samozřejmě je takový záznam pak při dalších kontrolách důvod pro další výzvy k testování), už pěkných pár let jej lze beztrestně odmítnout a trvat na lékařském vyšetření. Pokud fízl necouvne (což dělají až překvapivě často), právě na tom vyšetření záleží ze všeho nejvíc. Krevní testy jsou jen jednou z mnoha součástí a do pěti dnů výsledky určitě nebudou, pro zachování papírů je tak potřeba přesvědčit hlavně lékaře že jste ok, trefit nos, čáru na zemi atd. Stejně tak je důležité zajistit si kopii té lékařské zprávy, ideálně hned na místě. Fízlové ji ouřadu do těch pěti dnů také většinou nedají, zato svůj vlastní úřední záznam téměř vždy jo.
      V obou situacích to budete nejspíš řešit v rámci odvolání proti rozhodutí o zadržení. Pokud Vám řidičák zadrží policajt, ouřad to ve 100% automaticky potvrdí (i když teda můj vzorek případů je oproti panu domácímu jistě násobně menší). Pokud ale k odvolání dodáte kvalitní důkazy, úspěch bývá až nečekaně častý (dokonce často i autoremedurou).
      Jinak teda z praxe několika držitelů černých puntíků (vše z dob kdy drugwipy ještě odmítat bez trestu nešlo) si to policajt nejčastěji rozmyslí a prudí s něčím jiným (samozřejmě to předpokládá zůstat slušný a kontrolu si nahrávat nanejvýš skrytě). Pokud už se k doktorovi jelo, v rámci dostupného vzorku fízli vždy čekali na výsledek vyšetření a ty papíry nakonec nezadrželi ani jednou. Taky vrátili zpět k autu, vždy kromě jediné výjimky kde to pro sprostého podezřelého znamenalo dojít od služebny asi půl kilometru v příjemném jarním odpoledni.
      Naopak ve všech případech kdy se zadržení (včetně komplikací s návratem, autem apod.) muselo řešit byl na začátku (vždy falešně) positivní drugwipe, v naprosté většině po vzorku odebraném z potu. Případů, kdy by policajt řidičák nezadržel po positivním drugwipu protože doktor řekl ok pár znám, ale prsty by na ně stačily, možná jen jedné ruky. Ze všech je to odhadem tak maximálně 5%.
      Nápady jsou tedy celkem jasné – slušně komunikovat ale neposkytovat žádná vysvětlení (nejvýše vyjádření), nahrávat skrytě, drugwipy vždy odmítat a hlavně si stále hlídat šestou hodinu :)

      1. Gale: Zajímavé, díky za info! S tím odmítnutím drugwipe a trváním na odběrech, to asi zkusím používat, jen abych je nasral, aby měli víc práce, když já zrovna budu mít spoustu času.
        Jaká slova přesně při tomhle odmítnutí (a trvání na odběrech) volit?

        1. Jj, leckdy se to může v nějakém místě a čase zdánlivě nehodit, ale osobně si těžko představit situaci, která by mi stála za (další :)) positivní drugwipe v záznamech.

          Ty jejich výzvy bývají někdy takové neurčité, takže používáme naučenou básničku:
          Ne, nejsem ochoten podrobit se žádnému orientačnímu vyšetření. Pokud máte důvodné podezření že jsem pod nějakým nezákonným vlivem, rád se podrobím odbornému lékařskému vyšetření.
          Někdy to zkoušejí více, pak jsou ještě další sloky:
          Ne, orientačnímu vyšetření se nejsem povinen podrobit už od novely zákona o ochraně před alkoholismem atd v roce 2017. Odbornému lékařskému vyšetření se po výzvě samozřejmě podrobím.
          Kdyby třeba zkusili vyrobit odmítačku – „tak jo pane řidiči, tak nám jen tady to odmítnutí podepište a můžete jet…“ – resp. podstrkovali jakýkoli papír, je nutné napsat vyjádření:
          Odmítám se podrobit orientačnímu vyšetření. Odborné lékařské vyšetření v žádném případě neodmítám, k němu jsem však nebyl vyzván.
          Samozřejmě všechna volná pole proškrtávat a všechny dokumenty fotit, jako vždy.
          Tenhle scénář zkusili na kolegu jednou a nejspíš hlavně díky tomuhle vyjádření už nikdy nic nenásledovalo.

