Ostrava calling - zpět na článek

Počet komentářů: 184

  1. Podle mě je to jen lemplovina a snaha o obhajobu, když se z vtipu stal trestný čin. Pán si možná nainstaloval nějakou hustou anonymizační apku a pak spadla klec.
    Neumím si představit jak a čím by mě mohli indentifikovat, když si nechám mobil doma, zajdu pro předplacenku a bazarní mobil, pro jistotu se nějak maskuju, zmením hlas a pak to celé někde zničím.
    Jediné co pak bude jasné, kde jsem koupil simku a telefon a jestli si mě někdo pamatoval nebo vyfotil a bude o tom vypovídat.

    1. Naprostý souhlas, podle mě není co řešit. Šance, že dotyčný něco testoval je minimální, zmíněná opatření by učinil každý kdo by skutečně nechtěl být odhalen a vůbec by neřešil nějakou IMEI. Tím nechci říct, že by to stačilo a policie nedisponuje možnostmi o kterých nemáme ani tušení. Occamova břitva však říka, že byl dotyčný pravděpodobně blbec(vzhledem k věku je to téměř na 100%) a nic jiného v tom netřeba hledat.

    2. Změnit hlas nestačí. Jedině použít generátor syntetického.

      1. Nekde tady bych hledal klic te zahady. Nevime, kolik vzorku hlasu z dane oblasti muze PCR behem treba dvou dnu sesbirat a jak vykonny pocitac to nasledne porovna s kyzenym vzorkem. Nemyslim, ze to bude neco totalne neresitelneho.

        Pokud dotycny udelal nejakou zcela amaterskou chybu, pak je to blb. Sice to uz prokazal tim cinem, ktery udelal, ale hrat si na agenta a pritom treba mit u sebe dva telefony, kde jeden je pouzivan jako identifikovatelny, nebo podobna chyba, svedci o mdlem rozumu.

        1. Vidím to taky tak.
          Pokud by si dal záležet najdou ho jen náhodou. I když i to je možnost, že si pustil hubu na špacír ten co se s ním vsadil :).
          Možností je víc a metodu odhalení nám PČR stejně neřekne.

          1. Co by, řekli blonďaté kolegyni na recepci aby mu zpět zavolala z jinýho čísla, představila se jako mobilní operátor, že mu nabízí výhodný tarif 300,-Kč na měsíc neomezeně do všech sítí s internetem bez FUP a on jí sám řekl jméno i bydliště.

            1. Koupil jsem potomkovi kdysi detskej tydlifonek s GPS lokatorem. Picovinka za par stovek, ale dite najdes za par sekund. Dobry. Ma to ctyri tlachatka – mamka, tatka, deda, babka. Umi furu peknych veci, takze ty si naopak muzes i treba odposlechnnout, kde zrovna prcek je, mrknout na trasu celodenniho pohybu pres Internet a tak.

              Jenze… ten kram samozrejme neumi zobrazovat SMS (nema LCD), ale jejich prijem oznami cvrlikanim. Bohuzel operator je kunda nebeska a neni mozne zablokovat prijem SMS z jinych, nez vybranych cisel (napriklad svoje zablokovat nemuzu, bo by mi fura veci prestala fungovat, atd.) a operator nema nic blbejsiho na praci, nez obcas na to cislo poslat nejakou debilni SMS stylu reklama, upozorneni, bla bla. A protoze ten kram nejde vypnout prave proto, aby ho dite nechtene nevyplo, tak obcas zacne delat bordel diteti v tasce behem vyucovani, nebo ve tri rano, apod.

              Vzdy se mi pri tom cvrlikani vybavi takove ty zpravy z Blizkeho vychodu, jak parta rucnikaru z blize nezjistenych pricin sla rovnou k Allahovi pote, co nainstalovali do bomby GSM tydlifon.

        2. Osobne jsem presvedceny, ze policie zadne vzorky sbirat nemusi, ze uz kompletni databazi z telefonu davno ma. Neco na zpusob Shazamu, rozpozna vas automaticky uz davno kdekoli, takze kdyz ziska neco podezrele, prozene to porovnanim s databazi behem par sekund.

  2. Tento trend také sleduji, např. nový iP X už se dá odemknout xichtem nebo pinem, takže se padesátkrát za den ukážete protistraně, jakože ten telefon je opravdu toho majitele (což přes Touch-ID furt nebylo zřejmé (což neva, viz film Snowden). Nakonec jsem došel k závěru, že pokud jde terorista něco vystřílet, měl by telefon nechat doma, protože jeho lokace a následná identifikace bude skrz právě ten tel. pro interpol nejsnazší. Taky znam pár lidí s prastarými telefony a pokud by nebylo práskačů tak dodnes ve své činnosti fungují dál. Díky práskačům následovala vazba -> soud -> a ti kteří nebyli odsouzeni nepodmíněně se snaží emigrovat z tohodle zkurvistátu. A to se nejednalo o násilnou činnost či krádeže.

    1. Kdysi byla země krále Miroslava už za Rozvadovem, ale teď nějak nevím kde leží…

    2. Takze zlocin najvyssi, neodvedenie berni?

      1. pestovani a prodej mezi uzavrenou skupinou, opravdu nic co by poskozovalo druhe

        1. A která že to země na světě je ten ráj kam se snažej emigrovat? Nějak mě nenapadá žádná jakžtakž obyvatelná země, kde by je za pěstování a prodej drog minimálně nezavřeli?

    3. Kdyz lumpik zdrhne a pritom to neprojde medii, tak je to win-win, ne?

      1. byli v krimi-zprávách

  3. Na šmírování policií za účelem dopadení zločinců nevidím nic špatného. Uvědomte si, že když zločinci mohou mít nejnovější technologie (a ti je mít vždy budou, protože se nemusí nikoho prosit o nový počítač, mobil nebo auto), tak holt s nimi musí držet krok i policajti. Samozřejmě musí být zajištěno, že šmírovaná data zůstanou v utajení, ale to je podle mě totéž, jako že banka musí udržovat v utajení např. data o vašem bankovním kontu.

    Něco jiného samozřejmě je, když šmíruje soukromá firma – to je jednoznačně špatně, ať je to malá firma nebo velká.

    1. Jenze ono to takhle nefunguje. Data se smiruji kontinualne, bez ohledu na to, jestli uz jsi obvineny, nebo se na tom teprve pracuje.

    2. Nezapomínejte, že stát je vlastně taky firma :)
      Velká a soukromá, jen občas mění majitele.

    3. darkmonk: Celoplošné šmírování lidí z preventivních důvodů „kdo nic špatného nedělá, tak se nemá čeho bát“ se zatím v historii ve 100 % případů obrátilo právě proti lidem co „nic špatného nedělali“.

      1. Ve kterém netotalitním režimu se tak stalo?

        1. Ono tech netotalitnich rezimu zase tak moc nezbylo. Vlastne… ted si nemuzu vzpomenout ani na jeden.

        2. darkmonk: Ve všech. Důvodem je to, že VŽDY jsou takto vyšmírované informace posuzovány v budoucnosti, kdy dochází k retroaktivitě toho co je legální a nelegální. Možná lidi přímo nezabásli, možná lidi přímo nezmlátili, ale vždy z toho byl kádrový škraloup.

    4. Nevím, co si myslíte, ale mně nebo předpokládám vám Policie nepatří. Akorát ta organizace dostala obrovskou moc v rámci zachovávání veřejného blaha, na to ale sere, a tak na ní nic speciálního vlastně ani není.

      Naopak. Pokud už se data sbírají, což je samo o sobě už docela průser, je třeba je likvidovat hned, jak to jen bude možné. Takové seznamy se totiž hodí, i desítky let nazpět není špatné zjistit, jestli náhodou vaše prateta nebyla židovka nebo kulak. Že vás v sedmnácti chytila učitelka jak kouříte jointa nebo jste v druhé třídě dostal poznámku za mlácení spolužaček, což dokazuje, že jste násilník.

      To sbírání informací má neuvěřitelné rozměry. Chvíli jsem se živil správou dat, co musí sbírat ISP, a je to takovej humus, že nemá smysl to ani psát. Myslel jsem si, že na to alespoň dohlédnu, takové to „když už to někdo musí dělat, tak ať jsem to alespoň já“. Cokoli si umíte představit. Měl jsem asi dvacet žádostí od policie, ani na jednu jsem nemohl odpovědět užitečnými daty, takže práce k ničemu. Ale zato mi neváhali poslat místo žádosti o data třeba celý spis. A druhá věc je, k čemu všemu se taková data dají využívat a využívají. Jaká je třeba praxe u UPC. To by jeden brečel.

      1. Připomnělo mi to tu holku ze Slovenska, která ve Finsku pochcala a zapálila korán, a pak ji na slovensku zavřeli a nakonec pustili. Do novin se dostala zpráva, že ji ve dvanácti ojela banda cigošů, že je z problémových rodinných poměrů a dvakrát dostala pokutu za jízdu na kole v pěší zóně – co na tom, že nikoho omezovat ani nemusela. Říkám si, jak je vůbec možné, že se noviny dozvěděly o těch pokutách? Ale je pořád možné, že ona o tom sama napsala veřejně na facebook..
        Nicméně, ty výše zmíněné věci jako měly být nějaké provinění? Asi na ni nic ‚lepšího‘ nenašli.
        Už se ‚těším‘ až si nějaký mediální průser způsobím já, a oni pak na mě v novinách vytáhnou pokutu za jízdu načerno v šalině, za jízdu na kole v jednosměrce (kterou nikdo nejel a kdyby ano, tak uhnu) a neoblíbenost v kolektivu.

