Recenze: Život s 2013 Dodge Charger R/T Plus, 5.7 RWD - zpět na článek

Počet komentářů: 74

  1. Tak to bude chtít číst na etapy, dlouhý jak román, ale napsaný zatím dobře.

    Mně se zalíbil v GTA V a pak naživo v jů es of ej, kde je hodně vidět u fízlů. A klidně by mi stačil s Pentastarem V6.

    Co se týče cvakání u Hemi a odírání vaček, tak jsem viděl zajímavé video, kde je to vysvětlováno tak, že vačková hřídel sedí v motoru výše než dříve a tak na ní tolik nestříká olej zespoda od klikovky a zároveň tím jsou tyčky ventilů téměř vodorovně, takže ani z hlavy to tam nesteče a vačková hřídel jede při nízkých otáčkách na sucho. Takže není dobré nechávat to běžet dlouho na volnoběh.
    https://youtu.be/dI93-Zdx_nY

  2. Mal som moznost jazdit po sebe z Chargerom V6 SXT a SRT8. SRT8 je uplne ine auto. Ale aj s V6 je to celkom fajn. Ale autor ma pravdu v tom ze to chce verziu so sport modom.
    Inak zasne nad tymi brzdami. Volakedy davno som robil brzdy na kamaratovom Magnume RT (kombik ktory taliani zrusili). Ten mal vpredu kotuce o priemere 390mm, kombinovane s pevnymi stvorpiestovymi strmenami. Jeho terajsi 2013 Charger SRT8 ma sespiestove Bremba…

    1. Toto malo ist pod Redguya.

    2. Tak výkonově je větší rozdíl mezi SRT8 a 5.7 Hemi než mezi 5.7 a Pentastarem, není to žádný dýchavičný shit pro půjčovny, mě by to neurazilo a cenově to bude taky přínívé, protože „jedině V8, vole“.

      Docela by mě zajímaly ty převodovky, osobní zkušenost s tím nemám, ale almara od Mercedesu prý umí vyrobit dost drahý opravy, v tom byl osmikvalt od ZF výrazný skok vzhůru, o spotřebě a odpichu nemluvě.

      1. Oh, no ja som netvrdil ze Charger s Pentastarom dychavicny shit. Mal som skor taky vodojem ze je to ine auto co sa tyka ovladatelnosti. Len tak medzi nami, nakolko uz v Kanade neexistuje auto v kategorii D s manualnou prevodovkou, Charger 3.6 AWD je na zozname kandidatov za nahradu manzelinej Altimy.
        Co sa tyka auta ako takeho, naposledy som so zakladnym Chargerom jazdil medzi 14.6 az 10.7. tohoto roku. Opat raz prijemne zvezenie. Pouzival som ho prevazne na dochadzku z hotela vo Fort Myers na pracovisko na Sanibel Island. Tichucke, dobre zrychlujuce, spotreba 9l/100km. Co sa tyka spotreby, s Chargerom som dosiahol aj vyrazne lepsiu, ale tam som siel viac mimo mesta. A sliapol som mu na krk. Odmenil sa mi spotrebou 7.8l/100km. Bola to verzia so starou prevodovkou. Co sa tyka tej ZF, v LX/LD cars sa sprava tak, ze aj tak zaryty odporca automatov ako ja je ochotny ju prijat. Pravda, vzdy je dobre mat sport packet s padlami a sportovym ovladanim radenia (podradi o dva stupne a nepcha tam 8 pri 70km/h). Co sa mi zda divne, ta ista prevodovka sa sprava v BMW horsia. Ale to moze byt aj tym ze slo o slabsie verzie (325i, 525d).

        1. Jo, tahle ZF převodovka je v obrovském množství modelů. Co je zajímavé, tak do nového malého Cherokeeho dávali devítíkvalt ZF a prej docela průser, takže i taková firma umí posrat automat, nejen Chrysler :)

          Já se v Chargeru ještě nesvezl, ale když vidím těch 150 tisíc za opravy zánovního auta za 2 roky, tak asi oželím zábavu a půjdu do Japonce. A to jsem si říkal, že je na tom Journey se spolehlivostí nic moc:)

          1. Nejako sa mi to s tymy opravami a celkovo so zanovnostou toho auta nezda. Ono sice Chargera nemam, ale mam dvoch blizkych priatelov co ho maju. A nejako neviem o tom ze by mali problemy a obaja maju na autach okolo 200k km. Pravda, ani jeden nejazdi pravidelne dverami dopredu.

