Nedávno jsem zažil něco podobného. Šli jsme do hospody se známým, se kterým jsem se viděl naposledy před covidem.
Během večera přišla řeč na našeho společného exkolegu, kterému budu dále říkat Ing. Kund. Ani jeden z nás neudržuje žádné kontakty s Ing. Kundem, nechceme ho vidět a nechceme o něm slyšet. Každý jsme nejméně pět let neviděli Kunda, ani o něm nemluvili, s ani jeden z nás si na Ing. Kunda vůbec ani nevzpomněl, to se muselo stát až toho večera.
Následující den mi LinkedIn položil zákeřnou otázku: „Znáte uživatele Ing. Kund?“
Redguy
Potvrzuji. Témata, která jsem jen ústně probíral a jsem si jistý, že jsem k nim nic nevyhledával ani jakkoliv jinak nezadával do PC nebo telefonu, tak po pár dnech vyskakují jako reklamy. Ani bych se nedivil, kdyby kamera tajně neodesílala obraz.
Redguy
*odesílala
servisdok
Potvrzuju.
Rozebral jsem kvůli tomu monitor, v něm zkontroloval obě desky, zdroj i zapínací tlačítko. Viditelně nic.
Jsem si ale vědom principu kondenzátorového mikrofonu a toho, že za určitých specifických podmínek, se dokáže tzv. pevný kondenzátor chovat mikrofonicky.
Ty podmínky jsem zatím nezkoušel vyvolat uměle, ale je to v plánu. S mnoha nežádaně mikrofonickými kusy klasických, pevných, svitkových i NP0 keramických kondenzátorů, jsem se při servisu už mnohokrát setkal. Jestli některý z druhů, tak to bude právě ta jednovrstvá keramika, neboť má k elektretovému kapacitnímu mikrofonu zcela nejblíže.
Prostě se mi už několikrát stalo to, co je v článku. Nic o tématu jsem nehledal, nepsal, nemailoval, do PC se to nemělo jak dostat, jen jsme o tom mluvili s dcerkou, že by to bylo dobrý koupit.
A hned druhý den prohlížeč FF vytapetovaný tím, o čem jsme s dcerkou mluvili u mě v pokoji. Mluvili, nepsali a nic nehledali.
A byl to už několikátý případ, včetně toho, co se děje následně, když s někým po mailu konzultuju odborné/technické záležitosti. Že dacani čumí do soukromé pošty a ta už dávno soukromá není, na to jsem si už tak nějak zvykl.
Ale když to šlo „jen luftem“ a ne do PC či telefonu, tak je to k zamyšlení.
Zkusím jiný, starší monitor a mám tu v pokoji i pár nových technických věcí, do kterých se chci podívat, jak vypadají zevnitř. Třeba s přepěťovkou a precizně odrušená, zásuvková lišta APC master/slave a podobný věci. Ta lišta, protože má docela dost aktivní elektroniky uvnitř, úbytek na master i slave větvi je poměrně malý (jen asi 0,3V, jako na dvou antiparalelních schottky), tak z logiky věci musí mít uvnitř svůj zdroj mn. A kde je zdroj..Dtto poměrně nová laserovka a další hejblata. Nejsem zase tak zastydlý kořen, co zamrzl někde v 80.letech, kupuju si i nové věci :D, pokud je to technicky dobré a umí to, co potřebuju. Jediný, co nepodezírám, jsou bedny :D
Daimon
No a to bys právě měl. Každý reproduktor lze využít jako mikrofon a to docela luxusně. Mívali jsme kdysi v servisu komunikační zařízení z dílny do krámu. V dílně visel na zdi obyčejný reproduktor a od něj obyčejná dvojlinka na cca 50m do krámu. Tam byl zesilovač, který měl na vstupu převodní trafo, které se obvykle dává na výstup. Vysokoohmová část byla do zesilovače, nízkoohmová na tu dvojlinku. Jo a byl tam přepínač, kterým se daly prohodit reproduktory: místní s tím vzdáleným. Ovládala to buchta z krámu jako spínač na vysílačce – když chtěla promluvit, přepla a v tu chvíli její reproduktor poslouchal. Pustila a mohla slyšet odpověď z dílny. Citlivost úžasná, člověk mohl sedět u stolu a na tři, čtyři metry na reprák mluvit. Nic se na linku neindukovalo, žádný bzuky a brum, krásně čistý zvuk.
shane
Viz detektivka Našeptávač od Jaroslava Velinského.
corona
Tu máš, ty přesvědčenej:
Nord Stream poškodila proukrajinská skupina, naznačují důkazy z USA:
a to že nejspíš kromě tebe celá rodina (ségra, děcka, vnoučata) má v kapse/kabele šmrdladlo s kundrojdama, to jako nic? budeš kuchat 15 let starej monitour, pže co dyby náhodou? pak máš mít čas jak civilizovanej běloch REAGOVAT VOLE NA ZÁKAZNÍKY, že…to mi poser záda
RomanL
To má být nějaký vtip? Jestli jo, tak dost blbej. Ještě by tomu mohl někdo uvěřit. :-D
servisdok
Mně to moc vtipný nepřijde.
Dcerka měla svůj telefon zcela určitě u sebe, ale v kabelce.
Během té doby, kdy jsme se o dané věci bavili, ho nepoužila.
Jeden z menších důvodů bude asi ten, že by pokládala za neslušné, při rozhovoru s otcem, věnovat pozornost něčemu jinému.
Zapomněl jsem prve připsat, že tenhle případ nebyl první. Stalo se mi to už při ZČBCH (zkurvené čínské bolševické chřipečce) a myslím, že ne jedenkrát.
Tehdy bylo nějak víc času a zčásti jsem ho trávil komunikací s rodinou, zčásti pak večer u PC, včetně iTV.
To jsou přesně ty momenty, kdy si najisto řeknete „Co tohle kurva je? Dyť jsem nikam nic z toho nepsal a nic z toho nehledal!“
A právě proto, že to nebyly běžně publikovaný záležitosti, tak o to víc vás to překvapí.
Servisdok: Technicka – jakym ze zpusobem se ty naposlouchany data z toho monitoru dostanou zpatky do pocitace a pripadne dal? Teda z kontextu tusim, ze nejde o AIO…
PrincJason
Třeba tak, že na servisdoka nasadili sledovací tým. Jeden ze členů týmů má u sebe chytrý telefon, z který odposlech přepošle googlu. No a google na základě geolokačních dat následně vyspamoval všechny domácnosti reklamami na to, o čem se servisdok bavil s dcerkou.
Vím, že tenhle scénář není příliš pravděpodobný, nicméně vzhledem k tomu, že i méně pravděpodobné informace se po nějaké době ukázaly jako pravdivé, myslím si, že ho není možné vyloučit.
servisdok
No právě. Rozdíl mezi dezinformací a připuštěnou skutečností, se před nedávnem ukázal být v rozmezí jednotek týdnů.
Chramostejl:
A jaký že to používají moderní šmatlací telefony algoritmus – při hlasovém vkládání textu esemesek a mailů, co?
Já prostě nevím, nebyl jsem si jist už ničím. Proto jsem ten monitor rozdělával, prostě nic lepšího mě v daném momentu (překvapení) nenapadlo.
Desktop i klávesnici jsem už rozebrané měl. Sice ne zrovna na prvočinitele, ale oboje je dost starý na to, aby neobsahovalo nic, co nemá.
Právě ta skutečnost, že jsem o té dané záležitosti s dcerkou POUZE hovořil a byl jsem si tím skutečně a naprosto jistý, mě překvapila nejvíc.
Jistě, náhodu lze připustit. Asi tak jednu za několik let, ale ne několik.
shane
A neuteklo to přes dcerku? Nevím (a nechci vědět) jak moc osobní debata to byla, ale je dost pravděpodobný, že se s tím alespoň zčásti svěřila síti. A algoritmy dokáží celkem spolehlivě vysledovat vazby mezi uživateli.
U toho telefonu je totiž divný, že by ten jinak mizernej mikrofon dokázal zachytit hovor na bůhvíjakou vzdálenost, a ještě k tomu z tašky, obloženej kdoví čím. Si někdy zkus s někým telefonovat a mluvit do telefonu třeba jenom z půl metru, položenýho na stole mikrákem k tobě.
Chramostejl
Servisdok: „A jaký že to používají moderní šmatlací telefony algoritmus – při hlasovém vkládání textu esemesek a mailů, co?“
A bavime se o zarizeni, ktery je na zaznam a prevod hlasu na text vybaveny a ceka se to od nej nebo o zarizeni, ktery je primarne urceny k prijmu video dat a zaznam, dekodovani a zpetny posilani dat do pc se od nej tak nejak by design neocekava?
Navic, moje osobni zkusenost mi rika, ze v urcitym veku „jsem si skutecne jist“ neznamena vubec nic. :-) A nakonec se obvykle ukaze, ze preci jen je ve hre jeste nejakej dalsi faktor.
semancko
Takym, ze to niektory z prevodnikov dokaze previest na digitalny signal, spracovany FW monitora a preneseny HDMI/DVI kablom do PC kde to Chrome posle dalej? Mozne to je.
shane
A to všechno proto, aby mohli někomu zaspamovat prohlížeč. A to se vyplatí. A to pominu otázku nákladů, jestli by se to finančně vůbec vyplatilo cpát to do těch vykatovanejch lowcost krámů, co drtivá většina BFU používá.
servisdok
Už ho mám pěkných pár dní zaspamovaný.
