Pro(ti) rodinná politika dnešních států - zpět na článek

Počet komentářů: 513

 1. Všichni dospělí živí všechny starce?
  Vždy jsem měl dojem, že malá část dospělých živí všechny starce, všechny děti a velkou část dospělých – studenty, nezaměstnané, jakož i zaměstnané v neproduktivních profesích…
  Jakož jsem dosud nepochopil, proč je výhodnější živit šedesátníka jako nezaměstnaného než jako důchodce…
  Ostatně soudím, že pokud nedokážeme uživit veškeré obyvatelstvo, tak ho prostě část vyhyne…

  1. Ostatne, dan z prijmu a odvody zamestnance jsou jen cast prijmu statu. Navic je otazka, kolik procent lidi je za svuj zivot cisty platce. Muj odhad je, ze vetsina populace je maximálně tak plus minus na nule nebo vic dostane nez odvede a to i v soukromem sektoru. Skoly neco stojej, duchod taky neni zadarmo a i lekarska péče se muze celkem prodrazit.

   1. Snad se to dá aspoň orientačně a individuálně vyhodnotit. Každý si může zjistit/spočítat, kolik eráru odvedl so far a porovnat s orientačními cenami na doposud konzumovanou lékařskou péči (jo, asi bude těžko počítat doplatek na každej paták). Já nejsem zrovna ukázkově zdráv, ale bez zohlednění vzdělání mi to vychází opravdu hodně v plusu na straně odvodů. Všechny školy jsem dělal za totáče – nevím, jak to počítat. Mimo to samozřejmě časová hodnota peněz, diskont… – nedá se to jednoduše sečíst.

    1. Jenze to vzdelani tam prave zohlednit musis. Plus duchod a pak zakalkulovat fakt, ze s postupujícim vekem potrebujes vic lekarske pece a vetsinou tu z toho drazsiho soudku nez je sadra na zlomeniny, skrobak, par aspirinu a pripadnou operaci slepaka. Pak uz to tak hezky nevychazi jako kdyz vezmes obdobi 25-40 letm

     1. Vzdělání se počítá dost blbě, protože na trhu byste se vzdělal 2x rychleji, levněji a lépe. Takže těžko říct, zda stát platí Vám vzdělání nebo Vy jemu svým časem, že to strpíte.

      Zdravotnictví se počítá ještě hůře, protože jej dotují i zdravotníci. Jako pacient jej dotujete také, protože nesete zbytečné riziko nekvalitní a nedostupné péče. Ten Adenedhel by mohl být za pár korun pojištěn ještě před tím, než se rodiče snažili počít (vzhledem k pravděpodobností komplikací za pár korun). Pak by za danou operaci nemohl být v mínusu.

      1. Základní a střední školy jsou potřeba, aby si důchodci mohli dopoledne bezpečně nakoupit :-)

    2. V podstatě v obdobi do nejakych 19-25 a nad plus minus 62 let v podstate jenom cerpas a pak uz jen zaleti kolik dokazes odvest za svuj produktivní vek, abys byl aspon na nule. Takovej Adenedhel co sem obcas chodi nema sanci bejt v plusu ani kdyby odmit duchod a makal az do stovky. Pravda, operace srdce v jeho veku je pech a celkem vyjimka, ale nizkoprijmaci na tom v souhrnu nebudou lip.

     1. Na druhou stranu, nízkopřijímáči se většinou včas udřou k smrti (+ ukouří a uchlastají).

      1. @JH
       Dlužno dodat, že do toho chlastu a tabáku investují ukrutné sumy.

       1. Ne všichni. Ale většina ano. Myslím si vždycky svoje, když slyším někoho lkát na bídu, s cigaretou v ruce a s lahví na pysku.

   2. Až dosud jsem se domníval, že prakticky veškeré příjmy (našeho) státu pochází z různých daní a odvodů. Jestliže je obyvatelstvo většinově na nule nebo v plusu, kdo jsou ti hodní filantropové, kteří to celé doplácí? Že bych poslal aspoň děkovnou čumkartu.
    Samozřejmě ropný emirát to tak mít může – bohatý šejk si nechá vrty a za to pak kupuje plebsu domy,silnice atd. Ale kdo to dělá u nás?

    1. Dane neplatej jen obcani, ale i firmy a jiny subjekty. Na druhou stranu se jich taky ohromna cast rozjebe uz jen jeich vyberem, prerozdelovanim apod.

     1. Tak si představte vlastní firmu. Zaplatíte zaměstnance a teď sedíte nad daňovým přiznáním. Kde se vezmou a komu budou chybět ty peníze, které „ta firma“ odvede státu?

      1. No ne, to nezpochybnuju. Jen rikam, ze ta bilance muze bejt „kladna“, pokud se berou v uvahu jen „obcani“. Jinymi slovy, kdyby u nas firmy platily nejak zvlast vysoky dane, tak muzou vsichni obcani bejt „v plusu“ (nebo minusu, zalezi na uhlu pohledu)…

       1. Jenže započítávat jen občany je nesmyslné, protože ti samí občané to platí úplně celé. Kdyby firmy platily velké daně, tak budou občané v plusu, ale nějak se zapomene na to, že úměrně k odvedeným daním firmou klesnou mzdy v té firmě. Takže budu nominálně vůči státu v plusu, ale reálně stejně my všichni nějakou formou zaplatíme všechno, co stát dělá.

        1. To neni pravda. Respektive ne nutne. Pokles a narust dani neznamena odpovidajici pokles a narust mez. Tam pak hraje roli spousta jinejch faktoru. A jo, no, stat sam o sobe „vydelava“ jen sporadicky.

         1. @Redik
          Samozřejmě, že to není tak přímočaré, ale vtip je v tom, že různými formami to platíme my všichni. Kus nám vezmou jako daň, kus nazvou pojištění, něco nazvou odvod zaměstnavatele, a něco zaplatí podnik, ale na úkor mého nižšího platu. Tedy řeči o tom jak něco platí nějaká imaginární firma a občana to nemusí zajímat jsou liché.

          1. Nemusi, jen jsem proste chtel upozornit na to, ze nejen fyzicky osoby platej dane. Jinak snad nejsme vepri.

    2. Dane firem a pravnickych osob.

     1. Firmu také tvoří nějací lidé.
      Na všechny ty odvody, co takzvaně platí firma si musí vydělat zaměstnanec – jsou to reálné náklady na pracovní místo.

      A čisté daně právnických osob také pocházejí od lidí – přímo od majitelů, případně nepřímo z nižších platů zaměstnanců.

      Stačí si představit Obuvnickou s.r.o.. Majitel a učedník/zaměstnanec. Kdo se musí uskromnit na daně této právnické osoby? Podle mě švec s učedníkem a nikdo jiný. Princip je stejný i u velkého korporátu, jen to tam není tak do očí bijící.

      1. Byl jsem v Lucembursku (i Lucemburku) a opravdu jsem nemel pocit ze by se tam lide pretrhli. Ty penize a zivotni uroven se tam nejspis vytvari jinak (to ze na konci nejakeho retezce je clovek nezpochybnuju)

       1. Nemyslím si, že tam životní úroveň vzniká nějak jinak než kdekoli a kdykoli na planetě. Mají nejspíš taky naakumulováno víc kapitálu. Číšník v Zimbabwe dostane zlomek toho, co číšník na Manhattanu. Stejná práce, přesto jiné ceny. Neplatí se za to, jak se člověk v práci nadře, ale jaký má výstup + jaké jsou ceny v okolí.

 2. Tady nějak rapidně ubývá kvaita článků…
  Chtěl bych ze zeptat na profesi tady toho pisce, jestli je ekonom NB, demograf, anebo územní plánovač, když si drzne takhle spatra o tom něco napsat.
  A poprosím ještě odpověď na otázku – odkaď vzal domněnku, že absence frekventantů vysokých škol vede ke snížení inteligence v populaci. Inteligence (IQ) a universita totiž nemají pranic společného.
  Děkuji.

 3. změnit územní plán? a kam až chcete stavět?

  1. Kdyby se všichni z paneláků a bytových domů přestěhovali do rodinných domků (což je čirá fikce), tak by se zastavěly asi jen další 2% půdy. Populace neroste, tedy až dojde k uspokojení poptávky po civilizovaném bydlení, tak množství zástavby dál neporoste, protože lidí nepřibývá. Průšvih však nastane, až panelákové výstavbě začne končit životnost …

   Současné územní plánování probíhá tak, že leckde jsou půdy nízké kvality a stavět se tam nesmí a současně se na půdách třídy I a II staví jak na běžícím páse, takže kdo argumentuje ochranou půdy, ten plácá nesmysly.

   1. Neni zivotnost panelaku predikovana na stoleti? Samozrejme kus od kusu, zalezi jak moc to soudruzi svejkovali, ale porad je to panel…

    1. Tabulky životnosti betonových staveb končí číslovkou 100 let. Jaká bude reálná životnost se moc neví, zateplení nejspíš pomohlo, ale průšvih bude v tom, že sídliště vyrostla během „pár let“ a životnost všech baráků bude podobná. To znamená, že v celkem krátkém období najednou skončí životnost obrovskému počtu bytů a náhrada mj i kvůli totálně nefunkčnímu územnímu plánování nebude připravená – stejně jako chyběly místa ve školkách (a brzo budou chybět zase) tak budou chybět byty. Plánování totiž nefunguje a přirozený vývoj není díky idiotským regulativům možný.

     1. Tezko rict, skelet patrne vydrzi stovky let. Podívej se na Chanov. 40 let tam hvizda meluzina, je videt skrz, chybi okna, kusy plaste a podobne a furt to drzi. Bezny panelaky maj mnohem lepsi podminky. Pokud tam nebude zatejkat a promrzat, tak vydrzej. Beton ma tu vyhodu, ze neustale tvrdne. cim starsi tim tvrdsi.

      1. A bunkry na Atlantickém valu taky pořád stojí.

       1. A jak jsou ojebany. Ale tam bude trosku jina situace, ty bunkry jsou v podstate monoliticky odlitky, zatimco panelaky jsou skladacka. U panelaku jsou slabina ty spoje mezi panelama.

        1. Keď už je to zateplené a systémové vady odstránené, tak už spoje problém nie sú. Tie spoje sú rovnaký betón, ako celý ten panel, vrátane výstuže. Myslím že k žiadnemu skokovému skončeniu životnosti nedôjde. Každých 50 rokov sa komplet vymenia vnútorné potrubia a káble a stavba ako taká kľudne prežije 200 rokov a viac, pokiaľ bude treba.

         1. helejďte, to je nějakej místní standard, že když se diskutuje o něčem, čemu rozumím zrouna já, že jsou to děsný pindy? (působí moje diskusní příspěvky k tématům, kde nejsem úplně honěnej, zrouna tak?)

          alkalické prostředí v betonu pasivuje výztuž, takže ta nerezne. ovšem vzdušné prostředí s kysličníkem uhličitým působí na beton, a ten postupně zvenku dovnitř karbonatuje (kysličník reaguje s alkáliemi), a to alkalické prostředí se likviduje, a když je hloubka karbonatace větší než krytí výztuže betonem, tak komplet výztuž začne reznout, nafukovat se (korozní zplodiny mají větší objem), začne odstřelovat krycí vrstva betonu. samozřejmě ve spojích není dobetonávka úplně ideální, materiál je poplatný době (zálivky s redukcí smrštění je záležitost posledních dvaceti let, tedy běžné využití v běžných konstrukcích). takže dobetonávka je vysmršťovaná a voda včetně všelijakých iontů (zajímavé jsou ty chloridové) se tam dostane a ve spojích to úspěšně všechno vyrezne docela s předstihem proti ploše.

          výsledkem je totální neopravitelnost a kolaps, v lepším případě řízený (demolice), v horším případě nějaké to zesendvičování pater se vším všudy (včetně nábytku a obyvatel) na zhruba půl metru/patro při nějakém menším zemětřasu nebo podobném impulzu (to je pravda u nás zatím nepředstavitelné, ale u postsov paneláků ve střední asii čím dál častější).

          čili OK, panelák při odpovídající údržbě je fajn, ale všeho s mírou. na 200 let ale opravdu ne.

      2. Beton jako takový vydrží dlouho, ale problém je s korozí výztuže. Panelák je dobré vystěhovat a zbořit dřív, než spadne sám od sebe a navíc plný lidí.

       Další problém je náš bytový standard – běžný panelákový dvoupokojový byt je super pro dva pracující lidi bez dětí nebo s opravdu hodně malými dětmi. Jinak je to spíš nouzovka – tvořivé koníčky se tam skoro dělat nedají. Panelák s výtahem mezi patry – ideální bydlení pro důchodce, který nemůže na nohy. Já pomalu počítám s tím, že na stará kolena budu bydlet v ilegálně postavené zahradní chatce, protože mám zahradu, mám tam vodu i elektřinu, ale postavit se tam už 50 let nesmím ani kadibudka a nikdo není schopen říct proč – to je to naše územní plánování v praxi.

       V okolních legálních a ilegálních chatkách takto levně bydlí spousta důchodců. Přijde mi lepší bylet v chatce 30m2 než trčet v 50 m2 bytě v paneláku. Jenom se bojím toho, že se probere úředník a ve věku 70 let mi nařídí ničemu nevadící chatku odstranit a následně mě nechá v zimě zhebnout na ulici …

       1. Tak jsem se podíval co mi plánovači plánují na zahradě – ti šmejdi plánují několik hektarů zahrad a sadů změnit na „lesní zeleň“ případně na krajinnou zeleň. Tím paralyzují zbytky sadařů, protože v ovocném sadě nebudete smět postavit ani kadibudku ani opravit plot, protože to není sad, ale meruňkový a jabloňový les ….

        Takže v ovocném sadu, který tam je už 60 let a před tím tam byla vinicem, si budu moci legálně postavit tak leda krmelec pro srnky. Supeer.
        Kdo to asi tak bude zalesňovat ? Samozřejmě že nikdo. Je to fiktivní územněplánovací operace. Plán je jasný – zlikvidovat sady, pak jako už tolikrát zjistit, že území je obydlené bezdomovci a ejhle, za 20 let se to konečně nějakž developer zkonvertuje na stavební území …

        Když jsem s územními plánovači válčil několik let posledně, tak mi z toho tekly nervy natolik, že se mi v konečném důsledku prakticky rozpadla rodina.

        Asi to máme v rodině – dědečkovi řekli, že mu přes barák povede dálnice a za pár měsíců byl pod drnem – dálnice tam není dodnes a nikdy nebude.

        Juchůů. Ještě že ty plánovače máme a můžou nám ničit životy. Co bysme bez nich dělali? Že bychom třeba normálně bydleli a měli rodiny ?

        1. A ta změna už je prosazená? Obecně platí, že pokud změnou ÚP dokumentace dojde majitel ke škodě, je plánovač povinen plnit a pokud ze sadu udělaj les, který má jiný režim a tudíž nižší hodnotu, tak by to mělo být evidentní.
         Mohu se zeptat, která že to vesnička středisková se na toto chystá?
         V našem vidláku si místní pan aktivista dat za cíl po bolševicku vyhladit veškerou podnikatelskou činnost a změny územně-plánovací dokumentace si vzal jako poměrně silnou zbraň. Pomocí té se dá tiše změnit účel oblasti, případně se dá nějaký pozemek určit „k vyvlastnění“ protože proto a jakmile to nabude účinnosti, už se proti tomu nedá bránit.

         1. Změna prosazená ještě není, ale před pár lety už jsem se pokoušel územní plán ovlivnit a pochopil jsem, že bez nějaké politické tlačenky nemáme nejmenší šanci.
          – první problém je nepropást okamžik, kdy vzneseš námitku
          – druhý problém je, že námitku smetou ze stolu bez řádního odůvodnění a můžeš se tak leda soudit.

          Případný pokus o změnu ÚP ze strany běžného smrtelníka proběhne tak, že tvoje žádost o změnu ÚP je bez jakéhokoliv odůvodnění zařazena do balíku změn určených k zamítnutí, což se nedozvíš. Marně čekáš až se bude tvoje žádost projednána a najednou se dozvíš, že již byla zamítnuta.
          Pokud svou žádost chceš obhájit před zastupitelstvem, potřebuješ někoho (zastupitele nebo radního), kdo ji z tohoto balíku vytáhne ven a bude kopat za tebe …

          Fakticky si musíš zaplatit někoho, kdo se v systému vyzná a bude kopat za tebe. Ale já jsem zahrádkář, ne developer, který točí miliardy a zaplatí si tým právníků, takže z toho je vidět jaký mám tak asi vliv …
          Je to zatáčka před Vídní.

      3. Ak sa nemýlim tak na Luníku 9 (cigánske sídlisko v Košiciach) museli strhnúť svojho času nejakú bytovku, lebo ju chránené tvory vybývali do konca. Ale či sa jednalo o panelák to neviem. Ale ak sú pravdivé historky o rozbíjaní panelov kvôli armovaciemu železu čo odnesú do zberu druhotných surovín, tak by so aj veril, že dokážu panelák položiť na kolená.

       1. Troska Vas opravim. Tym strhnutych panelakov uz bolo niekolko, pokradli odpadove rury a s prepacenim sracky padali cez diery v podlahach do pivnice. O bordeli okolo tych blokov a potkanoch ani nehovorim, chlapi z demolicnej firmy mali onakvejsie zazitky. A ceresnicka na zaver, tie panelaky patrili k najnovsim v Kosiciach.

        Dodnes sa vsetci ostatni Kosicania skladaju miestnej komunite na odvoz odpadu a pitnu vodu. Samozrejme cest vynimkam, su tam aj taki co sa nejako snazia pretlct a dost ich aj pracuje v Kosickych firmach. Vselijako ale snazia sa.

        No a kedze pozorneho citatela napadne kam sa teda ti obyvatelia ktori nemali narok na nahradne byvanie pre dlhodobe neplatenie najomneho podeli, tak ti sa rozliezli do nelegalnej osady Maslickovo, medzi sidliskom a castou Peres. Je ich dokonca vidiet aj z cesty a krizovatky medzi Kosicami a Peresom. A verte mi, nechcete to vidiet.

        1. Neni potreba to videt, staci si precist kazdorocni zpravu USA o utlaku mensin v Cesku a na Slovensku :-)

         1. O par rokov bude ta sprava rovnaka, iba sa v nej bude pisat o nas.

          1. Nemyslim si, ze USA budou mit odvahu budouci vetsine psat nejake chujoviny o utlaku mensin.

        2. Tak ak zatúžim po pohľade na cigánsku vilčurňu (ghetto) tak to sa nemusím terigať ani do tých Košicoch. Aj na blízkom východe je toho dosť.

      4. Pár paneláků už se taky sundávalo. Tamní obyvatelé z toho měli skvělou atrakci.

   2. ale ono se nestaví jen domy, ale také haly, továrny, supermarkety+ parkoviště, cyklostezky…pokud mě paměť neklame, tak u nás denně ubyde okolo 9 ha půdy, takže se asi staví. a k té bonitě – bonita (BPEJ) je vztažena k zemědělské výrobě a kvalitě půdy. ale vodu drží v krajině (+ další funkce krajiny) každá půda bez ohledu na bonitu

 4. Přirozený úbytek 20 procent za generaci zní mým uším velice libě. Hezky v klidu nenásilně zredukovat populaci na nějakou udržitelnou přijatelnou úroveň. To by se tu žilo krásně …

  1. Zejo. Akorat by se definitivne zhroutilo to letadlo zvany prubezny penzijni system a to vlady nechtej. Proto ta masirka s rustem populace.

   1. Blbost kriple sluníčkářskej.

    1. Ono je to i otázka psychologie, Jsme nastaveni na růst, vždycky to tak bylo. Když přišla válka nebo epidemie, odsrali to děti a starci, ale ti, co přežili, měli najednou nové možnosti. Současná situace – klid a mír, dlouhá doba dožití, málo dětí – je historicky unikátní a jaksi nevíme, co s tím.

      1. Mysi experiment je zajimavej, jenze lidi maj krome instinktu i mozek a ten do tehle analogii s pokusy na zviratech dost hazi vidle.

       1. shane: není to tak úplně pravda. Jestli neznáte, najděte si něco o hikikomori a vůbec o stavu japonské rodiny v dnešní době.

        1. Jo, jenze asijska a japonska mentalita zvlast je od ty evropsky naprosto odlisna.

         1. shane: ale lidi to jsou, mozek mají, ne? :-)

          Jasně, že těch rozdílů mezi námi a jimi je celá řada a jsou často obrovské, nicméně v kontextu diskuse si myslím, že se od Asiata liším o hodně míň než od myši.

          Přesto situace v Japonsku téměř do puntíku kopíruje ten „myší“ experiment. A je to dáno i tím, že k tomu mají historicky atd. nakročeno lépe než my, tj. nemyslím, že by ten experiment s námi dopadl nějak zářivě lépe. Nedopadl by nejspíš tak moc stejně, ale pořád by nedopadl moc dobře. Například nízká porodnost, tu máme taky a nejsme žádným národem milionářů. Prakticky vše je totiž důsledkem zvyšující se lenosti a změn v hodnotovém žebříčku.

          1. Proti Japonsku máme přeci jen jednu zásadní výhodu, a to koncentraci obyvatel. Japonců je přes 300 na km2, ale nezapomínejte, že 2/3 až 3/4 území tvoří hory. Buďme rádi za našich 140 švejků na km/2.

          2. fatdwi: vidíš, přesně z tohoto důvodu nás mimozemšťani tady nechali jako myší experiment. Protože prostě věděli, že nedosáhneme hvězd a sami sebe zničíme. Ba né, už se sem vracet nemusejí. Je to taková ta milosrdná lež, když rodič odchází do nemocnice a říká dítěti, že se vrátí i když ví, že se nevrátí. Nikdo se nevrátí, naše planeta byla vytěžena a čau. Stejně chcípnete. Jen v naší galaxii je trilion hvězd, a kvadriliony planet, to než všechno obletí a vytěží, tak nějaká opice na nějaké posraté planetě někde na chvostu galaxie je každýmu u prdele. Ať si tady klidně rveme ruce do análu a stavíme kilometový mrakodrapy. A v celým viditelným posraným vesmíru jsou další kvadraliony galaxií, plný tolik látek a materiálů, o kterých se nám s naším jepičím mozečkem ani nezdá. Jo jedině tehle důvod existence planety a její ničení dává smysl.

 5. Problém depopulace není ani tak v míře (20% není tolik), ale v jejím skokovém průběhu (způsobeném sociálními inženýry přelomu 60. a 70. let minulého století)a především v tom, že samotná depopulace je menší problém, než skokový nárůst počtu sníženě či úplně neproduktivních jedinců, který jí bude předcházet (a s kterým se mimo jiné váže snaha dovážet si pracovní sílu, v nouzi jakoukoliv a odkudkoliv). Kdyby lidé „umírali v plné práci za soustruhem“, byl by dopad depopulace podstatně menší, než v době, kdy cca. 25-30 let před koncem života začnou ztrácet produktivitu a posledních 10-15 let jí většinou mají v podstatě nulovou, nebo zcela nekonkurenceschopnou, takže neuplatnitelnou.

  1. Vzhledem k velikosti veřejného sektoru tu máme pořád dost velké rezervy. Dovážíme Mongoly do fabrik a po ulicích a na úřadech se flákají desetiticíce adekvátně kvalifikovaných lidí v produktivním věku, co jen točí pendrekem nebo dýchají na zbytečná razítka.

