Pane Blatný, jak je to vlastně s tou kapacitou míst na JIP?

Featured Image

Hysterie kolem zvyšujících se počtů případů COVID-19 pokračuje. Navíc do toho začínají bolševikům házet vidle soudy, senát, protože nikomu se nelíbí, že si zmr. Babiš dělá co chce, zákon nezákon. Soudruh Babiš zapomněl, že se jako premiér nemůže k lidem kolem sebe chovat tak, jako když prcá mistrovou z Vodňanského kuřete. Myslím, že tento shitstorm nemohl být načasován lépe.

22. 2. 2021 večer bylo dle serveru ministerstva zdravotnictví hospitalizovaných 6 093 pacientů. Podle serveru hysterie.idnes.cz, který se marně snaží panu Babišovi nahonit nějaké populistické body u vohnoutů,  jich bylo ovšem 6 593. Kde se vzalo, tu se vzalo, objevilo se 500 hospitalizovaných pacientů. Člověk se již u novinářů z Agrofertu opravdu ničemu nediví. Jaký pán, takový krám.

Ale pojďme se zaměřit na nejkritičtější bod protivirové bojové infrastruktury – místa na JIP, které by měly podle vládních papalášů být ten důvod, proč lidi zavřít do vězení a znemožnit jim veškerý pohyb. Samozřejmě jen na chviličku, na 14 dní, 3 týdny, měsíc a pak „se uvidí“.

Abychom to jasně pochopili, jaká hra se tu s námi hraje, tak prosím věnujte pozornost následujícímu obrázku, který shrnuje data z Ministerstva zdravotnictví o zatíženosti JIP. Pořádně si jej prohlédněte, bod po bodu.

Už to chápete? Jak vidíte, graf nám dosti výmluvně reprezentuje několik klíčových okamžiků, které stojí za komentář.

Stage 1 – hysterie: strašlivý koronáč útočí, všichni se skryjte!

Graf začíná dne 9. 4. 2020, kdy byla republika doslova paralyzována nebezpečím koronaviru. 9. 4. 2020 byly hranice sice protiústavně, ale hermeticky uzavřeny, v Brně v lockdownu lidé houfně vyráželi na přehradu a fízlové tam prudili, jestli všichni nosí roušky. Nemocnice doslova zely prázdnotou, což platilo jak o standardních odděleních, tak o JIP. Všichni čekali na Ragnarök, který zlý a strašlivý koronáč způsobí, všichni jakoby okopírovali hysterické chování pana Babiše. Za panem Babišem totiž přišel jeho kamarád z mokré čtvrti pan Řehák, který mu přinesl excelovou tabulku a tam mu předvedl, výpočet geometrické řady. To byla dostatečná míra expertízy na to, aby Babiš uvalil tvrdý lockdown a vyhlásil výjimečný stav. Jakmile ho vyhlásil, už nešlo couvnout.

9. 4. 2020 bylo 3 týdny po vyhlášení zdravotnického staného práva a v Kocourkově bylo tehdy asi 3 500 případů infekce zlého čínského viru, hluboko pod stanovenou hranicí epidemie, která činí 1860 nemocných na 100 000 obyvatel, no hrůůůza. Hysterický Flégr se snažil zviditelnit, kázal na Facebooku a prorokoval mrazáky. Nikdo neměl se situací zkušenost. Tehdy se pod dojmem hysterie pocházející z nejvyšších míst skutečně redukovala COVID- péče na naprosté minimum a řešily se pouze akutní případy. Jaká byla tehdy potřeba JIP lůžek? To vidíme na obrázku. Na pacienty mimo nemocných COVID-19 to bylo celých 399 lůžek. Pacienti s COVID-19 obsadili 94 lůžek. Jeden z mála slušných lidí, kdo se tenkrát postavil proti mediální hysterii, byl senátor prof. Žaloudík. Za to byl pranýřován jako heretik a šiřitel strašlivé infekce, posléze se dostal do ústraní, dostal zákaz vystupovat v médiích a dnes o něm prakticky není slyšet.

Stage 2 – sebereflexe: Kolik peněz budeme vracet? Z čeho budeme za 2 roky živi?

