Renovace přilby Pickelhaube model 1860 - zpět na článek

Počet komentářů: 50

  1. Stran toho lihu v kuzi – nemela by posledni faze byt aplikace nejakeho druhu oleje (treba lneny)? Na jedne strane chapu risiko nasledneho napadeni treba moli, na druhe strane ten lih po odpareni zpusobi jeste vetsi ztvrdnuti a krehkost, ne?

    1. těžko říci, co je cílem takového snažení. jestli se jedná o kousek do vitríny a je cílem zachovat maximální možnou autenticitu, nebo má-li se to příležitostně nasadit na hlavu. v druhém případě potom na ošetření kůže existuje široká škála obuvnických přípravků, tradičními materiály (nepochybně dostupnými a používanými v době vzniku artefaktu) na bázi vosku a sádla/loje různé žoužele počínaje.

      1. Ja se do renovaci nemontuju, takze muj pohled je ryze laicky na bazi zkusenosti s kozenymi vyrobky z prvni valky, se kterymi jsem se setkal a kde jsem renovoval pro svoji potrebu. Protoze vim, ze cineni kuzi se tehdy provadelo prirodnimi materialy, tak necekam, ze ta kuze v sobe ma nejaka zvlacnovadla. Proto bych z toho lihu mel, byt mozna zbytecne, obavy, pokud by byl posledni fazi.

        Jinak co se destilky tyce, tak je az neuveritelne, jak je to agresivni kapalina. Je schopna na sebe navazat kdeco. U nas v praci delame ruzne armatury pro destilovanou vodu a musi to byt specialni nerezi, jinak je to po case ozrane. Takze jako cistidlo rozhodne ano.

      2. Tohle se na hlavu většinou nenasazuje. Ne proto že by majitelk nechtěl, ale protože většinou nemá tak malej květák. Tyhle dobový helmy jsou většinou tak na dvanáctiletý dítě max. Většinou je to tak do velikosti 54-55. Lidi bejvali menší, no. Ostatně ještě druhoválečný helmy a čepice se velmi blbě sháněj ve větších velikostech než tak 56-57.

  2. Zrovna jsem se chystal vyrazit se na bojiště k Hradci Králové podívat.

    Jinak nádherný kousek. Kdybych měl doma trochu víc místa, tak taky sbírám.

  3. K čemu na té přilbě byla ta špička?

    1. Vojáci byli ostřejší. (Ale hlavně pro ozdobu)

      1. nevím, jesli je to latina starých zbrojnošů nebo skutečný záměr designéra helmy, ale v případě, že dojdou náboje a a přesila pěšáků bude od v zákopu ukratého vojáka několik kroků, tak si voják nasadí helmu a rozeběhne se proti nepřátelským šikům s hlavou skloněnou jako živé kopí.

        1. Dokonce se uvažovalo, že by se takto vystrojení vojáci stříleli z praku. Hrubé zaměření by prováděl prakovník a drobné korekce dráhy letu před zásahem cíle by dělal samotný projektil rozpažováním rukou a vychylováním trupu.

        2. je to tenký měkký mosazný plech a ta špička je celkem tupá. Je to čistě okrasná opičárna. Tenkrát si na to potrpěli, no.
          Mimochodem, voják sice padnul, ale jeho výstroj se v maximální možný míře recyklovala. Umylo se to, zalátalo a dalo se to dalšímu vojclovi.

          1. To mohl byt docela herdcore, mit par lochen v hadrech. Dneska se to resi kerkama.

        3. …to by slo prosadit i dneska. U nasich zastupcu v Bruseli jako analni kolik.

          1. v tom by se mohlo i soutěžit. Taková bruselská olympiáda.

            1. Pokud olympiada, pak ale jen pro ockovane.

              1. Vopíchaní nebo nevopíchaní, dyž někde budou ultraparanoidní, vytřou jim po výlezu z letadla prdel a pětinu letadla vsadí do šatlavy, pardon karantény, protože proto.

                Sem zahlíd nejakej brekot v tomdle stylu, že pět let dřou chudáci a pak hovno. Snad mě za to nebudou píchat v kotlu vidlema nebo mi to neubere jinou karmu, ale řekl bych, že dobře jim tak. Ať už se aktivně podíleli, nebo přihlíželi, pomohli to nastolit, takže nech si to taky vyžerou. Většině se nerozsvítí, dokud je to nesemele (některejm ani pak ne).