          1. Gale: díky moc, informace nad zlato.
            Mě úplně nejde o záznamy, co si kdo o mě vede nebo myslí je mi docela ukradený, pro mě je hlavní že mám čisté svědomí, a že aspoň trochu zvládnu protiútok, až mě zase začnou buzerovat.

            Taky jsem (možná i tady v diskusi?) narazil na možnost vybrání si, jestli mi budou odebírat a testovat krev nebo moč, samozřejmě s tou variantou, že chci odběr moči, ale jako na potvoru se mi zrovna „nechce“, tak ať si počkají :D to si musím ještě ověřit.

            1. Je mi potěšením! Máte sympatický přístup, ale ty záznamy dost zvyšují pravděpodobnost vážnějších problémů, určitě je lepší je nemít.
              Možnost si vybrat je imo nesmysl, vyšetření moči je stále jen orientační a u většiny látek lze jen velmi obtížně a krkolomně dopočítat… nebo spíš dověštit… hladinu v krvi. Papírek ve skleničce na to určitě nestačí. Čím přesně je daný přesný postup odborného vyšetření, to přiznávám že nevím. Ve všech případech bylo prakticky stejné, korektní a nevím o nikom kdo by do toho víc štoural. Jen tedy jednou v Praze na Bulovce zlosyna s pozitivním drugwipem poslali napřed počůrat papírek a když to vyšlo negativní, ani ho k doktorovi pořádně nepustili a vyhodili ho i s jeho četníky že tam nemá co dělat.
              (mmch. slyšel jste někdy o cévkování? jestli ne tak budte rád :))

        2. Proboha hlavně tomu magorovi nevěřte!!!! Drugwipe NIKDY odmítnout nesmíte nebo máte na krku TČ!! Asi měl na mysli „odmítnutí ZPŮSOBU zkoušky“, ale to lze JENOM u krve. Opakuji, že u drog NIKDY!
          Viz. sice už staršího data, ale obecně stále platné – https://road-fens.com/fsm-11-2-orientacni-zkouska-na-drogy/

          1. Tento FSM byl bohužel neaktuální už v době vzniku. Zákon 379/2005 Sb. byl k 31.5.2017 zrušen a nahrazen zákonem 65/2017 Sb.
            Vyšetření na přítomnost alkoholu a jiných návykových látek se věnuje jeho hlava V:
            https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2017-65/zneni-0#cast1-hlava5
            Mmch ani odmítnutí lékařského vyšetření dosud není TČ.

      2. Díky za naprosto vyčerpávající matro.A panu domácímu za článek.

        Úroveň většiny autorů a diskuzí tady od období cca 2021 šla příšerně dolů, dnes tu máme příjemný závan časů minulých.

        1. Kdyby to snad mohlo pomoci zachránit jen jeden jediný lidský řidičák ;)
          Všechny díky patří panu domácímu! Bez něj a jeho díla bych nejspíš zůstal vovcí…

  5. Bezohlednost policistů v Praze vyvolala pobouření. Na přechodu ohrozili chodce, ukazuje video
    https://cnn.iprima.cz/rychla-jizda-policistu-pobourila-internet-nezastavili-u-prechodu-a-ohrozili-tak-chodce-431322

  6. Jakmile se statni moc snazi neco „zprehlednovat“, „zjednodusovat“ a „lepe komunikovat“, tak je treba mit se na pozoru, protoze to vetsinou znamena protlaceni nejake zmrdoviny, viz clanek.
    „Ono to cely spravni rizeni je strasne slozity a matouci, vsechny ty prikazy a ukony a odpory a rozklady a dokazovani. Tech hodne fazi sjednotime do jedne, kde jiz ne pujde se a tak se dramaticky zjednodusi a zrychli dosud zdlouhave a slozite procesy a bude tak mozne efwktivneji postihovat piraty. Vzdyt kdo nic nedela, nema se ceho bat mrk mrk.“