            PS: Aj u nas to speje k japoncovi, pani sa sice brani ale asi bude jazdit do prace Tacomou.

            1. No autor je buď ten typ, co cpe prachy horem dolem do celkem zbytečných oprav a úprav, takové lidi znám a podle té tabulky to vypadá na ten případ.

              Nebo fakt jezdí bokem, zgumuje jednu sadu pneu týdně a přes retardéry a kruháče skáče jako v trophy trucku. A pak to naopak ještě drží velice obstojně :))

              No, takovej Highlander bych bral hned.

              1. Nechám se podat – já tam kromě té renovace laku nic zbytečného nevidím. Kdybych mohl auto udržovat stoprocentně servisované za méně peněz, tak bych to udělal.

                1. Lak, ráfky, maska, leštění, podložky kol, atd. Na jednu stranu na poškrábané okno a bluetooth to dle Vás nejezdí a pak tohle, ale to je na každém.
                  Zároveň ceny za opravy, olej, filtr, geometrie, brzdy 30 litrů, výměna oleje v převodovce a difu za 11, atd.

                  Ale neberte to nijak špatně, jestli během 20 tisíc km zmastíte 7 sad gum, tak jezdíte úplně jinou ligu a pak je údržba potřeba :))

                  1. Ráfky jsou na zimní sadu kol, bluetooth je tam také uveden, telematickou jednotku jsem vyměnil. Lak, maska a podložky kol jsou zbytné, to je pravda. No, tak je to já nevim 40k za zbytečnosti, no. Účet od ATST za 11 tisíc jsem dohledal – já to do toho Excelu nijak zvláštně nerozepisuju, jenom to hlavní. Položky faktury jsou: Přísada diferenciálu 320,- Pylový filtr 814,- Filtr kit převodovky 710,- Převodovký olej ATF+4 1650,- Převodový olej 75W-140 866,- Výměna kabin. filtru 486,- Geometrie 1200,- Výměna oleje v A-T 1444,- Výměna oleje v zad. diff 722,- Prohlídka vozu 963,-

                    U toho výdaje 30k už jsem si nepamatoval za co to bylo, ale dohledali jsme to s garážníkem: Přední kotouče 2700,- Zadní kotouče 2500,- Přední destičky 2200,- Zadní destičky 2800,- Mazivo k pístkům 50,- Mazivo vodících čepů 100,- Olejový filtr 280,- 2x přední rameno vč. čepu 10.000,-, svíčky 8000,- (je jich 16) a práce byla nic nebo skoro nic, tak nějak.

                    Jestli má někdo lepší ceny, dobře pro něj. Já vždycky dopředu říkám, že nechci žádný kamarádšofty a slevy, platím celou částku ihned při přebírání auta a opravář ví, že když vidí problém, tak ho může rovnou opravit. Mám to vždycky i s fotkama a starý díly mi vždycky vyskládá, jestli je chci. Já je stejně nikdy nechci xD

                  2. Tak ještě mě to nedalo a porovnal jsem to s výpisem z banky, kde bylo skutečně těch 30k v Lednu a 10k v Březnu a zavolal jsem opravářovi, ať se na to podívá, protože tam bylo dílů a práce asi za půlku. Já jsem totiž ty opravy platil dopředu a spěchal jsem na to a je možný, že se tam něco zapomnělo. Ty ramena se nakonec neměnily, protože v nich stačilo vyměnit čepy a svíčky mi nakonec nechával za 4000, ne za 8. Pokud by se ukázalo, že jsem poslal hodně, tak bych vám musel poděkovat, protože tam nějak nesedí asi 16 tisíc a to by stačilo na 4 nový pirellky a vám na basu.

