Povede Bartoš digitální koncentrák? - zpět na článek

Počet komentářů: 722

Přidat komentář
 1. Tak jako táborech třetí říše, je i zde cílem maximálně vytěžit osazenstvo, na osazenstvu je, zda si to nechá líbit.
  Bohužel sám jsem nedávno rezignoval a poslal určenou částku na základě vyděračské výzvy loupeživých úřednických zmrdů z města, které sice není schopno postavit obchvat, zato radarové pasti staví jako divé, vyfotili přívěsný vozík, který jel mírně rychleji … s trochou úsilí by asi nedostali nic, ale v dnešní zkurvené době, kdy peníze mají čím dál menší cenu a běžný člověk řeší, jak neumrznout přes zimu není na papírové války s těmi parazity čas, přijde den a budou to řešit vidle …

 2. To bude chtít nakoupit v Lídlu aku nářadí a zkusit trochu „ořezat vstupy“. Není vstup, není výstup.

  1. Ano, firmy dodavajici toto zelezo na vstupech potrebuji zvysit obrat. Koneckoncu, vsak to platime my.

   Boj proti vstupum je sice kratkodoba uleva, ale ne systemovy uspech.

   1. Myslíte, že jsou nějaké vstupy ve vyloučených lokalitách v evropských městech? Systémové řešení je skvělé, ale pár motivovaných lidí pravidelně ořezávajících vstupy je skoro stejně efektivní. A k tomu nějaký kyber útoky na hlavy hydry.

    1. Tam je to ovšem také o tom, že se bojí firma instalující vstupy, lidé instalující vstupy.

     V okamžiku, kdy by starosta instalující kamery nacházel denně rozbitá okna ve své vile, a jeho děti se báli do školy – situace by měla jiný spád.

     1. Jako, ze pak plna vesnice prorezimnich novinaru a fizlu? Jo, to by si system smlsnul. Chapu, ze beznej clovek se proti takovemu svinstvu tezko brani. Ale pokud odpor prekroci urcitou hranici, pak vyvola rychlou reakci. Rozbita okna, nebo ustipany ventilky dobry, ale ty deti nemuzou za to, ze fotr je curak.

      1. Fotr se má chovat tak, aby jeho rodina se nemusela třást strachy za to, že fotr likviduje životy všem.

       1. Mate pravdu, soudruhu… ale kdy a kym smi byt vyvijen natlak na deti debila? :-)

       2. To, ze se debilovi rozpadne rodina, to je dobre. Spatne ovsem je, ze takove deti pak mohou trpet vykorenenim a ve finale mohou jit podobnou cestu, jako fotr. Proste, deti bych vynechal. Trpet ma vzdy vinik.

        1. Já tady v USA vidím, že všechny ty woke aktivisté a cancel culture, stejně jako řadu dalších devastujících věcí dělají víceméně nevykořeněné a nestresované děti těch škodících tátů a mám.

         Nevím, co si mám o tom myslet. Ani jak to řešit.

         Jenom vím, že dokud se viník v klidu prochází po ulici aniž by měl strach, zatímco normální lidé se třesou, aby je viník nepohnal k soudu, nezpůsobil vyhazova z práce, apod. – tak to není to pravé ořechové řešení.

         1. Urcite, ale bat se ma jen ten vinik. Nejsem fanda collateral damages. A ultracurak bude mit stejne strach akorat o sebe. Kdo je rodinnej typ, nesere se do politiky.

          1. Byses divil, co dokáže manželka i ultračuraka. Jsem ženská, a vím co ženská dokáže s chlapem, když se rozhodne tlačit.

     2. Násilí vůči odpovědné osobě je příliš sofistikované – navíc taková hlava je obvykle vysoko a k tomu snadno nahraditelná. Stačí, že vstupy pravidelně ukradne či rozbije první náhodný kolemjdoucí a jeho okolí ho neudává (ať už z důvodu vysoké morálky nebo jen z obav z vlastního kontaktu se státními složkami nebo z obav z reakcí udaného). To je podle mě princip absence vstupů v různých divných čtvrtích.

    2. Nějakou skupinu by to chtělo. Byl bych ochotnej to i finančně odměňovat ze svýho. Tvoje aktivita chrání mě, moje aktivita chrání tebe.

     1. Ale jo, proč si na monitorovaném webu nezaložit ukázkovou Účast na zločinném spolčení, § 163a, 140/1961 Sb.

      1. dyž Anonymous nebo kýho čerta stříkali kamery sprejema, nezdá se, že by kdokoli kohokoli vypátral, spiknutí-nespiknutí

       ostatně, anonymous na to tady už sou…nebo eště furt sou vytížení háčkováním všech (skutečnejch) odborníků, co se vodmítli účastnit rýmičkové habaďůry? anebo nějakejch minoritních stránek nějakýho zapadlýho ruskýho úřadu?

       1. Možná vypátrali, možná nevypátrali, svodky mi nechodí. Nicméně jde o to, že organizovat podobné skupiny v diskusi po webem není úplně prozíravé :-) Nejsme odborník na konspirace, ale mám tušení, že na to musí jít nějak jinak.

       2. Anonymous je jen spolek šašků.
        Masky jsou možná dobrá věc, ale ty modernější systémy rozpoznávání identity už s ksichtem vůbec nepracují, berou ho jen jako pomocnou veličinu stejně, jako oblečení. Styl chůze, tj. pohyb celého skeletu během ní, odchylky od ideálního či „normálního“ – to je jedinečný marker, pomocí kterého to svinstvo dokáže rozpoznat konkrétní osobu s až zarážející přesností.
        Oni ti autisti, co tohle vymejšlejí, bývají v tomhle úzkém segmentu až geniální, bohužel.
        Takže jako první bod, je třeba se pro takové účely spolehlivě naučit jiný styl chůze, např. „děda klátič“ ze Studny a důsledně jej během rizikového pohybu dodržovat.
        To ale vyžaduje poctivý trénink a disciplínu (okolí bude dost čumět), což ti nejmladší často ještě postrádají. Ale při jejich rozumném vedení? Kdoví :D
        Nicméně platí, že zatím tyhle věci jsou nasazeny jen v testovacích režimech velkých měst, metra a části frekventovaných železničních uzlů. Zatím.

        S akuvercajkem, akuflexou, taserem a motorovkou se speciál řetězem na plasty, se toho dá „natěžit“ a ještě si přijdete i na spoustu kvalitních paměťovek a ssd disků :D Je zajímavý, že v některých typech jsou prý použitý doslova čínský tretky za pár korun..
        Tady kousek, asi 6km za městečkem padla jedna zvlášť otravná buzerbudka, už potřetí a doufám naposled. Posledně chlapci použili „cosi“, co poškodilo i ty závity v betonové patce a patku samotnou, tak bych laickým pohledem řekl, že už se nemůže vyplatit to celé dělat znova, počtvrté v pořadí.
        Nikdo se ani nesnažil „pachatele“, pro řidiče národní hrdiny, hledat, natož najít.

        1. Divil byste se kolik lidí by to vnímalo jako vandalství, ohrožení bezpečnosti a udávali a svědčili by z upřímného přesvědčení. Myslím, že rozpoznání kohokoli podle chůze by jako jediný důkaz u soudu u nás doufám neprošlo.
         Na omezení vstupů stačí vědět, že to všecko jede na elektřinu, netřeba žádného speciálního vybavení a tahání si důkazních materiálů do kvartýru.

         1. Doufat sice můžete, ale aktivistický soudce by vás asi překvapil čeho všeho je schopen na základě znaleckého posudku. Máme tu soudce, kteří k tíži ožalovaného neváhají přičíst to, že obžalovaný dodržel zákon („nosil palnou zbraň skrytě, tedy zákeřně“). A i po takovémto excesu (a to nebyl první) v klidu a bezpečí soudí dál.

          Pak tady máme kauzu samolepkových zločinců a posudky které stojí na tom, že z osobnosti obžalovaného je znalci přesně jasné co si obžalovaný myslel. Pachové konzervy a rozsudky stojící na špatne provedených (nezaslepených) pachových zkouškách, kdy pes pouze plnil přání psovoda, se tady praktikovaly dlouhá desetiletí a možná to ještě neskončilo.

          Doporučuji přečíst pár kauz na paragraphos.pecina.cz a o iluze dokonale přijdete.

          1. Znaleckým oborem je i nekromacie. Alespoň podle posudku jednoho soudního znalce, který zpětně (post mortem) posuzoval duševní stav již zesnulé osoby, mimo jiné i „formou pohovoru s posuzovanou osobou“.

          2. Pecinu jsem četl celkem pravidelně, u soudu už jsem byl taky, přesto mi nějaké iluze zůstaly a tu a tam se doslechnu o normálním rozsudku. (pravda nesmí to být veřejně známého nebo nic ohrožujícího systém, tam je jasná předvídatelnost „práva“)
           Mimochodem nevíte, co je s Pecinou? Už dlouho ani písmenko…

   2. Ničit to je skutečně z popsaných důvodů kontraproduktivní.

    Oproti tomu pokud by ty kamery nějaký pták, šimpanz či jiný primát velmi efektivně, ehm, potřísňoval neprůhlednými kapalinami…

    Ze scénáře „opotřebovací války“, kde má jedna strana vybavení dotované, se rovnice mění na „economy of force“ – jak rychle dokáže stát vysílat čistící čety na očištění čoček potřísněných „optických senzorů“ vs. jak rychle smečka šimpanzů Bobo potřísňuje jiné kamery.

    Nejsme totiž v KLDR ani v Číně v Xinjiangu, takže není průchozí scénář, aby u každé kamery stál fízl nebo uklizeč s hadrem na tyči.

    1. To už vyjde skoro nastejno jestli ke vstupu jezdí elektrikář nebo uklizečka. Možná, že pokud by systém detekoval třeba výpadek spojení, tak se elektrikář dostaví rychleji než uklizečka. Zejména na úsekových měřeních a podobných věcech, kde to nevidí nikdo v reálném čase by to pár dnů trvalo než by někdo viděl, že to snímá ptačí hovno místo ulice.

     1. Právě. A nejlepší je, když by optiku kamery potřísnil pták nějakými olejnatými substancemi (patrně z trávení lněných semínek), protože funkční obraz pouze „rozmlžený“ k nepoužitelnosti pro represivní účely nemusí být povšimnut ani při kontrole v malém rozlišení.

      1. Když jde vycvičit sokol nebo jiný dravec k lovu, nešel by třeba krkavec vycvičit, aby sral na „správná“ místa? Pták je to celkem chytrý.

       1. Už vidím ty poslední záběry z kamery. Hodnotící pohled zpoza zobáku, zkusmo pár klovnutí, pak závěs hlavou dolů za stříšku proti dešti, makro ptačí prdele a pak šplíchanec do optiky :-)

        1. Az na to finale jsem to zazil, kdyz jsem mel IP kameru na vaznici stodoly a stalo se mi, ze se mi po zapnuti kamera otrasala. Tak jsem s ni otocil (sedel jsem o 150 km nekde jinde, takze jsem netusil, co se deje) a pred objektivem byl nasranej kos a jeho hnizdo, ktery mel za kamerou a ja jsem o nem nemel tuseni. Bohuzel hnizdo opustil, bejval bych tu kameru tam bez pohybu nechal uz jen kvuli nemu.

        2. Teorie má zásadní vadu. Ptáci neovládají vědomě stahy kloaky. Jinými slovy, serou aniž by o tom přemýšleli, a proto taky serou všude možně.

         1. lítající potkani

         2. Třeba papoušci (samozřejmě ti inteligentnější), se dají vycvičit na sraní na jedno místo (čímž samozřejmě netvrdím, že by bylo triviální je vycvičit na sraní do objektivu šmírokamery).

       2. Jo, šlo by to.Sežeň mrtvolu, dostatečně velkou a v okolí bude nabíleno.

 3. Zvažte, zda nemít v autě za jízdy stále sluneční clonu dolů.

  To mám samozřejmě automaticky odjakživa, akorát příde dycky nejakej debil druhejma dveřma a začne do toho hrabat tvl…

  1. Stačí nepojímat za druha(ku) debila.

 4. Shromažďovaná data v rámci státu mají obrovský objem, jejich vyhodnocování a vytváření relací mezi nimi vyžadují pro mě osobně nepředstavitelný výpočetní výkon. Pokud to ale nejde dnes, tak je to jen otázka blízké budoucnosti. K tomu, co hledat, stačí použít schopné analytiky, programátory a trestní zákoník.

  Jeden každý jedinec, byť i okolím a sebou považovaný za čestného a mravopočestného jedince, se dopustil/dopouští něčeho, co je postižitelné, přitom v současnosti většinově neodhalitelné a společensky mlčky akceptované. S rostoucími možnostmi šmírování populace se tak najde něco na každého. Ne, že by někdo zavřel celý národ, ale podle potřeby bude mít stát (ať už si pod tím pojmem představíme cokoliv, nebo jakéhokoliv zmrda) k disposici „kompro“ na libovolnou cílovou skupinu. Potom půjde ovlivnit cokoliv – počínaje spotřebitelským chováním, konče volbami.

  Ať žije brave new world!

  1. to už mají dlouho, ostatně si to klidně vyrobijou, když je třeba, celý to je sviňskej bordel zralej ke zrušení

  2. Zase tak velký výpočetní výkon není potřeba. Je především potřeba najít takovou reprezentaci dat, která umožní snadnou a rychlou práci s daty. Není to zase nijak složitý úkol ani náročný na výkon.

   Ajťáci vždycky spolupracovali na zotročení svých spoluobčanů. Nepotřebují k tomu ani hroší kůži. 99,999 % ajťáků je radostně pro buzeraci spoluobčanů, pro jejich cenzuru, udávání. Jediné, co trápí ajťákovo svědomí je, že jejich spoluobčané jsou skřípnuti málo, souzeni málo, cenzurováni málo, a zavíráni do vězení málo.

   1. Rekvalifikovaní normovači na soustruh na 3 000% čt orwell od vztyčení vysílacího sloupu. Pokrok nezastavíš. :-) Fakt byla doba kdy to běželo na všech obou dvou kanálech kdykoliv jsem pustil bednu asi se zákonem schválnosti. Nejlepší byl v televizi noční proud radiožurnálu po skončení vysílání. Doba se změnila ale tradicionalisté vychrlili populační explozi, zdroje jsou. Jen je ošetřit. :-)

   2. Co ja znam IT, tak to berou proste jako vyzvu a nepremysli nad dusledky. Kdyz ja jsem pocatkem devadesatek nadsene delal na algrotimech rozlisovani obrazu pro satelity, taky mne nenapadlo, ze mne jednou bude srat, ze mi kdejaky jouda bude pres Mapy.cz cucet az do bazenu.

    1. Hlavně si ajťáci myslí, že svět je to, co je na internetu a žijí v matrixu. A jsou v důsledku toho pěkně zpracovaní propagandou lépe než Trockij komunismem. Nemají ani ponětí o realitě a skutečnosti.

     Druhá věc je, že počítače nepotřebují jako přímý vstup nějaký plyn, hliník, hnojiva nebo tak něco. A ajťáci mají dojem, že se bez toho obejdou.

     Ajťáci jsou dnes politruci společnosti – i kdyby neprogramovali. Prostě jsou to politicky uvědomělí soudruzi už svým přesvědčením.

     1. A kde se pak rekrutují Anonymous, různé útoky na stát, kryptoscéna, dark web? Většina ajťáků co znám jsou spíš libertariáni, co by si raději uřízli ruku než by dělali pro ministerstvo. Samozřejmě, že nějakého fachidiota lze využít jinak, aniž by mu došlo, že to co programuje slouží temné straně – jak psal Sysop.

      1. „Většina ajťáků co znám jsou spíš libertariáni, co by si raději uřízli ruku než by dělali pro ministerstvo.“ — toho znám, to je virtuálni Lojza
       „Samozřejmě, že nějakého fachidiota lze využít jinak, aniž by mu došlo, že to co programuje slouží temné straně“ — toho taky znám, to je skutečný Lojza pracující pro BSA/OSA

       Anonymous jsou jen marketingová značka pro ovce jak krást a tvářit se u toho jako ti hodní. Za prachy dneska kdekdo udělá cokoliv, včetně ajťáků. To, že plno z nich vzešlo z alternativních prostředí, protože se s nimi v mládí nikdo nebavil, není záruka ničeho. Podívejme se, co nám tu ajťáci zcela vážně prezentovali v článcích a diskuzích o ancapu.

       1. BSA/OSA nemusí nic skrývat, tam je zcela zřejmé pro koho pracuju. Pokud má člověk na výběr, jestli zůstane hrdý a rodina nebude mít na hypotéku nebo na čas vezme státní zakázku, tak je asi volba pro většinu lidí jasná. I výrobce zbraní vyrábí kvéry pro drogový či policejní kartel stejně jako pro obranu ctihodných občanů. Celé odvětví je prostě nástroj a jde o to jak ho kdo použije, není to spiknutí fachidiotů versus zbytek populace.

        1. I průměrný, ne-li dokonce podprůměrný ajťák na výběr právěže má. Ale jde právě o ty peníze. Jestli budeš mí někde 70k nebo jinde 250k.
         A jak psal fatdwi, systém platí nejlépe – banky, pojišťovny, státní dohled – jeho dodavatelé.

        2. Obecne by me zajimalo, co je spatneho na tom pracovat pro Microsoft/Adobe (BSA)

         1. Vod tý doby co ztratila BSA právní subjektivitu, protože neuhradila náhradu škody za křivé obvinění, tak vlastně nic.

          1. No vsak pisu Microsoft/Adobe a BSA pisu do zavorky.
           Pac ja kdyz uz jsem pro nekoho takoveho delal, tak pro Microsoft/Adobe, jednou tam byl i Autodesk, a delalo se to na hlavickovem papire BSA, ale delal jsem pro Microsoft v drtive vetsine pripadu….

         2. Ať se každý živí jak umí. BSA je legální, nejsou za ní žádní mrtví, takže cajk. Mě osobně je ale z této organizace na blití od doby kdy jsem nevěřícně zíral na jejich leták ve schránce. A poté, co jsme si ve firmě ujasnili, že je to právně na úrovni pozvánky na prodej hrnců jsem se podíval na další aktivity a kampaně. A
          jelikož nejsem příznivce udávání, klamavé reklamy a podobných postupů prostě tuhle organizaci nemám rád.
          Možná jsou to samí zlatí hoši, co mají jen špatný marketing…

      2. Ada: myslím, že si to poněkud malujete – většina ajťáků pracuje v korporátech, které jsou buď přímo součástí systému (Eltodo) nebo s ním minmálně nebojují (ten zbytek).

      3. Ada: „Většina ajťáků co znám jsou spíš libertariáni, co by si raději uřízli ruku než by dělali pro ministerstvo.“

       Zřejmně žijeme na jiné planetě, protože většina ajťáků (a znám jich velké množství osobně i virtuálně) jsou spíše zastánci diktatury a represí na lidi. Možná se nazvou sami sebe libertariány, ale to je součástí toho matrixu a odtržení od reality, který mají. Reálně naprosto drtivá většina z nich jsou bachaři, cenzoři, zakazovači, zastánci policejních a soudních represí na lidi.

       1. Zjevně i v bublině ajtáků existují i další podbubliny a každý jsme v nějaké jiné :-)
        Nejspíš budou existovat i sklenáři volnomyšlenkáři a sklenáři totalitáři…

  3. Na BigData existuji velmi slusne algoritmy. Prijde na to, jestli potrebujes nejakou globalni statistiku, nebo data nejakeho konkrtniho jedince. Tak nebo tak na to metody existuji a vypocetni vykon je jen otazka rozpoctu.

   1. A hlavně lze bigdata celkově předzpracovat a předkousat tak, že běžně hledané údaje a souvislosti najde rychle a s minimálním výkonem.

    A zbytek je otázkou databázových strojů.

    1. BigData je o statistice. Pokud hledas neco, co vybocuje, pak to medianem najdes rychle. Blby je, pokud hledas neco, co je prumerny.

