Okénko pro spotřebitele I: Myčka

Featured Image

Dovolte, vážení, abych se s Vámi podělil o několik postřehů ze života, které jsem zažil při pořizování myčky nádobí.

Konečně jsem se rozhoupal a pořídil myčku. Jsa tvor vybíravý a technické parametry takovéhoto zařízení jsou rozličné, nebyla to zas tak lehká práce. Na trhu je těchto krámů hodně, různých výrobců a konstrukčních řešení. Jako již obvykle nejlepší pro výběr se staly zkušenosti mých kamarádů a kamarádek, kteří již myčku mají a popsali mi, co je dobré, co by tam nemělo chybět a co je zbytečné..

I vyrazil jsem do kvelbu a plechovou bednu jsem přivezl a nainstaloval. Nyní mě čekal nákup spotřebního materiálu, tedy toho mycího prášku, leštidla a soli na změkčování vody, což je vlastně to, proč píšu tento článek.

Princip změkčování vody, který se používá v myčkách je následující:

V přívodním potrubí do myčky je patrona, ve které je tzv. ionex, což je iontově-výměnná pryskyřice. Je to látka, která je schopna na sebe vázat např. ionty vápníku a hořčíku, vymění je za jiné ionty (sodíku), které jsou na ní navázané a do myčky již teče voda zcela měkká, ze které se nemůže vyloučit žádný vodní kámen (uhličitan vápenatý, resp. hořečnatý).

Jednou za čas si myčka sama provede tzv. regeneraci, tj, přes ionexovou patronu přežene nasycený roztok chloridu sodného (soli) a nachytané ionty vápníku a hořčíku z ionexu vytěsní ionty sodíku a tento vápenato-hořečnatý koncentrát odteče do kanálu. Ionex je opět regenerovaný v tzv. Na-cyklu a je opět schopen měkčit vodu.

Sůl, která se používá na regeneraci je klasický chlorid sodný, který by se měl odlišovat od klasické kuchyňské soli tím, že by měl mít snížený obsah manganu a železa, pač tyto dva prvky se vážou na konec nevratně a likvidují jeho schopnost iontové výměny, alespoň dle informací z netu. Z hlediska granulometrie se doporučuje, aby sůl byla hrubá a aby neobsahovala jemné zrna, které by mohly při regeneraci ze zásobní nádrže na solanku vyplavovat a ucpávat ionex (což si myslím, že je částečně blbost, ale budiž).

50 kg této soli, která je zbavena nečistot a která má potřebnou granulometrii se např. ve Solných Mlýnech v Olomouci dá komerčně koupit za 160 CZK (bez DPH) , tj. 3,80 Kč za kilo pod názvem „Průmyslová sůl vakuová“ (našel jsem si ji lehce na netu, prodávají i kilová balení v paklech po x-kilech). Tuto sůl, kterou prodávají i volně sypanou v pytlích posléze i lisují do tablet, jak kdo chce. Solivar dokonce přímo deklaruje, že je to sůl, určená k regeneraci ionexů, takže žádný technický problém v tom nevidím, ani se zárukou na myčku.

Cena v maloobchodě je ovšem příšerná. Když jsem přišel k regálu, kde tyto produkty prodávají, vyděsil jsem se z ceny balení, cca desetinásobná až dvacetinásobná cena této soli vůči klasické je na můj vkus docela dost.

Do doby, než se trošku umravní s cenovou politikou to doma vyřeší pytel sypané průmyslové vakuové soli, nebo pakl kilových balení, které opatřím při nejbližší cestě kolem Olomouce a bude s regenerační solí vystaráno, nemusím kupovat předražený shit v maloobchodě za cca 35 Kč za kilo, resp. i za 110 CZK za 1,5 kg, že se nestydíte…

Nechtěl jsem zde dělat reklamu Solným Mlýnům, pokud máte někde poblíž velkosklad obdobných produktů, nebo přímo výrobce (nevím, jestli to ještě někdo u nás dělá), tak si zajeďte klidně tam, je mi to putna. Ne, že by mě nákup této předražené soli zruinoval, to určitě ne, ono ani její spotřeba není zase tak závratná, spíš jsem považoval za vhodné, abych se s Vámi podělilo informaci, co je tato látka zač a čím lze bez problémů nahradit.

O možné náhradě klasickou kuchyňskou solí zde záměrně nepíšu, nejdříve nastuduji detailně ovlivnění životnosti ionexu zvýšeným množstvím zbytkových kationtů i aniontů (včetně jodu) v kuchyňské soli a dám vědět…
 


Měli by jste občas zájem o pokračování „Okénka pro spotřebitele?? Zkušenosti jakési sů… Týkalo by se zejména chemie, plastů a příbuzných oborů…


06.05.2007 Samson
 
Pozn. D-F: berte autorovu nabídku vážně. Vím že ví, o čem mluví.

12345 (10x známkováno, průměr: 2,50 z 5)
1 407x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017