Situace o 2 týdny později – 23. 4. 2021. Tehdy začaly padat první otázky typu: no to je fajn, že se chráníme před zlým koronáčem, ale nával infikovaných v nemocnici není a kdo nám to zavření špitálů zaplatí? Kdo nám zaplatí za to, že tady máme prázdné postele, řešíme jen akutní případy a čekáme na covidový Ragnarök? Když před 3 týdny ministr zdravotnictví Vojtěch vydával jedno „opatření obecné povahy“ za druhým, aby se vyhnul eventuelnímu zákonnému odškodnění, slíbil mimo jiné, že bude upravovat úhradovou vyhlášku, aby špitálům deficit dorovnal. Teď se ale k žádnému plnění slibů neměl a drze tvrdil, že špitály si samy měly zajistit dostatečné kapacity a kompletní změnu úhradové vyhlášky nemohou nemocnice čekat, protože on jim nic nezakázal (což mimochodem nebyla pravda). Soudruzi z VZP na trojstranných jednáních prohlásili, že ať už je situace, jaká je, že VZP musí dodržet zákon a nic než zákon a ten jí rozhodně zapovídá, aby hradili lůžka, na kterých nikdo neleží. Babiš s nemocnicemi prostě vyjebal, ale v zásadě je to tak, že platba za prázdné lůžko se asi zpětně nebude dát ospravedlnit a veřejná podpora nemocnic v tomto požadavku se absolutně nedá očekávat. Jak již všichni víme, nedodržování dohod je totiž základní modus operandi papaláše Babiše a jeho věrných.

Co to v praxi znamená? Poněvadž před třemi týdny nemocnice utlumily 70 procent elektivního lůžkového i ambulantního provozu, najednou neměly vůbec žádné hospodářské ukazatele, které by ospravedlňovaly předchozí paušální zálohy. Financování špitálů totiž funguje následovně: výkonnost měřená počtem bodů a počtem ošetřených pojištěnců v ambulantním sektoru a počtem hospitalizovaných pacientů a tzv. case-mix indexem, který charakterizuje tíži případu (představte si pod tím, co chcete) se spočítá 2 roky zpětně a podle toho se financuje. Pokud máte 98-102% objemu referenčního období, dostanete prachy jako předtím. Pokud přešvihnete, progresivně se vám krátí platby. Pokud je ale kýženého objemu péče nedosáhnete, při vyúčtování budete muset prachy pojišťovně vrátit. Tak například FN Motol má roční obrat cca 10,32 miliard korun. Kdyby zůstala péče na 40%, bude 60% svého obratu vracet do rozpočtu zdravotních pojišťoven. Nemocnice má ale takových 70% nákladů fixních, to znamená, že je bude muset realizovat, i kdyby v ní neležel jediný pacient. Vracet 6 miliard ročního obratu při vyúčtování, to by byl tedy megaprůser.

A to není všechno. Hospodářské ukazatele současnosti zdravotnickému zařízení zároveň definují limit plateb do budoucnosti. Jinými slovy, úhradová vyhláška je udělaná tak, aby když jeden rok máte „podvýrobu“ a druhý rok „nadvýrobu“, tak ten druhý rok zaplatí VZP stejné peníze, jako za rok s podvýrobou a zdravotnické zařízení tudíž léčí zcela zadarmo. Což by nutně znamenalo nejen to, že soudruzi z VZP nic nezaplatí v roce 2020, ale nezaplatí nic také v roce 2022. To má samozřejmě naprosto drastický vliv hospodaření nemocnice a tím i na mzdy zdravotníků a každý zdravotník to ví.

Co se tedy stalo? Špitály, ač to měly oficiálně zakázané, začaly znovu nabírat elektivní pacienty. Ono totiž sousloví „akutní pacient“ je trochu gumové a můžete jej ohýbat, jak jen chcete, někdy o tom napíšu článek. Jak výmluvně vidíte na ministerském grafu, JIPky se zase zaplnily a to velmi rychle, za necelých 14 dní se počet pacientů na JIP zšetinásobil a měli jsme 2 400 pacientů na JIP! Že by se najednou objevilo tolik akutních pacientů, kteří naráz v těchto 2 týdnech potřebovali léčbu? Tak to ani omylem. Špitály jen zjistily to, co už jiní dlouho věděli, že totiž Babiš je sprostý papalášský křivák, se kterým se dohody nedělají. To byl ovšem přesně ten okamžik, od kdy se to posralo, a boj s koronavirem přestal být pro nemocnice prioritou.

Stage 3 – jak-vy-k-my, tak-my-k-vy: Nová vlna je tu! Musíme reprofilizovat lůžka!