  4. Predpokladam, ze podobne telefonaty na PCR (nebo kam to borec volal) budou real time analyzovany a nez to polozi a zahodi, budou mit policajti spoustu casu najit si ho podle GPS a stahnout si fotky primo z kamery, takze budou mit jeho oblicej jeste nez dotelefonuje.
    :P To bude ta „zazracna“ technologie,

    1. tim myslim ze selfie kamery na telefonu…

    2. Jasně, klíčová slova pofrčí. Jedině poslat telefon do světa na nárazníku vlaku, zprávu přehrát ze záznamu a poté nejlépe zpopelnit :)

    3. Pokud budeme dodrzovat predpoklad DF, ze to nebyl debil, tak:
      1) GSP mel vypnutou
      2) Selfie kameru nemel(neni samozrejmosti, zvlast u velice levnych telefonu)

      Osobne to vidim spis na neco nedomysleneho, napr. bych se nedivil tomu, ze si vysledovali kdo a kde si ten telefon koupil.

  5. Bez toho co mladík použíl za anonymizační techniky se neposuneme dál.

    Před cca pěti deseti lety si pamatuju se řešilo něco podobného a konzocium nás elektrotechniků se shodlo na základě znalosti provedení činu, že policie, potamžo kdokoliv s dostatečnou kvalifikací a prostředky může odposlouchávat i vypnutý mobil. Jsem elektrikář, takže mi fakt věřte že to jde. Tečka. Není to žádný scifi.

    Dokonce je dnes známo, že vás může odposlouchávat i harddisk vašeho počítače. (ten rotující!)

    Jedinou anonymitu budete mít se zálesáckým nožem v lese. I když i tam vás lasser skenující přes vegataci odhalí.

    1. SkReT: Vypnutý mobil skutečně odposlouchávat nelze, ty troubo, jednoduše není co. Fáma o odposlouchávání vypnutých mobilů vznikla tehdy, když byl objeven modifikovaný telefon kde displej se tvářil jako vypnutý, ale zbytek telefonu běžel jako dřív.

      Kdo mi nevěří, jistě nemá problém provést měření s odběrem proudu z akumulátoru, ve vypnutém stavu.

      1. naivko, klidně si vyndej i baterku a bezproblému tě mohou odposlouchávat. Víš o tom úplnou píču, jinak by jsi nepsal kraviny. Píšu že to jde, tečka. Neřeš to, je to pro tebe nepochopitelný. Chápu tě, nemáš na to vzdělání, nechci tě urážet, ale fakt na to kašli, nemá to cenu. Diskuze skončí tím že oba dva budeme mít svou pravdu a ty mou pravdu neuznáš.

        1. SkReT: Důkazní břemeno je na tvé straně, popiš mechanismus jak lze odposlouchávat telefon ve vypnutém stavu. Začneme tím, že mi řekneš jaký proud se spotřebovává z akumulátoru během toho „vypnutého“ stavu.

          1. znovu opakuji že nepotřebuješ baterii.
            1) dnešní čipy potřebují naprosté minimum energie k tomu aby fungovali.
            2) cívka jako dívka napřed napětí a pak proud, kondenzátory zase rádi spapají proud.
            3) anténa je cívka, mikrofon je cívka, reproduktor je cívka.
            4) ještě nějaké otázky? Pokud nejste elektrikář nic vám to neřekne a učivo střední školy tady s vámi probírat nebudu.

            1. SkReT: Potřetí už se tě ptát nebudu, uzavírám to s tím že jen tak plácáš svoje domněnky co se ti honí v hlavě, natož že bys byl schopen dodat alespoň PDF k tebou uvedenému čipu.

              1. To jsou tajný čipy vo kterejch nikdo neví a vy chcete po SkReTovi aby Vám k tomu dodal dokumentaci, neblbněte a přestaňte to krmit:-)

                1. on je retard, on neví co je cívka a jak funguje a chce po mě pdf ko kde je nakreslené jak to funguje, to je prostě LOL…

                  https://www.youtube.com/watch?v=jkdp-57Y6ms

                  1. Proč seš takovej, co se ti stalo? Kdybys byl mým učitelem fyziky na střední, tak normálně bouchnu dveřma a odejdu na jinou školu, jako fakt.

                    1. Já tě mám něco učit? Hned v prvním příspěvku jsem napsal, že s ne-elektrikáři se o tom nebudu bavit. A s elektrikářskýma ovcama už vůbec nemá cenu vést debatu, protože je výsledek předen dán, to jsem také ve svém prvním příspěvku uvedl.

                    2. Tak proč v tom furt pokračuješ, když s nima nechceš vést debatu?

                    3. protože to jsou kokoti

            2. Vzhledem k tvým argumentačním schopnostem a neschopnosti nám zkráceně tuhle tematiku podat si říkám, že sis tuhle teorii vytáh z prdele. Sorry jako, jsem z gymplu už dost dlouho, ale sprostotou a povýšeností mě nepřesvědčíš.

            3. Chlape, michas dohromady neskutecnej gulas. Ale neskutecnej. Kdybys neco vedel o konstrukci telefonu, taxi naliskas. Ten telefon neni zadna zahadna skrinka (pro nekoho mozna jo, pred par desetiletimi by z toho mozna i vyhaneli dabla). Civek tam muzes mit, kolik chces. Pokud nejsou v zapojeni, ze ktereho lze jimanou energii dal zpracovat a pouzit, tak jsou ti nahovno. Repracek visici na vystupnim paru tranzistoru, nebo mikrofon pripojeny na vysokoohmovy predzesilovac,… jojo, tam tudy to fakt pujde. Jasne. A ta antena… to je vubec zvonek.Pust do ni nejakou energii a pak si zkus vygooglit, co to je odpaleny UHF koncak.

              Picoviny.

              Trosku mi to pripomina bagristu, ktery mi kopal bazen a pri jedne pauze za mnou prisel s vytiskama z Internetu, ze jako si doma chce poridit ten magnetickej stroj na elektrinu a jak je to uzasny. Civky, magnety, samo se to toci a jeste sviti. Tak jsem mu v klidu vysvetlil, o co v tom jde. Byl jsem samozrejme za blba, kterej absolutne nepochopil tu uzasnou myslenku a hlavne – on mi brzo vytre zrak, protoze jak jsou tam ty magnety, tak je v tom proste magie. No… vytira mi ho uz patym rokem a furt nic. Asi je nejaka chyba na me strane.

              1. už jenom že máš potřebu mě přesvědčovat o opaku stále dokola mě příjde podívná. Jste jak ta ovce co věří že WTC spadlo nárazem letadla. Bez schéma zapojení nemůžete říct že to není tak já prezentuju, ale oháníte se že to tak určitě není. To má fakt smysl. Kdyby jste napsal že to nevíte, tak vám to uznám, ale takhle?

                1. Ty máš hned od začátku jasno, s neelektriákřema se bavit nebudeš, protože tomu nerozumějí a s elektrikářema taky ne, protože jsou to ovce. Projvuješ se jako troll, navíc jako hovado.

                  Tvrdíš, že mobil s vyndanou baterií odposlouchávat jde, ty víš jak, ale neřekneš jak.

                  Nahodíš bonmot „cívka jako dívka“ a čekáš, že tu všichni z tebe padnou na prdel.

                  Přitom tvrdíš, že „mikrofon je cívka“, ale v mikrofonu v telefonu žádná cívka není.

                  1. Drž hubu ty píčo jedna vyjebaná. S elektrikáři, kteří mají přehled a nejsou ovce se bavit klidně budu, protože ti mi dají za pravdu.

                    Cože? Já že jsem nenapsal jak to funguje? Napsal, to že vy neelektrikáři to nechápete je logické. A pseoudoelektrikářům, kteří se ohánějí neexistujícím pdfkem zapojení telefonu bez kterého neví jak je to zapojené budou tvrdit že to tak není, nemá cenu vysvětlovat nic. Prostě ubohost. Přitom se ohánějí zapojením telefonu a ani nechápou že celá funkce nízkovýkonového odposlouchávání zabere 0,1% velikostï řídícího čipu. Bůh ví jestli by to vůbec někdo cpal do čipu a nestačí k tomu dvě součástky, které tam jsou i pro normální fungování telefonu.

                    Jestli chceš vědět ještě víc vygůgli si co je to krystalka a jak fungovala. Vypnutý mobil je jen krystalka naruby.
                    Abych to vysvětlil ad absurdum, drát je drat, je to kus kovu který vede elektřinu tím že umožňuje posun elektronů. Všude okolo nás je spousta energie, od šumu zachytávaného z vesmíru až po vysílače rádií, televizí, BTS, wifi, bluetooth… prakticky celé spektrum kmitočtů je tady od kiloHertzy po gigaHertzy obsazené! Neustále se něco vysílá všechny vodiče na světe nacházející se v dosahu těchto vysílačů příjmají tuto energii. A teď ten největší objev pro Vás i neelektrikáře: TEN DRÁT ZACHYTÁVÁ TUTO ENERGII POŘÁD a status vypnutý zapnutý mobil na tom nehraje roli. Anténa telefonu neustále příjmá všechny signály a všechnu energii i když je mobil vypnutý!!!! To je objev co? Aha že… Už to alespoň trošičku chápeš? Je jedno jestli v mikrofonu je cívka nebo něco jiného, myslel jsem to tak, že i reproduktor je schopen tě odposlouchávat. To je co?