                1. Tak nastesti uz maji sveho Husa. Sice nachcipani jsou i ti ockovani, ale neockovanej byl jejich felcar, takze ten ted muze za vsechno, i kdyz se nevi, kdo to chytil od koho.

      2. Malo to ten istý význam ako všetky tie lampasy, fedrpuše, pozamenty, kyrysy a šavličky. :-)

        1. kyrysy a šavle do toho netahej, to byly věci co měly praktickej význam.

          1. Snáď kvôli tebe nepokazím citát?!

            1. to je odkud, Pekařův císař?

              1. Alebo Cisarov pekár. Už neviem.

      3. Žádná ozdoba. Je to ochrana proti seknutí šavlí shora. Když se na ten tvar podíváte, zjistíte, že to asi fungovalo.

        1. V tom je ale ten bodec spíš kontraproduktivní. Buď díky němu ta rána srazí helmu z hlavy, nebo ten bodec navede šavli přímo proti helmě, místo aby po ní sklouzla. Tyhle opičárny jsou v boji naprd, nejlepší je hladký povrch. Krom toho jezdecká taktika boje šavlí proti pěchotě měla bejt taková, že se sekalo do obličeje. Ne zeshora jako když se štípe poleno. Nahoře na hlavě byla většinou helma nebo čáka a zezadu zase torna na zádech.

    2. Původně to mělo být kvůli ochraně před jezdectvem a útokem jezdce ze hřbetu koně šavlí na hlavu pěšáka. Žádný praktický význam to ale nemělo a helma se čím dál víc používala hlavně při slavnostních příležitostech, i když se používala v boji ještě za první světové války, kdy byla vyřazena. Dodnes má pickelhaubnu ve výstroji třeba chilská armáda.

      1. Kromě toho tyhle kožený a podobný helmy používalo ve velkém jezdectvo, kde prostě sloužily jako ochrana hlavy při pádu z koně nebo nárazu do větve. V podstatě podobně jako dnešní jezdecké přilby. Mosazné doplňky pak sloužily čistě jako ozdoba a jako rozlišovací znak.

    3. Koukám, že tady se to jen hemží znalci… Na špici se při slavnostních příležitostech nasazovala tzv. Federbusch, jinak ozdobný chochol z peří, nebo koňských žíní. Pruská armáda užívala žíně.

      1. Feder je nemecky pero, chochol z zini byl taky Federbusch?

        1. Pro žíňový chochol existuje přesné označení – „Haarbusch“, ale literatura používá pro ozdoby vojenských pokrývek hlavy z peří a žíní obecné označení „Federbusch“. Dalším typem je „Stutz“, což je vzpřímený chochol z peří.
          Dragounská přilba soudobé Francouzské republikánské gardy kombinuje černý Haarbusch s červeným Stutzem.

          1. Zajimave, diky.

          2. Fédrpuš :)

            1. Jo, to je mmchdm nazev kopce pod J. Hradcem, pred Horni Penou. Jeste z doby C.K.

          3. A já si pořád říkal, co to nosí za divný štětky: https://www.youtube.com/watch?v=yCKzmqBCfdI

    4. Vysoké pokrývky hlavy opticky zvětšují vojáka – je vysoký, nebezpečný, hrozivý.

      1. což se týká především čáky nebo těch granátnických medvědic. Piklhaubna tenhle efekt tolik nemá, to už je pomalu vyšší brigadýrka. Zvlášť ta rusácká co se v ní daly pašovat LP desky :)
        Ony tyhle „neželezný“ přilby byly u pěchoty v polovině 19. století celkem módní. Nejspíš to převzali od jezdectva, tam to mělo i ochrannou funkci a vydržely jim dost dlouho. Ono je celkem zajímavý sledovat, jak uniformy a pohlavní pokrývky hlavy podléhaly módním vlnám. Většinou celá Evropa a USA nosila ve stejnou dobu mundůry ve stejným stylu. Lišily se většinou hlavně barvou

        1. Ostatně ty britský policejní helmy byly zavedený zhruba ve stejný době jako ty piklhaubny a používaly se i v USA. Německý policajti zase nosili kožený lakovaný čáky s mosaznou výzdobou, což jim vydrželo až snad do začátku 50. let 20. století.