   1. Ada: rozumím, že máte ještě malé zkušenosti se státními zaměstnanci, ale na úřadech a v různých státních institucích se ta individua flákají právě proto, že jinde uplatnitelná nejsou. Jistě, že by se nějaké procento policajtů nebo úředníku ve fabrice chytnout mohlo, ale těch nejsou v žádném případě desetitisíce. Pár schopných tam je, dílem jsou to idealisti (na úřadu jim to vydrží o dost dýl než ve služebních autech), dílem mají rozličné důvody, které člověka normálně ani nenapadnou. Ale v drtivé většině je stát zaměstnává právě proto, že by jinak mohli tak akorát kopat výkopy. O „adekvátně kvalifikované lidi“ nejde ani omylem.

    1. Kecáte nesmysly, ti lidé uplatnitelní jsou, ale jestli si mají vybrat teplou kancelář za 35.000,-měsíčně nebo prach a špínu staveb za 40.000,-Kč měsíčně, tak si vyberou hádej co.

     1. Pochopitelne. Ukaz mi cloveka co da prednost blby spatne placeny otrocine pred klidkem a pohodou, zvlast kdyz je jeste i slusne placena.
      Ony sice zvlast ty zensky v kanclech nejaky zavratny prachy nemaj, ale furt je to pro ne lepsi nez nekde v hale sit kosile za par supu nebo ve tri rano vstavat do drubezarny krmit kurata.

      1. Zase odpovídá kripl bez mozku, ale když už jsi nakousnul co jsem psal mezi řádky. Ano, pokud je kancelařina dobře placená, tak holt ta špinavá práve musí být zaplacená dobře. Jsou povolání kde se dá vydělat na stavbě 100-160.000Kč měsíčně. Ale hádej co v ČR to není.
       A teď se teprve můžeme začít bavit o tom, že SPD jako jediná navrhuje omezit výdaje za zbytečně vojenské operace v jakési prdeli jménem Afganistán. A poté významně omezit nebo totálně odstřihnout neziskovky od státních peněz. Dvě miliardy, které jdou použít jinde, tam kde třeba by to motivovalo navyšit platy.
       Další věcí je snížení poču úředníků snížením birokratické zátěže. zas jenom SPD proti tomu bojuje. A Babišč vám chce udělat stavební superúřad. To už nedostanete povolení ani na psí boudu.

       1. Jenze tech 100-160 000 mimo CR (predpokladam myslis Nemecko a hrubyho) zadny zavratny penize nejsou. To je tam prumer az mirnej nadprůměr, na cesky pomery tak 35-50 hrubyho. To u nas remeslnik hodinama naboucha taky.

        1. Tak to sa musím teda kurva opýtať keď budem najbližšie v BRD+DDR, že či tam aspoň predák na stavbe dostane tých 4000 až 6000 Eur v hrubom. Už pri 4000 Eur v hrubom by to bolo okolo 2407 Eur v čistom a pri 6000 v hrubom sme na ca. 3334 Eur v čistom. Na určitých stavebných pozíciach by to možno išlo, ale veľa ich asi nebude. A ak si myslí SkReT, že 100-160 000 mesačne dostane ako lopata niekde v čistom na ruku tak je jasné, že spadol na hlavu.

         1. Ať zahraniční firmy začnou danit tady v ČR a přestat odvádět prachy do zahraničí. To bys viděl jak by poskočili platy. Jenže to by německá garnitůra nepřežila, kdyby východňák začal dohánět nadřazenou německou rasu.

          1. Nikde nieje napísané, že ak zdaním príjem v ČR či SR tak, že ten lokálny zamestnanec dostane dvojnásobnú mzdu – takáto priama úmera tam nieje, nebola a nebude.

     2. Městský policajt je fyzicky zdravý, má zbroják(je dle zákona bezúhonný a spolehlivý) a řidičák – tzn může dělat z fleku závozníka, skladníka, popeláře, sekuriťáka.
      Slepice z úřadu, která má Bc nebo Mgr a umí sesmolit na počítači pár stránek i s paragrafama může z fleku dělat někde na recepci, za kasou v krámě, sekretářku nebo nějakou pomocnou sílu. Stačí odstranit ty teplé fleky a oni si práci najdou.

      1. Ada: nezlobte se, ale Vy jste fakt komik. A u koho tu práci najdou? Kdo ty lidi potřebuje v soukromém sektoru, ten už je pochopitelně dávno má.

       Nechápete, že stát se se soukromým sektorem nepřetahuje o kvalitní zaměstnance (až na pár výjimek), ale dává práci těm, kteří v soukromém nemají uplatnění (až na pár výjimek).

       1. Soukromý sektor lidi nemá. Úspěšně jsme do firmy přetáhli pár slepic ze soudní administrativy. Ze 16tKč si přilepšila na 25tKč, to de ne?

        1. SkReT: takže jsme se nakonec dobrali toho, že ten ouřada nemá 35k, ale jen 16…? Jinak mé tvrzení je obecné a stojím si za ním – ne, že by se to někde hodit nemohlo a že nikdo z úřadu nejde do soukromé firmy. Ale při vypuštění desítek tisíc státních zaměstnanců do „volné přírody“ je uplatnitelnost drtivé většiny z nich v soukromém sektoru mizivá. Většina soukromých firem potřebuje odborníky v rámci svého oboru a ti tvoří mezi úředníky zanedbatelnou menšinu.

      2. Hodne delniku a bude dalsi socialisticka revoluce :)

     3. SkReT: jasně, v kanclu za 35k, na stavbě za 40k. V kanclu rozhodně nemá každý 35k, spousta lidí dělá za 20. Pro ně by těch 40k na stavbě byla paráda, jenže to prostě není něco, co jsou schopní udělat. Dobrodruhů, kteří to zkouší je spousta, soudě dle toho, kolik lidí nadává na nekvalitní a drahé řemeslníky. Ti co sedí za půlku v kanclu jsou ještě horší.

      1. To asi neni, ale maji na vybranou, tak proc by meli drit nekde v mokru zime vedru na stavbe, spinavy jak prase a orvany jak boruvky, kdyz muzou v klidu sedet v teple a suchu v kanclu. Ti co drou na stavbach nemaj moc na vyber. Navic to je predevsim sezonni prace, v zime se moc nestavi a ani ty prachy nic moc, protoze se to honi hodinama. Stavbyvedouci, projektanti, dozor a podobny uz je jina liga, ale na to se musi mit i neco nastudovano.

       1. no výborně konečně jsi zapnul mozek.

      2. Jinak, delals nekdy na stavbe? Ja mam stavebni ucnak a ze ctyr let jsem uhrne tak rok a trictvrte stravil na stavenisti. A na rovinu – je to pakarna. Zednicina a stavební profese jsou na vnejsi podminky jedny z nejdebilnejsich delnickych profesi a navic jedna z nejzsnaz naucitelnejch, takze ti konkuruje kdejakej pologramotnej mongol z pusty a srazi mzdy.
       Vedro, zima, mokro, spina, malta je zirava sracka, prach, blato… Chuj s tim.

       1. shane: kromě brigád ne. Ty brigády mě naučily mimo jiné i to, že živit se chci jinak.

        A ano, je-li na výběr mezi 40k v kanclu a 40k na stavbě, většina lidí si vybere kancl. Jenže tak to postavené fakt není. A ti, kteří by si na stavbě vydělali sotva 20k také pochopitelně většinově volí 20k v kanclu. Nicméně to je právě argumentem pro to, že žádné desítky tisíc kvalifikovaných zaměstnanců ve státě nemaká.

        1. Me taky :) ale ony firmy zadnou velkou poptavku po kvalifikovanejch delnících nemaj, oni potrebujou lopaty za par supu na nekvalifikovanou drinu. Se koukni na inzeraty, koho hledaj a kolik nabízej. Slusne placeny kvalifikovany joby uz jsou davno obsazeny a ted se paberkuje na spodek zebricku. A vzhledem k tomu, jak blbe jsou placeny radovky ve statnim, tak by si nekde na kase asi i financne polepsili, ale proste o tu praci nestojej. Ne kazdej ma ne to sedet za kasou. Nejde o skill, jde o povahu.

         1. shane: množství stížností na nekvalitu stavebních prací obecně dle mého naopak skýtá obrovské možnosti pro ty, kteří něco umí. Možná, že ve velkých firmách ne, ale co vidím např. od známého, co pracuje ve stavebninách, tak o kvalitní lidi se můžou zákazníci přetrhnout a jsou schopní jim velmi dobře zaplatit. Jenže těch lidí, kteří jsou schopní tohle dělat na úrovni, těch je mezi těmi Adovými „desítkami tisíc kvalifikovaných lidí“ jak šafránu. Neříkám, že někde nepolicajtuje geniální pokrývač za třetinu toho, co by měl na stavbě, ale to budou promile.

          Spíš jen ta vysoká poptávka vede k tomu, že úředníků není ještě víc, protože se ti lidi uživí i jako ten „spodek žebříčku“. Až o ně nebude zájem, to bude teprve mazec.

          Mimochodem – jedním z obrovských odkladišť pro práce neschopné jsou letiště. Když jsem letěl z Prahy minulý měsíc, tak už ty mraky otravných flákačů narostly do naprosto obludných rozměrů – mají tam teď slepice, které stojí před bezpečnostní kontrolou a ptají se, jestli má člověk notebook a pokud ano, že ho má vyndat z batohu. Počítám, že další level bude další řada slepic co bude chodit mezi lidmi na check-inu a ptát se jich, jestli mají zavazadla a pokud ano, že je mají položit na pás nebo tak něco. Případně totéž budou dělat na baggage claimu. Zdroje jsou, však se zdraží letištní poplatky a jede se dál.

         2. tak on kvalifikovaný pracovník je rozdíl podle věku kdy studoval, protože ročníky 1960-1970 ještě umí máknout, 1980-1990 to už slábne a po roce 2000 ti stavební inženýr nepřivrtá ani poličku na zeď bez návodu.
          Takže sice tady máme spoustu kvalifikovaných lidí, ale ti nejsou schopni vykonávat kvalifikovanou práci pro kterou studovali.

 6. A bude ješte líp. Až úplně doženeme vyspělé západní demokracie, bude ten pětadvacetiletý absolvent VŠ startovat do života s dluhem za školné, který bude dvacet let splácet.

  1. Absolventi těch „gender“ univerzit si nic jiného nezaslouží. A těch pár inženýrů si místa jistě najdou, ba řekl bych, že budou na roztrhání. :-P

   1. Představa, že dva inženýři živí šest absolventů genderpvých studií, tři absolventy behavioralistiky a dva absolventy politického marketingu, mne ovšem poněkud zneklidňuje.

    1. Mně zneklidňuje skorem ještě více, že nevím, kdo zasází brambory a nainstaluje hajzl a postaví zeď. Chápu, že inženýr (testováno na sobě) je toho po krátkém zácviku docela dobře schopen, ale přesto.

     1. vzhledem k demografickemu vyvoji a perspektive a obecne s ohledem na vykonnost ekonomiky jako v USA kde pribyva min. cca 15% obyvatel kazdych cca 50 let se do budoucna bez podstatneho mnozstvi imigrantu (ano mluvim o milionu a vice), co sem budou bud jen dojizdet za praci nebo nastalo nejspis neobejdeme. Meli bychom si ohlidat aby to byli civilizovani migranti co tady budou platit dane a netvorili enklavy na urcitem uzemi – to by byl zdroj problemu drive ci pozdeji .. je potreba aby byli asimilovani vetsinovou populaci, dalsi generace uz se citila Cechy.

      viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Melting_pot

      1. Ale houby, staci opustit prubeznej system. Cim driv, tim lip.

     2. Všechno si dělám sám. Namaluju si projekt, zajistím vyjadřovačky, pak stavební řízení, pak si obejdnám materiál, převleču do monterek, vykopu díru, zaliju betonem, na beton postávm ztracené bednění, do něho nastrkám a posvařuju roxory, pak smíchám cement s pískem a vodou, a naliju ho do toho ztracenýho bednění…. atd…. v cihle vyřežu drážku, umísítm do ní vodovodní trubky nebo káble a ten hajzl už je třešnička na dortu. Dokonce dokážu nalepit kachličky na obloukovitou zeď. jediný na co jsem si sám netroufl byly krovy, ale strejda od vedle z vesnice si za to vzal „jen“ 15.000,-Kč. Dneska bych už barák s krovama nestavěl.

      1. To máte písek, vápno, cement, cihly, tvárnice, překlady, krovy, latě, tašky, odpad, hřebíky, vruty, šrouby, dráty, dvojlinky, trojlinky, okapy, plechy, zemnicí drát, elektroměr, pojistky, hromosvod, krabice pod vypínače, krabice odbočné…

       To mi prostě nedalo :D

      2. To znam. V podstate dost podobny, jen ten zacatek je jinej. Tady na Sumave jsem se na to papirovani vysral. Kupodivu, barak stoji i bez nich.

       1. mám souseda yteligenta, takže musím mít papír na všechno i když se jdu ráno vysrat.

        1. Já teda bez papíru neseru.

     3. Otazka ceny. Pokud si i posledni zednik vydela pekny penize aniz by to musel honit hodinama, tak se lidi najdou. Na zednika se da zaucit rychle a grif ziska za par mesicu, to neni hodinarina nebo krejcovina.

      1. Grif možná, ale takový ty fígle starých zedníků, kde to chce jakou maltu a vůbec umění dělat ze základních surovin a ne jen z polotovarů, tak na to možná nedojde nikdy pokud mu to nikdo nepředá.

       1. Jakoze si bude pálit vlastni cihly a vlastni vapno? Nebo co myslis tema polotovarama? Suchy betonovy a maltovy smesi se používají akorat v malym, kdyz potřebuješ sokl pod saunu nebo opravit zidku, jinak se to brutalne nevyplati. Dnes existuje spousta sofistikovanych modernich materialu, ale furt neni problem postavit barak klasicky z malty a cihel.

        1. Načo by si to z klasických materiálov robil?!
         Vymuruješ to s pár vreckami stavebného lepidla (presné tehly, lepidla veľa netreba)
         Omietneš to na polystyrén s vreckovými zmesami a vnútri tenkovrstvovo, prípadne omietku nastrieka firma v cisterny.
         Strop zaleješ tiež priamo z cisterny pomocou pumpy.
         Dneska na stavbe miešačku skoro vôbec nepotrebuješ, maximálne na nejaké drobné blbosti, ktoré dorábaš potom.

         1. No jasne. To predrecnik se ofrnoval nad polotovary, at uz tim myslel co chtel.

         2. Načo by si to z klasických materiálov robil?!
          No třeba proto, že dobrý barák má mít vlastnosti který stavba z ytongu obouchanýho polystyrenem nikdy mít nebude.

          1. Přesně tak. Mimojiné akumulace tepla a vody. Ale to jde dneska přece už taky pořešit, prostě se to narve nesmyslnými technologiemi, které to přece nahradí a bude to ještě lepší… A nebo ještě líp – srát na technologie a nechat si schnout celou zimu sliznice – to přece pořeší doktor a zelený ječmen…

          2. Asi tak…

          3. Ja osobne tiež verím viacej klasickej tehle alebo aj kameňu ako nejakému Ytongu. No a potom to celé zabaliť do kondómu (čítaj polystyrénu) a navrch celého úspechu zabezpečiť vetranie pomocou rekuperácie je cesta k „dokonalosti“.
           Bavil som sa s jedným šťastlivcom, ktorý býva v pasívnom dome (od základu novostavba) podľa svojho zadania a teda tá investícia a jebačky okolo mu nezávidím. A hlavne keď sme došli na tému suchého vzduchu počas vykurovacej sezóny (lebo rekuperácia) a mi zajebal že relatívnú vlhkosť majú pod 30% tak som pretočil panenky. Od rekuperácie so zvlhčovaním vzduchu ich odhovoril predajca / montér rekuperácie (riziko plesní v potrubiach), zvlhčovačov do domu / miestnosti vyskúšali už asi 6 druhov a všetky vraj stáli za prd a boli drahé jak šľak. Tak som mu navrhol sušiť prádlo v obývačke (bo mokrú handru na radiátor nedáš keď máš podlahovku) resp. veľmi veľa živej zelene (kvety, paprade, fíkusy…). Na to mi povedal, že to bude ďalší krok.

         3. Téma prefabrikát vs. základní materiály jste trochu ohnuli na novostavby. Tam souhlas – kdo by se s základními materiály jebal – drahá je hlavně lidská práce a proto prefabrikáty, pytlíky s lepidly, systémy, skládačky, OSB desky apod. – je to jako sojové prase z Anofertu – postaví se to rychle, relativně levně a kupodivu to i funguje.

          Zapomínáte ale na druhou polovinu stavebního průmyslu a to jsou rekonstrukce, opravy, drobnější dodělávky atd. a nebo když má investor trochu jiný vkus, než nevkus podnikatelského baroka… Najednou třeba potřebujete lokální vysprávky hrubé omítky na staré zdi. Volat si pumpu a omítkáře je nesmysl, pytlované směsi obvykle nefungují příliš dobře (je to jak guma) a tak se chtě-nechtě dostanete ke kopanému písku, vápnu a cementu a začnete experimentovat s poměrem jednotlivých složek a najednou zjistíte, jak to skqěle funguje, nebo zjistíte, že potřebujete zazdít dveře a na dvoře hora pálených cihel – jako kupovat třeba Ytong + lepidlo a nakonec ještě perlinku pro překrytí přechodu cihla – Ytong je prostě nesmysl a opět se dostáváte do situace, kdy klasické řemeslo vítězí.

          Takže umění stavět ze základních materiálů bude potřeba ještě hodně, hodně dlouho, ale je fakt že pro zedníky to už není tak atraktivní – než se jebat s nějakou rekonstrukcí, tak mezitím postaví skládačkový barák, vydělá si možná víc, ale hlavně nemusí přemýšlet…

          1. Citujem koniec príspevku:“ale hlavně nemusí přemýšlet…“ No tak to si trafil presne ten základný problém v tejto brandži – asi 80% týchto robotníkov ozaj nerozmýšľa (pod rozmýšľanie sa nepočíta to ak roboš rozmýšľa ako to celé ojebať aby sa toľko nenarobil a zarobil). Častokrát používane argumenty typu:“to vieme najlepšie ako to má byť, tak to robíme predsa 15 rokov“ alebo „to tam netreba (penetrácia, hydroizolácia, adhézny mostík), to je zbytočná investícia to tí výrobcovia sa Vás snažia oholiť o ďalšie peniaze…“ Pri takýchto vetách treba zbystriť a možno aj poslať „majstra“ na ďalšiu stavbu.

          2. Do kamena tesat.
           Znamemu co postupne rekonstruuje stary dedinsky dom „majstri“ kurvia usilie jeden po druhom. Najprv jeden debil tvrdi, ze hydroizolaciu netreba. Jo.. raz zaprsalo a sme doma.
           Potom druhy debil tvrdi, ze ma skvely nivelak, da sa jedna tenka vrstva a dlazba, bude to skvele, nic sa pane nebojte. To, ze tou tenkou vrstvou chcel zrovnat 30mm nerovnosti a fakt mu to nevyslo ho nezastavilo v tom, aby zacal klast dlazbu.
           Okna robil svojpomocne, no kazdy jeden stavbar co siel okolo mu na otazky o izolacnych/prechodovych paskach ci jak sa to vola povedal, ze to tam nemusi davat, nech usetri.

           Ja som tiez dobry idiot a po doslednom napenetrovani drviacej sa podlahy v garazi dvoma produktami presne podla datasheetu vyrobcu si necham „poradit“ od kretena v oranzovej uniforme a.k.a. OBI, ze ten nivelak co mi radi je vhodny do garaze aj ked na nom nebude sediet dlazba, ale relativne tenky epoxid. Doteraz sa pytam, preco som bol taky idiot a napriek tomu, ze ma tlacil cas som si nedohladal informacie sam.

        2. Postavit barák z malty a cihel problém je. A je daný právě nedostatkem dobrých zedníků.

        3. Mno zrovna soused nedávno sháněl zedníka co by mu postavil zeď z plných cihel – co jich měl na dvoře tisíce – a 9 z deseti zedníků se mu vysmálo, že se s tím nehodlají v době lepidel a „systémů“ drbat. Nakonec to dopadlo tak, že našel jednoho důchodce, který mu založil s hekáním dvě šáry a on si to pak po odpoledních dozdil sám.

         1. plná cihla je na piču.

         2. S plnou cihlou je srani. Makas jak bulhar a nepribejva to. A kdyz te platej v ukole, tak je to na hovno. Plny cihly se prestavaly pouzivat uz nekdy pred triceti a vic lety, tvarovky maj lepsi vlastnosti a lip se s nima dela. Akorat jsou tezsi. Ale zase se nemusís tak casto ohejbat. Coz je dalsi oser u plnejch cihel.

          1. ja se divim ze uz davno nejsou fabriky ktere by vyrabely vymakane prefabrikaty (uz i s vedenim elektriny, vody …, osazeno vsechno vnitrni vybaveni do posledniho umyvadla a hajzlu uz v tovarne)tak ze by to byla opravdu jen skladacka (stavebnice) na pozemek bez zakladu, prace na 1 den ? nebo ono to vlastne asi je – mobilehousy ale u nas se do toho lidem nejak moc nechce, nejsou moc videt

           jako startovaci byt by nekomu mohla stacit i ta klasicka (byt vetsi) stavebni bunka, koukal jsem ze nektery maj i splitovou klima ..

          2. Blbe by se to transportovalo. Mobilheim je asi tak maximum. Jednodušší je postavit to z komponentu a doladit na miru.

          3. Ale jo vyrábí se to – nejznámnější jsou tzv. freedomky. Problém není postavit si bydlení za rozumnou cenu. Problém je dostat se k pozemku kde bude reálné získat stavební povolení – naše rodina má/měla pozemků několik a jeden nám z moci úřední znehodnotili podvodem, na druhém se už několik desetiletí nesmí nic stavět, další je pole s mizernou půdou u cesty (šlo by to ale nedává to smysl, byť elektřina je v dosahu, nicméně opět územní plán) a další jsou pozemky lesní. Pozemků, kde by se dalo bydlet (vybudovat domy) jsou ve skutečnosti hromady, ale není vůle umožnit lidem bydlet.

        4. Pro redchozi barak jsem delal maltu z vapna, cementu, vody a pisku, na Sumave jsem se na to vysral, koupil smesi a k tomu brouseny cihly. Uspora na mzde zednika mi prinesla stejny naklady, ale vyrazne kratsi cas.

        5. Dodavatelská že stavební firma teď jeden poměrně velkej barák komplet dělá jenom z pytlovanejch materiálů.

         Dyž sem se ptal známýho statika, co je to za nový technologický postupy naskládat na sebe porotherm duťáky stříknutý pěnou, tak mi pá že co mi na to má jako říct, no. Jo, je to jen příčka a bude to uvnitř pod omítkou, ale…už vidím jak ten PUR vydrží bezvadně pevnej dalších 30-40 let do další rekonstrukce :D

         Tož tak dneska.

      2. To je sice pravda, že je to otázka ceny, ale průser je v tom, že když se nějakej manuální obor stane finančně atraktivní (viz automechanik v ranných devadesátkách), tak to sakra trvá, než školství dodá aspoň trochu použitelný kusy.
       Dnes, kdy se učňovské školství téměř rozpadlo, to bude ještě horší. Tipuju, že se na zaučení bude chodit zadarmo do zavedených firem jako kdysi a učeň pak od mistra obdrží výuční list a informaci, že ve firmě musí alespoň 5 let zůstat, aby splatil dluh.

