Přikryl, přikryl…

Featured Image

Tímto článkem se přeneseme do idylických dob, ve kterých se příslušníci městských policií zabývali ponejvíce všeobecnou kriminalitou a nezabíjeli lidi.

Připadá mi skoro symbolické, že představitelé městských policií obou největších českých měst sedí v base. Po pražském überstrážníkovi Kotroušovi, odsouzeném za korupci, spočine ve výkonu trestu také leiter brněnského městapa Přikryl.

Pan Přikryl je zajímavá figurka. Původně pracoval jako ředitel úřadovny Policie ČR v Brně, přičemž byl v roce 2002 ohodnocen titulem Velitel roku. Později se ukázalo, že se tak stalo na základě zfalšovaných statistik objasněnosti trestních činů. Přikryl to jako správný velitel hodil na své podřízené. Přikryl se i tak musel odebrat policajtovat do Hodonína, ale tam jej dostihl další skandál ještě z dob jeho působení v Brně. Svým podřízeným vyplácel odměny, které ocenění policisté následně „dobrovolně“ odevzdávali do speciálního fondu, ze kterého se hradilo „občerstvení“ pro vybrané policejní funkcionáře na poradách a „výjezdních zasedáních“. Přikryl nicméně potrestán nebyl, neb všichni sponzoři potvrdili, že do fondu na policajtské žranice přispívali dobrovolně. Policajta Přikryla s máslem na hlavě se ujal dobrodinec (nyní již naštěstí bývalý) primátor Brna Onderka (ČSSD), který nám před nějakou dobou dělal kázání o bezpodmínečné nutnosti dodržovat a vynucovat dopravní předpisy, který z něj udělal velitele strážníků. Onderka to odůvodnil tím, že Přikryl je zkušený manažer, který u policie odvedl mnoho dobré práce. Vystřídal tak leitera městapa Šimona, který byl v roce 2012 odsouzen za … wait for it… zahlazování přestupků. I poté, co byl Přikryl odsouzen, ztratil bezúhonnost a nemohl dělat strážníka, jej Onderka zaměstnával v městských organizacích.

Myslím že zdaleka nikoli vyčerpávající seznam průserů pana Přikryla přinesl Anofert zde.

Na každou svini se někde vaří voda. Kromě toho mám dojem, že se ta městapa ministerstvu vnitra trochu vymkla z rukou.

Zatím poslední Přikrylovo obvinění spočívalo v tom, že zahlazoval přestupky vlivných osob. Dělal to tak, že zavolal městapačku, která má přestupkovou agendu na starosti, a dal jí osobní údaje prominenta s tím, že má zanést do systému „vyřešeno domluvou“ a Přikrylovo služební číslo. Můj ty smutku. To je samozřejmě amatérismus.

Až se v base sejdou Kotrouš, Přikryl, Řehoř z Lázní Bohdanče a Mery z České Lípy, měli by si vyměnit zkušenosti s tím, jak se to vlastně dělá a co je to tamten whitelist. To na té fízlovské právní Sorbonně neučí, ale je to nadmíru praktická věc, je to seznam, kam se píše, pro koho platí jaký zákon. Whitelist je fíčura v software na zpracovávání přestupků, tedy v tom, do kterého se vkládají operativní hlášení jednotlivých městapáků, například o nesprávně parkujícím vozidle nebo záznamy z radarů, a ve kterém se generují oznámení přestupků pro správní orgán. V tomto software jsou integrovány výjimky pro lokální VIP, tedy pro registrační značky jejich aut. Veřejnost to nevidí a žádným úředním postupem na to nedosáhne, protože je to interní věc. Pak není proto třeba amatérsky zasahovat do spisové dokumentace, protože takové zásahy lze pak dohledat a mohou je zaznamenat třetí osoby, pracující pro nějaké jiné gangy. Zanesení na whitelist se hradí paušálně za pomoci spolehlivého prostředníka nebo formou protislužby. Whitelist problémy řeší v samotném počátku a kdyby něco přece jen prasklo, pak pro veřejnost platí pohádka, že jsou tam zanesena pouze čísla sanitek a požárníků, protože je přece nebudeme pokutovat za rychlost, když jedou k požáru. Opakem whitelistu je blacklist, blacklist použije strážník v případě, když má jen pět botiček, ale deset špatně parkujících aut. Na blacklistu jsou zanesena jména nepohodlných osob, například těch, kteří někdy podali na městapo stížnost. Zasahování do spisů je středověk a takový perspektivní strážník jako Přikryl by to měl vědět.

