Policie by nám ráda vypínala auta a univerzity jí s tím pomáhají - zpět na článek

Počet komentářů: 192

Přidat komentář
  1. Bude jiste zajimave toto videt v hustem provozu, kolik jinych aut okolo se podari povypinat, nez (snad) dojde i na to stihane. Krome toho, jestli ta hracka jede v pasmu 6 GHz, (kde plati, ze pokud antenu nevidim, tak se na ni ani nedorvu) bud fakt tak obrovsky problem pro sibra, co chce policii ujet, tu antenu proste zakydnout treba kusem mokreho blata? Zda se, ze magori nejsou produktem vyhradne FF UK.

    1. To vzdálené ovládání by mělo být vázané na kód jednotky, takže by mělo jít o cílený hacking.

      Jinak je to samozřejmě svinstvo non plus ultra a katedra by měla být vymístěna do údolí dutých hlav.

      1. Jasne. Cili musime pozadat soudruha ujizdece, aby pouzil vyhradne vozidlo, na kterem nejsou kradene SPZ a od ktereho jsou papiry v cajku.

        Tohle by se melo uzakonit, ze montovat na kradena auta jine SPZ se nesmi, protoze by to znemoznovalo dalkove vypnuti.

        1. Já si to představuju v té nejorwellovštější variantě tak, že registr vozidel kromě VINka povede pomocný VIN té jednotky (něco jako IMEI (+ v registru bude PIN přístupné jen fízlovi) a fízl se bude řídit VIN kradených aut, které by přicházely v úvahu, případně zblízka odposlechne pomocný VIN, načež přístupový kód vyhledá.

          1. Pokud policajt bude honit, bude se ridit plackou na aute. Nic jineho k dispozici nebude mit. Pokud ta placka bude ukradena, tak se mu nebude darit to auto zastavit. Pokud tam bude mit nejaky tlachatko ‚zastavit bez ohledu na VIN‘, tak se muzou v ulici dit zajimavy veci. ‚Odposlech‘ pokud ujizdejici auto je nekde treti v poradi pred nim, je utopie.

            1. Na šesti giga, ale obecně v řádu vyšších jednotek giga, výhradně přímá viditelnost. Cokoli jiného je pitomost. A s ohledem na „velký provoz“ v těchto pásmech i odolnost proti rušení, doslova gigantická.

              1. Ale no jasne. Hodne ajtaku totiz vidi uz jen tu vrstvu, kdy chodi protokol sem a tam, prehrabujou se v paketech a radostne posilaji prikazy. Problem je ovsem v mnohem nizsi vrstve, a sice doruceni signalu z vysilace na konkretni prijimac a to v pouzitelne kvalite. Staci, aby intenzivne chcalo a je po parade.

                1. Já bych zavedl posílání příkazů na rychlých elektromagnetických vlnách v gama zářícím pásmu.

                  1. AC:
                    Já bych vrátil zpátky pranýř a kládu na náměstí.

                    1. Já bych vrátil rákosku do rukou učitele ve školách.

                    2. Jo, ale jedno po druhým.
                      Samo taky koš s kladkou na mostě.

                    3. Hele, ve Francii to jednou na náměstí zkusili s gilotinou, a moc se to neosvědčilo.

                    4. AC:
                      Gilotina stejně jako katův meč nedává mnoho času se nad odsouzeným zamyslet, popř s ním pokecat.
                      To je totální rychlovka.

                  2. Presne naopak. Na tyhle kejkle to chce nejlepe spodek VHF a prenosovou rychlost do 20 kBps. Na tech par paketu sem a tam to uplne staci. Odpadla by smerovost, dosah by se rozhodne zvetsil a antena coby kus dratu se do karoserie vzdycky nekam vejde.

                    Jdou na to presne obracene, nez by to melo byt. Centimetrove vlny a redundatni prenos dat. Hracickari.

                    1. Gama záření je dostatečně nesměrové. A dostatečně průrazné. :-)

                      Ale souhlasím s tím, že já bych tyto kejkle provedl na nízkých frekvencích. Přesně tak nízkých, aby bylo ještě možné realizovat potřebnou rychlost krát maximální počet aut se kterými se komunikuje naráz.

            2. Proč by neměl?
              Když už to stejně používá V2X, mohlo by to fungovat například takhle:
              Policajt označí pronásledované auto, policejní auto se toho auta zeptá na VIN a pak si z databáze stáhne informace o něm, včetně toho identifikátoru pro zastavení auta.
              Eventuální pokyn k zastavení by pak směřoval konkrétně na to auto.

              1. Re: Joker 19.2.2024 v 10:26
                Jak se v hustem provozu zepta ‚toho‘ auta? Jako, ze jeden polda bude ridit auto, druhej bude ovladat ten jejich matladisplej a treti bude na strese v kulometnym hnizde tocit smerovkou?

                1. Přijde mi to snazší, než za jízdy změřit rychlost, což dneska policajti normálně dělají.

                  Když budu dál teoretizovat, asi není problém auto zaměřit automaticky podle RZ (rozpoznání RZ funguje už dneska, i za jízdy, teoreticky falešná RZ není problém, stačí aby byla unikátní v rámci okolních aut).
                  Druhá možnost je prostě získat data všech aut okolo a policajt si vybere.

                  Představa, že se tomu půjde vyhnout kličkováním, když podmínka nejspíš bude něco jako několik sekund přímé viditelnosti, je mimo.

                  Ostatně, pokud to je protokol na komunikaci mezi jedoucími vozidly, to, že se pohybují, bude nejspíš vyřešené.

                  1. Snazsi ti to prijde, protoze tomu zrejme nerozumis. Mereni rychlosti panem Dopplerem, at uz radiovymi, nebo svetelnymi vlnami je o parnik nekde jinde, nez nekam spolehlive dorucit paket nekolika bajtu v pasmu 6 GHz.

                    Vyhnout se tomu pujde snadno – ztratou prime viditelnosti. O klickovani neni rec.

                    Tohle nejspis vubec vyresene neni prave podle toho, co je videt ve videu. Antenky na strechach obou vozidel, tedy naprosto idealni, nebal bych se rict laboratorni, podminky. Antena ma velkou zemnici plochu dole a bude smerovana na tu druhou. Slunicko, kratka vzdalenost, zadne prekazky. To nema s protokolem nic spolecneho, ten je o vrstvu vyse. My se bavime o spolehlivem preneseni radiovych vln. Protokol muze pak teprve resit optimalni rychlost paketu, jeho zabezpeceni, eventualne opakovani, handchecking, atd. To je nekde jinde.

