Pár poznámek k současnému dění na Ukrajině. - zpět na článek

Počet komentářů: 1 583

  1. Pro plašiče s plynem, Peskov: https://twitter.com/i/status/1510581969247256582
    Nepřátelské země platí nadále v Eurech podle smlouvy, jak platily, banka Gazpromu to vymění ruskému prodejci za ruble.
    Systém Tuzex, stát bude tahat tvrdou měnu od obchodníků, ti si pak za ruble koupí kulové.

    1. cyklista 3.4.2022 v 14:11

      Vašemu závěru nerozumím.
      Proč?
      Banka Gazpromu patří údajně Gazpromu, ruskému prodejci plynu, a není odpojena od SWIFTu.
      Stát tedy může tahat od obchodníka, zde Gazpromu, co chce, protože ho z velké části vlastní. Otázkou je, co obdrží ostatní akcionáři, ale odhaduji, že rubly ne.

      Vzhledem k tomu, že při nedávné debatě se shiftym vyšlo najevo, že problematice mezinárodního bankovnictví nerozumím, mohl byste váš rozbor situace trochu upřesnit?

    2. Nejsem si jist, že jsi to pochopil.
      Já se teda domnívám, že účel toho je v posílení rublu. Kupující musí nakoupit na finančním trhu rubly a pak za ně koupit plyn. A jelikož nákup rublů proběhne přes banku ruského státního podniku, na kterou nejsou uvalené sankce tak ta tvrdá měna zůstane navíc v Rusku. Double win.

      1. Navíc, pokud Rusko udrží zlatý standard, bude o rubly zájem i tak. Uvědomme si, že 80% světové populace má nějaké kočkování ve východní Evropě naprosto v paži.

        1. No kouzelné na tom je, že Rusko tímhle na hlavu ponižuje pseudomoralisty jako cyklista, ještě kouzelnější je, že si to cyklista ani neuvědomuje. Cyklista Rusku nejenže platí válku a teď mu bude i posilovat měnu a navíc ho to zjevně těší.

          1. jsem zvědavý na vývoj. Na burze je v oběhu několikanásobně víc zlata, než je ho v reálu, a velcí hráči si díky tomu s cenou zlata (tím i rublu) mohou hrát.

            1. no, a Rusko má celkem značný zásoby fyzickýho zlata a tay velkej kus světové produkce novýho zlata z dolů

              1. zásoby má, několik let kupovali, stejně tak i Čina (příprava?). Očekávám jestli neudělá podobný krok. Ale papírové zlato cenu manipuluje

                1. Píšu „pokud udrží zlatý standard“ hlavně z toho důvodu, že komoditní měna implikuje opuštění systému frakčního bankovnictví. V první fázi zvýšení povinných rezerv alespoň na 30%-40%. Což zase znamená konec úvěrové expanze a inflační ekonomiky. Netuším, jak to má Rusko dnes nastaveno.
                  Ekonomicky je to naprosto správný a logický postup, chronická inflační politika jednou prostě narazí na své meze, viz pád starého Říma. Pro eurodolarovou zónu by komoditní měna znamenala krach, státní dluhy i sama jejich obsluha by způsobily okamžitý default všech, včetně Německa a USA.
                  Rusko si to snad dovolit může – státní dluh má mizivý a zásoby zlata dostatečné. Otázka je, jestli nastavený kurs 5000 Rbl./g dlouhodobě udrží a hlavně, jestli bude schopno a ochotno zlato za tuto cenu dlouhodobě i prodávat. Pokud ano, bude to mít na západní ekonomiky daleko více zničující dopad, než jakékoli sankce na Rusko.

                  1. Ja som zase čítal, že chcú rubeľ naviazať na suroviny a bude tak krytý nerastným bohatstvom a komoditami ktoré vyvážajú. Niečo ako surovinový rubeľ – prvá plnohodnotná surovinová mena na svete. Neviem čo je pravda a či to nie sú všetko len rozprávky. Každopádne, ho-ci-čo je asi lepšie ako krytie dlhom, ktoré je terajšou normou. Banky vytvárajú nové a nové peniaze len na základe sľubu, že ich dotyčný klient splatí. A čo keď príde vlna nesplácania? A kde všetci vezmú na úroky, keďže peniaze na ne v podstate neexistujú? Koľkým ľuďom/firmám/štátom preto ostane ten „Čierny Peter“ a skrachujú?