       1. Njn, ono ke to kyvadlo. Obor je blbe placenej, netahne, nejsou lidi. Platy vzrostou, obor se stane atraktivni, ucnaky vychrlej spoustu absolventu, platy klesnou, obor se stane blbe placenej, netahne, nejsou lidi….

        1. Něco takového se stalo v poválečné Británii, kvůli rekonstrukci a 6 let zanedbané výstavbě. Instalatér vydělal 2x víc než doktor. Taky se to srovnalo.

         1. Jo, doktori rekvalifikovali na instalatery. kdyz se podivam na britské instalace a stav zdravotnictvi, tak to konecne dava smysl :)

          1. Přesně :D :D

      3. Základní zednické dovednosti, jako třeba zašlapat špunty od piva do položené izolace, se dají naučit během pár minut :-)

       1. Joooo… presne tohle mi curaci udelali do dvojite 2x4mm protiradonovky. Malem jsem je zabil, hovada. Procvakali to i s tim alobalem, kreteni.

        1. Ja som musel vyhodiť vodára pred dom, lebo mi hulil v dome a pľul na anhydrit.

 7. S hypotékama souhlas. aktuální stav je ten, že spekulanti na levný dluh skupujou všechno v čem je kus cihly a tak vyhánějí ceny ad absurdum, že na to nemá nikdo. Byt v rozmrdaném 50 let starém paneláku v okresním zapadákově 2 mega a plat mladého člověka 18 čistého, pohoda, kdo z vás na to má :)

  Jinak co autor neuvádí je postavení mladých rodin jakožto nejchudší části obyvatelstva a absolutní znevýhodnění práce. Platím na daních desítky tisíc měsíčně, kolik mám úlevu na dítě? 1000 korun na měsíc. Super, to je tak na sunar na 10 dní. A kde je ten zbytek, plínky, kašičky, kočárek…. Porodné = 0, když máte práci. K tomu žena na rodičovské nějakých 7 tis., s výpadkem platu to znamená, že jsem mnohem chudší, než jsem byl jako student. Fakt není ani na benzin. Přídavky na děti, bydlení, dopravu – hovno, jsi buržoust co má práci a vlastní bydlení, nedostaneš nic. Aktuální stav je ten, že rozdíl mezi jakžtaž vystudovaným mnou s celkem slušnou prací a nezaměstnatelnou sockou na pracáku co má 3 děcka je v čistém tak 3-5 tis. korun. On totiž dostává přídavky na děcka, porodné, příspěvky na nájem a ještě dávky v hmotné nouzi. Socialismus v praxi. Uvažoval jsem, že se na to vyseru, zůstanu doma a aspoň budu mít čas se všem opravdu věnovat.

  Když už je ten socialismus tak použiju srovnání, které za normálních okolností sám nenávidím, ale v Německu pracující dostává na každé děcko slevu na dani 500 EUR, což prakticky odpovídá reálným nákladům na dítě. Člověk který pracuje tedy vůbec nezvažuje dítě jako neúnosný náklad, prostě mu to vyjde stejně a může jich mít kolik sám uzná za vhodné. U nás uživit víc jak 2, v extrémním případě 3 – nemožné. A to jsem kancelářská krysa s nadprůměrným platem a bydlím ve svojem, řidič Tatry s 18 čistého – bez šance. I pokud vezmeme 3x vyšší německou úroveň, měla by být sleva na dítě minimálně 4-5 tis. Anebo kurva neplatit 80 % daně a měl bych na to levou zadní, když vidím svou superhrubou mzdu a představuju si, co bych za to mohl všechno mít…. brečel bych.

  A ano řeknete si, žena dřív do práce. Kdo však má mrňata tak ví, že minimálně přes zimu jsou prakticky 70 % času nemocné a tak jeden musí být furt na paragrafu doma, kdo asi zaměstná pracovníka s takovou perspektivou a za kolik? Jo a jesličky samozřejmě pouze za prachy, které po odečtení vícenákladů se zaměstnáním manželky (doprava, strava, parádění) nedávají smysl, maminka doma s dětmi vyjde finančně nastejno a dítě aspoň vyroste normálně a ne jako odchovanec systému už od 1 roku.

  Takže reálně vysokoškolák než rodinu založí musí mít:

  – hotovou školu a aspoň 3 roky praxe, aby nebyl guma s nástupním směšným platem
  – svoje bydlení aspoň v tom paneláku
  – našetřeno minimálně 300 tis. spíš půl mega na přežití 5-6 let s výpadkem příjmu
  – žádné dluhy, splátky
  – slušné spolehlivé auto co nežere peníze

  Takže nejdřív v 30, spíš 35 letech. Co znám lidi tak jinak to mají pouze ti, které tahá ze sraček fotr a dotuje je rodina nebo několik málo jedinců, kteří měli opravdu vzorovou kariéru a už v 28 letech byli manažeři a měli 6 ti místný plat, ti na to mají. Ovšem těch je tak 3 %, znám asi 2.

  1. …pokud se kousnou dva mladý lidi okolo třiceti, plivnou do dlaní a chvilku zatnou zuby, jde to furt.
   Třeba teď jsem viděl, jak si našetřili úřednice z ČEZu a kamioňák za tři roky škudlení mega na pozemek a začínají pomalu stavět (bez hypotéky). Asi by mě to nebavilo, žít v tom jejich režimu, ale já jsem zhejčkanej.
   Jinak, když se podívám na slip, tak je tam za 3 děti sleva 4901Kč (vím, stejně mám čistou mzdu jen 55% koláče). Ale pokud bych měl těch dětí 9, neplatil bych žádnou přímou daň… :-D

   1. Tak… Davat si cca sestnact tisic stranou z vejplaty tri roky v kuse zvladne vopravdu malokdo. A to nemluvim o tom, ze se muzou rozvest jeste pred kolaudaci, a najednou maj kazdej pulku :/

   2. Kamioňák = nadprůměrný plat, šmelina, kšeftíky, ale furt v prdeli mimo domov a tvrdá práce. Úřednice ČEZ = nadprůměrný plat.

    Stavět vlastníma rukama = 3 mio za malinkatý domečíček. A budou to dělat 20 let. Ano, lze, pokud chodí oba do práce a nemusí skákat kolem uřvaného mimina, které má tuhle prdíky, tamhle zoubky, pak začne chodit a jeden mu chca nechca prostě musí stát za prdelí 24 h denně. Jinak good luck.

    Ano jde to, ale je to takový maras, že si to nelajzne skoro nikdo, pár takových kamarádů mám, toho času 10 let u míchačky mezi pískem, blátem v rozkopaném baráku kde fungujou 2 místnosti, děcka nasáčkované furt u babiček, ždímou rodiče o prachy, protože jsou prakticky úplně v prdeli, rozpadlý vrak auto, k žrádlu ryže s věpřovkou a mraženou zeleninou, slovo dovolená je neznámé a bydlet budou pohodlně možná až jim bude 50 a děcka půjdou z domu. Super život, všichni v režimu „pojď na pivo pičo“ „nemůžu, přivezou mi kamennou suť a musím hrabat, navíc stejně nemám prachy“

    1. PS: a to jsou lidi co berou 50 čistého.

     1. @Pospec:
      na Tobě já mám rád to, že vždycky víš, proč to nejde… :-)))

      1. Protože to mám před ksichtem naživo, protože jsou to moji kamarádi, a upřímně mi povědí, jak to je. A znám jich několik. Protože nežiju v sociální bublině prachatých, co nikdy nemají žádný problém a „každý kdo nemá, si za to může sám“

       A protože lidi co tvrdí, že to jde mají vždycky tajný backup, o kterém v hospodě nemluví. Většinou bohatý fotr nebo nějaká šmelina na které sypou velké kroupy bokem.

      2. Resp. Jde to. Když to jede po staru. Jeden fotr zedník, druhej elektrikář. Švagr má stavební firmu, brácha dělá v autodopravě. Jeden sežene kradenej beton, druhej tatru za pakatel. Tetky se starají a mimina, mamina vaří pro všechny bratrance a kamarády, co přišli na brigádu. Matka sežene laciné maso z masokombinátu, kde dělá. I ámoši z fotbalového klubu přijdou občas za pivo o víkendu pomoct. Tento model venkova 80. let ještě někde snad funguje, ale upřímně je už velmi vzácný a já ho nikdy doopravdy neviděl.

       1. Protože si každej bůhvíproč myslí, že nutně musí bydlet ve vlastním. Nemusí. Tady v ČR se to bere jako prostředek zajištění na stáří.
        Takže obětuješ celej život výstavbě domu, přesně jak popisuješ, v šedesáti jsi strženej jako budík a máš starej barák, vhodnej zrovna k rekonstrukci.
        Dáš ho teda dětem, a natáhneš brka. Můžeš bydlet v nájmu, cestovat za prací tam, kde je to výhodnější (ano, třeba po Evropě). Ušetřené statky investovat jinak a jinam.
        Ale jasně, zní to jako hraběcí rady, já vím. Ono to nejde.

        1. A děcka barák prodají pod cenou, protože v té díře kde ty žít nechcou :)

         A vysvětlit to druhé polovičce? Ženské koukají na televizi a co hůř, dneska na internet. Zahradní architekti, designový nábytek, food blogy, pořady o bydlení, prostě životní styl kámo. Nevysvětlíš, nepochopí. Tak to prostě musí být. KAŽDÁ JEDNA baba kterou znám, moje i od kamarádů, kolegů, prostě každá má jednoduchou doktrínu – „dupej barák pičo, jinak rozvod“ Tečka. Panelák v nájmu, jste se zbláznil? Ženská hnízdí a musí mít svoje. A „panelák je pro socky, nebydlí tam nikdo soudnej“

         Vždyť jde celou dobu zejména o tohle, chlapovi samotnému stačí rozbitá garsonka, aby tam splachoval hajzl, šla televize a internet a fungovala lednička a byla tam postel. A je mu jedno kde a jak to vypadá a jestli je to jeho.

         1. Tak každá jedna ne, ale obecně známo, ženy chtějí nějaké solidní hnízdo a chlapy jsou benevolentnější. Každý to má jinak a celkem solidně to živí advokacii :-)

         2. No, jak tak ctu tvoje historky z mista bydliste, tak mam pocit, ze problem nebude uplne v tom ze bydlis v panelaku. :)

          1. nj, něco na tom je. Nabízel jsem však doma už i variantu přesunu jinam ale do bytu, neb prostě furt brakuje těch 5 megáč na barák, ale neprojde to. Prostě barák musí být. Byt ano, ale pouze se čtyřmetrovým stropem, 120 m2 na vinohradech nebo na pařížské v praze :) Jediná alternativa domu :)

          2. A vy fakt nemáte babku/pratetku, která žije sama a zbyde po ní baráček, až zaklepe bačkorama?

          3. ne. Vy jo?

           Momentálně máme dědka, po kterém zbyde barabizna na jižní moravě, kterou ale už možná odkázal někomu jinémo, protože na nás odjakživa sral. A ikdyby ne, dědic je můj tata a ne já.

           Moje žena nemá vůbec nic, rodina zbankrotovala po nevydařeném podnikání v 90. ltech, všechno dědictví je v piči, protože na něm byly stamilionové dluhy.

          4. Pak je to o vztazích v rodině. Já mít pětašedesát a vlastní bydlení, zděděný dům/byt bych nechal mladejm. Tak se to dělává tady na jihu. jak to máte v Beskydech, nevím.

          5. No u nás se na to dědictví moc nejede, tady nejsou sedláci co restituovali, lidi makali ve fabrikách, podnicích, nikdo nemá půdu a majetky, skoro všichni žili v bytě, který si v devadesátkách levně koupili. Je to průmyslový kraj. Chalupy v hrách jsou dávno proadné a popravdě celkem bezcenné.

          6. Aby jej akože pomohli?
           Osobne nemám skúsenosti s do-chovom nejakej starej osoby v spoločnej domácnosti, ale by si neveril koľko rokov sa taká starenka dožije keď vie, že má komu ísť na nervy.

         3. No tak to jo, to máš pravdu.
          Dobrodružnou ženskou najdeš málokdy. Ale taky jsou. Jen se obvykle málo holí, to může být pro někoho taky KO kritérium. Vyvoněná, vyholená a dobrodružná – těch je fakt jak šafránu.

          1. A lepsi to nebude, uplne vyholeny bobry vychazej z mody. V pornu uz rychle ubejvaj a porno urcuje trend.

          2. A to je špatně?

         4. A je vážně nutný si z něčeho takovýho dělat polovičku?

          1. Ano, jiné jaksi nejsou. Proto píšu každá jedna.

           Jo možná nějaká 150 kilo s IQ 80 a knírkem, rozvedená s děckem, co ji starej mlátil, by byla za pospeca a jeho panelák ráda, ale jinak ne.

           Všechny spolužačky z gymplu i výšky (a vlastně i skoro všechny ze základky, když nad tím uvažuju) bydlí dneska v novostavbě, některé mají vyloženě palác 400 m2. Jo jedna je v paneláku, vypadala a vypadá dodnes jako kůň, tak proto.

          2. No tak si to neberu, ale zprznim, zapíšu si sestřel a pošlu do světa, ne? Ať si chytí jinýho pitomce…

          3. Neboli strategie alpha fucks/beta bucks.

          4. no tak pokud chcete zůstat sám bez dětí a honit si to před kompem tak v pohodě, ale kdo hledá partnerku pro život, tak prostě musí „dead with this shit“

          5. Já myslim, že to příliš dramatizujete. Nepopíram, že v pánvi je poslední dobou víc slídy, než zlata. Tak prostě promeju víc pánví, nebo se přesunu na jinej potok. Nebo si koupim učebnici geologie.

           Ale nejhorší, co může člověka potkat, je pocit, že si z tý hromady šrotu už jako fakt nutně musim něco vybrat. Nemusim. A jestli je to přeci jenom nutkavý, kupte si letenku do Bangladéše, nebo na Filipíny.

          6. Nebo do Thajska. Nikdo nedokaze korena odrbat tak jako Thajka :)

          7. Ale vždyť chudák Pospec už je tak jako napůl mentálně nastavenej jako kořist. No tak když se chováš jako kořist, tak tě něco sežere. Tohle je válka, půlka chlapů to furt nechápe, a ony žádný zajatce neberou.

          8. jojo, fotr od bejvalky mi přezdíval „prospěch“ :) protože jsem doktorský synek, akorát tata není chirurg z chicago hope, ale obvoďák z místku :)

           beru to tak, že mám 2 krásné zdravé děti a to je nejdůležitější a holt je třeba „deal with the shit, until dead“ :)

          9. Pospec: jak zpívají Horkýže Slíže, Life is a greedy bitch and then you die.

           Jinak to s tím „dead with this shit“ mě taky rozsekalo, krásnej překlep :-)

          10. Dead with this shit je velice pripadnej preklep :)

          11. Tohle mi hlava nebere:

           Všechny spolužačky z gymplu i výšky (a vlastně i skoro všechny ze základky, když nad tím uvažuju) bydlí dneska v novostavbě, některé mají vyloženě palác 400 m2. Jo jedna je v paneláku, vypadala a vypadá dodnes jako kůň, tak proto.

           Jak jsou na tom Vaši spolužáci, taky bydlí v novostavbách, nebo se odněkud vzala grupa krásných a bohatých, co to tam u Vás vyčistila?

           Jinak barák za pět mega, co o nich píšete, přestává bý pomalu reálný, pokud je to i s pozemkem, kuchyní, venkovními úpravami, atd., a není to 3+1 bez skladovacích prostor a přístřeškem na jedno auto na rovinném pozemečku těsně u silnice a sítí. Jde to hrozivě nahoru, možná by pomohly fakt nejnižší standarty oken, zařizováků, dlažeb, atd. ale i tak…

          12. V podstatě ano. děvčata šla s mafiánskými synky, podnikatelskými synky, synky restitučních magnátů apod. Protože to byla děvčata hezká, chytrá, společenská a charismatická. Tedy Alfa model a zasloužila příslušné společenské postavení.

           Jejich spolužáci, tedy inženýři, lékárníci, učitelé atd. z nemanic, co hákujou za nějaký +- průměrný plat a bydlí polovina v panelhausu a polovina se zmohla na nějaké to hypoteční peklo u míchačky jsou beta model a ti museli hledat jinde a 1/3 je dodnes nezadaná a bezdětná. (maturitní ročník 2000)

           S barákem je to asi o parcele, která se do toho nepočítá. Kamarád architekt co mi kreslil náčrt projektu z praxe praví 20 000 Kč/m2 absolutní minimum (dveře z papíru, linoleum, nejlevnější matroš všude) 25 tis./m2 slušný základ, 30 už dobré. Tedy dům 140 m2 což podle mě pro rodinu stačí se dá po megalevnu i do 3 mega, ale to už bude hodně hardcore. Reál je 3,5-4.

          13. Alpha/beta dichotomie je přeci jen něco trochu jiného.
           Pro Vás i všechny nafixované na domeček a potřebu zajistit: obrázek 20 z téhle série:
           http://www.returnofkings.com/172638/20-memes-that-capture-the-true-nature-of-women

          14. no, to už je hodně, něco na tom pravdy je, ale tohle platí spíš pro ameriku a jejich bizarní systém „baba bere vše“, taky to má pachuť tvorby zamindrákovaného nerda

           je pravda, že tento západní trend děvčat z velkoměsta co ve 35 stále randí každé 2 týdny s jiným „klukem“ (ženatý čtyřicátník LoL) a „hledají sebe sama“ jsem taky zaznamenal, ale týká se to vesměs prahy a venkovanek tam naplavených, normální holky tak vymrdáno v hlavě nemají

          15. Jo jo, velkoměsta to odfiltrujou. Pokud máte trochu času, projděte si tenhle blog:
           https://therationalmale.com/the-best-of-rational-male-year-one/

          16. aj, bohužel, stránka blokována (korporátní politika)

           na téma novostavby, mladé rodiny, rozvod, doporučuju článek na http://www.prigl.cz „praha východ, praha západ“, link bohužel nemůžu zaslat, protože to mám blokované taky :(

           vůbec celý web prigl stojí za přečtení

          17. Copak, už nejsme čárlí? Svoboda slova není neoddělitelná? Misogyny, hate… Tak začíná soft totalita.

          18. ne, já robím pro poláky, jen prostě máme blokované kdeco, ksichtbuk, ale třeba i sauto, prigl, přišlo to s GDPR bůhvíproč

          19. Jo tak, abyste se v práci neflákali. Asi managoři nepochopili, že o to víc pak budou zaměstnanci prohánět matlafouny.
           Ten článek o satelitech na priglu je dobrý, ale jaký si to uděláš, takový to máš. Ženský jsou kvůli chlapovi, kterého si cení, ochotny ledasčeho. V jedné diskusi mě pobavil příspěvek, že změnit feministickou libtardku na 1488 Rahowa nacionalistku je snazší, než myslíte.

           Já jsem od začátku hlásal bydlení ve městě. Nesnáším dojíždění, považuju ho za ztrátu času (pokud ovšem vás neveze limuzína s řidičem), tak jsme rovnou hledali něco blízko. Deset minut do práce, deset na náměstí, Billa 50m, Lidl 100m od baráku, navíc jsme ve slepé ulici, takže klid. Škola 100m od baráku. I proto si zatím nic vlastního nehledáme.

          20. no a já mám to co popisujete vlastní svoje, kaufland 600 m, školka 500, škola kilometr, gympl dva, samoška se zelinářem, řezníkem a vietnamcem 200 m.

           nestěžuju si, ale drahá polovička to tam nenávidí, protože já se tam narodil a ona je ze středních čech a dělnické severomoravské město jí k srdci zrovna nepřirostlo. Nesnáší lidi a nesnáší život v paneláku, protože nad náma lidi, pod náma lidi, naproti lidi, v obchodě lidi, na ulici lidi ….. se těším až pude do práce, tam budou taky lidi ….

           takže barák nebo rozvod, jinak přijdu o děcka a všechno ….a to dokud nebyly děti bylo „barák nikdy, ani omylem, akorát práce, dluhy a žádný volný čas ….“ …. jo holt u ženské člověk doufá že se nezmění, marně….

          21. Ad Pospec:
           Milý pane, troufám si tvrdit, že Vaše drahá polovička je žena. Ta totiž neví, co chce a nedá pokoj, dokud to nedostane.

          22. no ono u nás v kraji v těch nižších vrstvách se to dělá tzv. modelem PANDA, to děvčata pak nosí týden sluneční brýle a trochu více makeupu, ale je to výsada těch co se ve škole lépe učili, mají 7 tříd základky a dělají na stavbě, dříve na šachtě. A kupodivu jejich domácí štěstí se zdá být trvalé :)

           ale slušně vychovaný měkota jako já by to nikdy neudělal no ….

          23. Alpha fucks, vždyť jsem Vám to říkal. Don’t listen to what women SAY. Watch what they DO.

          24. S děckama je to složité. Jedna zkušenost ze sousedství – náš předchůdce ve velkém bytě chtěl mocí mermo stavět, „aby byly děti venku v zeleni.“ Jenže než se dostatečně vzmohl, sehnal pozemek, postavil, přestěhoval se, tak byli kluci ne gymplu. Teď jsou otrávení, protože je musí pořád někam vozit, kroužky, kamarádi…
           Vypustit tříleťáka na zahradu je paráda. Ale dvanáctiletého už to neohromí, ten má činnosti spíš ve městě a pokud nefunguje MHD…

          25. ano to je mi jasné, logické argumenty bohužel s drahou polovičkou dávají smysl asi jako předkládat je psovi.

           jsem na tom totiž podobně, nemám prachy, na parcelu není cesta, i kdybych prachy měl, než se udělá projekt a papíry a ostatní kokotiny stěhujem se nejdřív za 3-4 roky, to bude klukovi už 9, 2 roky na to bude chtít spíš do kina ve městě, za další 2 roky už do hospody, rychlejší internet, kámoši na dostřel atd…. jenže žena vidí na internetu přitepleného zahradního architekta jak navrhuje hyperkůl zahradu za 2 míče nějakým zbohatlíkům z prahe, reklamní krásné snímky a už se tam vidí jak na ni padá dokonalé štěstí, zbytek tma, zavřené oči před negativy ….

           nemluvě o tom, že vlastníme rodinnou obří chalupu na samotě v beskydech, kam je možno vypadnout na víkend, jenže to je zase pro paní z čech fuj, protože tam není vltava, voda se bere kýblem ze studny a topí se v kachlových kamnech, ergo není to 4* hotel, ale roubenka, a ona „ten náš posraný severomoravský folklor bytostně nenávidí“

          26. Alespoň má na co nadávat. Viz pohádka Rybářova žena.
           Keep frame. Projděte si ten blog Rollo Tomassiho. Chlap to má v hlavě srovnané a umí psát. Pokud nerad čučíte do monitoru, tak to vyšlo i knižně: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz/vyhledavani.html?q=rollo+tomassi&OP=1

          27. hm, ale kdo v tom má furt žít. Zatím volím pasivní rezistenci doufaje, že až půjde do práce, přijde na jiné myšlenky a ubyde jí energie na cypoviny

           Pro mě pozitiva domu pouze 4
           – grilovačky
           – možnost střílet ze vzduchovky, luku kdykoliv se mi zachce
           – prostor na vergly – pionýr, stadion, čz 175, ještě jsem chtěl koupit žigula
           – možnost mít psa

           ALE zároveň vím, že při množství práce kterou bych musel odvést nebudu mít na nic z toho čas. Jinak samá negativa jako prachy v prdeli, čas v prdeli, kamarádi z města v prdeli, jen jedna hospoda kde sedí místní dědci, obchod daleko, taxikaření s děckama jo a prachy v prdeli. Prostě je to fajn když vás to baví nebo máte vatu platit si na všechno firmu a nemusíte dělat všecko sám.