                    1. OMG, ty jsi buď troll nebo idiot. Nebo obojí. Podle tebe stačí nasypat do kyblíku součástky, trochu zatřást a vznikne bezdrátová štenice.

                    2. Mám takový pocit, že mjfox elektrikář je. A že tomu fakt nerozumíte. Mobilní telefon fakt není krystalka naruby, začíná to už mikrofonem, který nabeton nebude elektrodynamický, ale spíš nějaká verze elektretu, který si bez vnějšího napájení ani neuprdne.

                      Máte pravdu s tím drátem, pokračoval bych ve studiu tím, co je to impedance a jaké má důsledky pro přenos energie ;). Taky bych se mrkl na digitalizaci a kódování digitálního signálu, datové komprese, TDM, FDM, GMSK modulaci a vůbec princip GSM sítě.

                      Ano, v 70. letech byly moderní konstrukce takové jakokrystalky, která se sama napájela energií z blízkého rozhlasového vysílače, ale to bylo jednak v dobách, kdy se např. v Topolné vysílalo s výkony, ze kterých by se dnešní protielektromagnetičtí aktivisti opupínkovali a i tak je dost nepravděpodobné, že by té energie bylo dost na to, aby utáhla procesor, který zajišťuje digitální přenos.

                    3. Re: drobek
                      14.2.2018 v 11:43

                      Chroustalka je jednoduchy demodulator a s vysokoohmovyma sluchatkama je schopna samozrejme nejaky zvukovy pidivykon podat. Vysilat cokoli uz tezko. Ale Skretovi krome technologie hapruji i energie a to v nekolikanasobnych radech. Nekde nejakym omylem ulovi mikrovolt a uz z toho ma miliwatt vykonu. Abraka dabra.

                      Takhle nejak cirkev ziskavala verici. Kdyz neumis vysvetlit, jak vznikl svet, tak ver, ze za to muze Buh.

                    4. Re: Sysop
                      14.2.2018

                      Ve starých knížkách pro bastlíře se objevovaly návody na nejen krystalky, ale i laděné přijímače, které se napájely energií z nejbližšího vysílače, ale bylo možné je naladit i na jiné frekvence, jestli se nepletu. Stejně tak se objevovaly konstrukce, kdy neexistenci fotovoltaických článků borci řešili odbroušením pouzdra tranzistorů KU 60x, které měly velkou plochu čipu a když se jich zapojilo víc do série, jakýs takýs fotovoltaický jev se tam dal pozorovat, ale to bylo, předpokládám, jen pro hodně movité bastlíře :). Taky jsem viděl v Amatérském radiu návod na nějakého robota, který půl dne nabíjel z pidi FV článku elektrolytycký kondenzátor, který se pak skokem vybil do elektromotoru a tím se robůtek posunul. Za den „udělal“ tak 20 cm. Hračičky, hračičky…

                    5. Re: drobek
                      14.2.2018 v 12:55

                      Jasan, tyhle hracky bych jeste nekde na pude nasel. Fotovoltaicky panel z tranzistoru 102NU70 (tusim), kde jsem kazdy deklicek poctive odpilovaval jehlovym pilnikem, nebo chroustalka s ladicim deskovym kodanem velkym jako moje dlan… jo, kde ze jsou ty doby. Nekde je to na pude v nejaky bedne (to se proste neda vyhodit…:-)).

                    6. Mno, sice na tohle nemam dost informaci, ale za prvni studene valky (ten termin jsem vymyslel sam a asi si ho necham patentovat :D) jakoze Americani odposlouchavali ruske ambasady tim stylem, ze jim tam rozmistili stenice , ktere uz v te dobe fungovaly v offline modu a bez pripojeni na vnejsi zdroj energie a dobijely se smerovymi vysilaci s vysokoenergetickyma mikrovlnama, kterymi Amici ty ruske ambasady grilovali z vedlejsiho baraku a tak se na to taky prislo.
                      Kazdopadne tim byli schopni dobijet spionazni elektroniku v dobe, kdy mikroprocesory a pameti teprve zacinaly.

                      Kdyz si vezmeme pokrok elektroniky za poslednich 25-30 let, tak vidim teoretickou moznost, ze by to tak slo delat dneska s mnohem slabsim prikonem. Jakoze zduraznuji pouze teoretickou moznost.
                      Ovsem porad mi prijde mnohem jednodussi ten mobil upravit a nekde do neho nabastlit malou zalohovaci baterii, ktera postaci na odposlech mikrofonu a zanam kamery , digitalizaci a ukladani do pameti a odvysila se to az bude energie dostatek.
                      Ale to uz zase znamena zasah do HW, pokud ovsem CIA a NSA s dlouhyma prstama neprosadi zmineny princip jako technicky standard (i kdyby to melo zachranit jeden lidsky zivot, vsak vite).

                    7. Re: zrg1
                      14.2.2018 v 12:14

                      Kdyz vybehly na trh prvni PICy, tak elektrotechnici zacali delat hafo picovin napajenych z brambor. A proc ne… Samozrejme, ze lze na dalku poslat UHF energii a tu pouzit pro napajeni neceho a to uz pak muze delat kdeco, treba honit robertka.

                      Debata je ale o tom, ze zahadny tydlifon je plny zahadnych soucastek, kde nektere mohou byt komponenty jimace energie a vysilace, ergo to lze takto pouzit jako funkcni celek.

                    8. Re: zrg1
                      14.2.2018

                      V roce 1945 vyvinul Leon Theremin štěnici, která nepotřebovala interní zdroj napájení, protože byla napájena vysokofrekvenční energií zvenčí. Jenže to mohlo fungovat jen tehdy, kdy široko daleko nebyl nikdo další, kdo by sdílel používané frekvence radiových vln, což už je dnes tak trochu scifi. Stačí špatně těsnící mikrovlnka, která odrovná komunikaci WiFi sítí v blízkém okolí a na sídlišti nastane šrumec…

                      “ Tento odposlech byl nasazen v moskevské rezidenci amerického velvyslance, kde byl ukrytý v dřevěné replice velkého emblému Spojených států. Zařízení bylo odhaleno až v roce 1952 britským radistou, který náhodou zaznamenal ruský odposlech amerického velvyslance.“ zdroj: https://www.chip.cz/casopis-chip/earchiv/vydani/rocnik-2013/chip-12-2013/spionazni-technologie/

                      Prostě, to byly dřevní metody z doby kamenné. A přestaly fungovat právě proto, že si to vysílání mohl poslechnout kdokoliv, kdo byl schopný postavit jednoduché AM rádio. Od té doby se mnoho změnilo. Třeba u těch mobilních telefonů je zvuk z mikrofonu digitalizován do PCM s datovým tokem 64 kbps a následně dochází k datové kompresi (přesné algoritmy neznám) na 13 kbps + se k těm datům přidávají řídicí symboly a když je ten telefon připojený do sítě, složitým algoritmem si vybírá jeden konkrétní kanál a to ještě v něm má k dispozici vždy jen jeden krátký okamžik za periodu, protože se o ten kanál dělí se 7 dalšími připojenými mobily. Toto všechno vyžaduje složitou synchronizaci a poměrně dost výpočetního výkonu. A na to je potřeba nenulové množství energie. Teoreticky by ji bylo možné opravdu získat z toho, co kolem nás lítá, ale praktickou realizaci si opravdu nedokážu představit.

                      Navíc, pokud už někdo zachytí dnešní šifrované datové přenosy, musí být schopen je nejen demodulovat, ale také se zasynchronizovat a dekódovat to. Jistě, existují nepřímé markanty, které mohou s určitou pravděpodobností poukazovat na nějakou okolnost, například že spektrum vyzařovaného rušení klávesnicí vypadá nějak, když je stisknutá určitá klávesa. Aniž by znal průběh signálu, který po tom kabelu běhá. To ano, ale i tak to není zcela jednoduché. Pokud by mě měl mobil odposlouchávat, předpokládal bych, že to dělá tak, že je napájen z ukrytého zdroje uvnitř (prostě jiná malá baterie), který budí mikrofonní předzesilovač a dál speciální sadu obvodů určenou jen pro tento účel s tím, že vysílání běží na nějaké obskurní, málo využívané frekvenci. I tak by ale poblíž musel být někdo, kdo tento vysílaný signál zachytí, pochybuji, že je odposlouchávací spiknutí tak rozsáhlé, že by ho podporovala dosti komplexní struktura sítě GSM…

                      S přenosem energie na dálku dost experimentovali v SSSR, kde jim byl vliv neionizujícího záření na jedince tak nějak u zadnice ve stylu „nas mnogo“. Už je to dávno, co jsem četl knížku z roku 1975, kde autor tvrdil, že mají zvládnuté bezdrátové napájení vozíků ve skladech. Obří cívky v podlaze skladu generovaly silné střídavé magnetické pole, které v induktorech vozíků vytvářelo elektrické napětí. Účinnost takového přenosu byla okolo 4 %, což Sověti hodlali řešit tím, že u každého skladiště postaví jadernou elektrárnu. Až tak daleko dokázaly v historii zajít choré mozky, které věřily na zázraky, stejně jim to bylo prd platné. Vlastně jo, praktickým důsledkem tohoto blbnutí je dneska možnost nabíjet některé mobilní telefony na indukční plotýnce s příkonem 2 kW, což některé ovce kvitují a myslí si, že je to pokrok.