    1. *nepujde se odvolat

  7. Kdysi bylo řízení radostí, v téhle zkurvené kdemohkradcii se místo jízdy plazím; nedávno jsem vyjel na Pustevny, naprostý fašismus, navigace nestíhala hlásit „radary“! Zašová, Zubří a další prdele radary pomalu na 50 metrech, to fakt hlava nebere…

    1. Ber to pozitivně. Víš kolik se dá za vybrané pokuty postavit sportovních areálů pro mládež a dětských hřišť. U nás v městečku už funguje, ale protože ještě radar nemáme, máme to napůl na dluh a napůl asi z radarů EU.

      1. To je sice možné, ale pro koho? Tady vybudovali skate park, fotbalové hřiště s umělkou, 2 velká dětská hřiště a… nic. Jdeš kolem a nikde živé duše…

        1. Pro koho? Pravděpodobně pro spokojenost majitele firmy která to postavila, případně další firmy která na to dala EU certifikát a pro možnost vyjádření vděčnosti těm kteří o tom rozhodli.

          1. Nezapomen na firmu, co urcite dodala i pomnicek. Pomnicek nesmi chybet!

            1. Pomníček dobrej, pes chce taky chcát. A kam má chudák jít, když má slušnýho pána, co ho na barák, auta atd. nenechá a a naši politici nemají na chodníkách hvězdy slávy.

        2. jn skejt parky sou jenom asi dekádu s křížkem po funuse…neřikám ve velkým městě pár kusů, to se eště naplní, ale ten zbytek, frčelo to tak v prvním desetiletí, dneska už akorát šmrdlat po displeju

          1. Proc riskovat na skejtu vyrazeny zuby, kdyz si na TikToku pustis video, jak si je vyrazil nekdo druhej?

            Jezdim celkem casto okolo dvou skejtparku, behem poslednich 15 let vidim posun od celkem intenzivniho zkouseni triku spis k vysedavani a tlachani nad matlafouny. Cest vyjimkam.

        3. Občas tam jdu s vnoučaty a podle dalších děcek tuším, že v našem městečku žijí ještě jiní, co dosud nejsou pohlavně dezorientovaní ani impotentní.

          1. A všiml sis toho neskutečného pytloidního oblékání současných holek, osmaček-deváťaček?
            Dřív to bylo charakteristické a praktické pro skejťáky a parkouristy. Co jsem ale viděl v pátek na autobusovém nádraží a po vyučování, to mi vyrazilo dech. Bylo okolo 15°C, sluníčko palba od rána. Dřív v takovém počasí holky tahaly krátký sukně, nebo kraťasy a trička, pod kterými nic neměly.
            Dneska – čím pěknější počasí a čím hezčí holka, tím otřesnější pytle a mantly na sobě.
            Co to sakra je? Ony se nechtějí líbit? To je něco, jako ta Orwellova Antisexuální liga mládeže?

            1. Já tedam moc po osmačkách nekoukám, to by taky člověk mohl dopadnout jako Mr. Aqualung (Jethro Tull) :-))))
              Ale je fakt, že jsem si všimnul, že puberťačka z našeho baráku, co ještě loni byla v šatičkách, tak letos taky „černý pytel“ od hlavy k patě. Už jenom burka chybí.

              Je to zvláštní extrém, kdy puberťačky napřed nosí „kurví kroj“ ((C)Fanánek) a pak se cudně oblečou do o dvě čísla většího černého pytle. A příští rok zase naopak. Čím se to řídí, nechápu.

              Moje konspirativní já mi říká, že jde zřejmě o neurolingvistické programování dívek skrze mobily a 5G na budoucí islámský chalifát, spojené s působením 5G :-)))) (že by se to Muskovi nakonec přecejen povedlo?)