Dne 29. 10. de facto vrcholila další vlna pandemie. Na JIP bylo 993 COVIDových pacientů, zatímco celkový počet pacientů na JIP nerostl. Jak rostla potřeba COVIDové péče, proporcionálně docházelo ke krácení neakutní péče neCOVIDové. Tak to probíhalo do té doby, než došlo k reprofilizaci lůžek. Jak se to stalo? Tehdy pan Kabátek si ještě nemohl být jistý, zda bude i nadále ředitelem VZP, a plukovník kul s prezidentem Zemanem pikle proti svému chlebodárci Babišovi. Na VZP si někdo nabrousil tužku a podepsal reprofilizaci lůžek JIP. Tedy ne, že je zřídí, ale že se budou platit. Asi někdo z nemocnic vysvětlil soudruhům z VZP, že nemocnice tu nejsou od zajištění zdravotní péče, že od toho tu jsou pojišťovny. A že když tedy soudruzi z VZP museli v dubnu jednat jenom podle zákona, tak nic proti tomu – nemocnice taky budou léčit podle zákona, což znamená, že budou léčit všechny lidi bez ohledu na rozdíly v pohlaví, věku, náboženského vyznání, sexuální orientaci a taky v diagnóze a nikoho nebudou upřednostňovat, protože koneckonců zajistit nadkapacity péče v případě pandemie je zákonnou povinností VZP a potažmo ministerstva, že, a když platí staré známé přísloví, že „neny penis, neny laska“ pro kurvy, tak platí i pro nemocnice, protože doktoři jsou koneckonců pěkné kurvy, jak to mnohokrát říkali novináři z Agrofertu, že.

Co se ale nestalo: v momentě, jak začaly jednotlivé nemocnice lůžka zřizovat, okamžitě se tato lůžka začala plnit neCOVIDovými pacienty jak je výmluvně z grafu patrno. A to i přesto, že platil oficiální zákaz elektivní péče. Jenže co je a co není elektivní, je tak trochu zahaleno tajemstvím a každý si tento termín může vykládat, jak chce. Koneckonců, někde se ta ztráta 60% péče zaplatit musí, když VZP nebude platit za snížení péče při prvním lockdownu a pokud zdravotníci nechtějí jít o žebrácké holi. Důsledkem reprofilizace lůžek tak bylo okamžité navýšení počtu neCOVIDových pacientů. Od té doby se obálková křivka celkového počtu pacientů na JIP prakticky výhradně kryje s fluktuací COVIDových pacientů, nikoli s neCOVIDovými. Těch je stabilní počet. Proč? Protože lůžko na JIP si svého pacienta nakonec vždy najde.

Stage 4 – holiday: Na vánoce dlouhý noce, jsou tam pěkný metelice, hej, hej, koleda!

Koncem roku 2020 a začátkem roku 2021 vrcholil další výkyv pozitivity na COVID. JIPky však nekolabovaly. Proč? No protože byly Vánoce! Koledovalo se, což vedlo k signifikantnímu poklesu neCOVIDových pacientů. Ne těch COVID+, protože ti tam jsou skutečně z důvodů potřeby a jejich počet o Vánocích a těsně po nich kulminoval. Zdali se výskyt akutních neCOVID onemocnění řídí dobou Vánoc, nechám na úvaze laskavého čtenáře. Na Vánoce jsou totiž dlouhý noce, nelítají motýle, ale protože po ulicích se procházejí fízle, nebyl letos ani vánoční večírek.

Stage 5 – Apokalypsa: Krize vrcholí, zdravotníci padají na hubu, krematoria nestíhají spalovat mrtvoly, mrazáky na mrtvoly jsou v ulicích a došlo dřevo na rakve

Krize vrcholit klidně může. Vrchol krize je nápadně synchronní s tím, že opozice přestala velkému guru tolerovat porušování Ústavy a zneužívání krizového stavu. Jsou to pěkní poseroutkové a hned to zase odvolali a zrada 14 českých pánů je políčkem do tváře normálního občana.