   2. k BigData analýzám jsem si v rámci své profese „jen“ přičichl (příprava a zapisování dat z PLC na výrobních linkách na datový server a definice algoritmů pro vyhodnocávní výrobních dat na tomto serveru) a fascinovalo mne prakticky neomezené využití těchto dat pro jakékoliv datové modely (tady šlo o pokus predikce výskytu výrobní vady při použití konkrétní technologie / -ického postupu při výrobě na konkrétní stanici konkrétní linky a vyhodnocení produktivity automatizovaných linek). Stačilo najít styčné body, vytvořit relace mezi jednotlivými databázemi a definovat správné databázové dotazy a výsledky byly velice zajímavé.
    Uvědomil jsem si, že mít takhle pod palcem data obyvatel ČR, propojit je s bankami, daty od operátorů a prodejců a podobně, dostal by se mi do ruky neuvěřitelně přesný datový model ČR, ze kterého by se dala těžit cenná data a vytřískat na tom nejen kapitál, ale i obrovskou moc. Když je dostatek dat, lze i poměrně přesně modelovat a extrapolovat chování sledované oblasti do blízké budoucnosti a následně vyhodnotit, co je třeba změnit, aby k predikovanému chování nedošlo. Takový digitální PreCrime. Získat data o konkrétním jedinci a zničit ho (např. blokací jeho účtu nebo přesným naváděním silových složek) je otázkou jednoho delšího query a odeslání jeho výsledku na příslušná místa. Na to neí potřeba prakticky žádný výpočetní výkon. Co je potřeba, je hlavně rychlý úložný prostor pro databáze a to dneska řeší SSD disky, kterých se denně chrlí hromady a stojí pár kaček.
    Proto taky ta snaha zavést ten digitální koncentrák, ve které je Čína světelné roky napřed. Je to strašně lákavé sousto, jak klikáním myši ovládat společnost a nastavovat jí pravidla. Je to jako hrát Age of Empires, ale s reálnými státy a civilizacemi.

    1. v serverovým použití i slavný ťamťungy pro vydrží asi dva roky

     entrprajzový SSDčka se vyrábí samozřejmě taky, a stojí pětinásobek a chrlí se jich denně kurva vo hodně míň…naštěstí :D

    2. Ten vykon potrebujes, pokud chces neco predikovat, ale musis se prozvejkat vsema tema datama. U nas delame na predictive maintenance, itegruje se to primo do danych vyrobku, ktere zpracovavaji docela solidni objem dat, jakym zpusobem se se strojem zachazi, aby se z toho vydedukovalo, co se muze nejdrive vysrat. Tim padem se pak predikuje servisak, atd. Vzhledem k tomu, ze to bezi na malem 32bitu na nejakych 120 MHz, tak se to vyporadava s daty celkem v pohode. Ale pokud bych mel treba predikovat socialni nepokoje na vzorku milionu lidi, tak uz to s jednim PCckem proste nedam, protoze to neni jen o hrabani se v kupe dat, ale hrabani se v prubezne pribyvajicich datech, pricemz musim zohlednovat i vysledky minulych vypoctu, abych eliminoval chyby a mel data pro umelou inteligenci.

     Nejhorsi je, ze nastroje na to proste jsou, vykonny HW dostupny je, je to jen o tom, jak presne ty vypocty potrebuju.

     1. Jestli ono ve větších datech v nepredikovatelných hledáních častěji spíše nezávisí na rychlosti i/o operací než na výkonu.

 5. Chápu tedy autora správně, že hlavním problém digitálního koncetráku je, že průměrněj českej firemní dement nebude moci už dál podvádět se služeníma jízdama a nebude držet mobil při řízení v ruce? To je argumentace hodná točvolanta z kamionu, kde mu do nádrže dali hladinové čidlo.

  Agentura bude mít i dost peněz, odhadem přes 100k na hlavu měsíčně.
  To člověka pobaví, jak by se všichni v ČR můžou posrat, když má někdo normální evropskej plat.

  1. Bacha, to neni normalni evropskej plat za IT ani omylem. Nezapomen, ze naklady jsou vcetne firemnich odvodu. Takze to kilco v ceskejch je ve finale v cistym tak mozna zajimavy pro cerstvyho absolventa nejake zapadoceske soukrome stredni skoly.

  2. Průměrnej českej dement ví, že když nedělá nic špatného, soukromí nepotřebuje.

   1. Tak tak, statni kamera v jeho loznici a na hajzlu je jen pro jeho dobro.

    1. A prosadí se jako pomoc pro seniory trpící Alzheimerem.

    2. Protože i v té ložnici nebo na tom hajzlu může docházet k falšování knihy jízd, daňové optimalizaci nebo (však vyčkejte) pojídání masa. Marty nám názorně ukázal, kde berou Piráti moc prosazovat svinstva.

     Já spoléhám na trh. Třeba přijde krém/brýle/cokoli, co znemožňuje pořízení použitelného záznamu podobizny a od té doby budou na všech fotkách svítíci ufouni. Jo, to bych si fakt přál od Ježíška.

     1. Pojídání masa.
      Nechutný, avšak nápaditý dvojsmysl.

     2. Noseni tmavych bryli bude doma zakazany (jinak se ozve pojistovna, ze zvyssuje odvody z duvodu mozneho poskozeni zraku) a krem na xicht bude na urovni zamatlani SPZ, nebo zvyseni vytapeni na 23 °C. Na to rovnou vlitne URNA.

     3. Protože i v té ložnici nebo na tom hajzlu může docházet k falšování knihy jízd, daňové optimalizaci nebo (však vyčkejte) pojídání masa. Marty nám názorně ukázal, kde berou Piráti moc prosazovat svinstva.
      V zemi, kde je nejprodávanejší chytrý mobil se systémem Android, je nějaké soukromí lidem opravdu jedno. Co věrnostní kartičky….máte?:-)

      1. Znám lidi, dokonce i v IT, kterým zapnuté google fízlování v plné palbě na androidu vůbec neva. Se můžeš podívat, kdes byl dneska celý den třeba před pěti lety. Jako pro pacoše s Alzheimrem asi dobrý…

      2. Mám tlačítkovou Nokii a s výjimkou oddacího listu jsem nikdy žádnou věrnostní kartičku neměl.

       1. Mám tlačítkovou Nokii a s výjimkou oddacího listu jsem nikdy žádnou věrnostní kartičku neměl.
        Předpokládám, že ani platební kartou a účtem v bance také nedisponujete….:-)

        1. Disponuji a spolu s tím disponuji svobodou rozhodnout se o tom, co zaplatím kartou a co v hotovosti. Rozhodnu-li se ovšem, že na nákupy z Rohlíku klidně pustím „digitální koncentrák“, tak zaprvé mohu své rozhodnutí kdykoli změnit a zadruhé své rozhodnutí nenutím nikomu jinému.

         Šmírování kamerami na ulici v sobě tu možnost „opt-in/opt-out“ jaksi nemá. Kdyby ano, tak se odhlásím, děkuji pěkně, a jakýkoli „digitální koncentrák“ bych neřešil stejně jako jsem nikdy neřešil Facebook.

         Závěrem vytýkám náznak argumentačního faulu. Z toho, že člověk toleruje něco, nelze dovozovat, že toleruje všechno.

         1. Disponuji a spolu s tím disponuji svobodou rozhodnout se o tom, co zaplatím kartou a co v hotovosti. Rozhodnu-li se ovšem, že na nákupy z Rohlíku klidně pustím „digitální koncentrák“, tak zaprvé mohu své rozhodnutí kdykoli změnit a zadruhé své rozhodnutí nenutím nikomu jinému.

          Šmírování kamerami na ulici v sobě tu možnost „opt-in/opt-out“ jaksi nemá. Kdyby ano, tak se odhlásím, děkuji pěkně, a jakýkoli „digitální koncentrák“ bych neřešil stejně jako jsem nikdy neřešil Facebook.

          Závěrem vytýkám náznak argumentačního faulu. Z toho, že člověk toleruje něco, nelze dovozovat, že toleruje všechno.
          Takže běžnéj českej kazatel dobra.

          Kdybyste byl správnej antidigitální odbojář, tak mobil nemáte (už to připojení k BTS je digitální koncentrák). Místo toho posíláte pěkně papírové ručně psané dopisy. Maximálně si dovolíte mít účet v bance, kde mzdu hned vybere v keši (samozřejmě přelepíte při výběru okénko kamery) a schováte jí doma štrozoku, protože karta je taky digitální koncentrák.

          1. Podobně byste mohl argumentovat, že jen ten, kdo se v životě nikdy nesvlékl, má právo nebýt pozorován ve sprše. Kdybyste byl správnej atlet, tak tady neplkáte a házíte venku diskem.

          2. Podobně byste mohl argumentovat, že jen ten, kdo se v životě nikdy nesvlékl, má právo nebýt pozorován ve sprše.
           Prostě teď žijete v digitální koncetráku roku 2010 a nadáváte na ten současný. Za 10 let bude si užívat a obhajovat ten současný a nadávat na ten nový a takhle furt dokola. Stejně jako to dělají chudší Česi u aut.

          3. Teď žiju v roce 2022. Pokud máte na mysli, co pamatuji, tak to byl digitální koncentrák 80. a 90. let. Nevím, proč si pořád berete do úst Čechy, když byste je mohl reprezentovat. Protože 1) dáváte přednost pořádku před svobodou, hlavně když někoho zakleknou, 2) uvažujete ve smyslu „když něco není úplně dokonalé, je už jedno, jak moc zkurvený to bude“, 3) pro křivou řasu oponenta nevidíte břevna ve vlastních očích.

           Předmětem diskuse je toto vaše vyjádření:

           Potřebu soukromí tedy vnímáte jako potřebu provádět něco nekalého, a oklikami k věrnostním kartičkám nebo typicky českému „už je to stejně na hovno“ nevykličkujete z toho, že uvažujete jak policajt.

          4. Tal znovu, ach jo.

           Teď žiju v roce 2022. Pokud máte na mysli, co pamatuji, tak to byl digitální koncentrák 80. a 90. let. Nevím, proč si pořád berete do úst Čechy, když byste je mohl reprezentovat. Protože 1) dáváte přednost pořádku před svobodou, hlavně když někoho zakleknou, 2) uvažujete ve smyslu „když něco není úplně dokonalé, je už jedno, jak moc zkurvený to bude“, 3) pro křivou řasu oponenta nevidíte břevna ve vlastních očích.

           Předmětem diskuse je toto vaše vyjádření: Chápu tedy autora správně, že hlavním problém digitálního koncetráku je, že průměrněj českej firemní dement nebude moci už dál podvádět se služeníma jízdama a nebude držet mobil při řízení v ruce? To je argumentace hodná točvolanta z kamionu, kde mu do nádrže dali hladinové čidlo.

           Potřebu soukromí tedy vnímáte jako potřebu provádět něco nekalého, a oklikami k věrnostním kartičkám nebo typicky českému „už je to stejně na hovno“ nevykličkujete z toho, že uvažujete jak policajt.

          5. Potřebu soukromí tedy vnímáte jako potřebu provádět něco nekalého, a oklikami k věrnostním kartičkám nebo typicky českému
           Tyto příklady uvedl autor sám….Tam opravdu potřebu soukromí nechápu.

           Teď žiju v roce 2022. Pokud máte na mysli, co pamatuji, tak to byl digitální koncentrák 80. a 90. let.
           Asi jsem to špatně vysvětlil. Tlačítková Nokie a občasné využivání platební karty jsou technolgie přinejlepší roku 2010. Dobře si pamatuji, že tenkrát jste nadávali na špehování naprosto stejně.

           Potřebu soukromí tedy vnímáte jako potřebu provádět něco nekalého
           Celý pracovní život se pohybuji ve velkých firmách a s různým vychcánky mám dost zkušeností, takže moc nerozumím, proč by se mělo podvádění se služebními jízdami schvávat za soukromí.

          6. Já zase nechápu proč pro pár vychcánků zavádět digitální koncentrák všem. Kdyby měl každý v sobě online čip, jistě by to usnadnilo práci policii, záchranářům atd.

          7. Protože těch pár vychcánků jako je Google, Facebook, Microsoft a další mají obrovskou moc to zavádět a zavést.

          8. Bože, kvůli knihám jízd budete všechny šmírovat, když služební auto má menšina lidí? A to jste od Skály nebo od Bartoše?

  3. Je podvod, pokud někdo jede na služební cestu, a přibere k tomu rodinu?

   Je to podvod materiálně?

   1. Jan Mrcsik: není to podvod, ale máte presumpci viny a bude na Vás dokázat, že cesta byla služební. To samozřejmě nemusí být úplně jednoduché.

   2. Materialne v Nemecku ano, protoze je to pozitek a ten se ma zdanit. Pokud se jede na sluzebku, slouzi k tomu papiry, ktere potvrzuje zamestnavatel a fizl pri nahodile kontrole je muze chtit videt. Oficialne je to oduvodneno pojistenim, protoze kdyby se neco stalo, tak to jde na vrub zamestnavatele, ale ve skutecnosti se kontroluje, jestli treba nekdo nepouziva firemni vozidlo, aniz by si uplatnoval 1%/0,5%/0,25% prirazku k danovemu zakladu.

    1. Materialne v Nemecku ano, protoze je to pozitek a ten se ma zdanit. Pokud se jede na sluzebku, slouzi k tomu papiry, ktere potvrzuje zamestnavatel a fizl pri nahodile kontrole je muze chtit videt. Oficialne je to oduvodneno pojistenim, protoze kdyby se neco stalo, tak to jde na vrub zamestnavatele, ale ve skutecnosti se kontroluje, jestli treba nekdo nepouziva firemni vozidlo, aniz by si uplatnoval 1%/0,5%/0,25% prirazku k danovemu zakladu.
     Byl jsem na konferenci, kde si pan profesor vzal s sebou manželku zřejmě vlastní. Pan profesor byl z věkové kategorie, kdyz zřejmě nesouloží a jenom publikuje. Byl jsem účasten situace, kdy ho manželka před hotelem hlasitě peskovala, že on furt trčí na přednáškách.

     1. No dobre, ale je z toho zrejme, v jakem rezimu mel auto? Nebo jsem to nejak blbe pobral? Ja mam sluzebak normalne na smlouvu, pokud jedu nekam sluzebne, pak si klidne muzu vzit rodinu s sebou, dokonce rodinni prislusnici mohou sluzebak ridit, nebo s nim i samostatne kamkoli jet. Pouze, pokud jedu sluzebni jizdu, musim mit s sebou papiry o sluzebni ceste quli pojisteni. Takze ironie pak je, ze ja mam papiry o sluzebni ceste a zbytek rodiny jede taky a ma prd. Vsechno je v poradku.

      1. No dobre, ale je z toho zrejme, v jakem rezimu mel auto? Nebo jsem to nejak blbe pobral?
       Chtěl jsem naznačit, že není dobré kombinovat soukromé a pracovní věci. Osobně, pokud chci někam jet, tak se to nesnažím roubovat na služebku.

       1. No tak to je samozrejme, protoze zencky maji problem si to v hlave srovnat. Kdybych ja jel treba do Kolina pracovne a vzal s sebou manzelku, tak pokud se tam jednani protahne, budu pak ty pindy poslouchat celou cestu z5.

        Kazdopadne ceskej model je, ze se vezme sluzebni auto, ale jede se s nim rodinnej vejlet a v praci pak deklaruje jako sluzebka.

        1. Kazdopadne ceskej model je, ze se vezme sluzebni auto, ale jede se s nim rodinnej vejlet a v praci pak deklaruje jako sluzebka.
         Ano…to je možný.

         Já v ČR zažil ve větší firmě, kde bylo auto na schválení, že v době preGPS se služebka odjela v pátek, aby auto zůstalo na víkend. Tam se využilo na osobní potřeby a záměrně se vrátilo nedotankované, aby se zamaskovala spotřeba.

         Instalace GPS to utnula.

         Samozřejmě se na to můžeme vykašlat, neřešit to a říct, že je to prostě benefit, aby to dorovnalo nesmyslně nízkou mzdu. Takhle se na zavření pusy vymejšlely různé nemyslné benefity, třeba NTB lidem, kteří to na 99 % používali jako soukromý počítač.

         Fascinovala mě ta bezbřehá snaha zakonzervovat nízké mzdy.

   3. Moje partnerka má živnost na účetnictví a daně a tyto mi spravuje.
    Pravidelně se mnou na zcela služební, pracovní cesty jezdí.
    Musí mne přeci osobně kontrolovat, ne?
    Také jí za to platím formálně 5000.- Kč na smlouvu měsíčně, viditelným trvalým převodem, za „organizační služby“. Na pár večeří a pár natankování jejího auta to dá tak akorát.

    1. tvl žes to taky neřekl dřív

     má eště kapacitu na nový zákazníky? klasický daňový

   4. jak vidím, tak už sou všichni režimem naprosto semletý vymletý vovce, protože místo jednoznačnýho vodsouzení toho, jak zkurvenej režim strká svůj nenažranej rypák úplně do všeho, po čem je mu naprostý hovno, tak se tady řeší, že vyhejbání se režimnímu výpalnýmu je ach tak špatně, Máňo!

    leda pěknou PÝČU, kurvadrát!! je naprosto nutný se vyhejbat výpalnýmu s nasazením všech prostředků a režimu do rypáku pokaždý kopnout, jakmile ho někam strčí, už jenom proto, že kdyby stád tudle protiváhu neměl, tak už dávno zavedl 120% výpalný, vy debilové; to celkem dobře modeluje Lafferova křivka

 6. Bacha, to neni normalni evropskej plat za IT ani omylem. Nezapomen, ze naklady jsou vcetne firemnich odvodu. Takze to kilco v ceskejch je ve finale v cistym tak mozna zajimavy pro cerstvyho absolventa nejake zapadoceske soukrome stredni skoly.
  Omlouvám se, nechtěl jsem zabřehávat do štourání se čistá/hrubá/superhrubá mzda. Článek to taky nerozlišuje. Samozřejmě máte pravdu a jde o superhrubou mzdu.

  1. To je totiz ten klasickej ceskej problem – ne zatlacit tak, aby se mzdy posunuly k zapadoevropskemu normalu, radeji koukat, kde to cely vomrdat – usetrit na hendsfry a pak se nenechat chytit s matlafounem v ruce, usetrit na zdaneni soukromych jizd firemnim autem a pak zatloukat soukrome jizdy, atd. Kdo nekrade, okrada rodinu, prece.

   1. Ale to je podstata západní civilizace a západní ekonomiky! Celý princip západní ekonomiky je postaven na vysávání / využívání států s nižší mzdou!

    Současná krize není ničím jiným, než že se Západu nedaří dále nacházet a držet dostatek lidí a zemí, co budou prodávat své suroviny a práci za babku! A přitom kupovat západní výrobky za cenu zlata!

    Kam by přišlo USA nebo Německo, kdyby Češi měli stejné mrdy jako je západní standard? To by nemohlo fungovat!

    Západní svět je pyramidová ekonomická hra. A také podle toho skončí.

    1. Jasne, ale aby nekdo mohl nekoho vysavat, musi najit blbce, ktery se vysavat necha. Takova Anglie to resila nasilim, moderni demokraticke spolecnosti to resi uplatky a tlakem na zastupitele. A masirkou potencialnich dojenych, kteri nakonec jasaji, jak jim to dojeni pomaha od vysokeho krevniho tlaku.

     Podle mne neni rozdil humanitarnosti metod, pokud vedou ke stejnemu vysledku.

     1. Současný anglosaský sytém to řeší násilím dodnes. Stačí se podívat na frekvenci vojenských útoků způsobených anglosaskými zeměmi, zejména USA každou dekádou. Spíše každým rokem.

      Momentálně to anglosaský svět řeší pokusem o proxy válku s Ruskem, a ožebračením Evropy v důsledku protiruských sankcí. A je bez diskuse, že anglosaský svět si nahrabe v důsledku toho takové money, že při pokusu to číslo výdělku namačkat na kalkulačce tato shoří a vybuchne.

      Kdykoli se vyskytne možnost konce války na Ukrajině, tak tam naběhne Johnson nebo MI6 nebo nějaká CIA – a postará se, aby válka šla dále. A nejenom tam.