              V této souvislosti si ovšem už pár let všímám naprosto otřesné módy mužských plnovousů, kdy si chlap nechá narůst nevkusně velkého „krakonoše“ , nechá si ho zastříhnout do nemožného tvaru ve stylu „úchyl z houští“ , takže všichni chlapi vypadají stejně, jako příslušníci Íránské revoluční gardy. Tedy nebýt toho doplňujícího nagelovaného „buzna“ účesu.

              To mě nikdo nepřesvědčí že je tohle náhoda, stejně jako to, že cca od roku 2012 se i v dámském oblečení začaly objevovat regulérní maskáčové vzory, a některé dilinky to dokonce i nosily, a udrželo se to skoro 5 let.

              V podstatě nic v naší společnosti není náhoda, ale je to řízeno, a my tu běháme v bludišti jako pokusné laboratorní myši Dr.Moreaua a myslíme si že to náhoda je a že jsme pány svého života i svých rozhodnutí.

              1. Maskáčové vzory se objevovaly podstatně dříve, pamatuji si na nějaký komentář, jak byly in po poprvní válce v Zálivu.

                Jinak černým obodobím si puberťačky prochází běžně, referují různí známí, u nás jsme také zaznamenaly. Starší potom přešla na oblečení jako když chodí do divadla (spolužačky většinou nosí džíny), mladší to zřejmě opustí směrem k nějaké rebélii.

                Plnovousy se občas objevují, podívejte se na různé dějinné etapy, kdy Darwin ještě celkem mladík, vypadá jako starozákonní mudrc a vážní muži té doby také. Stejně jako se střídavě vracejí módní vlny.

            2. Tak přes to nádraží chodím okolo nich, dost dobře po nich nejde nekoukat..
              Ještě jedné věci jsem si všiml:
              Bylo běžné, že v zimě posedávaly holky klukům na klínech, když byly lavičky na nádraží zmrzlé. To už jsem neviděl, ani nepamatuju.

            3. puberťačky nosí co je in. a in je nyní místo kalhot pytel. Ale to je normální… když mohly být in v 80kách mrkváče a černý mokasiny s bílejma fuskama, což trumfly už jen plesniváče, tohle je ještě v pohodě :-)

              1. treb:
                jj, osmdesátky byly vůbec nechutný.I v muzice.
                Naštěstí hezký holce sluší i pytel a hlavně jde o pohyby.Takže se nic neděje, naopak to rozvíjí fantazii.

                1. v muzice? tak to zase prrr…. kjůr, jůtů, depešmod…

                2. mě spíš děsí, že kluci dnes řeší víc módu než techniku. Najít mezi osmákama někoho se zájmem o auta, motorky nebo letadla je skoro zázrak. Za to jordany za 3 litry a nahoněný vlasy z temene do ofiny řeší všichni. z toho je mi smutno.

                  1. treb:
                    Za „nás“ uměla 1/4 rozpůlit a složit 50 cm3 motor, další 1/4 alespoň dělat menší opravy a údržbu. Další 1/4 aspoň údržbu a uměli jezdit.

                    Boty za 4 litry frčí co půl roku jiný, kdo nemá apple je míň a kdykoliv jedu do Prahy, potkám min. 1 exota s nalakovanými nehty…

                    :OD

                    1. Re: corona 17.3.2024 v 18:14
                      V roce 89 jsme cinkali za konzum (ja taky). Tak ho mame. Protoze ale regulacni smycka ma prilis dlouhou odezvu, dochazi k prekmitu. Proste se to prehoupava do extremu, kdy vsichni vsechno kupuji a minimum se opravuje, respektive mozna ani opravovat nebude smet (napr. auta).

                      Pochopitelne to prinasi ty dusledky, ze pak lidi ztraci zrucnost. Jedina, ktera se rozviji, je rychlost smrdlani prstem po sklicku. Ani toho automechose za chvili nebude nikdo chtit delat, protoze proc se valet v oleji, kdyz je lepsi se valet po kanapi a delat jutubra?

