O českém (nejen) silničním fašismu

Featured Image

Je jaro. Jaro je fajn. Lidé vytahují z garáží auta, těch je na silnicích náhle nějak víc. Přes zimu si zvyknete, že jezdí jen ti, kteří řízení alespoň trochu zvládají. S jarním sluníčkem o tuto iluzi zase rychle přijdete. Jako by to nestačilo, komunál čistí ulice.

Říká tomu blokové čištění a probíhá to asi následovně: přijedou vohnouti Pepa Jouda a Franta Kůň (ty dva woe, co je tehdá smet ten vlak na těch závorách fTeterákově pyčo) s multikárou a rozmístí cedule zákaz zastavení s vyznačeným datem a časem (obvykle od sedmi hodin ráno do dvou odpoledne). Těch cedulí mají hodně, takže s nimi nešetří. Zhruba dva týdny na to, ve vyznačený den, přijede deset nebo patnáct odtahovek, Geheime StadtPolizei a metařská auta. Nejprve mají žně odtahovkáři. Nejednou se mi stalo, že jsem s krajním vypětím (běžně tak brzy nevstávám) v 6:57 a.m. přišel ke svému autu a viděl smutný pohled odtahovkáře, obvykle s komentářem druhému odtahovkáři nebo uniformovanému kašparovi ve smyslu „To taky doprdele nemůžou zachrápat, vole?“

Není výjimkou, že jedete ulicí, kde to vypadá takhle:

Marně si lámu hlavu, co to znamená. Vím jistě jen to, že mobilní značení má přednost před pevným. Jasně, pátého dubna mezi sedmou ranní a druhou odpolední se nesmí zastavit na přechodu pro chodce, neboli situaci ohledně parkování za tou první křižovatkou ještě chápu. Ale situaci za druhou křižovatkou v povzdálí nerozumím už vůbec, neboť tam je zákaz zastavení a před ním ještě mobilní zákaz zastavení s uvedenou dobou. Znamená to tedy, že mobilní značka ruší platnost pevné značky a že se tam smí zastavit a stát od doby umístění značky až do pátého dubna, sedmi hodin ráno? Nebo je jen explicitně zvýrazněno, že zastavit se tam nesmí nikdy, ale kromě toho, že se tam zastavit nesmí nikdy, se tam také nesmí zastavit pátého dubna mezi 7:00 a 14:00?

Mimochodem, překvapuje mne, že tyhle mobilní značky žádní bezdomovci nekradou a nevozí na dvoukoláku do sběru, když třeba o informační tabule u dálnic je z jejich strany eminentní zájem.

Jsa celkem spořádaným řidičem, který pravidla silničního provozu porušuje soustavně jenom trochu a výrazně zase jen výjimečně, chtěl jsem se poučit o nových pravidlech silničního provozu, která budou platit od 1.července. Navštívil jsem tedy web, který Ministerstvo dopravy i za mé daně na toto téma připravilo a který má v podtitulu text Ministr dopravy vysvětluje: Cílem tohoto zákona je odradit bezohledné řidiče od nezodpovědného chování a chránit tím řidiče slušné a jal se vzdělávat ve znění zákona 411/2005 Sb. Dozvěděl jsem se zajímavé věci. Ministr chrání slušné řidiče kupříkladu následujícím paragrafem:
§22, odst. 5
Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami „Kruhový objezd“ společně se značkou „Dej přednost v jízdě!“, nebo „Kruhový objezd“ společně se značkou „Stůj, dej přednost v jízdě!“, musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.