                      Jediní smysluplné využití tohoto řešení je snad napájení protéz voperovaných do těla, např. když to člověku umožní pohybovat jinak nepohyblivou končetinou. Nevím, v jakém je to stavu, ale v době, kdy jsem studoval u prof. Husáka to bylo docela diskutované téma – jedna cívka voperovaná pod kůži a druhá se přikládá těsně k ní. Tam se ovšem jedná o tzv. blízké pole a neefektivní přenos energie se snese proto, že to je lepší, než aby z pacienta čouhaly dráty….

                    9. Opravdu úžasné, tolik blbosti najednou.

                      Prvním známým zařízením pro odposlech, které mělo dálkové napájení je sovětská The Thing (aka The great seal bug) z roku 1945, odhalená v roce 1952. CIA si nechala něco podobného sestrojit v Holandsku (Easy Chair). Tímto zařízením pak BVD napíchla ruskou ambasádu v Haagu – pravděpodobně nebylo nikdy odhaleno, protože už používalo v podstatě dvojitou modulaci, takže nebylo možno zachytit čistý audio signál.

                    10. Re: JJ
                      14.2.2018 12:55

                      No a neskončila s tím náhodou CIA okolo roku 1967? Myslím v té zde diskutované podobě.

                      Dnes ČTÚ používá k monitorování RF software defined radio s rychlým přijímačem na bázi FPGA. Jednu podobnou krabičku mám na stole a hrajeme si s tím se studenty. Po gigabytovém Ethernetu to láduje do PC spektrogram zachyceného pole v nastaveném rozsahu frekvencí. Ten „náš“ Ettus funguje v rozsahu od 50 MHz do 2,5 GHz a stál před 5 lety okolo 50k Kč. Softwarově se pak lze na podezřelé frekvence zaměřit a demodulovat si to zpětně v zaznamenaném souboru. Nechce se mi věřit, že by dnes někdo pálil do prostoru tak vysoké intenzity EM pole, aby tím na dálku vybudil strukturu, která by šifrovala vysílaný signál tak, aby to celé nebylo odhalitelné. Jestli se mýlím, rád se nechám poučit.

                    11. „Nechce se mi věřit, že by dnes někdo pálil do prostoru tak vysoké intenzity EM pole, aby tím na dálku vybudil strukturu, která by šifrovala vysílaný signál tak, aby to celé nebylo odhalitelné. Jestli se mýlím, rád se nechám poučit.“

                      Tomu rikam jadro pudla.
                      To, co popisujes, je presne ten „horizont udalosti“ delci doby davno minule, kde technologie sice detailne zname, ale nikoho uz to nezajima, protoze to jsou davno odtajnene veci.
                      Co se z nich vyvinulo a kam se to az dostalo apriori nebude vseobecne znamo, i kdyz by se to asi dalo kvalifikovane odhadnout a muzeme o tom vesele spekulovat…
                      Osobne se domnivam, ze vyvoj sel smerem k plosnemu odposlechu v naprosto masivnim meritku (jakoze NSA plosne odposlouchava veskery traffic ze vsech mobilnich telefonu po cele EU pres satelity real time, stejne jako odposlouchava a vyhodnocuje globalne cely internet real time a to vse bez nikterak upravovanych zarizeni, ale pomoci tech bezne komercne masove prodavanych, ktery takove masove odposlechy umoznuje cilene zavadenymi chybami v SW a HW uz na urovni vyrobce.
                      Nasledne v jejich centrale sedi desetitisice operatoru, kteri s vypocetnim vykonem omezenym jen nasi fantazii provadeji finalni analyzu, kdyz prvotni analyzu uz jim predchroustala umela inteligence.

                      Kam az to dospeje a jestli chystaji neco na zpusob kyberneticke valky – tezko rict.
                      Ovsem vzhledem k tomu, ze demokracie zavisi na (dez)informovanisti ovci, tak si troufam tvrdit, ze to opravdu nepodcenuji a ze stinove pracuji s podobnym rozpoctem, jako s vydaji na „konvencni“ zbrojeni.

                    12. Re: zrg1
                      14.2.2018 13:33

                      Opravdu si netroufnu posuzovat nakolik je možné se v těch kvantech dat hrabat. Co se mi ovšem opravdu příčí, je Internet of Things, se kterým si lidi nainstalují do domácnosti štěnice naprosto dobrovolně.

                      Osobně mám teorii, že EET nebylo zajímavé ani tak kvůli výběru daní, spíš jako kvůli tomu, že se nastolil precedens v tom smyslu, že je možné zákonem přinutit lidi, aby byli připojení do unifikované sítě povinně. To tu zatím nebylo. Naprosto nikdo proti tomu neřekl ani půl slova, všichni se točili na podružných záležitostech. Po hladkém zavedení EET se můžeme těšit na povinné registrace elektroměrů, plynoměrů, vodoměrů, měřičů tepla,… ledniček, kdo ví…

                    13. Jak že se odposlouchává celulární provoz přes satelity v reálném čase?

                      Ad backdoory v zařízeních – ano, určitě nějaké existují, ale dnes je u většiny typů zařízení možné si ověřit, jak fungují. O analyse rf provozu psal Drobek, podobné je to i s provozem na drátech. Mohu si klidně postavit vlastní síťový analyser a kontrolovat, co kam teče. Když k tomu použiju nějaký obvod, který má pouze PHY, případně MAC vrstvu a celý stack si naprogramuju do nějakého microcontrolleru nad tím, mohu si být v zásadě jist tím, že tam backdoory nejsou a uvidím do posledního bytu, co kam jde třeba z domácího routeru. (Ano, část toho provozu nebudu možná schopen rozšifrovat, ale to v daném kontextu zase tak moc nevadí.)

                    14. JJ 14.2.2018 v 13:47
                      „Jak že se odposlouchává celulární provoz přes satelity v reálném čase?“
                      To ale jasně napsal – plošně :D A samozřejmě včetně toho provozu, na který „Mazánek“ používal „malej“, včetně podzemního a indoor pokrytí vůbec;)

                    15. ad a, Pres spionazni vojenske druzice a pozemni odposlouchavaci stanice.
                      Tuhle je napriklad leak z roku 2005, ktery popisuje mechanismus, jak globalne odposlouchavali veskerou komunikaci cestujich na palube letadel real time.
                      http://www.telegraph.co.uk/news/2016/12/07/british-americans-spy-in-flight-phone-calls-real-time-leaked/
                      Oni totiz nejsou uplne blbi a delaji si samozrejme vyber lidi, kteri je zajimaji. A prave tito lide napriklad maji tu spolecnou vec, ze casto letaji letadly.
                      Samozrejme,ze od roku 2005 doba znacne pokrocila. Od te doby monitoruji kdeco, vsechna vetsi centra, korporace, politiky, banky, mista, kde se potencionalne zdrzuji potencionalne zajimavi lide…

                      ad b,
                      Neuplyne ani rok, aby se na svetle bozim neobjevil nejaky leak primo od NSA, ktery by z predchozich „konspiracnich teorii“ udelal zcela nekonspirativni realitu.
                      Napriklad podle mych skromnych odhadu 30% korporatnich serveru a firemniho HW a 90% stanic a HW v soukromem vlastnictvi neni adekvatne zabezpeceno pro pripad nepratelskeho prevzeti. Dokonce ani rozpoznat, ze uz nepratelske prevzeti probehlo.

                    16. Ano, je to pravděpodobné. Nejnovější známá zařízení řady EC jsou zhruba z té doby a v té době se začaly víc používat jiné techniky – např. infračervený paprsek snímající chvění okenní tabulky.

                      Samozřejmě, že když víte, co zhruba hledáte a máte dnešní výpočetní výkon, tak najdete. Nicméně ve druhé polovině padesátých let, kdy se k detekci používaly klasické přijímače, mohla být ta technika maskování audio frekvencí poměrně účinná.

                      Zda by to někdo používal dnes je zajímavá otázka. Na top úrovni vládních agentur téměř jistě ne, ale možná existuje „tržní segment“ ve kterém by to dávalo smysl. Mohu se poptat u jedné firmy, co se zabývá ochranou proti odoslechům, zda se s tím někdy setkali nebo zda se s podobnými zařízeními při kontrolách počítá.

                    17. SkReT: Krystalka fungovala proto, že se běžně do éteru pouštěno z jednoho vysílače řádově 100 kW až 1 MW. Mimochodem dneska už krystalka nefunguje, protože výkon příslušných dlouhovlnných vysílačů byl snížen, z důvodu větší citlivosti současných tunerů.

                      Zkus to nějak kvantifikovat, kolik energie z rf spektra zachytí stočený drát o průměru 0,3 mm a délce 1 m2 umístěný přesně uprostřed Václáváku?

                2. No… myslim, ze uprav a vestaveb, co se mobilu tyce, mam za sebou docela dost. Mikrolektronikou se zabyvam pres 40 let. Dalsi debata je zbytecna. Elvis zije.