          28. Já bych přidal ještě dílnu. Velkou dílnu :-) Bez té si neumím barák představit a to živoření bez pořádné dílny vlastně taky ne :-)

          29. jo dílna s TRUCOVNOU v jednom !!!

           starý gauč nebo aspoň křeslo, rádio (pořádné), popelníček, zašitá flaška ve skříni, lahváče

           „zlato tak já du natřít tu skříňku jak si chtěla, Tonda říkal, že se staví mi pomoct“…. jo to zní jako rajská hudba paneláčníkovi zavřeném jak v kleci na omezeném prostoru v alternativě „koukat na vztahové drama v televizi nebo jít radši spát“ :)

          30. Doporučuju norský seriál „Dag“. Ten si jako trucovnu zařídil celý byt.
           https://uloz.to/hledej?q=dag+s01

          31. dik za tip značím si do deníčku mezi „chci zkouknout“

          32. @Pospec, JH:
           Trucovna, či spíš jak říká můj americký kamarád „Man cave“ je opravdu nezbytnost, slouží k duševní hygieně. Tam se pije pivo, přebíjejí patrony a sleduje porno.
           Bohužel, stal jsem se obětí vlastní množivosti a z tzv. „pracovny“ jsem byl nucen před 14 dny udělat třetí dětský pokoj. Ale, vem to nešť, říkám si. Na zahradě mám zděnou chatu, má i patro a je 30m od hlavního domu.
           Výčep, jediná věc která tam chybí, je výčep!!!

          33. kura závidím. Já mám sice v paneláku garáž, ale je plná bordela a je v ní auto, navíc je přímo ve sklepě domu, takže kravál se tam dělat nedá. Mám teda pár kamarádů s garážema/trucovnama a s kapelou máme v garáži zkušebnu/klubovnu, kam jdu hrát/chlastat lahváče zrovna dneska, juchů, aspoň cosi ….

           a sme zas u toho – kdyby po mě nebylo požadováno stavět dům, není nic lehčího než si koupit 2. garáž někde v kolonii, kde se dá dělat kravál a udělat si man cave tam, byly by tam jen motorky a dílna, auto žádné. Ach ty sny ….

          34. Childeater 2.4.2019 v 10:41

           Kurvadrat clovece, to si neviete vycap urobit??

          35. Wildcat 2.4.2019 v 23:02

           Jsem jedno ucho, to by mě fakt zajímalo, jak to vyrobit? Jde to nějak dostupně a dobře funkční? Výčep ke kamarádovi na pole by byl geniální :)

          36. Teda,s tym vyrobenim som to prehnal, mal som napisat zostavit. Komponenty su bezne dostupne, pravda nejaky ten peniaz to stoji. Na to aby by som zobral sud na pole by som asi pouzil nejaky system s rucnou pumpickou. Pivo tlaci vzduchom, takze nacaty sud treba spotrebovat naraz.
           https://www.ebay.ca/p/Beer-Keg-Tap-Party-Pump-Sankey-Kegerator-D-System-4-Inch/3015587716?iid=143111359030
           Na domace pouzitie treba cosi ine. Tuto je suprava na prestavbu chladnicky na vycap. Obsahuje vsetko potrebne: https://www.beveragefactory.com/draftbeer/kits/dkk.shtml
           Tato pouziva CO2 na tlacenie piva, takze sud moze zostat narazeny dlhsie. Ked sa mi konecne podari presunut staru chladnicku do suterenu domu kde mam zriadenu dielnu na opravy CO2/DO metrov, planujem ju pouzivat na chladenie piva ktore pouzivam na testovanie pristrojov. Momentalne som sud drzal vonku, lenze zima konci. Takze tu chladnicku uz naozaj potrebujem. Kedze ta chladnicka je dost velka, popri sudku severoamerickej brecky na testovanie by pojala aj sudok dobreho piva na pitie. A hlavica na capovanie by bola na boku chladnicky. Nevyhoda by bola ze by som musel utekat do suterenu kvoli kazdemu pivu. Rozmyslal som aj nad tym ze by som si natiahol hadicu do jedalne, no potrebujem nejake riesenie na to aby sa mi v neizolovanej hadici nekazilo pivo. Mohol by som to napriklad riesit preplachovanim hadice po nacapovani posledneho piva. Nebol by problem to ani prefuknut po preplachu, ci uz vzduchom alebo CO2

          37. ok omrknu to, dík :)

          38. @wildcat 10:41:
           …jasně že si ten výčep umím udělat…to není problém ;-)

           Jen jsem si povzdechl, že tam ZATÍM není, takže chybí!
           Ale bude tam, to dá rozum.

          39. nechci vas strasit, ale jelikoz mam vlastni zkusenosti a vidim to i okolo – tu vasi to nikdy neprejde a cim bude starsi, tim vic ji to bude zrat, ze to nikam nedotahla (rozumejte na pani domu, exoticke dovolene a luxusni auto). Takze se obavam, ze jen oddalujete nevyhnutelne – ted se nechce sbalit a jit, protoze nema kam a protoze je hovno v trave. Musela by potkat nekoho, kdo ji to zafinancuje, coz se muze stat prave, az pujde do prace. No a pokud koupite barak, tak je to jiste – nepujde do prdele ona, ale pujdete vy, protoze barak a decka ji priklepne soud, vy budete po rozvodu jen platit jeji bezpracny zivot.

           Jedine doporuceni co mam je, nikdy nic nedelejte kvuli zenske, nikdy si nepomuzete a nikdy se to nevyplati. Budte chlap a zijte si svuj zivot, bud bude s vami, protoze ve vas vidi chlapa co si umi prosadit svoje, nebo pujde do prdele, coz by nakonec udelala stejne a vy byste mezitim utratil vsechno vcetne kusu sveho zivota za iluzi, ze se to snad mozna spravi.

          40. netlife: přesně tak. Vědecky se tomu říká red pill theory :-)

          41. 1*

          42. re: netlife

           Takže když to vezmu z druhé strany, tak představy a přání ženy mi mají být volné?

           Já jen, že ty hrdé, nepodajné a své, co je nezajímalo, co si protějšek myslí (ať přísluší ke kterémukoliv z těch mnoha pohlaví), potkávám ve své kanceláři.

           Já myslím, že každý od toho druhého něco chce a je fajn si vyhovět, když kvůli tomu svět nespadne. Opakovaně jsem četl i od příslušně vzdělaných slyšel, že pokud někdo má být ve vztahu částečně nespokojen, ať je to chlap, ten to lépe snese. Což má odpozorované osobně, na klientech i na sobě.

           Nějaká SJM jsem vypořádával a zatím jsem nezažil, že by barák soud přiklepnul ženě bez náhrady. Zažil jsem, že odcházející (muži, ale i žena) se dohotou zřekli vlastnictví nebo alespoň užívání domu ve prospěch toho, s kým zůstaly děti.

           Především si však myslím, že pokud už jde všechno takto do rici, tak barák je ta menší část ztráty.

           Že děti nutně zůstanou matce už také neplatí, zejména u dětí, které nejsou útlého věku.

          43. Jestli je něco velký problém, potom jsou to nevyřčená očekávání a nedostatek společného plánování. Samo se to neudělá a být překvapen tím, co vlastně ten druhý chce, způsobuje zbytečná nedorozumnění. Myslím, že lidi by si měli na rovinu říct, co od sebe čekají, samozřejmě se to může změnit, ale zejména ženy začínají popisy těchto havárií slovy „Já jsem si myslela, že až … tak on …“ Škoda že mu to jasně neřekla, naznačování muži začasté neberou.

          44. No jo LWG, ale když Pospec je chudák.
           Fotr jenom obvoďák, dědit nemá po kom, bydlí na Lipině kde byt s garáží odpálí za 2M z fleku a když pošle dámu svého srdce makat třeba k nám do korejské Kolbenky tak hypo na tuhle nádheru
           https://www.sreality.cz/detail/prodej/dum/rodinny/staric-cast-obce-staric-ulice-sviadnovska/1586601564#img=0&fullscreen=false
           vzdušnou čarou 5km od jeho současného domicilu zaplatí s prstem v nose.
           A má tam 2 garáže.
           Ale on nám ráno napíše, že ta jeho chce něco nového krásného a on nechce z města a dluhy a tak se rozvede a bude šťasten v 1+1 v nájmu a místo hypotéky bude platit alimenty…;-)

          45. Ha pane, a jste vedle jak ta jedle. Já mám Staříč náhodou rád a o tom baráku vím a líbí se mi …. ALE

           – Moje paní do kolbenky nepude, protože to je fuj. Moje paní vůbec ve svých 32 letech netuší co se životem, po aktuálně dostudovaném kurzu mzdové účetní který zrovna úspěšně absolvovala chce asi dělat do Plakoru, protože to je dál, bude to delší dojíždění a více komplikací a pičatější práce a ona to tak má ráda, co nejsložitěji.

           – I kdyby pracovala na slušném místě, ty prachy domů nedojdou, ztratí se po cestě, už jsme to zažili než šla na mateřskou, jsem v tom sám.

           – ten barák je fuj, protože to není podle jejího vkusu, hnusná barva fasády, u cesty, jsou tam sousedi …. no milion problémů

           Ve zkratce zkuste si představit život s někým, kdo je neuspokojitelný protože nenávidí lidi do té míry, že je nesnese blíž jak 300 m od sebe, ale v divočině se bojí medvědů a ptáků.

           tzn. jelikož můj byt na lipině byl můj dávno předtím, než jsem měl tuto paní, neprodám ho ani hovno, protože pak můžu čekat do roka rozvod, barák zůstane jí a já skončím pod mostem. Plán byl ten, že bude hypo a ta se bude splácet z pronájmu toho bytu, který by měl s garáží hodit kolem 8 čistého

          46. @Pospec:
           …stejně jí kopneš do prdele nejpozději až děti odrostou, tak jí to zkus naznačit že to uděláš a třeba se trochu srovná… :-)

           Budeš muset převzít vůdčí roli a prosadit se (jestli Tě to nebaví, potěš pámbu) a naznačit jí, že šéfuje ten, kdo živí. Ale chce to trochu vůdcovské autority, musí potvora poznat, že to myslíš vážně… :-)

          47. njn, ale ona ví, že jsem měkota :) ono to bude asi celé jádro pudla. I když …. mám kamaráda, který má ještě mnohem víc mešuge babu, ta je už úplně psycho. Ale on se toho nebojí a občas jí normálně dá přes pysk a ona je pak chvíli hodná. Jenže ani tohle to neřeší, stejně časem začne zaše vymýšlet ještě větší pičoviny než předtím. Chci říct, že ani důrazná snaha prosadit autoritu nemusí fungovat :)

           V podstatě je to teď o tom, hrát o čas až budou děti co největší a uvidíme co bude. Ono se to totiž taky furt mění.

           Pro dokonalou ilustraci za 7 let spolu jsme měli
           – žít v praze v bytě (velkoměsto)
           – žít v ostravě (něco trochu jako velkoměsto)
           – žít v olomouci (hezké město)
           – žít v opavě (hezké město)
           – koupit dům ve frýdku (upgrade po pořízení dětí)
           – postavit novostavbu ve staříči

           tedy co rok, to jiný plán. Že jí to štěstí nepřinese a vášeň do vztahu nevrátí nechápe nebo jen nechce vidět.

          48. @Pospec:
           ha, kolega má podobnou. Vydělává cca 2mio/y. Myslíš, že je ta jeho spokojená? Ale ani hovno. Nikdy nebyla, nikdy nebude. Jak rybářova žena. Některý holky to maj vypálený v DNA, možná tím hýbají s budoucností a jsou součástí evoluce, protože nutí svoje muže k neuvěřitelným výkonům.
           Ale doma bych to nechtěl. Nejsem krotitel, ani masochista.
           K meritu věci – nikdy spokojená nebude. I kdybys vyhrál eurojackpot, tak soused bude mít větší ostrov a hezčí jachtu a my jsme jenom žabaři s jedním heliportem u baráku.
           „Jsi starý hlupák, muži! Běž zpátky k moři a zavolej tu rybu. Řekni jí, že chceš, abych byla králem…“

          49. Mužský šovinismus pro pokročilé, Josef Hausmann, kapitola 52 (cit): …. Zamysleme se, které ženě se asi podařilo, aby její potomstvo přežilo? Které ženské geny se asi dostaly do další generace – geny té hodné, nebo té věčně nespokojené? Ano, ženské geny věčné nespokojenosti, ty geny, co pořád nutí ženu křičet, že má málo, že má méně než tamty, ty geny byly předávány z generace na generaci, ty přežily – až dodnes. Potomstvo té hodné zahynulo žízní, hladem a zimou. Dnešní ženy jsou bezděčnými nositelkami genů oněch pramátí, které chlapa bezohledně vycucly jako citron. Nehledejme tedy manželky jako oázy klidu, přejícnosti a ohleduplnosti. Neexistují …..

          50. nakonec co taky zkoumat, když už je to všechno dávno popsáno že. Má pravdu ten pán, má pravdu.

          51. ono to není o tom že by byla chamtivá, prostě jen mimo realitu, chamtivou jsem měl předtím, to už znám, to vím jak vypadá, bratr má taky takovou a tohle není ten případ …. i když, když se zamyslím nad geny ….

           babka prvního dědka utrápila, umřel v 45, druhý dědek aktuálně všecko platí a za odměnu má doma akorát držkovou

           tetička(sestra matky) je teď už rozvedená zelená vdova, zůstal jí barák asi za 15 mega a tučné výživné, nedělá celý život nic, děcka jsou nevychovaní chudáci, její chlop byl shodou okolností rodák od nás ze sídliště, úspěšně podnikavší v 90 kách, peněz měl tolik, že jí to všecko nechal a začal nový život znova

           tchyně hnala zamlada opravdového tchána do výkonu tak, že v 90 kách taky (proti srsti) podnikal, akorát v praze s rusákama a skončil velmi špatně + všechen majetek v prdeli

           takže že by tam nebyly varovné signály se říci nedá …

          52. no z druhe strany si to berte, jak chcete. Je to ciste vase vule, jestli se hodlate zabyvat tim, co si vase zena mysli a co chce (to sama vetsinou nevi a pokazde je to neco jineho). Ale nectete pozorne, protoze ja nic takoveho nerekl. Nalijme si cisteho vine – jakykoli vztah je bussines. Vy neco nabizite a vas protejsek neco nebizi. Pokud s tim oba souhlasite, mate dohodu. Jeste jsem nevidel, ze by pekna a schopna milovala bezdomovce, co ji nema co nabidnout. Ale mozna to existuje, vyloucit se to neda. Samozrejme dobry manazer rodiny se zabyva tim, co kdo chce a potrebuje, resi odkud na to vzit a urcuje priority. Pokud je zena rozumna, tak to chape a spolupracuje, podili se svym dilem a resi tyhle veci s muzem spolecne. A tohle ja nekritizuji. Ja rikam, ze pokud jako muz rezignujete na svuj nazor / svou cestu / svou schopnost vest rodinu smerem, ktery se vam zda byti nejlepsim a vas zivot zacne byt postaven na spokojenosti vasi zeny, zacnete se kontrolovat, aby s vami nebyla nespokojena a jen doufate, ze se to zmeni a ona jednou zacne byt skvela a chapava a vy dostanete tisice dekovnych dopisu, pak si lzete do kapsy a driv nebo pozdeji tohle skonci krachem.

           To vsecho co zminujete – barak, nahrada, deti apod jsem si prosel s ex, takze chapu co potkavate, jen z toho vyvozujete mylne zavery. Je to neco jako ze s teroristy se nevyjednava a vy mate pocit, ze kdyby se vyjednavalo, mohlo to dopadnout lepe. Ano, konkretni kus mohl mozna dopadnout lepe, ale dlouhodobe by to pravdepodobne bylo mnohem horsi. Ale ty uz vy ve sve kancelari nepotkavate, ti uz jsou zaslapani vlastni zenou a uz nemaji ani k tomu rozvodu odvahu.

          53. re: netlife

           Vztah má prvky bussinesu. Proto mi přišel zvláštní Váš názor „jdi si svou cestou a buď to vyjde nebo ne“. Většina kšeftů je otázkou kompromisu a sledování toho, co chce a jak na to reaguje druhá strany. Právě proto, že je to bussines musím vědět co nabídnout a co za to chci.

           Pokud se týká managmentu, napadlo Vás, že existuje řada fungujících domácností, které vede žena? U nás z velké části a jsem rád, je praktičtější, soustředěnější a funguje to. Já mám rozhodování dost v práci.

           Spokojenost ženy. Podle mého názoru by oba měli sledovat spokojenost toho druhého a trvám na tom, že pokud někde má být deficit, pak muž ho lépe snáší. Protože v týmu má každý dělat to, co mu jde lépe, tak holt někdo bude snášet (nějakou míru) nepokojenosti. Říká se tomu vztahová disciplína. Cílem vztahu (tedy podle mě) není štěstí, zábava, atd., život není lunapark, aby jeho primárním účelem bylo nás bavit, život je pracovní tábor, kdo dobře maká, má občas opušťák a jde se bavit. Lze to vzít i opačně, ale to většinou nezakládá dobré podmínky pro stabilní rodinu. Otázka priorit.

           S teroristy se pochopitelně vyjednává, jen se o tom nemluví, protože některé cíle lépe splní jednání než komando (ano, v jednorázových střetech se většinou střílejí, ale pokud máme ovlivnit, zda, kde, kdy a jaký ten střet nastane, tak se holt jedná, je to část práce tajných služeb). S obchodními partnery se vyjednává, často s bolestivými kompromisy. Vztah je spíše ten bussines, jak jste psal, než boj s teroristy, ten přichází ve chvíli, kdy je lepší vzít kramle (následky na zdraví, neuroly, závislosti, atd. za to nestojí).

           Ti co se nezmohou na rozvod. Potkávám je. Často se svěří při řešení jiných věcí.

           V extrému tu například byl (a nebyl úplně první) jeden, co se nemohl dokopat k rozvodu a zkusil se zabít, měl jsem i takového, který byl k pokusu (neprokazatelně) naveden. Taktéž tu byla žena pálená žehličkou a pravidelně znásilňovaná, ta zase byla zadupána manželem, opakovaně návrh podala a vzala zpět.

          54. LWG: netlife má do velké míry pravdu, aspoň tak, jak jeho příspěvky chápu já. Nemyslím si, že říká, že si má člověk dělat co chce a na toho druhého se vykašlat. Ale že by neměl dělat věci pro toho druhého, když nechce. Zcela pak souhlasí s tím, že snaha „se zalíbit“ a „si to nerozházet“ a „ona se změní“ jsou utopie, takhle to nefunguje. Spíš budou ústupky brány jako samozřejmost a tlak se bude stupňovat.

           Úspěch společného soužití je totiž primárně o komunikaci a oboustranných kompromisech. Když se nebudu ptát, tak se pak můžu akorát divit. A když bude jeden dělat kompromisy, tedy vlastně bude vždy po vůli toho druhého, tak to půjde logicky taky do kytek. Není třeba nic řešit „pandou“, byť to Nohavica vřele doporučuje, ale je nutné mít od začátku nastavené mantinely a vzájemný respekt. Když toho jedna strana není schopna, doufání, že toho časem schopna bude je v drtivé většině případů marné.

          55. „Ona se změní“ není utopie, je to možnost. Lidé se v čase mění, někdo zanedbatelně, někdo více. Utopie je počítat s tím, že se vyhovění změní nějakým konkrétním způsobem.

           „Zalíbit se“ mi přijde normální. Chápu pod tím „udělat někomu něco pro radost“. Dělám to každou chvíli, je to něco jako pravidelný kontakt se sousedy, účast na rodinných setkáních, atd., ať se mi zrovna chce nebo nechce.

           „Si to nerozházet“ pokládám za normální, nějaká míra diplomacie mi přijde de facot v každém jednání normální.

           „Dělat věci pro druhého, když nechci“ to je snad ten kompromis, co o něm píšete ve druhém odstavci. Ano, oboustrannost je v postatě nutná. Podotýkám, že vyváženost už nikoliv, protože někdo bývá pružnější, tolerantněnjší, altrujističtější než ten druhý. To je docela normální. Jdu nakrájet zeleninu za manželku, aniž se mi chce a aniž bych byl žádán. Mohl jsem mít deset minut volna, ale takto budu mít spokojenější ženu. Mě to přijde normální. Ona zase přebere část starosti o děti, když já se starám o rodiče, nebo jdu do hospody s kamarádem. Nemyslím, že by se jí vysloveně chtělo, ale má tu rozvahu a disciplínu.

          56. To je hezky řečeno – v praxi vidím meze kompromisu u jednoduché (a ne zcela vzácné) logiky: „V případě A jde o zásadní věc, proto já nehodlám ustoupit, zatímco v případě B jde o prkotinu, takže nevidím důvod, proč ty bys neustoupil“…

          57. LGW: (sorry, je to děsně dlouhý)
           Oohledně změny nemáte pravdu. Naopak drtivá většina lidí se nemění a změny jsou typicky drobné. Zásadní změna charakteru je téměř nemožná, i jen „blbé“ zvyky jsou problém (prakticky je nelze odstranit, lze je jen nahradit zvyky jinými). Můžete na sobě pracovat a změn docílit, ale těch lidí, co jsou skutečně schopní to udělat v nějaké zásadnější míře je naprosté minimum (něco málo o tom vím a právě tyhle lidi, ze kterých se stal „úplně nový člověk“ znám, je jich málo a hádavá ženská, ze které je žena spokojená se současným stavem z nich není ani jedna). Výzkumy například říkají, že když Vás v životě potká zásadní věc, trvá zhruba 6 měsíců, než jste stejnej jako dřív (např. Vám při havárce vezmou nohu nebo vyhrajete v Sazce sto mega – budete-li veselá povaha, budete do půl roku veselej invalida a naopak jste-li věčne nespokojený morous, budete morous-milionář). Změna musí v první řadě vycházet z Vás a musíte na ní aktivně (a tvrdě) pracovat.

           Takže abych to shrnul – lidi se nemění, ale jsou schopni se změnit. Není to ale snadné a typicky ani levné (opět téměř nutně to vyžaduje externí pomoc, aby to bylo účinné – např. školu, kurzy, kouče…).

           Pokud jde o „zalíbit se“, zde si jen nerozumíme skrz internet, osobně bychom se shodli hned. Zkuste se ale zamyslet nad tím, jestli je skutečně nutné dělat vše i když se Vám nechce a co Vám to přináší.

           „Si to nerozházet“ dtto – mluvím hlavně (i v předchozím bodě) o přetvářce. Dělám něco, co nesnáším at tvářím se, že je to OK – dlouhodobě to nevede k ničemu pozitivnímu, naopak, vede to k hromadění stresu a časem k (pro partnera) nečekanému výbuchu. I tohle musíte z praxe velmi dobře znát. Je mnohem lepší říct věci na rovinu (komunikovat, jak jsem psal, je základ) a domluvit se na pravidlech – není nic špatného na tom, že nesnášíte jednu z manželčiných kamarádek a je OK, že tedy kontakt s ní omezíte tak, abyste zbytečně nebyl protivnej. Nevidím důvod dělat v tomto nějaké zásadní oběti, proč? Naopak když budete dělat, že jako je to OK, tak jste na dobré cestě jí jednou když budete naštvanej a „blbě se to sejde“ vpálit do xichtu, že je to kráva blbá a říkat pak „ona mě štvala od začátku“ může pohled Vaší manželky na Vás dost pocuchat. „A pročs to teda neřekl hned?“ Správná otázka, odpověď „chtěl jsem Ti udělat radost“ v tomto světle prostě nevypadá, že to byla dobrá cesta.