                      Za mych mladych let bylo snem delat praci, ktera mne bavi a za dobry penize. Dneska je snem nedelat nic a za dobry penize. Kdyz to tak ma mensina (coz ma vzdy a vsude), tak to nevadi. Ale jakmile k tomu inklinuje vetsina, mame problem. Bohuzel ale, namisto reseni tohoto problemu lidskou silou se to resi pres AI a robotiku.

                      Doufam jen, ze se nedoziju situace, kdy lidi zjisti, ze si nemaji kde vydelat, protoze nic neumi a o jejich virtualni praci nema nikdo zajem. Mocni je pripravi o majetky ruznymi danemi a tu AI a roboty budou take vlastnit ti mocni.

                    2. Sysop:
                      Souhlas.
                      Jak jenom šmrdlaj sklíčko, ztrácí kontakt s materiálem, neumí vyřešit jednoduchou věc:
                      Student zatloukal hřebíky. Jeden mu narazil ve dřevě na nějaký kov, ohnul se a měl i ztupenou špic.
                      Problém, neřešitelný.
                      Vytáhl jsem hřebík, poklepem vyrovnal, špic nabrousil o beton a zaklep jsem ho správně.
                      Student u vytržení, nikdy by jej nic takového nenapadlo a jeho hlavní problém byl, že si ten postup nestačil natočit na mobil…

                      :OD

                  2. treb:
                    Easy!To se vystříbří…

                  3. Přesně. Všichni chtějí být influenceři a youtubeři.
                    Jednoho osmáka jsem se na to ptal. Ne že by čuměl, jak vyoraná myš, o čem to dědek mele – to zase ne. Zkusil jsem mu navrhnout, ať natočí krátký video o něčem, o čem toho ví fakt hodně, dobře to zná a dovedl by to popsat tak, aby si tu věc někdo další koupil.
                    A problém byl na světě.
                    Kluk totiž nemá fakticky nic, co by ho zajímalo fakt nadprůměrně, nad ostatní běžné i neběžné věci. Oni fakt nadprůměrně ovládají všechny funkce moderní hitech, ale nic víc o ní nevědí, je to jen blackbox s nějakými funkcemi. Nezná podrobnosti o mp3 a rozlišení, nic.

                    Teďka se připravte na štos :D

                    Hele, já asi tuším, že osmička dnes není žádná sláva -a pozor, teď ta dědkařina začne- jenže já a ještě jeden spolužák-dodnes kamarád, jsme měli o prázdninách po osmičce, oba už přes rok postavený a v plným provozu Transiwatt 3 Stereo.
                    Stručně:
                    Naprosto plnotučný HiFi stereozesilovač 2x15W/0,3% a odstupem -70dB v době, kdy gramofony měly odstupy hluku okolo -35dB a lepší magnetofony okolo -48 až -50dB. Měl všechny tehdy v HiFi obvyklé vstupy: magnetodynamická i krystalová přenoska s plnou RIAA korekcí i korekcí pro lepší krystal a keramiku, obousměrné vstupy/výstupy pro dva magnetofony: jeden se záznamem bez plynulých korekcí, druhý se záznamem přes vestavěný plynulý korekce hloubky-výšky, dál pak vstup pro radio/FM tuner a jeden rezervní, uni vstup. Současně se stavěl s fullsize třípásmovkama o osmdesáti litrech objemu, spodek 13″, střed 8″ a tlakový výškáče ART481.
                    A to bylo v době, kdy domácím standardem bylo běžný, menší či větší gramorádio bez FM, vždy mono, na konci se pálila elektronka ECL86/EL84 a okolo 2,5-3W/10%.
                    Ostatně – i můj úplně první zesilovač, se kterým mi vydatně pomáhal strejda, byl taky ještě elektronkový mono, ale v AB třídě a dával 25W!
                    To tenkrát bylo snadný, stačilo vyvrtat a sešroubovat šasi, osadit sokly, trafa a trochu pozorně to zespoda zdrátovat, součástky pro elektronkovou techniku byly dostupné a levné. Osazení bylo, co daly „diverzní“ zásoby strejdy – vstupy mikro/gramo/korekce dělaly 2x rimlocky Philips ECC41, invertor pro koncovky zase Philips ECC42, konec 2x Philips EL12 spez. a usměrňovač Tesla AZ12. Strejda dodal obě trafa, tlumivku, sokly i lampy. Nakoupil jsem jen „drobný“ součástky a potenciometry staršího typu, doslova za pár šušňů – a o prázdninách, mezi pětkou a šestkou, jsem to sletoval, protože výborně letovat jsem uměl už od druhý třídy díky trafopájce, co mi naši koupili za vysvědčení. Až na jednu chybu to běželo na první vrz a v dřevěný bedýnce jsem s tím vydatně „zvučil“ školní besídky.
                    Psala se první půlka šedesátek.