Hádejte čím?
Nedávno jsem tu psal o tranzistorech 2SC5949, MJL21196, jejich pouzdru TO264 a o nejpajcovanější dvojici výkoňáků na světě, A1943/C5200.
Nic jsem ale zatím nekupoval, ani nikde nehledal – pouze jsem to vepsal sem, do diskuse a nikam jinam.
A asi před 20 dny, jsem ohledně těchto věcí, klasicky telefonoval několika renomovaným dodavatelům.
shane
Jenom do diskuze. Aha. A adblock a ghostery asi nepoužíváš? A prohlížeč je co? Edge nebo Chrome? A primární vyhledávač Google?
Napsat to někam do diskuze bohatě stačí. On tě totiž vesele vyšmíruje už ten prohlížeč a všechny možný cookies, co se ti do compu zaplevelí. Někde je tu o tom moc hezkej komiks
servisdok
Shane, proboha..
Starý bohužel, ale ještě ne tak dementní, abych nevěděl, že je to už pěkných pár let normálka.
To, co mi vadí je, jakým agresivním způsobem to mnohé obchody používají. To už není „nenápadné podsouvání“ jako před lety. Tohle je tvrďárna, kde to všecko naskakuje jmenovitě, včetně výrobců, cenových kategorií a dokonce i linků na eshopy těch daných obchodů.
Nač chodit okolo horké kaše, uděláme si testík. Já ti pak napíšu, za kolik minut budu mít pěkně starý, jen trochu doplňovaný FF, doslova odshora dolů, kompletně zajebaný tím daným obchodem:
„Nevíte náhodou, jestli ostravský Hadex ještě stále prodává originální teslácké součástky?“
A párkrát obnovíme a budeme čekat :D
shane
Jo, je to čímdáltím horší. Protože se v reklamě točej obrovský prachy. Jedinou útěchou může bejt, že konkrétní jedinec je pro tyhle šmíráky naprosto nezajímavý. Je nezajímá, že Ludva Horáček čumí na pornhubu na japonský školačky. Je zajímá, že 16,7 procent honičů preferuje péčko s japonskýma školačkama. Naopak by to mohlo zajímat starou Horáčkovou, takže je primárně potřeba to utajit před ní. Což je výrazně snazší, než utajit to před googlem.
shane
(Protože z faktu, že na japonský teenky čumí 16,7 procent můžou odvodit cenu reklamy. A pokud ví, že z těch 16,7 procent 30 procent projevuje zájem o whisky a 50 procent o karibský rumy, tak jim to umožní tu reklamu konkrétně zacílit a říct si tak o víc peněz od inzerentů)
servisdok
Hotovo vole!
18 minut, 7x obnovení.
Heslo: „To nejlepší z Hadexu“…
Tpč…
shane
Cywe, nemáš tam virusa? Zablokuj si cookies a reklamy. Já teda nejsem žádnej démon na anonymizaci, akorát pár blokátorů a placenej antivir*, ale o reklamách prakticky nevím.
*zdarma antivirům nevěřím. Když nenì zákazník uživatel, tak to znamená, že je jím někdo jinej. I altruisti mají hlad a žížeň.
servisdok
Nemám, bezpečně. Jednak je to během ZČBCH reinstalovaný a jednak mám fakticky ruský AV :D
servisdok
To je prostě ono, ta agresivita botů u těch obchodníků.
Zajímavé taky je, že v případě těch tranzistorů mi to většinou nabídne víceméně sračkové obchody a obchodníky, resp. takové, u kterých se vyskytuje nejvíc těch padělků.
Málokdy to nabídne RS Components, Farnell a podobné, seriózní a mnohem dražší obchody.
Až by se jeden skoro urazil, že mě ty kurvy považují za takového hňupa, nebo nesolventního, že bych v těch lepších obchodech nic nekoupil.
No – a teď zase počkáme na případnou reklamu od Farnella, bude-li nějaká :D
shane
Ty velký firmy dost možná nemaj tolik potřebu takhle otravovat. Renomé maj, zákazníky taky. Nejagresivnější bejvaj malý ryby, co chtěj bejt velký.
shane
Aby nebyla mejlka, nikdo netvrdí, že tě nikdo nešmíruje. Šmíruje. Jako divej. Ale mnohem jednodušším a levnějším způsobem, neź jakej si tu navrhoval.
to je tak dyž seš velkej korporátní byjec, a pak máš v baráku pět srandroidích hoven a zbytek nejaký chromáky a jinej takový zkundy, ehm :D a bůhví, esli vóbec nejakej adblock…
přemejšlím kdy naposled sem viděl reklamu mimo vlastní (interní) banery e-shopů upozorňující na nejaký novoty? adblock a i(still)dontcareaboutcookies je nejpozdějš druhá a třetí věc, kerou instaluju do každýho prohlížeče na všeckny svoje i zákazníkovo kompy co mi dou rukama, proboha živýho
shane
Behe: bez těhle doplñků to fakt nejde.
servisdok
Ale jistěže zkoušel. Jasně, je to účinné, ale blokne i některá videa, o která stojím.
Takže pak zase oser s několikanásobným povolováním typu „tohle ještě jo a tohle už ne“.
Je to podobný, jako když si tady zapneš ignore mód. Už se to tu probíralo, co pak nefunguje.
ne, fak ne, v životě sem neměl problém že by to blokovalo neco, co nemá
shane
Občas maj stránky nastavenou detekci adblocku a s ním ti to nepustí. Zpravidla ty warezácký. Ale velká potíž to není. Navíc u nich hrozí spíš virus, než Velký bratr.
servisdok
Já nic nenavrhuju. Jen písemně zvažuju možnosti, jak to ty kurvy dělají :D
No – a teď jak to udělat, abych zase neměl FF vytapetovaný kurvama…
shane
Adblock a ghostery si zkoušel? Nejspíš to není stoprocentní, ale reklamu a spamy to redukuje fakt brutálně. I tu na YouTubu.
Chramostejl
Teda umim si predstavit teoreticky zarizeni, ktery pres DVI komunikujici v single link modu posila pres nevyuzity piny data „zpet“, ale to predpoklada extra hardware v monitoru, prostou upravou firmwaru ani smykem, plus prijimac v pccku. U HDMI si umim predstavit neco podobnyho, treba pres obsluzny komunikacni piny, akorat mi neco rika, ze bys zase musel mit extra hardware jak na strane monitoru, tak na strane PC. Jasne, muzeme predpokladat globalni multioborovy spiknuti, kdy nam do monitoru a grafickejch karet tajne cpou treba i navigaci chemtrails, podle miry paranoie kazdeho soudruha, ale mi to prijde jako picovina.
sinuhet
Chtěl bych říct, že to není nejen žádná konspirace, ale ani nic tajného. Spíš je to způsobeno tím, jak prostě potvrzujeme licenční ujednání, aniž bychom je četli, natož studovali přílohy.
Androidy (s Google službami) vás poslouchají neustále. Neodesílají všechno, jen klíčová slova.
Aplikace Facebook to dělá podobně, a budou v tom jistě i další.
Google to skrze své agentury školí.
Dokonce je na to i vtip: „Jsem tak líný, že když si chci něco koupit, prostě to říkám svému telefonu tak dlouho, dokud mi to Facebook nenabídne na zdi.“
Ono je to i vcelku logické. Super brát služby zdarma, ale zamyslet se nad tím, že jsem musel podepsat ujednání jako kráva, a kdo je tedy vlastně zákazníkem, když nic neplatím, to budu raději konspirovat a vymýšlet, kde mě co tajně sleduje.
Reakcionář
Takže nejenom že tě operační systém od Google s vědomím čínského výrobce telefonu odposlouchává, ale Google to navíc ještě přeposílá svému konkurentovi Microsoftu, kterému patří LinkedIn, aby ti mohl nabídnout Kundu.
Uvědomuješ si, jak moc nesmyslná konspirační teorie to je?
Ano, existuje několik mnohonásobně pravděpodobnějších důvodů, proč ti Linkedin nabídl Kundu, ale ty nejsou tak sexy jako to, že ONI tě poslouchají a všechno ví.
Reakcionář
Chtěl jsem reagovat na komentář od pana domácího. Ale víceméně to platí obecně.
Zkrátka, to že jste paranoidní ještě neznamená, že po vás nejdou.
servisdok
Víceméně platí obecně, že i člověk s krajně výstředním nickem, může být jen obyčejným hňupem.
Eric
Prosímvás, mě by ty důvody zajímaly.
Reakcionář
– Zdaleka nejpravděpodobnější je náhoda. Člověk denně vnímá desítky tisíc různých vjemů. Denně dostane desítky notifikaci v telefonu, vidí stovky či tisíce reklam denně. Ale reálně vnímá ty, které mu něco řeknou či si s něčím spojí (včera jsem se bavil o lyžování ve Vietnamu a dnes jsem dostal reklamu na resort v daném místě… další tisíce reklamních bannerů jsem bez zájmu odignoroval).
– Někdo, s kým jsem se o tom fyzicky bavil (tedy na 99% existuje naprosto transparentní spojení mezi námi i ve virtuálním světě – telefonovali jsme si, Google/Apple zná nás a naše kontakty a naše telefony si byly v blízkosti), vyhledal něco co má spojitost. Nemusí ani konkrétního člověka, ale třeba někoho přes X kontaktů – Dfens se s panem X bavil o Kundě a pan X si potom večer vzpomněl na buchtu, se kterou se kdysi všichni společně potkali a ta je s Kundou vzájemně ve spojení. A bum, Dfens nic nehledal, pan X ho nehledal, ale ono to Dfensovi Kundu nabídne.