      2. „vypnuty“ mobil opravdu odposlouchavat lze, tedy v drtive vetsine pripadu, zejmena pak modernich pristroju.

        Po vyndani baterie uz toto samozrejme nelze.

        Byl jsem nekolikrat v zivote na jednanich, kdy na stole krome napoju obcerstveni lezely mobily bez baterii. Kazdy musel timto zahajit svuj prichod ke stolu, neni to nic divneho. A delaji to predevsim lide, kteri zrovna o tom smirovani vedi vice, nez my vsichni na tomto serveru.

        1. fakt nepotřebuješ ani tu baterii.

          1. Takovy pristroj neznam. Nezivim se primo GSM, nicmene sveho casu jsme je pouzivali jako moduly pro jeden projekt a odposlech byl jednou z funkci. Neumim si predstavit, kde brat energii pro ziveni elektroniky vcetne UF vykonu bez baterie.

            1. Sysop: Takový přístroj existuje a jmenuje se bezkontaktní platební karta. Zda je to použitelné na odposlech si každý může udělat úsudek sám.

              1. Cili bez dodani energie zvenci to nehraje. To se ale bavime uplne o necem jinem, sorry jako. Ze postavim stenici zivenou VHF smyckou je sice pekne a bez problemu realizovatelne, ale prijde mi, ze je jednodussi k ni dat maly LiPoly, nez motat v mistnosti pod kobercem smycku, nebo energii dodavat smerovkou. Utajeni takove stenice by mohlo docela utrpet a v pripade instalace smycky se mi i zda, ze je to docela narocne na nenapadnou instalaci.

                Bezny neupraveny telefon bez baterie timto zpusobem uvest k plnohodnotnemu zivotu bych videl na Nobelovku.

                1. Sysop: Bežný neupravený telefon bez akumulátoru takhle uvést k životu nejde, na tom se shodneme oba, kromě SkReTa :-)

                  1. :D vy jste lolci, vy ani nevíte co v tom telefonu je za obvody a budete tady něco žvatlat o tom že to nejde. Chápejte, že né všichni jsou tak chytří jak neuro se sysopem, jdou a udělají to… Za sametové revoluce dokázali vojáci vysílat již na frekvencích skovaných v šumu…

                    1. Jasne. Ja vim presne, co je v telefonu. Skritek.

                      Bavim se o STANDARDNIM telefonu. Kdyz nekomu dam neco, kde je energie schovana treba v LiIon clanku vypadajicim jako elyt,nebo LiPo mezi LCD a PCB, tak ale to jsme nekde jinde. Nezapomen, ze sledovane osoby meni mobily jako ponozky. Zadna Bondovka se nekona.

                    2. Takže sysop je dokonce nějaká hlava mafie když všechno zná, všude byl, ví kdy kmotři mění mobily, má pdfka zapojení všech telefonů na světě a prostě pro mafiány a teroristy je tady naprosto bezpečno a nikdo je nevysleduje…

                      Tak a teď tu o karkulce a jdem spinkat.

                    3. Re: SkReT
                      12.2.2018 v 23:28

                      Moc veris akcnakum.

                      – pokud jde o mafie, tak jsou to organizace, kde je povetsinou vetsi poradek, nez v tomto state. Pokud neznas, nesud. Jinak jsi jako krestani, kteri nepohodlne lidi oznacuji za pohany, aniz by poradne vedeli, co to pohanstvi je. Mafiani jsou jedni z nejlepsich klientu, ne-li vubec ti nejlepsi. Nejake samopalove strilecky jsou na urovni sto let starych metod, hollywoodskych filmu a nebo low-level mafii.

                      – pisu jen o tom, s cim jsem se setkal a s cim jsem delal. A taky jsem jasne rekl, ze nove mobily neznam a ani mne nezajimaji. Cimz vylucuju, ze znam nove moznosti smirovani. Mne to nezivi a chut na vzdelavani v tomto smeru nemam.

                      – sledovani jsou ti, o koho je zajem. Objednavajici muze byt kdokoli, ne jen stat a duvod muze byt jakykoli. Setkal jsem se i s tim, ze sledovana byla milenka jednoho prumerne bohatyho typka a to jen proto, ze mel podezreni, ze mu lze. V banalitach. A pokud ma smysl do sledovani rvat energii a penize, tak se neochrani ani svatej Peta, to je snad jasny.

                      – tvoje dedukce a myslenkove pochody jsou mimo moje schopnosti je pochopit.

                      Spinkat klidne bez.

                    4. To mi vysvětli, skřete. Co to znamená. Porovnáváš tehdejší techniku se současnými sítěmi, možností „big data analysis“ v reálném čase a technikou obecně? Fakt to srovnáváš s možnostmi zelené vejtřasky s motocentrálou, schovanou v Doupovských kopcích? Co tam měli za analyzátor? Casio hodinky? Co to znamená „vysílat na frekvencích v šumu“? Dekodér by měl být opravdu výkonný…O dosahu nepochybuji, ale efektivita?

                    5. Re: misaka
                      12.2.2018 v 23:41

                      „frekvence schovana v sumu“ zrejme bude nejaky specialni terminus technikus, protoze sum je veci modulace, zatimco frekvence je veci nosne, pokud to Skret nemyslel nejak nestandardne. Pokud jde o bily sum v modulaci, tak do nej opravdu zadnou informaci nejakym zazrakem schovat nejde, pokud jeji hloubka neprevysi prave onen bily sum.

                      A co se tyka schovani informace do zasumenych nosnych, tak FHSS neni zadna novinka, puvodne vyvinuta armadou, nyni pouzivana uz kdekym. Ovsem pozor – opet musi jit o realny sum, ne sum bily. V nem FHSS nefunguje.

                      Treva Skret myslel neco uplne jineho.

                    6. Nemyslím, že myslel. Ale dík za exkurzi.

                    7. vy jste fakt tak blbí že nechápete že se v anténě dá nastřádat tolik energie, že mobil dokáže fungovat? Že jde na jedno místě vysílat signál a na druhým ho zachytávat?

                      Já nechápu vaše myšlenkové pochody pánové.

                    8. Hele, vím že existuje např. něco jako rádio krystalka a jak to asi funguje, zas takový debily z nás nedělej. Jenže krystalka má uzavřený obvod, kdežto vyjmutím baterie z mobilu se obvod otevře, takže jaká indukčnost tam potom může bejt? Položím otázku takto: Jak konkrétně bys odkudkoliv odposlouchával necinknutý random mobil (tzn. se základním firmwarem, a majitel ho nikdy nepustil z dohledu) bez baterky, kterej je někde mimo doslech v interiéru položený na dřevěném stole nebo je v něčí kapse, jsou tam jen běžné elektrické instalace, trubky a sdělováky, a žádná indukční smyčka? Jaký zařízení a jak velký by na tohle bylo potřeba? A odpověď, že se s nama o tom bavit nebudeš, případně že sme blbci a lol, neberu. Ty se bavit chceš, jen ti to moc nejde.

                    9. ty mi chceš tvrdit že v mobilu nejsou cívky a kondenzátory které hravě postačí na vysílání? Fakt opravdu potřebuješ na čip který je schopen vysílat se spotřebou nano ampér potřebuješ obří baterii s obří energií v mampérhodinách? Si spočítaj jak dlouho by dokázal telefon vysílat signál na plně nabitou baterii. 200let+ ?

                      Ty seš taky jedna velká indukční smyčka, chytáš signál i v ocelové budově? v tkz faradově kleci? Víš proč? Já ti to řeknu ať tady zas nečtu že se nechci podělit. Je to díky tomu že to GigaHertze, neboli velmi malé a krátké vlny, které jsou schopn projít oky faradovy klece. Takže nevím o čem prostě mluvíš, ve vzduchu je tolik energie pro mosfety že nějaký odposlouchávání mobilů je sranda.

                    10. Re: SkReT
                      14.2.2018 v 9:28

                      Michas strasny gulas. Faradayova klec je vzdy stavena jako hornofrekvencni propust, to je snad jasne. Co ta s tim ma spolecnyho? Ja nejsem zadna indukcni smycka. Ja jsem vysokofrekvencni odpor. To je nebe a dudy. Abys dostal z elmag pole elektrickou energii, potrebujes smycku a usmernovac (nebudu o5 resit nejaky kondenzator, rekneme, ze vyuzijes nejake parazitni kapacity,pokud ti bude stacit par uA).Lidske telo usmernovac neni, sorryjako. A to,ze se v elmag poli zahrejes je sice fajn,ale pokud z te tepelne energie chces elektrickou,tak holt to chce pana Peltiera.A to na lidskem tele ale fakt neni.

                      V telefonu muze byt klidne vagon civek a dva vagony kondenzatoru.Pokud nejsou v takovem obvodu,abys dosahl pozadovaneho rezonancniho kmitoctu a pozadovaneho obvodu,tak proste smolik.Chtit,aby civka v repraku kmitala treba s vyhlazovacim kondeatorem zdroje,je fakt utopie.

                      Tady vubec nejde o nejake pocitani kapacit a spotreby energie,tady jde o to,ze ty soucastky nejsou v zapojeni,ktere by kyzeny efekt umoznovaly.To je cely problem.

