Proč nám zmrdi zdražují věci - zpět na článek

Počet komentářů: 264

 1. Duvody zhorsene zivotni urovne, tzv. „drahoty“:
  – energie — pseudozelenej byznys, paleni plynu pro Nemce, prodavani plynne a uhelne elektriny za zelene ceny a masteni kapsy CEZu
  – dotace, vc. jejich neblaheho ucinku na uplne pomrveni hospodarske souteze (ano, presne viz clanek)
  – snaha zbohatnout a nahrabat politicke body na valce dvou Vladimiru, stejne jako predtim na COVIDu. Neblahy ucinek: hromada migrosu obou sovetskych narodnosti*)

  *) Jsem samozrejme rad, ze misto znasilnovacich negru mame „jen“ ozrala CCCP hovada, opruzujici v mestech a sajici podporu. Ale presto by mi vyhovoval vic ten stav, kdy jsme meli migrose jen ty zavlecene predchozimi statnimi utvary (Indy, Vietnamce, Kubance, par Reku).

  1. důsledek zelenejch kurváren je naprosto fascinující, fanaticky si dojčlandi vypli jaderný elektrárny a zvýšili jak spotřebu uhlí, tak plynu, i přes megalomanský obskurní kvanta větráků a jinejch žrkadel, kdy na papíře mají vyrobený obrovský kvanta eletriky, akorát že jaksi v praxi, ehm…

   eščtě že žabožroutský kreténi zvládl za rok aspoň z větší části vopravit ty kurvárny co si vytunelovali na svejch elektrárnách a tak se nestalo, že měli víc jak půlku flotily mimo provoz a už teda nebyli většinu roku čistí dovozci, jak loni

   1. Nemci jsou neuveritelni ve svoji schopnosti naprosto rozmrdat Evropu. A my jsme jeste neuveritelnejsi v urputne snaze hrat s nima jejich hru z pozice toho slabsiho.

    1. To je takovej zvlastni fenomen, tady v Nemecku. Nemci maji uctu a poslusnost k autoritam. Problem ovsem je, kdo si tu autoritu ziska. Pokud je to curak, tak dokaze cele stado vest do uplne prdele.

     A co se Cechu tyce, plati, cos napsal. Tady je videt treba rozdil oproti Ficovi, kterej z fleku na remcani EUrosocialistu vzkazal, ze ze svych nazoru slevovat nehodla, i kdyby si Slovensko melo jit svoji cestou. Cili je ochoten obetovat pozlatka EU za svobodu vlastniho rozhodnuti. Tohle soucasna ceska garnitura NIKDY neudela.

     Pamatuju, kdyz jsme jako CSSR hrali hokej a meli slovenskej utok. To byla, panecku, parada. Slovaci, horky palice, se s tim proste nemazali. Dneska jeste obcas nekde nostalgicky vyplave Nagano a od te doby hrobovy ticho.

     A presne takhle vnimam ten rozdil mezi zapadem a vychodem. Zapad, zkostnatelej, zpohodlnelej, linej zvednout tu svoji tlustou prdel versus vychod, kde chodej pomalu srat na latrinu, ale jak jim na ni nekdo sahne, uz je cagan v ruce a holaj kristusa mariu dusa.

 2. A že třeba Orbán což podle síly rétoriky by zdejším osazenstvem byl nejspíš přijatelnější postava než naše vláda, popral s inflací prakticky za dvojnásobek toho co je u nás. Vona by to totiž změna vlády nemusela nijak uspokojivě vyřešit. A hned by byly veselé problémy dva, ne jeden.

  1. Psali na Novinkách

   1. Oficiálně to říká vláda Maďarské socialistické republiky

  2. na rozdíl vod pjetydemolyce ovšem paprikáši jenom nekradou pro sebe a svoje páníšky (možná proto, že žádný nemají) a nekurvijou si mezinárodní vztahy asi tak se všema velkejma hráčema na světě, ale navopak navazujou čilý obchodní kontakty a pořizujou si investice, co lidem dají práci

   srovnal tady fyjalystánem, odkud zdrhá každej, kdo má nohy, dokonce i v amerikostánu je už levnějš (!) a lepčí vopchotní příležitosti, než tady…

   1. Prosimtě nevytahuj se tady, že neumíš česky. Je to fakt cringe.

    Tak si to srovnáme.

    Global freedom index: my 91 Maďarsko 69
    Corruption pn. index: my 41 Maďarsko 77
    Průměrná doba dožití: my 18. Maďarsko 50.
    Press freedom index: my 14. Maďarsko 72.

    Maj o dva procentní body lepší růst HDP
    My máme zase dluh 45% Maďarsko 75%

    Jasně, sou to libtardí čísla, který sou úplně zfalšovaný. Ale ty jiný čísla nemáš, takže máš smůlu.

    1. tak sis tady vytáhl cosik z prdele, aniž by aspoň řekl gdo to počítal, natož jak :)

     já mám zas jiný čísla, celej rok tady výrazně klesá reálná mzda, s ohledem na hytlerinflacu je to tady pořád na -3 %, už druhej rok po sobě, zatímco paprikášům vzrostla vo procento-něco

     voni taky ti paprikáši zdaleka nebyli tak industrializovaní, nikdy, ani před válkou, ani mezi válkama, ani po válce to tam soudruzi nepozvedli zdaleka tolik (i když jako něco jo, jistě), čili je hrozný překvápko, že to eště furt dohání…no ale pjetydemolyca jim krásně pomáhá, když pokračuje v té likvidaci průmyslu, jako ostatně každej režim před tím od toho mocnářství totiž vyspělost tohodle prdelstánu už jenom klesá a klesá a klesá)

     už sem tady spíš zmiňoval země jako Bangladéš, kde eště nás na gymplu učili, jaká je to nejchudší země na světě, pravidelně stíhaná hladomorama, odkázaná na zahraniční pomoc…pokud udrží aspoň půlku nynějšího tempa, už to tady za toho čtvrt století dávno posrali v absolutních ukazatelích, a za dalších 25 let to asi poserou i v ukazatelích na hlavu (je to jaksi podstatně větší a lidnatější země)

    2. Proč se mi tomu vůbec nechce věřit… :-P

 3. Tak to hlavne nezapomenout do voles, protoze ty dalsi volby situaci jiste zmeni

 4. Nějak mi tu tydýti mohou namítnout že spamuju a neznají skřeky mé smečky ale že prý od doby kdy schválili 2% na servály války & rok se prý zvedlo HDP sedmkrát. Tak jsem to holt pochytil. A no a co to znamená? Jen to že na tančíky zbude i na „kabely. Na to jestli si koupíte od té doby 7x víc se mne neptejte. Pokud nechcete myslet tak se směji a rád, vizíři. To nejde srovnávat že jo. Samozřejmě bezmozky, hejkakálové béééé. :-)
  https://www.youtube.com/watch?v=xcmnmN-AT4o&list=PL42EC9E6F8BDDF0FB&index=4

 5. Klíčový postřeh je o tom „my máme 108 a budeme si dělat naprosto nepokrytě co chceme.“ Tohle je styl politiky, který zavedl Babiš za Covidismu/Lockdownismu – a jakmile ostatní politici uviděli, že Rubikon byl překročen a přesto se nic neděje, Češi to skousnou, s nadšeným rykem to začali dělat také.

  Obávám se tedy, že od této chvíle bude v české politice už jen hůře.

  Jediné řešení by bylo to, co glosuje konzervativní soudce Scalia. Abych tak stručně parafrázoval:
  „Když jezdím po Evropě přednášet na téma rozdělení moci, Evropané to chápou jako oddělení moci soudní a politické. Takřka nikdo neodděluje moc výkonnou a zákonodárnou, takže premiérovi automaticky projde cokoli si usmyslí. To není rozdělení mocí!