– Co je potřeba zohlednit je to, že ono to nemusí fungovat na 100%. Ono to funguje s pravděpodobností a když to člověku nabídne něco nerelevantního, tak to ignoruje, ale když se to trefí, tak v tom vidí to, že ho to poslouchá. Neposlouchá. To by byl naprosto debilní, neefektivní a ekonomicky nerentabilní systém. To jak to funguje teď, je daleko lepší. Přesto si blbci myslí, jak moc je to efektivní.
Ada
Jeden z mnoha reálných testů https://www.youtube.com/watch?v=zBnDWSvaQ1I
Jestliže mám v kapse zařízení na které stačí promluvit a ono něco udělá, znamená to, že je v něm mikrofon, který je neustále zapnutý a čeká na klíčové slovo. Tedy je rozumné předpokládat, že to poslouchat minimálně MŮŽE. Nikdo taky neví, co všechno to posílá domů. Mobil je schopný převádět řeč na text, takže není problém, aby vytahal z konverzace nějaká slova a ta odeslal a přiřadil do složky subjektu. Snowden si kameru a mikrofon odpojuje a na volání tam strčí nějaké handsfree.
jk_
Jasne. Zrovna tak jsou i dokumenty o „clickworkers“ z rozvojovych zemi, kde „uci“ BigTech provadet analyzu hlasu.
A tak se v tom dokumentu objevi kdejake zaznamy, vcetne evidentnich zvuku nasili, kriku, soukromych ci intimnich konverzaci, kde ceho.
No a ted ta otazka za zlatyho bludistaka, odkudpak tyto vzorky pochazeji? Urcite jim ti lidi dali souhlas k prostorovemu odposlechu a jsou si toho vedomi, zejo…
servisdok
Můj telefon to nedělá.
Je to blbá Nokia 6230i a když chci vědět, jak často se hlásí do sítě, nebo zkrátka „něco dělá“ (komunikuje se základnou), tak stačí ji nechat položenou asi tak 10-15cm od externí zvukovky.
Tamtadatamtada od mobilu, to zná asi každý, že.
A tahle blbá Nokia zase nemá tolik paměti na píčoviny, aby něco někam ukládala, byť jen klíčový slova – a odesílala to až pak, dodatečně a nenápadně v tom pravidelném paketu, při hlášení se do sítě.
Takže můj vlastní telefon můžeme vynechat. Komplet audio/video okolo mě, to taky.
Co dál?
Ada
Psal jsem to jako reakci na tu „náhodu“ ne jako návod pro vás. Pokud rozebíráte monitor při hledání mikrofonu, pak je to nošení dříví do lesa.
Je otázka, co všechno je potřeba z uvažování vyloučit. Chytrá telka, každá nositelnost, už jsou chytré i pračky, ledničky, mikrovlnky, žárovky, hračky pro děti. Kdoví jestli třeba i router nemá nějaké takové možnosti. Nevím sice k čemu, ale může tam být nějaká univerzální deska, co to v sobě má.
Já píšu jen o tom, že se to stalo. Mohlo to mít více příčin. Konspirační teorii se zapojením Microsoftu a Googlu jste z toho vyrobil až vy.
Reakcionář
Reagujete na článek, kde pan Pako píše, že ho asi telefon poslouchá a tvrdíte, že se vám stalo něco podobného. Jenom jsem nastavil zrcadlo, proč je to naprosto absurdní myšlenka a že teorie Paka i vaše je úplně mimo.
No prostě to chce důsledněji číst a až pak dělat machra.
Hupert
Jo zrcadlo je potřeba. Plně s tebou souhlasím. Tuhle jsem to zkoumal a došel k závěru, že záměrně vznikají jen konspirační teorie, vše ostatní ve vesmíru je náhoda.
RomanL
Ne, to není konspirační teorie. To je o tom, že si nejpravděpodobněji někdo z té vaší party Kunda na tom LinkedIn-u večer vyhledal, a vám to potom skočilo do kamarádů od „společných přátel“.
Hupert
No nevím, zrovna nedávno jsem viděl dva, co šukali po půlnoci v jedný tmavý uličce. Oba modro-žluto-červeno-zelený trika. Moc bych za to nedal, že to byl Microsoft s Googlem.
konkurentu? proto mrkvo$oft opouští svoje vlastní technologie, a do svejch základních aplikací cpe sračkovský technologie vod pooglu?
neříkají ti náhodou doma, Mr. Vtip?
rory2k
Ad Pavlišovský řízek: „Největším nepřítelem každého kuchaře je jeho vlastní fantazie“ prohlásil kdysi Zdeněk Pohlreich a měl naprostou pravdu. Nicméně jsem se domníval, že díky gastro osvětě už zmizí z jídeláků různé bizarnosti typu „Prsa paní rychtářky“, „Játra pana přednosty“, „Grenadýrský pochod“ a další neuvěřitelnosti, vzniklé dílem v dobách Paroubkova RaJe za hlubokého socialismu, kdy biblí veřejného stravování byla bichle s názvem „Normy pro teplou a studenou kuchyni“ a dílem improvizace v dobách porevolučních na téma „jak uvařit z toho, co dům dal a žádná kombinace zbylých surovin nedává smysl“. Bohužel jsem se mýlil, novátoři v gastro byznysu působí v některých regionech i nadále a náš zažívací trakt by měl být před nimi na pozoru.
K tomu druhému tématu bych vyslovil domněnku, zda Google Asistent náhodou nenaslouchá, i když se tváří, že ne.
Otto
Zrovna Grenadýrský pochod je staletí stará receptura i název pokrmu.
shane
jj. Grenadýrmarš je zmiňován tuším i ve Švejkovi.
Otto
Je. Jinak je to jídlo z 18. století, těstoviny už znali, bylo to rychlé a zasytilo to vojáky, i když to bylo bez masa. Já to dělám často, s kyselou nebo ještě lépe kvašenou okurkou mňamka.
shane
tyhle blemty vzniklý za účelem zužitkování zbytků jsou starý jako lidstvo samo. další známej příklad je Uhlířina nebo Kočičí svatba.
shane
Jo, a pavlišák bude původně něco importovanýho z německých zemí. Schnitzel se sauerkrautem je tam celkem běžná věc. Akorát jsou k tomu většinou brambory nebo špecle a ne knédl.
SatanOkkY
Špecialita v Rakúsku: rezeň v trojobale (bravčový či morčacieho mäsa) a k tomu biela ryža. Pekne krásne na sucho. Prvý krát keď som to videl, tak ma skoro vyklopilo.
shane
Kámoš si jednou v hospodě objednal smažák s rejží, panč to byla nejlevnější kombinace. Se na něj přišel podívat i kuchař :)
SatanOkkY
Manželka si v takej lepšej áziskej reštike objednala ako prílohu hranolky – dal by som ruku do ohňa za to, že jej tie hranolky osobne doniesol kuchár.
Mám kamoša a ten kedysi v každej reštike bral len smažák, hrany a tatárku. Výnimkou bola len jedna reštika kde sme brali viacmenej všetci držkovú polievku a držky na paprike.
shane
Nj. Jsem si dlouhý roky myslel, že na smažáku s hranolkama se nedá co zkazit. No a vono dá.
RomanL
Ale dá. Už jenom když se použije blbej sýr.
Slecna Ling
Zlocin proti lidskosti je suverene Ziegeuner schnitzel. Usmazi de prima rizek a pak se to cely znici ostrou tomatovkou s kusama cibule a rajcat, protoze proc ne…
trimid
V první řadě to není „pavlišák“, ale „pavlišovák“. Pavlišovák se to jmenuje podle vesnice Pavlišov, která leží na kopci mezi Náchodem a Hronovem. A je to opravdu krajová specialita známá po celkem velké části okresu Náchod, tedy i na Policku.
Bacha na vec:
Jägerschnitzel je síce rezeň v trojobale, ale je k nemu práve ta hubová omáčka, ktorá by sa ale nemala naliať na ten rezeň aby nezvlhol trojobal, ale mala by sa podávať v separátnej miske, ale zároveň ta omáčka dodáva celému pokrmu „vlhkosť“ aby sa ti tie Spätzle a trojobal nedrhli v krku.
Mal som to takto n Nördlingene a rezeň bol bravčový a celé to bola parádna kombinácia.
KKKuba
Ano, google odposlouchává prakticky 24/7. Stačí vypnout Google Asistant a je klid. Divím se že to takoví chytráci jako vy neví.. :D
Redguy
Tipuji, že to vypne jen nabídky spojené s tím, co to odposlechlo, ale nikoliv odposlech samotný :)
KKKuba
dají se vypnout přímo oprávnění pro použití mikrofonu, pak je od toho pokoj…
SatanOkkY
Och ty môj pekelník najvyšší, tvoju naivitu by som nechcel mať.