                      Ano,zijeme v mikrovlnce,kde lze rict,ze pokud mas spravny obvod,muzes energii jimat,zpracovavat a pripadne pouzit treba k vysilani.V zasade,proc ne,pokud ti to energeticky vyjde.Ale k tomuto ucely bezny tydlifon z pultu,bez jakychkoli uprav, pouzit NELZE.Finito.

                    11. Re: SkReT
                      13.2.2018 v 8:59

                      Antena sama o sobe neni nic. Je to otevreny vlnovod. A pokud jde o antenni civku, tak to je to stejny, kus dratu. Ty potrebujes oscilator, abys nejakou energii presunul vzduchem z A do B. A oscilator potrebuje krome toho dratu taky nejaky zasobnik energie, treba kondenzator. Cili musis mit obvod, ve kterem neco dela drat a neco dela kondenzator. Idealne tedy civku a kondenzator. A toto musis mit spojene dohromady.

                      Tvoje uvaha je na urovni „mam doma klubko kabelu, kdyz na to dam zarovku, musi to svitit“.

                      Nechapu tvoje myslenkove pochody.

                2. toz v praxi to resi kombinace telefon plus platebni karta (potazmo cokoliv s RFID chipem) potazmo telefon plus cokoliv sparovane napojene na internet (cokoliv na wifi nebo modry zub, typicky auto, pocitac, …).

                  Kdyz vytahnu z telefonu baterku, jeste porad je dost slusna sance, ze budu sedet u pocitace v praci, nebo u domaciho pocitace, nebo budu nakupovat v obchode, nebo budu nekde na urade, nebo budu na ceste v aute, vsude tam me maji celkem slusne pod kontrolou.
                  Pokud bych vazne chtel uniknout Velkemu Bratrovi, tak musim
                  -zahodit telefon
                  -zahodit platebni a jine karty
                  -vyhybat se nakupnim strediskum
                  -vyhybat se uradum
                  -odstrihnout se od internetu
                  -presouvat se leta tak v noci na kole :D (auta = kamerove systemy, cteni SPZ, vlaky autobusy = kamery na nadrazich ….)
                  -nechodit nikam do prace
                  -nemluvit s nikym o nicem, hlavne ne s „kamaradama“, co maji Fejsbuk
                  ….

                  Myslim celkem nesplnitelna kombinace.

                  1. Myslím, že to je zbytočne komplikované. Naopak toto všetko treba robiť úplne naplno, ničomu sa nebrániť, zdieľať o sebe čokoľvek normálne ako to robia bežní ľudia. Vytvoriť si nejakú normálnu identitu, ktorá nevybočuje z normálu, tj. človek nebude nijak podozrivý. Až keď sa rozhodne niečo „spáchať“, tak nechať celé digitálno doma, dať si šiltovku, slnečné okuliare, parochňu, falošné fúzy a až o tomto „páchaní“ nikomu nič nehovoriť ;-)

                    1. to sice jo, ale kdybych byl ten VELKY KONSPIRATOR, ala Snowden anebo Assange a mel svuj vlastni web, kde bych zverejnoval zlociny proti lidskosti te nejvetsi a nejlepsi demokracie na svete a slapal zidozednarskym oligarchum na kuri oka, mel bych svou sit konspiratoru, hackeru, whistlebloweru a kontaktu na vlivnych mistech, tak by se mi asi dost tezko predstiral ten „normalni“ zivot.
                      Krom toho si myslim, ze generovat normalni pseudoaktivitu je pri robustnosti dnesnich automatizovanych SW reseni prakticky nemozne.
                      Proste te dostanou na nejake nekonzistenci, ktere se drive nebo pozdeji dopustis a ktera jim vypadne z jejich SQL databaze nejakym jejich advanced selektem zamerenym presne na monitorovani takovych „spicich“ nepratel systemu, kteri se na oko tvari jakoze nic.

                      Mozna se to povede jednomu Breivikovi z milionu a i u toho Breivika si myslim, ze to mohl byt teoreticky flase flag, protoze pokud chtel vzbudit Nory z letargie a podlomit slunickovy vsehlidajici vsemocny pecovatelsky megastat s tim jedinym spravnym nazorem, tak dosahl presneho opaku.

              2. No a už si platil takou bezkontaktnou kartou? Priložím na čítačku, ta „dodá“ energiu karte, skomunikujú sa a život ide ďalej.
                Takže ja som tak paranoidný, že používam najprimitivnejší mobil, vypínam ho a vyberám z neho baterku, ale potom ho položím na „bezdrôtovú nabíjačku“ aby ma niekto mohol odpočúvať?

            2. Nemá to sice nic společného s telefony, ale podobná zařízení existovala: The Thing a (v poněkud civilisovanější variantě) Easy Chair. Dost možná i nějaká další. Jinak ale souhlas. Vypnutý telefon bez dodatečného hw odposlouchávat nelze.

              A když už jsme u toho, tak pár mně známých opravdu paranoidních jedinců funguje tak, že mají iPod touch (tedy zařízení bez celulárního modulu) s naprostým minimem aplikací a jedou na hodně dobře zabezpečeném VoIPu.

        2. Sysop: Vypnutý mobil odposlouchávat nelze v žádném případě, leda že bys popsal mechanismus jakým se to provádí.
          Akumulátor na stole nic takového nepotvrzuje, viz výše mnou uvedený případ.

          1. Takhle: nejprve si ujasneme, co znamena „vypnuty“. Od toho se odviji dalsi debata. Mas snad telefon, ktery kdyz pripojis treba do nabijecky, tak ho musis nejak zapnout? Nebo si myslis, ze ho „zapne“ nabijecka? Telefon pouze monitoruje nabijeci napeti a pokud se objevi, tak spusti rutinu pro kontrolu nabijeni (pokud to neresi HW brouk, ale i tak se sleduje, v jake fazi nabijeni baterka je a to se obvykle zobrazuje uziveteli).

            Kdyz ten telefon vypnu kladivem, pak mohu s pomerne velkou jistotou prohlasit, ze nejede. Ale jinak se o tom muzeme bavit jedine, kdyz nad nej povesime spektrak a EMI antenu.

            1. Asi málokdo by chtěl mobil, kde se po každém vypnutí a zapnutí resetují hodiny, nebo ve vypnutém stavu nefunguje budík. Což je u některých Blackberry, ale tam to bude spíše tím, že je to matlácky vymyšlené.

              1. Jojo, beznej ARM s RTC a prerusenim na tlachatkach pro wake-up v standby zere hovno nic. Pokud tohle nekdo zmasti, pak je to tezky. Samozrejme tohle ale nestaci pro nejakou praci, na to musi byt napajeno vice obvodu.

            2. Sysop: Vypnutý telefon znamená, že v provozu je pouze nepatrná logika sledující některá tlačítka a přítomnost napětí v USB a dále RTC. V dnešní době tohle bývá jeden malý čip, spotřeba kolem 50 nA.

              1. Do stavu, ktery bude navenek (pro laika) vykazovat stejne funkce, to lze tedy uvest celkem snadno. Ja nevim, proc si nerozumime?

                Ja neznam konstrukce dotykacu, to jde mimo mne a ani mne nezajimaji. Pouzivam stare typy mobilu, ty jsou pro mne jednoduche a neni problem ho uvest dos tavu, kdy majitel je presvedcen, ze dal ‚sleep‘, mobil je naoko mrtvy a pritom procesor mi bude posilat pakety komprimovaneho zvuku z majku. Pochopitelne tohle vsehno za podpory modifikovaneho fw. Jenze laik si nemuze byt jisty, ze ten foun nema napichlej. Proto radeji baterka ven.

                1. Sysop: Pokud do zařízení umíte dostat modifikovaný FW, uvěřím Vám prakticky cokoliv, o tom není sporu :-)

                  1. Do stareho typu telefonu, ktere jsem zkousel (Nokia, Siemens) to slo jako trojan MMS. Predpokladam, ze nove telefony uz toto maji osetrene zejmena quli virum, ale verim tomu, ze tam zase bude nejaka jina lochna, pres kterou se tam neco nasypat da, aniz by bylo nutne dotycnemu telefon na chvili sebrat a flashnout ho.

                    Pochopitelne se bavime o BFU, pokud je uzivatel trosku technicky zdatny a paranoidni, pak uz to takovy lalac nebude.

                    Cele se to toci okolo toho, do jake miry to ma smysl pro zadavatele. Mnohdy je vyhodnejsi pevna stenice v prostoru uzivanem sledovanou osobou, nez nejake slozitosti na jeho telefonu, ktere by mohly byt odhaleny treba pri poskozeni a naslednem servisu, atd.

                    1. počkej ty hňupe, na jednu stranu vykládáš jak skřet emle hovna že nejde odposlouchávat vypnutej telefon aby jsi o pár řádků níž napsal, že vypnutej telefon není tak úplně vypnutej a je při vědomí ve schopným režimu vysílat? No to je loooollllll demence jak Merkel.