                2. Pokud bude zaveden skutečně důsledný a plnohodnotný zlatý standard, i kdyby jen ze strany Ruska, papírové zlato se prostě vypaří.

                  1. Papírové se vypaří nejpozději v tom momentu, kdy bude potřeba něco z něj vyrobit.
                    Že by VVP chtěl mít svou měnu komplet podloženou „zlatem a ostatními aktivy“, jako to bývalo kdysi tady, z toho jej nepodezírám.
                    Jak jsem už napsal – Rusové si narozdíl od Evropy i části Ameriky, svoje polovodičové provozy nezavřeli a baráky nenechali rozkrást různými spekulanty.

                    Drobnou zajímavostí může být, že bez zlata nelze vyrobit ani několik druhů elektronek, většinou těch výkonnějších a strmých druhů s tzv. rámečkovou mřížkou.
                    Wolframový drát o průměru 6-8 mikronů, kterým se takové mřížky vinou, je nutné po navinutí i s rámečky komplet pozlatit, protože zlato jako jediné, nezpůsobuje sekundární emisi elektronů, jako ostatní kovy. Zvláště u těchto rámečkových elektronek, kde je řídicí mřížka velmi blízko horké katody.
                    Někteří si ještě možná vzpomenou na doslovnou tragédii, ve které hrály hlavní roli televizní elektronky PCL85 a PCL805, jejichž výrobu Tesla předala do Polska.
                    Poláci nebyli tak úplně amatéři ve výrobě elektronek, podniky Telam a Polam tam ty běžné typy vyráběly už dlouho. Polští inovátoři a zlepšovatelé ale přišli na to, že by šly při výrobě ušetřit dvě poměrně drahé operace, jedna s náročným odplynováním a následným zlacením wolframového drátu na druhou mřížku – no a výsledek byl, jaký byl.
                    Někdo si to ještě bude pamatovat, to vstávání k TV několikrát za večer a neustálé dorovnávání „rolujícího“ snímkového rozkladu tak dlouho, než potenciometr došel na svůj doraz :D A následně zoufalé shánění PCL85 od jiného výrobce, nežli polského.
                    Některý věci prostě nejdou udělat jinak, byť by se mladým inovátorům zdál opak :D

                    1. Pokial si dobre pamatam z clanku vo Funkschau v 60. rokoch, frame grid prvy zaviedol Telefunken v E88CC (zazracnej dvojitej triode pre V. pasmo az do 800 MHz) a ostatni to kopirovali.. ano, rozladovanie snimkoveho oscilatora bolo vdaka sekundarnej emisii (a nou sposobenou mriezkoveho prudu) v triode PCL85.

                    2. to: servisdok

                      No teda vy jste mě vrátil do mých školních let ! (Aneb jinak řečeno, už jsem, kurva, pamětník).

                      Z dob své adolescence si dobře pamatuji skákající obraz na TV, za který mohla právě vadná PCL85-805. Když odešla ta původní česká, už byly k sehnání jenom ty polský šmejdy Polam. No a obraz si vesele skákal několikrát za večer. A protože jsem byl u TV nejmladší, tak mne rodiče posílali to opakovaně štelovat a musel jsem k tomu furt vstávat.
                      Ona ta elektronka nebyla ani levná, stála tuším kolem 50,– Kčs, což nebyl tehdy malý peníz (v poměru k dnešku faktorem 10).

                      Socialistická záruka na elektrosoučástky byla tehdy 6 měsíců, ovšem Poláci se překonali a jejich kurvítko způsobovalo, že lampa odešla většinou dříve, takže šla vyreklamovat.
                      Ke konci už jsem to měl vymakané, měl jsem 2 kusy, které jsem střídal. Ta dobrá byla v televizoru, ta vadná byla uložená v krabičce s paragonem a šel jsem ji vždycky reklamovat dříve, než od koupě té novější uplynulo 6 měsíců. V elektře sice měl pan vedoucí socialistický blbý kecy, ale já jsem se nedal a na uznání reklamace jsem trval.