                    Ziskat data vsech aut okolo smerovou antenou? Tady vidim potencial na Nobela. A nebo antena nebude smerova, bude vsesmerova, ale po jejim zapnuti se budou dit velke veci, pokud chceme mit rozumny zisk. Pokud si matne vzpominam (ted to fakt cucam z hlavy), tak pro spolehlivy prenos dat protokolem cca 38 kBps jsem musel mit mezi antenama rozdil signalu mensi, nez 40 dBi. To neni v milimetrovem pasmu zadna prdel.

                    1. Joker má pravdu, Sysope, nedával jsi pozor. Ta věc je výslovně C2X – takže povel neposílá policejní auto do cílového auta, ale cílové auto se samo nabonzuje „chytré silnici“, policajt si ho tam označí a chytrá silnice pošle do cílového auta povel se vypnout.

                      Když EU zaváděla povinnost postavit „chytré silnice“, hned mi bylo jasné, že to bude primárně k fízlování a pokutování. Na tohle ale popravdě ani moje představivost nestačila.

                    2. Re: Jan Mrcasik 20.2.2024 v 13:13
                      Takze je potreba vysvetlit lumpikum, aby ujizdeli jen a pouze tam, kde je chytra silnice. Jestli nekdo zaboci na lesni cestu, bude proklet ve smyslu Zakona o honeni.

                    3. To už je klasické vymýšlení imaginárních problémů.

                      Anténa domácího WiFi routeru při zapnutí žádné spektakulární efekty nedělá a její schopnosti (mj. dostane 6 GHz přes zeď, takže s tou přímou viditelností to není tak horké) a pro tenhle účel bohatě stačí, s výjimkou směru dopředu.

                      A směrem dopředu dosah alespoň tak 100 m alespoň v úhlu pár stupňů, což opět i celkem obyčejná anténa dá levou zadní.

                      Scénář, kdy policajti za celou dobu pronásledování nikdy nezískají přímou viditelnost, můžeme ignorovat. V něm nepůjde použít ani skoro žádná jiná zastavovací technika.

                    4. Ano, nerozumíte tomu.

                    5. Jaký že má výstupní výkon domácí wifi router? Můj má napájení 12VDC a žere téměř 1A.
                      Čemu se říká „obyčejná anténa“? Všesměrovému čtvrtvlnnému prutu?
                      A jak se stane, že domácí wifi router má antény o délce okolo deseti centimetrů, pracuje-li v pásmu 6GHz? :D Tady bude nějaký záádrhel

                    6. Výstupní výkon běžných domácích routerů bývá 10-20dBm podle nastavení a mívají sice deseticentimetrovou anténu, ale je v ní na 2.4GHz laděný čtvrtvlnný pahýl odhaleného koaxu s rukávkem a spoléhá se, že SWR 3:1 na 5GHz pásmu zas tak strašně nevadí. Dražší routery se sofistikovanějšími anténami se snaží o dualband, ale co jsem viděl na VNA, žádná sláva to nebývá.
                      1A to žere bo laciné kusy mají mizerný spínák s MC34063 na vstupu, užraný hlavní procesor a celkově odfláklý power management. Třeba Aruba AP225 AP žere na 12V cca půl ampéru i v plném provozu.
                      Jinak jsme před časem dělali experimenty se dvěma routery Mikrotik (ac2 – dvě čtvrtvlnné PIFA anténky v diverzitě/MIMO se snahou o rezonanci ve 2.4 i v 5) v jednom autě a router v kufru (jeden plech v cestě ven) se dovysílal do routeru dole v palubce druhého auta (plech přepážky motoráku, plastařina a kapota/přední nárazník) v 5GHz s WiFi protokolem i na několik metrů použitelně. Vysílání 20dBm, příjem ve druhém autě na úrovni -70 až -80dBm. 2.4GHz se propálila samozřejmě ještě o kus líp.
                      Takže 10dB patch sektorka na předku auta v nárazníku fízlkáry by mohla na nižší desítky metrů fungovat – a to se bavíme o modulační rychlosti megabaudů, ale telemetrie potažmo killswitch bude potřebovat podstatně nižší bandwidth a tudíž mu stačí o hodně míň signálu (dovedu si představit citlivost třeba -120dBm)

                    7. Nepotrebujes megabaudy, budes snad na dalku delat upgrade firmware toho auta? Potrebujes vymenit max dva pakety. Jeden informaci s ACK a druhej prikazovej s ACK. Pokud to rovnou nezabalis do jednoho s tim, ze pokud prijde NAK budes posilat jinej paket.

                      Tohle bych spichnul levou zadni nekde na 150 MHz plus minus mimo ISM pasmo s dratovkama a uplne pohodlne se s tim signalem prohulakal treba i do pancerovanyho auta. Na vykon by tady sral pes, nejakych 10 W by nikoho ani neprekvapilo, ani nezabilo.

                      Prijde mi to naprostej overengineering. Kanon na vrabce.

                      Presne mi to ukazuje na soucasnou mladou generaci, ktera na to, aby rozblikala LEDku v pozadovane frekvenci, potrebuje minimalne Arduino. Pritom se to da udelat na dvou tranzistorech a astabilnim klopaku. Jenze k tomu je potreba vedet vic, nez jen lepit sw moduly v C++.

                      Kolega v praci SW inzenyr junior – kdyz jsem mu rekl, ze na PWM konvertor pro proporcionalni ventil mu dam 6pinovej 8bit s 1k FLASH, tak z toho malem nespal. Tak jsem ho, chlapce, musel naucit asm. Ve skole se to prej uz vubec neuci. Jenze kdyz Nemec udela tenhle konvertor za 15€ na Cortexu a Cinan za $1.3 na 8bitu, tak je holt nekde problem.

                    8. Nestačil by jediný paket typu „FUCK“ (speciální pojmenování NAK)?

                    9. Sysop: Ty bys snad po lidech chtěl, aby ovládali analogovou elektroniku, či co!

                    10. Re: Alan.Cox 22.2.2024 v 20:19
                      Snadna volba – Kurzarbeit a nebo umet analog.

                    11. Re: dj-bobr 21.2.2024 v 12:29
                      Motorola MC34063 je za ty prachy neprekonetelnej brouk. Pred nejakymi 5 lety jsem daval cipy od TI na 2 MHz, malinky, paradni… nojo, no, jenze prisla bida na kozaka a kutkost proste musi bejt, takze trefil i DC/DC menice. Takze tyto archaicky Motoroly, ktery sice potrebuji megaspulku, aby na tech svych cca 80 kHz spolehlive startovaly, a hlavne: jsou levny, levny, levny a kdyz nic jinyho, tak… levny.