                    Ale před tím Transiwattem, to samozřejmě byla ještě řada jednodušších, jednokanálových věcí. Ale u mě to běželo naplno už od šestky a byly to takový konstrukce, co se daly splácat za jedno odpoledne, částečně z vytěžených součástek a dokoupení pár novějších.

                    Takový monstrum -na tehdejší dobu- jako ten TW3, to nepostavíte ani z žádné stavebnice, ani z jedné vody načisto. „Něco málo“ už bylo potřeba vědět – minimálně hodně dobře znát vlastnosti polovodičů a taky to, co si k nim šlo dovolit – protože byly drahý jako prase a blbě k sehnání.
                    Zničit je nějakou hloupostí, zbrklostí či nepozorností, bylo snadné.
                    Toho se tenkrát, všichni z kroužku hrozili, protože např. zničený pár tranzistorů GC510/520 (kopie Siemens AC187K/AC188K), páreček malých tranzistorů, stál přes padesát kaček. Když ale byly šikovně zapojený i napájený, uměly poskytnout úžasné až 4W výkonu a vcelku s minimálním zkreslením. Tehdy se vyráběly poměrně citlivé reproduktory, takže čtyři tehdy „nové“ ARO667, s citlivostí 95dB/W, uměly i se čtyřmi watty nadělat hromadu pěkného zvuku.

                    Vlastně už v šestce, jsem v kroužku a celkem samostatně, ovšem s vydatnou finanční pomocí rodičů i školy, postavil sice ještě mono, ale už o dvě třídy lepší mono 10W zesilovač, než měla jakákoliv sériová produkce. Akorát byl ještě zbytečně velký, protože jsem ho postavil z elytů a odporů, vlastně určených pro tehdy sériově běžící, elektronkovou techniku.
                    I to blbý síťový trafo jsem musel vinout sám, v ruce. Jako drát na vinutí, posloužily opatrně odvinuté dráty z tehdy neimpregnovaných, stykačových a reléových cívek, nebo jiných traf. Izolace vrstev papírem z velkého svitkového kondenzátoru, perfektně do roviny sklepaný plechy, nalakovaný zhoustlým, bleděmodrým nitrem odstínu Škoda 110.
                    To trafo bylo tak pěkný a dalo mi tenkrát tak zabrat, že jsem ho nikdy nevyhodil, mám ho ve vitríně s exotickými součástkami, jako jsou např. vysílací báně velikosti třílitrové flašky od okurek. :D
                    Dodnes si ten první mono 10W zesilovač pamatuju. Vždycky si dobře zapamatujete to, na čem jste se hodně nadřeli, nebo vás to stálo hodně jiných věcí.
                    Osazení bylo, sice za hříšný peníze, ale už křemíkový (za pašovaný Siemens BC109, z inzerce AR, jsem platil 50,-Kčs za kus, KC509 tehdy ještě nebyly), budiče byly jedny z prvních sérií KF507/517, páreček asi za stovku. Jen konec musel být germaniový GD607/617, protože nic obdobného v křemíku nejenže nebylo, ale ani by to naši nezaplatili.
                    Na výkon okolo 10W/4R nic jiného, levnějšího tehdy nebylo – i tak ten výkonový komplement pár stál okolo 150,-Kčs, třebaže vůbec nebyl špatný. GD607/617 jsou 1:1 přesné kopie vynikajících Siemens AD161/162, což jsou fakt dobrý 1MHz legendy, používané tenkrát celým Západem i v HiFi magnetofonech a gramofonech, do těch 2x10W.