      USA dodnes okupuje ropná naleziště v Sýrii a denně bez placení z nich odčerpává tolik ropy, že takové znárodnění a kolektivizaci neměli komunisté ani ve snu.

      1. Jo, ta valka na UA je v tomto smeru zajimava kazdym coulem. Namisto toho, aby to tam Putin vzal pekne od podlahy – rozmlatil zeleznice, aby po nich nemohli lifrovat zbrane, rozmlatil elektrarny a infrastrukturu, tak se to tam porad placa jak na nejakym cviceni Varsavske smlouvy. Naopak valku co nejvic natahuje, takze Evropa krvaci, co to jde.

       1. Myslím, že to není především Putin, kdo natahuje tu válku. Natahování války je v zájmu jistých západních kruhů. A zároveň pro Británii, USA i Rusko není špatná vyhlídka dlouhým válčením poslat Evropu do prachu, když už to teyd musí být.

        Myslím si, že poslední akce na Ukrajině je akce tajných služeb američanů a britů. A k tomu rozmlácení stejně dojde.

        Odhaduji, že Rusko chtělo být hodné k rusky mluvící levobřežní části Ukrajiny, a na západ od Kyjeva dlabe. Snažilo se zachovat východní Ukrajinu a klidně rozmlátit západní Ukrajinu. Ale pokud bude Rusko donuceno k plánu B, tak začne regulérní válka ála vyhlazovací.

        Pozadí ruského chování je v tom, že Rusko se stará o názor Číny, Indie a vcýdhocních zemí. A na názor Evropy, USA, Kanady, Austrálie totálně hází bobek. Myslím, že Rusko více taktizuje s chováním Číny a INdie než s tím, co dělají Ukrajinci či se děje na Ukrajině.

        1. My nevime, do jake miry to ma Vovka pod kontrolou. Taky muze mit vsi v kozichu.

         1. Ty tam má zaručeně. Se vznikem Ruské federace 1991, a s americkými poradci se to má, jako kdyby mu tam nasadili Havla s Kalouskem.

          A ostatně kvičení Západu, když Putin zatočil s Chodorkovským – to bylo slyšet možná až na druhý konec vesmíru. Zřejmě to leccos říká o pozadí.

          Problém je, že do USA chodí spíše ti ruští křiváci a kriminálníci. Takže běžný američan dostane informace od těch, kteří nejsou zrovna objektivní. Kdybych uměla jen anglicky, tak bych měla informace, že celý svět potřebuje USA a přeje si USA, protože bez USA je svět v háji. Rusko je šmejd, EU je smějd, Čína je šmejd a všichni jsou šmejdi, protože nejsou dost vděční USA za tu velkou službu, kterou pro ně USA dělá.

          Moc by mě zajímalo, na jakých vejcích Putin teď tancuje, ale to bych musela oprášit azbuku. A tu už moc neumím.

          1. Azbuka ti nepomuze, protoze ani lidi z Vovkova blizkeho okoli v tom nemaji jasno. I Kadyrov sam priznal, ze vi uplny hovno. A to je co rict. Cela ta ukrajinska akce je upecena ctyrma lidma a ti nic nepusti. Zrejme jsou jedini, kteri si veri.

          2. To je fakt. Takhle jsem neuvažovala, ale něco na tom bude.

           Ale napadlo mě, že ten provar Rusů poslední dny, kdy dostali ťafku do elektrárny a museli utíkat – bych hodnotila až s odstupem času. Být ruským generálem, udělala bych to samé. Po celé jaro a léto být na obyvatele ťuťu ňuňu. A na podzim nebo začátku zimy jim tu infrastrukturu a elektrárny prostě zlikvidovat. A pokud se to dá hodit na ukrajinskou armádu, tak bych jako ruský generál jásala. Co je lepšího než to prostě s příchodem snižujících teplot nasolit Ukrajině? Zbytek udělá časem generál Zima, a ani generál Podzim není k zahození.

        2. tak tak, furt se někdo diví, proč má jako RF tak špatnej mediální vobraz na západě…

         …protože na slavnej západ sere z prdele! ví, že tady pácháme sebevraždu a akorát se u toho smějou, nač lejt prachy do toho, aby se jako přetlačovali se všema těma západníma propagandistickejma hovnometama, když už nás všichni vodepsali…

       2. S elektrárnama už se něco v noci prej pohlo, aspoň to běhá po TW:

        Ruské raketové údery na největší tepelné elektrárny na východě a ve střední UA:

        – Charkivská kogenerační elektrárna 5 a Zmiivská kogenerační elektrárna v Charkovské oblasti,
        – Pavlogradská kogenerační elektrárna 3 v Dněpropetrovské oblasti,
        – Kremenčuk TPP v Poltavské oblasti

        1. Videl jsem na FB video z toho Charkova 5, tam asi trefili rovnou vysokotlak či co – strašná šupa, koule ohně a hořelo to snad stometrovým plamenem z roury. To asi nespraví parta chlápků se švajcaparátem..

         1. tak v těch velkejch trafech sou cisterny oleje, že

          mířili hlavně na rozvodny, protože – zvlášť pokud mají trafa navyráběný na skladech, což bych ani nedejchal, že mají – to ženisti vymění za pár dní po kapitulaci, přesně takovou nabídku ukroši dostanou :o)

       3. to přesně včera začal dělat

        stačilo pár raket (každá jedna přesně zasáhla přesně ten transformátor, kterej měla) a ukrošská rozvodná síť se sesypala jak domeče z karet, eště teď v celejch krajích stojí vlaky a metra

        jednoznačně se rozhodli ukončit plýtvání životama a teď se bude po zkrácení fronty likvidovat infrastruktura (ale záměrně tak, aby to dokázaly ruský jednotky a vojenští ženisti spravit za tejden) a vést jenom intenzivní obrněný akce, který ukrošskejma živejma štítama bez jakejchkoli zásob a podpory projedou jak nůž máslem, až dokud se zbídačená země nevzdá…přesně jako Jugoška, Irák, Lybie, Sýrie a další

        1. Zatímto vypadá, že zásob a podpory se nedostává spíše RU než UA straně, Behe. Ale fajn, uděláme to jako s tím „do měsíce obklíčeným, kapitulovaným a poraženým Kramatorskem a Slavjanskem“, který se tvému Michalu&Petrovi jaksi nematerializoval doposud.

         Do kdy konkrétně že ruské obrněné formace jako nůž máslem projedou UA a UA kapituluje?

         Nebo už jsi ve svých věštbách raději přestal uvádět datumy, do kdy se byť rámcově mají splnit, aby tě historie nemohla usvědčit z omylu? Takže i kdyby se náhodou UA dokázala probojovat na hranice ze 23.2., stejně bys dál věštil, že přijde den kdy Rusové obsadí Kyjev?

         1. Není v zájmu Rusů ani Američanů brzy ukončit operaci na Ukrajině. To, co se děje na Ukrajině, je jen vedlejší efekt, který není nejpodstatnější pro budoucí události ve světě.

          Chce to širší rozhled.

          Už při malém rozhledu – není pro Rusko v jeho zájmu neprovést Evropu a Ukrajinu ve válečném stavu časově celými zimními plískanicemi. Joe Biden vyprovokoval Rusko k zásahu těsně před začátkem jara s tím, aby boje neprobíhaly za zimy. A je v zájmu Ruska to hlavní nechat proběhnout za zimy a mrazu. A těsně před tím trošku (nechat) pocuchat infrastrukturu nejen Ukrajiny, ale i dodávky plynu do Evropy.

          Při větším rozhledu se hraje o multipolární svět. USA (+ Británie a pár dalších pindíků) hraje proxy válku s Ruskem. Nejde o výsledek války, ale o uhrání Východu (nejen Ruska, ale i Číny, Indie, nebo jižní Ameriky) zahrání hegemona USA do svého chlívečku a omezení jeho moci.

          1. V zájmu Američanů je 100%, protože Bidenovi se kvůli tomu
           1) zhoršuje inflace,
           2) prohrávají nastávající volby https://en.wikipedia.org/wiki/2022_United_States_elections
           3) snižuje kapacita na Pacific pivot a boj s Čínou

           Chápu ovšem, že tato realita se ti do tvých Absolutních premis „za všechno můžou USA a nejvíc za Rusko, protože nic si USA nepřejí více, než zničit Rusko“ nevejde.

          2. Jane Mrcasíku, mě zajímá pravdu, ne tvé dojmy.

           1) Janu Bidenovi se nezhoršuje inflace kvůli nějakému konfliktu na Ukrajině, ale kvůli tureckému hospodaření USA posledních x dekád. K té inflaci by došlo tak jako tak.

           2) Prohráli i minulé volby, kdyby je nezfalšovali. Opět nic, co by bylo způsobeno nějakým konfliktem na Ukrajině.

           3) USA chce nejdříve vyřídit Rusko, pak Čínu. Nechce bojovat s oběma najednou.

           Chápu ovšem, Jane Mrcasíku, že ve tvém náboženství, že USA jsou absolutní dobro a Rusko absolutní zlo – nemá objektivita místo. Ta už se tam, řečeno Mrcasíkovými slovy, nevejde.

          3. Pokud ještěrko tvrdíš, že jsou podle mě USA absolutní dobro, nebo byť jen dobro, tak jsi blbeček.

          4. JM – že to vůbec krmíš ….

          5. A je to blbka, když už :-)

          6. Dovolím si připomenout, že během prvních tří měsíců působení Jesterka psala v mužském i ženském rodě v poměru cca. 1:2. Ale protože tvrdí, že žije v USA, budeme hodní a přičtěme to v USA tak módnímu fluidnímu genderu ;-)

           Nevytahoval bych to, ale tak hloupá obvinění (založená zjevně na falešném dilema „buď USA, nebo Rusko, třetího není“) mne tak iritují, že jsem si rýpnul.

          7. JM:
           Je známo že někteří plazi dokáží měnit pohlaví dle aktuální potřeby. Jejich domovem je navíc v podstatě celá planeta snad s výjimkou Antarktidy, tak buďme shovívaví;-).

        2. A ještě jedna k tomu: jak bys řval, kdyby UA strana oplatila RU straně úplně stejnou mincí, 1:1, a rozbourala Rusům přesně stejný počet trafostanic, jaký RU zničili na UA?

         1. UA nemuze RF nic doma znicit, protoze UA je ta hodna a RF je ta zla.

          1. Takže hodný SSSR v roli oběti nacistické invaze nesměl nic zničit doma zlé Říši?

           Ehm. Zkus to znova.

          2. Sysop používá informace z České televize a od Campera a Zelenského. Zatímco Jan Mrcasík je dezinformátor, který nám chce sdělit fake news proputinovského typu, že snad Ukrajina by udělala zlou či ničivou akci.

          3. Tak, byla to samozrejme ironie v souladu s nasimvasim oficialnim nazorem.

         2. Nebyl by takový útok UA na území RF dostatečnou výmluvou pro mobilizaci rusáků a tedy podstatné zintezivneni války? Nevím jestli by to UA chtěli.

          1. Mohl by být. Na druhou stranu už UA zaútočila „věrohodně popiratelně“ na sklady PHM na území RF i na fabriku, a Rusové to popřeli aby si zachovali tvář. Stejně tak ty údery na Krym Moskva popřela.

           Avšak to není merit – merit je nastavit zrcadlo té extrémní tendenčnosti a také otočkám o 180°, které předvádí zdejší proruské jádro.

          2. My jsme tu všichni placení Putinem. Polovina uživatelů v této diskuse má výcvik Specnaz nebo jsou agenti FSB, případně obojí. Je to docela fuška zastírat, že jsme Rusové.

           Jednou jsem hrála u ohně, a omylem jsem si místo kytary vzala balalajku. Uf, ještě že nikoho nenapadlo, že jsem se prozradila. FBI to přehlédla, jinak bych měla problém.

          3. Uz mam ve skrini pripraveny ukrajinsky vlajecky, vedle tech emerickejch, cinskejch, polskejch a dalsich… je fuk, kdo vyhraje, ja jsem vitat pripraven ;-)

          4. To já mám ve sbírce i Severní Koreu a Kubu, co kdyby…

          5. To nepomůže. Jestlipak už zvládáte vařit halal pokrmy?

          6. Napsal bych „hezký straw man“, ale není ani hezký, ani originální, jen nudný a mdlý.

          7. to mrcasik

           tobě ten web michalapetr.com musí pěkně ležet v žaludku… chlápek jako Gargamel, postarší, zavalitej… a jeho analýzám nesahají ty tvoje ani po kotníky… jsou chytrý, trefný, stručný, zábavný, srozumitelný, bez propagandy… a samozřejmě se občas netrefí, jako my všichni…. ovšem na rozdíl od tebe to Gargamel nemá problém přiznat, že?

           a to tvoje nastavení zrcadla je dobrej nápad… nastav si ho… a naliskej si eurohovne

         3. už ani jako trotl nestojíš za moc

          ukroši minimálně poslední měsíc stříleli dělostřelectvem a raketama nazpátek v oblasti Kurska, i drony tam posílali, totéž Krym, plus výsadky bombovejch záškodníků

          to že rusáci mají kapacitu většinu toho sestřelit a ten zbyte naštěstí nenadělal větší škody neznamená, že to ukroši nedělají

     2. Uplatky a korupce volicu v demokracii s timhle nemaj nic spolecnyho. To je uplne jiny jev.

    2. Spravne. Je to ale jenom jeden ze zpusobu.

     Jinymi slovy, hodnota produkce Zapadu neodpovida cene toho co Zapad konzumuje. Rozdil se vyrovnava bud exploitovanim nejakych fousatych bosatych zoufalcu nekde v horouci prdeli, kradenim jejich zdroju, udrzovanim zemi jako je CR na nizsi ekonomicke urovni, dale zadluzovanim, etc.

     Kdo se nepodvoli je vybombardovanej. Humanitarne samozrejme.

     Je potreba dodat ze Zapad docilil statutu toho ze je schopny tohle delat diky svoji historicky technologicky prevaze, industrializaci, etc.

     Ted to tak nejak jde vsechno do pici. Jak dluhy tak ta prevaha.

     1. Plus pravidelné vysátí v různých intervalech nashromážděných aktiv různých zemí. Poslat zemi do prachu, chudoby a loutkové vlády. Vysátí včeho cenného. Nákupy za babku. Ostatně toto dobrodiní Západu máme v České republice právě před sebou.

      Nicméně i kdyby Západ vyhrál globálně a celosvětově, narazil by časem stejně na to, že jeho kořistnický způsob a pyramidová ekonomika nelze na omezeném prostoru úspěšně dělat. Musel by začít zavádět demokracii na Mars a Venuši, přinesl by nezávislost s svobodu na Jupiter, pomocí loutkové vlády na Saturnu by donutil Saturn nakoupit předražený nefunkční vojenský šrot z USA za cenu zlata. A nakonec by obyvatelé Uranu jezdili pravidelně do Langley pro notičky.

      Pro anglosaský svět je neštěstím, když se jiné části světa dokáží ubránit dobrodiní ametických neoconů a elity.

      1. Jo. Proste uvnitr Zapadniho sveta existuje deficit ktery se resi interne (dluhama) a externe (exploitation). Oboji se hrouti – dluhova ekonomika imploduje a exploitace je obtiznejsi, pripadne nemozna.

       1. Západ si hraje ve své podstatě s exponeniciálními funkcemi, které nikdy nejsou trvalé: nekonečný růst produktů, nekonečný růst zisků, nekonečný cost cutting, …

        Takové funkce v systému nejde nijak napravit, protože exponenciály rostou čím dál rychleji a zuřivěji do nekonečna. Dokud budou v idejích západních systémů, potom je problém naprogramován nevyhnutelně.

        Západ se to snaží řešit (a i to jde jen dočasně) přehozením problému na někoho jiného. A ty jiné (Rusko, Čína, Indie, Afrika, …) už to přestává bavit a začínají se vzpírat.

        1. Matematicky by se to asi tak dalo vyjadrit. A spravne – pokryvani deficitu z externich zdroju prestava fungovat. Za prve protoze ty kteri jsou exploitovany to zacina srat, protoze rostou naklady (energie je tezsi extractovat), musi se factorovat in dluh kterej je prilis vysokej, etc. etc. The shit is hitting the fan. Right now.

         Speaking about the exponential function/math – tady je skvela analyza umrtnosti v zavislosti na teplote, kde existuje temer 100% korelace. Dalsi hrebik do rakve virove teorie a.k.a. un autre clou dans le cercueil de la theorie de l’hostie du virus.

         https://nouveau-monde.ca/loutil-statistique-maitrise-demontre-que-la-covid-et-les-maladies-hivernales-telles-que-la-grippe-ne-sont-pas-des-phenomenes-de-contagion-mais-sont-fortement-correlees-a-la-temperature/

 7. Muhehé.
  To bylo křiku od různých notor-voličů ODS a vyznavačů svobo-demo, když jsem tu před řádkou let vytáhl jako pěkné svinstvo ten nově zaváděný bachung zaměstnanců s GPS v PDA a další soustavou podobných zařízení ve služebních autech, že…???

  Tak fňukejte, fňukejte, pitomci. Zavinili jste si to sami…

  :OD

  1. Helejte, teď jsem slyšela od známé, že v Česku budete mít povinná bezdrátová čidla na měření energií a dalších věcí. Kontinuální monitoring tepla a energií kdykoli a kdekoli. To je taková ta otevřená pandořina skříňka. Než se nadějete, půjde z každého bytu kontinuálně několik megabitů/sekindu špiclovacích údajů. Které vytěží stát, firmy, reklamy, policie, soudy…

   1. Elektrika uz se u nekterych hodin taky meri bezdratove. Ono se to cely zabali do nejakyho ovcim stravitelnyho futralu a s maslema predlozi.

    1. V našem SVJ se také už zavádí bezdrátové měřiče teplé a studené vody do bytů. Elektrika a topení už bezdrátově odečitatelné je. Na baráku mám jen bezdrátový elektroměr. Dělám maximum pro to, abych se ho co nejdřívez zbavil. Vodu, odpady a topení jedu po vlastní linii, tam zatím státu ukazuju finger.

     1. Uprimne receno…jaky je rozdil, kdyz ti vleze do bytu nejakej clovek, co tam zacne neco merit, a nebo si stoupne pred dvere a tam to zmeri na dalku? No….imho predevsim ten, ze me s tim neotravuje doma :-D
      Btw za me je zrovna ovladani termostatu na dalku super vec, rozhodne az snad jednou budu mit svuj barak, tak to tam chci….

      1. @Lojza: Ten rozdíl je v tom, že mám pod kontrolou, kdo mi měří údaje v bytě a co tam měří. Nemluvě o tom, že neměří kontinuálně třeba každých 10 minut, že ano. A nelítají mi záhadná data ve vzduchu po bezddtrátové sběrnici wmbus.

     2. on pohled pod pokličku praktického fungování SVJ ze strany řádného hospodáře dokáže ukázat typickou českou náturu v nepříliš lichotivém světle. co kutil dokáže provést v vodoměrem, jak se pěkně dokáže v garáži napojit před podružným elektroměrem (nebo na chodbě na osvětlení společných prostor) a přivést si elektřinu do bytu o dvě patra výše podél stoupaček, to někdy nezbývá než kroutit hlavou. a to prosím v baráku s „náctým“ počtem bytů a ne žádné sociální bydlení.
      ještě s hrůzou očekávám, že si někdo pořídí elektroauto a začne jej chtít nabíjet uvnitř v garáži. brrrr.

      1. Lukas B.: elektroauto a garáž – tak to se snad dělá běžně, ne? Co je na tom z principu špatně?

       1. v principu ve Vaší vlastní garáži na tom není špatné nic. špatný je silný odběr několik hodin v kuse přes 45 let starou elektroinstalaci v hliníku dimenzovanou na osvětlení a drobné kutění v garáži ve dvou podzemních podlažích bytového domu (v průdkém svahu), s tím, že v garážích jsou podružné elektroměry a jednotlivé garáže mají své jističe. současný stav je takový, že průměrná spotřeba na jednu garáž jsou jednotky kilowatthodin ročně, ale vlastní spotřeba jističů, a elektroměrů je několikanásobná, a tak se „manko“ rozpočítává rovným dílem.
        takže je zde riziko:
        a) požární
        b) pokušení napojovat se do elektroinstalace před podružným jističem s pokusem spláchnout to v „manku“.