                      Tam, kde se na prachy nehledi, je to samozrejme kokotina a je lepsi dat neco na vyssi frekvenci s minimem soucastek okolo. Jenze kdyz ti zakaznik rekne, ze musis slevit 20 % a koupi misto 100000 kusu 200000 kusu, tak proste musis hledat reseni.

                      A proto se nyni v nekterych aplikacich vracime o 50 let z5 :-(

                      Bojim se toho, ze najdeme ten prusecik s Ruskem. Rusko jde kupredu, my couvame. Oni dohaneji, my ztracime.

                    12. Jako on originální MC34063 není sám o sobě špatnej, ale tlumajznu v těch domácích wifirouterech umějí výrobci ojebat úplně na dřeň (axiální cívečka vypadající jako obyčejný rezistor, i tak se chovající – ESR řádu vyšších jednotek ohmů). Diodu poblíž jsem neměl odvahu měřit, zda vůbec kdy poznala pana Schottkyho.

                      Re: Sysop 22.2.2024 v 20:34
                      Boha jeho, kam jsme se to dopracovali. A dalsi stupen by mohlo byt rovnou 20 G. Sice dosah par metru a zadna zed, zato ale 8 K televize.

                      No snaha byla na doma v rámci místnosti prosadit WiGig – wifinu v 60 GHz pásmu. Naštěstí se to nijak zvlášť neuchytilo, zato se to používá vesele na vysokokapacitní P2P spoje s minimem rušení bo peak útlumu od molekul kyslíku.

                      A mimochodem 433MHz ASK 10mW se čtvrtvlnnou spirálkou chodí z kufru auta do kufru druhého auta na nižší desítky metrů naprosto spolehlivě. Sice 1.2kbps, ale pro killswitch auta naprosto dostatečné.

                    13. Re: Joker20.2.2024 v 17:49

                      Vezmi si spektrak a mrkni se, jaky utlum budes mit za tou zdi pri 2G4 nebo 5G. To bude kurva rozdil. A to nebavim o tom, jak by ten signal vypadal treba na 1 GHz. Jenze, to by se tim pasmem nedaly tlacit ty kvanta kravin, ktery se tam tlaci. Telka prece musi jet 4K, jinak proste nepozname, jestli v tom pornaci uz je tam a nebo jestli je jeste venku.

                      Naproste plytvani daty, pricemz informacni obsah zustava prakticky stejny. Predceda vlady rekne, ze bude dobre a je uplne fuk, jestli je to VGA nebo 4K. Ta informace je uplne, ale uplne stejna. Jen, holt, nevidim strukturu hader na panu politikovi, coz je uplne to nejdulezitejsi, co mi stoji za to, resit doma prostupnost signalu 5G pres zdi.

                      Boha jeho, kam jsme se to dopracovali. A dalsi stupen by mohlo byt rovnou 20 G. Sice dosah par metru a zadna zed, zato ale 8 K televize.

                    14. Sysop 22.2.2024 v 20:34

                      Přesně.
                      Čím více dat, tím méně informací.

                    15. Ani ne, není důvod, proč by mělo docházet k velkému útlumu. Jsou určitá pásma, která tlumí atmosféra. Použijte 390–790THz a tam také máte velký dosah. A když máte dostatečně silný vysílač, tak máte dosah klidně 100m všemi směry.

                      Pokud jste to nepochopil, tak je to frekvence viditelného světla a „vysílač“ může být blikající maják.

                    16. JaFo: Ten důvod se jmenuje fyzikální zákony. Čím vyšší frekvence, tím menší schopnost ohyb kolem překážek – tedy tím větší útlum každou blbostí, každou minipřekážkou. Tedy v podstatě jen na dosah přímé viditelnosti.

        2. když nebude fungovat cílené vypnutí, no tak preventivně vypnou vše v celé lokalitě, dozorci v těch minulých lágrech se s tím taky nemazali, tak proč by měl být elektronický koncentrák vyjímkou:
          mimochodem něco pro prohloubení deziluze: https://www.youtube.com/watch?v=whuRerA2STY&t=3s&ab_channel=MarekChl%C3%ADbek-Dago

    2. Asi to má jen ukázat směr, po schválení patřičných zákonů, popitelně z vůle lidu, protože bezpečí, to dovyvinou profesionálové z automotive za prachy zákazníků. Šak ten E-call nemusí jen vysílat, može aj přijámat nebo né? A nějaké vypnuti vícero aut současně, proč ne podle vzoru „muž s koženou brašnou nesmí projet“. Fízlové a byrokracie se už dávno urvali z řetězu.

  2. Jo, to mě taky zvedlo že židle.
    Akademické prostředí dřív tvořili mladí studenti a pak vzdělaní inteligentní profesoři, obě tyto skupiny se z velké většiny vyznačovaly značnou nedůvěrou k fízlům a jejich nápadům, jak utužit „bezpečnost“ ve státě. A dneska?

    Nedávno byl snad někde na idnesu článek o tom, jak BIS nabízí studentům stáže, aby si mohli zkusit odhalit špiona či dezinformátora a třeba by je to i mohlo získat pro nelehkou práci příslušníka. U článku byla anketa a 64 % by mělo o takovou stáž zájem…

    1. karban:
      „..BIS nabízí studentům stáže, aby si mohli zkusit odhalit špiona či dezinformátora ..“

      – – –

      Čs. bezpečnostní orgány měly pochopitelně i mezi studenty své lidi. Na 3-letých oborech SOU se vyskytovali zřídka, na 4-letých častěji.
      V odborných SŠ a gymnáziích to bylo pravidlo, tam jich mohlo být i více v jedné třídě. Obvykle byl takový jedinec v těsném konspiračním kontaktu s některým z vyučujících.
      Vzhledem k volnějšímu režimu VŠ tam už taková praxe zavedená nebyla, takto pracující studenti „nosili“ rovnou ven.
      Dnes jsou možnosti daleko širší díky technice…

      .

    2. Ono záleží na sociální bublině. Dřív byla policie zlá, špatná, totalitní a udržovala v chodu odporný totalitní režim kdežto dneska nám přece pomáhá a chrání a máme tu svobodu a demokracii a vše je konečně správně. Kdo z nás by si v klukovských letech nechtěl zkusit práci agenta 007 nebo Bodieho s Doylem? To, že spíš hrají Karla Čurdu nebo Pavku Morozova zjistí až později.

    3. Ech, to není úplně pravda. Různá totalitní hnutí byla na kampusech pevně zahnízděná už před sto lety. Komunisty s titulem jste za Masaryka mohl vidlemi přehazovat a v Německu získávali nacističtí kandidáti ve volbách do akademických senátů od studentů o něco větší procenta hlasů než nacisté v obecných volbách do Reichstagu.

