Pohádka o jogurtech

Featured Image

Je fakt, že člověku se může udělat blbě po jakémkoli jogurtu. Záleží hlavně na tom, zda jogurt není prošlý, a kromě toho se některým zatvrzelým jogurtistům dělá zle po jakémkoli jogurtu. Ovšem jogurty X, to je síla.

Sám jsem měl v životě jeden nebo dva a vždycky mi bylo tak strašně blbě, že jsem se zařekl „nikdy víc“. Denně mohu ve zprávách číst, jaké škody jogurty X zase napáchaly. Není divu, že se jogurty X dostaly na okraj spotřebitelského zájmu a že spotřebitelé dokonce jogurty X nenávidí.

Člověku by se mohlo zdát, že tady povídání končí a že to trh vyřešil sám. Ovšem nic nefunguje tak, jak se na první pohled zdá.

Začalo to plíživě. Postupně si již postmoderní společnost zvykla na to, že srovnávat špatnou až děsivou kvalitu jogurtů X s ostatními jogurty je jogurtistické a tudíž trestné. Nikdo sice nechápe, proč se nesmí upozorňovat na něco, co je evidentní a co by se mělo řešit, ale konvence a mediální politicko korektní diktát jsou mocnější, než zdravý rozum. Spotřebitelé se sice občas dusí vzteky nad tím, že vláda z jejich peněz vyplácí výrobci jogurtů X nemalé sociální dávky, aby mu pokryla ztrátu tržeb způsobenou jogurtofobní zaprděnou společností, která ve své malosti a omezenosti není schopna docenit specifickou jogurtovou kulturu jogurtů X, ale vztekat se mohou jen potichu. Hlasité poukázání na tento fakt by bylo jogurtistické.

Postupně mediální masáž vytvořila společenská dogmata. Za touto kampaní stojí skupiny samozvaných intelektuálů a evropských politiků, kteří by jogurt X sami do huby nevzali (a podle chrchlání některých z nich lze usoudit, že se vyhýbají všem mléčným výrobkům). Na základě působení tohoto tlaku už většina společnosti nekriticky odmítá jakoukoli úvahu na téma, proč by spotřebitelé měli ze svých daní platit sociální dávky výrobci jogurtů, které v lidech vyvolávají nevolnost či dokonce nebezpečné vnitřní záněty. Multi-jogurti je prostě in a už nikdo nepřemýšlí, kde se vlastně vzal, kdo s ním vyslovil souhlas, komu prospívá a proč by na něj měli nejvíc doplácet ti, kterým škodí. Je to prostě trend a trend, to je moderní dogma. Ptát se k čemu je dobré to, co je in, znamená, že jste out, a než se nadějete, jste jogurtofob a omezenec a nepromluví s vámi ani klika od dveří.

Kdykoli se někdo přeci jen ozve, jsou patřičně nahlas připomenuty temné doby, kdy uniformovaní příslušníci České obchodní inspekce vtrhli do obchodu a na základě jogurtové selekce poslali některé jogurty k likvidaci. „Jsi snad taky ČOIkař?“ je otázka, která rychle utiší jakýkoli vzdor. A pokud je dotyčný rebel opravdu vytrvalý a pokusí se o tehdejších historických souvislostech diskutovat, je trestně stíhán za tzv. jogurtovou lež.

Latentní jogurtismus a jogurtofobie v české společnosti již byly nezvratně diagnostikovány evropskými politiky a mezinárodními organizacemi za práva jogurtů X. Premiér, který sám nevypadá, že by miloval jogurty X, ale naopak, že se raději cpe tlačenkou, radostě ohlásil, že z peněz spotřebitelů financuje kampaň Stop jogurtismu. Poslanec, který si údajně jogurty X ředí rumem, pak vytrvale bojuje za zbourání staré jogurtárny a vybudování pomníku jogurtu X na jejím místě jako pietní připomínku řádění ČOIky.

Přitvrdilo se. Dříve běžný výrok „Ty vole, sral jsem jak po Iksu“ již může svému původci způsobit trestní stíhání a mediální skandál kolem jednoho článku v novinách, ve kterém bylo užito slovo „exkrement“, toto slovo vyřadil ze slušného multijogurtistického slovníku a česká žurnalistika se raději vrátila k tradičnějšímu hovnu, které nespojuje písmeno X s odpadem. Za peníze spotřebitelů jsou do škol dodávány učebnice, které nekriticky a smyšleně velebí bohatou a živou jogurtovou kulturu jogurtů X, a natáčeny edukativní večerníčky na podobné téma. Parlamentem prošel návrh zákona ukládajícího sankce pro provozovatele obchodů s potravinami, kteří nebudou objednávat jogurty X do svého sortimentu. V rámci pozitivní diskriminace jsou pak jogurty X upřednostňovány ve státních zakázkách na zabezpečení školního stravování a spotřebitel by si měl dobře rozmyslit, jak zdůvodní, že vložil do svého košíku jiný jogurt, než jogurt X.

Velkolepý sociálně inženýrský projekt však bude trvat jen do té doby, než se všichni poserou až na záda.

12345 (137x známkováno, průměr: 4,61 z 5)
363x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:07
D-FENS © 2017