        1. Lukas B.: OK, v rámci konkrétní situace, jak ji popisujete, obavy chápu. Na straně druhé, v zimě ušetříte za topení, málokdo má ten luxus, že má topení i ve zdi:-)

         Pokud si ale někdo elektrodebila koupí, těžko předpokládat, že se mu bude líbit, že by to v baráku nabíjet nesměl. Musíte doufat, že dotyční majitelé garáží nebudou v dohledné době dostatečně solventní.

         1. Nejen to, az shori par garazi, treba se i pojistovny zacnou skrabat za uchem a „podpori“ GD.

          1. Sysop: pojišťovna zvedne pojistky, současně to hodí do výjimek a fertig. Že by snad tyhle organizace, závislé na režimu jely proti GD mi přijde jako hodně velká fantazie.

          2. Nejsem naivni optimista, ale lidi dneska uz taky nejsou uplne blbi, treba stran pojisteni proti povodni. Takze pokud se na tohle nebude vztahovat pojistka a pritom bude z medii jasne, ze se to stava docela casto, pak ubude kseftu s pojistkama. Pochopitelne, ze pojistovny jsou obchod s pravdepodobnosti a tohle by slo do vyjimek jako prvni. Hadej se s koncernem a SBD, kdo za to muze…

          3. Sysop: se to udělá povinně a bude, ne? Systém si nenechá – bude-li to pořád tlačit – vzít svou dojnou krávu. Protože úbytek pojistek by nastal jen proto, že by lidi přestali elektrokrámy kupovat. Rozhodně to nebude tak, že běžný zákazník si koupí elektrokrám a pak zjistí, že to nejde pojistit nebo mu kvůli tomu neplatí pojistka na nemovitost a bude s tím v pohodě.

           Takže ona už by se nějaká vhodná kampaň, podpořená úpravami zákonů, našla.

          4. Reality check: pojišťovny podléhají od loňska Zelené taxonomii EU, takže pojištění musí účtovat podle toho, o jak zelený předmět se jedná.

           Uhelné elektrárny pojistit téměř nesmí, zato elektromobily pojišťovat musí i kdyby na tom tratily kabát. Bo taxonomie.

           Fertig?

          5. To je jen dočasný přechodový stav. Velmi brzy to pojišťovny i vůči ekoteroristickým jevům přehodnotí. Tak jako se postupně z podporované elektřiny pro elektroauta, nebo z nadlidí typu cyklisté postupně stávají normální obchodní vztahy, věci. Cyklisté si postupně vydobudou podléhání stejným zákonům jako auta a budou mít fertig.

          6. Nepochopila. Zelená taxonomie přikazuje, že pojišťovny nesmí hledět na provozní zisk, nýbrž primárně resp. výhradně na Zelenou čistotu pojištěnce.

           Proto cyklistu nebo větrník pojistí, i kdyby způsobovaly jeden smrťák denně a sekali hlavy děťátkům, zato uhelnou elektrárnu nepojistí nebo konec šmitec.

         2. nojo. ale s koupí (nebo provozováním firemního) prvního elektroauta (nebo pořádného elektroskůtru) buď musíme nabíjení znemožnit (to moc legálně nejde), nebo udělat společnou investici na elektroinstalaci, což se bude těžko obhajovat před někým, kdo jakž takž vyjde a v garáži parkuje nějakou letitou fábii.

          1. Rekonstrukce elektroinstalace v garážích tak, aby byla schopna do každé z garáží trvale dávat řekněme jen 25A na fázi, vyjde dost pekelně draho. Běžné elektrofirmy to navíc nemají z čeho dělat: Ten běžně prodávaný materiál je dimenzovaný na nějakou nízkou soudobost zatížení, například trojfázové zásuvky jen na nějaký počáteční proudový náraz a potom na přibližně jen čtvrtinové průměrné zatížení – představme si třeba řezání dřeva na cirkulárce se 4kW motorem. V podstatě je to u toho motoru běh naprázdno, střídající se s plným zatížením těch pouhých 4kW v poměru asi 1:5. Nic těžšího nikdo v běžném rodinném baráku nemíval, ani oblouková svářečka si mezi dvěma fázemi nevezme víc, než ty 4kW.

           Jenom větší zemědělské usedlosti, bývaly vybaveny lepší trojfázovou přípojkou, zpravidla pro mobilní, kroužkové elektromotory k mlátičkám, fukarům apod. s možností odběru až 7-10kW, ale s lehkým kroužkovým rozběhem přes spouštěč – to byly ty velké, litinové 60A „tlamy“, někde doposud visící jako dekorace. Jednu jsem před lety demontoval na památku, už byla dávno odpojená – přívod k ní byl proveden měděnou gumo-bavlnou 10mm2, která od zřízení v 50.letech minulého století a vedena v plášťové trubce, nebyla zteřelá.

           Běžně prodávaná 32A zásuvka/vidlice začne, vlivem neošetřených přechodových odporů kolíků, zhruba po půlhodině plného zatížení 3x32A, doslova téct. K takové zásuvce je pak nutné přivést šťávu kabelem 5×10, což také není zrovna levná záležitost – běžně se tyhle instalace dělaly maximálně šestkou mědí a to už byl luxus.
           Zpravidla se počítalo pro 32A zásuvku v garáži jen s jističem B25A a byl-li přívod k ní krátký, tak pro běžné kutění s cirkulárkou/svářečkou vystačila čtyřka měď, nebo šestka hlína.
           Tak je to v naprosté většině garáží a třífázových přípojek v nich, dodnes.

           Pokud někdo vážně uvažuje o nabíjení elektrokrámu ve vlastní garáži, neumí si to udělat sám/s pomocí známých a nechá to pak jen projít dílčí revizí, tak ať si sakumprdum připraví zhruba 55-70k, podle stavu instalace v domě, resp. podle stavu elektroměrového rozvaděče domu. Změna odběrového tarifu je nabíledni, o tom snad není nutno se rozepisovat. Upozorňuju, že jen samotná, opravdu průmyslová zásuvka pro 3x32A a opravdu trvalé zatížení, stojí okolo 1.500-1.800,-Kč, podle výrobce.
           Nedá se tam použít ani „běžný“ jistič pro domovní instalace, opět to musí být průmyslový vzor, který se při trvalém zatížení po dobu např. 8h nerozteče tak, jako všechny ty různé Eatony a čínské srágory, které sem dovozci tahají. Pak je samozřejmě nutno vyměnit za průmyslový (a proudově zesílený) vzor i hlavní jistič domu a přívod k němu, jinak by to nemělo smysl.
           Instalace takovéto nabíjecí přípojky v mnoha případech znamená rekonstrukci celého domovního přívodu i rozvaděče. Trvalý odběr nějakých 3x30A je vážně úplně jiná disciplína.
           Vy, co umíte počítat :D si snadno spočtete, jaký trvalý tepelný výkon se bude ztrácet na jednom kolíku 3F zásuvky, pokud onen spoj (dutinka-kolík) bude mít přechodový odpor jen celkem příznivých 20-30 miliohmů.
           Takový přechoďák se dá na 3F zásuvce udržet. Při běžných spotřebičích (a nárazovém odběru) nic moc neznamená. Udrží se i s menším přechoďákem, pokud se ovšem bude dařit ji a příslušenství, udržet v suchu, čistotě a zásuvka i vidlice budou mít povrchovky kontaktů, určené pro průmyslové účely.

           Pamatuje si někdo „klasické“ šedivé 3F zásuvky/vidlice CVG/CZG z Dolného Kubína?
           Ty všechny měly na štítku vedle dovoleného proudu, uveden také časový údaj – 6h.
           Ten ale podle údajů tehdejšího výrobce a i podle platné ČSN neplatil pro zcela plné, nýbrž pro 75% zatížení a uvažována byla jakási „běžná“ čistota kontaktů i tlak dutinek na kolíky.
           Ten spoj jako takový, se při zatížení pochopitelně otepluje a dostoupí-li teplota kritické hranice (pro materiál vložky s kolíky a dutinkami, to tenkrát bylo tuším 85°C), tak už byly velké problémy s následným rozpojením, vlivem nevratné deformace té plastové vložky. Kdo někdy pracoval se stavebními rozvaděči „antoníčky“, tak to velmi dobře zná – ty vytavené vnitřky prachem znečištěných zásuvek.

           V tomto směru měly velmi navrch staré 25A „tlamy“, které měly kolíky i dutinky ve fatrcu keramiky a pouzdro zásuvky bylo z hliníkové slitiny, pouzdro vidlic/kabelových zásuvek bylo černě bakelitové, vše s velkou ochlazovací plochou.
           Tahle stará velká 25A „tlama“ naprosto v pohodě těch plných 25A na kolík snášela, protože i když při znečištění citelně topila, tak keramika netekla, nedovolila deformaci ustavení polohy kontaktů a plocha černých bakelitových, nebo hliníkových krytů účinně teplo odváděla. Párkrát jsem vytahoval z litinové „tlamy“ vidlici, ze které se doslova kouřilo – to už se ale kouřilo z pálící se, gumové izolace žil kabelu.
           Zásuvka i vidlice to přežily v naprosté pohodě. Tenkrát šlo o nouzovou přípojku pro asi pět 2,2kW kalových čerpadel po zátopu sklepů, kde čerpadla běžela přes 20h v kuse, v pojistkových patronách té zásuvky, musely být kusy 0,5mm drátu, jinak to při rozběhu celkových 11kW asynchronů ty původní 25A patrony vyráželo. Měděná instalace ze 60.let, to ustála se ctí.

          2. jak ten Váš elaborát čtu, tak jsem byl při svém škarohlídství docela optimistou :)

           ať mudruju jak mudruju, tak nejlepší bude nějaký kvalifikovaný zásah do jističové skříně (mezi elektroměrem a podružnými elektroměry), který je v majetku svj tak, aby to v garážích bez problémů utáhlo běžné kutilské nářadí (2kW na velkou rozbrusku pár minut), ale neumožňovalo to dlouhodobý odběr vedoucí k riziku požáru (tj. žádný přímotop a žádné nabíjení nad dejmetomu necelý jeden kW).

          3. servisdok
           12.9.2022 v 12:53

           všechny běžně prodávaný 3f zásuvky počítají s danou proudovou zátěží po dobu 6 hodin

           to, že někdo má zvoxidovaný a jinak zasraný kolíky v zástrčce je problém na jeho straně

           a samozřejmě, u většiny referenčních uložení stačí na 3×32 A CYKY-J 4(5)x6, desítky snad jenom pro uložení v izolačních stěnách; z hlediska proudovýho těch 32 A v klidu zvládne 2,5ka, viděl sem zprasený instalace, že bys nevěřil, akorát že to je všechno dimenzovaný tak, aby tam bylo bezpečný oteplení s dostatečnejma rezervama, proto šestka

           nechceš si občas projít aspoň nějaký základy? máš na to hotový tabulky, kde to je předvypočítaný, ani nemusíš chodit hned za projektantem…místo toho tady lidem motáš palice

           nemluvě vo tom, že se to dá roztahat v AYKY-J 4×16+, protože tam stejně musijou být podružný rozvodnice, a až těch posledních pár metrů dycky udělat v mědi; jenom kretén to bude tahat celý v mědi, když AYKY obdobnejch parametrů (=o jeden průřez vyšší proti mědi) stojí asi třetinu toho, co CYKY; teď přišla poptávka na páteř po bytovce a na těch 35 metrech je to v hlíně 4×70 o 20000 korun levnější, než v mědi 4×50

          4. Ted jsme u nas v praci resili takovou blbost – zivotnost LED svitidel. Vyrobci se predhaneji v hodnotach, jak dlouho to sviti. 2000 hodin, 4000 hodin, 6000 hodin… ale nikde nebylo k dohledani, co to jako znamena. Ze jako to vydrzi svitit minimalne tento cas? Hovno hovno pratele, sli jsme po tom a zjistili, ze na to existuje smernice, ktera rika, ze jde o „prumernou zivotnost“. Ergo, vezme se treba 100 kusu tech blikavek a zmeri, jak dlouho vydrzi svitit. Pochopitelne jsou na to ruzne metody, jak simulovat ten cas, protoze nikdo nechce cekat treba dva roky, nez skonci testy a bude to moct slavnostne uvest na trh.

           Takze mate jednu, ktera zdechne po 300 hodinach a mate jinou, kdera zdechne po 6000 hodinach. Vetsina jich zdechne okolo 3000, takze se napise 3000, ale to, ze jedna zdechla po 300 je proste v pohode. Zaruka plati dva roky, ale nikde neni psano, kolikrat se to vypne a zapne, coz je nejvetsi smrt polovodicu.

           Takze uz chapu, proc draha Philips klidne chcipne po par stech hodin. Ten udaj totiz si muze kazdej vycucat z prstu. Plneni nejake normy stran zivotnosti neni podminkou, protoze nejsou stanoveny podminky testovani.

          5. Sysop
           12.9.2022 v 14:30

           tak naštěstí slušnej velkoobchod to neřeší a když tam píšou 15000 hodin, což jsou skoro dva roky nepřetržitýho svícení, a chcípne to po roce a půl svícení 10 hodin denně, tak mi to prostě vyměnili kus za kus (vOsrám)

          6. Marketinkový parametr LEDek je svítivost. Takže LEDky se provozují za maximálním dovoleným proudem, a to jim trochu zkracuje životnost. Když se LED žárovka rozebere, a trochu se jí zvětší odpor určující standardní proud, tak se stane věčnou a přežije konec vesmíru.

           Je to stejné jako s pevnými disky u počítačů. Hodnotí se kapacita a rychlost, a nikoho už moc nezajímá, že SSD disk ta data moc dlouho a spolehlivě neudrží. To prostě není na krabičce jako marketinkový parametr.

          7. Pavle, já právě s těmi projektanty jsem trvale v kontaktu a proto jsem napsal, co jsem napsal. Jestli to chceš rozporovat, podlož to doporučením EN61100. Je tam všechno.

          8. servisdok
           13.9.2022 v 7:01

           ty předvypočítaný tabulky vychází ze všech relevantních norem, tak nevim, co si myslíš, že tam eště najdeš extra novýho

           jedna z těch starších např. na eletrice https://elektrika.cz/data/clanky/jisteni-a-dimenzovani-elektrickych-vedeni

          9. užs mě s těma tvejma zasranejma pohádkama zvedl ze židle, takže sem šel do krabice se směsnejma 3f zásufkama, kde sou od novejch po starý i použitý (ale ne zblemcaný, vokorodovaný apod.) co nakupuju po desetikorunách na blešákách a burzách

           vylosoval sem vnitřek nějaké staré ani teď nevim čeho, ale už s čistě mosaznejma dutinkama, a notně zaprášenou (vč. kolíků, ale nezkorodovanejch) BALS typ 21005, 4kolí 16 A, 6h; aniž bych to čistil od toho prachu, zapojil sem je do sebe a měřil odpor na dutinkách ESR metrem ESR Micro v4.0s

           výsledek je ukazovanej odpor 0,01 ohmu, což je na samé hranici měření, tisíciny to neumí

           pak sem šel vzít TES 33S za patnáct tisíc a totéž měření, odpor přestal klesat někde na 0,614 miliohmu na jednom z páru dutinek

           takže stačí to nemít shnilý, zasraný apod. (od toho jsou pak provedení s přísluným krytím, čili IP65 a vyšší, aby se ani odpojená vidlice nezasírala, protože má kurva víčko!!!!) a 32A zásuvka musí zvládat přechoďák někde v řádech zlomku miliohmu

           pokud je někdo moc paranoidní, tak 63A zásufky furt eště stojí stokoruny kus

           eště něco nám chceš sdělit, mimo zobecňování zkušeností se zasranejma vohnilejma starejma bolševickejma zásuvkama s pocínovanejma kontaktama (kurva cín oxiduje jak prase!!) na veškerý instalace ve vesmíru?

          10. A jaká je přesnost, nebo spíše odhad podle planěk plotu, měřáku s rozlišením 10 miliohmů? Takové měření je více závislé na konstelacích Marsu s Jupiterem, než na reálných vlastnostech měřeného spoje.

          11. Jesterka
           12.9.2022 v 19:01

           zkus číst dál, nebo to už je na tebe moc písmenek? :o)

          12. Neměří se přímo přechoďák, ale úbytek napětí přímo na spoji a při zatížení, chytráku.
           Když chceš učit orla lítat, musíš to umět líp.

          13. servisdok
           13.9.2022 v 7:05

           samozřejmě, když někdo nemá dostatečně přesný měřicí přístroje na přímý měření, tak to musí měřit nepřímo…no neke

           já tady ten přístroj mám, přectav si

           podstatně větší problém bejvá u pohyblivejch přívodů s oxidací, každej jednotlivej drátek v licnách je schopnej už po pár letech provozu se zoxidovat na naprosto černou vrstvu oxidu měďnatýho, a když se s tím pak hejbe, tak stačí aby se to ve svorce o chlup pohnulo a přechoďák jako kráva

           proto tuplem když se přepojujou starý káble, tak se to musí buď zredukovat chemicky, nebo jak dement každej konec několik minut překládat na všecky strany a drhnout smirkem a i pak samozřejmě soudnej člověk nebude takovej kabel zatěžovat na max…jenom inlustrativně sem do nejmíň černýho několikacentimetrovýho odstřižku takovýho kabelu strčil sondu a rázem odpor místo miliohmů byl v ohmech

          14. Rekonstrukce elektroinstalace v garážích tak, aby byla schopna do každé z garáží trvale dávat řekněme jen 25A na fázi, vyjde dost pekelně draho…..
           Berte to tak, kdo má na elektromobil, který má palubní nabíječku 22 kW, tak má i na nové rozvody. Většina normálních elektromobilů má příkon 11 kW nebo 7 až 8 kW, což je v pohodě zvládnutelné. Navíc si můžete nabíjecí příkon nastavit.

           Samozřejmě nepopírám až se elektromobilita dostane k některým českých sockám, které to připojí na nerekonstruované rozvody z první republiky, tak občas něco bafne.

           Imho je to stejná diskuze jako v období, kdy přicházely na trh silné indukční desky a trouby, taky se furt hledalo, proč to nejde.

          15. Může si rozvést elektřinu v domě namísto pomocí drátů pomocí kovových hranolů 1 x 1 cm. :-)

          16. Může si rozvést elektřinu v domě namísto pomocí drátů pomocí kovových hranolů 1 x 1 cm. :-)
           Dovolím si tvrdit, že nejslabší částí budou levné koncové a spojovací prvky.

          17. Jesterka
           12.9.2022 v 19:34

           nemůže, je jasně daný, že v obytnejch prostorách musí být použitý dvouplášťový izolace (buď kabely, nebo vodiče v instalačních trubkách ve stěnách)

           sběrny se používají např. v trafačkách a rozvodnách, přičemž sou i tak zabezpečený zábranou, polohou

          18. Mám zkušenost s rozvody z první republiky co po 80-90 letech provozu občas zahořely a vyrazily jistič. Ale byly to drátky z mědy o průměru snad necelý 1 mm, přes který se po těch 80-90 letech začalo k běžnému svícení, lednici a televizi prohánět i mikrovlnka, rychlovarná konvice a tak. Ale hořely pouze spoje v podlaze půdy, kde v zimě bylo -15°C a v létě +50°C, takže izolace těch drátů se rozpadla na prach a dráty samotné byly tvrdé, zoxidované a křehké. Ale ty samé dráty ve zdi o patro níže, kde v zimě, v létě bylo 20-27°C nijak nehořely a byly stále izolované a pružné. Takže i ty stařičké kabely unesou opravdu hodně. Ale je to jen akademická diskuse, takto starých rozvodů už moc v provozu nebude.

           Zahořet může samozřejmě i nová zásuvka, když má blbý kontakt. Viděl jsem i černou novu zásuvku přes kterou teklo jen cca 400W.