      Nakonec i ta woke pravidla o tom, co se nesmí říkat a jaké vymývárny mozků je naopak nezbytné absolvovat (školení o senzitivitě atd.) v zásadě vycházejí z touhy zavést na akademické půdě co největší Ordnung, k čemuž samozřejmě patří i ideopolicie dohlížející na dodržování příslušných kodexů.

      Jistě tam vždycky bylo i to svobodomyslné křídlo, ale málokdy bylo „v sedle“. Lidé, kteří mají rádi svobodu, se z principu moc neženou k výkonu moci, kterou pak přirozeně získávají ti druzí.

      1. No, zatímco Hitler české vysoké školy radši zavřel a bolševik půlku lidí pro jistotu z kádrových důvodů vyhodil nebo vůbec nepřijal ke studiu, tak dnes svobodné studentstvo zjevně nemá až takový problém dát se dobrovolně k tajným a ještě to vidí jako „zajímavou příležitost“ nebo zkušenost.

        1. Právě ve svobodné společnosti zjistíte nejlíp, jak moc se od vás jiní lidi liší. Někdy úplně bytostně.

          1. Tak úplně svobodná ta naše dnešní společnost zase není, že jo – takový soudruh děkan Ševčík by mohl vyprávět.

            Ovšem za ČSSR to bylo jiný kafe, o Protektorátu nemluvě.

            1. Je to otázka míry, ano. Proti časům Pečkárny jsme na tom celkem dobře.

  3. Když se podobná svinstva začala objevovat v podnikových vozidlech před dvaceti roky, dovolil jsem si je zde označit za pěkné svinstvo. Dobře se pamatuju na libtardí jekot některých místních debatérů, kterak že se stavím proti pokroku, hlídání majetku atd.

    .

    1. Az to auto chcipne nekde uprostred krizovatky, nebo na zeleznicnim prejezdu, jsem zvedav, kdo da hlavu na spalek za ty mrtvy.

      1. Hlavně pochybuju, že by tohle nevadilo výrobcům a úřadům při homologaci.

      2. To se ošetří zákonem a vinen bude ten co se dopustil protiprávního jednání, případně se to hodí na pozůstalé.

      3. Na to je odpověď snadná.
        Policista použil všechno správně. Takže vy jako zločinec.
        Měl jste zastavit na výzvu, no ni?

        1. Cili moje dite se zabije nekde ve vlaku, kterej vykolejil a zalobu mam podat na toho rozsmelcovanyho na prejezdu?

          1. A utechou Ti bude, ze zlocin bude vysetreny v ultrarychlom konani a vinnik bude potrestany trestom najvyssim. Je to cele chore.

          2. A není to tak náhodou už teď? Vůbec bych se nedivil.
            Navíc pokud podáte žalobu, tak z vás udělají ultrazmrda, co se chce obohatit na smrti vlastního dítěte. Každej normální člověk by doma brečel, zatímco Sysopa, kterej má doma snad 6 aut na tekuté dinosaury a ještě k tomu hromadu zbraní, bývalého podnikatele, nenapadne nic lepšího, než někoho zažalovat o prachy.
            Kdepak. Dějou si i daleko absurdnější věci. Jako že vám zakážou vycestovat ze státu, protože… nevím vlastně ani proč.

            1. No jasne, ze bych je zazaloval. A hned bych avizoval, ze vsechny takto ziskane penize pujdou na boj proti curakum. Sam bych si nenechal ani korunu.

              1. Asi jsme mohli zvolit nějaký méně osobní příklad.

                Jedna věc je, jak to vidí „člověk se selským rozumem“, jako jste třeba vy. A jak to pak vidí široká veřejnost, což jsou ti lidi, které potkáte tam venku; ideálně ve městě. Vzpomeňme na Velíška, kdyby za ním nestála snad celá novinářská obec, celé by se to uzavřelo s tím, že neměl nic dělat, a vyčkat na příjezd policie; takže se vlastně zabil vlastní blbostí. Vy si svého potomka pomstíte, ale to, kam ta společnost směřuje, to nevím jak změnit.

          3. Chápete dobře :-), každý má právo v občansko právním řízení dát prostor vydělat právníkům i soudní mašinerii. Pochopitelně bude třeba vše citlivě formulovat, aby se neurazil majestát nějakého stádního pohůnka.

      4. Sysop:
        V roce 2004 se jednou odpoledne stalo, že manager podnikové dopravy viděl v aplikaci jedno služební auto v klidu několik minut a vzhledem k tomu, že přidělený pracovní úkol byl již nahlášen jako splněný, auto zablokoval. Po několika minutách skončil a vypnul služební mobil, resp. předal činnost dálkově na turnusově obsazené pracoviště.

        Řidič vozidla se po vyčůrání vrátil do vozidla a game over.
        Po mnoha zoufalých telefonátech po různých pracovištích a funkcionářích se podařilo ten křáp odblokovat – domů dojel před půlnocí.

        .

        1. …coz jeste byla ta lepsi varianta, protoze ten sulin prodlouzil stani stojiciho vozidla.

          1. „…prodlouzil stani stojiciho vozidla.“

            – – –
            Naštěstí. Bohužel v zimě, na silnici s malým provozem, v lese. Ten kluk si to vytelefonoval, udělal ohýnek a několik hodin čekal. Za několik dní ten „projekt“ zrušili.

  4. Vy jste si mysleli, že auto je jako nějaká svobodná věc? Jako v čem? To asi tak třicet let dozadu možná byla pravda. Nyní to vnímám jako nástroj na ovládání lidí.

    – Smíte si koupit jen to auto, co vám stát dovolí, a musíte ho mít ve stavu, v jakém to stát dovolí
    – Smíte s ním jezdit jen tam, kde vám stát dovolí, a jen tak, jak vám stát dovolí
    – Smí ho řídit jen ten, kdo má státní certifikaci
    – Jako palivo do toho smíte dávat jen to, co vám stát dovolí

    Nabízí se najednou naprosto pochopitelná otázka, která mě poprvé dost uzemnila, ale čím víc nad tím přemýšlím, tím víc to dává smysl.
    Proč mi to auto dovolí ta pravidla překračovat?

    Jestli se chcete cítit svobodnější, a cestovat si, kdy se vám zachce, jak se vám zachce, auto je to poslední. Možná po letadle. Všechny ostatní způsoby dopravy jsou méně závazné, více anonymní.