                      Mimochodem, už se vám stalo, že by dnešní „led-žárovka“ (já vím, je to stejná píčovina jako elektrický parní stroj), vydržela svítit oněch teoretických 25000 – 30000 hodin ? (to jest: 3,5 roku v kuse ?) Já jsem takovou ještě nezažil, pročež setrvávám u zvyku z dětství, a krabičku i paragon si uschovávám.

                    3. Těch 30.000h je zhruba stejný papírový údaj, jako byly kdysi ty stovky wattů na bateriových radiomagnetofonech. Je to údaj, vycucaný ze stejného prstu.
                      Mám barák už přes 3 roky komplet (předtím jen částečně) osazený LED žárovkami firmy, která tu není příliš známá a ani v době, kdy se tu její výrobky prodávaly, nebyly levné. Firma je italská, byť vše je vyráběno v číně. Nicméně všech asi 22ks zatím funguje. Jak E27, tak E14 i GU10.
                      Všechny LED téhle firmy jsou nápadně těžší, než jakékoliv jiné, dneska prodávané a ve výlisku poblíž závitu/patice, mají chladicí žábry.

                    4. Vlastně je to nacpané i v bytě jedné z dcerek, takže dalších asi tak 20ks, všecko jedna firma. Zatím to ty cca 3 roky drží, ale třeba se budu za rok divit – možné je všecko.
                      Životnost víceméně vychází z toho, nakolik je konstrukce vnitřku schopna, ty LED čipy uchladit, nebo to teplo odvést jinam. Ono to ale platí i pro tepelnou zátěž té elektroniky uvnitř, ať už je tam poctivý měnič, nebo prachsprostý reaktanční kondenzátor. U levných výrobků je skoro zásadně jen to druhé – co taky čekat například za 49,-Kč/8W, že.
                      Jak LED čipy, tak i součástky případného měniče jsou furt jen polovodiče. Jako u každého jiného tam platí, že čím studenější, tím vyšší životnost i spolehlivost. I proto se u slušných průmyslových zařízení ty polovodičové součástky, které generují nějaké teplo, tuplují či několikanásobí.

                    5. kundohlav smrduty
                      3.4.2022 v 19:47

                      takovou dobu zatím ne, ale můžu říct, že k vlastnímu překvapení jakýsi ty vosramy 13 W/nějak 1561 lm, máti doma týrá tak půl dne každej den (z nějakýho důvodu specificky víc jedno světlo než druhý) už pár let a zatím ani nepozoruju změny ve spektru nebo že by to sláblo, u různejch marketů, nedejbože přímo rejží, věc naprosto nevídaná

                    6. Tak Osram je firma se sakra tradicí. Uměli přeci vyrábět i hodně sofistikované věci i v takovém prostředí, jako je litoměřický Richard :D
                      Taková firma si to už nemůže dovolit, jít pod určitý „level“. Nebo jen krátkodobě, v dlouhodobém horizontu sračky vždycky takovou firmu poškodí.
                      Dělají i hoodně speciální a hoodně drahé věci, nemuselo by se jim to vyplatit, dělat sračky.
                      Ale stejně tak nepochybuju, že jinde ve světě mohou existovat výjimky z tohoto pravidla.

                  2. to si myslím taky… proto jsem zvědavý na Čínu, udělá-li něco podobného. A udělá-li to Čína, myslíte, že se přidají ostatní BRICS a další? To by pak šel celý dolar úplně do kopru.
                    teď mě tak docvalko… to by se potvrdily zergovy konspirace. to by dost zamávalo i s tímto webem :-D

                    1. Tady je celý předpokládaný postup Ruska pěkně vysvětlen:
                      https://seekingalpha.com/article/4498704-russias-3-step-program-to-put-the-ruble-on-a-gold-standard
                      V krátkosti:
                      1. krok – stažení zlata od domácích komerčních bank, čímž bylo zabráněno jeho výprodejí za aktuálně dumpingové ceny na západ (dumping kvůli sankcím a nutnosti mnoha prostředníků).
                      2. krok – požadovat platby za energie v rublech, což posílí rubl a dosud interní fixovaná cena zlata se stane cenou mezinárodní. Vedle toho bude západ nucen nakupovat energie v podstatě za zlato, což bude odčerpávat západní zlaté rezervy ve prospěch Ruska a dále zvětší jeho rezervy.
                      3. krok – překlopit rubl do plnohodnotného substitutu zlata a tím umožnit nutné nákupy zboží na západě nikoli za zlato, nýbrž za rubly.