          19. Jimmyx: Ona ta čistá měď má trochu dost vyšší vodivost než současné kabely z mědi, které jsou různě příměsové a upravené pro dnešní kabely. Není tak trochu měď jako měď. Kdysi jsem analyzovala měď ze 100 let starého rozvodu. Opletené textilem a instalované v trubkách do zdi.

           V zásadě nejde ani o kabely, ale o místa s přechodovými odpory. Každý šroubek u vypínače je potenciálně nebezpečí. Zvlášť tady v USA, kde je napětí v síti poloviční, a tedy proudy dvojnásobné.

           Osobně jsem vyměnila řadu šroubků za kulaté fastony. :-) Elektrotechnika je skoro jak chirurgická operace na operačním sále. :-)

          20. Ano, jednalo se o dráty v trubkách původně izolované gumou (?) a opletené. A vždy to vyhořelo ve spoji (logicky). Mimochodem hledat na půdě pod kterou půdovkou je ve škváře umístěná krabice bylo moc „zábavné“. Poslední zkrat co se řešil (tj. vydržel nejdéle v provozu) ale paradoxně nebylo nic šroubovaného. Byly to dva průchozí dráty, kde jen odstranili pár cm izolace a kolem omotali další 2 dráty a tím byla odbočka k zásuvce hotová. I před 100 lety dokázali elektrikáři dělat prasácké řešení. Na druhou stranu 90 let to fungovalo :-).

          21. Jimmyx
           12.9.2022 v 22:20

           asi varianta vinutýho spoje, ale špatně provedená

           já bych to propájel pájkou a to by asi vydrželo věčně, muset to už teda dělat takto

          22. Jesterka
           12.9.2022 v 21:30

           kvalitní kabel má být čistá bezkyslíkatá měď (=bez příměsi oxidu měďnatýho)

           samozřejmě je votázka, kde je jakej kvalitní kabel, že :o)

          23. @Behemot: A co jiné příměsi než kyslík? Už zlomky procent příměsí fosforu nebo železa sakra zahýbají u mědi s elektrickou vodivostí. Graf vodivosti mědi na příměsích:

           https://publi.cz/books/353/images/pics/4_1.jpg

           Kvalitní kabel má být … ale cost cutting je moderní manažerská metoda …

           A to nemluvím o hliníkovém kabelu CCA, který české prodejny zákeřně nazývají mědí plátovaný hliník pro zmatení zákazníka, že je v tom snad hafol mědi.

          24. bezkyslíkatá měď…vidíš v tom jmenovaný nějaký příměsi?

          25. Není to vůbec o mědi a kyslíku. To jsou jen vsugerované internetové kecy těch kvazihifistů, co každou molekulu kyslíku v té mědi slyší.

           Běžné elektrorozvodné kabely typu CYKY, vyrobené v evropských kabelovnách a Evropany, obsahují měď natolik čistou, že není vůbec potřeba, brát v úvahu její čistotu, ale spíše si dávat pozor na skutečný průřez.
           O čínských kabelech a šňůrách se zde rozepisovat radši nechci, to by bylo už moc vysoké a zbytečně bych se s pojmy jako CCA/CCS jen nasral.

           Nejčastěji se to šidí u slaněných jader žil, tj. u „měkkých“ ohebných kabelů typu CYH/CYLY/CYSY/CGSG (postaru), kdy vypočítaný dílčí průřez a počet žilek v licně (lanku) zdaleka neodpovídá deklarovanému průřezu, ale je často až o čtvrtinu nižší.
           Ale setkal jsem se s tím už i u novějších kabelů CYKY, netuším už, ze které české kabelovny to bylo, potisk tam určitě byl, ale neutkvělo mi to v paměti.
           Měly to být klasické 3Cx2,5, které mi dvě přivedli do technické místnosti, jako přívod a záloha pro řízení, k výkonům pak byly ze stejného bodu přivedeny dvě 5Cx6.
           Už po odblankování plášťů a hlavně žil mi přišlo, že u té 2,5 je žíla nějaká tenká. Po tolika letech práce s nejrůznějšími kabely a dráty už i poznáte, že je na ohyb nějak měkčí, než běžně 2,5 bývá.
           Tak davaj v nohy do auta, pro šupléru – no tak jistěéé!
           Jádro žíly mělo průměr přesně 1,6mm, což je průřez též téměř přesně 2mm2, kupující byl o celého půl milimetru čtverečního okraden.
           Pro představu – průřez 0,5mm2 mívají třebas přívodní šňůry k lampičkám, radiomagneťákové osmičky atd.
           Klasický nešizený kabel s deklarovanými jádry žil 2,5mm2, má mít jejich průměr 1,8mm.
           Kabely starší výroby to tak měly naprosto všechny a bez výjimek. Netvrdím, že to byly jen ty ze socialistické výroby – ty to totiž měly naprosto automaticky, tam si to prostě nikdo nedovolil ojebat.

           Možných vysvětlení je několik.
           Buď to česká či jiná tažírna, pokud tu ještě nějaká funguje, udělala úmyslně a na objednávku kabelovny, anebo jde o číňanem taženou žílu – ale do průřezu AWG, kterou kabelovna pravděpodobně velmi levně koupila a samozřejmě o tom ví.
           To by totiž přesně odpovídalo průřezu žíly 12 AWG, který se na západě opravdu běžně používá – v US jenom pro světelné instalace (a pro zásuvky lamp, ovládané spínačem ode dveří) a v ostatních sítích, s napětím 220-240V se tento průřez používá pro nenáročné zásuvkové okruhy, kde se nečeká nějaké velké zatěžování.

           Jako prduch pořád nemám na pičoviny čas (D-F za pičovinu nepovažuju, scházejí se tu i velmi moudří lidé), ale můj spolužák-kamarád silnoproudař, co občas bastlí i v elektronice, co už si užívá toho „skutečného“ důchodu, se už nějakých 10 let baví sbíráním odřezků všelijakých kabelů a šňůr. Měří průměry, průřezy, kapacity, hodnotí provedení a pak výsledky informuje pár známých projektantů. V obchodech a ve skladech už ho znají a nediví se tomu, když si koupí třeba půl metru nějakého káblu/šňůry – často mu fakticky neprodejné zbytky už odkládají sami.
           Co jsem viděl naposled, měl toho v garáži už plný jeden regál, všecko označené visačkami s údaji. Každý se baví jinak, tohle je aspoň užitečné, zvlášť dneska.
           Právě od něj jsem měl povědomí o tom, jak se začala ojebávat i tahle oblast, ale už mnohem dávněji, ještě dlouho předtím, než se číňan naučil nejenom postupně, pomaličku a nenápadně ojebávat průřez skutečné mědi, ale hlavně se naučil poměďovat a do lanek stáčet měkké železo i hliník.
           Ojeby jsou to nejenom v průřezu žil a materiálech izolací, ale například u EPS/ERO kabelů i co do tepelné odolnosti a hořlavosti plášťů i žil samotných, nebo u sdělovacích káblů ohledně účinnosti stínění. Z asi dvaceti typů EPS a ERO kabelů, je skutečnými EPS/ERO kabely asi jen 12 druhů. Zbytek je zcela běžný, jen červeně obarvený, zcela běžně hořlavý PVC a ani žíly nemají izolaci se zvýšenou teplotní odolností.
           Je jen otázka času, kdy si pojišťovny začnou hlídat i tuhle oblast (zadat posudek na rozbor hmoty pláště/žil, je otázka jednoho-dvou dnů) a začnou se na tom točit.
           Až zas někde v obchodě/skladě uvidíte třeba o 20% lacinější kabel, než by stál normálně a bude označený „akce do doprodání“, tak si dejte pozor. S 99% pravděpodobností jde o nějaký ojeb, co nemusí být na první pohled patrný.

           O těch starých vodičích typu BGC (měděná pocínovaná žíla, dvě tenké vrstvy gumy, impregnovaná křížová bavlna buď voskem, nebo lehkým dehtem, podle druhu prostředí a trubek) ze 30. – 50.let minulého století (od počátku 50.let se už izoluje postupně vyvíjeným PVC) už jsem tady jednou psal špalek, konkrétně to bylo i k té Jimmyx-instalaci a ti chytřejší si to uložili. :D
           Žíly do těchto BGC vodičů MUSELY být nutně pocínované, neboť zbytková síra, třebas i z dobře vulkanizované gumy, čistou měď napadá.
           Právě to oxidující cínování žil, způsobovalo nejvíc problémů v instalacích, kde byly použity Kroutilovy svorky. :D K cínování byla samozřejmě použita směs PbSn, podle staré literatury nejčastěji v poměru Pb70Sn30. Kdo ví, jak po čase vypadá zvenčí olověná trubka, nebo i starší letovací drát („cín“), tak se nediví.
           Průřezy těch BGC vodičů byly vždy v metrické soustavě a už od 1mm2. Tento průřez se používal pro naprostou většinu instalací včetně zásuvek, protože ony zásuvky sloužily pouze pro lampu, rádio, nebo jiný podobný spotřebič se zanedbatelným odběrem. Dům mého dědečka má průřezem 1mm2 BGC uděláno také všechno, kromě zásuvkového okruhu do hospodářské místnosti v suterénu, kde se asi čekalo vyšší zatížení té jedné zásuvky a proto byl okruh udělán průřezem 1,5mm2 a zásuvka je celokeramická, s vnitřní 10A plochou pertinaxovou pojistkou ve fosforbronzových, dodnes pružících držácích.
           Bezproblémový chod těchto instalací byl jen tehdy, pokud byly Kroutilovy svorky udělány skutečným mistrem svého oboru a tudíž byly tzv. samoutahovací. To ale uměli skuteční mistři, běžní elektrikáři jen vzali kombinačky, zkroutili klidně i lichý počet drátů čtyřmi otočkami, kousek izolačky a hotovo.
           Instalace v dědečkově domě Kroutilovy svorky nemá. Nebyly použity nejlevnější a nejmenší spojovací/odbočné plášťové krabičky s průměrem jen 60mm, ale jsou tam použity větší krabice tehdejšího průměru 75mm. Proto mohly být použity šroubovací, můstkové tlačné svorky podle německého vzoru WeKo (dnešní firma Koppelman), navenek je to jakoby kostka bakelitu, s výřezem na boku a bakelitovou šestihrannou maticí na klíč 12mm.
           Je jasné, že tyhle instalace nemohly zůstat bezporuchové po masivní elektrizaci domácností žravými spotřebiči, kdy i žehlička si namísto dřívějších 400W vezme klidně 1.500W atd. Ale kde byly tyhle instalace udělány slušně, tak nikdy nedošlo k zapálení vlivem upalování vodičů – spíš to hořelo v těch spojích, nebo ten pocínovaný drát ve svorkách moderních zásuvek, které jsou konstruovány na čistou měď a nepočítají s tím pocínováním. Instalace v lepších domech, které byly udělány průřezem 1,5mm2 a motorové vývody 2,5mm2, s přívody k elektroměru a hlavním pojistkám zpravidla průřezem 4-6mm2, ty nasvorkované, ale i odborně zkroucené instalace, přežily až dodnes.
           Je tak zadrátovaná spousta historických budov, často i chráněných, kostelů atd., kde se do instalace nedá moc lézt, nebo je kvůli neodborným zásahům vyloučeno protažení nových vodič do plášťových trubek. Je přitom zajímavé, že izolační stav těch BGC vodičů je tak dobrý, mezivodičová kapacita tak nízká, že lze na ty nejháklivější okruhy běžně instalovat i 10mA proudové chrániče.
           To u některých moderních kabelů, s izolacemi žil ze znečištěných recyklátů, často ani nejde.

          26. servisdok
           13.9.2022 v 11:42

           pokud někdo není prase, a nesype do té taveniny všecko (třeba v jističích se to používá už druhý desetiletí záměrně, nač by tam byla čistá měď, když stačí něco, co vypadá jak slitek mědi a hnilíku), tak v tavenině mědi je skutečně jediným problémem příměs oxidu měďnatýho, čili nedostatečná redukce taveniny

           takže milej zlatej to nejsou žádný pohádky, ale holá realita, i z lepších sléváren, pokud parazitní příměs, tak tam je právě totok, přičemž oxid měďnatej je vodič velice špatnej, proto je nutný to hlídat

           pak člověk někam dá rejžácký gáble co mu strčili k instalaci a to je divení, že to má na stejné trase 3× větší úbytek, než i ten blbej Solarix, takže do patra už to napětí nedoteče a restartujou se tam telefouny, checht

          27. My si v Cine nechavame delat ruzne kabely a Cinan vzdy vyzaduje presnou specifikaci, kolik dratku jakeho prumeru z jakeho matrijalu tam chceme, plus jaky matrijal na izolace, vcetne horniho futralu. A samozrejme, ktere certifikace to musi splnovat. To, ze na obalu je natisteno „neco“, nemusi vubec korespondovat se skutecnosti, napriklad stupen horlavosti, co si tak naposledy vzpominam, jaka byla mela.

           Takze zatimco v EU je proste urcita horlavost nutny standard pro CE, Cinan vyrobi cokoli, co clovek chce. Jeste tak pred patnacti lety se muselo hlidat, jestli Cinan skutecne dodava to, co bylo objednano. A nejlepe si platit sveho cloveka nekde v pristavu, co dohlizi na kvalitu. Mezitim se Cina ovsem poucila, protoze dostala parkrat po prstech a pokud dneska clovek neobjedna u nejake garazovky, tak si musi presne specifikovat pozadavky a dostane skutecne to, co si objednal. Stran kabelu nemame absolutne zadny problem s kvalitou, neni poznat, jestli mam na stole Helukabel, nebo Cinana. Poznam to jen na fakture a na rychlosti dodani, pokud je to atyp. Diky zdrazeni dopravy za posledni dva roky je to ted tak, ze nektere kabely nam dodava domaci vyrobce tady pres kopec, protoze je stejne rychlej jako Cinan a rozdil v cene je minimalni.

           Jenze my delame pro prumysl a medicinu. Pro bezne ovce se to vomrdava, na hranici stravitelnosti CE.

          28. Je jen otázka času, kdy si pojišťovny začnou hlídat i tuhle oblast (zadat posudek na rozbor hmoty pláště/žil, je otázka jednoho-dvou dnů) a začnou se na tom točit.
           Tak to je pak na soudu, jak se vyrovná s tím, že kabel je nějak deklarovaný potiskem a uvnitř je něco jiného. Velmi by mě zajímalo, jestli by mi soud vysvětlil, že moji podřízení mají každou várku kabelů od dodavatelské firmy stříhat.

      2. Helejte, co vás vede k tomu mylnému závěru, že jde o českou náturu? To je celosvětová nátura.

       I když můžete zkoumat nejkorumpovanější náturu v Evropě vůbec – Ukrajince. Máte jich tu přehršel. To teprve uvidíte věci. Čeho oni jsou schopni, to přesahuje vaši fantazii.

       1. …UAcka jsou na stavbach naprosto vynikajici delnici, protoze umi improvizovat neuveritelnym zpusobem – v podstate jsem u nich pozoroval to, co umeli nasi dedove.

        1. ukrajinci z mé bubliny dělají na stavbách (od pomocných rukou po strojníky na velkých potvorách) a nemůžu o nich říci nic apriori špatného (jasně, jsou v něčem někdy trochu jiní, ale dá se s nimi rozumně vyjít). možná má někdo v bublině nějaké jiné ukrajince.

         1. Třeba ti Hřibovi Ukrajinci, co se usídlili v Praze na nádraží.

        2. To je ta menší část Ukrajinců z doby, kdy ještě Ukrajina byla součástí Sovětského svazu.

         Vůbec současnou Ukrajinu udělal Sovětský svaz a Podkarpatskou Rus zase Češi. Kdyby to bylo na Ukrajincích, tak je tam už v 90. letech druhé Zimbabwe nebo Haiti.

         Nicméně já mohu říci, že jsem pracoval s pár cikány, a byli skvělí. Dříči a chytří. Jen jestli to je reprezentativní výběr populace, který slouží pro dělání závěrů o celé populaci. To jako analogii k UK na stavbách.

         1. já tedy mám nejvíc zkušenost s partami na bázi makáčské širší rodiny, parťáka dělá nějaký padesátník-šedesátník, a je to různověké od 18 do 60+ let. na rozdíl od čechů jsou mladí ochotni naplno makat rukama a je možné je nechat na pokoji a není nutno nad nimi stát s bičem.

          1. Takže se dozvídám, že Ukrajinci jsou nesmírně pracovití, skvělí. Nabízí se otázka, proč to na té Ukrajině zhusta nebylo vidět.

           Nebo proč, zřejmě lživě, je ve světových statistikách Ukrajina uváděna jako jeden z nejzkorumpovanějších států?

           Nebo proč byl takových problém s ukrjainskou mafií a jejich brutalitou?

           Nebo proč esesáci používali baltské a ukrajinské lidi k vykonávání špinavé práce, na kterou ani kovaní esesáci neměli žaludek?

           A tak dále.

          2. No, tady v Nemecku taky vidim jen pracovite Cechy. Cim to bude?

          3. Jesterko,
           není to vidět ani tady. Nebo prý jen tak prvních pár týdnů. I při svém popojíždění v rámci kraje se dozvím poměrně hodně, nejvíc právě od lidí blízko mé profesi.
           Není ani těžké uhodnout, jakou sortou lidí jsou řízené podniky, kde se jich vyskytuje nadkritický počet.

           Už před 24.2 tady bylo zhruba 250.000 úkáček, další půlmilión přišel potom, třebas vládní zmrdi udávají něco jiného. To je dohromady už pátá kolona v národě.
           Ke komu se tahle pátá kolona přidá, až půjde tlusté do tenkých?
           Bude to určitě k Čechům?

          4. Ukrajina byla zničena nenávistí k Rusku. Takovou nenávistí, až to vedlo k mnohaleté genocidě a občanské válce. A ta nenávist se přiživovala, přikládalo se do kotle.

           Česká republika bude zničena nenávistí ke své minulosti (době před rokem 1989), nenávistí k Andreji Babišovi, nenávistí k Rusku, a sebenenávistí k Čechům.

           Natolik nenávidíme Rusy, že si sem pozveme pátou kolonu Ukrajinců v obrovských počtech, dáme jim zajištění, vyšší práva než Čechům – a oni nám tu zavedou Ukrajinu se vším všudy tak jako v 90. letech, kdy jen horko těžko a za potoků krve jsme se zbavovali ukrajinské mafie.

           Až půjde do tuhého, nebudou samozřejmě Ukrajinci brát Čechy v zřetel. Ukrajinec si to klidně vyřídí s Čechem tak, jak kdysi se Židem, Polákem nebo Rusem.

          5. Jesterka:Praxe?

          6. Forge: Studium historie.

           Nebo čtení zpráv, které ještě nedávno vycházely i v mainstreamu v České televizi a tisku.

           – O upalování v Oděse v Domě odborů.

           – O genocidách místních obyvatel na Donbase ze strany Kyjeva.

           – O hajlování po celé Ukrajině a nacistických bataliónech. Ty hlavní se dokonce dostaly na seznam teroristických organizací.

           – O 5 miliardách doláčů na podporu barevné revoluce v Kyjevě.

           – O ukrajinské korupci či oligarchii. Takový Kolomojskij (který dosadil Zelenského na prezidentský stolec) je týpek, který zfalšoval dokonce volby do globální židovské organizace, aby se mohl stát jejich lídrem – z toho bylo velké haló a průser kdysi. A který zdrhl do USA, kde jaksi zapomněl, že nemůže beztrestně vraždit koho se mu zamane, ale snad se to v jeho prospěch nějak ututlalo, když je ten správný protiruský chlapík.

           – O Aleji anděků na východní Ukrajině. To je ten památník genocidy občanské války, který je dnes politicky nevhodný, a tak byl smazán nedávno i z wikipedie.

           – O utlačování cizojazyčných menšin na Ukrajině, včetně zákazu jejich jazyka – proti čemuž protestovalo Rusko, Maďarsko i další státy mající svá etnika na Ukrajině.