    Mně se to taky nelíbí. Ale když si sednu do auta, tak krom toho, že mám pocit, že jsem mezi egoistickými magory (což je pocit, který pochopitelně vede k otázkce, proč tu kurva už někdo konečně nezjednal pořádek a nezabránil všem těm kokotům jezdit jako čůráci), tak si připadám jako lovná zvěř. Všude na mě míří kamery, jsem sledován a měřen z mnoha pohledů. Moje registrační značka mě snadno identifikuje, a protože jsem se kdysi podílel na vývoji těch šmejdských policejních autopočítačů, co ty RZ rozlišují, a mám představu, kolik je jich v neoznačených vozidlech, jsem si jistý, že to není paranoia.
    Když se chci cítit svobodně, sbalím si batoh a jdu pěšky. Na delší vzdálenosti výborně funguje spolujízda (teď nemyslím Uber, ale to, že se s někým domluvíte), ale dá se jakž takž použít i vlak.
    Pěšky si můžu chtít, kam chci. Fakt hodně. Nikoho nezajímám, nikdo mě nesleduje. Teda pokud nechodím po centru Prahy nebo po Pardubicích; a bude přituhovat. Ale zatím to funguje. Můžete projít tisíce kilometrů, aniž byste se s někým museli bavit, aby vás někdo potřeboval identifikovat. A věřím, že ještě stále existuje nějaké to pravidlo, že bezdůvodně po vás nikdo nic chtít nesmí (což DF v článku píše, že už neplatí, to mě trochu děsí, kdy se to změnilo? Teda vím, jaká je praxe, zkušeností mám dostatek… ale zákon?). Pro mě osobně se tenhle způsob cestování stal daleko svobodnějším.

    Jasně, chodit pěšky je zoufale neefektivní. Ale pokud jezdíte autem kvůli efektivitě, tak vám nevadí, že vás všichni kontrolují, že na vás auto bude práskat přečiny, nebo vám v nich rovnou zabrání. Krom toho, kdo nedělá nic špatného, nemá snad co skrývat.

    Nejdřív se mi z té zprávy, na kterou DF reaguje, chtělo zvracet. Ale pak jsem si uvědomil, že je to jenom další bod který jako společnost míjíme na cestě za totální kontrolou nad auty. Každé dneska vyrobené auto má v sobě SIM a hlásí automobilce věci, o kterých ani nechcete vědět. A vy si můžete zaplatit přístup k nim. Elektromobily vám už plánují trasu, auta začínají jezdit za vás.
    A vy, co máte auta z té éry před tím, jste nebezpeční vrazi. Viděli jste Já, robot? Ten film mě nasral, protože s Asimovem neměl příliš společného. Ale byl tam ten moment, kdy chlapík přebral ruční řízení, a všechno, co se stalo pak, na něj svedli. Tak na to zapomeňte, ruční řízení už nepřevezmete. A pokud budete mít auto, které to má, tak budete vrah. Lidí, ekonomiky, a kdyby to nestačilo, tak i planety Země.

    Stát už dávno není nepřítel. Za posledních 100 let neskutečně vyrostl, a nevidím sílu, která by to změnila. Možná máte ve své sociální bublině pocit, že u vás je svět normální, a jsou to jen nějací blázni tam na internetech nebo v televizi. Jděte ven a těch lidí se ptejte. Jestli máte nějaké demokratické cítění, rychle vám dojde, že v tomhle taháte za kurva kratičký konec provazu. Nevím, co s tím. Ale odmítám lhát sám sobě, že to tak není, a udržovat si pocit, že je svět ještě normální, tím, že budu někde shánět poctivý benzín do svého 20 let starého nepřímovstřiku. Na to jsem moc mladý.

    Když mi bylo 18, všechny moje osobní věci se mi vešly do auta. Připadal jsem si jako pán vesmíru, mohl jsem si cestovat, kam jsem chtěl. Kdykoli, jakkoli. V tom batohu je mnohem méně místa a daleko více to tíží na zádech. Ale za ten pocit svobody to stojí.

    A pak sáhnu do kapsy, dneska už po sté, a probudím svůj smartphone, který o mě ví taky úplně všechno…

    1. Sinuhet: Takových, co v období nerozvinuté prozřetelnosti přispěli svou erudicí k rozvoji technologií digitálního koncentráku, nás tu bude jistě víc. Tahat teď ze strachu před sledováním batoh po lese je pak spíš za odměnu namísto zaslouženého trestu. Věřím, že dnešní generace dotáhne sledování k dokonalosti a zamezí i takovému krutému pošlapání přírody a vyrušování zvížátek.

      1. Fakt je, že dík většímu klidu v přírodě se do ní vrátila i zvířata, co vymizela před více než stoletím. O bobrovi ale lžou. Viděl jsem v různých lesích několikrát už v mládí. Jen to nebyl ten druh, co kácí stromy.

        1. Třeba takový rak, toho člověk dokáže potkat leckde. Bobři byli, a teď máme pocit, že je jich až moc. Dva roky zpátky jsem šel po Českém lese a dobrých 50 m cesty bylo pod vodou díky bobří hrázi. Já to obešel lesem, ale auto by to muselo objíždět hodně daleko :-)

          1. S původními druhy raka, kamenáčem a říčním, to tuším moc dobře nevypadá. Odolnější
            – přenašeči moru – se možná množí víc. S bobřím „polomem“ jsem se taky setkal v Českém lese, jméno té vsi už si nepamatuji, jen že tam hned zkraje byly nad sebou dva rybníky a v přilehlém lese vedle jedna bobří tužka vedle druhé.

            1. Na Sumave mame bobru habakuk. Ozrane stromy okolo ricek a potoku uvidis bezne.

              1. Co maso a kožichy?

                1. Co jsem tak zaslechl, tak obcas nekdo streli vydru, kdyz mu snizuje pocetni stav ryb v rybnicku. Ale zeby nekdo strilel bobry, to snad ani ne. Mozna, kdyby nekomu delali paseku na soukromem pozemku, ale vetsina lesu v CHKO je statnich.

                  1. Před pár lety nám průvodce v Lednici vysvětloval, že bobři jsou přísně chránění* a velmi chutní…

                    * Což se má měnit, anžto likvidují přísně chráněné stromy v neúnosné míře…

                    1. Chraněná je i ta vydra. Ale fakt je, že bobr už u nás moc ohroženej druh teda není.
                      Bobří ocas byla prej pochoutka. Bobr prej bejvalo postní jídlo, panč žije ve vodě, takže je to vlastně ryba a ryba není maso. Stejně jako třeba želvy nebo raci.