Zákon ještě upravuje, kdy se na kruhovém objezdu smí nebo nesmí blikat, ale to je vše. V současné situaci k tomu, aby bylo jasné, kdo má na kruhovém objezdu přednost, postačuje samotná dopravní značka „Kruhový objezd“ – přednost má ten, kdo jede po kruhovém objezdu. Z nového zákona toto nevyplývá a tak tam patrně, není-li dotyčná křižovatka vybavena ještě dalšími dopravními značkami, platí přednost zprava. Celý vtip je v tom, že vy, jedete-li po kruhovém objezdu, musíte sledovat ještě značky, které platí pro připojující se komunikaci, abyste věděli, zda přednost máte nebo nemáte (po paměti jezdit nemůžete, co kdyby tu značku během dne legálně odmontovali nebo ji přes noc ukradl nějaký vágus). Důležité samozřejmě také je, aby bylo v zákoně explicitně uvedeno, že je-li na vjezdu na kruhový objezd značka „Dej přednost v jízdě“ nebo „Stůj, dej přednost v jizdě“, jste povinni dát přednost v jízdě, jako by podobná úprava provozu pro žádný jiný typ křižovatky neplatila.

Důvodová zpráva k uvedenému zákonu říká, že „Novelizace pravidel silničního provozu byla vyvolána zejména nutností zvýšit bezpečnost na našich silnicích, dále v souladu s vládou schválenou Národní strategií bezpečnosti silničního provozu snižovat počet usmrcených a zraněných v důsledku dopravních nehod a v neposlední řadě aktualizovat českou právní úpravu ve vztahu k právu Evropských společenství“, což, jak zajisté uznáte, se zejména §22, odstavci 5, daří na výbornou. Vidíte, jak to s námi pan ministr Šimonovský myslí dobře.

Teď něco málo k pokutám. Těm nasadil sice korunu až zákon 80/2006 Sb., nicméně už zákon 411/2005 Sb. je zajímavý. Za to, že jste vozidlo svěřili osobě, o níž jste neznali údaje potřebné k zjištění její totožnosti, vám hrozí až 50 000 Kč pokuty, jste-li fyzická osoba nepodnikatel a až 100 000 Kč pokuty, jestliže podnikáte. Už to je zajímavý dvojí metr. Je to ovšem veselé, protože už formulace tohoto ustanovení je v minulém čase, tedy jste povinni znát údaje potřebné ke ztotožnění dotyčné osoby jen v okamžiku, kdy jí svěřujete uvedené vozidlo. Tyto údaje si můžete zapsat nebo zapamatovat – a pak klidně lísteček ztratit nebo dotyčné údaje zapomenout. Dobrých přátel Umumbu Membeho z Ghany ani Ivana Vasiljeviče Fedorova z Minsku tedy potřeba nebude ani v případě, že se rozhodnete nevyužít možnosti odepření podání vysvětlení v souladu s §12 odst. 3 nebo 4 zákona o Policii ČR 283/1991 Sb. ve znění pozdějších předpisů, případně ekvivalentního ustanovení zákonů 200/1990 Sb. nebo 551/1991 Sb.

Za jízdu pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky ani za další přestupky, vyjma používání „antiradaru“, tedy zařízení, která znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků, používaných policií nebo Vojenskou policií při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (což, a to je důležité uvést, v žádném případě není detektor uvedených technických prostředků, neboť ten neovlivňuje jejich funkci, ale pouze sdělí řidiči, že se v okolí podobné zařízení nalézá), zákon 411/2005 Sb. žádné sankce nestanovuje, od toho je tu novela přestupkového zákona 200/1990 Sb. Jisté rozdíly, kupříkladu u správních pokut za „maření“ správního řízení, jsou poměrně úsměvné, pokud maříte správní řízení vedené podle zákona 411/2005 Sb., hrozí vám pokuta až 5000 Kč, pokud maříte správní řízení podle 200/1990 Sb., pak až 50 000 Kč a to přes to, že postihy za přestupky podle 200/1990 Sb. jsou v drtivé většině výrazně nižší. Namátkou – pojedete-li v obci rychlostí 220 km/h nebo projedete-li křižovatku na červenou, hrozí vám pokuta ve výši až 3000 Kč (a nějaké ty body), za újezd od nehody bez zranění osob pak 7000 Kč (body a možné zákazy činnosti vynechme). Řízení pod vlivem alkoholu a řízení bez oprávnění řeší nově trestní zákon, nicméně i tam hrozí pokuta do výše jen 50 000 Kč.