Pan Přikryl kromě kariérismu a zneužívání pravomocí zřejmě nedisponuje nijak hlubokým právním vědomím. Úplně mi to vehnalo slzy do očí, jak se osobně nasazoval ve prospěch nebožáků jednajících v krajní nouzi nebo uklízečky, co se vracela pro klíče, zatímco jinak vám strážnici nasadí botičku, když přetáhnete parkování o pět minut. Například jak si najednou vzpomněl, že když někdo veze někoho do porodnice, tak se vlastně nejedná o přestupek. Znám hned několik případů, kdy skutečně vezl řidič ženu do porodnice, špatně zaparkoval nebo jel rychleji, policajtům to vysvětlil a to ho  odbyli, že to by mohl říci každý nebo že měl zavolat sanitku a chtěli mu napařit pokutu, a muselo se to poslat do správního nebo až přezkoumávat soudem, aby se z toho dostal. Škoda, že si těchto případů také nepovšiml pan Přikryl. A jak je vůbec možné řešit domluvou přestupek, kde odpovědnost za přestupek v důsledku krajní nouze vůbec nevznikla? Domluva je jedna z forem trestu.

Tento článek ale nepíšu kvůli Přikrylovi, navíc si myslím, že v jiných městech a obcích je to nemlich to samý a z fleku by mohli pozavírat všechny velitele městských policií od Aše až po Hodonín, ale kvůli tomu, jakým způsobem byly získány důkazy proti němu. Některá z obvinění vznikla totiž na základě nahrávek z odposlechů pořízených v úplně jiné věci, přičemž policie nehodlá uvést, v jaké věci. Navíc to vypadá, že původně fízlové odposlouchávali jednatele firmy Sun Drive Cardu, pracujícího pro magistrát, který si s Přikrylem dokonce tykal. Poté se zřejmě i Přikryl sám dostal do odposlechového programu a bylo mu přiděleno jeho vlastní ucho.

Dovedu si představit, že po zveřejnění tohoto článku se mnoho velitelů městských policií zpotilo až na prdeli, zvláště v případě, pokud pracovali stejně středověkým způsobem jako Přikryl, žvanili do telefonu a scházeli se s klienty u kávy. Celé to totiž působí dojmem, že zakázky od samosprávy nebo práce pro samosprávu je pro policii více než dostatečným důvodem k přidělení ucha, stejně jako kontakty s nimi.

Aby bylo dosaženo účinnější převýchovy soudně trestaných představitelů městských policií, doporučuji vězeňské službě v rámci programu zacházení s vězni kromě aktivit jako fotografický a rybářský kroužek zavést také kroužek community policingu. Kromě základních postupů jako vyhrožování, zastrašování, vydírání, vymýšlení si vlastních zákonů a jejich vymahání, mlácení lidí a uvedených whitelistu a blacklistu by mohli v rámci tohoto programu sdílet i další moderní metody městapolicejní práce, například, nakupování PR článků za peníze daňových poplatníků a učit se provozovat své každodenní korupční aktivity v prostředí, kde jakákoli elektronická komunikace může být odposlechnuta a použita proti vám, nikoli pro vás.


14.02.2015 D-FENS

12345 (10x známkováno, průměr: 4,20 z 5)
522x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017