                  3. Tak ještě specielně kvůli vám mě mekánik obratem volal a poslal rozpis – ramena se měnily. 2x rameno, 2x čep, 2x silenblok a práce, dohromady 19.000 a to je to co mě v tom plavalo, protože jsem si myslel že se to nakonec nedělalo. Čili částky seděj a ceny těch ostatních dílů tady máte rozepsaný. V ceně bylo taky přezutí kol, geometrie, umytí, a nějaké další věci.

                    1. 7 sad pneu a 3 sady destiček, já už mám asi dobrou představu, jak dojíždíte do práce :)
                      https://youtu.be/m_KBvP0_8Tc?t=282

                      Já to beru z čistě praktického hlediska, že do auta za 570 s relativně malým nájezdem se narvalo bez pojistek dalších 200, což je kurva moc. Já v tomhle uvažuju tak, že mi přijde lepší těch skoro 800 vysolit na začátku a mít o to lepší základ, ale chápu, že dopředu to člověk neví a hlavně neplánuje.

                      Za super ojetinu považuji, když během prvního roku, kdy se řeší to, co už bývalý majitel řešit nechtěl, sežere na opravách a údržbě tak 10% kupní ceny. Pokud je to o hodně víc, měl jsem ty prachy vrazit už na začátku do dražšího auta v lepším stavu, to nakonec vždy vyjde levněji. Ale to je čistě můj pohled, kdy to vzhledem k hypo, dětem, veteránům tak brát musím, protože si nemůžu dovolit utápět podobné částky v denním autě.

  3. Parádní recenze, za 1.

    – Keanu Reeves si s Chargerem poprvé zahrál zamlada, ve filmu Street Kings o válce policajta proti undercover policajtům kterým vlezlo do hlavy, že pro ně neplatí žádná pravidla. Podobnost s našimi hovádky z Plzně čistě náhodná.

    – na Dodge Interpid 2. generace mi prosím nesahat, já mám tahle americká auta okolo přelomu století designově nejraději. I Ford Taurus a Chrysler LCP.

    – nový Dodge Charger je jedno z mála aut, u nichž se léta nedokážu rozhodnout zda se mi líbí, nebo oškliví.

  4. A k těm policejním testům. Nebyl tenkrát taky problém v tom, že většina konkurentů, co by co do akcelerace a ovladatelnosti mohli být lepší, nejsou čtyřdveřové?

  5. Sakra dlouhy, ale pekny clanek 👍🏻

  6. Pekne citanie iba mi udrel do oci diferencial so znizenou svornostou… Snad zvysenou svornostou, ci?

    1. V rámci čitelnosti jsem použil zažitý překlad pojmu “LSD”, neboli limited slip differential. Kdoví proč se to v ČR překládá jako “diferenciál s omezenou svorností” a kdybych napsal “s omezeným prokluzem” tak půlka autíčkářů nebude vědět, o čem mluvím.

      https://www.auto.cz/technika-samosvorne-diferencialy-stejny-ucel-ruzny-princip-92755

      1. U nás sa tomu hovorí samosvor. Tomu rozumie každý. U vás nie?

        1. Tiež. Alebo špéra.

          1. Špéra je něco kapku jiného, konkrétně manuálně ovládaný zámek. Prokluz snižuje nikoli poměrně, nýbrž na nulu.

      2. Viem, ze sa to tak pouziva ale prave v pripade diferencialu ako zariadenia a jeho ucelu mi formulacia „znizena svornost“ pride ako oxymoron, presne ako je to popisane v tom clanku. To nebola vycitka autorovi, skor taky povzdych ako masovost dokaze degradovat presny technicky termin.

      3. Podle mne si 99.9 % „autíčkářů“ klepe na čelo nad tou sníženou svorností. Překládá se to právě a pouze jako omezený prokluz, všude, kde jsem se s tím setkal. Nebo samosvor.

  7. Jinak, já bych raději volil nějaké bastlení s lepící páskou, než si nechat vyškrábat do čelního skla rýhu. Ostatně to budete asi mít zajímavé u STK, právě pro tu rýhu.