          1. Německo toho mělo s Anglií společnýho překvapivě hodně. Jeden čas dokonce i hymnu, tedy její melodii. Heil dir im Siegerkranz.

            1. No aby ne, když Británii už víc než 300 let vládne německá šlechta… Dynastie Hannoverská se zkřížila s dynastiemi Sasko-Kobursko-Saalfeldskou/Gothajskou…
              Teprve během Velké války se Jiří V. zřekl všech svých německých titulů a změnil jméno svého rodu „Sachsen-Coburg und Gotha“ na „Windsor“.

              1. Ano. z tohohle hlediska bylo uzavření Entente Cordiale a vznik Dohody nesmírně paradoxní. Británie uzavřela smlouvu o blízkém spojenectví s Francií a Ruskem, svými dvěma odvěkými rivaly a nepřáteli proti dlouhodobému spojenci a spolubojovníkovi, Německu. Mimochodem, nebylo to bez komplikací, dost lidí o dohodu s Francií a Ruskem nestálo a chtěli naopak blízkou spolupráci s Německem. Ale britská odvěká snaha srát se do evropských záležitostí s cílem zabránit aby některý evropský stát získal příliš velký vliv nakonec rozhodla.

                1. Další vtipnou záležitostí je, že podle Act of Settlement (1701) se králem Britů nesměl stát katolík, Sas z Hannoveru ovšem nevadil.

                2. Stejně tak v Německu stále žila myšlenka aliance tří císařů proti pravému nepříteli – francouzskému republikanismu. Jenže Vilém neměl předvídavost a inteligenci Bismarckovu.

              2. Když se to dozvěděl císař Vilém II., údajně navrhl, aby se „Veselé paničky windsorské“ přejmenovaly na „Veselé paničky Sasko-Kobursko-Gothajské“

          2. Teď koukám, že jsem si to blbě přečetl. Podobné čáky nosila za Napoleonských válek i britská lehká pěchota.

            1. nejen lehká.

            2. Jen technická, není to ta čáka, ale to čáko.

        2. „rusácká co se v ní daly pašovat LP desky“ – Jako chlapa už vojnou nepolíbeného mě tohle dost zaujalo. Byly by i nějaké detaily?
          A děkuji za rozšíření znalostí článkem i v diskusi.

  4. Kde se dá vnitřní výstelka (byť neoriginální) k takovýmto historickým a nebo druhoválečným přilbám sehnat?

    1. dělaj se různý repra. Chce se to dívat na stránky co prodávaj repliky militarií, většinou teda na ty zahraniční

  5. Omlouvám se že se vyjadřuji v diskuzi až nyní, děkuji vám za zajímavou diskuzi, uvedu zde pár zajimavostí ohledně vašich komentářů. Hrot na helmě sloužil opravdu k ochraně proti seku jezdeckou šavlí(plech hrotu a kříž který ho drží jsou z poměrně silného plechu, ale mám dva kousky jezdecké šavle ve sbírce a upřímně ten hrot vás asi moc neochránil, ale např. rakouská pěchota té doby a i obě strany Americké občanské války používaly u pěšáku jen pouhé čepice-képi.) Výstroj padlých se jak tu zaznělo samozřejmě recyklovala, ale pro zajímavost i ze zcela nedávných výzkumů hrobů z hradeckého bojiště známe nálezy pruských padlých pohřbených s téměř plnou výstrojí i včetně pickelhaubny.A jak tu zaznělo tak destilka je vážně neuvěřitelně agresivní já v ní i odrezuji kopané kovové předměty staré i přez sto let a rez doslova přez noc mizí. Snad vás článek zaujal, a všem doporučuji pokud máte možnost zachránit nějaký kousek z naší historie, zkuste to.

    1. Hrot jako ochrana proti úderu nedává smysl. Ten kovový kříž, na kterém je hrot přišroubován a kovová výztuž kožené helmy už ano. Jinak lépe řešenou ochranu proti úderu šavlí shora měly dragounské přilby, tzv. Raupenhelme. Ty měly výrazný kovový hřeben, na který se při slavnostních příležitostech upevňoval návlek z ovčího kožichu, což vytvářelo dojem housenky (německy „raupe“).

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017