KKKuba
na naivitu ti seru, jen tady píšu že mě to taky špízovalo, od tý doby co jsem to povypínal je od toho pokoj. Fakt nejsem takovej blb abych věřil že mě to nešpízuje dál, ale aspoň mi to necpe nějaký reklamní sračky podle toho co zrovna vypustím z huby.
qwerty
Stalo se mi, že jsem v určitém období ven nenosil telefon, protože chodit ven bylo téměř ilegální. Ostatní ale ne a když se vedl hovor na jedno téma, tak po návratu domů mi to připadalo, jako bych ho měl na té akci u sebe. Plno reklam na produkt, o kterém jsme diskutovali. Usoudil jsem, že mne rozezná i na cizích zařízeních. Mohla to ale být náhoda.
shane
Nejspíš. Vzhledem k tomu, že ani hlasové ovládání a vyhledávání, ani personalizovaná reklama pořádně nefungujou.
semancko
A mozno ta „nefunkcnost“ sluzi na zmiatnutie nepriatela….
shane
Dvojitá nordická lest. :) Obávám se, že ne. Reklama šitá na míru je pro reklamky svatej grál. Kdyby fakt fungovala, byl by z toho senza vejvar.
qwerty
Na tom, jestli to funguje anebo ne podle mne nezáleží. Myslím si, že si tě telefon nějak navzorkuje a potom, když tě „uslyší“ v telefonu jiného majitele tak tě má. A můžeš si ten křáp nechávat v autě, jak tady někdo psal, ale bude ti to k ničemu. Jsi sledován i přes telefony svých známých. Je jedno jestli mám anebo nemám pravdu. Já bych to tak udělal. Tak proč by to neudělal někdo jiný?
Ada
Že by to rozpoznalo a přiřadilo hlas o tom dost pochybuju. Ale pokud se nějaká ID vyskutují pospolu, třeba i na jedné wifině, může jim to naservírovat stejnou reklamu. To AI taky asi furt nebaví vám dělat reklamu jen na tělo, zejména, když ho dostatečně nekrmíte daty :-)
starter25
Takhle bych řekl, že to bývalo za krále klacka, kdy jsi měl málo informaci a ani je nebylo kam uložit.
I obyčejný operátor dneska uchovává min půl roku komplet zvuk i s přepisem, zprávy, nemluvě o tom, že má uložen i každý tvůj klik na internetu plus komplet pohyb.
V době dostatečného výkonu (dnes někdy i rovnou na zařízení), konektivity a přístupnosti velkého množství dat si nedělám iluze, že se na uživatele neaplikují vzorce chování, logické mapy, množiny a hierarchie. Jen takhle od stolu bych vymyslel jak každého jednotlivého člověka mít v několika stratech spolu s nízkými tisíci počtů členů, mimo velká města ještě méně. A to i když mluví na cizí telefon. Prohledáváš pak omezenou množinu dat, kde se s velkou pravděpodobností daný člověk vyskytuje.
Nejde také jen o hlas a dikci, ale i typický slovosled, připojení do sítě, k internetu, data z ostatních iot a chytrých přístrojů v domácnosti, atd..
Vytěžování ve velkém dneska brání už jenom legislativa a ty ošklivé věci jako Ústava.
Kevin
Skoro jsem se pos**l, kdyz jsem u doktorky cekal pul hodinu v cekarne s takovou docela hezkou mladou holkou a po navratu domu mi FB mezi „lidi ktere mozna znate“ vyhodil prave tu holku. Pet minut na to sel WhatsApp z telefonu…
servisdok
Tohle sice neznám, protože žádné sociální sítě, ani WA nepoužívám.
Na rozdíl od jiných, bezpečně ujištěných lidí jsem ale ochoten připustit alespoň možnost, že pokud se Tvoje „telefonní číslo“, telefon či využití nějaké aplikace, vyskytovaly tu půlhodinku velice blízko telefonního čísla té slečny, tak že Vás to nějakým způsobem „hodilo do jednoho koše“.
Třeba právě a jen proto, že jste současně využili tutéž aplikaci, nebo použili tentýž vyhledávač, úplně cokoliv. Tak hluboko do současných IT technologií a postupů už nevidím. Ale cítím za tím reklamní, nebo jiné prachy a proto připouštím.
greeny
Facebook stejně jako Google harvestuje MAC adresy zařízení připojených k wifi. Pak podle nich dělá lokalizaci těch MAC adres a další úkoly (třeba hledá zařízení, která byla ve stejný čas na stejném místě).
Pro technické detaily koukněte třeba sem – https://build.sigfox.com/geolocation-technologies
Panek
Je to prolomení bariéry. Něco jako: Koupím si tohle auto, protože ho skoro nikdo nemá. A pak si najednou začnu všímat, že jen na našem sídlišti jich je 11 a to auto vidím na každém rohu.
Nebo jako žlutá pole řepky. Nebýt kampaně té Štěpánové a Klusáka, tak jedinej, kdo by na řepku nadával by byli motorkáři, protože jim se o helmu rozprskávají broučci nažraný tím žlutým sajrajtem.
shane
Jo. Když byla manželka těhotná, tak jsem najednou všude potkával samý těhule. Prostě co tý doby mě to nezajímalo, tak jsem je prostě ignoroval. Co odrodila, tak je ignoruju zase. Zato vidím všude samý haranty.
gdo by to byl řekl, že dyž chodíš po gyndách a jinejch porodnicách, potkáš tam další břichatky, obdobně se školkou a tak
rodiče s harantama potkávám po venku pořád, těhotný naprosto výjimečně
shane
Na ulici, vole. Nad těhulí na gyndě bych se, vole, asi nepozastavil. Mrtvola v márnici taky nepřekvapí tolik, jako když leží v parku.
jk_
Faaaajn, odejmete opravneni pro pouziti mikrofonu, coz znamena, ze ikonka „aplikace pouziva mikrofon“ se hejlovi nezobrazi. Ale myslet si, ze Ucho stale neposloucha, je zejmena v pripade produktu Google/Alphabet zcela naivni.
oji
diky
Fatso
Je to browser tracking – v principu lze vysvětlit jako takovou pavučinu na backendu různých webů, navázanou na šmírovací služby Googlu, Facebooku, Microsoftu, atd. Na dané stránce je asi nějaká referencovaná komponenta od velkých bratrů (reklama, diskuzní formulář, atd.), která pozná, že jste to vy (přihlášení do Google účtu, fingerprint browseru). Následně to napráská, co jste hledali na jejich centrálu.
No a pak to šmírování lze vylepšovat, propojovat – třeba přes GPS, FB a tel. kontakty. To když Honza a Pepa spolu kamarádí, Honza pohledá recept na řízek, a GPSka napráská, že se oba pánové sešli na pivo, Pepa dostane reklamu na řízek též.
—
Co s tím? Pro začátek, nepoužívat Chrome. Jednoduše lze namísto něj používat třeba Brave, který blokuje trackování, a nemá unikátní fingerprint.
A pro vyšinutý, paranoidní jedince, asi Kali Linux, Tails, VPN, Tor, a nějaký echt security pluginy. Ale to spíš otravuje život – jak nejste nějaký zatracený hekr co hekruje ČNB, netřeba.
jk_
Ano, nepouzivat nic od Googlu je dobry zaklad. Pro osvetu sirsi cesky mluvici verejnosti pak lze pouzit treba formu komiksu.
Takto vysvětlují harvardští právníci jediný bod směrnice ESG: Další iniciativou ESG zaměřenou na korporace, ale také s důsledky pro FMP, je návrh Evropské komise na směrnici Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CS3D, také známá jako CSDD nebo CSDDD), která byla zveřejněna v únoru 2022. Cílem CS3D je podporovat udržitelné a odpovědné chování podniků napříč hodnotovými řetězci zavedením požadavků na společnosti, aby prováděly podrobnou náležitou péči s cílem identifikovat a předcházet nepříznivým dopadům na lidská práva a životní prostředí ve vztahu k jejich vlastním operacím a podél jejich hodnotových řetězců. Ustanovení o občanskoprávní odpovědnosti jsou zahrnuta v případech, kdy se vyskytnou nepříznivé dopady v důsledku toho, že společnost nezavedla náležité postupy péče. CS3D se bude vztahovat na společnosti z EU i mimo EU působící v EU, které splňují různé požadavky týkající se počtu zaměstnanců a obratu. Tento požadavek, aby společnosti zkoumaly a řešily nepříznivé dopady, by měl usnadnit povinné zveřejňování podle CSRD, které vyžaduje, aby společnosti podávaly zprávy o dopadech na udržitelnost související s jejich vlastními operacemi a jejich hodnotovými řetězci. Očekává se, že bude platit od roku 2025, ačkoli jednání mezi tvůrci politik EU jsou v relativně rané fázi.
nešlo by vono rači vrátit zpátky ten původní sovětskej svaz? :-/
tak schválně, jak dlouho ten sovětskej svaz západu eště pojede na dluh:
Indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar řekl loni v narážce na podporu Ukrajině: Evropa si myslí, že evropské problémy jsou problémy světa, ale že problémy světa nejsou problémy Evropy! Na svém postoji trval i předevčírem v Dillí, když jej za tato slova kritizovala italská duchessa Meloni. A aby tento postoj Asie, Afriky a Jižní Ameriky už konečně natvrdlí evropští politici pochopili, přivítala před pár dny Indie na letišti Lavrova s vysokou protokolární poctou, kdežto německou ministryni zahraničí Baerbockovou přivítal jeden nižší důstojník letectva, a ten si ještě ke všemu počkal, až k němu zmatená Baerbocková, že ji nikdo nevítá, pěšky dojde. A to je už diplomatická urážka vysoké úrovně!
Nedávno jsem zažil něco podobného. Šli jsme do hospody se známým, se kterým jsem se viděl naposledy před covidem.