                      Kouzelné na tom je, že západní sankce, které nejprve srazily cenu ruského zlata do sklepa, se tímto krokem ruské CB obrátily proti západu a naopak pomohou ruské centrální bance za levno vytvořit takové zásoby zlata, které eventuálně umožní zavést “zlatý” rubl. Pokud tohle vymyslela Elvíra, pak je naprostý génius. Využila toho, že keynesiánský mainstream přestal považovat zlato za peníze a upřednostňuje potištěný papír 🙂 Což je ovšem tragický omyl.

              2. A jak jsme si tady nedávno napsali, bez zlata nevyrobíte co hlavně?

                1. co se ze zlata vyrábělo v dlouhé lidské historii (krom šperků samozřejmě)? Mělo to vliv na jeho cenu?

                2. V těch špercích nejsem honěný, ale vím určitě, že bez něj nevyrobíte žádný složitější integrovaný obvod, který má mít životnost delší, nežli asi 2-3 roky. Lze jej u méně náročných záležitostí nahradit velmi čistým hliníkem, který má ale mnohem horší vodivost a navíc se za ty 2-3 roky v pouzdřicí hmotě doslova rozsype na bílý prášek.

                3. co?… zuby?

      2. starter25 3.4.2022 v 16:54

        Diskutovanou zprávu jsem jako laik pochopil tak, že kupující, například Innogy, nakoupí plyn od Gazpromu na burze za eura a eura převede na účet v Gazprom bance. Ta vyčíslí obchod v rublech, jakoby Innogy zaplatil v nich.
        Smysl těchto operací nechápu, ale rozhodně to není systém Tuzex, kdy zákazník mohl platit u pultu přímo například v dolarech, nebo v poukázkách získaných za ty dolary. Vráceno dostával tuším pouze v poukázkách.
        Stát tím netahal tvrdou měnu od obchodníků, jak tvrdí cyklista, ale od zákazníků.

    3. Klííd nikdo se neplaší. Nejvíc se toho bojí němci. Něco ti tu odložím. Začíná to být zajímavé od 7 minuty, po 11 minutě to bouchne. Plyn must flow.
      https://plus.rozhlas.cz/vladimir-putin-rusky-plyn-uz-musite-platit-v-rublech-8715343

  2. Jo, a co říkáte na masakr v Buči ? Jak tam Rusi vyvraždili 300 civilistů a mrtví leželi po ulicích.
    Já jsem byl tou hrůzou zcela ochromen.
    A ještě více jsem byl zděšen paranormálními jevy, ke kterým tam došlo.
    Mrtví hýbou rukama a vstávají ze země, když je auto s kameramanem mine:
    https://www.youtube.com/watch?v=tR8WAP8NZf0

    1. Putin přivodil apokalypsu.
      Zjevení sv. Jana „…. a mrtví vstávají z hrobů…“

    2. Na tých záberoch sa bohužiaľ nikto nehýbe.
      Jeden „pohyb“ je voda na skle, druhý skreslenie odrazu v spätnom zrkadle.

      1. to: notyvole

        Díval jsem se na ten záběr několikrát, než jsem ho linknul a ještě znovu po vašem komentáři.
        Obávám se, že váš popis vede k tomu, že kapka vody po skle teče nahoru a obloučkem.
        A že optický kaz zpětného zrcátka sice zkreslí tvar ležícího těla, ale nikoliv hranu obrubníku, na níž tělo leží, to jest ideální referenční přímku,.

        Mimochodem, na málokterém snímku je kolem mrtvých kaluž krve, jakou by bylo lze očekávat po střelném zranění.
        Zlá ruská propaganda tvrdí, že čerstvé mrtvoly se našly na místech, odkud už byli Rusové 3 dny stažení.
        Né, nikoho se nezastávám, jenom kurva nevím, co si mám myslet. Chtěl-li Fiala zničit důvěru v oficiální informace, tak se mu to zavedením cenzury prostě povedlo.