           A mnohé další probíhalo v českém tisku ještě loni docela volně. Teď se to vše popírá, protože když je něco / někdo proti Rusku, tak klidně upíšeme duši ďáblu vlastní krví a podřežeme si větev, na které sedíme.

          7. Doktoři mají praxi.Zbytek je koníček.

          8. Na Ukrajině žádná nenávist k Rusku neexistovala do roků 2014 (část společnosti) a zejména 2022 (většina společnosti).

           Žádná genocida tam neprobíhala, což je prokázáno tím, že když Mezinárodní Soudní Dvůr OSN vyzval Rusko, ať o té údajné genocidě předloží důkazy, Rusko nic neukázalo a nepředložilo, ačkoli mělo příležitost to celému světu ukázat a Ukrajině vytmavit.

           Oproti tomu Rusové již od roku 2003 tvrdili, že žádná Ukrajina neexistuje, nemá právo na existenci, nemá právo na určitá území a Rusko si je má vzít nazpět silou.

          9. @Jan Mrcasík: Na Ukrajině nenávist k Rusku existovala dávno předtím. Ona je totiž Ukrajina nesourodý buffer state (nevím jak se to řekne česky), a tudíž historicky mnohokrát měnila své hranice a obyvatele. Nemluvě o tom, že se nenávist k Rusku přižovovala už dávno od počátku 20. století ze zahraničí.

           Ne, samozřejmě, žádná genocida tam neprobíhala. Fakt ne.

           Zaslepepnému blbcovi (jen opakuji nadávku, kterou mě počastoval Jan Mrcasík v této diskusi v jiném příspěvku, aniž by se obtěžoval jakkoli reagovat na mé věcné body 1), 2), 3)), kterému stačí, když nějaký Rus jednou něco prohlásí – tak je to fakt. Zatímco když něco Ukrajinci ve velkém mnoho let dělají – tak je to lež.

          10. Nějaká nenávist existovala teprve od Holodomoru, kdy jim Stalin sebral všechno jídlo, poslal na ně loupeživé komsomolce s milicionáři, hlídal aby jim nikdo žádné jídlo náhodou nedovezl, a nechal popravit jejich muzikanty, zakázat jazyk, básně a autory ve snaze zlikvidovat jejich kulturu.

           Předtím měli k Rusům zhruba podobný vztah, jako k Polákům a předtím Litevcům a předtím Novgoroďanům.

           Ukrajinci to nedělali, protože nikdo nikdy neukázal a neprokázal, že by to dělali – pouze Ještěrka, Behemot a Sputnik o tom kecají, aniž by tyhle z prstu vycucané kecy čímkoli jakkoli kdykoli podložili. Úplně stejně bych já mohl tvrdit, že Rusové páchají 8 let genocidu Ukrajinců, nebo že Češi páchají 22 let genocidu Moraváků nebo podobná idiotská a z prstu vycucaná obvinění. Metat tyhle pomluvy nic nestojí a vždy se najde někdo, kdo to sežere i s navijákem proto, že mu to zapadá do světonázoru a on to sežrat chce.

          11. Mrcas: On jim sebral i osivo.Tak asi všem došlo, oč jde.

          12. A proto nemá cenu dementy/lháře/křiváky tohoto typu vůbec krmit. A to ani ty sofistikovanější, kterých tu taky pár je :)

         2. Ja jsem mel cikany na obou poslednich stavbach, pricemz na obou mi nakonec kradli.

          1. Mně na stavbě zase kradli Ukrajinci. Úplně všechno. Někdy to nabývalo až komických podob. Když jsem někde někam postavila cukřenku nebo pár kilo cukru, tak ho do minuty sežrali. Ale naštěstí jsem teď v USA a ruštinu užiji jen na Aljašce a Havaji.

          2. Tak treba zapalovace jsem kupoval pomalu na vahu, to neresim.

        3. Možná tak vynikající pro ekonomiku vlastníka stavební firmy, jinak je to strašný.
         Před patnácti lety jsem to viděl na vlastní oči, kdy jsem nechal vybourat komplet obloženou koupelnu. Nic se nezměnilo. Teď přišel kamarád, že koupil a rekonstruuje dovolenkový byt v Krušných horách. Dělá mu to česká firma, ale zrovna jaksi na něj padl černý petr a dělala to ukrajinská parta. Posrali všechno. Od podlahy, přes elektřinu a rozvody a už chtěli začít kurvit i obklady…takže stopl prachy a dohaduje se na reklamaci komplet dosud provedené práce.
         Lenost a lajdáctví bych nezaměňoval s šikovností našich dědů.

         1. Mě jsem v létě na baráku tesařopokrejvače. Ten jejich šéf a majitel firmy mi říkal, že najímá už zásadně Čechy a to ještě ty, kterým už bylo aspoň 30. Protože Ukroši zkurví na co šáhnou a mladý český kluk mu zase 2x do týdne nepřijde do práce, protože se předtím někde ožral.

         2. Mam kamose, co ma stavebni firmu a zamestnaval i UKcka. Byl spokojeny, ovsem rikal, ze si vybiral vyucene v oboru. Coz si osobne vzdy otestoval. Ono je ti nahovno, kdyz UKcko tvrdi, ze je obkladac a pritom je to nejakej fira auta s mlikem.

          1. No tvůj kámoš má jistě režim práce typu „koncentrák“, a to že partě ukáček/mongolů/whatever stojí při práci za zády někdo schopný se samopalem od rána do večera a permanentně je jebe. Pak to jistě fungovat může.

          2. Ani jiste, ani nahodou. Z tech part jsem si obcas nekoho pujcil domu na nejaky solichy a pokud to byl obkladac, tak to byl obkladac a obkladat umel cca ctyrikrat rychleji, nez ja a to si myslim, ze mi to jde docela odruky. Podobne, kdyz jsem dohodil kamosovi jeho pokrejvace a videl, jak delali, tak to byl koncert.

           Problem ovsem je, si ty lidi profiltrovat. Mnoho UKcek ma bud vzdelani uplne jiny, nebo pro jistotu zadny, to samozrejme vim.

           Obracene zase mam kamarada, kterej mel nabytkarskou firmu a jednou dodaval nabytek nejakymu statnimu potentatovi nekde v Kyrgystanu. Domluveno bylo, ze tam dostane k dispozici partu stolaru, aby nemusela z Ceska jet moc velka parta. Takze jely jen kamiony s narezanym matrijalem. Kdyz na miste po pozadavku na ty mistni stolare prisla parta se sekyrama, tak bylo jasny, ze tak rychle to nepujde…

         3. ukroše nechat dělat eletriku? není jednodušší to tam polejt benzínem a zapálit, než takle oklikou?

        4. Jj, dokáží použít kladivo od Hilti za 80 obloukem jako kladivo za 0.001, anžto není po ruce.VIDĚL JSEM TO!

  2. V tomto smeru mne zaujalo BMW – v aute mam asistenty svetel (LaserLicht, Fernlicht, KurvenLicht a BlendLicht). Ridi to kamera, ktera je vpredu. Pozoruhodne je, ze ta kamera zaznamenava ve smycce 20 sekund a BMW to umi vytahnout „v pripade potreby“, pricemz uzivatel k tomu pristup nema. Moc jsem nad tim nebadal, ale casem se na to mrknu, co to jako ma byt. V Nemecku jsou kamery v autech zakazane, ale policie cas od casu nekde pise, ze pokud nekdo na tom a tom miste mel kameru, ze by radi dukaz k nehode, nebo tak neco. Japa si asi policajti sahnou pro data do kamery? Staci vedet, ktera auta v nejakem miste prave ted jsou a data si zobnout, ostatne GSM uz tam povinne je. A jestli tech 20 sekund je jako ten dolet Kalibru z Kaspickeho more… tak cert vi, jak to cely funguje.

   1. Jenom silenec pouziva novy auto s takovejme srackama. Svobodymilovny clovek jezdi autem vyrobenym nejpozdejc nekdy do roku 2005. No mozna 2010, ale bez elektronickej kundovin.

    1. Jenom silenec pouziva novy auto s takovejme srackama. Svobodymilovny clovek jezdi autem vyrobenym nejpozdejc nekdy do roku 2005. No mozna 2010, ale bez elektronickej kundovin.
     Pamatuji, že v roce 2010 jste o tehdejších autech taky mluvili jako sračkách kvůli přímému vstřiku a DPF. Tenkrát jste se telelili na kráma z konce 90. let. Ty jste zase, když byly nový, pomlouvali za 16V a kalyzátor (nutnost N95) a ujížděli jste na 120 a fávech s karbecem, protože v tom není počítač.

     1. S nekym si me pletes pokrokovy soudruhu.

      Auta z konce 1990s zacatku 2000s jsou skutecne posledni co ma cenu si koupit a pouzivat. Jinak samozrejme na to aby se clovek nekam dopravil je to asi jedno.

      Ty si kupuj a jezdi cim chces ale nediv se pokud auto bude ridit tebe vole a ne vice versa vole.

      1. Auta z konce 1990s zacatku 2000s jsou skutecne posledni co ma cenu si koupit a pouzivat
       Ty si kupuj a jezdi cim chces ale nediv se pokud auto bude ridit tebe vole
       A to doporučujete auta s řídící jednotkou motoru a prvními generacemi ABS? To byste měl spíše doporučovat začátek devádesátek/konec osmdesátek, ale optimálně Ford T, který je správné auto pro řidiče, které vám do ničeho nekecá, protože si i předstih si nastavujete sám ručně..:-))))

       1. Tveho predrecnika mam v ignore, takze nevim, kdo to je, nicmene koukam, ze sype „moudra“ z rukavu. Nechal bych ho, kokota, jezdit ve ctyri rano do prace Sumavou tak, jako to delam ja, kdy ted napodzim je to v zatackach mokry a v udolich mlhy. Strepy patnact let stary predjizdim, protoze chci bejt v praci jeste ten den. Jasne, na skakani po lese mam taky UAZe, protoze plastovy jsou tam tak akorat krytky ventilku a veskera elektronika je v podobe tri tranzistoru v regulatoru dobijeni. Jako relax super, jako „votpor proti systemu voe“ s fun factorem nekde v nebi, jeste lepci.

        Ale ja mam v prumeru kazdej rok aspon jednu kolizi se zveri, zver vidim priblizne kazdou treti jizdu blizko auta. Mit kameru, je to jak navsteva v ZOO. Neni mi dvacet, postreh uz taky uplne neni, co bejval a asistenti se hodi. Navis je to Firmenwagen, pokud se neco posere, firma zaplati. Takhle si predstavuju, ze mi ma slouzit vozidlo, kterym se mam spolehlive, pohodlne a bezpecne dopravovat do a z prace.

        1. To existuje nějakej asistent pro styk s horskou zvěří?

         1. To asi ne (pokud nechci ten strobo), ale ty dalkovy svitej hodne pekne do stran, takze vidim lip i pokud prede mnou nekdo jede. Mas situaci, kdy jedes za nekym, predjet se neda z nejruznejsich duvodu, ale tim padem mas potkavacky a nevidis do skarp. Tady je vyhoda Blendlicht, ze normalne svitis dalkovejma, ale auto pred tebou, eventualne auto v protismeru se „vyriznou“. To funguje fakt pekne. Kdyz jsem sejmul predloni tu druhou srnu, tak ta mi tam prave skocila zprava, kdyz jsem jel za jinym autem. Mit dalkovy, tak ji vidim a asi bych to i ubrzdil. Takhle jsem uvidel az jeji hlavu pred svetlem.

          Ja jezdim za tmy rad, protoze lip vidim protijedouci auta, nez ve dne. V tech sertentynach mi to tak vyhovuje. Ale nevyhoda je prave okolo ten pate ranni, kdy nejvic chodi zver pit. Vcera jsem jel do prace bohuzel az na osmou, takze sice zadna zver, ale uz zamrdany silnice nakladakama, v Nemecku je ted fura silnicnich oprav, takze co projedu v pet uz neprojedu v osm, protoze uz je to zasperovany no a ve finale, v praci uz je pak cvrkot a porad nekdo otravuje. Kdyz jsem v praci v pul sesty, do osmi udelam vsechno, na co potrebuju klid, pak si vyridim jednani a po obede jdu do prdele. Vic mi to takto vyhovuje, protoze prijdu domu a mam jeste cele odpoledne volne, ackoli jsem nemel Homeoffice.

          1. Tak si sesumirujme co to tenhle blbecek sysop zvani.

           Nejvetsi hrozbou pro civilizaci je momentalne woke-protectionist ideology. Je to ideologie in a nutshell spocivajici v predstave ze clovek ma pravo byt ochranen pred vsemi riziky ktere zivot/svet prinasi. Ochrana je zajistovana technologiemi pripadne ruznymi narizenimi nuticimi lidi se podvolit systemickym opatrenim. Nektere z tech technologii nebo opatreni se muzou na prvni pohled zdat i rozumne a prinosne ale vsechny jsou monstrozne zneuzivane k tomu aby se lidem odebirala svoboda a individualita.

           Dalsi aspekt je ze v dusledku vsech tech sracek se atrophuji natural abilities lidi a lidi se tak ve skutecnosti stavaji zranitelnejsi a neschopnejsi.

           A svet je plny pro-rezimnich idiotu jako tovarish sysop kteri si honi pero ohledne toho ze jeho plechovka ma kameru nebo co to ten curak zvani, bez toho aby si uvedomil ze vsechny ty sracky nasrany do jeho auta jsou soucasti vyse popsaneho.

           Ta pica sama na sebe uvaluje digitalni koncentrak a jeste si u toho libuje. Vetsi kundy aby clovek pohledal.

          2. jakou přesně má souvislost to, že většina ovcí neumí jezdit, a stáří vozidla? nejvíc rozjebaný na sračky bejvají na dálnicích právě tydle supermegaultraextra plechovky s milionem ašišděndů, protože kokotek si kdoví proč myslí, že ve slejváku kdy je na vozovce centimetr vody, von může na tomdle letět stopade, protože přece ašišděndy, a zhruba srovnatelně to vypadá na sněhu na horách

          3. Presne tak, i v Nemecku v zime je prdel velika, kdyz napadne patnact cisel a A4 s Allrad zustanou cucet na brise, protoze nemecky mlady soudruh si myslel, ze diky asistentum vsechno zvladne. Nevim, jestli take v Nemecku maji ve skolach inkluzi, ale evidentne nejaka vira ve vsemocne asistenty i pro uplne blbce tu je take.

          4. Na druhou stranu, soused jel se synem na školu smyku. S Golfem prý zábava, ale tu audinu měl velký problém do smyku dostat.

          5. Jihočech Honza
           14.9.2022 v 12:51

           každý auto je jiný, když jsou schopní mezi řadama totálně přehrabat podvozek, nebo tam narvat půl tuny akundulátorů, nemůžeš se spolíhat na nic – zejména když tydle testy dělá naprosto směšný minimum tzv. recenzentů

           a kde ty testy (losí manévr apod.) dělají, tam je často velký divení, co to dostali za hajzl :o)

          6. Pokud ta Audina byla vyvazena, tak je problem to do smyku dostat. A taky gumy, vyplej antismyk, atd. atp… Ten hybridni Outlander se necha v zatackach pretacet, i kdyz je to S-AWD, ale musi to bejt snih. Mokra silnice nestaci, na ni se rizene neutrhne. Tedy… neutrhne s Bridgestonama, co tam mam. Mozna, ze jiny gumy by se chovaly jinak.

           Nejsem expert na drifty, ty jsem delaval na masine a sjetejch cestovnich Dunlopech, protoze byly tvrdy a nechaly se. V aute si to vetsinou vypiluju na to auto ve kterym jezdim a mam ho v ruce. V cizim bych byl fprdeli.

          7. Tak on je hoodně vyježděnej, týdně stovky kilometrů pracovně, dlouhé roky, by desetiletí. A auto má vzorně udržované a navíc mu je pravidelně zaměstnavatel mění.

          8. Jihočech Honza: no, pokud je někdo tak vyježděnej, že ani neví, kde na autě vypnout stabilizaci, tak nevím, co si o tom myslet…

           Plus to, že někdo najel hromady km neznamená, že umí řídit.

           Uznávám, že je možné, že to vypnout nejde (škodifka je v tomhle vždy napřed, soused na novou Octavii nic moc hezkého z pohledu uživatelského komfortu neříká), ale není to moc pravděpodobné. Jezdím s vcelku novými auty a vypnout šlo zatím (skoro) všechno.

          9. nabízím láhev slušného rumu (nebo něco srovnatelného) tomu, kdo mi poradí jak se spolehlivě zbavit příšerného asistenta rozjezdu do kopce *).
           už se samozřejmě opakuji, několikrát jsem to psal, ale nepodařený výjezd do strmého kopce po sněhu s předokolkou s touhle fičurou je peklo. nastane totiž situace, kdy je nutno o kus zcouvat tam, kde se dá a) bezpečně nandat řetězy a b) neblokovat ty co mají čtyřkolky nebo řetězy už nandané.

           *) auto je služební, fleetové, v záruce, psa koncern. maximum co s tím legálně můžu udělat je vytáhnout pojistku – ale kdosi mi tvrdil, že tím vyřadím abs, což je zrovna asistent, který mi není úplně proti mysli (třeba na dálnici)

          10. ……

          11. Lukáši, mám řešení.Ale nevím, co u tebe znamená slušný rum?Protimluv?

        2. Jediny na je mozny reagovat je to proc nekam jezdis ve ctyri rano idiote. Ve ctyri rano normalni clovek spi pripadne se chysta ke spanku. Rozhodne nejede nekam do prace delat votroka nejakymu curakovi nebo pice.

         Zbytek nema smysl komentovat protoze ty mas v hlave hovno abys pochopil nejaky sirsi souvislosti.

         Imbecilove jako ty jsou cogs in the system, you are fucking instrumental in perpetuating the technological misery that’s beong foisted on teh world, a zaroven si ty naprostej idiote imrvere na to stezujes.

         Vicemene vsechno na co si ty demente stezujes delas sobe ty sam.

         A ted zasedni do auta a tahni votrocit idiote.

       2. Soudruhu Marty, nedoporucuju nic soudruhu.

        Jezdi si kam chces cim chces, treba se u toho poser. Auta z dane doby jsou idealnim pomerem elektronickych a mechanickych technologii. Vse potom jsou zdigitalizovane sracky.

       3. dementek si zase nevzal prášky, co?

   2. Dejte pak vědět, samotného by mne zajímalo, co ta kamera světelného asistenta vlastně snímá a v jaké kvalitě. Měl jsem vždy za to, že ji nezajímá až tak okolí, jako spíše vyhodnocení množství světelných bodů a jejich intenzity v zorném poli kamery, takže spíše rozlišení světlo / tma než nějaké rozpoznávání objektů ve vysoké kvalitě.

    1. No pokud vse klapne, tak bych auto koncem pristiho tydne mel mit, zeptam se na to primo dealera. Ostatne on mi i nabizel, ze je mozny upgrade jen pres SW, ze by mi svetla oznacovala probliknutim nebezpecne objekty. Nevim, jak se to jmenuje, ale pokud je tam chodec, nebo pumpicka, nebo zvire, tak proste to na nej udela kratky strobo. A to taky resi tato kamera. Takze asi jen o svitici body nejde. Ale po zkusenosti, kdy se ztratily papiry na ceste a pres tri tydny cekam na nove, uz jsem radeji zadne dalsi vyfikundace nechtel, sic se zase nekde neco posere.

     1. Sysop:
      „…na nej udela kratky strobo…“
      – – –
      Až to bude na každým vozidle, pak mi jako chodci budou blejskat všechny auta do xichtu.
      Výborná novinka.

      .

      1. Puvodne to prej vypotili na BMW 7, ale da se to jako option doobjednat u digitalne rizenych svetel bez zmeny kabeloveho svazku. Tak jsem nakoupil i prodavam. Uprimne… ja to nepotrebuju a ani nechci srat lidi okolo sebe. Taky bych nejasal, kdyby kdejakej okolo projizdejici picus na mne zablikal jen proto, ze treba stojim u prechodu.

       Ale jak pises, vubec bych se nedivil, kdyby to lobby protlacila jako standard.