Během večera přišla řeč na našeho společného exkolegu, kterému budu dále říkat Ing. Kund. Ani jeden z nás neudržuje žádné kontakty s Ing. Kundem, nechceme ho vidět a nechceme o něm slyšet. Každý jsme nejméně pět let neviděli Kunda, ani o něm nemluvili, s ani jeden z nás si na Ing. Kunda vůbec ani nevzpomněl, to se muselo stát až toho večera.
Následující den mi LinkedIn položil zákeřnou otázku: „Znáte uživatele Ing. Kund?“
Potvrzuji. Témata, která jsem jen ústně probíral a jsem si jistý, že jsem k nim nic nevyhledával ani jakkoliv jinak nezadával do PC nebo telefonu, tak po pár dnech vyskakují jako reklamy. Ani bych se nedivil, kdyby kamera tajně neodesílala obraz.
*odesílala
Potvrzuju.
Rozebral jsem kvůli tomu monitor, v něm zkontroloval obě desky, zdroj i zapínací tlačítko. Viditelně nic.
Jsem si ale vědom principu kondenzátorového mikrofonu a toho, že za určitých specifických podmínek, se dokáže tzv. pevný kondenzátor chovat mikrofonicky.
Ty podmínky jsem zatím nezkoušel vyvolat uměle, ale je to v plánu. S mnoha nežádaně mikrofonickými kusy klasických, pevných, svitkových i NP0 keramických kondenzátorů, jsem se při servisu už mnohokrát setkal. Jestli některý z druhů, tak to bude právě ta jednovrstvá keramika, neboť má k elektretovému kapacitnímu mikrofonu zcela nejblíže.
jakej zas monitour?
Prostě se mi už několikrát stalo to, co je v článku. Nic o tématu jsem nehledal, nepsal, nemailoval, do PC se to nemělo jak dostat, jen jsme o tom mluvili s dcerkou, že by to bylo dobrý koupit.
A hned druhý den prohlížeč FF vytapetovaný tím, o čem jsme s dcerkou mluvili u mě v pokoji. Mluvili, nepsali a nic nehledali.
A byl to už několikátý případ, včetně toho, co se děje následně, když s někým po mailu konzultuju odborné/technické záležitosti. Že dacani čumí do soukromé pošty a ta už dávno soukromá není, na to jsem si už tak nějak zvykl.
Ale když to šlo „jen luftem“ a ne do PC či telefonu, tak je to k zamyšlení.
Zkusím jiný, starší monitor a mám tu v pokoji i pár nových technických věcí, do kterých se chci podívat, jak vypadají zevnitř. Třeba s přepěťovkou a precizně odrušená, zásuvková lišta APC master/slave a podobný věci. Ta lišta, protože má docela dost aktivní elektroniky uvnitř, úbytek na master i slave větvi je poměrně malý (jen asi 0,3V, jako na dvou antiparalelních schottky), tak z logiky věci musí mít uvnitř svůj zdroj mn. A kde je zdroj..Dtto poměrně nová laserovka a další hejblata. Nejsem zase tak zastydlý kořen, co zamrzl někde v 80.letech, kupuju si i nové věci :D, pokud je to technicky dobré a umí to, co potřebuju. Jediný, co nepodezírám, jsou bedny :D
No a to bys právě měl. Každý reproduktor lze využít jako mikrofon a to docela luxusně. Mívali jsme kdysi v servisu komunikační zařízení z dílny do krámu. V dílně visel na zdi obyčejný reproduktor a od něj obyčejná dvojlinka na cca 50m do krámu. Tam byl zesilovač, který měl na vstupu převodní trafo, které se obvykle dává na výstup. Vysokoohmová část byla do zesilovače, nízkoohmová na tu dvojlinku. Jo a byl tam přepínač, kterým se daly prohodit reproduktory: místní s tím vzdáleným. Ovládala to buchta z krámu jako spínač na vysílačce – když chtěla promluvit, přepla a v tu chvíli její reproduktor poslouchal. Pustila a mohla slyšet odpověď z dílny. Citlivost úžasná, člověk mohl sedět u stolu a na tři, čtyři metry na reprák mluvit. Nic se na linku neindukovalo, žádný bzuky a brum, krásně čistý zvuk.
Viz detektivka Našeptávač od Jaroslava Velinského.
Tu máš, ty přesvědčenej:
Nord Stream poškodila proukrajinská skupina, naznačují důkazy z USA:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nyt-usa-nord-stream-vybuch-proukrajinska-skupina.A230307_164714_zahranicni_kha
!
a to že nejspíš kromě tebe celá rodina (ségra, děcka, vnoučata) má v kapse/kabele šmrdladlo s kundrojdama, to jako nic? budeš kuchat 15 let starej monitour, pže co dyby náhodou? pak máš mít čas jak civilizovanej běloch REAGOVAT VOLE NA ZÁKAZNÍKY, že…to mi poser záda
To má být nějaký vtip? Jestli jo, tak dost blbej. Ještě by tomu mohl někdo uvěřit. :-D
Mně to moc vtipný nepřijde.
Dcerka měla svůj telefon zcela určitě u sebe, ale v kabelce.
Během té doby, kdy jsme se o dané věci bavili, ho nepoužila.
Jeden z menších důvodů bude asi ten, že by pokládala za neslušné, při rozhovoru s otcem, věnovat pozornost něčemu jinému.
Zapomněl jsem prve připsat, že tenhle případ nebyl první. Stalo se mi to už při ZČBCH (zkurvené čínské bolševické chřipečce) a myslím, že ne jedenkrát.
Tehdy bylo nějak víc času a zčásti jsem ho trávil komunikací s rodinou, zčásti pak večer u PC, včetně iTV.
To jsou přesně ty momenty, kdy si najisto řeknete „Co tohle kurva je? Dyť jsem nikam nic z toho nepsal a nic z toho nehledal!“
A právě proto, že to nebyly běžně publikovaný záležitosti, tak o to víc vás to překvapí.
taže máš ai sračkroidí (či podobnej) idiotbox?
No, prostě je to PIČOVINA!
Servisdok: Technicka – jakym ze zpusobem se ty naposlouchany data z toho monitoru dostanou zpatky do pocitace a pripadne dal? Teda z kontextu tusim, ze nejde o AIO…
Třeba tak, že na servisdoka nasadili sledovací tým. Jeden ze členů týmů má u sebe chytrý telefon, z který odposlech přepošle googlu. No a google na základě geolokačních dat následně vyspamoval všechny domácnosti reklamami na to, o čem se servisdok bavil s dcerkou.
Vím, že tenhle scénář není příliš pravděpodobný, nicméně vzhledem k tomu, že i méně pravděpodobné informace se po nějaké době ukázaly jako pravdivé, myslím si, že ho není možné vyloučit.
No právě. Rozdíl mezi dezinformací a připuštěnou skutečností, se před nedávnem ukázal být v rozmezí jednotek týdnů.
Chramostejl:
A jaký že to používají moderní šmatlací telefony algoritmus – při hlasovém vkládání textu esemesek a mailů, co?
Já prostě nevím, nebyl jsem si jist už ničím. Proto jsem ten monitor rozdělával, prostě nic lepšího mě v daném momentu (překvapení) nenapadlo.
Desktop i klávesnici jsem už rozebrané měl. Sice ne zrovna na prvočinitele, ale oboje je dost starý na to, aby neobsahovalo nic, co nemá.
Právě ta skutečnost, že jsem o té dané záležitosti s dcerkou POUZE hovořil a byl jsem si tím skutečně a naprosto jistý, mě překvapila nejvíc.
Jistě, náhodu lze připustit. Asi tak jednu za několik let, ale ne několik.
A neuteklo to přes dcerku? Nevím (a nechci vědět) jak moc osobní debata to byla, ale je dost pravděpodobný, že se s tím alespoň zčásti svěřila síti. A algoritmy dokáží celkem spolehlivě vysledovat vazby mezi uživateli.
U toho telefonu je totiž divný, že by ten jinak mizernej mikrofon dokázal zachytit hovor na bůhvíjakou vzdálenost, a ještě k tomu z tašky, obloženej kdoví čím. Si někdy zkus s někým telefonovat a mluvit do telefonu třeba jenom z půl metru, položenýho na stole mikrákem k tobě.
Servisdok: „A jaký že to používají moderní šmatlací telefony algoritmus – při hlasovém vkládání textu esemesek a mailů, co?“
A bavime se o zarizeni, ktery je na zaznam a prevod hlasu na text vybaveny a ceka se to od nej nebo o zarizeni, ktery je primarne urceny k prijmu video dat a zaznam, dekodovani a zpetny posilani dat do pc se od nej tak nejak by design neocekava?
Navic, moje osobni zkusenost mi rika, ze v urcitym veku „jsem si skutecne jist“ neznamena vubec nic. :-) A nakonec se obvykle ukaze, ze preci jen je ve hre jeste nejakej dalsi faktor.
Takym, ze to niektory z prevodnikov dokaze previest na digitalny signal, spracovany FW monitora a preneseny HDMI/DVI kablom do PC kde to Chrome posle dalej? Mozne to je.
A to všechno proto, aby mohli někomu zaspamovat prohlížeč. A to se vyplatí. A to pominu otázku nákladů, jestli by se to finančně vůbec vyplatilo cpát to do těch vykatovanejch lowcost krámů, co drtivá většina BFU používá.
Už ho mám pěkných pár dní zaspamovaný.
Hádejte čím?
Nedávno jsem tu psal o tranzistorech 2SC5949, MJL21196, jejich pouzdru TO264 a o nejpajcovanější dvojici výkoňáků na světě, A1943/C5200.