                    2. A víte, proč má bobr plochej ocas?
                      Aby mu ho mohla kouřit kachna.

                    3. Ten je dobrej.

                    4. Zabij bobra, zachraň strom.

                    5. Chceš říci, že průvodce byl větší labužník než ochránce zvířat, resp. ctitel zákona.

        2. tak hlavně starší generace se bobrů nabažily až běda

          dneska je to trochu vzácnější úkaz, chce to trochu práce…:o)

          1. Jo, tenhle druh to byl.

          2. No stejne… bych chtel videt, jaxe stim ohobluje ten strom. To musi bejt desna fuska a unika mi smysl toho konani.

            1. dyž tě svrbí, to je horší, jak podebraná pata…

              Hupert ale celkem jasně psal, že to NENÍ ten druh, co kácí strom, máč brejle? :D

          3. Tak soudě podle odborné kinematografie už doba kdy bylo v módě mít ji jak šestiletá holčička skončila. Většina héreček už zase nosí větší či menší porost. A jelikož péčko určuje trendy…

            1. fakjo, asi sem neco zmeškal, holt néjni už čas ani čučet na pičoviny…:D

              1. Popravdě mi to celkem vyhovuje. Nikdy jsem nebyl fanda pralesů, ale holátko mi vždycky přišlo lehce pedofilní.
                Holt jsem formativní léta prožil ještě v časech „holení do plavek“ a „přistávacích drah“.

                1. Naštěstí jsou i jiné typy, od přírody nebobří a bez holení jemně dekorativní.

    2. No a proto mám 15 let staré auto zcela a dokonale offline, bez telemetriky, bez GPS, bez infotainmentu atd. A novější mít nebudu, pokud z toho všechno tohle nepůjde vykuchat.

      Možnosti budou i dál. V nejhorším 1. generace Nissanu Leaf, což byl sice příšerný elektrokrám, ale je to asi jediný homologovaný elektromobil na EU trhu, který nemá zatracenou telemetriku a online.

      1. Pořád ho máte opatřený RZ, kterou dneska snímá kdeco, ale to zrovna vám asi vysvětlovat nemusím.
        A jakmile budete jedno z mála aut, které se nehlásí online, tak se o vás ty systémy budou zajímat o to víc.

        Krom toho máte ten mobil. A zase, pokud vás ten sjednocený systém zaznamená, jak někde jste, ale váš telefon tam není, už je to taky důvod k podezření.

        Něco jako myslet si, že díky TORu jste anonymní. Akorát vy a všichni tři další čeští uživatelé TORu pak vyjedete z prvního dotazu, který bych jako vyšetřovatel u Provozních a lokalizačních údajů zkoumal: Kdopak používá TOR?

        A až s tím autem nabouráte, tak to bude panečku nářez. Jednak je to zcela jistě samozabíjecí auto, protože nemá 5 hvězdiček, a navíc je pěkně staré. A jednak jste ho řídil ručně bez jakýchkoli asistentů. Vlastně asi ani nemusíte nabourat vy, stačí, že to udělá někdo jiný, a světě samoříditelných aut vám tohle auto prostě zakážou jako nebezpečné; možná stát udělá nějaké šrotovné, aby to podpořil.

        Omluvte mou negativní náladu.

        1. tři jako vole v ulici bo co

          1. Tor používá každý toreador.

          2. To byla nadsazka. Chtel jsem tim rict, ze tou svou anonymitou bude clovek mezi ostatnimi svitit, protoze uzivatelu TORu je malinkato. Pripoustim, ze v nekterych okamzicich muze mit TOR i ctyri a vice uzivateli v ceskem internetu.

              1. Máš k tomu nějaké podklady?
                10 let zpátky jsem dělal statistiku na 20 000 zákaznících, byli právě 3. Jsou jistě ulice, kde se najde víc takových, ale zkoušel jsi to někdy používat? Komu to za to zpomalení a půlku (nebo spíš většinu) nefunkčních služeb stojí? Akorát těm, co tam chtějí něco, co jinak dosažitelné není. A studentům nebo dobrodruhům.

                Myslím si, že kdo to myslí z anonymitou vážně, volí jiné metody. Pro mě osobně je TOR jasným identifikátorem, navíc má brutální handicap v tom, že v něm nic normálního pořádně nefunguje. Jako prvek anonymizace možná, ale jen ve spojení z dalšími. Zrovna u TORu bych se nebál využít VPN, ideálně jako vnější nějakou běžnou, jako je NordVPN a podobně; protože to používá v našich končinách řádově více lidí než TOR, a nebudeš zdaleka tak moc svítit. TOR si provozuj pak uvnitř toho, to už je o kolečko pro orgána navíc.

  5. Zdeněk Lokaj je zmrd z Fakulty dopravní ČVUT, ta sídlí v Konviktské na Praze 1, nikoli v Dejvicích.

    1. Policejni lokaj.

      1. Tie ostatné námietky hej, ale co přesně bych měl mít za zlý těm pokustónům z ČVUT? Něco jsem asi špatně pochopil 🤔

        1. Ze vubec takovou picovinu pro PCR vyvijeji. Nakonec se to ve zle obrati a i oni si jednou naliskaji, cemu ze to vlastne pomahali.

          1. A to jsem měl kurva takovou radost jak si děcka v těch laborkách pjekně hrajou… Myslím že oni ten dosah nějak moc neřeší, je to jeden z X projektů a ty hračky taky něco stojí… Asi něco jako pozice von Braun za války.Ale nejsem skrzevá jednoho ze svých zde studujících potomků úplně nestranný a v každym případě tohle považuju za dobře odprezentovanou hračku pro strýčka co platí.Nicméně pořád jen hračku.

            1. Pokud bude bida o praci, taxe toho chyti firma, ktera to zvladne profi. Kuci z fuckulty si hraji, ale patentovat to nejde, protoze to je stav techniky. Ale, medialne to proslo, rev lidi se nekonal, takze jako vyrobek to muze mit potencial. Ted uz jen vyrazit nekde sikovny grant z EU a muze to frcet.

              1. Nechtělo by to trochu víc rozvinout? Vypnutí auta je málo. Třeba by to mohl paralyzovat osoby uvnitř auta pomocí silného elektrického pole – aspoň 100 kV / m.

                Nebo využít toho, že auto má karosérii, což je taková nápodoba Faradayovy klece. A rovnou je mikrovlnami uvnitř auta uvařit k varu.

    2. Pěkná shoda jmen. „Convict“ je v angličtině trestanec – a tady policejní lokaj Lokaj pracuje v Konviktské… Kosmické náhody jsou někdy trefné.

      1. JJ. I když konvikt v tomhle případě znamená ubytovnu pro studenty klášterních škol a je to z latiny.

  6. Zdeněk Lokaj je zmr. z Fakulty dopravní ČVUT, ta sídlí v Konviktské na Praze 1, nikoli v Dejvicích.

  7. Pěšky a svobodně? To by se mělo nějak regulovat, kolik toho přitom navíc sežerete a emisí CO2 navíc vyfuníte? Přitom technologie na to jsou, pěkně kameru na každou turistickou stezku, do každého autobusu a vlaku a založit nějaký odbor co bude řešit bezohlednou chůzi a zachraňovat lidské životy a klima.