  Oproti tomu v americkém systému je normálně pro prezidenta a Sněmovnu takřka nemožné prosadit cokoli přes Senát, který patřívá opačnému klubu. Evropané si stěžují, že to je přece paralýza vlády, pro kterou je strašně obtížné cokoli prosadit. Na což já opáčím – ale to je přesně pointa!“

  Jako první by tedy bylo potřeba odstřelit ústavní výklad, umožňující megakoalice…
  Pávkovými ústavními soudci…
  [Záchvat hysterického smíchu]

  1. Babiš jo? Další nakaženej babišitózou. Pane jene zapomínáte, že to válcování bylo už za 118 pána PN a jeho kliky Kalouska.
   – zákon o zaměstnanosti
   – zrušení Fondu národního majetku
   – působnost při privatizaci majetku ČR
   a hlavně
   církevní restituce

   1. A ještě jsem zapomněl na takovou perličku prebabišovského válcování, kterou tady určitě všichni řidiči ocení.
    § 125f – SrDel provozovatele vozidla

   2. Babiš byl první, kdo měl pod záminkou covidismu koule na to udělat průzkum bojem ministry Vojtěchem a Arenbergem, úplně nepokrytě ukázat prostředník soudům i zákonům, veřejně se jim vysmát a vládnout totální exekutivní zvůlí, a vyzkoušet, co to udělá. A zjistil, že to projde úplně v pohodě, nikdo mu nic nemůže, psi štěkají ale karavana jede dál, vláda v pohodě dojede do konce funkčního období a může ještě víc mlaskat a zuřivě ukazovat prostředníky na všechny strany.

    Tehdy ještě byla určitá naivní naděje, že s koncem covidismu to skončí. Neskončilo, Rubikon byl překročen a stalo se to novým standardem.

    1. Jo jasně! A legislativní nouze pro schválení církevních restitucí? To bylo v pohodě? To byl jako stát/obyvatelstvo v ohrožení, že šli do nouze? Nemyslíte, že už tam si s nějakou legitimitou vytřeli otvor na spodku zad?

     1. Církevní restituce se měly udělat hned po plyšáku.

     2. Církevní restituce byly výslovné a i vládci přiznané totální porušení zákonů, o kterém vláda s úšklebkem řekla, že je bude porušovat jak dlouho bude chtít? Nepovídejte.

      Pokud nejste schopen rozlišit „drobnou nuanci“ stavu, kdy vláda zjistila že může zcela ignorovat zákony a vysmívat se soudům, a stavu, kdy vláda překrucuje a zneužívá legální instrumenty „kreativním výkladem“, potom další debata na toto téma nedává smyslu.

      Trošku se obávám, že je to pro vás tak citlivé téma zhruba po linii „nejhorší pětikoala vznikla protože antibabiš, ergo alergie na jakoukoli kritiku babiše“, že máte klapky na očích.

    2. Zdravím chytráka p. Mrcasíka a dávám sem znovu!!! Nějak jste vynechal ty tzv. demokratické strany, které se na všivárně dle uvedeného hlasování významně podílely.
     Tak trochu historie – Vl.n.z. o mimořádných opatřeních při epidemii COVID-19. Jak kdo hlasoval také pro covidový koncentrák… Z pětidemolice ani jeden poslanec co :-)
     https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=75392
     Klub Poslanců A Ano
     ANO 78 73
     ODS 23 20
     Piráti 22 16
     SPD 19 0
     ČSSD 14 7
     KSČM 15 0
     KDU-ČSL 10 7
     TOP09 7 4
     STAN 6 5
     Nezařaz 6 0

     Naopak ty „extremistické strany“ se toho moc účastnit nechtěly.

  2. Za dNešNÍ krYpLy mŮže BaBiŠ.

   :D

   1. A za Babiše můžou ti předchozí kriplové :-)

  3. Tohle nezavedl Babiš, tohle má kořeny někde v oposmlouvě – tehdy skončilo předstárání souboje ideálů a definitivně začal boj o to kdo vytěží klondajk v podobě veřejných rozpočtů.
   Proto taky firmy, které se ucházely o zakázky sponozrovaly vítěze voleb 60% a poraženého 40%. Proto spousta podnikatelů vstupovala ve druhé polovně 90 letech do „pravicové“ ODS a podobně.
   Ne tohle Babišem rozhodně nezačalo, Babiš se pouze nestyděl jít dopředu s vlastním ksichtem, zatímco ostatní velkopodniklatelé do politiky nastrkovali figury.

   1. Je to tak, jedina a hlavni inovace Babise byla, ze model Janousek-Bem sjednotil do jedne osoby.

   2. Dyť to estébák přeci řekl sám! Řekl, že jeho ANO stvořila arogantní ODS a proto se nestyděl jít do koalice se socany, kteří mu stejně mydlili schody, kde a jak se dalo.
    Jen si vzpomeňte, co estébákovi vyváděla socanka Maláčová!

    Takže drobná nuance v tom, „kdo si začal“. Nebyl to estébák, byla to drzá a arogantní ODS, která v záchvatech drzosti chtěla jít i po estébákových kšeftech.
    Tak se nasral a šel si to tam řešit sám jako kovář, ne přes všelijaké kováříčky.

  1. chtěl dělat co umí a nechtěl hrát dotační hry se zbytečným lidmi, tak prostě skončil …

   1. Neměl by být nakonec rád? Šéfové větších firem končí hůř https://www.youtube.com/watch?v=-xdKkwnU38U. Hlavní je neztrácet hlavu https://gdb.voanews.com/01000000-0aff-0242-d8b0-08dbc693af4e_cx0_cy5_cw0_w650_r1_s.jpg.

  2. žádnej pokrok za pět let?

 6. „….vláda nebere válku jako krajně nežádoucí a otřesnou událost, která musí být co nejdříve ukončena “ . ano, tohle vypadá velice sympaticky, protože jen psychopat by si přece přál válku.
  Ale potom si člověk uvědomí, že kouzlem nechtěného byla tato slova napsána o víkendu, kdy si alespon nekteří vzpomenuli na 85. výročí jisté dohody, jejíž aktéři by se pod citovaná slova mohli z fleku podepsat, protože přece také chtěli mír….

  Celkem mi připadá normální, že když se v sousedství střílí a nějaký mocný hráč si občas nostalgicky vzpomene na dobu, kdy do jeho hájemství patřila i tahle kotlinka a úvaly, tak je lepší a prozíravější se pro sichr lépe vyzbrojit, anžto chlebem a solí úspěšnost války odvrácení nemá dost dobrá procenta. Že se při zakázách kradlo, krade a krást bude, je špatnost, proti které se – stejně jako se to má s blbostí – boj asi nikdy definitivně nevyhraje ale nesmí se přestat boovat.

  Na závěr bych chtěl vyádřit naději,, že ve jménu konsistence tady z tohoto webu již nikdy nezazní vášnivá slova o obraně až do těch hrdel a statků či zbabělém Benešovi. Přece mír….

  1. To je pořád dokola. Hitler, Mnichov…
   Pozdravujeme pana Godwina.

   1. Některé události jsou holt dost často aktuální, očividně až nepříjemně pro někoho, kdo by je chtěl v zájmu úspěšnosti svého světového názoru a politických sympatií vymazat. Leč specielně pro váš kolektiv, páně Godwinův zákon směřuje „jen“ proti zneužívání a nadužívání s nacisty a jejich vůdcem přirovnávání, nikoliv na poukaz ohledně bláhovosti appeasementu.

    1. Jenže není agrese jako agrese. Pokud se okoření Hitlerem, získává to úplně jiné „grády“.

     1. Nemusí se okořenovat, stačí konstatovat. Coby jako jasný příklad toho, kam vedou ústupky s „snaha po míru“. K další válce, protože agresor to správně pochopí ako slabost.

      Víte, on by pojem Hitler totiž neměl zdaleka takovou váhu, nebyl by žádný Godwin, kdyby se tehdy postupovalo principielně a expanze Reichu se zastavila už na začátku.

      Takže doufám a předpokládám, že se to připomínat bude pořád. Bez ohledu na ty, kterým je připomínka skutečnosti nepříjemná.

    2. Dohody a ústupky dělají státy stále, stále se obětují jiné státy. Není to nic bláhového, ale běžná praxe. Třeba dneska ustupují Arméni a obětuje se Ukrajina. Američtí politici už to říkají otevřeně, že takhle hezky bez ztrát snižují bojeschopnost Ruska a teď jim i utnuli prachy.
     To jen když ti dojdou argumenty tak z ústupku uděláš godwinovsky Mnichov, což je absolutní level.
     Ostatně, právě s vědomím toho, co se dělo po Mnichovu, byl Mnichov výhrou. Tedy pro nás. Německo by to nezastavilo a pochcípali bychom zbytečně. Je skvělé, že to odnesli pak ti co nás zradili, ne? Takže pokud jsi Brit tak britský appeasement pro Brity na hovno byl, to souhlasím.

