Policie se nám vyzbrojuje

Featured Image

Policie se nám nejen emancipuje a mění v třetí komoru sněmovny, ale také se na to vládnutí řádně vybavuje. Nedávno jsme mohli číst krátkou zprávu o tom, jak se policistům zasekávají v zásobníkách nějaké zázračné střely, které minimalizují škody pro nechtěné účastníky přestřelek (doslova: Nový druh nábojů se řízeně deformuje a má zabránit zranění policistů i náhodných svědků přestřelek.). To zní přece naprosto super.

Člověk by skoro zajásal, že existují takové pokrokové náboje. Policie každou chvíli někoho pronásleduje a honí, přitom někdy střílí, někdy se dokonce i trefí, ale někdy taky ne, a když máte tu smůlu, že stojíte opodál a něco se vám v důsledku takového zásahu stane, zjistí se nakonec, že zákrok byl zcela podle zákona a vy tam nemáte blbě stát. Jakoukoli snahu o umenšení následků těchto policejních postupů by tedy bylo možno přivitat – ovšem jen za předpokladu, že policie bude vždy honit jen zlé chlapce a ty slušné nechá být. Protože pak se to celé obrátí nohama vzhůru. Vysvětlím dál.

Existence popsaných nábojů není jistě pro ty čtenáře, kteří se zabývají zbraněmi, žádnou novinkou. Celoplášťové střely (s označením FMJ) mají totiž tu vlastnost, že pronikají cílem. Cílem nemusí být jen nějaký drban, ale i prozaičtější věci, jako třeba slabší zdi z plných cihel, silné zdi z dutých cihel, různé příčky, auta, městský mobiliář apod. a může se tak stát, že kulka vypálená např. v sebeobraně zabije někoho doma u polívky. Problém má několik technických řešení. Například je to fragmentující  střela (tedy taková, která se po zásahu terče rozpadne – v detektivkách ono zmiňované nařezávání střel), plastická střela (která se po zásahu terče zdeformuje a tím pohltí část své energie) anebo střela s řízenou deformací. Ta se po zásahu cíle zdeformuje tak, že zvětší svoji plochu, nepronikne cílem nebo se při pronikání zpomalí natolik, že mimo cíl už není schopna napáchat škody.

Každá mince má ale dvě strany. Menší škody mimo cíl jsou vykoupeny adekvátně vyššími škodami v samotném cíli. Popsaný efekt je vidět na videu zde, kdy střela urvala kus balistické želatiny, ale neprostřelila sádrokarton za ní.

Což by nás nemuselo znervózňovat, pokud by policie střílela jen po zlých chlápcích, a to není vůbec jistá věc.

Podíval jsem se tedy, co si to policie chtěla nakoupit a čekalo mě malé překvapení.

Policie chtěla nakoupit a nakoupila 1,2 mil. nábojů „se střelou optimalizovanou pro nasazení v bezpečnostní praxi“, 8 miliónů nábojů FMJ (celoplášť) a 1,2 milionu nábojů TFMJ. To vše v ráží 9×19. Střelu optimalizovanou pro nasazení v bezpečnostní praxi popisuje policie takto:

„… homogenní (kompaktní) ze slitiny na bázi mosazi nebo plášťová  (SP, JHP, Flat apod.), plášť měkký, jádro měkké – olověné, s maximální soudržností sestavy při pronikání cílem, s účinkem optimalizovaným pro nasazení v bezpečnostní praxi, hmotnost cca 6-8,3g.“

Podle popisu závady (zasekávání nábojů v podávacím mechanismu zbraní) se patrně ve skutečnosti také jednalo o střely JHP, protože jejich tendence k zasekávání v podávacím mechanismu zbraní se zásobníkem je známa.

Náboj JHP (jacketed hollow point, celoplášť s dutou špičkou) je snadno k rozeznání: přední část projektilu je dutá a má naznačená zeslabení. Při nárazu na přelkážku se kulka „rozleze“ do stran podobně jako když pečete na ohni špekáček. Účinky na lidskou tkáň si domyslete sami. Náboje JHP se pokládají za střely se zvýšeným ranivým účinkem a jako takové spadají do kategorie A. Podobně jsou na tom střely Flat (JFP), kde se zase spekuluje s počáteční větší penetrací a až následnou expanzí střely při zpomalení.

To jen tak pro info, abyste věděli co čekat, když po vás policajt začne kdovíproč střílet. Pro informaci, použití expanzních nábojů u armády zakazuje Haagská konvence.

Veškeré dosavadní pokudy legalizovat použití střeliva JHP pro sebeobranu v civilním sektoru se minuly účinkem právě proto, že má zvýšený ranivý účinek. Nebohý drban by utrpěl rozsáhlejší zranění, takže by se obránce mohl bránit efektivně, což je samozřejmě špatně. Správný občan se přece nechá napřed přizabít a pak zavolá policii, která drbana případně JHPčkem střelí sama. I v případě, že by se zpovykaný ozbrojený občan bránil za pomoci krátké zbraně a JHP munice, tak by tím vystavil nic netušící okolí (například odpočívající strážníky v Duchcově) menšímu riziku, než představuje sluníčkový kytičkový celoplášť.

Média jásají, že policie má nové zázračné střely ještě kytičkovější a sluníčkovější než ty předchozí, ale kdyby nepolicajt byť v rámci nutné obrany někoho střelil stejným nábojem, stejně nadšeně by se otřásla hnusem a požadovala přísnější regulaci téhož, protože co je to přece za bordel, aby někdo používal takové hrozné, hrozné, smrtící věci!

No ale pro policii přece platí jiná pravidla. Nové heslo policie by místo „pomáhat a chránit“ by mohlo být „protože my můžem“.

Docela zajímavými věcmi se nám to policie vybavuje. A to není vše.

Na konečný boj s kmotry bude policie také potřebovat:

– zhruba 2000 štěnic umožňujících lokalizaci
16000 sad jednorázových pout (asi se chystá nějaké zatýkání)
250 taktických svítilen pro pušky AUG
145 mikrorážových samopalů kategorie PDW
– a v neposlední řadě, 1000 ks rukávových nášivek s textem „Bývalý policista“.
 
 


 26.6.2013 D-FENS
 
 

12345 (7x známkováno, průměr: 3,29 z 5)
1 069x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017