    1. Pojištění čelního skla beru od jisté doby jako nutnost. Když jsem dostal kamenem do okna, byl jsem rád, že opravu nemusím platit já, ale pojišťovna… asi dva roky na to jsem dostal kamenem znova, do jiného auta. Naštěstí je to malé, mimo zorné pole a nezvětšuje se to, tak to na STK nevadí… ale sklo je stejně po těch letech poškrábané, takže to někdy nechám vyměnit.

      Na americe, kterých tady jezdí pár a výměna nového skla bude za pětimístnou částku, bych bez pojištěného skla nejezdil, vlastně bych si asi rovnou platil havarijko.

      1. Otázka je, k čemu to havarijko bude. Osobně považuji havarijko u ne-zcela-nového-auta za mimořádně hnusný podvod.

        Mám příbuzného, který si koupil staré BMW E36 a vypiplal si je (byl to mladý kluk – automechanik) tak, že mu v tom leželo nějakých 90 tisíc. Doložitelných fakturami.

        Někdo ho ťuknul – a pojišťovna mu to odepsala jako totálku a dala mu z havarijního „pojištění“ asi 25 tisíc.

        1. To jo, čím starší auto, tím menší smysl havarijko má.

        2. Řekl bych, že mjfox měl na mysli připojištění čelního skla v rámci povinného ručení (ne plnou havárku).
          Taky si ho většinou připojišťuju, čelní sklo, čelní sklo jsem měnil už aspoň snad 4x. Stojí to pár stovek (600-1000 Kč), spoluúčast bývá 1000 Kč a výměna skla nemá vliv na bonus havarijního
          pojištění. U obvyklých levných skel je to asi jedno (zvlášť když auto nejezdí po dálnici), u dražších se mi to vyplatilo, výměna čelního skla s pruhem a senzory je klidně za 10-12 tis.
          Je potřeba dávat pozor na limit plnění (někdy jen 5000 Kč) a na dodání dokumentace (obvykle stačí vyfotit a uploadovat někam fotku), bez ní mívají pojišťovny v podmínkách, že první tři měsíce je spoluúčast 50 %.

          1. Kua to je tak, když to odpálím bez přečtení… Snad je to p.t. čtenářstvu pochopitelné :-)

          2. Mjfox myslel obojí. Čelní sklo si pojistím i na starým střepu, rozbíjí se častějc než by se mi líbilo, není to prkotina a neprojde to STK… na minulým autě jsem měl dokonce vyhřívané (takže drahé).

            Koupit si ojetinu za půl mega, sjednám si i havarijní. Samozřejmě, nechám si vysvětlit pojišťovákem, jak by to bylo v případě plnění.

            U obyčejného auta 10 a víceletého už je lepší si každej rok strčit do polštáře 5000 než to dávat pojišťovně.

            1. Jinak autor článku si zřejmě havarijní platí, takže se divím, že to dojebaný sklo nevyměnil. Mně by to teda štvalo, koukat na kruhovou drážku.

    2. Tiež sa mi raz niekto čudoval, že načo mám v aute izolačnú pásku. No na čo by ju mal asi tak elektrikár v aute? Napríklad na výrobu improvizovaného rýchlo-obväzu (náplaste) pri nejakom reznom zranení. A možno by sa šikla aj na ten chytený stierač.

      1. Izolačku, stahovací pásku, kus drátu, multimetr, kus svorkovnice a nějaké to základní nářadí…

        Jinak by kromě hotfixu z izolačky pomohlo i prohodit stěrač s tím ze zadního skla – bohužel dodge charger tam stěrač nemá. (Já ano.)

  8. Trochu mě zaráží ty nebrzdící brzdy v kombinaci s „kupuju na bazoši pěti až desetileté gumy“. Má to 370 koní, ale dá se to blbě zastavit, tak bych na gumách nešetřil. Mám vlastní zkušenost z 10 letými pneu (a to na obyčejném rodinném kombíku s mizernými 100 koňmi a FWD), které sice vypadaly jak nové, ani to nebyly žádné noname (continental myslím), ale po defektu mi na dálnici jedna odešla totálně – bočnice byla na cucky. Pak jsem je vyhodil všechny.