Nic jsem ale zatím nekupoval, ani nikde nehledal – pouze jsem to vepsal sem, do diskuse a nikam jinam.
A asi před 20 dny, jsem ohledně těchto věcí, klasicky telefonoval několika renomovaným dodavatelům.
Jenom do diskuze. Aha. A adblock a ghostery asi nepoužíváš? A prohlížeč je co? Edge nebo Chrome? A primární vyhledávač Google?
Napsat to někam do diskuze bohatě stačí. On tě totiž vesele vyšmíruje už ten prohlížeč a všechny možný cookies, co se ti do compu zaplevelí. Někde je tu o tom moc hezkej komiks
Shane, proboha..
Starý bohužel, ale ještě ne tak dementní, abych nevěděl, že je to už pěkných pár let normálka.
To, co mi vadí je, jakým agresivním způsobem to mnohé obchody používají. To už není „nenápadné podsouvání“ jako před lety. Tohle je tvrďárna, kde to všecko naskakuje jmenovitě, včetně výrobců, cenových kategorií a dokonce i linků na eshopy těch daných obchodů.
Nač chodit okolo horké kaše, uděláme si testík. Já ti pak napíšu, za kolik minut budu mít pěkně starý, jen trochu doplňovaný FF, doslova odshora dolů, kompletně zajebaný tím daným obchodem:
„Nevíte náhodou, jestli ostravský Hadex ještě stále prodává originální teslácké součástky?“
A párkrát obnovíme a budeme čekat :D
Jo, je to čímdáltím horší. Protože se v reklamě točej obrovský prachy. Jedinou útěchou může bejt, že konkrétní jedinec je pro tyhle šmíráky naprosto nezajímavý. Je nezajímá, že Ludva Horáček čumí na pornhubu na japonský školačky. Je zajímá, že 16,7 procent honičů preferuje péčko s japonskýma školačkama. Naopak by to mohlo zajímat starou Horáčkovou, takže je primárně potřeba to utajit před ní. Což je výrazně snazší, než utajit to před googlem.
(Protože z faktu, že na japonský teenky čumí 16,7 procent můžou odvodit cenu reklamy. A pokud ví, že z těch 16,7 procent 30 procent projevuje zájem o whisky a 50 procent o karibský rumy, tak jim to umožní tu reklamu konkrétně zacílit a říct si tak o víc peněz od inzerentů)
Hotovo vole!
18 minut, 7x obnovení.
Heslo: „To nejlepší z Hadexu“…
Tpč…
Cywe, nemáš tam virusa? Zablokuj si cookies a reklamy. Já teda nejsem žádnej démon na anonymizaci, akorát pár blokátorů a placenej antivir*, ale o reklamách prakticky nevím.
*zdarma antivirům nevěřím. Když nenì zákazník uživatel, tak to znamená, že je jím někdo jinej. I altruisti mají hlad a žížeň.
Nemám, bezpečně. Jednak je to během ZČBCH reinstalovaný a jednak mám fakticky ruský AV :D
To je prostě ono, ta agresivita botů u těch obchodníků.
Zajímavé taky je, že v případě těch tranzistorů mi to většinou nabídne víceméně sračkové obchody a obchodníky, resp. takové, u kterých se vyskytuje nejvíc těch padělků.
Málokdy to nabídne RS Components, Farnell a podobné, seriózní a mnohem dražší obchody.
Až by se jeden skoro urazil, že mě ty kurvy považují za takového hňupa, nebo nesolventního, že bych v těch lepších obchodech nic nekoupil.
No – a teď zase počkáme na případnou reklamu od Farnella, bude-li nějaká :D
Ty velký firmy dost možná nemaj tolik potřebu takhle otravovat. Renomé maj, zákazníky taky. Nejagresivnější bejvaj malý ryby, co chtěj bejt velký.
Aby nebyla mejlka, nikdo netvrdí, že tě nikdo nešmíruje. Šmíruje. Jako divej. Ale mnohem jednodušším a levnějším způsobem, neź jakej si tu navrhoval.
to je tak dyž seš velkej korporátní byjec, a pak máš v baráku pět srandroidích hoven a zbytek nejaký chromáky a jinej takový zkundy, ehm :D a bůhví, esli vóbec nejakej adblock…
přemejšlím kdy naposled sem viděl reklamu mimo vlastní (interní) banery e-shopů upozorňující na nejaký novoty? adblock a i(still)dontcareaboutcookies je nejpozdějš druhá a třetí věc, kerou instaluju do každýho prohlížeče na všeckny svoje i zákazníkovo kompy co mi dou rukama, proboha živýho
Behe: bez těhle doplñků to fakt nejde.
Ale jistěže zkoušel. Jasně, je to účinné, ale blokne i některá videa, o která stojím.
Takže pak zase oser s několikanásobným povolováním typu „tohle ještě jo a tohle už ne“.
Je to podobný, jako když si tady zapneš ignore mód. Už se to tu probíralo, co pak nefunguje.
ne, fak ne, v životě sem neměl problém že by to blokovalo neco, co nemá
Občas maj stránky nastavenou detekci adblocku a s ním ti to nepustí. Zpravidla ty warezácký. Ale velká potíž to není. Navíc u nich hrozí spíš virus, než Velký bratr.
Já nic nenavrhuju. Jen písemně zvažuju možnosti, jak to ty kurvy dělají :D
No – a teď jak to udělat, abych zase neměl FF vytapetovaný kurvama…
Adblock a ghostery si zkoušel? Nejspíš to není stoprocentní, ale reklamu a spamy to redukuje fakt brutálně. I tu na YouTubu.
Teda umim si predstavit teoreticky zarizeni, ktery pres DVI komunikujici v single link modu posila pres nevyuzity piny data „zpet“, ale to predpoklada extra hardware v monitoru, prostou upravou firmwaru ani smykem, plus prijimac v pccku. U HDMI si umim predstavit neco podobnyho, treba pres obsluzny komunikacni piny, akorat mi neco rika, ze bys zase musel mit extra hardware jak na strane monitoru, tak na strane PC. Jasne, muzeme predpokladat globalni multioborovy spiknuti, kdy nam do monitoru a grafickejch karet tajne cpou treba i navigaci chemtrails, podle miry paranoie kazdeho soudruha, ale mi to prijde jako picovina.
Chtěl bych říct, že to není nejen žádná konspirace, ale ani nic tajného. Spíš je to způsobeno tím, jak prostě potvrzujeme licenční ujednání, aniž bychom je četli, natož studovali přílohy.
Androidy (s Google službami) vás poslouchají neustále. Neodesílají všechno, jen klíčová slova.
Aplikace Facebook to dělá podobně, a budou v tom jistě i další.
Google to skrze své agentury školí.
Dokonce je na to i vtip: „Jsem tak líný, že když si chci něco koupit, prostě to říkám svému telefonu tak dlouho, dokud mi to Facebook nenabídne na zdi.“
Ono je to i vcelku logické. Super brát služby zdarma, ale zamyslet se nad tím, že jsem musel podepsat ujednání jako kráva, a kdo je tedy vlastně zákazníkem, když nic neplatím, to budu raději konspirovat a vymýšlet, kde mě co tajně sleduje.
Takže nejenom že tě operační systém od Google s vědomím čínského výrobce telefonu odposlouchává, ale Google to navíc ještě přeposílá svému konkurentovi Microsoftu, kterému patří LinkedIn, aby ti mohl nabídnout Kundu.
Uvědomuješ si, jak moc nesmyslná konspirační teorie to je?
Ano, existuje několik mnohonásobně pravděpodobnějších důvodů, proč ti Linkedin nabídl Kundu, ale ty nejsou tak sexy jako to, že ONI tě poslouchají a všechno ví.
Chtěl jsem reagovat na komentář od pana domácího. Ale víceméně to platí obecně.
Zkrátka, to že jste paranoidní ještě neznamená, že po vás nejdou.
Víceméně platí obecně, že i člověk s krajně výstředním nickem, může být jen obyčejným hňupem.
Prosímvás, mě by ty důvody zajímaly.
– Zdaleka nejpravděpodobnější je náhoda. Člověk denně vnímá desítky tisíc různých vjemů. Denně dostane desítky notifikaci v telefonu, vidí stovky či tisíce reklam denně. Ale reálně vnímá ty, které mu něco řeknou či si s něčím spojí (včera jsem se bavil o lyžování ve Vietnamu a dnes jsem dostal reklamu na resort v daném místě… další tisíce reklamních bannerů jsem bez zájmu odignoroval).
– Někdo, s kým jsem se o tom fyzicky bavil (tedy na 99% existuje naprosto transparentní spojení mezi námi i ve virtuálním světě – telefonovali jsme si, Google/Apple zná nás a naše kontakty a naše telefony si byly v blízkosti), vyhledal něco co má spojitost. Nemusí ani konkrétního člověka, ale třeba někoho přes X kontaktů – Dfens se s panem X bavil o Kundě a pan X si potom večer vzpomněl na buchtu, se kterou se kdysi všichni společně potkali a ta je s Kundou vzájemně ve spojení. A bum, Dfens nic nehledal, pan X ho nehledal, ale ono to Dfensovi Kundu nabídne.
– Co je potřeba zohlednit je to, že ono to nemusí fungovat na 100%. Ono to funguje s pravděpodobností a když to člověku nabídne něco nerelevantního, tak to ignoruje, ale když se to trefí, tak v tom vidí to, že ho to poslouchá. Neposlouchá. To by byl naprosto debilní, neefektivní a ekonomicky nerentabilní systém. To jak to funguje teď, je daleko lepší. Přesto si blbci myslí, jak moc je to efektivní.