    1. Jo, emise to má brutální, to asi jo. Nedokážu to teda porovnat s autem, ale jistě to nebude kdovíjak efektivní ani z pohledu emisí.
      Ale kameru na každou turistickou stezku jen tak nedostaneme, pro to není ve veřejnosti podpora. Byť technologie na to jsou dostupné za směšnou cenu. Neříkám, že se to nemůže za 10 let změnit. V centrech některých měst je situace už dneska úplně jiná.
      Krom toho, každý, kdo dneska jezdí nějakým novějším autem, je v podstatě milionář. To my, chodci, jsme totální socky, na kterých si nic nevezmete.

      1. Zakázat jde všechno, i pohyb a už nám tu nějaké demo proběhlo. V příští verzi pandemie to už bude vychytané. Ono ty transporty „za prací na východ“ taky nezažaly hned po zvolení Hitlera a taky se testovalo vícero řešení.

        1. Tak takový zákaz vycházení je taky prima.
          A v nedávné době ten zákaz překračování okresních hranic…
          Já si dokážu představit skoro všechno!

    2. Moment… musis zacit uzakonenim, ze chodit se smi vyhradne po vyznacenych stezkach, jinak ti ten povl nebude chodit pod kamerama.

      1. Jedoduché jak facka. Stačí z celé ČR udělat CHKO. Spláchlo by se s tím i spousta dalších věcí. Proč to vlastně ještě nikoho nenapadlo.

        1. Ja myslim, ze to prijde. Projekt Natura 2000 napriklad v Holandsku byl duvodem k likvidaci zemedelstvi ve prospech ochrany prirody. Takze staci u nas oblast Natura 2000 rozsirit ze Sumavy na celou CR a i zemedelcum se tim vyresi spousta nejistot.

        2. Napadlo, už dávno. Na rozdíl od tebe jsem nechtěl těm zmetkům napovídat. Jak vidím, už je to venku. Tedy ne že by na to už před lety nepřišli sami. Pracují na tom i bez ponoukání.

  8. Což o to.. svinstvo to je. Nicméně stejně se to (pár lidem) podaří obejít a zablokovat. A třeba to i do budoucna začnou po pár desítkách divných sebevražd řešit. V dnešní době je totiž jen otázka času, kdy se tahle pojízdná elektronika stane cílem hackerů. Pak vám při 130 na dálnici najednou elektrický posilovač řízení hodí plnej rejd a bude po vás. Tak šup.. šup.. přesedat do nových elektronikou prošpikovaných aut :-D

    1. Nejjednodussi je, zabranit tomu kramu prijmout signal z anteny. Takovy mysi, to vleze vsude a prekouse kdeco. Svine jedny hlodavy.

      Hack musi mit pro utocnika nejakej prinos. Jinak se namaha ani zdaleka nerovna efektu. Pokud je nekdo osoba, ktera muze vypadnout z okna (ruska metoda), nebo spadnout s vrtulnikem (americka metoda), pak ano, mel by byt na pozoru.

      1. Až ti myš niečo prehryzie, auto jednoducho odmietne naštartovať. Až sa budeš vŕtať v aute a niečo na ňom skúsiš zmeniť, bude sa jednať o neoprávnený zásah do integrity bezpečnostného systému a to bude ohodnotené minimálne ako trestný čin ohrozovania bezpečnosti ľudu, takže si vlastne vrah a ten patrí do basy na pekne dlho. Ako demoverziu viď trestanie úprav tachometrov.

        1. To ja samozrejme vim. Kdyby mne System chtel zavrit, tak by toho dosahl i dneska, protoze ja na nejaky narizeni dost seru a to hned na nekolika frontach. Takze by mne necekalo nic nezvykleho.

          Na druhou stranu, i ty basy jsou dneska preplneny. Spis to vidim na nejake omezeni ala cinskej Socialni kredit.

      2. Já bych ten signál vyrušil jak bolševik Hlas Ameriky.

        1. To mu zrovna moc neslo. Kdo si trosku pohral se sfazovanim smerovek, tak mel vyteznost uzitecneho signalu pomerne slusnou. Ovsem to slo o stacionarni anteny a ne, ze se dve auta nekde honi mezi ulicema.

        2. Takhle nějaký chytrák rušil GPS signál ve služebním voze, aby si mohl jezdit i pro soukromé účely. Pak ovšem projel kolem letiště, blbec, kde to zarušilo GPS přistávajících letadel (WAAS) a tudíž nastal strašný průšvih a vyšetřování. A protože ten tuplovaný blbec projel kolem toho letiště se svou rušičkou znova, když už ho hledali, chytli ho a pěkně mu to osladili.

  9. Tohle je jen pokusný mediální balónek.
    A matlalové patlalové z (Č)VUT jsou jen zástěrka.

    Nějaký ten policejní „kill-switch“ v novějších autech už dávno instalovaný je. Teď se jen na toto podobnými články připravuje veřejnost. A zřejmě i patřičná legislativa.

    Prostě to tam v těch autech je, jen to ještě není aktivované a Evropská komise nám ještě nevnutila příslušný zákon, podle kterého fízl ani stát za nic neponesou odpovědnost. Když ti na dálku aktivují ten „kill-switch“ a zablokují a uzamčou auto ve kterém třeba následně uhoříš.

    1. U mk3 je vedle šajtr páky kladívko což je zjevná firemní sabotáž, záběru legislativ blackova právního slovníku co ho nikdy neviděl co by úředníků nižších soudních úředníků a policistů v civilu exportu a importu největší fimry vězeňství pindostanismu & gulag
      🤣 Boot boti nebádejte na sdělení, nemáte procesor na dešifraci a přidejte se do sboru gramatika vřískala tautologa ešlakotkana.
      https://www.youtube.com/watch?v=xXGWSdUraeo