     2. Teoreticky by se i pumpička nebo nějaký předmět na silnici mohl té kameře jevit jako světelný bod, či spíše aura nejakých rozměrů a intenzity s nějakým vektorem pohybu vůči kameře. Čili opět nepotřebuje žádné detailní snímání okolí (ve tmě je to celkem oříšek tak jako tak). Ale to se pořád pohybuju na rovině teorie, praxe může být jiná.

      1. může to snímat i lehce do IR oblasti, nemusí to být jenom viditelným spektrum žejo

 8. The issue is as follows.

  Je evidentni ze probiha revoluce, zmena svetoveho radu, pokus o uvrzeni dystopicke work-sanitary-digital totalitarianism na svetovou populace. Prevazne na Zapade. Duvodu je spousta, jsou prevazne ekonomicke, ale to neni ta nejdulezitejsi vec.

  Dulezite je nasledujici. Bude mozne v zapadnim svete zit neco podobajici se svobodnemu zivotu? Bude mozne aby clovek fly under the radar, predstriral compliance, ale vicemene jim na ty vsechny nebo vetsinu tech mrdkovin sral? Vzhledem k tomu jak se populace stavi naivne nebo spis docilne ke vsemu co se deje, vcetne covidistickych picaren, nelze dost dobre predpokladat nejaky zasadni odpor. Nemluve o tom ze to co se deje je nejake vysteni dlouhodobeho vyvoje. Takze to o co se ty mrdky snazi se jim asi povede.

  Takze, otazka je – je kam utect? Do nejaky horouci prdele na kterou idealne kazdej sere a kde je bordel a priznivy podminky k zivotu? Ecuador? Mexico? South Africa? Bude Cesko taky relativne dobry misto (v ramci zapadniho sveta) diky tomu ze se tady veci vetsinou voserou?

  Vzhledem k tomu ze novy rezim prichazi s tim ze includuje invazi do samotne physicke integrity lidi skrze ty sanitarni sracky jako fuckccinace a kdovi co dalsiho, je to dulezita otazka k zamysleni.

  1. Pokrok nezastavíš. Jednoho dne někoho napadne ta čidla vestavět přímo do lidí a lidského těla. To nevyhnutně přijde, jen je otázkou kdy a jak.

   To, čemu člověk čelí dnes je jenom demoverze toho, co přijde příště.

   1. To už razí WEF a Gates. Chtějí instalovat čip lidem pod kůži, oficiálně pod heslem ulehčení platebního styku. No proč tahat peněženku, karty, občanku, zdravotní dokumentaci a podobné, když to všechno může být na jednom maličkém čipečku pod kůží a hned po ruce, když to člověk potřebuje, že.

    1. A tak ono tu plati jako mnohdy jindy o tom dobrem sluhovi, ale spatnem panovi…
     Co ja cetl o platebnich kartach, Satan zlo, nikdy nepouzivat, bla bla bla…
     Dneska pouzivam karty / prevody mezi uctama v mnoha pripadech a je to mnohem pohodlnejsi, nez manipulovat s hotovyma penezma. Aneb dobry sluha…. Rozhodne ale samozrejme v okamziku nejakeho vypadku z jakehokoliv duvodu by byl clovek s kartou v prdeli.
     A to se taky rikalo, jak vsude po svete budou pobihat zlodeji s cteckama karet a budou krast penize v metru a podobne, a nejak se to nedeje…
     Btw nikde u nas ani ve svete nepozoruju, ze by nejake vlady a podobne nejak resily, co si kdo kupuje kde pres nejakou kartu.

     1. Jasně, vůbec se to neděje. Jen čas od času někdo ukradne data k pár desítkám milionům karet. Hlavně, že neběhá nikdo s čtečkou v metru.

      1. Jo, to se muze stat. Me se to nastesti zatim nestalo.
       Zato mi nekdo jiz nekolikrat ukradl penezenku, za svuj zivot jsem cca 50k v minusu, co se tyce ukradenych hotovych penez (tedy primo tech bankovek)

     2. Spousta lidí se také řídí tím, že je pohodlnější něco ukrást než pracovat a vytvářet hodnoty. Ti primitivnější rovnou kradou, ti v rukavičkách si vymysleli masivní dotace, neziskovky a raketové emise peněz.

     3. Nojo, jenže banky chtějí začít sledovat při platbách Tvou CO2 stopu. Budou chtít vidět od prodejců, co jsi jim tou kartou zaplatil, proženou to přes nějakou automatizovanou kalkulačku CO2 a napálí Ti poplatek za CO2 nebo Ti rovnou zablokují dočasně účet. K tomu snaha protlačit bezhotovostní společnost (protože tahat se s bankovkami a ještě riskovat, že šmatláním po bankovkách chytneš třeba covid, je přece tak uncoooool). Tady s tím začíná Komerční banka, už mi cpali nabídku, kterou jsem dost zostra odmítl.
      Karty jsou cool, dokud je někdo z pozice moci neotočí proti jejich uživatelům.

      1. No, pokud by to fungovalo AZ TAKHLE, samozrejme bych s tim mel problem….

       1. Ale až budeš mít problém, bude už pozdě bycha honit.

        1. Jesterka:
         „… až budeš mít problém, bude už pozdě bycha honit.“
         – – –
         Totéž jsem zde psal v roce 2007, když šlo o zavádění PDA s GPS, on-line sledování vozidel, povinné nošení cedule s jojem na krku apod. Tehdy tu smečka notorických voličů ODS ječela, jak je to správné.

         .

        2. Proc?
         Jednak si nemyslim, ze by vsechny banky to zavedly v jeden okamzik, a pokud ano, tak asi neni uplne problem behem chvile vsechny penize z bank vybrat a zaridit se jinak.

         1. Svatá prostoto! Takto naivní jsou maximálně dívenky ve dvanácti letech!

          1. dekuji za vysvetleni, ted uz to plne chapu

          2. Tak třeba lidi, co měli peníze v bankách na Kypru před pár lety, poznali svou naivitu.

           A řada Rusů také přišla v západních bankách o své peníze kvůli sankcím. Komunistické znárodnění je Západu milé a běžné.

           Nebo řada států jako Německo či Polsko mají v bankovní úschově dost tun zlata. Jen se jim jaksi nedaří ani po žádostech USA, kde je to zlato uložené, ho dostat zpátky.

           Jasné?

          3. Ale Mlho, Dave psal o CO2 stope….takze places hezky, ale na spatnym hrobe…

          4. Ale Mlho, Lojza psal o tom, že si kdykoli prachy z banky vybere…

          5. to jesterka

           jen technická poznámka… s Lojzem jsem taky vedl kdysi disputaci… po náročných dvaceti příspěvcích zjistíš, že jsi opět na začátku… má neprůstřelný kódování… asi vod Koudelky

          6. No, pokud ti jde o toto, tak to prosim te pis pod ten muj komentar, kde to tvrdim. Protoze to potom clovek opravdu nevi, o co ti presne jde, kdyz ja reaguju na nejakou konkretni vec a ty mi pod to napises o necem, co jsem psal uplne jinde. A mam si to domyslet JAK PRESNE, o cem mluvis?

          7. Citace:

           Lojza
           12.9.2022 v 20:17

           Proc?
           Jednak si nemyslim, ze by vsechny banky to zavedly v jeden okamzik, a pokud ano, tak asi neni uplne problem behem chvile vsechny penize z bank vybrat a zaridit se jinak.

           – – – – –

           :OD

          8. Ano, a rec byla o CO2 stope. O tom mluvim. Ze pokud by banky nejak zacaly zavadet nejake represe kvuli nejake CO2 stope, neni problem se zaridit, protoze vsechny banky najednou dozajiste nezacnou delat to same, ze…

          9. Lojzo, a o eurounijni Zelene taxonomii jsi neslysel?
           Zelena totalita se k nam salamovou metodou blizi prave prostrednictvim regulaci aplikovanych na banky a pojistovny.

           Zacina to odmitanim investic a pojistovani do uhelek, povinnym investicim a pojistovanim cehokoliv zeleneho… a postupne to proroste az k jednotlivcum. Toliko unijni plany. Clovek muze jen doufat, ze se tenhle spolek rozpadne driv, nez k tomu dojde.

          10. Ale tak jak jsem psal, az to zacne byt aktualni, proste se zaridim. Rozhodne nevidim riziko v tom, ze bych kvuli tomu prisel o nejake penize v bankach, protoze nepredpokladam, ze ze sekundy na sekundu vsechny banky cosi zavedou, aniz by se o tom predtim nejak vedelo…A uz vubec se nebojim, ze banky nejak ze sekundy na sekundu mi znamoznily bybrat / prevest si penize. Opravdu se toho neobavam a nemyslim si, ze by toto bylo jakkoliv realne.
           Realne je, ze se budou menit sluzby a je dokonce mozne ze smerem, ktery mi nebude vyhovovat. No co no, holt se zaridim…

          11. Lojza: už tady padl Kypr – jo jo, tam se tehdy taky připravili, taky se nebáli a ono se to stalo. Na rozdíl od nás nemají tu jen pár let starou, blízkou zkušenost, takže se jim nelze až tak divit. Ale že to tady plácáte Vy, no…

          12. Lojza: Měnová „reforma“ z roku 1953 budiž dostatečnou výstrahou. Taky se o ní šuškalo dlouho dopředu, až najednou udeřila ze dne na den a ožebračila lidi. Někdo tu zmiňoval Kypr – to je to samé v bledě modrém. Zákaz výdeje hotovosti a blokace převodů mimo banku v podobném případě je jen administrativním opatřením, na to stačí kliknout myší v administraci bankovního systému. A není třeba na to dneska vydávat nějaký zákon s platností od nějakého data, stačí „okamžité doporučení“, jak by mohli vyprávět majitelé tzv. „proruských“ a „dezinformačních“ webů s CZ doménou.
           Osobně se mi jeví jako stále více bezpečnější mít hotovost doma ideálně ve více alternativách (zlato, znalosti…) a na bankovním účtu udržovat pouze nezbytné minimum. Až padne hovno do větráku, člověk nebude jako nahý v trní, ale díky hotovosti a ceninám získá čas na situaci nějak reagovat.

          13. CzechDave
           14.9.2022 v 11:58

           v Řecku bylo, samozřejmě, taky omezený nakládání s hotovostí, aby nenastal run na banky, když se to celý zesralo

           a pak teda ožebračili plošně úplně všechny, nemají už stádní majetek, důchody šly dolů, platy veřejnejch šly dolů, a přesto absolutní výše dluhu vzrostla :D ale důležitý je, že teď už dluh nevlastní soukromí bankéři, ale skoro výhradně uhnijní virtuální banka, čili operace se podařila – židobankéři dostali svoje stamiliardy ojro zpátky do kapes

           teď si stejně brousí zuby na talijány

          14. A tak ja jsem s bankama v pohode, kdyz si vezmu kolik tam mam na uctech a kolik jim dluzim, vychazi mi to par milionu ve prospech dluhu, a nehodlam na tom nic moc menit, dokud budou penize takhle levne…

          15. na druhé straně ti ale vznikají, naštěstí, tržní komunitní/družstevní projekty, jako tam ty půčky že kdo chce, zadá požadavek na pučku, kdo chce, tak do toho třeba investuje peňauze – to má potenciál tydle sračkoviny minimálně zbrzdit (pokud natvrdo do zákona nenapíšou diskriminaci, kterou by se pak museli řídit i tyhle projekty)

     4. Čím více plateb bezhotovostně, tím je blíž zákaz placení fyzickými penězi. Potom speciální zákon na banky pro boj s organizovaným zločinem, o každém se bude dát zjistit co, kdy a kde zaplatil. Potom možnost „vypnout“ účet pro pedofily/zloděje. Pak neplatiče, pro porušení zákona…

      Ale to jsou jen prachsprosté konspirativní teorie. Státy se svými občany nikdy nevyjebávají…

      1. Jsem přesvědčen, že se mezi lidmi rozjede nějaká forma barteru. Já sousedovi budu udržovat počítač nebo auto nebo mu udělám elektriku v baráku, on mi za to dá tři pecny chleba a dva vykuchané králíky, co si chová potajmu na zahradě. Kdo nic neumí a nebude mít co nabídnout, bude muset držet ústa a krok, nebo bude v čudu.

       1. udělat eletriku v celým baráku za tři pecny a dva karlíky? to fakt leda ve velké nouzi…

        leda snad že krmení a napájení pivem během provádění prací se do toho nezapočítává, to pak jo

       2. Taky dám přisírku.Nedávno jsi řešil saunu…

        1. Jo, saunu bych rád v našem domku přistavěl. Nejsou ale prachy na nákup materiálu…

     5. Lojza: „nikde u nas ani ve svete nepozoruju, ze by nejake vlady a podobne nejak resily, co si kdo kupuje kde pres nejakou kartu“

      Titulní stránka: „Mastercard pro vládu New Yourku zavádí kádrování, co si kdo kupuje přes nákupní kartu“

      Priceless :P

      1. A mimochodem, ty karty v NYC jsou jen vrcholek ledovce. Už před 8 lety si Obamova administrativa např. vynutila, že karetní společnosti nesmí poskytovat terminály „nežádoucím“ podnikům jako prodejnám zbraní- a pokud je mají, mají jim zmrazit účty a vypnout terminály, aby je donutily k bankrotu.

       Žádný zákon, jen doporučení jako v Putinově Rusku.

       Říkali tomu „Operation Choke Point“.

       1. Jan Mrcasik:
        „Mastercard pro vládu New Yourku zavádí kádrování, co si kdo kupuje přes nákupní kartu“

        vs.

        „karetní společnosti nesmí poskytovat terminály „nežádoucím“ podnikům jako prodejnám zbraní… mají jim zmrazit účty a vypnout terminály“

        vs. skutečný obsah linkovaného článku:

        „Attorneys general of California and New York say credit-card companies should treat gun stores as a separate merchant category to help flag suspicious patterns of transactions“

        Taky priceless:-)

        1. taks nám to hezky vocitoval, co si už každej přečetl přetím

         a informace v tom tvým postu je kde?

         1. Behemot: ani nemůžu říct „to byste nepochopil“ – už se stalo:-)

        2. fatdwi: lépe číst.

         Zaprvé, Operation Choke Point a kádrování Mastercardem jsou dvě odlišné věci.
         Zadruhé, ten článek to chce číst až do konce, neboť se v něm píše i toto:

         „Mastercard is reviewing how the proposal could be implemented and managed by the banks that connect merchants to its network, a spokesman said.“

         1. Jan Mrcasik: tak to zkusím po lopatě:
          – Mastercard už v rámci OCP vypnul terminály a těm, kteří je neměli, je ani nedal
          – Mastercard teď bude nově šmírovat… co vlastně? Ty obchodníky, kteří žádné terminály nemají, protože už jim je vzali-nedali?

          Konec na tom mění konkrétně co?

          1. Když se Obamovi proflákla OCP, spustila se vlna žalob jak na federální vládu, tak na ty banky a poskytovatele karet. Něco prošlo a bylo připojeno, něco ne a vytváří si vlastní platební karty „pro politicky nekorektní podniky“.

           Takže průnik tam není.

           Navíc je tu zásadní průnik v podobě Wallmartu, SportsOutdoors atd., což jsou gigařetězce prodávající jako doplňkový sortiment zbraně. Právě ty by teď rozlišovaly.

          2. Jan Mrcasik: no a proto si z toho dělám srandu, protože šmírování nákupů zbraní ve Wallmartu bude asi jako šmírování prodeje kočárků v Globusu. Ne, že by se tam sem-tam nějaký koupit nedal, ale pro kupující kočárků, kterým by vadilo šmírování, je to zcela nepodstatné. Nakupují totiž kočárky úplně někde jinde a po OCP především cash.

           Možná někde v El Pasu mají ve Wallmartu slušný výběr (byl jsem tam sice v ledasčem, ale ve Wallmartu ne), nicméně jestli si myslíte, že ve většině států to tam vypadá jak v armyshopu, tak Vás můžu uklidnit, že to tak není. Ve SportsOutdoors (jestli to bylo ono, řetězců je tam víc) sice bylo kdejaké vybavení (nože, luky, kuše), ale střelné zbraně opět nic moc.

           Je to sice bezesporu svinstvo, ale šmírování, kdo si v sámošce kupuje náboje je tak to jediné, co z toho lze reálně vytěžit.

          3. fatdwi: to šmírování si technicky umím snadno představit: stačí, když prodejce bude povinně ukládat soupisku položek, zaplacenou platební nebo kreditní kartou na u něj na terminálu, někam na cloud třeba právě té společnosti, které karta patří – však internet bude za chvíli úplně všude díky Muskovo satelitům. Nemusí ukládat ani názvy položek, stačí EAN kódy. Tam, kde nejsou, jako třeba u rohlíků nebo chleba, se EAN přidají. Společnost si to pak spáruje přes číslo karty a z jiné databáze si podle EAN kódů načte co2 stopu a z účtu uživatele karty si strhne co2 poplatek. A nemusí to jen co2 poplatek, z účtu může být strženo cokoliv, stačí si vymyslet příslušný důvod. A běda kupujícímu, pokud se mezi jeho EAN kódy objeví nějaký, který je momentálně státem vedený jako nežádoucí pro jeho kupní třídu (zbraně, drogy, zakázaná literatura, náhradní díly na auto bez velkého bratra…).
           Prodejce, který tohle neumožní, nebude moci prodávat. Stačí to ošetřit zákonem proti praní špinavých peněz nebo na boj proti daňovým únikům. Ovčané tohle s radostným mečením přijmou, jako dosud všechny biče a nůžky na stříhání vlny, a ještě se budou tlačit ve frontě.

          4. CzechDave: technicky to problém není určitě, toto si přece ukládá každý obchod o každém zákazníkovi s výhodnou věrnostní kartou.

           Že nastane nějaká forma totality je prakticky jisté. Technické prostředky k tomu jsou, proof of concept jede na plné obrátky v Číně a soudruzi v bruseli i v Prahe to tady vedou do sraček vhodných k instalaci radikálních řešení. Otázkou bude, jak se to přesně projeví a co to bude pro život běžného člověka znamenat. Tohle vědět, tak jsem na to samozřejmě připraven jak Lojza na měnovou reformu, ale protože to nevím, nedělám si s tím zas tak hlavu. Nejhorší je smrt z leknutí.

          5. fatdwi
           14.9.2022 v 19:05

           proto mě taky na žádný ty jejich šmírkartišky nikdo nedostane, nejsu magor

           bejt to něco rozumnýho, budiž, ale aby tam chceli pomalu číslo bot, pche, ani smykem

          6. Behemot: míra zneužití odpovídá míře používání. Zatím není problém nakupovat bez kartičky, sem-tam holt slevu oželím. Nicméně kromě toho, že je Tesco strašný hampejz, tak tam nelezu i proto, že to v poslední době začali tlačit naprosto strašně a normálně tam bez karty už nakoupit nejde (normální ceny jsou jen s kartičkou). Billa nebo Kaufland se taky snaží, ale zdaleka takový extrém jako Tesco nejsou.

          7. fatdwi
           14.9.2022 v 19:14

           tesko je v píči, to už jsou jenom posmrtný křeče, do roka-dvou se dozvíme, že vopouštijou trh, votázka spíš je, kdo to koupí po nich?

           začlo to jít dole trubkou když před lety, jak přišla tak srandakrizička, vohlásili celkem hutnou ztrátu i na straně matky v UK, vod té doby sem tam přestal chodit, je to festival práškovýho kšuntu, výběr na hovno a ceny nic moc

           mnohem líp si vyberu v kaufu kdykoli, nebo holt lídl ty týdenní akce

          8. A to v tom Tescu nejde použiť Clubcard neregistrovanú (zoberiem si leták aj s tými kartami, často ich tam majú niekde pohodené, akože sa zaregistrujem online a vyseriem sa na to, prípadne si ich zobrať viac a náhodne striedať) alebo registrovanú na nejakého Helmuta?