     1. Z těch, kdo nás zradili, to odnesli Především Poláci. Ten Těšín je přišel draho.

      1. @JH
       Ani ne, oni ho ani nebránili :-D
       https://www.valka.cz/16084-Fall-Weiss-na-Tesinsku

       1. Nebránili, ale těžce odnesli. Možná Bělorusko bylo bylo postiženo hůře, ale v Polsku to začalo, doufaje v pomoc západních velmocí…

     2. Docela potěší jak některé lidi připomínka Mnichova očividně vytáčí, nejraději by ji potlačili úplně, protože ta podobnost je zřejmá asi každému. Ale klidně mi připomente, kdy že mi měly dojít nějaké argumenty.
      Obětování Ukrajiny je alespon v tomto momentu pořád ještě jenom jedno z vašich zbožných přání. Takových pověstí už po celou dobu války bylo dost a ne a ne se pořád naplnit.
      Dohody a ústupky se buď delají vzájemně, oboustranně nebo je to diktát vítězné strany straně v té chvíli bezmocné. Tady mluvíme o tom, jak hodit přes palubu napadeného, přestože mu pomoci můžeme. Ale bud z nepříliš dovedně skrývaných sympatií k útočníkovi či z prosté sobeckosti a neochoty nechceme. Že takoví lidé nevíce brečí, když se v pozici napadeného ocitnou oni, asi není třeba dodávat.

      Samotná ČSR by Hitlera nezastavila, oblíbené plácání, jak bychom Wehrmacht anihilovali před našim lehkým opevněním, rozhodně nesdílím, ale ve spojení s rozhodným postupem západních možností by Reich v té dobš neměl šanci. Skončilo by to asi generálským pučem, protože i lampasové věděli, že válka na dvě fronty e v té chvíli pro Německo fatální.

      1. Mirek F.:
       „…ta podobnost je zřejmá asi každému…“

       – – –

       Podobnost vidím. Adolf, Konrád a hakenkrajcléři. Domů, do Říše…!
       A potom taky hakenkrajcléři – tady se bude všade mluvit jenom po našem…!
       Máš na to argument…?

       :OD

  2. @Mirek: zjevně jste alergický na hesla „chci mír“, „stopněte podporu a skončí válka“, atd…
   nedivím se vám. nicméně já v článku četl něco jiného. je rozdíl mezi podporou napadené země, obrany země či třeba i účasti ve válce – a na druhé straně zvyšování zadluženosti země nebo potírání svobod, kdy si válku berete za fíkový list. a předpokládám, že se shodneme, že ne všechno, co se za pomoc Ukrajině vydává, jí také je.

   1. na druhou stranu, je vlastně klika, že jsme v NATO. Protože kdyby ne, tak by opravdu mohlo někoho napadnout se toho konfliktu osobně účastnit.

  3. Významná slabost té citované úvahy je v tom, že zaměňuje příznak a chorobu. Je to jako říci „horečka je nežádoucí, je nutno co nejdříve zastavit horečku“. Ta horečka je jenom příznakem toho, že váš imun.sys bojuje s infekcí. Někdy je potřeba ji ztlumit, ale zejména je potřeba vyřešit tu primární infekci, jinak holt zakrákáte o týden později.

   Válka je taky příznak. Pomineme-li nějaké nábožensky motivované džihády, typickým spouštěčem války je přesvědčení útočící strany, že na přepadení svého souseda může něco vydělat. Teritorium, suroviny, kontrolu na důležitou obchodní cestou, otroky, uhlí, to je celkem jedno. Dřív to fungovalo, proto byly války častější, dneska jsou ty zbraně tak extrémně destruktivní, že ta kalkulace obvykle vychází na „kšeftuj, lobbuj a uplácej“, ne na „pošli pluky přes hranice a vítězně obsaď měsíční krajinu, která potom zbyde“. Ale holt jen obvykle, ne vždycky.

   Ruská invaze na Ukrajinu má dnes zjevný, jimi samými oficiálně potvrzený (ve formě zápisu do vlastní ústavy, o moc oficiálněji to udělat nejde) cíl připojit si několik dalších regionů napadené země k Rusku. Takže ani spekulovat nemusíme. Cílem je změnit hranice ve svůj prospěch, stejně jako někdy v 18. století, kdy se Fridrich Pruský s Marií T. rvali o Slezsko a Kladsko.

   Není třeba úspěch v takovém záměru z hlediska sousedů ještě daleko více nežádoucí? Hergot, už Kellog-Briandův pakt (1928) považoval za nežádoucí řešení mezinárodních sporů (včetně těch teritoriálních) válkou. To je 95 let. Ne, že by ho všichni vždycky úplně dodržovali, ale taky to nebylo jenom symbolické plácnutí do vody, byl to důsledek masakrů první světové, které otřásly Evropou.

   Regrese před tuto dobu je taky celkem nežádoucí.

   1. Neřekl bych, že primární cíl je rozšíření území. Spíš jde o (asi nešťastné) řešení situace, kdy vám štěkající vořech pobíhá kolem nohou a očividně číhá, kdy vás rafnout do kotníku, zatímco jeho páneček s kvérem ho zpoza buku podporuje.

    1. „Neřekl bych, že primární cíl je rozšíření území.“

     Nicméně je to největší cíl, který můžeme identifikovat aspoň s nějakou mírou jistoty, a ne věštěním z letu ptáků nebo výroků jednotlivců. To je podstatné.

     1. A co denacifikace a obrana národnostní menšiny? To pro Vás není dost dobrý důvod? A ta denacifikace, pokud lze usoudit z počtu denacifikovaných Ukrajinců, opravdu probíhá.

      1. Bedrich77: ne, že byste se mě ptal, ale pro mě to určitě „dost dobrý důvod“ není. Se stejnou rétorikou sem svého času přijel jistý knírkatý rakušák s tanky zachraňovat utlačované „krajany“ a ne, nezdálo se mi to jako „dost dobrý důvod“ tehdy a tak mi to logicky nepřijde ani dnes. MK bude mít třeba jiný názor.

       1. Ještě mi prosím sdělte, kolik let naše armáda v Sudetech vraždila, než se Němci nasrali a šli to řešit. Děkuji.

        1. To je vidět, že tu historii sudetské krize moc neznáte.

         Německo tehdy vyfabrikovalo, jak pro vlastní, tak pro mezinárodní spotřebu, úžasné množství zaručeně pravých zpráv o tom, jak barbarští Češi systematicky terorizují ubohé Skopčáky, jejichž jedinou nadějí pro přežití je „Heim ins Reich“.

         1. Snažíme se bavit o skutečnostech nebo kdo a jak vedl propagandu?

          1. Propagandu, protože nějaké masové vraždění Rusů v Doněcku je taky propaganda. Ten konflikt byl před únorem 2022 zamrzlý a měl pár desítek obětí ročně.

           Srovnejte třeba stav města Doněcka, viditelný při jakékoliv prohlídce dronem, s takovým Bachmutem po boji. TAK vypadají skutečné následky systematického ostřelování města těžkou technikou.

          2. @Bedrich77
           20 let https://www.novinky.cz/clanek/kultura-sudetsky-tulak-naciste-cynicky-zneuzili-kadansky-masakr-z-roku-1919-40275337
           Anebo https://legacy.blisty.cz/art/31427.html
           No prostě MasarykovskoBenešovské provokace, útlak, šikana německých státních zaměstnanců, střelba do demonsteantů, atd., atp.
           Odbenešení bylo oprávněné úplně stejnějako denacifikafe! ;-)

        2. A oni Sudeťaci založili separatistickou republiku?

        3. Bedrich77: jistě dlouhá léta, jinak by tam Hitler přece nemusel. Stále nechápete, že role LLR a DLR je zhruba na úrovni sudeťáků – s pomocí těch správných kádrů vysírat a fňukat, jak jsou na ně domácí zlí. Že to někdo u nás, kde jsme to zažili žere Putinovi, kterému na vlastních lidech nezáleží ani doma, natož pak v nějaké cizí zemi, to je docela úsměvné.