    2. Ten kill switch už v autech dávno je, říká se mu eCall. Někde mám doma specifikaci toho zařízení, bylo to zajímavé čtení. Technicky je to krabička, která disponuje obousměrným mobilním (v mé specifikaci ještě GPRS) datovým a hlasovým spojením, interní pamětí a má po sběrnici přístup ke všem kritickým systémům a poloze vozidla. Ta krabička po změně FW, který může nahrát jakýkoliv autoservis (pokud k tomu bude donucen), dokáže různé věci, včetně killswitche – jen je k tomu zapotřebí jednoznačný identifikátor zařízení jako adresy a periodické stahování dat co pár minut z k tomu určeného serveru, uloženého v konfiguraci FW. Takže milý zloděj by ujížděl tak dlouho, dokud by si krabička při nejbližším cyklu nestáhla příkaz „kill all“. Datový provoz k tomu potřebný je minimální, je to jen pár bajtů dat.
      Já se začal zajímat tehdy, kdy policie měla choutky nějakým způsobem získávat z aut historii polohy / rychlosti aut a chtěli to řešitr právě přes eCall. Po změně FW krabička uměla ukládat a periodicky dávkově odesílat data, která načetla z GPS modulu a řídicí jednotky motoru / přístrojového panelu. Ale padlo to pod stůl, protože by to způsobilo víc zmatků než užitku. Dnes to řeší tzv. inteligentní asistent rychlosti (ISA), který mají všechna nová auta povinně „díky“ EU – ten zatím jen vibruje do volantu a pípá při překročení rychlosti a dá se vypnout; data už si ale ukládá a ta si pak může načíst servis nebo STK (a do budoucna následně vystavit s fakturou i pokutový blok za překračování rychlosti).
      Stačí zajet na periodickou prhlídku do značkového servisu a z eCallu se může najednou stát něco víc.

      1. Tak e-call vnímám primárně jako mikrofon připojený k internetu od kterého nemám klíče. Nějaká funkcionalita navíc je asi jen dočasné řešení pro spalováky. U elektroauta už nebude potřeba řešit nic, jelikož to je počítač na kolech.

      2. Kdyby šlo jen o „kill-switch“ v autech. Ale elity touží mít „kill-switch“ nejlépe v každém člověku, aby šel vypnout příkazem či na dálku.
        Což se jim zatím moc nedaří, protože lidi nějak nemají potřebné nadšení pro trans-humanizmus a tělesné implantáty od mega korporací, které by taky obsahovali nějaké tajné fíčury a instrukční sady.

        https://youtu.be/NYZoQWxoAuw?t=365

        Zlí jazykové tvrdí, že mRNA šmakulády byly pokus o takový „killswitch“:
        https://www.youtube.com/watch?v=KLE5rBni9Do
        https://www.youtube.com/watch?v=Ea77l7RIz2g

        Je to zvláštní, že hra z roku 1999 kompletně „předpověděla“ covidovou plandémii i jakési virové/nanorobotické šmakulády.
        Ostatně, co jiného je jakási podivné mRNA šmakuláda jejíž složení neměl odvahu prozkoumat žádný z těch tisíců státních sdravotních institutů a laboratoří po celém světě.
        Jsou tu i teorie které tvrdí, že ten mRNA „killswitch“ lze aktivovat na dálku pomocí určité 5G frekvence na milimetrových vlnách.
        Ostatně už oficiálně existují technologie nanočástic, které se chovají ve specifickém elektromagnetickém poli předprogramovaným způsobem.
        Třeba vytvoří shluky nebo vláknité struktury.
        Což je vyloženě „výživné“ třeba v prostředí mozkových kapilár :-P

        1. Co se začalo šmakuládovat, měl se údajně značně zvýšit výskyt smrtelných krevních sraženin, ucpávajících důležitá krevní řečiště, potažmo přímo srdce. Na fotkách a videích z pitev to vypadalo jako když ze žil vytahují žížaly, mělo to podobnou konzistenci, barvu a vzhled.
          Konspirace? Kdo ví…

          1. Ty videa jsou super aperitiv, kdyz na mrtvole fikne krcni tepnu a vytahne dvacet cisel dlouhyho gumovyho „hada“. A prej ze na co asi tak zaklepal backorama…

        2. …a ta hra z roku 1999 byla výborná – https://en.wikipedia.org/wiki/Deus_Ex_(video_game)

          „The plot of Deus Ex depicts a society on a slow spiral into chaos. There is a massive division between the rich and the poor, not only socially, but in some cities physically. A lethal pandemic, known as the „Gray Death“, ravages the world’s population, especially within the United States, and has no cure. A synthetic vaccine, „Ambrosia“, manufactured by the company VersaLife, nullifies the effects of the virus but is in critically short supply. Because of its scarcity, Ambrosia is available only to those deemed „vital to the social order“, and finds its way primarily to government officials, military personnel, the rich and influential, scientists, and the intellectual elite. With no hope for the common people of the world, riots occur worldwide, and some terrorist organizations have formed with the professed intent of assisting the downtrodden.“

      3. A proto je jediné svobodné auto takové, které fyzicky nemá absolutně žádnou konektivitu (infotainment, telemetriku ani ecall) a zároveň fyzicky nemá žádnou schopnost senzoriky polohy (GPS).

        Třeba ta BMW, která jsou sice offline ale mají GPS, potom v servisu po připojení nahrají dávkově kompletní informace o pohybu vozidla na servery BMW.

        1. Souhlas. Proto ani jedno naše auto nemá eCall, infotainment s internetem a pod., i když BT handsfree a podporu kabelového AndroidAuta tedy už mají. Z hlediska užitečnosti a komfortu mi tohle přišlo ještě akceptovatelné.

        2. To je tezky. To mas, jako kdys sbalis super krasnou kost, tak je holt riziko, ze bude zanaset. Jasne, tlusta a smradlava urcite nebude, ale…

          Tak nebo tak, my s tim tezko neco nadelame. Pokud Ursula rozhodne, tak to tak bude. Ostatne uz brecela, ze by rada dalsi funkcni obdobi a prej jeji hlavni zasluha je, ze v EU je tak dobre, ze do ni vsichni utikaji.

          Na druhou stranu pak na porade slysim, jak nasi odberatele jsou na Kurzarbeit a nebo rovnou propousteji. A ta propousteni jsou po tisicich, zadne troskareni. Dost mne to sere i proto, ze to pak vypada, jako ze tady hlasam jen samej armageddon. Pritom Bundestag planuje vzrust HDP do podzimka. Bin wirklich gespannt.

          1. Sysop: když se do léta stihne schválit přislušná změna metodiky měření HDP, do podzimka není problém, aby rostl :-) Lejno, Scholz nebo Ceacescu, furt je to stejný.

          2. Stačí použít kyselé hrozny. Auta zkonstruovaná před rokem 2010 jsou stejně nejhezčí a nejlépe jezdí. Viz ty odporné „čínské ledvinky“ přes celou masku nových BMW. A nikdo mi nevymluví, že M52TU byl nejlepší motor, jaký kdy v Mnichově postavili.

            A kdo jako ty mermomocí potřebuje elektronické nastavování sedaček a zrcátek, ten si může koupit starší Cadillac nebo Jaguára.

Napsat komentář

D-FENS © 2017