    1. Možná ty gumy mizí tak rychle právě proto, že jsou jaksi staré.

      1. To si nemyslim.
        Stara guma naopak ztvrdne a neubyva, jizdni vlastnosti samozrejme nahovno.
        Sam ted mam na aute 4 lete Bridgestone Turanza se slusnym vzorkem, ale je to tak tvrde, ze mi to v desti prokluzuje na dvojku v 135kW Fokusu.

        Obdobny problem maji ostatne i levne cinske gumy, ktere na povrchu milimetr opravdu kvalitni smesi, se kterou se slusne umistujou v ruznych testech kvality gum, kdyz se ten milimetr ojede, stava se z toho Barum OR36

        1. To je blbost. Rozvrstvit kvalitní a pak nekvalitní gumu do běhounu by bylo tak technologicky náročné, že se to pro levné retailové pneu nevyplatí. Spíše bych si myslel, že ten rozdíl v kvalitě nové a použité čínské pneumatiky dělá rychle degradující směs jako taková.

          1. To je mozne, ze zkratka ojebali stabilizicani prusady.

            Je fakt zajimave, ze se vubec nikdo o toto nezajima, ze nova guma se pri testu umisti slusne a po prvni sezone je to nepouzitelne.

            Treba ted ty bridgestony jsou v prdeli po 3 letech s hromadou zbyvajiciho vzorku.
            Dunlopy rady SP mi po 6 letech fungovaly jako nove.

            1. Jojo to je nekonečná diskuse, jak je doteď většina lidí zblbá s kachnou co výrobci před nějakou dobou vypustili v domnění, že se jim to bude líp točit, že životnost gumy je tak 3 roky. Pak jim překvapivě věci starý 2 roky ze skladů nikdo nechtěl kupovat, tak dlouho a pracně začli dělat PRko že teda jako kolem 5 let cajk.

              Přitom je to jedno, sou právě gumy co sou po 10-15 letech dobrý, mám tady jeden starej bazmeg eště nejspíš z paborita co drží, akorát je na dnešní poměry strašně moc hlučnej. A sou rejže a jiný koreje a barumky co po pár letech hvízdají jak debil a na mokré trávě se člověk nerozjede. Poznat se to dá snadno i nehtem a následně zkouškou že to je schopný v mírným kopečku na mokrým asfaltu při větším množství plynu hrabat. A i tak to neznamená, že se na tom nedá jezdit, prostě člověk za mokra jede vopatrnějc a do zatáček tak, aby mu to neuklouzlo. Za sucha je to v pohodě a zas mají výhodu dyž je 35 ve stínu a asfalt má 60, že změknou tak akorát a netečou.

              Každopádně dyž vidím co dělá produkt čínskýho lidovýho gumárenství na rudliku, tak se mám rád teda. Sem čekal, že levnej rudlík na údajně velkou váhu nebude nic extra (proto sem vzal na větší zátěž, že se aspoň nerozláme na zátěži, kterou očekávám, že vozit normálně budu), ale spíš po straně kvality čínskýho lidovýho ocelářství. Ne že po pár letech ztvrdnou gumy tak, že pak rozpraskají a rozpadnou se na kusy.

          2. Rozvrstvit je jedna možnost. Druhá možnost je na hotovou pneu udělat nástřik/natavení tenkého běhounu z kvalitnější gumy „pro testy“…

        2. Bridgestone Turanza kloužou už jako nový, jednou jsem si je bohužel koupil když po Michelinu byly druhý v pořadí ADACu a pak jsem si pořídil auto, na kterém byly nově. Bridgestone mi už domu nesmí.

    2. To ale udělá každá pneu pokud si včas defektu nevšimnete a jedete chvíli po ráfku.

      1. Zažil jsem stejnou situaci na firemním autě (se kterým se jezdilo, takže 10 let tam gumy určitě nevydržely), guma byla na odpis, ale zůstala vcelku. Taky utekla na dálnici, auto plavalo, ale že je prázdná, jsme zjistili až když jsme zastavili (neřídil jsem).