         Rusák prostě chce Ukrajinu zase pod sebou a potřeboval k tomu záminku. Proto neválčí, ale speciálně operuje. Věřit tomu, že „musel“ jít „ochraňovat“ nějakou „národnostní menšinu“, tomu může věřit buď blbec nebo obdivovatel Putina, podobně jako jen těžko někdo normální mimo propagandou vymyté Němce věřil Hitlerovi, že ČSR nešel zabrat kvůli zbrojnímu průmyslu, ale protože ho trápila otázka sudeťáků (facepalm).

      2. Ne, já těm Rusům ty jejich řeči tak doslova nežeru. Iredentismus je zatraceně slabý důvod k rozpoutání tak ničivé války, jejíž oběti se budou počítat nejmíň na statisíce a která zničí celá města. A byl to špatný důvod už i na začátku druhé světové.

       Osobně si myslím, že v Kremlu přecenili svoje schopnosti a věřili v to, že shrábnou celou zemi (nebo její podstatnou část vč. hlavního města) během pár dní a s relativně malými ztrátami. Rozhodně neplánovali mnohaletou válku s téměř nehybnými frontami, to totiž neplánoval víceméně nikdy nikdo, dokonce ani iniciátoři první světové ne.

       1. Že situaci dobře neodhadli, o tom není sporu. Také podcenili ochotu zemí NATO vyzbrojovat Ukrajinu i za cenu likvidace své bojeschopnosti.

        1. “ likvidace své bojeschopnosti.“

         To záleží na časové perspektivě, kterou na jev nahlížíte. Krátkodobě ve skladech něco samozřejmě ubyde, ale ve středním časovém horizontu se silně nakopl dříve skomírající zbrojní průmysl. Řekl bych, že země NATO budou v roce 2030 podstatně vyzbrojenější, než kdyby ta válka nebyla.

         1. Nemyslím si. Naopak, „Zelená taxonomie“ + ESG žádné nakopnutí nepřipustí. Pro průmysl a chemický průmysl je stále těžší dostat se k úvěrům, nebo se vejít do nařízení a směrnic Green Dealu. O výjimkách pro zbrojaře se ani po roce a půl válčení nezačalo byť jen uvažovat. Zelené fanatiky žádná válka ve které se aktivně zapojujeme nepřesvědčí o tom, že zbraně nejsou fuj.

          1. Ne všechno je lokalizováno v Evropě. Obrovskou produkci zbraní má třeba Jižní Korea.

          2. Možná proto se Putin kamarádí s Kimem a doufá, že mu to tam třeba ohlídá.

          3. NK a SK se sice sveřepě hlídají navzájem, ale není v realistických možnostech ani jedné té země nějakým způsobem omezit vojenskou produkci v té druhé.

           NK má celkem velké zásoby artilerie (zbraní i munice). Otázka je, kolik je ochotna dodat/prodat. Jejich hlavním trumfem v případě vnitrokorejské války je právě ta artilerie, která by dokázala vymazat Soul z povrchu planety. Nemůžou se moc oslabit.

          4. Marian Kechlibar
           2.10.2023 v 13:34

           na druhé straně mají zoufalej nedostatek asi tak všech surovin, včetně energií, a taky modernějších zbraní, takže rozhodně mají co si vyměňovat

          5. Takže finance EU nakopnou americký a korejský zbrojařský průmysl…

          6. Tak to končí, když se velké národy typu Německa chytnou zelenorudého náboženství a začnou evangelizovat všechny okolo.

          7. dante003
           2.10.2023 v 12:44

           čajna strčí do kapsy všecky, a že eště má u rusáků furt co za zbrojní technologie cucat

           no a zatímco dřív se všici různejm ručníkářům smáli, dneska se i obchodní výměna ve zbraních mezi Íránem a dalšíma zeměma BRICS znásobuje každej rok, očividně si tam za sankcema peršani zvládli uplést z hoven takový biče, že teď každej čumí, ostatně vo tom je i vedlejší mrcasův článek :D

           no a sankce pomalu končí, páč si vzájemně posilujou obchodní trasy takovým tempem, že co se nekde v Asii na jedné straně vnoří dovnitř, už nikdo nebude tušit, kde a jak se vynoří (a obráceně)

        2. Likvidace bojeschopnosti? To co bylo posláno na Ukrajinu, nesnižuje bojeschopnost vůbec nijak. Technika, která se stejně musí obnovovat.

      3. A proč by Rusovi vadili náckové na UKrajině? Nic mu neudělali. A nějaká ochrana ruského obyvatelstva na UA? haha, na lidi v Rusku sere pes a Putin dvakrát a ještě je zahrabe. Průhledná záminka ke skutečnému důvodu a ten popsal Marian.

       1. Vůdcům na národech záleží. Proto tam Putin vtrhnul aby ochránil Rusko. Nepřítel který se spojí se státem vedle vás a ten stát přestane vás respektovat je jak vzteklé zvíře. Proto fašista v Kyjevě musí být utracen. Ukrajina chce trpět protože to je jejich tradice. Ukrajina přímo křičí aby byla podvedena a dokopána….

      4. Bedrich77: Denacifikace a nějací poloviční rusáci (s vyjimkou využití jako pracovní síly) na Ukrajině jsou Rusku úplně ukradený. Jde jim pouze o území a zdroje z toho území. To co píšete jsou proruský kecy pro uchlácholení.

    2. Primární cíl je rozšíření území, které má Rusko pod kontrolou. Jednu dobu se seriózně diskutovala možnost, že by se Rusko časem stalo členem NATO. Takže vznikl program partnerství pro mír a Rusko bylo partnerem. Jenomže v rámci tohoto portnerství Rusko tlačilo na USA, ve snaze zreformovat NATO z multilaterálního uskupení, kde jsou si všichni rovni, na bilaterální uskupení, kde ve vedení NATO jsou USA a Rusko a všechny ostatní menší země měly skákat tak, jak tyto dvě velmoci písknou. Rusko narazilo na odpor nejen menších členů, ale hlavěn s tíim nesouhlasdily ani USA. A to byl konec partnerství pro mír.

     Takže pohádky o tom, jak se rusko stašně bojí NATO a přibližování ke svým hranicím jsou báchorky vycuycané z prstu a přiživované Moskvou. Reálným zájmem je imperiální expanze v duchu 18/19 století. Rusové dlouhodobě touží po dvou věcech – aby bylo co největší a aby se ho všichni báli.
     NATO hlavně vadí tím, že tam kde už je nalezlé je NATO, tak se již expandovat nedá a navíc členové NATO se Ruska zjevně příliš nebojí a to je mrzuté.

     1. O tom, že jsou to báchorky (roztahování NATO), se lze přesvědčit letmým pohledem na mapu.

      1. Báchorka není (reálné) rozšiřování NATO, ale údajný strach Rusů z invaze téhož NATO na své území. Takový záměr byl nerealistický, do nové Barbarossy v Evropě ani v Americe nikoho nepřesvědčíte, navíc by se logistika spojená se snahou vrhnout několik milionů vojáků na cizí teritorium nedala utajit. (Stejně jako Rusové neutajili koncentraci svých sil na ukrajinských hranicích, i když byla řádově menší a také na ten úkol nestačila.)

       Tak jako tak, Rusové teď vyprázdnili řadu svých základen na hranicích s Finskem a Estonskem, což naznačuje, že skutečné invaze z tohoto směru se nebojí.

       1. Co máte furt s těmi vojáky? Na té základně kousek za hranicemi můžou být i onačejší věci, pomocí kterých lze tak pěkně držet Rusy za koule (nebo za Moskvu, třeba).

        1. Fyzická blízkost funguje oběma směry, základna položená těsně k hranici protivníka může být zničena téměř okamžitým úderem protistrany. Osobně by mě zneklidňovala spíš infrastruktura, na kterou snadno nedosáhnu.

         1. Svoji roli zde hraje zejména omezený čas na reakci.

          1. Vzhledem k tomu, kolik má Rusko atomových hlavic (řádově tisíce) , by i použití zlomku z nich při odvetném úderu způsobilo na západě nepřijatelnou a nemyslitelnou apokalypsu. Představa, že rozkaz k té odvetě může vyjít pouze z jednoho bodu, který stačí vyřadit, je mimo realitu. Každý, kdo pošle atom, musí nevyhnutelně počítat s protiúderem. tomu se říká rovnováha strachu.