           A to „dělání věcí pro druhého, když nechci“ – mohl jsem to napsat líp, opět nemyslím, že jsme ve sporu, jen na to mám trochu jiný pohled. Pomoc s během domácnosti (manželka jde večer umýt děti, tak v mezičase umyju nádobí) nevnímám vůbec jako „dělám něco za toho druhého“, ale jako normální dělbu práce, stejně tak ten příklad s dětmi, když jste (jsem, manželka je) pryč. Nicméně jsem myslel situace, které by vedly k výčitkám – tedy řekněme, že kdyby se mi hypoteticky sesypal vztah, tak mám velmi málo důvodů si říct „já debil jsem kvůli ní přestal chodit do hospody-lézt po skalách-závodit na kole-jezdit na hory a teď tohle“. (Prakticky) vše, co dělám, dělám, protože chci a tedy není čeho litovat. A věci, které dělat chci jsem dělat nepřestal (a ty, které jsem přestal a říkal si, že je to „kvůli rodině“ nebo tak – tak ty jsem zase už dávno dělat znovu začal, protože bez nich bych ty výčitky měl vůči sobě).

        2. Přesně tak. Rodina se dá klidně vychovávat v nájmu. Důležité je mít záložní bydlení pro případ nouze u rodičů a potom na staří. Nezapomínejte, že většina lidí jsou jedináčci nebo s jedním sourozencem, takže bo rodičích zdědí byt či dům, chalupu, někdy další nemovitosti a z toho se už byteček na stáří pořídit dá.

         1. Ono se to dost zkomplikovalo v devadesatkach, kdy obce poustely za levno bytovej fond, protoze nemely prachy na udrzbu a z regulovanyho najemnyho nebyla sance ji utahnout. Takze dneska 70 procent populace bydli ve svym, coz kurvi (zveda) ceny najmu.

          1. Na druhou stranu, dorůstají ročníky z devadesátek, kterých je bratru o 20-30000 míň než bývalo zvykem. Solidní nájemníci se shánějí špatně a někdy je lepší vybírat méně, ale stabilně a bez rizika, že si v bytě zařídí varnu pervitinu nebo tam budou permanentní mejdany.

          2. To jo. Dobrej nájemník je terno. Ono se to casem srovna, ale nebude to hned.
           Tady bych rek je hlavne problem, ze se byty pronajimaj v malym. Pokud pronajimas jeden byt, tak ti dvojka mesicne zisk za ten voser nestoji. Kdybys pronajimal byty v celym panelaku, tak uz ti staci malej zisk z jednoho bytu, protoze nahonis zajimavou castku poctem bytu.

         2. aha, tak vy to máte takhle :)

          ano to znám, taky mám takových pár známých, prostě na to mrdají, tlučou se různě, nevlastní vůbec nic, a spoléhají na dědictví.

          „Důležité je mít záložní bydlení“ …. funny. (Vůbec nejdůležitější je mít bohatého fotra, to ze zkušenosti funguje lidem v mém okolí nejlíp. Když vám dá prosperující firmu, ještě lépe, můžete se pak v hospodě vytahovat, že podnikáte, zatímco ostatní jsou jen blbí zaměstnanci co musí poslouchat šéfy :))

          Většina lidí jsou jedináčci? To jako fakt? Já znám jednoho jediného …..

          K tomu pár poznámeček
          – i rodiče ten majetek můžou projebat, zadlužit (znám několik případů)
          – nemusí vám to vůbec dát, může to dostat třeba brácha všechno a vy dostanete toho naleštěného favorita
          – můžete zdědit byt v karviné, nebo rozpadlou barabiznu na jižní moravě, kterou prodáte tak za 300 litrů a koupíte si za to tak fabii v holobytu
          – např. mojemu tatovi je 67 a jeho fotr ještě žije a nezdědil od nich z rodiny nikdy NIC, ani staré kolo

          1. Treba sa venovať tomu, čo vynáša. Kašľať na to v akom obore máš vzdelanie, čo ťa baví, čo je príjemné… Treba poriadne rozmýšľať, ako človek premárni čas tu na zemi a pokiaľ sa chceš mať dobre, tak sa treba venovať tomu, za čo sú ľudia ochotní platiť. Samozrejme, pokiaľ je niekto podpriemerne inteligentný, tak na to nepríde. Taký má proste smolu.

          2. a čo vynáša?

           čo?

           podnikat? v čem? e-shop se žrádlem pro zvířata? s nábytkem? s oblečením nadměrných velikostí?

           co takhle úpravy zahradních porostů? nebo restaurace?

           (všechno věci co zkoušeli i výrazně nadprůměrně inteligentní lidé v mém okolí. Dopadlo všechno katastrofou.)

           Vynáší : programování, právničina (jen u těch nejlepších), být manažer-zmrd, být opravdu dobrý poctivý špičkový manažer, doktor specialista se soukromou praxí, dobře zaběhlý podnik se stálou klientelou vybudovanou za posledních 20 let. To je tak všechno co mě napadá.

           Stavební development? To myslíte ty neustále krachující firmy, trh na kterém je totální přetlak? Mám jich pár v portfoliu zákazníků, většinou neplatí faktury a dlouho nepožijou, fut se mění názvy, IČ atd….

           Jinak já právě dělám práci nudnou a nezajímavou, protože v rámci oboru za ni nabídli nejlepší prachy.

          3. Pospec: někdo tady v diskusi napsal, že se mu líbí, jak hned u všeho vidíte, proč to nejde. Vy jste prostě fakt blbě nastavenej. Na jednu stranu Vás mám rád a rád čtu Vaše příspěvky plné sarkasmu a cynismu. Na straně druhé mi přijde, že nejste vůbec blbej a že nás možná dělí o dost míň, než by si jeden myslel a přitom jsme každej úplně jinej (a jinde, svým způsobem). Neměnil bych s Váma ani náhodu, ale na pivo bych klidně zašel i ho zaplatil :-)

          4. Ale on má Pospec ve spoustě věcí bohužel pravdu. Naše rodina má po předcích barabiznu, bydlení prodenou tak za cenu té fabie. Tam kde já mám práci momentálně bydlení vyjde na desetinásobek ceny barabizny. Tedy bydlení po předcích nic neřeší.

           Pokud přijde krize, tak nabrané hypotéky budou totální průšvih. Kdo nemá díky rodičům zálohu, nebo kdo neměl štěstí, tak bude mít obrovské problémy. naše štestí je, že ekoniomika kvete. Kdo vsadil na to, že krize nepřijde, zatím vítězí. Já čekal, že krize přijde dřív a do hypotéky jsme nešel – a prohrál jsem.

          5. Shi: že má pravdu neznamená, že to nemá nastavené negativně. Třeba tak, jak tady píše o své drahé – jako bych ji viděl, ale současně kroutím hlavou, protože to bych já o své nikdy nenapsal, mimo jiné taky proto, že takovou bych si holt nikdy nevybral. S tím dle mého nelze žít šťastný život a cynismus se sarkasmem to sice zakryjí, ale k nějakému štěstí tomu něco dle mého chybí. Člověka to nutí k zamyšlení, jak moc jsou některé věci důležité a jak je důležitý přístup k věci.

           Hypotéky nebudou zas o tolik větší problém než před těmi 10-11 lety. Sem-tam to někdo bude muset prodat (hlavně ti, co „byli chytří a vzali si hypo jako investici“), ale jinak ne – protože hypo je ve většině případů zhruba na úrovni nájmu. Takže aby byl masivní problém s hypotékami, musel by být masivní problém i s placením nájmů a to nebyl ani před těmi 10 lety. Třeba v takovém Irsku to bylo jiné, tam skutečně padly nemovitosti na hubu nevídaným způsobem, hodně podobně jako v USA. Nelze pochopitelně vyloučit, že k tomu nedojde i tady.

           Ale, neviděl jsem v tom zas takový problém.

          6. Ad fatdwi:
           „…to bych já o své nikdy nenapsal, mimo jiné taky proto, že takovou bych si holt nikdy nevybral.“
           No jo, Vy holt víte (narozdíl od Pospece), že tahleta smíšená manželství, kdy si muž vezme ženu, nedělají dobrotu.

          7. PanPredseda: to je jako kdybyste chěl říct, že jsou všechny ženy stejné. Z mé zkušenosti ne.

          8. AWALT (All Women Are Like That)je jeden z nejslavnějších akronymů z manosféry:-)

          9. já byl pane na našem elitním gymnáziu 3. nejlepší z 360 uchazečů, ještě na výšce jsem byl nějaký 30. z asi 1500 :)

           ale s tím si doma nezatopíš :) jo na pivo s váma taky rád, protože mi zase přijde že dokážete věci vnímat komplexně narozdíl od mnohých jiných zde.

           já to říkám lidem ve svém okolí, co mi říkají totéž, proč to tak se mnou je. Mám pocit že mám oči více otevřené a prostě mi chybí ten „filtr optimisty“ doufajícího ve šťastný konec dle pohádek z dětství. Nevěřím, protože už jsem viděl moc sraček na to, abych věřil. A jak je prokázáno psychology, člověk věci z minulosti např. vnímá odfiltrovaně a vidí pouze to dobré, mi ten filtr prostě chybí, já si pamatuju i z dávných dob všechen hnus do detailu.

           No a pak je tu ta depresivní realita všude kolem. Zrovna tuhle v sobotu jdu jako obvykle z mafiánské večerky v naší polorozpadlé čtvrti (ilustrace zde https://mapy.cz/zakladni?x=18.3423466&y=49.6912717&z=17&pano=1&pid=5890645&yaw=4.866&fov=1.257&pitch=0.066 )a já když takhle jdu s lahváčema a chlebem domů, stavuju se na jedno rychlé s cigárkem na stojáka do hospůdky na růžku, než musím doklusat dom k rodinným povinnostem. Sedí tam zrovna kamarád z dětství, kdysi nadějný genius, co uměl vyrábět vlastní funkční elektroniku, když mu bylo asi 8. Dopadl dobře, není alkoholik ani v kriminále, má 3 děti se 2 babama a je furt stejný komediant jako kdysi. A o čem jde tak řeč mezi lidma. Exekuce, tak jsem se dozvěděl od jeho kámošky, že se 3 děckama ji zabavili i pračku a ledničku protože „může prát ve vaně a bydlí ve městě takže si může kupovat denně čerstvé jídlo tak na co ledničku“ …. a pak takhle sedím v kanclu a poslouchám které švýcarské hodinky jsou nejlepší, jaká barva sluší novému BMW a do kterého střediska letos na lyže do alp ….a jedni o druhých neví a oba světy znám jenom já a stojím uprostřed mezi nima, nemám hlad a dluhy, ale lyže taky ne. A z toho dolního světa vím že není cesty ven a z toho horního světa vím, že ty zásluhy za svůj blahobyt si nejvíc připisují ti, co žádné sračky v životě nezažili. A pak jsou tu lidi jako kolega, který vyšel ze sraček a na střední třídu to dotáhl, ale to je brutálně šikovný pracovitý týpek, který umí fakt úplně všechno a maká nonstop 18 h denně, ale i on otáčí korunu a ví kurva dobře jak těžké to je a že to mnohdy fakt nejde. Jo a na internetu ho nepotkáte, protože maká. Furt maká

          10. No tohle by se asi dalo popsat jako nesymetrický komparativní syndrom. Prostě ve srovnání sebe sama s vyšší sociální vrstvou vidíte mnohem víc negativ než pozitiv při srovnávání s nižší vrstvou.

          11. aspoň vím co mi je.

           problém bude to, že jsem s tou vyšší vrstvou studoval, rozuměl si a tak nějak doufal, že mezi ně budu patřit, zatímco s těma dole jsem si neměl co říct, už když mi bylo 6 v první třídě

          12. Hm, pokud vím, tak pračku a ledničku exekutor zabavit NESMÍ!

          13. zabavil, mám z první ruky přímo z terénu. To je právě ten paradox internet vs realita

          14. Pospec: je něco, k čemu nemáte jen nadání, máte dokonce nezanedbatelný talent (být v top 2% – kdybyste se tam dostal v hokeji, válíte minimálně slušnou ligu). Jednomu se chce skoro říct, proč tím talentem mrháte na věci, které nenesou, když by se určitě dalo najít něco, kde to nést bude? To je jako kdyby Jágr šel místo hokeje běhat stovku. Jako člověk s nadáním pro sport by ji jistě zaběhl slušně, ale ne tak, jako člověk s talentem pro běh. Takže pro něj bylo logické, že rozvíjel talent v hokeji. Znáte film Rush? Lauda měl talent k řízení, takže nešel hrát fotbal a trápit se, že mu to nejde.

           Mimochodem, snaha zlepšit se v něčem, co člověku vůbec nejde je jedna z nejhorších a nejrozšířenějších chyb při vedení lidí (ano, včetně rodičovství).

           U Vás nevím, jestli jste šel místo hokeje hrát poker nebo jestli jste jen šel hrát místo na stadion na plácek za barák (a tedy šance ten talent kultivovat jsou menší a i když jste dobrej, pořád to není tak jako by to mohlo být na stadionu). Každopádně se nad tím zkuste zamyslet – co Vám jako dítěti dělalo radost? Co Vám „šlo samo“? Jak by se to dalo využít dnes?

           To s tím filtrem – nesouhlasím. Můžete mít předpoklady (nebo Vás tak vychovali, měl jste to doma) k tomu, že vidíte v lidech spíš to horší a místo happy endu předpokládáte průšvih. Nicméně rozdíl mezi úspěšnými a spokojenými lidmi a těmi druhými není často v tom, co se jim děje (věci, které lze ovlivnit málo až vůbec), ale v tom, jak s nimi naloží (můžete ovlivnit zcela, je to 100% na Vás). Platí jednoduché „co mě nezabije, to mě posílí“. To není (jen) klišé. Můžete si říkat, že to zase dopadne blbě nebo můžete udělat něco proto, abyste zvýšil šance, že to dopadne dobře.

           Máte dobré postřehy o těch dvou světech, ale sám jste se přitom pasoval jen do role pozorovatele – jenže v tom třetím světě nejste sám, je tam takových hromada. I v tom Vašem můžete být šťastný (peníze Vás šťastnějším neudělají, můžou Vás ale v případě jejich velkého nedostatku udělat nešťastným, což ale není Váš případ). A pokud nejste, zamyslete se na tím proč. Koupíte si třeba ten barák – a bude to doma lepší? Osobně i takhle přes net si troufám tvrdit, že ne. Bude tisíc dalších věcí, které bude mít Vaše žena pořád pocit, že by chtěla lepší. Ona není nešťastná proto, že žijete v paneláku nebo proto, že žijete v F-M, ale proto, že má problém v sobě. A ten žádný barák nevyřeší, tak jako LWG z praxe dobře ví, že „zachráníme vztah miminkem“ nefunguje.

           Mě se moc líbila hláška Harrisona Forda z filmu 7 dní, 7 nocí. Schwimmer teď nevím s kterou přiletěl na takový ten tichomořský ostrůvek a on jim na báru říká: „lidi sem jezdí hledat štěstí, ale tady nic není, tohle je OSTROV. Co jste si nepřivezli, to tady nenajdete“.

          15. fatdwi: “ Bude tisíc dalších věcí, které bude mít Vaše žena pořád pocit, že by chtěla lepší.“
           U nás tomu zkráceně říkáme „Rybářova žena“ (podle té pohádky o lahvi od octa). Mimochodem taky mám jednu doma. Můžu potvrdit, že barák opravdu nic nezachraňuje, ani materiální dostatek. Mimochodem docela hodně trápení dneska těm ženským přináší úspěšné blogerky a multimediálně vytrčené koučky a ezopiče a atd. To pak stačí jeden pohled na web „podnikání z pláže“ a na upřímný spravedlivý ženský smutek je zaděláno.

          16. JASAN: štěstí je věc nemateriální a zjednodušeně spočívá v naplnění Maslowa (vč. pozdějších modifikací, ale to jen šlo víc do hloubky, základ zůstal). Máte-li kde bydlet, potřebujete řešit vyšší patra. To neumíme (jako společnost), učíme se zůstat „dole“, protože je to dobré pro ekonomiku (duševním rozjímáním žádné zisky neplynou). Takže máme spoustu nespokojených lidí, kterým v principu ke štěstí nic nechybí, ale protože nejsou schopni zjistit, co vlastně potřebují, snaží se to štěstí řesit přes úplně dolní patra pyramidy. Jenže větší barák pocit naplnění přinést nemůže, furt je to jen barák a jeho účel je řešit bezpečí, ne sociální potřeby nebo seberealizaci.

           Stačí zajet do Asie, Jižní Ameriky, Afriky – hromady lidí jsou na tom materiálně prakticky na úrovni našeho houmlesáka, ale žádnou zásadní depkou netrpí. Oproti tomu tam, kde jsou prachy je i dle výzkumů mnohem více deprese a obecné nespokojenosti.

           Já mám naštěstí ženu zlatou a tohle jí nijak hlavu neblbne. Ono si to stačí totiž chvíli zkusit a je to – kecy v kleci o podnikání z pláže jsou fajn, realita bývá jiná. Pár „digitálních nomádů“ znám, něco podobného jsem si i sám zkusil. V tom, KDE pracuju to fakt není. Je to v tom, CO dělám. Naplnění z práce nepřichází tím, že dělám něco, co nesnáším v úžasném prostředí. Co se mi vždycky osvědčilo – když někdo takhle kouká na pozlátko, tak řeknu „ale to není jen toto – pokud to chceš, musíš to vzít celé, fakt bys to chtěl(a)“? Většinou další diskuse vede na to, že např. Jágrovy prachy přestávají vypadat tak zajímavě ve světle neskutečné dřiny, cestování a dalších obětí, bez kterých nelze ty peníze mít. Ať se klidně manželka za nějakou „podnikatelkou z pláže“ zastaví a zjistí si o tom víc – nejspíš nakonec bude ještě ráda, za to, co má (nebo objeví svůj „calling“ a jste v háji, to nelze vyloučit) :-)

          17. fatdwi: My jsem tu nedávno měli jednu vzdálenou příbuznou co si zaplatila kurz podnikání z pláže. Vytopila 22k a na konci kurzu jí čekal pouze pocit vlastního studu. Mě ale stejně nepřestane fascinovat ten jev, že spousta lidí si pořád myslí, že prostě stačí nějaký kurz (nejlépe on-line) a trocha kuráže a jdou se vydělávat pohádkové peníze za nic.

          18. zadny univerzalni recept na stesti nejspis neni, z vlastni (bohuzel) zkusenosti musim rict, ze pro mne je zakladem byt zdravy (fyzicky i psychicky), bez toho byt to z ni jako klise, je tezke povazovat vubec neco jineho za „dulezite“. Pak se snazim nehromadit veci, nesrovnavat se s okolim (proto mohou byt i lide v zaostalych castech sveta v pohode kdyz jsou tam na tom vsichni plus minus podobne a dokonce z naseho pohledu nejvyssi mistni mezi trpasliky se muze citit uplne skvele byt je daleko za nasi hmotnou urovni) vyhybat se neustalemu touzeni po necem drahem hmotnem byt nepopiram ze kratkodobe takova koupe muze udelat cloveku radost, kdyz jsem se stehoval a bydlel jeste ve starem byte a vsechny veci jiz prestehovany zjistil jsem ze spoustu modernich vymozenosti jsem vlastne nepotreboval, krome elektriny, nemel jsem mycku ani pracku (pral jsem si rucne ve vane ..), od te doby jsem hodne skepticky treba k mycce, proste nedela mi problem tech par kousku nadobi umyt rucne nez to honit hodinu a pul v nejake skrince …

          19. No to je právě ten problém. Já mám nadání tak trochu na všechno, ale pořáně na nic, proto mi to šlo tak dobře na tom gymplu. šla mi matika, fyzika, i mě to bavilo, ale na úrovni matfyz bych to dělat nechtěl. V podstatě proto jsem šel i kariérní cestu kterou jsem šel, že dělám „holku pro všechno“ v malé firmě, kde je každý úkol jiný a skoro pokaždé nový a záběr velmi široký, šéf sedí přes stůl. Jenže samozřejmě velké kroupy za to nebudou, velké kroupy jsou za vedoucí pozice a jelikož můj celoživotní problém je zejména téměř nulová autorita (ani můj pes mě moc neposlouchal), nikdy na takovou pozici nesáhnu. Jo a mám talent lidového vypravěče, umím lidi rozesmát, když chytnu dobrý švunk, takže jsem vždycky chtěl zkusit stand up :) Ale nesuďte špatně, já sám za sebe jsem celkem spokojen, nikdy jsem netoužil po velkém luxusu, práce mě celkem baví, kolektiv máme fajn, nulová buzerace, fajn atmosféra a to je strašně důležité. Ale doma baba brečí, že chce kroupy, protože mojich 35 čistého je málo na její představy z pičatých módních blogů o bydlení a životním stylu…. rozhodně jsem přesvědčen že za pocit neštěstí a polovinu vztahových problémů může ten posraný internet a pohádky na něm zveřejněné jako „opravdové příběhy“. viz facebook např….

           Co mě nezabije to mě posílí jsem poznal po krachu předchozího vztahu, kdy jsem ještě jako naivní jinoch opravdu doufal ve štěstí s vyvolenou, zásnubní prstýnek nachystaný, načež mi zdrhla s mým nadřízeným který ji omrdal na mojí chatě, kam jsem ho pozval, společně se mi vysmáli jaký jsem to kokot a šulin mě pak ještě několik let terorizoval v práci, přišel jsem naštěstí jen o psa. Předtím jsem byl uplakaný slaboučký cíťa, vyšel jsem z toho ohně jako nezničitelný bezcitný neprůstřelný terminátor s lehkým tikem v oku a mírným alkoholismem :)

           Že barák nic nevyřeší je úplně jasné, nejsem zas tak blbej. Moje polovička nebude spokojená nikdy. Bohužel jde zejména o děti, které opravdu miluju jako nic na světě a nedovedu si představit o ně přijít. Základní kámen úrazu je ten, že žena je z SČ kraje a trpí dokonce utkvělou představou, že je z Prahy, což sice není pravda, ale nejde jí to vysvětlit (její dávno mrtvý děda tam měl kdysi byt = ona je z prahy). Čumí na takové ty seriály, kde Geislerová s jinýma pitkama sedí celé slunné dny na náplavce a chlašče víno, aby 3 h týdně dělala práci „kreativce“ s kůl lidma v kůl ateliéru a řeší se jen šukačky a nevěry. A ona se tam vidí. že bydlení v praze je dnes dostupné pouze pro top manažery a ruské mafiány sice chápe, ale podprahově ji to pořád sere, že žije s pospecem v paneláku v posraném frýdku a ne na pařížské. Jenže já ji poznal ve frýdku, nepřivezl jsem si ji z prahy. V té době jsem měl už byt, garáž, auto, práci … hotovo. Já jsem tu doma, mám tu rodinu, přátele, kapelu , zkušebnu, chalupu v beskydech. Takový byl ten deal hned na začátku a já už na začátku tvrdě řekl, že do čech nejdu ani omylem. Jenže čím je starší, tím víc chce do čech, i když ona není doma nikde, stěhovali se v dětství tak často, že nemá opravdové kořeny. No a tak alternativa k „jdeme do prahy“ je „dupej aspoň barák pičo“. Dle mě celý problém je její sociopatie/sociofobie kdy jí vyhovuje buď samota, nebo mumraj velkoměsta s anonymními lidmi ala new york, v čs podmínkách praha. Maloměsto, kde znám každého 5. jménem je pro ni peklo.