        3. Ano, tohle se samozřejmě všeobecně ví, proto se odposlechový moduly montujou do toho akumulátoru, protože pak je lze do telefonu jebnou za 10sekund kdy je „zájmová osoba“ na hajzlu, zvládne to i průměrný opicajt po tom, co si to jen 400x někde vyzkouší, modulek má trvale dostatek energie, kterou mu „zájmová osoba“ ještě velmi ráda dodává a když si všichni paranoidně vypnou telefony a vyndají baterky, tak má modulek nejlepší poslech. Pak už jen závisí, jestli modulek umí vysílat sám a pak za osobou občas musej pochodovat panáččci s „přijímačem“, kterej je velkej jako kráva než modulek přenese co zaznamenal, nebo jestli se chytře napáruje s mobilem, ve kterém je šteknutý a to co nasbíral posílá pěkně na dálku v noci, kdy je mobil na nabíječce přes jeho LTE :-D

          1. q: To je samozřejmě možné, ale standardně z výroby tam nejsou. Upravený akumulátor Vám musí někdo zaměnit.

            1. Tak to pochopitelně jistě. Jen mě dycky fascinuje to „abysme byli v klidu, vyndáme baterky“. Default nepatchnutej mobil jde ke sledování a odposlechu použít dost blbě (tedy kromě telefonního provozu, ale tam je to jedno).
              Vždycky ten telefon musí být nějak patchnutý, buď SW nebo HW. Přičemž SW patch je daleko složitější a riskantnější aplikovat, pokud zrovna nekoupili někde na toru nějaký 0 days vulnerability i s funkčním exploitem, co jde nainstalit na dálku bez toho, aby půlku telefonu složil a měli kliku, že to ještě nikdo jiný nenašel a nepatchnul. To jde dost drahé, časově neflexibilní a to definuje okruh osob, na které se to bude používat.
              Naproti tomu, vyměnit baterku v mobilu za „patchutou“ (přičemž známe z telefonní sítě podle IMEI typ mobilu, kterej ten chudák používá) je záležitostí na 10minut i pro oligofrenního policajta – například během toho, kdy dotyčný nešťastník byl zastaven hlídkou PČR, odvezen na odběr krve, protože mu dechová loterie naměřila 2x za sebou 0,30 promile (jaká to náhoda) a mobil mu byl dočasně zabaven „z bezpečnostních důvodů“. Třeba.

              1. U starsich Nokii a Siemensu bylo mozne SW patch poslat pres MMS (samozrejme toto nemohl kazdej Lojza).

              2. Vzhledem k tomu, že většina smartphonů má v dnešní době integrovanou baterii, pak ta rychlá výměna/vyndání není v podstatě možné. Ani pro umístění nové s odposlechem, ani vyndání při poradě jejím majitelem.
                Spíš bych to viděl na nějaký zvukotěsný kovový box, kam bych ten mobil dal, kdybych to chtěl mít sicher.

                1. Nebranil bych zvuku dovnitr, spise UHF ven. A to se da odstinit pomerne ucinne a malym futralem. Samozrejme, zalezi na ztratovem vykonu toho kramu, aby se neuvaril ve vlastni stave.

                  No, ja jsem vzdy videl streva venku. Asi to bude i tim, ze nikdo ze zucastnenych nemel smartphone.

                  1. Pokud se podaří krám zmodifikovat, může mít lokální cache, takže zabránit mu vůbec v zachycení zvuku je podstatně rozumnější přístup, než mu dočasně odstřihnout konektivitu.

                  2. sysope tady nejde o odposlouchávání lidí, kteří předpokládají že jsou a budou sledování. Bavím se o normálních lidech, kteří mohou být sledováni za nějakým menším účelem než je rozbití mafie.

          2. Teória o baterke a jej výmene je super, ale ja napríklad chodím na hajzel aj s telefónom. A navyše u môjho modelu je výmena na viac ako 10sekund a to nevravím o modeloch kde je baterka napevno.
            A ak niekto robí niečo na hrane skurvených zákonov, či dokonca za hranou tak isto bude riadne paranoidný nato aby si takéto machinácie s vlastným telefónom ošetril.

            1. ….což asi definuje to, pro koho a proč budete zajímavý na odposlech.
              Pro nikoho a pro nic.
              Tím je to asi dáno, nic ve zlém :-)

              1. A ešte niečo – človek by si asi všimol, že mu zrazu baterka stratila polovicu kapacity po výmene za „patchnutú“.

                1. Odposlechova elektronika muze byt velmi mala, neni duvod zabrat pul baterky. Umim si predstavit par mm2.

                  Delal jsem ted DC-DC menic do jednoho vyrobku a pouzil nejnovejsi brouk od TI.Musel jsem to na prototyp osazovat pod mikroskopem,uz mam napicu zrak a lupa nestacila.Pritom ten svab ma integrovany FET a dava 3A na 15 V, aniz by se nejak zahral. Takze polovodice seslapat na minimum neni problem. Problem muze byt u fyziky, jako je velikost vysilaci anteny, apod., coz do urcite miry lze resit zvysenim frekvence, ale zase na ukor prostupnosti, atd.

                  1. Tak jo – ak by to bolo urobené ako píšeš, že je tam len tá elektronika tak by zrejme netrebalo nejaký veľký priestor (mikrofón, možno ten menič napätia, nejaký šváb a bižutéria na spracovanie a ukladanie hlasu a úložne miesto), ale také odpočúvanie by bolo na hovno lebo by bolo offline. Ak by to hneď aj vysielalo tak si problémy popísal.
                    Inak čo to bol za šváb čo si osádzal a na akých napätiach pracoval?

                    1. Offline modul s modrozubem a 16GB flash, s detekcí ticha, co má CPU výkon na kompresi v mp3 (takže může v offline módu nahrát asi 14dní v kuse a to on ticho automaticky zahatuje) měl velikost asi 1/15tina dneska standardní baterky. A to je tak rok a půl zpět. Nehledě na to, že touhle akcí se vymění „jetá“ baterka za „novou“. Imo to uživatel nemá šanci poslat.
                      Nehledě na to, že tohle by bylo pro nějaký speciální aplikace.
                      U běžnejch pěšáků se s tím policajti nejebou, držej se starejch zajetejch praktik, vlezou domů a do kanclu a jebnou tam starý dobrý online štěnice a pak si venku honěj v dodávce.
                      U těch nejběžnějších prostě jen poslouchaj telefony a sledujou (na to mají lidí dost) a to jim stačí.
                      Takže nemá smysl vymejšlet nějaký hi-tech konspirační teorie.

        4. re „Byl jsem nekolikrat v zivote na jednanich, kdy na stole krome napoju obcerstveni lezely mobily bez baterii.“
          To muselo byt pred par lety. Dnes uz ani ty baterie z mobilu vyndat nejdou…

          Jinak souhlas, pokud je v mobilu baterka, lze ho poslouchat, i kdyz se tvari jako vypnuty. Nikdy totiz neni vypnuty kompletne.
          Apple ma na to tusim i oficialni funkci, na Androidu musi byt doinstalovan prislusny sw.

          1. No az tak davno to neni, naposledy pred dvema lety. A z meho tydlifenu baterka porad vyndat jde. Az umre, koupim dalsi a vzhledem k tomu, jake modely kupuju, tak si myslim, ze z nej zase baterka vyndavat pujde. Ja mam tydlifen jen na tydlifenovani, na ostatni veci mam notebook.

      3. Jo, jeste dodatek: bacha, bezny prenos telefenniho GSM paketu neni nejak presprilis energeticky narocny, prakticky nejvice energie sezere podsvetleni LCD/tlachatek. Takze s tim merenim proudu pozor, vysledky mohou byt velmi preqapive.

        1. nejhorsi na tom jsou podle mne vsechny pridavne funkce v mobilech, kamery, pameti, GPS… V podstate mezi mobilem a stenici pracujici v offline modu dnes neni zadny principialni rozdil. Nikdy nemuzes vedet, co si uklada, kam si to uklada, kdy to posila a komu to posila. Leda z neho vyrves baterku a vrazis ji tam jen, kdyz potrebujes.
          Napriklad si dovedu predstavit jednoducho funkci, kdyz nekdo rekne „bomba“ nebo jine klicove slovo, then vzdaleny pozadavek na polohu GPS, vzdaleny pozadavek na zaznamy z obou kamer, vzdaleny pozadavek, aby se dejme tomu s nejakym rozumnym zpozdenim zacala stahovat cela historie telefonu. Treba historie poslednich hovoru, kterou jsou mozna schopni sparovat se vzorky hlasu, ktere treba protizakonne preventivne kradou a uchovavaji na strane operatora. I kdyby to melo zachranit jeden lidsky zivot, viz vyjimecny stav ve Francii a ovce beci a chteji to.
          Mozna mel borecek zaznam u policie s usvedcujicicm materialem jeste driv, nez zavolal se svym pozmenovacem hlasu na tisnovou linku :D

          Proste nikdy nevis. Pro me to je jeden velky blackbox, tudiz principialne, pokud technicky vidim nejakou metodu, jak to vsecko zneuzivat, tak predpokladam, ze to take nekdo s dlouhymi prsty take zneuziva.
          Jinak by ty telefony nebyly horem dolem dotovane a horem dolem prospikovane softwarovymi bezpecnostnimi chybami, kamerami a GPS.

          A taky mam ten pocit, ze vzhledem k (nulove) inteligenci toho borecka se se svymi zamery sveril nejakym kamosum, kteri to dost mozna povesili rovnou na Fejs. Odkud se to nahrava a uklada se stoprocentni jistotou.