          9. grg: píšu „kromě toho, že je Tesco strašný hampejz“, tedy můj zájem tam nakupovat je minimální. Aktuální chování k zákazníkům bez „kartišššky“ to pak v podstatě dostalo do fáze, kdy i když jsem v obchoďáku, kde je Tesco, stavím se radši pro nákup ještě cestou domů jinde (typicky „u Billa“ nebo v Albertu). Poslední, co bych tedy řešil je zajistit si onu kartišššku.

           Behemot: Tesco byl shit co si pamatuju, rozdíl před-po krizi si neuvědomuji, „dole vodou“ to jde tak nějak pořád průběžně, skokově až teď s těmi kartami (tj. hampejz je to stejnej, ale teď to ještě „vylepšili“). Ale začal jsem si od loňska všímat postupného zhoršování v tom marketu, „kde je svět ještě v pořádku“. A po letech jsem se objevil v hyperalbertu a zamáčkl slzu při vzpomínce na dobu, kdy to byla Hypernova. Hnus jak to Tesco, strašný. Diskonty jako je Lídl nebo Penny programově nenavštěvuji, nedělá se mi tam – hlavně v Penny – vůbec dobře (a to jsem tam vlezl tak před 5 lety jen proto, že se mi nechtělo přejíždět kvůli rohlíkům jinam a zase mi to na dlouhou dobu stačilo a radši přejedu).

           Kde je doba Carrefouru a Intersparu, ale lidi holt preferují sračky a tak vyhrávají sračkomilné obchody…

          10. jo, spousta lidí nemohla fúzi špára s aholdem přijít na méno, a to eště nechtěj vědět, co se dělo na pozadí :D arbelt je fakt strašnej, voproti tomu kaufu výběr horší, ceny horší

           jediná výjimka je celkem dobrá nabídka píva – aspoň v Modřicích

          11. Technická: Slováci to už takhle dělají. Jejich EET odesílá tamnímu finančáku nejen částku, ale i kategorie položek. Povinně.

           To až zase někdo bude říkat, že na SK není nesvoboda mnohem horší, než u nás.

          12. máš novou přezdívku trolza?

       2. Celkem úspěšná operace…dostala se až do ČR. Donedávna ne každá prodejna zbraní terminál měla. Shodou náhod zrovna před měsíce v jedné prodejně zbraní přišla řeč na placení. Tak říkám, že dneska terminál mají všichni, ale donedávna to tak nebylo. Přitakal, že to byl i jeho případ. Tak jsem se domníval, že kvůli poplatkům a daňové optimalizace. No odvětil, že ne. Karetní společnost resp. banka prostě považovaly interně prodej zbraní za „nevhodný“ obor a terminál nedali. Takže dlouho terminál neměli a stěžovali si tak dlouho až ho nakonec dostali.

        1. A bude zase hůře. Týpek co vlastní takovou malou muničku říká, že direktivy EU fakticky zakazují bankám, aby poskytly půjčku muničce nebo zbrojovce – coby ideologicky nečistým oborům. Kvůli „klimatu“ i kvůli zbraním.

         1. Se zbranema kseftuje hlavne stat a ne nejaci mali zivnostnici, zejo…. :-/

     6. Třeba kanadský demonstranti si taky tuhle nemohli platební karty vynachválit…

      1. jojo… to byl dobrej příklad, jak extrémně zneužitelné to je.

       1. Na druhou stranu kdo má zálohu v cash, tak aby teď řešil platnost bankovek. Fakt díky, ČNB :p

        https://www.finance.cz/542660-konec-platnosti-bankovek-s-uzkym-pruhem-od-1-cervence-2022/

        1. jéžiš tak si zandeš do banky to vyměnit

         stejně to drtivá většina vopchodníků taky nebude řešit a pak se to vytřídí až hromadně jak to svezou z pokladen převozy a bude se to ládovat do banky

         kolik toho taky je v oběhu, dycky to stahujou už předem

         1. No, v roce 1953 lidem taky ty bankovky v bankách, tedy tehdy hlavně spořitelnách, měnili. Ale kurzem 50:1 či kolik to tehdy bylo. Dnešním ekvivalentem by bylo dostat za jednu bankovku se širokým proužkem pár nových lesklých korun. Já už nevěřím tomuto státu ani pozdrav.

          1. Je idioticke se divat na soucasnost prismem minulosti. Nicmene je vicemene jiste ze reforma financniho systemu probehne. Jestli to bude nejak postupne aby si toho lidi vicemene nevsimli (to se uz deje) nebo skokove nevime.

           Podobne dojde ke znacne eliminaci osobniho vlastnictvi.

           Jiste je to ze se tomu vyhnout tim ze si „zandeš do banky to vyměnit“, tak to urcite ne.

           Naivita nekterych idiotu je neuveritelna.

          2. tak to samozřejmě, ale tady se jedná o pouhou náhradu starších papírků novejma papírkama, není to žádná reforma

           jinak nejsme vepři, pak se mě ptá na počte esli se dává jako fak vosumnást vočí do nákladů, řikám tvl, každá koruna co tendle stád nedostane, je dobrá koruna…

          3. CzechDave:
           A co se s tou neduverou v tenhle stat/menu da delat?

           Na Kc jsou tedka aspon nejaky mrnavy uroky, takze vsecko, co melo jit puvodne do predcasne splatky hypo, slo tedka na sporici ucty, ono mi to tak pri stavajicim fixu vyjde lip… Nicmene v tenhle stat duveru nemam a nejsem si jistej, jestli je to dobrej napad, prave skrz nasi historickou zkusenost se Zapotondou a jeho „nase mena je pevna“…
           Vlk pred casem spekuloval, odsypat si prachy do jinych men (NOK, CHF, mozna i USD), treba s mesicnim odstupem se to vyplatilo slusne, pak se kurzy zase zmenily zpatky, nicmene tam to asi neni ani tak o tom, vydelat par drobnych na kurzu, jako spise sazet na propad CZK a EUR, kterezto teda do kytek pujdou tak jako tak.

           Nicmene – mit ty prachy, sice v cizich menach, ulozeny v ceske bance, asi stejne neni zadna vyhra, protoze na to tenhle stat muze dosahnout, ne?

           Co tam muze davat smysl, zajet si do Svajcu a nechat si tam otevrit ucet, at tady ty prachy „fyzicky“ (ac virtualni) nejsou a ceskej stat na ne tim padem, teoreticky, nedosahne?

           Prosim, nezminujte zadny BitCoiny ani jiny obskurnosti, gambling si nemuzu dovolit :-) Zrovna tak zlato, ac je relativne jistota, pro splaceni hypo podle smlouvy pouzit nemuzu.

          4. tak to ty frenky ve švajcu taky ne, že ne? :D

           teď je dobrá příležitost ukládat love i do zboží, spousta toho není a eště víc toho nebude, a většina bude jenom dražší, ne vobráceně

           třeba na CYKYně je inflaca už nějakej pátek asi 20 % každý čtvrtletí

          5. „A co se s tou neduverou v tenhle stat/menu da delat“

           Za prvy je potreba pochopit ze se nejedna o „tenhle stat/menu“ (sic). Jedna se o globalni zalezitost, prinejmensim zasahujici cely zapadni svet.

           Za druhy, delat se neda nic. Socio-economicky system ktery doposud existoval byl vyzdimany do takove miry ze je v hajzlu a na jeho finalni destrukci se horecnate pracuje. Tak nejak je to videt v primym prenosu. Penize brzy budou bezcenne papiry nebo bezcenne figures nekde v pocitaci, if that’s not the case already. Otazka je do jake miry bude treba vubec zachovano soukrome vlastnictvi.

           Is there a lifeboat one can use to get him to the other side of this shitstorm, whatever it’s gonna be? Good question. Fucking off someplace to some shithole where the fucks won’t be able to reach might be one option. In that case, be prepared for a major drop in living standard. Existuje ale nejaka komodita/zpusob jak si uchranit „majetek“? Tak zidi kteri byli po staleti vyhaneni z jednoho mista na dalsi, always expecting another pogrom, to resili a) penezma a b) inteligenci/vzdelanim, protoze to jsou dve veci ktery si s sebou muzou vzit. Money is out of the question, tak zbejva vzdelani/vedomosti. Zatim nikomu nemuzou vzit to co ma v hlave – vzdelani, schopnosti, dovednosti.

           Takze vzdelani, znalosti, schopnosti jsou asi jedina vec do ktery ma cenu investovat. Coz se u dospelejch lidi teda tyka hlavne jejich deti.

           Veskery napady na nakup nemovitosti, zlata, stribra, nejakejch jinejch sracek, prevody penez do jiny meny jsou k hovnu. To jsou vsechno veci ktery ty mrdky predpokladaj a ktery maj totalne pod kontrolou. Vlastnictvi nemovitosti je nejakej zaznam nekde v katastru a to lze zrusit jednim smahem pera. Na hovno.

           Infor on technocracy
           https://www.podbean.com/media/share/pb-y89h5-12c52fc?utm_campaign=embed_player_stop&utm_medium=dlink&utm_source=embed_player

          6. No jo no, moc optimismu z toho článku celkově nečiší…

           https://potiphar.jongarvey.co.uk/2022/09/01/psychology-of-terminal-diagnosis-of-a-civilization/

           But for Britons, and indeed most Westerners, there is barely an institution that is not apparently being torn down, if it is not collapsing spontaneously. Not only is inflation threatening many with poverty in the absolute sense of lack of food, warmth and shelter, but fears for the collapse of the entire financial system are becoming mainstream, since there is now so much evidence that there is nothing to back it up – sharply contrasting with the BRICS focus on commodity-backed currencies…

    2. A co takhle přemýšlet v hororech ještě dál?

     Dnes zatím veškerá big data soustřeďuje pouze vnější projevy člověka. Dokud něco neudělá nebo někam nepíše, je to mimo technické možnosti. Střížovi vysvětlují lidé co řekli nebo napsali.

     1) Až se nějaká implantovaná elektronika naučí číst myšlenky člověka? A až se bude kontrolovat ideologicky správné myšlení. Na policie se bude chodit vysvětlovat, že člověk nesprávně myslí. Nebo soud zašije člověka do lochu za jeho sen, kdy se mu zdálo něco, co se soudci zdálo jako hybridní myšlenky nesprávného směru.

     2) A nebo až se technologie naučí podsouvat myšlenky? Mendelez zaplatí technologické firmě miliardu doláčů, aby všem lidem do mozku implantoval neodolatelnou touhu po jejich hnusných piškotech. Následně lidé skupují po celých plných košíkách hnusné piškoty a žerou a žerou. Zápis do mozku „piškoty jsou lepší než sex“ zcela změní lidskou civilizaci.

     Já mám fantazii bohatou. Kdybych se dala do služeb zla, tak civilizace skončí. :-)

     1. V podstate budeme drzet palce Cine, at se mrkne na ten Taiwan. Taiwanci v ramci ochrany knouhou zlikviduji TSMC a my si muzeme na par let koupit krupky a Colu.

      1. Já bych řekla, že pokud Tajwanci zničí TSMC, tak v tu chvíli ztratí jedinou ochranu proti drsnému zabrání Čínou. Světu pak bude Tajwan úplně u zadele, a nepomůže jim ani Vystrčil.

       1. Vychazel jsem z toho, ze nejprve prijde cinska specialni operace a pak Taiwanci zavrou TSMC.

        1. Číňani mají svou čínskou speciální operaci rozpracovanou na roky průběhu. Nejdříve okopírují vše podstatné z TSMC do svého SMICu. Počkají si na to, až Západ se oslabí podporou Ukrajiny, tedy bojem amerických miliardářů proti Rusku. Počkají si až Evropa půjde ekonomicky a kulturně do kytek. A pak si v klidu Tajwan převezmou zcela pod sebe. Do několika roků je jejich.

         Každý pozorovatel, který vidí, co se děje s celým Západem, dojde k závěru, že bojovat s ním je zbytečné. Stačí si krátkou dobu počkat na jeho rozklad.

         I ten Tajwan pochopí po pár letech, že je proti Číně nezachrání ani svěcená voda. Stejně tak, jako to podle mě pragmaticky správně chápe západní byznys a už teď panikaří s nutností vyrábět polovodiče na Západě.

         1. Reportedly, Henry Kissinger – who you could say is somebody with a vision that spans much longer than the few microseconds, which is the case with most people, or the circa five years corresponding to the current election period, which is the case with most, wellall, politicians – once asked some Chink motherfucker what he thought of the French Revolution. „Too early to tell,“ the said motherfucker retorted.

          Unlike most westerners, there are people who think in terms of much much longer time frames and contexts.

          In that regard, are people in the West really that fucking stupid to transfer all manufacturing to China or was there something behind it?

          1. Nebylo za tím nic jiného než uvažování v krátkodobém či střednědobém horizontu. Ono to souvisí s jiným článkem o manipulaci skrze data. Západ přešel striktně na reporty a data – a tím nejde uvažovat strategicky v delších časových horizontech. Firma se zodpovídá akcionářům ohledně zisku tento kvartál až fiskální rok, u osvícených firem nejdéle s výhledem na několik roků. Dál už je to neobhajitelné.

           Druhá věc je cíl. Každá strategie, každá optimalizace míří na nějaký záměr. Záměr maximalizovat zisky firem, versus záměr pozvednout lokalitu, stát, zemi – jsou dva různé cíle. Kterému cíli spíše půjčí banka? Který cíl spíše podpoří akcionáři?

           Vždyť už to jde tak daleko, že ve firmách už jsou neobhajitelné i náklady na vývoj produktů.

     2. Mozkové implantáty údajně tlačí Gates. Prý kvůli boji s degenerativními chorobami nervového systému (Alzheimer, Parkinson, různé paralýzy…).

      1. Opet…muze to byt cesta, jak nejakym lidem pomoct. Ostatne, kardiostimulatory take funguji, ze… A dneska, pokud se nepletu, jdou i nejake hacknout…

   2. „Jednoho dne někoho napadne ta čidla vestavět přímo do lidí a lidského těla.“

   3. „Pokrok nezastavíš. Jednoho dne někoho napadne ta čidla vestavět přímo do lidí a lidského těla.“

    Kreteni si chipy do tela uz nechavaji instalovat. Pouziva se to treba k otvirani dveri, snad i placeni, etc. Dava se to do ruky. Nejvic snad ve Svedsku.

    Znacna cast, pravdepodobne velka vetsina, lidi na zapade si nedokaze predstavit ze by cokoli mohlo byt nejak zasadne pouzito proti nim. Instalace totalitarianismu je pliziva, salami-slice tactic po desetileti.

    Ony vsechen ten progress ma nejakyznaky urcityho zlepseni, convenience, takze se ti pitomco nechaj snadno obalamutit a nechapou ze mnohdy ne-li vzdycky neni ucelem convenience/security ale control.

 9. Ještě někdo se takhle „skvěle“ vymezil proti agresorovi? Tak proč zrovna my?

  https://www.litterate.cz/oni-je-zabiji/

  Takhle vedeme tu válku proti Rusku přátelé. V podstatě jsme přestali od Ruska kupovat napřímo, protože máme henty evropské hodnoty. Udělali jsme sankce na všechno, co u nás vytvářelo blahobyt. A teď, protože to nezbytně potřebujeme, tak to kupujeme přes americké prostředníky, kteří ty svoje demokratické hodnoty mají nějak lépe nastavené a obchod s Ruskem jim nijak nevadí. Všimněte si, že Zelenský ani nepípne, když jde o americké obchodní lodě v ruských přístavech.

  Oni nás vedou do války a každý den nám znovu a znovu prostřelí nohy a ještě si myslí, že je to pro naše dobro.

  1. Nejen oni. Každý, kdo neustále označuje druhé za proruské – tak nás vede do války. Nesleduje národní ani český zájem.

   Kdyby se lidi vykašlali na idioty, kteří je označují za proruské či proputinovské – tak by tato situace skončila.

   1. https://1iq.cz/img/j3zDM/5pmNK.png

    Teď mají dokonce obavy, že nechceme dostatečně ideologicky mrznout…

    1. Řešení bojících se USA, že Evropa nechce ideologicky mrznout, je prosté: Stačí když bude USA prodávat Evropě suroviny za levnou cenu ve velkém množství. Proč to USA nedělá, když by si tak přála zasadit Rusku zdrcující úder?

     Že by to celé bylo s tím bojem proti Rusku jinak?

     1. Takové neslušné otázky… :-)

      1. Nejake nove otazky vybublaji, az lidem prijdou prvni faktury a zacnou se ptat, za kolik ze to ta nasevase uuuzasna vlada naplnila ty plynove zasobniky. Zatim jsem nikde takovou informaci nevidel. Mozna pak nekoho napadne se jeste blbeji zeptat, proc vozime ruskej plyn pres pul sveta lodema s prirazkou pro zprostredkovatele, kdyz k nam z Ruska vede hotova a natlakovana roura…

       1. Tak, ale to je plyn správně demokraticky vyčištěný a s přidanýma evropskýma hodnotama…

        No, já zas zrovna koukám na zajímavé voprázky jak to máme s tím ČEZem…

        https://twitter.com/JiriParkes1/status/1569399676264382467

     2. Pamatujes, kdyz to USA Evrope nabizeli?
      Jenze to se musel postavit tamten Northstream a vubec, Rusko je super a vsechno nam da skoro zadarmo…
      No a takhle to dopadlo…

      1. Já si nepamatuji, že by to USA Evropě kdy nabízelo v té podobě, jaké jsem uvedla.

       Neobávala bych se říci, že USA hlavně nabízelo ojebání Evropy a vyšší ceny.

      2. Vstřícnost USA vůči Evropě byla v otázce plynu vždy nadprůměrná:

       V roce 2017 odsouhlasil Kongres USA zavedení sankcí, které postihovaly evropské firmy spolupracující na stavbě plynovodu Nord Stream 2. V listopadu 2019 byla velká část plynovodu dokončena. Všechny státy, které leží na březích Baltického moře, daly potřebná povolení. V prosinci 2019 pohrozily Spojené státy tvrdými sankcemi nizozemské společnosti Allseas, jejíž lodě měly stavbu dokončit. Majitelé společnosti se rozhodli lodě ze stavby odvolat. Projekt Nord Stream 2 měl být po určitých průtazích dokončen ve druhé polovině roku 2020. Kvůli rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států to však nebylo možné. V srpnu 2020 se Evropská komise proti těmto sankcím ohradila a vypadalo to, že by potrubím Nord Stream 2 mohl být zemní plyn z Ruska přepravován již začátkem roku 2021. Certifikaci projektu Nord Stream 2 měla provést norská společnost Det Norske Veritas. Kvůli trvajícím americkým sankcím společnost v listopadu 2020 prohlásila, že nemůže testovat ani ověřovat zařízení na plavidlech používaných ke stavbě plynovodu. Dne 10. září 2021 firma Gazprom oznámila, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 byla dokončena. V listopadu 2021 německý regulátor odložil schválení zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 s odůvodněním, že nevyhovuje směrnicím Evropské unie.

       Pak přišel 24. únor 2022. Naráz mohou za vše jen Rusové, ruská nespolehlivost, ruské vydírání. Americký sen z roku 2017 byl naplněn, odmítnutí jakéhokoliv odběru ruského plynu začalo být vydáváno za mravní povinnost. Nejpozději v té době (těm chytřejším už dokonce o několik měsíců dříve) začalo být jasné, že evropskou energetiku čeká bezprecedentní krize. Její příznaky se každý měsíc stupňují, firmy i domácnosti mají čím dál větší problémy.

       1. Za tema emerickejma sankcema byl beztak Putin.

      3. Ne, protože se to nikdy nestalo.

      4. Lojzo, to je přeci henten kapitalismus, svoboda, trh a nejnižší rovnovážná cena. Čemu se jako ancap věřící divíš?
       Máš ale neuvěřitelný talent se zapojit do témat, kde dostaneš naloženo. Zrovna plyn je téma, kde se USA chovali jako italská mafie ve snaze odstavit konkurenci. A taky se jim to podařilo. To jsou ty zkušenosti, zrovna v Itálii CIA prováděla bombové útoky za účelem je připsat italským komoušoum.

       1. Už ho netrap!Dělá, co může.

Napsat komentář

D-FENS © 2017