           A to sem celej já, všechno vím, ale co s tím, to nevím :)

          20. Pospec: Jak se říká „No maúcta!“
           Heleďte a nechcete zkusit leckdy krajní možnost – ale v tomto případě třeba jediné východisko – a sice domácí násilí? Ono je to tak napůl v žertu, ale napůl ne když to tak čtu.

          21. PS Pospec: Na druhou stranu celá Vaše situace se dá přetavit do muziky. Vemte si třeba Sahulu, ten vždycky po nějaké nepříjemné životní etapě natočil desku radost poslechnout. Takže nástroj do ruky a přetavit!

          22. No, pravda teda je, že úplně naposledy to s motivačním faktorem trochu přepísk…

          23. to je zajímavý, ale já nejsem schopen už napsat žádnou píseň, ta inspirace je prostě v prdeli. Jednak jsem už starej a druhak tak utahanej a bez času, že prostě tu chvilku s kytarou v ruce nemám, aby mě napadaly melodie a texty. Poslední přírůstek je už skoro 3 roky starý a co mám rozepsanou nejsem schopný dodělat a přitom takové hezký námět mám „prkénko na krájení nikde není, sháněl jsem od rána až do setmění, tam kde ho měli za něj chtěli celé jmění, je to k zbláznění, je to k zbláznění ….“…

          24. Pospec: částečné řešení vašeho problému s „ženou inspirovanou blbostmi“ se jmenuje „router za 1000Kč s traffic shapingem“.

           Koupíte, v noci nainstalujete mezi WiFi a modem a nastavíte, že Facebook a zahradní designéři se sice načtou, ale rychlostí 48kbps. Pokud se ženě bude jeden obrázek načítat minutu, vykašle se na to a bude po „inspiraci“.

           Televizi to samozřejmě nevyřeší, ale některé ženy internet vysloveně psychicky rozkládá jako nic jiného na světě, a tam technické řešení pomoci může.

           (Samozřejmě může hemzat, že to chce změnit poskytovatele internetu – tak vyhovíte a dočasně zvýšíte rychlost na 58kbps.)

          25. hm, to je slovo do pranice, to bych zkusit mohl

          26. Hlavně to nesmíte zablokovat (ani neúmyslně – pokud je rychlost příliš nízká, prohlížeč zahlásí chybu a vzdá to), ale jen zpomalit. Jinak žena pochopí, co se děje, a bude oheň na střeše.

           Ideální je zpomalovat postupně, exponenciálně. A plošně, protože pokud vám Motorblog jen pofrčí a ženě se Youtube povleče, okamžitě jí dojde, že tady něco nesedí.

          27. Pičo dupej barák, piču pošli makat a třeba si tam najde nějakého pičuse and her dreams come true…
           She can’t get no satisfaction!
           Sorry za razovity slovnik!

          28. @Dachmeister: „třeba si tam najde nějakého pičuse and her dreams come true…“. To by se stát mohlo, jenže v tu ránu se děti stanou rukojmím a odsere to otec i ty děti. Soudy, spory, verbální (minimálně) násilí, očerňování, udání na OSPOD, naschvály… To by ve výsledku prohráli všichni, nejvíc ty děti a ten otec.

          29. no jasně, mi jde hlavně o ty děcka momentálně

          30. ale jo , to je teďka ten plán, od září jde makat a domnívá se, že na ten dům vydělá, že bude strašně ve vatě, třeba to vyjde a koupí ho ona :)

           šamstři podle mě po ženské se 2 dětma moc nepojedou, ale co já vím ….

           apropo v sobotu hrajem v krakenu, tak kdyby dachsmeister jel kolem frydku, muže skočit na pivo :)

          31. samstri sice po dvou cizich detech netouzi, ale kazdej samec rad smoci a samice kdyz uciti prilezitost podrzet z jejiho pohledu alfa samci, taky rada roztahne. Takze ja bych tady ocekaval problemy. To ze nebude nikdy spokojena je jasne a nebyla by ani kdyby jste zili v Praze, proste i tam by se nabizela lepsimu samci, protoze to tak proste ma, i kdyby ji bylo jasny, ze tim nic neziska (a stejne si bude rikat, co kdyby).

           Co s tim je velice tezko rict, asi bych vyzkousel kombinaci vseho vyse receneho – technicke reseni, domaci vychova, poradny bezohledny sex a treba i exoticky vikend (treba egypt je fakt levny). Vseho s mirou a tak nejak ji srovnat do late. A zcela urcite to posledni co bych delal je s ni o tom diskutoval nebo nedejboze udelal co ona chce, to v tomhle (a vetsine jinych) pripade urcite fungovat nebude.

          32. no tak nějak je to v podstatě v plánu

          33. Sorry Pospeci, ale žena mě nepustí…:-D
           Ale pozdravuj Lukyho B. z Mletého Standardu.
           Má nový barák na Stařiču, 2 děcka, cca Tvůj příjem a jeho baba tež robila v PLAKORu, to bude partner do diskuse.

          34. Pospec: pěkná story :-) Ad manželka – za to nemůže internet, za to může ona. Internet je – jak jste sám napsal – jen jeden ze zdrojů „inspirace“, ale taky kouká na ty íčoviny v telce a kdyby nebylo ani jedno ani druhé, důvody, proč fňukat, si vždy najde. Má to v sobě. Dle mého s tím nejde nic dělat, pokud ona sama nebude chtít. A moc na mě dojem, ženy, schopné se nad sebou zamyslet, nedělá. Spíš naopak.

           Jsou v zásadě 3 varianty – buď to dáte a zůstanete spolu navzdory tomu, co pořád posloucháte a že to bude čím dál tím víc na houby. Nebo Vám zdrhne, protože najde sponzora, ochotného ji vytáhnout do vyšších pater (toho pak zničí, protože za chvíli i to jí bude málo, takže se pak můžete, až se z toho dostanete, smát, že jste to nakonec ještě vyhrál). Nebo to nedáte a rozvod bude z Vaší iniciativy. Uvidíme.

          35. No, ono by možná pomohlo vypadnout z toho ghetta do nějakýho lepšího prostředí. Jednak je pobyt mezi ztroskotancema pro normálního člověka celkově demotivující a navíc ženský chtěj to nejlepší pro svoje děti a s tím se základní škola plná cigošů, fetek a různejch asociálů obvykle neslučuje.
           Jinak 35k čistýho vůbec nejsou špatný peníze ani na Prahu, tam je momentálně průměr asi 42 000 hrubýho, což je při dvou dětech a manželce na mateřský asi 33k čistýho. Na Frýdek to bude celkem majlant a pokud žena začne makat, tak se otevře dost možností.

          36. fatdwi 1.4.2019 v 13:14
           „Pospec: někdo tady v diskusi napsal, že se mu líbí, jak hned u všeho vidíte, proč to nejde. Vy jste prostě fakt blbě nastavenej.“
           Pán je renomovaný psycholog?
           Tomu taky bylo fajn než se to „rozklížilo“ https://cs.wikipedia.org/wiki/Kniha_Jób

         3. Jihocech Honza: Zdedite.. ale v kolika? Moje babicka zemrela v 86 letech. Matce v ty dobe bylo asi 58. Do ty doby platite nakejch 30-40 let najem ;)

          1. No a? Dokud pracuju, platím. Jde o to nezůstat pod mostem, když příjmy vyschnou.
           Nesouhlasím s fetišizací nemovitostí. Dost známých a kamarádů se takhle napálilo: museli hned po škole do hypotéky a do vlastníku, i když se mezitím stěhovali, měnili práci, rozcházeli, měli děti… Pro mě byla důležitější svoboda: sbalím pět švestek a jdu.

          2. Nojo, to je krasny, ale abyste pak nesplakal ;)

          3. jo, ja jsem sice hypoteku nemel, koupil jsem barak za hotovy, ale stejne jsem nakonec splakal … po rozvodu, ze. Takze ne, teoreticke kalkulace jsou hezke, ale v praxi nefungujou. Hypoteka na 30 let je jak v kriminale koule na noze.

          4. Toto ale nema absolutne nic spolocne s hypotekou. To ma skor do cinennia so starym cliche: Women are like hurricanes. When they come, they are warm and wet, when they go they take your house, your car and leave you with nothing.

          5. no, maji s hypotekou spolecny to, ze ve finale by bylo jedno, jestli jsem platil hypo nebo najem, skoncil bych vicemene s nulou tak jako tak. Rozdil by byl akorat u zlatokopky v kapse.

        3. Childeater: můžu se zeptat, kde ten nájem vyjde levněji než hypotéka? S ohledem na to, že jsem nějakou tu hypo platil můžu v klidu říct, že nájemník platí víc, přinejhorším stejně a má z toho na rozdíl ode mě kulové (vím, za kolik pronajímají byty sousedi, byty jsou srovnatelné, nedostal bych ani o moc víc, ani o moc míň).

         Pokud jde o cestování po Evropě – nemáte děti? Jsem myslel, že máte 2 nebo dokonce 3, ale třeba si Vás s někým pletu. Tahání dětí ze školek a škol a každou chvíli jinde, to je pro hodně specifické povahy. Znám takové dvě rodiny, jedni expatili tady a teď jsou tuším v UK, druzí expatí v Asii (původně Francie). Taky jsem to zvažoval a částečně i zrealizoval (pár let v zahraničí jsem dal), ale teď už to s ohledem na děti vnímám jinak.

         1. Děti mám tři, pamatuješ si to dobře. Teď už by mě asi s dětmi cestovat tolik nebavilo, naposledy jsem odmítl pracovní nabídku v Číně, právě kvůli dětem. Jinak jsem se za prací z několika nájmů stěhoval, než jsem zakotvil… ;-)

          Kde je nájem levnější než hypotéka, to vůbec není podstatné. Jde o kvalitu života. Mně práce na zahradě baví, teď jsem si postavil kamennou zeď okolo záhonu a víkend s motorovkou v lese vnímám jako relax po týdnu háku pro automotive korporát. Ale jsou lidi, který zmiňoval Pospec a ty vlastnictví a správa nemovistosti vysává a děsí, protože to pro ně je příliš velké sousto, ze spousty možných důvodů (nejsou to schopni dokončit tak rychle, aby je to neobtěžovalo, hypotéka nutí žít od výplaty k výplatě, spojené dojíždění apod.).
          Pokud se člověk blbě odhadne a dá na cizí úsudek, může skončit jako frustrovaný zadluženec, přičemž by mohl být šťastný nájemník. Anebo taky ne.

          1. tak ja jsem puvodne dite z panelaku, nicmene uz jsem rekonstruoval / stavel trikrat (pudni vestavba – rozsireni bytu, pudni vestavba a rekonstrukce RD a nakonec rekonstrukce chaty) a nakonec prave kvuli detem se odstehoval z CR a od te doby bydlim v najmu naprosto v klidu. To mate tak – driv jsem travil cas stavenim, rekonstruovanim, peci o zahradu, prijezdovou cestu, obihanim uradu, udrzbou, topenim a dalsima podobnyma vecma. Ted v byte delam kazdy vikend neco jineho, chodime na zmrzlinu, do praku, na plaz nebo do lesa, pripadne lenosime doma. Malym detem stejne zahrada nestaci, musi ven za zkusenostma, pres tyden stejne neni cs, protoze maji krouzky, domaci ukoly, pomoc doma a ti velci uz zase chteji pocitac a hry, kamarady v okoli a na tohle vsechno je samozrejme dobre umisteny byt velka vyhoda. Vyjdu ven a v dosahu mam skolku, skolu, urady, obchody, do prace dojdu pesky a auto vytahuju jen o vikendu nebo kdyz prsi.

          2. Childeater: podstatné to je, když píšete, že „nemusí každý bydlet ve svém“ a „Ušetřené statky investovat jinak a jinam“. Dle mých zkušeností člověk nájmem oproti hypo nic neušetří, takže není co kam investovat.

          3. “ Dle mých zkušeností člověk nájmem oproti hypo nic neušetří, takže není co kam investovat.“

           To rozhodně neplatí vždy a chtělo by se mi říct, že to spíše neplatí. Na nájmu je sexy svoboda, pokud jí umíte/chcete využít. Můžete se jednoduše přesunout za lépe placenou prací, pokud chcete a když vám odejde bojler, zavoláte majiteli, že to má rozbitý. Taky můžete snadno uplatnit downgrade a jít do levnějšího, pokud chcete.
           Když si naložíte na bedra barák a splácíte s vyplazeným jazykem a s lopatou v ruce (viz historky z pera Pospecova), tak můžete skončit jako doživotní frustrát, který podlehl tlaku okolí a přesvědčil sám sebe, že vlastnictví a správa nemovitosti je správnou cestou.

          4. problem je ze u nas neni poradny diskont mezi cenou najmu a mesicni splatkou hypoteky. Kdo chce myslet na situaci ze uz bude mit jen prijem ze starobniho duchodu a jen male celozivotni uspory, nic jineho nez hypo pro nej nedava ekonomicky moc smysl pokud jako duchodce nechce zit na hranici zivotniho minima. Tu flexibilitu najmu nikdo nepopira ale predpokladam ze popularita najmu v jinych zemich sveta (treba i v nemecku) ma co do cineni hlavne se zivotni urovni (prijmy) nebo tim diskontem …

           u nas se slo ode zdi ke zdi nejdriv regulovane najemne na nesmyslne vysi, pak totalni deregulace bez privlastku …

          5. @trevor12:
           V tom co říkáte, je velký kus pravdy, ale já jsem spíš chtěl naznačit to, že lidi maj tendence hypotéku šíleně přeceňovat jako nástroj zajištění na stáří.
           Viděno touto optikou spousta zoufalců erektuje barák jako kráva (pořádnej barák = pořádný zajištění) a obětuje celej život jeho údržbě a splácení, aniž by v tom našli štěstí. To jsou ty příběhy zničených rodin, který to prostě nezvládly, obětovat životy nemovitosti.
           Chci říct, že nájem může být v mnoha případech lepší a racionálnější volbou, než se zaprodat nemovitosti. Pokud se bavíme o nákupu bytu, může být finančně sou-sou hypo a nájem, s tím souhlasím, ovšem nemalé investice do údržby bytu přijdou nakonec také.
           Tedy – za mě – klidně hypo, ale s rozumem a max do 30% rodinných příjmů. A barák jen v případě, že jsi přesvědčen, že ho chceš a víš proč.

          6. Hlavně děti vyletí z hnízda a co pak s barákem jako kráva ve dvou?

          7. …chodíš po něm jak po strašidelným hradu.
           Však jsi taky z jihu – jen podívej na ty dvougenerační domy po vesnicích – rozfrcaný do minipokojů, protože „my půjdeme dolů a nahoře budou mladý…“
           Ani prd, mladý jsou už pátým rokem načerno v USA nebo na Zélandu, takže se tam belhaj dva penzisti, obrací každou korunu a topí jenom v kuchyni. V patře nikdo nebyl od Kuvajtu napadení.

          8. To jsou ty paradoxy, kdy člověk nejvíc potřebuje velký dům, když na něj je nejmíň peněz (děcka+žena na mateřské/částečném úvazku. Nejsnazší je fakt se dobře narodit.

          9. Jihocech Honza 4.4.2019 v 10:24

           “ Nejsnazší je fakt se dobře narodit.“
           :-)
           Ale jak?
           Chytry, krasny, zdravy, moudry, intelegentni, talentovany aspon v jednom oboru (nebo jako da Vinci?)
           Neco jako Ivanka Trump?

           Karma je kurwa. I vanoce nejsou kazdy den.
           Nekdo musi delat i ty otroky, hm? :-)

          10. Co s barákem jako kráva ve dvou? Jak kde: v okolí Prahy to je byznys jako kráva. Zájemců o nájem mraky, nájem 12 čistýho plus poplatky jako prd; odvážnějí nátury z baráku udělají ubytovnu pro zahraniční pracovníky a je z toho čistá třicítka a domácí se můžou uklidit na chatu.
           No a někde v pohraničí, nebo kde chcíp pes, prostě kde není práce: ani prd, jen vytápět, uklízet a opravovat.

          11. dvanáct čistýho za dům v okolí Prahy? To je kurva levný, pokud to okolí Prahy neni v lesích někde za Davlí. Za dům opravdu v okolí Prahy je to tak od dvacky vejš bez energií.

          12. „Hlavně děti vyletí z hnízda a co pak s barákem jako kráva ve dvou?“

           Prodat :-) Co taky jinýho… Když se chci zabezpečit na stáří, tak napřed vyměním velký barák za malý a když ani to nebudu časem zvládat, tak za byt v domě s pečovatelskou službou. A budu mít na důchod pár mega k dobru.

          13. pzkudk 4.4.2019 v 19:14

           Presne tak. Presne toto robia ludia v nasom okoli. Na Slovensku to moc nevidno, lebo ludia si vacsinou postavili domy vlastnymi rukami a preto maju k nim citovy vztah. Ale tu je to bezna vec. Videl som ze to urobili aj ludia co este pracuju, ale deti sa im uz vystahovali z domu.

          14. Childeater: zminujete stale flexibilitu, ale tu neresim. Resim, ze pri hypo na 20 let bych zaplatil za byt (vc. vseho – uroky, vybaveni) tolik, kolik muj najemnik na najmu. Neusetril by ani kacku.

           A jit do mensiho s rodinou? Jako zni to pekne flexibilne, to jo. Ale v realu? Z 3-4+1 kam?

           Usetrit se da tak, ze misto baraku 5+kk za 6 mega bydlim v panelakove 3+1 za 3 mega. Ale to neni setreni, protoze kdyz tu bytovku koupim, zase jsem na tom s vydaji stejne, jako kdybych si ji pronajimal a nezbude nic.

          15. @fatdwi:
           tak pokud neřešíte flexibilitu a neumíte využít její výhody, tak pro Vás nájemní bydlení zajímavé nejspíš nebude, to dá rozum. Já taky netvrdím, že je nájemní bydlení vždycky lepší variantou. Vyberte si co hrdlo ráčí a buďte tak šťastnej. Spousta lidí to ale neumí, a ještě si od vlastnictví nemovitosti slibuje spásu na stáří, v tom je ten problém.

          16. Osobně bych se trochu bál vlastnit byt. Nějakému sousedovi hrábne, začne dělat hluk (ať už osobně nebo tím pověří svého psa), hromadit odpadky, vodit si domů ožraly a feťáky, pronajímat to východoněmeckým turistům, … Co pak s takovým bytem? Jako nájemník se můžu sebrat a zmizet, ať si to vyžere majitel baráku :-)

          17. No hlavne, v rodine kde obaja su obaja ekonomicky aktivni je flexibilita len iluzorna. A ked sa k tomu pridaju este decka ktore maju zaujmy viazane na iste miesto tak flexibilita je kompletne prec. Cize najvacsi argument v prospech najmu zanika. A ano, nevidim dovod preco by byvanie nemalo pomoct na starobu. Ja s tym celkom urcite pocitam. Pravda, vtedy ale budem ale byvat v najme a inej krajine ako teraz.

          18. no, jestli mate v miste vsechny krouzky, stredni a vysokouskolu prave v oborech, ktere budou deti studovat a jeste pokud mozno nekde v centru, aby nemuseli za kazdou akci jezdit autem, tak to mate dobre. A ze by oba aktivni nemohli odejit jinam – ekonomicky aktivni prece neznamena, ze oba chodi do Kolbenky, spousta lidi dnes pracuje z domu, pripadne kdyz maji vlastni bussines, tak je jim jedno, odkud dojizdi.

          19. No, ono byt zamestnany neznamena zrovna robit za pasom, ze? A ci obaja aktivni mozu odist inde; no, jeden dobre platiaci job sa hlada ovela lahsie ako dva. A ked je ten partnerov dobre plateny job este podporeny na dnesnu dobu nevidanymi benefitmi (nie, benefity naozaj nie su len vstupenky do fitka), flexibilita je v haji. No a ono ani s tym vlastnym businessom to nie je tak jednoznacne. Ten sa tiez neprenasa bohvieako dobre.

          20. Wildcat: s netlifem jste dobrej střet světů :-) Navíc na „flexibilita“ nájmu je často zmiňována v souvislosti s tím, že člověk může do levnějšího, když nebude mít peníze, zatímco hypo platí pořád stejně a tak jednomu bydlení seberou. To je iluzorní hlavně v tom, že pokud bydlím v něčem normálně velikém, představa stěhování rodiny do garsonky, abych ušetřil… Určitě to jde. Jen jsem to zatím neviděl. Po doplacení hypo jdou přitom náklady na normálně velký dům pohodlně POD náklady na nájem garsonky.

           A ta představa, jak balím děti – ano, znám takové. Expati, peníze samozřejmě skvělé. Ale to je vhodné pro zlomek lidí – každých pár let život v jiné zemi, to je nejspíš super škola i pro ty děti (nakonec, až to jednou pochopí a třeba ocení – zpočátku to jsou hlavně depky ze střídání prostředí a kamarádů). Jenže většina lidí na to není. A pokud to chce jeden dělat dočasně, pak je pořád hypo tam, kde chci jednou bydlet, lepší (z platu v zahraničí se hypo u nás v pohodě utáhne, nakonec proto tam jsem, abych vydělal). Ti odvážnější a s bydlením v atraktivní lokalitě to můžou ještě v mezičase pronajmout a vydělat na tom (osobně jsem do toho nešel, nejsme zas tak atraktivní lokalita na nájmy a nestálo mi za to, aby mi někdo v baráku kde hodlám bydlet hospodařil).

           Smysl dává nájem pochopitelně v zahraničí, kde nechci zůstat nebo když nevím, jestli chci bydlet tam, kde aktuálně makám. Ale to nemá nic společného s šetřením, pořád „vyhazuju peníze“. Výměnou za to mám flexibilitu, která bez dětí funguje docela dobře.

           Ještě je tu sice rizikový, ale dost lidem fungující faktor zhodnocení nemovitosti – kamarád koupil dům za 2M, za pár let se stěhoval a prodal ho za 3, takže vydělal i po započtení úroků. Koupil další dům, po pár letech se zase stěhoval, zase něco vydělal. Dnes bydlí tam, kde hodlá zůstat než děti vyrostou a počítá s tím, že to prodá a půjde do menšího. Rozhodně by tím, že by platil nájmy nic neušetřil a s flexibilitou si hlavu nedělal.

          21. fatdwi 5.4.2019 v 5:40
           Ono to je asi nasimi zivotnymi skusenostami. Ja som vystavil mazelku a deti nasledkom „flexibility“ dohromady trikrat, pokial do toho zaratame aj stahovanie do Kanady. Ale to bolo skor kolektivne rozhodnutie, takze to vynechajme. Potom tuto v kanade si deti vytvorili nejake vazby, manzelka sa zacala tiez chytat profesionalne a kvoli mojej praci sme sa prestahovali. Cize aj manzelka aj deti zacinali odznova. A o tri roky som im to vyviedol znova. Manzelka prisla o job ktory sa vyvyjal slubne, zacala od nuly znova, deti o priatelov. No a teraz sme v takej situacii ze ja potrebujem job a ten typ jobu je prakticky vyhradne v Toronte. A ukazuje sa ze nielen ABI drzi gros, ostatne pivovary takisto. A tak napriklad 50 tisicovy projekt pre firmu s miliardovym obratom trva uz niekolko mesiacov a este stale nie je iste ci sa niekde pohne. Takze moja firma mi potrebny prijem mi asi tak jednoducho nezabezpeci. Cize logicky krok by bol navrat do Toronta. Lenze manzelka zaraba sumu co sa rovna medianovemu prijmu na rodinu a jej compensation package obsahuje prvky ktore uz dnes nie su bezne a v nasom veku su dolezite…cize aka flexibilita?
           No a co sa tyka usetrenia tym ze clovek byva v najme, plne suhlasim s tym co ste napisal vyssie. Usetrit sa da jedine na obyvanej ploche a tuto v kanade cloveku neprimerane maly byt jednoducho neprenajmu. A aj najomna zmluva sa obycajne uzatvara na rok, takze aj s tym okamzitym stahovanim ked clovek potrebuje zmenit vzduch to nie je az take jednoduche.