          1. Slyšíte trávu růst. Telefony jsou dotované, protože se operátoři perou o zákazníka a ta mastná placka zas tak moc nestojí. Kamerky a GPS jsou tam především proto, že to lidi chtěj. Chyby v sofrwaru jsou tam zase kvůli diletantismu autorů a pak pro skryté šmírování, ale pro potřeby googlu. Že to masivně zneužije fízl s tím souvisí jen velmi vzdáleně. Možná, že za panem googlem chodí někdo z FBI, ale naši policii bych z podobných aktivit nepodezíral. Koneckonců ani naše rozvědka nepozná, že ji někdo odposlouchává :-)

            1. A co ty backdoory ? Zajdi si na wikileaks a podivej se, kolik tam maji spywaru od NSA urceneho pro vsechny mobilni platformy (a nejen je).
              Obavam se, ze ja neslysim travu rust, ale bezny uzivatel se chova jako bezstarostny kokot a samozrejme polkicejni stat ho v tom utvrzuje (chovej se jako kokokt, je to normalni a dela to cele stado).

              1. Každá věc má nějakou slabinu. Věřím, že NSA to hojně využívá a něco třeba i navrhne, ale určitě nenavrhli foťák a gps do mobilu proto aby lidi snadněji sledovali. Využívaj něčeho s čím přišel trh. Jsem rád, že mám na mobilu foták a GPS protože se mi to občas hodí. Neobávám se zneužití jednak kvůli obskurní platformě mobilu, a hlavně proto, že představa, jak policie ČR plošně sleduje skrz backdoory v systemu muj a všechny další telefony mi prostě přijde směšná. Věřím tomu, že pokud bych se věnoval nějaké zajímavé činnosti, pak by třeba FBI pomohla i PČR. A hlavně pokud vím o tom, co lze s telefonem dělat, tak tak kdybych třeba začal dýlovat herák, pak bych určitě nejel na paušál v telefonu s foťákem. Když vím, že je to potenciální štěnice, tak podle toho volím obsah hovoru a místa na které ho brát ne?

        2. Sysop: „bezny prenos telefenniho GSM paketu neni nejak presprilis energeticky narocny“ :-D :-D Máte tam ještě nějakou další legrační myšlenku? :-)

          1. Nevim, pres co presne jsi odbornik, takze prit se nebudu, ale zrovna zalohovani GSM modulu ve standby rezimu jsem resil minuly mesic, modul posilal komprimovane pakety zvuku kazdych 10 sekund. Zadne WiFi, zadny Internet online. Naprosto jednoznacne nejvic zralo podsvetleni, nepomohlo ani PWM rizeni, takze se to muselo vypnout. Asi jsi resil jinou aplikaci. Ja mam zkusenost tuhle.

            1. Sysop: Oproti klasickým VF technologiím žere GSM jako prase, je to dáno celkovou složitostí GSM.

              1. 0,4mW vyzářeného signálu v Brně jsou schopni zachytit na hranicích s polskem, tolik asi k tomu kolik energie je potřeba.

              2. Vykon zvysujes on nuly, az se spojis s pratelskou BTS. Pak posilas pakety ve velkych casovych ramcich a bez balastu. Fakt ti staci hovno nic, ver mi.

                Pak jde o to, jestli odposlech delas pres klasickou BTS, nebo piratskou. Ta muze mit samozrejem smerovku a tim padem jeste mensi pozadavky na vykon odposlouchavaneho tydlifonu, atd.

                Spickovy vykon muze byt sice par set mW, ale stredni vykon hovno hovno nic.

          2. Jen tak co si stavi amateri za pak korun a kolik jim to zere.
            https://maniacbug.wordpress.com/2011/10/19/sensor-node/
            A ten maly ctverecek na „psi hlave“ je nasobne vykonejsi nez ten zbytek a velikost jeho pouzdra je dana tim, ze se tam musi nejak vejit ty nozicky. Pokud by slo jen o tu funkci, tak se cela funkcni cast tohoto bazmeku vejde do pouzdra bezneho chipu v telefonu misto kusu vyplne, nebo se lipne do baterky na ukor ztenceni plastoveho obalu. Jako mikrofon poslouzi piezzo, co se lipne hned vedle – maly tenky plisek, bezne soucastky jsou velke jen proto, aby se s nima dalo manipulovat. Dat tam jeste kremik z pameti a porad jeste nemusime omezovat kapacitu baterky, jen trochu ubrousime jeji plastovy obal zevnitr. Akorat uz se to bude velice blbe delat v amaterskych podminkach. Ve vetsi serii v tovarne to vyjde na par supu (ono uz tento model ma porizovaci cenu kolem stovky vcetne postovneho a ledek). Technicky uz jdou dost neuveritelne veci, jen si nemyslim, ze by zatim byly nasazovany v prilis velkem meritku a nejaky nadsenec by je snadno odhalil pri pokusech.
            Videl jsem takhle zabudovany mobil s GPSkou do koncovky USB kabelu, ktery byl funkcni, akorat navic dokazal hlasit svou polohu a na vyzvani i preposilat data. Nekdo na to prisel, kdyz mu to rusilo jeho prenosy a ten drat co „zlobil“ ze zvedavosti rozpitval. Ten modul by uz uzral zlomek baterky, ale cinani ho dodavali za par dolacu ve velkym.
            Ostatne https://www.ebay.com/itm/GSM-SIM-Spy-hidden-wireless-USB-cable-design-audio-sound-voice-listening-bug-New-/352046487480

      4. Vypnutý mobil odposlouchávat nelze, ale lze jej na dálku zapnout.

        Sami na sebe to napráskali Američani, když se v jednom ze svých veřejně přístupných zpravodajských sborníků pochlubili, jak zabili jakéhosi teroristu v Pákistánu: terorista si vypnul mobil a myslel si, že je v pohodě. Oblast křižující americký RC-12 (který umí simulovat BTSku) telefon na dálku zapnul a posléze již nebyl problém jej zaměřit a zlikvidovat Hellfirem.

        Samozřejmě to může být dezinformace účelově vypuštěná zpravodajci, ale vyloučit se to nedá.

  6. A vůbec – těšíte se na internet věcí? Až vás rychlovarná konvice napráská fízlům?

    Nahodou, ja se velice tesim, ale ne kvuli smirovani policajty. Tesim se, jak tvrde si jejich hipstersti majitele nabiji hubu, az se tyhle „smart“ kramy zacnou hromadne zneuzivat. Napriklad az nekdo hackne „smart“ zrcadlo v koupelne, aby posilalo nahe fotky majitelu vyderacum. Hipsteri jeste radi zaplati, aby se ty fotky nedostaly na Pornuhb. Nebo az nekdo vyradi firmware v HVAC systemu a hipsteri budou mrznout, protoze bez nej kotel zkratka nenaskoci. A skutecna „sranda“ zacne byt zhruba za 15 let, kdy uz bude umela inteligence natolik pokrocila a rozsirena, ze ji k takovym utokum bude moci pouzit skoro kazy.

    1. Caleb: Myslíte ty osoby, co na sebe trvale a dobrovolně napráskávají všechno, včetně polohy, co se jim honí v hlavě a selfie již od 10-ti let věku :-D Těm to bude úplně u prdele :-)

      1. Zas tak jednoznacne to neni. Podobni jedinci jsou zase mnohem zranitelnejsi a citlivejsi na sitace, kdyz nekdo naboura jejich peclive budovany (=vylhany) online obraz. Treba to zverejneni hanbatych fotek pro ne muze byt bez nadsazky naprosta nocni mura. A v Zemi Svobody uz dnes zhruba ctvrtina teenageru uvadi, ze se stali obeti cilene kyber-sikany:

        http://www.bullyingstatistics.org/content/cyber-bullying-statistics.html

    2. Už dneska může být celkem veselo se všemi těmi Cortanami, Siri a podobně. Na youtube lze najít videa, kde tyhle osobní asistentky reagují na papouška, je znám případ, kdy reportáž v televizi spustila u všech Alex v dosahu objednávku panenek, vtipné je taky zacyklení různých asistentů mezi sebou, kdy si navzájem předávají příkazy a podobně. Zatím se tomu všichni smějí, případně u toho zacyklení se jedná o záměr, ale kdo zaručí, že k tomu nedojde samovolně?

      1. Mě hlavně vždycky přišlo hlasový ovládání čehokoliv jako pěkně nepraktická věc. I když pominu různý srandy typu nachlazení nebo opilecký blekotání, tak furt mi přijde rychlejší a pohodlnější zmáčknout pár kláves. jasně, pro lidi co nemaj ruce nebo jsou ochrnutý od krku dolů je to určitě fajn věc, ale jinak?

  7. Svůj k svému. Ty musíš být hrozně nešťastný člověk.

  8. Asi pamatujeme na tech 70 udusenych v nakladaku v Rakousku. Organizatory a ridice dostali pres odposlechy. Byly povolene? Proc tomu nezabranili? Nebyly povolene? Ze by…nahravali vsechno?

  9. To je až neuvěřitelné, kam nenávist k policii dokáže zavést jedince i tak jednoduchého jako je DFENS :-D V diskusi jsou samí idioti, protože to chtějí nechat tomu mentálovi zaplatit, akorát DFENS je letadlo, protože přesto že o celé akci neví vůbec nic, protože v článku přece pořádně nic nenapsali, „logicky“ vydedukuje, že policie o nás musí vědět mnohem víc než si myslíme, tomu říkám uvažování hodné člověka s dvěma vejškama :-D Synku, já Ti závidím … :-D

    1. A teď vyskoč.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017