Z výše uvedeného vyplývá, že rušení policejního radaru je považováno podle uvedeného zákona za společensky mnohem nebezpečnější jezdnání, než jízda v obci rychlostí převyšující Mach 1 nebo pod vlivem alkoholu. Vždyť riskantní zběsilou jízdou můžeme jenom někoho zabít, ale rušením policejního radaru nad sebou narušujeme hegemonii státní moci – a to je nezbytné přísně trestat. Co je komu do života nějakého mizery, daňového poplatníka, takového lůzra, nulu a póvl, toho klidně můžou přejet, hlavně když nám hezky klesají statistiky obětí dopravních nehod a plní se kasa. A to by nám tendlencten antiradar vohrožoval. A že ho neumíme detekovat a najít? No a co. Hlavně, že je za to pořádná pálka, on si to každý rozmyslí riskovat a nás se to přece netejká.

Už jsem zmiňoval zákon 80/2006 Sb., jehož úkolem je implementovat do českého právního řádu elektronické mýtné. Jako obvykle to nebylo bezproblémové a tak široko daleko nejtěžším přestupkem, který můžete spáchat, je to, že si zapomenete vylepit dálniční známku na čelní sklo (hrozí pokuta až 500 000 Kč), že na ní zapomenete napsat poznávací značku vašeho auta (až 300 000 Kč) a srovnatelně společensky nebezpečné s používáním rušičky policejních radarů je neodstranění propadlé dálniční známky z čelního skla (jen za max. 100 000 Kč). Pikantní na celé věci je, že ani samotní poslanci často netuší, pro co vlastně hlasovali, což ostatně uznává i Miroslav Kalousek z KDU-ČSL, který pro dotyčný zákon také hlasoval. Tak nevím, proč v tom parlamentu ti poslanci vlastně vůbec jsou…

Tím fašistickým stavěním zájmu státu nad zájem občana ale není zaplevelen jen zákon o provozu na pozemních komunikacích, ale i zákon mnohem významnější a totiž zákon trestní 140/1961 Sb., kde je v tomto směru velmi zajímavý §168 = trestný čin Neoznámení trestného činu, odst. 2, cituji: Kdo spáchá čin uvedený v odstavci 1, není trestný, nemohl-li oznámení učinit, aniž by sebe nebo osobu blízkou uvedl v nebezpečí smrti, ublížení na zdraví, jiné závažné újmy nebo trestního stíhání. Uvedení osoby blízké v nebezpečí trestního stíhání však nezbavuje pachatele trestnosti, týká-li se neoznámení trestného činu vlastizrady (§ 91), rozvracení republiky (§ 92), teroru (§ 93), teroristického útoku (§ 95), záškodnictví (96), sabotáže (§ 97), vyzvědačství (§ 105 odst. 2, 3 a 4), ohrožení utajované informace (§ 106 a 107), účasti na zločinném spolčení podle § 163a odst. 2 a 3 nebo genocidia (§ 259). – zde je opět zájem servisní organizace, tedy státu, nadřazen zájmu občana. Uznávám, že uvedený paragraf je prastarý, vznikl v komunistickém dávnověku počátkem šedesátých let, ovšem od roku 1989 se trestní zákon novelizoval celkem, pokud se nepletu, 11x a tak už to mohli stihnout zrušit, kdyby ovšem samozřejmě existoval zájem něco podobného rušit. Že vás zavraždí, to není důležité, ale ohrožení utajované informace (například toho, jaké pneumatiky používá konkrétní typ bojového letadla nebo koho zrovna nechal Paroubek odposlouchávat), to je tak důležité, že pokud se toho někdo z vaší rodiny dopustil, tak vás snad ani pohřbít nebudou moci na posvěcené půdě…

Vyčítáte mi, že mé materiály často nemají závěr, tak ho tentokrát budete mít. Dneska máme 20. dubna, Adolf Hitler by oslavil své 117. narozeniny a tetelil by se blahem, kdyby viděl, jak to v tomto prostoru nyní vypadá…


20.4.2006, Root

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
305x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:06
D-FENS © 2017