          22. @wildcat.
           no vidíte, jak je flexibilita důležitá!!!
           Kdybyste nebyl i s rodinou flexibilní, dřepěli byste i s hypotékou někde na Slovensku a manželka by nejspíše stávající job neměla. Ergo; stěhování je sice na hovno – ale když je zapotřebí, stejně zvedneme kotvy, nu ni?
           Vy jste vlastně krásnej příklad toho, co jsem tou flexibilitou myslel… :-D

          23. Childeater: flexibilitu neřeším, protože v úvaze „ušetřené peníze na hypo dám jinam“ nemá místo. Vlastně jste ještě od začátku nevysvětlil, kde jsou ty ušetřené peníze, resp. kde se vzali, když hypo i nájem jsou stejně vysoké.

           Jediné, kde vidím rozdíl je v tom, že místo hypo 20k na 5+kk dům za 5M platím nájem 10k v bytě 1+1. Jenže to není tím, že nemám hypo, to je tím, že bydlím v nesrovnatelně menším. Když místo baráku to 1+1 koupím, budu zase na úrovni těch 10k, jen na konci budu ten byt mít.

           Stačí mi příklad, co s čím vlastně srovnáváte, že máte při nájemním bydlení přebytky oproti hypo.

          24. @fatdwi:
           tak za prvé, JÁ dovedu využít té Vámi pomíjené flexibility a taky jsem toho hojně využíval, než jsem si koupil dům. Prostě jsem hledal, kde vydělám víc a bude se mi víc líbit pracovat, což je něco, co se dá vyjádřit vztahem „nájem = hypo“, protože to primárně zvyšuje kvalitu života a umožňuje rozvoj kariéry (zde upozorňuji – opět vhodné jen pro toho, kdo toho dokáže využít).
           No, a za druhé, jestli potřebujete vědět, kdy ušetříte vůči sousedovi který má ten byt v nájmu a platí stejně, tak počkejte na první rekonstrukci, opravu a údržbu. Zcela pomíjím to, že se Vám můžou do sousedství nastěhovat cikáni a o polovinu snížit cenu Vaší investice.
           To, že v nájemním bydlení nemusíte objevit výhody ausgerechnet Vy, je pochopitelné. Taky je nad slunce jasné, že jsou lidé, pro které je nájemní bydlení mnohem lepší volbou, protože jsou pro ně podstatné věci, které se Vám zdají malicherné. Upozorňuji, že na ty věci nejspíš nepřijdete s kalkulačkou v ruce.

          25. Childeater: takže jste v podstatě potvrdil, že nájem žádné peníze neušetří. Tím pádem není pravda, že „ušetřené peníze“ lze někam investovat. Nelze, nejsou, jsou utracené za nájem.

           Zatím není moc co řešit – byt stál komplet se vším všudy 2M, nájem cca 12k, tedy 144k ročně, tedy cca 120k čistého. Za 20 let 2.4M, 400k rezerva na nové podlahy, dveře a kuchyni a sem-tam vymalovat.

           Neřeším „výhody“, řeším pouze Vaše tvrzení, že lze nájmem něco „ušetřit a investovat jinde“.

          26. @fatdwi:
           máte pravdu, vyjádřil jsem se neobratně.
           Měl jsem raději napsat „díky nájmu lze vydělat více“.

          27. tak, ted jsem to chtel napsat stejne, tak to jen napisu vic polopate – jakmile si nekde vezmete hypo, uz jste vazan na to misto a tudiz nemuzete vyuzit nabidku na lepsi (financne, kvalitou zivota nebo necim jinym) misto.

          28. netlife: proc byste nemohl? S jednou hypo jsem se prestehoval mimo mesto do druhe (mel jsem dve). S tou druhou jsem odjel na cas do zahranici. Lepsi financni nabidka je i od toho, ze tu hypo pomuze doplatit. Je se kam vratit a mam neco, co muzu prodat. Neustalym stridanim najmu bych mel kulove.

          29. Childeater: OK, aspon, ze nakonec mluvime stejnou reci. Jen si myslim, ze zvlast v pripade temporary jobu jindeje hypo „doma“ porad fajn volba.

          30. Jen si myslim, ze zvlast v pripade temporary jobu jindeje hypo „doma“ porad fajn volba.
           Pokud máte správcovství nemovitostí jako koníčka, tak jistě…

          31. Marty…: netuším, co tím „správcovstím nemovitostí“ myslíte. Nebyl jsem doma, nic jsem nesprávcoval. Kdyby něco, dal jsem klíče sousedům a zapnul alarm, napojený na agenturu.

          32. Marty…: netuším, co tím „správcovstím nemovitostí“ myslíte. Nebyl jsem doma, nic jsem nesprávcoval. Kdyby něco, dal jsem klíče sousedům a zapnul alarm, napojený na agenturu.
           Pokud jste tam měj nájemníky, tak jim poskytujete správcovské služby.

       2. Re: Pospec

        A na to, že (reálné) sociání sítě život výrazně ulehčují, jste přišel až teď? Pochopitelně, že to něco stojí, ne na každé narozeniny a křtiny se Vám vysloveně chce, ne vždy je pokec se sousedy vysloveně přínosný, ne na každého příbuzného/známého/souseda se usmívá bez přemáhání. Tak široce, jak to popisujete, už to až tak moc nechodí, ale v zásadě pořád se tomu dá přiblížit, je třeba se snažit a mít trochu štěstí.

        Jinak pokud vím, většinou to nejsou „velké kroupy bokem“, ale „nějaké kroupy bokem a utrhnutí si od huby v ostatním“. U bydlení v baráku si nesmíte říkat, co byste jinak mohli mít, protože dojdete k výčtu věcí, stavu psychického zdraví a množství volného času, že by Vás jeblo a to nejméně dvakrát.

        1. Ty mě bavíš. :-) Nedobře jsi poslouchal, když ta paní, co u ní bydlím, vyprávěla zkazky ze své rodiny. Ne vždy lze ty sociální vazby realizovat. Ovšem jinak souhlas, když to funguje, je to k nezaplacení.

         1. Nesmis se upinat ausgerechnet na rodinu. To, ze ma nekdo se mnou spolecny predky nutne neznamena, ze jsme nejlpsi kámoši navzdycky. Krev neni voda, ale vocamcad pocamcad. Kdyz mam pribuzenstvo na pytel, tak na ne holt hodim bobek a vybuduju si socialni sit jinde.
          Jinak LWG je vesnickej pravnik a o zkurvenych rodinnych vztazich toho musi z praxe znat spoustu :)

          1. JVP má pravdu, někdy to prostě fakt nejde, někdy člověk narazí na dobré lidi celkem náhodou (třeba diskutuje na DF). Někdy je třeba trpělivosti. Například prosedět část večera a dozvědět se zásadní novinky z okolí (v lese je kůrovec, v rybníku jsou ryby, žádnej kšeft není snadnej, vody je málo).

          2. …uzený není co bejvalo, ryby neberou, sekat trávu. Nenesou slepice, obec nic nekoná proti tomu, už je nebudu volit. Pivo levnější v Kauflandu. Starosta má novou střechu. Vody je málo.

          3. Naštěstí se skoro vždycky najde jeden (někdy i víc) člověk co nějakou tu irelevantní informaci přednese takovým způsobem, že se člověk směje jak pitomej. Podle mě tahle balastní informovanost slouží k zvyšování něčeho, co bych nazval jako „regionálně-sociální inteligence“. Navíc z toho balastu lze někdy zpětně ledacos vytěžit.

        2. LWG: zeptám se i Vás, protože těm alternativám vlastního bydlení nerozumím. Co by tedy člověk mohl místo baráku mít, pokud uvažujeme, že bydlí ve srovnatelném nájmu?

         Ono mít před garsonkou v paneláku zaparkovaný Mercedes zase vede k úvahám „co bych mohl mít k bydlení, kdybych neměl káru, která navíc na rozdíl od domu hodnotu ztrácí“.

         1. Život je otázkou priort, tvrdila reklama na Magnum.

          Takže namísto baráku nového lze mít byteček či barák malý, případně ošumtělý. Za rozdíl (v naší oblasti řekněme, že by měla skromná rodina pořád střechu nad hlavou a ušetřila cca. tři až čtyři míče, lze pořídit: malou zbrojnici (dejme tomu, 250 tis., za to nejsou podlahy v domě), intenzivní sportovní výcvik, završených několika menšími expedicemi do hor celého světa (kámoš dělal Manaslu pod stovku), auto, atd., prostě to lze prožrat za zážitky, které člověku zůstanou, dokud mu je nevezme ten Němec, a uložit do hraček (kromě té zbrojnice lze za malou část domu vybudovat hezkou sbírku orchideí, kaktusů, nebo chovat exotický hmyz…)

          Pokud jde o zachování hodnoty majetku, potom samozřejmě nemovitosti mají daleko větší potenciál.

          1. A zlato, nezapomínejte na zlato. Pár kilo zlatých mincí v důchodu může potěšit více, než byt.

          2. LWG: OK, rozumím, že se na to někdo může takto dívat, ale mě to pak přijde přesně jak ty priority, které jsou v takovém případě špatně nastavené. Peněz, které jsem dal za bydlení nelituju, stejně jako prakticky za cokoliv jiného, takže by mě ani nenapadlo se podívat a říkat si „nekoupit tohle, mohl jsem mít tamto“. Jo, mohl, ale když už jsem se rozhodl pro něco jiného, proč nad tím dál bádat?

           Navíc pochopitelně člověk by měl žít tak, aby i na ty zážitky bylo. Lidi, kteří „se vysypou“ ze všech peněz na 20 let dopředu nechápu, já bych tak žít nemohl. Dá se říct, že já „namísto baráku mám barák malý“ a k tomu jsem si místo zbrojnice pořídil zase něco, co potřebuju ke svým koníčkům já (už to stálo o dost víc než těch 250k, ale co už, holt motorsport je drahá sranda). Snažím se žít tak, abych nemusel litovat ničeho, co dělám. Ne, že by se to občas nestalo, pořád jsem jen člověk. Jako všechno, i na tomto je potřeba pracovat, resp. je nutné pracovat na sobě.

        3. jo souhlas, ale když nemáte, těžko vybudujete :) rodiče a sourozence nevyměníš ….

         přesně jak píšete, a teď si ale představte, úplně sám, bez pomoci, nepomůže ani fotr, ani brácha, ani švára, ani soused, peníze jen výplata z práce …. bez šance

    2. A to jim to, jak naznacuju v minulym komentari, musi v tyhle idylce tech par desitek let jeste vydrzet. Jinak je najednou chlap v petactyriceti odejit z baraku, kde nechal vsechny penize a pulku zdravi, a muze jit na ubytovnu.

     1. Samozřejmě, protože : chlap aby to uplatil maká přesčasy, soboty, neděle, noční jak piča, je tak hotovej, že sotva doleze večer po šichtě v práci + na baráku k flašce s rumem, aby ho aspoň všechno tak nebolelo. Doma mařka v crocsech v teplákách od malty s řvoucím miminem na krku taky není bůhvíco lákavého, takže to moc neklape, není absolutně čas jeden na druhého, stres s penězma a nikdy nedodělanou prací = neustálé hádky, mařena pičuje, že není hotovo, pepa toho má tak akorát dost. Těmto „mladým lidem“ ale už je 35 a pepa má zaděláno tak akorát na vysoký tlak, lupénku a infarkt ve 40.

      1. Clovek by napsal neco vo mamonu, ale kdyz nekdo zije vod vejplaty k vejplate, tak to asi neni uplne vystizny :)

       1. No ono to mnohdy nejde jinak, když stojí hnusnej panelák 2 mega + rekonstrukce, hodně lidí jde radši stavět, když je nějaká ta parcela po babce. Samozřejmě jsme obětí propagandy z televize, tady prostě není ekonomická síla na to, aby si každý žil v domku nebo krásném velkém zrekonstruovaném bytě jak někde v americkém televizním seriálu, ještě před 30 lety žili lidi s děckem běžně v pokojíčku u rodičů a modlili se za 2+1 přidělený od fabriky …..Nakonec i za louží žijou chudí v trailer parcícha jejich domky pro nižší vrstvy připomínají spíš chatky v zahrádkářské kolonoii.

        Mamon ..přesně jak píšete … to máte jako že se mi bohatší lidi smějou, že jsem držgrešle, že furt všude na všem šetřím. No kdybych byl kurva držgrešle, tak by se mi asi někde hromadily zlaťáky, což se nehromadí ani náhodou, tluču od výplaty k výplatě. Takže jen pouhý instinkt přežití.

        1. Ja v panelaku bydlim – protoze jsem v nem vyrustal, takze mi to nejak nevadi, a stejne je to penez jak za kozu. A az to konecne splatim, tak me ceka komplet rekonstrukce (tricet let se uvnitr bytu ani nehrablo). A taky furt posloucham kecy, jak tam jako muzu zit s tim umakartovym jadrem a starym linem… Nekterejm lidem proste nevysvetlite, ze nemate zbytecnejch dveste tisic, abyste moh vyhazet strarej nabytek, predelat byt a koupit vsechno novy…

         Kazdopadne je videt, ze nejste in. Cetelem, Provident a Serjozu Pucdengiho mate mit na rychly predvolbe. Dvakrat refinancovanou hypoteku a iPhone X na splatky vod Zelenyho picusa, exekuci na psi boudu a sekeru v hospode. Jinak to nema vejsku :)

         1. Nojo nejste z televize , ale jste z reality. Já už to částečně překopal různě svépomocí atd., ale taky jsem tam nasypal už 150 a stovky hodin dřiny a furt to vypadá „ne moc sexy“. Možná proto, že dluhy jsou u mě sprosté slovo a radši posedím na 20 let staré židli, než bych si kupoval novou na splátky.

          A to nevím jestli už máte děti, ale rekonstrukci doporučuji až potom, 2 kluci toho času – žaluzie ve všech místnostech KO, otlučená omítka od tatry, otlučená futra, pomalované zdi, všechen nábytek otřískaný, vylámané panty na skříňkách, odchlíplé lamino tu a onde, orvané všechny lišty všech typů, kdekoliv se vyskytují. No prostě co není z betonu a nerezi je KO :)

          Některým lidem – zejména drahým polovičkám to však nejde vysvětlit.

          1. Jen napisu svuj pohled na dluhy: Dneska jsou TAK levny penize, ze se vyplati si je pujcit a zhodnotit je, nez si je nepujcit.
           Sam mam hypoteku na nejake 2%. Vzdyt je to mene, nez je inflace, pokud se nepletu. To bych musel bejt blbej si je nepujcit.
           Uver mam aktualne neco jako 5,9% To uz sice neni mene nez inflace, ale porad je to docela malo.
           Btw, aktualne kdybych mel moznost si pujcit klidne 10 milionu na klidne 10% urok, tak vim, co s tema penezma delat, abych na tom jeste dost vydelal.
           Rozhodne clovek, co setri a neporidi si nemovitost na hypoteku za 2% uroku, PRODELAVA penize.

          2. Jestli umíte zhodnotit BEZPEČNĚ 10 mega nad 10 %. seženu prachy, možná i násobně víc a jdem do toho. Zdroje mám.

           Na internetu se toho totiž nakecá …..

           Protože pokud to umíte, není nic lehčího než si vzít re-hypotéku na rodinný majetek, zhodnotit a bez práce vydělat.

           Co to bude? Životní pojištění? Kšefty s ukrajinou? Hrnce pro důchodce ? :)

          3. Lojza nepísal nič o bezpečnom zhodnotení. To je presne Váš problém, hladáte ako to nejde… Skúste rozmýšľať radšej nad tým, čo znamená: „vim, co s tema penezma delat, abych na tom jeste dost vydelal.“

           Mne je blízka stavarina, takže ja by som to videl napríklad na stavebný development.

          4. lojza.suchanek(@)seznam.cz
           Btw aktualne resim jednoho cloveka, co mi pujcuje milion :-)

           Tady to nema cenu, pokud je zajem, email, nasledne telefon / osobne…

          5. Pospec: to jsou takové ty kecy, které bych si myslel, že zrovna Lojza mít nebude, ale holt ten ankap se na mozku podepsat musel. Levné peníze, kdo není zadluženej, ten prodělává. Kde já už to slyšel? Jo, před 11-12 lety. Těch řečí, že firma (kde jsem tehdy dělal) by měla vzít úvěry a investovat apod. Pak přišla krize. Zakázky šly okamžitě a dost dramaticky dolů. Firma, díky absenci dluhů, toto přežila, dnes jsou bývalí majitelé totálně za vodou. Zatímco konkurence, která „neprodělávala“ zjistila, že „cash is king“ poněkud z druhé strany bazénu. Pár majitelů, kteří měli velké plány a skončili v krachu znám.

           Vrazit do něčeho půjčených 10 mega s tím, že to vydělá pomaleji než do roka je sázka. I ten rok je v dnešní době dlouhá doba. Osobně budu radši srab, co „prodělává“ než killer, co se někde klepe strachy, že přijde další krize a bude do konce života v háji.

          6. No..pokud odlozime JAKEKOLIV ideologie:
           Mas dojem, ze se nekdy v blizke budoucnosti stane to, ze by inflace byla pod 2% rocne? Jako ze realne.
           Me prijde, ze se inflace vytvari CILENE, ostatne se to vydava za plus a ze je to potreba delat. Takze pokud budes mit penize pod polstarem, ztratis VIC, nez kdyz si pujcis na 2% urok. Ciste matematicky.

          7. firmy už jsou teď bez zakázek, dodávám energii a vidím jak jim jde spotřeba do hajzlu, vypínají víkendové a noční směny, mají rozházené diagramy = jen krátkodobé zakázky, jde to pomalu do prdele. Může být klidně i deflace. Je to na spadnutí, čeká se jen kdy.

           nejde jen o úrok ale vůbec o schopnost splácet, když přijdete třeba o práci, že …

          8. No, treba analytici nedoporucuji investovat do nemovitosti pokud lidi nepotrebuji nemovitost pro uzivani, jinak receno – nekupovat na dluh nemovitost jako investici. Omezeni hypotek nebylo proto, aby lidi min kupovali, ale proto, ze si hypoteku berou lidi, kteri na ni objektivne nemaji a ceka se, ze bude krize po vzoru americke krize z minule dekady.

           Jako nemusis jim verit, kazdej mame svou hlavu. Ja si treba nemovitost kupovat budu, protoze platit 10k za najem, nebo 10k za hypo. Radsi za hypo. Ale ja nemam plat 22k hrubyho a budu mit financni polstar :)

          9. tak tak, teď je období před krizí a kdo bude mít cash, vyhraje.

           Já Lojzovi asi stejně napíšu, protože bych možná o nějakém volném milionku věděl, ale chci znát business plán.

           Momentálně si myslím, že za cash půjde v době krachu koupit levně nemovitosti od neplatičů dluhů a pak je až se ekonomika otřepe se ziskem prodat.

          10. Pospec: přesně tak, ono je hezké splácet, když je z čeho. Krize má ale takové špatné vlastnosti, že nejen, že nemusí být z čeho, ale taky může přijít neočekávaná nutnost splatit vše naráz. Právě v rámci investic nic divného – když takový bohatý investor najednou zjišťuje, že má prognózu u těch 30M v Lehman Brothers na 10 centů na dolar, začne „katovat losy“ všude možně. A okamžitá splatnost vyšší částky, to umí lámat vaz, ti to tehdá zkrachovali by mohli vyprávět (a taky občas vypráví, proto se radši držím při zdi).

          11. V dobr krize se nakupuje dobre, ale nejaky velky propady cen nemovitosti bych necekal. Za ty minuly to taky zadnej brutalni propad nebyl. Navic neni zaruceno, ze se bude opakovat takovej pruser jako 2009,muze to bejt mnohem slabsi. Asi bych spekulace a ksefty tohohle typu nechal tem co v tom umej chodit. Pro lidi jako ty nebo ja je zaklad udrzet si praci.

          12. shane: hlavně čekat na krizi, abych si koupil bydlení, to taky není většinu života zrovna reálná volba. Krize taky nemusí přijít, může mít úplně jinou podobu a taky může být mnohem horší.

           Udržení práce není správný termín, to totiž nezáleží na nás. Důležitější je dle mého udržovat znalosti, kvalifikaci, zkušenosti. Prostě mít něco, proč by měli člověka chtít i v krizi (zatímco hromady jiných se vyhazují). Stačí, že krachne projekt, zákazník nebo celá firma a práce je v čudu.

          13. Souhlas. Tak nějak jsem to myslel s tim udrzenim si prace.
           Navic u odkladani nakupu nemovitosti je krome rustu cen jeste jeden faktor, a sice ze musis nekde bydlet a to bydleni platit. A pokud nezijes u rodicu za podil na nakladech, tak platis jak mourovatej a cim dyl cekas, tim vic te to stoji.

          14. Hlavne se vlady snazi tu krizi odklanet, protoze krize neni vhodna pro politicke diskuse tak nejak vseobecne.

           BTW to bydleni na dluh uz nese prvni ovoce, co ja sleduju prodej nemovitosti, tak celkem se zacinaji objevovat v drazbach. Nahoda :)

          15. Re: Lojza

           Člověk, který šetří, aby se vyhnul hypo, nebo předčasně splácí levnou hypo, si když nic jiného, řečeno se Špidlou, kupuje klid na práci jako nikde. Jedna z výhod nezadluženého domu je, že provoz se dá utáhnout i z nízkých příjmů, zejména je-li trochu slušně zateplen, má možnost minimálně přitopit pevnými palivy a má vlastní studnu. Dokud je zadlužen, tak je to něco jako nájemné v bytě.

           Já už se nemohu dočkat, až to bude.

          16. LWG: upřímně Vám to přeju. Nemuset najednou každý měsíc dávat 10-20k na hypo a naopak platit směšné peníze za energie dává člověku obrovskou svobodu.

           Někde jsem četl, že hypotéka je novodobé otroctví. Nějakou dobu jsem to také říkal, ale postupem času jsem to před pár lety říkat přestal. Dnes razím opak – novodobé otroctví je nájem (nejen bydlení, ale i moderní leasingy apod.). Neplatíš-nebydlíš, neplatíš-nejezdíš. Ve svém při nedostatku financí neudělám tohle nebo si nekoupím nové tamto, ale provoz utáhnu v klidu i s málem. Jasně, dlouhodobě to tak nelze, protože spotřebiče, protože rekonstrukce atd., nicméně vše lze odložit, je-li třeba a v extrému prostě prodat a nastěhovat se do menšího nebo klidně do bytu.

           Už jsem to sem v posledních letech párkrát dával – situace „mého“ hypotetického nájemníka vs. já. Zkráceně zhruba tak, že po 20 letech mám já byt a on nemá nic, oba jsme ale utratili prakticky stejné peníze.