                    Na tom TW3 jsem začal dělat o prázdninách mezi šestkou a sedmičkou – trvalo skoro půlrok urputného shánění, protože to byly sedmdesátky a bylo tu hovno. Nebylo malých elektrolytů, miniaturní odpory bída, výběr Ge tranzistorů do TW3 bída, koncové páry OC27 jsem sháněl snad tři měsíce po všech čertech, až mi je telefonicky rezervovali v Pardubicích.

                    Chtěl jsem tím naznačit, že ti mladí dnes fakt nemají (nebo to jen nevidíme?) žádné koníčky, prostě nějaké tvořivé záliby, i kdyby mělo jít o Eifelky ze sirek.
                    Částečným důsledkem tohoto jevu bude a nejspíše i je to, že tihle mladí lidi sice pokračují v nějakém studiu, nebo učňáku – ale nebaví je to, nemají k tomu vztah sami od sebe, kdy ten učňák/průmka jenom doplní to, co už nějakou dobu vědí/umí.
                    Ruku v ruce s tímhle, potom asi jde i připravenost těch mladých na první práci. Dnešní zrychlená doba vyžaduje skoro totéž, jako ta „naše“, třebaže z odlišných důvodů: Je požadováno, aby se dotyčný, bez nějakého vodění za ručičku, uměl rovnou postavit k práci – a ne v práci doplňovat to, co měli umět už ze školy.
                    U nás to bylo proto, že „staří“ měli své kšeftíky, taky si už potřebovali orazit a tak nám běžně svěřovali „plnotučnou“ odbornou práci, bez toho vodění za ruku a složitého vysvětlování.
                    Jasně, občas bylo potřeba, vyptat se starých na nějaké extra špeky, zvlášť u velkých výkonů, složitých sestav, nebo později barevné televize, ale to nám vždycky ochotně vysvětlili, ukázali – dnes se to považuje za knowhow a nikdo jim nic neporadí a s ničím nepomůže, jak jsem už mnohokrát zjistil, když jsem pomáhal s ročníkovkami, maturitkami i bakalářkami..

                    Fakt těm mladým nezávidím ani hovno. Jdou do takové nejistoty a tak nepřátelského prostředí – a je možná dobře, že většina z nich to netuší.
                    To mimoškolní koníčkaření jim bude kurevsky chybět, myslím.

                    1. servis:
                      Opět a opět marnost:Nechápeš zákládní věci.Máš vnuky, ale dle mého názoru jsi nikdy nemrdal.
                      PS:Co ty matrjály?Už je to trapný.

                    2. Jediný marný jseš tady Ty.
                      Mě si vzala do parády na výletě v devítce spolužačka. V době, kdy Tobě máma nejspíš oklepávala šulinka, nebo Tě učila z plenek na nočník.
                      Zažil jsem dobu, kdy mrdání byla jedna z mála radostí mladých, kdy nehrozil ani tripl, ani aids. Já mám pro stát i pro sebe splněno, 2x.
                      Co Ty? Na mrdání už jenom myslíš, protože nemáš žádný krásný vzpomínky, co?

                    3. servis:
                      To rád slyším, že mrdals.Tím více je mi záhadou, žes na starý kolena takový fosiloprudič.

                    4. Re: servisdok 17.3.2024 v 20:01
                      Sleduj, s kym ted komunikujes. On nikdy nemrdal. Popremyslej.

                    5. Re: servis

                      Pri cteni toho tveho prispevku se mi samozrejme vybavilo moje bastleni s NU a OC tranzistory, dost mozna bych je nekde i nasel. Vis, tehdy byl Modelar, Amaro, ABC, 100+1,… prakticky zadny reklamy, zato fotky, konstrukce, planky,… clovek se tesil, az si neco zbastli. Taky jsem shanel ty zeleny mini odpory, shanel jsem tantaly, shanel jsem japonsky MF trafa. Dneska se nic nestavi, vsechno koupis hotovy. Proc bys mel stavet letadlo, rezat balsu, lepit bukovy hranoly, odlejvat motorovou skrin do pisku, stavet nejakej neproporcialni prijimac. Koupis dron, naladujes baterky a litas.