Nicméně potřeba na JIP z pohledu COVID pacientů, jak je výmluvně patrné z gráfku, není o tolik vyšší, než byla na Vánoce a v říjnu minulého roku, kdy kulminovala druhá vlna. Bohužel nikdo dnes nepošle elektivní pacienty domů, protože to už jednou nemocnice udělaly a výsledkem toho a následného podrazáckého chování pana Babiše a jeho ministra zdravotnictví, mohou nemocnice vracet velké částky peněz do pojišťoven a to na výročí vyúčtování, což je tradičně měsíc duben. Tak uvidíme, co se stane.

Dle mého názoru by přehodnocením, která péče je elektivní a která ne, se mohlo uvolnit možná 25-50% neCOVIDových míst na JIP. Proto si myslím, že krize ve skutečnosti objektivně není. Jenže to by pro nemocnice při známém podrazáctví pana Babiše mělo katastrofální ekonomické následky. Soudruzi z VZP si zatím potichoučku spolu s Blatným konspirují proti nim a škrtají veškerá zvýhodnění COVIDových pacientů, možná proto jejich přerozdělení vázne, neboť péče o ně je velmi drahá, když jeden FFP3 respirátor za nevysoutěženou cenu z Číny stojí 200 Kč a za 20 dní hospitalizace se jich spotřebuje třeba 100 (a to je jen jedna nutná položka), jedna chirurgická rouška 20 Kč, jak chytře s Číňany domluvil soudruh Hamáček, aby nechal vydělat svým kamarádům.

Dnes už nikdo na sliby Babiše ve zdravotnických zařízeních nedá. Nikdo nebude uvolňovat místa na JIP, protože kdo je arbitrem akutnosti péče? Zase jen ti lékaři, kteří jsou v nemocnicích. Ti o tom rozhodnou a není proti tomu odvolání.

A co udělá Babiš? Pošle tam fízly, aby zkontrolovali, jestli na každém lůžku leží někdo, kdo to skutečně potřebuje? Nebo zavolá madame Merkel a bude žadonit o přijetí českých pacientů a platit za to zlatem? Ono možná to vypadá, že soudruh Babiš je velký kabrňák, že s madam Angelou domluvil péči v Německu, ale Blatný ji před časem rozhodně neodmítl bezdůvodně. Péče v Německu, to se totiž nechá zaplatit, soudruzi. To jim teprve Němci ukážou cenu práce zdravotníka.

Soudruh Babiš taky může nakonec udělat tvrdý lockdown na doporučení fachidiota a bezmozka, soudruha Hořejšího. Když jsem četl D-Fensův článek, tak je mi jasné, co by to znamenalo. Možná, že by zůstaly nějaké obchody otevřené, ale nebylo by v nich žádné zboží, protože by je nikdo nevyráběl. Panika a run na obchody by pak dodělal ten zbytek. Možná pak hladoví vohnouti zaútočí konečně na úřad vlády a ani 40 000 fízlů nezabrání tomu, aby je vynesli v zubech a pověsili na koule na prvním kandelábru, tak opatrně s tím.

Dnes se v novinách objevila výborná zpráva. Bitcoin zahájil flash-crash. Doufejme, že než zahájí volný pád česká koruna, bude cena Bitcoinu hezky dole a Češi budou mít aspoň o další bezpečný přístav navíc pro své úspory, pokud jim po chytrých krocích vlády ještě nějaké zbyly. Pro soudruha Blatného to bude osudová životní lekce, že když se na místo ministra zdravotnictví necpal jeho nadřízený Štěrba, že on se tam cpát taky neměl. Protože on bude pod všemi těmi lockdowny a mrtvolami a zbídačenými a hladovými krky podepsaný. Pan expremiér Babiš řekne, že tomu nerozuměl a dal na odborníky. A ti to posrali. Tak si to pak odserou, pane Blatný, a můžou si podepsat třeba další antibabišovskou petici.

Ono totiž není snadné bojovat s pandémií v propojeném světě, když se premiér chová jako bolševická lůza a nedodržuje žádné dohody. Jestli nakonec nebude nejlepší a nejlevnější nechat lidi na pokoji a nechat jich pár umřít? Možná že to pan Andrej před novináři z Agrofertu zatluče a možná, že mu dokonce pár z nich oddaně vleze to zadku a pomůže mu to na někoho hodit. Pamatujme starou zmrdí poučku: problémy se nemusí řešit, stačí, když se najde někdo, na koho je lze svést!


24. 2. 2021 Challenger

12345 (476x známkováno, průměr: 1,19 z 5)
31 849x přečteno
Updatováno: 24.2.2021 — 22:36
D-FENS © 2017