“O zjednodušování života” aneb sonda do hlubin pátého Cipollova zákona lidské stupidity

Featured Image

Tento článek pojednává o neplánované cestě mimo moji sociální bublinu, která mne velmi obohatila a mohu ji všem vřele doporučit.

Na Youtube je takový ten autoplay mechanismus, který vám po přehrátí videa vnucuje nějaké jiné. Zjistil jsem, že když ho vypnu, po nějaké době se zase aktivuje. A tentokrát mi to přišlo vhod. Začalo se mi přehrávat video s názvem “Rozhovor o tom, jak si zjednodušit život”, s podtitulem O tom, jak méně na život vydělávat a více život žít… s míň věcmi, míň penězi, více (blízkými) lidmi, více venku, se skutečným jídlem, bez automobilu a dalších závislostí. No a já jsem zatoužil vědět, jak si zjednodušit život, jak více žít a méně být závislý. A tak jsem to nakonec celé slyšel.

A bylo to moc fajn.

Video je rozhovorem dvou mužů ve středním věku. Jeden z nich, dále označen jako Hajzler, video uvede představením toho druhého slovy “z okruhu mejch lidí ty jsi pravděpodobně lídr ve zjednodušování života”. A tak mu budeme dále říkat Lídr. Hajzler osvětlí cíl rozhovoru, tím je představit metody, jak mít méně věcí, jak minimalizovat příjmy a výdaje, být víc venku a víc žít. Výchozí myšlenka spočívá v tom, že tímto je posílen pocit osobního štěstí.

Lídr má nám říct něco o tom, jak na to. Na konkrétní rady je napřed potřeba trochu počkat, ale pak se to konečně rozjede. Jedna z prvních myšlenek Lídra je že když si kupoval iPad Pro, koupil ho z druhé ruky, takže stál asi jenom třináct tisíc. Hajzler je rád že Lídr koupil iPad Pro z bazoše, protože se použije existující a “nemusí se vyrábět další kraviny”. Lídr souhlasí, největší přidanou hodnotu vidí v tom, že se nemusí vyrobit další kus. A taky že si rád kupuje nový iPad Pro každý rok a půl, protože jeden nedokáže používat dlouho, každý rok chce nový model, stejně tak s iPhonem a tak. Rada první, jak mít méně věcí, minimalizovat příjmy a výdaje je: kupujte si Apple produkty z bazaru.

Ve 0:27:30 Lídr představuje další myšlenku minimalismu: zjistil, že když má iPad Pro, nepotřebuje počítač, takže ho prodal. Taky prodal Apple TV a hromadu další elektroniky. Donesl domů 50.000,- kč. Taky zmiňuje, že několikrát za prodávaný předmět nedostal peníze, nýbrž různé alkoholické nápoje. Hajzler řekne, že je to super (0:30:13). Lídr má z bazoše také kožené sedačky a pět židlí. Hajzler s Lídrem konstatují, že IKEA je špatná, protože nutí konzumní společnosti výrobky z dřevotřísky, která je nekvalitní a smrdí z ní lepidlo. To vyřešil Lídr tak, že si vyrobil nábytek z masivu. K tomuto účelu nakoupil mafla, brusky a jiné truhlářské nářadí. Hajzler je trochu neklidný, protože se ta minimalizace výdajů a redukce konzumu s Lídrem trošku komplikuje, a ptá se, jestli to nářadí koupil Lídr taky z bazoše. Lídr si ale nářadí nakoupil nové (0:42:00).

V pětačtyřicáté minutě Hajzler kritizuje, že lidé se dnes specializují a neumí si sami udělat věci na baráku, kolem auta, upéct chléb a opravit oděvy. V tuhle chvíli jsem si vzpomněl na čas 0:23:22. Tam Hajzler mluvil o vzájemné sousedské výpomoci a že je rád, když nemusí řemeslníkovi platit za práci, protože je lepší sehnat na práci někoho známého – a zaplatit mu méně. Což by se mu zrovna akutně hodilo, protože jim doma protéká hajzl a má problém sehnat někoho, kdo mu to opraví. To je tak, když vám do fachidiotů bude nadávat někdo, kdo si neopraví ani splachovadlo.

V čase 0:16:30 je vyslovena myšlenka, že je dobré nebydlet v paneláku, protože tam je těžké navazovat sousedské vztahy. Takže? – no koupit si domek. To se pak znovu hodí v 0:47:00, protože na zahrádce si můžeme pěstovat vlastní zeleninu. Takže rada druhá by zněla takto: nebuďte socky, kupte si koženou sedačku, nábytek z masivu a hlavně domeček se zahradou. Protože konzumerismus je zhouba.

V 0:51:30 začne další pěkná teorie minimalismu. Lídr vysvětluje, že existuje způsob, jak mít málo oblečení – stačí, když se často pere. A tak se téma hovoru stočí taky na sušičku. Hajzler má konečně zhmotnění zhýralého životního stylu, do kterého může seslat všechnu svoji frustraci. Sušička je nahovno, protože je úplně zbytečná. Lídr oponuje, že prádlo na sušáku sice uschne, ale pokud je ten sušák vůbec kam v bytě dát.