Jeden z mnoha reálných testů
https://www.youtube.com/watch?v=zBnDWSvaQ1I
Jestliže mám v kapse zařízení na které stačí promluvit a ono něco udělá, znamená to, že je v něm mikrofon, který je neustále zapnutý a čeká na klíčové slovo. Tedy je rozumné předpokládat, že to poslouchat minimálně MŮŽE. Nikdo taky neví, co všechno to posílá domů. Mobil je schopný převádět řeč na text, takže není problém, aby vytahal z konverzace nějaká slova a ta odeslal a přiřadil do složky subjektu. Snowden si kameru a mikrofon odpojuje a na volání tam strčí nějaké handsfree.
Jasne. Zrovna tak jsou i dokumenty o „clickworkers“ z rozvojovych zemi, kde „uci“ BigTech provadet analyzu hlasu.
A tak se v tom dokumentu objevi kdejake zaznamy, vcetne evidentnich zvuku nasili, kriku, soukromych ci intimnich konverzaci, kde ceho.
No a ted ta otazka za zlatyho bludistaka, odkudpak tyto vzorky pochazeji? Urcite jim ti lidi dali souhlas k prostorovemu odposlechu a jsou si toho vedomi, zejo…
Můj telefon to nedělá.
Je to blbá Nokia 6230i a když chci vědět, jak často se hlásí do sítě, nebo zkrátka „něco dělá“ (komunikuje se základnou), tak stačí ji nechat položenou asi tak 10-15cm od externí zvukovky.
Tamtadatamtada od mobilu, to zná asi každý, že.
A tahle blbá Nokia zase nemá tolik paměti na píčoviny, aby něco někam ukládala, byť jen klíčový slova – a odesílala to až pak, dodatečně a nenápadně v tom pravidelném paketu, při hlášení se do sítě.
Takže můj vlastní telefon můžeme vynechat. Komplet audio/video okolo mě, to taky.
Co dál?
Psal jsem to jako reakci na tu „náhodu“ ne jako návod pro vás. Pokud rozebíráte monitor při hledání mikrofonu, pak je to nošení dříví do lesa.
Je otázka, co všechno je potřeba z uvažování vyloučit. Chytrá telka, každá nositelnost, už jsou chytré i pračky, ledničky, mikrovlnky, žárovky, hračky pro děti. Kdoví jestli třeba i router nemá nějaké takové možnosti. Nevím sice k čemu, ale může tam být nějaká univerzální deska, co to v sobě má.
desítky čeho? a tisíce čeho? tvl vy magoři si žijete v nákým jiným světě nejspíš
Já píšu jen o tom, že se to stalo. Mohlo to mít více příčin. Konspirační teorii se zapojením Microsoftu a Googlu jste z toho vyrobil až vy.
Reagujete na článek, kde pan Pako píše, že ho asi telefon poslouchá a tvrdíte, že se vám stalo něco podobného. Jenom jsem nastavil zrcadlo, proč je to naprosto absurdní myšlenka a že teorie Paka i vaše je úplně mimo.
No prostě to chce důsledněji číst a až pak dělat machra.
Jo zrcadlo je potřeba. Plně s tebou souhlasím. Tuhle jsem to zkoumal a došel k závěru, že záměrně vznikají jen konspirační teorie, vše ostatní ve vesmíru je náhoda.
Ne, to není konspirační teorie. To je o tom, že si nejpravděpodobněji někdo z té vaší party Kunda na tom LinkedIn-u večer vyhledal, a vám to potom skočilo do kamarádů od „společných přátel“.
No nevím, zrovna nedávno jsem viděl dva, co šukali po půlnoci v jedný tmavý uličce. Oba modro-žluto-červeno-zelený trika. Moc bych za to nedal, že to byl Microsoft s Googlem.
konkurentu? proto mrkvo$oft opouští svoje vlastní technologie, a do svejch základních aplikací cpe sračkovský technologie vod pooglu?
neříkají ti náhodou doma, Mr. Vtip?
Ad Pavlišovský řízek: „Největším nepřítelem každého kuchaře je jeho vlastní fantazie“ prohlásil kdysi Zdeněk Pohlreich a měl naprostou pravdu. Nicméně jsem se domníval, že díky gastro osvětě už zmizí z jídeláků různé bizarnosti typu „Prsa paní rychtářky“, „Játra pana přednosty“, „Grenadýrský pochod“ a další neuvěřitelnosti, vzniklé dílem v dobách Paroubkova RaJe za hlubokého socialismu, kdy biblí veřejného stravování byla bichle s názvem „Normy pro teplou a studenou kuchyni“ a dílem improvizace v dobách porevolučních na téma „jak uvařit z toho, co dům dal a žádná kombinace zbylých surovin nedává smysl“. Bohužel jsem se mýlil, novátoři v gastro byznysu působí v některých regionech i nadále a náš zažívací trakt by měl být před nimi na pozoru.
K tomu druhému tématu bych vyslovil domněnku, zda Google Asistent náhodou nenaslouchá, i když se tváří, že ne.
Zrovna Grenadýrský pochod je staletí stará receptura i název pokrmu.
jj. Grenadýrmarš je zmiňován tuším i ve Švejkovi.
Je. Jinak je to jídlo z 18. století, těstoviny už znali, bylo to rychlé a zasytilo to vojáky, i když to bylo bez masa. Já to dělám často, s kyselou nebo ještě lépe kvašenou okurkou mňamka.
tyhle blemty vzniklý za účelem zužitkování zbytků jsou starý jako lidstvo samo. další známej příklad je Uhlířina nebo Kočičí svatba.
Jo, a pavlišák bude původně něco importovanýho z německých zemí. Schnitzel se sauerkrautem je tam celkem běžná věc. Akorát jsou k tomu většinou brambory nebo špecle a ne knédl.
Špecialita v Rakúsku: rezeň v trojobale (bravčový či morčacieho mäsa) a k tomu biela ryža. Pekne krásne na sucho. Prvý krát keď som to videl, tak ma skoro vyklopilo.
Kámoš si jednou v hospodě objednal smažák s rejží, panč to byla nejlevnější kombinace. Se na něj přišel podívat i kuchař :)
Manželka si v takej lepšej áziskej reštike objednala ako prílohu hranolky – dal by som ruku do ohňa za to, že jej tie hranolky osobne doniesol kuchár.
Mám kamoša a ten kedysi v každej reštike bral len smažák, hrany a tatárku. Výnimkou bola len jedna reštika kde sme brali viacmenej všetci držkovú polievku a držky na paprike.
Nj. Jsem si dlouhý roky myslel, že na smažáku s hranolkama se nedá co zkazit. No a vono dá.
Ale dá. Už jenom když se použije blbej sýr.
Zlocin proti lidskosti je suverene Ziegeuner schnitzel. Usmazi de prima rizek a pak se to cely znici ostrou tomatovkou s kusama cibule a rajcat, protoze proc ne…
V první řadě to není „pavlišák“, ale „pavlišovák“. Pavlišovák se to jmenuje podle vesnice Pavlišov, která leží na kopci mezi Náchodem a Hronovem. A je to opravdu krajová specialita známá po celkem velké části okresu Náchod, tedy i na Policku.
https://www.dishofftheblock.com/recipe/jaeger-schnitzel-with-spaetzle/
Proti gustu… Vlastně to může bejt i docela dobrý
Bacha na vec:
Jägerschnitzel je síce rezeň v trojobale, ale je k nemu práve ta hubová omáčka, ktorá by sa ale nemala naliať na ten rezeň aby nezvlhol trojobal, ale mala by sa podávať v separátnej miske, ale zároveň ta omáčka dodáva celému pokrmu „vlhkosť“ aby sa ti tie Spätzle a trojobal nedrhli v krku.
Mal som to takto n Nördlingene a rezeň bol bravčový a celé to bola parádna kombinácia.
Ano, google odposlouchává prakticky 24/7. Stačí vypnout Google Asistant a je klid. Divím se že to takoví chytráci jako vy neví.. :D
Tipuji, že to vypne jen nabídky spojené s tím, co to odposlechlo, ale nikoliv odposlech samotný :)
dají se vypnout přímo oprávnění pro použití mikrofonu, pak je od toho pokoj…
Och ty môj pekelník najvyšší, tvoju naivitu by som nechcel mať.
na naivitu ti seru, jen tady píšu že mě to taky špízovalo, od tý doby co jsem to povypínal je od toho pokoj. Fakt nejsem takovej blb abych věřil že mě to nešpízuje dál, ale aspoň mi to necpe nějaký reklamní sračky podle toho co zrovna vypustím z huby.
Stalo se mi, že jsem v určitém období ven nenosil telefon, protože chodit ven bylo téměř ilegální. Ostatní ale ne a když se vedl hovor na jedno téma, tak po návratu domů mi to připadalo, jako bych ho měl na té akci u sebe. Plno reklam na produkt, o kterém jsme diskutovali. Usoudil jsem, že mne rozezná i na cizích zařízeních. Mohla to ale být náhoda.
Nejspíš. Vzhledem k tomu, že ani hlasové ovládání a vyhledávání, ani personalizovaná reklama pořádně nefungujou.
A mozno ta „nefunkcnost“ sluzi na zmiatnutie nepriatela….
Dvojitá nordická lest. :) Obávám se, že ne. Reklama šitá na míru je pro reklamky svatej grál. Kdyby fakt fungovala, byl by z toho senza vejvar.