       2. A hlavně, proč by to někdo dělal?

       3. NATO/USA/VB vedou války každou chvíli po celém světě. NATO/USA/VB právě vedou válku s Ruskem na Ukrajině. Závěr – Rusko se nemá samozřejmě čeho bát – ti přijde logický? A pokud se bojí tak si vymyslíme nerealistický scénář a vysmějeme se mu (miliony vojáků vtrhnou do Ruska). Na vlastní oči jsi viděl, že to USA udělaly hybridně přes zemi, která není v NATO.
        Všechny velmoci vedou konflikty (skutečné, hybridní, ekonomické, obchodní,…) a chtějí rozšiřovat a upevňovat svoji moc ve svém okolí i po světě a zvyšovat svoje vlastní bohatství.
        Myslím, že řada lidí tu provádí úspěšně autocenzuru s premisami jak z devadesátkových amerických akčních filmů ve stylu, že západ je ultimátní dobro, nikomu neubližuje a když ano tak je přeci vždy v právu.
        Sám si odpověz, jestli se v autě poutáš a zda bys jako hlava velmoci nechal dojít svého nepřítele až na svoji hranici. USA si na Ukrajině zaplatily revoluci, ale když si na Ukrajinu vyšlápne Rusko tak všichni brečej jak je to ošklivé.
        Tak si aspoň tady nelžeme do kapsy, že jsme chudáčci, kteří se jen brání před ošklivoučkým Ruskem.

        1. „A pokud se bojí tak si vymyslíme nerealistický scénář a vysmějeme se mu (miliony vojáků vtrhnou do Ruska).“

         No fajn, takže se shodneme, že konvenční invaze do Ruska je nerealistický scénář. Výborně.

         Potíž je v tom, že na hrozby slabšího charakteru (různé hybridní intriky apod.), nikoliv vysloveně existenční, je válka extrémně tvrdou odpovědí.

         Začít válku těchto rozměrů kvůli běžným mocenským třenicím je něco, jako když svého souseda provrtáte z Glocka. Měl byste k tomu mít zatraceně dobrý důvod, a ne jenom to, že kveruloval, pomlouval, často volal policajty a nezdravil.

         1. No jo, ale ta válka začala velmi mírně, vlastně jako kárná výprava. Ale protože to Západ nepochopil, máme teď, to co tu máme: existenční záležitost z jedné strany a prestižní, velmocenskou z té druhé. Koho to asi přestane bavit dřív?

          1. „No jo, ale ta válka začala velmi mírně, vlastně jako kárná výprava.“

           Kárná výprava je válka jako každá jiná. Rozhodně v ní není obsažena žádná záruka, že s vámi bude vítěz případně jednat lépe nebo vstřícněji, než po jakékoliv jiné formě konfliktu. Poměrně běžnou koncovkou kárných výprav v historii byly anexe nebo nastolení loutkových režimů, což jsou dva výsledky, které jsou pro druhou stranu silnou motivací se bránit všemi prostředky.

          2. A já mám zase dojem, že to západ pochopil velice dobře a za pár peněz si rozšíří vliv.

        2. Ta revoluce skončila vypsáním a realizováním svobodných voleb. A nic nevím o tom, že by se USA na Ukrajinu cpaly násilím (na rozdíl od Ruska).
         Když tedy konvenční přepadení Ruska nepřipadá v úvahu, tak co vlastně rusku hrozí? Jaderný konflikt by byl zničující pro všechny a všichni to vědí.
         Analogie s pásáním v autě je mimořádně uhozená, anžto jaxi nikomu jinému neubližuješ. Zato se místo toho tady projevuje velmocenská mentalita, že sousedé velmoci nemají právo rozhodnout se, s kým mají být ve spolku, že velmoc má jakási nadpráva ve formě povinné poslušnosti ze strany zemí, které mají tu smůlu, že s ní sousedí. A když tu mentalitu projevuje občan státu, který už párkrát obětí velmocenské politiky byl, je takovýto masochismus na pováženou.

     2. Myslím si, že jeden z faktorů byl Mykolajiv / Oděsa. V těchto městech se nacházejí významná přístavní zařízení, která za SSSR sloužila k produkci velkých lodí pro sovětské námořnictvo.

      Samostatné Rusko je relativně slabé v námořní síle, bez specializovaných fabrik a pracovní síly by to tak i zůstalo. (Resp. zůstane.) A bez maríny jste na mezinárodním poli nedůležitý hráč.

      1. No, význam maríny dnes snad tkví v dovozu letadel na dolet od neposlušných zemí, jinak proti zemi s výzbrojí na současné úrovni bych s použitím námořnictva dost váhal, tedy pokud by cílem nebylo zvýšit železitost oceánů.

       1. Naprostá většina světového obchodu jde přes oceány a jakýkoliv stát, který chce být velmocí, musí mít kapacitu k ochraně důležitých obchodních cest před různými protivníky.

        Přičemž těmi protivníky většinou nejsou jiné velmoci, ale spíš menší hráči (od různých neposlušných států až po piráty s malým p).

        To bez blue water navy neuděláte.

        1. Řekl bych, že řešení předvedli Rusové při pacifikaci Somálských pirátů a nepotřebovali k tomu být námořní velmocí.

         1. Ta střelba po Ahmedově kocábce u Mogadiša je ale úplně poslední prvek v dlouhém řetězci daleko banálnějších a míň spektakulárních úkolů, které celou flotilu udržují v chodu.

          Plánovaný servis, průběžné zásobování, řešení obtížných poruch kdesi uprostřed oceánu, průběžná výměna kádrů včetně kvalifikovaných důstojníků, kterých je vždycky málo, cvičení v různých podmínkách, průmyslový řetězec pro produkci náhradních dílů…

          Toto všechno musíte zajistit sám, nebo ve spolupráci se svými kamarády. Pokud máte za kamarády nějakou anglosaskou mocnost, patrně se můžete v problémové situaci obrátit na ně, protože oni s tím mají stovky let kontinuální praxe. Pokud ne, tak opravdu kompletně toto celé břemeno leží na vás.

          Viz smrt námořníků v potopené ponorce Kursk. V daný moment prostě Rusové neměli vybavení k tomu, vytáhnout je živé. Norové nabízeli svoje, ale to zas bylo riskantní z hlediska toho, že vám cizí stát hmatá na jadernou ponorku.

          1. tak na provoz námořnictva zrovna nepotřebuješ nikoho tahat z ponorky, se prostě počítá, že se to zas tak moc neděje, a dyž stane, tak holt riziko námořníka

           projíždět se po světě nemají problém, viz kdejaký ty cvičení kolem Indie, návštěvy Venezuely apod.

          2. No tak zrovna povědomí, že v případě průseru se vaši nadřízení nebudou nijak zvlášť snažit o záchranu vás a vaší posádky, asi poněkud ovlivní kvalitu lidí hlásících se do námořnictva … ? Je rozdíl mezi rizikem ve smyslu „tomu se nedá úplně zabránit“ a rizikem ve smyslu „zde by se dalo něco dělat, ale muselo by se nejdřív chtít“.

           Srovnejte s tím, jak úzkostlivě se Izraelci snaží o záchranu každého svého člověka z průseru. Vědí, že se jim to vrátí na morálce, loajalitě a kvalitě ozbrojených sil.

          3. Marian Kechlibar
           2.10.2023 v 21:48

           židáků je taky málo a nemůžou si dovolit vo ně přijít, žejo :D

           jakýkoli operace takle hluboko na dně moře sou v zásadě vabank tak či tak, čili je pochopitelný, že holt sou v námořnictvu, kde věčně nejsou prachy, trochu jiný priority, než mrhat nesmysl na todle, kde je stejně šance na záchranu apriori docela malá, a to se eště podívé na mapu, v kolika mořích ruský námořnictvo operuje, a to by potřebovali takovej aparát prakticky aspoň každejch 1000 km (spíš míň)

          4. No tak hlavně v židovské kultuře se věnuje značná pozornost jednotlivci, princip „pikuach nefeš“ (můžeš porušit valnou většinu božích přikázání, abys zachránil život) je ve výkladu Tóry úplně všude.

           Pak samozřejmě sklízejí výhody i v té armádě, mají hodně zkušených a kvalifikovaných vojáků, kteří jsou ochotni více riskovat, když vědí, že je v případě průseru budou jejich kolegové zachraňovat.

           V Rusku jsou přece jen ty armádní principy skoro přesně naopak. Nas mnógo a zachraňovat nebudeme ani Stalinova syna.

