Radarem proti zlodějům… ha ha.

Featured Image

Jak jste asi zaznamenali, příznivci silničního fašismu jsou v posledních měsících nuceni volit přesvědčovací metody, které jsou trochu úsměvné. I v mainstreamových médiích najdete informace, kde se nepokrytě konstatuje, že radary slouží jen k dodatečnému zdanění a že s bezpečností jízdy nemají nic společného, zatímco akceptace těchto opatření veřejností klesá.

Například takový ministr Ťok se vytasil, že chce radary na dálnici, protože rychle jedoucí auta ohrožují v místech uzavírek dělníky provádějící rekonstrukce, jinak jeho exkolegy z dob, kdy ještě kradl ve Skansce. Jenže ať jsem hledal jak jsem hledal, nenašel jsem žádnou relevantní informaci o tom, že by auto na D1 zajelo stavebního dělníka. Respektive našel jsem jednu, ale ukázalo se, že se jednalo o nákladní vozidlo Tatra příslušné ke stavbě, které nacouvalo dělníkovi na hlavu, což zrovna není typický pirátský modus operandi.

Jistě, možná se to stalo a média to opomněla, ale to nepokládám to za pravděpodobné, protože taková informace o tom, jak krutej pyrát podnikatel v pět let starý Octavii zahubil Frantu Lopatu v žluté vestě a zbyla po něm jen žena, děti a nevrácený flašky od piva by okupovala média nejméně týden. Ale i kdyby skutečně nějaké auto stavebního dělníka na D1 přejelo, bylo to skutečně rychle jedoucí auto? A jak tomu zabrání radar, který bude měřit typicky českou metodou, tedy skrytě? A tak dále. Já osobně si myslím, že se ANOministrovi Ťokovi od huby práší, ale to je tak nějak normální. Ukazuje to, k jakým fanstasmagoriím musejí příznivci dopravního fašismu sahat, aby učinili tu jejich válku se slušným občanem obhajitelnou.

Ale to, co mám teď, je vysloveně křeč. Budete si říkat, že ten člověk něco bere. Redaktor Miroslav Jilemnický v článku s názvem V obci zmizela octavia. Úsekový radar by pomohl zloděje dopadnout zveřejněném v Nymburském deníku zkouší udělat radary obhajitelnými tak, že by mohly pomoci dopadnout pachatele krádeží vozidel. Opírá se přitom o vyjádření policajta, jak jinak, které si dovolím ocitovat:  „Úsekový radar kromě měření rychlosti funguje i jako monitorovací systém. Pokud by byl zprovozněn, policie by měla k dispozici videozáznam, na základě kterého bychom mohli ustanovit doprovodné vozidlo, kterým pachatelé na místo přijeli,“ vysvětlil nymburský kriminalista Marek Šmíd.

Je třeba zmínit, že podobně jako ve výše citovaném případě domněle přejetých dělníků není v ČR zaznamenán případ, že by se podařilo usvědčit pachatele krádeže vozidla pomocí stacionárního radaru, přestože je na českých silnicích nemalý počet.

Samozřejmě je třeba uvést na pravou míru, že to, co policista požaduje, je zaznamenávání dat o všech vozidlech, tedy nikoli jen těch, co jedou rychle, a zadržování těchto dat přinejmenším tak dlouho, jak dlouho bude policie chtít. To je každého fízla sen a aktuální program ANOvlády. Vyjádření pana fízla dokonce naznačuje, že už se tak děje. Také je třeba zmínit, že takovým systémem stejně nelze identifikovat pachatele krádeže.

Ačkoli je to jistě dostatečně znepokojivé téma, které nepochybně dříve nebo později dopadne do osobní sféry každého občana (odešel jste z práce dřív a neřekl to šéfovi? Sešel se s nějakou ženou a neřekl to ženě? To nevadí, řekneme jim to za vás), hodlám nyní upozornit na jeden aspekt tohoto záměru, který by si každý měl uvědomit.

Dejme tomu, že to je radar. Dejme tomu, že vám ukradnou auto, tedy auto, jehož jste provozovatelem. Dejme tomu, že s ním nějaký drban pojede rychle a vyfotí ho radar.

Co se stane dál?

1. V žádném případě se nestane, že by tato fotka napomohla nalezení vašeho auta. Policie (která pátrá po odcizených vozidlech) vůbec neví, že taková fotka vznikla, protože radar formálně provozuje nějaká městská policie, ale spíš jej ve skutečnosti provozuje nějaká ANOradnice a fotky z něj dostává automaticky, a o tom, že ta fotka vznikla, se Policie České republiky vůbec nedozví. Jsou to úplně oddělené systémy, které si mezi sebou nevyměňují pravidelně data, ani zákon s tím nepočítá. Městská policie nebo radnice tedy neví, že vám ukradli auto a naopak, státní policie neví, že vznikl nějaký snímek z radaru.

2. Samozřejmě že poznatek získaný z takové fotky je z operativního hlediska těžko použitelný. Nelze z něj poznat, kdo auto řídil ani kam s ním jel, snad lze z takového snímku dovodit, že pravděpodobnost nalezení auta je například vyšší na jihu než na severu. Jelikož policie přistupuje ke krádežím aut s extrémní pasivitou a v podstatě koná jen když někdo někoho napráská, nečekejte od toho nic.

3. Jako bonus vám přijde dopis, ve kterém se nějaký nenažraný úředník bude domáhat odpustku zvaného „určená částka“, tedy zamaskované pokuty a poplatku za použití práva nevypovídat proti sobě. Ano, správně. Pokud zloděj vaším autem překročí maximální dovolenou rychlost, nesete za to jako provozovatel odpovědnost. Nenechte se zmást liberačním důvodem obsaženým v § 125 f odst. 5 pís. a), protože ten říká, že provozovatel  vozidla  za  správní  delikt  neodpovídá,  jestliže prokáže,  že  v  době  před  porušením  povinnosti řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích bylo vozidlo odcizeno. Jenže vy nemáte jak prokázat, že vozidlo bylo odcizeno ještě před pořízením snímku z radaru. Tedy pokud vám ukradnou auto ve dvě, snímek z radaru vznikne ve čtyři, vy zjistíte krádež v šest a policie přijede v osm, bude na policejním protokolu napsáno, že odcizení vozidla bylo zjištěno v šest a zákonná podmínka nebude splněna. Můžete možná doufat v jistou shovívavost úředníka, ale moc od toho nečekejte, protože ty lidi mají svoje odměny navázané na to, kolik peněz svému TOPstarostovi vyberou.

Čistě podle zákona se neobhájíte, stejně jako nejde obhájit ty nešťastníky, kterým chodí „výzvy k úhradě určené částky“, ačkoli třeba leží už třeba devátý měsíc v nemocnici a vůbec neví, která bije, protože jim praskla v hlavě nějaká žilka a jsou v takzvaném vegetativním stavu, a tohle jsem si prosím nevymyslel. Ombudsmanka komunistka Šabatová obhajuje cikorky a tohle jí jako bezpráví asi nepřipadá, ale tohle se tady děje.

Takže dobře zvažte, pokud byste chtěli podpořit nějaký skvělý fízlí nápad, protože to může mít úplně nečekané důsledky.


12.06.2015 D-FENS
 
 

12345 (6x známkováno, průměr: 1,67 z 5)
783x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017