                      Proc bys mel stavet zesak, kdyz jdes a koupis. Navic, dneska frci mp3, kdo by resil nejaky zkresleni, ne? Nebo snad chces delat fotky, zvetseniny, redit Rodinal a sudlit to houbickou na vysazenych dverich v koupelne, abys tu jemnozrnnou zvetseninu pak mel na zed? Dneska namlatis stovku fotek mobilem a stejne se na ne uz nikdy nepodivas.

                      Konzum, konzum, konzum. Kupuj, spotrebovavej, nehnipej se v detailech.

                      A ta mladez tomu proste podlehne, protoze je to pohodlny, je to lakavy a hlavne – za pet minut uz je bude bavit neco jinyho. Jako ty dvoulety decka na piskovisti.

                1. co konkrétně?

                  1. všecko, šermuješ pojmama a hodnoceníma jak náká metrobuzna z módní vopycyje

                    1. :-)))) ale ne… mě je to v podstatě jedno. jen, že se s dobou mění i módní trendy. ať si každej nosí co se mu líbí. subjektivně, když se mrknu na nějaký starý filmy, tak plesnivá jeansovina z konce 80tek je fakt dílo. Na to nemusim být versáče

                    2. Stejně byli nejlepší depešáci.
                      Depeškám ta černá, černý podlíčení a skoro černý rty slušely. V té černé vypadaly dobře i holky, co měly silnější haxny, nebo větší prdele.
                      Já byl umírněnej metloš, mařenu max. po lopatky :D Umírněnej tzn. bez US/GB nášivek, nebo „potisku“ džísky fixama. Přišlo mi blbé, zprasit fakt pěkný leviskový komplet, který se jinak dal nosit většinu roku a skoro kamkoliv.

                    3. Jo, v modu Depeche jela zamlada moje zena. Pro hadry jezdila s kamosema do Pesti.

  8. Vladimír Putin osobně nařídil veškerým složkám státní správy skoncovat se skrytým měřením rychlosti aut. Hlava Ruské federace argumentuje logicky – hlídání rychlosti „zpoza buku“ podle Putina nevede ke zlepšení bezpečnosti na silnicích, neboť jen nachytává řidiče na švestkách a nemění jejich chování. To zůstává stejné i po obdržení pokuty, a tak skryté měření slouží jen jako nástroj na plnění státní kasy ( rok 2019 ).

    1. …s takovou to Rusko do Evropy nevkroci…

      1. No ještě že to máme Německo:
        🇩🇪18letého Němce, který napsal více než čtyři tisíce udání za parkování a dopravní přestupky, zbil fotbalový fanoušek, píše Bild.

        Niklas Mattei se nazývá „mistrem udávání“, jezdí na kole v reflexní vestě a hledá pachatele. Ve svém rodném městě Gräfenhainichen udal 8 % populace. Celková výše pokut, které byly vypsány na Niklasův návrh, je 140 tisíc eur.

        👍Mladík byl zbit ve vlaku poté, co kontroloval nelegální parkování v jednom z měst. Niklas řekl Bildu, že byl napaden „pravděpodobně kvůli jeho slávě“. Policie po útočníkovi stále pátrá.

        t.me/neCT24/52124?

        Amatér, tohle by se mu u nás nestalo:
        https://www.youtube.com/watch?v=2S3dwcVXTxo

        1. To dostal na budku ten typek z DF nastenky? Zivot je svine…

          Takze ‚fotbalovy fanousek’… nojo, nejakej Leitmotiv se musel najit.

  9. Poučné jako vždy. Ale… vyvaroval bych se příměrů ve kterých jakýmkoliv způsobem figuruje ludaeus.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017