          5. Ruský armádní principy jsou velmi dobře známý…

           https://dodiri.cz/2023/09/28/dedovscina-vlada-mazaku-🇷🇺/

      2. relativní je tady asi to operativní slovo, výprodej v ranejch devadesátkách se týkal mj. právě i likvidace loděnic, ty ovšem stále modernizujou a rozšiřujou výrobu a s ohledem na to, jak nestíhají, tak nakupujou lodě i bárky (hlavně teda civilní, samozřejmě) všude možně (u rejžáků, žaponců, korejců)

       samozřejmě, že převzít relativně vybavenou velkou loděnicu je rychlejší, ale furt tlačit, že bez toho by nepostavili žádnou bárku, je taky trochu chucpe

     3. neoconi jasně ustanovili doktrínu zlikvidovat bývalej svaz tak, aby už nikdy nemohlo nic z něj být pro UŠAndy hrozbou

      jakmile začal v ranejch devadesátkách divokej „výprodej“, zvanej „transformace“, situace byla taková, že drtivá většina podniků padla a zároveň i z bývalejch satelitů (naše firmy by mohly vyprávět) byl jasnej zákaz tam vyvážet, „trh“ byl otevřenej jenom pro ty správný (=zápaďácký) firmy, akorát že drtivá většina obyvatelstva si to nemohla dovolit, miliony lidí pomalu neměly ani na suchej chleba a pár desítek, možná stovek tisíc tam skutečně zemřelo hladem, natož pro zápaďácký korporátní značky

      židáci i CIA si mnuli ruce, jak se dílo daří, nahrabali si hromady surovin, těžebních práv, pozemků, technologií, eště zvládli nabouchat za pár let ohromný dluhy (větší, než stála celá druhá světová), samozřejmě rádi poskytli úvěry za dobrý úroky…

      akorát že nástupem Putina se to celý začlo hroutit, drtivá většina lidí pochopila, že slavnej západ je nemá za rovnocenný partnery, ale za votroky, co na ně budou makat a chcípat u toho (ostatně, prohráli „válku“), stejně, jak všecky ostatní bývalý kolonie (africký, Indie atd.), takže se obyvateltvo zatvrdilo, proběhly velký konsolidace a od té doby RF vyštípala většinu západních (i polostádních) korporátů, splatila hromady dluhů (včetně všech eště z doby Svazu) a vytvořila opět velký měnový i zlatý rezervy (který Svaz měl a který se během asi jenom dvou let divokejch rozkrádaček vypařily)

      vláda i prezidenti RF opakovaně varovali západ, že jejich plán se nepovedl, žádná votrocká kolonie ani výprodej surovin zadarmo se konat nebude a ať se přestanou srát na jejich zápraží, naopak, že mají svoje zájmy a ty si prostě prosadí stůj co stůj…většina západních šašků si furt cintala pentli a když se to skutečně stalo, tak furt si jedou svoje dvojo, trojo, čtverometrový žvásty i přes to, jakejma strašnejma prostředkama ukravínu futrujou (už to pravděpodobně stálo víc, jak druhá světová) a ta i tak dostává na budku…

      todle skutečně pro RF je otázka další existence, takže prostě neustoupí a i kdyby měli jít ukravínce umlátit čepicema, tak to udělají*
      _________
      *jako že převaha BRICSu, kterej RF rád podpoří, je i ve zbrojní výrobě naprosto drtivá, i když si to kdejakej ksindl odmítá přiznat a má furt nejaký fantastický přectavy z konce 80. let…tpč neska jenom indičtí s čínskejma rejžákama mají už větší zbrojní výrobu, než slavní UŠAndi na vrcholu studené války, a když k tomu připočtem i ty ostatní země, tak můžou celý NAŤÁci jít akorát zhasnout :o) takže neco takovýho nebude vůbec potřeba, ekonomika je mnohem zdravější, než evropská a amerikánská

      1. Ukrajina je samostatný stát, nikoliv ruské zápraží, jak si někteří rusofilní alternativci představují. Prázdné marxistické žvásty o koloniích, o tom, jak je prý Ukrajina pro Rusko součástí existence, je debilita sama, protože ani členství Ukrajiny v NATO nebrání pochopitelně Rusku v tom, aby si SVOJE území uspořádali, ak chtěí oni, včetně majetkových vztahů. silný A nepřemožitelný BRICS, to je jen další útěšná dezolátská představa :-).

   2. Přesně o tomto, o Pandořině skříňce územního revizionismu a anexí, kde na to jakou cenu Putin zaplatí za anexi Ukrajiny napjatě čekají Erdogan a Xi, jsem tu marně psal dva roky. Teď se vynořil další takový šmejdík, Alijev, který chce společně s Erdoganem odtrhnout a anektovat kus mezinárodně uznaného území Arménie, zcela ji odříznout od hlavní obchodní tepny s Íránem, a tím zlikvidovat.

    Pikantní na tom je to pokrytectví, že nejprve napadl a dobyl Karabach -historicky arménské území, formálně přiklepnuté Azerbajdžánu Moskvou- pod záminkou, že obnovuje mezinárodně uznané hranice Azerbajdžánu… Ale v další fázi chce naopak revidovat mezinárodně uznané hranice Arménie s tím, že Moskva špatně formálně přiklepla Arménii území, které by správně mělo být Azerské. Zmrdeček.

    Nedivil bych se, kdyby tohle celé spískal Erdogan, aby si v malém vyzkoušel na lakmusovém papírku, zda mu projdou jeho dobyvačné záměry na Řecku a Sýrii stejně, jako Putinovi ty na Ukrajině.

    Každého revizionistu-nájezdníka-anexátora je nutné zaříznout hned v počátku, jinak strhne lavinu a nebude to brát konce. Ale to nikdy nepochopí ti, kterým anexe, iridentismus a revizionismus imponují z ideologických důvodů.

    1. Kdo zařízne Erdogana?

     A s tím Karabachem je to taky podstatně složitější, při všech sympatiích ke křesťanským Arménům, obyvatelstvo se tam několikrát vyměnilo, v devadesátých letech tam proběhly etnické čistky oběma směry v řádech statisíců lidí…

     1. Bohužel nikdo, Kurdy jsem po syrský občanský válce zařízli. A kurdské území v Sýrii mu pravděpodobně zůstane.

     2. dědek to popsal dobře – Arméni dělali dlouho problémy a překážky vzájemnýmu obchodu, ze kterýho by kurva dobře profitovali všichni (zisk z tranzitu každé tuny zboží v přepočtu pár desítek dolarů=do budoucna stovky milionů babek do národních ekonomik, který nejsou kdovíjak úchvatně bohatý), a když začli koketovat s UŠAndama a jejich tzv. vojenskou vochranou, tak RF nechala je se v tom vykoupat – Ázerbajdžánci udělali blitzkrieg takovej, že než UŠAndi vůbec zjistili, co se děje, bylo za tři dni rozhodnutý, Arménci si to všecko vyžrali a pár desítek dalších zemí vidí, jak vypadá „vochrana vod NATO“ v praxi, přičemž RF má ruce čistý – Arménci se sami rozhodli vlézt do prdele západu, a takle dopadli, dobře jim tak, esli tak nechcete příště dopadnout taky, tak si dejte bacha :o)

      vono co se divit, v rozporu s tím, jak si tady zápaďácká úderka vedená ixfama, smetákama a dalšíma vypatlatenejma kreténama žvaní za hovna, tak situace amerikánské armády je naprosto zoufalá, lidem v armádě chodí místo vejplat almužny (esli vůbec), bydlí v chatrčích, ale nájmy za ně musí armádě platit furt (i když nedostanou veyplatu, a sou podle zákona povinni sloužit i zadarmo!!!), takže jak jim končí kontrakty, zdrhají odtama po desítkách tisíc a nabrat další se nedaří ani mezi chudejma hispáncema, co nemají moc žádnou perspektivu – i chudoba je lepší, než upadnout do dlužního otroctví armádě vole :D

      takže bidet to dovedl do takové prdele, že amerikánská armáda je xmíchu, v Afghánistánu skončili jak úplní tragédi, když je vyhnali hadráci, doma se jim to rozpadá před vočima a teď dostal bidet po stále horších a horších tahanicích zase pár měsíců času financování federálu na dluh výslovně s tím, že do ukravínců už NESMÍ nafutrovat ani vindru…bodejť by taky najednou nezačli i všici vostatní v ojvropě vobracet, dyž kromě pár set tisíc vyřazenejch, pár propálenejch miliard a narvanejch kapes ukravínskejch oligarchů a mafyjánů je po všem hovno, žádná porážka RF se nekoná, zpátky nedostali ani půl procenta území a tak holt žádnej výprodej těch nejlepších území na východě nebude :o)

      takže začínají vobracet pozornost k rozpoutání války v Africe, kde se jim pod rukama dějou převraty a drancování tamních surovin začíná kurva váznout…

      1. K té Arménii: smlouva s Ruskem se výslovně týká mezinárodně uznaného území Arménie, přičemž bývalou republiku Arcah neuznala ani Arménie samotná.