        A zažil jsem defekt na vlastním autě na zánovní pneumatice, opět zůstala vcelku, přestože byla už bez tlaku. Po ráfku jsem bohužel už chvíli jezdil, takže jsem ji raději vyhodil.

        To, že se tamta roztrhala na cucky, přisuzuju přesně tomu stáří.

    3. Z toho co píšete jsem nenavnímal, co mi přesně chcete sdělit. Já nemám kola na cucky, nemám v nich defekty a nejezdím na slepených kolech. Na přední nápravě mám PZero z roku 2018 a na zadku měním gumy každých 3 až 6 měsíců podle období. Rozdíl mezi fungl novou pirellkou za 6000 a 8 let starou za 600 jsem teda nepoznal.

      1. masiton: Nevěřím pneumatice, která má 10 let. Na nějakou fabii 1.4 bych si i dal 5-letou pneu z bazoše, ale na 370-koňovém autě bych na pneumatikách nešetřil.

        Ty continentály, co jsem měl, taky vypadaly jak nové a že by na nich auto plavalo, klouzalo nebo gumy v zatáčkách pískaly, bych neřekl. Problém nastal poté, co z jedné na dálnici utekl vzduch (asi jsem píchnul a možná to ani nebylo tím) a podle toho, co z gumy zbylo, jsem si udělal obrázek o výdrži pneumatik. Když jsem píchnul novou gumu, aspoň zůstala pohromadě. Ta 10 letá byla rozervaná totálně, z bočnice nezbylo nic.

        1. Dobře takže vy máte za sebou zkušenost s defektem nové pneumatiky a také staré pneumatiky (jednu a jednu, nic moc vzorek ale držme se toho):

          1. Naboural jste v důsledku defektu staré/nové pneumatiky?
          2. Mohl jste pokračovat v jízdě na staré/nové pneumatice s defektem?

          Pokud jsou odpovědi ve všech případech “Ne” tak v tom není rozdíl. Já nemám lepící sadu, mám v autě rezervní kolo a je mi buřt, jestli se pneumatika na zadní nápravě vypustí pomalu, nebo praskne rychle. Navíc z té vaší rozervané pneumatiky mám pocit, že nemyslíte rozervanou jako bez vzduchu, ale rozervanou, jako že se z ní prostě odinstaloval běhoun. To je (alespoň pro mě) dost běžná věc.

          Možná mám tu hranici posunutou, mám nové pneu jen vpředu, protože violent disintegration v předním rohu nad 110 nebejvá legrace. Jak říkám, prošel jsem vrakáčem v dětství, kde byl standard trochu jinde. “Nevěřím” by tam tehdy neobstálo. Jezdilo se na všem co mělo obutí a někdy i bez něj :))

          1. Stará byla na cucky, pokračovat se určitě nedalo. Ani nevím jistě, jestli to bylo defektem, nebo se prostě rozervala sama… Zatímco na nové jsem to ani nepoznal, až na parkovišti jsem zjistil, že jezdím na prázdné; pokaždé zadní kolo. Ale pokaždé taky FWD.

          2. Z mojí zkušenosti zatím defekty hlavně různý ty barumky, nankangy a podobný rejže. Teď se mi množí defekty na starejch snad Dunlopech na pikoušu, ne že bych zrovna občas nezahučel do díry a tak, ale zas v plné rychlosti nenaskakuju na obrubníky, tak nevím, čím to. Hlavně na nich není vůbec nic vidět zvenku, vyvážení dobrý, ae hodně hážou. Zatím měněná jedna a v místě švu uvnitř byla vyboulená, že by nejak praskal v tom místě kord co je na běhounu do šířky (tzn. ne obvodovej)?

    4. Inak tie nebrzdiace brzdy mozu byt dovodom obmedzovaca rychlosti nastaveneho na 120mph. Kamaratov Magnum R/T co ho spominam vyssie obmedzovac nemal. Ale aj tie brzdy boli ine. Na druhej strane, bola to kanadska verzia.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017