           Takže i na to hypo jsem se pak přestal dívat jako na nějaký kříž, protože kolega co bydlí v nájmu si finančně nese ten stejný, ale na rozdíl ode mě nemohl ani stříhat metr. Sice vždy mluvil o flexibilitě, o tom, že když nebude vydělávat, půjde do menšího, ale to jsou hezké teorie, které pak v praxi nic hezkého nejsou (s manželku a dvěma dětma z 3+1 kam, do garsonky?).

          17. fatdwi: Mám to podobné, raději splácím vyšší splátky na hypo a mám teď utažený opasek, ale budu to mít splacené za pár let. Pak už jen havaj, protože nám životní náklady skokově klesnou na zanedbatelnou částku (elektřina + pojištění + dřevo do kamen, ročně cca 30 000 korun). Reálně uvažuju nad tím, že pak přejdu na práci na poloviční úvazek, takže budu tři dny v práci a čtyři dny doma a budu si to užívat jako „poloviční důchod“. Že bych neměl co dělat, toho se nebojím. Truhlářská minidílna v zahradním domku, zámečnická / autodílnička v suterénu vedle garáže, dva veteráni, zahrada – a jako odměna za dobře strávený den posezení doma u krbu nebo venku na zahradě u grilu. Do paneláku už bych se dobrovolně nevrátil, přestože v něm vlastním pěkný byt 2+1. Ten ale mohu pronajmout nebo prodat, až naši jednou nebudou.
           Už se nemohu dočkat, abych už hypo měl splacené.

          18. CzechDave: zkrácený úvazek – volba králů :-) A když chvíli není žádný úvazek, člověk se nemá důvod hroutit.

           S tím důchodem jsem opatrnější – přestože by se mi zpět do města moc nechtělo, vidím druhou stranu mince u jedné příbuzné – 50 let starý barák není žádná sranda táhnout z jednoho důchodu a starostí je kolem toho docela dost. Bez pomoci dětí velmi složité, děti přitom daleko, takže jen o víkendech. Ač nejsem přímý účastník, i tak se připravuju na to, že pokud někdy nějaký důchod vůbec bude (a Babiš nás nenechá z agrofertích pásů vozit rovnou do krematoria), nebudu z případného přesunu do bytu ve stresu (nebo možná budu, co já vím, ale prostě to nevylučuju).

          19. Ony taky přijdou nemoci a cesty po doktorech. Pár zastávek MHD vs 2 hod cesty z venkova je v pětasedmdesáti sakra rozdíl.

          20. Však mj. i proto mám ten panelákový byt. Teď v něm bydlí rodiče, ale do budoucna mi to ulehčí rozhodování, kam jít bydlet, až budu starý chromajzl. Byt je v malém zatepleném paneláčku na vesnici, loni se v tom paneláčku postavil výtah, jednota je přes ulici vedle domu, garáž pro auto je naproti vchodu, dochtoři jsou v poliklinice za zámeckým parkem, byt je částečně bezbariérový. Pokud nebude zbytí, tak mám kam na stará kolena jít, ale jinak hodlám bydlet i nadále v domku.

          21. @CzechDave: noo vidíte, všichni mluví o to, jak čase klesnou průměrné důchody, protože bude moc důchodců a málo pracujících, a že to bude průser… Tak vy budete mít klid, protože takový byt nebo domek v záloze, to je jako další důchod.

           (I když: vy budete mít příjem slušný, ale pokud ten problém s financováním důchodů přijde, tak vás následky postihnou stejně – spousta lidí bude třít bídu s nouzí. Kdo s bídou vyjde během zaměstnání, nenašetří skoro nic, a takových je hodně; a jestli to nastane, tak všeobecná bída postihne celou společnost. Budou blbě placený doktoři, školy, podinvestovaná infastruktura…. Řekové by mohli vyprávět, jaké to je, jít s důchody z 30 tisíc na 18).

          22. @ČM:
           Víte, jak se obvykle snažili ti nejchudší zajistit na stáří?
           Správně, snažili se pořídit si co nejvíce dětí a udržet je naživu. Doufali, že se z toho třeba pár uchytí a postará se o ně. Dnešní společnost je svinská, protože se snaží vysvětlit ženským, že péče o děti jim zničí život a kariéru a chlapům, že bejt single a hovno umět ještě ve třiceti je úplně normální.
           Já jsem se teda zasek u tří dětí, nějak na víc nemám sílu, ale třeba jedno u nich nenechá starýho fotra pojít hladem. Snažím se je tak vychovat a věřím, že je to slušná investice na stáří. Respektive jedna z nich.

          23. @Childeater: ale jo, tři děti to chce obecně, kdo tedy může. Dost lidí totiž nemůže, nebo jen jedno, nebo nesžene ani partnera ) partnerku do života… Proto jsou tři děti jako základ potřebné.

           Jenže: kdo není opravdu slušně zajištěný, tak to je problém, jak se jako větší rodina slušně uživit, za co se starat o děti než dokončí studie. Malý příklad: průměrný věk vstupu do manželství je u chlapů teď kolem třicítky, kopíruje to dnes vyspělý svobodný západní svět. Když ve třiceti letech „začnete“ mít tři děti, tak třetí se vám narodí cca v 36 – 38 letech; když mají děti jít na studia, tak to máte plus 24 let a musíte počítat s péčí o děti do šedesáti. To je realita; proto si asi hodně lidí nechce hodně dětí pořídit.

           Taky s tím souvisí problém pro matky: nejenže je dodneška odrbávají na platech zaměstnavatelů (o dost nižší platy na stejných místech proti mužům), ale taky výpadek v pracovním postupu, problémy s návratem po mateřské, problémy s hlídáním dětí při nemocech, když nejsou po ruce prarodiče atd…

           Jakmile se ze společnosti vytrácí „širší rodina“ ,tedy vztahy s prarodiči, nějaké rozdělení starostí, tak z toho vychází, že tři děti a více si může dovolit málokdo. A to nekladu za vinu „západní společnosti“ protože podobné problémy mají v rozvinutých zemích i v Asii, ale tomu, zda konkrétní země dělá vše pro to, aby rodinám s více dětmi co nejvíce pomohla překonávat problémy a starosti.

          24. Abychom to neviděli tak černě: dnes se lidé dožívají důchodového věku v daleko lepší kondici. Těch upracovaných, fyzicky sedřených lidí je daleko méně než dříve. Sedmdesátiletá učitelka už třicet dětí nezvládne, ale pár hodin doučování ano. Je spousta lehčích administrativních činností, na které je plýtváním využívat třicátníka v plné síle na plný úvazek. K stáří toho většinou moc nepotřebujete, boty se tak rychle neprošoupou, oblečení neroztrhá, jíst taky tolik nepotřebujete…

   3. Vzhledem k Tvému nicku bys u 9 dětí neřešil ani nákup potravin, počítám… :)

    1. …řezal bych to jako žito!!!… :-D

     1. Kouzelník?

   4. Kamionak co jezdi pro Postu a dela z toho videa na YouTube celkem drze rika, ze kdyz vezme obcas prescas, tak mu to hodi vyrazne nadprumernej plat. nevim, kolik plati v CEZu, ale kamionak je povolani, ktere ty prumery navysuje nez naopak. To jen tak naokraj toho, ze to jde.

    (a samozrejme, ze to jde, jenom si lidi musej verit, protoze spolecna domacnost ty vydaje solidne snizi, zvlast pokud tem lidem staci nejakej kamrlik, ale ze by to bylo nejaky labuzo se rict neda a pak je tu otazka deleni uspor v pripade rozpadu vztahu)

    1. Jo, jeste dodam, ze pokud jezdi pravidelne cizinu, tak se bavime o vysoce nadprumernem prijmu skrz diety. Nejakou dobu zpatky byl rozhovor se slovenskou soferkou a ta rikala 3 – 4k ojro(mozna si to blbe pamatuju). Coz mi neprijde jako bezna mzda v CR :)

     1. Můj odhad je, že maj oba okolo 35.000Kč čistýho a prostě jedou v režimu, že šetří celej jeden plat. Samosebou bez dětí. Jsou skromní.

      1. No, a jak přijdou děti a bude ten plat jenom jeden, budou v piči jako my ostatní, protože ten jeden plat nebude a děcko stojí 5-7 tis. ks/měs.:)

      2. jasne, 35k cistyho :D 60 % lidi v tyhle republice nedosahne na 30k v hrubym :D Tohle neni zrovna reprezentativni vzorek populace CR xD

       1. ale jo, u chlapů je to celkem běžné. V práci má 20 čistého + 10 na dřevo bokem a pětku si vydělá na melouchách a kšeftama bokem. Řidič třeba typicky s kradenou naftou. Nezapomeňte, že mezi nižšíma vrstavama prakticky všichni něco nějak kradou nebo nějak jinak ojebávají, aneb „jdou štěstíčku naproti“ :)

        Ale baba vydělá takové peníze fakt tak maximálně na tom ČEZu.

        1. Zalezi kus od kusu, ale jak jsem vyse napsal, dobrej kamionak krast nemusi, kdyz i pitoma Ceska Posta plati slusne. Navic krast naftu uz moc nejde, ledaze by nad tim firma zavrela oci, protoze se cim dal vic zavadi kamiony, ktere maji cidla na cidla na jina cidla. A automat, takze dobrej ridic uz to neochcije(prumer ve firme je 30, ja jezdim za 25, ale vykazu 30).

         Nekteri to tak maji, vim o jednom, kterej maka za 15kKC a ma k tomu 2k euro diet(ktere se nedani), protoze uredne pracuje v cizine. Ale tohle fakt nema kazdej, ten prumer se nekde bere a vsichni nelzou =) Dobre to zaznela v rozhovoru s Uhlovou, ta to tam celkem rika, jak byla mimo misu, kdyz se dostala mezi lidi, kteri makaji za minimalni sumu. Co mi utkvelo v hlave – internet je plny prace? No jo, ale kdyz nemate internet v telefonu a nemate cas doma na internetu praci hledat, protoze prijdete domu a starate se o deti, tak tu mame takovy drobny problem. A to za predpokladu, ze internet v domacnosti mate. A ze kdyz se rozhodujes, jestli si zaplatis litacku, nebo telefon… no telefonem se do prace nedostanes ;)

         1. Median za posledni ctvrtleti 2018 byl 29 300 korun. Prumer skoro 34. Tricitku hrubyho a vic ma polovina pracujicich. A jsou profese kde se jede bokem zcela standardne, takze realnej median a prumer je zcela jiste vyssi.

          1. Uz to vyrostlo? Pekne.

          2. To ano. Jenže ceny jídla se procentuálně zvedly více, než se zvedly platy.

        2. Jo, a pak si panacek zlomi hnatu a nemocenska se mu bude pocitat z tech dvaceti ;) Duchod taky…
         Proto u nas lidi nemaj financi rezervy a v ankete se pak zjisti, ze osmdesat procent ovcanu by melo problem s jednorazovym nahlym vydanim typu 10 tisic.

  2. Pospec: prosím neberte to jako nějakou invektívu, ale už Vás čtu nějaký pátek a mám z Vašeho psaní pocit, že Vy ty problémy vyloženě vyhledáváte abyste se pak s nimi mohl s chutí poprat. Rozumím logicky problémům, které popisujete a rozhodně nejsem jeden z těch kteří jsou podle Vás vysmátí (100k měsíčně, nebo bohatý fotřík atd.), ale kdybych si měl budoucnost zabezpečovat drobnými bezpečnými skoky vpřed podle Vašich črt, tak bych se asi musel zbláznit.

   1. Co myslíte drobnými bezpečnými skoky? Já mám pocit že žiju prostě normálně, jako každý druhý. Škola, práce, šporovat, děcka vychovávat, občas na výlet, občas na pivo, očekávání odpovídající výplatní pásce. Hotovo

    Problémy vyhledávají mě, ale popravdě jsem dalek člověka co „má pořád smůlu“, měl jsem spíš štěstí, když se kouknu okolo sebe.

    1. Já myslel třeba následující sled podmínek:

     „– hotovou školu a aspoň 3 roky praxe, aby nebyl guma s nástupním směšným platem
     – svoje bydlení aspoň v tom paneláku
     – našetřeno minimálně 300 tis. spíš půl mega na přežití 5-6 let s výpadkem příjmu
     – žádné dluhy, splátky
     – slušné spolehlivé auto co nežere peníze“

     Kdybych například měl čekat na svoje bydlení bez dluhů (chápu tedy že hypo tam nespadá), tak bych se v životě nereprodukoval.

     1. no já jsem prostě konzervativní a chápu, že svět se vrátil do dob mého pradědy, kdy se muž ženil a měl děti, až když byl aspoň v základu zajištěn, protože komunistický ráj mých rodičů, kdy lidi měli děcka bez starostí o budoucnost byl dočasný a zbankrotoval

      kdo to dělá jinak je buď nezodpovědný nebo spoléhá na pomoc rodičů. Ale v mojí generaci měli děti všichni takhle, chlapi nejdřív okolo 30

     2. Jasan: IMO to není o univerzálnosti takových podmínek, ale o tom nemít žádnou „Single Point of Failure“, kdy pokud se i jen jediná věc rozsype (banka zvýší úrokovou sazbu o 2%/zůstanete měsíc na nemocenské/vysype se auto/přijdete o práci), váš život se rázem nezachránitelně propadne do červených čísel a skončíte v exekuci.

      Jsou lidé, kteří jdou do velkých rizik s „magickým myšlením“ – očekáváním, že se nic špatného nestane proto, že oni si to fakt moc přejí. Některým to vyjde – o těch se píše na internetu. A některým ne – a ti zmizí.

      No a pak jsou lidé, kteří vždy očekávají nejhorší a proto chtějí na všechno mít zálohu.

 8. Pokud ten stav označujete za vymírání já politiku nad dva kusy nazvu přemnožení. A přemnožovaní se vám zdá správné? Lidem a planetě by pomohla tak půlka lidí co je teď. Ale mocní chtějí vládnout a potřebují množírny, proto se populace straší pokud se dobytek nemnoží. To je Laciná propaganda..

  1. Lidí, nikoli opic.

  2. Porodnost 2,1 až 2,3 dítěte na každou ženu znamená čisté udržení populace. Cokoli pod to je vymírání. A v našich statistikách nám hapruje, kdo zvyšuje ten průměr.

 9. Dvě holky jsem uháněl, hezký, štíhlý a chytrý. Bez šance. Jedna po škole vzala okamžitě kramle do rakouska. A druhá pro změnu vzala práci, že rotuje po evropě. Chvilku bydlí tam, chvilku zase tam.
  Jakmile nemáš Bávo, Vilu anejsi podnikatel co má 100.000Kč/měsíčně, tak jsi odpad co si nezaslouží ani žít. Póvl. Zapomeň na nějaký rozmnožování, rodinu apod… Od pondělí do pátku vydělávej prachy a o víkendu který začíná už v pátek se věnuj manželce a rodině. Nějakej volnej čas? Na to zapomeň.
  Tak já to úspěšně mrdám. Zkusil jsem to s vesnickou žábou. Ta tady po baráku chodila jak bílá paní. Ničeho se nedotkla, za to furt čuměla do patla telefonu. No tak šla do piče, starat se o sebe, psa, barák, zahradu a ještě o ni? Děkuji nechci.
  To si radši zalezu k počítači věnuju se něčemu, co mě uspokojí daleko víc, než kráva kterou zajímá jen tloušťka mé peněženky.

  1. Jo, kamo, jakej sel, takovou potkal.

  2. „To si radši zalezu k počítači věnuju se něčemu, co mě uspokojí daleko víc…“
   Všechny Vaše současné přítelkyně a milenky mají příjmení JPG?

  3. MGTOW. Čím jsem starší, tím mám víc pochopení.
   P.S: téhle ženské snaze polepšit si se říká hypergamie a v zásadě vybudovala současnou civilizaci.

   1. Jihocech Honza: díky za rozšíření obzorů – jeden z prvních odkazů na MGTOW (článek na serveru lui.cz) a já to pochopení teda nemám. Borec, co je rok s dominou, která na něj řve, zakazuje mu kamarády a dá mu jednou měsíčně si nic jinýho nezaslouží. Druhej „šetří“ peníze za sex tím, že místo kytek, kina a kafe platí šlapce. MGTOW OMG. A úvaha, že život bez emocí je správná cesta? To je teda fakt cesta ke štěstí, to popírá základy lidské přirozenosti. Docela by bylo zajímavé ty MGTOW dlouhodobě sledovat, dávám jim dost podobné šance jako femoslepicím, co hrnou kariéru. Pokud se jim cestou nerozsvítí, v 60 se sejdou na stejné hromadě životem zklamaných samotářů.

    1. Amerika holt všechno žene do extrému. Rozvodové zákony, zákony o domácím násilí, metoo… Někdo tak považuje pravidla hry za tak nevýhodná a poměr risk/benefit za tak malý, že hru raději nechce hrát. Zajímavý to výsledek sexuální revoluce.

     Ale máte pravdu, že jako masové hnutí je to cesta k rozvratu civilizace.

     1. Jihocech Honza: v USA tomu rozumím, tam je to ale o dost horší, kyvadlo se zhouplo o kus dál a časem se začne pomalu vracet (možná, přijde-li nějaká třeba válka, zhoupne se to velmi rychle). To na co jsem reagoval je český web a české story (teda tak jsem to pochopil, i když je možné, že jsou to nějaké přeložené věci z USA).

      Nicméně, jedno kde, chlap, na kterého „přítelkyně“ řve, sex je jednou za měsíc a na pivo nesmí a tohle dělá rok a skončí na práškách, to je mnohem víc o charakteru toho chlapa. Ženská může být zlá, ale jen emočně velmi labilní a nevyspělý člověk s ní zůstane tak dlouho, nejdebože z toho začne brát prášky. A řešit sex šlapkami s tím, že to je vlastně ekonomicky výhodnější dtto (takového „frajera“ už jsme měli i tady, tuším Yanek či tak nějak si říká, články tady jsou).

      1. fatdwi: ono to nemusí být až tak o charakteru chlapa, jako o výchově. Single matka, nebo model dominantní matka-slabý/nepřítomný otec. Pokud je kluk vychováván, že jsou ženy vzácné bytosti, kterým se má vyhovět, že se má dávat a neřešit, kolik dostávám, že se má ustupovat a mávnout nad věcmi rukou…

       1. Vice nez 25 % bilych deti nema pritomneho otce, soucasne ovsem otec musi platit, i kdyz moc nema prava zasahovat do vychovy. V US je to hodne posunute proti muzum at jiz v rodinnem soudnictvi, tak treba i ve skolach. V 90. letech se diky 2. vlne feminismu zacalo poradne soustredit na divky ve skolach(takze misto dalsi vyrivky pro fotbalisty se opravila ucebna pro „vychovy“). Problem je, ze amici vsechno berou do extremu a vzali i toto. Takze tu mame prvni vysledky teto vychovy – kluci nemaji otce, maji jenom matku a tam jim dava naprosto nesmyslne navody. VE skolach je prostredi znacne nastaveno proti nim take. Mozna proto je tolik strelcu na skolach bilych a jsou to mladi kluci, ale co ja vim :o) Realita je takova, ze cim dal vice mladych americanu netusi, jak se chovat k zenam, soucasne zeny ocekavaji zachazeni jako princezny aniz by princeznami byly. MGTOW byl logickym dusledkem techto rozporu, problem je, ze jak to tak dneska byva, tak se na tu zkratku nabalily i ruzne pochybne existence.

        1. A poslední hřebíček do rakve může být metoo. Kde a jak se má kluk naučit, jak na to, co ještě je OK a co už ne, když vlastně cokoli po dvaceti letech nemusí být OK a obětem se přece musí věřit…

         1. JH: Jako každý správný případ sociálního inženýrství se to začíná obracet proti iniciátorům(kám). Chlapi prostě přestávají spolupracovat s mladými ženami, natož je zvát na nějaké pracovní schůzky, nedej bože dělat nějaký teambuilding.

       2. JH: to pořád nevysvětluje, proč se na to prostě nevykašle. Taky máme nějaké okolí, kamarády a jejich vztahy a nepředpokládám, že to tak mají v okolí všichni. I když, že to píšu zrovna tady, s ohledem na příspěvky SkReTa a dalších :-)

        1. Gamblerská mentalita „Když už jsem tam naházel tolik, že to teď nevzdám“? Stockholmský syndrom? Strach, že nikoho jiného nenajdu, nebo pocit, že s jinou to bude stejné? Bůh suď.

         1. JH: teď jste to zase všechno obrátil na mentalitu a charakter chlapa :-)

         2. Ono to může být taky čistě biologická záležitost na nějaké nižší vrstvě než je vědomí. Z pokusů se ví že se přitahují jedinci kteří mají předpoklad pro stvoření jedinců s velkým imunitním potenciálem. Takhle přitažlivost ovšem nemá tak moc úplně společného s tím jestli si mají ti dva dotyční co říct v reprodukčním mezidobí.

  4. A teď si představte, že byste byl lemčík. Jak ty se musí presentovat cetkami :-)

   Ne, vážně, buď lovíte ve špatné sociální vrstvě, místě a čase, nebo máte obrovskou smůlu, nebo nepřiměřené nároky, ale Vaše zkušenost není typická. Fakt ne, já tu při advokacii svým způsobem provozuji psychoterapie (klienti se vypovídají) a i když neřešíme rozpady vztahů, tak se člověk dozví hodiny životních a rodinných příběhů.

   1. Odpovím na jedinou smysluplnou odpoveď tady.
    Máš pravdu, párkrát jedu autobusem a člověk by si tam vybral, jenže dneska ty holky vypadají na 25 a ještě jim nebylo ani 15. Takže v kriminále skončit taky nechci. Nevím podle mě ta hypergamie, chcete-li zlatokopčáctví je dneska přehnané do extrému, kdy ona má právo na všechno a povinnosti žádné.
    Jo teď jsem si vzpoměl ještě na jednu, byl jsem u ní na návštěvě, cecky tak 3-4, vykoupaná, navoněná, prej že má nucenou dovolenou protože má v práci moc nadděláno tak se celej den válela doma… OK… pohoda.
    Dokud jsem nenahlídl do kuchyně. Normálně rohová kuchyňská linka tak 3x3m, a celá, ale opravdu celá až po horní skříňky zaskládaná bordelem. Nákupem, nádobým, hrncama, no místečko na krabičku zápalek bys tam nenašel. Chápeš to? Celej den doma !!! Piča prej že jsem náročnej… jo, tak jsem fakt asi náročnej.

  5. Čéče, a nemáš z toho už tenisovej loket?

  6. SkReT: jestli jsi je uháněl jak tady, tak to se ani moc nedivím, že to nedopadlo…

   Mám kolem sebe dost lidí, kteří nemají bávo, nepodnikají a 100k vydělají za kvartál. Že by byli automaticky póvl, neměli manželky a děti, to mi nějak uniklo.

   Nicméně, znám jednu takovou, co taky sem-tam něco zkusí a všichni chlapi do jednoho jsou sobečtí, sebestřední a vůbec pro život nevhodní. Léta plynou, stále singl, pomalu jí bude 30 a jsem zvědav, jak ty pomalu se roztikávající hodiny vyřeší.

   Co jsem tím chtěl říct – zamysli se hlavně nad sebou. Jsou-li všechny ženské v tém životě krávy, možná je to tím, že se chováš jako vůl. Tím, že bys měl bávo, vilu a kilo měsíčně by se nic nezměnilo, jen bys přitahoval stejný typ s lepším vzhledem a tedy adekvátně vyššími nároky na údržbu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017