       1. no jo, ale policajta víceméně chca-nechca dělali, když se tam občas přestříleli, tak tam pak vlítli a udělali tytyty a byl zas chvílu klid

        pak se Arméni začli cpát do řitě NATO, a k jejich štěstí dostali jenom tak lehce přes pazouru (přičemž situaca se definitivně vyřešila), páč amerikánci jsou jenom skořápka toho, co dřív a nestihli říct ani b a bylo po všem

        taky mohli ovšem Arménci dopadnout jak ukravína, kdyby je začli UŠAndi futrovat zbraněma, že :D

  4. Technická: Chamberlain nebyl žádný fanatický „chcimír“ ani ústupkář. On jen věděl, že britské ozbrojené síly jsou v totálním vyčerpání a rozkladu, bez munice a bez adekvátních počtů moderní techniky, a za každou cenu se snažil koupit si čas na vlastní vyzbrojení tím, že hodí přes palubu všechny ostatní.

   Takticky vzato měl pravdu, viz jakmile se Podivná válka změnila v horkou válku a nebýt evakuace od Dunkirku, skončilo by to totální porážkou britských OS.

   1. Mno, to zase nebylo tak jednoznačné. Němci nerušenou anexí českých zemí také významně posílili, naše vybavení i průmysl se jim zatraceně hodily pro další zbrojení. Tzn. ten ušetřený rok sice Británii pomohl, ale zároveň pak čelila silnějšímu protivníkovi než na podzim 1938.

    1. Na zemi ano, ve vzduchu ne. RAF byla v roce 1938 beznadějně zastaralá, spoléhala na dvojplošníky a slepé uličky jako Defian, a Hurricanů bylo málo. Od Mnichovské zrady do Bitvy o Británii dokázali rozjet výrobu Spitfirů, naškálovat výrobu Merlinů, vyšperkovat radarovou síť… A přežili to o fous.

     1. Ano, britský letecký průmysl ten rok navíc velmi dobře využil.

     2. Obno vcelku i na moři a na zemi. Plně motorizovali armádu, zavedli Bren, navyšovali stavy a kvalitu tanků… Akorát to holt nezařídíš přes noc.
      u pozemní armády šlo o to, že Británie historicky nikdy nedržela silnou pozemní armádu. V podstatě ji nikdy nepotřebovali, měli loďstvo. Jedinou výjimkou je první světová válka, kdy dali dohromady asi sto divizí. Za druhý asi 65.

    2. MK: to ale musel Chamberlain vědět a přesto to dopadlo, jak to dopadlo. Těch faktorů tam bylo víc (např. země byla mnohem přívětivěji nakloněná jít do války po jejím vypuknutí, když už to „stejně jinak nešlo“), nicméně coby náš spojenec měl Londýn jistě docela dobrou představu o tom, co tady obratem Hitler získá. Těžko předpokládat, že to v úvahu nevzali. Přesto vyhrál požadavek na čas.

     1. technická, Mnichovem toho moc nezískal, akorát opevnění, které mu bylo k hovnu. Jinak ani pušku, kromě toho, co ukradli ordneři. Zbrojní průmysl a vybaveí čs. armády získal až okupací o půl roku později, což bylo ale porušení Mnichovské dohody a právě toto porušení vedlo k tomu, že VB a F poskytly územní záruky Polsku.

      1. shane: jsem to vzal trochu zkratkou, ale bez Mnichova by nebyla ani okupace a naopak Mnichov k ní dal možnost (tohle muselo být účastníkům zřejmé, kam to zhruba povede, o čemž svědčí i to, co všechno udělali – pokud si mysleli, že válka nebude, tak proč to zbrojení, že).

       1. To není zkratka, to je generálství po bitvě. V září 1938 nebyl vcelku důvod předpokládat, že si Hitler Mnichovskou dohodou za pouhých půl roku bezostyšně vytře zadek.

        1. (Obsazení zbytku ČSR bylo totiž zcela bezprecedentní, bbez jakéhokoliv ospravedlnění a odůvodnění. Jakous takous pofidérní legitimizaci tomu dal Háchův podpis a vytvoření Protektorátu, ale ve skutečnosti to Ádovi nikdo nesežral. Záruky Polsku pak byly fakticky poukázka na válku a nakonec ji taky F a VB Německu vyhlásily, ačkoliv byly v dost nevýhodné pozici)

         1. Krátce poté sebrali Němci Litevcům Klajpedu, na to se dneska zapomíná, ale to byla agrese čistá jak víno.

          1. To tedy nebyla, historicky (tři čtvrtě tisíciletí) německé město Memel bylo vráceno do říše.

          2. S touhle nacionálně-imperiální mentalitou si fakt nemůžete stěžovat na Godwinův zákon, pane kolego.

          3. Kam patřil Memel před rokem 1919? 1819? 1719? 1619?
           Kde byla tehdy Litva?

          4. A co na tom sejde? V roce 1938 Litva existovala a to město náleželo Litvě.

           Nebojte, já vám zcela přesně rozumím, pro vás prostě změna hranic násilím nebo hrozbou násilí kvůli nějakým historickým či národnostním důvodům je naprosto fajn, proto teď taky nemáte problém s Putinem, který se snaží o totéž.

           Jenom vám říkám, že toto je nacionálně-imperiální mentalita, která proměnila různé kusy tohoto kontinentu v popel, že zrovna teď převrací v popel nějaké části Ukrajiny, a že chválabohu je vás, co jste v tomhletom uvažování zaseklí, relativně málo.

           Většina západního světa už mezitím pochytila, že ten posun hraničních kamenů nestojí za neustálé vraždění vlastních synů v cyklu útok-odplata-útok-odplata.

          5. Marian Kechlibar
           2.10.2023 v 18:04

           chceli do říše, mezi další dojčlandy, nebo úporně bojovali proti agresorovi?

          6. Nic mezi těmi dvěma možnostmi neexistuje?

          7. To říkáte správně, většina ZÁPADNÍHO světa. Je
           Ukrajina Západ?

          8. Západní ve smyslu respektu k dohodnutým hranicím? Jenom se ujišťuju, protože o tom se bavíme, ne o klasifikaci kultur apod.

           Můžete Ukrajincům vyčítat leccos, ale žádná z jejich vlád nepřišla s tím, že bude posouvat hraniční kameny na cizí území. Jejich zájmem bylo zůstat ve svých hranicích z roku 1991, které svého času dokonce osobně podpisem potvrdil sám Putin.

           Veškeré posuny tamních hranic od rozpadu Sovětského svazu uskutečnili zelení mužíci ve prospěch Ruska.

          9. Neříká jistá ideologie, že hranice jsou jen čáry na mapě?

          10. @JH
           „Hranice nie sú korzo, aby sa tu volakdo prechádzal!“ — Gustáv Husák

          11. No pasarán!

           Isidora Dolores Ibarruri Gomez.

          12. @JH
           Tož co s tím Královcem touto logikou?

          13. Východní Prusko je mrtvé, vysídlené, vylidněné, nejsou lidi, kteří by ho osídlili a obnovili.

        2. Tja, versailleskou dohodou si vytřel zadek pár let předem. Remilitarizace Porýní byla docela spektakulární akce.

         Přesný časový rámec samozřejmě nikdo odhadnout nemohl, ale že tenhle režim je ochoten porušovat i smlouvy uzavřené s jinými mocnostmi, když se mu to hodí, to zas taková novinka nebyla.

         1. U Versailleské dohody celkem oprávněně argumentoval, že byla vůči Německu nespravedlivá a ponižující a její vypovězení narovnává podmínky a ruší omezení, které jiné suverénní státy nemají.