Na tom, jestli to funguje anebo ne podle mne nezáleží. Myslím si, že si tě telefon nějak navzorkuje a potom, když tě „uslyší“ v telefonu jiného majitele tak tě má. A můžeš si ten křáp nechávat v autě, jak tady někdo psal, ale bude ti to k ničemu. Jsi sledován i přes telefony svých známých. Je jedno jestli mám anebo nemám pravdu. Já bych to tak udělal. Tak proč by to neudělal někdo jiný?
Že by to rozpoznalo a přiřadilo hlas o tom dost pochybuju. Ale pokud se nějaká ID vyskutují pospolu, třeba i na jedné wifině, může jim to naservírovat stejnou reklamu. To AI taky asi furt nebaví vám dělat reklamu jen na tělo, zejména, když ho dostatečně nekrmíte daty :-)
Takhle bych řekl, že to bývalo za krále klacka, kdy jsi měl málo informaci a ani je nebylo kam uložit.
I obyčejný operátor dneska uchovává min půl roku komplet zvuk i s přepisem, zprávy, nemluvě o tom, že má uložen i každý tvůj klik na internetu plus komplet pohyb.
V době dostatečného výkonu (dnes někdy i rovnou na zařízení), konektivity a přístupnosti velkého množství dat si nedělám iluze, že se na uživatele neaplikují vzorce chování, logické mapy, množiny a hierarchie. Jen takhle od stolu bych vymyslel jak každého jednotlivého člověka mít v několika stratech spolu s nízkými tisíci počtů členů, mimo velká města ještě méně. A to i když mluví na cizí telefon. Prohledáváš pak omezenou množinu dat, kde se s velkou pravděpodobností daný člověk vyskytuje.
Nejde také jen o hlas a dikci, ale i typický slovosled, připojení do sítě, k internetu, data z ostatních iot a chytrých přístrojů v domácnosti, atd..
Vytěžování ve velkém dneska brání už jenom legislativa a ty ošklivé věci jako Ústava.
Skoro jsem se pos**l, kdyz jsem u doktorky cekal pul hodinu v cekarne s takovou docela hezkou mladou holkou a po navratu domu mi FB mezi „lidi ktere mozna znate“ vyhodil prave tu holku. Pet minut na to sel WhatsApp z telefonu…
Tohle sice neznám, protože žádné sociální sítě, ani WA nepoužívám.
Na rozdíl od jiných, bezpečně ujištěných lidí jsem ale ochoten připustit alespoň možnost, že pokud se Tvoje „telefonní číslo“, telefon či využití nějaké aplikace, vyskytovaly tu půlhodinku velice blízko telefonního čísla té slečny, tak že Vás to nějakým způsobem „hodilo do jednoho koše“.
Třeba právě a jen proto, že jste současně využili tutéž aplikaci, nebo použili tentýž vyhledávač, úplně cokoliv. Tak hluboko do současných IT technologií a postupů už nevidím. Ale cítím za tím reklamní, nebo jiné prachy a proto připouštím.
Facebook stejně jako Google harvestuje MAC adresy zařízení připojených k wifi. Pak podle nich dělá lokalizaci těch MAC adres a další úkoly (třeba hledá zařízení, která byla ve stejný čas na stejném místě).
Pro technické detaily koukněte třeba sem – https://build.sigfox.com/geolocation-technologies
Je to prolomení bariéry. Něco jako: Koupím si tohle auto, protože ho skoro nikdo nemá. A pak si najednou začnu všímat, že jen na našem sídlišti jich je 11 a to auto vidím na každém rohu.
Nebo jako žlutá pole řepky. Nebýt kampaně té Štěpánové a Klusáka, tak jedinej, kdo by na řepku nadával by byli motorkáři, protože jim se o helmu rozprskávají broučci nažraný tím žlutým sajrajtem.
Jo. Když byla manželka těhotná, tak jsem najednou všude potkával samý těhule. Prostě co tý doby mě to nezajímalo, tak jsem je prostě ignoroval. Co odrodila, tak je ignoruju zase. Zato vidím všude samý haranty.
gdo by to byl řekl, že dyž chodíš po gyndách a jinejch porodnicách, potkáš tam další břichatky, obdobně se školkou a tak
rodiče s harantama potkávám po venku pořád, těhotný naprosto výjimečně
Na ulici, vole. Nad těhulí na gyndě bych se, vole, asi nepozastavil. Mrtvola v márnici taky nepřekvapí tolik, jako když leží v parku.
Faaaajn, odejmete opravneni pro pouziti mikrofonu, coz znamena, ze ikonka „aplikace pouziva mikrofon“ se hejlovi nezobrazi. Ale myslet si, ze Ucho stale neposloucha, je zejmena v pripade produktu Google/Alphabet zcela naivni.
diky
Je to browser tracking – v principu lze vysvětlit jako takovou pavučinu na backendu různých webů, navázanou na šmírovací služby Googlu, Facebooku, Microsoftu, atd. Na dané stránce je asi nějaká referencovaná komponenta od velkých bratrů (reklama, diskuzní formulář, atd.), která pozná, že jste to vy (přihlášení do Google účtu, fingerprint browseru). Následně to napráská, co jste hledali na jejich centrálu.
No a pak to šmírování lze vylepšovat, propojovat – třeba přes GPS, FB a tel. kontakty. To když Honza a Pepa spolu kamarádí, Honza pohledá recept na řízek, a GPSka napráská, že se oba pánové sešli na pivo, Pepa dostane reklamu na řízek též.
—
Co s tím? Pro začátek, nepoužívat Chrome. Jednoduše lze namísto něj používat třeba Brave, který blokuje trackování, a nemá unikátní fingerprint.
Nepoužívat Google účet, nepoužívat Google search.
https://brave.com/shields/
https://firstpartysimulator.org/
A pro vyšinutý, paranoidní jedince, asi Kali Linux, Tails, VPN, Tor, a nějaký echt security pluginy. Ale to spíš otravuje život – jak nejste nějaký zatracený hekr co hekruje ČNB, netřeba.
Ano, nepouzivat nic od Googlu je dobry zaklad. Pro osvetu sirsi cesky mluvici verejnosti pak lze pouzit treba formu komiksu.
https://contrachrome.com/comic/cz01/
někerejm lidem dybych vedle toho zelí s knedlem nasral, poudám, nasral!, tak se budou volizovat až za ušima
co žes to zapnul? dobře vám tak, dyž ste všici kretini?
ale bude líp, uhnija si chce taky přišmírovat https://www.michalapetr.com/map-1617-podle-narizeni-eu-esg-bude-milion-novych-uredniku-americkymi-algoritmy-elektronicky-spiclovat-celou-evropu-a-vsechny-jeji-obcany/
Takto vysvětlují harvardští právníci jediný bod směrnice ESG: Další iniciativou ESG zaměřenou na korporace, ale také s důsledky pro FMP, je návrh Evropské komise na směrnici Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CS3D, také známá jako CSDD nebo CSDDD), která byla zveřejněna v únoru 2022. Cílem CS3D je podporovat udržitelné a odpovědné chování podniků napříč hodnotovými řetězci zavedením požadavků na společnosti, aby prováděly podrobnou náležitou péči s cílem identifikovat a předcházet nepříznivým dopadům na lidská práva a životní prostředí ve vztahu k jejich vlastním operacím a podél jejich hodnotových řetězců. Ustanovení o občanskoprávní odpovědnosti jsou zahrnuta v případech, kdy se vyskytnou nepříznivé dopady v důsledku toho, že společnost nezavedla náležité postupy péče. CS3D se bude vztahovat na společnosti z EU i mimo EU působící v EU, které splňují různé požadavky týkající se počtu zaměstnanců a obratu. Tento požadavek, aby společnosti zkoumaly a řešily nepříznivé dopady, by měl usnadnit povinné zveřejňování podle CSRD, které vyžaduje, aby společnosti podávaly zprávy o dopadech na udržitelnost související s jejich vlastními operacemi a jejich hodnotovými řetězci. Očekává se, že bude platit od roku 2025, ačkoli jednání mezi tvůrci politik EU jsou v relativně rané fázi.
nešlo by vono rači vrátit zpátky ten původní sovětskej svaz? :-/
tak schválně, jak dlouho ten sovětskej svaz západu eště pojede na dluh:
Indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar řekl loni v narážce na podporu Ukrajině: Evropa si myslí, že evropské problémy jsou problémy světa, ale že problémy světa nejsou problémy Evropy! Na svém postoji trval i předevčírem v Dillí, když jej za tato slova kritizovala italská duchessa Meloni. A aby tento postoj Asie, Afriky a Jižní Ameriky už konečně natvrdlí evropští politici pochopili, přivítala před pár dny Indie na letišti Lavrova s vysokou protokolární poctou, kdežto německou ministryni zahraničí Baerbockovou přivítal jeden nižší důstojník letectva, a ten si ještě ke všemu počkal, až k němu zmatená Baerbocková, že ji nikdo nevítá, pěšky dojde. A to je už diplomatická urážka vysoké úrovně!
To muselo být stejně dobrý jako tenhle clip kdy ještě ani MTV něvěděla co to je.
https://www.youtube.com/watch?v=Sbk39qsxWB0
No a nebylo to tak že potom co ste se vo tem bavili ten šnycl negdo klepl do vyhledávača?
…nebo do mapy. Protože si neumím představit, že by to tak jednoduše nebylo.
To mě taky hned napadlo. A všichni na stejné hotelové wifi.