Hajzler: No před barákem, ne? Zahrádka…

Lídr: Keď je zima a keď prší? … druhá věc je vlhkost…

Hajzler to moc nechápe, protože když prší, tak to může dát na půdu. Takže pokud máte problém, tak si kupte půdu.

Ve 0:53:00 má Lídrových argumentů pro sušičku Hajzler definitivně dost: naši předci žili bez toho úplně v pohodě. Najednou my jsme začli cítit potřebu že jako bez toho nemůžem bejt. Někdo to musel vyrobit, je to šílenýho materiálu, transport, CO2, mně to přijde marný úplně. Tato argumentace jde napasovat na pračku, ledničku, iPhone Pro, auto, vysavač, kotoučovou pilu na výrobu nábytku z masivu a nakonec i na Youtube – nicméně Lídr přikyvuje. Sice má v diskusi opačný názor, ale předtím zase přikyvoval Hajzler, a taky říkal “to je super”, i když se u toho tvářil překvapeně, takže přikyvovat je to hlavní. Takže shrnuto, další rada, žijte jako předci, protože ti byli rádi, že můžou prát prádlo ručně.

Dále je doporučeno kupovat biozeleninu. Čekal jsem vyjádření v tom smyslu, že na to je taky třeba nebýt socka, protože veškerá chemie se v zemědělství používá na zvýšení výnosů, ale o tom není tak nějak řeč.

Auta. Těšil jsem se, kdy to konečně přijde. Hejzlar má auto, skoro v něm nejezdí, ale chce se ho zbavit (1:03:15), aby si mohl koupit nějaké nové auto, co málo žere, aby tam byla co nejmenší stopa. Všichni, kdož chcete minimalizovat ekologickou stopu, nechte si vyrobit nové auto, yes! Lídr v diskusi cítí příležitost konečně něco minimalizovat a jde do toho: jedno ze dvou aut už prodal. Hodlá prodat i to druhé a auto nemít vůbec. Hajzler bledne závistí, ale nechce zůstat pozadu. Má napsány 4 body proč auto nemít. Třeba že při výrobě automobilu je zatěžována příroda (1:08:50) těžením nerostných surovin a chemikáliemi. Asi proto si hodlá Hajzler nechat svoje staré auto a nekupovat nové…teda vlastně počkat…eh?

Anebo taky: důvodem, proč nemít auto, je argument, že můžete jít na metro (Hajzler je z Prahy). A taky že lidi tráví příliš času cestováním (takže je asi lepší aby necestovali).

Tři minuty před koncem videa padne ještě jedna rada, jak méně na život vydělávat a více život žít. Lídr vyjebal s konzumem tak, že si bydlení koupil bez hypotéky. Vzal úspory a domeček si prostě koupil. Takže tudy na to. Hajzler to kvituje, protože kdyby měl Lídr hypotéku, musel by na ni otrocky vydělávat, a takhle nemusí. Takže: vyhněte se hypotéce a prostě to zaplaťte celý.

Závěrem jsem si nechal jedno diskusní téma. Hned v 0:02:04 je vyslovena hluboká myšlenka: jedním z důvodu, proč jsme nespokojení, je příliš mnoho voleb, které kapitalismus nabízí. Je totiž prý dokázáno, že čím méně voleb mám, tím více jsem šťastný. V 0:08:27 se odehraje dialog, kdy je adorována nutnost omezit počet věcí ve vlastnictví výměrou obydlí:

Lídr: Byli jsme omezeni velikostí bytu a nemohli jsme si tam při stěhování vzít všechno.

Hajzler: To je skvělý!

Pánové mají problém v životě dělat rozhodnutí a jsou rádi, když okolnosti dělají ta rozhodnutí za ně. Tohle je ten důvod proč máme a budeme mít socialismus. Není to nic objevného, jenom je vždycky zábavné ten coming out sledovat. Svoboda znamená nutnost se rozhodovat a za ta rozhodnutí nést zodpovědnost. Pro naprosto drtivou většinu občanů (voličů) je ta představa jejich největší noční můrou. Socialismus neoddiskutovatelně naplňuje potřeby Lídra a Hejzlara, protože vybírat by neměli z čeho a do práce by šli tam, kam by dostali umístěnku.

Po minulých prezidentských volbách se vedly diskuse o tom, že společnost je rozdělená na sociální bubliny a jedna bublina vůbec nerozumí druhé. Řešením je nahlížet do sousedních bublin. Děkuji oběma autorům za tohle video, které mi to umožnilo; stále to rozhodně za to.


09.09.2018 Smrtihlav

12345 (353x známkováno, průměr: 1,13 z 5)
21 076x přečteno
Updatováno: 9.9.2018 — 22:06
D-FENS © 2017