          1. Nicméně i tak to byla naprosto jednostranná akce, tam neproběhla ani žádná snaha o to, přikrýt to celé nějakou konferencí s ostatními mocnostmi, byť třeba pod nátlakem.

          2. Taky měla 18 staženou prdel, při prvním pohybu stálé (nemobilizované) francouzské armády směrem na východ se měl Reichswehr stáhnout…

        3. shane: to není pobitvěgenerálování, ale spíš pozorování toho, co kdo a kdy udělal. A nemyslím si, že po té, co Hitler jasně ukázal, že se může na mezinárodní dohody vybodnout ho někdo bral jako solidního partnera.

         Současně zbrojení bylo po Mnichovu mnohem aktivnější než před ním, proč asi? Podle mě Londýn nebyl blbej, viděl, kam to spěje a začal dohánět, co dříve zanedbal.

      2. Já měl za to, že MD nás připravila o některé zbrojní výroby – okolí Plzně nebo Strakonic, nicméně netuším kudy přesně linie vedla ve vztahu ke zbrojovkám a skladům vedla. Žiji v bludu?

      3. na opevnění došlo mj. k ověření, že přímej frontální útok ani bombardování by k jeho vyřazení nemělo nejmenší šanci, dál potom k vyladění zbrusu nové technologie (kumulativní nálože) a následně k vytvoření plánu útoku na Eben Emael (byť ten byl technologicky postatně nůř navrženej, než naše opevnění), což umožnilo provést velice rychlej obchvat Mažinotovy linie přes Belgii a velice rychlý zabrání celýho západu ojvropy až po oceán

     2. Myslím si, že tam pořád ještě doufali v to, že další velká válka nakonec nebude. Podle mě Chamberlain nelhal ani nemlžil, když celkem upřímně řekl:

      „How horrible, fantastic, incredible it is that we should be digging trenches and trying on gas-masks here because of a quarrel in a far away country between people of whom we know nothing.“

      První světová byla pro Británii existenční trauma, nedivím se tomu, že se chtěli vyhnout té další, byť ne za jakoukoliv cenu.

      1. MK: to si úplně nemyslím, jak jsem psal výš shaneovi, pokud by si skutečně myslel, že byla možnost, že válka nebude, nedávalo smysl horečné zbrojení. Upřímně to, co citujete, klidně myslet mohl, ale nic to nemění na faktu, že mu nejspíš bylo jasno, jaká bude realita a tomu Anglie přizpůsobila další kroky.

       1. Horečné zbrojení dává smysl coby odstrašující prvek. „Neserte se do nás, nebo…!“

       2. 1) nejlepší prevence války je silná armáda, aby si na tebe nepřítel netroufl.
        2) nikdo nepředpokládal, že Hitler tu válku vezme takhle hopem. Sami Němci předpokládali plné vyzbrojeni Branné moci až někdy v roce 1944. Okupace ČSR jim to zbrojení urychlila, ale zase ne tolik, jak se dnes tvrdí.
        3) to, že kalkuluješ s možností války ještě neznamená, že se nesnažíš ji za každou cenu odvrátit, což nás oklikou vrací k bodu 1)

        1. shane: to je jistě pravda, ale tady je podstatné časové hledisko. KDYBY se tím, co píšete, řídila Anglie celou dobu po WW1 a nesrala na to, tak to beru. Jenže tak to nebylo, Anglie měla (jak nakonec tady někde okolo řešíte myslím i Vy) armádu ve stavu velmi nedobrém. Horečné zbrojení nevyvolalo zbrojení Hitlerovo, ale až jeho požadavky na Československo.

         Takže ač Anglie určitě počítala jako s jednou z variant s tím, že válka nebude, zbrojení jasně ukázalo, že počítá s opakem. Hlavní varianta „válka nebude“ prostě Mnichovem skončila a stala se z toho nějaká podružná.

         Nakonec i to zbrojení na poslední chvíli byl důvod, proč do toho Hitler praštil dřív, protože si nemohl dovolit čekat, až bude mít „hotovo“ – to by neměl nikdy, protože náskok, který na konci třicátých let měl by do roku 1944 ztratil úplně.

        2. Tady se pořád Mnichov bere jako Adolfova velká výhra. Houbeles, on sám válku chtěl, chtěl malou vítěznou válku proti RČS bez intervence západních velmocí. Sudety mu Chamberlain doslova vnutil.

     3. čs. armáda a úřadx totiž po Mnichovu z odstoupených území odvezli všechno co šlo. Mnichov se týkal území, ne mobiliáře.

      1. Pevnosti musely být předány vybavené a nepoškozené.

       1. Nesmysl. co bylo možné odmontovat, se odvezlo. Nějaká podmínka zanechání výzbroje a výstroje neexistovala.

      2. @shane
       Těžké dělostřelectvo bylo prodáno (a nikdy nezaplaceno) v únoru 1939 3. říši. ;-)

     4. UK/Fr mohli v Mnichově vyjednat takové podmínky, aby Hitlerovi nespadla do klína již vyrobená technika, munice ani zbrojní výroba. Tím co s vyjednali se výborně střelili sami do své nohy. Ani bych se nedivil, kdyby tehdy a Uk/Fr ve své velmocenské nadřazenosti shlíželi na možnosti Československého průmyslu skrz prsty, tedy netuše jaký poklad tím Hitlerovi předávají.

   2. ono je otázkou, do jaké míry to koupení si času pro británii (ta čas využila) a pro francii (tra čas využila „po francouzsku“) bral realisticky i beneš, při všch výhradách k němu nelze neuznat, že to byl mimořádně inteligentní mozek.

   3. On byl Chamberlain na dobové poměry vcelku válečný jestřáb, začal masivně investovat do modernizace a přezbrojení ozbrojených sil a to už celkem dlouho před Mnichovem. Problém byl, že v roce 1920 Britové usoudili, že v nejbližších deseti letech nehrozí žádná válka většího rozsahu, tudíž je možno výdaje na zbrojení pro příštích deset let minimalizovat. Navíc to v následujících letech po vypršení desetileté lhůty ještě třikrát prodloužili, takže nějaké výdaje na obranu začaly růst až někdy okolo roku 1933. A tu třináctiletou ztrátu nedoženeš za rok.
    Mimochodem, jeden z těch co hlasovali pro minimalizaci výdajů na zbrojení byl i jistý Winston Churchill, MP.

   4. Tyhle úvahy, jak byl Chamberlain prozíravý, neberou v úvahu, že:
    – Reich zbrojil minimálně stejně intenzívně
    – obětovalo se cca 40 čs. divizí, které by v první fázi vázaly většinu Wehrmachu a mohly podstatnou částvázat i nadále, kdyby západ rychle zareagoval
    – předpokládaná okupace zbytku ČSR přinese Reichu další obrovské vyzbrojovací kapacity.

 7. Doporučená četba: James Burnham – The Managerial Revolution: What is Happening in the World
  https://archive.org/details/in.ernet.dli.2015.17923/page/n7/mode/2up
  https://www.amazon.de/-/en/James-Burnham/dp/0837156785

 8. Dobré postřehy ale je to válka na popud kdoví možná z poza louže ale hlava hydry je kdo ví kde. Aktuálně rusů proti rusům, potažmo slovanů euálu. Ale faktograficky v těch hrách byli slované i třeba cyrilem a metodějem co tu přinesli cože? Abecedu a „vzdělání „věrozvěsty *mečem a křížem kdy to pohanům prostě vše privatizovali, že ne? *Mač byla obdoba alegorie dnes snad definovaně derivátní války s nesčetnými obětmi, náboženská? Kdeže vy pytlíci, hamouni za tím byli co si čvachtají v útlaku na koho si vzpomenou.
  Ale můžete se utápět v přáních a dojmech, oběti znovu a zas, cyklicky zdebilizovaných v tanečcích dle kryplátorů. Šmidrsové bárnsů. :-)
  Kromě jiného můžete začít třeba v čase odkazu.
  46:00
  https://www.czechfreepress.info/uvadime-videa/martin-koller-zive-a-natvrdo.html

  1. Meč.. A písemnictví dávno slovan= měli v mnohem víc sofistikovanější formě významové run či hlaholice spřažené ve slovech v konech – zákon. A osvětlující souvislosti v činech i děních na rozdíl od příkazového pustého robotického „zbambulariátu uzurpátorů debilizovaných.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017