        1. No, vestit cokoliv z takhle kvalitniho zaznamu chce hodne sebevedomi teda. V prvnim zminovanem momente ten bily flek muze byt cokoliv, ten druhy kus mi taky prijde spis jako prechod mezi dvema castmi zpetneho zrcatka, ale lustit to na deseti ctvereccich videa prohnaneho kompresnim algoritmem, no nevim… Kazdopadne bych cekal, ze nekde budou k dispozici satelitni snimky s rozlisenim dostatecnym k tomu, aby se dalo rict kde co lezi a kdy.
          Ad kaluz krve – neco mi rika, ze pri prostem zastreleni cloveka (tj. ne davkou) obleceneho do nekolika vrstev vice ci mene saveho materialu se te krve ven moc dostat nemusi, ale nikdy jsem to nezkousel, takze spekulace…

          1. vypuklé zrcadlo (zpětné zrcátko) obraz deformuje, obvykle mívá na vnějším okraji menší poloměr křivosti (víc zmenšuje), takže s též myslím, že ta údajně zvedající se mrtvola je způsobena zrcátkem.
            stále však nejzásadnější a nejvíce do očí bijící rozpor je, kdy se poprvé objevily zprávy a fotky.

          2. Mrtvola nekrvácí. Jakmile ustane srdeční činnost, klesne tlak krve na nulu a krev se začne srážet. Určité množství krve vyteče samospádem, než se stačí krev srazit, ale její množství závisí na poloze rány a její velikosti. Průstřel z ruční zbraně je malinký a krve tak vyteče jen málo a většinou ji vsákne oblečení. Krom toho se krev vsakuje do zeminy a i když ne, tak se rozkládá, černá a degraduje, takže není moc vidět a časem prostě zmizí.
            Absence krve u zastřelených překvapí leda tak v akčním filmu

            1. (Není moc vidět na asfaltu nebo tmavé dlažbě, světlé lino nebo koberec je samozřejmě něco jiného)

          1. 200 jich tam je? jo? uka

    3. Před chvílí ve zprávách PrimaCNN/ČT… komentovali záběry z Buchy tak, že zobrazovaná situace na ulicích trvá cca měsíc – od obsazení Buchy Rusy – celou dobu neuklizená zničená údajně ruská pancéřová technika, rozbitá auta, trosky, nepořádek apod…. záběry hromadného hrobu nemají nebo nezveřejnili, verbálně oznámili jeho existenci na území Buchy… údajně z doby od obsazení Rusy, počet nezakopaných, uložených těl 100-300, bez obrazu… dále uvedeny záběry několika asi mrtvých těl v civilním oblečení, kolem kterých chodí několik asi ukrajinských osob z bezpečnostních složek na délce max cca 200 metrů ulice… tyto informace spletené dohromady, předpokládám, že mrtví na ulicích mají být max. několik dní… min. jeden mrtvý ve skruži, obtloustlý, s rukou popsanou čísly… bez komentáře… můj předpoklad je že může jít o vězně… kde se tam vzal?… a proč odsouvající se ruské jednotky na sebe upozorňují a střílí na ulici po civilistech na kole?… a proč se bezelstně mezi ruským transportem pohybují pěšky a na kole civilisti… nic z dostupných obrazových údajů neodpovídá uváděným komentářům a oficiálním informacím v masmédiích… zatím můj názor

      1. Nejsem na to odborník, ale myslím, že se tomu říká mediální manipulace.
        Běžný červ nemá ani ponětí o tom, jak výsledný střih reportáže + přiložené sugestivní komentáře, ovlivní celkové vyznění.
        Už jsem viděl na YT dvě ukázky téhož, ale záměrně sestříhané a zabrané z jiných úhlů tak, aby celkové vyznění vyšlo naprosto protichůdně. To pak čumíš, jak puk. Nedivím se už ničemu a všechno s obrovskou rezervou.

      2. Až aj ten hromaďák našli. Na lžiDnes už ho mají.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017